Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
am venit acasa ptr o seara ca eu cred ca mor de mai stau mult in spital!oricum maine mergem sa-mi fac pasaport si sa transcriem casatoria in registrele romane!
bebe s-a insanatosit dar cred cca se imbolnaveste din nou!ieri au adus in salon, un baietel in ceva de sticla ce e drept dar bolnav exact asa cum era el numai ca la el infejactia este in sange iar la darius inca nu a ajuns in sange(ptr ca m-am certat eu cu mis de am zis ca bag divort dc nu ma duce la alt medic) si deja bebe ieri seara avea temp 38.4!si el nu a avut febra niciodata!astazi desi plamanii lui nu mai sunau urat de 2 zile,suna din nou urat de parca ar fi la inceputul racelii! sad.gif sa vedem ce se mai intampla...
are bunica o vb...e prosti gramada!
multumesc ptr incurajari si pupam si noi toti bebeii tzuc.gif
oana petrina
draga anku nici nu stiu ce sa mai spun. sper doar ca puiul tau sa se faca bine cat mai repede si sa nu mai aiba probleme. il pupam si ne pare tare rau ca sufera.
noi azi am fost si am facut vaccinul in ambele picioruse. este cumplit. am plans si eu si sotul meu. asta micu urla saracutul de mi-a rupt inima.acum o inteleg pe mama ca era speriata de cate ori mi se facea mie o injectie. l-am tinit de picioruse dar nu am putut sa ma uit. vad ca acum e bine.
va pupam
ladydi
QUOTE(oana petrina @ Feb 24 2009, 02:06 PM) *
draga anku nici nu stiu ce sa mai spun. sper doar ca puiul tau sa se faca bine cat mai repede si sa nu mai aiba probleme. il pupam si ne pare tare rau ca sufera.
noi azi am fost si am facut vaccinul in ambele picioruse. este cumplit. am plans si eu si sotul meu. asta micu urla saracutul de mi-a rupt inima.acum o inteleg pe mama ca era speriata de cate ori mi se facea mie o injectie. l-am tinit de picioruse dar nu am putut sa ma uit. vad ca acum e bine.
va pupam

crybaby.gif pupici pe piciorusele intepate,dar lasa ca ne facem noi mari,asta e,din pacate la 2 luni e cel mai greu vaccinul pt ca ei sunt fff mici ,din cauza ca ii tinem fortat incordeaza f tare muschiuletii si rezultatul e f dureros.dar gata ,a trecut.eu am zis ca o sa-mi vaccinez singura bb-ul dar mai vedem crybaby.gif va pup.
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Feb 24 2009, 12:06 PM) *
draga anku nici nu stiu ce sa mai spun. sper doar ca puiul tau sa se faca bine cat mai repede si sa nu mai aiba probleme. il pupam si ne pare tare rau ca sufera.
noi azi am fost si am facut vaccinul in ambele picioruse. este cumplit. am plans si eu si sotul meu. asta micu urla saracutul de mi-a rupt inima.acum o inteleg pe mama ca era speriata de cate ori mi se facea mie o injectie. l-am tinit de picioruse dar nu am putut sa ma uit. vad ca acum e bine.
va pupam


Vai Oana ce curaj mi-ai dat.Noi mergem martea viitoare.Sper sa fie ok.Este o fundatie sponsorizata de stat care se ocupa si vaccinul este gratuit.Eu am ideea asta stupida in cap din Ro ca ce este gratuit nu este bun, sper sa ma insel.Nu mi-e frica sa ma uit atata timp cat personalul este calificat si teoretic dar cel mai important si practic.
Inainte sa plecam din spital dupa nastere trebuia sa-i ia sange din manute si a venit o asistenta tinerica care cred ca s-a timorat de mine ca ma uitam exact ce face si a intepat bietul copil de 2 ori in manute degeaba si apoi l-a luat pe BB cu ea sa nu mai ma vada pe mine.De streas am uitat sa-i spun sa-i puna ceva cald pe manute sa-i vada venele mai bine ca altfel la BB-lushi e greu sa vezi ceva.

Pupici

PS Anku iti tinem pumnii si ne rugam sa va fie bine si sa va intorceti cat mai repede acasa sanatosi.
Rose68
QUOTE(geocoto @ Feb 25 2009, 06:43 AM) *
Vai Oana ce curaj mi-ai dat.Noi mergem martea viitoare.Sper sa fie ok.Este o fundatie sponsorizata de stat care se ocupa si vaccinul este gratuit.Eu am ideea asta stupida in cap din Ro ca ce este gratuit nu este bun, sper sa ma insel.Nu mi-e frica sa ma uit atata timp cat personalul este calificat si teoretic dar cel mai important si practic.
Inainte sa plecam din spital dupa nastere trebuia sa-i ia sange din manute si a venit o asistenta tinerica care cred ca s-a timorat de mine ca ma uitam exact ce face si a intepat bietul copil de 2 ori in manute degeaba si apoi l-a luat pe BB cu ea sa nu mai ma vada pe mine.De streas am uitat sa-i spun sa-i puna ceva cald pe manute sa-i vada venele mai bine ca altfel la BB-lushi e greu sa vezi ceva.

Pupici

PS Anku iti tinem pumnii si ne rugam sa va fie bine si sa va intorceti cat mai repede acasa sanatosi.

Geo mi-ai starnit amintirile.....asa s-a procedat si cu pitica mea in spital. O luau de langa mine pentru a-i pune cateter sau pentru analize si veneau dupa jumatate de ora cu copilul intepat in 6-7 locuri si cu ochii rosii de plans.Si ca sa fie totul complet cateter intr-un sfarsit ii introduceau in capusor.Ce m-am mai umflat de plans in zilele acelea. O pazeau tot timpul de frica sa nu intoarca capul.........Si chestia cu ceva cald nu am stiut-o dar o consider un lucru bun de tinut minte.
Sa stii ca piticei mele asa cum v-am spus i-au facut in manute dar nu a plans mai deloc. Plangea la intepatura si cum o luam in brate se oprea si se uita gales la mine. Si tot asa si a doua oara. Oricum vorbeam tot timpul cu ea si cred ca a contat si asta, cel putin asa cred eu.
Cand s-a plecam am asezat-o iar sa o imbrac si mititica inregistrase ca daca o asez urmeaza intepatura si incepuse dinainte sa planga si m-am chinuit sa o imbrac din brate. Si apropo nu a avut nici o reactie desi este ea un pic mai sensibila, decat a fost mai agitata.
Va pup!
anku
gata ...am venit acasa! : bananab.gif bananab.gif nanner.gif
dar mai avem acasa de inhalat spray-uri de 3 ori p zi,controale la medic de 2 ori p sapt!dc nu se umplea spitalul de bebeliusi cu virusul ce il avuse si darius ,dar intr-o stare mult mai avansata ca aveau nevoie de masti de oxigen si monotorizati cu aparate ptr puls plus perfuzii cu antibiotice!
din fericire am actionat la timp si noi nu am primit antibiotice si masti de oxigen!
a fost tare bine acolo in spital avand in vedere ca totusi era spital,copii primeau tot de la spital plus ca era optional dc vrei sa stai sau nu cu bebe,asistente si medici draguti(nu stiu cat de competenti smile.gif )dar e atat de bine acasa .... bouncy.gif -e primaq data cand niumesc locul asta acasa nanner.gif si imi pare bine ca nu mai sufar acum dupa romania asa mult si am acceptat situatia!
laptic mai am 90 gr seara ...atat!dar merge si asa...decat nimic!acum l-am inghetat p ieri si alaltaieri dar cum sa le dezget?tb sa le incalzesc sa se dezghete?sau sa las in fridgider ca sunt 8 grade?sau sa scot afara?
rosee groaznic sa ai copilul bolnav la varsta asta...si eu plangeam de numa-numa si m-au scos afara cand au fixat branula ...mi l-a intepat in cap de nu stiu cate ori si nu a mers si atunci a luat mana!a plans darius pana la epuizare cand a adormit de atata urlet! sad.gif doamne te rugam sa nu mai ajungem niciodata cu bebelusii in spital! pray.gif poopam p andreiuta!

noi nu am facut nici un vaccin....tb sa intreb vineri cand merg la control...oana pupam piciorusele intepate si speram ca acum nu mai doare!
geo curaj si poopam p lucas!
multumoim ca ati fost cu noi ....va mai astepam acum la povesti ca suntem acasa...uraaaa! tzuc.gif
Rose68
Anku bine a-ti venit acasa!
Nici nu mai vreaumacar sa aud de spital.Aici in ROmania sau macar la mine in oras conditiile sunt groaznice.
Bine ca bebe e bine................il pupam pe botic.
Tocmai vroiam sa cert fetele ca nu mai intra..........a scazut tare rau activitatea pe aici...........
Toate avem niste bebei frumosi.............HAI SA II INSCRIEM ACUM PE ULTIMA SUTA DE METRI CONCURSUL COPILUL ANULUI
Uite eu va cer sfatul. Pun trei pozici aici si voi sa spuneti care s-ar potrivi mai bine la concurs:







sau asta mai veche de acu 2 saptamani



Multi pupici la mamici si bebici!
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 26 2009, 11:04 AM) *
Anku bine a-ti venit acasa!
Nici nu mai vreaumacar sa aud de spital.Aici in ROmania sau macar la mine in oras conditiile sunt groaznice.
Bine ca bebe e bine................il pupam pe botic.
Tocmai vroiam sa cert fetele ca nu mai intra..........a scazut tare rau activitatea pe aici...........



Multi pupici la mamici si bebici!

rose andreiuta e o scumpete,arata bine in toate pozele dar eu cred ca cea mai reprezentativa si simpatica ptr ca si zasmbeste e asta.... tzuc.gif
eu am vrut acum o sapt sa inscriu p bebe dar nu merge poza ptr ca le am p cd si nu am progr p calc.... crybaby.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Feb 25 2009, 07:02 PM) *
laptic mai am 90 gr seara ...atat!dar merge si asa...decat nimic!acum l-am inghetat p ieri si alaltaieri dar cum sa le dezget?tb sa le incalzesc sa se dezghete?sau sa las in fridgider ca sunt 8 grade?sau sa scot afara?

noi nu am facut nici un vaccin....tb sa intreb vineri cand merg la control...oana pupam piciorusele intepate si speram ca acum nu mai doare!
geo curaj si poopam p lucas!
multumoim ca ati fost cu noi ....va mai astepam acum la povesti ca suntem acasa...uraaaa! tzuc.gif



QUOTE(Rose68 @ Feb 26 2009, 09:04 AM) *
[Uite eu va cer sfatul. Pun trei pozici aici si voi sa spuneti care s-ar potrivi mai bine la concurs:



sau asta mai veche de acu 2 saptamani

Multi pupici la mamici si bebici!


Anku eu iti zic cum il dezghet eu.Pun apa la fiert si cand clocoteste tin in apa dar nu sa atinga fundul la cratita ca se lipeste si il invart in recipientul respectiv pana simt ca nu mai este gheata inauntru sau mai poti incerca la bain-marie.
Ma bucur ca aveti moralul ridicat dupa toate prin cate ati trecut.Esti fata desteapta si nu este tarziu poti da la medicina.Limba o inveti pe parcurs.Asa am avea si noi niste sfaturi ceva mai multe si profesionale si nu mai trebuie sa mai stai la mana dr-lor de acolo.

Rose si eu tot pentru poza cu Andreiuta zambareata optez.Ii dau un vot de pe acum ca este tare dulcica.Puneti voi poze si noi va votam ca nu prea am timp sa ma gandesc si la asta.Vreau neaparat sa trec examenul de limba flamanda si sa vad ce pot face cu el.Pentru asta trebuie sa-mi gasesc timp cand doarme Lucas.Aseara m-am epilat si eu in sfarsit dupa 2 luni si parca mi s-a luat o greutate de pe picioare.Poate reusesc sa invat ceva in seara asta.

Incercati sa le faceti poze fara caciulite in cap si nu prea multe culori amestecate in acelasi timp, eventual un fundal monocrom ca sa atraga atentia fatza copilului si nu culorile din jur.

Pupacim bebeii frumusei floare2.gif .

PS Nu ma deranjeaza sa urmaresc manevrele medicale atata timp cat stiu ce fac.In schimb Vlad e cu totul alt tip,daca il vede pe Lucas ca plange ceva mai tare la baita aproape ca nu ma mai lasa sa-l mai spal daramite sa vada cum intzeapa bietul copil cred ca lesina direct desi a avut o tentativa sa dea la medicina.
Daca mai vreti sa vedeti filmulete cu noi puteti intra pe www.youtube.com si-i dati sa caute Lucas Dave Cotolan.
Rose68
QUOTE(anku @ Feb 26 2009, 03:12 PM) *
rose andreiuta e o scumpete,arata bine in toate pozele dar eu cred ca cea mai reprezentativa si simpatica ptr ca si zasmbeste e asta.... tzuc.gif
eu am vrut acum o sapt sa inscriu p bebe dar nu merge poza ptr ca le am p cd si nu am progr p calc.... crybaby.gif

ANKU ai pus niste poze acum cateva zile........mi-am permis sa iti dau o mana de ajutor si le-am prelucrat eu. Adica le-am transformat sa aibe lungimea in kB ceruta de ei. Poti alege din ele. Da-mi adresa de email si ti le trimit sau daca vrei le pun direct aici asa prelucrate
Va pupam Rose si Andreea
anku
ooooooooo......multumesc tare mult!!!! super.gif da le poti pune aici sau sa le trimiti p cc8im@yahoo.com....cum vrei tu....
mai eu nu prea ma stiu....maq intreb de unde stiti voi atatea lucruri!!!!va poopam si multumim si asteptam.... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Feb 26 2009, 04:01 PM) *
ooooooooo......multumesc tare mult!!!! super.gif da le poti pune aici sau sa le trimiti p cc8im@yahoo.com....cum vrei tu....
mai eu nu prea ma stiu....maq intreb de unde stiti voi atatea lucruri!!!!va poopam si multumim si asteptam.... tzuc.gif



ANKU
ti-am trimis pe email...alege si daca vrei le pun tot eu in concurs
Dar trebuie sa imi scrii si cateva cuvinte pentru poza
oana petrina
vad ca azi ati fost mai active. noi am iesit putin la plimbare desi nu a fost cald lu bebe i-a placut. Rose si eu prefer poza unde Andreuta zambeste. pai dupa ce v-ati inscris sa-mi spuneti ca sa votez. va pup
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 26 2009, 04:36 PM) *
ANKU
ti-am trimis pe email...alege si daca vrei le pun tot eu in concurs
Dar trebuie sa imi scrii si cateva cuvinte pentru poza

rose multumesc tare mult ,esti o draguta! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
le-am primit si am tot umblat prin calculator pana am reusit-dc ma intrebi cukm am facut ,nu stiu!!! laugh.gif la mine e si nashpa ca nici nu ma prea pot ghida dupa ce spune calc intr-ucat totul este in lb germana!dar merge cat de cat!!!
ieri am trimis poza si azi am primit aprobarea!
inca o data multumesc din suflet!!! tzuc.gif
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Feb 27 2009, 12:50 AM) *
vad ca azi ati fost mai active. noi am iesit putin la plimbare desi nu a fost cald lu bebe i-a placut. Rose si eu prefer poza unde Andreuta zambeste. pai dupa ce v-ati inscris sa-mi spuneti ca sa votez. va pup



OANA nu merita Mateiut sa il inscrii si pe el in concurs? Daca nu poti micsora pozele spune si te ajut eu! Am vazut ca ai pus destule pozele cu el aici. Inscrierea dureaza 10 min.
Pupam bebicu' mumos
Rose68
QUOTE(anku @ Feb 27 2009, 12:59 PM) *
rose multumesc tare mult ,esti o draguta! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
le-am primit si am tot umblat prin calculator pana am reusit-dc ma intrebi cukm am facut ,nu stiu!!! laugh.gif la mine e si nashpa ca nici nu ma prea pot ghida dupa ce spune calc intr-ucat totul este in lb germana!dar merge cat de cat!!!
ieri am trimis poza si azi am primit aprobarea!
inca o data multumesc din suflet!!! tzuc.gif




ANKU Ai facut o alegere buna, chiar am vrut sa iti spun ca e mumos foc in poza asta. Sa inceapa votarea si aveti un votic mic si de la noi.
Pupam bebicu si ii uram refacere rapida!
anku
acum ne-am intors de la dr si a zis ca plamanii suna bine bananab.gif dar sa mai continuam cu inhalatiile!oricum eu ma bucur ca a raspuns bine la spray-uri si nu a fost nevoie de antibiotice si nu am ajuns la spital in ultima faza cum au patit alti bebelusii. crybaby.gif
s-au facut niste cerecetari si a iesit ca bebeii care i-au pana la o jumatate de an antibiotice vor avea in proportie de 70%diverse alergii!si ma bucur ca nu a fost nevoie de antibiotice...
rose ai inscris-o p andreiuta? tzuc.gif
oana de ce nu il inscrii si p mateiut?? tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Feb 27 2009, 06:30 PM) *
acum ne-am intors de la dr si a zis ca plamanii suna bine bananab.gif dar sa mai continuam cu inhalatiile!oricum eu ma bucur ca a raspuns bine la spray-uri si nu a fost nevoie de antibiotice si nu am ajuns la spital in ultima faza cum au patit alti bebelusii. crybaby.gif
s-au facut niste cerecetari si a iesit ca bebeii care i-au pana la o jumatate de an antibiotice vor avea in proportie de 70%diverse alergii!si ma bucur ca nu a fost nevoie de antibiotice...
rose ai inscris-o p andreiuta? tzuc.gif
oana de ce nu il inscrii si p mateiut?? tzuc.gif

inca nu
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Feb 27 2009, 12:50 AM) *
vad ca azi ati fost mai active. noi am iesit putin la plimbare desi nu a fost cald lu bebe i-a placut. Rose si eu prefer poza unde Andreuta zambeste. pai dupa ce v-ati inscris sa-mi spuneti ca sa votez. va pup



Oana
sau Geo: Daca primiti cartea Mama si copilul de Elisabeth Fenwick o trimiteti si la noi? Please..........my email: icecon2005@yahoo.com
oana petrina
gata am trimis-o. inscrieti voi si noi votam puiutii.eu am pus poze ca sa-l vedeti pe nazdravan ce a crescut.
va pupam
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Feb 27 2009, 08:59 PM) *
gata am trimis-o. inscrieti voi si noi votam puiutii.eu am pus poze ca sa-l vedeti pe nazdravan ce a crescut.
va pupam


OANA unde ai pus pozele?
Saru' mana pentru carte. Cartea e doar o parte, ai observat?
Noapte buna mamici si bebici
anku
da ar fi doar o parte ...asa spune p topic
mi-o trimiteti si mie please??? tzuc.gif
oana petrina
asa am primit si eu cartea.pana cand se fac inscrierile?
Rose ma ajuti si pe mine cu poza te rog?
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Feb 28 2009, 05:32 PM) *
asa am primit si eu cartea.pana cand se fac inscrierile?
Rose ma ajuti si pe mine cu poza te rog?



Cum sa nu te ajut ? trimite pe mail poza si eu o prelucrez!
Am sunt vreo 3-4 zile. Nici eu inca nu am inscris-o.
Email : icecon2005@yahoo.com
Rose68
Oana vezi pe email
oana petrina
mercic mult Rose. raman datoare. pupam Andreuta si mamica
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Feb 28 2009, 07:18 PM) *
Cum sa nu te ajut ? trimite pe mail poza si eu o prelucrez!
Am sunt vreo 3-4 zile. Nici eu inca nu am inscris-o.
Email : icecon2005@yahoo.com


Acum mi-a picat fisa!De la tine primeam pe mess sa dau accept la adresa ta si pentru ca nu am recunoscut-o ii dadeam mereu spam....Of

floare2.gif
oana petrina
O PRIMAVARA FRUMOASA VA DORIM DRAGI MAMICI SI SCUMPI BEBELUSI.
l-am inscris si eu pe Matei aseara si inca nu am primit confirmarea.
va pupam
Rose68
Buna dimineata!
Doamne deja e primavara! Cand au trecut 3 luni?
Abia asteptam sa nasc, sarbatorile se apropiau.....
O primavara frumoasa la mamici si bebici...si abia astept sa fie si mai cald..........in parc o sa ne mutam....... tot e aproape.

In acest weekend am experimentat ce inseamna sa ai doi copii nu unul.Am avut in vizita (tot weekendu') niste prieteni cu o bebelusa de 2 saptamani. AM ramas ce e drept pentru putin timp cu ambele bebelushe. Una tipa de foame, cealalta incepuse sa sughite.............Mi s-a parut destul de complicat......Numai spun ca daca una plangea cealalta auzea si incepea si ea.............Si cand ma gandesc ca atunci cand am ramas insarcinata ambii medici (cel din oras si cel din Bucuresti) mi-au pronosticat sa e probabil sa avem gemeni.......Nu ca nu mi-ar fi placut, dar fara ajutor e cumplit..............
Dupa cum observati Andreiuta seamana cu un baietel, ii cade parul cumplit(aproape a chelit) si cum nu are nici cercei........si langa un nou nascut (la termen) parca nu se mai vede asa de tare ca e prematura.........





Oana ti-a venit confirmarea?
anku
nu ...andreiuta arata bine,dupa parerea mea nu se vede ca e prematura !!!!
da e cumplit sa ai gemeni si sa fi fara ajutor!!!sotul are o verisoara care are o fetita de 2 ani si gemeni(baiat si fetita)dar mama ei e 24 din 24 acolo ptr ca este groaznic de greu!mie la inceputul sarcinii imi eera frica ca voi avea gemeni!ce ma faceam eu aici ,intr-o tara straina ,singura cu gemeni??? tzuc.gif
anku
mai fetelor de cand l-am adus p darius de la spital are o foame extraordinara!mananca din ora in ora cate 120 ml! doh.gif am fost odata p laptic nr 1 dar sotul cu gura aia a lui...si ne-am apucat iar de pre! sad.gif
dc i dau suzeta urla si mai tare...urla pana il apuca criza de tuse si cu lacrimi!la spital i se dadea de mancare la 2 ore jumatate si cand am lipsit eu cred ca i s-a dat sa manance la 4 ore ptr ca asa spunea o nemtoiaca care avea si ea un baietel de aceeasi varsta cu al meu din gemeni,dar asa de pricajit era ohmy.gif care i dadea la 4 ore sa manance! ohmy.gif mie mi se pare absurd mai ales ca bietul copil ar fi vrut si el la 2 -3 ore dar i baga suzeta in gura!adica tu ca mama nu vezi ca e pricajit rau,nu-ti dai seama ca bietul copil are nevoie de mancare ca sa se dezvolte si ca sa poata sa treaca de boala??
si cred ca atunci cand am lipsit ,ptr ca nu am avut acces la grafic si bebelusului meu i s-a aplicat acelasi tratament! sad.gif ptr ca atunci cand m-am intors seara p neasteptate darius plangea si eu am spus ca i neste foame la care nemtoaica spune nu nu are cum sa-i fie foame ca a mancat acum 3 ore!!!am crezut ca mor!copilul meu plange ptr ca i este foame si idioata aia de nemtoaica imi spune ca a mancat acum 3 ore si nu are cum sa-i fie foame!
si acum bebe al meu cred ca este infometat sau pre nu il mai hraneste!!!voi ce parere aveti?de unde credeti ca este cauza?ce sa fac?astazi ma duc sa iau alt lapte nr 1 sa vedem... tzuc.gif
anku
offf mai fetelor.....
cand am venit prima data la spital in salon era un copil de un an jumate si bunica lui!!!bunica era tare suparata si i-a povestit sotului ca mama baiatului odata a avut tot ce-i tb ,casa ,masina ,2 copii,barbat dar intr-o zi s-a gandit fii-sa ca ea vrea sa cunoasca lumea!a bagat divort,s-a facut partajul,a incasat suma de bani cuvenita,a lasat copii la fostul sot si a plecat in lume cu unu mai tanar cu 10 ani ! laugh.gif dupa inca o jumate de an avea sa se intorca cu burta la gura,fara nici un ban ,culmea si cu datorii in banca!barbatul acela a disparut!bunica spunea ca era turc ohmy.gif s-a nascut un baiat care e mai mult prin spitale,care nu merge,nu vb ,nu manaca decat din biberon...a fost un copil p care ea nu l-a vrut si de care nu se ocupa nici cat negru sub unghie,noroc cu spitalul si bunica!
pana aici e doar trist....eram curioasa sa o cunosc p mama baiatului care nu venea la spital ca doar o chemase p masa de la 300 km sa stea cu baiatul in spital!dar intr-o zi pleaca bunica si vine ea dar a doua zi!o tipa vopsita in 100 de culori,cu parfum injtepator,se vedea dupa cum ararta ca habar nu avea ca are 3 copii!!copilul urla!masa s-a inervat si a plecat!eu am incercat sa-l potolesc si m-am jucat cu el....culmea a tacut si era receptiv la joc!apoi a venit asistenta ca sa-i dea sa manance prostia aia de pilaf de fructe si legume de la hipp!copilul arata cu degetul catre mine si asistenat a dedus ca vrea sa manance cu mine smile.gif m-am asezat p scaun si a mancat baiatul! wink.gif intre timp apare masa care stia ca sunt romanca...nu s-a purtat urat cu mine doamne fereste!dar a doua zi si-a mutat copilul in salonul alaturat! sad.gif ce am facut rau???copilul nu vb ,nu manaca si nu merge ca forma de protest nu ptr ca ar fi bolnav...bolnava este mumasa!asas de prost m-am simtit....
apoi am auzit cum i spnea dr ca deja de 5 zile tb sa-si ia baiatul acasa si ea spunea ca sa-l mai tina 2-3 zile!!! ohmy.gif
doamne -dumnezeule....nu am putut ramane suparata ca nu am p cine dar am fost jignita...adica eu ce aveam,aveam paduchi,raie....ce aveam eu si copilul meu??? sad.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Mar 2 2009, 03:06 PM) *
mai fetelor de cand l-am adus p darius de la spital are o foame extraordinara!mananca din ora in ora cate 120 ml! doh.gif am fost odata p laptic nr 1 dar sotul cu gura aia a lui...si ne-am apucat iar de pre! sad.gif
dc i dau suzeta urla si mai tare...urla pana il apuca criza de tuse si cu lacrimi!la spital i se dadea de mancare la 2 ore jumatate si cand am lipsit eu cred ca i s-a dat sa manance la 4 ore ptr ca asa spunea o nemtoiaca care avea si ea un baietel de aceeasi varsta cu al meu din gemeni,dar asa de pricajit era ohmy.gif care i dadea la 4 ore sa manance! ohmy.gif mie mi se pare absurd mai ales ca bietul copil ar fi vrut si el la 2 -3 ore dar i baga suzeta in gura!adica tu ca mama nu vezi ca e pricajit rau,nu-ti dai seama ca bietul copil are nevoie de mancare ca sa se dezvolte si ca sa poata sa treaca de boala??
si cred ca atunci cand am lipsit ,ptr ca nu am avut acces la grafic si bebelusului meu i s-a aplicat acelasi tratament! sad.gif ptr ca atunci cand m-am intors seara p neasteptate darius plangea si eu am spus ca i neste foame la care nemtoaica spune nu nu are cum sa-i fie foame ca a mancat acum 3 ore!!!am crezut ca mor!copilul meu plange ptr ca i este foame si idioata aia de nemtoaica imi spune ca a mancat acum 3 ore si nu are cum sa-i fie foame!
si acum bebe al meu cred ca este infometat sau pre nu il mai hraneste!!!voi ce parere aveti?de unde credeti ca este cauza?ce sa fac?astazi ma duc sa iau alt lapte nr 1 sa vedem... tzuc.gif

Anku noi am papat PRE doar in primele 2-3 saptamani doar ca completare la san. Apoi dr ne-a spus sa trecem la 1 ca e mai concentrat. PRE-ul nu o satura. Cel putin asa a fost la noi.
anku
pai si eu m-am tot gandit la asta....dar nu eram sigura!!!am avut nr 1 si bebe manca la 2 ore(cand dormea 5 ore)dar sotul repede cu gura lui....acum am luat milupa nr 1 sa vedem ce se mai intampla...ca de nu am schimbat la lapticuri unsure.gif !!!voi tot cu topfer mergeti???de cand o sa dai si supica andreiutei???eu vreau peste 2 sapt sa incerc... tzuc.gif
Rose68
[quote name='anku' date='Mar 3 2009, 12:11 AM' post='510900']
pai si eu m-am tot gandit la asta....dar nu eram sigura!!!am avut nr 1 si bebe manca la 2 ore(cand dormea 5 ore)dar sotul repede cu gura lui....acum am luat milupa nr 1 sa vedem ce se mai intampla...ca de nu am schimbat la lapticuri unsure.gif !!!voi tot cu topfer mergeti???de cand o sa dai si supica andreiutei???eu vreau peste 2 sapt sa incerc... tzuc.gif

ANKU tu ii mai dai si laptic de la mami? Daca ii mai dai trebuie sa mai astepti cu diversificarea. Si oricum nu se incepe cu supica....Mai intai ii dai la masa din jurul orei 10 cate o lingurita de suc fara pulpa de mar sau morcovel si maresti progresiv cantitatea. Poti o zi sa incerci morcovel si o zi mar. Si mai apoi le amesteci. Si la un moment dat inlocuieste masa de laptic din jurul orei 10 cu suculet. Iar cand introduci si supica o introduci in jurul orei 14. Cel putin asa mi-a zis pediatra noastra. Mai apoi supica........si mai intai strecurata. Iar prima supica va fi doar din morcovel si la inceput va fi strecurata iar mai apoi cu legumele pasate. .........
Noi incepem cu suculetul de saptamana viitoare. Nu ne grabim ca ne e frica de reactie.Suntem mai mititele.....
Bebelusii se dezvolta fiecare in ritmul sau si oricum mami stie ce e cel mai bine. Eu doar iti zic ce ne-a recomandat pediatra noua. Daca iti plac sfaturile noastre.....iti mai zic
Iar noi da tot TOPFER papam pentru ca medicul ne-a spus ca nu e bine sa schimbam laptele decat daca sunt probleme...constipatie, nu ia in greutate.........altfel sa pastrez tipul de lapte.
Rose68
Azi am implinit 3 lunite!
Va trimit 3 pozici:
prima cand ma imbraca mamica sa mergem la mamaita


chiar de ziua mea mami a descoperit ca pot tine jucariuta in manuta, desi primul meu impuls e sa o bag in gurita


dar stiu sa ma si joc cu jucarioara cam 3-4 minute


Va pupacesc pe toti! Mamici si bebici
Desi sunteti cam puturosi si nu mai intrati pe aici..........
Vrem si noi pozici cu voi sa vedem cum cresteti.........
Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ Mar 3 2009, 01:28 PM) *
Azi am implinit 3 lunite!
Va trimit 3 pozici:
prima cand ma imbraca mamica sa mergem la mamaita


chiar de ziua mea mami a descoperit ca pot tine jucariuta in manuta, desi primul meu impuls e sa o bag in gurita

dar stiu sa ma si joc cu jucarioara cam 3-4 minute

Va pupacesc pe toti! Mamici si bebici
Desi sunteti cam puturosi si nu mai intrati pe aici..........
Vrem si noi pozici cu voi sa vedem cum cresteti.........


SUPERBA fetita ta Rose! Sa va traiasca!
Stiu ca are multi petitori, totusi Robert ii trimite floare2.gif si wub.gif !
Si o poza! Ca sa nu il uite! wink.gif

anku



la mai multe lunite din partea noastra ptr andreiuta!!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(mammi @ Mar 3 2009, 01:56 PM) *
SUPERBA fetita ta Rose! Sa va traiasca!
Stiu ca are multi petitori, totusi Robert ii trimite floare2.gif si wub.gif !
Si o poza! Ca sa nu il uite! ;

mammi ce baiat frumos ai!!! floare2.gif
oana petrina
buna fetele. am primit confirmarea



http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...ia2.asp?id=1524
Rose68
QUOTE(mammi @ Mar 3 2009, 01:56 PM) *
SUPERBA fetita ta Rose! Sa va traiasca!
Stiu ca are multi petitori, totusi Robert ii trimite floare2.gif si wub.gif !
Si o poza! Ca sa nu il uite! wink.gif




dragutel pustiulica al tau! pupam bebita mic
si la multe lunite ca am vazut pe ticker ca ieri a facut 1 lunita
Nu are nimic nu ii strica multi petitori.......... fetita mea e cam micuta.........are 4,6 kg la 3 luni iar baieteii de la Decembrie au cam in jur de 6 kg...........asa ca nu se stie................
Si bine ai mai venit pe la noi..........
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Mar 3 2009, 05:08 PM) *



da' tare greu a venit la tine confirmarea.........de ce oare? o fi avand legatura ca te-ai inscris in weekend?
oana petrina
probabil ca eu m-am inscris vineri noapte parca. ai o fetita super frumoasa. sa-ti traiasca.. prietena mea are o fetita de 5 luni care are 6kg. asa ca nu te stresa. si copilul e f sanatos
va pupam
danieelaa
buna mamici si pitici,va sarutam dulce pe toti si va spunem ca ne-a fost foarte dor de voi.....noi am fosti plecate la Alba unde a avut mami cununia religioasa si unde in Catredrala Reintregirii Neamului eu m-am botezat.........am citit din urma sincer nu am reusit sa recuperam tot dar sigur vom recupera.....am vazut ca sunteti bine si activa,de azi va onoram si noi cu prezenta mai mult.........o sa pun poze de la nunta si de la botez numai sa reusesc sa le fac mai mici ca sunt mari nu nu ma lasa sa le pun......in mare noi suntem bine azi am fost la vaccinul de 2 luni avem 5,800 kg si 58 cm si suntem cuminti foc nu plangem si dormim noaptea intreaga(noi nu am facut nici macar o noapte alba si speram sa continuam asa),radem foarte mult si ganguram cat e ziua de mare pt ca ne plac povestile foc.....pe parcurs va mai povestim ca nu vrem sa va plictisim
pupici la toate mamicile si la toti ghioceii lor
QUOTE(Rose68 @ Mar 3 2009, 11:28 AM) *
Azi am implinit 3 lunite!
Va trimit 3 pozici:
prima cand ma imbraca mamica sa mergem la mamaita


chiar de ziua mea mami a descoperit ca pot tine jucariuta in manuta, desi primul meu impuls e sa o bag in gurita


dar stiu sa ma si joc cu jucarioara cam 3-4 minute


Va pupacesc pe toti! Mamici si bebici
Desi sunteti cam puturosi si nu mai intrati pe aici..........
Vrem si noi pozici cu voi sa vedem cum cresteti.........


La Multe lunite pt cea mai frumoasa fetita de pe forum tzuc.gif
QUOTE(mammi @ Mar 3 2009, 11:56 AM) *
SUPERBA fetita ta Rose! Sa va traiasca!
Stiu ca are multi petitori, totusi Robert ii trimite floare2.gif si wub.gif !
Si o poza! Ca sa nu il uite! wink.gif


Sa iti traiasca felrbetea ca nu am mai vb de mult timp dinainte sa nasti,sper ca a fost totul bine si ai nascut usor.........Felicitari si bun venit pe lume (cam cu intarziere).......poate iesim odata la plimbare
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Mar 3 2009, 02:21 PM) *
mammi ce baiat frumos ai!!! floare2.gif

multumim mult!
tzuc.gif

QUOTE(Rose68 @ Mar 3 2009, 05:45 PM) *
dragutel pustiulica al tau! pupam bebita mic
si la multe lunite ca am vazut pe ticker ca ieri a facut 1 lunita
Nu are nimic nu ii strica multi petitori.......... fetita mea e cam micuta.........are 4,6 kg la 3 luni iar baieteii de la Decembrie au cam in jur de 6 kg...........asa ca nu se stie................
Si bine ai mai venit pe la noi..........


ne bucuram sa fim printre voi!

QUOTE(danieelaa @ Mar 3 2009, 06:35 PM) *
buna mamici si pitici,va sarutam dulce pe toti si va spunem ca ne-a fost foarte dor de voi.....noi am fosti plecate la Alba unde a avut mami cununia religioasa si unde in Catredrala Reintregirii Neamului eu m-am botezat.........am citit din urma sincer nu am reusit sa recuperam tot dar sigur vom recupera.....am vazut ca sunteti bine si activa,de azi va onoram si noi cu prezenta mai mult.........o sa pun poze de la nunta si de la botez numai sa reusesc sa le fac mai mici ca sunt mari nu nu ma lasa sa le pun......in mare noi suntem bine azi am fost la vaccinul de 2 luni avem 5,800 kg si 58 cm si suntem cuminti foc nu plangem si dormim noaptea intreaga(noi nu am facut nici macar o noapte alba si speram sa continuam asa),radem foarte mult si ganguram cat e ziua de mare pt ca ne plac povestile foc.....pe parcurs va mai povestim ca nu vrem sa va plictisim
pupici la toate mamicile si la toti ghioceii lor
La Multe lunite pt cea mai frumoasa fetita de pe forum tzuc.gif

Sa iti traiasca felrbetea ca nu am mai vb de mult timp dinainte sa nasti,sper ca a fost totul bine si ai nascut usor.........Felicitari si bun venit pe lume (cam cu intarziere).......poate iesim odata la plimbare


abia astept!
sper sa se incalzeasca cat mai curand si sa ne vedem in parcul tineretului cu bebeii!
ce zici?
danieelaa
QUOTE(mammi @ Mar 3 2009, 05:24 PM) *
multumim mult!
tzuc.gif
ne bucuram sa fim printre voi!
abia astept!
sper sa se incalzeasca cat mai curand si sa ne vedem in parcul tineretului cu bebeii!
ce zici?

iersim numai sa vina caldura.... eu mai ies pe obreja si azi pe acolo ne-am plimbat si printr-un parculet.....
danieelaa





aici plangeam in urma unei declarati de dragoste neasteptate



denisa la botez








sper ca v-au placut....mai punem
danieelaa
anku
casa de piatra daniela!!!

tare frumosi ati fost,rochia e tare frumoasa ,simpla asa cum mi-ar placea si mie!!!
pozele sunt atat de originale....si denisuca a fost frumusica tare la botez!!! tzuc.gif o scumpita....
sa aiba doamne doamne grija de ea mereu,sa fie ferita de cele rele in viata!!!
frumos,tare frumos si inca o data felicitari si ne bucuram ca sunteti din nou cu noi... tzuc.gif
si constructia bisericii ce frumoasa este.... ohmy.gif
totul este frumos....asa mi-as dori sa fie si la mine la cununia religioasa!!! smile.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Mar 3 2009, 07:44 PM) *
casa de piatra daniela!!!

tare frumosi ati fost,rochia e tare frumoasa ,simpla asa cum mi-ar placea si mie!!!
pozele sunt atat de originale....si denisuca a fost frumusica tare la botez!!! tzuc.gif o scumpita....
sa aiba doamne doamne grija de ea mereu,sa fie ferita de cele rele in viata!!!
frumos,tare frumos si inca o data felicitari si ne bucuram ca sunteti din nou cu noi... tzuc.gif
si constructia bisericii ce frumoasa este.... ohmy.gif
totul este frumos....asa mi-as dori sa fie si la mine la cununia religioasa!!! smile.gif

merci la fel anku......locasul Sfant e Catedrala reintregirii neamului din alba iulia acolo am facut si nunta si botez...multumesc pt urari si piticul tau sa aiba numai bucuri si impliniri,iar ingerul pazitor sa ii indrume pasi..ms oFloare1.gif anima1.gif love1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.