Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
Simina...chiar ma gandeam la voi....dar sambata si duminica ma gandeam ca veti fi plecati p undeva...
pare absurd ce-ti spun acum...asa imi scadea si mie tensiunea rau de tot inainte sa incep sa iau Elevit...apoi pana in august am avut liniste...si apoi iar...mi-au facut si mie analizele si era ok...si mi-a spus fie sa am prreg apa cu zahar fie o gura de pepsi....dar la tine 7 cu 4....hmmmmmmm...mica de tot...nu stiu dc o aveam si eu atat de mica...dar bine ca te-ai dus la dr...
sper sa ti le accepte p asigurarea medicala...ca altfel...imi spunea tata ca a platit el un pachet de asta de analize si a platit 280 ron...
cred ca te apuca nervii....ohhhhhhhhhh...
speram sa fie doar stari de la sarcina si nimic grav la tine....
Iancu ce face???
nu e graba....nu va deranjati ptr mine ...cand se poate ,atunci...
anku
ieri am asteptat 4 ore sa doarma de amaiaza si 3 ore sa doarma ptr seara-adica miezul noptii...si azi la 7 cine era in picioare???Darius...
nu are somn......
ieri la apaucat si de 2 ori si criza...de plans...am impresia ca i s-a schimbat si plansul...ptr ca acum urla ff ascutit...m-am gandit initial sa nu aiba dureri...dar nu!!!
noi...in cautare de papuci...nu intra adica vad clar ca forteaza in partea de sus a piciorului... sad.gif am citit referitor la papucul ideal ptr copii mici...ca ar fi indicat sa fie talpa piciorului masurata +12 pana la 17 mm mai mare...ptr ca atunci cand fuge se duce piciorul in fata si sa aiba loc...ptr ca altfel il va durea sad.gif cei din mag masoara fix si au teoriile lor ptr ca au si ei politica anume de a vinde cat mai mult..chiar auzeam ieri o mamica si o vanzatoare care spunea ca fetita este intre 24 si 25...iar vanzatoarea ia spus sa ia 24 iar ea a acceptat abia intra papucul ...dar ea.... probabil ca va purta vreo 2-3 sapt papucii...doh.gif .noua nici asa nu ne intra...ca.l tine in partea de sus

in rest la mancat...scuipa peste tot...zilele trecute mi-a refuzat si mie spanacul.... wacko.gif sad.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 6 2011, 11:40 AM) *
Simina...chiar ma gandeam la voi....dar sambata si duminica ma gandeam ca veti fi plecati p undeva...
pare absurd ce-ti spun acum...asa imi scadea si mie tensiunea rau de tot inainte sa incep sa iau Elevit...apoi pana in august am avut liniste...si apoi iar...mi-au facut si mie analizele si era ok...si mi-a spus fie sa am prreg apa cu zahar fie o gura de pepsi....dar la tine 7 cu 4....hmmmmmmm...mica de tot...nu stiu dc o aveam si eu atat de mica...dar bine ca te-ai dus la dr...
sper sa ti le accepte p asigurarea medicala...ca altfel...imi spunea tata ca a platit el un pachet de asta de analize si a platit 280 ron...
cred ca te apuca nervii....ohhhhhhhhhh...
speram sa fie doar stari de la sarcina si nimic grav la tine....
Iancu ce face???
nu e graba....nu va deranjati ptr mine ...cand se poate ,atunci...



Bineinteles ca am platit...ca cica daca aveam programare nu plateam. Am intrebat cum e cu programamrea si cica in 25 ale lunii sa sun pt programare ca nu au fonduri si fac de cate au in orimele zile ale lunii urmatoare...data viitoare stiu cum sa fac....dar azi am platit ca nu am vrut sa astept pana la sfarsitul lunii....plus ca e Pastele. M-au costat 130 ron....no...acum asta e....nici dr de familie nu mi-a spus....oricum e o ametita.....mi-a trecut pe trimitere salariat si nu gravida. Asa am patit si cand mi-a dat reteta pt duphaston.....noroc ca a fost amabila si mi-a spus farmacista ma sa duc inapoi la dr sa-mi modifice ca altfel dadeam 1 mil pe pastile....modificand pe gravida le-am luat gratis....
Vineri iau rezultatele si sper sa ajung si la dr de familie pana merg la 6.30 la cardiolog...sper sa fie ok....ca deja imi fac griji. Azi iar nu ma simt bine....probabil si faptul ca nu am dormit azi noapte.....dar deja ma enerveaza situatia.....mi-e doar sa nu fiu singura si sa pic ....ca mi-e de Iancu...iar n situatii e astea ma iau si toate cele cand stiu ca socru-miu s-a izolat la tara.....spr ca macar vineri sa vina sa stea cu Iancu cat suntem noi la medic ca nu pot sa-l car dupa mine la clinica nervi.gif Saptamana trecuta la cumparaturi s-a enervat Bebe cumplit pe el ca nu vroia sa stea locului si ca fugea...S-a facut tot mai smecher si mai nazdravan....dar nici Bebe nu mai are rabdare dupa o zi plina.....Se mira cum fac eu fata....i-am zis ca strang din dinti, numar pana la 10 si o iau de la capat smile.gif. E cuminte , e intelegator....dar uneori zici ca are arici in fund.....toata ziua e plin de energie dar in unele momente face cat 100 liwlol.gif
Dar hai sa-l si laud....de 2 saptamani face kaki doar la olita....cere si daca ii vine se poate abtine din cate vad. Si ieri mi-a spus ca face pisi si se uita la pampersi....probabil ca constientizeaza si acest aspect doar ca inca nu stie sa se tina....dar tot sunt multumita cu kaki. AM incercat sa-l las in fundul gol sau sa-i dai chilotei si sa-l las sa faca pe el....de unde...s-a udat si nu a reactionat....ori erau pantalonii mai larguti si nu ii tineau rece...ori a vrut sa ma fenteze.....nu am mai incercat a doua oara.....am zis ca-l mai las o saptamana sa vad daca imi spune cand face pisu ca sa vad daca nu a fost doar o concidenta....si apoi incerc iar cu metoda aplicata de Andreea si Geo....
anku
bv voua...felicitari ptr tb mare la olita
noi inca nu am inceput...astept sa se mai incalzeasca...oricum..cred ca o sa fie aiurea tare la inv cu pipi in olita...si cu lasatul fara pampers in casa...ptr ca tati nu vrea,ca maram i uda tot.....si zau ca nu stiu cum o sa-l invat...poate numai prin parc...aiurea...dar vadem noi...sau poate in Ro unde tocmai am zis ca nu ma complic cu inv pipi la olita....acolo e mai multa gresie si pot sterge mai bine... liwlol.gif
daaaaaaaaaa....asa face si asta cu fuga prin magazine...si mai rau este ca nu-l mai prinzi liwlol.gif saracutii de voi....tu te simti rau.bebe obosit dupa atata munca...
pai cred ac socrul va vrea sa-si puna in gradina...ca stiu de la tata...are si el in curte gradina...si ma tampeste de 1 sapt cu pusul in gradina....nici al tel nu pot vb cu el ca tb sa puna in gradina liwlol.gif
lasa ca la vara...cine papa legume 100% bio??? hug.gif
pffff...macar acum stii cand sa suni...ca sa beneficiezi si tu de gratuitate...tu acum esti angajata la firma voastra???iti merg asigurarile ???ar fi tare bine....asa ai mai prinde poate si ceva indemnizatie...
tu ai gasit olita mare???incape funduletul???sau faceti p Wc???asa am platit eu in prima luna...TOT...analize,med,consultatii...anlaize cu testele alea suplimentare de toxoplasma am platit 300 lei....ma duc al farmacie sa iau ce mi-a dat ginecologul...60 ron din care 45 lei Elevit...ma duc al medicul de fam...imi da si ala vreo 6 feluri de bumburi...m-ia dat tata ca nici nu mai aveam bani...erau numai compensate...si am platit 90 ron...nu stiu cat erau compensate...o plasuta de bumburi sad.gif si din nestiinta le-am si luat p toate pana am ajuns aici...si am mir cum de am luat atat in greutate???
am mai platit si ginecolgul...si s-au dus 550 ron asa in aer al 8 sapt de sarcina...dintr-un salariu de 700 ron wife.gif
ceva de groaza....poate reusesti data viitoare macar sa faci si tu cum ar tb sa faca o graviduta...gratuit.... yes.gif

noi iesim sa cautam iar papuci...nu am fost in zona industriala...sunt si caolo cateva magazine...sa vad ce gasesc....
va poopam cu drag...si asteptam rasp de la analize!!! tzuc.gif
geocoto
Hei mamici,
scrisesem un mesaj azi dar nu l=am mai gasit pe ecran dupa ce am parasit calculatorul putin...
Rose zice ca nu se poate loga.Analizele nu i=au iesit cum trebuie Andreutei si acum este pe antibiotic.

Am facut o mancarica in seara asta, reteta a la Georgiana si ma gandeam sa vi=o scriu si voua daca tot le=a placut a lor mei.Lucas a papat ff bine desi de o ora se tot plangea de somn.Are o mica infectie urinara si el si a obosit dupa ce am fost azi la loc de joaca.

Mancare de pui cu praz

2 fire praz
copanele(eu am pus 8)
boabe de porumb
sare, piper, busuioc, cimbru

Se caleste prazul taiat rondele cu putin ulei 2 minute pe flacara mica.
Copanelele se lasa 2 minute in apa clocotita cat sa=i iasa toxinele si apoi se arunca apa si se puna alta curata cat sa acopere putin copanelele.Se pune un praf de sare si se adauga si prazul calit.Se lasa la fiert la foc mediu circa 20 minute apoi se adauga boabele de porumb si piperul busuioc si cimbru.Eu le pun cateva ramurele ca le am in gradina.
Se pune apoi la sfarsit pt sos bulion si o lingura de faina(frecata cu apa calda) ca sa se lege putin.Se mai lasa inca 10 minute pe foc.
Am acompaniat mancarica cu ramurele de brocoli puse in apa clocotita pt 15 minute si piesa de rezistenta este usturoiul daca va place.Am mancat la chinezi si mi=a placut la nebunie.Adaugati in apa impreuna cu sare si piper si usturoi pisat, zdrobit, tocat marunt cum vreti numai usturoi sa fie sau si mai bine ginger(ghimbir).

Daca nu o faceti voi macar sa=mi aduc aminte data viitoare cand o mai fac eu.

Iar la pranz le=am dat mancare de post biggrin.gif mancare de cartofi (facuta in felul meu ) cu salata de sfecla rosie.

Hai ca am avut chef de scris... oFloare1.gif
geocoto
Adriana nu stiu prin ce stari trci dar ce banuiesc eu nu pare a fi ff bine.Of asa rau imi pare ca nu aud ca ai cea mai usoara sarcina dintre noi toate pana acum.
Bravo, bravo pentru Iancu sper sa il tina obiceiul.

Anku noi am luat pantofi chiar azi de la Clarks, nu stiu daca la voi exista firma asta si sunt ff multumita de ei.Azi am insirat vreo 10 perechi de incaltari ale lui Lucas si nu stiu ce sa fac sa le vand sau sa le dau cadou...Nu prea imi place sa fac cadou incaltarile lui ca sunt din perioada de cand invata sa mearga si sunt cam zdrelite... blush.gif

Andreea si eu mai am asa niste nervi cand Lucas abea s=a trezit si eu sunt franta si ma calareste si se enerveaza pe mine ca nu cooperez.Si eu nu sunt gravida.gif si tot ma lasa rabdarile cateodata.
anku

nu stiu dc este bautura sau nu...
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Apr 6 2011, 11:35 PM) *
Adriana nu stiu prin ce stari trci dar ce banuiesc eu nu pare a fi ff bine.Of asa rau imi pare ca nu aud ca ai cea mai usoara sarcina dintre noi toate pana acum.
Bravo, bravo pentru Iancu sper sa il tina obiceiul.


Ce banuiesti? Zi-mi ...ca ma bagi in altele acuma.....numai la asta ma gandesc acum....
anku

simina...cum sunt analizele???
maine te duci la cardiolog???
nu te speria.... sad.gif
Geo...am cautat la Clarks...din pacate la noi aduc se pare numai ptr femei si barbati...par de calitate...cum spuneam...la noi e buba mare ca nu intra piciorul in orice papuc...ca e prea inalta talpa piciorului...
am gasit si noi ieri ceva ...dar...o sa-i tin probabil de buni...
eu tocmai caut papuci zdreliti ptr joaca si catarat liwlol.gif ...dar tb sa-i intre p piciorus...am papuc marimea 26 si nu intra...
sa vad cd gasesc in mai la un targ de asta...de buni i-am luat..si nu prea imi surade ideea sa-i dau la zdrelit papuci scumpi...dar...sa vad....dc nu am ce face!!!

cu papucii...ce stii care are nevoie si imi pare rau ca nu-i mai am!!!
eu din cate mi-am dat seama cred ca acum vor incepe ei sa strice papuci si haine...asa serios!!! liwlol.gif ohmy.gif
Rose ce mai faceti voi???
Claudia...nu ne mai soui nimic...ori ai probl cu logarea???

ati vazut ce aiurea este cu logarea...cum inchis si deschid alta pagina a forumului ...cum tb sa ma loghez iar!!! sad.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 7 2011, 11:22 AM) *

simina...cum sunt analizele???
maine te duci la cardiolog???
nu te speria.... sad.gif
Geo...am cautat la Clarks...din pacate la noi aduc se pare numai ptr femei si barbati...par de calitate...cum spuneam...la noi e buba mare ca nu intra piciorul in orice papuc...ca e prea inalta talpa piciorului...
am gasit si noi ieri ceva ...dar...o sa-i tin probabil de buni...
eu tocmai caut papuci zdreliti ptr joaca si catarat liwlol.gif ...dar tb sa-i intre p piciorus...am papuc marimea 26 si nu intra...
sa vad cd gasesc in mai la un targ de asta...de buni i-am luat..si nu prea imi surade ideea sa-i dau la zdrelit papuci scumpi...dar...sa vad....dc nu am ce face!!!

cu papucii...ce stii care are nevoie si imi pare rau ca nu-i mai am!!!
eu din cate mi-am dat seama cred ca acum vor incepe ei sa strice papuci si haine...asa serios!!! liwlol.gif ohmy.gif
Rose ce mai faceti voi???
Claudia...nu ne mai soui nimic...ori ai probl cu logarea???

ati vazut ce aiurea este cu logarea...cum inchis si deschid alta pagina a forumului ...cum tb sa ma loghez iar!!! sad.gif


Si eu patesc la fel......dar cica problemele sunt in curs de rezolvare....

Rezultatul la analize il iau maine dupa 3. Sper sami-l dea ca sa pot sa merg si la medicul de fam inainte de cardiolog....La cardio am la 6.30 programare....am emotii de nu va spun....sper sa nu-l mostenesc pe tata....
geocoto
Vai de mine Adriana am citit din nou ce am postat si nu asa am vrut sa sune.Oricum te sunam daca eram eu desteapta si puteam sa interpretez analizele asa virtual.
Ma refeream la toate starile de voma, lesin si toate celelalte prin care ai trecut pana acum.Scuze daca ti=am creat emotii.... notworthy.gif notworthy.gif
Astept sa ne spui ce ti=a zis Dr?

Pupi oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Apr 7 2011, 05:42 PM) *
Vai de mine Adriana am citit din nou ce am postat si nu asa am vrut sa sune.Oricum te sunam daca eram eu desteapta si puteam sa interpretez analizele asa virtual.
Ma refeream la toate starile de voma, lesin si toate celelalte prin care ai trecut pana acum.Scuze daca ti=am creat emotii.... notworthy.gif notworthy.gif
Astept sa ne spui ce ti=a zis Dr?

Pupi oFloare1.gif


Eu te pupi pe tine......
M-am mai linistit acuma......dar dimineata eram varza....mai ales ca de 2 zile m-au luat niste ganduri nu tocmai frumoase.....dar am incredere....Maine va anunt ce si cum cum ma intorc de la medic....
Pai trebuia sa fie asa acum nu?biggrin.gif...daca la Iancu nu am avut nimic si pana in luna a 8 am calatorit cu toate mijloacele de transport posibile.....acum trebuia sa fiu mai cuminte, nu.....liwlol.gif liwlol.gif

simina_ana
Neata de la noi....matinala si azi...am facut deja o supica cu galuste, o fripturica pt pranz e la cuptor si snitele lui Iancu....vreau sa dau cu aspiratorul pana vine prietena mea.....am ganduri mari azi....de fapt incerc sa ma obosesc ca sa nu ma gandesc la analizele de azi si medicii pe care ii voi vizita.....Nu stiu ce am dar de 3 zile am niste ganduri nasoale de tot ....si cel mai rau e noaptea cand e liniste si pace in casa si pot sa "aud" ce prostii vorbesc piticii mei de pe creier doh.gif

Imi doream sa ies azi....dar se pare ca nu putem cu ploaia asta....desi poate mai pe la 12 il scot putin pe Iancu afara chiar daca ploua....ca sa luam o gura de aer curat...oricum ne trebuie paine....asta daca nu fac eu intre timp...

Va pupam si va dorim o zi placuta....
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 8 2011, 09:30 AM) *
Neata de la noi....matinala si azi...am facut deja o supica cu galuste, o fripturica pt pranz e la cuptor si snitele lui Iancu....vreau sa dau cu aspiratorul pana vine prietena mea.....am ganduri mari azi....de fapt incerc sa ma obosesc ca sa nu ma gandesc la analizele de azi si medicii pe care ii voi vizita.....Nu stiu ce am dar de 3 zile am niste ganduri nasoale de tot ....si cel mai rau e noaptea cand e liniste si pace in casa si pot sa "aud" ce prostii vorbesc piticii mei de pe creier doh.gif

Imi doream sa ies azi....dar se pare ca nu putem cu ploaia asta....desi poate mai pe la 12 il scot putin pe Iancu afara chiar daca ploua....ca sa luam o gura de aer curat...oricum ne trebuie paine....asta daca nu fac eu intre timp...

Va pupam si va dorim o zi placuta....

ravnesc si eu la supica cu galuste maine....
sa dea Dumnezeu sa fie bine..... tzuc.gif
la noi au anuntat 16 grade si cer variabil...ieri au fost 25...
simina_ana
Ciau fetele.....am reusit de am ajuns azi pe la toti medicii...
Am calciu scazut si anemie. De aici si starile mele de rau. AM primit doar fier , calciu nu pot lua acum abia din saptamana 29 ca provoaza contractii. Probabil la urmatorul control gineco voi primi si vitamine. Pana atunci mi s-a spus multe fructe si legume....cat mai multe.
La cardiolog toate bune. Adica nu am nimic la inima dar tensiunea e o problema. Azi aveam 15/ 8 la cardio, dupa ce la medicul de familie am avut-o 13/7....dar radea medicul ca e tensiune din cauza emotiilor. Mi-a zis sa nu mai mananc sarat si daca tot mare ramane voi primi tratament.
Cam atat.....acum sunt mai linistita...ii fac acum lapticul lui Iancu si pentru ca nu a dormit azi la pranz profit si ma pun in pat cu el si poate dorm mai devreme.....
Va pupam!
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 8 2011, 10:34 AM) *
ravnesc si eu la supica cu galuste maine....
sa dea Dumnezeu sa fie bine..... tzuc.gif
la noi au anuntat 16 grade si cer variabil...ieri au fost 25...


Trimite si aici vremea buna.....
La noi azi a plouat ...a fost o zi mohorata....pe la 4 s-a oprit ploaia..dar bubu in speranta ca poate adorme si Iancu nu la mai scos.....asa ca nici somnic nici afara azi....dar ne revansam maine daca e frumos....vant sa nu fie de fapt.....
Gata fug in pat....va pupi.....
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 8 2011, 07:24 PM) *
Ciau fetele.....am reusit de am ajuns azi pe la toti medicii...
Am calciu scazut si anemie. De aici si starile mele de rau. AM primit doar fier , calciu nu pot lua acum abia din saptamana 29 ca provoaza contractii. Probabil la urmatorul control gineco voi primi si vitamine. Pana atunci mi s-a spus multe fructe si legume....cat mai multe.
La cardiolog toate bune. Adica nu am nimic la inima dar tensiunea e o problema. Azi aveam 15/ 8 la cardio, dupa ce la medicul de familie am avut-o 13/7....dar radea medicul ca e tensiune din cauza emotiilor. Mi-a zis sa nu mai mananc sarat si daca tot mare ramane voi primi tratament.
Cam atat.....acum sunt mai linistita...ii fac acum lapticul lui Iancu si pentru ca nu a dormit azi la pranz profit si ma pun in pat cu el si poate dorm mai devreme.....
Va pupam!

sa va dea Dumnezeu sanatate sa va puteti creste cele 2 minuni....
ma bucur ca esti relativ ok....
speram ca ati dormit bine dragilor!!! tzuc.gif
anku

mai fetelor...voi ce stiti de asigurarea obligatorie p casa???
ati platit sau ati plati asa ceva???
eu nu am stiut ca este lege.....abia azi am investigat....


va doresc un weekend frumos...si insorit...
noi nu avem planuri....dar sper sa gasim ceva...in caz contrar mergem la apa...

ahhhhhhhhh...sunt happy ca accepta noul scaunel ...pana acum din cauza ca nu-l accepta p cel cumparat anul trecut din cauza masutei ,am imprumutat unul de cumnatul...dar acum i l-am adus in casa p cel nou...si este f vrajit ...ma pune sa il pun p fotoliu ca sa stea in el,....mai tb sa vad cum vede din masina..dc este destul de inalt sau nu...ca masuta o accepta...asa ca m-a scutit de ceva bani,ca dc nu...tb sa cumpar un altul...planuim sa mai venim si anul asta acasa...iar la 20 ore de drum imi tb unul confortabil....si cred ca este mai comod decat celalalt ca-l pot intindepana la 180 grade

in rest...i aparuse un semn p cefa in forma de cruce...acum vad ca se retrage....
ieri in baie mi-a zis ca el vrea sa doarma in cer......m-am speriat crybaby.gif
alaltieri mi-a aruncat 2 ghivece peste balcon de a terizat p acoperisul unui birou
iar miercuri in timp ce mergea linistit p langa mine p centru...s-a aplecat a luat o piatra...si zdup cu ea in vitrina de la Vodafone ohmy.gif
el nu facea asta...nu arunca niciodat cu pietre ptr ca asa l-am invatat...dar uite.... biggrin.gif
geocoto
Ce ma bucur Adriana ca nu este nici o veste alarmanta ca abea asteptam sa citesc sa vad ce ti=a zis Dr.

Lui Lucas se pare ca nu=i prieste nici laptele de soia ca iar se plange de burtica.Am crezut ca a racit la rinichi sau este vreo infectie urinara dar vad ca este constipat si are gaze, probabil dureroase.
Sunt buimaca de somn.Inainte de culcare am evitat sa=i dau lapte si parca a dormit mai linistit.
Ieri am plecat la magazin sa facem cumparaturile si a vazut un restaurant si a vrut musai sa intram .El a papat scoici cu cartofi prajiti, o exceptie in meniul lui dar vreau sa=l invat sa pape de toate nu ca mine ce nu le=a placut celor din jurul meu nu am mancat nici eu.Cand ajungeti in lunile cu R in strainatate neaparat sa incercati scoicile.Arata cam bizar sa le bagi in gura dar sunt delicioase.

Va las ca aveam in plan sa spal si eu perdelele dar cu Lucas dupa mine nu stiu ce voi reusi.Il astept pe sot sa vina sa mi le dea jos.Am emotii ca sunt tare sofisticate si mi=e sa nu fac vreo boacana. biberon.gif

Un weekend minunat va dorim oFloare1.gif

PS Matei al Oanei va fi operat marti de polipi deci daca va puteti gandi la ei atunci sa mearga totul bine pray.gif pray.gif pray.gif ca Oana este putin speriata ca orice mama.
anku
QUOTE(geocoto @ Apr 9 2011, 10:51 AM) *
Ce ma bucur Adriana ca nu este nici o veste alarmanta ca abea asteptam sa citesc sa vad ce ti=a zis Dr.

Lui Lucas se pare ca nu=i prieste nici laptele de soia ca iar se plange de burtica.Am crezut ca a racit la rinichi sau este vreo infectie urinara dar vad ca este constipat si are gaze, probabil dureroase.
Sunt buimaca de somn.Inainte de culcare am evitat sa=i dau lapte si parca a dormit mai linistit.
Ieri am plecat la magazin sa facem cumparaturile si a vazut un restaurant si a vrut musai sa intram .El a papat scoici cu cartofi prajiti, o exceptie in meniul lui dar vreau sa=l invat sa pape de toate nu ca mine ce nu le=a placut celor din jurul meu nu am mancat nici eu.Cand ajungeti in lunile cu R in strainatate neaparat sa incercati scoicile.Arata cam bizar sa le bagi in gura dar sunt delicioase.

Va las ca aveam in plan sa spal si eu perdelele dar cu Lucas dupa mine nu stiu ce voi reusi.Il astept pe sot sa vina sa mi le dea jos.Am emotii ca sunt tare sofisticate si mi=e sa nu fac vreo boacana. biberon.gif

Un weekend minunat va dorim oFloare1.gif

PS Matei al Oanei va fi operat marti de polipi deci daca va puteti gandi la ei atunci sa mearga totul bine pray.gif pray.gif pray.gif ca Oana este putin speriata ca orice mama.

nu are gusturi rele Lucas liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
bafta la spalat perdele...eu le-am spalat acum o luna...si ieri am obs ca le-a manjit cu ceva ...darius bineinteles....
Oana...ne gandim la voi...o sa fie bine !!!!poate vb p mess!!!
simina_ana
Ciau fetele.....
Ce faceti?
Noi ne-am trezit dis-de dimineata avand in vedere ca aseara la 9 dormea....am facut ordine prin casa si acum avem "boala" pe 2 maimute. Una mai mare si una mai mica....si alea sunt mama si Iancu liwlol.gif ...sa vedeti ce le dragaleste....Am pictat....i-am pus tabloul la uscat si cred ca o sa-l inramez....ca a folosit fain culorile...chiar daca e un talmes balmes acolo liwlol.gif

AM chef sa fac ceva bun azi si nu stiu ce ...sunt in cautare de retete...si apropos de reteta mi-am adus aminte Geo ca m-ai rugat sa pun iar reteta de biscuiti ce am facut-o pt pitic....uite-o aici...http://www.in-familie.ro/biscuiti-de-casa/....

Nu cred ca iesim nicaieri pe-afara azi...ca bate un vant....azi noapte ziceai ca ia pe sus toti copacii si masinile....asa rau se auzea.....si vad ca azi e la fel...dinc and in cand mai trage si o rafala de ploaie....

Voi pe unde umblati? Cam pustiu pe aici....

Azi mi-a facut tati omleta fara sare si fara sunca cum imi place mie.....asa rea la gust e mancarea fara sare doh.gif ..ma simteam ca in povestea aia Sarea in bucate liwlol.gif .....mai ramanea sa-mi puna miere si zahar liwlol.gif liwlol.gif ....

claudiaena
Salutare!

Eu intru greu, ptr ca nu imi mai ajunge ziua. Lectiile s-au inmultit, cerintele la scoala Mariei, la fel, eu m-am inscris sa mai progresez un pic si am f multa treaba si plus toate treburile casnice si ziua marita(si Mihai care vrea mai mult afara) si ne luptam si cu olita.....Deci as vrea sa fie ziua un pic mai mare. Mai vreau si eu sa fac un pic de curatenie, dar sa vedem....

Mihai creste, tot stalceste multe cuvinte, dar deja vb in propozitii si iubim si eu si tati perioada asta.... Dar ne confruntam cu accesele lui de personalitate+si ale Mariei si asta ne epuizeaza....A ajuns si el la perioada lui NU si e taaare greu. Dar am scapat de suzi si bibe, doarme numai in patut, adoarme mancand mar(cam pateaza asternutul, dar asta e)....dar nu mai cere in pat cu noi. Adoarme f tarziu, in jur de 11.30 si se trezeste cam la 8, dar doarme vreo 3 ore la pranz....Eu abia astept vacanta, sa scap de stresul asta zilnic cu lectiile Mariei....si mai avem cam o saptamana. In rest suntem si eu si tati ca in reclama aia la vitamine:birou-pat, birou-pat.....Si trece timpul extrem de repede....

Promit sa mai pun poze sa nu ne uitati si salutam toate mamicile (si cele cu burtici si fara) si le dorim rabdare si numai bine... Iar la toti puiutii de dec. milioane de pupici.... trandafir.gif
anku
oana petrina
Buna dragelor
nu mai reusesc sa intru........am fost cu Matei la Bucuresti la control si mi-a zis ca trebuie operat de vegetatii adenoide(polipi). nu stie daca si amigdalele ca vede mai bine cand il adoarme. eu i-am zis clar ca nu vreau sa-i scoata amigdalele aiurea. sa i le lase acolo ca el nu a avut probleme cu gatul.........in fine ... l-au programat la o clinica privata pe 24 mai. am insistat sa-l opereze mai devreme ca abea respira si am reusit sa-i gasesc loc pe 12 apr adica maine......si Matei al meu a racit destul de tare asa ca iar am amanat operatia. ptr operatie trebuie sa fie perfect sanatos. sad.gif nu va spun ca desi am o teama de operatie deja ma apuca nervii ca nu reusim sa o facem mai repede ca sa scape si el mititelul si sa poata respira . dorm cu el ca mi-e frica sa nu se sufoce....ce sa va spun ca e un mare stres. in rest crestem am inceput si noi sa mai bodoganim cate ceva....la olita sta dar nu face nimik. am inceput sa mergem putin cu rolele . ii place f tare. eu toata ziua la munca si cand vin acasa stau cu puiul. asteptam floriile ca sa ne petrecem. speram sa fie cald ca sa stam in curte dar dupa cum se pare tot in casa cred ca sfarsim smile.gif
pupam toate fetele , burticile si copilasii

http://youtu.be/3bORrPRIeXw
http://youtu.be/bve8vgWu-w4
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Apr 11 2011, 01:13 PM) *
Buna dragelor
nu mai reusesc sa intru........am fost cu Matei la Bucuresti la control si mi-a zis ca trebuie operat de vegetatii adenoide(polipi). nu stie daca si amigdalele ca vede mai bine cand il adoarme. eu i-am zis clar ca nu vreau sa-i scoata amigdalele aiurea. sa i le lase acolo ca el nu a avut probleme cu gatul.........in fine ... l-au programat la o clinica privata pe 24 mai. am insistat sa-l opereze mai devreme ca abea respira si am reusit sa-i gasesc loc pe 12 apr adica maine......si Matei al meu a racit destul de tare asa ca iar am amanat operatia. ptr operatie trebuie sa fie perfect sanatos. sad.gif nu va spun ca desi am o teama de operatie deja ma apuca nervii ca nu reusim sa o facem mai repede ca sa scape si el mititelul si sa poata respira . dorm cu el ca mi-e frica sa nu se sufoce....ce sa va spun ca e un mare stres. in rest crestem am inceput si noi sa mai bodoganim cate ceva....la olita sta dar nu face nimik. am inceput sa mergem putin cu rolele . ii place f tare. eu toata ziua la munca si cand vin acasa stau cu puiul. asteptam floriile ca sa ne petrecem. speram sa fie cald ca sa stam in curte dar dupa cum se pare tot in casa cred ca sfarsim smile.gif
pupam toate fetele , burticile si copilasii

http://youtu.be/3bORrPRIeXw
http://youtu.be/bve8vgWu-w4


Ce simpatic este Mateut cu rolele lui si cum se arunca.Vrea sa ne arate "asa da, asa nu" eusa_clap.gif

Cred ca sunteti stresati si mai ales tu .Ca mama cateodata ti se opreste tie respiratia pana le este lor bine.Va tinem pumnii sa va faceti repede bine si sa puteti face operatia cat mai curand.
Lucas tot imi arata ca il doare burtica si nu mai stiu acum ce mai este.Ieri era constipat si am inteles dar azi dimi a facut bine si tot se plange de burtica.Cred ca totusi ma duc sa=i fac echo maine...

Pup oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Apr 11 2011, 03:13 PM) *
Buna dragelor
nu mai reusesc sa intru........am fost cu Matei la Bucuresti la control si mi-a zis ca trebuie operat de vegetatii adenoide(polipi). nu stie daca si amigdalele ca vede mai bine cand il adoarme. eu i-am zis clar ca nu vreau sa-i scoata amigdalele aiurea. sa i le lase acolo ca el nu a avut probleme cu gatul.........in fine ... l-au programat la o clinica privata pe 24 mai. am insistat sa-l opereze mai devreme ca abea respira si am reusit sa-i gasesc loc pe 12 apr adica maine......si Matei al meu a racit destul de tare asa ca iar am amanat operatia. ptr operatie trebuie sa fie perfect sanatos. sad.gif nu va spun ca desi am o teama de operatie deja ma apuca nervii ca nu reusim sa o facem mai repede ca sa scape si el mititelul si sa poata respira . dorm cu el ca mi-e frica sa nu se sufoce....ce sa va spun ca e un mare stres. in rest crestem am inceput si noi sa mai bodoganim cate ceva....la olita sta dar nu face nimik. am inceput sa mergem putin cu rolele . ii place f tare. eu toata ziua la munca si cand vin acasa stau cu puiul. asteptam floriile ca sa ne petrecem. speram sa fie cald ca sa stam in curte dar dupa cum se pare tot in casa cred ca sfarsim smile.gif
pupam toate fetele , burticile si copilasii

http://youtu.be/3bORrPRIeXw
http://youtu.be/bve8vgWu-w4



Of...Of....si iara of......sunt surprinsa.....mai ales ca stiu ca inainte de 4 ani nu se poate pune un diagnostic corect pt polipi. De curiozitate la cine ai fost?
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Apr 11 2011, 07:34 PM) *
Ce simpatic este Mateut cu rolele lui si cum se arunca.Vrea sa ne arate "asa da, asa nu" eusa_clap.gif

Cred ca sunteti stresati si mai ales tu .Ca mama cateodata ti se opreste tie respiratia pana le este lor bine.Va tinem pumnii sa va faceti repede bine si sa puteti face operatia cat mai curand.
Lucas tot imi arata ca il doare burtica si nu mai stiu acum ce mai este.Ieri era constipat si am inteles dar azi dimi a facut bine si tot se plange de burtica.Cred ca totusi ma duc sa=i fac echo maine...

Pup oFloare1.gif



Sper sa fie totul o la echo....eu de cateva zile il pazesc pe Iancu mai ceva ca pe butelie....si nu-l mai las sa bage nimic in guritza.....in ultima saptamana am auzit de 2 cazuri cu copilasi care au inghitit banuti sau baterii mici de ceas....
Asteptam vesti....
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Apr 9 2011, 11:55 PM) *
Salutare!

Eu intru greu, ptr ca nu imi mai ajunge ziua. Lectiile s-au inmultit, cerintele la scoala Mariei, la fel, eu m-am inscris sa mai progresez un pic si am f multa treaba si plus toate treburile casnice si ziua marita(si Mihai care vrea mai mult afara) si ne luptam si cu olita.....Deci as vrea sa fie ziua un pic mai mare. Mai vreau si eu sa fac un pic de curatenie, dar sa vedem....

Mihai creste, tot stalceste multe cuvinte, dar deja vb in propozitii si iubim si eu si tati perioada asta.... Dar ne confruntam cu accesele lui de personalitate+si ale Mariei si asta ne epuizeaza....A ajuns si el la perioada lui NU si e taaare greu. Dar am scapat de suzi si bibe, doarme numai in patut, adoarme mancand mar(cam pateaza asternutul, dar asta e)....dar nu mai cere in pat cu noi. Adoarme f tarziu, in jur de 11.30 si se trezeste cam la 8, dar doarme vreo 3 ore la pranz....Eu abia astept vacanta, sa scap de stresul asta zilnic cu lectiile Mariei....si mai avem cam o saptamana. In rest suntem si eu si tati ca in reclama aia la vitamine:birou-pat, birou-pat.....Si trece timpul extrem de repede....

Promit sa mai pun poze sa nu ne uitati si salutam toate mamicile (si cele cu burtici si fara) si le dorim rabdare si numai bine... Iar la toti puiutii de dec. milioane de pupici.... trandafir.gif



Draga de tine....tot mai ocupata ......dar poate iti incarci bateriile in saptamana cu vacanta.....

Chiar fetele cum petreceti de Paste? Faceti ceva in mod special?

Anku....voi ce faceti pe unde mai umblati?

Va pupam si va dorim un weekend placut.....eu m-am apucat de curatenia de Paste si sper sa termin pana plec. Vineri imi vine si mobila pentru camera lui Iancu, abia astept.....

simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 9 2011, 11:41 AM) *

mai fetelor...voi ce stiti de [u]asigurarea obligatorie p casa[/u]???
ati platit sau ati plati asa ceva???
eu nu am stiut ca este lege.....abia azi am investigat....
va doresc un weekend frumos...si insorit...
noi nu avem planuri....dar sper sa gasim ceva...in caz contrar mergem la apa...


Stiu ca cica trebuie platita.....ai mei au facut-o...Noi nu. Pt ca avand credit ipotecar automat am asigurare si nu e corect sa platesc de 2 ori....mai ales ca platesc 200 de euro pe an in cadrul creditului.....uite ca m-ai facut curioasa sa vad ce cuprinde asigurarea aia....
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 11 2011, 10:56 PM) *
Stiu ca cica trebuie platita.....ai mei au facut-o...Noi nu. Pt ca avand credit ipotecar automat am asigurare si nu e corect sa platesc de 2 ori....mai ales ca platesc 200 de euro pe an in cadrul creditului.....uite ca m-ai facut curioasa sa vad ce cuprinde asigurarea aia....

maram se plateste 20 euro ptr cosntructiile din caramida si 10 euro ptr constructiile din carpici..dar eu inca nu am aflat dc suma este trimestriala.anuala...etc....primesti despagubire de 20000 respectiv de 10000 euro...
este protejat maram in caz de cutremur,alunecari de teren
Daca detineti deja o asigurare facultativa, la maxim 5 zile dupa expirarea acesteia aveti obligatia sa cumparati o polita de asigurare obligatoriedar cat timp este vlabila nu tb sa o mai platesti...si p cea obligatorie!!!
De exemplu, pentru un apartament la bloc, daca aveti o polita de asigurare facultativa cu suma asigurata de 100.000 lei si o polita de asigurare obligatorie, (in cazul apartamentului) suma asigurata va fi de 20.000 lei
a) in caz de cutremur, inundatie sau alunecare de teren (riscurile acoperite de polita PAD) , pentru daune provocate cladirii, veti fi despagubit cu o suma in valoare de 20.000 lei prin polita PAD, iar restul de 80.000 pe polita facultativa.
cool.gif in caz de incendiu, explozie sau orice alte motive care nu sunt acoperite de polita PAD dar sunt acoperite de cea facultativa, veti fi despagubiti cu o suma de pana la 100.000 lei prin polita facultativa.


o alta metoda de a scoate bani....
anku
QUOTE(oana petrina @ Apr 11 2011, 02:13 PM) *
Buna dragelor
nu mai reusesc sa intru........am fost cu Matei la Bucuresti la control si mi-a zis ca trebuie operat de vegetatii adenoide(polipi). nu stie daca si amigdalele ca vede mai bine cand il adoarme. eu i-am zis clar ca nu vreau sa-i scoata amigdalele aiurea. sa i le lase acolo ca el nu a avut probleme cu gatul.........in fine ... l-au programat la o clinica privata pe 24 mai. am insistat sa-l opereze mai devreme ca abea respira si am reusit sa-i gasesc loc pe 12 apr adica maine......si Matei al meu a racit destul de tare asa ca iar am amanat operatia. ptr operatie trebuie sa fie perfect sanatos. sad.gif nu va spun ca desi am o teama de operatie deja ma apuca nervii ca nu reusim sa o facem mai repede ca sa scape si el mititelul si sa poata respira . dorm cu el ca mi-e frica sa nu se sufoce....ce sa va spun ca e un mare stres. in rest crestem am inceput si noi sa mai bodoganim cate ceva....la olita sta dar nu face nimik. am inceput sa mergem putin cu rolele . ii place f tare. eu toata ziua la munca si cand vin acasa stau cu puiul. asteptam floriile ca sa ne petrecem. speram sa fie cald ca sa stam in curte dar dupa cum se pare tot in casa cred ca sfarsim smile.gif
pupam toate fetele , burticile si copilasii

http://youtu.be/3bORrPRIeXw
http://youtu.be/bve8vgWu-w4

dragii nostri...nici nu am stiut ca aveti as aprobl... hug.gif
sa va ajute Dumnezeu sa le puteti rezolva definitiv cumva
de polipi nu stiu ce sa zic....dar cunosc copii care au fost operati de asa ceva..si a fost totul ok
dar de amigadlite...nici eu nu le-as scoate...eu chiar am avut probl n si n cu ele...de ama juns in spital ca nici saliva nu mi-o mai puteam inghiti...febra 40...si dr din spital mi-a spus ca ar tb scoase...chiar ultima data imi facuse programare...dar dr de fam mi-a spus sa incerc sa nu le scot ptr ca ele sunt ca un tampon ptr plaman atunci cand aerul este rece...iar in cazul meu probabil ca urma sa ma confrunt cu altele, de plaman...asa ca nu le-am scos...si bine am facut...desi cam odata la 2 ani am probl de ajung nici saliva sa nu mi-o inghit...dar sunt sigura ca fara ele ar fi fost si mai rau ptr plaman
dc Matei nu are probl-...vb ta...de ce sa le scoti???
sunt multi dr care vor sa-si faca de lucru...eu asa am patit mai ales aici!!! anima1.gif
ne-am uitat amundoi la fimulete...Darius cu ochii cat cepele uaaauaaaaaauaaaa mi-ai dat idei acum...chiar sapt trecuta vazuse la un copil mai mare role...si i-am promis ca atunci cand este mai mare i ia mama si lui...
cred ca mananca Mateiut bine...
pfffffff...asteptam sa va treaca raceala..poate dupa pasti ajungeti la operatie!!!
insanatosire grabnica...
si ne gandim la voi...ne spuneti cand mergeti la operatie.???..si cum va simtiti dupa!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Apr 9 2011, 10:55 PM) *
Salutare!

Eu intru greu, ptr ca nu imi mai ajunge ziua. Lectiile s-au inmultit, cerintele la scoala Mariei, la fel, eu m-am inscris sa mai progresez un pic si am f multa treaba si plus toate treburile casnice si ziua marita(si Mihai care vrea mai mult afara) si ne luptam si cu olita.....Deci as vrea sa fie ziua un pic mai mare. Mai vreau si eu sa fac un pic de curatenie, dar sa vedem....

Mihai creste, tot stalceste multe cuvinte, dar deja vb in propozitii si iubim si eu si tati perioada asta.... Dar ne confruntam cu accesele lui de personalitate+si ale Mariei si asta ne epuizeaza....A ajuns si el la perioada lui NU si e taaare greu. Dar am scapat de suzi si bibe, doarme numai in patut, adoarme mancand mar(cam pateaza asternutul, dar asta e)....dar nu mai cere in pat cu noi. Adoarme f tarziu, in jur de 11.30 si se trezeste cam la 8, dar doarme vreo 3 ore la pranz....Eu abia astept vacanta, sa scap de stresul asta zilnic cu lectiile Mariei....si mai avem cam o saptamana. In rest suntem si eu si tati ca in reclama aia la vitamine:birou-pat, birou-pat.....Si trece timpul extrem de repede....

Promit sa mai pun poze sa nu ne uitati si salutam toate mamicile (si cele cu burtici si fara) si le dorim rabdare si numai bine... Iar la toti puiutii de dec. milioane de pupici.... trandafir.gif

deci ai inceput si tu cursurile...bafta iti dorim....
asteptam pozite sa va vedem...ca ne este dor de voi!!! tzuc.gif

QUOTE(geocoto @ Apr 11 2011, 06:34 PM) *
Ce simpatic este Mateut cu rolele lui si cum se arunca.Vrea sa ne arate "asa da, asa nu" eusa_clap.gif

Cred ca sunteti stresati si mai ales tu .Ca mama cateodata ti se opreste tie respiratia pana le este lor bine.Va tinem pumnii sa va faceti repede bine si sa puteti face operatia cat mai curand.
Lucas tot imi arata ca il doare burtica si nu mai stiu acum ce mai este.Ieri era constipat si am inteles dar azi dimi a facut bine si tot se plange de burtica.Cred ca totusi ma duc sa=i fac echo maine...

Pup oFloare1.gif


va dorim sa fie totul bine!!! tzuc.gif
QUOTE(simina_ana @ Apr 11 2011, 10:29 PM) *
Draga de tine....tot mai ocupata ......dar poate iti incarci bateriile in saptamana cu vacanta.....

Chiar fetele cum petreceti de Paste? Faceti ceva in mod special?

Anku....voi ce faceti pe unde mai umblati?

Va pupam si va dorim un weekend placut.....eu m-am apucat de curatenia de Paste si sper sa termin pana plec. Vineri imi vine si mobila pentru camera lui Iancu, abia astept.....

bv mami harnica...eu m-am apucat p ici p colo...ar pana sapt ce vine joi...tb sa fie totul luna...ca vine mama si ma ia la puricat sad.gif biggrin.gif ...tb sa ma rog de tati odata sa mi-l ia in doua zile cate 3-4 ore afara sa pot face ceva...
si eu vreau sa vad camera lui Sebanel...si a lui Iancu!!!
sper sa fie asa cum ai asteptat mobila ca sa nu-ti mai faca nervi iar doamne fereste!!!
ce rapid este tipul asta cu mobila!!!
noi de pasti...habar nu am ...vine mama...si banuiesc ca dc este vreme frumoasa...si din cate am vazut vremea la noi in oras in 24 ar fi 19 grade...vom merge p undeva la plimbare,la un picnic....
ca la Sora-mea nu ma duc in prima zi de Pasti ca lucra...as vrea sa ma duc inainte ca sa-i ducem si ei ce gatim de paste sa aiba si ea...ca atatea ore suplimentare face ca nu are timp sa-si faca pregateli....
dar mi-i dor de plimbari....
cu mama am planuri mari de gatit...si de plimbat prin oras...dc or sa o tina picioarele
ce sa va zic...m-am reapucat de jogging aseara...am alergat 15 min ptr inceput ca am zis sa nu fortez...as ma dureau oasele de zicaei ca mi se rup...dar deja vad ca altfel ma simt azi...asa...mai fresh...
mersul cu bicicleta e apa de ploaie ptr mine acum...de cand avem troscoleta ptr D<arius...adica respectiv de 3 sapt nu am mai folosit deloc deloc masina...sta si ea acolo in garaj,cel putin ma bucur din suflet ca am reusit sapt trecuta sa-l fac p barbate-meu sa-i scoata asigurarea CASCO plin si ia lasat numai CASCO partial din mai...asa ca am mai scutit si de acolo 200 liwlol.gif ....numai cu bicicleta ca sa facem miscare...zeci de km...si tot degeaba!!!
dara cum ma tin de jogging ...pana la sf lunii tb sa fiu inv putin cu efort si rezistenta ca sa ma pot duce si la sala putintel...ca altfel nu rezist ...si dau banii degeaba p acolo... liwlol.gif
anku
astazi sunt si la dusri de ploaie...mai racoare...nuami 5 grade...fresh!!!
Dumiinica am fost in oras...de 3 ori am pierdut copilul...cat bati de 2 ori din palme si fuge...si prin multime...si-mi vine sa-mi rup parul din cap cand il caut cate 5 min prin multime si efectiv nu-l mai gasesc..
am zis ca dc nu fac infarct in minutele alea cand il caut si nu-l gasesc ...atunci nici nu mai fac...ca am ajuns de-mi rup parul din cap in minutele alea si mi se usuca gatul si-mi ies ochii din orbite de nici nu mai clipesc...si credeti-ma ca sunt mereu sec din sec p el cu ochii ptr acs tiu ce face...si numai cat ma intorc sa iau ceva de jos..si gata!!!
sau de multe ori se zbate si fuge de langa mine...si desi fug dupa el si strig nu se opreste...si se pierde in multime
vb lui barbete-meu...asta e copil de bagat in carucior si tinut strans legat cu centura ca altfel te omoara!!!
va punem 2 pozici de duminica mai tarziu ca acum nu merge photobuchetul liwlol.gif ...cu micutul nostru nazdravan ...intre timp am fost si la un centru unde aduc copii jucarii si se joaca impreuna intr-o sala...si de acolo incerca sa-mi plece la plimbare!!! smile.gif

va poopam cu drag!!! tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 12 2011, 12:01 PM) *
astazi sunt si la dusri de ploaie...mai racoare...nuami 5 grade...fresh!!!
Dumiinica am fost in oras...de 3 ori am pierdut copilul...cat bati de 2 ori din palme si fuge...si prin multime...si-mi vine sa-mi rup parul din cap cand il caut cate 5 min prin multime si efectiv nu-l mai gasesc..
am zis ca dc nu fac infarct in minutele alea cand il caut si nu-l gasesc ...atunci nici nu mai fac...ca am ajuns de-mi rup parul din cap in minutele alea si mi se usuca gatul si-mi ies ochii din orbite de nici nu mai clipesc...si credeti-ma ca sunt mereu sec din sec p el cu ochii ptr acs tiu ce face...si numai cat ma intorc sa iau ceva de jos..si gata!!!
sau de multe ori se zbate si fuge de langa mine...si desi fug dupa el si strig nu se opreste...si se pierde in multime
vb lui barbete-meu...asta e copil de bagat in carucior si tinut strans legat cu centura ca altfel te omoara!!!
va punem 2 pozici de duminica mai tarziu ca acum nu merge photobuchetul liwlol.gif ...cu micutul nostru nazdravan ...intre timp am fost si la un centru unde aduc copii jucarii si se joaca impreuna intr-o sala...si de acolo incerca sa-mi plece la plimbare!!! smile.gif

va poopam cu drag!!! tzuc.gif



Ce carut?....Eu am zis ca-i iau lesa.....il las la maxim 5 m in jurul meu....Vorbesc foarte serios....de cand mi-a fugit atunci in parculetz si ca sa ajunga acolo a trecut in fuga strada, numai la lesa ma gadesc.....Nici nu vreau sa stiu ce se inatmpla daca venea atunci o masina ( si pe acolo merg unele cu viteza nu gluma)....I-am dat doua palme la fund ca altceva nu mi-a venit in minte....tremuram toata....In parc mi-e frica sa mai merg singura cu el, ca o ia la sanatoasa.....Ultima oara cand am fost il vedeam de la departare....se fereau biciclistii de el si se uitau toti dupa un parinte.....Eu eram la 100 de m in spate alergand cum puteam ...tinadu-ma de burta si gafaind ca un tractor.....Nu-i mai pasa.....fuge si dus e.....De asta nici nu mai ies in parc....Prefer sa il scot in fata blocului la nisip, ca mai vin niste copilasi...si in parc in Strand...ca acolo sunt mai multi parinti si daca strig dupa el sigur mi-l prinde cineva.....
Eu tot sper sa fie o etapa trecatoare.....ca altfel mai la vara cu siguranta il pun in lesa....orice ar zice lumea.....decat sa-l pierd mai bien sa se uite altii la mine crucis....Cred ca as muri daca i s-ar intampla ceva....
Iar e urat afara azi.....asa m-am saturat de ploaie si vant....unde e caldura ????
geocoto
Mergeam deunazi in masina si la un moment dat mi s=au impaienjenit ochii si nu stiam ce am de nu mai vad.Piticul dormea in spate si nu avea treaba iar eu ascultam melodia de mai jos.M=am gandit sa vi=o pun si voua dragele mele, ca abea acum simtim si noi ce au simtit si mamele noastre, orice teama ia amploare cand este vorba de piticul nostru...



pup trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
anku
superba melodie Geo....
ce faceti voi???
mai doare burtica????


eu cred ac am probl cu photobuchetul..... wife.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Apr 12 2011, 04:16 PM) *
Mergeam deunazi in masina si la un moment dat mi s=au impaienjenit ochii si nu stiam ce am de nu mai vad.Piticul dormea in spate si nu avea treaba iar eu ascultam melodia de mai jos.M=am gandit sa vi=o pun si voua dragele mele, ca abea acum simtim si noi ce au simtit si mamele noastre, orice teama ia amploare cand este vorba de piticul nostru...



pup trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


M-ai facut sa plang....In general plang la toate melodiile despre mama....mis e face un dor teribil de ea in primul rand.....
Ati facut echo? Cum e?
geocoto
9 sucuri cu puteri vindecatoare.

Legumele consumate proaspete, sub forma de sucuri, sunt excelente pentru a-ti mentine sau reda sanatatea. Afla care sunt cele mai hranitoare sucuri de legume si ce poti trata cu ele!

1. Sucul de ridiche neagra te scapa de tuse

Un remediu dulce si reconfortant, sucul de ridiche neagra este ideal in caz de bronsite, tuse, viroze sau de gripe, datorita continutului mare de vitamina C si de calciu.

Cum sa-l folosesti: Dai o ridiche prin razatoare, o lasi trei ore, iar la sfarsit o storci pentru a obtine sucul. Este de ajuns sa iei sase lingurite de suc de ridiche neagra pe zi, ca sa-ti calmeze tusea si sa scapi de raceala sau de gripa.
Extrasfat: Copiii ar fi bine sa ia cate trei lingurite de suc pe zi.

2. Sucul de telina, depurativ natural

Pentru a elimina toxinele din organism, sucul de telina este exact ce ai nevoie. Stimuleaza transpiratia, drenarea bilei si elimina gazele intestinale.

Cum sa-l folosesti:In fiecare zi, bea cate trei pahare de suc de telina.
Extrasfat: Pentru eficacitate maxima, cura cu suc de telina este bine sa fie tinuta timp de 15-20 de zile.

3. Sucul de castraveti dizolva pietrele la rinichi

Racoritor, sucul de castraveti este un bun diuretic si da rezultate in bolile de rinichi, cum este litiaza renala.

Cum sa-l folosesti: Amesteci 200 ml de suc de castraveti cu 200 ml de suc de morcovi si de ridiche neagra, plus putina miere.
Extrasfat: La fel de bun este amestecul de suc de castraveti, morcovi si de sfecla rosie.

4.Sucul de cartofi trateaza ulcerul

Baut crud, sucul de cartofi cicatrizeaza mucoasele aparatului digestiv, indeosebi mucoasa stomacala, datorita mineralelor pe care le contine (cupru, calciu, magneziu), dar si unei enzime din celulele vegetale.

Cum sa-l folosesti: Pentru un gust usor de suportat, bea acest suc in amestec cu suc de morcovi. Pentru ulcer gastroduodenal, timp de o luna bea o jumatate de pahar cu suc, de patru-cinci ori pe zi.
Extrasfat: Pentru diabetici, este indicata o cura de zece zile cu acest suc.

5. Sucul de ardei gras intareste firele de par

Datorita continutului sau de siliciu, sucul de ardei gras intareste unghiile si radacina parului. De asemenea, il poti incerca si atunci cand te supara crampele sau cand te simti balonat.

Cum sa-l folosesti: Cu o jumatate de ora inainte de mesele principale, bea cate un pahar cu suc de ardei gras, cu inghitituri mici.
Extrasfat: Sucul este mai eficient daca il combini astfel: o parte suc de ardei gras, doua parti de suc de spanac si doua de suc de morcovi.

6. Sucul de ceapa combate ateroscleroza

Una dintre cele mai raspandite afectiuni, ateroscleroza, manifestata prin ingrosarea peretilor arterelor, poate fi combatuta cu ajutorul sucului de ceapa.

Cum sa-l folosesti: In sucul obtinut dintr-un kilogram de ceapa rosie adaugi 300 de grame de miere. Tii sucul la frigider si iei din el 50 ml pe zi, timp de trei-patru luni.
Extrasfat: Un pahar de suc de ceapa pe zi, diluat cu putina apa, suc de telina sau de morcovi, alunga astenia.

7. Sucul de rosii, bun pentru inima

Acest suc are proprietatea de a micsora vascozitatea sangelui, prin urmare reduce riscul afectiunilor vasculare, precum cardiopatia ischemica sau insuficienta cardiaca.

Cum sa-l folosesti: Tine o cura de o luna, in care bei cate 200 ml de suc de rosii de trei ori pe zi.
Extrasfat: Sucul se bea imediat dupa preparare.

8. Sucul de sfecla scade tensiunea

Continutul mare de nitrati naturali pe care il are sucul de sfecla rosie dilata vasele de sange si-ti este de ajutor daca ai hipertensiune arteriala.

Cum sa-l folosesti: Bea cate un pahar de suc pe zi, in trei reprize.
Extrasfat: Bea suculcombinat cu alte sucuri, precum cel de morcovi.

9. Sucul de sparanghel, un bun diuretic

Cura cu suc de sparanghel este eficienta in cazul tulburarilor renale. Are actiune diuretica datorita unei substante numite sparanghina.

Cum sa-l folosesti: Se bea un pahar pe zi, indoit cu putin suc de morcovi.
Extrasfat: In combinatie cu suc de telina, alunga oboseala.

http://www.bistritanews.ro/index.php?mod=a...mp;comment=1805
anku
ar tb sa beau suc de sparanghel cu telina...
sparanghel mananc bucuroasa...dar cu telina nu ma impac eu f bine.... liwlol.gif

cu ridichie neagra am incercat si eu acum cativa ani buni si garantat merge!!!doar ca ptr a face mi repede suc bunica respectiva pusese si niste zahar in ridichia scobita!!!

simina_ana
QUOTE(geocoto @ Apr 13 2011, 12:47 AM) *
9 sucuri cu puteri vindecatoare.

Legumele consumate proaspete, sub forma de sucuri, sunt excelente pentru a-ti mentine sau reda sanatatea. Afla care sunt cele mai hranitoare sucuri de legume si ce poti trata cu ele!

1. Sucul de ridiche neagra te scapa de tuse

Un remediu dulce si reconfortant, sucul de ridiche neagra este ideal in caz de bronsite, tuse, viroze sau de gripe, datorita continutului mare de vitamina C si de calciu.

Cum sa-l folosesti: Dai o ridiche prin razatoare, o lasi trei ore, iar la sfarsit o storci pentru a obtine sucul. Este de ajuns sa iei sase lingurite de suc de ridiche neagra pe zi, ca sa-ti calmeze tusea si sa scapi de raceala sau de gripa.
Extrasfat: Copiii ar fi bine sa ia cate trei lingurite de suc pe zi.

2. Sucul de telina, depurativ natural

Pentru a elimina toxinele din organism, sucul de telina este exact ce ai nevoie. Stimuleaza transpiratia, drenarea bilei si elimina gazele intestinale.

Cum sa-l folosesti:In fiecare zi, bea cate trei pahare de suc de telina.
Extrasfat: Pentru eficacitate maxima, cura cu suc de telina este bine sa fie tinuta timp de 15-20 de zile.

3. Sucul de castraveti dizolva pietrele la rinichi

Racoritor, sucul de castraveti este un bun diuretic si da rezultate in bolile de rinichi, cum este litiaza renala.

Cum sa-l folosesti: Amesteci 200 ml de suc de castraveti cu 200 ml de suc de morcovi si de ridiche neagra, plus putina miere.
Extrasfat: La fel de bun este amestecul de suc de castraveti, morcovi si de sfecla rosie.

4.Sucul de cartofi trateaza ulcerul

Baut crud, sucul de cartofi cicatrizeaza mucoasele aparatului digestiv, indeosebi mucoasa stomacala, datorita mineralelor pe care le contine (cupru, calciu, magneziu), dar si unei enzime din celulele vegetale.

Cum sa-l folosesti: Pentru un gust usor de suportat, bea acest suc in amestec cu suc de morcovi. Pentru ulcer gastroduodenal, timp de o luna bea o jumatate de pahar cu suc, de patru-cinci ori pe zi.
Extrasfat: Pentru diabetici, este indicata o cura de zece zile cu acest suc.

5. Sucul de ardei gras intareste firele de par

Datorita continutului sau de siliciu, sucul de ardei gras intareste unghiile si radacina parului. De asemenea, il poti incerca si atunci cand te supara crampele sau cand te simti balonat.

Cum sa-l folosesti: Cu o jumatate de ora inainte de mesele principale, bea cate un pahar cu suc de ardei gras, cu inghitituri mici.
Extrasfat: Sucul este mai eficient daca il combini astfel: o parte suc de ardei gras, doua parti de suc de spanac si doua de suc de morcovi.

6. Sucul de ceapa combate ateroscleroza

Una dintre cele mai raspandite afectiuni, ateroscleroza, manifestata prin ingrosarea peretilor arterelor, poate fi combatuta cu ajutorul sucului de ceapa.

Cum sa-l folosesti: In sucul obtinut dintr-un kilogram de ceapa rosie adaugi 300 de grame de miere. Tii sucul la frigider si iei din el 50 ml pe zi, timp de trei-patru luni.
Extrasfat: Un pahar de suc de ceapa pe zi, diluat cu putina apa, suc de telina sau de morcovi, alunga astenia.

7. Sucul de rosii, bun pentru inima

Acest suc are proprietatea de a micsora vascozitatea sangelui, prin urmare reduce riscul afectiunilor vasculare, precum cardiopatia ischemica sau insuficienta cardiaca.

Cum sa-l folosesti: Tine o cura de o luna, in care bei cate 200 ml de suc de rosii de trei ori pe zi.
Extrasfat: Sucul se bea imediat dupa preparare.

8. Sucul de sfecla scade tensiunea

Continutul mare de nitrati naturali pe care il are sucul de sfecla rosie dilata vasele de sange si-ti este de ajutor daca ai hipertensiune arteriala.

Cum sa-l folosesti: Bea cate un pahar de suc pe zi, in trei reprize.
Extrasfat: Bea suculcombinat cu alte sucuri, precum cel de morcovi.

9. Sucul de sparanghel, un bun diuretic

Cura cu suc de sparanghel este eficienta in cazul tulburarilor renale. Are actiune diuretica datorita unei substante numite sparanghina.

Cum sa-l folosesti: Se bea un pahar pe zi, indoit cu putin suc de morcovi.
Extrasfat: In combinatie cu suc de telina, alunga oboseala.

http://www.bistritanews.ro/index.php?mod=a...mp;comment=1805



Bun de stiut.....mai ales cel de sfecla pt tensiune....

simina_ana
Aseara am schimbat pe fuga 2 vorbe cu Sanziana pe mess....sunt inca in Ro, ea si Matei....sunt bine...
Va pun o poza ce mi-a dat-o cu Matei ca sa-l vedeti ce flacau frumos s-a facut....
Va pupa pe toate si va imbratiseaza si se gandeste la voi...
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 13 2011, 03:25 PM) *
Aseara am schimbat pe fuga 2 vorbe cu Sanziana pe mess....sunt inca in Ro, ea si Matei....sunt bine...
Va pun o poza ce mi-a dat-o cu Matei ca sa-l vedeti ce flacau frumos s-a facut....
Va pupa pe toate si va imbratiseaza si se gandeste la voi...

i-aiute mai...ce scumpete de baiat!!!
ce zambet frumos si plin are...si ce dinti perfecti are!!!! wub.gif
Sanzi va poopam si noi cu drag...si sper sa ne mai auzim candva!!! tzuc.gif
anku
noi...avand in vedere ca a zi au fost numai 5 grade afara...am fost chiar o juamte de ora afara...si in rest la un magazin de mobila si ptr copii...unde puteai sa-i si lasi sa se joace la parter...asa ca i-am da ocupatie si azi 3 ore!!!
ca sa nu mai zic ca s-a pus p probat triciclete prin magazin...si m-am convins ca in ciuda faptului ca vreau eu sa ma grabesc...inca nu este de bicicleta p care vreau sa o iau!!!asa ca cel mai probabil la anu sau cel mai curand la toamna!!! yes.gif
apoi la cumparaturi...am luat deja 5 kg faina...ptr cozonac!!!!6 am zis ca fac cu mama!!!acum sa vad dc gasesc nuca nervi.gif nervi.gif nervi.gif
Simina...tie iti merge photobuchetul???
mie imi spune ca nu stiu ce tot lucreaza p acolo..maram pana azi..dar nici azi nimic.... ohmy.gif

va punem si noi un filmulet....
l-am gasit in timp ce cautam altceva...
m-a socat...acum mamele sunt sicriile propiilor prunci...
cand nu aveam copil nu vedeam chair as de rea ideea avortului..acum insa ...

l-am pus is p forum...poate ati vazut sau poate nu...dar merita macar cteava minute vizionat
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Apr 13 2011, 02:25 PM) *
Aseara am schimbat pe fuga 2 vorbe cu Sanziana pe mess....sunt inca in Ro, ea si Matei....sunt bine...
Va pun o poza ce mi-a dat-o cu Matei ca sa-l vedeti ce flacau frumos s-a facut....
Va pupa pe toate si va imbratiseaza si se gandeste la voi...


Tare dulce mai este Mateut.Cred ca mamica lui il cam pupaceste zilnic.
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Apr 14 2011, 11:01 AM) *
Tare dulce mai este Mateut.Cred ca mamica lui il cam pupaceste zilnic.



Cu siguranta....iar cu freza asta e mortal tzuc.gif

Nu ne-ai mai spus....ati facut echo? S-au i-au trecut durerile de burtica lui cuca-cuca? tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 14 2011, 01:37 AM) *
noi...avand in vedere ca a zi au fost numai 5 grade afara...am fost chiar o juamte de ora afara...si in rest la un magazin de mobila si ptr copii...unde puteai sa-i si lasi sa se joace la parter...asa ca i-am da ocupatie si azi 3 ore!!!
ca sa nu mai zic ca s-a pus p probat triciclete prin magazin...si m-am convins ca in ciuda faptului ca vreau eu sa ma grabesc...inca nu este de bicicleta p care vreau sa o iau!!!asa ca cel mai probabil la anu sau cel mai curand la toamna!!! yes.gif
apoi la cumparaturi...am luat deja 5 kg faina...ptr cozonac!!!!6 am zis ca fac cu mama!!!acum sa vad dc gasesc nuca nervi.gif nervi.gif nervi.gif
Simina...tie iti merge photobuchetul???
mie imi spune ca nu stiu ce tot lucreaza p acolo..maram pana azi..dar nici azi nimic.... ohmy.gif

va punem si noi un filmulet....
l-am gasit in timp ce cautam altceva...
m-a socat...acum mamele sunt sicriile propiilor prunci...
cand nu aveam copil nu vedeam chair as de rea ideea avortului..acum insa ...

l-am pus is p forum...poate ati vazut sau poate nu...dar merita macar cteava minute vizionat



Am vazut filmuletzul pe alt topic deschis de tine....si m-am mai uitat apoi la niste filmuletze si mam trezit plangand crybaby.gif

La mine merge Photobuchetul...am pus poza lui Matei fara probleme....si am mai pus nite poze la mami de august 2011 si iar nu am avut probleme
anku
azi a insistat sa-l las si p el sa spele p jos...
si l-am lasat....
sa stiti ca a facut tb buna..... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif eu i-am stors mopul si el freca!!!! liwlol.gif


azi am fost repede de la 11 la 13.30 afara...mai mult nu am stat ca azis copilul ca-i este frig....12 grade afara...si se simt ca 5....
apoi am dormit amundoi...1 ora biggrin.gif
anku
chiar dc temp...nu prea sunt...la noi su cam inceput sa infloreasca....
si sunt happy ca vine primavara
iaca ce am gasit....


anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 14 2011, 03:29 PM) *
La mine merge Photobuchetul...am pus poza lui Matei fara probleme....si am mai pus nite poze la mami de august 2011 si iar nu am avut probleme

eu nu stiu ce sa zic....
am tot incercat sa ma loghez...si nu am lasa...imi spune ca ei au ceva de lucru pana in 12.04...numai ca azi suntem in 14.04
prin facebook nu ma pot loga ptr ac actualul cont p Pb il am p o alta adresa de mail...p care nu o mai am si nici nu mai stiu cum suna...
si am format asa...numele cu care sunt logata p Pb...p Moziilla si i-am dat cautare...si mare mi-a fost mirarea sa vad ca-mi deschide albumul fara probl...si se mai apuca si de incarcat poze fara sa-mi ceara nici o parola...nimic
cat de in regula sa mai fie asta???
oricum eu cam dupa 48 ore cam sterg pozele cu Darius...si las numai ce este de interes comun....sau flori.... floare2.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 14 2011, 06:37 PM) *
eu nu stiu ce sa zic....
am tot incercat sa ma loghez...si nu am lasa...imi spune ca ei au ceva de lucru pana in 12.04...numai ca azi suntem in 14.04
prin facebook nu ma pot loga ptr ac actualul cont p Pb il am p o alta adresa de mail...p care nu o mai am si nici nu mai stiu cum suna...
si am format asa...numele cu care sunt logata p Pb...p Moziilla si i-am dat cautare...si mare mi-a fost mirarea sa vad ca-mi deschide albumul fara probl...si se mai apuca si de incarcat poze fara sa-mi ceara nici o parola...nimic
cat de in regula sa mai fie asta???
oricum eu cam dupa 48 ore cam sterg pozele cu Darius...si las numai ce este de interes comun....sau flori.... floare2.gif


Am mai auzit persoane care sa aiba probleme cu Pb.....eu una nu am avut......dar ma enerveaza la culme forumul asta....imi cere sa ma loghez de fiecare data cand deschid o pagina.....
Acum e mai bine decat saptamana trecuta....dar vad ca tot mai sunt mici scapari...
Off...iar m-a luat durerea de cap....si citeam undeva ca deja vor deveni o obisnuinta in sarcina doh.gif
Sper maine sa-mi vina si mobila pt Iancu....inca nu m-a sunat sa-mis puna nimic....dar eu sper ca as vrea sa termin de aranjat camera lui pana plecam....
Fug in pat.....iau un nospa si ma duc sa-i spun povestea cu Barni sau Harry Potter lui Iancu.....sa ma vedeti ce povesti inventez in fiecare seara si la pranz liwlol.gif
Aaa....am uitat sa va spun....stiti ca de 3 saptamanai Iancu cere la olita pt kaki.....azi a cerut si pt pisi....a venit in fuga la mine...mami pisi...mami pisi.....L-am rugat sa se tina sa nu faca pe el in pampers .....si cum l-am pus pe olita hop.....
Sunt asa de mandra de el....la toata lumea il laud si il felicit.....Sper cand ne intoarcem de la Botosani sa ne punem si mai serios pe treaba si sa scapam vara asta de tot pe pampers...ca sa fim cavaler cu acte in regula din septembrie la gradi

Fug la nani.....pupici si noapte buna!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.