Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(geocoto @ Jan 13 2010, 03:26 PM) *
Si pozele cu Lucas.Daca am putea ne-am urca pe orice sa ne vizitam prietenii de Decembrie si incepem cu Andreutza bineinteles.







Wow Claudia prin ce ati trecut....va cred sa tremurati de spaima asa.Of am citit cu sufletul la gura mica ta povestioara ca imi tot da Lucas peste taste.
Revin mai tarziu ca ii este nani lui Lucas

imi place costumasul rosu fff mult...
e un scump lucas...
tzuc.gif

QUOTE(geocoto @ Jan 14 2010, 09:32 AM) *
Wow ce bine de ea ca face nani bine.Lucas adoarme la el in patut dar la 1 vine la mine in pat.Dimineata cam jumatate de ora inainte sa se trezeasca se aoleste vreo juma de ora la urechea mea.Tot ma gandesc sa-i fac un program de somn si in timpul zilei dar momentan sa vedem ce facem cu ala de noapte.
Mai Anku cum reusesti sa mai functionezi dupa 36 de treziri ca eu dupa 3 sau 4 sunt kaput dimineata...

Petronici cand reusesti sa scoti bibi de noapte sa-mi zici si mie cum.Stiu teoria dar nu pot spune ca am pus-o in practica pentru ca nu ia in greutate cum trebuie si asa am impresia ca-i fac bine dandu-i in continuare bibi de noapte.Teoria zice sa-i dai laptic din ce in ce mai putin, adica sa-i scoti cate o masura pe seara sau sa-l faci din ce in ce mai diluat.Sau cum a reusit Simina cu ceiut in loc de lapte.Lucas bea 200ml apa si apoi se trezeste peste o ora la lapte si nu prea m-am hotarat inca sa fac ceva sa-l scot ca si eu sunt noptambula si mananc noaptea si beau cam un litru juma pe noapte de apa...

Pup,
Geo

hm.........greu...iti dai seama...
dar cred ca trezitul de dimineata la 5-6 ..plecatul la 7 din casa ...
merg o jumate de ora p jos...
5 ore la curs...dar sunt pauze in care vb unii cu altii...si asta ma ajuta
imi creaza optimism...
apoi o ora ptr mine la shopping...
si apoi inca 30-40 min acasa...
iesirile ff indelungate,socializarea ma ajuta
si ma face optimista....
ca poate in vreun an trece episodul asta...
la noi 3-4 treziri e noapte buna....
de asta am zis...
mie alt copil nu-mi mai tb...
geocoto
Am reusit sa prelucrez filmuletul de la motz.Nu a fost chiar un motz ca in Romania dar ne-am simtit tare bine, mai ales ca nasa ne-a gatit bucatarie frantzuzeasca din aia sofisticata..



In seara asta am adoptat metoda gadilici la culcare cam ca la masa de pranz.Ca sa nu urle cand l-am pus in pat i-am dat o lingurita cu care masor laptele praf si i-a atras atentia, apoi l-am facut sa rada de cateva ori, s-a intors pe burtica si nani de voie.S-a trezit la 22 sa bea apa si la nani din nou..Mai tarziu vedem ce si cum..
Cat despre mese am epuizat arsenalul, veniti si voi cu idei noi.Adica pachetul de chibrituri, ruleta, pixuri, telefoane sunt fumate..mai ne trebuie altele noi.
Am facut o reteta de cartofi tzaranesti reteta a la Oana si ar fi mancat pe rupte, cum ma apropiam cu papa lui dadea din cap NU-NU.Apetit are dar nu la ce trebe...

Pup si un somnic usor va dorim,
Geo

Anku costumasul portocaliu este de ski pt 2 ani dar l-am folosit acum sa vedem daca ne-am descurca cu el daca ne hotaram sa plecam la ski.Cel rosu este prea scurtut la picioare.Daca nu mi-ar da cate un cap in gura cateodata as zice ca este un mic ingeras dar daca mai si urla...bestiuta nu alta.Multumim.
oana petrina
multumim fetele de urari. ma chinui acum sa pun totul la loc din bagaje.
Geo e dulce foc puiul tau. mi-a placut ca el a luat ce a vrut chiar daca voi ii tot aratati ce sa ia smile.gif am ras cat ii aratati voi banutii si el nik. omul nu vrea sa se imbogateasca el vrea sa fie fericit.mi se pare corect. si cum vroia el papa taman cand nana-sa ii arata jucariile. copil cu personalitate. mi-a placut cum l-ai imbracat. iar costumul rosu daca am vazut eu bine e de la napapijiri? super hainutele de la firma asta. sa va traiasca puiul si sa fie fericit indiferent de ce bogatii o sa aiba. sa fie norocos si sanatos ca sa va incante zilele.
Anku nu sunt vulcani in zona asa a iesit poza. din pacate nu m-am intalnit nici cu Geo nici cu Simina ptr ca Matei nu a stat ca mama asa ca am plecat doar in plimbari prin it cu copilul dupa noi iar la intoarcere am trecut tot pe la sarbi asa ca ne-am oprit in banat la bunici.e mai scurt drumul pe aici. drumul cu masina a fost obositor. am crezut ca nu se mai termina. nu cred ca mai plec anul asta pe distante atat de mari in masina. se plictisise mititelul si facea scandal.oricum per total s-a comportat binisor in masina.
si Matei e ca Mihaita. ma mananca si pe mine. programul nostru suna cam asa si e acelasi de vre-o 4 luni. dim la 8 laptic, pe la 10 fructele( un castron plin) la 13.30 papica la 17.30 ii mai dau o masa iar la 21 laptic cu cereale si somn. de la 21 doarm cam pana la 2 cand se ridica in patut si incepe sa povesteasca vre-o juma de ora ii dau apica si se culca pana dimineata.la noi cel mai mult dureaza o masa 15 min. papa tot fara probleme in scaunelul lui in fata tv.si in timpul zilei daca te vede ca papi ceva tre sa-i dai ca face scandal. e un fomist. asa ca la capitolul papa stam bine....dar nu facem la oala .doar in pampers. si facem niste crize de isterie de-mi vine uneori sa-i trag cate una la fund. nu stiu ce metoda sa aplic ca nu vreau un dl goe care s tranteste pe jos de nervi.
va pupam
anku
QUOTE(oana petrina @ Jan 16 2010, 08:20 AM) *
multumim fetele de urari. ma chinui acum sa pun totul la loc din bagaje.
Geo e dulce foc puiul tau. mi-a placut ca el a luat ce a vrut chiar daca voi ii tot aratati ce sa ia smile.gif am ras cat ii aratati voi banutii si el nik. omul nu vrea sa se imbogateasca el vrea sa fie fericit.mi se pare corect. si cum vroia el papa taman cand nana-sa ii arata jucariile. copil cu personalitate. mi-a placut cum l-ai imbracat. iar costumul rosu daca am vazut eu bine e de la napapijiri? super hainutele de la firma asta. sa va traiasca puiul si sa fie fericit indiferent de ce bogatii o sa aiba. sa fie norocos si sanatos ca sa va incante zilele.
Anku nu sunt vulcani in zona asa a iesit poza. din pacate nu m-am intalnit nici cu Geo nici cu Simina ptr ca Matei nu a stat ca mama asa ca am plecat doar in plimbari prin it cu copilul dupa noi iar la intoarcere am trecut tot pe la sarbi asa ca ne-am oprit in banat la bunici.e mai scurt drumul pe aici. drumul cu masina a fost obositor. am crezut ca nu se mai termina. nu cred ca mai plec anul asta pe distante atat de mari in masina. se plictisise mititelul si facea scandal.oricum per total s-a comportat binisor in masina.
si Matei e ca Mihaita. ma mananca si pe mine. programul nostru suna cam asa si e acelasi de vre-o 4 luni. dim la 8 laptic, pe la 10 fructele( un castron plin) la 13.30 papica la 17.30 ii mai dau o masa iar la 21 laptic cu cereale si somn. de la 21 doarm cam pana la 2 cand se ridica in patut si incepe sa povesteasca vre-o juma de ora ii dau apica si se culca pana dimineata.la noi cel mai mult dureaza o masa 15 min. papa tot fara probleme in scaunelul lui in fata tv.si in timpul zilei daca te vede ca papi ceva tre sa-i dai ca face scandal. e un fomist. asa ca la capitolul papa stam bine....dar nu facem la oala .doar in pampers. si facem niste crize de isterie de-mi vine uneori sa-i trag cate una la fund. nu stiu ce metoda sa aplic ca nu vreau un dl goe care s tranteste pe jos de nervi.
d-l goe????
va pupam

d-l goe????
pai papa bine Mateiut...
da...a fost si enorma distanta nu???
3000 km parca...
1300 as face si eu la vara dar nu stiu dc am curaj si nervi tari...
nici al meu nu face la olita...
e timp....destul...
citisem ca de la un an jumate este ideal de pus p olita...
bineinteles ca cine are nervii tari poate sa-l puna mai devreme... biggrin.gif
exact asa face si asta...dar nu-l bag in seama ...
si mai nou a inceput sa dea cu capul de usa,de dulap..
nu il baga in seama si inceteaza...
ce noroc aveti ca papati linistiti fara sa va ridicati in scun si sa faceti echilibristica!!!
va poopam tzuc.gif
anku


la toate fetele si toti bebicii...
simina ana unde sunteti dragilor???
da cineva o cafeluta???
petronici
QUOTE(Rose68 @ Jan 15 2010, 10:40 PM) *
acum 2 zile a dormit dupa amiaza 2 ore din care aproximativ 1 ora in pozitia asta:


domnisorica noastra frumoasa si cand doarme sta picior peste picior...ce scumpa e...multi pupici dulci de la noi tzuc.gif
QUOTE(anku @ Jan 15 2010, 11:23 PM) *
il dau jos din scaun...dc se ridica in scaun...
sau face p grozavul...
si nu-i dau...pana nu stau cuminte sa manance...
acum ei pricep mult...stiu ca pricepe ca-i spun ca dc nu sta cuminte nu mananca
dar cum spuneam ...nu stiu dc e metoda buna...
probabil mulotora nu le place...dar...
la mine functioneaza in maj cazurilor
dar i spun clar ca nu primeste dc nu sta cuminte

pai daca nu are foame si pt el e oricum indiferent cum ar sta ca tot nu vrea sa manance...am incercat si asa si bineinteles la ora de masa pe la 13,imi refuza tot si pe la 16-17 incercam iarasi si tot cat vrea el papa...si asa ajungeam doar la o singura masa pe zi,si aia de cateva linguri....pediatrul zicea ca-i din cauza orarului si ca-i dadeam lapte inainte de culcare in timpul zilei...l-am scos de tot lapticul de peste zi,primeste numai ceai si apa,si tot nu are pofta de mancare....cu jucarii si lasat in pace prin casa si timp de vreo ora,reusesc sa-l pacalesc sa-mi pape in jur de 200g...iar seara,numai 4-5 lingurite si atat,restul scoate tot din gurita....mi-a fost constipat zilele astea si as fi vrut sa pape un pic de fructa,nu vrea deloc....si cum ii dau de la borcanele,i-am pus in biberonul cu ceai borcanelul si tot nu la vrut pe tot... saptamana viitoare ma duc la pediatru sa vad ce mai zice,deja mi-a dat niste vitamine si i-am dat toata sticluta si in plus inca una trimisa de tata din tara,mi-e si frica sa-l indop asa cu vitamine,voi ce ziceti?

petronici
QUOTE(anku @ Jan 16 2010, 10:56 AM) *


la toate fetele si toti bebicii...
simina ana unde sunteti dragilor???
da cineva o cafeluta???


s-o serviti cu placere si sa aveti o zi cat mai buna....pupicei tuturor
anku
QUOTE(petronici @ Jan 16 2010, 09:39 AM) *
domnisorica noastra frumoasa si cand doarme sta picior peste picior...ce scumpa e...multi pupici dulci de la noi tzuc.gif

pai daca nu are foame si pt el e oricum indiferent cum ar sta ca tot nu vrea sa manance...am incercat si asa si bineinteles la ora de masa pe la 13,imi refuza tot si pe la 16-17 incercam iarasi si tot cat vrea el papa...si asa ajungeam doar la o singura masa pe zi,si aia de cateva linguri....pediatrul zicea ca-i din cauza orarului si ca-i dadeam lapte inainte de culcare in timpul zilei...l-am scos de tot lapticul de peste zi,primeste numai ceai si apa,si tot nu are pofta de mancare....cu jucarii si lasat in pace prin casa si timp de vreo ora,reusesc sa-l pacalesc sa-mi pape in jur de 200g...iar seara,numai 4-5 lingurite si atat,restul scoate tot din gurita....mi-a fost constipat zilele astea si as fi vrut sa pape un pic de fructa,nu vrea deloc....si cum ii dau de la borcanele,i-am pus in biberonul cu ceai borcanelul si tot nu la vrut pe tot... saptamana viitoare ma duc la pediatru sa vad ce mai zice,deja mi-a dat niste vitamine si i-am dat toata sticluta si in plus inca una trimisa de tata din tara,mi-e si frica sa-l indop asa cu vitamine,voi ce ziceti?

deci nici dc il dai jos din scaun si nu-i mai dai dcat peste 20-30 min nu vrea...
poate nu are pur si simplu pofta de mancare...
noua ni s-a atras atentia ca inca 2-3 mese de lapte tb sa primeasca...dar noi inca suntem p 3...
2 mese de papa solid...
i-am dat si eu ieri ciorbita de vita...i-am pus 100 ml ciorba 100 ml lapte uht si am umplut cu fulgi de aia ptr bebe fara gust...
a mancat copilul de s-a spart...mi-a fost frica ca a fost prea mult...dar se pare ca nu...ca azi nu are nimic notworthy.gif
eu cred ca toti fac asa...
Darius cateodata vrea sa pape cateodata nu...
a avut 8 zile acum 2 sapt ca a facut greva foamei de a slabit un kg...
nu stiu ce sa zic cu vitaminele...fiecare face cum vrea
eu nu i-as da fara dc ar iesi ceva lipsa in sange...
am lipsa fier eu...dar astept o luna sa vad dc se redreseaza situatia...
si mai fac analize
si numai apoi vreau sa iau...
la un moment dat corpul se invata sa primeasca artificial vit astea...
dar cred ca tb facut indelungat ca sa ajunga asa...
p timpul iernii stiu ca e imp vit d si c
eu i dau numai vit d cand si cand...
dar poate ca al tau nu are pofta de mancare..
am mai auzita ca se dau vit in cazul in care nu are pofta de mancare
dc este bine habar nu am...
tu stii cel ami bine mami ce este de facut
eu la concluzia asta am ajuns...
ca este f bine sa stii cum sunt ceilalti bebici ...
ca este bine sa stii parerile celorlate mamici
dar cele mai bune decizii le iei tu ca mama
tzuc.gif
anku
QUOTE(petronici @ Jan 16 2010, 09:55 AM) *

s-o serviti cu placere si sa aveti o zi cat mai buna....pupicei tuturor

merci de cafeluta..
chiar acum beau...
m-am uitat prin ziar in libertatea..
numai stiri horor mad.gif
o zi frumoasa va dorim si noi voua..
lucrii in wekend-ul asta???

petronici
QUOTE(anku @ Jan 16 2010, 12:21 PM) *
deci nici dc il dai jos din scaun si nu-i mai dai dcat peste 20-30 min nu vrea...
poate nu are pur si simplu pofta de mancare...
noua ni s-a atras atentia ca inca 2-3 mese de lapte tb sa primeasca...dar noi inca suntem p 3...
2 mese de papa solid...
i-am dat si eu ieri ciorbita de vita...i-am pus 100 ml ciorba 100 ml lapte uht si am umplut cu fulgi de aia ptr bebe fara gust...
a mancat copilul de s-a spart...mi-a fost frica ca a fost prea mult...dar se pare ca nu...ca azi nu are nimic notworthy.gif
eu cred ca toti fac asa...
Darius cateodata vrea sa pape cateodata nu...
a avut 8 zile acum 2 sapt ca a facut greva foamei de a slabit un kg...
nu stiu ce sa zic cu vitaminele...fiecare face cum vrea
eu nu i-as da fara dc ar iesi ceva lipsa in sange...
am lipsa fier eu...dar astept o luna sa vad dc se redreseaza situatia...
si mai fac analize
si numai apoi vreau sa iau...
la un moment dat corpul se invata sa primeasca artificial vit astea...
dar cred ca tb facut indelungat ca sa ajunga asa...
p timpul iernii stiu ca e imp vit d si c
eu i dau numai vit d cand si cand...
dar poate ca al tau nu are pofta de mancare..
am mai auzita ca se dau vit in cazul in care nu are pofta de mancare
dc este bine habar nu am...
tu stii cel ami bine mami ce este de facut
eu la concluzia asta am ajuns...
ca este f bine sa stii cum sunt ceilalti bebici ...
ca este bine sa stii parerile celorlate mamici
dar cele mai bune decizii le iei tu ca mama
tzuc.gif

da,la concluzia asta am ajuns si eu,ca nu prea are pofta de mancare...o fi de la dinti,asta vara cand i-au iesit cei 4 de sus nu mi-a mancat decat lapte aproape 2 luni....si vitaminele ne le-a prescris pediatrul pt pofta de mancare,dar nu as vrea sa fac abuz,deja i-am dat 2 sticlute din luna a 10(parca)....a doua era trimisa de tata si scrie ca e pt timp de iarna mai mult....
daca il dau jos din scaunel,dupa ce se plictiseste de jucarii si tv,mai vrea doar daca umblu prin casa dupa el cu lingurita...dar nu am incotro,daca asa mai primeste cate ceva...
cand am inceput diversificarea nu-mi venea sa cred cat de bine manca,dar deja de pe la 8 luni a inceput sa faca figuri...ma tinut 2 luni numai in lapte si i-am zis si dr care ne-a dat vitaminele(cate 10 pic pe zi)....acum nu mananca cum ar trebui ,dar tot sunt multumita,decat numai cu laptic...
petronici
QUOTE(anku @ Jan 16 2010, 12:29 PM) *
merci de cafeluta..
chiar acum beau...
m-am uitat prin ziar in libertatea..
numai stiri horor mad.gif
o zi frumoasa va dorim si noi voua..
lucrii in wekend-ul asta???

nimic servici in week-end....cel putin pana acum nu m-au sunat....e mai bine,asa maine pot sa-l duc pe Adelin la impartasit si cine stie daca vrea tati poate tragem si fuguta pana la zapada(daca nu se topeste,la ce soare este afara),deja cand ma uitam spre munte se vedea nins pana mai spre poale si ieri se vedea de la jumatatea muntelui in sus....pana maine mai ramane ceva si pt noi,macar in varful muntelui liwlol.gif ....nu prea imi place zapada de acolo,e inghetata si tare,isi spargi capul daca cazi...nu e cum am avut eu parte in copilarie de aia proaspat ninsa ,imi amintesc cum dadea prima zapada cum ne scoteau baietii in pauza de le scoala in curtea scoli la mozolit si aruncau cu bulgari...eeee,ce vremuri...
anku
QUOTE(petronici @ Jan 16 2010, 10:47 AM) *
nimic servici in week-end....cel putin pana acum nu m-au sunat....e mai bine,asa maine pot sa-l duc pe Adelin la impartasit si cine stie daca vrea tati poate tragem si fuguta pana la zapada(daca nu se topeste,la ce soare este afara),deja cand ma uitam spre munte se vedea nins pana mai spre poale si ieri se vedea de la jumatatea muntelui in sus....pana maine mai ramane ceva si pt noi,macar in varful muntelui liwlol.gif ....nu prea imi place zapada de acolo,e inghetata si tare,isi spargi capul daca cazi...nu e cum am avut eu parte in copilarie de aia proaspat ninsa ,imi amintesc cum dadea prima zapada cum ne scoteau baietii in pauza de le scoala in curtea scoli la mozolit si aruncau cu bulgari...eeee,ce vremuri...

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
in ce zona stati???
poate ajungeti totusi...
asa soare e la voi???
Kris&Robert
buna ziua!

QUOTE(anku @ Jan 15 2010, 09:58 PM) *
greu...
dar asa fac toti...
incearca cum am facut eu...desi nu pot zice dc e o metoda buna..
dar numai asa imi manca...
voi ce mai faceti???
sunteti bine sanatosi??
cum stati cu dintisorii??? tzuc.gif


bine sanatosi si cu 4 dintisori la activ! al 5-lea e pe drum!
sa speram ca o sa iasa fara probleme!

QUOTE(Rose68 @ Jan 15 2010, 11:40 PM) *
acum 2 zile a dormit dupa amiaza 2 ore din care aproximativ 1 ora in pozitia asta:


dulce foc! cum doarme ea picior peste picior!
wub.gif

QUOTE(anku @ Jan 16 2010, 12:23 AM) *
il dau jos din scaun...dc se ridica in scaun...
sau face p grozavul...
si nu-i dau...pana nu stau cuminte sa manance...
acum ei pricep mult...stiu ca pricepe ca-i spun ca dc nu sta cuminte nu mananca
dar cum spuneam ...nu stiu dc e metoda buna...
probabil mulotora nu le place...dar...
la mine functioneaza in maj cazurilor
dar i spun clar ca nu primeste dc nu sta cuminte


Obi nu se poate ridica in scaun ca are hamuri! daca nu i le leg risc sa il gasesc pe jos!
liwlol.gif
cat despre priceput . . .ai dreptate! de multe ori am observat si eu asta!
intr-adevar acum sunt maricei! si se vede in privirea lor cand inteleg ceva! mai ales cand nu au voie sa faca un anumit lucru!
si, tocmai, pe ala il fac! oare ce o fi in mintea lor?!
anku
da...asa este...pricep fff mult....
dc se vb cu ei...
si sunt fff smecheri toti...
idem ca voi avem si noi dintisorii
de danielaa ce mai stiii???
v-ati mai intalnit???
e suparata p noi???
sunt bine??? tzuc.gif
petronici
QUOTE(anku @ Jan 16 2010, 12:51 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
in ce zona stati???
poate ajungeti totusi...
asa soare e la voi???

stam prin centrul cizmei,la vreo 90 km de Roma spre sud...zona e mai de deal asa,mai ninge cateodata si pe aici,doar asa trecator,acum vreo 6 ani a nins de au stat inchise scolile vreo 2 saptamani....in rest avem o partie de schi aprope,la vreo 30 km(numai urcat pe munte),si ne bucuram si noi de zapada numai acolo...ne-am dus anul trecut pana sa nasc si cu o verisoara de-a sotului,care au o fetita de 8 ani,era pt prima data cand vedea zapada fetita,atat de mult ia placut si cand am plecat a inceput sa planga,ar mai vrut sa se traga cu sania,sa se joace....nu as vrea sa patesc la fel si cu al meu,de aia il iau cu incetul de mic,as vrea sa-l duc si la zapada,ca marea si nisipul deja le-a vazut...
da,astazi este cald afara....pe Adelin l-am pus la nani(acum isi face ora de la pranz) si eu pe aici...
tu,sambata nu ai cursuri,nu???
Darius,ce mai combina?
al meu se tot duce in baie si imi arunca in wc tot ce-i cade in maini...sau il mai gasesc cu peria de la wc in mana si curata el pe acolo,o scoate si se uda tot....ieri l-am schimbat de doua ori de haine....si mai nou are cine sa-mi duca pampersi la gunoi,dupa ce-l schimb il dau si ii zic sa-l duca in baie la gunoi si imediat ii cu el acolo...
numai noi doua suntem astazi pe aici?pe umblati mamici?
Rose68
Ankule, metoda ta poate fi eficienta la copii mai mincaciosi
Dar la a mea nu tine. Am lasat-o sa faca ce vrea intr-o zi si nu a pus nimic in gura mai mult de 9 ore..............si dupa ma asteptam sa rupa castronelul.............si abia cu greu a papat 50 grame.............asa ca mai caut si alte metode.
Vitamine pediatra mi-a spus sa nu ii dau caci 9,1 kg la un copil nascut prematur sunt OK.
Daca va vedea ca stagneaza mai vorbim. Dar desi papa haotic..............pune pe ea cam 200-300 grame pe luna.
Ieri incepuse bine: a papat la trezire 200 ml lapte , pe la 10.30 200 grame fructe...mar, banana, para si apoi abia la 18.30 a mai papat supa si gata...........
Astazi dimineata a baut 40 ml lapte si a papat cam 150grame fructe...............mai vedem.........eu i-am facut supica de pui cu taitei de casa si orez cu legume: mazare, ardei rosie si putin porumb.
geocoto
Buna mamici,
ne-am linistit si noi sau mai bine zis Lucas a adormit la el in patut si m-am gandit sa va scriu cateva randuri.

Am fost la salonul auto si apoi la restaurant.Lucas este ff sociabil si noroc totusi ca o cunoastem pe patroana ca tzipa , gesticula si apoi radea si el de el cum facea...
Masina pe care si-o doreste tati (pe care si-o va lua la pensie laugh.gif )

Masina pe care si-o doreste mami (cand o castiga la LOTO pray.gif )

Lucas si-a facut 2 prieteni... love1.gif


Petronici daca sunteti asa aproape de partie poate il dai la ski.Sa nu-mi spui ca o sa-l dau eu la ski de la 800km distanta si voi ca sunteti asa aproape nu.Sagetatorii sunt sportivi si trebuie sa incerce cat mai multe sporturi.Daca as avea cu cine eu l-as lasa toata iarna pe partie dar din pacate mai mult de 2 saptamani nu putem merge iar in Ro nu am incredere sa-l las cu soacra, la asa mare distanta de mine, desi ea skiaza si ar profita amandoi...
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jan 16 2010, 03:03 PM) *
da...asa este...pricep fff mult....
dc se vb cu ei...
si sunt fff smecheri toti...
idem ca voi avem si noi dintisorii
de danielaa ce mai stiii???
v-ati mai intalnit???
e suparata p noi???
sunt bine??? tzuc.gif


asa e!
eu incerc sa vorbesc cat de mult cu el! oricum cu altcineva nu prea am cu cine pentru ca sunt mai mult doar 2 noi!
cel mai mult imi prlac discutiile noastre ca intre "adulti"! cred ca atunci ma asculta cu adevarat!
yes.gif
cu Daniela si Denisa nu ne-am mai intalnit de ceva vreme!
acum sunt in Alba, la mama ei!
nu cred ca e suparata pe voi, dar din cate stiu eu acolo nu are net!
sunt bine amandoua!
simina_ana
Va salutam cu drag.....
Imi cer scuze ca nu am reusit sa intru cateva zile, dar se pare ca a revenit o veche problema cu gastrita la mine si mi-a fost cam rau...in plus cred ca m-am molipsit de la Anku si Rose liwlol.gif .....ca m-am mutat de 2 zile in baie....

Eu sunt chiauna de somn...incerc de 2 nopti sa-l culc pe Iancu in patut si....ce ma mai mir???....nu vrea deloc....dar chiar deloc....Cum simte ca pun mana pe el sa-l mut in patut urla de spui ca-l taie cineva.....si mi-e asa...groaza de vecini ( avand in vedere ca peretii sunt atat de subtiri)...Azi noapte ( pe la 2) dupa 15 incercari de a-l pune la el in patut...am renuntat eu, ca ma durea capul de la atatea urlete....pur si simplu nu mai stiam ce sa-i fac....cum il luam in brate...pac ...liniste totala...cum incercam doar sa ma aplec sa-l las in patut...pornea sirena ...de numa '...Asa ca nu stiu cum sa mai procedez...Aseara m-am dat batuta si in seara asta la fel. A zis tati ca doarme el cu Iancu ( in pat...dar macar in camera lui)...ca sa ma odihnesc eu si sa o iau de la capat peste cateva zile....Chiar nu stiu cum sa procedez...I-am spus lui tati ca probabil trebuie sa-l adormim in patut la el....sa-l pun cand e treaz si sa stau langa el pana adoarme....Cred ca asta e ultima solutie....ca asa cu pacalitul ..adormit in pat langa mine si mutat apoi la el in patut....nu merge...A tinut cateva zile, pana s-a prins nazdravanul...
Eu banuiesc totusi ca Iancu al meu si-a gasit o noua distractie...sa ma faca pe mine cu nervii....Spre ghinionul lui sunt f calma, dar cand il vad ca nu manaca si nu doarme ma apuca paranoia.....La capitolul dormit e clar stau foarte prost.....dar si la mancare????....Va spun sincer ca nu inteleg cum a reusit sa ia in greutate 200 g, fara sa manance nimic 3 zile si in ultima luna doar lapte si din cand in canc ciugulit ceva solid....Si cand spun nimic in ultimele 3 zile, ma refer doar 50 ml de lapte in 24 de ore.....Nu stiu ce l-a apucat....Ca bolnav nu e, vioi???nici nu incape in discutie.....iar pe cat de nemancat este pe atat de tare tipa ....No...sper sa fie trecator, ca altfel nu-mi explic.

Am vazut ca vorbeati de ski...si eu am de gand sa-l dau la Paltinis, mai ales ca au dezvoltat foarte mult zona acolo si incepand de anul trecut fac si tabara de ski pentru copii...Asa ca ...ski scrie pe Iancu. La anul vreau sa mergem amandoi acolo sa ne obisnuim...Eu am skiat de 2 ori in viata mea...prima data cand am pus skiurile in picioare am luat-o la vale intr-un picior....liwlol.gif...asa ca si eu am nevoie de lectii....Vom invata amandoi...sper sa-i placa ....sa am si eu tovaras de distractii sportive, ca al meu sot e cam lenes din punctul asta de vedere...liwlol.gif...Macar cativa ani , pana o sa imbatranesc si o sa ma ajute unul tinerel sa-mi car skiurile:)) liwlol.gif liwlol.gif

Oana ...ma bucur ca v-ati intors cu bine din vacanta de la bunici. Important e ca v-ati distrat si ati petrecut pe cinste, dupa cum am vazut in poze...Totodata bag de seama ca Matei e momentan cel mai cuminte dintre toti bebei....doarme si papa fara probleme....Probabil i-a priit foarte bine aerul de Italia...Ii dorim sa ramana asa in continuare si sa fie un exemplu frumos pentru noi astialaltii mai " mofturici" liwlol.gif

ANku, Petronici...dar ce vorbarete ati fost azi.....Eu ma bucur ca am avut ce citi!!! Trimit pupici dulci la voi pentru Darius si Adelin.... trandafir.gif

Geo....foarte frumos ii sta lui Lucas in costum de ski....AI grija cu el pe partie ca riscati sa bagati multe fete in spital....ca e sexos tareeeee....Il pupam dulce pe nasuc...si cand invatam si noi sa skiem ne intalnim undeva prin Austria intr-o vacanta la ski....Noi pe partie cu bebeii ....si tatii ...tatii in treaba lor...liwlol.gif liwlol.gif

Rose....ai sughitat azi? Toata ziua m-am gandit la tine liwlol.gif liwlol.gif....si daca iti spun ce vis am avut azi noapte ...dar nu pot sa-ti spun....Dar pot sa-ti spun ca am ras cu lacrimi....

Dragii mei va pupic dulce....ma pun la somn...sper sa si pot....ca am nevoie sa-mi incarc bateriile....cred ca as avea nevoie de inghetata aia , Geo liwlol.gif liwlol.gif



anku
Rose68
Buna dimineata!
Ultimile 5 nopti au fost asa: 2 de cosmar 1 linistita iar 2 de cosmar.
Cred ca e de la dinti altlfel nu imi pot explica
O adorm in pat.......o transfer in patut si e OK 2 ore. Apoi incepe circul se trezeste din sfert in sfert de ora si urla...........nu poate fi de cit un nou dintisor. O transfer linga noi...........tot asa urla dar o linistesc mai repede.
Cu papa a fost ieri acceptabil fata de ultima saptamana.
Asa cum va spuneam astazi dimineata a baut 40 ml lapte si a papat cam 150grame fructe,a papat si cam 100 ml supica de pui cu taitei de casa si 130 grame orez cu legume: mazare, ardei rosie si putin porumb. Cite putin din toate. Tot e bine. Cu laptele am stat tare prost. Am incercat pe la 23 sa ii dau prin somn si a baut 20 ml si a aruncat biberonul. Nu am mai insistat. Si pe la 11 luni avea 3 uneori chiat 4 mese solide de 200-220 grame plus lapticul(care intr-adevar era putin)(de la 8 la 11 luni si jumatate nu ia mai iesit nici un dinte)

Acum la 8 a baut prin somn 100ml si din cauza agitatiei de azi noapte a adormit la loc. Acum e 11 si inca doarme. E clar azi va mai avea doar un somnic.
Va pupam si va dorim o zi frumoasa (copii cuminti si mincaciosi)
anku
QUOTE(Rose68 @ Jan 17 2010, 10:10 AM) *
Buna dimineata!
Ultimile 5 nopti au fost asa: 2 de cosmar 1 linistita iar 2 de cosmar.
Cred ca e de la dinti altlfel nu imi pot explica
O adorm in pat.......o transfer in patut si e OK 2 ore. Apoi incepe circul se trezeste din sfert in sfert de ora si urla...........nu poate fi de cit un nou dintisor. O transfer linga noi...........tot asa urla dar o linistesc mai repede.
Cu papa a fost ieri acceptabil fata de ultima saptamana.
Asa cum va spuneam astazi dimineata a baut 40 ml lapte si a papat cam 150grame fructe,a papat si cam 100 ml supica de pui cu taitei de casa si 130 grame orez cu legume: mazare, ardei rosie si putin porumb. Cite putin din toate. Tot e bine. Cu laptele am stat tare prost. Am incercat pe la 23 sa ii dau prin somn si a baut 20 ml si a aruncat biberonul. Nu am mai insistat. Si pe la 11 luni avea 3 uneori chiat 4 mese solide de 200-220 grame plus lapticul(care intr-adevar era putin)(de la 8 la 11 luni si jumatate nu ia mai iesit nici un dinte)

Acum la 8 a baut prin somn 100ml si din cauza agitatiei de azi noapte a adormit la loc. Acum e 11 si inca doarme. E clar azi va mai avea doar un somnic.
Va pupam si va dorim o zi frumoasa (copii cuminti si mincaciosi)

la noi...3 nopti de cosmar2 bune si iar 2 rele...
vedem la noapte ce mai este...
azi mi s-a sculat la 4 dimineata tzuc.gif
a mai a dormit p la 6 jumate dar 8 era numai bun de spalat pana in picioare
vai de noi...
dar oare cat mai dureaza???
ma rog la Dumnezeu sa mai fie numai o luna...
maj femeilor de aici zic ca intre 8 luni si 14 luni este cel mai rau
acum eu cunosc femei care au copii si mai mari
si tot asa dorm doh.gif
pai tot a papat bine....
poop
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jan 17 2010, 01:10 PM) *
Buna dimineata!
Ultimile 5 nopti au fost asa: 2 de cosmar 1 linistita iar 2 de cosmar.
Cred ca e de la dinti altlfel nu imi pot explica
O adorm in pat.......o transfer in patut si e OK 2 ore. Apoi incepe circul se trezeste din sfert in sfert de ora si urla...........nu poate fi de cit un nou dintisor. O transfer linga noi...........tot asa urla dar o linistesc mai repede.
Cu papa a fost ieri acceptabil fata de ultima saptamana.
Asa cum va spuneam astazi dimineata a baut 40 ml lapte si a papat cam 150grame fructe,a papat si cam 100 ml supica de pui cu taitei de casa si 130 grame orez cu legume: mazare, ardei rosie si putin porumb. Cite putin din toate. Tot e bine. Cu laptele am stat tare prost. Am incercat pe la 23 sa ii dau prin somn si a baut 20 ml si a aruncat biberonul. Nu am mai insistat. Si pe la 11 luni avea 3 uneori chiat 4 mese solide de 200-220 grame plus lapticul(care intr-adevar era putin)(de la 8 la 11 luni si jumatate nu ia mai iesit nici un dinte)

Acum la 8 a baut prin somn 100ml si din cauza agitatiei de azi noapte a adormit la loc. Acum e 11 si inca doarme. E clar azi va mai avea doar un somnic.
Va pupam si va dorim o zi frumoasa (copii cuminti si mincaciosi)



Asa e si la noi....daca reusesc sa-l pun in patut sta 2 ore si apoi circ....doar ca daca il iau langa mine in pat tace si doarme pana dimineatta....Deci la noi nu se pune problema ca ar fi un dintisor....ca altfel urla si langa mine....Sau cine stie.....Mie Iancu niciodata nu mi s-a trezit noaptea din cauza dintisorilor....
Ufff.....chiar asa.....zic si eu ca Anku....oare cat mai dureaza?
Oare o sa reusesc sa-l culc vreodata in camera lui???? doh.gif

Doar mi-e asa o ciuda.....la 3 luni am vrut sa-l mut....toata lumea mi-a sarit in cap sa nu fac asta ca e prea mic....am cedat doh.gif ...apoi la 6 luni am zis ca gata il mut....dar nu m-a lasat tati....si acum.... nervi.gif nervi.gif nervi.gif .....nu mai reusesc....El nu sta toata noaptea ca sa-l puna in patut sa doarma....cedeaza mult mai repede ca mine....asa ca eu va trebui sa ma chinui....numai ca ma intreb daca ma vor tine "balamalele"....

Incepand cu noaptea asta am de gand sa-l pun treaz in patut la el si nu incarc sa nu ma las pana nu adoarme acolo....

Am uitat ieri sa ma spun....mi-a luat o izba....de s-a cutremurat casa...A descoperit ca poate alerga....si acum numai asta face....Fuge dintr-un capat al casei in altul....si bineinteles avand viteza isi mai pierde echilibrul si bufff......Dar ieri m-am speriat ca a cazut chiar langa un colt si la cum urla am crezut ca a dat cu capu .....Dar spre norocul lui ii alunecase mana si a dat cu ea de perete....Dar deja mi-l imaginam plin de sange...

Ma gandesc sa-l ascot putin prin parc. Ca vad ca e soare, desi e doar -1C.

Pupilici
simina_ana
Am gasit niste articole foarte interesante ....poate ne ajuta si pe noi sa intelegem mai bine perioada sta de "nebunie" din viata puiutilor nostri....totodata si a noastra....


VREAU IN BRATE!!

Tinand copilul in brate ii d`m incredere, ii confirmam dragostea, il ajutam sa cunoasca si sa inteleaga lucruri dintr-o perspectiva optima - si la propriu si la figurat.



Paul este un piticel de aproape doi ani care pare sa aiba o unica misi­une in viata: sa nu atinga pamantul cu picioarele. Mai stii ce aviator iese din el?!

De cand s-a nascut si a putut sa stea in fundulet, gestul lui preferat este sa intinda bratele si sa se impinga, prin fundulet, in sus pentru a fi luat in brate. El poate merge foarte bine si pe picioa­rele lui, chiar alearga, dar tot ce isi doreste de la mami e sa fie carat in brate.

Daca ma gandesc bine, in locul lui as face acelasi lucru, pentru ca in brate sunt foarte multe avantaje: vede mult mai bine lumea, nu doar picioare, roti de masini, catei, gunoaie, iarba si flori; totul parca are sens de acolo, de sus: picioa­rele alea au si oameni pe ele, cu cap, ochi si gura, cateii parca nu mai sunt asa de mari, pietrele nu mai par asa de ame­nintatoare, gazele nu mai vin spre el, nu mai miroase sufocant cand trece pe langa o masina, ba chiar vede ca are si geamuri, si oameni in ea...
Multe vede cand este acolo, sus, si nici nu simte cand trece ora de plimbare.

Stand lipit de mami, simte caldura si iubirea ei; daca devine nesigur, stransoarea bratelor ei il face sa se simta iubit si acceptat. {i este si comod, sa re­cu­noastem, mami e asa de pufoasa…

Daca sta in brate, se simte mai in siguranta, nu are ce sa i se intample, pentru ca mami il apara.
In plus, mama e chiar langa el, si poate sa ii raspunda la intrebari, nu mai trebuie sa strige tare de jos, ca sa il auda.

Multe mamici se tem ca tinutul copilului in brate duce la rasfat exagerat. Daca nu este excesiv, nu au de ce sa se teama.

Cu toate acestea, mami nu pare prea incantata cand vrea in brate. De ce oare? Pentru ca o doare spatele, deja puiul are ceva kilograme, pentru ca mai are si alte lucruri de carat …

Imi amintesc de baiatul meu, caruia i-am cumparat unul dintre cele mai frumoase si, din nefericire, mai grele carucioare de pe piata la acea vreme, carucior in care nu a stat decat pana la noua luni, cand a inceput sa mearga in picioare si, de atunci, numai in brate sau pe langa carut a functionat - eu ur­mand, desigur, cu o mana sa imping si carutul.

Dar, mai ales, mami se teme sa nu rasfete puiul, carandu-l asa de mult in brate. Sau numai in brate. Indiferent de motivul pentru care mami nu mai vrea sa isi poarte copilul in brate, ea trebuie sa aiba grija sa negocieze cu cel mic.

Sa ii ofere ca alternative mana („nu pot chiar acum sa te iau in brate, dar te tin de manuta”) sau tinutul in brate pana la colt, apoi merge singur, de exemplu.

Daca se cere in brate pentru ca nu vede bine ce e in jurul lui sau pentru ca e aglomerat, e murdar pe jos, a obosit (si ei obosesc destul de repede), nu insista: ridica copilul sau asezati-va undeva unde va puteti odih­ni sau iesiti din zona aglomerata sau murdara.

Credeti-ma pe cuvant, copilul nu are ca scop epuizarea sau enervarea adultului cu acest cerut in brate - el nu vrea decat sa fie dragalit de adult, sa fie iubit si sa va simta aproape.

Sunt insa si copii (cum am fost eu) care nu vor sa fie tinuti decat de o singura persoana - in cazul meu, mama. Nu stiu cum reusea sa se imbrace, sa se duca la toaleta. Desigur, nu imi amintesc de ce faceam tot circul acela daca ma punea pe picioarele mele!

Stiu doar (din povestite) cum ma “pacalea”:
folosea un marsupiu improvizat dintr-o basma mai mare, ca sa isi poata face treburile prin casa;
ma aseza pe halatul ei de molton in usa camerei de baie cand avea treaba acolo. Ma mai lasa sa si plang atunci cand nu pricepeam ca e mai sigur in tarc, decat deasupra aragazului.

simina_ana
De ce bazaie copiii, de ce fac crizele de plans, de nervi, cum spun unii? Pentru ca merge. Este mai eficient decat sa vorbeasca si mult mai rapid sa obtii ceea ce vrei calcand nervii parintilor.



E foarte greu sa ai, ca adult, un comportament corespunzator la aceasta situatie. Copilul invata de la noi: si ceea ce a invatat pana acum a fost ca, daca apeleaza la vocea plan­ga­cioasa si stridenta, ne va face sa ne intoarcem rapid spre el si sa ne concentram pe ceea ce are el de spus.

De aici, deja adultul intra in cer­cul vicios al comporta­men­tului inadecvat si intareste acest compor­tament. In loc sa ii spuna „nu te ascult atat timp cat vorbesti asa, daca imi vorbesti cu voce normala...“, dupa care sa isi tina promisiunea de a ajuta copilul cu ceea ce i-a cerut, prefera sa tipe la copil, sa bruscheze sau ples­neasca copilul sau sa ii indeplineasca, pe loc, orice dorinta.

De foarte multe ori, vin la cabinet parinti cu copii de 1-2 ani spunandu-mi ca micutul are probleme. Fie ca este neascultator („S-a schimbat, nu ne mai intelegem cu el“), fie devine „bataus“, plangacios, sfidator, obraznic, face crize de tantrum, are dificultati de somn.

Incerc sa le explic - este oarecum normal pentru varsta lui sa faca aceste lucruri; ceea ce nu este normal, este ca ei sa incurajeze comportamentul copilului.

„Dar nu pot...“, spune de obicei mama, „nu pot sa il las sa planga“. Le povestesc ca este greu sa impui masuri de disciplina unui copil atat de mic, pentru ca este foarte dragalas si cand este obraznic, si cand face prostii, mai ales ca uneori face mutrite care ii amuza pe parinti si, razand, trec cu vederea si il iarta. Tolereaza astfel copilului mult prea multe lucruri.

Pe de alta parte, din oboseala, plictiseala, cedeaza tuturor solicitarilor copilului ca sa evite smiorcaiala si vaicareala, plansul, in loc sa spuna „nu“, sau sa fie consecventi cu regulile stabilite.

Rezultatul: copilul se transforma in cel mai rau cosmar al disciplinei si bunei relationari in familie (uneori, nu numai). Parintii intreaba cum se mai poate repara situatia.

Schimband obiceiurile, desigur! In primul rand, modul de reactie a parintilor. In al doilea rand, stabilirea unui set de reguli coerente, pe care sa le respecte si mama, si tata, si bunicii, si bona.

Pentru ca, daca un copil te poate face sa te razgandesti asupra aplicarii unei reguli chiar si numai o data, ii dai de inteles ca regulile tale sunt niste chestii pe care el le poate ignora - nu trebuie decat sa se straduiasca suficient pentru asta.

Vom discuta, asadar, despre cateva din comportamentele necorespunzatoare ale copiilor foarte mici evidentiind cauzele, ce a intarit comportamentul si cum il putem dezamorsa.

E obraznic, sfidator, razgaiat, incapatanat - nu vrea sa asculte sau sa faca ceea ce ii spui sa faca, se pare ca singurul cuvant pe care il mai stie este „nu“.

De ce? Pentru ca, asa cum am mai spus, copiii la varsta aceasta invata ceva nou: ca pot avea ceva control asupra mediului si, deci, si asupra parintilor lor si adultilor, in general.

Comportament gresit - sa ne certam cu copilul si sa il fortam sa faca lucruri prin presiune sau prin explicatii si insistente. Ce se mai poate face? Nu te certa cu el, nu il ameninta, fii calm si ferm.

De exemplu, spune-i ca e normal uneori sa nu vrei sa faci un anumit lucru si ca e normal sa te simti suparat ca cineva te pune sa faci lucrul acela, dar mai spune-i ca oricum va trebui sa faca acel lucru, asa ca poti sa te oferi sa il ajuti sa inceapa sa faca ce are de facut.

Loveste si musca - pentru ca stim ca este o etapa normala in dezvoltarea copilului, nu inseamna ca trebuie sa il lasam sa fie agresiv. Copilul ar trebui incurajat sa invete sa isi controleze agresivita­tea . Asa ca va trebui mai intai sa il inveti ca a lovi si a musca este un lucru indezirabil.

Comportament gresit - fie ii permiti sa o faca cu unele personae, fie faci si tu la fel, este la fel de gresit. Ce se mai poate face? Nu lasa niciodata un astfel de comportament nepenalizat - il iei din zona si spui: „Fara muscaturi, fara lovituri“.

Il scoti din situatie - fie ca e cu un copil la joaca, fie cu un adult, trebuie sa parasesti cu el locul acela, ca sa stie ca aceasta este consecinta agresivitatii, si apoi 1-2 minute de gandire, ca sa stie ca agresivitatea nu este rasplatita, ci pedepsita.

9 din 10 parinti aplica copiilor lor pedepse verbale, dintre care cele mai frecvente sunt ridicatul vocii, insulte, injurii, sarcasme. In acelasi timp, studiile UNICEF arata ca pedepsele fizice reprezinta peste 68% din pedepsele aplicate de parinti copiilor.

Nu vreau sa merg la nani!
De ce? Pentru ca vor sa se mai joace sau macar sa mai stea putin langa mami si tati care, oricum,
au lipsit toata ziua de langa copil. Dupa 3 ani, prin refuzul somnului, copiii isi afirma si inde­pendenta.

Comportament gresit - momentul de culcare pare sa fie unul dintre momentele cele mai tipice pentru a invata copilul ca limitele, regulile puse de parinti nu au valoare, in special din cauza oboselii parin­tilor.

Greselile cele mai frecvente sunt: a le permite copiilor sa se culce tarziu, sa adoarma pe ori­unde prin casa etc. Odata ce co­pilul va sti ca nu acceptati incal­cari de reguli, momentul nani va decurge mult mai usor. Stabileste reguli, respec­ta-le - ora de cul­care, rutina de nani, asigura-te ca a mancat, a baut, a fost la toaleta.
simina_ana
BIBERONUL DE NOAPTE

A-l hrani sau a nu-l hrani – aceasta este problema care framanta mintea mamelor in creierii noptii, cand micutul cere inca biberonul. Sau nu-l cere si i-l dam noi?




Peste varsta de un an, se pare ca multi copii duc cu ei obiceiul „biberonului de nani“ si, mai ales, al biberonului de peste noapte.

Desi toti expertii sunt de acord ca ar trebui sa ne hranim bebelusii oricand solicita ei (si pe timpul noptii in primele luni de viata), odata ce copilul a trecut de sase luni trebuie sa facem tot posibilul pentru a evita mesele de noapte. Scopul ar fi de a separa mancatul de dormit si, daca cel mic se trezeste peste noapte, sa nu mai depinda readormirea lui de biberon sau de san.

In legatura cu biberonul de noapte exista mai multe puncte de vedere:

Cand vine timpul sa inlocuiesti biberonul de noapte nu trebuie sa te ingrijorezi ca micutul nu ar mai fi suficient de bine hranit, deoarece copiii de peste un an nu au nevoie de acea masa de noapte pentru a fi sanatosi. Ba chiar actioneaza, treptat, impotriva sanatatii lor (stomac, dintisori, somn).

Copilul ar trebui hranit suficient in timpul zilei, astfel incat sa nu mai aiba nevoie sa manance si noaptea, riscul hranitului pe timpul noptii fiind si acela de a crea probleme, dificultati de somn mai tarziu.


Daca vei continua sa hranesti copilul cu biberonul noaptea si la aceasta varsta sau il pui in pat cu sticla, ca sa adoarma repede, probabil ca va invata sa il asocieze cu adormitul si nu cu senzatia de foame (mananc pentru ca mi-e foame).


Ajuta copilul sa spele dintisorii inainte de culcare si nu admite sa mai manance dupa aceea (o gurita de apa, daca ii este sete, nu e o problema). Tot pentru a-l dezobisnui treptat de biberonul cu lapte baut noaptea, se mai practica si diluarea treptata a laptelui (cate 10 ml de lapte inlocuiti treptat cu apa, pana este inlocuit in intregime), iar la inlocuirea lui cu apa, se scade si cantitatea de apa din biberon, tot treptat.


Biberonul de noapte este, pentru multi copii, nu o necesitate alimentara, nutritiva, ci un fel de suzeta care ii linisteste, le da un confort psihic pentru a putea adormi.

De aceea, putina apa de „nani“ este arhisuficienta, dar pentru a fi siguri ca nu i se face foame, masa de seara trebuie sa existe si sa contina neaparat iaurt sau lapte, biscuiti, cereale, in niciun caz mancare grea, greu digerabila, sau de tip junk food, care poate da tulburari de somn.


Schimba (in bine) si obiceiurile de adormire, fiindca secretul unor nopti linistite pentru intreaga familie este a invata copilul sa adoarma si sa doarma fara ajutor extern. Problema este ca, odata ce am invatat copilul sa adoarma numai in brate sau pe picioare, sau cu sanul, si apoi cu biberonul in gura, este logic ca el sa solicite aceleasi „tehnici“ de adormire si in cazul in care se trezeste peste noapte.

La fel se pune problema si cu locul in care il adormim: daca este culcat/adormit in sufragerie la televizor sau in camera parintilor, este normal sa se trezeasca speriat ca nu se afla in camera lui, in patul lui. Deci, ar fi bine sa fim consecventi, punand micutul sa adoarma in camera lui, in patul lui, nu sa il asezam cand deja l-am adormit.

Si, in niciun caz, sa nu folosim biberonul cu lapte drept modalitate de linistire a copilului (ca o „inchizatoare“ de gura). Desigur, schimbarea obiceiurilor de culcare ale copilului nu se produce brusc, ci treptat, in timp, asteptandu-ne la proteste vehemente din partea lui.


Deja ar fi trebuit incepute demersurile pentru ca micutul sa inceapa a manca cu manuta lui, sa bea din canuta – de aceea, rolul biberonului ar cam trebui sa se incheie. Prin urmare: si noaptea, cand si daca celui mic chiar i se face foame, nu te prezenta la el cu biberonul, ci cu lingurita sau canuta.
simina_ana
ORDINE SI DISCIPLINA

Varsta la care sertarele nu au secrete, totul e bun de bagat in gura, iar micul „taifun“ este greu de tinut in frau...


Dintr-o data, bebelusul angelic pe care-l laudai in fata tuturor pentru cumintenia excesiva a devenit un adevarat taifun, care pune mari probleme de atentie distributiva parintilor.

Un copil de unu-doi ani ar putea fi folosit pentru testarea acestei atentii distributive, ca proba psihologica de evaluare. Dar proba se aplica intr-un interval limitat de timp, pe cand copilul de aceasta varsta este o solicitare permanenta. Cat rezisti? Pana cand iti aduci aminte ca exista un cuvant minunat: disciplina?! Dar cat de strict poti sa fii? Prea multe obstacole sau restrictii risca sa ii submineze increderea in sine si poate sa ii inhibe dorinta de a explora si, deci, curiozitatea. La aceasta varsta, disciplinarea inseamna primele mici interdictii. Mama si tata se pomenesc spunand „nu“ de mii de ori pe zi...

Copilul ar vrea sa atinga cat mai multe lucruri, loveste sau musca, se enerveaza cand i se spune sa nu faca si, bineinteles, nu intelege de ce nu e voie. Nu e voie acum sau niciodata? Daca mama imi da voie, tata de ce nu imi da? Azi m-a lasat sa ma joc cu butoanele de la un aparat, de ce maine tipa la mine cand le apas pe cele de la televizor?

Pe voi nu v-ar bulversa aceasta dezordine in indicatii? El cauta o logica in regulamentul de ordine interioara si provoaca experiente de tipul e bine sau nu e bine, e voie sau nu e voie... Ceea ce pentru voi pare o atitudine provocatoare, de cele mai multe ori, pentru el sunt doar niste teste de verificare. Oare ce gandeste el cand ma priveste in ochi, cu mainile facand ce tocmai i-am spus sa nu faca? Oare e surd cand spun NU?! Sau o face din ambitie? Nu, el doar invata. Este acest comportament un buton potrivit pentru a controla nervii mamei? Este butonul pentru a-i atrage atentia? Este un buton care nu face mare lucru. Mai bine ma uit unde imi arata mama ca e ceva frumos

Bataia nu e rupta din Rai!
Zilele trecute, am auzit (si m-au durut urechile!) o colega spunand despre niste domnisoare care aveau la un moment dat un comportament necorespunzator ca, daca erau batute la timp, poate nu ajungeau sa faca... Chiar credeti ca un copil invata ceva bun din bataie? Chiar daca e doar o palmuta, cum spun unii? Daca ati spus da, imi pare asa de rau pentru voi... dar si mai rau pentru copilul vostru.

Dar daca este agresiv, ce fac, stau si privesc sau ii atrag doar atentia la altceva?

Stabileste anumite reguli – cand este agresiv, il iei langa tine, sa faca o pauza, si ii spui calm: Ai lovit, ai muscat etc., deci stai aici pana te linistesti, este interzis sa lovesti...

Pe cat posibil, la fiecare episod de agresivitate, raspunde in acelasi mod ca la precedentul. Trebuie sa se asteapte mereu la acelasi raspuns, reactie din partea ta: Deci, iar ai muscat – asta inseamna ca vei sta deoparte, nu te mai joci.

Atentie mare insa, ca nu cumva scopul comportamentului copilului sa nu fie obtinerea atentiei tale pe aceasta cale!

- Ofera copilului un spatiu de actiune securizat, astfel incat sa nu fie nevoie sa ii interzici prea mult sa faca diverse lucruri sau sa atinga lucrurile pretioase pe care le vrei intregi.
- Arata-ti multumirea atunci cand respecta interdictia si face un lucru permis, pentru ca la aceasta varsta dorinta principala a copilului este sa ii faca pe plac adultului.
- Daca incepe o activitate interzisa sau umbla unde nu are voie, indreapta-i atentia spre altceva; nu-l certa sau brusca, deoarece va sti ca asa iti va capta sigur atentia.
- Controleaza-te cand te enervezi, nu da, nu urla, caci asa va reactiona si el. Cand face ceva ce nu trebuie, intrerupe-l si spune-i raspicat: Nu ai voie si tine-l pe tusa un minut.
simina_ana
M-am uitat in guritza lui Iancu si surpriza.....A mai aparut un "locatar"./ incisivul lateral dreapta jos...cred ca ieri i-a spart gingia ca se simte putin varful dintisorului.....si se simte si cel din stanga.....asa ca daca e sa urmam "regula" de pana acum, maine sau marti cel tarziu o sa mai apara inca unul. Pana acum avem 6 dintisori, inca unul abia iesit si probabl inca unul pe drum...Va tinem la curent....

Ma duc sa icnerc sa dorm putin ca la noapte sa fac fata pe "front"
Pupilici ciufuliti
simina_ana
Am mai gasit articole....stiu ca va bombardez...dar cum sunt disperata cu "problemele" mele.....am zis sa va impartassc si voua, chiar daca voi nu avti probleme de genul...dar macar sa le puteti evita....Sper totusi sa le gasiti interesante si utile


RASFAT SAU PROBLEME DE COMPORTAMENT

De multe ori, proble­me grave de comportament sunt ignorate, din blan­detea sau ne­pri­ceperea parintilor, fiind trecute cu vederea, sub pretextul-scuza: e doar rasfatat.



Pe de alta parte, exista si parinti hipervigilenti, care vad in niste comportamente de rasfat ipostazele unor probleme de comportament.

Pana la urma, o parte din ambele categorii de parinti vin la psiholog pentru a verifica starea reala a copilului lor. Acestia sunt parintii carora le pasa. Mai sunt si ceilalti parinti; carora fie nu le pasa, fie din ne­stiin­ta ignora comportamentul copilului si care, din nefericire, vor suporta consecintele.

Drama­tic este ca nu doar ei vor suporta consecintele, ci si copiii lor, cole­gii copiilor lor si noi ceilalti, care vom interactiona, mai devreme sau mai tarziu, cu niste adoles­centi si apoi adulti - cu comportament care sfideaza bunul-simt.

Crizele “de isterie”
Aceste tip de crize la copiii mici tin de firescul dezvoltarii lor. La cei mai marisori insa, ele reprezinta o forma accentuata a rasfatului. Aceste crize pot fi de o asa amploare si frecventa incat nici macar rasfatul nu le mai poate explica.

Suntem deja in sfera unei tulburari de comportament - ADHD sau tulburarea de tip agresiv. De multe ori, parintii nu mai pot face diferenta, asa ca este recomandat ca in cazul crizelor de isterie care se mentin dupa varsta de doi-trei ani sa se solicite evaluare psihologica.

Aceste crize, insotite de limbaj agresiv si gesturi agresive, se cer neaparat monito­ri­zate in cadrul unui program special de terapie, fiindca vestea proasta este ca ele nu numai ca nu vor inceta de la sine, ci se vor agrava cu timpul.

Fiecare parinte ar trebui sa-si inte­leaga copilul, sa il cunoasca si sa-i puna in valoare calitatile, oferin­du-i ocazii in care trasaturile pozitive sa se evidentieze.

Nu vreau sa fac nani singur!
Nici nu aveti idee cat de multi copii spun acest lucru... Si nu ei sunt de vina, ci parintele care a admis copilul de mic in patul conjugal. Este ne­drept sa i se retraga bietului copil acest privilegiu pe care el il conside­ra firesc, odata ce, de cand se stie, doarme acolo.

Dezvatul se face treptat, asa cum am mai vorbit cu alte ocazii in revista. Ce ne facem insa cand, in ciuda tehnicii de dezvat aplicate riguros, ferm si corect, copilul se incranceneaza sa reziste? Atunci se aplica aceleasi metode, dar mult mai ferm.

I se spune copilului ca parintii au facut o greseala si, recunoscand greseala, vor sa o repare. De aceea, incepand de la... o data anuntata, copilul va dormi la el in camera. Va puteti astepta la scene grozave - fiti fermi pe pozitii!

Este foarte important sa nu sporim difi­cultatile unui copil “dificil” prin lipsa noastra de cunoastere.

Limbaj de bebelus
Este limpede ca sunt foarte multi copii cu tulburari de vorbire de toate felurile (ma refer aici la cei cu varste peste patru ani), care nu au niciun alt mo­tiv de a mentine aceste tulburari in afara de faptul ca nimeni nu s-a straduit vreodata sa le corecteze.

Ei sunt cei care, intrati in tratament logopedic, isi vor rezolva pro­blema. As vrea insa sa atrag atentia asupra celor care, desi sunt capabili sa vorbeasca corect, nu o fac.

Aici deja este rasfat, dorinta de a atra­ge atentia, de a se comporta ca un copil mai mic, regre­sand ca achizitie verbala, pentru a fi mai mult in atentia si gratiile parintilor, mai ales cand in familie mai exista un copil mai mic, foarte admirat de cei mari pentru felul “dra­galas” in care vorbeste, si care se afla - din pricina vars­tei - in centrul atentiei tuturor.

Care e scopul comportamentului?
Parintii pot afla cauza problemei de comportament a copilului intrebandu-se pur si simplu: ce obtine copilul meu prin acest comportament?; observand cand si cat de des apare comportamentul ina­dec­vat si, mai ales, in prezenta cui.

Nu in ultimul rand, sa se intrebe ce se intampla nou in viata copilului lor. Raspundeti, deci, la intrebari­le: “Astept prea mult sau prea putin de la copilul meu? I-am aratat cat de mult il iubesc? Am alocat timp pentru a-i spune ce astept de la el si de ce? Sunt prea dura? Copilul meu isi exprima liber sentimentele?”

Face numai ce vrea, cand vrea
La copilul foarte mic, aceasta forma de independenta fata de indicatiile adultului poate fi foarte aproape de manifestarile autiste.

Evaluarea acestui comportament in “rasfat” sau problema de comportament se face tinand cont de varsta copi­lului, de climatul familial care se evalueaza prin interviu si chestio­nare/teste specifice, evaluarea atitudinii parintilor unul fata de celalalt si a ambilor fata de copilul lor. De multe ori, acest tip de comportament intra in sfera disfunctiilor.

Are “ticuri”
Multi copii aflati in cautare de atentie din partea unor parinti prea ocupati gasesc tot felul de mo­dalitati care mimeaza patologia, pentru a capta privirile. Un exemplu intalnit in clinica: copilul cu ticuri.

Acest copil, care nu este afectat cu adevarat de ticuri, a prins din zbor ideea ca mami si tati sunt mai atenti la el cand face cumva din mana, picior, cap, ochi etc.

Bietii parinti intra in alerta si sunt cu ochii pe el “Uite-l, iar face!”, incep sa se in­voiasca de la serviciu pentru a-l duce la psihiatru, la psiholog. Deci, obiectivul copilului a fost atins.

Rose68
Noapte buna pitici si mamici!
Si noi avem 6 dintisori si inca unul pe drum
AZi a papat lapticul de dimineata si fructele si gata de la 10 dimineata nu a mai papat nimic.....decit ceai 200 ml si lapte 40 ml.
Sper sa treaca mai repede perioada asta caci deja i se vad coastele
Pupicei
simina_ana
Neatza!!!

Iancu vad ca e vesel de dimineata de la 9 de cand s-a trezit. A baut lapticul 180 ml si acum alearga prin casa...Sa vedem cum ne e ziua....ca noaptea a fost ok, pt ca a dormit in pat cu tati...Daca apuc sa ma odihnesc in timpul zilei la noapte as vrea sa-mi plun planurile in aplicare, si sper sa si reussc, sa nu mai cedez in fata tipetelor. Dar ma apuca groaza deja cand stiu cum tipa iar noaptea se aude atat de "fain". Dar in fine sa vedem....
Am descoperit cauza raului meu....mi-au venit "musafirii"...in valuri, valuri...asa ca ieri am stat mai mult la pat.

AM fugit la datorie!!
Va doresc o zi frumoasa!
Pupilici ciufuliti!
Rose68
Dupa isprava de ieri cand a papat lapticul de dimineata si fructele la 10 dimineata si gata nu a mai papat nimic toata ziua desi am incercat-o de multe ori cu vreo 4 feluri de papa, in aceasta dimineata am aplicat alta tactica ........a papat lapticul de dimineata doar 60ml si pe 11 i-am dat mamaliguta subtire(pentru prima data facuta cu apa nu cu lapte caci nu am avut) cu branza si ousor fiert moale cu tot cu albus( nu e asa, ca am trecut de 1 an) si a papat tot...cam 170-180 grame.(decit ca ieri sa imi ramina doar cu fructele, asa stiu ca are branza si ousor la ghiozdan)
Va pupam si va dorim pitici mincaciosi (caci aproape toate aveti problema asta)


Adriana mi-a placut mult "Pupilici ciufuliti'.................
Rose68
Mai Geo, daca pentru AUDI ar mai fi vreo speranta, pentru ASTON MARTIN................cred ca nu ramine decit privitul............
Si noua ne plac tare mult tirgurile(saloanele auto) de masini si cred ca si piticului i-a placut........
petronici
QUOTE(geocoto @ Jan 17 2010, 12:07 AM) *
Buna mamici,
ne-am linistit si noi sau mai bine zis Lucas a adormit la el in patut si m-am gandit sa va scriu cateva randuri.

Am fost la salonul auto si apoi la restaurant.Lucas este ff sociabil si noroc totusi ca o cunoastem pe patroana ca tzipa , gesticula si apoi radea si el de el cum facea...
Masina pe care si-o doreste tati (pe care si-o va lua la pensie laugh.gif )

Masina pe care si-o doreste mami (cand o castiga la LOTO pray.gif )

Lucas si-a facut 2 prieteni... love1.gif


Petronici daca sunteti asa aproape de partie poate il dai la ski.Sa nu-mi spui ca o sa-l dau eu la ski de la 800km distanta si voi ca sunteti asa aproape nu.Sagetatorii sunt sportivi si trebuie sa incerce cat mai multe sporturi.Daca as avea cu cine eu l-as lasa toata iarna pe partie dar din pacate mai mult de 2 saptamani nu putem merge iar in Ro nu am incredere sa-l las cu soacra, la asa mare distanta de mine, desi ea skiaza si ar profita amandoi...

Geo,ce sa va zic....decat ca masinile pe care v-i le doriti ,cine stie ce suprize va rezerva soarta,si poate vreodata o sa si le aveti....si pe langa ele si multi bani cu care sa le intretineti....
in leg cu schiul am sa ma interesez daca se organizeaza si pt copii asa mici un fel de tabara ceva...stiu sigur ca cumnatica mea cand era la scoala in clasa a VI a,a fost pt 2 saptamani cu scoala si aveau instructor....probabil cand o sa-l dau la gradinita,tot acolo o sa vb sa vad daca pt ei se face ceva....
Adriana,foarte interesante articolele....si cel mai mult mi-a atras atentia cel cu bibe de noapte....sper sa reusesc sa-l scot cat de curand....si asta inseamna sa-l fac sa pape cat de cat ceva si seara ....el acum in afara de lapticul de dimineata,la pranz ciuguleste ceva si ceai toata ziua,in rest cand e vorba de cina nu vrea nimic,si tind sa cred ca i se face foame peste noapte....
deci,cam toti bebei au explozie de dinti acum....si noua ne mai ies 2 dintisori jos,si 2 maselute....sunt optimista,poate trecuta perioada isi vor reveni cu papica,cu somnul,cu nervi....
pupicei multi si multa rabdare mamicilor
simina_ana
[quote name='Rose68' date='Jan 18 2010, 02:56 PM' post='1159470']
Dupa isprava de ieri cand a papat lapticul de dimineata si fructele la 10 dimineata si gata nu a mai papat nimic toata ziua desi am incercat-o de multe ori cu vreo 4 feluri de papa, in aceasta dimineata am aplicat alta tactica ........a papat lapticul de dimineata doar 60ml si pe 11 i-am dat mamaliguta subtire(pentru prima data facuta cu apa nu cu lapte caci nu am avut) cu branza si ousor fiert moale cu tot cu albus( nu e asa, ca am trecut de 1 an) si a papat tot...cam 170-180 grame.(decit ca ieri sa imi ramina doar cu fructele, asa stiu ca are branza si ousor la ghiozdan)
Va pupam si va dorim pitici mincaciosi (caci aproape toate aveti problema asta)
Adriana mi-a placut mult "Pupilici ciufuliti'.................
[/quot

Si noi am papat azi bine, dar din alte motive
Avand in vedere ca mie mi-a fost rau azi si am stat doar la pat....tati a trebuit sa vina acasa sa aiba grija de bebeu...asa ca nenea Iancu a papat azi de nu stiu cate ori ca ii era foame intr-una, a papat fructe dimineata,a papat ciorbita de 2 ori, mancarica de mazare, juma de banana, cereale, pufuleti, painica,....si e abia ora 5.30 liwlol.gif
Sa vedem mai spre seara cum va fi....si mai ales noaptea....

Pupilici ciufuliti
petronici
am reusit si am ajuns si la zapada....am urcat pana sus la partie,dar din pacate piticul abia adormise,si cat am pierdut timpul pe langa masina asteptand sa se trezeasca,se facuse destul de tarziu si frig,asa ca am coborat mai jos...si iata ce-a iesit
cu tati calare pe un om de zapada


geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jan 18 2010, 11:59 AM) *
Mai Geo, daca pentru AUDI ar mai fi vreo speranta, pentru ASTON MARTIN................cred ca nu ramine decit privitul............
Si noua ne plac tare mult tirgurile(saloanele auto) de masini si cred ca si piticului i-a placut........



QUOTE(petronici @ Jan 18 2010, 04:10 PM) *
Geo,ce sa va zic....decat ca masinile pe care v-i le doriti ,cine stie ce suprize va rezerva soarta,si poate vreodata o sa si le aveti....si pe langa ele si multi bani cu care sa le intretineti....
in leg cu schiul am sa ma interesez daca se organizeaza si pt copii asa mici un fel de tabara ceva...stiu sigur ca cumnatica mea cand era la scoala in clasa a VI a,a fost pt 2 saptamani cu scoala si aveau instructor....probabil cand o sa-l dau la gradinita,tot acolo o sa vb sa vad daca pt ei se face ceva....
Adriana,foarte interesante articolele....si cel mai mult mi-a atras atentia cel cu bibe de noapte....sper sa reusesc sa-l scot cat de curand....si asta inseamna sa-l fac sa pape cat de cat ceva si seara ....el acum in afara de lapticul de dimineata,la pranz ciuguleste ceva si ceai toata ziua,in rest cand e vorba de cina nu vrea nimic,si tind sa cred ca i se face foame peste noapte....
deci,cam toti bebei au explozie de dinti acum....si noua ne mai ies 2 dintisori jos,si 2 maselute....sunt optimista,poate trecuta perioada isi vor reveni cu papica,cu somnul,cu nervi....
pupicei multi si multa rabdare mamicilor



QUOTE(petronici @ Jan 18 2010, 05:00 PM) *
am reusit si am ajuns si la zapada....am urcat pana sus la partie,dar din pacate piticul abia adormise,si cat am pierdut timpul pe langa masina asteptand sa se trezeasca,se facuse destul de tarziu si frig,asa ca am coborat mai jos...si iata ce-a iesit
cu tati calare pe un om de zapada


Ei are si omul dreptul sa viseze...si cu cat masina este mai frumoasa visul dureaza mai multicel lol-craciun.gif

Imi plac ghetutele lui Adelin, par serioase pentru zapada.Lucas are unele imblanite dar cand il descalt are piciorusele reci..nu stiu poate sa-i caut unele in genul asta cu talpa mai groasa.Si noi la fel facem cand atipeste piticul in masina, il asteptam sa mai doarma putin dupa ce oprim motorul.Desi in ultima vreme il cam tin de vorba daca este distanta mica, pentru ca transpira imediat ce adoarme si nu este tocmai bine sa-l scot imediat afara..Nu zic nimic de omul de zapada ca sunt geloasa ca este mai frumusel decat ala care l-am facut eu...iar al taticului lui Matei ii iesise Tip-Top eusa_clap.gif

Azi am fost de 2 ori afara, o data la pranz noi doi si o data seara cu catelul si taticul.Dupa baita s-a mai jucat putin la el in camera(a facut dezastru adica) si apoi aceiasi metoda aplicata si in ultimele seri.Deci cred ca eu i-am descoperit metoda de pus la nani fara prea mare tambalau.Sting lumina ii distrag putin atentia cand il pun in pat cu un obiect sau un sunet din gura si apoi gadilici 5 minute si se intoarce pe burtica si adoarme imediat.
Aseara as fi vrut sa-l las pana dimineata in pat la el dar s-a trezit la 1 la 2 la 3 la 4 cand deja nu mai puteam si l-am luat cu mine.I-am schimbat lapticul azi si sa vedem cum reactioneaza la el avand in vedere ca nu mai este soia.

Ati auzit vreuna din voi ce inseamna "a varsa cositorul"?Eu stiam ca se face pentru frica si cum puiul meu se sperie si de umbra lui de la nastere am rugat-o pe mama sa mearga la o doamna care stie sa faca asa ceva.Ma rog cine si de ce ne doreste raul nu vreau sa aflu dar important este ca stiu ca trebuie sa ma rog muuuuult mai intens de acum incolo..

Pupici si sper sa citesc o imbunatatire cat de curand in randul bebicilor,
Geo trandafir.gif
geocoto
Am uitat sa intreb, la voi stau copiii vostri la povesti?Vorbeam cu Oana deunazi despre subiectul asta si am ajuns la concluzia ca momentan distrug cartile pana apuci sa-i citesti o povestioara.Lucas a inceput sa ma ignore, eu citesc si el isi face de lucru..In seara asta statea cu capul pe pardoseala si lingea radiatorul.Taticul terminase demult povestea si Lucas nu s-a sinchisit nici cand a inceput-o nici cand a terminat-o... blush.gif

Cat despre papica, Adriana poate asta este remediul.Si-a dat seama copilul ca mamica este extenuata si apeleaza la serviciile taticului eusa_clap.gif oricum m-as bucura sa-si fi revenit cu papica, totusi atata aer nu-i bun trebuie sa se hraneasca si el cu ceva mai comestibil wacko.gif

Rose dupa ce pleaca mama de la mine ti-o trimit si tie acute.gif are rabdare de aur si stie sa cante si sa spuna povesti.Poate reusesti si tu sa te odihnesti.

Mi-e somn si pofta de ceva bun yami.gif dar mi-a propus sa nono.gif ma cumintesc.

Pupilici ciufuliti nu? trandafir.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jan 19 2010, 12:53 AM) *
Am uitat sa intreb, la voi stau copiii vostri la povesti?Vorbeam cu Oana deunazi despre subiectul asta si am ajuns la concluzia ca momentan distrug cartile pana apuci sa-i citesti o povestioara.Lucas a inceput sa ma ignore, eu citesc si el isi face de lucru..In seara asta statea cu capul pe pardoseala si lingea radiatorul.Taticul terminase demult povestea si Lucas nu s-a sinchisit nici cand a inceput-o nici cand a terminat-o... blush.gif

Cat despre papica, Adriana poate asta este remediul.Si-a dat seama copilul ca mamica este extenuata si apeleaza la serviciile taticului eusa_clap.gif oricum m-as bucura sa-si fi revenit cu papica, totusi atata aer nu-i bun trebuie sa se hraneasca si el cu ceva mai comestibil wacko.gif

Rose dupa ce pleaca mama de la mine ti-o trimit si tie acute.gif are rabdare de aur si stie sa cante si sa spuna povesti.Poate reusesti si tu sa te odihnesti.

Mi-e somn si pofta de ceva bun yami.gif dar mi-a propus sa nono.gif ma cumintesc.

Pupilici ciufuliti nu? trandafir.gif



GEO draga, avem si noi o carte de povesti pentru pitici, adica cu paginile precum coperta tari. Nici vorba sa asculte...........in schimb ii placea sa dea paginile, chiar e fascinata de asta........acum da paginile si urmareste cu degetutul ei personajele....si mami ii spune cum se numesc.............si zambeste si se uita cind la carte cind la mine, ride cind vede calu si pisica......iar daca intreb unde e pisica pune degetul pe aproape de ea.
Eu sunt multumita ca a inceput sa se uite si la poze nu doar sa dea paginile. Uneori (de vreo 2-3 ori) a pus degetutul pe cite o poza si astepta sa ii zic ce este............tare imi place cind face asta.
Iar daca ii cint mai mult o tin treaza caci e foarte atenta si daca tac chiraie sa mai cint........(si am o voce sa sperii curcile)
In schimb vreau sa spun ca se poarta frumos cu cartile, intoarce paginile si atit......cel putin deocamdata.

Iar mama ta.....as vrea-o eu dar ar trebui sa imi fie rusine.........tu ai mai multa nevoie de ea..............bunicile Andreeai una locuieste in bloc cu ea , la alta scara si cealalta la o statie distanta.............dar ...........exista un dar............... sad.gif

Odihna? ce e aia? azi colac peste pupaza m-au solicitat si de la serviciu..........vax...........nevoie de bani as avea dar timp de unde?

SOMNIC PUFOS, mamici si pitici...........caci e 23.15 si Andreea ride de mama focului cu tati
claudiaena
Salutare!
Am reusit si noi sa mai intram. Asa ca sa incepem cu inceputul: vineri m-am dus la gineco, ca aveam programare si pare sa fie totul ok, dar ca sa vedem daca apare vreo schimbare, mi-a dat un tratament hormonal ptr 3 luni, si apoi vedem daca e sa imi faca un fel de chiuretaj in timpul ciclului si bine-inteles si biopsie... Sa speram ca nu va fi nevoie....
Sambata, am fost la nana lui Mihai si a fost bine ca am mai stat de vorba si am mai schimbat peisajul...Duminica mai mult in casa ca Maria a racit si era vremea urata, era innorat si frig si fulguia....Duminica seara am avut musafiri si dupa am iesit numai noi cu piticul, pe Maria am lasat-o in premiera singurica.
Luni, curat si treaba multa si am avut-o pe Maria, dar care a mai stat cu Mihai cat mi-am pus eu treburile cat de cat la punct. Ideea e ca sper sa nu imi raceasca si piticul, ptr ca miercuri sau joi ma duc la vaccin.
Mihai a inceput sa isi dea drumul la mers... Face cativa pasi spre mine dar merge inca nesigur si stiind ca bratele lui mami sau ale lui tati il prind isi da drumul ca placinta. Dar mai nou a descoperit ca tinandu-se asa un pic de degetul lui mami poate merge unde vrea si are alta perspectiva asa ca eu fac sport. Cel putin in seara asta ma tarait prin casa si intotdeauna se oprea la usa si astepta, asa ca ne-am imbracat cu mic cu mare si ne-am infofolit bine(erau -8 grade si viscol si ninsoare) si am iesit un pic la zapada....
In rest cu papatul stam inac binisor dar si la mine Mihai are zile ca in seara asta cand a fost nervos si miorlait si nu i-am putut intra in voie cu nimic. Urla asa singur si nu voia nimic nici lapte nici suzi nici sa mearga nici sa se joace... Pur si simplu statea la mine in brate si miorlaie dar asa de te dor urechile la propriu.
La noi iarasi ninge si iar ninge de ieri seara. Si de astazi a inceput sa si viscoleasca. M-am SATURAT DE ZAPADA. De ce ,? ptr ca la noi este paralizata activitatea si eu parca sunt condamnata sa stau in casa. Nu ma pot misca nicaieri ptr ca sunt portiuni in care e zapada mare si in dreptul magazinelor e curatata si nu merge nici carutul si nici sania.
Gata, m-am plans suficient. Voi? ce ati mai facut azi? Vad ca puiutii nu prea papa. La mine pe o parte baga si pe alta scoate. Azi a facut kk de 3 ori....pupicei
anku
QUOTE(geocoto @ Jan 18 2010, 09:33 PM) *
Ei are si omul dreptul sa viseze...si cu cat masina este mai frumoasa visul dureaza mai multicel lol-craciun.gif

Imi plac ghetutele lui Adelin, par serioase pentru zapada.Lucas are unele imblanite dar cand il descalt are piciorusele reci..nu stiu poate sa-i caut unele in genul asta cu talpa mai groasa.Si noi la fel facem cand atipeste piticul in masina, il asteptam sa mai doarma putin dupa ce oprim motorul.Desi in ultima vreme il cam tin de vorba daca este distanta mica, pentru ca transpira imediat ce adoarme si nu este tocmai bine sa-l scot imediat afara..Nu zic nimic de omul de zapada ca sunt geloasa ca este mai frumusel decat ala care l-am facut eu...iar al taticului lui Matei ii iesise Tip-Top eusa_clap.gif

Azi am fost de 2 ori afara, o data la pranz noi doi si o data seara cu catelul si taticul.Dupa baita s-a mai jucat putin la el in camera(a facut dezastru adica) si apoi aceiasi metoda aplicata si in ultimele seri.Deci cred ca eu i-am descoperit metoda de pus la nani fara prea mare tambalau.Sting lumina ii distrag putin atentia cand il pun in pat cu un obiect sau un sunet din gura si apoi gadilici 5 minute si se intoarce pe burtica si adoarme imediat.
Aseara as fi vrut sa-l las pana dimineata in pat la el dar s-a trezit la 1 la 2 la 3 la 4 cand deja nu mai puteam si l-am luat cu mine.I-am schimbat lapticul azi si sa vedem cum reactioneaza la el avand in vedere ca nu mai este soia.

Ati auzit vreuna din voi ce inseamna "a varsa cositorul"?Eu stiam ca se face pentru frica si cum puiul meu se sperie si de umbra lui de la nastere am rugat-o pe mama sa mearga la o doamna care stie sa faca asa ceva.Ma rog cine si de ce ne doreste raul nu vreau sa aflu dar important este ca stiu ca trebuie sa ma rog muuuuult mai intens de acum incolo..

Pupici si sper sa citesc o imbunatatire cat de curand in randul bebicilor,
Geo trandafir.gif

doamne Dumnezeule Geoooooooo
sa nu crezi in asa ceva...
nu exista decat ceea ce credem noi...
cine sa vrea raul unui copil acum un an nascut???
si Darius viseaza urat...
frica este normala la varsta asta...este rezulatul neputintei lor...
nu fa chestii de astea ca nu e bine...
da...roaga-te ...
dar nu fa de astea...
nu e nimic...p bune...
bunica-mea face multe tampenii de astea...
vai de sufletelul ei...
ca nici moartea nu mai vine sa o ia
geooooo....nu e nimic
nu te gandi la astfel de lucruri
claudiaena
QUOTE(geocoto @ Jan 19 2010, 12:53 AM) *
Am uitat sa intreb, la voi stau copiii vostri la povesti?Vorbeam cu Oana deunazi despre subiectul asta si am ajuns la concluzia ca momentan distrug cartile pana apuci sa-i citesti o povestioara.Lucas a inceput sa ma ignore, eu citesc si el isi face de lucru..In seara asta statea cu capul pe pardoseala si lingea radiatorul.Taticul terminase demult povestea si Lucas nu s-a sinchisit nici cand a inceput-o nici cand a terminat-o... blush.gif

Cat despre papica, Adriana poate asta este remediul.Si-a dat seama copilul ca mamica este extenuata si apeleaza la serviciile taticului eusa_clap.gif oricum m-as bucura sa-si fi revenit cu papica, totusi atata aer nu-i bun trebuie sa se hraneasca si el cu ceva mai comestibil wacko.gif

Rose dupa ce pleaca mama de la mine ti-o trimit si tie acute.gif are rabdare de aur si stie sa cante si sa spuna povesti.Poate reusesti si tu sa te odihnesti.

Mi-e somn si pofta de ceva bun yami.gif dar mi-a propus sa nono.gif ma cumintesc.

Pupilici ciufuliti nu? trandafir.gif


Draga mea poti sa o trimiti pe mama ta la mine. Poate imi iau si eu macar 2 ore concediu... whistling.gif Ca iti dai seama, cum e cand esti mama cu norma intreaga si zi si noapte. Mama, mama ce as face in alea 2 ore... Dar mai bine sa nu mai visez... nervi.gif Am vorbit cu prietena unui var de al meu care are vreo 18 ani sa mai stea cu Mihai ca eu tre' sa ajung cu Maria la medic... Si am zis ca daca piciului o sa ii placa de ea o sa o convoc mai des si o sa o platesc....
imi e dor sa ies si sa casc gura prin magazine, sa beau o cafea,sa mananc si eu la un restaurant unde sa fiu servita...sa dorm si eu o noapte fara sa se mai trezeasca Mihai pana la 8-9... Ei, multe visez eu....
puuuup
anku
QUOTE(petronici @ Jan 18 2010, 05:00 PM) *
am reusit si am ajuns si la zapada....am urcat pana sus la partie,dar din pacate piticul abia adormise,si cat am pierdut timpul pe langa masina asteptand sa se trezeasca,se facuse destul de tarziu si frig,asa ca am coborat mai jos...si iata ce-a iesit
cu tati calare pe un om de zapada



mai mai...
ce mandru sta el p omul de zapada

dar zapada muuuuuuuuuuuuuulta vad eu...
hi hi
bravo...ma bucur ca ati ajuns la munte
poop tzuc.gif


vad ac acum papa toti bebicii si dormiti mai bine...
noi nu dormim mai bine...
adica avem cam 5-6-7 treziri
cel putin nu sunt 30...
azi iar nu mi-a papat cum tb...
decat o sg data solid si 2 mese laptic...
acum vad ca s-a culcat la 20.25...s-a urcat in patut si s-a culcat liwlol.gif
deci chiar nu stiu cum...
ptr ac nu suporta nici el patutul ziua...
decat noaptea
dar poate ptr ca m-am luat dupa [b]Simina
si i-am scos si eu bete liwlol.gif
si vad ca doarme asa de linistit acum...
ciudat...hmmmm...nici o trezire pana acum...
ok....
va poopam...ne bucuram ca sunteti toti bine si ca papati.[/b].. tzuc.gif
aaaaaaaaa...cu povestile...i-am luat cd cu povesti...
cartea mi-o smulge din mana dar cd-ul...
sta inlemnit acolo
cat pricepe nu stiu...dar sta acolo
probabil ca tonalitatea il atrage
anku
Rose68
QUOTE(anku @ Jan 19 2010, 01:53 AM) *
mai mai...
ce mandru sta el p omul de zapada

dar zapada muuuuuuuuuuuuuulta vad eu...
hi hi
bravo...ma bucur ca ati ajuns la munte
poop tzuc.gif
vad ac acum papa toti bebicii si dormiti mai bine...
noi nu dormim mai bine...
adica avem cam 5-6-7 treziri
cel putin nu sunt 30...
azi iar nu mi-a papat cum tb...
decat o sg data solid si 2 mese laptic...
acum vad ca s-a culcat la 20.25...s-a urcat in patut si s-a culcat liwlol.gif
deci chiar nu stiu cum...
ptr ac nu suporta nici el patutul ziua...
decat noaptea
dar poate ptr ca m-am luat dupa [b]Simina
si i-am scos si eu bete liwlol.gif
si vad ca doarme asa de linistit acum...
ciudat...hmmmm...nici o trezire pana acum...
ok....
va poopam...ne bucuram ca sunteti toti bine si ca papati.[/b].. tzuc.gif
aaaaaaaaa...cu povestile...i-am luat cd cu povesti...
cartea mi-o smulge din mana dar cd-ul...
sta inlemnit acolo
cat pricepe nu stiu...dar sta acolo
probabil ca tonalitatea il atrage

Uite ca nu am mai incercat cu CD_ul demult
I-am pus pe la 2-3 luni si adormea usurel.........
Cred ca in seara asta asa fac.
Aseara i-am cintat si nu stiu de ce nu prea imi aminteam cintecele si i-am tras niste improvizatii, mama, mama....bine ca nu pricepea ce spuneam......si asa am adormit-o la ora 12 noaptea si un minut. Noi eram deja cu bateriile consumate.
S-a trezit in cursul noptii plingind de 7-8 ori dar tacea imediat ce ii dadeam bibe cu ceai.
Si bineinteles a dormit da capo al fine cu noi in pat. De obicei o puneam in patut si la 12-1 se trezea si venea cu noi dar daca a adormit asa tirziu , ce rost mai avea?
Rose68
QUOTE(petronici @ Jan 18 2010, 08:00 PM) *
am reusit si am ajuns si la zapada....am urcat pana sus la partie,dar din pacate piticul abia adormise,si cat am pierdut timpul pe langa masina asteptand sa se trezeasca,se facuse destul de tarziu si frig,asa ca am coborat mai jos...si iata ce-a iesit
cu tati calare pe un om de zapada



I-a placut la zapada?
Andreeei nu prea........primul contact cu zapada la facut somnoroasa........si cind a vazut ce rece e a pus botic.......asa imi parea sa rau........caci mie tare imi place...........
Imi pare bine ca ati reusit sa ajungeti la zapada.....
Rose68
Va tot scriu si nu v-am spus:
BUNA DIMINEATA!

Noi nu trenuisa plecam la zapada, caci de 3 zile ninge in continuu.......iar u mai putem iesi cu carutul ci doar cu pitica in brate.
simina_ana
Neata' si de la noi.....

A avut si tati o noapte linistita...Iancu s-a culcat la 21.30 si a dormit pana la 1.30 la el in patut cand s-a tezit si si-a revendicat locul din pat de langa tati....Apoi s-a mai trezit la 6 pt laptic si nu a mai vrut sa doarma, pana la 8...dar s-a prins tati in cele din urma de ce nu dormea copilul.....facuse kaki....si daca pana nu demult urla ca nu-i placea cu kaki la funduletz, acum nu ma urla....A zis ca i s-a parut ca miroase, dar nu credea ca e posibil sa faca la 6 dimineata kaki....liwlol.gif liwlol.gif de zic ca are mereu orar bine stabilit liwlol.gif

Ieri a papat fff bine..de la 5.30 ( pana mancase tot ce va spusesem) a mai mancat pana seara un iaurt, inca o jumatate de banana, morcov crud, biscuiti, 2 felii de cartofi prajiti ( de pofta, si bine uscati de ulei)....nici nu ma mir ca a facut kaki la 6 dimineata liwlol.gif smile.gif)Acum e ok...imi face curatenie in dulapul cu pantofi liwlol.gif

Nici azi nu ma simt bine asa ca tati a hotarat sa mearga 2 ore la birou si sa vina sa stea iar cu piticul. Ma ajuta enorm. Mi-am mai revenit din oboseala, avand in vedere ca am dormit ieri noapte pana la 8 dimineata, apoi de la 11 pana la 4 am dormit si am mai tras o repriza de somn de la 6 la 9 si apoi la 11 am fost in pat pana dimineata la 9. Nu am mai dormit asa de mult din facultate....liwlol.gif....Daca mai am si azi asa o zi de relaxare, imi revin cat de cat si pot sa ma chinui cu ce mi-am propus....

La noi cu cititul stam cam asa....II citesc la pranz cand il culc si seara ar trebui sa-i citeasca tati, dar a zis ca el nu are rabdare....Asa ca pana incep sa-l culc eu ramane doar cu cititul de la pranz. Dar sta linistit doar cateva minute daca nu e foarte adormit. Altfel incepe sa se foiasca si vrea sa traga de carte. Il las pana cand vad ca vrea sa rupa. ATucni i-o iau. AM inceput sa-i dau carti care sunt cartonate. La inceput le baga in guritza, acuma vad ca dureaza mai mult pana sa le roada. Ii place sa se uite la poze si mi le arata si ce stie arata. Dar oricum prea mare interes nu are. Mai mare interesul e daca are un pix sau carioca in mana ca incepe sa le coloreze. Am zis ca o sa-i iau creione colorate ca de la carioci se mazgaleste ca un porcusor. Mai ales ca le baga in gura. Maine vreau sa-i iau pt camera lui un DVD ca sa poata sa se uite si la dvd-urile cu desene cand mai creste iar pana atunci sa asculte povesti si muzica.

Pupici ciufulici
simina_ana
QUOTE(petronici @ Jan 18 2010, 08:00 PM) *
am reusit si am ajuns si la zapada....am urcat pana sus la partie,dar din pacate piticul abia adormise,si cat am pierdut timpul pe langa masina asteptand sa se trezeasca,se facuse destul de tarziu si frig,asa ca am coborat mai jos...si iata ce-a iesit
cu tati calare pe un om de zapada





Pana la urma ati reusit sa mergeti la zapada....foarte bine!!
SE vede ca lui Adelin ii place, desi era putin somnorici....
Ii place sa mearga prin zapada? Pe Iancu cand l-am scot prima data in zapada a vrut sa mearga singurel, l-am last si a cazut cu fata direct unde era zapada mai mare ...asa ca s-a speriat si nu a mai vrut in zilele urmatoare sa mai stea in zapada. RIdica repede mainile sa-l iau. Sper sa mai dea si la noi o zapada mai mare ca sa-l scot iar ....poate i-a trecut frica de atunci....
Pupilim pe Adelin
PS..Imi place foarte mult caciulita lui.....Il prinde foarte bine...
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Jan 19 2010, 12:53 AM) *
Am uitat sa intreb, la voi stau copiii vostri la povesti?Vorbeam cu Oana deunazi despre subiectul asta si am ajuns la concluzia ca momentan distrug cartile pana apuci sa-i citesti o povestioara.Lucas a inceput sa ma ignore, eu citesc si el isi face de lucru..In seara asta statea cu capul pe pardoseala si lingea radiatorul.Taticul terminase demult povestea si Lucas nu s-a sinchisit nici cand a inceput-o nici cand a terminat-o... blush.gif

Cat despre papica, [b]Adriana poate asta este remediul.Si-a dat seama copilul ca mamica este extenuata si apeleaza la serviciile taticului eusa_clap.gif oricum m-as bucura sa-si fi revenit cu papica, totusi atata aer nu-i bun trebuie sa se hraneasca si el cu ceva mai comestibil wacko.gif[/b]

Rose dupa ce pleaca mama de la mine ti-o trimit si tie acute.gif are rabdare de aur si stie sa cante si sa spuna povesti.Poate reusesti si tu sa te odihnesti.

Mi-e somn si pofta de ceva bun yami.gif dar mi-a propus sa nono.gif ma cumintesc.

Pupilici ciufuliti nu? trandafir.gif


Pai sper si eu sa inceapa sa manance...ca m-am saturat cat lapte baga in el.....zici ca are 3 luni.....Ieri a fost bine....sa vedem azi...Dar nici sa-mi manace toate prostiile nu-mi convine...Daca ar fi dupa el ar balota numai pufuletzi ...Se vede ca-i baiatu lui tata....ca tata-su manaca atat de sarat....si vad ca si piticu prefera sarea... doh.gif . Dar imi revin eu ...si sa vezi cum cobor militaria din pod.....program strict cu papa ....ca asa haotic nu rezolvam nimic

Pupilici ciufuliti...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.