Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
Buna seara
au trecut 2 luni de cind nu am mai postat aici
unele dintre voi stiti....ANdreea a fost la sf lui iunie bolnavioara si am ajuns iar la spital in Bucuresti
La iesirea din spital am fost la un medic homeopat (multumesc, Geo!!!!) si de atunci se simte bine.....scazuse in spital 1,5 kg....iar acum are aproape 12 kg si 90cm

De pampers am scapat defintiv....face ziua la WC si noaptea la olita...iar ziua facem unde ne aflam....la locul de joaca intr-un colt.....sau la cel mai apropiat WC
Incepem si noi gradi la stat cu program prelungit tot pe 12.

2 pozici.....una ...scuzati locul....dovada ca inca de acum 2 luni face la WC

si una dupa ce in sfarsit am reusit sa o tund la frizer, facuta acum in weekend...avea niste loloatze...numai cu clamite o purtam.....
anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 10 2011, 04:24 PM) *
E fff bine si asa cum procedeaza Darius....asa si Iancu la inceput....imi era frica sa-i dau lichide in perioada asta ca nu cumva sa faca pe el...dar am vazut ca daca iesim pe undeva cere ....si se tine pana ajungem la o toaleta....
Acum ca i-am scot pampersul la somnul de pranz vad ca se trezeste si cere la pishi.....azi noapte la 5 s-a trezit ca vrea pisi din picioare ca baietii....Bebe fiind obosit i-a zis sa faca in pampers...dar nu a vrut...asa ca a la 5 eram la baie faceam pishi din picioare ca baietii liwlol.gif....
Azi toata ziua a facut la baie singur....nici macar nu m-a lasat sa stau in baie cu el....ma dadea afara liwlol.gif liwlol.gif...si nu a dat pe langa deloc....doar ca atunci cand tine putulica ...mai mult trage de ea...aici va trebui sa-i explice tati ce si cum biggrin.gif
In rest ...toata ziua e un fericit....dada ii face toate mofturile si se joaca cu el in toate modurile posibile...de 3 saptamani a iesit doar cu mama pe-afara...vrea sa vin si eu dar mi-e greu....asa in fata blocului mai ies...dar pe distante lungi nu mai ppot.....ma joc in schimb in casa cu el cat pot si-mi permite burta biggrin.gif.....e tot mai mamos in ultima perioada...deoarece nu m-am mai ocupat doar eu de el....
E iubaret si atasat de noi de numa.....ori e o perioada....ori din cauza lui Serban.....desi il iubeste ff mult si vorbeste cu el toata ziua....

Gradi va incepe in 12 septembrie....pica intr-o luni....am emotii cat casa....o sa fim toti prezenti acolo cu catel, purcel liwlol.gif liwlol.gif

La voi care mai e situatia cu gradinitza...ai mai primit vreun raspuns ceva?

hi hi hi-....f bine ca are asa o bunica buna....
al noi asa a ramas cu gradi....ca nu este loc....si chiar are nevoie de copii!!!si de prieteni...
pai p mine ma apuca emotiile cand ma gandeam numai ca ar putea si el incepe gradinita!!!!apai p tine..... biggrin.gif ...
o sa te sun zilele astea....asa...ca inainte de nastere...cred ca in salon nu ai voie cu celular dupa ce nasti...sau????
ce sa va spun????ne este dor de voi....
aseara ne-am uitat la poze-....si Darius ac el vrea sa se duca la toti cei cu care s-a jucat in Ro,cand a vazut pozele cu Iancu...spunea ca hai sa mergem la nisip sa ma joc cu Iancu sad.gif ....este indragostit de Romania... sad.gif biggrin.gif
...
acum am venit repede la biblioteca....el trage un pui de somn in carucior...

in rest!!!!...m-am racit iar!!!ma deprima vremea asta!!!!
va poopam cu drag...si poate ne auzim la un tel!!!! floare2.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 10 2011, 10:28 PM) *
Buna seara
au trecut 2 luni de cind nu am mai postat aici
unele dintre voi stiti....ANdreea a fost la sf lui iunie bolnavioara si am ajuns iar la spital in Bucuresti
La iesirea din spital am fost la un medic homeopat (multumesc, Geo!!!!) si de atunci se simte bine.....scazuse in spital 1,5 kg....iar acum are aproape 12 kg si 90cm

De pampers am scapat defintiv....face ziua la WC si noaptea la olita...iar ziua facem unde ne aflam....la locul de joaca intr-un colt.....sau la cel mai apropiat WC
Incepem si noi gradi la stat cu program prelungit tot pe 12.

2 pozici.....una ...scuzati locul....dovada ca inca de acum 2 luni face la WC

si una dupa ce in sfarsit am reusit sa o tund la frizer, facuta acum in weekend...avea niste loloatze...numai cu clamite o purtam.....

hei dragelor...ma bucur sa va revad!!!multumim de poze!!!o scumpa domnisoara love1.gif
am auzit si eu ca ati fost bolnavioare!!!dragutele de voi!!!!
felicitari ca ati reusit din nou la toaleta!!!!
mai mergeti al gradi????
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 10 2011, 10:28 PM) *
Buna seara
au trecut 2 luni de cind nu am mai postat aici
unele dintre voi stiti....ANdreea a fost la sf lui iunie bolnavioara si am ajuns iar la spital in Bucuresti
La iesirea din spital am fost la un medic homeopat (multumesc, Geo!!!!) si de atunci se simte bine.....scazuse in spital 1,5 kg....iar acum are aproape 12 kg si 90cm

De pampers am scapat defintiv....face ziua la WC si noaptea la olita...iar ziua facem unde ne aflam....la locul de joaca intr-un colt.....sau la cel mai apropiat WC
Incepem si noi gradi la stat cu program prelungit tot pe 12.

2 pozici.....una ...scuzati locul....dovada ca inca de acum 2 luni face la WC

si una dupa ce in sfarsit am reusit sa o tund la frizer, facuta acum in weekend...avea niste loloatze...numai cu clamite o purtam.....

hei dragelor...ma bucur sa va revad!!!multumim de poze!!!o scumpa domnisoara love1.gif
am auzit si eu ca ati fost bolnavioare!!!dragutele de voi!!!!
felicitari ca ati reusit din nou la toaleta!!!!
mai mergeti al gradi????
anku
oooppsssssssss!!!!
s-a postat de 2 ori...mi-a intrat program,ul ala de protectie maram ptr copii...si nu mi-am dat seama ca totusi s-a postat

pana una alta..va poop p toti!!! tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Aug 12 2011, 05:31 PM) *
hi hi hi-....f bine ca are asa o bunica buna....
al noi asa a ramas cu gradi....ca nu este loc....si chiar are nevoie de copii!!!si de prieteni...
pai p mine ma apuca emotiile cand ma gandeam numai ca ar putea si el incepe gradinita!!!!apai p tine..... biggrin.gif ...
o sa te sun zilele astea....asa...ca inainte de nastere...cred ca in salon nu ai voie cu celular dupa ce nasti...sau????
ce sa va spun????ne este dor de voi....
aseara ne-am uitat la poze-....si Darius ac el vrea sa se duca la toti cei cu care s-a jucat in Ro,cand a vazut pozele cu Iancu...spunea ca hai sa mergem la nisip sa ma joc cu Iancu sad.gif ....este indragostit de Romania... sad.gif biggrin.gif
...
acum am venit repede la biblioteca....el trage un pui de somn in carucior...

in rest!!!!...m-am racit iar!!!ma deprima vremea asta!!!!
va poopam cu drag...si poate ne auzim la un tel!!!! floare2.gif



Ieri am fost la Erasmus cu Yoyo si pitica si cu Iancu si maica-mea.....si peste tot parca il vedeam pe Darius cu Iancu cum se jucau, cum alergau prin iarba....asa ca ieri m-am gandit mult la voi....
Cat despre sunat ma poti suna oricand....doar in sala de nasteri nu o sa am telefonul la mine....in rest va fi mereu langa mine....deci nu-i problema....
Tu ai inceput cursurile? Ti-am lasat un mail....
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Aug 10 2011, 11:28 PM) *
Buna seara
au trecut 2 luni de cind nu am mai postat aici
unele dintre voi stiti....ANdreea a fost la sf lui iunie bolnavioara si am ajuns iar la spital in Bucuresti
La iesirea din spital am fost la un medic homeopat (multumesc, Geo!!!!) si de atunci se simte bine.....scazuse in spital 1,5 kg....iar acum are aproape 12 kg si 90cm

De pampers am scapat defintiv....face ziua la WC si noaptea la olita...iar ziua facem unde ne aflam....la locul de joaca intr-un colt.....sau la cel mai apropiat WC
Incepem si noi gradi la stat cu program prelungit tot pe 12.

2 pozici.....una ...scuzati locul....dovada ca inca de acum 2 luni face la WC

si una dupa ce in sfarsit am reusit sa o tund la frizer, facuta acum in weekend...avea niste loloatze...numai cu clamite o purtam.....


Ma bucur sa aud ca sunteti bine de atunci.....ca tratamentul homeopat are efectul dorit....se vede si in poze ca e vesela ....sper ca acum te-ai mai linistit si tu putin....
Va pupic!
geocoto
Salutare mamici,
Am revenit si noi pe 11 si inca mai suntem melancolici dupa vacanta..
Am citit din urma ca nu era ff mult si am mai vazut si poze care mi au facut mare placere.Andreuta arata super si mami sper sa ne zici si noua cum este la gradi de stat.Apropo am fost si noi la homeopata si ne a facut schema din septembrie pana in mai anul viitor.Cu vit D daca puteti ar fi bine sa o dati pe cea homeopata Aufbalkalk sau ceva de genul asta ca nu am prescriptia langa mine.

La mare ce sa va zic a fost fff bine desi piticul a fost si racit si a facut si diaree.Eram dotata cu de toate si nu m am dus la dr cu el.Era greu sa i explic de ce nu are voie sa pape cu papau ceilalti copiilashi pe plaja.Cand mancau finii il duceam la plimbare pe plaja.
Noi am stat in Olimp pe o plaja neamenajata si nepopulata.Asa am simtit intr adevar placerea de a fi la mare chiar daca mai erau pietre prin apa(aveam toti papuci speciali de apa) si alge si scoici mai mari.Plajele amenajate sunt destul de scumpicele si stai unul langa altul de abea poti respira.
Au fost si bunicii cu noi si bineinteles, rasfat cat cuprinde...dar altfel a fost un baiat cuminte si ascultator.Stiam ca nu o sa dea pe afara cu mancarea asa ca nu l am fortat, iar cand s a deranjat la stomacel (pt ca a baut apa din Techirghiol) i am facut de mancare acasa.
La Ghiol s a dat cu namol peste tot, in cap pe fata, in nas si bineinteles ca a inceput sa urle sa nu i dam namolul jos de se uitau oamenii crucis la noi.La dus taticul cu japca in apa sa l spele.
Cand erau valuri mari nu intra si nici noi nu l am fortat dar cand avea chef sa intre in apa innota ff frumos.Am sa va pun un filmulet.
In a 2a saptamana am ramas doar noi si Ama(mama mea) si a inceput sa se imprieteneasca cu parintii cu copii pe plaja.Cu copiii nu avea nici o treaba dar pe parinti mereu ii striga sa vina sa se joace cu el.
Noi la gradi mergem de la 1 septembrie si am impresia ca nu suntem noi pregatiti desi pt el este ideal sa mearga.

Mai intru printre picaturi ca maine asteptam invitati pt o saptamana si trebuie sa aranjez bagajele.

Pupici si bine v am regasit oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Aug 13 2011, 03:08 PM) *
Salutare mamici,
Am revenit si noi pe 11 si inca mai suntem melancolici dupa vacanta..
Am citit din urma ca nu era ff mult si am mai vazut si poze care mi au facut mare placere.Andreuta arata super si mami sper sa ne zici si noua cum este la gradi de stat.Apropo am fost si noi la homeopata si ne a facut schema din septembrie pana in mai anul viitor.Cu vit D daca puteti ar fi bine sa o dati pe cea homeopata Aufbalkalk sau ceva de genul asta ca nu am prescriptia langa mine.

La mare ce sa va zic a fost fff bine desi piticul a fost si racit si a facut si diaree.Eram dotata cu de toate si nu m am dus la dr cu el.Era greu sa i explic de ce nu are voie sa pape cu papau ceilalti copiilashi pe plaja.Cand mancau finii il duceam la plimbare pe plaja.
Noi am stat in Olimp pe o plaja neamenajata si nepopulata.Asa am simtit intr adevar placerea de a fi la mare chiar daca mai erau pietre prin apa(aveam toti papuci speciali de apa) si alge si scoici mai mari.Plajele amenajate sunt destul de scumpicele si stai unul langa altul de abea poti respira.
Au fost si bunicii cu noi si bineinteles, rasfat cat cuprinde...dar altfel a fost un baiat cuminte si ascultator.Stiam ca nu o sa dea pe afara cu mancarea asa ca nu l am fortat, iar cand s a deranjat la stomacel (pt ca a baut apa din Techirghiol) i am facut de mancare acasa.
La Ghiol s a dat cu namol peste tot, in cap pe fata, in nas si bineinteles ca a inceput sa urle sa nu i dam namolul jos de se uitau oamenii crucis la noi.La dus taticul cu japca in apa sa l spele.
Cand erau valuri mari nu intra si nici noi nu l am fortat dar cand avea chef sa intre in apa innota ff frumos.Am sa va pun un filmulet.
In a 2a saptamana am ramas doar noi si Ama(mama mea) si a inceput sa se imprieteneasca cu parintii cu copii pe plaja.Cu copiii nu avea nici o treaba dar pe parinti mereu ii striga sa vina sa se joace cu el.
Noi la gradi mergem de la 1 septembrie si am impresia ca nu suntem noi pregatiti desi pt el este ideal sa mearga.

Mai intru printre picaturi ca maine asteptam invitati pt o saptamana si trebuie sa aranjez bagajele.

Pupici si bine v am regasit oFloare1.gif



Asa cum ti-am spus si ieri la telefon...bine ati revenit si astept povestea si in imagini....
Va pupic....
geocoto
V am pus un filmulet cu delfinashul nostru.



Si Lucas sportivul...


Si Lucas muzicianul..


oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Aug 14 2011, 08:11 PM) *
V am pus un filmulet cu delfinashul nostru.



Si Lucas sportivul...


Si Lucas muzicianul..


oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif



Ia uite-l pe micul Mozart.Face echipa frumoasa cu bunicul....
E MORTAAAAAAAAAAAAAAALLLLLLLLLLLL..............cel putin cum face el conditie fizica e superb....cu cata seriozitate si-a luat munca in serios....
Si ce fain innoata....nici nu ma mira ca a baut apa din Ghiol la cat de mult ii place sa innoate....Sper la anu' sa ajungem si noi la performantele astea....
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Aug 14 2011, 06:50 PM) *
Ia uite-l pe micul Mozart.Face echipa frumoasa cu bunicul....
E MORTAAAAAAAAAAAAAAALLLLLLLLLLLL..............cel putin cum face el conditie fizica e superb....cu cata seriozitate si-a luat munca in serios....
Si ce fain innoata....nici nu ma mira ca a baut apa din Ghiol la cat de mult ii place sa innoate....Sper la anu' sa ajungem si noi la performantele astea....


Daca era dupa mine nu l mai bagam in apa ca lua in gura si facea fantana arteziana dar poate intr un an doi capata rezistenta la microbii astia si asa nu mai ma cert cu el..

M am bucurat ff mult ca socrii i au luat centurica respectiva cu care invatase si el aici la piscina la noi.E super inteligenta, are mai multe dreptunghiuri pe care le poti scoate treptat una cate una si corpul se scufunda mai mult in apa.
Si colacul portocaliu care se vede in filmuletul cu aparatul de sport l a folosit la fel de bine.
Am uitat sa mentionez ca eu am sarit de pe stanci in apa intr o piatra si o zi am crezut ca mor de durere.Mi am facut singura tratament si a doua zi eram fresh.Am crezut ca nu scap de gips dar nu a mai fost cazul.Important este sa mobilizati imediat piciorul cu fasha elastica si sa puneti rece sa nu se umfle si un antiinflamator. Noroc ca era mama sa se ocupe de Lucas.Asa l a impresionat durerea mea ca pe urma profitam si ziceam ca merg la Dr sa fac injectie sa putem iesi si noi seara la terasa.

Azi am fost la muzeul pentru copii dar era inchis si am ramas cu Isaiah si Joshua la un loc de joaca.Parca a mai crescut piticul meu ca incepe sa se joace si el mai frumos.
Pup oFloare1.gif
claudiaena
Salutare!

Am ajuns si noi de la munte duminica seara si ne-am oprit la Tecuci, ca sa ducem copiii la balci. De fapt asta a fost un moft a lui tati, ca sa isi aminteasca de copilarie, ca, daca era dupa mine, as fi zis pas. Oricum, aglomeratie, fum cu diferite arome (mici, carnati, pastrama, etc), chinezisme de toate felurile, etc, una peste alta, copiii au fost f incantati si asta conteaza. Azi m-am intors eu singura si maine iar dispar, ca sa fac la Tecuci ( asta ca sa nu ma coc in casa) si sa fac zacusca si zarzavat ptr iarna. Ne intoarcem la sfarsit de saptamana....

Geo, ma bucur ca v-ati simtit bine la mare...Adriana, mai ai un pic si o sa fii din nou mamica de bebeloi!!! Bafta si sanatate! Sa stii ca ma gandesc la tine, mai ales ca azi e marti... Rose, bine ca e bine Andreiutza... Deci, si voi la gradi, program prelungit. Asta inseamna ca pe 12 sept. o sa fim amandoua emotionate....Ankule, din nou acasa, pe meleaguri straine... Pupam 2 ochi albastri superbi....

Noi am fost la munte la Moeciu si a fost superb. Am simtit ca nu am copil, Mihai s-a jucat cu alti copii cazati in vila, a mancat f bine (in prima seara cand am constatat cat a papat i-am dat 1/2 pastila de digestie pe baza de plante), a dormit f bine, a fost vesel, nu a comentat si nu a cracnit prea mult. Am reusit sa vizitam castelul Bran(superb), Rasnov(dezamagitor), cheile Zarnestilor si Piata Sfatului, pe care am regasit-o la fel de placuta si animata. Ce mai, a fost nemaipomenit, mai ales ca am mai fost cu alta familie si am avut companie. Am reusit sa facem si noi asa un Monopoly, chiar daca nu l-am terminat ca in vremurile bune, am jucat ping-pong si darts(astea erau in dotarea vilei), am urcat pe munte, am tipat, am alergat, ne-am plimbat cu bicicletele, si zic eu, ca asa putin am reusit cel putin sotul meu sa se elibereze de energia negativa acumulata la serviciu, ca eu cu toata vacanta, am cam reusit sa ma detasez.....

Mai am putin si incep serviciul, adica saptamana viitoare, gata eu incep. Pe 12 incepe Maria, clasa a II-a, iar Mihai gradinita. Sunt un pic stresata ca, nu stiu cum va fi ptr pitic. Am momente cand spun ca e prea mic si mai bine il mai tin 3 luni acasa, iar alteori, cand e mofturos, imi zic ca abia astept sa il duc la gradi, ca sa il mai dreseze si educatoarele....Oricum vad eu la toamna, cum se va acomoda....

Gata, inchei ca iar v-am scris romane.... Pupici la toate fetele....
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 14 2011, 07:11 PM) *
V am pus un filmulet cu delfinashul nostru.



Si Lucas sportivul...


:

bine ati revenit....
o vacanta p cinste....
ultimul clip nu l-am putut auzi...ptr ca nu am casti la biblioteca....dar recuperam rolleyes.gif
heiiiiiiiiii...dar stiu ca are conditie fizica la cat a dat in numai cele 3 min din picioruse in apa....uite ce bine s-a obisnuit in apa anima1.gif
am incercat si noi sa folosim chestia aia ce ai pus-o p dupa bazinul lui...dar nu o accepta....dar este o chestie faina intr-adevar!!!
bine ac a fost totusi bine cand ai sariot de p stanci...ca putea fi si mai rau!!! unsure.gif
cum e vremea la voi???
ca la noi e frigggggggggggg...sa vedem...cica de maine ar veni si la noi 2 zile insorite de 23 grade!!!! liwlol.gif
mie-mi zici de melancolie...ca parca as mai vrea odata in Romania smile.gif si nu stiu cum sa ma invart...si nu prea stiu exact ce hartii imi tb ptr Darius
va dorim un timp frumso alaturi de musafiri
...
wowwwwwwww..la 1 sept la gradi!!!!asteptam detaliat!!!!
ma tot gandeam sa te intreb ...cum faci cu muscatele iarna????pana la ce temp le lasi afara????

multi poopici mai ales scumpului Lucas!!!!!!! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Aug 16 2011, 10:31 AM) *
Salutare!

Am ajuns si noi de la munte duminica seara si ne-am oprit la Tecuci, ca sa ducem copiii la balci. De fapt asta a fost un moft a lui tati, ca sa isi aminteasca de copilarie, ca, daca era dupa mine, as fi zis pas. Oricum, aglomeratie, fum cu diferite arome (mici, carnati, pastrama, etc), chinezisme de toate felurile, etc, una peste alta, copiii au fost f incantati si asta conteaza. Azi m-am intors eu singura si maine iar dispar, ca sa fac la Tecuci ( asta ca sa nu ma coc in casa) si sa fac zacusca si zarzavat ptr iarna. Ne intoarcem la sfarsit de saptamana....

Geo, ma bucur ca v-ati simtit bine la mare...Adriana, mai ai un pic si o sa fii din nou mamica de bebeloi!!! Bafta si sanatate! Sa stii ca ma gandesc la tine, mai ales ca azi e marti... Rose, bine ca e bine Andreiutza... Deci, si voi la gradi, program prelungit. Asta inseamna ca pe 12 sept. o sa fim amandoua emotionate....Ankule, din nou acasa, pe meleaguri straine... Pupam 2 ochi albastri superbi....

Noi am fost la munte la Moeciu si a fost superb. Am simtit ca nu am copil, Mihai s-a jucat cu alti copii cazati in vila, a mancat f bine (in prima seara cand am constatat cat a papat i-am dat 1/2 pastila de digestie pe baza de plante), a dormit f bine, a fost vesel, nu a comentat si nu a cracnit prea mult. Am reusit sa vizitam castelul Bran(superb), Rasnov(dezamagitor), cheile Zarnestilor si Piata Sfatului, pe care am regasit-o la fel de placuta si animata. Ce mai, a fost nemaipomenit, mai ales ca am mai fost cu alta familie si am avut companie. Am reusit sa facem si noi asa un Monopoly, chiar daca nu l-am terminat ca in vremurile bune, am jucat ping-pong si darts(astea erau in dotarea vilei), am urcat pe munte, am tipat, am alergat, ne-am plimbat cu bicicletele, si zic eu, ca asa putin am reusit cel putin sotul meu sa se elibereze de energia negativa acumulata la serviciu, ca eu cu toata vacanta, am cam reusit sa ma detasez.....Mai am putin si incep serviciul, adica saptamana viitoare, gata eu incep. Pe 12 incepe Maria, clasa a II-a, iar Mihai gradinita. Sunt un pic stresata ca, nu stiu cum va fi ptr pitic. Am momente cand spun ca e prea mic si mai bine il mai tin 3 luni acasa, iar alteori, cand e mofturos, imi zic ca abia astept sa il duc la gradi, ca sa il mai dreseze si educatoarele....Oricum vad eu la toamna, cum se va acomoda....

Gata, inchei ca iar v-am scris romane.... Pupici la toate fetele....

wowwwwwwwwwww...ce citesc eu aici....bv voua...voi mereu va distrati...frumos rolleyes.gif ....
la Bran as fi vrut sa ajung si eu....dar nu am mai apucat decat sa urcam la Sinaia...
asa deci...-tu te coci in casa...si eu am racit iar de frig!!!!
cum se simte Mihaita???sa inteleg ca au disparut siomptomele.....

mda...acasa p meleaguri straine... sad.gif
anku
acum m-am uitat afara...iar picura...si eu care deja imi faceam planul ca maine mergem la baita!!!! sad.gif
noi...am luat ceva jocuri ...de la ani juamte-3 ani.-....gen memory....si ne tot jucam....ar vrea toata ziau sa se joace!!!!
tb sa mai caut...ceva jocuri ptr el!!!!
ieri a fost tati afara cu el....mie mi-a intrat ceva in picior si nu pot umbla....cu bicicleta este ok...ca nu calc!!!!
azi de dim am fost la dentist...nu-mi vcine sa cred ca am scapat intr-o ora!!!!a tb sa refaca niste umpluturi de la 2 dinti si gata!!!am o groaza de dentist si de burghiu de-mi vine sa ma topesc si sa alunec asa p scaun ca la desene animate!!!! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
asa ca Simina azi cand m-am trezit la 6 juamte m-am gandit direct la tine....ca deja esti al spital...ca in Ro era 7 juamte!!!!
Andreea tu cum te siomti cu sarcina???tu cand tb sa nasti???
mi-am pus si eu niste borcane cu tarcan si mi-am facut niste zacusca...vreo 15 borcane mari...si astept prunele...ca sa facem si si gem.... rolleyes.gif
in rest...continuam cu exercitii fara pampers..ca sa nu mai am scandal cu el ca vrea neaparat pampers...am denumit chilotii...pampers de stofa liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif dar stie ca rolul este sa nu se scape p el.... smile.gif si nu se scapa...ieri toata ziua fara pampers si la somnul de amiaza fara pampers...dar mai avem!!!!
Rose68
QUOTE(anku @ Aug 16 2011, 12:24 PM) *
acum m-am uitat afara...iar picura...si eu care deja imi faceam planul ca maine mergem la baita!!!! sad.gif
noi...am luat ceva jocuri ...de la ani juamte-3 ani.-....gen memory....si ne tot jucam....ar vrea toata ziau sa se joace!!!!
tb sa mai caut...ceva jocuri ptr el!!!!
ieri a fost tati afara cu el....mie mi-a intrat ceva in picior si nu pot umbla....cu bicicleta este ok...ca nu calc!!!!
azi de dim am fost la dentist...nu-mi vcine sa cred ca am scapat intr-o ora!!!!a tb sa refaca niste umpluturi de la 2 dinti si gata!!!am o groaza de dentist si de burghiu de-mi vine sa ma topesc si sa alunec asa p scaun ca la desene animate!!!! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
asa ca Simina azi cand m-am trezit la 6 juamte m-am gandit direct la tine....ca deja esti al spital...ca in Ro era 7 juamte!!!!
Andreea tu cum te siomti cu sarcina???tu cand tb sa nasti???
mi-am pus si eu niste borcane cu tarcan si mi-am facut niste zacusca...vreo 15 borcane mari...si astept prunele...ca sa facem si si gem.... rolleyes.gif
in rest...continuam cu exercitii fara pampers..ca sa nu mai am scandal cu el ca vrea neaparat pampers...am denumit chilotii...pampers de stofa liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif dar stie ca rolul este sa nu se scape p el.... smile.gif si nu se scapa...ieri toata ziua fara pampers si la somnul de amiaza fara pampers...dar mai avem!!!!



gata

A nascut Adriana! Bun venit, Serban! Sa fii sanatos si fericit! O pupam pe mami si asteptam sa veniti acasa.
Serban are 3530 g, 53 cm si Apgar 9
Andymar
Bună mamici și copilași. Felicitări pt Adriana, să-i trăiască puiutul și să crească mare și sănătos! Așteptăm poze cu Șerban și detalii despre cum a decurs nașterea și cum vă simțiți acum după marea întâlnire. Parcă încep să mă ia și pe mine emoțiile... Îmi amintesc și cu Selena ce emoții aveam când am aflat că s-a născut Andreea lui Rose. Eu nu mă simt prea bine în ultimul timp, dureri mari de spate și carcei noaptea, anemie cât cuprinde, tensiune ff mică (80 cu 40) poate și de la căldură, deși o cafea beau în fiecare zi. Bebe e bine, la controlul de 31 săptămâni avea 1800 g și nu a vrut nicicum să ne arate mutrisoara, se juca de-a v-ați ascunselea. Noi avem dpn în 6 octombrie, m-am îngrășat doar 10 kg până acum însă mai avem destulă vreme, abia acum începem amândoi să punem. De Selena nu mă pot plânge, e același copil cuminte și isteț și abia așteaptă să-l țină în brațe pe "Mihăiță". Suntem tot la țară că aici e frumos și sănătos, singurul lucru care nu prea mă încântă este fetița vecinilor. Selena s-a atașat foarte mult de ea și se joacă toată ziua împreună însă este un copil tare obraznic, vb urât chiar înjură și deși e cu un an mai mare vorbește mai stalcit ca Selena și fetița mea a început s-o imite. În plus nu răspunde la nici o comanda, mă refer că degeaba îi zici vino încoace că ea merge încolo s.a.m.d. Nu prea îmi convine să o știu pe Selena în preajma ei și nici nu le pot zice ceva părinților că-s în treaba lor, așa că m-am apucat să-mi vizitez rudele cu copii mici ca să-i mai schimb puțin anturajul. Și văd că selena îi simte lipsa că dis de dimineața iese în curte și o strigă (stau peste drum de noi). În rest suntem tot cu pregătiri, am cumpărat niște hainute și le-am spălat pe cele albe păstrate de la Selena. Mai am și ceva emoții că în weekend fac un drum de București la o conferință Avon. Cred că v-am plictisit deja, nu știu cum va ieși că am scris de pe tel, vă citesc zilnic că la țară nu am net băgat și am zis să încerc și așa. Vă pupăm, să aveți o zi frumoasă!
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 17 2011, 01:56 PM) *
gata

A nascut Adriana! Bun venit, Serban! Sa fii sanatos si fericit! O pupam pe mami si asteptam sa veniti acasa.
Serban are 3530 g, 53 cm si Apgar 9

daaaaaaaaa...am primit si eu minunata veste !!!!de asta si intrasem..... rolleyes.gif
voi ce faceti???? smile.gif
anku


felicitari de 2x mamico!!!
sa fie Serbanica sanatos,sa aiba noroc in viata,sa fie iubit de toata lumea si sa aduca multe bucurii!!!
dc o avea gurita lui Iancu....cred si eu cu o fi numai buna de pupat!!!! love1.gif
te asteptam acasa cu bine.... tzuc.gif
inca odata felicitari si tie si lui Bebe....de acum Iancu are un fratior!!!! hug.gif
anku
QUOTE(Andymar @ Aug 17 2011, 04:31 PM) *
Bună mamici și copilași. Felicitări pt Adriana, să-i trăiască puiutul și să crească mare și sănătos! Așteptăm poze cu Șerban și detalii despre cum a decurs nașterea și cum vă simțiți acum după marea întâlnire. Parcă încep să mă ia și pe mine emoțiile... Îmi amintesc și cu Selena ce emoții aveam când am aflat că s-a născut Andreea lui Rose. Eu nu mă simt prea bine în ultimul timp, dureri mari de spate și carcei noaptea, anemie cât cuprinde, tensiune ff mică (80 cu 40) poate și de la căldură, deși o cafea beau în fiecare zi. Bebe e bine, la controlul de 31 săptămâni avea 1800 g și nu a vrut nicicum să ne arate mutrisoara, se juca de-a v-ați ascunselea. Noi avem dpn în 6 octombrie, m-am îngrășat doar 10 kg până acum însă mai avem destulă vreme, abia acum începem amândoi să punem. De Selena nu mă pot plânge, e același copil cuminte și isteț și abia așteaptă să-l țină în brațe pe "Mihăiță". Suntem tot la țară că aici e frumos și sănătos, singurul lucru care nu prea mă încântă este fetița vecinilor. Selena s-a atașat foarte mult de ea și se joacă toată ziua împreună însă este un copil tare obraznic, vb urât chiar înjură și deși e cu un an mai mare vorbește mai stalcit ca Selena și fetița mea a început s-o imite. În plus nu răspunde la nici o comanda, mă refer că degeaba îi zici vino încoace că ea merge încolo s.a.m.d. Nu prea îmi convine să o știu pe Selena în preajma ei și nici nu le pot zice ceva părinților că-s în treaba lor, așa că m-am apucat să-mi vizitez rudele cu copii mici ca să-i mai schimb puțin anturajul. Și văd că selena îi simte lipsa că dis de dimineața iese în curte și o strigă (stau peste drum de noi). În rest suntem tot cu pregătiri, am cumpărat niște hainute și le-am spălat pe cele albe păstrate de la Selena. Mai am și ceva emoții că în weekend fac un drum de București la o conferință Avon. Cred că v-am plictisit deja, nu știu cum va ieși că am scris de pe tel, vă citesc zilnic că la țară nu am net băgat și am zis să încerc și așa. Vă pupăm, să aveți o zi frumoasă!

ohhhhhhhhhh...tensiunea scazuta!!!!cam asa am avut si eu...
ne bucuram ca esti ok,in ciuda carceilor si a tensiunii...si ce bine ca nu ai mult in greutate!!!!
aha...deci voi aveti in 6 oct DPN...
va poopam... tzuc.gif
anku
noi am prins 2 zile de caldura...adica 26 grade...dar fara ploaie!!!
azi am fost cu bicicletele la plimbare....si maine o taiam la baie!!!
altfel...vreau sa fac o programare la dentist ptr Darius...ptr ca lui inca nu i-au iesit maselutele...dentistul meu zice ca este ok....dar sa mergem si al unul ptr copii...
ne auzim p vineri-sambata!!!! tzuc.gif
anku
ne-au muscat viespile...sunt cam multe p aici!!!! wacko.gif

in rest..suntem ok!!!!

geocoto
QUOTE(anku @ Aug 19 2011, 02:54 PM) *
ne-au muscat viespile...sunt cam multe p aici!!!! wacko.gif

in rest..suntem ok!!!!


Iaaaaaar???? doh.gif doh.gif
Inseamna ca sunteti niste dulci.
Ieri m a urmarit si pe mine una in parc cand tineam o prajitura pt Lucas.Am ametit o cu telefonul si am ingropat o cu piciorul.Si am vazut ca au pus oamenii niste recipiente speciale in care intra viespile dar nu pot iesi.
Un weekend minunat va dorim oFloare1.gif oFloare1.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 20 2011, 09:54 AM) *
Iaaaaaar???? doh.gif doh.gif
Inseamna ca sunteti niste dulci.Ieri m a urmarit si pe mine una in parc cand tineam o prajitura pt Lucas.Am ametit o cu telefonul si am ingropat o cu piciorul.Si am vazut ca au pus oamenii niste recipiente speciale in care intra viespile dar nu pot iesi.
Un weekend minunat va dorim oFloare1.gif oFloare1.gif

vaaaaaaaaaaaaaaaaaii....multumim ptr complimentul subtil!!!! hug.gif
aaaaaaaaaaa...pai dc mai tin si ceva dulce in mana...e jale!!!!l-au muscat p Darius de 3 ori....dar umblu cu Fenistilul in geanta...si e ok...in 10 min nu mai doare si nu se umfla....
zice ca acum sunt f agresive ptr ac nu au prea avut de papa....si sunt si multe ptr ca primavara a fost calda!!!!
mno i-auzi....asa ceva nu am vazut p aici...ptr viespi...dar f interesant....
asemenea va dorim si noi ...un wekend minunat....
noi nu stim ce facem...desi il bazai p barbate-meu de miercuri....sa-mi zica ce planuri are...ptr ac se anunta frumos...23 grade....

am trimis azi dim un sms la Adriana...si-mi spunea ca e mai bine.... si ca este mai optimista de azi noapte...de azi noapte a venit si lapticul...si ultiumile 4 mese Serban a papat 10 ml de la ea si completare pana la 30 ml....nu mi-a spus cand vine acasica!!!! smile.gif

au plecat musafirii??? tzuc.gif
Rose68
am vorbit si eu ieri cu ea vreo jumatate de ora. Se simte binisor, asa ca dupa o cezariana...Serbanica mai e la reanimare, luni ies rezultatele, intre timp s-a incercat cu 2 antibiotice la care nu a raspuns si inca unul la care se pare ca se simte ceva...are o infectie pare-se luata de la mami care ca trece. In rest stomacelul e bine si are un mic suflu la inimioara dar a avut si Iancu si s-a rezolvat in timp
geocoto
Ce ma bucur ca ati scris de Adriana.Abea astept sa ajunga acasa si Serban sa si ia statutul de fratior mai mic iar Iancu sa l dragaleasca tare, tare.Doamne ajuta sa gaseasca medicamentul care trebuie pt infectie sau ce o fi.

Daaaa ne au plecat musafirii si in sfarsit incep si eu sa mi revin cu somnul si Lucas sa intre in normal cu programul lui.Nu pot nici sa stau non stop la panda sa vad cine face galagie si sa repet la infinit ca la noi in casa se aude orice zgomot pt ca este ffff liniste afara iar Lucas doarme iepureste ca si mine.La cel mai mic zgomot se trezeste si imi face capul tzandari..
Cum o sa mai mergem din nou in Ro la sfarsitul lui sept nu mai plecam departe de casa.Poate maine pe la fini ca s au intors si ei din Ro.
Pupici oFloare1.gif oFloare1.gif
Rose68
Buna dimineata! Mi-a trimis Adriana sms prin care ne anunta ca ea este bine si Serban la fel. Astazi nu dar maine vor sosi acasa. Au sosit rezultatele la analize si sunt bune. Asa ca de maine Iancu va fi ciu adevarat fratiorul cel mare
anku


buna fetelor.....
iaca a venit si caldura si la noi....asa ca profitam....
parca ne-au mai lasat si viespile in pace....
cu olita...incercam,incercam...dar cateodata fara sens....ieri si alaltaieri mi-a facut tb mare in chilotel...fara nici o jena....i-am spus ca numai porcii fac asa...si ca noi nu suntem animale...la care el vine cu afirmatia ca si vacile fac asa!!!!sa ma prapadesc de ras....din Romania a obs el ce si cum.... liwlol.gif
dar nu ne ramane decat sa incercam al nesfarsit....p timp de zi am scos pampersul definitiv...cu riscuri...dar ce sa facem???!!!!
Adriana...te asteptam acasica...sa ne povestesti si noua cu cateva amanunte ce si cum....
Rose...ce mai face Andreea???
Geo...mergeti innapoi acasica in sept????si eu vreaaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuu.....parca aveti nunta ..sau???

ma duc si eu repede acasica....il imbrac ....fac bagajul...si mergem la baita orasului....ieri am fost 2 ore ca pana acum nu am stiut ca este superb acolo,jucarii ptr copii mai ceav ca intr-un parc,curatenie,nu este aglomerat si copii au pioscina separat...dar de mers numai cand este f cald....ptr ac accesul fiind gratis apa se incalzeste numai de la soare...la 32 grade cat sunt azi...este perfect de mers acolo..mai ales ca este plin de brazi....
in rest..plecata de azi de dim...cu mape sa le bag p la diverse firme ptr calificari sau jobburi...mai nou mi s-a cerut in scris de mana Cv-UL:::....ptr a fi analizat de grafologi... wacko.gif
poop tzuc.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Aug 23 2011, 09:49 AM) *


buna fetelor.....
iaca a venit si caldura si la noi....asa ca profitam....
parca ne-au mai lasat si viespile in pace....
cu olita...incercam,incercam...dar cateodata fara sens....ieri si alaltaieri mi-a facut tb mare in chilotel...fara nici o jena....i-am spus ca numai porcii fac asa...si ca noi nu suntem animale...la care el vine cu afirmatia ca si vacile fac asa!!!!sa ma prapadesc de ras....din Romania a obs el ce si cum.... liwlol.gif
dar nu ne ramane decat sa incercam al nesfarsit....p timp de zi am scos pampersul definitiv...cu riscuri...dar ce sa facem???!!!!
Adriana...te asteptam acasica...sa ne povestesti si noua cu cateva amanunte ce si cum....
Rose...ce mai face Andreea???
Geo...mergeti innapoi acasica in sept????si eu vreaaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuu.....parca aveti nunta ..sau???

ma duc si eu repede acasica....il imbrac ....fac bagajul...si mergem la baita orasului....ieri am fost 2 ore ca pana acum nu am stiut ca este superb acolo,jucarii ptr copii mai ceav ca intr-un parc,curatenie,nu este aglomerat si copii au pioscina separat...dar de mers numai cand este f cald....ptr ac accesul fiind gratis apa se incalzeste numai de la soare...la 32 grade cat sunt azi...este perfect de mers acolo..mai ales ca este plin de brazi....
in rest..plecata de azi de dim...cu mape sa le bag p la diverse firme ptr calificari sau jobburi...mai nou mi s-a cerut in scris de mana Cv-UL:::....ptr a fi analizat de grafologi... wacko.gif
poop tzuc.gif


Atunci incearca sa scrii literele drepte fara sa le apleci in stg sau dr.Asta inseamna ca esti un om serios si constiincios.

La noi a plouat dimineata cum nu am vazut niciodata asa ceva in viata mea ohmy.gif ohmy.gif .S a inegrit cerul dar chiar puteai sa juri ca este noapte si s a pus pe tunat si fulgerat si apoi a inceput ploaia cu pietre ca daca erai afara sigur nu ti pica bine.Noi avem casa mai pe deal si tot s a umplut terasa cu apa amestecata cu pamant de pe peluza.Vecinii de jos nu vreau sa stiu ce au in garaj doh.gif wacko.gif ca la cea mai mica ploaie se umple iar acum a turnat cu galeata vreo 3 ore de abea a reusit sotul sa ajunga la banca pe autostrada unde erau baltoace cat masina...
Dumnezeu ne mai trage de urechi din cand in cand si parca mai mult de ceva ani incoace...

Am "vorbit" cu Sanzi pe email si va saluta pe toate.Matei este bine, creste.Orice telefon sau email ii face mare placere pt ca ea nu se poate conecta sa citeasca topicul.

Eu parca pot sa zic ca piticul a crescut si s a facut si el mai intelegator.Daca incep sa fac ceva ma lasa sa termin si cand nu este obosit asa frumos se joaca singurel.Dar daca ii este somn ii sare tzandara din orice.

Da mergem in tara sa ne botezam finutul si la nunta sorei mele.Lucas imi zice imediat cand vede la TV vreo mireasa ca asa o sa se casatoreasca si Adi(sora mea)


Mi ati bagat si mie boala cu calcatul si de cand am luat fier nou parca mai cu spor ma apuc.Mai mult lucrurile lui Lucas si Vlad.Eu prefer sa calc atunci cand ma imbrac.

Pup oFloare1.gif oFloare1.gif
geocoto
Ce om sunt si eu afara arata de ziceai ca este sfarsitul lumii si mie imi pasa doar ca se scutura zmeura si nu apuca copilul sa o guste..
Pana la urma nu s a intamplat nimic si cand a iesit soarele am iesit sa o culegem.











simina_ana
Salutare fetele....am revenit si noi.

Suntem acasa de ieri. Suntem bine. Deja avem greutatea de la nastere. Am laptic din abundenta asa ca Serban e un mic haplea ....Acum ne adaptam la viata de familie in 4. Serban doarme bine, se trezeste la 2 ore , 2 ore jumate ...Iancu il iubeste la nebunie si ma ajuta enorm.
Eu sunt bine , azi mi-au scos si firele....

O sa revin cu povestea nasterii...si a primelor zile din viata noastra, care nu au fost tocmai usoare....dar multumesc lui Dumnezeu ca a fost alaturi in fiecare clipa de noi si a avut grija sa ne revenim.

Va pupam!
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Aug 24 2011, 09:34 AM) *
Salutare fetele....am revenit si noi.

Suntem acasa de ieri. Suntem bine. Deja avem greutatea de la nastere. Am l aptic din abundenta asa ca Serban e un mic haplea ....Acum ne adaptam la viata de familie in 4. Serban doarme bine, se trezeste la 2 ore , 2 ore jumate ...Iancu il iubeste la nebunie si ma ajuta enorm.
Eu sunt bine , azi mi-au scos si firele....

O sa revin cu povestea nasterii...si a primelor zile din viata noastra, care nu au fost tocmai usoare....dar multumesc lui Dumnezeu ca a fost alaturi in fiecare clipa de noi si a avut grija sa ne revenim.

Va pupam!


Bine ati revenit dragilor.Va doresc viata lunga si numai momente fericite in mica, marea voastra familie.

Va imbratisam cu mult drag si va trimitem muuulti pupici. oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
Andymar
Adriana îți transmitem încă o dată felicitările noastre! Să fie sănătos Șerban și Iancu la fel să poată avea grijă de frățiorul lui. De asemenea îți dorim și ție multă răbdare și putere să ai grijă de puiuții tăi și lui tati să aibă grijă de voi toți. Abia aștept să ne povestești cum a venit Șerban pe lume și aș vrea să aud că ți-a fost destul de ușor. Noi deocamdată suntem bine dar nu-mi doresc deloc o cezariană, sper să fie mai ușor ca la Selena pt că optez pt epidurală. Apropo, știe cineva să-mi spună dacă doare epidurala și cât de mult efect are asupra durerii? Adică nu mai simți contractiile deloc sau sunt doar mai ușoare?
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 23 2011, 10:07 PM) *
Ce om sunt si eu afara arata de ziceai ca este sfarsitul lumii si mie imi pasa doar ca se scutura zmeura si nu apuca copilul sa o guste..
Pana la urma nu s a intamplat nimic si cand a iesit soarele am iesit sa o culegem.




heiiiiiiiiiiiiiiii...la cules de zmeura.....buuuuuuuuuneeeeee.....deci ti s-a prins zmeura!!!!
Lucas si-a schimbat nuanta parului...e blondut!!!!si cretulin ca intodeauna p deasupra...... wub.gif in cateva zile la scoala-gradi....uuuuuuuuuu biggrin.gif ...ai voie sa-l invoiesti de la scoala cand plecati????
mie asta imi pica f greu....de fiecare data cand plec din Ro mi se face sufletul greu...ptr ac niciodata nu am certitudinea ca la anu ma voi putea intoarce!!!!e de ajuns numai unuia dintzre noi sa nu i se potriveasca concediul cu vacanta copilului ca nu ami putem veni!!!cand ma gandesc ca va veni si timpul asta sa nu ma mai pot duce acasa decat poate odata la 2-3 ani...mi se face pielea gaina!!!!
a mai anuntat si p la noi descarcari ....dar deocamdata nimic...vin niste vantoase de zici ca darama....dar in rest nimic!!!!in N Germaniei...am auzit ca a fost prapad in schiomb....noi suntem E ...centru....langa Nurnberg!!!!
maine se anunta ultima zi frumoasa din vara...32 grade.... sad.gif
ohhhhhhhhhh...calcatul...eu nu mai calc f des.... odata la 2 sapt....cand imi spal toate lenjeriile....acum cand am fost in Ro am primit si eu un fier de calcat cica profesionist din Italia de la mama[in sf am primit si eu ceva super.gif ]....si sunt f multumita....intra un kg de apa inauntru,are separat un recipient de apa...de aceea prefer sa-mi strang multe....ac sa am ce calca....si intr-adevar este acum o relaxare sa calc!!!acum....cat curent consuma...habar nu am....dar cred ca mult.....asta ar fi dezavantajul!!!! liwlol.gif dar in rewst...se vede diferenta...eu aveam probl cu cearseafurile....si camasile de la costum cu care merge Mishu la concerte-care tb sa fie impecabile...dar cu fierul asta vad ca au iesit super...fara multa osteneala din partea mea...
nu stiu ce sa fac cu Darius!!!!vad ca acum este si mai rau decat inainte...face tb mare peste tot...numai nu in olita sau Wc....ieri mi-a facut la piscina si voia sa intra in apa cu el....si azi p balcon...p jos!!!!! wacko.gif nu de alta dar ca sa am ce curata....ce sa fac????
o mica schimbare parca in comp am obs si eu....parca devine mai intelegator...parca!!!! liwlol.gif
va poopam.... hug.gif si al cat mai putine furtuni....
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 23 2011, 01:52 PM) *
Atunci incearca sa scrii literele drepte fara sa le apleci in stg sau dr.Asta inseamna ca esti un om serios si constiincios.

Am "vorbit" cu Sanzi pe email si va saluta pe toate.Matei este bine, creste.Orice telefon sau email ii face mare placere pt ca ea nu se poate conecta sa citeasca topicul.

Da mergem in tara sa ne botezam finutul si la nunta sorei mele.Lucas imi zice imediat cand vede la TV vreo mireasa ca asa o sa se casatoreasca si Adi(sora mea)

Pup oFloare1.gif oFloare1.gif

pai drept cam scriu...dar buba la mine este ca amestec literele de mana cu cele de tipar!!!!apoi...ce av fi insemand asta...nu stiu....dar astept....am citit ac dc incerci sa-ti modifici scrisul isi dau seama imediat....arta asta m-ar interesa.... oFloare1.gif
la tot cazul...m-a tocat de nervi.....5 ore am muncit pana am depus plicul in posta....m-a calcat p nervi....ptr o mapa ptr a obtine o calificare... 5 ore!!!!
pai distractie faina va dorim de p acum!!!!ce ati mai rez cu rochia de mireasa????
anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 24 2011, 10:34 AM) *
Salutare fetele....am revenit si noi.

Suntem acasa de ieri. Suntem bine. Deja avem greutatea de la nastere. Am laptic din abundenta asa ca Serban e un mic haplea ....Acum ne adaptam la viata de familie in 4. Serban doarme bine, se trezeste la 2 ore , 2 ore jumate ...Iancu il iubeste la nebunie si ma ajuta enorm.
Eu sunt bine , azi mi-au scos si firele....

O sa revin cu povestea nasterii...si a primelor zile din viata noastra, care nu au fost tocmai usoare....dar multumesc lui Dumnezeu ca a fost alaturi in fiecare clipa de noi si a avut grija sa ne revenim.

Va pupam!

bine ati venit acasa!!!!
ce bine ac doarme bine Serban!!!!
poop tzuc.gif
anku
QUOTE(Andymar @ Aug 24 2011, 05:16 PM) *
Adriana îți transmitem încă o dată felicitările noastre! Să fie sănătos Șerban și Iancu la fel să poată avea grijă de frățiorul lui. De asemenea îți dorim și ție multă răbdare și putere să ai grijă de puiuții tăi și lui tati să aibă grijă de voi toți. Abia aștept să ne povestești cum a venit Șerban pe lume și aș vrea să aud că ți-a fost destul de ușor. Noi deocamdată suntem bine dar nu-mi doresc deloc o cezariană, sper să fie mai ușor ca la Selena pt că optez pt epidurală. Apropo, știe cineva să-mi spună dacă doare epidurala și cât de mult efect are asupra durerii? Adică nu mai simți contractiile deloc sau sunt doar mai ușoare?

eu am auzit in unele cazuri ca nu mai simti deloc contractiile...motiv ptr care cica se dau doze mai slabute...ca macar cand esti p masa sa simti sa impingi...acum...din propia exp nu stiu...dar ce am citit p forum....
eu am facut cezariana cu epidurala....a amortit doar locul respectiv....si am fost treaza tot timpul operatiei!!!
va poop!!! tzuc.gif
anku
din cauza presiunii atmosfecrice...am de azi noapte niste ameteli...de ma clatin!!!! oFloare1.gif parca tot mai sensibila sunt la schimbarile vremii..... unsure.gif wacko.gif
geocoto
QUOTE(Andymar @ Aug 24 2011, 04:16 PM) *
Adriana îți transmitem încă o dată felicitările noastre! Să fie sănătos Șerban și Iancu la fel să poată avea grijă de frățiorul lui. De asemenea îți dorim și ție multă răbdare și putere să ai grijă de puiuții tăi și lui tati să aibă grijă de voi toți. Abia aștept să ne povestești cum a venit Șerban pe lume și aș vrea să aud că ți-a fost destul de ușor. Noi deocamdată suntem bine dar nu-mi doresc deloc o cezariană, sper să fie mai ușor ca la Selena pt că optez pt epidurală. Apropo, știe cineva să-mi spună dacă doare epidurala și cât de mult efect are asupra durerii? Adică nu mai simți contractiile deloc sau sunt doar mai ușoare?


Buna Andreea,
ti am zis la mine pt ca am cerut prea tarziu nu a prins peste tot.A mai ramas un muschi nesedat si il simteam din plin in rest nimic.Dar jur ca vroiam sa l tai pe ala care se contracta.Intreaba ce fel de epidurala iti fac.Aici iti ataseaza un cateter la coloana si mai adauga pe parcurs daca este nevoie.Eu am avut atunci o luna doua durere de la intepatura dar fina mea a avut nesansa sa ramana cu durerea si acum dupa 2 ani desi tot aici a nascut.Este supraponderala si poate are legatura cu asta..

Vreau sa te felicit din toata inima eusa_clap.gif eusa_clap.gif ca ai ales pt nastere normala desi am inteles ca nu este o bucurie pt Dr romani sa stea dupa tine pana te dilati.Dupa mine a stat 26 de ore.Iar expulzia cred ca a fost vorba de vreo 5 minute dupa ce am inceput sa imping desi eram extenuata dupa atata febra si nesomn...dar simteam muschiul ala cum se contracta si impingeam la maximum.Si desi Dr imi zicea sa ma opresc eu tot impingeam pana simteam ca se opreste contractia.
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 25 2011, 02:49 PM) *
Buna Andreea,
ti am zis la mine pt ca am cerut prea tarziu nu a prins peste tot.A mai ramas un muschi nesedat si il simteam din plin in rest nimic.Dar jur ca vroiam sa l tai pe ala care se contracta.Intreaba ce fel de epidurala iti fac.Aici iti ataseaza un cateter la coloana si mai adauga pe parcurs daca este nevoie.Eu am avut atunci o luna doua durere de la intepatura dar fina mea a avut nesansa sa ramana cu durerea si acum dupa 2 ani desi tot aici a nascut.Este supraponderala si poate are legatura cu asta..

Vreau sa te felicit din toata inima eusa_clap.gif eusa_clap.gif ca ai ales pt nastere normala desi am inteles ca nu este o bucurie pt Dr romani sa stea dupa tine pana te dilati.Dupa mine a stat 26 de ore.Iar expulzia cred ca a fost vorba de vreo 5 minute dupa ce am inceput sa imping desi eram extenuata dupa atata febra si nesomn...dar simteam muschiul ala cum se contracta si impingeam la maximum.Si desi Dr imi zicea sa ma opresc eu tot impingeam pana simteam ca se opreste contractia.

groaznic.....
stiu ca poti ramane cu dureri si dc tb nu este facuta exact exact...stiu ac si la mine a cautat vreo 5 min ...ptr ac si eu eram mai plinuta si nu se simte asa bine dc esti plinut!!!
geocoto
QUOTE(anku @ Aug 25 2011, 01:48 PM) *
din cauza presiunii atmosfecrice...am de azi noapte niste ameteli...de ma clatin!!!! oFloare1.gif parca tot mai sensibila sunt la schimbarile vremii..... unsure.gif wacko.gif


Hmm la cum a fost vremea in ultima perioada cred si eu...
Ai vorbit cu Adriana ca eu nu am indraznit sa sun si abea astept sa ii aud vocea. partners.gif

Da s a prins zmeura si ma intrabasei la un moment dat cum sa pastrezi muscatele peste iarna.Ca sa le ai puiuti la anul din nou rupi o ramura din planta mama si o pui in apa pana prinde radacini si apoi in pamant si o plantezi la primavara in ghiveci.Apoi le tii in casa la lumina sa nu degere afara.Sau le lasi asa cum sunt si la anul vor da din tulpina mama din nou dar se vor inalta ff mult si vor arata bizar.Cam prin 15 septembrie sau cand scade sub 15° poti sa le rupi deja.

Cred ca trebuie sa gasesti o solutie pt KK.Inventeaza o poveste despre un personaj care papa kk si spune i ca trebuie sa i dea sa pape si sa faca in oala .Cumpara ceva din plastic si spune i o poveste.Ceea ce face el este o forma de a cere atentie si depinde cum reactionezi tu in momentul ala.Daca ai vreo reactie si el se amuza e clar ca va repeta faza.

Pup, oFloare1.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Aug 25 2011, 01:54 PM) *
groaznic.....
stiu ca poti ramane cu dureri si dc tb nu este facuta exact exact...stiu ac si la mine a cautat vreo 5 min ...ptr ac si eu eram mai plinuta si nu se simte asa bine dc esti plinut!!!


Fina a ramas imediat insarcinata cu al 2 lea copil si nu a mai avut timp sa si revina.Si chiar mi a aratat la mare a ramas ca o vanataie acolo.Nu mai stie daca de la prima sau a 2a nastere..
geocoto
Azi a fost ultima zi cand ne am mai dus la clubul pt copii.Am pus cateva filmulete sa vedeti cum ne am amuzat noi..
Lucas "ii facea ochi dulci" unei fetite care era de 2 ori mai inalta ca el dar na...s a gandit sa si faca cunostinte pentru cand o sa creasca si el..









anku
QUOTE(geocoto @ Aug 25 2011, 02:58 PM) *
Hmm la cum a fost vremea in ultima perioada cred si eu...
Ai vorbit cu Adriana ca eu nu am indraznit sa sun si abea astept sa ii aud vocea. partners.gif

Da s a prins zmeura si ma intrabasei la un moment dat cum sa pastrezi muscatele peste iarna.Ca sa le ai puiuti la anul din nou rupi o ramura din planta mama si o pui in apa pana prinde radacini si apoi in pamant si o plantezi la primavara in ghiveci.Apoi le tii in casa la lumina sa nu degere afara.Sau le lasi asa cum sunt si la anul vor da din tulpina mama din nou dar se vor inalta ff mult si vor arata bizar.Cam prin 15 septembrie sau cand scade sub 15° poti sa le rupi deja.

Cred ca trebuie sa gasesti o solutie pt KK.Inventeaza o poveste despre un personaj care papa kk si spune i ca trebuie sa i dea sa pape si sa faca in oala .Cumpara ceva din plastic si spune i o poveste.Ceea ce face el este o forma de a cere atentie si depinde cum reactionezi tu in momentul ala.Daca ai vreo reactie si el se amuza e clar ca va repeta faza.

Pup, oFloare1.gif

ceva tb facut.......cum am spus...cu pipi prinde cum prinde...dar apar noi probl la tb mare...si acum, un an nu erau probl...va spuneam ca a avut o perioada cand facea tb mare la Wc!!!
merci ptr indrumarea cu muscatele!!!voi rupe...ca oricum mai vreau....deci dc le las asa....vor creste urate!!!!??? crybaby.gif am vazut eu ca au crescut ffffff mult din martie!!!dar m-am gandit ac este din cauza ingrasamantului.... anima1.gif
nu am vb nici eu cu Adriana...din acelasi motiv ca si tine!!!! biggrin.gif blush.gif ma gandesc ca poate are nevoie de odihna...
ne spune ea cand putem sa o sunam!!!! biggrin.gif
nu am lasa sa vad filmuletele...dar recuperez eu!!!! smile.gif
poop!!! tzuc.gif
anku
fetelor...mie-mi vine sa o iau o razna....
este asa de galagios...de-mi vine sa-mi iau campii....nu ma pot duce undeva cu el...ca se apuca de distrus....si de facut dezordine.........
mai nou se preface maram ca plange in sughituri....va dati seama....si cu sarituri in sus...apoi tranteli p jos...
ohhhhhhhhhh.....am nevoie de o pauza si nu stiu de unde sa o iau...sincer!!!! wacko.gif

acum am urcat la etaj la biblioteca....sa nu vedeti ce ditruge si tranteste p aici... nervi.gif
ca zici sa-l iei cu tine sa vada....
geocoto
QUOTE(anku @ Aug 26 2011, 12:39 PM) *
fetelor...mie-mi vine sa o iau o razna....
este asa de galagios...de-mi vine sa-mi iau campii....nu ma pot duce undeva cu el...ca se apuca de distrus....si de facut dezordine.........
mai nou se preface maram ca plange in sughituri....va dati seama....si cu sarituri in sus...apoi tranteli p jos...
ohhhhhhhhhh.....am nevoie de o pauza si nu stiu de unde sa o iau...sincer!!!! wacko.gif

acum am urcat la etaj la biblioteca....sa nu vedeti ce ditruge si tranteste p aici... nervi.gif
ca zici sa-l iei cu tine sa vada....


Banuiesc ca nu este o bucurie sa nu te poti deconecta deloc si non stop numai stres..
Am ramas perplexa de curand cand am cautat un articol despre giardia ca cei mici pot fi fff agitati si nervosi daca au asa ceva.Se poate lua de oriunde dar la unele persoane reactioneaza mai urat.
Iar mi a facut o data kk apa si banuiesc ca ceva are de o tinem numai asa si nervozitate in perioada asta cat cuprinde.
I am pus usturoi in lapte la macerat de seara pana dimineata si ar trebui sa i fac 3 cure cu 20 de zile si 10 zile pauza.Nu vreau sa i dau tratament fara sa stiu sigur daca are iar la copro nu a iesit nimic ceea ce este posibil.
As vrea sa i fac totusi niste analize dar am ramas cu sechele de cand il tot intepau sa vada de ce face febra si parca nu imi vine sa l programez...
Da Adriana abea astept sa ne spui ca putem suna..

Pup,
oFloare1.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Aug 26 2011, 03:57 PM) *
Banuiesc ca nu este o bucurie sa nu te poti deconecta deloc si non stop numai stres..
Am ramas perplexa de curand cand am cautat un articol despre giardia ca cei mici pot fi fff agitati si nervosi daca au asa ceva.Se poate lua de oriunde dar la unele persoane reactioneaza mai urat.
Iar mi a facut o data kk apa si banuiesc ca ceva are de o tinem numai asa si nervozitate in perioada asta cat cuprinde.
I am pus usturoi in lapte la macerat de seara pana dimineata si ar trebui sa i fac 3 cure cu 20 de zile si 10 zile pauza.Nu vreau sa i dau tratament fara sa stiu sigur daca are iar la copro nu a iesit nimic ceea ce este posibil.
As vrea sa i fac totusi niste analize dar am ramas cu sechele de cand il tot intepau sa vada de ce face febra si parca nu imi vine sa l programez...
Da Adriana abea astept sa ne spui ca putem suna..

Pup,
oFloare1.gif


pediatra ne-a auzit ca vom merge la gradi si mi-a spus ca 70% din copii vor avea cel putin un tip de vierme parazit. De aceea recomanda Wormex care e din plante.

Wormex este un sirop 100% natural avand in compozitie 11 extracte de plante care actioneaza eficient pentru eliminarea rapida a parazitilor/viermilor intestinali si a oualor acestora (giardia, limbrici, oxiuri, etc). Foarte important este faptul ca este un sirop lipsit de reactii adverse si contraindicatii care se poate administra la orice copil cu paraziti intestinali, fara a afecta functia hepatica (nu necesita monitorizarea transaminazelor pe durata tratamentului).

simina_ana
Ciao fetele....

In primul rand multumim de urarile de bine, de telefoanele/ sms-urile primite ....si nu in ultimul rand ca ne-ati fost alaturi cu gandul in acele zile in care aveam impresia ca imi pierd mintile....

Va povestesc acum cum a decurs totul si mai tarziu o sa descarc niste poze ca sa ma laud cu papaciosul meu mic.....

Martea trecuta m-am internat , m-a vazut medicul si am fost trimisa pe sectie pana a doua zi dimineata. In ziua respectiva mi s-au recoltat analize si am facut echografii. La ultima ecografie de seara medicul m-a intrebat daca am dureri pentru ca aveam contractii....dar eu nu simteam nimic. Asa ca din acel moment nu am mai avut voie sa ma dau jos din pat si m-au trecut pe tratament injectabil de oprire a contractiilor. Miercuri dimineata m-au dus la sala m-au pregatit si la 10 am intrat pentru cezariana. Pana la sa-l scoata pe Serban eu m-am panicat ca nu puteam respira de emotii, mi-a scazut tensiunea, m-am speriat mai tare, dar medicul anestezist a fost pe faza si m-a scos din starea aia asa ca la 10.20 Serban a luat prima gura de aer, iar eu am fost lucida si l-am auzit cum tipa, memorand fiecare scancet. A plans cateva minute bune, mi l-au dat sa-l pup. Din secunda aia m-am indragostit de el si simteam cum il iubesc tot mai mult cu fiecare secunda care trece. L-am vazut cum l-au spalat, le-a "botezat" pe fete cu un pisu....il priveam si inca nu-mi venea sa cred ca el e acolo, ca in urma cu cateva secunde ma batea in burtica cu manutele si piciorusele, iar acum se misca si tipa in mainile asistentelor. L-am mai pupat o data si l-au luat in salonul pentru nou nascuti. Eu am ramas pe masa si ma rugam sa treaca ziua mai repede ca sa il vad pe pitic.
DUpa ce m-au cusut m-au dus la terapie intensiva si am adormit putin. Apoi a venit Bebe si a inceput cosmarul meu. Mi-a spus ca l-a chemat medicul neonatolog si ca ar fi ceva probleme cu Serban. A luat 9 initial la nastere, dar dupa 15 minute a facut o cadere si a primit nota 7. Nu stiau exact de la ce era caderea aia, asa ca au inceput sa-i faca analize. Mi-a aratat poze cu el...era la reanimare, cu branula in manute, cu oxigen la nasuc, hranit prin sonda din nasuc, pus intr-un incubator. Am crezut ca pica cerul peste mine....nici macar nu eram in stare sa intreb de ce....stiu doar ca am incercat sa nu plang ca sa nu il agit nici pe Bebe pt ca il vedeam ca era si el ingrijorat. Mi-a zis ca la 5 poate merge din nou la el sa vorbeasca din nou cu medicul. Pe la 7 am primit din nou vesti. Era stabil, inca la incubator, papase lapte praf si era mai linistit. Se asteptau rezultatele la analize. Era deja pe antibiotic pentru ca era vorba de o infectie, dar nu stiau exact ce....
M-am mai linistit. Am cerut sa ma ridic din pat , m-au ajutat asistentele si am inceput sa fac miscare cat puteam de mult ca sa pot pleca a doua zi pe salon in ideea de a nu sta prea mult departe de Serban. SPre seara tati mi-a dat mesaj ca se pune la nani. Mi s-a parut suspect ca nu suna cum face de obicei asa ca l-am sunat si m-am speriat. Avea o voce sfarsita asa ca nu m-am gandit decat ca l-au sunat si i-au spus ca a murit piciul si ca el nu stie cum sa-mi dea vestea pana a doua zi. Am inceput sa rog asistentele sa sune la terapie la nn sa se intereseze de pitic....pana am primit vesti am crezut ca mor.
A doua zi , joi , m-au dus pe salon , mi-am lasat lucrurile si am plecat la terapie intensiva. Asistentele mi-au explicat cum se procedeaza in acest caz ....lasau mamicile sa vina din 3 in 3 ore la pitici sa-i vada, sa vorbeasca cu ei, sa se mulga si apoi asistentele le dadeau sa pape. AM avut putin colostru in acea zi, ceea ce se adunase pe timpul sarcinii, dar a fost bun si ala, ca i l-au dat...apoi pana sambata noapte mergeam la 3 ore la el si il priveam doar, ma lasau sa-l magai putin, vorbeam cu el si ma rugam la Dumnezeu sa il faca bine. Era intepat peste tot, branula din capusor i-o schimbau la 6 ore....dar el saracutul a suportat totul....mai slaba de inger am fost eu care plangeam cand il vedeam asa si as fi facut orice numai sa nu fie in starea aia.....dar Dumnezeu si-a arata bunatatea repede....si sambata noaptea ( chiar de ziua bunicului meu,.....si nu a fost o simpla coincidenta, zic eu) a inceput sa-mi vina lapticul. La inceput m-am muls cateva picaturi...a doua zi dimineata mai mult...si tot asa....astfel incat ii dadeau laptic de la mine si putina completare. Eram in culmea fericirii.....din acel moment am inceput sa fiu optimista si nu m-am mai intristat deloc....asteptam sa vina ora cand sa merg la el, sa-l vad. DOar privindu-l simteam cum vine laptic tot mai mult si mai mult. Duminca dimineata la 6 cand mi-au spus ca mi-l dau la san am murit si am inviat. Prima data cand il tineam in brate..... il puteam mangaia in voie si il pupam intr-una....ma uitam la el si simteam ca e si el fericit langa mine. Ma prindea de deget si nu-mi mai dadea drumul....si chiar daca avea "ochelari " la ochisori ca era pus la lampa pentru icter ii vedeam privirea si ochisorii care m-au fermecat din prima clipa in care l-am vazut. Nu a papa prea mult....dar faptul ca l-am tinut langa mine mi-a ridicat si mai mult moralul.....La 9 a papat iar la san ....20 ml si pana al 12 nu a mai avut nevoie de completare.....eram fericita la maxim....la 12 cand m-am dus din nou la el...mi-au spus sa-mi strang bagajele si sa ma mut cateva ore in alt salon ca la 2 mi-l dau si mi-l lasa in salon cu mine..In perioada asta a veit Bebe cu Iancu si mama la spital si am stat afara la aer si le-am dat vestea cea mare....urma sa nu ma mai despart de puiul meu.....insemna ca e bine....
Duminca am avut norocul sa raman singura in salon si peste noapte nu au mai adus pe nimeni ...asa ca primele noastre momente impreuna nu au fost tulburate de nimeni si nimic....ne-am iubit, ne-am dragalit, am papat, am dormit, iar ne-am iubit si tot asa.....A mai stat la lampa pana marti dimineata cadn ne-au dat drumul acasa.....incepuse sa-i mearga tot mai bine...a luat in greutate, astfel ca la iesire am avut cu 10 grame mai putin decat greutatea avuta la nastere.
De marti suntem acasa.....si va spun cu mana pe inima ca niciodata nu am simtit mai bine acel...home sweet home...E atat de cuminte ca nici nu spui ca am un bebe mic in casa....doarme si papa....iar cand e treaz se uita la noi cu cea mai mare curiozitate....Mormaie de placere la tzitzi...se bucura cand Iancu il pupaceste si ne rasplateste cu zambete din plin....e iubit de toata lumea....si ne iubeste asa cum stie el sa o faca mai bine...Acum ca toate au trecut suntem mai linistiti....momentele alea sunt undeva departe.....si nu stiu cum sa-i multumesc lui Dumnezeu ca suntem bine....ca suntem toti 4 impreuna acasa si ne bucuram de fiecare clipa petrecuta impreuna.
Iancu ...il iubeste enorm....il dragaleste toata ziua si se implica foarte mult. Si il protejeaza....si nu va spun ca se lauda cu el afara la toata lumea....Deja i-a gasit si porecla....ii spune Babibi... liwlol.gif
Azi vine si preotul sa ne citeasca si sa iesim la plimbari. Abia astept sa ies cu puii mei.....sa arat la toata lumea ce comori am ....

Ieri a fost si medicul de familie. L-a vazut si mi-a spus ca e un copil perfect normal.....iar ceea ce s-a intamplat e .....un fel de complicatie la cezariana.....copii nascuti asa nu depun efort pentru a-si elibera caile respiratorii de lichidul amniotic si atunci....in functie de momentul cand e scos din burtica si manevrat....moment care tine de sansa....se poate intampla ceea ce s-a intamplat.....mi-a explicat extrem de frumos.....si daca primeam aceeasi explicatie si in maternitate ( desi doctorita care s-a ocupat de Serban a fost extrem de atenta cu el si cu mine) poate ca nu mai eram atat de disperata in acele momente....dar oricum nu mai conteaza nimic....important e ca Serban e bine, e sanatos, papa si doarme bine...ca suntem acasa si ca lucrurile intra in normal. Suntem fericiti si impliniti si asta e cel mai important.
Peste 2 luni doar vom merge la cardiolog sa facem o echografie sa vedem daca s-a inchis capacelul care face legatura intre atrii. Acelasi lucru l-am facut si cu Iancu

Eu spre bucuria mea ma simt extraordinar de bine, de parca nu as fi operata.....sunt vesela toata ziua.....si nu ma mai satur de Iancu si de Serban....Iar cand ii vad cum comunica intre ei....nu pot decat sa ma bucur.
Revin si cu poze mai tarziu....acum ma pregatesc sa-l primim pe preot...
Va pupam....si ne auzim mai tarziu...

geocoto
QUOTE(simina_ana @ Aug 27 2011, 10:56 AM) *
Ciao fetele....

In primul rand multumim de urarile de bine, de telefoanele/ sms-urile primite ....si nu in ultimul rand ca ne-ati fost alaturi cu gandul in acele zile in care aveam impresia ca imi pierd mintile....

Va povestesc acum cum a decurs totul si mai tarziu o sa descarc niste poze ca sa ma laud cu papaciosul meu mic.....

Martea trecuta m-am internat , m-a vazut medicul si am fost trimisa pe sectie pana a doua zi dimineata. In ziua respectiva mi s-au recoltat analize si am facut echografii. La ultima ecografie de seara medicul m-a intrebat daca am dureri pentru ca aveam contractii....dar eu nu simteam nimic. Asa ca din acel moment nu am mai avut voie sa ma dau jos din pat si m-au trecut pe tratament injectabil de oprire a contractiilor. Miercuri dimineata m-au dus la sala m-au pregatit si la 10 am intrat pentru cezariana. Pana la sa-l scoata pe Serban eu m-am panicat ca nu puteam respira de emotii, mi-a scazut tensiunea, m-am speriat mai tare, dar medicul anestezist a fost pe faza si m-a scos din starea aia asa ca la 10.20 Serban a luat prima gura de aer, iar eu am fost lucida si l-am auzit cum tipa, memorand fiecare scancet. A plans cateva minute bune, mi l-au dat sa-l pup. Din secunda aia m-am indragostit de el si simteam cum il iubesc tot mai mult cu fiecare secunda care trece. L-am vazut cum l-au spalat, le-a "botezat" pe fete cu un pisu....il priveam si inca nu-mi venea sa cred ca el e acolo, ca in urma cu cateva secunde ma batea in burtica cu manutele si piciorusele, iar acum se misca si tipa in mainile asistentelor. L-am mai pupat o data si l-au luat in salonul pentru nou nascuti. Eu am ramas pe masa si ma rugam sa treaca ziua mai repede ca sa il vad pe pitic.
DUpa ce m-au cusut m-au dus la terapie intensiva si am adormit putin. Apoi a venit Bebe si a inceput cosmarul meu. Mi-a spus ca l-a chemat medicul neonatolog si ca ar fi ceva probleme cu Serban. A luat 9 initial la nastere, dar dupa 15 minute a facut o cadere si a primit nota 7. Nu stiau exact de la ce era caderea aia, asa ca au inceput sa-i faca analize. Mi-a aratat poze cu el...era la reanimare, cu branula in manute, cu oxigen la nasuc, hranit prin sonda din nasuc, pus intr-un incubator. Am crezut ca pica cerul peste mine....nici macar nu eram in stare sa intreb de ce....stiu doar ca am incercat sa nu plang ca sa nu il agit nici pe Bebe pt ca il vedeam ca era si el ingrijorat. Mi-a zis ca la 5 poate merge din nou la el sa vorbeasca din nou cu medicul. Pe la 7 am primit din nou vesti. Era stabil, inca la incubator, papase lapte praf si era mai linistit. Se asteptau rezultatele la analize. Era deja pe antibiotic pentru ca era vorba de o infectie, dar nu stiau exact ce....
M-am mai linistit. Am cerut sa ma ridic din pat , m-au ajutat asistentele si am inceput sa fac miscare cat puteam de mult ca sa pot pleca a doua zi pe salon in ideea de a nu sta prea mult departe de Serban. SPre seara tati mi-a dat mesaj ca se pune la nani. Mi s-a parut suspect ca nu suna cum face de obicei asa ca l-am sunat si m-am speriat. Avea o voce sfarsita asa ca nu m-am gandit decat ca l-au sunat si i-au spus ca a murit piciul si ca el nu stie cum sa-mi dea vestea pana a doua zi. Am inceput sa rog asistentele sa sune la terapie la nn sa se intereseze de pitic....pana am primit vesti am crezut ca mor.
A doua zi , joi , m-au dus pe salon , mi-am lasat lucrurile si am plecat la terapie intensiva. Asistentele mi-au explicat cum se procedeaza in acest caz ....lasau mamicile sa vina din 3 in 3 ore la pitici sa-i vada, sa vorbeasca cu ei, sa se mulga si apoi asistentele le dadeau sa pape. AM avut putin colostru in acea zi, ceea ce se adunase pe timpul sarcinii, dar a fost bun si ala, ca i l-au dat...apoi pana sambata noapte mergeam la 3 ore la el si il priveam doar, ma lasau sa-l magai putin, vorbeam cu el si ma rugam la Dumnezeu sa il faca bine. Era intepat peste tot, branula din capusor i-o schimbau la 6 ore....dar el saracutul a suportat totul....mai slaba de inger am fost eu care plangeam cand il vedeam asa si as fi facut orice numai sa nu fie in starea aia.....dar Dumnezeu si-a arata bunatatea repede....si sambata noaptea ( chiar de ziua bunicului meu,.....si nu a fost o simpla coincidenta, zic eu) a inceput sa-mi vina lapticul. La inceput m-am muls cateva picaturi...a doua zi dimineata mai mult...si tot asa....astfel incat ii dadeau laptic de la mine si putina completare. Eram in culmea fericirii.....din acel moment am inceput sa fiu optimista si nu m-am mai intristat deloc....asteptam sa vina ora cand sa merg la el, sa-l vad. DOar privindu-l simteam cum vine laptic tot mai mult si mai mult. Duminca dimineata la 6 cand mi-au spus ca mi-l dau la san am murit si am inviat. Prima data cand il tineam in brate..... il puteam mangaia in voie si il pupam intr-una....ma uitam la el si simteam ca e si el fericit langa mine. Ma prindea de deget si nu-mi mai dadea drumul....si chiar daca avea "ochelari " la ochisori ca era pus la lampa pentru icter ii vedeam privirea si ochisorii care m-au fermecat din prima clipa in care l-am vazut. Nu a papa prea mult....dar faptul ca l-am tinut langa mine mi-a ridicat si mai mult moralul.....La 9 a papat iar la san ....20 ml si pana al 12 nu a mai avut nevoie de completare.....eram fericita la maxim....la 12 cand m-am dus din nou la el...mi-au spus sa-mi strang bagajele si sa ma mut cateva ore in alt salon ca la 2 mi-l dau si mi-l lasa in salon cu mine..In perioada asta a veit Bebe cu Iancu si mama la spital si am stat afara la aer si le-am dat vestea cea mare....urma sa nu ma mai despart de puiul meu.....insemna ca e bine....
Duminca am avut norocul sa raman singura in salon si peste noapte nu au mai adus pe nimeni ...asa ca primele noastre momente impreuna nu au fost tulburate de nimeni si nimic....ne-am iubit, ne-am dragalit, am papat, am dormit, iar ne-am iubit si tot asa.....A mai stat la lampa pana marti dimineata cadn ne-au dat drumul acasa.....incepuse sa-i mearga tot mai bine...a luat in greutate, astfel ca la iesire am avut cu 10 grame mai putin decat greutatea avuta la nastere.
De marti suntem acasa.....si va spun cu mana pe inima ca niciodata nu am simtit mai bine acel...home sweet home...E atat de cuminte ca nici nu spui ca am un bebe mic in casa....doarme si papa....iar cand e treaz se uita la noi cu cea mai mare curiozitate....Mormaie de placere la tzitzi...se bucura cand Iancu il pupaceste si ne rasplateste cu zambete din plin....e iubit de toata lumea....si ne iubeste asa cum stie el sa o faca mai bine...Acum ca toate au trecut suntem mai linistiti....momentele alea sunt undeva departe.....si nu stiu cum sa-i multumesc lui Dumnezeu ca suntem bine....ca suntem toti 4 impreuna acasa si ne bucuram de fiecare clipa petrecuta impreuna.
Iancu ...il iubeste enorm....il dragaleste toata ziua si se implica foarte mult. Si il protejeaza....si nu va spun ca se lauda cu el afara la toata lumea....Deja i-a gasit si porecla....ii spune Babibi... liwlol.gif
Azi vine si preotul sa ne citeasca si sa iesim la plimbari. Abia astept sa ies cu puii mei.....sa arat la toata lumea ce comori am ....

Ieri a fost si medicul de familie. L-a vazut si mi-a spus ca e un copil perfect normal.....iar ceea ce s-a intamplat e .....un fel de complicatie la cezariana.....copii nascuti asa nu depun efort pentru a-si elibera caile respiratorii de lichidul amniotic si atunci....in functie de momentul cand e scos din burtica si manevrat....moment care tine de sansa....se poate intampla ceea ce s-a intamplat.....mi-a explicat extrem de frumos.....si daca primeam aceeasi explicatie si in maternitate ( desi doctorita care s-a ocupat de Serban a fost extrem de atenta cu el si cu mine) poate ca nu mai eram atat de disperata in acele momente....dar oricum nu mai conteaza nimic....important e ca Serban e bine, e sanatos, papa si doarme bine...ca suntem acasa si ca lucrurile intra in normal. Suntem fericiti si impliniti si asta e cel mai important.
Peste 2 luni doar vom merge la cardiolog sa facem o echografie sa vedem daca s-a inchis capacelul care face legatura intre atrii. Acelasi lucru l-am facut si cu Iancu

Eu spre bucuria mea ma simt extraordinar de bine, de parca nu as fi operata.....sunt vesela toata ziua.....si nu ma mai satur de Iancu si de Serban....Iar cand ii vad cum comunica intre ei....nu pot decat sa ma bucur.
Revin si cu poze mai tarziu....acum ma pregatesc sa-l primim pe preot...
Va pupam....si ne auzim mai tarziu...


Vai draga mea cat ma bucur ca ne ai scris tzuc.gif hug.gif .Am citit cu mare emotie crybaby.gif trairile prin care ti a fost dat sa treci si bineinteles ca am si plans crybaby.gif la cat de frumos ai descris bucuria de a l primi pe Serban in familia voastra.
Cum eu am putut sa stau lipita de Lucas din prima clipa tin cred ca ti s au parut interminabile clipele pana ai putut sa l tii in brate si sa l alaptezi pe puiut.
Iar Iancu la cat este de iubaret cu ceilalti copii nu putea decat sa se poarte minunat cu fratiorul lui.

Va pupacesc cu mult drag si astept sa mi spui cand te pot suna sau da mi un bip pe mobil. oFloare1.gif oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.