Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 10 2010, 04:51 PM) *
hmmmmmmmmm...
ce bine suna pray.gif yami.gif
si ce har ai in a explica retete.... tzuc.gif



Nu-i asa? Uite asa am reusist sa fac si eu multe din ele....ca explica are fain Rose....Daca eu...cea mai groaznica bucatareasa din cate au existat si vor exista vreodata ...am reusit sa fac ceva comestibil si sa mai primesc si laude.....
deci....JOS PALARIA in fata ta ROSE!!! hi.gif
simina_ana
Eu am pus piticul la somnic.....a adormit repede dupa cata joaca a tras si azi cu verisorul lui.....
Tati e plecat la o lucrare asa ca vine tarziu de tot cred...
Acum ma pun sa-mi termin si eu supa de cartofi, apoi un dus si la filmul meu....Pana termin mai stau pe aici.....poate veniti la povesti....
Pupici
anku
buna fetelor....
eu fac ciorbita de burta fara burta. a la simina...de fapt acum am facut dresul....si acum i dau lui Darius sa pape piept de pui cu branza....
arata bine ciorbita mea...mai tb sa-i pun usturoiul...
si o mai las putin pana la 12-13 sa stea ca atunci se face si mai buna dc sta...
oricum am facut tot p foc mic....ca e adev ca dc faci p foc mic iasa bun si cu capac
am luat pui din piata...proaspat....mi l-a taiat doamna aia...ca mie nu-mi place sa tai...la 7eram in piata deja liwlol.gif

voi ce cfaceti???
petronici???
claudia
cum v-ati distrat ieri????hai sa ne pui si noua catevaa pozite...
geo...ce face Luca???
sanzi???
oana???

Rose cat de curand incerc si eu iman ibaldi...sa ne mai inveti si p noi sa dfacem mancare delicioasa.....
iti las e-mail....
Adrianaaaaaaaaaaaaaaaa....sa aveti vreme buna cva doresc...sa ajungeti cu bine la mormantul soacrei tale...
desi a cam anuntat vreme aiurea ptr Weekendul asta in toata Romania

am de spalat..
vreau sa mai fac cate ceva...ca tare prost stau cu timpul...
si ma rog de tati sa mi-l ia s mie p Darius
sa profite de vreme 2 ore....ca e asa soare si frumos afara....
cred cy<a sapt asta am specialitate geamuri....de marti cate 3 ore am frecat numai geamuri....la gradinita
si acum frec la mine in sf...ma dor mainile din umeri ....
avem slujba deschisa ...si tb sa luceasca toata gradinita...jumatate din ea e numai e sticla...
sunt 2 femei de servici...dar nu-si fac datoria....si dc vedeti ce aparatura au...floare la ureche sa faci curat...dar...rusoici...ce vrei???
geamurile alea nu erau facute de cel putin un an....cu tot cu carpe speciale de sticla ...nu razbeam...si nici nu-mi ajungeau...40 erau in total...dar in 3 ore nu mai aveam..as ac a tb sa astept pana a doau azi...
colegele...au carat canapele si scaune si au aruncat o gramada ....din pivnita ,garaj....etc...
maram ca eu sa nu ridic ca am 2 operatii....asa au zis ele....dragute nu??? smile.gif
nici nu stiu cum or fi ridicat slabutele de ele 4 canapele pana jos ca sa vina masina sa le ia...
dar...alea slabute sunt püuternice....
mna...si in rewst...pregatim serbarea....si o slujba deschisa ptr copii....la slujba descxhisa nu ma implic...ac ei sunt cataloci....
deja imi zic o gramada Anca...curios este ca reusesc sa pronunte corect....aici se zice p nume nu doamna invtoare sau educatoare...
am nioste dulcegarii la cresa.... wub.gif
e unul de zici ca e Darius mic....abia merghe....dar are nuami 11 luni...deci...se tine bine baiatul wub.gif
mna...
Darius...ca el...
m-a tocat ieri....
s-a bagat in toate magazinele...a facut circ...
m-a facut sa uit restul la Dm....si-a aruncat sticluta la Dm si nu am reusit sa vad....
am sunat de o ora si au zis ca mi-am uitat restul si sticvluta si cand am timp sa trec sas iau...
doamne da-le sanatate ....ca-.s cumsecade tare....
m-am gandit sa fac o calificare de droghist la la DM::ce ziceti????
in rest...ne dragalasim toata ziua....Adriana ai vazut ce sarise si de gatul tau sa-l pupi.... liwlol.gif

na...ca am avut chef de povesti.... tzuc.gif


geocoto
Hello mamici,
ce zi frumoasa am avut si noi.Astept sa se trezeasca puturosu' si sa mai dam fuguta pe afara.
A facut un panaritiu la piciorus ca aseara cand l-am culcat avea un coltisor de unghie care se rupsese si am tras putin de ea si daca am vazut ca nu se rupe am lasat-o in pace si am taiat-o dimineata dar s-a inflamat si asa.Imi tot arata mititelu' ca-l doare si imi pare asa rau de el.L-am doftoricit dar trebuie sa treaca cateva zile sa-i treaca. unsure.gif

Wow ce de mancaruri bunute faceti voi.Inainte imi iesea bun pe orice puneam mana, acum termin mancarea in 5 ore si are un gust ca vai de ea.Noroc ca Lucas papa si nu-i asa pretentios ca mine.Dar altfel nu vrea sa stea decat daca gaseste ceva ff interesant de facut.Of..
L-am inscris la scoala pt anul viitor in septembrie si directorul dupa ce s-a uitat pe foaie cum il cheama ma intreaba da-i fetita???!!! de am ramas "bujbe" anima1.gif .I-am zis nu-i fetita da cam toata lumea ma intreaba la fel.Asa-i el mai finut ce sa-i fac.Mananca bine dar nu pune un gram pe el.Macar de s-ar lungi ca-i baiat si nu-i bine sa fie pituc.
Hehe Anku ce de ocupatii ai .Fain asa, decat sa stai acasa si te roade neastamparu'(cam asa-i la mine, as face orice sa mai ies din casa dar...) si mai ai si copilasi in jurul tau.Inveti ceva de acolo si sa aplici acasa?

Va las ca altfel nu termin pana deseara mesajul daca se scoala iubirica mea,
oFloare1.gif

PS Cand aveti chef sa-mi dati si mie o explicatie mai detaliata despre calcat ca nu am avut bunul simt pana acum sa invat.
geocoto
In imagine vedeti si noul pat care-i lipit de canapea.Si Lucas care face aerosoli.
Am fugit la cumparaturi ca se inchide intr-o ora..




Rose68
QUOTE(geocoto @ Sep 11 2010, 07:24 PM) *
In imagine vedeti si noul pat care-i lipit de canapea.Si Lucas care face aerosoli.
Am fugit la cumparaturi ca se inchide intr-o ora..






Mami Geo ce tip de aparat ai? caci vad ca e cu piston si astea sunt zgomotoase. Si eu am tot cu piston dar nu as putea sa il pun cand doarme caci face zgomot...............
anku
QUOTE(geocoto @ Sep 11 2010, 05:53 PM) *
Hello mamici,
ce zi frumoasa am avut si noi.Astept sa se trezeasca puturosu' si sa mai dam fuguta pe afara.
A facut un panaritiu la piciorus ca aseara cand l-am culcat avea un coltisor de unghie care se rupsese si am tras putin de ea si daca am vazut ca nu se rupe am lasat-o in pace si am taiat-o dimineata dar s-a inflamat si asa.Imi tot arata mititelu' ca-l doare si imi pare asa rau de el.L-am doftoricit dar trebuie sa treaca cateva zile sa-i treaca. unsure.gif

Wow ce de mancaruri bunute faceti voi.Inainte imi iesea bun pe orice puneam mana, acum termin mancarea in 5 ore si are un gust ca vai de ea.Noroc ca Lucas papa si nu-i asa pretentios ca mine.Dar altfel nu vrea sa stea decat daca gaseste ceva ff interesant de facut.Of..
L-am inscris la scoala pt anul viitor in septembrie si directorul dupa ce s-a uitat pe foaie cum il cheama ma intreaba da-i fetita???!!! de am ramas "bujbe" anima1.gif .I-am zis nu-i fetita da cam toata lumea ma intreaba la fel.Asa-i el mai finut ce sa-i fac.Mananca bine dar nu pune un gram pe el.Macar de s-ar lungi ca-i baiat si nu-i bine sa fie pituc.
Hehe Anku ce de ocupatii ai .Fain asa, decat sa stai acasa si te roade neastamparu'(cam asa-i la mine, as face orice sa mai ies din casa dar...) si mai ai si copilasi in jurul tau.Inveti ceva de acolo si sa aplici acasa?

Va las ca altfel nu termin pana deseara mesajul daca se scoala iubirica mea,
oFloare1.gif

PS Cand aveti chef sa-mi dati si mie o explicatie mai detaliata despre calcat ca nu am avut bunul simt pana acum sa invat.

la cresa cam stau si eu....
mna...bebelusi ca si ai nostrii....
de invatat???
si acolo au care mai de care ritmuri....unii dorm,altii nu....
chiar am vb cu colega ca nu vrea sa doarma decat 20 min la amiaza...a zis si e a ca este ritmul lui...si dc doarme bine noaptea..e ok....
unii mananca ,altii scuipa...dar nici unul nu zice ca vrea sa faca pipi sau kaka...nici macar cei de 2 ani si 3-4 luni....
in rest...i cam ajutam sa pape...au tendinta tot asa ca Darius sa unga
n-ai ce sa faci...asa e el...
si la fel au zis si ele...dc nu are ADHS:::E numai semn de sanatate pura....
asa ca...rabd....si cred ca nu are Adhs ca se poate concentra ff bine la unele lucruri..
am fost intrebata dc mananca dulciuri...i-am zis ca nu...dc ar mai si manca dulciuri ar fi si mai si in privinta ...agitatiei sau nici nu stiu cum sa o mai numesc...
la schimbat in schimb stau toti la schimbat...numai eu schimb sub o ploaie de picioare de cand avea 2,3 lunite....
copii exact ca si ai nostrii...sunt unii care plang toata ziua si din orice...unii care nu plang deloc....
are patut fiecare...dar nici ei nu dorm bucurosi in patuturi...
copii ca si ai nostrii... liwlol.gif
fac exact acelasi lucru p care il fac si acasa cu Darius...ca altceva diferit nu ai ce sa faci.... liwlol.gif
anku
decat mancare lasa de dorit acolo...
mancare plina de vegeta...eu cred ca parintii nu stiu ce se mananca acolo...ptr ca eu nu cred ca cineva ar fi de acord ca un copil chiar si de 4 ani sa manance salina...efectiv mancare din prafuri....
as ca...mai bine sa puneti voi la copii de mancare de acasa si sa nu apelati la ei....
nici eu nu m-am gandit la asa ceva...
dar...acum stiu ce este....
eu nu pot manca asa ceva....
cremwursti fierti in apa cu vegeta???????
o supa ca era salina de cate vegeta a scapatb in ea....
snitele cu panada gata facuta ...practic cumparate din comert????
no way....
asta am invatat ...sa nu las copilul sa manance la gradinita din mancare lor....
si dc nu se respecta aici anumite norme...pai nu stiu unde ar tb sa se respecte....
dar parintii nu stiu...se multumesc sa plateasca si gata...restul nu-i mai intereseaza....

geo...dar...cum adica la scoala???la nici 3 ani
tu ai un geniu si noua nu se spui??? tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 11 2010, 11:59 AM) *
buna fetelor....
eu fac ciorbita de burta fara burta. a la simina...de fapt acum am facut dresul....si acum i dau lui Darius sa pape piept de pui cu branza....
arata bine ciorbita mea...mai tb sa-i pun usturoiul...
si o mai las putin pana la 12-13 sa stea ca atunci se face si mai buna dc sta...
oricum am facut tot p foc mic....ca e adev ca dc faci p foc mic iasa bun si cu capac
am luat pui din piata...proaspat....mi l-a taiat doamna aia...ca mie nu-mi place sa tai...la 7eram in piata deja liwlol.gif

voi ce cfaceti???
petronici???
claudia
cum v-ati distrat ieri????hai sa ne pui si noua catevaa pozite...
geo...ce face Luca???
sanzi???
oana???

Rose cat de curand incerc si eu iman ibaldi...sa ne mai inveti si p noi sa dfacem mancare delicioasa.....
iti las e-mail....
Adrianaaaaaaaaaaaaaaaa....sa aveti vreme buna cva doresc...sa ajungeti cu bine la mormantul soacrei tale...
desi a cam anuntat vreme aiurea ptr Weekendul asta in toata Romania

am de spalat..
vreau sa mai fac cate ceva...ca tare prost stau cu timpul...
si ma rog de tati sa mi-l ia s mie p Darius
sa profite de vreme 2 ore....ca e asa soare si frumos afara....
cred cy<a sapt asta am specialitate geamuri....de marti cate 3 ore am frecat numai geamuri....la gradinita
si acum frec la mine in sf...ma dor mainile din umeri ....
avem slujba deschisa ...si tb sa luceasca toata gradinita...jumatate din ea e numai e sticla...
sunt 2 femei de servici...dar nu-si fac datoria....si dc vedeti ce aparatura au...floare la ureche sa faci curat...dar...rusoici...ce vrei???
geamurile alea nu erau facute de cel putin un an....cu tot cu carpe speciale de sticla ...nu razbeam...si nici nu-mi ajungeau...40 erau in total...dar in 3 ore nu mai aveam..as ac a tb sa astept pana a doau azi...
colegele...au carat canapele si scaune si au aruncat o gramada ....din pivnita ,garaj....etc...
maram ca eu sa nu ridic ca am 2 operatii....asa au zis ele....dragute nu??? smile.gif
nici nu stiu cum or fi ridicat slabutele de ele 4 canapele pana jos ca sa vina masina sa le ia...
dar...alea slabute sunt püuternice....
mna...si in rewst...pregatim serbarea....si o slujba deschisa ptr copii....la slujba descxhisa nu ma implic...ac ei sunt cataloci....
deja imi zic o gramada Anca...curios este ca reusesc sa pronunte corect....aici se zice p nume nu doamna invtoare sau educatoare...
am nioste dulcegarii la cresa.... wub.gif
e unul de zici ca e Darius mic....abia merghe....dar are nuami 11 luni...deci...se tine bine baiatul wub.gif
mna...
Darius...ca el...
m-a tocat ieri....
s-a bagat in toate magazinele...a facut circ...
m-a facut sa uit restul la Dm....si-a aruncat sticluta la Dm si nu am reusit sa vad....
am sunat de o ora si au zis ca mi-am uitat restul si sticvluta si cand am timp sa trec sas iau...
doamne da-le sanatate ....ca-.s cumsecade tare....
m-am gandit sa fac o calificare de droghist la la DM::ce ziceti????
in rest...ne dragalasim toata ziua....Adriana ai vazut ce sarise si de gatul tau sa-l pupi.... liwlol.gif

na...ca am avut chef de povesti.... tzuc.gif



Hello ...si noi pe fuga, ca tati mi-a pus gand rau diseara biggrin.gif

Noi ne-am trezit la 7 ( nimic neobisnuit) am facut ceva treaba prin casa si la 11 am plecat la Amnas, la praznic. Nu am fost si la mormant azi. AM mers eu ieri cu Iancu intr-o plimbare ( ieri s-au facut 3 ani). Azi a facut doar asa o masa, unde au venit prietenii lor apropiati si familia. Nu a chemat nici preot. Mai mult asa in amintirea ei....
Iancu a alergat toata ziua acolo cu verisorul lui. L-am schimbat de 4 ori la cat a transpirat. Astia micii s-au distrat cel mai bine. A fost vreme foarte buna, soare, destul de cald. Pe mine m-a prins soarele cum am stat in tricou.
AM venit franti de oboseala....i-am facut rapid baita lui Iancu ( a urlat cand l-am scos de ziceai ca-l taie cineva liwlol.gif ) si acum incearca sa-l puna tati la nani...dar nu vrea ....nici nu a dormit decat o ora toata ziua si de la oboseala nu vrea sa doarma. El s-a simtit tare bine....a primit atentie din partea tuturor si in permanenta era cineva dupa fundul lui. EU azi am somat pot spune...Ca fiecare vroia sa-l dragaleasca asa ca am profitat smile.gif...Dar si cand ne dragaleam....o faceam cu mare pasiune...E tot mai pasonal cand e vorba de iubareala cu mine....ma distreaza la culme....Si ma striga mereu sa-mi arate ce face si pe unde e...si bineinteles ma striga de control....liwlol.gif

Pe drumul spre Amnas chiar ma gandeam la tine.....ca acum au reparat destul de bine drumul...din sosea pana la linia de cale ferata au asfaltat...dupa au pus piatra si e drept....cred ca Mis ar veni acum fara sa se mai teama ca rupe masina...De fiecare data cand mergem pe acolo imi aduc aminte de voi si de zilele petrecute impreuna....si parca il si vad pe Darius cum imi sare de gat si ma iubeste...uff....ce dor mi-e de el....de ochisorii lui albastri...Sa-l pupi de la mine ai auzit????....chiar daca te-a suparat putin la DM...

Cum ti-a iesit ciorbica???

PS...de cand ai inceput lucrul esti mai zambitoare si mai optimista.....cel putina sta simt eu din randurile tale.Pupici
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 11 2010, 06:53 PM) *
Hello mamici,
ce zi frumoasa am avut si noi.Astept sa se trezeasca puturosu' si sa mai dam fuguta pe afara.
A facut un panaritiu la piciorus ca aseara cand l-am culcat avea un coltisor de unghie care se rupsese si am tras putin de ea si daca am vazut ca nu se rupe am lasat-o in pace si am taiat-o dimineata dar s-a inflamat si asa.Imi tot arata mititelu' ca-l doare si imi pare asa rau de el.L-am doftoricit dar trebuie sa treaca cateva zile sa-i treaca. unsure.gif

Wow ce de mancaruri bunute faceti voi.Inainte imi iesea bun pe orice puneam mana, acum termin mancarea in 5 ore si are un gust ca vai de ea.Noroc ca Lucas papa si nu-i asa pretentios ca mine.Dar altfel nu vrea sa stea decat daca gaseste ceva ff interesant de facut.Of..
L-am inscris la scoala pt anul viitor in septembrie si directorul dupa ce s-a uitat pe foaie cum il cheama ma intreaba da-i fetita???!!! de am ramas "bujbe" anima1.gif .I-am zis nu-i fetita da cam toata lumea ma intreaba la fel.Asa-i el mai finut ce sa-i fac.Mananca bine dar nu pune un gram pe el.Macar de s-ar lungi ca-i baiat si nu-i bine sa fie pituc.
Hehe Anku ce de ocupatii ai .Fain asa, decat sa stai acasa si te roade neastamparu'(cam asa-i la mine, as face orice sa mai ies din casa dar...) si mai ai si copilasi in jurul tau.Inveti ceva de acolo si sa aplici acasa?

Va las ca altfel nu termin pana deseara mesajul daca se scoala iubirica mea,
oFloare1.gif

PS Cand aveti chef sa-mi dati si mie o explicatie mai detaliata despre calcat ca nu am avut bunul simt pana acum sa invat.



Ca tot ai vorbit de unghiute la picioruse.....eu nu stiu sa-i tai unghiile cred.....I le tai drept....si nu stiu daca procedez bine....tot mi se pare ca i se incarneaza colturile.... Uneori e putin rosie pielita de langa unghiuta si poate ma induce in eraore...asa ca te rog....va rog.....spuneti-mi si mie cum e bine....La minute i le tai rotunde ( urmez forma unghiei)....ca se zgarie altfel.....

L-ai mai tuns? Ca si pe noi ne credeau fetita cat aveam carliontii mari....dar de cand e tuns nu mai cream erori liwlol.gif

Cu calcatul la ce te referi? La camasi ??? ...o sa filmez intr-o zi cum calc si o sa pun filmul....vrei??? Ca la restul nu e mare lucru....Tii cont de eticheta la ce temperatura sa calci.....si ...cam atat.....

Va pupam apasat pe nasuc
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 11 2010, 07:24 PM) *
In imagine vedeti si noul pat care-i lipit de canapea.Si Lucas care face aerosoli.
Am fugit la cumparaturi ca se inchide intr-o ora..






Vin si eu la voi in patut....ca tare-mi mai place.....
SI-l pun si pe Iancu la aerosoli....ca tot ni s-au recomandat si noua....
claudiaena
QUOTE(simina_ana @ Sep 11 2010, 09:54 PM) *
Cum ti-a iesit ciorbica???

PS...de cand ai inceput lucrul esti mai zambitoare si mai optimista.....cel putina sta simt eu din randurile tale.Pupici


Subscriu si eu... Asa si eu simt la fel mai Ankule....Iar cu mancarea ptr copii, ce sa zic, m-ai lasat masca....Cum sa le dea parca, daca am inteles eu bine, in loc de supa apa cu vegeta si crenvursti????Ce porcarie....
claudiaena
Azi am facut si eu ciorba a la Simina.... Ca eu nu stiam, dar cum trupa mea e mai reticenta, mi-a fost o teama teribila.... De altfel, dimi, cand a plecat tati la birou l-am "avertizat" ca nu cumva sa imi spuna ca nu a iesit buna ciorba, ca ii fac dus cu ea. Iar la pranz, Maria a papat cu Mihai inainte si s-au lins pe botic(Maria a spus ca in viata ei nu a mai mancat ciorba asa de buna), iar tati a mai cerut o portie.... liwlol.gif

Noi am petrecut ieri la locul de joaca si cum avem multe rude si prieteni apropiati plus vecini si parteneri de joaca si chiar de scoala cu Maria, nu am putut sa nu ii chemam, asa ca ne-am strans vreo 30 adulti si 18 copii. a iesit totul bine, ca acasa am venit doar cu cadourile si in rest nu am stat decat 2 ore in picioare cat a durat toata nebunia....Maria a fost f fericita, iar Mihai intial cand am ajuns statea agatat de piciorul meu sau al lui tati, dar apoi l-a invitat prietena lui creata la joaca si era fericit si el printre picioarele celor mari....

Eu sunt emotionata si oarecum si dezamagita.... Maria luni incepe scoala, si se pare ca doamna ei invatatoare nu va veni. Sunt 2 zvonuri care circula si anume:mai optimist-ca nu vine primele 2 saptaman ca are concediu medical; altul mai pesimist-ca are probleme grave de sanatate si nu va veni deloc anul asta scolar, iar copiii vor invata cu o pensionara....Astept sa vedem, ce facem....

Poze:
la munte la cabana


in Busteni


la ziua Mariei

sper ca o recunoasteti pe prietena lui creata


Pupici si buna ideea cu retete noi...Am sa o incerc si pe cea a lui Rose, desi am vaga impresie ca seamana cu mancarea frantuzeasca de legume....
Pupici la toate fetele si baieteii.... tzuc.gif
anku


ne gandim si noi azi unde sa mergem.....
ca e tare frumos si nu as vrea sa pierdem ziua asta aiurea....
adica numai eu ma gandesc...ca domnul meu doarme...dc il las ...pana la 13 doarme!!!
Darius s-a trezit cu mami la 8...

claudia...si eu vreau la Busteni....
frumos v-ati petrecut
am revazut-o si p Creata-prietena lui Mihaita...ce de copii...
iar ultima poza ...Maria si Mihaita rad impreuna...m-a emotoniat...2 frati... crybaby.gif
iti poopam copii cu drag...si ne bucuram ca ne-ai aratat si noua pozite... tzuc.gif
dar ne arati si p Maria in uniforma????
pai si eu tot supa a la simina am facut...ff buna...a venit si prietenul sotului si i-am dat si lui...
si a mancat neamtul si a mai vrut un blid...bine faci,mananca

a mancat si Darius....
si ui asa mai am numai de 2 farfrui ptr azi...dintr-o oala de 6 kg..... liwlol.gif
buna rau.... yami.gif
definitiv ca mai fac.... liwlol.gif
daaaaaaaaa...aduc in recipiente speciale ca sa tina cald...
si cand am dechis sa vad...cremwurtis in apa cu vegeta fierti.....ca sa fie gustosi,sa manance copii tot
astia ne-au zapacit cu totul noua gustul cu vegeta lor
dar copii nostrii nu vor stii ce inseamna o mancarea in care simti gustul legumii sau a carnii
ptr ac e prea multa vegeta...si prafuri mad.gif
mai rau este ca mai faci si cancer de la prafuri....gluten in general....
si ei dau asa ceva la cresa????
numai ca parintii nu stiu ....
vineri o supa de cartofi si morcov cu bucatele de cremwursti[asa se gateste aici fff mult cu cremwursti]dar salina...a scapat prea multa vegeta..ori mancarea este gata mai repede si sta 3-4 ore ...si apoi incepe prin evaporare si modificarea glutenului sa fie ingrozitor de sarata....
cica iau mancarea de la o cantina de la un azil
pai dc dai de mancare la batrani sau bolnavi asa ceva...i omori cu zile....
ma tot intreb!!!chiar nimeni nici de la azil nu si-o fi dat seama de nimic????
sigur e o rusoaica plictisita de bucatarie care gateste...
Rose68
nu stiu cum v-ati petrecut voi dar cei mici din poze se vede ca s-au simtit bine.
O pupam in special pe Maria si ii dorim sa ii placa scoala.
Iar Mihaitza ii sta tare bine imbracat in prazuliu...............asa cum lui Lucas ii sta tare bine imbracat in rosu...............si acum am in minte poza cu Lucas in body rosu de sarbatori si cu niste troponei tare haiosi..............
simina_ana
Neata!!!

Pai asa surpriza sa-mi faceti voi fetelor???? Si Anku si tu Claudia ati facut supica radauteana???? Pai dragelor....nu va pot spune cum imi creste inima cand va aud ca v-a placut atat de mult si ca cei care au papat s-au lins pe botic....Oricum e meritul vostru...ca voi ati facut-o..... eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif

Tot fara pic de vegeta e supica de cartofi.....si Iancu o papa tare bine...el in general papa foarte bine ciorbele si supele...Dar in asta chiar nu pui graunte de vegeta....doar sarea de la inceput....dar de acum le putem da sare....

Noi ne-am trezit a 8 azi in urlete si suparare mare si arzand ca un furnal. Cand i-am pus termometrul....39,4. I-am dat 5 ml de Nurofen si vad ca acum e mai bine....e vioi ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic....Chiar nu mai inteleg ce se intampla cu el. II fac azi programare la pediatru sa vedem ce spune si apoi la homeopat. Deja ma roade pe scafarlie cand il vad ca face febra din senin si tusea nu mai trece....

Fug..revin

anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 11 2010, 08:54 PM) *
Hello ...si noi pe fuga, ca tati mi-a pus gand rau diseara biggrin.gif

Noi ne-am trezit la 7 ( nimic neobisnuit) am facut ceva treaba prin casa si la 11 am plecat la Amnas, la praznic. Nu am fost si la mormant azi. AM mers eu ieri cu Iancu intr-o plimbare ( ieri s-au facut 3 ani). Azi a facut doar asa o masa, unde au venit prietenii lor apropiati si familia. Nu a chemat nici preot. Mai mult asa in amintirea ei....
Iancu a alergat toata ziua acolo cu verisorul lui. L-am schimbat de 4 ori la cat a transpirat. Astia micii s-au distrat cel mai bine. A fost vreme foarte buna, soare, destul de cald. Pe mine m-a prins soarele cum am stat in tricou.
AM venit franti de oboseala....i-am facut rapid baita lui Iancu ( a urlat cand l-am scos de ziceai ca-l taie cineva liwlol.gif ) si acum incearca sa-l puna tati la nani...dar nu vrea ....nici nu a dormit decat o ora toata ziua si de la oboseala nu vrea sa doarma. El s-a simtit tare bine....a primit atentie din partea tuturor si in permanenta era cineva dupa fundul lui. EU azi am somat pot spune...Ca fiecare vroia sa-l dragaleasca asa ca am profitat smile.gif...Dar si cand ne dragaleam....o faceam cu mare pasiune...E tot mai pasonal cand e vorba de iubareala cu mine....ma distreaza la culme....Si ma striga mereu sa-mi arate ce face si pe unde e...si bineinteles ma striga de control....liwlol.gif

Pe drumul spre Amnas chiar ma gandeam la tine.....ca acum au reparat destul de bine drumul...din sosea pana la linia de cale ferata au asfaltat...dupa au pus piatra si e drept....cred ca Mis ar veni acum fara sa se mai teama ca rupe masina...De fiecare data cand mergem pe acolo imi aduc aminte de voi si de zilele petrecute impreuna....si parca il si vad pe Darius cum imi sare de gat si ma iubeste...uff....ce dor mi-e de el....de ochisorii lui albastri...Sa-l pupi de la mine ai auzit????....chiar daca te-a suparat putin la DM...

Cum ti-a iesit ciorbica???

PS...de cand ai inceput lucrul esti mai zambitoare si mai optimista.....cel putina sta simt eu din randurile tale.Pupici

ce bine ca ati avut vreme frumoasa....
si ca v-ati simtit bine....
ehhhhhhhhhhhh Darius ma supara in fiecare zi ...de cel putin 2-3 ori...dar asta e parte din el....
iar mie imi trece in 2 minute....nu face cu rautate...dar face din curiozitate sau ca vrea el sa fiew independent.... liwlol.gif
bine ai facut ca ai putut soma....
ptr masiona ne-am certat urat odata....
ptr ca o bag si dupa aceea vin aici unde sunt alte norme si numai ca scartaie un rulment ...pac 400-500 euro...
deocamdata nu am platit nimic...deact i-am resetat monitorul in Ro acolo la Mercedes langa Metro...50 ron...
adr la verificare in primavara sigur ne goleste ...ca scartaie un rulment in spate......dar scartaie cred ac de la Cisnadioara...deci inainte sa venim la Amnas....
ne-a cam speriat piatra aia mare parca indreptata cu varful in sus ca sa intre bine la masina sa loveasca jos sub liwlol.gif
dar am citit si eu in Tribuna sca face ....si chiar m-am bucurat...pai ddc au pus pietris si au nivelat....e domnie....

ahhhhhhhhhhhh...ce voiam sa-ti zic...
stii cat ia cerut la sora-mea sa-si inscrie masina...nu 800 cum am crezut initial....ci 1460 euro.....
ia zis ca dc vrea mai ieftin sa mearga sa scoata airbagurile...
astia nu-s normali
si cica de la anu e si mai scump.... wife.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 12 2010, 09:51 AM) *
Neata!!!

Pai asa surpriza sa-mi faceti voi fetelor???? Si Anku si tu Claudia ati facut supica radauteana???? Pai dragelor....nu va pot spune cum imi creste inima cand va aud ca v-a placut atat de mult si ca cei care au papat s-au lins pe botic....Oricum e meritul vostru...ca voi ati facut-o..... eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif

Tot fara pic de vegeta e supica de cartofi.....si Iancu o papa tare bine...el in general papa foarte bine ciorbele si supele...Dar in asta chiar nu pui graunte de vegeta....doar sarea de la inceput....dar de acum le putem da sare....

Noi ne-am trezit a 8 azi in urlete si suparare mare si arzand ca un furnal. Cand i-am pus termometrul....39,4. I-am dat 5 ml de Nurofen si vad ca acum e mai bine....e vioi ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic....Chiar nu mai inteleg ce se intampla cu el. II fac azi programare la pediatru sa vedem ce spune si apoi la homeopat. Deja ma roade pe scafarlie cand il vad ca face febra din senin si tusea nu mai trece....

Fug..revin

pai ...ce o fi???
39.4...e mare intr-adevar.... unsure.gif
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Sep 11 2010, 11:04 PM) *
Azi am facut si eu ciorba a la Simina.... Ca eu nu stiam, dar cum trupa mea e mai reticenta, mi-a fost o teama teribila.... De altfel, dimi, cand a plecat tati la birou l-am "avertizat" ca nu cumva sa imi spuna ca nu a iesit buna ciorba, ca ii fac dus cu ea. Iar la pranz, Maria a papat cu Mihai inainte si s-au lins pe botic(Maria a spus ca in viata ei nu a mai mancat ciorba asa de buna), iar tati a mai cerut o portie.... liwlol.gif

Noi am petrecut ieri la locul de joaca si cum avem multe rude si prieteni apropiati plus vecini si parteneri de joaca si chiar de scoala cu Maria, nu am putut sa nu ii chemam, asa ca ne-am strans vreo 30 adulti si 18 copii. a iesit totul bine, ca acasa am venit doar cu cadourile si in rest nu am stat decat 2 ore in picioare cat a durat toata nebunia....Maria a fost f fericita, iar Mihai intial cand am ajuns statea agatat de piciorul meu sau al lui tati, dar apoi l-a invitat prietena lui creata la joaca si era fericit si el printre picioarele celor mari....

Eu sunt emotionata si oarecum si dezamagita.... Maria luni incepe scoala, si se pare ca doamna ei invatatoare nu va veni. Sunt 2 zvonuri care circula si anume:mai optimist-ca nu vine primele 2 saptaman ca are concediu medical; altul mai pesimist-ca are probleme grave de sanatate si nu va veni deloc anul asta scolar, iar copiii vor invata cu o pensionara....Astept sa vedem, ce facem....

Poze:
la munte la cabana


in Busteni


la ziua Mariei

sper ca o recunoasteti pe prietena lui creata


Pupici si buna ideea cu retete noi...Am sa o incerc si pe cea a lui Rose, desi am vaga impresie ca seamana cu mancarea frantuzeasca de legume....
Pupici la toate fetele si baieteii.... tzuc.gif



Offf.....mai mami ce mi-ar fi placut si fiu acolo ....sa il dragalesc putin pe Mihaita si sa ma joc cu Maria.....de maine Maria incepe o noua etapa din viata ei....e he he.....ce fetita mare ai mami....Abia astept poze de maine....
Va pupi dulce de tot....

PS> Tare bine arat tortul....cred ca afost si bun pe masura.... yami.gif ...mi-ai facut pofta....cred ca trebuie sa fac si eu....
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 12 2010, 09:59 AM) *
Offf.....mai mami ce mi-ar fi placut si fiu acolo ....sa il dragalesc putin pe Mihaita si sa ma joc cu Maria.....de maine Maria incepe o noua etapa din viata ei....e he he.....ce fetita mare ai mami....Abia astept poze de maine....
Va pupi dulce de tot....

PS> Tare bine arat tortul....cred ca afost si bun pe masura.... yami.gif ...mi-ai facut pofta....cred ca trebuie sa fac si eu....

demential chiar.... wacko.gif yami.gif wife.gif

pana una alta haideti la cafea si bomoboane de cioco.... doh.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 12 2010, 10:54 AM) *
pai ...ce o fi???
39.4...e mare intr-adevar.... unsure.gif



Nu am idee.....acum e bine vad....a si papat chiar....l-am lasat sa pape ce vrea el....cereale goale, struguri...
In vreo 10 minute ii iau si temperatura sa vedem cum stam...suntem invitati la un gratar si nu stim ce sa facem..daca nu are febra il scot la aer.....sa-i scada sub 37,5 si il scot.....
Voi ce faceti?
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 12 2010, 10:34 AM) *
nu stiu cum v-ati petrecut voi dar cei mici din poze se vede ca s-au simtit bine.
O pupam in special pe Maria si ii dorim sa ii placa scoala.
Iar Mihaitza ii sta tare bine imbracat in prazuliu...............asa cum lui Lucas ii sta tare bine imbracat in rosu...............si acum am in minte poza cu Lucas in body rosu de sarbatori si cu niste troponei tare haiosi..............



Pupam si noi doua fete cucuiete hug.gif tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 12 2010, 10:51 AM) *
ce bine ca ati avut vreme frumoasa....
si ca v-ati simtit bine....
ehhhhhhhhhhhh Darius ma supara in fiecare zi ...de cel putin 2-3 ori...dar asta e parte din el....
iar mie imi trece in 2 minute....nu face cu rautate...dar face din curiozitate sau ca vrea el sa fiew independent.... liwlol.gif
bine ai facut ca ai putut soma....
ptr masiona ne-am certat urat odata....
ptr ca o bag si dupa aceea vin aici unde sunt alte norme si numai ca scartaie un rulment ...pac 400-500 euro...
deocamdata nu am platit nimic...deact i-am resetat monitorul in Ro acolo la Mercedes langa Metro...50 ron...
adr la verificare in primavara sigur ne goleste ...ca scartaie un rulment in spate......dar scartaie cred ac de la Cisnadioara...deci inainte sa venim la Amnas....
ne-a cam speriat piatra aia mare parca indreptata cu varful in sus ca sa intre bine la masina sa loveasca jos sub liwlol.gif
dar am citit si eu in Tribuna sca face ....si chiar m-am bucurat...pai ddc au pus pietris si au nivelat....e domnie....

ahhhhhhhhhhhh...ce voiam sa-ti zic...
stii cat ia cerut la sora-mea sa-si inscrie masina...nu 800 cum am crezut initial....ci 1460 euro.....
ia zis ca dc vrea mai ieftin sa mearga sa scoata airbagurile...
astia nu-s normali
si cica de la anu e si mai scump.... :wife
:



Nemernici.......nu zic mai multe ca ma enervez si ma cenzureaza astia.... nervi.gif nervi.gif spada.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 12 2010, 10:03 AM) *
Nu am idee.....acum e bine vad....a si papat chiar....l-am lasat sa pape ce vrea el....cereale goale, struguri...
In vreo 10 minute ii iau si temperatura sa vedem cum stam...suntem invitati la un gratar si nu stim ce sa facem..daca nu are febra il scot la aer.....sa-i scada sub 37,5 si il scot.....
Voi ce faceti?

cu 37.5 e ok
dc e bine...mergeti la gratar...profitati inca de vreme frumoasa....

si eu ma simt asa putin...poarac nasul si gatul....
acum la mine e nashpa ...cred ca o sa aduc de toate de la gradinita.... mad.gif
sper a nu ia si Darius...
temp normala....
in rest...avem si noi 4 maselute iesite...
acum trecem la canini.... liwlol.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 12 2010, 11:00 AM) *
demential chiar.... wacko.gif yami.gif wife.gif

pana una alta haideti la cafea si bomoboane de cioco.... doh.gif


anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 12 2010, 10:09 AM) *

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif



Rose...nu ne mai spui nimic tu mami???
ce face Andreeiuta???
hai mai zi-ne ce faci de papa dellicios... tzuc.gif
simina_ana
Ui Geo.....am gasit ceva in legatura cu calcatul liwlol.gif

Asa se face liwlol.gif


PS. sper ca nu te-ai suparat, dar mi s-a funny...
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 12 2010, 10:11 AM) *
Ui Geo.....am gasit ceva in legatura cu calcatul liwlol.gif

Asa se face liwlol.gif


PS. sper ca nu te-ai suparat, dar mi s-a funny...

mai...eu mai am de finalizat la calcat....
camasile e ok...dar cearceafurile...oare dc le pun in 2 e ok....???
asta este marea mea intrebare....
ca eu asa le calc cearceafurile...si iasa ok...am un fier ...nu arata tocmai bine...dar cand ai dat odata apoi il apreteaza
si face bine chiar dc pun in 2 ....
anku
oricum...cred ac e totusi opk..la gradi am calcat niste perdele...doamne ce s-au mai minunat....
ele au zis ac duc la apalatorie unde le si calca...dar multe au renunat la perdele tocmai din motivul asta.... wub.gif


eu tot nu am reusit sa-mi schimb perdelele.... wife.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 12 2010, 11:14 AM) *
mai...eu mai am de finalizat la calcat....
camasile e ok...dar cearceafurile...oare dc le pun in 2 e ok....???
asta este marea mea intrebare....
ca eu asa le calc cearceafurile...si iasa ok...am un fier ...nu arata tocmai bine...dar cand ai dat odata apoi il apreteaza
si face bine chiar dc pun in 2 ....



Hei.....doar nu -ti imaginai ca le calc la dunga pe toate si sa iasa si perfect drepte.....no way nono.gif ....
Doar la camasi sa spun ca insist mai mult....sa fie ok...dar la cearsafuri....in 2 le calc si eu....ideea e sa nu fie sifonate dupa spalat .....ca nu-mi place sa ma pun asa in asternut....Nu stiu....poate am si un fier bun...un Phillips...si nu trebuie sa muncesc prea mult....Mie una imi place sa calc....ma relaxeaza....imi pun gandurile in ordine....
Una din contiile cand cumpar ceva e ssa se calce si bine.....am de exemplu 2 camasi pentru Bebe care imi scot peri albi...ma dispera...se calca fff greu...neaparat pe aburi la maxim sau camasa umezita....mereu le las la urma....si uneori ma enerveaza atat de tare ca nici nu le mai calc liwlol.gif
simina_ana
Desi am sunat pe prietenii nostri ca mergem la gratar....cred ca vom amana.....Iancu e fff marait si a plans iar juma de ora. Tot zice "au au au" dar nu-mi dau seama ce il doare....Ca zice ca il doare ba capul, ba urechea, ba manuta...ba burtica.....
Acum aa dormit...dar arde...Acum o ora avea 37,9, dara cum mi se pare ca iar a urcat....astpt sa se trezeasca si hotaram atunci....
Tind sa cred ca a facut o indigestie ceva.....a avut 2 scaune moi....dar a sunat cumnata-miu sa-mi spuna ca si nepotelul toata noaptea a vomitat si ca si lui ia fost rau....Banuim ca e ceva de la niste napolitate ce le-au papat astia micii ieri....

Fug langa e acum....am venit la bucatarie sa pap ceva si am zis sa vad ce-ati mai scris voi...
Pupici
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Sep 11 2010, 07:04 PM) *
Mami Geo ce tip de aparat ai? caci vad ca e cu piston si astea sunt zgomotoase. Si eu am tot cu piston dar nu as putea sa il pun cand doarme caci face zgomot...............


Mami Rose face un zgomot de nu-ti spun.L-am cumparat de la farmacie cu 30 de euro din acela care a fost la inchiriere, dar fiind profesional sunt ff multumita de el.Ii iau suzeta si ii zic ca i-o dau daca ma lasa sa-i pun masca.Daca il tin cu masca pe fata minim 10 minute adoarme si il tin asa o ora pana se termina lichidul..
Ce nu fac ei pt "zuzi"..Stii tu astea intra la d'alea inventate de mama zuza..

QUOTE(anku @ Sep 11 2010, 08:42 PM) *
decat mancare lasa de dorit acolo...
mancare plina de vegeta...eu cred ca parintii nu stiu ce se mananca acolo...ptr ca eu nu cred ca cineva ar fi de acord ca un copil chiar si de 4 ani sa manance salina...efectiv mancare din prafuri....
as ca...mai bine sa puneti voi la copii de mancare de acasa si sa nu apelati la ei....
nici eu nu m-am gandit la asa ceva...
dar...acum stiu ce este....
eu nu pot manca asa ceva....
cremwursti fierti in apa cu vegeta???????
o supa ca era salina de cate vegeta a scapatb in ea....
snitele cu panada gata facuta ...practic cumparate din comert????
no way....
asta am invatat ...sa nu las copilul sa manance la gradinita din mancare lor....
si dc nu se respecta aici anumite norme...pai nu stiu unde ar tb sa se respecte....
dar parintii nu stiu...se multumesc sa plateasca si gata...restul nu-i mai intereseaza....

geo...dar...cum adica la scoala???la nici 3 ani
tu ai un geniu si noua nu se spui??? tzuc.gif


Pai nu-i geniu mai mami Anku dar daca asa e sistemul aici.De la 2ani juma ai dreptul sa-l dai la scoala.Sunt 3 clase pregatitoare in cadrul scolii dar acolo pot manca, si face nani.E bine ca mi-ai zis de mancare voi fi atenta desi ei zic ca este o firma de catering special angajata.
http://www.despringveer.be/1kkl.html uite cum arata scola si este la 10 minute de noi.Aici vedeti chiar clasa unde o sa mearga Lucas la cei mai mici.Sunt si poze..
Cat despre Deficienta de atentie, citesc acum o carte de 400 de pagini.Daca vrei scanez ce mi se pare mai interesant si-ti trimit.Eu am fost dracu' gol cand eram mica si mi se potrivesc multe chestii de acolo dar si pt ca sora mea ma alinta si-mi facea temele eram dezastru la scoala, toti ma rasfatau foarte ca eram cea mica deci nu stiu ce sa-ti zic cu sindromul asta predominant la baieti.Avand baiat am zis hai sa citesc de ce nu..

Pup ca mi se arde mancarica.
simina_ana
Cosmar....asa as putea sa-mi descriu ziua de azi....
Iancu tot face febra in continuare....39,5 ...scade 3 ore si apoi o luam de la capat.....Acum pe seara plangea ca -l doare burtica....2 ore ne-am plimbat cu el prin casa si nu se putea opri din plans....In final a adormit in bratele mele...
Nu a mancat nimic toata ziua....acum dupa ce a adormit am profitat ca a deschis gurita la un moment dat si i-am bagat bibi in gurita si a luat 200 ml prin somn....
Nepotelul meu e si el in pioneze de azi noapte.....deci ma astept sa "ma distrez" si la noapte.....la 8 i-am dat Nurofen iar....si deja arde...ii mai dau la 12 Panadol....
Maine am facut programare la pediatru la 6 seara....sper sa ne descurcam pana atunci ....daca nu urgente scrie pe noi....dar sper s anu fie nevoie.....

Fug...ca am papat acum ceva sima duc inapoi la smoto...
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 12 2010, 09:38 PM) *
Cosmar....asa as putea sa-mi descriu ziua de azi....
Iancu tot face febra in continuare....39,5 ...scade 3 ore si apoi o luam de la capat.....Acum pe seara plangea ca -l doare burtica....2 ore ne-am plimbat cu el prin casa si nu se putea opri din plans....In final a adormit in bratele mele...
Nu a mancat nimic toata ziua....acum dupa ce a adormit am profitat ca a deschis gurita la un moment dat si i-am bagat bibi in gurita si a luat 200 ml prin somn....
Nepotelul meu e si el in pioneze de azi noapte.....deci ma astept sa "ma distrez" si la noapte.....la 8 i-am dat Nurofen iar....si deja arde...ii mai dau la 12 Panadol....
Maine am facut programare la pediatru la 6 seara....sper sa ne descurcam pana atunci ....daca nu urgente scrie pe noi....dar sper s anu fie nevoie.....

Fug...ca am papat acum ceva sima duc inapoi la smoto...


Vai mititelu ce-o fi cu el?Vezi d'aia prefer sa ma faca lumea nebuna decat sa se imbolnaveasca si apoi se chinuie bietii de ei..
I-am zis soacrei mele ca in ianuarie cand mergem la ski daca nu poate mama sa mearga eu nu skiez.Ei nu se pricep si ultima data copilu' avea diaree si ea i-a dat 2 iaurtele de l-a dat complet peste cap.

Daca ai solutii de rehidratare prin casa sa-i bagi neaparat, daca nu le vrea el ii bagi cu seringa fara ac in coltul gurii.Vezi ca la virus la stomacel mai rau ii faci cu lapticul.Mai scrie-ne cum se manifesta ca stii ca am trecut prin 2 virusei din astia la stomac si poate te ajuta ce am facut noi.Cand are virus il doare burtica de la lapte ca si cand are crampe.Asa am observat eu.Si fara Nurofen neaparat!!!!!La noi nu se recomanda la virus din asta.
Faci reteta de mucilagiu de orez cu morcovi pasate si puse in bibicul de pasate.

Cat despre unghiute sa-mi pui o poza cu degetelele lui si-ti zic cum sa le tai unghiile.Macar atata lucru am invatat si eu bun la cursurile mele.

Na ca vroiam sa-ti scriu mai mult si chiar sa-ti zic ca m-am amuzat cu poza despre calcat dar imi dau seama ce-i in sufletul tau acum si nu mai am chef sa scriu nimic.

Pup dulce si insanatosire grabnica puiului oFloare1.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Sep 12 2010, 11:55 PM) *
Vai mititelu ce-o fi cu el?Vezi d'aia prefer sa ma faca lumea nebuna decat sa se imbolnaveasca si apoi se chinuie bietii de ei..
I-am zis soacrei mele ca in ianuarie cand mergem la ski daca nu poate mama sa mearga eu nu skiez.Ei nu se pricep si ultima data copilu' avea diaree si ea i-a dat 2 iaurtele de l-a dat complet peste cap.

Daca ai solutii de rehidratare prin casa sa-i bagi neaparat, daca nu le vrea el ii bagi cu seringa fara ac in coltul gurii.Vezi ca la virus la stomacel mai rau ii faci cu lapticul.Mai scrie-ne cum se manifesta ca stii ca am trecut prin 2 virusei din astia la stomac si poate te ajuta ce am facut noi.Cand are virus il doare burtica de la lapte ca si cand are crampe.Asa am observat eu.Si fara Nurofen neaparat!!!!!La noi nu se recomanda la virus din asta.
Faci reteta de mucilagiu de orez cu morcovi pasate si puse in bibicul de pasate.

Cat despre unghiute sa-mi pui o poza cu degetelele lui si-ti zic cum sa le tai unghiile.Macar atata lucru am invatat si eu bun la cursurile mele.

Na ca vroiam sa-ti scriu mai mult si chiar sa-ti zic ca m-am amuzat cu poza despre calcat dar imi dau seama ce-i in sufletul tau acum si nu mai am chef sa scriu nimic.

Pup dulce si insanatosire grabnica puiului oFloare1.gif



Neata
Si eu sunt ingrijorata caci mai am 2-3 luni si trebuie sa ma duc la serviciu iar socrela habar nu are cum s-o ingrijeasca pe Andreea. S-au schimbat lucrurile in 40 de ani. Nici laptele nu stie sa il prepare. Daca o las 2-3 ore la ei, crontane Andreea de toate: sticksuri, grisine, stafide tot felul de pungute cu snacksuri, ciocolata, eugenia.........................ei papa asa ceva in prostie si asta mica s-a invatat............... De la mine nu prea vede asa ceva..............la 2-3 zile 2-3 bombonele de tic tac si cereale ce ii dau zilnic sa crontane si foarte rar pufuleti..............cam la 4-5 zile. Oricum e mai bine decat la cresa.
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 12 2010, 11:55 PM) *
Vai mititelu ce-o fi cu el?Vezi d'aia prefer sa ma faca lumea nebuna decat sa se imbolnaveasca si apoi se chinuie bietii de ei..
I-am zis soacrei mele ca in ianuarie cand mergem la ski daca nu poate mama sa mearga eu nu skiez.Ei nu se pricep si ultima data copilu' avea diaree si ea i-a dat 2 iaurtele de l-a dat complet peste cap.

Daca ai solutii de rehidratare prin casa sa-i bagi neaparat, daca nu le vrea el ii bagi cu seringa fara ac in coltul gurii.Vezi ca la virus la stomacel mai rau ii faci cu lapticul.Mai scrie-ne cum se manifesta ca stii ca am trecut prin 2 virusei din astia la stomac si poate te ajuta ce am facut noi.Cand are virus il doare burtica de la lapte ca si cand are crampe.Asa am observat eu.Si fara Nurofen neaparat!!!!!La noi nu se recomanda la virus din asta.
Faci reteta de mucilagiu de orez cu morcovi pasate si puse in bibicul de pasate.

Cat despre unghiute sa-mi pui o poza cu degetelele lui si-ti zic cum sa le tai unghiile.Macar atata lucru am invatat si eu bun la cursurile mele.

Na ca vroiam sa-ti scriu mai mult si chiar sa-ti zic ca m-am amuzat cu poza despre calcat dar imi dau seama ce-i in sufletul tau acum si nu mai am chef sa scriu nimic.

Pup dulce si insanatosire grabnica puiului oFloare1.gif



AM avut doar un episod azi noapte de nebunie. A dormit de aseara de la 9 pana la 4 cand s_a trezit plangand. A tinut-o asa o ora jumate si mi-a adormit in brate cu tv-ul deschis pe desene...Febra 39.7...I-am dat Panadol si pana acum la 9 dormit, cand iar s-a trezit si febra 39.5...I-am dat iar Nurofen (asa ne-a dat dr cand am plecat de la BT si facuse la fel. Sa-i dam de 3 ori pe zi Nurofen si Panadol alternadu-le. O sa incerc totusi pana la 6 cand mergem la medc sa nu-i mai dau Nurofen. La urmatorul episod (desi sper din suflet sa nu mai fie) ii dau Panadol. Daca sare totusi de 39 pana atunci o sa-i dau Nurofen). I-am dat azi noapte cu seringa Smecta....dar vad ca degeaba. DImineata a facut scaun apa...
De mancat nu vrea sa manance nimic....Ieri nu a mancat nimic....doar 200 ml lapte seara...lapte fara lactoza ca aveam in casa si cand am vazut scaunele moi i l-am introdus.....O sa-i fac azi mancare de regim pt enterocolita....dar sunt sigura ca va refuza...

De baut apa nu vrea....asa ca i dau niste sirop facut in casa diluat cu f multa apa.....ca sa nu fie dulce ca stiu ca nu au voie dulce in situatii de astea. Azi noapte a tinut-o intr-una ca vrea apa.....si a baut f mult....M-am bucurat...dar apoi cand il auzeam cum plange si striga doar apa mi-am pus semne de intrebare.....sper doar sa nu fie nimic...
Asa ce sa-ti spun cam asa decurge la noi. Se trezeste din somn febra 39.4 - 39.7. Ii dau 5 ml de Nurofen sau Panadol , ii scade febra intr-o ora e stabil o ora , apoi incepe iar sa urce....Cam la 4 ore primeste antitermice. Apa nu bea decat fortat ca cu pacaleala nu merge....., si atunci urla de zici ca-l tai. De mancat nu a mancat nimic de ieri. Ieri nu l-am fortat ...ca nu pateste nimic dupa o zi de nemancat....dar daca nici azi nu vrea sa manance...nu stiu cum fac ca nu vreau sa-mi ajunga iar in perfuzii...o sa-i fac papa acte putin si o sa- alerg cu lingurita prin casa....In rest...marait cat cuprinde...nu-i intri cu nimic in voie vrea ceva si apoi plange daca i-l dai. E suparat puiul....si mi-e mila de el...Daca as putea sa iau eu toata durerea lui..... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

Fug ca sa pun si eu o masina la spalat ca a amurdarit o groaza de hainute....sa profit cat e in ora aia de voie buna...
Puup....

PS> cum ne revenim punem poze cu unghiutele..si multumim de ajutor si suport
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 13 2010, 09:19 AM) *
AM avut doar un episod azi noapte de nebunie. A dormit de aseara de la 9 pana la 4 cand s_a trezit plangand. A tinut-o asa o ora jumate si mi-a adormit in brate cu tv-ul deschis pe desene...Febra 39.7...I-am dat Panadol si pana acum la 9 dormit, cand iar s-a trezit si febra 39.5...I-am dat iar Nurofen (asa ne-a dat dr cand am plecat de la BT si facuse la fel. Sa-i dam de 3 ori pe zi Nurofen si Panadol alternadu-le. O sa incerc totusi pana la 6 cand mergem la medc sa nu-i mai dau Nurofen. La urmatorul episod (desi sper din suflet sa nu mai fie) ii dau Panadol. Daca sare totusi de 39 pana atunci o sa-i dau Nurofen). I-am dat azi noapte cu seringa Smecta....dar vad ca degeaba. DImineata a facut scaun apa...
De mancat nu vrea sa manance nimic....Ieri nu a mancat nimic....doar 200 ml lapte seara...lapte fara lactoza ca aveam in casa si cand am vazut scaunele moi i l-am introdus.....O sa-i fac azi mancare de regim pt enterocolita....dar sunt sigura ca va refuza...

De baut apa nu vrea....asa ca i dau niste sirop facut in casa diluat cu f multa apa.....ca sa nu fie dulce ca stiu ca nu au voie dulce in situatii de astea. Azi noapte a tinut-o intr-una ca vrea apa.....si a baut f mult....M-am bucurat...dar apoi cand il auzeam cum plange si striga doar apa mi-am pus semne de intrebare.....sper doar sa nu fie nimic...
Asa ce sa-ti spun cam asa decurge la noi. Se trezeste din somn febra 39.4 - 39.7. Ii dau 5 ml de Nurofen sau Panadol , ii scade febra intr-o ora e stabil o ora , apoi incepe iar sa urce....Cam la 4 ore primeste antitermice. Apa nu bea decat fortat ca cu pacaleala nu merge....., si atunci urla de zici ca-l tai. De mancat nu a mancat nimic de ieri. Ieri nu l-am fortat ...ca nu pateste nimic dupa o zi de nemancat....dar daca nici azi nu vrea sa manance...nu stiu cum fac ca nu vreau sa-mi ajunga iar in perfuzii...o sa-i fac papa acte putin si o sa- alerg cu lingurita prin casa....In rest...marait cat cuprinde...nu-i intri cu nimic in voie vrea ceva si apoi plange daca i-l dai. E suparat puiul....si mi-e mila de el...Daca as putea sa iau eu toata durerea lui..... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

Fug ca sa pun si eu o masina la spalat ca a amurdarit o groaza de hainute....sa profit cat e in ora aia de voie buna...
Puup....

PS> cum ne revenim punem poze cu unghiutele..si multumim de ajutor si suport


Astept cu nerabdare sa ne scrii cum se mai simte.
Noi cand am fost la enterolog mi-a explicat ca Smecat este mai mult asa cosmetic sa-i intareasca kk-uta dar pe tine nu asta te intereseaza ci sa-i refaci flora intestinala la care noua ne-a dat Enterol cam cum este biotics-ul la voi.Intr-adevar dupa 7 zile de Enterol si-a revenit.Nici eu nu stiam dar aflam ce sa facem.
Lucas dupa ce a fost la mare, cu enterocolita sau racit cobza mananca orice ii dau.Eu nu am gasit aici lapte fara lactoza si i-am dat supa de legume si apoi mi-a zis Sanzi de bibi cu mucilagiu si morcovi.Iti scriam rapid reteta dar bineinteles ca am ratacit-o sau a aruncat-o al meu sot care face curat non stop..

Noi am fost si am luat peste si cand sa ne punem la masa Lucas era obosit desi se trezise la 10 si incepuse sa faca figuri.Sa loveasca sa tranteasca, sa tipe...l-am dat jos din scaunel, l-am lasat sa-si faca circu' si cand s-a calmat l-am pus la masa si a mancat nici pas nu a zis.Ii place tare mult in patul lui, se trezeste doar o data pe noapte sa bea apa si la 7 sa-si bea lapticul iar apoi mai fura o ora doua de nani.Asa ca nu-i accept crizele daca mancat e, odihnit e, de joaca ma taraie pe mine peste tot...
I-am pus un leucoplast si i-am legat piciorusele de tricicleta de pedale si ne taraim prin fata curtii ca nu am curaj sa-l duc prea departe ca daca se satura trebuie sa-l car inapoi si nu-i simplu..Nu stie inca sa tina ghidonul drept sau piciorusele pe pedale si atunci am venit cu idee ajutatoare.

Adriana asteptam vesti.

Claudia cum a fost Maria la scoala?Nu i-am mai laudat in poze ca mi-au luat-o fetele inainte.
simina_ana
AM fost la medic. Are enterocolita. Si daca asta nu era de ajuns are si otita. De la ea febra peste 39. Enterocolita are si nepotelul....deci ceva nu le-a priit la nici unul dupa ziua de sambata....Otita....banuiesc ca e de la mucisori....desi il aspiram mereu uite ca au fost cativa care au dat petrecere in urechiusele lui Iancu....are ambele urechi inflamate. AM venit acasa cu o punga plina de medicamente....mi-e groaza cand ma gandesc cate trebuie sa ia...Abia m-am abtinut sa nu plang la medic cand il vedeam catai cearsaful de reteta imi scrie si ce schema imi baga....
Luam antibiotic si picaturi pentru otita. Si o gramada de alte medicamente pt stomacel. Foarte important regimul alimentar. L-am trecut deja pe lapte fara lactoza. De maine si regim...obligatoriu lichide. Mi-a dat si saruri sa-i dau...e foarte deshidratat mi-a zis.
Nu avem voie afara cateva zile pana nu scade febra , iar daca iar sare de 38,5 punem supozitor cu novocalmin chiar daca are diaree...multe lichide si tratamentul medicamentos si alimentar de respectat....
Scuze daca nu sunt prea coerenta....dar sunt buimaca de tot....si am scris aici ca sa fie un feld e jurnal...zilele urmatoare o sami notez in caietul meu,,,asta daca il mai gasecs ca l-am ametit si pe ala...daca nu sa am un istoric...
Am fugit .....
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 13 2010, 09:33 PM) *
AM fost la medic. Are enterocolita. Si daca asta nu era de ajuns are si otita. De la ea febra peste 39. Enterocolita are si nepotelul....deci ceva nu le-a priit la nici unul dupa ziua de sambata....Otita....banuiesc ca e de la mucisori....desi il aspiram mereu uite ca au fost cativa care au dat petrecere in urechiusele lui Iancu....are ambele urechi inflamate. AM venit acasa cu o punga plina de medicamente....mi-e groaza cand ma gandesc cate trebuie sa ia...Abia m-am abtinut sa nu plang la medic cand il vedeam catai cearsaful de reteta imi scrie si ce schema imi baga....
Luam antibiotic si picaturi pentru otita. Si o gramada de alte medicamente pt stomacel. Foarte important regimul alimentar. L-am trecut deja pe lapte fara lactoza. De maine si regim...obligatoriu lichide. Mi-a dat si saruri sa-i dau...e foarte deshidratat mi-a zis.
Nu avem voie afara cateva zile pana nu scade febra , iar daca iar sare de 38,5 punem supozitor cu novocalmin chiar daca are diaree...multe lichide si tratamentul medicamentos si alimentar de respectat....
Scuze daca nu sunt prea coerenta....dar sunt buimaca de tot....si am scris aici ca sa fie un feld e jurnal...zilele urmatoare o sami notez in caietul meu,,,asta daca il mai gasecs ca l-am ametit si pe ala...daca nu sa am un istoric...
Am fugit .....


Nu inteleg cum a facut otita a 2a oara..dar bine macar ca stii de la ce este febra.
Eu de cand a explicat Rose cum sa-i scot mucisorii nu mai folosesc pompita deloc ca nu ma lasa si ii ies o caruta de muci asa.Ii intorc capul intr-o parte si ii pun pe nara care sta in sus ser iar pe nara cealalta tin un servetel si o stimulez usor sa iasa mucisorii.Apoi intorc capul si repet operatiunea cu alta sticluta din aia de ser si il ridic si il pun sa sufle.Ma "injura" si sufla dar n-are incotro si apoi ii pun picaturele si aerosoli.Apoi stranuta de cateva ori si scoate o caruta de muci ceea ce aspiram eu inainte si ma ingrozeam acum ii scoate prin suflu sau stranut.
E impresionant cum plang mititeii si nu ai ce le face mai mult decat ti-a dat Dr..
Cam bizar ca ti-a dat antibiotic cand are enterocolita dar stie Dr mai bine.Oricum incearca si babesti concomitent cu medicamentele.
Am citit la biter suedez pe care eu il folosesc la Lucas cu succes ca poti pune pe putina vata si il lasi in ureche.Eu m-am luat la mare la intrecere la scufundari si m-am trezit cu o durere de urechi de simteam ca mor.Am pus biter (intamplator avea mama la ea) pe un dop din ala ca sa nu mai auzi si pana dimineata am fost ca noua.Am iesit la 4 ace cu dopurile in urechi si mi se parea asa bizar ca nu auzeam..
Mai stiam si de usturoi pe care ni-l punea mama dar nu stiu cum il poti pune.

Va doresc o noapte linistita oFloare1.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 13 2010, 09:33 PM) *
AM fost la medic. Are enterocolita. Si daca asta nu era de ajuns are si otita. De la ea febra peste 39. Enterocolita are si nepotelul....deci ceva nu le-a priit la nici unul dupa ziua de sambata....Otita....banuiesc ca e de la mucisori....desi il aspiram mereu uite ca au fost cativa care au dat petrecere in urechiusele lui Iancu....are ambele urechi inflamate. AM venit acasa cu o punga plina de medicamente....mi-e groaza cand ma gandesc cate trebuie sa ia...Abia m-am abtinut sa nu plang la medic cand il vedeam catai cearsaful de reteta imi scrie si ce schema imi baga....
Luam antibiotic si picaturi pentru otita. Si o gramada de alte medicamente pt stomacel. Foarte important regimul alimentar. L-am trecut deja pe lapte fara lactoza. De maine si regim...obligatoriu lichide. Mi-a dat si saruri sa-i dau...e foarte deshidratat mi-a zis.
Nu avem voie afara cateva zile pana nu scade febra , iar daca iar sare de 38,5 punem supozitor cu novocalmin chiar daca are diaree...multe lichide si tratamentul medicamentos si alimentar de respectat....
Scuze daca nu sunt prea coerenta....dar sunt buimaca de tot....si am scris aici ca sa fie un feld e jurnal...zilele urmatoare o sami notez in caietul meu,,,asta daca il mai gasecs ca l-am ametit si pe ala...daca nu sa am un istoric...
Am fugit .....

mami...nu am cuvinte crybaby.gif
claudiaena
Poze:





Buna fetelor!
Intru si eu pe fuga... Pupam urechiusele lui IANCU(ca Mihai de cate ori se loveste imi arata unde sa-l pup si de cele mai multe ori fuctioneaza)....Trece cam greu enterocolita asta si v-ati mai "procopsit" si cu otita... Multa sanatate....

Eu sunrt in continuare destul de stresata cu scoala asta... Asadar, doamna lor inv. nu vine anul asta si ne-am "trezit" cu alta doamna pensionara... Nu ne-a picat bine, noroc ca si doamna asta are referinte bune....Mi se pare ca Maria parca e tot f copilaroasa si tare aeriana... In seara asta, desi nu au avut de scris sau de invatat, am facut cateva exercitii, ptr ca fata mea are in cap numai ponei, caluti, papusi si joaca....Am VUT SEDINTA SI IAR AM DECARTAT BANI, DE PARCA ASTIA DE LA SCOALA NU AU AUZIT DE (nu stiu cand am apasat tasta de scris cu majuscule dar nu ma mai intorc sa sterg si sa rescriu)criza. Asta dupa ce pana acum am dat bani ptr renovarea salii de clasa, doar vreo 400 lei noi(ca deh e sarac statul si nu mai da bani) acum mai avem de platit gardian, caiete speciale, fondul scolii, markere ptr tabla magnetica si burete si solutie de sters speciala si alte prostioare....Nu stiu dar scoala in romania inseamna cu uniforma si rechizite doar asa un moft de cel putin 1000 de lei. Problema nu e de bani, dar tembelii astia de la guvern mai si spun ca invatamantul obligatoriu e gratuit...Ceea ce e o porcarie.... Ca scolile tre' sa se descurce singuri din banii parintilor....Asa ca ma gandeam ca sanatosi sa fim si sa putem achita toate "nimicurile" care trebuiesc la scoala....
Pupici, si ma duc la reincarcat ca maine iar o iau de la capat de dimineata....Pupici
anku
QUOTE(anku @ Sep 14 2010, 06:17 PM) *
mami...nu am cuvinte crybaby.gif

mami am sunat la tine...dar nu erati probabil acasa
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Sep 14 2010, 10:31 PM) *
Poze:





Buna fetelor!
Intru si eu pe fuga... Pupam urechiusele lui IANCU(ca Mihai de cate ori se loveste imi arata unde sa-l pup si de cele mai multe ori fuctioneaza)....Trece cam greu enterocolita asta si v-ati mai "procopsit" si cu otita... Multa sanatate....

Eu sunrt in continuare destul de stresata cu scoala asta... Asadar, doamna lor inv. nu vine anul asta si ne-am "trezit" cu alta doamna pensionara... Nu ne-a picat bine, noroc ca si doamna asta are referinte bune....Mi se pare ca Maria parca e tot f copilaroasa si tare aeriana... In seara asta, desi nu au avut de scris sau de invatat, am facut cateva exercitii, ptr ca fata mea are in cap numai ponei, caluti, papusi si joaca....Am VUT SEDINTA SI IAR AM DECARTAT BANI, DE PARCA ASTIA DE LA SCOALA NU AU AUZIT DE (nu stiu cand am apasat tasta de scris cu majuscule dar nu ma mai intorc sa sterg si sa rescriu)criza. Asta dupa ce pana acum am dat bani ptr renovarea salii de clasa, doar vreo 400 lei noi(ca deh e sarac statul si nu mai da bani) acum mai avem de platit gardian, caiete speciale, fondul scolii, markere ptr tabla magnetica si burete si solutie de sters speciala si alte prostioare....Nu stiu dar scoala in romania inseamna cu uniforma si rechizite doar asa un moft de cel putin 1000 de lei. Problema nu e de bani, dar tembelii astia de la guvern mai si spun ca invatamantul obligatoriu e gratuit...Ceea ce e o porcarie.... Ca scolile tre' sa se descurce singuri din banii parintilor....Asa ca ma gandeam ca sanatosi sa fim si sa putem achita toate "nimicurile" care trebuiesc la scoala....
Pupici, si ma duc la reincarcat ca maine iar o iau de la capat de dimineata....Pupici


pupam cu drag scolarita. Ne bucuram ca te-ai gandit sa ne arati si noua niste pozici din prima ei zi de scoala.
In prima pozica are o fatuca de imi vine sa o pap toata. Radiaza............
Rose68
Buna dimineata!
Am inceput si noi operatiunea "suzeta". Avem deja 3 zile de cand adoarme fara ea. I-am spus in prima seara ca suzeta ei a papat-o catelul. A insistat un pic si a stat botic, dar mult mai putin decta ma asteptam. Si ziua tot asa. Aseara doar a intins manuta dupa ea.......i-am zis la fel si s-a suprat putintel dar nu a mai plans dupa ea,.......doar botic..............Ma suparasem caci ea de la 1 an nu o mai folosea ziua decat la nani..............iar in ultimul timp incepuse iar sa stea ziua cu ea in gurita (suspectez si ultimii 2 canini care inca nu au iesit) E adevarat adoarme pe picoarele mele. Dar le luam pe rand.
Operatiunea olita ne-a sfatuit medicul de familie sa o mai amanam. Incepusem deja si asta dar problema ANdreei este ca face pisu la jumatate de ora. SI dr a zis ca ar trebui sa o dezvat cand va face la 2-3 ore distanta. Deocamdata cam 90 din kaki il face la olita (aseara am avut musafiri si la turnat pe ea...........)Iar pisu face cam de 6-7 ori, atunci cand vrea ea. Zice daca e acasa in special(uneori mai zice si pe strada) si uita sa zica daca sunt musafiri sau o preocupa mult tare ceva anume. SI bineinteles cand face nani iar se strange.
Iar biberonul.......ziua bea din orice.............dar lapticul daca nu ii dau cu bine bea maxim 50 ml.............asa cu bibe bea in jur de 200...............si uite ca nu ma indur inca sa il scot.
Pupicei
geocoto
QUOTE(claudiaena @ Sep 14 2010, 09:31 PM) *
Poze:


Buna fetelor!
Intru si eu pe fuga... Pupam urechiusele lui IANCU(ca Mihai de cate ori se loveste imi arata unde sa-l pup si de cele mai multe ori fuctioneaza)....Trece cam greu enterocolita asta si v-ati mai "procopsit" si cu otita... Multa sanatate....

Eu sunrt in continuare destul de stresata cu scoala asta... Asadar, doamna lor inv. nu vine anul asta si ne-am "trezit" cu alta doamna pensionara... Nu ne-a picat bine, noroc ca si doamna asta are referinte bune....Mi se pare ca Maria parca e tot f copilaroasa si tare aeriana... In seara asta, desi nu au avut de scris sau de invatat, am facut cateva exercitii, ptr ca fata mea are in cap numai ponei, caluti, papusi si joaca....Am VUT SEDINTA SI IAR AM DECARTAT BANI, DE PARCA ASTIA DE LA SCOALA NU AU AUZIT DE (nu stiu cand am apasat tasta de scris cu majuscule dar nu ma mai intorc sa sterg si sa rescriu)criza. Asta dupa ce pana acum am dat bani ptr renovarea salii de clasa, doar vreo 400 lei noi(ca deh e sarac statul si nu mai da bani) acum mai avem de platit gardian, caiete speciale, fondul scolii, markere ptr tabla magnetica si burete si solutie de sters speciala si alte prostioare....Nu stiu dar scoala in romania inseamna cu uniforma si rechizite doar asa un moft de cel putin 1000 de lei. Problema nu e de bani, dar tembelii astia de la guvern mai si spun ca invatamantul obligatoriu e gratuit...Ceea ce e o porcarie.... Ca scolile tre' sa se descurce singuri din banii parintilor....Asa ca ma gandeam ca sanatosi sa fim si sa putem achita toate "nimicurile" care trebuiesc la scoala....
Pupici, si ma duc la reincarcat ca maine iar o iau de la capat de dimineata....Pupici


Hai tu Claudia cum sa zici ca-i aeriana.Asa dulcica si finuta.Si oricum este destul de matura fata de colega ei.Zici ca-i cu un an mai mare.
Cred ca iti trebuie ceva nervi dar sunt sigura ca le scoti tu cu bine la capat.

anku
mami Claudia am postat si aseara dar nu s-a postat...si ce mult am scris.... nervi.gif
ne bucuram sa o vedem p Maris scolarita
vad ca Maria este inalta in comparatie cu alti copii...
i dorim succes p toata linie la scoala si nu numai.... tzuc.gif
anku
Adriana cum mai sunteti???
ce-i cu voi??? tzuc.gif
anku


hai sa bem ceva...azi fac 2 ani de Utile Copii
anku
QUOTE(Rose68 @ Sep 15 2010, 06:35 AM) *
Buna dimineata!
Am inceput si noi operatiunea "suzeta". Avem deja 3 zile de cand adoarme fara ea. I-am spus in prima seara ca suzeta ei a papat-o catelul. A insistat un pic si a stat botic, dar mult mai putin decta ma asteptam. Si ziua tot asa. Aseara doar a intins manuta dupa ea.......i-am zis la fel si s-a suprat putintel dar nu a mai plans dupa ea,.......doar botic..............Ma suparasem caci ea de la 1 an nu o mai folosea ziua decat la nani..............iar in ultimul timp incepuse iar sa stea ziua cu ea in gurita (suspectez si ultimii 2 canini care inca nu au iesit) E adevarat adoarme pe picoarele mele. Dar le luam pe rand.
Operatiunea olita ne-a sfatuit medicul de familie sa o mai amanam. Incepusem deja si asta dar problema ANdreei este ca face pisu la jumatate de ora. SI dr a zis ca ar trebui sa o dezvat cand va face la 2-3 ore distanta. Deocamdata cam 90 din kaki il face la olita (aseara am avut musafiri si la turnat pe ea...........)Iar pisu face cam de 6-7 ori, atunci cand vrea ea. Zice daca e acasa in special(uneori mai zice si pe strada) si uita sa zica daca sunt musafiri sau o preocupa mult tare ceva anume. SI bineinteles cand face nani iar se strange.
Iar biberonul.......ziua bea din orice.............dar lapticul daca nu ii dau cu bine bea maxim 50 ml.............asa cu bibe bea in jur de 200...............si uite ca nu ma indur inca sa il scot.
Pupicei

ne bucuram sa aflam cate ceva de voi...sa stii ca am citit si eu ca este intr-adevar si asta o regula sa faca deja la distnate maricele pipi si nu din 10 in 10 min....
si eu am cam lasat-o balta cu olita ca v-am zis ca Darius a zis NU NU pempe biggrin.gif
asa ca ...pana o zice el ca vrea...mergem cu pempe
tb mare cateodat afce,cateodata nu...cateodata zice ca-l scapa si se intimideaza si nu mai face si apoi dupa 10 min i da drumul in pmpe
dc i dau iaurt face imediat...si nu zice...vine prea repede probabil liwlol.gif
ce usor accepta lipsa suzetei.... bananab.gif bv voua
canite am luat si noi de cam toate felurile...cel mai mult am obs ca-i plac alea cu gauri mari liwlol.gif
si are boala sa verse si sa stropeasca iar la masa sa unga ohmy.gif
va poopam cu drag....
sa papti bine in continuare.... tzuc.gif
geocoto
Va mai punem si noi cateva pozite,
sunt calutii vecinilor, pe care ii salutam de cel putin 10 ori pe zi iar morcovi cumparam cu kg-le..
In spatele brazilor din poza este casuta noastra.






Trebuie sa faceti abstractie de ce are Lucas in gura.Tocmai coborase din masina si ca sa nu se bazaie ca l-am trezit i-am lasat-o.

Revin dupa ce-l culc.Multumim de tratatie Anku occasion.gif Utile Copii. oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.