Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
Nimeni pe aici?
geocoto
La Multi Ani Sanzi!!!!!!! occasion.gif

Nici noi nu suntem ff departe de voi Adriana cu atitudinea si nervii.Azi am luat un calmant ca deja simt ca ma lasa puterile...De data asta episodul de febra a fost destul de dificil si pe deasupra caracterul lui Lucas s-a dezvoltat.Mi-a marait la ureche in continuuuuu.Speram sa-i treaca deja astazi dar totusi dimineata a trebuit sa-i dau Nrofen sirop de la care imi vomita mancarea daca nu sta linistit cel putin o ora dupa masa.
Cred ca si eu ma voi chinui sa-l obisnuiesc din nou in pat la el pentru ca deja doarme de o luna cu mine si nu da semne ca ar vrea sa se intoarca...la el in pat.Noroc ca vine mama pe 22 mai ma agat de asta ca altfel nu mai am chef sa-i fac de mancare si pe urma sa o arunc, mai bine ii dau borcanele.
Altfel ce sa-ti zic si el ma zgarie si baga unghia si face rana daca-l las unde gaseste piele pe os si racaie de nervi.gif nu mai poooot.

Am vazut pozele cu Iancu cat de dulcic era cum se juca cu cutia de pudra si parea asa inofensiv...de-ti vine sa-l pupacesti non-stop anima1.gif si apoi vine mami si-l numeste "mica bestie" spada.gif of sa creeasca si ei mari si o sa radem de momentele astea.

Va las si sper sa revin curand cu scrisul ca nervii voi avea nevoie de inca un an sa-i recuperez.... trandafir.gif
petronici
buna tuturor....
gata cu serviciul la mine,de-acum mai rarut,doar cand avem congrese si in week-end mai vin clienti....deci o sa fiu mai des pe aici(aprofit si eu in timpul zilei cand doarme Adelin)....
ii uram si noi LA MULTI ANI,SANZIANEI!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif ....multa sanatate,fericire si un fratior sau o surioara pt Matei sa vina cat mai curand,multi pupicei dulci si un din partea noastra
Geo,Doamne prin cate treci cu bietul Lucas,macar de data aceasta sa se descopere cauza episoadelor de febra si cu timpul speram la vreo ameliorare,daca nu are leac febra mediterana....ce curios este mac-macul de zapada,cu toti ati avut ocazia sa-i scoateti un pic in iarna aceasta la zapada,numai noi nu avem pe aici parte de ea...ar trebui sa ne urcam sus pe munte la partia de schi ca sa vada si Adelin "omatul"....daca ieri lucram pana la 12 ,ii propuneam sotului sa mergem,doar ca am lucrat pana la 16 si cand sa te mai duci,vreo jumate de ora sa ne imbracam,vreo ora sa ajungem, se intuneca de tot afara cand eram si noi in varful muntelui...poate in week-end daca nu ma cheama la servici...
Adriana,daca nu sunt eu acasa sa-l surprind in toate fazele haioase pe Adelin nu o face nimeni,deci de la ziua lui nu sau mai facut multe poze,doar daca eram eu prin preajma,sa sar repede cu aparatul sau camera...sa vad ce gasesc pe aparat...oricum Iancu sa imprudat bine de tot...Adelin inca nu a reusit sa o deschida....
Anku,poate da Domnul,si tragi o fuguta pana in tara,te mai recreezi un pic...
Claudia,deci aveti concert,zi de zi ,cu Mihai cu tipatul,al meu daca nu-i comvine ceva,sau ii zic ca nu are voie sa faca aia,se pune pe plans,dar il recunosc repede ca e un plans fals...deci fiecare are smecheria lui de a atrage atentia...si ce ne mai astepta fetelor doh.gif ....
pupicei dulci tuturor copilasilor si multa rabdare noua...
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Jan 11 2010, 03:37 PM) *
La Multi Ani Sanzi!!!!!!! occasion.gif

Nici noi nu suntem ff departe de voi Adriana cu atitudinea si nervii.Azi am luat un calmant ca deja simt ca ma lasa puterile...De data asta episodul de febra a fost destul de dificil si pe deasupra caracterul lui Lucas s-a dezvoltat.Mi-a marait la ureche in continuuuuu.Speram sa-i treaca deja astazi dar totusi dimineata a trebuit sa-i dau Nrofen sirop de la care imi vomita mancarea daca nu sta linistit cel putin o ora dupa masa.
Cred ca si eu ma voi chinui sa-l obisnuiesc din nou in pat la el pentru ca deja doarme de o luna cu mine si nu da semne ca ar vrea sa se intoarca...la el in pat.Noroc ca vine mama pe 22 mai ma agat de asta ca altfel nu mai am chef sa-i fac de mancare si pe urma sa o arunc, mai bine ii dau borcanele.
Altfel ce sa-ti zic si el ma zgarie si baga unghia si face rana daca-l las unde gaseste piele pe os si racaie de nervi.gif nu mai poooot.

Am vazut pozele cu Iancu cat de dulcic era cum se juca cu cutia de pudra si parea asa inofensiv...de-ti vine sa-l pupacesti non-stop anima1.gif si apoi vine mami si-l numeste "mica bestie" spada.gif of sa creeasca si ei mari si o sa radem de momentele astea.

Va las si sper sa revin curand cu scrisul ca nervii voi avea nevoie de inca un an sa-i recuperez.... trandafir.gif



Sa imi spui si mie cum reusesti sa-l convingi sa doarma la el in patut...ca eu de o saptamana nu reusesc....Il adorm langa mine si apoi il mut in patut...dar din 10 incercari sa spun, in 8 se trezeste cum il las jos...si o iau de la capat. Poate si din cauza ca a dormit prea mult cu noi.....Dar stiu ca trebuie sa am nervii de otel....numai ca nu pot....uneori mi-e asa o mila de el cum se plange ca imi vine sa ma iau la palme ca incerc sa-l culc in patutul lui....Azi dimineata la 7 facea scandal.....nici nu concepea sa-l pun in patut...Asa ca tati a zis ca la noapte , doarme el in camera cu Iancu ....ca pe mine ma ia de fraiera......si cred ca si asa este....Cand a dormit cu tati in camera a dormit pana la 8,15 in patutul lui.....cu mine o singura data a dormit pana la 6....apoi la 3, la 12 se cerea langa mine.....si din cauza ca sunt f obosita cedez...ca sa mai fur cateva minute de somn .....ca in timpul zilei la urlete si tipete cine face fata si trebuie sa stea drepti?
Calmant....hm....as lua si eu unul daca as putea....dar mai degraba un somnifer....sa dorm 3 zile fara sa ma trezesc ....dar cred ca am nevoie de 10 ani ca sa recuperez 2 ani de nesomn....
Acuma...pe zi ce trece e tot mai profitor si santajist......vrea doar in brate si daca vede ca nu-l iau incepe sa tuseasca....

Lucas cum e azi? I-a scazut ieri febra? Va pupacim dulce si asteptam vesti!!!

PS.....parca tu imi spuneai ca daca e bebe mic transpirat si doarme si nu pot sa-l schimb sa-l invelesc mai bine ca sa nu raceasca?
simina_ana
QUOTE(petronici @ Jan 11 2010, 05:40 PM) *
buna tuturor....
gata cu serviciul la mine,de-acum mai rarut,doar cand avem congrese si in week-end mai vin clienti....deci o sa fiu mai des pe aici(aprofit si eu in timpul zilei cand doarme Adelin)....
ii uram si noi LA MULTI ANI,SANZIANEI!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif ....multa sanatate,fericire si un fratior sau o surioara pt Matei sa vina cat mai curand,multi pupicei dulci si un din partea noastra
Geo,Doamne prin cate treci cu bietul Lucas,macar de data aceasta sa se descopere cauza episoadelor de febra si cu timpul speram la vreo ameliorare,daca nu are leac febra mediterana....ce curios este mac-macul de zapada,cu toti ati avut ocazia sa-i scoateti un pic in iarna aceasta la zapada,numai noi nu avem pe aici parte de ea...ar trebui sa ne urcam sus pe munte la partia de schi ca sa vada si Adelin "omatul"....daca ieri lucram pana la 12 ,ii propuneam sotului sa mergem,doar ca am lucrat pana la 16 si cand sa te mai duci,vreo jumate de ora sa ne imbracam,vreo ora sa ajungem, se intuneca de tot afara cand eram si noi in varful muntelui...poate in week-end daca nu ma cheama la servici...
Adriana,daca nu sunt eu acasa sa-l surprind in toate fazele haioase pe Adelin nu o face nimeni,deci de la ziua lui nu sau mai facut multe poze,doar daca eram eu prin preajma,sa sar repede cu aparatul sau camera...sa vad ce gasesc pe aparat...oricum Iancu sa imprudat bine de tot...Adelin inca nu a reusit sa o deschida....
Anku,poate da Domnul,si thiemragi o fuguta pana in tara,te mai recreezi un pic...
Claudia,deci aveti concert,zi de zi ,cu Mihai cu tipatul,al meu daca nu-i comvine ceva,sau ii zic ca nu are voie sa faca aia,se pune pe plans,dar il recunosc repede ca e un plans fals...deci fiecare are smecheria lui de a atrage atentia...si ce ne mai astepta fetelor doh.gif ....
pupicei dulci tuturor copilasilor si multa rabdare noua...


Ma bucur Petronici ca o sa intri mai des ...am cu cine vorbi si eu pe aici....ca e cam pustiu,,,,,dar m-as bucura si mai mult sa fie ok la tine la serviciu....ca ma multi bani nu strica....mai ales pe vremurile astea...
Ce frumos ar fi sa mergeti sus pe munte sa-l dati si pe Adelin cu sania....Eu am zis ca de la 3 ani ma duc cu Iancu in Paltinis la schi....ne luam instructor si distractie apoi....liwlol.gif
Daca ajungeti la "omat" sa-i faci poze....ca sunt sigura ca face o mutrita de aia frumoasa de-a lui....
Va pupam dulce! trandafir.gif
simina_ana
Anku....ce faceti? AI reusit sa te invoiesti de la scoala pentru februarie? Faci ore suplimentare ca sa te lase sa pleci? liwlol.gif Unde ai disparut? Darius ce mai face?

Claudia...si tu ai dat bir cu fugitii??? Sau Mihaitza nu te mai lasa deloc??? I-a trecut raceala?

Rose?....cred ca fugi dupa Andreea de nu mai zici nici tu nimic.....

Oana....cand va intoarceti acasa? Hai cu poze cu Matei ca ne e dor de voi.....

Daniela....nu ai mai intrat de foarte multa vreme pe aici....Ca sa nu mai spun de restul fetelor....
claudiaena
QUOTE(simina_ana @ Jan 12 2010, 12:37 PM) *
Anku....ce faceti? AI reusit sa te invoiesti de la scoala pentru februarie? Faci ore suplimentare ca sa te lase sa pleci? liwlol.gif Unde ai disparut? Darius ce mai face?

Claudia...si tu ai dat bir cu fugitii??? Sau Mihaitza nu te mai lasa deloc??? I-a trecut raceala?

Rose?....cred ca fugi dupa Andreea de nu mai zici nici tu nimic.....

Oana....cand va intoarceti acasa? Hai cu poze cu Matei ca ne e dor de voi.....

Daniela....nu ai mai intrat de foarte multa vreme pe aici....Ca sa nu mai spun de restul fetelor....


Nu, dar la mine dupa weekend, parca au trecut turcii. Mizerie, jucarii peste tot si luni, dar in fiecare luni am smotru la greu. Ca sotul dupa ce lucreaza 12-14 ore zilnic, in weeekend se respecta si mai sta cu mihai si cu telecomanda in mana sau avem musafiri.Si eu le mai las balta si nu mai strang si Maria imprastie si ea la greu, asa ca asta fac luni. Apoi am pus 3 masini la spalat si as mai fi pus inca vreo 3 , ca pe aici se spune ca dupa ce s-a facut botezul apelor nu e bine sa speli 3 zile, si cum dupa aia a venit weekendul....
Gata cu plansetele. Nici eu nu reusesc sa il adorm pe Mihai in patut ci doar langa mine si apoi adormit il mut in patut, unde doarme, mai cu intreruperi mai fara pana la 5-6 dim cand ii dau lapte si mai doarme apoi pana la 8,30-9.30. Asta sev intampla doar cand nu il deranjeaza ceva. Si eu uneori cum simt ca se foieste sau incepe sa scanceasca cum ma ridic si ii bag suzeta, iar daca povestea se repeta de prea multe ori cedez si il iau langa mine...Dar, in ansamblu, Il culc in patut si dupa ce ii fac vaccinul(dupa 20 ian) gata il pun numai in patut. O sa fie iarassi mai greu cand o sa ii iasa incisivii si maselele, care sunt crima si pedeapsa si ptr pitic si ptr parinti....
In rest, Mihai dimineata mai sta si se mai gandaceste singurel, dar in fiecare seara avem concert. Si are un ticnal, de ne dor urechile si apoi ne apuca durerea de cap. Ca aseara , m-am infuriat si l-am pus in patut si cu usa inchisa si l-am lasat nitel. NU MAI PUTEAM de cap. Nu voia nimic, nici lapte , schimbat era, kk facuse, iritat la fundulet, nu era si atunci am cedat nervos.... Maria incepuse si ea sa planga ca vrea sa se duca la Mihai sa il linisteasca ea si asa ca am tipat si la ea..Asa ca va inteleg perfect cand vorbiti de calmante si de nervi, etc. De aceea eu l-am botezat pe Mihai "MICUL TERORIST".
Cu raceala, nu mai avem probleme. I-am luat eu de la plafar niste picaturi cu apa de mare si argila si echinaceea si i-a trecut...
Gata, tre' sa fug sa il adorm, ca deja cred ca o sa rupa patutul la cum trage de el...pupici
petronici
QUOTE(simina_ana @ Jan 12 2010, 11:32 AM) *
Ma bucur Petronici ca o sa intri mai des ...am cu cine vorbi si eu pe aici....ca e cam pustiu,,,,,dar m-as bucura si mai mult sa fie ok la tine la serviciu....ca ma multi bani nu strica....mai ales pe vremurile astea...
Ce frumos ar fi sa mergeti sus pe munte sa-l dati si pe Adelin cu sania....Eu am zis ca de la 3 ani ma duc cu Iancu in Paltinis la schi....ne luam instructor si distractie apoi....liwlol.gif
Daca ajungeti la "omat" sa-i faci poze....ca sunt sigura ca face o mutrita de aia frumoasa de-a lui....
Va pupam dulce! trandafir.gif

pai ce sa fac,macar cat face nani Adelin sa ma bucur si eu un pic de "libertate"..... de maine intra si soacramea in concediu pt 2 saptamani,ar fi trebuit sa plece in tara dar sa cam speriat de vremea asta,acu ninge de inzapezeste tot,acu ploua si sunt inundatii....mai e si gripa care face ravagii,si a zis ca ramane aici....asa ca inca 2 saptamani de "libertate",o sa stea ea mai mereu cu asta micu....
si in privinta serviciului imi comvine si asa,sa lucrez mai mult in week-end...oricum cand ma cheama in timpul saptamani,pe Adelin il duc la o femeie si ii dau 15 euro pe zi,de la 7.30 dim. pana pe la 15 ....in week-end are cine sta din casa cu el,si pe astia nu-i mai platesc liwlol.gif
si cu muntele sa vad cum reusesc sa-l pacalesc pe sotul,oricum duminica mai intai de toate ne ducem la biserica sa-l impartasim,ca nu am mai fost de multisor....si dupa aia depinde de vreme,daca la noi ploua,acolo sigur ninge,si noi nu avem niciunul experienta in condusul pe zapada,asa ca sa vedem cum o fi timpul....
pana atunci va las sa va delectati cu cateva pozici
i-a sa ma dau si eu cu ruj...numai mami

imi sta bine????

am papat un pic de ciocolata....ce vreti,asa stiu eu sa pap,singurel....

m-au mascat si pe mine,in noaptea de revelion


Andreea,dar cu mine vii sa fugim pe un cal maro????

cam atat deocamdata...daca mergem la zapada,va mai punem...daca nu,tot va mai bombardam dar mai incolo....
pupicei dulci tuturor copilasilor si mamicutelor cate o oFloare1.gif


Rose68
QUOTE(claudiaena @ Jan 12 2010, 03:20 PM) *
Nu, dar la mine dupa weekend, parca au trecut turcii. Mizerie, jucarii peste tot si luni, dar in fiecare luni am smotru la greu. Ca sotul dupa ce lucreaza 12-14 ore zilnic, in weeekend se respecta si mai sta cu mihai si cu telecomanda in mana sau avem musafiri.Si eu le mai las balta si nu mai strang si Maria imprastie si ea la greu, asa ca asta fac luni. Apoi am pus 3 masini la spalat si as mai fi pus inca vreo 3 , ca pe aici se spune ca dupa ce s-a facut botezul apelor nu e bine sa speli 3 zile, si cum dupa aia a venit weekendul....
Gata cu plansetele. Nici eu nu reusesc sa il adorm pe Mihai in patut ci doar langa mine si apoi adormit il mut in patut, unde doarme, mai cu intreruperi mai fara pana la 5-6 dim cand ii dau lapte si mai doarme apoi pana la 8,30-9.30. Asta sev intampla doar cand nu il deranjeaza ceva. Si eu uneori cum simt ca se foieste sau incepe sa scanceasca cum ma ridic si ii bag suzeta, iar daca povestea se repeta de prea multe ori cedez si il iau langa mine...Dar, in ansamblu, Il culc in patut si dupa ce ii fac vaccinul(dupa 20 ian) gata il pun numai in patut. O sa fie iarassi mai greu cand o sa ii iasa incisivii si maselele, care sunt crima si pedeapsa si ptr pitic si ptr parinti....
In rest, Mihai dimineata mai sta si se mai gandaceste singurel, dar in fiecare seara avem concert. Si are un ticnal, de ne dor urechile si apoi ne apuca durerea de cap. Ca aseara , m-am infuriat si l-am pus in patut si cu usa inchisa si l-am lasat nitel. NU MAI PUTEAM de cap. Nu voia nimic, nici lapte , schimbat era, kk facuse, iritat la fundulet, nu era si atunci am cedat nervos.... Maria incepuse si ea sa planga ca vrea sa se duca la Mihai sa il linisteasca ea si asa ca am tipat si la ea..Asa ca va inteleg perfect cand vorbiti de calmante si de nervi, etc. De aceea eu l-am botezat pe Mihai "MICUL TERORIST".
Cu raceala, nu mai avem probleme. I-am luat eu de la plafar niste picaturi cu apa de mare si argila si echinaceea si i-a trecut...
Gata, tre' sa fug sa il adorm, ca deja cred ca o sa rupa patutul la cum trage de el...pupici

si la noi a fost jale dupa weekend................am avut musafiri............tati a reparat calculatorul cuiva si a lasat peste tot de toate: cabluri, monitor, DVD-uri, memorii.................jucariile lui A imprastiate peste tot............si rufe tot 3 masini desi noi suntem 3 nu 4

mai sta si la mine in patut cam 15-20 minute cu jucariile ei dar condititie obligatorie: sa fiu in camera

astazi am fost la plimbare si a fost tare frumos,..............doar ca A a vrut in brate si nu in carut...............si am mers cu ea in brate si carutul il impingeam cu o mina................cred ca ma apuca febra musculara.............iar acum a adormit........de asta sunt pe aici

ultimile 2 nopti au fost cumplite: in prima sotul voma si avea si stomacul intors pe dos iar A tipa de la dinti
Noaptea trecuta a venit randul meu: am facut o indigestie si am vomat eu............iar A datorita oboselii a adormit la 20.15 ..........initial ne-am bucurat dar s-a trezit la 3.30 in urlete si a mai adormit la 6 si ceva pina la 7.30
Intre 3.3-0 si 6 ne-am plimbat cu ea in brate.........i-am facut lapte, ceai, am schimbat-o .. am leganat-o................nik.......
Asa ca azi sunt cam zombie
Rose68
QUOTE(petronici @ Jan 12 2010, 03:48 PM) *
pai ce sa fac,macar cat face nani Adelin sa ma bucur si eu un pic de "libertate"..... de maine intra si soacramea in concediu pt 2 saptamani,ar fi trebuit sa plece in tara dar sa cam speriat de vremea asta,acu ninge de inzapezeste tot,acu ploua si sunt inundatii....mai e si gripa care face ravagii,si a zis ca ramane aici....asa ca inca 2 saptamani de "libertate",o sa stea ea mai mereu cu asta micu....
si in privinta serviciului imi comvine si asa,sa lucrez mai mult in week-end...oricum cand ma cheama in timpul saptamani,pe Adelin il duc la o femeie si ii dau 15 euro pe zi,de la 7.30 dim. pana pe la 15 ....in week-end are cine sta din casa cu el,si pe astia nu-i mai platesc liwlol.gif
si cu muntele sa vad cum reusesc sa-l pacalesc pe sotul,oricum duminica mai intai de toate ne ducem la biserica sa-l impartasim,ca nu am mai fost de multisor....si dupa aia depinde de vreme,daca la noi ploua,acolo sigur ninge,si noi nu avem niciunul experienta in condusul pe zapada,asa ca sa vedem cum o fi timpul....
pana atunci va las sa va delectati cu cateva pozici
i-a sa ma dau si eu cu ruj...numai mami

imi sta bine????

am papat un pic de ciocolata....ce vreti,asa stiu eu sa pap,singurel....

m-au mascat si pe mine,in noaptea de revelion


Andreea,dar cu mine vii sa fugim pe un cal maro????

cam atat deocamdata...daca mergem la zapada,va mai punem...daca nu,tot va mai bombardam dar mai incolo....
pupicei dulci tuturor copilasilor si mamicutelor cate o oFloare1.gif



Adelin papa ciocolata? I-am dat lui A sa guste de vreo 2 ori dar o scuipa
In schimb ii place berea (fara alcool) si vinul de la impartasanie.........plescaie cand ma duc la impartasanie cu ea
VAd ca A are de ales intre zebra. cal maro si masinuta............
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jan 12 2010, 06:59 PM) *
Adelin papa ciocolata? I-am dat lui A sa guste de vreo 2 ori dar o scuipa
In schimb ii place berea (fara alcool) si vinul de la impartasanie.........plescaie cand ma duc la impartasanie cu ea
VAd ca A are de ales intre zebra. cal maro si masinuta............



Mami drag....daca Andreutza nu alege nici una din variantele de mai sus.....poate vrea sa fuga cu noi pe Winnie the Pooh.....liwlol.gif liwlol.gif

Sau ....... daca nu ma inseala memoria cu broscuta lui Lucas.....aaaaaaa....Geooooo, unde-i poza cu Lucas calare pe broscuta? Ca vad ca fiecare bebel are cate ceva de calarit liwlol.gif

PS>....vorbeste acum ecoul liwlol.gif ...Si lui Iancu ii place berea ...fara alcool liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
anku
hallo
vad ca toti bebicii de decembrie sunt intorsi dar rau..de tot p dos...
si eu sunt nebuna de cap...zau asa...azi noapte i-am numarat trezirile...36 de treziri... whistling.gif
si azi am avut scris test la sf de nivel...
ieri vorbit si gramatica...
rupta nu asa...
pai pana cand face 2-3 ani cred ca incaruntesc...
macar acum papa de rupe ...
simina...sa nu iei doamne fereste calmante sau si mai rau somnifore ptr ca va fi si mai rau...
ai incredere ca eu in Romania am mai luat cateodata extraveral...extraveral este un sedativ usor ...
dar te face atat de moale ca nu mai esti in stare nici hainele sa le sortezi ptr masina de spalat...
de somnifere...no comment
eu am adev insomnii...pana l 3-4 dimineata ma freaca Darius de nu-mi vine sa cred...si apoi la 5 dimineata de o sapt sunt in picioare desi ar tb sa ma scol doar la 6 dimineata...ma scol la 5 ptr ca nu mai pot dormi pur si simplu...si ma pisca ochii in cap...dar nu iau nimic ptr ca iti dai seama ca ar fi si mai rau...
era un sfat gratis prietenesc tzuc.gif
dc stii ca sta barbate-tau cu Iancu poti lua dar altfel...iti zic din propia experienta
Stii ca am lucrat in comert...iti vine sa-ti rupi parul din cap si sa-ti dai foc cateodata cu clientiii din cauza pretentilor...si am mai luat ca se dadea fara reteta...dar nu prea mai eram buna de nimic...adica eram asa mooooooooooale
claudiena...mi-am sucit si eu piciorul din cauza masinutelor... blush.gif
lasa mami iao mai incet...ce sa-i faci???ai 2 copii...
i greu cu unul apoi cu 2 wub.gif
rose...asa am avut si eu...am varsat de am crezut ca scot tot din mine si apoi am avut diaree...apoi balonare ,apoi niste dureri in burta...initial am crezut ca e de la fiere
si inca vreo 7 insi de la mine din clasa...deci probabil este ceva care se ia...
si barbate-meu s-a simtit rau...cand l-am vazut p dARius ca nu mai mananca am zis ca-i gata...dar vad ca a trecut o sapt si nu are nimic inca...
si A ndreiuta nu vrea sa doarma...si sa stea in carut...ufffffff tzuc.gif
anku
petronici...vazut-am ficiorul tau...buuuuuun rujul ...buna si ciocolata ...buna si berea...
i-am luat la al meu ieri cacao cu lapte de la milupa ca avea pai si mi-a aruncat-o p jos...deci cred ca nu ne place
si deci vreti la munte???
pai va dorim sa ajungeti...nici eu nu la-m lasat decat o data scurt in zapada...ptr ca imi mananca zapada lol-craciun.gif
si eu vreau 2 sapt pauza...ce???!!!si 3 zile mi-ar ajunge... whistling.gif
inseamna ca e mai ieftin Italia sa lasi copilul cu cineva...
aici e cel mai ieftin 8 euro ora dar nu vine acasa tb sa-l duci la un centru care apartine spitalului...din cate am inteles acum un an de la sora cand eram in spital cica mai plateste si statul p langa aia 8 euro p ora care i da parintele unsure.gif
stiu ca a tb sa merg la munchen ptr acte si am vrut sa-l duc adr imi tb cel putin 10 ore...deci 80 euro din start dc nu chiar suta
si l-am luat p tren cu mine...avea 3 luni..si de atunci am prins oroare de plecat la drum cu Darius


sanzi...la multi ani pentru ieri...
am vrut sa te sun sincer dar am plecat al spital si m-am mai intors abia al 21 in casa..m-am gandit ca deja era prea tarziu...in ro ar fi fost 22
iti doresc sanatate,fericire si forta multa...
va poopam si va asteptam acute.gif

simina_ana
QUOTE(anku @ Jan 12 2010, 09:21 PM) *
petronici...vazut-am ficiorul tau...buuuuuun rujul ...buna si ciocolata ...buna si berea...
i-am luat la al meu ieri cacao cu lapte de la milupa ca avea pai si mi-a aruncat-o p jos...deci cred ca nu ne place
si deci vreti la munte???
pai va dorim sa ajungeti...nici eu nu la-m lasat decat o data scurt in zapada...ptr ca imi mananca zapada lol-craciun.gif
si eu vreau 2 sapt pauza...ce???!!!si 3 zile mi-ar ajunge... whistling.gif
inseamna ca e mai ieftin Italia sa lasi copilul cu cineva...
aici e cel mai ieftin 8 euro ora dar nu vine acasa tb sa-l duci la un centru care apartine spitalului...din cate am inteles acum un an de la sora cand eram in spital cica mai plateste si statul p langa aia 8 euro p ora care i da parintele unsure.gif
stiu ca a tb sa merg la munchen ptr acte si am vrut sa-l duc adr imi tb cel putin 10 ore...deci 80 euro din start dc nu chiar suta
si l-am luat p tren cu mine...avea 3 luni..si de atunci am prins oroare de plecat la drum cu Darius
sanzi...la multi ani pentru ieri...
am vrut sa te sun sincer dar am plecat al spital si m-am mai intors abia al 21 in casa..m-am gandit ca deja era prea tarziu...in ro ar fi fost 22
iti doresc sanatate,fericire si forta multa...
va poopam si va asteptam acute.gif


Ce ti-au spus la spital?
geocoto
Buna mamici,
mi-am luat si eu o mica pauza de inghetata(stiu ce vor zice Rose si Adriana"vreau si eu!!!!") si l-am pasat pe Lucas la tatal lui sa pot scrie ca m-am apucat de 2 ori sa scriu si imi sterge Lucas tot asa ca am lasat-o balta..
Da Adriana eu ti-am zis ca daca este transpirat de obicei se intampla dupa baie si bibi cald si imi este mila sa-l trezesc .Atunci ii pun o caciulita in cap si il schimb cand se trezeste el.
Cat despre calmante nu iau Rudotel(D-ne fereste) ci un relaxant usor din plante cu Valeriana si Passiflora.Daca o persoana nu are un somn cat de cat linistit si nu viseaza mai multe nopti la rand atunci se poate intampla sa simta o oarecare iritabilitate.Iar eu am simtit-o din plin.Va poate scrie Vlad cat de calma sunt in ultima perioada de cand iau cate un calmant cand nu dorm cateva nopti la rand.
Cat despre Lucas azi dimineata i-a trecut febra cand i-am dat ultimul supozitor.Daca inca mai avea si in timpul zilei ma duceam la Dr ca a durat ceva mai mult decat de obicei.

Cat despre temperament spada.gif nervi.gif este din cale afara de supi pe orice si oricine.Tot nu vrea sa mearga singurel desi eu nu-l tin doar stau in spatele lui.Dar cand pleaca de pe loc trebuie sa se tina de mine ca altfel plange.Nu stiu cand o sa-i vina increderea in sine...poate vine o data cu mama.

Petronici daca erati mai aproape veneam sa-l spal pe botic pe Adelin ca tare mai dulcic arata cu cioco pe fata.Eu nu indraznesc sa-i dau lui Lucas, pap eu si pt el.Ca avem un baietel la biserica prieten de-al lui Lucas si a prins gustul si numai asta ar papa.Dupa ce ca piticul meu este cel mai slab asta mai imi trebuie sa nu mai pape nici mancare in favoarea ciocolatei.

Apropo ca sa-l adorm daca adoarme langa mine si apoi il pun in pat la el se trezeste si plange dar daca il culc direct la el doarme pana se trezeste la biberon.Si Lucas obiecteaza ca sa-l pun in pat dar am rabdare chiar si o ora numai ca sa stiu ca ramene apoi acolo sa doarma.

Pupici mamici si bebici,
Geo trandafir.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Jan 12 2010, 06:33 PM) *
Ce ti-au spus la spital?

pietre la fiere-acum sunt in studiu...ce sa mananc si ce nu...
cred ac devin vegetariana...de la carne de porc imi e rau,de la peste la fel,puiul la fel,oua nici sa nu le vad in fata ochilor,branza la fel,unt si margarina nu mananc ca iasa p mine ...deci mai ramane laptele p care il ador si sunt vegetariana.
lipsa fier...si magneziu
si si-a dat seama si ea ca e dupa colt ptr mine...
a zis ca lipsa odihnei este un factor fff imp in caderea parului...ca sa nu mai vb de stress...
ac sa ma duc innapoi la ginecolg si sa vedem acolo ce este...
hmmmmmmm....
stii cum???
si aici e spalacire de bani...
egal...
sa vad acum ce pilule imi da
nu stiu ce sa zic...dar a inceput sa-mi cada parul prin clasa..astazi nu am vazut cum a cazut si era un smoc dar mare in fundul clasei...inca i-am spus unui chel ca e parul lui whistling.gif ...si cand ma duc si ma uit.....hopaaaaaaaaaa ca era parul meu...dar mult era si era rupt asa dintr-o data...
vad eu ce fac...
deocamdata sa vad cum sa iau magneziu si fe si sa am grija la ce mananc partners.gif

azi ...ora 23...doar o trezire de la ora 20.40...pffffffff...dar i-am pus azi un supozitor de paracetamol...
voi cum mai dormiti???
simina_ana
QUOTE(anku @ Jan 13 2010, 01:48 AM) *
pietre la fiere-acum sunt in studiu...ce sa mananc si ce nu...
cred ac devin vegetariana...de la carne de porc imi e rau,de la peste la fel,puiul la fel,oua nici sa nu le vad in fata ochilor,branza la fel,unt si margarina nu mananc ca iasa p mine ...deci mai ramane laptele p care il ador si sunt vegetariana.
lipsa fier...si magneziu
si si-a dat seama si ea ca e dupa colt ptr mine...
a zis ca lipsa odihnei este un factor fff imp in caderea parului...ca sa nu mai vb de stress...
ac sa ma duc innapoi la ginecolg si sa vedem acolo ce este...
hmmmmmmm....
stii cum???
si aici e spalacire de bani...
egal...
sa vad acum ce pilule imi da
nu stiu ce sa zic...dar a inceput sa-mi cada parul prin clasa..astazi nu am vazut cum a cazut si era un smoc dar mare in fundul clasei...inca i-am spus unui chel ca e parul lui whistling.gif ...si cand ma duc si ma uit.....hopaaaaaaaaaa ca era parul meu...dar mult era si era rupt asa dintr-o data...
vad eu ce fac...
deocamdata sa vad cum sa iau magneziu si fe si sa am grija la ce mananc partners.gif

azi ...ora 23...doar o trezire de la ora 20.40...pffffffff...dar i-am pus azi un supozitor de paracetamol...
voi cum mai dormiti???



Azi noapte a adormit la 22( in patutul lui) si s-a trezit la 4 marait si l-a luat tati in pat cu el.....Apoi s-a mai trezit la 8....si de atunci suntem in picioare....Ieri a avut acelasi program ...adica tot trezire de dimi, de la 7...apoi un somnic de la 9.30 la 10.30 si inca unul de la 1.30 la 4 si seara somn de la 22....AR fi ok daca ar reveni la programul asta .....ca cu adormitul la 12 noaptea m-a capiat...In seara asta tot asa, va dormi tati cu el. Sa vedem cum va mai fi....
In schimb e foarte marait in timpul zilei si vrea numai in brate....plus ca nu mananca aproape deloc....Numai lapte daca s-ar putea. SI sincer mi-e frica sa nu refuze mancarea de tot...Bea in schimb foarte multe lichide. Ieri de ex a baut 400 ml de compot si suc de mere amestecat cu apa.....Nu iti spun cati pampersi am schimbat si de 2 ori l-am gasit si ud de atrebuit sa-i schimb cu totul....Azi nu cred ca ii mai dau asa multe lichide , chiar daca cere.....ca din cauza lor nu mai mananca apoi....

Imi pare rau sa aud de starea urata prin care trebuie sa treci acum.....e bine totusi ca faci analize ...si sa te tii de capul lor pana iti revii ca tu trebuie sa fii sanatoasa si puternica pentru Darius....sper sa rezolvi cat mai repede cu sanatatea hug.gif

Sper ca si Darius a dormit mai bine in noaptea asta....poate supozitorul l-a mai calmat si nu s-a mai agitat. Dar Darius mananca ?
geocoto
Aseara l-am pus pe Lucas in patut la el dar de data asta fara lumina de veghe.La 1 s-a trezit si mi s-a facut mila de el ca era dezorientat si rece si l-am luat cu mine in pat.Si dimineata la 8 cine credeti ca mi-a urlat la ureche pana ne-a facut taticul laptele.... anima1.gif
De papat sa stiti ca papa dar cred ca si de la Septilin are pofta de mancare ca altfel apetitul lui nu este tocmai unul extraordinar.Cel putin ieri parca ziceai ca a tinut tot postul Craciunului si ar fi mancat tot ce gasea pe masa.

La noi ninge atat de frumos, dar nu prea indraznesc sa ies.Poate cumparam saniuta pt bebe strumf desi era planificata pt la anul.
Incercam sa punem poza ceruta mai tarziu.

Adriana crezi ca poate fi de la dinti sau pt ca i-ai schimbat locul unde era cald si bine intre voi la singur in patut?Imi place ideea ca i-ai scos gratiile desi eu nu o pot aplica decat daca schimbam dormitorul jos.
Am plecat ca ori el ori Alda au trantit cosul de gunoi.Amandoi au o pasiune pt el. fac_curat.gif

Pup trandafir.gif
geocoto
Am gasit un articol pe care probabil il stiti dar vi-l pun sa-l recititi.

DUPA CE ANI DE ZILE A SPUS PACIENTILOR CA CHIMIOTERAPIA ESTE SINGURA CALE PENTRU A INCERCA (CUVANTUL CHEIE E A INCERCA !) SA SE ELIMINE CANCERUL, JOHN HOPKINS S-A HOTARAT SA PREZINTE SI CALEA ALTERNATIVA DE TRATAMENT A MALADIEI.


1.. Cu totii avem celule canceroase in corp. Aceste celule nu apar,insa, la testele standard daca nu sunt in numar de miliarde. Cand doctorii spun bolnavilor ca nu mai exista celule canceroase in corpul lor dupa tratamentele efectuate,inseamna doar ca testele sunt incapabile sa le masoare deoarece nu mai sunt in numar detectabil.

2. Celulele canceroase apar in corp de 6 pana la 10 ori in timpul vietii unui om.

3. Cand sistemul nostru imunitar este puternic, celulele canceroase sunt distruse si astfel este impiedicata multiplicarea lor si formarea de tumori.

4. Cand este diagnosticat cancerul, inseamna ca persoana respectiva are deficiente nutritionale multiple. Aceste deficiente pot sa apara din cauze genetice, a noxelor din mediul inconjurator, a alimentatiei si stilului de viata gresite..

5. Pentru a preintampina deficitele nutritionale multiple , este necesara schimbarea dietei si administrarea de suplimente nutritive, ceea ce va duce la intarirea sistemului imunitar.

6. Chimioterapia presupune “otravirea” celulelor canceroase cu rata mare de crestere, dar astfel sunt distruse si celulele sanatoase cu

crestere rapida din maduva spinarii , tractul gastro - intestinal ,etc, iar organe importante ,cum ar fi ficatul, rinichii, inima sau plamanii pot fi iremediabil afectate.

7. Radioterapia distruge celulele canceroase, dar, in acelasi timp arde, cicatrizeaza si distruge celule, tesuturi si organe sanatoase

8..... Chimioterapia si radioterapia vor reduce, la inceput, dimensiunea tumorilor. Folosirea indelungata a acestor tratamente nu va duce, insa, la distrugerea definitiva a lor.

9. Cand in corp se acumuleaza prea multe “deseuri” toxice rezultate in urma chimio- si radioterapiei, sistemul imunitar este fie compromis, fie distrus, iar pacientul poate muri din cauza unor infectii banale si a complicatiilor lor.

10. Chimioterapia si terapia cu radiatii pot favoriza mutatii genetice in celulele canceroase care le fac foarte rezistente la tratament, si greu de distrus. Interventiile chirurgicale pot determina diseminarea ( imprastierea ) celulelor canceroase la alte organe (metastaze )...

11. O metoda foarte buna de lupta impotriva celulelor canceroase este de a le infometa, adica a se evita alimentele de care acestea au nevoie pentru a se multiplica.



CELULELE CANCEROASE SE DEZVOLTA CU :
a. ZAHAR
Eliminand din alimentatie zaharul, se elimina astfel una din cele mai importante surse de hrana a celulelor canceroase .Inlocuitorii de zahar, indulcitorii sintetici cum ar fi zaharina sau alte produse ( Nutrasweet, Equal, Spoonful, etc ) au ca baza aspartamul ( E 951), o substanta chimica daunatoare. Un inlocuitor natural al zaharului ar fi mierea de albine si melasa, dar in cantitati moderate. Sarea de bucatarie contine adaosuri chimice pentru a avea culoarea alba. Alternativa ar fi sarea de mare ..

b. LAPTELE SI PRODUSELE LACTATE
Laptele favorizeaza productia de mucus in corp, in special la nivelul
tractului gastro - intestinal. Cancerul este hranit de acest mucus.
Renuntand la lapte si produsele derivate si consumand lapte de soia neindulcit, celulele canceroase “mor” de foame ......

c. PH ACID
Celulele canceroase “infloresc” in mediu acid . O alimentatie preponderent carnivora induce un pH acid in corp, si ar fi mai bine sa se consume peste si pasare in cantitati mici, decat carne de vita sau porc.
Carnea mai poate contine substante administrate animalelor : antibiotice ,
hormoni de crestere si paraziti, ce dauneaza in special persoanelor cu
cancer

d. O dieta bazata 80 % pe legume proaspete consumate ca atare sau sub forma de suc, grau integral, seminte, nuci si fructe schimba pH-ul corpului in alcalin. 20 % din alimentatie poate fi din alimente gatite, inclusiv fasole boabe . Sucurile proaspete din legume asigura necesarul de
enzime digestive, usor absorbabile, care ajung la nivel celular in 15
minute de la consumare si care hranesc si favorizeaza cresterea de celule
sanatoase . Este bine sa se consume sucuri proaspete de 2-3 ori pe zi
..Enzimele sunt distruse la 4o grade Celsius .

e. Evitati cafeaua ,ceaiul si ciocolata ce pot contine cantitati mari de
cofeina . Ceaiul verde este o alternativa foarte buna , avand si proprietati anti - canceroase. Cea mai buna bautura este APA - purificata
sau filtrata pentru a fi astfel eliminate toxinele sau metalele grele ..
Apa distilata este acida , deci evitati-o !

12. Proteinele din carne sunt dificil de digerat si necesita o cantitate
mare de enzime digestive. Carnea nedigerata ramane in interiorul intestinului, intra in putrefactie si se creste astfel cantitatea de
reziduuri toxice din corp.

13. Celulele canceroase sunt acoperite de un perete gros de proteine ...
Renuntarea la carne sau reducerea ei in alimentatie duce la eliberarea de
cantitati din ce in ce mai mari de enzime ; acestea ataca proteinele din
peretele celular si permit astfel celulelor specializate sa distruga aceste celule canceroase .

14. Unele suplimente nutritive ajuta la intarirea sistemului imunitar, cum
ar fi: IP6 (inozitolul sau vitamina B9, continut de taratele de grau,
seminte, nuci ), Essiac (ESSIAC este o formula din plante ce a fost
utilizata din anul 1922 de o sora medicala din Canada numita Rene Caisse
pentru a ajuta pacienti cu afectiuni grave. Cele opt plante din reteta
originala sunt: ciuline sfant, radacina de brusture, laminaria, trifoi
rosu, ulm cu coaja neteda, radacina de revent turcesc, nasturel, macris
marunt), antioxidanti, vitamine, minerale, etc., toate stimuland imunitatea sa lupte si sa distruga celulele canceroase.
Alte suplimente cum ar fi vitamina E produc apoptoza sau moartea
programata a celulelor , metoda naturala a corpului de a scapa de celulele
bolnave, nedorite si inutile.

15... Cancerul este o boala a mintii, corpului si spiritului.. ..
Gandireapozitiva si o fire activa ajuta pe cel care lupta cu cancerul sa
supravietuiasca . Furia, neiertarea si amaraciunea “construiesc” un mediu
stresant si acid in corp . Trebuie sa invatam sa avem un spirit iubitor si
iertator , sa ne relaxam si sa ne bucuram de viata !

16. Celulele canceroase nu se pot dezvolta in prezenta oxigenului. Facand
exercitii fizice zilnice si de respiratie, oxigenul ajunge adanc,la nivel celular. Terapia cu oxigen este foarte importanta pentru distrugerea celulelor canceroase

ATENTIE
1. Nu introduceti recipienti de plastic in cuptorul cu microunde.
2. Nu congelati apa
3. Nu puneti in microunde recipiente cu capace de plastic ....

Dioxina este o substanta ce provoaca cancer in special la sani.
Este extrem de toxica pentru celulele corpului. Dioxina este eliberata din
plasticul sticlelor cu apa introduse la congelator. Recent, Dr. Edward
Fujimoto, manager al programului de sanatate din cadrul Castle Hospital,
a vorbit, in cadrul unei emisiuni TV, despre pericolele care pandesc
sanatatea
A vorbit despre dioxina si raul pe care il poate face... Sa nu se incalzeasca mancarea la cuptorul cu microunde in vase de plastic..... Este
vorba, mai ales, de mancarea ce contine grasime. A recomandat, in schimb ,
folosirea de vase de sticla sau ceramica pentru a incalzi mancarea. Se
obtin aceleasi rezultate, dar fara dioxina.
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Jan 12 2010, 11:50 PM) *
Buna mamici,
mi-am luat si eu o mica pauza de inghetata(stiu ce vor zice Rose si Adriana"vreau si eu!!!!") si l-am pasat pe Lucas la tatal lui sa pot scrie ca m-am apucat de 2 ori sa scriu si imi sterge Lucas tot asa ca am lasat-o balta..
Da Adriana eu ti-am zis ca daca este transpirat de obicei se intampla dupa baie si bibi cald si imi este mila sa-l trezesc .Atunci ii pun o caciulita in cap si il schimb cand se trezeste el.
Cat despre calmante nu iau Rudotel(D-ne fereste) ci un relaxant usor din plante cu Valeriana si Passiflora.Daca o persoana nu are un somn cat de cat linistit si nu viseaza mai multe nopti la rand atunci se poate intampla sa simta o oarecare iritabilitate.Iar eu am simtit-o din plin.Va poate scrie Vlad cat de calma sunt in ultima perioada de cand iau cate un calmant cand nu dorm cateva nopti la rand.
Cat despre Lucas azi dimineata i-a trecut febra cand i-am dat ultimul supozitor.Daca inca mai avea si in timpul zilei ma duceam la Dr ca a durat ceva mai mult decat de obicei.

Cat despre temperament spada.gif nervi.gif este din cale afara de supi pe orice si oricine.Tot nu vrea sa mearga singurel desi eu nu-l tin doar stau in spatele lui.Dar cand pleaca de pe loc trebuie sa se tina de mine ca altfel plange.Nu stiu cand o sa-i vina increderea in sine...poate vine o data cu mama.

Petronici daca erati mai aproape veneam sa-l spal pe botic pe Adelin ca tare mai dulcic arata cu cioco pe fata.Eu nu indraznesc sa-i dau lui Lucas, pap eu si pt el.Ca avem un baietel la biserica prieten de-al lui Lucas si a prins gustul si numai asta ar papa.Dupa ce ca piticul meu este cel mai slab asta mai imi trebuie sa nu mai pape nici mancare in favoarea ciocolatei.

Apropo ca sa-l adorm daca adoarme langa mine si apoi il pun in pat la el se trezeste si plange dar daca il culc direct la el doarme pana se trezeste la biberon.Si Lucas obiecteaza ca sa-l pun in pat dar am rabdare chiar si o ora numai ca sa stiu ca ramene apoi acolo sa doarma.

Pupici mamici si bebici,
Geo trandafir.gif



Eu l-am gasit transpirat ieri dimineata in sacul de dormit....de a trebuit sa-i schimb toate de pe el..inclusiv sacul. Era o transpiratie rece....sau cel putin asa il simteam eu...AM vrut sa-l schimb imediat chiar daca il trezeam din somn, dar am preferat pana la urma sa il invelesc bine si l-am pazit pana s-a trezit....Ma gandesc ca daca sta asa pana se trezeste sa nu raceasca....de aceea l-am invelit....Aseara l-am culcat in alt sac si la fel doar cu body si pantalonas...azi dimi era doar ffff putin transpirat....si ma enerveazaca se irita pe spate.....aseara avea niste bubite asa urate. Vad ca azi nu mai are decat cateva.......

Ma bucur sa aud ca lui Lucas i-a trecut febra. Mai ai vreo veste de la medic? Pana la urma e diagnosticat cu febra mediteraneana? Il pupam pe Mac-mac si astept poze cu el calare pe Broscuta liwlol.gif Sta pe ea?
trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Jan 13 2010, 11:55 AM) *
Aseara l-am pus pe Lucas in patut la el dar de data asta fara lumina de veghe.La 1 s-a trezit si mi s-a facut mila de el ca era dezorientat si rece si l-am luat cu mine in pat.Si dimineata la 8 cine credeti ca mi-a urlat la ureche pana ne-a facut taticul laptele.... anima1.gif
De papat sa stiti ca papa dar cred ca si de la Septilin are pofta de mancare ca altfel apetitul lui nu este tocmai unul extraordinar.Cel putin ieri parca ziceai ca a tinut tot postul Craciunului si ar fi mancat tot ce gasea pe masa.

La noi ninge atat de frumos, dar nu prea indraznesc sa ies.Poate cumparam saniuta pt bebe strumf desi era planificata pt la anul.
Incercam sa punem poza ceruta mai tarziu.

Adriana crezi ca poate fi de la dinti sau pt ca i-ai schimbat locul unde era cald si bine intre voi la singur in patut?Imi place ideea ca i-ai scos gratiile desi eu nu o pot aplica decat daca schimbam dormitorul jos.
Am plecat ca ori el ori Alda au trantit cosul de gunoi.Amandoi au o pasiune pt el. fac_curat.gif

Pup trandafir.gif



Banuiesc ca mai degraba de la schimbarea locului,,,,ca daca erau doar dintii urla noaptea chiar daca doarme cu mine nu??? Ori suporta Iancu fff bine durerea......Nu stiu ce sa mai spun....
Apropos de scos gratiile.....Iancu si-a facut gimnastica de dimineata...Si-a luat masinuta si o tot arunca in patut...se baga dupa ea, apoi iar o arunca din patut si se ducea dupa ea....si tot asa de vreo 20 de ori de am obosit eu uitandu-ma la el si l-am lasat singurel si m-am dus sa spal biberoane...Acum a trecut la brad ( spre rusinea mea nu am apucat sa-l scot weekendula care a trecut) ....E tot jumulit....de la jumate in sus arata f bine....ce-i la nivelul lui Iancu e gol....Ca sa nu mai spun ca aseara a cazut cu fundul pe un glob....Noroc ca e din plastic liwlol.gif...dar tot l-a facut tandari...

Sa stii ca si noi aseara am stins toate luminile cand l-am culcat pe Iancu. Eu m-am dus in dormitor la noi si am inchis usa si tati la el in dormitor. Dupa ce a baut lapticul s-a dat jos din pat sa se joace bineinteles....S-a dus in living, in bucatarie, dar daca a vazut ca e intuneric s-a razgandit....s-a mai invartit prin camera lui si cand a vazut ca e tot intuneric s-a dus la tati sa-l ia inapoi in pat si a adormit.....Asa procedam de 2 zile si vad ca se culca mai devreme....Poate asta e metoda ideala la noi...nu stiu...vedem....

Vreau si eu zapadaaaaaaaa!!!! crybaby.gif Si la noi ninge....dar asa cat sa-ti faca pofta....ca de depus nici nu se pune problema....

Am fugit si eu ca am de strans o gramada de jucarii si vreau sa si calc azi ceva....ma simt in verva..liwlol.gif

simina_ana
QUOTE(petronici @ Jan 12 2010, 03:48 PM) *
pai ce sa fac,macar cat face nani Adelin sa ma bucur si eu un pic de "libertate"..... de maine intra si soacramea in concediu pt 2 saptamani,ar fi trebuit sa plece in tara dar sa cam speriat de vremea asta,acu ninge de inzapezeste tot,acu ploua si sunt inundatii....mai e si gripa care face ravagii,si a zis ca ramane aici....asa ca inca 2 saptamani de "libertate",o sa stea ea mai mereu cu asta micu....
si in privinta serviciului imi comvine si asa,sa lucrez mai mult in week-end...oricum cand ma cheama in timpul saptamani,pe Adelin il duc la o femeie si ii dau 15 euro pe zi,de la 7.30 dim. pana pe la 15 ....in week-end are cine sta din casa cu el,si pe astia nu-i mai platesc liwlol.gif
si cu muntele sa vad cum reusesc sa-l pacalesc pe sotul,oricum duminica mai intai de toate ne ducem la biserica sa-l impartasim,ca nu am mai fost de multisor....si dupa aia depinde de vreme,daca la noi ploua,acolo sigur ninge,si noi nu avem niciunul experienta in condusul pe zapada,asa ca sa vedem cum o fi timpul....
pana atunci va las sa va delectati cu cateva pozici
i-a sa ma dau si eu cu ruj...numai mami

imi sta bine????

am papat un pic de ciocolata....ce vreti,asa stiu eu sa pap,singurel....

m-au mascat si pe mine,in noaptea de revelion


Andreea,dar cu mine vii sa fugim pe un cal maro????

cam atat deocamdata...daca mergem la zapada,va mai punem...daca nu,tot va mai bombardam dar mai incolo....
pupicei dulci tuturor copilasilor si mamicutelor cate o oFloare1.gif


Am scris ieri...dar am apasat pe nu stiu ce si s-a sters si apoi m-am luat cu altceva si am uitat...
Adelin este mortal.....face niste mutrite de ma baga in boale....nu stiu de unde le scoate, dar mie mi-e clar un lucru ...ca e un mare smecher....EU cred ca Adelin o sa se faca actor....va fi al doilea Jim Carrey....
SI Iancu a icnepout sa se strambe.....dar niciodata nu reusesc sa-l prind....Asta e si din cauza camerei ca pana se deschide...dureaza o vesnice.....Dar termin eu de rezolvat cu camera lui Iancu si pana la Craciun ( liwlol.gif liwlol.gif deja ma gandesc la Craciun) ....reusesc eu sa iau un aparat foto cum trebuie....
Pupici trandafir.gif
petronici
QUOTE(Rose68 @ Jan 12 2010, 05:59 PM) *
Adelin papa ciocolata? I-am dat lui A sa guste de vreo 2 ori dar o scuipa
In schimb ii place berea (fara alcool) si vinul de la impartasanie.........plescaie cand ma duc la impartasanie cu ea
VAd ca A are de ales intre zebra. cal maro si masinuta............

cred ca a prins de tacsu cu dulciurile....eu nu mananc deloc ciocolata,bomboane,etc.,dar in schimb sotul,socrul si cumnatele sunt innebuniti dupa dulciuri....eu ,as vrea sa evit sa-i dau ,dar in schimb ceilalti ma mai pacalesc....
nu stiu daca le-ati vazut,dar si lui Adelin ii place berea... liwlol.gif saracutul avea abia o luna...

si inghetata

si porumbul

si pepenele

scuze daca pe unele din ele le-ati mai vazut ,dar imi plac la nebunie...
petronici
QUOTE(anku @ Jan 12 2010, 08:21 PM) *
petronici...vazut-am ficiorul tau...buuuuuun rujul ...buna si ciocolata ...buna si berea...
i-am luat la al meu ieri cacao cu lapte de la milupa ca avea pai si mi-a aruncat-o p jos...deci cred ca nu ne place
si deci vreti la munte???
pai va dorim sa ajungeti...nici eu nu la-m lasat decat o data scurt in zapada...ptr ca imi mananca zapada lol-craciun.gif
si eu vreau 2 sapt pauza...ce???!!!si 3 zile mi-ar ajunge... whistling.gif
inseamna ca e mai ieftin Italia sa lasi copilul cu cineva...
aici e cel mai ieftin 8 euro ora dar nu vine acasa tb sa-l duci la un centru care apartine spitalului...din cate am inteles acum un an de la sora cand eram in spital cica mai plateste si statul p langa aia 8 euro p ora care i da parintele unsure.gif
stiu ca a tb sa merg la munchen ptr acte si am vrut sa-l duc adr imi tb cel putin 10 ore...deci 80 euro din start dc nu chiar suta
si l-am luat p tren cu mine...avea 3 luni..si de atunci am prins oroare de plecat la drum cu Darius

da,as dori tare mult sa ajung cu el la zapada,sa-i vad reactia....i-am spus lui tacsu ca nu-i neaparat nevoie sa urcam pana sus la partie,macar pana unde dam de zapada....vom vedea cum e vremea duminica
si in legatura cu cat se plateste pe aici vreo baby-siter,habar nu am...la camin depinde daca e de stat sau privat,pleaca de la 200 pana la 600 de euro pe luna....femeia la care il duc eu e tot romanca si nu lucreaza,mai are si ea 2 baieti unul de 4 si celalalt de 7 ani,bineinteles ca ai ei merg la gradinita si respectiv la scoala,dar daca tot "nu cred ca ar vrea sa munceasca" sta acasa si castiga si 15 euro....il duc eu acasa la ea,ii duc schimburi,lapte si borcanele....dar am vazut ca nu-i prea de acord cu ele si ii face ea supica,pireut,etc....pana acum sunt multumita cu ea....sa intamplat de multe ori sa ies de la servici mai devreme si sa ma duc dupa el,si nu l-am gasit niciodata plangand,si cand ajungem acasa il incerc sa vad daca vrea sa pape cate ceva si ma refuza,deci este si satul....
petronici


QUOTE(anku @ Jan 13 2010, 12:48 AM) *
pietre la fiere-acum sunt in studiu...ce sa mananc si ce nu...
cred ac devin vegetariana...de la carne de porc imi e rau,de la peste la fel,puiul la fel,oua nici sa nu le vad in fata ochilor,branza la fel,unt si margarina nu mananc ca iasa p mine ...deci mai ramane laptele p care il ador si sunt vegetariana.
lipsa fier...si magneziu
si si-a dat seama si ea ca e dupa colt ptr mine...
a zis ca lipsa odihnei este un factor fff imp in caderea parului...ca sa nu mai vb de stress...
ac sa ma duc innapoi la ginecolg si sa vedem acolo ce este...
hmmmmmmm....
stii cum???
si aici e spalacire de bani...
egal...
sa vad acum ce pilule imi da
nu stiu ce sa zic...dar a inceput sa-mi cada parul prin clasa..astazi nu am vazut cum a cazut si era un smoc dar mare in fundul clasei...inca i-am spus unui chel ca e parul lui whistling.gif ...si cand ma duc si ma uit.....hopaaaaaaaaaa ca era parul meu...dar mult era si era rupt asa dintr-o data...
vad eu ce fac...
deocamdata sa vad cum sa iau magneziu si fe si sa am grija la ce mananc partners.gif

azi ...ora 23...doar o trezire de la ora 20.40...pffffffff...dar i-am pus azi un supozitor de paracetamol...
voi cum mai dormiti???

vaiii,Anku,ai mare grija ....sa nu iti neglijezi sanatatea....vezi ce regim iti da,si incearca sa-l tii....si mai faceti si voi cu schimbul,macar in week-end sa se trezeasca sotul noaptea si sa aiba grija de Darius....macar asa mai recuperezi un pic de somn....la noi cel putin asa este,vineri si sambata noaptea este sotul de veghe cu Adelin.....si el se trezeste de vreo 4-5 ori,cateodata urland,si ori cu bibe ori suzeta si adoarme imediat....bea f mult laptic sau ceai in timpul noptii...per total vreu litru....si daca il pacalim si ii dau numai suzeta,nu adoarme pana nu bea ceva....nu stiu cum sa-l dezvat de asta....si am observat ca si in timpul zilei nu adoarme pana nu bea ceva....asa sa obisnuit sa adoarma cu biberonul...
petronici
QUOTE(geocoto @ Jan 13 2010, 10:55 AM) *
Aseara l-am pus pe Lucas in patut la el dar de data asta fara lumina de veghe.La 1 s-a trezit si mi s-a facut mila de el ca era dezorientat si rece si l-am luat cu mine in pat.Si dimineata la 8 cine credeti ca mi-a urlat la ureche pana ne-a facut taticul laptele.... anima1.gif
De papat sa stiti ca papa dar cred ca si de la Septilin are pofta de mancare ca altfel apetitul lui nu este tocmai unul extraordinar.Cel putin ieri parca ziceai ca a tinut tot postul Craciunului si ar fi mancat tot ce gasea pe masa.

La noi ninge atat de frumos, dar nu prea indraznesc sa ies.Poate cumparam saniuta pt bebe strumf desi era planificata pt la anul.
Incercam sa punem poza ceruta mai tarziu.

Adriana crezi ca poate fi de la dinti sau pt ca i-ai schimbat locul unde era cald si bine intre voi la singur in patut?Imi place ideea ca i-ai scos gratiile desi eu nu o pot aplica decat daca schimbam dormitorul jos.
Am plecat ca ori el ori Alda au trantit cosul de gunoi.Amandoi au o pasiune pt el. fac_curat.gif

Pup trandafir.gif


la septilin m-am gandit si eu ca i-ar da ceva pofta de mancare...l-am intrerupt zilelea astea de sarbatori cat am lucrat,dar mi-am facut noi provizii...mi-a mai trimis tata 2 sticlute din tara...sper sa ma tin si sa-i dau timp de 6 luni....
si noi aceeasi metoda adoptam pt adormit...stingem tot,lumini si televizor,si inca langa mine in pat adoarme,il las vreo jumatate de ora sa adoarma bine si il mut in patut....toata noaptea se dezveleste si se intoarce....de multe ori il gasesc de-a curmezisul sau cu picioarele in locul capului....dimineata la 5.30 cand pleaca tati la servici il iau linga mine si dormim pana pe la 9-9.30 ....
asteptam poza cu Lucas pe broscuta tzuc.gif
QUOTE(simina_ana @ Jan 13 2010, 11:40 AM) *
Am scris ieri...dar am apasat pe nu stiu ce si s-a sters si apoi m-am luat cu altceva si am uitat...
Adelin este mortal.....face niste mutrite de ma baga in boale....nu stiu de unde le scoate, dar mie mi-e clar un lucru ...ca e un mare smecher....EU cred ca Adelin o sa se faca actor....va fi al doilea Jim Carrey....
SI Iancu a icnepout sa se strambe.....dar niciodata nu reusesc sa-l prind....Asta e si din cauza camerei ca pana se deschide...dureaza o vesnice.....Dar termin eu de rezolvat cu camera lui Iancu si pana la Craciun ( liwlol.gif liwlol.gif deja ma gandesc la Craciun) ....reusesc eu sa iau un aparat foto cum trebuie....
Pupici trandafir.gif

de mare smecher am observat cu toti de mult ce-i poate capul...sa-l vedeti si cand ii pun cercelul, primit de la nanasa cadou la ziua lui, in ureche,ce smecheras il fac....si cu strambaturi unele le-a invatat de la tacsu,altele le-a inventat singur....dar de cand avea vreo 2 saptamani am o poza in care e tot nervos,asa ca de micut a inceput-o cu strambatul...
vrem mult de tot sa-l vedem si pe Iancu la acest capitol ce strambaturi inventeaza tzuc.gif
claudiaena
Vad ca bebeii nostri se iau toti de mana si ne scot peri albi si ziua si noaptea....
Si la mine asta noapte a dormit tare rau. Ca dimineata eram asa de zombi, ca m-am trezit la 8 si ceva si cannd am vazut ca era tarziu si ca tati era plecat cu Maria de acasa, am mai dormit un pic pana la 9 si ceva. Asa mi-am facut eu de cap. Si la noi, de cand cu sarbatorile nu mai reusesc sa il adorm mai devreme de 11 jumate, nici cum. Aseara, i-am citit Mariei o poveste si el era in patut si se invartea pe acolo si la 10 jumate am trimis-o pe Maria in camera ei la nani si eu am stat cu piticul si a adormit pe la 12 fara ceva.
Nu stiu daca o sa mai intru sa scriu compuneri, ca acum, ca m-am apucat sa fac lectii cu Maria in fiecare seara cand venim de la gradi. Si apoi piticul ma ia in primire si ma duce la ea in camera unde face palanghina. Si apoi ma apuc sa strang jucarii, pun masa, o strang si apoi baita si povesti si stau de planton pana adoarme piticul....
Aseara, m-am dus cu Maria dupa gradi pe la scoala sa o inscriu si intreb ce acte trebuire. Si cum imi trebuia dovada de vaccinari, ma gandesc ca med de fam era la cabinet si hai sa trag o fuga poate nu dureaza mult. Cum cabinetul e la parterul unui bloc si Mihai adormise in carut il urc in fata scarilor, ca imi era teama sa nu arunce vreun bou ceva de la geam peste el si il las cu Maria. Am intrat si era o aglomeratie cum n-am vazut de mult tare, si am stat un minut si apoi am zis ca vin alta data si am iesit si aud urletele lui Mihai si intr-o fuga sa vad ce s-a intampolat ca parca il taiase careva. Si cand, ce sa vezi, carutul trantit la baza scarilor si Maria plangea si ea si un nene a ridicat carutul ca eu nu gaseam butonul de la usa sa deschid ca avea interfon...De fapt Mihai se trezise cand am intrat eu si Maria a vrut cred sa aduca carutul jos la baza scarilor si cum e mica si carutul greu de controlat l-a trantit. Noroc a fost ca Mihai era ancorat in chingile de la carut si nu s-a intamplat nimic. Dupa aia, inca tremuram si eu si Maria inca era speriata si tot mai plangea. Ca mi-a trebuit un pic pana sa o calmez si pe ea si pe Mihai.
Uneori cand vad ca ma lupt singura si nu am ajutor ma apuca niste nervi.... Si imi spun ca gata o sa platesc o femeie sa ma ajute... Apoi cand a venit tati la 9 seara rupt de munca, m-am calmat si ma consolez ca ce o femeie sta la cheremul meu sa o chem asa cannd si cand....
Iata care au fost aventurile noastre de ieri.
Azi, am facut ciobita, ca nu mai aveam ce sa ii dau piticului si cum la un moment dat era liniste, si nu il vedem cand l-am gasit fii-miu scormonea pamantul la o floare si era asa de concentrat si fericit, de nu mai putea. In fiecare zi face cate o traznaie....
Adelin pupam ochisorii tai frumosi si expresivi. Vad ca Andreutza, cum e singura fetita de pe aici, toti baietieii ii fac propuneri "indecente"....Geo, ma bucur ca sunteti mai bine amandoi... Simina, si care va sa zica bebe face nani in patut.... Bravo ca aproape ai castigat o lupta, dar sa ai grija ca nu ai castigat inca batalia....Ankule, SANATATE ca e mai buna decat toate.... si daca vii in tara poate iti dau astia de pe la noi un tratament ca am ajuns la concluzia ca medicii nostri stiu mai multe (nu toti) iar aia din alte tari au mai multa aparatura ca ai nostri, dar mai bazati ca ai nostri parca nu sunt.
Pupicei si sper ca nu am sarit pe nimeni. Oricum promit sa intru poate o data pe zi.... partners.gif
anku
QUOTE(petronici @ Jan 13 2010, 11:40 AM) *
vaiii,Anku,ai mare grija ....sa nu iti neglijezi sanatatea....vezi ce regim iti da,si incearca sa-l tii....si mai faceti si voi cu schimbul,macar in week-end sa se trezeasca sotul noaptea si sa aiba grija de Darius....macar asa mai recuperezi un pic de somn....la noi cel putin asa este,vineri si sambata noaptea este sotul de veghe cu Adelin.....si el se trezeste de vreo 4-5 ori,cateodata urland,si ori cu bibe ori suzeta si adoarme imediat....bea f mult laptic sau ceai in timpul noptii...per total vreu litru....si daca il pacalim si ii dau numai suzeta,nu adoarme pana nu bea ceva....nu stiu cum sa-l dezvat de asta....si am observat ca si in timpul zilei nu adoarme pana nu bea ceva....asa sa obisnuit sa adoarma cu biberonul...

ma ajuta fff mult barabte-meu...dar degeaba ma culc in camera cealalata ca tot asa il aud si cand il aud ca plange cate 20-30 minute de obicei pana adoarme...
deci...chiar nu am scapare...ziua am zis sa ma culc ....dar ce crezi ca doarme???
ieri l-am lasat sa se balaceasca in cada o ora jumate si tot nu a vrut sa doarma la amiaza...si plaaaaaaaaaaange...toate ziua ...deci imposibil sa dormi
noaptea nu ,ziua nu whistling.gif
la-m plimbat ieri 6 ore p afara...si noaptea a avut peste 30 treziri...si nu vrea sa se mai culce...stam la geam si ne uitam...
apa i dau dc plange a sete sau dc zice nana nanacand zice asa stiu ca are sete...
si noi am fost asa pana nu de mult cu laptele...dar pur si simplu nu i-am mai dat...acum mananca destul solid si nu mai tb noaptea...
dar ceai este minunat dc i dai...
al meu nici un ceai nu vrea... oFloare1.gif
apa simpla numai...si poate dc ar bea ceai ar fi mai bine
dar azi noapte...numai o trezire....aaaaaaaaa si la un moment dat dormea p jos...i-am scos si noi 2 gratii si nu stiu cum a ajuns jos...dar la 3 dimineata dormea p jos langa patut lol-craciun.gif
l-am luat si l-am pus in patut dar mirare mare ca nu s-a trezit...
claudia...sau tu...nu mai stiu care mi-ati zis de picioare reci in carut la bebe...
povesteam azi cu o femeie ca am fost vreao 6 ore la plimbarita si ea sa- gandit sa nu-i fie frig la picioare si mi-a zis ca ea punea o stcla cu apa calda la picioruse...
poate e o idee buna...
anku
QUOTE(claudiaena @ Jan 13 2010, 01:42 PM) *
Vad ca bebeii nostri se iau toti de mana si ne scot peri albi si ziua si noaptea....
Si la mine asta noapte a dormit tare rau. Ca dimineata eram asa de zombi, ca m-am trezit la 8 si ceva si cannd am vazut ca era tarziu si ca tati era plecat cu Maria de acasa, am mai dormit un pic pana la 9 si ceva. Asa mi-am facut eu de cap. Si la noi, de cand cu sarbatorile nu mai reusesc sa il adorm mai devreme de 11 jumate, nici cum. Aseara, i-am citit Mariei o poveste si el era in patut si se invartea pe acolo si la 10 jumate am trimis-o pe Maria in camera ei la nani si eu am stat cu piticul si a adormit pe la 12 fara ceva.
Nu stiu daca o sa mai intru sa scriu compuneri, ca acum, ca m-am apucat sa fac lectii cu Maria in fiecare seara cand venim de la gradi. Si apoi piticul ma ia in primire si ma duce la ea in camera unde face palanghina. Si apoi ma apuc sa strang jucarii, pun masa, o strang si apoi baita si povesti si stau de planton pana adoarme piticul....
Aseara, m-am dus cu Maria dupa gradi pe la scoala sa o inscriu si intreb ce acte trebuire. Si cum imi trebuia dovada de vaccinari, ma gandesc ca med de fam era la cabinet si hai sa trag o fuga poate nu dureaza mult. Cum cabinetul e la parterul unui bloc si Mihai adormise in carut il urc in fata scarilor, ca imi era teama sa nu arunce vreun bou ceva de la geam peste el si il las cu Maria. Am intrat si era o aglomeratie cum n-am vazut de mult tare, si am stat un minut si apoi am zis ca vin alta data si am iesit si aud urletele lui Mihai si intr-o fuga sa vad ce s-a intampolat ca parca il taiase careva. Si cand, ce sa vezi, carutul trantit la baza scarilor si Maria plangea si ea si un nene a ridicat carutul ca eu nu gaseam butonul de la usa sa deschid ca avea interfon...De fapt Mihai se trezise cand am intrat eu si Maria a vrut cred sa aduca carutul jos la baza scarilor si cum e mica si carutul greu de controlat l-a trantit. Noroc a fost ca Mihai era ancorat in chingile de la carut si nu s-a intamplat nimic. Dupa aia, inca tremuram si eu si Maria inca era speriata si tot mai plangea. Ca mi-a trebuit un pic pana sa o calmez si pe ea si pe Mihai.
Uneori cand vad ca ma lupt singura si nu am ajutor ma apuca niste nervi.... Si imi spun ca gata o sa platesc o femeie sa ma ajute... Apoi cand a venit tati la 9 seara rupt de munca, m-am calmat si ma consolez ca ce o femeie sta la cheremul meu sa o chem asa cannd si cand....
Iata care au fost aventurile noastre de ieri.
Azi, am facut ciobita, ca nu mai aveam ce sa ii dau piticului si cum la un moment dat era liniste, si nu il vedem cand l-am gasit fii-miu scormonea pamantul la o floare si era asa de concentrat si fericit, de nu mai putea. In fiecare zi face cate o traznaie....
Adelin pupam ochisorii tai frumosi si expresivi. Vad ca Andreutza, cum e singura fetita de pe aici, toti baietieii ii fac propuneri "indecente"....Geo, ma bucur ca sunteti mai bine amandoi... Simina, si care va sa zica bebe face nani in patut.... Bravo ca aproape ai castigat o lupta, dar sa ai grija ca nu ai castigat inca batalia....Ankule, SANATATE ca e mai buna decat toate.... si daca vii in tara poate iti dau astia de pe la noi un tratament ca am ajuns la concluzia ca medicii nostri stiu mai multe (nu toti) iar aia din alte tari au mai multa aparatura ca ai nostri, dar mai bazati ca ai nostri parca nu sunt.
Pupicei si sper ca nu am sarit pe nimeni. Oricum promit sa intru poate o data pe zi.... partners.gif

aici e mare spalacire de bani...ptr ca asigurarile platesc aproape tot oricat de scump ar fi...
eu acum am fost la hormon expert
m-a chemat de 7 ori..
4 l de urina si de 4 ori mi-a luat sangele in fuctie de ciclu...
dar nu avea de ce sa imi faca ei eco la toate organele..absolut tot ca asa am descoperit ca am pietrele...deci e clar ac e spalacire de bani...
nu am ce sa le fac la pietre!!!!cu asta traiesti...cu regim...dc operrezia ma uzit ca e mai rau...
cat de par.....pfffffff...dc nu au descoperit astai ce este cu atatea analize si la dermatolog ...ma indoiesc ca in Romania ar putea afla...sincetr imi e si frica sa ma duc la dr in Ro...te indoapa vrei nu vrei cu medicamente...taica-meu s-a trezit cu cu 18 tablete care tb sa le ia in fiecare zi :lol-craciun:are tablete si ptr boli care nu le are sincer...am dus munca de lamrire cu el sa nu le mai ia p toate ...bineinteles ca sunt si exceptii si sunt sigura ca situatia sta cu totul altfel in clinicile private din Capitala...dar cred ca 50 euro costa numai ca ai deschis usa liwlol.gif ma refer la specialist un consult sa zicem
singurul lucru care cred ac este mai iefztin si cat de cat bunicel in Romania sunt implanturile dentare...in timp ce aici imi cere 1200 euro p o masea am aflat ac la sb costa doar 180 ron..
vaiiii...dar stiu ca e greu...tb sa-l trezesti mai bine...sau nu era nimeni sa te ajute sa urci carutul????
saracuta Maria...iti dai seama ca s-a speriat...
tu nu ai soacra ???sa te ajute nitel...
si deci la anu se duce Maria la scoala???
dar de ce asa devreme inscrierile???
poopam wink.gif tzuc.gif
geocoto
Si pozele cu Lucas.Daca am putea ne-am urca pe orice sa ne vizitam prietenii de Decembrie si incepem cu Andreutza bineinteles.







Wow Claudia prin ce ati trecut....va cred sa tremurati de spaima asa.Of am citit cu sufletul la gura mica ta povestioara ca imi tot da Lucas peste taste.
Revin mai tarziu ca ii este nani lui Lucas
Rose68
mi se pare mie sau Lucas a facut falcute? cel putin asa vad eu..............ochelari nu mai am caci mi ia facut Andreutza pilaf.
Tare bine il prinde rosu...............e alt costumas? caci parca avea unul dar e combinezon

Mai da Lucas e cel mai tare: si avion si broscuta..................

O sa ii fie tare greu Andreei sa aleaga............din atitea copiluti frumosi si atitea jucarii

geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jan 13 2010, 04:21 PM) *
mi se pare mie sau Lucas a facut falcute? cel putin asa vad eu..............ochelari nu mai am caci mi ia facut Andreutza pilaf.
Tare bine il prinde rosu...............e alt costumas? caci parca avea unul dar e combinezon

Mai da Lucas e cel mai tare: si avion si broscuta..................

O sa ii fie tare greu Andreei sa aleaga............din atitea copiluti frumosi si atitea jucarii


Numai falcutele de el, daca il vezi dezabié.....nu mai are falcute.
Este un costum de ski care initial il luasem pt anul viitor dar l-am pus acum ca celalalt rosu nu este asa lung la picioruse si se ridica cand il iau in brate.
Am avut eu asa o idee ce ar fi daca il fac pilot si a primit de la nasi un avion si m-am amuzat asa putin.Daca avea si saniuta chiar era bine acum pe zapada asta dar nu-i o tragedie fara.Pupici Andreei si sa fie sanatoasa sa faca cate o vizita la fiecare bebel cand o mai creste iar de petzit nu-i timpul trecut, mai este pana acolo.
Eu cred mai degraba in relatiile de prietenie create din copilarie decat de petzitul parintilor.. partners.gif

Pupici si o noapte linistita va dorim,
Geo trandafir.gif
oana petrina
La multi annniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!
am ajuns si noi acasa intr-un final. nici nu stiu cu ce sa incep. in primul rand sa va traiasca copilasii si sa va bucurati de ei. ce mari s-au facut si cat de frumosi sunt. m-am bucurat tare sa vad poze cu Lucas, Andreuta, Iancu, Darius,Adelin,Mihaita,Simina. i-am lasat bebelusi si i-am regasit copilasi .felicitari ptr progresele picilor.imi pare rau sa aud ca ati avut problemute cu puisorii
mergem si noi singurei mai luam si cate o tranta dar ne ridicam si plecam iar. din fericire la capitolul sanatate Matei sta f bine. nu am avut probleme deloc cu el.si mananca f bine. dar e un razgaiatttttttttttttttt........a devenit cam obraznicut si ne chinuim sa-l dezvatam....dar cam greu. a fost o vacanta lunga si frumoasa plina de zapada. si ce i-a mai placut zapada. toata ziua la partie cu saniuta. ne-am vizitat si neamurile prin it asa ca puiul s-a plimbat o gramada. singura parte proasta a vacantei a fost drumul f lung. si nu cred ca mai mergem cu masina pe distante asa de mari pana nu mai creste puiul.cu avionul ca e mai bine. ce sa va mai spun am facut de toate, a primit multe cadouri a tinut-o dintr-o vizita in alta.noi nu am facut inca motul dar urmeaza ..sa vedem cand smile.gif o sa va mai povestesc pe parcurs cate ceva ca acum de oboseala nici nu mai stiu ce sa va mai scriu. o sa va pun un teanc de poze sper sa nu va suparati.
Matei cu tati la partie

cu sania

de ziua puiului






asa imi sta parul dupa baie



oana petrina
peisaj fotografiat de tati se vede Folgaria

pianist in devenire



mi-a facut tati om de zapada

si eu ma uit pe geam la el



va pupam si de maine vrb
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Jan 14 2010, 04:30 AM) *
peisaj fotografiat de tati se vede Folgaria

pianist in devenire



mi-a facut tati om de zapada

si eu ma uit pe geam la el



va pupam si de maine vrb

Bine ati venit acasa!
Ne pare bine ca a fost totul frumos si acum va asteptam cu pozici de la motz.
Pupam bucalatul .............
Si cind il vad la camasuta ...........micul om mare ce mai................un adevarat barbatel

Rose68
Minunile tin 3 zile? nu asa se spune?

Ieri nu prea a vrut sa doarma.......a adormit abia la 16.30 cind vroiam sa ii dau papa , caci avusese masa cu supa pe la 13.
Si a dormit pina la 19.15 si atunci trezita mai mult de noi.............tati cu un pupic......eu numai mergeam in varful picioarelor.
S-a trezit, i-am dat mincarica si a refuzat ....asa ca am incercat cu laptic si a papat 100ml.
Acum ne gindeam sa o obosim bine sa doarma si noaptea, dupa experienta neplacuta a celor 2 nopti din urma.

Aveam cumparaturi de facut (de obicei mergem vinerea) asa ca am mers aseara si tot uitindu-se prin hypermarket a obosit......asa ca am ajuns acasa la 22 i-am facut baita si la 23 a adormit la mami in pat. Am asezat-o dupa 5 minute in patutul ei si a stat acolo pina la 7 dimineata .......record...............la 7 i-am dat iar laptic......a papat 120 ml si acum e 9.20 si inca doarme..............sunt happy...........In timpul noptii a avut doar 2 treziri si am linistit-o cu putin ceiut. De foit s-a foit destul dar fara sa plinga...........eu nu prea am avut somn deoarece am cam pindit-o........

Va pupam si va dorim o zi frumoasa!
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Jan 14 2010, 01:26 AM) *
La multi annniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!
am ajuns si noi acasa intr-un final. nici nu stiu cu ce sa incep. in primul rand sa va traiasca copilasii si sa va bucurati de ei. ce mari s-au facut si cat de frumosi sunt. m-am bucurat tare sa vad poze cu Lucas, Andreuta, Iancu, Darius,Adelin,Mihaita,Simina. i-am lasat bebelusi si i-am regasit copilasi .felicitari ptr progresele picilor.imi pare rau sa aud ca ati avut problemute cu puisorii
mergem si noi singurei mai luam si cate o tranta dar ne ridicam si plecam iar. din fericire la capitolul sanatate Matei sta f bine. nu am avut probleme deloc cu el.si mananca f bine. dar e un razgaiatttttttttttttttt........a devenit cam obraznicut si ne chinuim sa-l dezvatam....dar cam greu. a fost o vacanta lunga si frumoasa plina de zapada. si ce i-a mai placut zapada. toata ziua la partie cu saniuta. ne-am vizitat si neamurile prin it asa ca puiul s-a plimbat o gramada. singura parte proasta a vacantei a fost drumul f lung. si nu cred ca mai mergem cu masina pe distante asa de mari pana nu mai creste puiul.cu avionul ca e mai bine. ce sa va mai spun am facut de toate, a primit multe cadouri a tinut-o dintr-o vizita in alta.noi nu am facut inca motul dar urmeaza ..sa vedem cand smile.gif o sa va mai povestesc pe parcurs cate ceva ca acum de oboseala nici nu mai stiu ce sa va mai scriu. o sa va pun un teanc de poze sper sa nu va suparati.

asa imi sta parul dupa baie


Vai Oana ce ma bucur ca v-ati reintors cu bine.Ma uit la poze si nu mai ma satur.Cand ma gandesc ca as fi avut si eu ocazia sa te vad la inceput de an...
Trebuie sa ne scrii mai muuuult nu scapi asa usor de noi desi pozele cam spun totul ca v-ati simtit bine.Matei cum mai sta cu programul de somn si papa.
Mateut arata tare bine si ma bucur sa aud ca se si simte bine.L-a rasfatatat buni suficient.

Pupici muuulti si bine ati revenit,
Geo trandafir.gif
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jan 14 2010, 08:23 AM) *
Minunile tin 3 zile? nu asa se spune?

Ieri nu prea a vrut sa doarma.......a adormit abia la 16.30 cind vroiam sa ii dau papa , caci avusese masa cu supa pe la 13.
Si a dormit pina la 19.15 si atunci trezita mai mult de noi.............tati cu un pupic......eu numai mergeam in varful picioarelor.
S-a trezit, i-am dat mincarica si a refuzat ....asa ca am incercat cu laptic si a papat 100ml.
Acum ne gindeam sa o obosim bine sa doarma si noaptea, dupa experienta neplacuta a celor 2 nopti din urma.

Aveam cumparaturi de facut (de obicei mergem vinerea) asa ca am mers aseara si tot uitindu-se prin hypermarket a obosit......asa ca am ajuns acasa la 22 i-am facut baita si la 23 a adormit la mami in pat. Am asezat-o dupa 5 minute in patutul ei si a stat acolo pina la 7 dimineata .......record...............la 7 i-am dat iar laptic......a papat 120 ml si acum e 9.20 si inca doarme..............sunt happy...........In timpul noptii a avut doar 2 treziri si am linistit-o cu putin ceiut. De foit s-a foit destul dar fara sa plinga...........eu nu prea am avut somn deoarece am cam pindit-o........

Va pupam si va dorim o zi frumoasa!


Wow ce bine de ea ca face nani bine.Lucas adoarme la el in patut dar la 1 vine la mine in pat.Dimineata cam jumatate de ora inainte sa se trezeasca se aoleste vreo juma de ora la urechea mea.Tot ma gandesc sa-i fac un program de somn si in timpul zilei dar momentan sa vedem ce facem cu ala de noapte.
Mai Anku cum reusesti sa mai functionezi dupa 36 de treziri ca eu dupa 3 sau 4 sunt kaput dimineata...

Petronici cand reusesti sa scoti bibi de noapte sa-mi zici si mie cum.Stiu teoria dar nu pot spune ca am pus-o in practica pentru ca nu ia in greutate cum trebuie si asa am impresia ca-i fac bine dandu-i in continuare bibi de noapte.Teoria zice sa-i dai laptic din ce in ce mai putin, adica sa-i scoti cate o masura pe seara sau sa-l faci din ce in ce mai diluat.Sau cum a reusit Simina cu ceiut in loc de lapte.Lucas bea 200ml apa si apoi se trezeste peste o ora la lapte si nu prea m-am hotarat inca sa fac ceva sa-l scot ca si eu sunt noptambula si mananc noaptea si beau cam un litru juma pe noapte de apa...

Pup,
Geo
petronici
QUOTE(oana petrina @ Jan 14 2010, 03:26 AM) *
La multi annniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!
am ajuns si noi acasa intr-un final. nici nu stiu cu ce sa incep. in primul rand sa va traiasca copilasii si sa va bucurati de ei. ce mari s-au facut si cat de frumosi sunt. m-am bucurat tare sa vad poze cu Lucas, Andreuta, Iancu, Darius,Adelin,Mihaita,Simina. i-am lasat bebelusi si i-am regasit copilasi .felicitari ptr progresele picilor.imi pare rau sa aud ca ati avut problemute cu puisorii
mergem si noi singurei mai luam si cate o tranta dar ne ridicam si plecam iar. din fericire la capitolul sanatate Matei sta f bine. nu am avut probleme deloc cu el.si mananca f bine. dar e un razgaiatttttttttttttttt........a devenit cam obraznicut si ne chinuim sa-l dezvatam....dar cam greu. a fost o vacanta lunga si frumoasa plina de zapada. si ce i-a mai placut zapada. toata ziua la partie cu saniuta. ne-am vizitat si neamurile prin it asa ca puiul s-a plimbat o gramada. singura parte proasta a vacantei a fost drumul f lung. si nu cred ca mai mergem cu masina pe distante asa de mari pana nu mai creste puiul.cu avionul ca e mai bine. ce sa va mai spun am facut de toate, a primit multe cadouri a tinut-o dintr-o vizita in alta.noi nu am facut inca motul dar urmeaza ..sa vedem cand smile.gif o sa va mai povestesc pe parcurs cate ceva ca acum de oboseala nici nu mai stiu ce sa va mai scriu. o sa va pun un teanc de poze sper sa nu va suparati.
Matei cu tati la partie

cu sania

de ziua puiului






asa imi sta parul dupa baie

bine ati revenit cu totii sanatosi in tara!!!!
ii fur vorba lui geo,nu ma mai satur sa-l privesc pe Matei...si mai vrem poze....ce flacau frumos sa facut...ne bucuram ca v-ati simtit bine si v-a priit vacanta....si te asteptam la povesti...
pupicei dulci tzuc.gif

QUOTE(geocoto @ Jan 14 2010, 11:32 AM) *
Wow ce bine de ea ca face nani bine.Lucas adoarme la el in patut dar la 1 vine la mine in pat.Dimineata cam jumatate de ora inainte sa se trezeasca se aoleste vreo juma de ora la urechea mea.Tot ma gandesc sa-i fac un program de somn si in timpul zilei dar momentan sa vedem ce facem cu ala de noapte.
Mai Anku cum reusesti sa mai functionezi dupa 36 de treziri ca eu dupa 3 sau 4 sunt kaput dimineata...

Petronici cand reusesti sa scoti bibi de noapte sa-mi zici si mie cum.Stiu teoria dar nu pot spune ca am pus-o in practica pentru ca nu ia in greutate cum trebuie si asa am impresia ca-i fac bine dandu-i in continuare bibi de noapte.Teoria zice sa-i dai laptic din ce in ce mai putin, adica sa-i scoti cate o masura pe seara sau sa-l faci din ce in ce mai diluat.Sau cum a reusit Simina cu ceiut in loc de lapte.Lucas bea 200ml apa si apoi se trezeste peste o ora la lapte si nu prea m-am hotarat inca sa fac ceva sa-l scot ca si eu sunt noptambula si mananc noaptea si beau cam un litru juma pe noapte de apa...

Pup,
Geo

sincer Geo,nu stiu cand o sa-l scot din acelasi motiv....nu mananca mai nimic ziua,ieri pe la 14 a facut bunica sarmalute si a papat doar 2 si aseara pe 19 am incercat sa-i dau un pic de supica....5-6 lingurite de-ale lui numarate si atat....si cum nu-mi adoarme decat cu biberon,in timpul zilei incerc sa nu-i mai dau laptic cand il pun la nani,doar cu speranta ca va papa ceva mai mult de mancarica,asa ca ii dau ceai (tei amestecat cu menta sau musetel simplu)....a luat pana acum 2 sticlute de vitamine,una recomandata de pediatrul de aici cate 10 pic pe zi si alta trimisa de tata din tara,un siropel...si tot degeaba,de fiecare data cand vine vorba de papica trebuie sa-l pacalesc sa-i mai dau vreo lingurita....pt moment ma multumesc si cu atat decat numai cu laptic zi si noapte,macar acum ceva solid baga in gurita....si la fel ca Lucas nu are 10 kg....traiesc mereu cu speranta ca atunci cand ii vor iesi toti dintii,va incepe sa manance si el ca un copil de varsta lui....nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai cred,de ce nu vrea sa pape...
pupicei multi si voua tzuc.gif
geocoto
QUOTE(petronici @ Jan 14 2010, 11:59 AM) *
bine ati revenit cu totii sanatosi in tara!!!!
ii fur vorba lui geo,nu ma mai satur sa-l privesc pe Matei...si mai vrem poze....ce flacau frumos sa facut...ne bucuram ca v-ati simtit bine si v-a priit vacanta....si te asteptam la povesti...
pupicei dulci tzuc.gif
sincer Geo,nu stiu cand o sa-l scot din acelasi motiv....nu mananca mai nimic ziua,ieri pe la 14 a facut bunica sarmalute si a papat doar 2 si aseara pe 19 am incercat sa-i dau un pic de supica....5-6 lingurite de-ale lui numarate si atat....si cum nu-mi adoarme decat cu biberon,in timpul zilei incerc sa nu-i mai dau laptic cand il pun la nani,doar cu speranta ca va papa ceva mai mult de mancarica,asa ca ii dau ceai (tei amestecat cu menta sau musetel simplu)....a luat pana acum 2 sticlute de vitamine,una recomandata de pediatrul de aici cate 10 pic pe zi si alta trimisa de tata din tara,un siropel...si tot degeaba,de fiecare data cand vine vorba de papica trebuie sa-l pacalesc sa-i mai dau vreo lingurita....pt moment ma multumesc si cu atat decat numai cu laptic zi si noapte,macar acum ceva solid baga in gurita....si la fel ca Lucas nu are 10 kg....traiesc mereu cu speranta ca atunci cand ii vor iesi toti dintii,va incepe sa manance si el ca un copil de varsta lui....nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai cred,de ce nu vrea sa pape...
pupicei multi si voua tzuc.gif


Sa faci putin atentie la ce ii dau ceilalti in mana sa rontaie...poate fi si asta.Noi suntem numai noi doi si este simplu sa stiu ce baga in gura.Cum rontaie ceva mai multi biscuiti pe care ii da taticul de obicei i se injumatateste si poftya de mancare.Dar la masa trebuie sa-i dau tot felul de jucarele in mana si atunci deschide gurita ff bine daca nu se lasa cu urlete.
Si eu am fost la fel cu mesele...fffff greu.Mereu era scandal la masa ca nu mancam cat trebuie.Dar sunt anumite mancaruri de la care imi vine sa vars si acum daca le simt in gura.Daca simt putina grasime s-a terminat masa la mine.
Sarmalute umplute cu ce?Ca pt voi sau special de copii?Te rasfata soacra ta.mmm sarmalute facute in casa.Imi ploua in gura eating.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jan 14 2010, 06:11 PM) *
Sa faci putin atentie la ce ii dau ceilalti in mana sa rontaie...poate fi si asta.Noi suntem numai noi doi si este simplu sa stiu ce baga in gura.Cum rontaie ceva mai multi biscuiti pe care ii da taticul de obicei i se injumatateste si poftya de mancare.Dar la masa trebuie sa-i dau tot felul de jucarele in mana si atunci deschide gurita ff bine daca nu se lasa cu urlete.
Si eu am fost la fel cu mesele...fffff greu.Mereu era scandal la masa ca nu mancam cat trebuie.Dar sunt anumite mancaruri de la care imi vine sa vars si acum daca le simt in gura.Daca simt putina grasime s-a terminat masa la mine.
Sarmalute umplute cu ce?Ca pt voi sau special de copii?Te rasfata soacra ta.mmm sarmalute facute in casa.Imi ploua in gura eating.gif

OFFFFF mai Geo,.............. si tu Brutus?
Tot asa e si la noi dar am crezut ca numai la noi e asa.........trebuie sa ii dau jucarele..............altfel papa 4-5 lingurite si gata.....................ba jucarele, pa TV (desi teoretic nu sunt de acord) ba laptop cu muzica de pe YOUTUBE
Uneori trece de 1 ora tot chinul asta
Kris&Robert
buna seara, dragi mamici si pitici!
stiu ca nu am mai intrat de mult pe la voi, dar sper ca nu ne-ati uitat!

QUOTE(Rose68 @ Jan 14 2010, 07:46 PM) *
OFFFFF mai Geo,.............. si tu Brutus?
Tot asa e si la noi dar am crezut ca numai la noi e asa.........trebuie sa ii dau jucarele..............altfel papa 4-5 lingurite si gata.....................ba jucarele, pa TV (desi teoretic nu sunt de acord) ba laptop cu muzica de pe YOUTUBE
Uneori trece de 1 ora tot chinul asta


si noi ne confruntam cu "problema" asta!
Obi papa, de obicei, foarte bine! dar, numai cu jucarele, TV etc.
am tot incercat sa il dezvat de obiceiul asta si de fiecare data m-am ales cu niste show-uri de mama-mama!

ma tot gandesc daca exista vreo metoda sa il fac sa pape si el fara sa se joace!?
petronici
QUOTE(geocoto @ Jan 14 2010, 05:11 PM) *
Sa faci putin atentie la ce ii dau ceilalti in mana sa rontaie...poate fi si asta.Noi suntem numai noi doi si este simplu sa stiu ce baga in gura.Cum rontaie ceva mai multi biscuiti pe care ii da taticul de obicei i se injumatateste si poftya de mancare.Dar la masa trebuie sa-i dau tot felul de jucarele in mana si atunci deschide gurita ff bine daca nu se lasa cu urlete.
Si eu am fost la fel cu mesele...fffff greu.Mereu era scandal la masa ca nu mancam cat trebuie.Dar sunt anumite mancaruri de la care imi vine sa vars si acum daca le simt in gura.Daca simt putina grasime s-a terminat masa la mine.
Sarmalute umplute cu ce?Ca pt voi sau special de copii?Te rasfata soacra ta.mmm sarmalute facute in casa.Imi ploua in gura eating.gif

si noi suntem doar noi 2 si nu ii dau nimic sa rontaie....seara cand se aduna toata familia ,mai primeste ba un pufulete,ba un biscuit....si fara jucarii,sau mai rau sa ne plimbam prin casa nu vrea nimic sa pape....mai nou,umblu cu lingurita dupa el prin casa,el nu baga de seama ce ii bag eu in gura si ii concentrat la ceea ce face si vrand nevrand mananca cate ceva,altfel ii jale mare....nu plange,imi scoate tot din gura,ii bag inapoi si el iarasi scoate tot....inainte imi mergea si mie cu reclamele de la tv,era atent la ele si casca gurita,dar sa cam schimbat foaia,tot se uita dar nu mai vrea sa pape....si sa nu razi de mine,cateodata mai facem un joc in timpul mesei,am 2 lingurite de-ale lui,cu una ii dau si cu cealalta imi da el mie,si asa printre rasete il mai pacalesc un pic...
astazi,sa nu fie de deochi,am stat vreo ora,dar pana la urma a papat un ou si putin cartof...e pt prima data cand imi accepta oul,pana acum lua doar asa sa guste si pe ala il vomita...
sarmalutele le-a facut cu carne macinata de vita,si restul tocat marunt,ca sa nu depuna efort prea mult la mestecat printul liwlol.gif ....si intradevar sunt norocoasa cu soacra,ea e seful bucatar mereu in casa,si acum in aceste 2 saptamani de concediu o sa stea ea mai mult cu Adelin...
pupicei tzuc.gif
claudiaena
Bine ai venit acasa Oana! Ne bucuram ca v-a priit vacanta si cu piticul dupsa voi....
Geo si Petronici, voi va faceti griji ca puiii sunt cam slabuti si nu papa, iar eu imi fac griji ca al meu m-ar manca si pe mine... Las, ca e mai bine un copil slab decat unul dolofan... La mine papa la greu si "elimina" pe partea cealalta mult, cam de 3 ori pe zi...Si ma "rupe" cu scutecele, ca nu stiu cum se face ca numai dupa ce l-am schimbat face kk.Si asa ajung sa arunc vreo 7-8 scutece pe zi. Ca in fiecare zi sotul cand vede cat de mult gunoi producem se mira....
Noi suntem intorsi cu "fundu' in sus" de dimineata, cand ne-am trezit la 9 si Mihai, ba vrea sus in camera Mariei, ba jos in living si nici nu se joaca cu ceva mai mult de 5 min.
La noi s-a oprit apa, si cum e obiceiul in Rou, nu s-a anuntat si asa ca stau si astept sa vina apa, si am pus si rufe la spalat si ma asteapta si vase si de maturat la bucatarie, desi ieri am dat cun aspiratorul...Gata a venit apa, si nu va pot descrie cat de "curata" e ca oricum nu o pot folosi, pana nu se mai decanteaza...

gata 8inchid ca nu mai potscrie si mihainplange intr-una....pupici
anku
QUOTE(petronici @ Jan 14 2010, 08:01 PM) *
si noi suntem doar noi 2 si nu ii dau nimic sa rontaie....seara cand se aduna toata familia ,mai primeste ba un pufulete,ba un biscuit....si fara jucarii,sau mai rau sa ne plimbam prin casa nu vrea nimic sa pape...rita dupa el prin casa,el nu baga de seama ce ii bag eu in gura si ii concentrat la ceea ce face si vrand nevrand mananca .mai nou,umblu cu lingucate ceva,altfel ii jale mare....nu plange,imi scoate tot din gura,ii bag inapoi si el iarasi scoate tot....inainte imi mergea si mie cu reclamele de la tv,era atent la ele si casca gurita,dar sa cam schimbat foaia,tot se uita dar nu mai vrea sa pape....si sa nu razi de mine,cateodata mai facem un joc in timpul mesei,am 2 lingurite de-ale lui,cu una ii dau si cu cealalta imi da el mie,si asa printre rasete il mai pacalesc un pic...
astazi,sa nu fie de deochi,am stat vreo ora,dar pana la urma a papat un ou si putin cartof...e pt prima data cand imi accepta oul,pana acum lua doar asa sa guste si pe ala il vomita...
sarmalutele le-a facut cu carne macinata de vita,si restul tocat marunt,ca sa nu depuna efort prea mult la mestecat printul liwlol.gif ....si intradevar sunt norocoasa cu soacra,ea e seful bucatar mereu in casa,si acum in aceste 2 saptamani de concediu o sa stea ea mai mult cu Adelin...
pupicei tzuc.gif

exact asa faceam eu cu Darius...acum vreo 3 luni ca i si povesteam Siminei ca asa ma supar cateodata ca plang la masa...
nu statea domne sa manance dar nhicicum...
acum???
nu-i dau sa manance...pana nu sta cuminte...si i spun asta ptr ca acum toti inteleg lucrul asta..-.
si cand are foame il pun iar in scaun fara jucarii,mi se ridica bineinteles in scaun in picioare dar mananca...in 15 minute...
dar dc face p grozavul il dau jos din scaun si nu mai primeste nimic...pana cand manaca frumos...
este normal sa faca asa adica sa nu aiba rabdare si sa-i tb jucarii la masa dar ...cate o ora si de 5 ori incalzirea mancarii si facut maraton ...mi se parea prea mult


QUOTE(claudiaena @ Jan 15 2010, 10:10 AM) *
Bine ai venit acasa Oana! Ne bucuram ca v-a priit vacanta si cu piticul dupsa voi....
Geo si Petronici, voi va faceti griji ca puiii sunt cam slabuti si nu papa, iar eu imi fac griji ca al meu m-ar manca si pe mine... Las, ca e mai bine un copil slab decat unul dolofan... La mine papa la greu si "elimina" pe partea cealalta mult, cam de 3 ori pe zi...Si ma "rupe" cu scutecele, ca nu stiu cum se face ca numai dupa ce l-am schimbat face kk.Si asa ajung sa arunc vreo 7-8 scutece pe zi. Ca in fiecare zi sotul cand vede cat de mult gunoi producem se mira....
Noi suntem intorsi cu "fundu' in sus" de dimineata, cand ne-am trezit la 9 si Mihai, ba vrea sus in camera Mariei, ba jos in living si nici nu se joaca cu ceva mai mult de 5 min.
La noi s-a oprit apa, si cum e obiceiul in Rou, nu s-a anuntat si asa ca stau si astept sa vina apa, si am pus si rufe la spalat si ma asteapta si vase si de maturat la bucatarie, desi ieri am dat cun aspiratorul...Gata a venit apa, si nu va pot descrie cat de "curata" e ca oricum nu o pot folosi, pana nu se mai decanteaza...

gata 8inchid ca nu mai potscrie si mihainplange intr-una....pupici

idem....cam 6-7 scutece...de 2 ori tb mare si in rest le umple de zici ca nu e adev cu pipi ptr ca bea fffff multa apa...desi folosesc acum pampers care cica uce pana la 2 l de pipi... whistling.gif
exact asa facem si noi cu gunoiul...in fiecare zi punga cu gunoi menajer lol-craciun.gif
nasol...cu apa...sa nu beti...asa a fost la Cisnadie un oras din Jud Sibiu...si pana la urma a fost epidemie de enterocolita la toti copii aproape desi nu au baut apa...acum cica au facut alte legaturi maram alta firma dar acum este scuuuuuuuumpa apa...cica de persoana cam 25 ron oFloare1.gif
of of...si voi sunteti indispusi...
poate maine va fi mai bine...sigur are dureri
va poopam tzuc.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ Jan 14 2010, 01:30 AM) *
peisaj fotografiat de tati se vede Folgaria

pianist in devenire





va pupam si de maine vrb


bine ati revenit acasa sanatosi si bineinteles alaturi de noi p forum...
ne bucuram sa auzim ca sunteti sanatosi si fara probleme...
vad eu vulcani p acolo???
oauuuu ce frumos...
cretii va cresc ...
cum a fost p drum???
v-ati intalnit cu sIMina???
va poopam...si sa ne mai povestiti
tzuc.gif

QUOTE(Kris&Robert @ Jan 14 2010, 05:11 PM) *
buna seara, dragi mamici si pitici!
stiu ca nu am mai intrat de mult pe la voi, dar sper ca nu ne-ati uitat!
si noi ne confruntam cu "problema" asta!
Obi papa, de obicei, foarte bine! dar, numai cu jucarele, TV etc.
am tot incercat sa il dezvat de obiceiul asta si de fiecare data m-am ales cu niste show-uri de mama-mama!

ma tot gandesc daca exista vreo metoda sa il fac sa pape si el fara sa se joace!?

greu...
dar asa fac toti...
incearca cum am facut eu...desi nu pot zice dc e o metoda buna..
dar numai asa imi manca...
voi ce mai faceti???
sunteti bine sanatosi??
cum stati cu dintisorii??? tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jan 15 2010, 09:58 PM) *
bine ati revenit acasa sanatosi si bineinteles alaturi de noi p forum...
ne bucuram sa auzim ca sunteti sanatosi si fara probleme...
vad eu vulcani p acolo???
oauuuu ce frumos...
cretii va cresc ...
cum a fost p drum???
v-ati intalnit cu sIMina???
va poopam...si sa ne mai povestiti
tzuc.gif


greu...
dar asa fac toti...
incearca cum am facut eu...desi nu pot zice dc e o metoda buna..
dar numai asa imi manca...
voi ce mai faceti???
sunteti bine sanatosi??
cum stati cu dintisorii??? tzuc.gif



ANKULE............cum ai facut tu? ca sa mor daca stiu.............sau poate am uitat
Rose68
acum 2 zile a dormit dupa amiaza 2 ore din care aproximativ 1 ora in pozitia asta:
anku
QUOTE(Rose68 @ Jan 15 2010, 08:35 PM) *
ANKULE............cum ai facut tu? ca sa mor daca stiu.............sau poate am uitat

il dau jos din scaun...dc se ridica in scaun...
sau face p grozavul...
si nu-i dau...pana nu stau cuminte sa manance...
acum ei pricep mult...stiu ca pricepe ca-i spun ca dc nu sta cuminte nu mananca
dar cum spuneam ...nu stiu dc e metoda buna...
probabil mulotora nu le place...dar...
la mine functioneaza in maj cazurilor
dar i spun clar ca nu primeste dc nu sta cuminte
anku
QUOTE(Rose68 @ Jan 15 2010, 08:40 PM) *
acum 2 zile a dormit dupa amiaza 2 ore din care aproximativ 1 ora in pozitia asta:

si a stat asa in pozitia asta???2 ore???
scumpa... tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.