Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku


hai ca vad ca ma simt si eu ...aproape trecuta...cu raceala
noi am dormit super bine...
eu m-am trezit sa-mi fac temele... liwlol.gif
am zis ca ma scol aseara ...si cand colo am adormit inaintea lui Darius

Clau...mi se pare ca in 2014 aceeasi expozitie de flori care va avea looc in Olanda...va avea loc la noi in oras...
ca stiu ca au castigat ptr 2014 sau ptr 2015...dar cred ca 2014...
ptr ac facusem socoteala ac Darius va avea 6 ani....
asa ac...hai al Bayreuth... liwlol.gif
anku
nu mai zice nimeni nimic???
geocoto
QUOTE(anku @ Oct 5 2010, 03:02 PM) *
subscriu...
nu e tb din Ro...ca sa mearga prieteni cu copii in parc...nu ...toti singuri cuc....
p strada nu vezi decat oameni grabiti...niciodata 2 ....
si vecinii nostri sunt cumsecade....cumsecade dar atat...fiecare cu tb lui...
hai ca ...sunt curioasa cum faceti castenele....deci se pot manca castane de astae din copac...
am unul chiar langa geam.... liwlol.gif


Pai intai trebuie sa vezi daca sunt comestibile.Ca sunt 2 tipuri.Si apoi le iei le faci o cruce cu cutitul pe spate ca sa nu bubuie si le bagi la cuptor.Noi le facem in tava in semineu.Am filmat aseara dar nu l-am descarcat cum trebuie si l-am sters filmul inainte sa-mi dau seama.Mai filmez o data.Astept sa se mai raceasca afara ca sa mai facem focul.
Mie imi place gustul ff mult si nici nu-mi mai trebuie sa pap cioco daca pap nuci sau castane.Poti sa cumperi o data din piata cateva sa vezi daca iti plac si asa iti dai seama daca cele din fata blocului la voi sunt de papa sau nu.
anku
QUOTE(geocoto @ Oct 6 2010, 12:15 PM) *
Pai intai trebuie sa vezi daca sunt comestibile.Ca sunt 2 tipuri.Si apoi le iei le faci o cruce cu cutitul pe spate ca sa nu bubuie si le bagi la cuptor.Noi le facem in tava in semineu.Am filmat aseara dar nu l-am descarcat cum trebuie si l-am sters filmul inainte sa-mi dau seama.Mai filmez o data.Astept sa se mai raceasca afara ca sa mai facem focul.
Mie imi place gustul ff mult si nici nu-mi mai trebuie sa pap cioco daca pap nuci sau castane.Poti sa cumperi o data din piata cateva sa vezi daca iti plac si asa iti dai seama daca cele din fata blocului la voi sunt de papa sau nu.

din pacate asa ceva nu exista aici...deci nu am de unde cumpara castane coapte....
de aia am intrebat dc se mananca orice castana.... smile.gif
ma las pagubasa decat sa ma otravesc.... liwlol.gif
geocoto
Asa o chinuie Lucas pe Alda toata ziua.

Rose68
QUOTE(geocoto @ Oct 7 2010, 12:36 AM) *
Asa o chinuie Lucas pe Alda toata ziua.



Buna dimineata!
ce bine arata cretzofolinul tau. Ai tu dreptate sa nu vrei sa il tunzi. Numai cu nasu' in ceafa lui as sta
Pupicei.

Eu iar sunt vraiste. Probabil a devenit deja starea mea naturala. Ieri am umblat nebunele noi 2 si mamaia paterna prin oras si era destul de rece dar mai ales batea vantul. Alerga pe strada, toata lumea era a ei....Rezultatul:
de la ora 14 cand am venit a facut nani 3 ore si jumatate..........iar de la ora 14 si pana la culcare nu a mai vrut sa pape nimic nici macar lapticul de nani. I-am dat 5 ml Panadol caci parca ceva nu era OK
La 5 dimineata ma trezeste tati: vezi ca pitica frige. Si ce frigea...........temp 40.2. Ne-a trecut somnul instant.
AM dezbracat-o sa fie imbracata mai subtirel. I-am dat 5 ml iar Panadol. Vazusem ca frige dar nu luasem inca temp. (eram somnoroasa) caci i-as fi pus supozitor cu Novocalmin (tare mai plange la supozitoare)
I-am pus sosetele cu otet. Acum e trecut de 10, inca doarme cu tai. Am pus mana pe ea....are cam 38 apreciez eu...astept sa se trezeasca. E precis rinofaringita.
Va tinem la curent cu evolutia ei
anku
QUOTE(geocoto @ Oct 6 2010, 11:36 PM) *
Asa o chinuie Lucas pe Alda toata ziua.


ce poza frumoasa...
si ce detasat sta Luca liwlol.gif
iar Alda se asorteaza cu totul p acolo...
bine ca are intelegere ptr Luca
anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 7 2010, 09:21 AM) *
Buna dimineata!
ce bine arata cretzofolinul tau. Ai tu dreptate sa nu vrei sa il tunzi. Numai cu nasu' in ceafa lui as sta
Pupicei.

Eu iar sunt vraiste. Probabil a devenit deja starea mea naturala. Ieri am umblat nebunele noi 2 si mamaia paterna prin oras si era destul de rece dar mai ales batea vantul. Alerga pe strada, toata lumea era a ei....Rezultatul:
de la ora 14 cand am venit a facut nani 3 ore si jumatate..........iar de la ora 14 si pana la culcare nu a mai vrut sa pape nimic nici macar lapticul de nani. I-am dat 5 ml Panadol caci parca ceva nu era OK
La 5 dimineata ma trezeste tati: vezi ca pitica frige. Si ce frigea...........temp 40.2. Ne-a trecut somnul instant.
AM dezbracat-o sa fie imbracata mai subtirel. I-am dat 5 ml iar Panadol. Vazusem ca frige dar nu luasem inca temp. (eram somnoroasa) caci i-as fi pus supozitor cu Novocalmin (tare mai plange la supozitoare)
I-am pus sosetele cu otet. Acum e trecut de 10, inca doarme cu tai. Am pus mana pe ea....are cam 38 apreciez eu...astept sa se trezeasca. E precis rinofaringita.
Va tinem la curent cu evolutia ei

40.2???
asa mare febra face de la Rinogfaringita???
cred ca si sist imunitar o fi scazut....
te duci la dr???
va dorim sa nu mai faceti febra asa febra...
si la noi ieri a fost rece si a batut vantul..... tzuc.gif
anku


eu cand gat cu raceala...imi mia curge odat nasul....ce raceala tampita!!!! ohmy.gif
in schimb vad ca nasucul lui Darius este curat....si pare sa nu mai aiba nimic....
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Oct 7 2010, 09:21 AM) *
Buna dimineata!
ce bine arata cretzofolinul tau. Ai tu dreptate sa nu vrei sa il tunzi. Numai cu nasu' in ceafa lui as sta
Pupicei.

Eu iar sunt vraiste. Probabil a devenit deja starea mea naturala. Ieri am umblat nebunele noi 2 si mamaia paterna prin oras si era destul de rece dar mai ales batea vantul. Alerga pe strada, toata lumea era a ei....Rezultatul:
de la ora 14 cand am venit a facut nani 3 ore si jumatate..........iar de la ora 14 si pana la culcare nu a mai vrut sa pape nimic nici macar lapticul de nani. I-am dat 5 ml Panadol caci parca ceva nu era OK
La 5 dimineata ma trezeste tati: vezi ca pitica frige. Si ce frigea...........temp 40.2. Ne-a trecut somnul instant.
AM dezbracat-o sa fie imbracata mai subtirel. I-am dat 5 ml iar Panadol. Vazusem ca frige dar nu luasem inca temp. (eram somnoroasa) caci i-as fi pus supozitor cu Novocalmin (tare mai plange la supozitoare)
I-am pus sosetele cu otet. Acum e trecut de 10, inca doarme cu tai. Am pus mana pe ea....are cam 38 apreciez eu...astept sa se trezeasca. E precis rinofaringita.
Va tinem la curent cu evolutia ei



QUOTE(anku @ Oct 7 2010, 09:22 AM) *
ce poza frumoasa...
si ce detasat sta Luca liwlol.gif
iar Alda se asorteaza cu totul p acolo...
bine ca are intelegere ptr Luca


Problema la cretolinul asta mic este ca-i place sa se dea cu diverse creme prin cap si nu-i place sa se spele prea usor.Asa ca atunci cand este "danfu'" prea mare il bagam la baie...

Rose sincer parca si voi lunar semnati condica la rinofaringita?Sunt curioasa daca or mai face ceva daca este sa le scoatem amigdalele...Lucas iese zilnic si infofolit si ne si am vazut ca nu are nici o legatura.Cand este obosit,marait de la dinti atunci prinde si cate ceva, o raceala mica...Multa sanatate.Nu are rost sa va intreb cum ati avansat cu suzi.

Anku de asta mi-e frica, ca intelegerea Aldei este la capatul rabdarilor ca toata ziua o fugareste si o trage de lesa prin casa.Iar ea ca sa-l avertizeze il maraie dar si cand o trece la fapte...pe cine sa ma supar mai mult?
Azi am fost la grupul de copii si Lucas care era treaz de la 6 bineinteles ca era marait ca totul.Si suparat tare ca "uitasem" tuta(suzeta) acasa.Noroc ca nu erau copii multi desi si asa ma simteam mama denaturata, dar totusi l-am tinut de la 10 la 12 macar pentru mine daca nu pt el.
Uitati si voi cum arata locul, o minunatie nu alta.O ferma veche de vreo 100 de ani adaptata special pt kinderei.
Rose68
QUOTE(geocoto @ Oct 7 2010, 02:32 PM) *
Problema la cretolinul asta mic este ca-i place sa se dea cu diverse creme prin cap si nu-i place sa se spele prea usor.Asa ca atunci cand este "danfu'" prea mare il bagam la baie...

Rose sincer parca si voi lunar semnati condica la rinofaringita?Sunt curioasa daca or mai face ceva daca este sa le scoatem amigdalele...Lucas iese zilnic si infofolit si ne si am vazut ca nu are nici o legatura.Cand este obosit,marait de la dinti atunci prinde si cate ceva, o raceala mica...Multa sanatate.Nu are rost sa va intreb cum ati avansat cu suzi.

Anku de asta mi-e frica, ca intelegerea Aldei este la capatul rabdarilor ca toata ziua o fugareste si o trage de lesa prin casa.Iar ea ca sa-l avertizeze il maraie dar si cand o trece la fapte...pe cine sa ma supar mai mult?
Azi am fost la grupul de copii si Lucas care era treaz de la 6 bineinteles ca era marait ca totul.Si suparat tare ca "uitasem" tuta(suzeta) acasa.Noroc ca nu erau copii multi desi si asa ma simteam mama denaturata, dar totusi l-am tinut de la 10 la 12 macar pentru mine daca nu pt el.
Uitati si voi cum arata locul, o minunatie nu alta.O ferma veche de vreo 100 de ani adaptata special pt kinderei.

Mami Geo 3 saptamani nu am folosit deloc suzi. APoi a stat o zi cu mamaia si de atunci a revenit la ea, dar numai la somnic. In rest o ascund. Daca nu o vede nu o cere. La somnic arata cu degetul la gurita.....baga degetul in gurita deschisa si arata ca ii lipseste ceva. O las sa iasa si ultimul canin apoi incercam iar sa scapam de ea. ACum ce sa zic? Iese ultimul canin si noi la masele si canini am facut mereu rinofaringita. Colac peste pupaza acum are si diaree. Dar am NOrmix in casa care o repara imediat.

Acum la ora 14 avea 39.

Ajunsese si ea iar la 10 kg. Mai frate cum face 10 kg cum vine diaree si temperatura mare. Parca-i un facut

Si o tin fara laptic doar cu orez cu carne de pui, ceai de menta si banane cu covrigei.

Iar olita.......e greu si asta.
Face kk la olita daca suntem acasa caci spune. A inceput sa zica si "pipi" dar din nefericire face prea des si mai scapa si pe ea. In general la olita de 2 ori kk si de 5-6 ori pipi ( dar tot "uda" 2-3 pampersi)
Dimineata la trezire primul schimbat
Al doilea la trezirea dupa somnicul de dupa amiaza
Ultimul la pregatirea pentru somnicul de seara

Momentan doar cu tati alaturi.
Rose68
QUOTE(Rose68 @ Oct 7 2010, 04:28 PM) *
Mami Geo 3 saptamani nu am folosit deloc suzi. APoi a stat o zi cu mamaia si de atunci a revenit la ea, dar numai la somnic. In rest o ascund. Daca nu o vede nu o cere. La somnic arata cu degetul la gurita.....baga degetul in gurita deschisa si arata ca ii lipseste ceva. O las sa iasa si ultimul canin apoi incercam iar sa scapam de ea. ACum ce sa zic? Iese ultimul canin si noi la masele si canini am facut mereu rinofaringita. Colac peste pupaza acum are si diaree. Dar am NOrmix in casa care o repara imediat.

Acum la ora 14 avea 39.

Ajunsese si ea iar la 10 kg. Mai frate cum face 10 kg cum vine diaree si temperatura mare. Parca-i un facut

Si o tin fara laptic doar cu orez cu carne de pui, ceai de menta si banane cu covrigei.

Iar olita.......e greu si asta.
Face kk la olita daca suntem acasa caci spune. A inceput sa zica si "pipi" dar din nefericire face prea des si mai scapa si pe ea. In general la olita de 2 ori kk si de 5-6 ori pipi ( dar tot "uda" 2-3 pampersi)
Dimineata la trezire primul schimbat
Al doilea la trezirea dupa somnicul de dupa amiaza
Ultimul la pregatirea pentru somnicul de seara

Momentan doar cu tati alaturi.

se vede ca-s cheauna
Ultima fraza:
Momentan doarme cu tati alaturi
Rose68
numai trece nimeni pe aici?
nu am somn si pazesc printesa.
Toata ziua a avut in jur de 39 temperatura
Acum la culcare a luat portia de supoz Novocalmin si pare sa fie bine
Nu are muci, nu tuseste , dar tempt e mare si a avut si 2 scaune apoase,
Somnic pufos
anku
rody_ms
QUOTE(Rose68 @ Oct 8 2010, 12:14 AM) *
numai trece nimeni pe aici?
nu am somn si pazesc printesa.
Toata ziua a avut in jur de 39 temperatura
Acum la culcare a luat portia de supoz Novocalmin si pare sa fie bine
Nu are muci, nu tuseste , dar tempt e mare si a avut si 2 scaune apoase,
Somnic pufos

poate treci pe la noi cand te plictisesti. Ne mai dai o idee ceva. Pe la noi insemnand mamici de decembrie 2009 floare2.gif
Sper ca ia scazut febra intre timp printesei tale. tzuc.gif
Rose68
va plac ochelarii mei Spiderman?

anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 8 2010, 06:11 PM) *
va plac ochelarii mei Spiderman?


liwlol.gif
cum se mai simte spider-manul nostru smecheros???
e tare mandra de ochelarii ei....
tu ce mai gatesti mami bun???
poopici de la noi!!!






anku


ce faceti fetelor???
la noi e frumos tare....e soare...
ori se duce MIshu la o colega sa-i gate mobila
ori mergem la o pescarie sa papm peste afumat....
sa vedem....

de dormit Darius a dormit bine
dar eu numai tampenii am visat....
anku
nimeni p aici???
Rose68
ba da
claudiaena
Buna fetelor!

Noi suntem bine si am avut un "uichend" mai plin... Sambata am avut musafiri la meci, iar duminica am facut o mica "excursie". Am fost la gradina zoo din Braila(sa stii Rose ca m-am gandit la voi, dar eu cum nu am nici un numar de telef. tot degeaba) si apoi la Carrfour. Ne-am "gandit" la treaba asta de sambata iar duminica, desi eu cam voiam sa amanam ptr alta duminica, tati ne-a luat pe toti si gata....Bine-nteles ca i-am dat programul de masa si de somn al lui Mihai peste cap si ne-a secat cu tipete si urlete apoi cand am ajuns acasa. Nu l-a putut imbuna nimeni, desi am incercat si eu si tati si Maria.... Nu ii convenea nimic si numai scancea sau urla....

Pupam printesa ta Rose... E o dulce si imi aminteste de Maria cand era micuta.... Pacat ca nu am scaner, ceva, ca sa va pun poze de atunci.....Ce mai face printesa ta? I-a trecut febra? floare2.gif
Restul fetelor ce mai fac? Asteptam vesti prospete si poate si pozici.... floare2.gif


Va punem pozici proaspete...
o copii mai mereu pe Maria....

ce, numai Maria are teme? iaca am "scris/desenat" si eu

e frig si mami i-a scos caciula Mariei de la "naftalina"... ei, va place, ca mie nu prea....

harjoneala cu tati

hranesc veveritele


in masina la intoarcere dupa zoo si apoi shoping

gata, ca v-am intoxicat suficient cu atatea poze.... ma duc la "lectii"
pupici
anku
QUOTE(claudiaena @ Oct 11 2010, 01:34 PM) *
Buna fetelor!



Pupam printesa ta Rose... E o dulce si imi aminteste de Maria cand era micuta.... Pacat ca nu am scaner, ceva, ca sa va pun poze de atunci.....Ce mai face printesa ta? I-a trecut febra? floare2.gif
Restul fetelor ce mai fac? Asteptam vesti prospete si poate si pozici.... floare2.gif

hranesc veveritele


in masina la intoarcere dupa zoo si apoi shoping

gata, ca v-am intoxicat suficient cu atatea poze.... ma duc la "lectii"
pupici

mai mai...voi numai in distractie sunteti si bine faceti....
mie mi se pare mare Mihaita....
am vrut sa dewcarc si eu bpoze weekwndul trecut...dar nu am gasit cablul.... oFloare1.gif
lual-ar circul....

si cum e cu lectii???


Geo...ce ai mai rez cu Oana????
tu esti cu mamica ta...
in rest totul ok.....

Simina.
..e ocupata tare saraca...
poopam p Iancu....

de Sanzi ce mai stiti???
claudiaena
QUOTE(anku @ Oct 11 2010, 07:01 PM) *
mai mai...voi numai in distractie sunteti si bine faceti....
mie mi se pare mare Mihaita....
am vrut sa dewcarc si eu bpoze weekwndul trecut...dar nu am gasit cablul.... oFloare1.gif
lual-ar circul....

si cum e cu lectii???


Geo...ce ai mai rez cu Oana????
tu esti cu mamica ta...
in rest totul ok.....

Simina.
..e ocupata tare saraca...
poopam p Iancu....

de Sanzi ce mai stiti???


Sunt f multumita de Maria. Isi face lectiile singurica cat timp doarme Mihai.... Isi face si ghiozdanul singurica, ca stie sa citeasca si deci si orarul... Mai rau e ca Mihai de vreo saptamana incoace doarme doar o ora la pranz si cam dam "batai" sa terminam lectiile. Eu doar o contrlez, ii mai corectez cu corectorul si mai discutam pe marginea lectiilor la abecedar, cunoasterea mediului, etc....

Cum spuneam de vreo saptam. Mihai face nani la pranz doar o ora. Ma"termina", ptr ca dupa aia ma streseaza ca vrea afara, unde e miorlait si cum nici vremea nu prea a tinut cu noi, doar azi a fost soare si frumos si cald, va imaginati ce "shouri" a tinut....Si cu mancarea am un mofturici maaaare.... El care papa de toate, nu mai vrea. Mai nou si cateva lingurite de ciorba (mancarea lui preferata) i le dau in timp ce se uita la desene. Daca nu, refuza sa pape. Nici nu il mai intereseaza sa tina lingurita in mana si sa incerce sa manance singurel.... Nu stiu ce sa mai fac, ce mancare sa ii mai dau. Cand se apropie ora mesei, ma streseaza la culme....
Asa ca accept orice idee. Apropo, l-am lasat si flamand si nu a tipat de foame... A mancat mere si lapte...
pupici
anku
QUOTE(claudiaena @ Oct 11 2010, 09:44 PM) *
Sunt f multumita de Maria. Isi face lectiile singurica cat timp doarme Mihai.... Isi face si ghiozdanul singurica, ca stie sa citeasca si deci si orarul... Mai rau e ca Mihai de vreo saptamana incoace doarme doar o ora la pranz si cam dam "batai" sa terminam lectiile. Eu doar o contrlez, ii mai corectez cu corectorul si mai discutam pe marginea lectiilor la abecedar, cunoasterea mediului, etc....

Cum spuneam de vreo saptam. Mihai face nani la pranz doar o ora. Ma"termina", ptr ca dupa aia ma streseaza ca vrea afara, unde e miorlait si cum nici vremea nu prea a tinut cu noi, doar azi a fost soare si frumos si cald, va imaginati ce "shouri" a tinut....Si cu mancarea am un mofturici maaaare.... El care papa de toate, nu mai vrea. Mai nou si cateva lingurite de ciorba (mancarea lui preferata) i le dau in timp ce se uita la desene. Daca nu, refuza sa pape. Nici nu il mai intereseaza sa tina lingurita in mana si sa incerce sa manance singurel.... Nu stiu ce sa mai fac, ce mancare sa ii mai dau. Cand se apropie ora mesei, ma streseaza la culme....
Asa ca accept orice idee. Apropo, l-am lasat si flamand si nu a tipat de foame... A mancat mere si lapte...
pupici

doar o ora???
e bine si asa....
acum ei incep sa aiba nevoie de 12-13 ore de somn p zi...
al meu cred ca de cand avea 5 luni nu mai vrea sa doarma de amiaza ok...20 min si ceas....sonerie...
am intrebat medicul si eu inebunita ca nu pot face nimic in casa...si mi-a zis ac dc doarme noaptea 12 ore e ok...
doarme Darius de la 21-21.30 pana la 8 dim...
doarme sia laea 20 min si isi face somnul...
chiar citeam azi p forum ca in apropierea varstei de 2 ani isi cam schimba toti somnul...
la noi ce sa se mai schimbe??? liwlol.gif

Dari azi a papt macaroane cu branza...
si cu lingura si cu furculita si cu mi8ne si singur si apoi si cu mana...apoi a aruncat p jos...a lipit cateva macaroane si pe picioarele lui....
si uite asa am avut iar de curatat 20 min dupa el.... doh.gif

bine ca poate manca mere cu lapte.... liwlol.gif
anku
ma doare burta si spatele de mor....
deci nici nu stiu ce sa fac...in stomac zici ca-mi bagi pumnul....
eu cred ca ma las pagubasa de gradinita minune
ca vad ca si p Mis il doare stomacul...
ma gandesc ca iar oi fi luat ceva...
p deasupra nici raceala nu mi.-a trecut....si nici nu mai miros parac si nici gust fin nu mai am....

ma duc sa iau o tableta ceva....
poate imi trece...
de mancat nu am mancat nimic nelalocul lui,...
am mancat ciorbita calda....dim iaurt...
buba e ca nu mai respect orele de masa si mananc p fuga...
de unde dumnezeu timp atata???
poate si din cauza nervilor....
haaaaaaaa...parca incepe sa ma lase....
te pomeni ca o fi autosugestie...
sau faptul ca m-am relaxat scrrinndu-va voua...

nu e de mirare ca se trezeste Darius des noaptea si plange
poate are si el dureri...
in ciuda scaunelor absolut normale
petronici
buna mamicutelor dragutelor....
intrasem si ieri si v-am scris dar chiar cand sa termin sa trezit A si mi-a miscat din "soricel" si a apasat si a iesit din pagina fara sa se salveze nimic....asa ca sper ca astazi cu mai mult noroc sa termin ceea ce incepusem ieri...
Anku,din cate vad tot nu esti bine deloc....le-ai intrebat pe alea de acolo la ele cat a durat perioada de imunizare la toti virusei,macar stii la cat sa mai induri....e nasol tare ca nu poti face nici vaccinul,ca stai cateva zile bine dupa care revine boala peste tine....sper sa nu-i ataci nimic lui Darius si ca tie sa-ti treaca cat mai curand....
Rose,si Andreutza e bolnavioara...acum e mai bine,a trecut febra ,cu cacutza cum stati? offf,cum spuneai si tu e facut sa scada in greutate cum ajunge la 10kg,sper ca de data asta sa nu scada prea mult si sa recupereze cat mai repede....
Claudia,esti o norocoasa cu asa mandreti la casa ta....de Maria am numai cuvinte de lauda ca este sarguincioasa si ii place scoala dar in acelasi timp te mai ajuta si pe tine cu Mihai....pe el l-ai cautat prin gurita ,poate ies celelete maselute si de asta nu vrea sa pape....in rest nu stiu ce sa-ti zic,stii f bine ca eu ma confrunt cu problema asta...astazi dimineata un iaurt si la pranz in jur de 60-80g de carnita de pui,in rest nimic,sa-l vad diseara cat o papa....am f multe perechi de pantaloni care ii sunt largi la burtica,noroc ca sa mai racit si la noi si ii bag vreo 2 bluze in ei si mai stau cat de cat pe el,astept sa se intorca o prietena din tara care coase si sa-i duc la stramtat,ca altfel poarta mereu doar alea 3-4 perechi care sunt mai stansi....
Geo,ce bine de Lucas,are partener de joaca in casa,nu se plictiseste singurel,nu cred ca Alda o sa se supere prea tare incat sa-i faca ceva vreodata....zicei de castane si nuci,am mancat si eu sambata seara la servici pe saturate,stiu ca ma imbaloneaza rau de tot dar nu pot sa le rezist,imi plac prea mult....
Adriana,al meu a facut reactia urticarica pe tot corpul la vreo 15-16 ore dupa prima doza de Augmentin si atat...in rest stii,ne-au internat si tratament cu antistaminic si cortizon vreo 3-4 zile....la Iancu ,in schimb,sa manifestat altfel....acum cum mai e,sau mai dus petele de pe dintisori? bubitele de la cuculet sau mai trecut? acum nu stiu daca toate antibioticele sunt la fel de periculoase,oricum asta ia dat peste cap pe amadoi ai nostri puiuti....
mai intrebai cum stam cu vorbitul,A repeta cam tot ce aude,in special ultimele cuvinte din frazele nostre....bineinteles ca unele din ele nu au nici in clin nici in maneca cu cuvintele spuse de noi,sunt atat de stalcite si aiurite incat cateodata nici eu nu-mi dau seama ce ar vrea sa zica....acum vreo luna i-am facut un filmat ca sa i-l arat cand o fi mare,la cat de stalcit vorbea,nici nu v-il pun ca cadeti pe jos de ras....oricum eu sunt cam singura din casa care sta de capul lui sa-l corectez,daca pana acum la caciula ii spunea "caciu" acum ii zice "catula",usor usor sper sa-l ajut sa pronunte cat mai corect....recunoaste in jur la 60-80 de cuvinte,dintre care doar vreo 5 in italiana ....la anul la gradinita o sa invete si italiana ca nu are incotro,acum doar o intelege zic eu destul de bine....
va imbratisez cu drag pe toate si multi pupicei copilasilor
petronici
poate va era dor de ficiormiu....
cam asa foloseste el olita


deci ii clar,la vara urmatoare ma inarmez cu multa rabdare si sper sa reusim ceva,pana atunci in jur la 4-5 panolini pe zi consuma....

nu va speriati,e doar putin ketchup


anku
buna fetelor
am intrat sa va salutam
petronici...chiar ma gandeam la tine ca te-am uitat!!!
multumesc!!!
Adelin este demential!!!
se vede ca-i prieste cu matusa!!!
iar poza cu ketchup.... liwlol.gif
mii de poopici de la noi!!!! tzuc.gif
anku
nimeni p aici???
petronici
pai vad ca numai noi doua ce mai dam pe aici,restul fetelor au cam uitat sa semneze condica....
ziceai si tu ca pui ceva poze cu Darius,ba de la petrecerea aia de demult ,ba cu tricicleta noua si eu inca astept unsure.gif
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Oct 8 2010, 06:11 PM) *
va plac ochelarii mei Spiderman?



QUOTE(claudiaena @ Oct 11 2010, 01:34 PM) *
Buna fetelor!

Noi suntem bine si am avut un "uichend" mai plin... Sambata am avut musafiri la meci, iar duminica am facut o mica "excursie". Am fost la gradina zoo din Braila(sa stii Rose ca m-am gandit la voi, dar eu cum nu am nici un numar de telef. tot degeaba) si apoi la Carrfour. Ne-am "gandit" la treaba asta de sambata iar duminica, desi eu cam voiam sa amanam ptr alta duminica, tati ne-a luat pe toti si gata....Bine-nteles ca i-am dat programul de masa si de somn al lui Mihai peste cap si ne-a secat cu tipete si urlete apoi cand am ajuns acasa. Nu l-a putut imbuna nimeni, desi am incercat si eu si tati si Maria.... Nu ii convenea nimic si numai scancea sau urla....

Pupam printesa ta Rose... E o dulce si imi aminteste de Maria cand era micuta.... Pacat ca nu am scaner, ceva, ca sa va pun poze de atunci.....Ce mai face printesa ta? I-a trecut febra? floare2.gif
Restul fetelor ce mai fac? Asteptam vesti prospete si poate si pozici.... floare2.gif
Va punem pozici proaspete...
o copii mai mereu pe Maria....

gata, ca v-am intoxicat suficient cu atatea poze.... ma duc la "lectii"
pupici



QUOTE(petronici @ Oct 12 2010, 04:53 PM) *
poate va era dor de ficiormiu....
cam asa foloseste el olita


UITATI-VA SI VOI CE COPILASI FRUMOSI AM GASIT EU AICI.
Nici nu st iu de unde sa incep.Andreea este super tare cu ochelarii ei si seamana fantastic cu Ilinca in poza asta. floare2.gif
Maria si Mihai sunt doi copii pe cinste si sunt convinsa ca atunci cand iti trec "pandaliile" mami Claudia la cat te freaca Mihai cand este supi ii pupacesti de cateva sute de ori. hug.gif tzuc.gif
Adelin daca nu invata inca la oala nu-i grav ca sigur nu ai vazut baietel de 15 ani sa faca pe el .Cu multa rabdare o sa invete sigur.Iar poza asta i-as pune-o in rama asa fata frumoasa are.
Adriana ce ne mai spui de Iancu?Au venit mami si tati tau la SB?
Oana nu reuseste inca sa se logheze si nici Doamna respectiva nu i-a raspuns sa se dumireasca putin ce trebuie sa faca..Asta ca sa-ti raspund Anku la intrebare.
Pe Sanzi o asteptam cu poze sa-l vedem pe Matei vorbaretul.
geocoto
Noi am fost la Paris de duminica pana marti si a fost ff frumos.Lucas s-a comportat exemplar desi a cam trebuit sa-l caram in brate din cauza multimii de oameni.Cu masina nu prea ai cum sa te deplasezi ca este un oras ff mare si complicat si atunci iei metroul care era full.
Aseara insa cand am ajuns Lucas avea febra si desi i-am dat cortizon nu i-a trecut deci a racit.Este destul de vesel si nu ii curge nasul dar are febra.Maine merg cu el la Dr sa vedem ce zice...

Uitati si un filmulet sa va faceti o parere cum ne-am petrecut noi weekend-ul:

anku
QUOTE(geocoto @ Oct 13 2010, 04:43 PM) *
Oana nu reuseste inca sa se logheze si nici Doamna respectiva nu i-a raspuns sa se dumireasca putin ce trebuie sa faca..Asta ca sa-ti raspund Anku la intrebare.

imi pare rau sa aud asa
sper ca nu am deranjat ca am intrebat....

ati avut vreme frumoasa...timp frumos...
iaR lucas se vede ca s-a simtit extraordonar....
e in forma.... liwlol.gif
ce bine ca nasii sunt asa de apropiati!!!
p Darius nu l-au vazut nasii de vreo 3 luni....dinainte sa plecam in rO...
si locuiesc kla 5 min de mers p jos de noi.... liwlol.gif
si noi vrem la Turn....desi cred ac nu voi ajunge eu p acolo ca nu stiu nici macar o boaba de franceza.... liwlol.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Oct 13 2010, 07:54 PM) *
imi pare rau sa aud asa
sper ca nu am deranjat ca am intrebat....

ati avut vreme frumoasa...timp frumos...
iaR lucas se vede ca s-a simtit extraordonar....
e in forma.... liwlol.gif
ce bine ca nasii sunt asa de apropiati!!!
p Darius nu l-au vazut nasii de vreo 3 luni....dinainte sa plecam in rO...
si locuiesc kla 5 min de mers p jos de noi.... liwlol.gif
si noi vrem la Turn....desi cred ac nu voi ajunge eu p acolo ca nu stiu nici macar o boaba de franceza.... liwlol.gif


Nu m-a deranjat deloc intrebarea ta.De la oboseala poate nu am pus accentul corect pe raspuns.
anku
QUOTE(geocoto @ Oct 13 2010, 09:05 PM) *
Nu m-a deranjat deloc intrebarea ta.De la oboseala poate nu am pus accentul corect pe raspuns.

aha...am crezut ca am ntrebat aiurea ceva...
cateodata mi se intampla sa fac gafe fara sa vreau....
eu sunt acum asa confuza ...nemtii au alta mentalitate
ceea ce la noi este ok...la ei nu este...
ceea ce este aiurea la noi...la ei este absolt normal!!!
Rose68
QUOTE(geocoto @ Oct 13 2010, 05:56 PM) *
Noi am fost la Paris de duminica pana marti si a fost ff frumos.Lucas s-a comportat exemplar desi a cam trebuit sa-l caram in brate din cauza multimii de oameni.Cu masina nu prea ai cum sa te deplasezi ca este un oras ff mare si complicat si atunci iei metroul care era full.
Aseara insa cand am ajuns Lucas avea febra si desi i-am dat cortizon nu i-a trecut deci a racit.Este destul de vesel si nu ii curge nasul dar are febra.Maine merg cu el la Dr sa vedem ce zice...

Uitati si un filmulet sa va faceti o parere cum ne-am petrecut noi weekend-ul:



pupam carliontatul . Cam asa alerga si Andreea la Lepsa dupa iepuri si rate.
Mami Geo , cu Adriana am vb eu la tel. Tati al ei a venit la Sibiu pentru analize supimentare. E destul de suparata din cauza lui. Nu are timp mai deloc. Iancu e bine
Noi de ieri am scapat si de diaree
Rose68
Mamicutelor...........ati fugit toate?
anku
hallo

noi suntem p aici...
suntem bine...
eu am primit antibiotic ptr ca nu mai puteam de bolnava ce eram..
la noi vad ca nu se arata nici un canin inca...
cateodata doarme bine cateodata nu doarme bine....
acum imi e frica aca m luat si ceva de piele miercuri....ptr ca au gasit un copil cu boala de piele
iar euu in ziua cu pricina schimbasem toate prosoapele si le-am spalat fara manusi...

mna...in rest...zile de toamna p la noi....
geocoto
Buna mamici,

noi tocmai am terminat cu Lucas un episod de febra care l-a tinut 4 zile.Nu a functionat cortizonul dar nici nu am vrut sa-i dau a2 a pastila.Ma asteptam sa fie raceala dar in afara de febra si o afta pe limba altfe semne nu au fost.
Si la noi la fel zile de toamna dar suntem obligati sa iesim din casa altfel ne toaca piticul creierii marunti.Cu papa ne cam chinuie, numai ce are chef, cand are chef.Asteptam sa-i revina o data apetitul ca altfel ajung si eu ca Rose si ma plang abea ajunsese si el la 11.500 si ...normal 1 pas inainte, 2 inapoi..

Va las ca am aici o jucarie stricata la ureche care zice intr-una mamamamamamamamamamamamamamamamamama.. oFloare1.gif
anku
anku
QUOTE(geocoto @ Oct 17 2010, 06:46 PM) *
Buna mamici,

noi tocmai am terminat cu Lucas un episod de febra care l-a tinut 4 zile.Nu a functionat cortizonul dar nici nu am vrut sa-i dau a2 a pastila.Ma asteptam sa fie raceala dar in afara de febra si o afta pe limba altfe semne nu au fost.
Si la noi la fel zile de toamna dar suntem obligati sa iesim din casa altfel ne toaca piticul creierii marunti.Cu papa ne cam chinuie, numai ce are chef, cand are chef.Asteptam sa-i revina o data apetitul ca altfel ajung si eu ca Rose si ma plang abea ajunsese si el la 11.500 si ...normal 1 pas inainte, 2 inapoi..

Va las ca am aici o jucarie stricata la ureche care zice intr-una mamamamamamamamamamamamamamamamamama.. oFloare1.gif

aahhhh...mai zice cineva ceva....
idem...mai rau e ca al meu se catara p mine in timp ce eu scriu i foloseste oarul meu p post de .....Liane....
sau vrea sa se joace cu masina p tastura mea...
uite-te...s-a trezit domnia lui la 6 jumate...si acum pune capul p tastatura sa doarma... wacko.gif
MIOSA
buna,

sunt o mamica de dec 2009 si acum am dat de voi aici!
sunt activa pe dec 2009 dar cred ca daca ma primiti voi fi si aici'
am 2 copii ........un baiat Calin de 6 ani si 3 luni si o fetita Anca de 9 luni jumate

rose ma bucur ca sunteti ok si ca am dat de tine ........nu ai mai intrat pe la noi ........cand ai timp intra

promit ca am sa pun si poze dar acum nu am timp
la fel cum spunea anku de unde atata timp??

incercam sa facem din toate cate putin !!!

claudiaena
Buna fetelor!

Nu stiu cand trece ziua si nici saptamana... Parca acu-i luni, si maine e vineri si "vine uichendu'"!

pana acu' am "facut" lectii, adica eu am stat pe net-calare iar Maria langa mine, "baga" bastonase si liniutze, si ma mai intreaba daca e bine si eu ma uit asa o secunda si dau din gura :ca da, e bine, si da-i inainte!....

Vremea asta pisacioasa ma blegit de tot. Weekendul asta am cascat gura prin magazine si am iesit si un pic cu piticul, ca "ne mananca urechile" daca nu iesim....Are o energie, de zici ca atunci cand doarme 2-3 ore la pranz, zici ca s-a incarcat ca dupa o noapte de somn....

Sambata, iar i-am articulat vreo 2 palmute la fund, ca numai mofturi a facut...Am fost in Real, si a inceput sa puna si el in carut ca si noi, diverse chestii de prin magazin, si cum nu l-am lasat a inceput sa urle, de fara nici o exagerare, dar am spus ca se auzea si in parcare... Avea fetelor un tacnal, de aveam impresia ca tot magazinul se holba la noi ca nu putem struni copilul. Asa ca pe amandoi a inceput sa ne ia cu transpiratii, iar piticul, ziceai ca-l tai, atat de tare urla. Bineinteles ca la iesire, cand am pus produsele in sacose "cumparasem" si vreo 3 chestii pe care nu aveam de gand...Apoi am trecut o fuga pe la cineva in vizita si cum piticul, de cate ori il prinde pe tati ca e cu el, numai in brate cere. Si cum tati de o saptamana se tot chinuie cu o durere de "sale" de merge stramb, a refuzat.... Iar urlete... La coborare, iar fuga dupa tati, sa il ia in brate si iar refuz si urlete, asa ca i-am articulat 2 palme, nu de alta, dar trebuia sa ma racoresc.... Are fetelor o personalitate de ma termina.... E asa de incapatanat si nu pot sa ii distrag atentia cu nimic...Acasa, daca refuza vreunul dintre noi sa ii faca pe plac ne stie tot blocul...A inceput sa bata din picioare si plange cu niste lacrimi de crocodil si urla tare....Asa ca incerc sa vad cum sa mai "educ" copilul ca prea si-a luat-o in cap....Ma bucur momentan ca nu loveste pe nimeni, cel putin afara cand mai e cu vreun copil, stau fara grija ca nu loveste, sau nu impinge alti copii...

Eu sunt cu casa intoarsa cu fundul in sus.... parca zici ca au trecut popoarele migratoare... Nici nu stiu ce sa fac mai intai, dar momentan am zis ca stau un pic sa imi revin, dupe ce am "muncit" scriind la pc, si apoi scot copiii la plimbare si apoi fac smotru, ca si asa al meu vine dupa 8 seara, ca are sedinta....

Inrest nic'... Tocmai am citit ca anul asta vom avea o iarma pe cinste si ca vine de la sfarsitul lui noiembrioe. Oricum si acum e urat si cetos, de iti vine sa stai degeaba la caldurica...pupici....
anku
QUOTE(claudiaena @ Oct 18 2010, 02:11 PM) *
Buna fetelor!

Nu stiu cand trece ziua si nici saptamana... Parca acu-i luni, si maine e vineri si "vine uichendu'"!

pana acu' am "facut" lectii, adica eu am stat pe net-calare iar Maria langa mine, "baga" bastonase si liniutze, si ma mai intreaba daca e bine si eu ma uit asa o secunda si dau din gura :ca da, e bine, si da-i inainte!....

Vremea asta pisacioasa ma blegit de tot. Weekendul asta am cascat gura prin magazine si am iesit si un pic cu piticul, ca "ne mananca urechile" daca nu iesim....Are o energie, de zici ca atunci cand doarme 2-3 ore la pranz, zici ca s-a incarcat ca dupa o noapte de somn....

Sambata, iar i-am articulat vreo 2 palmute la fund, ca numai mofturi a facut...Am fost in Real, si a inceput sa puna si el in carut ca si noi, diverse chestii de prin magazin, si cum nu l-am lasat a inceput sa urle, de fara nici o exagerare, dar am spus ca se auzea si in parcare... Avea fetelor un tacnal, de aveam impresia ca tot magazinul se holba la noi ca nu putem struni copilul. Asa ca pe amandoi a inceput sa ne ia cu transpiratii, iar piticul, ziceai ca-l tai, atat de tare urla. Bineinteles ca la iesire, cand am pus produsele in sacose "cumparasem" si vreo 3 chestii pe care nu aveam de gand...Apoi am trecut o fuga pe la cineva in vizita si cum piticul, de cate ori il prinde pe tati ca e cu el, numai in brate cere. Si cum tati de o saptamana se tot chinuie cu o durere de "sale" de merge stramb, a refuzat.... Iar urlete... La coborare, iar fuga dupa tati, sa il ia in brate si iar refuz si urlete, asa ca i-am articulat 2 palme, nu de alta, dar trebuia sa ma racoresc.... Are fetelor o personalitate de ma termina.... E asa de incapatanat si nu pot sa ii distrag atentia cu nimic...Acasa, daca refuza vreunul dintre noi sa ii faca pe plac ne stie tot blocul...A inceput sa bata din picioare si plange cu niste lacrimi de crocodil si urla tare....Asa ca incerc sa vad cum sa mai "educ" copilul ca prea si-a luat-o in cap....Ma bucur momentan ca nu loveste pe nimeni, cel putin afara cand mai e cu vreun copil, stau fara grija ca nu loveste, sau nu impinge alti copii...

Eu sunt cu casa intoarsa cu fundul in sus.... parca zici ca au trecut popoarele migratoare... Nici nu stiu ce sa fac mai intai, dar momentan am zis ca stau un pic sa imi revin, dupe ce am "muncit" scriind la pc, si apoi scot copiii la plimbare si apoi fac smotru, ca si asa al meu vine dupa 8 seara, ca are sedinta....

Inrest nic'... Tocmai am citit ca anul asta vom avea o iarma pe cinste si ca vine de la sfarsitul lui noiembrioe. Oricum si acum e urat si cetos, de iti vine sa stai degeaba la caldurica...pupici....

ohhhhh...saracutul Mihaita...o fi vrut si el sa ajute la cumparaturi!!!
si Darius asa face mereu...
cand era inainte sa plecam in Ro a fost rau...si-a luat un cos mic si a inceput sa bage de toate in carucior si ce urla dc puneam mana p el...
acum ne-am obisnuit...
mai rau este cand rupe sau strica cate ceva si tb sa platim...
sau cand musca din ciocolata cu tot cu hartoie din magazin...si dc nu il vad repede se gandeste sa-si mai ia una ...asa de rezerva...
si p unde ati mai fost???
in UICHEND::::
si eu tot asa am auzit ac va fi iarna lunga!!!
anku
QUOTE(MIOSA @ Oct 18 2010, 10:34 AM) *
buna,

sunt o mamica de dec 2009 si acum am dat de voi aici!
sunt activa pe dec 2009 dar cred ca daca ma primiti voi fi si aici'
am 2 copii ........un baiat Calin de 6 ani si 3 luni si o fetita Anca de 9 luni jumate

rose ma bucur ca sunteti ok si ca am dat de tine ........nu ai mai intrat pe la noi ........cand ai timp intra

promit ca am sa pun si poze dar acum nu am timp
la fel cum spunea anku de unde atata timp??

incercam sa facem din toate cate putin !!!

sa-ti traisac copii...
hai p la noi...bine faci!!! hug.gif
anku
p mine ma ia cu nervi....
am cautat toata casa dupa cablu minune de descarcat...si nu-l mai gasesc...
hmmmmmm...
aici numai barbate-meu e de vina..
am casa plina de cabluri si imi zice ca se poate ac tocmai cablul ala l-a dus in pivnita...
mai rau este ca si pivnita e plina de cabluri...
deci va dati seama ce distractie...


noia zi am fost la dentist...
suntem ok toti...
Darius are strunga...sper sa-i aduca noroc asa cum se spune din batrani!!!

in rest...azi mai greu...mai maraiti...dar ce sa faceMßßß
nORoc ac mi l-a luat tata...
am fost al curs ,am fost la lucru...deci....a mers...

voi ce mai faceti???
Simina nu ne mai scrii nimic???
anku


la noi se anunta miercuri noapte primii fulgi de nea..
de abia astept!!! bananab.gif
Rose68
numai Darius are strungareata?

hai sa va arat si eu
tu asa stii sa vor fi norocosi?
eu stiam ca cei cu strungareata traditia spune ca vor fi iubareti


MIOSA
mai ce strungareata am vazut eu acolo?!
pupam dulce fata !

la mine este o situatie tare hazlie Ancutei ii cresc dintisorii ( acum are 6) iar lui Calin ii cad ( i-au cazut 2 de jos)

asa ca ba ma bucur de caderea unuia ba ma bucur de aparitia altuia

vai ce vreme urata aveam! ieri nu i-am scos afara ca a plouat, azi se pare ca la fel .........iar stau cu geamul deschis si cu ei imbracati vreo 1-2 ore

claudiaena
salutare!

azi m-a chinuit talentul ca si asa iar ploua si e urat tare... mi-am facut un ness strong si apoi eram durasel....asa ca am facut briose si am zis sa fac si poze ca sa va arat opera mea de arta....oricum, tati a venit sa pape la pranz si m-a laudat, Maria e in extaz, acum, ca nu imi ajungea sa imi ridice moralul cu vremea asta urata, am zis sa va arat si voua... vedeti sa spuneti ca sunt bune!!! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

pupam pe andreiutza, care a ramas o dulcica, asa cum o stiam... Pupam si pe Darius si vrem sa vedem strungareatza...cand eram studenta in ultimul an, la Iasi, colegele de camera m-au invatat ca daca nu gasesc ceva sa intorc matura(adica sa stea cu perii in sus si cu coada in jos) si o sa razi asa cum si eu am ras, dar A FUNCTIONAT DE O GRAMADA DE ORI DE ATUNCI.... liwlol.gif






reteta e f simpla:
250g faina
1 praf copt
175g zahar
ciocolata fulgi(eu asa am gasit si am cumparat, dar am mai facut si cu ciocolata la tableta pe care am dat-o pe razatoarea mare) si e bine sa fie presarati deasupra ca sunt grei si apoi se duc la fundul compozitiei(eu acum i-am pus inea si cred ca mai bine se pun deasupra)....
250ml lapte
4 linguri ulei
vanilie/rom sau alte arome in functie de preferinte
1 ou
POFTA BUNA!!!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.