Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
QUOTE(anku @ Jan 19 2010, 01:53 AM) *
mai mai...
ce mandru sta el p omul de zapada

dar zapada muuuuuuuuuuuuuulta vad eu...
hi hi
bravo...ma bucur ca ati ajuns la munte
poop tzuc.gif
vad ac acum papa toti bebicii si dormiti mai bine...
noi nu dormim mai bine...
adica avem cam 5-6-7 treziri
cel putin nu sunt 30...
azi iar nu mi-a papat cum tb...
decat o sg data solid si 2 mese laptic...
acum vad ca s-a culcat la 20.25...s-a urcat in patut si s-a culcat liwlol.gif deci chiar nu stiu cum...
ptr ac nu suporta nici el patutul ziua...
decat noaptea
dar poate ptr ca m-am luat dupa [b]Simina
si i-am scos si eu bete liwlol.gif
si vad ca doarme asa de linistit acum...
ciudat...hmmmm...nici o trezire pana acum...
ok....
va poopam...ne bucuram ca sunteti toti bine si ca papati.[/b].. tzuc.gif
aaaaaaaaa...cu povestile...i-am luat cd cu povesti...
cartea mi-o smulge din mana dar cd-ul...
sta inlemnit acolo
cat pricepe nu stiu...dar sta acolo
probabil ca tonalitatea il atrage



Oare apuc si eu o zi de asta ? Nu cred.....ca in viata asta....
Bravo lui Darius.....ce cuminte e....sa mearga singur la culcare....

Asa si eu ii pun cd-ul cu povesti in timpul zilei....Dar maine ii iau un dvd pt camera lui. Momentan asculta la noi in dormitor si daca adoarme la noi simte cand il mut si am scandal...asa in camera lui e mai simplu.

Ce cd-uri ii pui lui Darius? Ma refer in ce limba? In germana? Sau vorbiti si romaneste cu el? Aceeasi intrebare e valabila si pentru voi Geo si Petro....cum vorbiti cu bebeii? Al meu sot are un fix....sa invete copilul o limba straina....si cum maica-mea mai are un an pana la pensie, vrea s-o aduca apoi la noi ca sa-l invete pe Iancu franceza. Mama e profa de franceza si ar vrea ca sa vorbeasca cu Iancu numai asa. Acum nu stiu cum va reactiona piticul. Nu-l zxapaceste de cap? Din ce am citit eu e bine sa invete o alta limba abia dupa varsta de 3 ani.......Poate ma ajutati voi....

Pupici cu ciupici....liwlol.gif
claudiaena
Mihai a racit! asta nopte a facut febra si i-am dat repede antitermic...
nu vrea sa bea lichide si scutecul era aproape uscat...
am incercat sa ii dau si ceai si compot si apa si la toate se stramba....
azi ma duc la medic si ma enerveaza ca iar e o zapada afara... iar nu pot merge nici cu carutul ca e prea mare si nici cu sania ca e prea afanata...
l-am chemat pe tati sa ma ajute cu piticul sa ma duc la medic si apoi eventual sa imi ia reteta...cred ca a venit Maria cu un microb de la gradi, ca ea care nu prea raceste, era cam ravasita si infundata duminica, iar acum tuseste, dar a inceput sa i se rupa din gat...
oricum ma duc si cu ea la medic...
nici lui Mihai nu ii place la zapada in mod deosebit... pe sanie sta si nu prea...sper sa ninga asa si la anu' si sa ii placa si piticului zapada...
cert e ca voi va doriti zapada, iar eu si cred ca si Rose am cam inceput sa ne saturam....
Simina, am citit undeva ca piticilor de un an le place instalatia de pom ca are luminite colorate si daca si clipesc e si mai bine. Poate Geo, daca lui Lucas ii e frica de inrtuneric, ii pui instalatia de brad si o sa fie poate mai bine... Oricum niciodata, sa nu permiti cuiva sa il sperie cu faze din alea ciudate: "nu te duce acolo ca te mananca bau-bau"
Ankule, incetul cu incetul o sa doarma si Darius mai bine...si tu o sa fii o mama fresh...Mai avem de indurat si caninii si maselele, si apoi gata cu dintiii....
Gata ma duc la pitic si va spun deseara ce mi-a zis medicul....
pouuup
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Jan 19 2010, 02:09 PM) *
Mihai a racit! asta nopte a facut febra si i-am dat repede antitermic...
nu vrea sa bea lichide si scutecul era aproape uscat...
am incercat sa ii dau si ceai si compot si apa si la toate se stramba....
azi ma duc la medic si ma enerveaza ca iar e o zapada afara... iar nu pot merge nici cu carutul ca e prea mare si nici cu sania ca e prea afanata...
l-am chemat pe tati sa ma ajute cu piticul sa ma duc la medic si apoi eventual sa imi ia reteta...cred ca a venit Maria cu un microb de la gradi, ca ea care nu prea raceste, era cam ravasita si infundata duminica, iar acum tuseste, dar a inceput sa i se rupa din gat...
oricum ma duc si cu ea la medic...
nici lui Mihai nu ii place la zapada in mod deosebit... pe sanie sta si nu prea...sper sa ninga asa si la anu' si sa ii placa si piticului zapada...
cert e ca voi va doriti zapada, iar eu si cred ca si Rose am cam inceput sa ne saturam....
Simina, am citit undeva ca piticilor de un an le place instalatia de pom ca are luminite colorate si daca si clipesc e si mai bine. Poate Geo, daca lui Lucas ii e frica de inrtuneric, ii pui instalatia de brad si o sa fie poate mai bine... Oricum niciodata, sa nu permiti cuiva sa il sperie cu faze din alea ciudate: "nu te duce acolo ca te mananca bau-bau"
Ankule, incetul cu incetul o sa doarma si Darius mai bine...si tu o sa fii o mama fresh...Mai avem de indurat si caninii si maselele, si apoi gata cu dintiii....
Gata ma duc la pitic si va spun deseara ce mi-a zis medicul....
pouuup




Offffffffff, iar ati racit? la voi e Maria cu gradi care va aduce microbei

Ai dreptate, mi s-a acrit de atita zapada...............acum a nins 3 zile si doar ce scapasem de nameti...............mie asa o ciuda ca nu mai pot merge cu carutul.........sanie nu am si nu cred ca ar sta caci uneori face figuri si in carut.....iar in brate nu merge caci se tot foieste...........vrea pe jos dar nu poate merge infofolita.........desi in casa mergem tinuta de 1 minuta
claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Jan 19 2010, 02:28 PM) *
Offffffffff, iar ati racit? la voi e Maria cu gradi care va aduce microbei

Ai dreptate, mi s-a acrit de atita zapada...............acum a nins 3 zile si doar ce scapasem de nameti...............mie asa o ciuda ca nu mai pot merge cu carutul.........sanie nu am si nu cred ca ar sta caci uneori face figuri si in carut.....iar in brate nu merge caci se tot foieste...........vrea pe jos dar nu poate merge infofolita.........desi in casa mergem tinuta de 1 minuta


Ne-ati ajuns din urma. Si noi, tot de o manuta si nu prea vrea sa se desprinda singurel. Inca nu e prea stabil... Dar, lasa Rose, ca cei din urma vor fi cei dintai.(a nu se supara celelalte mamici cu bebei mergatori)

Cu raceala, nu stiu... Mihai nu mi-a facut niciodata febra si acum pare sa fie o raceala mai serioasa...In plus se aude urat cand respira, de zici ca-i un fumator din ala inrait si batran... Acum l-am adormit pe picioare ca sa ajung la medic pe la 3-4 dupa amiaza, ca dupa 4.30 la medic e o aglomeratie si nu as vrea sa stam si mult... mai ales ca vine tati sa ma ajute si nu poate intarzia prea mult la birou....
Vai Simina, ce bine ca te mai ajuta tati... La mine, nici nu-l las sa doarma vreodata cu piticul ca sta de obicei mult la birou, cam pana la 8-9 seara si uneori pleaca si in delegatie si imi e teama sa nu fie prea obosit...
Asrta nopte am visat ca eram insarcinata si cand m-am trezit si am vazut ca nu sunt, nu va spun ce usurare ma cuprins...Cred ca mi se trage de la discutia si cu voi si cu o pritena, despre consultatia de la gineco si tratamentul hormonal( medicul m-a avertizat ca tratment. imi stimuleaza organismul si sa nu raman insarcinata)...Asa ca tre'n sa fiu cu ochii in patru sa nu fac vreo greseala si.... Nu stiu ce as alege intre a mai face un copil sau un avort....
Apropo, voi ceva surioare sau fratiori ptr puiii vostri? Cam pe cand?
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Jan 19 2010, 03:24 PM) *
Ne-ati ajuns din urma. Si noi, tot de o manuta si nu prea vrea sa se desprinda singurel. Inca nu e prea stabil... Dar, lasa Rose, ca cei din urma vor fi cei dintai.(a nu se supara celelalte mamici cu bebei mergatori)

Cu raceala, nu stiu... Mihai nu mi-a facut niciodata febra si acum pare sa fie o raceala mai serioasa...In plus se aude urat cand respira, de zici ca-i un fumator din ala inrait si batran... Acum l-am adormit pe picioare ca sa ajung la medic pe la 3-4 dupa amiaza, ca dupa 4.30 la medic e o aglomeratie si nu as vrea sa stam si mult... mai ales ca vine tati sa ma ajute si nu poate intarzia prea mult la birou....
Vai Simina, ce bine ca te mai ajuta tati... La mine, nici nu-l las sa doarma vreodata cu piticul ca sta de obicei mult la birou, cam pana la 8-9 seara si uneori pleaca si in delegatie si imi e teama sa nu fie prea obosit...
Asrta nopte am visat ca eram insarcinata si cand m-am trezit si am vazut ca nu sunt, nu va spun ce usurare ma cuprins...Cred ca mi se trage de la discutia si cu voi si cu o pritena, despre consultatia de la gineco si tratamentul hormonal( medicul m-a avertizat ca tratment. imi stimuleaza organismul si sa nu raman insarcinata)...Asa ca tre'n sa fiu cu ochii in patru sa nu fac vreo greseala si.... Nu stiu ce as alege intre a mai face un copil sau un avort....
Apropo, voi ceva surioare sau fratiori ptr puiii vostri? Cam pe cand?



Si la mine se recomanda progestative pentru problemele hormonale............deci exact aceeasi situatie......as mai vrea un bebe ( spuse, Rose la cei 42 de ani ai sai) dar intai sa rezolv dereglarile hormonale sau macar sa le ameliorez.............e prea riscant asa dereglata cum sunt.......
iar faza cu tinutul de minuta......da merge pentru ca nu sta de ambele dar inca e instabile mai da pe "dilaturi'
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Jan 19 2010, 03:24 PM) *
Ne-ati ajuns din urma. Si noi, tot de o manuta si nu prea vrea sa se desprinda singurel. Inca nu e prea stabil... Dar, lasa Rose, ca cei din urma vor fi cei dintai.(a nu se supara celelalte mamici cu bebei mergatori)

Cu raceala, nu stiu... Mihai nu mi-a facut niciodata febra si acum pare sa fie o raceala mai serioasa...In plus se aude urat cand respira, de zici ca-i un fumator din ala inrait si batran... Acum l-am adormit pe picioare ca sa ajung la medic pe la 3-4 dupa amiaza, ca dupa 4.30 la medic e o aglomeratie si nu as vrea sa stam si mult... mai ales ca vine tati sa ma ajute si nu poate intarzia prea mult la birou....
Vai Simina, ce bine ca te mai ajuta tati... La mine, nici nu-l las sa doarma vreodata cu piticul ca sta de obicei mult la birou, cam pana la 8-9 seara si uneori pleaca si in delegatie si imi e teama sa nu fie prea obosit...
Asrta nopte am visat ca eram insarcinata si cand m-am trezit si am vazut ca nu sunt, nu va spun ce usurare ma cuprins...Cred ca mi se trage de la discutia si cu voi si cu o pritena, despre consultatia de la gineco si tratamentul hormonal( medicul m-a avertizat ca tratment. imi stimuleaza organismul si sa nu raman insarcinata)...Asa ca tre'n sa fiu cu ochii in patru sa nu fac vreo greseala si.... Nu stiu ce as alege intre a mai face un copil sau un avort....
Apropo, voi ceva surioare sau fratiori ptr puiii vostri? Cam pe cand?



Pai ce sa fac Claudia, trebe sa ma mai ajute si tati.....ca uite dupa un an in care numai eu am vegheat noaptea si toata ziua buna ziua numai cu piticul, m-am ramolit si eu....Ca al meu sot a tras la Sibiu sa se ajute cu familia....si uite ce ajutor primesc...cu cumnata-miu si cumnata-mea nu ma vad decat la ocazii, socru-miu fuge la tara mereu....asa ca daca mie mi-e rau nu are cine sa ma ajute decat tati...Cand e foarte obosit nu am nici eu pretentii sa stea cu piticul...dar cand imi este rau nu are ce face....Si inca are noroc ca de felul meu sunt destul de rezistenta...ca trebuie sa-mi fie chiar f rau ca sa ma doboare boala....
Cu instalatia din brad nu am avut nici o problema.....mi-a jumulit bradul de globuri..ca erau toate rosii...liwlol.gif....

Sa ne spui ce va spune medicul azi....dar speram sa nu fie nimic grav si sa treaca repede raceala....la amandoi piticotii
trandafir.gif
petronici
asa imi place fetelor...am avut ce citi de la ultima mea postare de ieri...
QUOTE(simina_ana @ Jan 19 2010, 12:41 PM) *
Oare apuc si eu o zi de asta ? Nu cred.....ca in viata asta....
Bravo lui Darius.....ce cuminte e....sa mearga singur la culcare....

Asa si eu ii pun cd-ul cu povesti in timpul zilei....Dar maine ii iau un dvd pt camera lui. Momentan asculta la noi in dormitor si daca adoarme la noi simte cand il mut si am scandal...asa in camera lui e mai simplu.

Ce cd-uri ii pui lui Darius? Ma refer in ce limba? In germana? Sau vorbiti si romaneste cu el? Aceeasi intrebare e valabila si pentru voi Geo si Petro....cum vorbiti cu bebeii? Al meu sot are un fix....sa invete copilul o limba straina....si cum maica-mea mai are un an pana la pensie, vrea s-o aduca apoi la noi ca sa-l invete pe Iancu franceza. Mama e profa de franceza si ar vrea ca sa vorbeasca cu Iancu numai asa. Acum nu stiu cum va reactiona piticul. Nu-l zxapaceste de cap? Din ce am citit eu e bine sa invete o alta limba abia dupa varsta de 3 ani.......Poate ma ajutati voi....

Pupici cu ciupici....liwlol.gif

noi vorbim numai in romaneste....singurul cuvant care il cunoaste in italiana e "ciao" si face din manuta cum face si daca ii spunem "pa" pe romaneste....parerea mea e ca oricum cand il voi da la gradinita,va invata destul de repede limba italiana,ii am ca exemplu pe copii "dadacei" lui Adelin,si ei vb cu copii in casa numai in romaneste si acum ca unul a inceput scoala(clasa I),si celalalt la gradinita am observat ca stiu sa vorbeasca mai bine in italiana ca mama lor(care nu a prea avut contact cu italieni )....si mai am un exemplu(l-as numi eu nu tocmai frumos)ohmy.gif verisoara de-a sotului a vorbit cu fiica lor(nascuta aici),numai in italiana,pana cand sau hotarat sa se intorca definitiv in tara,si surpriza fata intelegea cat de cat limba romana,dar nu stia sa vorbeasca mai nimic si corect in romaneste...si au dat-o la scoala in clasa a II a...nu stiu cum se descurca acum,banuiesc ca va invata destul de repede si limba materna....nu stim deocamdata sigur cand ne vom intoarce,dar e bine sa stie si limba lui si stand aici limba italiana o va invata repede....

QUOTE(Rose68 @ Jan 19 2010, 01:28 PM) *
Offffffffff, iar ati racit? la voi e Maria cu gradi care va aduce microbei

Ai dreptate, mi s-a acrit de atita zapada...............acum a nins 3 zile si doar ce scapasem de nameti...............mie asa o ciuda ca nu mai pot merge cu carutul.........sanie nu am si nu cred ca ar sta caci uneori face figuri si in carut.....iar in brate nu merge caci se tot foieste...........vrea pe jos dar nu poate merge infofolita.........desi in casa mergem tinuta de 1 minuta

bravoooo Andrusca....si cu ocazia asta il felicitam si pe Mihai pt primi pasi facuti singurel....incetul cu incetul ne ajungeti din urma....si o sa vedeti mamici dupa ce frumos va fi toata ziua prin casa dupa ei....pooopam pe amandoi si felicitari
petronici
QUOTE(geocoto @ Jan 18 2010, 11:33 PM) *
Ei are si omul dreptul sa viseze...si cu cat masina este mai frumoasa visul dureaza mai multicel lol-craciun.gif

Imi plac ghetutele lui Adelin, par serioase pentru zapada.Lucas are unele imblanite dar cand il descalt are piciorusele reci..nu stiu poate sa-i caut unele in genul asta cu talpa mai groasa.Si noi la fel facem cand atipeste piticul in masina, il asteptam sa mai doarma putin dupa ce oprim motorul.Desi in ultima vreme il cam tin de vorba daca este distanta mica, pentru ca transpira imediat ce adoarme si nu este tocmai bine sa-l scot imediat afara..Nu zic nimic de omul de zapada ca sunt geloasa ca este mai frumusel decat ala care l-am facut eu...iar al taticului lui Matei ii iesise Tip-Top eusa_clap.gif

Azi am fost de 2 ori afara, o data la pranz noi doi si o data seara cu catelul si taticul.Dupa baita s-a mai jucat putin la el in camera(a facut dezastru adica) si apoi aceiasi metoda aplicata si in ultimele seri.Deci cred ca eu i-am descoperit metoda de pus la nani fara prea mare tambalau.Sting lumina ii distrag putin atentia cand il pun in pat cu un obiect sau un sunet din gura si apoi gadilici 5 minute si se intoarce pe burtica si adoarme imediat.
Aseara as fi vrut sa-l las pana dimineata in pat la el dar s-a trezit la 1 la 2 la 3 la 4 cand deja nu mai puteam si l-am luat cu mine.I-am schimbat lapticul azi si sa vedem cum reactioneaza la el avand in vedere ca nu mai este soia.

Ati auzit vreuna din voi ce inseamna "a varsa cositorul"?Eu stiam ca se face pentru frica si cum puiul meu se sperie si de umbra lui de la nastere am rugat-o pe mama sa mearga la o doamna care stie sa faca asa ceva.Ma rog cine si de ce ne doreste raul nu vreau sa aflu dar important este ca stiu ca trebuie sa ma rog muuuuult mai intens de acum incolo..

Pupici si sper sa citesc o imbunatatire cat de curand in randul bebicilor,
Geo trandafir.gif


ii sunt un pic mari ghetutele,dar i-am dat 2 perechi de sosete si nu sa vazut....l-am probat mai intai sa vad daca poate merge cu ele prin casa si vazand ca nu se impiedica i le-am lasat in picioare...si omul de zapada nu l-am facut noi,era deja acolo,singurel saracul....
in legatura cu intrebarea ta,eu sincer nu am auzit de asa ceva,dar daca e ceea ce am inteles din postare ta si a lui Anku,te sfatuiesc la fel....nu umbla prin babe si alte minuni...numai rugaciunea si credinta ne ajuta...si Adelin se trezeste mereu noaptea plangand,si imi dau seama ca e un plans de frica,dar ii fac repede crucita si adoarme...si duminica dupa impartasanie,adormise in masina si tresarea incontinuu...ce sa le facem mai viseaza si ei urat...
chiar am sa intru pe net sa vad ce inseamna(asa pt cultura mea generala)...
pupicei lui Lucas si numai vise frumoase si somn linistit...
QUOTE(Rose68 @ Jan 19 2010, 10:11 AM) *
I-a placut la zapada?
Andreeei nu prea........primul contact cu zapada la facut somnoroasa........si cind a vazut ce rece e a pus botic.......asa imi parea sa rau........caci mie tare imi place...........
Imi pare bine ca ati reusit sa ajungeti la zapada.....

asa si asa...era curios sa vada ce-i,dar a cazut cu mainile in ea si la inceput a dat sa planga un pic...l-am ridicat si tati a luat la el in mana cate putin si ii zicea sa puna si el manuta pe zapada,si asa sa"imprietenit" si cu zapada...si el era somnoros si nu prea avea chef de joaca...

QUOTE(simina_ana @ Jan 19 2010, 12:15 PM) *
Pana la urma ati reusit sa mergeti la zapada....foarte bine!!
SE vede ca lui Adelin ii place, desi era putin somnorici....
Ii place sa mearga prin zapada? Pe Iancu cand l-am scot prima data in zapada a vrut sa mearga singurel, l-am last si a cazut cu fata direct unde era zapada mai mare ...asa ca s-a speriat si nu a mai vrut in zilele urmatoare sa mai stea in zapada. RIdica repede mainile sa-l iau. Sper sa mai dea si la noi o zapada mai mare ca sa-l scot iar ....poate i-a trecut frica de atunci....
Pupilim pe Adelin
PS..Imi place foarte mult caciulita lui.....Il prinde foarte bine...

da...am reusit sa ajungem si acolo...mai mult ne retinea sa nu-l duc la asa frig,de frica sa nu raceasca,la cat de sensibil este cu gatul....la noi jos erau 10 grade si sus erau - 3,si pt asta am stat si f putin,toti ne ziceau cand am plecat de acasa "nu va duceti cu el acolo,ca o sa raceasca"....multumim lui Dumnezeu ca nu a racit,nu de alta dar deja ne-au amanat cu o luna vaccinul de 1 an,si joi eram reprogramati...daca imi racea din nou,cred ca ne amanau pt a doua oara...
si noi il pupilim de Iancu
petronici
QUOTE(claudiaena @ Jan 19 2010, 01:09 PM) *
Mihai a racit! asta nopte a facut febra si i-am dat repede antitermic...
nu vrea sa bea lichide si scutecul era aproape uscat...
am incercat sa ii dau si ceai si compot si apa si la toate se stramba....
azi ma duc la medic si ma enerveaza ca iar e o zapada afara... iar nu pot merge nici cu carutul ca e prea mare si nici cu sania ca e prea afanata...
l-am chemat pe tati sa ma ajute cu piticul sa ma duc la medic si apoi eventual sa imi ia reteta...cred ca a venit Maria cu un microb de la gradi, ca ea care nu prea raceste, era cam ravasita si infundata duminica, iar acum tuseste, dar a inceput sa i se rupa din gat...
oricum ma duc si cu ea la medic...
nici lui Mihai nu ii place la zapada in mod deosebit... pe sanie sta si nu prea...sper sa ninga asa si la anu' si sa ii placa si piticului zapada...
cert e ca voi va doriti zapada, iar eu si cred ca si Rose am cam inceput sa ne saturam....
Simina, am citit undeva ca piticilor de un an le place instalatia de pom ca are luminite colorate si daca si clipesc e si mai bine. Poate Geo, daca lui Lucas ii e frica de inrtuneric, ii pui instalatia de brad si o sa fie poate mai bine... Oricum niciodata, sa nu permiti cuiva sa il sperie cu faze din alea ciudate: "nu te duce acolo ca te mananca bau-bau"
Ankule, incetul cu incetul o sa doarma si Darius mai bine...si tu o sa fii o mama fresh...Mai avem de indurat si caninii si maselele, si apoi gata cu dintiii....
Gata ma duc la pitic si va spun deseara ce mi-a zis medicul....
pouuup


vai...imi pare rau de tot,ca sunteti iarasi racit...asteptam vesti proaspete de la medic,si insanatosore cat mai grabnica...
QUOTE(Rose68 @ Jan 19 2010, 01:28 PM) *
Offffffffff, iar ati racit? la voi e Maria cu gradi care va aduce microbei

Ai dreptate, mi s-a acrit de atita zapada...............acum a nins 3 zile si doar ce scapasem de nameti...............mie asa o ciuda ca nu mai pot merge cu carutul.........sanie nu am si nu cred ca ar sta caci uneori face figuri si in carut.....iar in brate nu merge caci se tot foieste...........vrea pe jos dar nu poate merge infofolita.........desi in casa mergem tinuta de 1 minuta

voi v-ati acrit de atata zapada si eu ii duc dorul....a nins si aici inainte de revelion,atat cat a mazgalit un pic peisajul...in rest noi ne bucuram numai de ploi...
Rose68
ii place sa se uite pe carti si vad ca deocamdata nu le roade......
asa mai am si eu liber cite un sfert de ora......noroc ca avem deocamdata 2 carti asa cu paginile cartonate
a crescut parul si avem si noi citeva tentative de bucle, se vad mai bine cind e parul ud sau transpirat
simina_ana
AM dormit ca porcusorii...de la 3 la 6.....asa ca acum ghici cine alearga prin toata casa si chiuie?? liwlol.gif
A papat si azi destul de binisor.....asa ca acum pe seara i-am facut niste spirale la cuptor ( un fel de biscuiti ) si vad ca molfaie su placere si la ele...
Sa va spun ce a invatat azi maimutza liwlol.gif...dimineata ne-am uitat la emisiunea lui Mircea Badea si la un moment dat a inceput Badea sa rada , tinad mana la gura.....si nenea Iancu toata ziua asa a facut....M-am stricat de ras cand l-am vazut....
Acum e foarte atras de o minge din burete, pe care bineinteles a facut-o ferfenitza...incerc sa i-o iau si nu pot...asa ca astept pana adoarme ca sa i-o pot arunca la gunoi...O plimba si o alearga prin toata casa si da cu piciorul in ea...
Revin mai tarziu.....ma duc sa-l pregaetsc de culcare si pun pariu ca va fi foarte "dureros" pentru urechile mele

In caz ca ma fura si pe mine somnul...pupilici ciufuliti!!!
geocoto
QUOTE(anku @ Jan 18 2010, 10:43 PM) *
doamne Dumnezeule Geoooooooo
sa nu crezi in asa ceva...
nu exista decat ceea ce credem noi...
cine sa vrea raul unui copil acum un an nascut???
si Darius viseaza urat...
frica este normala la varsta asta...este rezulatul neputintei lor...
nu fa chestii de astea ca nu e bine...
da...roaga-te ...
dar nu fa de astea...
nu e nimic...p bune...
bunica-mea face multe tampenii de astea...
vai de sufletelul ei...
ca nici moartea nu mai vine sa o ia
geooooo....nu e nimic
nu te gandi la astfel de lucruri

offtopic.gif
Mai nu stiu ce crezi tu exact ca inseamna varsarea cositorului dar nu este nimic vodoo si se face prin preot.Spui o rugaciune si dupa ce topesti cositorul il versi intr-un pahar cu apa.Daca trosneste ii este frica copilului daca nu nu.
Nu mi-a trecut nici o secunda prin cap sa apelez la altceva decat rugaciune si sfaturi bisericesti.
Am zis ca cineva ne vrea raul pentru ca anul trecut am avut lilieci vreo 3 zile si noaptea cand ieseau erau mii si se izbeau de geam si dimineata vedeam sange pe geam, apoi varicela toata familia apoi febra lui Lucas in fiecare luna fara sa stim ce are.
Noi oricum duceam copilul la impartasit macar o data pe luna (sunt vreo 50km pana la biserica) dar nu vreau sa gandeasca cineva rau de mine si sa se abata asupra copilului si vroiam sa vad daca ii este frica sau la fel ca si ceilalti copii mai viseaza urat.
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Jan 19 2010, 08:43 PM) *
AM dormit ca porcusorii...de la 3 la 6.....asa ca acum ghici cine alearga prin toata casa si chiuie?? liwlol.gif
A papat si azi destul de binisor.....asa ca acum pe seara i-am facut niste spirale la cuptor ( un fel de biscuiti ) si vad ca molfaie su placere si la ele...
Sa va spun ce a invatat azi maimutza liwlol.gif...dimineata ne-am uitat la emisiunea lui Mircea Badea si la un moment dat a inceput Badea sa rada , tinad mana la gura.....si nenea Iancu toata ziua asa a facut....M-am stricat de ras cand l-am vazut....
Acum e foarte atras de o minge din burete, pe care bineinteles a facut-o ferfenitza...incerc sa i-o iau si nu pot...asa ca astept pana adoarme ca sa i-o pot arunca la gunoi...O plimba si o alearga prin toata casa si da cu piciorul in ea...
Revin mai tarziu.....ma duc sa-l pregaetsc de culcare si pun pariu ca va fi foarte "dureros" pentru urechile mele

In caz ca ma fura si pe mine somnul...pupilici ciufuliti!!!


Si Lucas a facut nani de la 3 la 6 iar eu am stat langa el ca nu am putut sa inchid un ochi.Acum seara abea am reusit sa-l adorm ca avea chef de ras si de alintat.In seara asta am citit Danila Prepeleac(dar cred ca doar eu am fost atenta lol-craciun.gif )
Eu tot in romana voi vorbi cu Lucas si din toamna la cresa vreo 3-4 luni pana incepe scoala sau maternelle cum ii zic astia.Vlad nu ma crede ca o sa-l dau dar decat sa ramana cat mai mult acasa cu mine mai bine se duce de cateva ori pe saptamana si socializeaza cu copiii in flamanda..
Prefer sa ma inteleg cu el intr-o limba in care o gandesc perfect decat sa ma uit in dictionar si sa am un limbaj limitat...Intr-un dialog cu un copil american a ramas uimit ce limbaj dezvoltat aveam eu pe langa el la 18 ani...asa ca am cam decis ce voi face din punctul asta de vedere..

Mai Rose dar tare as mai pupaci-o pe Andreuta pe ceafa asa cum fac cu Lucas cand are carlionti mai multi.Din lateral seamana asa de bine zici ca sunt frati nu gluma blush.gif

Claudia draga de tine iti inteleg frustrarea cu raceala.Ce sa faci mai este putin si poate o data cu primavara se mai calmeaza si virusii.Vorbeai de un fratior sau o surioara...ce sa zic poate dupa ce uit prin ce am trecut anul trecut si as mai vrea inca un bebe, poate o surioara dar de nu se stie niciodata...Spune-mi parerea ta cum este sa fii mamica de 2 copilasi superbi si sanatosi(nu se pun racelile si bolile copilariei)?
simina_ana
Dragi mamici,
Am gasit acest articol intr-o revista si am zis sa vi-l scriu si voua....poate va e de ajutor....

15 pasi spre patutul lui

Petreci adesea noptile atarnata de margina patului, in timp ce micutul tau, care de acuma a trecut de un an, se lafaie in mijloc?

Iata 15 paicare ti asigura succesul garantatin a-l obisnui sa doarma singur, astfel incat sa puteti avea toti nopti linistite!

SAMBATA ZIUA
1. explica-i ca va dormi singur in pat diseara. Fii constrienta ca ii este greu sa se acomodeze cu noua situatie si are deci nevoie de incurajarea ta. Intampina eventualele proteste cu mult umor.

2. explica-le celorlalti din casa ori vecinilor ca va fi ceva agitatie timp de cateva nopti.

3. iesiti la plimbare si cumpara-i ce-i place mult sa manance. Spune-i ca de fiecare data cand sta toata noaptea in patutul lui, va primi din acel ceva. Achizitioneaza un obiect care se poate lipi pe tavan care sa lumineze camera dupa ce lumina este stinsa.

4. implica-l intr-un joc cu roluri. Aseaza-i jucariile pe pat si lauda-le 9 da, jucariile!!) ca stau acolo asezate.

5. limiteaza-i motaielile la maxim o ora si nu-l lasa sa doarma dupa ora 14.30 (urmand sa-l instalezi in patul lui de la 19.00 - 20.00). Daca e posibil odihneste-te si tu peste zi. Vei avea nevoie de energie noaptea!

Este foarte important ca micutul sa se instaleze singur in patul lui pentru a dormi. Daca esti cu el atunci cand adoarme e normal sa vrea sa te gaseasca acolo atunci cand se va trezi mai tarziu. Pentru a-l determina sa se instaleze singur, urmeaza cativa pasi sa asa-l ajuti sa se simta in siguranta si iubit.

SAMBATA SEARA
6. Stabileste o rutina clara inainte de somn: baie, spalat pe dinti si povstea preferata. Opreste televizorul, radioul si alte surse care pot irita.

7. In timpul baitei, da-i voie sa se balaceasca , sa se joace, sa-si consume orice form ade energie. Arata-i ca-l iubesti, fa-l sa se simta in siguranta. Apoi aminteste-i ca va dormi in patul lui diseara, dar spune-o intr-un mod pozitiv si incurajator.

8. Dupa baita, mergeti direct in camera lui. Tine luminile la intensitate mica. Pana cand va invata sa adoarma singur, mentine aceeasi poveste la final. Evita negocierile prinvind pozitia ursuletilor in pat. Acum e timpul sa preiei controlul, fii calma si hotarata. Spune-i noapte buna, imbratiseaza-l, inveleste-l si aminteste-i de premiu. Apoi pleaca.

9. Daca te striga sau plange, mergi la el si nu sta mai mult de 30 de secunde. Daca i-e teama, ramai calma si hotarata, dar nu-i accentua frica agitandu-te prin camera. Daca devine foarte nelinistit, aseaza-te tacta pe pat, dar mentine un minim contact vizual si fizic cu el . Cand este iar instalat in pat, spune-i noapte buna si iesi. Mentioneaza-i ca mergi la baie si ca vei reveni in 5 minute. Ai grija sa-ti respecti pormisiunea. Daca e inca treaz cand revii, Lauda-l ca a stat in pat, pleaca iar si revin-o treptat la el, pana adoarme. Incearca sa nu fii in camera cand adoarme.

10. Daca se sa jos din pat, pune-l inapoi de atatea ori pana adoarme. E posibil sa dureze ceva, deci ai rabdare! Un scaun pus in dreptul usii ca sa-l impiedice sa iasa din camera ar fi util, insa atentie in nici unc az nu inchide sau incuia usa!

11. Daca se trezeste si te striga sau vine langa patul vostru, pun-l inapoi in patul lui, la fel cum l-ai instalat. Nu il lua langa voi in pat, pt ca ve ruina astfel totul.

DUMINICA
Bine lucrat ...esti la jumatatea drumului. Rutina aproape s-a instalat in mintea lui si repetarea procesului va ajuta la consolidarea ei.

12. Cand se trezeste dimineata, trage perdeaua, dandu-i clar de inteles ca s-a facut ziua. Chiar daca te simti foarte obosita, fii vesela. Lauda-l si nu uita sa-i oferi ce i-ai promis la inceput (premiul)

13. Fii iubitoare si spune-i ce copil mare este el acum ca poate sa doarma singur.

14. Repeta procesul de instalare de aseara, incepand de la pasul 6. Nu dezarma daca trebuie sa-l pui si in noaptea asta in pat de cateva ori. Va functiona tehnica asta, doar daca esti constanta.

15. Indiferent cat de greu ti se pare, cand esti pe punctul de a renunta, adu-ti aminte ca nu e nevoie decat de 2 nopti sa rezlvi aceasta problema. Dupa aceasta a 2 a noapte micutul va fi dobandit alte obiceiuri legate de somn.

LUNI
AI facut-o si pe asta. De acum la culcare va fi mai usor. Continua rutina inceputa si mentine aceeasi atitudine iubitoare, dar hotarata. E important sa consolidezi mereu ce a invatat. La sfarsitul saptamanii, ceea ce vei acvea de facut este sa pui sampanie in pahar si sa sarbatoriti 2 in pat!!


Sper sa fie de folos cuiva....eu am hotarat sa-l aplic cum ma pun pe picioare....si o sa va tin la curent....

Pupilici zbenguici!!!
simina_ana
AM cautat si pe net....si am mai gasit o alta varianta.....



Invata-ti bebelusul sa doarma singur
somn doarme singur
Autor: Echipa NN

Nevoia de a-si simti parintii aproape, teama de singurate si de a fi abandonati ii face pe bebelusi sa nu suporte o camera goala, cu atat mai mult sa adoarma intr-una. Marea majoritate a copiilor trebuie sa fie leganati si sa li se vorbeasca pana cand adorm, iar daca mama nu e langa ei cand se trezesc incep sa planga. Chiar daca nu le e foame, chiar daca scutecul e uscat, majoritatea bebelusilor vor plange pana cand apare cineva langa ei, mai ales daca sunt culcati singuri dintr-o data, dupa ce timp de catvea luni au dormit impreuna cu parintii.

Parintii cu experienta spun ca este bine ca bebelusul sa fie lasat sa planga, pana cand, la un moment dat, se va obisnui cu singuratatea. Dar sa recunoastem ca, oricat de hotarati am fi sa facem asta, nu e deloc usor sa-ti lasi copilul sa planga minute in sir, fara sa alergi langa el.

Intr-adevar, trebuie sa se obisnuiasca cu singuratatea, dar a-l lasa sa planga singur este greu pentru tine si probabil traumatizant pentru el. Cheia este ca bebe sa se obisnuiasca treptat, cate putin in fiecare zi. Poate ca nu va fi chiar floare la ureche – depinde si de cat de cuminte si independent este copilul – dar cu siguranta merita incercat. Progresele se vor observa din primele saptamani.

Ce trebuie sa faci? E simplu. Intai va trebui sa stai cu el in camera pana adoarme, dar fara sa-l iei in brate, fara sa-i vorbesti sau te uiti la el. Daca este posibil instaleaza un pat pentru adulti in camera celui mic si intinde-te pe el. Nu-i acorda atentie beblusului. Este de ajuns sa stie ca esti acolo si probabil ca va ridica din cand in cand capul, incercand sa te gaseasca din priviri. Atat este de ajuns. Intr-un final, cand se va asigura ca este cineva langa el si ca nu vafi lasat singur va putea sa se relaxeze si va adormi. Acelasi ritual trebuie urmat chiar daca bebelusul nu doarme acasa, de exemplu daca este la bunici.

Cand se va obisnui cu situatia atat de tare incat nu te va mai cauta cu privirea, este momentul sa treci la urmatorul pas. In loc sa stai intinsa in patul de langa el, stai asezata intr-un fotoliu, din nou fara a-l privi pe cel mic, fara a-i vorbi si fara a-l lua in brate.

Cand s-a obisnuit si cu aceasta situatie, a venit momentul sa stai pana cand adoarme, nu in camera lui ci in pragul usii, undeva unde te poate vedea. Pentru o perioada de timp va trebui sa te furisezi afara din camera copilului, ca san u te auda. Insa pana la urma, va fi de ajuns doar sa-i spui ca esti in camera alaturata si sa-i lasi usa deschisa. Ar trebui ca in acest moment sa fie de ajuns si sa nu se mai simta singur.

In tot acest timp va trebui sa pui la punct o “rutina” o serie de actiuni pe care le veti face impreuna, in fiecare seara, pe cat posibil in camera copilului. Dupa toaleta de seara, citeste-i o poveste, canta-i un cantecel, uitati-va la niste fotografii impreuna, asa incat cel mic sa se poata obisnui cu ceea ce il inconjoara, cu camera lui. Va sti ca e un loc sigur, unde a petrecut momente fumoase cu mama.

Toata aceasta acomodare poate sa dureze ceva timp, insa va merita efortul. Daca bebelusul este bolnav, stresat sau intr-o stare de spirit mai proasta, probabil ca vei renunta la hotararea luata si vei fi langa el intreaga noapte, ceea ce este foarte bine, desi te poate duce cu cativa pasi inapoi. Intr-un final tu hotarasti daca poti intrerupe “procesul” pentru o seara sau nu.


Acuma nu stiu care o fi buna......eu va bombardez cu info.....simai caut si eu varianta ideala atat pentru pitic cat si pentru noi....

Pupilici zbenguici
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jan 20 2010, 01:38 AM) *
Si Lucas a facut nani de la 3 la 6 iar eu am stat langa el ca nu am putut sa inchid un ochi.Acum seara abea am reusit sa-l adorm ca avea chef de ras si de alintat.In seara asta am citit Danila Prepeleac(dar cred ca doar eu am fost atenta lol-craciun.gif )
Eu tot in romana voi vorbi cu Lucas si din toamna la cresa vreo 3-4 luni pana incepe scoala sau maternelle cum ii zic astia.Vlad nu ma crede ca o sa-l dau dar decat sa ramana cat mai mult acasa cu mine mai bine se duce de cateva ori pe saptamana si socializeaza cu copiii in flamanda..
Prefer sa ma inteleg cu el intr-o limba in care o gandesc perfect decat sa ma uit in dictionar si sa am un limbaj limitat...Intr-un dialog cu un copil american a ramas uimit ce limbaj dezvoltat aveam eu pe langa el la 18 ani...asa ca am cam decis ce voi face din punctul asta de vedere..

Mai Rose dar tare as mai pupaci-o pe Andreuta pe ceafa asa cum fac cu Lucas cand are carlionti mai multi.Din lateral seamana asa de bine zici ca sunt frati nu gluma blush.gif

Claudia draga de tine iti inteleg frustrarea cu raceala.Ce sa faci mai este putin si poate o data cu primavara se mai calmeaza si virusii.Vorbeai de un fratior sau o surioara...ce sa zic poate dupa ce uit prin ce am trecut anul trecut si as mai vrea inca un bebe, poate o surioara dar de nu se stie niciodata...Spune-mi parerea ta cum este sa fii mamica de 2 copilasi superbi si sanatosi(nu se pun racelile si bolile copilariei)?



sa stii ca si eu am gindit asta..mai ales acum ca intr-o luna jumatate a luat 4-5 cm si se apropie de Lucas ca dimensiuni
are vreo 75-76 cm si 9000 grame..........cu diferenta ca Lucas are bucle permanent..........ale noastre doar daca transpira sau ii fac baita....mai rar cite o bucla pe par uscat...........dar vorba ta, numai acolo imi vine sa pup.............de.........a trecut 1 an..........in babe se spunea sa nu pupi bebe-ul pe ceafa pina la 1 an caci se face mincinos......si mai tii minte si cind erau cheluti pe la 4-5 luni semananu........eu nu am uitat..........

aseara era preocupata sa ajunga la laptop si a facut vreo 3-4 pasi singura....dar cred ca e tot ce poate inca sta destul de prost cu echilibrul, caci curaj pare sa aiba, dar nu o tin inca picioarele.........nici nu a realizat ca a mers singurica asa tare era preocupata sa ajunga la laptop...oricum de la 10 secunde acum sta 40 secunde in picioare.........(mami nu are ce face si cronomotreaza). Merge pe linga pat sau pereti, gaseste o jucarie , o studiaza si ramine asa fara sa se tina.......40 secunde.

Si iarasi a adormit la ora 24 si la 7 era deja treaza. A papat 150 ml laptic si acum cinta vesela in patut si se uita la desene animate.........cu Winnie the Pooh

Sa aveti o zi frumoasa si sa scoateti puiutii la aer caci la noi la -12 grade nu cred ca voi face asta....decit deschid usa de la balcon larg si o imbrac mai grosut si asta e
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jan 20 2010, 11:00 AM) *
sa stii ca si eu am gindit asta..mai ales acum ca intr-o luna jumatate a luat 4-5 cm si se apropie de Lucas ca dimensiuni
are vreo 75-76 cm si 9000 grame..........cu diferenta ca Lucas are bucle permanent..........ale noastre doar daca transpira sau ii fac baita....mai rar cite o bucla pe par uscat...........dar vorba ta, numai acolo imi vine sa pup.............de.........a trecut 1 an..........in babe se spunea sa nu pupi bebe-ul pe ceafa pina la 1 an caci se face mincinos......si mai tii minte si cind erau cheluti pe la 4-5 luni semananu........eu nu am uitat..........

aseara era preocupata sa ajunga la laptop si a facut vreo 3-4 pasi singura....dar cred ca e tot ce poate inca sta destul de prost cu echilibrul, caci curaj pare sa aiba, dar nu o tin inca picioarele.........nici nu a realizat ca a mers singurica asa tare era preocupata sa ajunga la laptop...oricum de la 10 secunde acum sta 40 secunde in picioare.........(mami nu are ce face si cronomotreaza). Merge pe linga pat sau pereti, gaseste o jucarie , o studiaza si ramine asa fara sa se tina.......40 secunde.

Si iarasi a adormit la ora 24 si la 7 era deja treaza. A papat 150 ml laptic si acum cinta vesela in patut si se uita la desene animate.........cu Winnie the Pooh

Sa aveti o zi frumoasa si sa scoateti puiutii la aer caci la noi la -12 grade nu cred ca voi face asta....decit deschid usa de la balcon larg si o imbrac mai grosut si asta e


Neatza si de la noi!!!
Apropos de scos bebeii afara,.....care e temperatura minima la care ii scoateti? Ca atunci cand e prea frig fac la fel ca tine Rose, deschid usa la balcon larg si il ilbrac mai grosut....sau cand ninge sau ploua....
Nici noi nu stim daca iesim afara ca vad ca de aseara ninge intru-na si la noi. Daca se opreste il scot putin ca sunt curioasa daca i-a tecut frica de zapada....
Am fugit sa fac curatenie...ca dupa 2 zile de bolit zici ca u trecut turcii pe la noi
Pupilici zbenguici

Rose68
fetelor acum 10 minute am vorbit un pic cu Daniela
Sunt bine amindoua si va saluta pe toate si pe toti piticii.....dar din pacate nu mai au net
Rose68
acum la ora 14 pitica a papat pilaf cu copanel, pentru prima data nepasat......cu bobul intreg, de obicei pasam pentru ca scotea bobul din gurita.............acum a papat tot.(220 grame)
Am fiert jumatate de pui mare impreuna cu multe zarzavaturi(telina, patrunjel, morcov, cartof ,ceapa, dovlecel)
AM pastrat in pilaf putin morcov fiert si putina ceapa.
I-am pus si un strop de sare.............foarte putina.
geocoto
Adriana interesant articol.Sa ne spui cum functioneaza. inger.gif
In loc de toate jucariile eu ii pun doar un ursulet si pe care vad ca incepe sa-l accepte mai bine decat atunci cand avea mai multe, chiar se joaca cu nasul lui cum imi face mie (numai ca pe mine ma doare) si mai este ceva de zis, in timpul zilei daca faci nani impreuna cu puiul atunci el nu va intelege de ce nu se poate si noaptea.

Acum a papat spaghete si l-am pus la nani.Din pacate ziua nu doarme mai mult decat 30 de minute singur pe repriza si daca il las numai cu atat imi jumul singura ce a mai ramas din par pana seara..

Denisei am vazut ca i-a mers ff bine la bunica asa ca sunt convinsa ca se simt super acolo.

Maine ma duc la vaccinul ROR.Ne-au zis data trecuta ca da reactii la 5-10 zile dupa.Voi ati observat ceva?Mai trebuie sa-l faca si in martie din nou si daca este nasol nu il mai fac.

As fi vrut sa iesim pe afara dar mi se pare asa un frig de nu stiu inca ce si cum...Hotaram cand se trezeste puiul.

Pupici,
Geo
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jan 20 2010, 01:25 PM) *
acum la ora 14 pitica a papat pilaf cu copanel, pentru prima data nepasat......cu bobul intreg, de obicei pasam pentru ca scotea bobul din gurita.............acum a papat tot.(220 grame)
Am fiert jumatate de pui mare impreuna cu multe zarzavaturi(telina, patrunjel, morcov, cartof ,ceapa, dovlecel)
AM pastrat in pilaf putin morcov fiert si putina ceapa.
I-am pus si un strop de sare.............foarte putina.


Yum-yum, o pun si eu pe mama sa ne faca.Ma gandeam sa o rog prima saptamana sa-l lase pe Lucas sa se obisnuiasca cu ea si apoi sa-l ia in primire.
Am emotii cand ma gandesc la reintalnirea de vineri seara.Mama nu l-a mai vazut pe pitic din aprilie si s-a schimbat radical.. biberon.gif

Pup,
Geo trandafir.gif
oana petrina
buna fetele
Claudia imi pare rau sa aud ca Mihaita a racit. speram sa-i treaca repede.
Petronici vreau sa vad si eu pozicile ca le-ai sters sad.gif
Rose imi vine sa o pap pe Andreuta cum se uita draga de ea pe carticica. noi nu rezistam la povesti din carti ca ne place sa le roadem.
Simina ma bucur ca Iancu papa mai bine. sa vezi ce flacau mare se face
Geo cel mai bine vrb cu un preot.el o sa-ti spuna ce trebuie sa faci. si trimite-o pe mami tau si la mine te rog
bravo Darius ca te-ai pus singurel in patut. esti un cumintel
Matei merge prin toata casa non stop si cara tot ce poate. nu stiu de unde are atata energie ca eu sunt terminata. si eu m-am saturat de zapada dar se pare ca lui Matei ii place tare mult asa ca l-am scos azi in zapada si e f fericit.dar sotul meu s-a saturat de facut partie prin curte. noi inca nu am facut vaccinul de 1 an asa ca sapt asta speram sa ajungem la dr. poate cand se mai incalzeste reusim sa ne intalnim cele care stam mai aproape. gata a las ca am de calcat tone.
va pupam

petronici
buna mamici...
in primul rand o felicitam si o imbratisam si o pupacim mult pe Andreea pt primi pasi facuti...oricum ii foarte ambitoasa si recupereaza cu pasi rapizi...baietelul unei vecine(nascut la termen fara probleme) a mers singurel la 1 an si 4 luni,apoi mami pe atunci o sa fugi dupa ea prin parc...
ma bucur ca Iancu si Andreea si-au mai revenit cu mancarea...noi tot cam prost stam la capitolul asta,poate dupa ce ies si ceilalti dintisori, o sa vrea si Adelin...
maine pe la 11 avem programare la vaccin,la celelalte nu mi-a facut febra...sa-l vedem acum cum reactioneaza...
Geo,nu am mai avut timp ieri sa ma uit pe net,dar cred c-am inteles cat de cat despre ce este vorba...as vrea sa-ti spun ca poti sa mai chemi preotul sa va faca Sfintele Maslu in casa si sa o mai sfintesca...la noi a facut minuni Dumnezeu,mama era paralizata la pat si nu vorbea si dupa ce a venit preotul si a facut de 3 ori Sfintele Maslu si-a revenit complet...acum fiecare face ce crede ca-i mai bun pt familia sa...pupicei
claudiaena
Salutare! Am fost ieri cu Mihai la medic, dupa ce l-am deranjat pe tati sa ma ajute prin nameti cu piticul in brate. La medic, NU AVEA NIMIC. Ceva de genul: m-am dus bou si m-am intors vaca! Nu avea nimic nici la plamani , nici ingat si cum deja avea la bord antitermic, era si fresh... Asa ca m-am intors acasa si dupa ce a fost matzait toata seara si numai pe picioare a vrut sa adoarma si a papat binisor, dar a refuzat laptele( el care nu refuza niciodata).... Aseara, dupa ce exasperata ca nu vrea nimic si mofturos, i-am luat temperat. si surpriza, avea 39,3 grade, asa ca repede antitermic.... Asta noapte, in schimb a fost cosmar.... S-a trezit la 1 dupa ce a adormit cu chiu cu vai pe la 11 jumate si intai s-a foit si scancea. I-am dat ceai si lapte si mi le-a refuzat, asa ca i-am dat din nou antitermic si a inceput sa urle ca nusi gasea pozitia in pat si pana la urma a impins paturile si pernele puse la marginea patului si il vad cum dispare dupa pat. Dupa aia era asa de iritat desi nu s-a lovit ca a aterizat pe moale, si numai a plans pana la 3.30... Tati era turbat de cap si tot il boscorodea pe medic ca nu s-a uitat cum trebuie si copilul are el ceva....Dupa ce a adormit s-a mai trezit de vreo 5 ori pana la 8 jumate cand s-a trezit si eu am dormit stresata sa nu il mai pierd din pat si m-am trezit mofturoasa rau.... Asa ca iar la medic si unde azi i-a "vazut" amigdalele inflamate si ne-a dat antibiotic la 8 ore....
In schimb azi nu mi-a baut decat vreo 4-5 masuri de lapte, el care pana acum avea vreo 12 masuri la bord....Dar a papat un pic de fructe si un pic de ciorbita de gaina si cum era acrisoara si i-am lasat-o mai zemoasa a mers...
Ma gandeam ca azi e Mihai racit exact cand se implinesc 5 ani de cand a plecat mama de langa noi....
Cum e cu 2 copii? E greu ca eu nu am ajutor, mama nu mai e...., soacra sta la 100 km de noi si eu desi ma descurc greu cu amandoi nici nu pot sta fara ei...( adica sa o trimit pe Maria la ea), tata s-a recasatorit cu o doamna extraordinara si sta la Tecuci, dar ea nu a avut niciodata copii si cu Maria s-a descurcat de pe la 4 ani, dar cu unul mic ca Mihai nu ar sti ce sa ii faca....M-am hotarat greu sa il fac pe al doilea si nu mi-a iesit pasienta... adivca am ramas cand deja ma obisnuisem cu ideea ca nu o sa mai am vreunul.... Si cand am aflat de Mihai initial am fost f speriata dar m-am gandit si l-am facut numai ptr maria(eu m-am ajutat mult cu sora mea pana sa moara mama).... Si pe Maria am crescut-o cu bona si pe Miahi probabil la fel.... Oricum la 100 de km nu ii duc ca nu pot sta eu fara ei, si nici tati nu ar vrea....
Lucrurile sunt mai complicate si ptr ca tati are acum un post oarecum de conducere la firma si e toata ziua plecat si lucreaza mult si el nu prea ma poate ajuta....Dar una peste alta, la Mihai totul mi s-a parut cu mult mai usor. Asa e la al doilea....Si toata lumea din jur de varsta parintilor mei m-au incurajat sa il fac...., mai ales ca cele care nu au facut decat unul au regretat....si acum e mult prea tarziu....Asa ca fetelor la treaba....ca sa nu fie diferenta f mare asa ca la mine.
gata eu cand nu am timp sa scriu, si cand o fac va scriu romane.....
geocoto
QUOTE(claudiaena @ Jan 20 2010, 04:07 PM) *
Salutare! Am fost ieri cu Mihai la medic, dupa ce l-am deranjat pe tati sa ma ajute prin nameti cu piticul in brate. La medic, NU AVEA NIMIC. Ceva de genul: m-am dus bou si m-am intors vaca! Nu avea nimic nici la plamani , nici ingat si cum deja avea la bord antitermic, era si fresh... Asa ca m-am intors acasa si dupa ce a fost matzait toata seara si numai pe picioare a vrut sa adoarma si a papat binisor, dar a refuzat laptele( el care nu refuza niciodata).... Aseara, dupa ce exasperata ca nu vrea nimic si mofturos, i-am luat temperat. si surpriza, avea 39,3 grade, asa ca repede antitermic.... Asta noapte, in schimb a fost cosmar.... S-a trezit la 1 dupa ce a adormit cu chiu cu vai pe la 11 jumate si intai s-a foit si scancea. I-am dat ceai si lapte si mi le-a refuzat, asa ca i-am dat din nou antitermic si a inceput sa urle ca nusi gasea pozitia in pat si pana la urma a impins paturile si pernele puse la marginea patului si il vad cum dispare dupa pat. Dupa aia era asa de iritat desi nu s-a lovit ca a aterizat pe moale, si numai a plans pana la 3.30... Tati era turbat de cap si tot il boscorodea pe medic ca nu s-a uitat cum trebuie si copilul are el ceva....Dupa ce a adormit s-a mai trezit de vreo 5 ori pana la 8 jumate cand s-a trezit si eu am dormit stresata sa nu il mai pierd din pat si m-am trezit mofturoasa rau.... Asa ca iar la medic si unde azi i-a "vazut" amigdalele inflamate si ne-a dat antibiotic la 8 ore....
In schimb azi nu mi-a baut decat vreo 4-5 masuri de lapte, el care pana acum avea vreo 12 masuri la bord....Dar a papat un pic de fructe si un pic de ciorbita de gaina si cum era acrisoara si i-am lasat-o mai zemoasa a mers...
Ma gandeam ca azi e Mihai racit exact cand se implinesc 5 ani de cand a plecat mama de langa noi....
Cum e cu 2 copii? E greu ca eu nu am ajutor, mama nu mai e...., soacra sta la 100 km de noi si eu desi ma descurc greu cu amandoi nici nu pot sta fara ei...( adica sa o trimit pe Maria la ea), tata s-a recasatorit cu o doamna extraordinara si sta la Tecuci, dar ea nu a avut niciodata copii si cu Maria s-a descurcat de pe la 4 ani, dar cu unul mic ca Mihai nu ar sti ce sa ii faca....M-am hotarat greu sa il fac pe al doilea si nu mi-a iesit pasienta... adivca am ramas cand deja ma obisnuisem cu ideea ca nu o sa mai am vreunul.... Si cand am aflat de Mihai initial am fost f speriata dar m-am gandit si l-am facut numai ptr maria(eu m-am ajutat mult cu sora mea pana sa moara mama).... Si pe Maria am crescut-o cu bona si pe Miahi probabil la fel.... Oricum la 100 de km nu ii duc ca nu pot sta eu fara ei, si nici tati nu ar vrea....
Lucrurile sunt mai complicate si ptr ca tati are acum un post oarecum de conducere la firma si e toata ziua plecat si lucreaza mult si el nu prea ma poate ajuta....Dar una peste alta, la Mihai totul mi s-a parut cu mult mai usor. Asa e la al doilea....Si toata lumea din jur de varsta parintilor mei m-au incurajat sa il fac...., mai ales ca cele care nu au facut decat unul au regretat....si acum e mult prea tarziu....Asa ca fetelor la treaba....ca sa nu fie diferenta f mare asa ca la mine.
gata eu cand nu am timp sa scriu, si cand o fac va scriu romane.....



Maaa da ce repede v-a dat antibiotic...Mie mi-au zis ca este normal de la rosu in gatic sa faca 3 zile febra dar never antibiotic.Eram frustrata dar nu i-am dat pana acum copilului antibiotic desi dupa cum stiti febra o face lunar...Stii daca nu este puroi Dr-ii cam greu vad in gatic mai ales daca puiul plange pentru ca se inroseste gaticul de la plans.Ti-a zis rosu sau puroi?Sincer nu-l bombarda cu antibiotic daca-i doar rosu ca in 3 zile ii trece febra.Si nu-i da antitermic sub 38 ca atunci impiedici organismul sa reactioneze..Asa mi-a zis mie si am vazut ca au avut dreptate pana acum.
Tu scrii de cate ori raceste Mihaita si ce simptome are?Insanatosire grabnica va doresc si un pup pe nasuc puiului.

Daca tie nu-ti vine sa-i lasi pe pui la 100km distanta sa vezi cum este la mine la 2400km distanta...A batut tata un apropo ca sa nu stea mama prea mult pe aici dar nici nu poate fi vorba.

Stii mi-am dat seama ca nu prea este dupa cum gandim noi ci dupa cum sunt "planurile facute"...As vrea inca un bebe dar....si exista multi "dar" sotul nu mai vrea, finante nu vin decat de la el deci ar trebui intai sa-mi caut un job si apoi sa le zic ca sunt insarcinata, nu prea merge si multi alti dar...

Petronici la noi vine preotul o data la 2 luni in casa cel putin, dupa cum stii suntem prieteni, si ne-a facut Maslu deja.Poate mai sunt si ideile mele de la atata stat in casa...

Bravo Andreuta pt pasii facuti eusa_clap.gif Recupereaza incet si sigur sau repede si bine super.gif

Lasa Oana ca asa invata, scotocind.Eu am facut franjuri rochia mamei de mireasa cu foarfeca si am intins vata in toata casa ca vroiam zapada in plina vara...pentru ca nu ma lasau sa fac nimic. spalvase.gif doar curatenie,curatenie,curatenie

Ma duc la el meu brotacel ca este prea linistit si cine stie ce prostioare mai face... anima1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Jan 20 2010, 09:54 PM) *
Maaa da ce repede v-a dat antibiotic...Mie mi-au zis ca este normal de la rosu in gatic sa faca 3 zile febra dar never antibiotic.Eram frustrata dar nu i-am dat pana acum copilului antibiotic desi dupa cum stiti febra o face lunar...Stii daca nu este puroi Dr-ii cam greu vad in gatic mai ales daca puiul plange pentru ca se inroseste gaticul de la plans.Ti-a zis rosu sau puroi?Sincer nu-l bombarda cu antibiotic daca-i doar rosu ca in 3 zile ii trece febra.Si nu-i da antitermic sub 38 ca atunci impiedici organismul sa reactioneze..Asa mi-a zis mie si am vazut ca au avut dreptate pana acum.
Tu scrii de cate ori raceste Mihaita si ce simptome are?Insanatosire grabnica va doresc si un pup pe nasuc puiului.

Daca tie nu-ti vine sa-i lasi pe pui la 100km distanta sa vezi cum este la mine la 2400km distanta...A batut tata un apropo ca sa nu stea mama prea mult pe aici dar nici nu poate fi vorba.

Stii mi-am dat seama ca nu prea este dupa cum gandim noi ci dupa cum sunt "planurile facute"...As vrea inca un bebe dar....si exista multi "dar" sotul nu mai vrea, finante nu vin decat de la el deci ar trebui intai sa-mi caut un job si apoi sa le zic ca sunt insarcinata, nu prea merge si multi alti dar...

Petronici la noi vine preotul o data la 2 luni in casa cel putin, dupa cum stii suntem prieteni, si ne-a facut Maslu deja.Poate mai sunt si ideile mele de la atata stat in casa...

Bravo Andreuta pt pasii facuti eusa_clap.gif Recupereaza incet si sigur sau repede si bine super.gif

Lasa Oana ca asa invata, scotocind.Eu am facut franjuri rochia mamei de mireasa cu foarfeca si am intins vata in toata casa ca vroiam zapada in plina vara...pentru ca nu ma lasau sa fac nimic. spalvase.gif doar curatenie,curatenie,curatenie

Ma duc la el meu brotacel ca este prea linistit si cine stie ce prostioare mai face... anima1.gif



Deci de la tine a invatat Iancu sa faca asa? liwlol.gif liwlol.gif....Ca boacana asta mi-a facut-o de curand....liwlol.gif liwlol.gif
claudiaena
QUOTE(geocoto @ Jan 20 2010, 09:54 PM) *
Maaa da ce repede v-a dat antibiotic...Mie mi-au zis ca este normal de la rosu in gatic sa faca 3 zile febra dar never antibiotic.Eram frustrata dar nu i-am dat pana acum copilului antibiotic desi dupa cum stiti febra o face lunar...Stii daca nu este puroi Dr-ii cam greu vad in gatic mai ales daca puiul plange pentru ca se inroseste gaticul de la plans.Ti-a zis rosu sau puroi?Sincer nu-l bombarda cu antibiotic daca-i doar rosu ca in 3 zile ii trece febra.Si nu-i da antitermic sub 38 ca atunci impiedici organismul sa reactioneze..Asa mi-a zis mie si am vazut ca au avut dreptate pana acum.
Tu scrii de cate ori raceste Mihaita si ce simptome are?Insanatosire grabnica va doresc si un pup pe nasuc puiului.

Daca tie nu-ti vine sa-i lasi pe pui la 100km distanta sa vezi cum este la mine la 2400km distanta...A batut tata un apropo ca sa nu stea mama prea mult pe aici dar nici nu poate fi vorba.

Stii mi-am dat seama ca nu prea este dupa cum gandim noi ci dupa cum sunt "planurile facute"...As vrea inca un bebe dar....si exista multi "dar" sotul nu mai vrea, finante nu vin decat de la el deci ar trebui intai sa-mi caut un job si apoi sa le zic ca sunt insarcinata, nu prea merge si multi alti dar...

Petronici la noi vine preotul o data la 2 luni in casa cel putin, dupa cum stii suntem prieteni, si ne-a facut Maslu deja.Poate mai sunt si ideile mele de la atata stat in casa...

Bravo Andreuta pt pasii facuti eusa_clap.gif Recupereaza incet si sigur sau repede si bine super.gif

Lasa Oana ca asa invata, scotocind.Eu am facut franjuri rochia mamei de mireasa cu foarfeca si am intins vata in toata casa ca vroiam zapada in plina vara...pentru ca nu ma lasau sa fac nimic. spalvase.gif doar curatenie,curatenie,curatenie

Ma duc la el meu brotacel ca este prea linistit si cine stie ce prostioare mai face... anima1.gif

Nu stiu ce sa zic ca medicul meu da de obicei greu antibiotic.... Febra a avut mare: 39,3 alaltaieri seara si nu mai vreau sa repet figura cu urletele copilului doar ptr a-si face anticorpi.... Maria de exemplu imi raceste f. f. rar si este o fetita robusta. Dar cand era micutza a luat antibiotic cel putin vreo 2 luni cand treceam dintr-o raceala in alta si copilul era bine 2-3 zile si apoi ii era rau o saptamana...Acum nu stiu cum o fi pe acolo, dar si eu sunt de parera ca organismul trebuie ajutat atunci cand este atacat de un microb....
Voi ce mai ziceti... Eu m-am saturat de stat in casa. Nu am mai iesit decat 1 minut, cand am fost la medic de fam..., iar in rest suntem consemnati in casa.... Ce e mai rau e ca m-a luat si pe mine durerea de gat si Maria in continuare tuseste si e mucoasa....Si e un frig afara teribil, ca imi dau seama dupa cat porneste de des centrala....Tati a avut o saptamana infernala si maine pleaca la o sedinta la Bucuresti la 4 dimineata si o sa vina probabil pe la 10 seara...Asa ca nu fac decat sa ma gandesc la primavara, copaci infloriti, soare, cald si pasarelele care se aud cantand.... De cand stau in casa ma apuca nebuneala cu primavara, in conditiile in care mai e cel putin o luna de iarna.... lol-craciun.gif

Ankule, ce faceti? ati inghetat? sau la curs si esti obosita....
Rose, ati mai iesit afara? Sau tot ca noi consemnati la domiciliu....
Oana, ca mai zici? Inca ii place puiului la zapada, sau cu gerul asta s-a razgandit?
pupicei....
rody_ms
QUOTE(geocoto @ Jan 20 2010, 05:27 PM) *
Yum-yum, o pun si eu pe mama sa ne faca.Ma gandeam sa o rog prima saptamana sa-l lase pe Lucas sa se obisnuiasca cu ea si apoi sa-l ia in primire.
Am emotii cand ma gandesc la reintalnirea de vineri seara.Mama nu l-a mai vazut pe pitic din aprilie si s-a schimbat radical.. biberon.gif

Pup,
Geo trandafir.gif

buna.... si multumim de vizita si de invitatie, doar ca ai uitat sa ne spui si pe ce topic sa intram whistling.gif ....
pupici
oana petrina
azi am fost si am facut vaccinul. of ce mila imi era de el. momentan e bine. sper sa ramana asa.
da e disperat sa stea afara in zapada chiar daca e frig rau. tre sa-l scot zilnic putin afara ca altfel imi face scandal.si eu m-am saturat de atata frig dar cica vine si mai rau. asa ca nu vreau sa ma gandesc la primavara ca e departe tare sad.gif i-am pus leagan in casa si se da in el ca lui ii placea tare sa mergem in parculet. si cu frigul asta cum sa-l mai dau in leagan afara. si e asa aiurea ca toti stau inchisi in case si nu mai apucam sa ne vedem cu nimeni. referitor la al doilea bebe cred ca la anu proiectam. oricum tre sa fie dat Matei la gradi ca o iau rara cu doi. va ganditi sa le luati ceva animalute , pasarele in casa? noi avem doi caini dar afara. ma gandeam sa-i iau o pasarica sau o broscuta testoasa. nici nu stiu
va pupam
Rose68
Buna dimineata!
Noi deja de gindinm la o cariera de fotomodel
Nu mai vrea sa pape aproape nimic. Ieri a papat asa: dimineata la 8- 100 ml lapte..........pe la 14 100 ml lapte cu gris(dupa ce o incercasem si cu ciorba si cu piure cu carnita).......si seara la 22 tot 100 ml lapte cu gris( tot asa am incercat vreo 3 feluri)........asta e tot.
Nu ma stiu ce sa cred ...........are gingia umflata rau la un dintisor de sus dar si in locul maselutelor am vazut ca a facut gogosele............
Am spus fotomodel pentru ca papa putin si mai e si in puseu de crestere.
La 1 an avea 71 cm si acum am observat ca niste pantalonasi cumparati la 1 an incep sa fie scurti....si o masor de 2 ori caci nu puteam sa cred si are 77 cm. In greutate ...............avea la 1 an 8800 acum are cam 9000-9100.
Va dorim o zi frumoasa....daca afara nu se poate iesi............
Rose68
credeam ca poate azi va papa mai bine dar nu prea sint semne
A papat prin somn dimineata 100 ml din vreo 2-3 incercari
GEO MARE DREPTATE AI AVUT Acum a venit bunica la noi si am lasat-o un sfert de ora cu ea sa ma duc sa ii pasez o supica .........daca tot papa putin macar sa nu pape fructe...si cind m-am intors de la bucatarie sa turbez nu alta..............bunica ii daduse pufuleti...........asa ca iar am facut vrrrrrrrr la WC cu ciorbica........
simina_ana
Neata....

Incapand de aseara am hotarat sa-l pun pe Iancu numai in patut la el...Asa ca aseara la 11 cand in sfarsit s-a hotarat si el sa doarma, l-am pus in patut si desi urla nu ma uitam la el. Am plans cu el fara sa ma vada , cand vedeam cat de tare se tanguia....Dar am zis ca daca nu sunt tare nu o sa reusesc niciodata sa-l invat in patutul lui....si o sa cresca si eu o sa dorm si cu nora-mea in pat nu doar cu fiu-miu...Asa ca nu am cedat...il mangaiam pe capusor , insistand pe frunte unde stiu de la Geo ca e punctul pentru somn, si dupa o ora a adormit suspinand.....Am mai stat asa langa el pana am vazut ca i s-a modificat respiratia si ca doarme adanc si m-am pus si eu in pat ...Ma uitam la el si nu-mi venea sa cred ca am rezistat...S- a mai trezit de cate ori suspinand, dar ma duceam repede la el si il managaiam si adormea la loc...S-a trezit abia la 7 pt laptic...si pana la 8 iar am stat agatata de patutul lui si am reusit sa-l adorm iar, panala 9 cand a dat trezirea....
Asa ca am castigat o batalie, cum spunea Claudia....mai e pana castig razboiul, dar eu zic ca am facut un pas mare ...in primul rand pentru mine. Tati vroia sa doarma el cu Iancu in seara asta, dar i-am spus ca il las cu o singura conditie, sa faca cum am facut eu, altfel nu.....

Aseara i-a spart gingia ( cred ca de asta si suspina azi noapte in somn) si cel de-al 2 lea incisiv lateral....asa ca suntem oficial posesorul a 8 "locatari de lapte"...S-a vazut ca i-au trecut si durerile ca azi de dimineata a papat ff bine.....


Voi fetelor ce mai faceti?
Ankule .....pe unde umbli? Vii pana la urma in Ro in februarie?
Geo azi vine mami tau nu? Sa ne spui cum s-a comportat Lucas la marea intalnire
Claudia...cum stati cu raceala? Sunteti spre bine sper....
Petronici....ce faceti? Ati plecat pe partie.....sa-l vizitati pe omul de zapada?
Rose......pupa manechinul nostru drag.....Eu zic sa sunt dintisorii si la voi....stii ca Iancu nu a papat o luna aproape din cauza ultimilor dintisori....
Oana.....pupam manutele lui Matei sa ute repede de vaccin.... Vorbeai de animalutze.....SI mie mi-ar placea un catel pt Iancu, mai ales ca am vazut cat de incantat e de ei, dar nu-l vreau in apartament. Cand o sa ne facem casa da...iau 3, ca si mie imi plac...Poate o broscuta testoasa o sa-i iau, ca nu face prea multa mizerie...Dar cred ca si cu ea o sa mai astept, pt ca daca ii iau lui un animalut, atunci vreau sa aiba Iancu grija de el....sa fie responsabilitatea lui. Asa ca mai astept un an, doi.

De bebe 2...avem si noi in plan...dar am zis sa mai treaca si primavara ca sa vedem exact ce facem...Noi il vrem si pe bebe 3, dar cum am cezariana....sa speram ca va fi si posibil...

Va pupacim dulce de la mic la mare si va dorim sa aveti o zi cat mai placuta....
simina_ana
Am uitat sa va spun ca am gasit medota de a nu-l mai lua in brate pe Iancu....stiti ca s-a obisnuit asa de la mama....
Ma fac micuta cat el si ne gadilam.....si uita ca statea cu bratele ridicate sa-l iau.....Sa-l vedeti cum ma ia de mana sa ma duca unde vrea el....daca tot dicutam ca de la egal la egal liwlol.gif liwlol.gif..Mai noi ma pune si pe mine sa trag o masiutza dupa mine.....asa ca intr-o zi pt ca plangea ca nu aveam mereu masinuta dupa mine, mi-am legat-o de brau si uite asa ma miscam cu ea peste tot....si Iancu era fericit....Ce nu face mami pt iubirea ei nu ??liwlol.gif liwlol.gif

AM fugit la curatenie...pupilici zgubilici
simina_ana
Am uitat sa va spun ca am gasit medota de a nu-l mai lua in brate pe Iancu....stiti ca s-a obisnuit asa de la mama....
Ma fac micuta cat el si ne gadilam.....si uita ca statea cu bratele ridicate sa-l iau.....Sa-l vedeti cum ma ia de mana sa ma duca unde vrea el....daca tot dicutam ca de la egal la egal liwlol.gif liwlol.gif..Mai noi ma pune si pe mine sa trag o masiutza dupa mine.....asa ca intr-o zi pt ca plangea ca nu aveam mereu masinuta dupa mine, mi-am legat-o de brau si uite asa ma miscam cu ea peste tot....si Iancu era fericit....Ce nu face mami pt iubirea ei nu ??liwlol.gif liwlol.gif

AM fugit la curatenie...pupilici zgubilici
claudiaena
QUOTE(simina_ana @ Jan 22 2010, 01:58 PM) *
Am uitat sa va spun ca am gasit medota de a nu-l mai lua in brate pe Iancu....stiti ca s-a obisnuit asa de la mama....
Ma fac micuta cat el si ne gadilam.....si uita ca statea cu bratele ridicate sa-l iau.....Sa-l vedeti cum ma ia de mana sa ma duca unde vrea el....daca tot dicutam ca de la egal la egal liwlol.gif liwlol.gif ..Mai noi ma pune si pe mine sa trag o masiutza dupa mine.....asa ca intr-o zi pt ca plangea ca nu aveam mereu masinuta dupa mine, mi-am legat-o de brau si uite asa ma miscam cu ea peste tot....si Iancu era fericit....Ce nu face mami pt iubirea ei nu ?? liwlol.gif liwlol.gif

AM fugit la curatenie...pupilici zgubilici

notworthy.gif felicitari ca ati castigat o lupta... Noi suntem spre bine si de azi nu ii mai dau antitermic...Dar, cum in ultimele nopti l-am culcat cu mine si dupa ce l-am mai pierdut de vreo 2 ori din pat, aseara l-am pus in patut si nu va spun ce tanguieli si bocete a tras... Cum aveam si treaba ca am ramas cam in urma, l-am lasat sa boceasca si mai imi faceam treaba si cand nu am mai auzit nimic m-am dus sa verific si bebe dormea iar tati, care nu a putut rezista de mila barbatelului s-a dus si l-a mangaiat pe burtica....
Mihai are obiceiul in ultimele zile, de cand stam numai in casa sa se plictiseasca si sav planga... Si toata ziua vrea sa ma apuce de un deget si ma duce el prin toata casa, de ieri imi amortise nu alta si am zis ca fac si criza de spate ca eu sunt destul de inalta si stau aplecata....
Gata, l-am adormit tot in patut si acum la pranz si sper sa intram in normal cu toate....A inceput sa pape mai bine si laptele si ma bucur ca de ceva zile am sesizat ca de cate ori face treaba mare si miroase imi sp[une ca si atat... Asta inseamna ca incepem sa constientizam usor usor treaba cu nevoile... Pricepe destul de multe, adica imi scanceste rugator si atunci stiu ca vrea ceva si de obicei imi si arata ce anume.... ma bucur ca facem progrese, desi cu scapatul de scutece nici nu imi pun problema mai devreme de 1,8-2 ani si adevarul e ca la cata treaba am nici nu imi sta gandul sa il asez pe olita.
Am inceput sa ma satur de stat in casa cu amandoi care sunt extraordinar de obositori uneori, iar in plus ieri Maria s-a trezit cu fata la cearsaf si a inceput de dimineata ca pe ea nu o iubesc, ca numai cu Mihai stau si numai poe el il iubesc si ca numai lui ii acord atentie, asa ca ieri la pranz am facut un puzzle de vreo 300 de piese, ca asa a vrut fii-mea si cand l-am terminat, s-a trezit bebe-terorist...
Sa vedem azi ce o mai fi... Pana acum deja sunt franta ca m-am trezit la 4 de i-am dat antibioticul piticului, si apoi am stat 1 ora la tv ca nu mai aveam somn, si deja ma stresez ce sa ii dau Mariei sa pape ca e f mofturoasa acum si am reusit sa dau cu aspiratorul....
Referitor la animalutze, eu nu le iau nimic... Ma batea gandul sa ii iau Mariei pasarele, dar am vorbit cu 2 familii posesoare de pasarele si una se plangea ca fac mizerie si ca incep sa cante de cand s-a luminat, iar cealalta(ea e bolnava de curatenie) mi-a zis simplu si stiu ca suna horror dar citez: moartea sa ii ia!; si l-a intrebarea mea ca de ce nu ii da, mi-a replicat ca nu o lasa nici sotul si nici copilul....Iar broscuta am avut eu data de o cunostinta si am dat si eu, ca apa se imputea mereu si trebuia sa i-o schimb destul de des si apoi nu ii mai placea in castron si invatase sa iasa si se bege pe sub mobila si nu iesea decat cand ii era foame, de era o data sa fac atac de cord, ca am zis ca e un gandacoi din ala mare....
Daca va ganditi la altceva si va luati sa imi spuneti si mie cum e...
pupiceiiiiii
petronici
si noi ieri am fost la vaccin...pana acum vad ca-i destul de bine,nu mi-a facut febra...urmatorul pe 5 februarie...
aseara i-am facut baita si l-am schimbat in pijamale si i-am zis lui tacso sa se uite un pic la el cat ma duc eu sa-i arunc apa din baliuta si sa sterg pe jos(eu ii pun in cada noastra,cadita lui si odata cu el facem toti baie,stopeste de numa)....tasco bineinteles era prea concentrat la calculator si Adelin a venit fuguta in spatele meu in baie...nu l-am vazut doar il aud urland si pe jos la picioarele mele....era descult si pe jos apa si a alunecat....nu stiu cum a cazut ca nu l-am vazut,si nici nu stiu daca a dat cu capul de gresie...a plans destul de tare vreo 10 minute,dupa care sa jucat cu noi,radea....a adormit vreo 45 de minute dupa,oricum era in jur de 22.30,el care de obicei intre 21 si 22 cade la somnic...l-am sunat astazi pe dr si i-am spus,mi-a zis sa-l urmarim in urmatoarele zile ,daca observam ceva schimbat,sa-i spunem ...nu mi-a vomitat deloc de aseara si deocamdata parca e totul normal,sau am impresia ca acus acus cade in fundulet...am sa-l urmaresc mai atent dupa ce se trezeste...
bineinteles ca aseara am inceput sa urlu la tacso,ca nu a avut 2 secunde grija de el,sunt asa de suparata si nervoasa pe el...astazi ma sunat de vreo 5 ori,nu i-am raspuns deloc...
maine tre sa ma duc la lucru,si o sa stea cumnatica cu el,am sa-i zic si ei cele intamplate si sa-l urmareasca mai atenta la cum merge si ce face...
cu mancarea parca a inceput un pic sa pape cate ceva,nu numai laptic...ieri a papat un pic de piure si piept de pui si un pic de pastina de-a lui cu carnita de curcan(borcanel)....
Claudia,ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun si Mihai nu mai are febra,si a inceput si el sa bea laptic...
Adriana,brovooo pt prima lupta castigata si multa rabdare ca sa castigi toata batalia,si Iancu sa doarma singurel in patutul lui....
Rose,asa ii si Adelin,o zi mananca una nu,ma tine numai in lapte....si cred ca-s dintisori de vina....poopici
Oana,nu am sters pozele...m-am uitat in urma si eu le vad....nu stiu de ce nu ai putut sa le vezi....

pupici dulci tuturor bebeilor tzuc.gif si mamicilor cate un trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
looloo
buna ziuaaaaa!!!!!!! primiti oaspeti? noi suntem mici... dar ajungem noi ca voi. suntem de la mamici de decembrie 2009 si, la invitatia uneia dintre voi, ne-am gandit sa va vizitam.
ce mari sunteti!!! nu-mi vine sa cred. noi vorbim de colici, leganat, ceai de lactatie si alte zapaceli, iar voi vorbiti de mancarica... pilaf cu copanel nepasat... wow. super tare!
si sunteti si niste frumosi cu totii. bebe teo va da tuturor, mai ales fetitelor (daca se uita la "pici" ca noi) pupici fara numar tzuc.gif . ce valoarea noastra?! liwlol.gif
geocoto
Mamici am fost si noi la vaccin ieri si momentan vad ca nu a facut febra dar mi-a zis Dr ca poate avea reactii la 5-10 zile.Sa vedem ca se va intercala cu episodul lui de febra si nu stiu ce va iesi...
Nu mi-am dat seama ca asistenta mi-a facut programare pt aseara la 7.50 ca as fi vrut sa-l vad putin peste zi cum se comporta de la vaccin.Dar na asta este neatentia se plateste.M-am dus la 1 cand credeam eu ca am programare si apoi m-am dus si seara..
Dr mi-a zis ca cere sa vina cu mine in pat pentru ca de fiecare data cand a facut crrr eu repede la el(ma simteam vinovata ca l-am pus asa de micut la el in pat in camera lui) si acum ma santajeaza.Voi adopta metoda Adrianei dar se vedem cum recuperez intai si eu niste ore de somn.L-am pus aseara la el in patut dar dupa 40 de minute de plans am cedat si l-am dus sa doarma cu tatal sau.Am luat un relaxant de plante dar nu aveam in minte decat imaginea cum ar putea sa cada din pat si la 1 l-am luat cu mine.Nu am decat intr-o singura camera patul impins la perete caci la cat se foieste ar zbura si el ca Mihaita sub pat.
Azi a papat bine, am fost si afara caci este o vreme superba si acum nani la el in pat.

Am uitat sa va zic cum ii tin eu mancarea calda, dau in clocot niste apa intr-un ibric si il pun cu mine pe masa.Din cand in cand ii mai pun strachinioara lui deasupra dar nu prea mult ca sa nu frica mancarica si asa ramane calda pana la sfarsit.Daca este rece parca nici mie nu-mi vine sa i-o mai dau iar microunde am refuzat sa am in casa.

Mama m-a anuntat ca are intarziere, daca vine dupa 8 o sa-l vada pe Lucas maine daca doarme.

spalvase.gif fac_curat.gif
geocoto
QUOTE(looloo @ Jan 22 2010, 02:17 PM) *
buna ziuaaaaa!!!!!!! primiti oaspeti? noi suntem mici... dar ajungem noi ca voi. suntem de la mamici de decembrie 2009 si, la invitatia uneia dintre voi, ne-am gandit sa va vizitam.
ce mari sunteti!!! nu-mi vine sa cred. noi vorbim de colici, leganat, ceai de lactatie si alte zapaceli, iar voi vorbiti de mancarica... pilaf cu copanel nepasat... wow. super tare!
si sunteti si niste frumosi cu totii. bebe teo va da tuturor, mai ales fetitelor (daca se uita la "pici" ca noi) pupici fara numar tzuc.gif . ce valoarea noastra?! liwlol.gif


Onorati de vizita!!!!
Poate ne pui si o poza sa-l vedem pe puiutul tau.
Ai nascut natural sau cezariana?Te-ai adaptat cu noul statut de mamica?Poate ne spui mai multe...

Pupici si voua si va mai asteptam oricand,
Geo trandafir.gif
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jan 22 2010, 10:37 AM) *
credeam ca poate azi va papa mai bine dar nu prea sint semne
A papat prin somn dimineata 100 ml din vreo 2-3 incercari
GEO MARE DREPTATE AI AVUT Acum a venit bunica la noi si am lasat-o un sfert de ora cu ea sa ma duc sa ii pasez o supica .........daca tot papa putin macar sa nu pape fructe...si cind m-am intors de la bucatarie sa turbez nu alta..............bunica ii daduse pufuleti...........asa ca iar am facut vrrrrrrrr la WC cu ciorbica........


Of ma sperii..Trebuie sa fac lista cu ce poate face si ce nu pentru mama ca daca stau sa-i zic mereu ajungem sa ne calcam pe bataturi...
Lasa ca recupereaza Andreuta dupa ce-i sparge gingiuta.

QUOTE(simina_ana @ Jan 22 2010, 10:51 AM) *
Neata....

Incapand de aseara am hotarat sa-l pun pe Iancu numai in patut la el...Asa ca aseara la 11 cand in sfarsit s-a hotarat si el sa doarma, l-am pus in patut si desi urla nu ma uitam la el. Am plans cu el fara sa ma vada , cand vedeam cat de tare se tanguia....Dar am zis ca daca nu sunt tare nu o sa reusesc niciodata sa-l invat in patutul lui....si o sa cresca si eu o sa dorm si cu nora-mea in pat nu doar cu fiu-miu...Asa ca nu am cedat...il mangaiam pe capusor , insistand pe frunte unde stiu de la Geo ca e punctul pentru somn, si dupa o ora a adormit suspinand.....Am mai stat asa langa el pana am vazut ca i s-a modificat respiratia si ca doarme adanc si m-am pus si eu in pat ...Ma uitam la el si nu-mi venea sa cred ca am rezistat...S- a mai trezit de cate ori suspinand, dar ma duceam repede la el si il managaiam si adormea la loc...S-a trezit abia la 7 pt laptic...si pana la 8 iar am stat agatata de patutul lui si am reusit sa-l adorm iar, panala 9 cand a dat trezirea....
Asa ca am castigat o batalie, cum spunea Claudia....mai e pana castig razboiul, dar eu zic ca am facut un pas mare ...in primul rand pentru mine. Tati vroia sa doarma el cu Iancu in seara asta, dar i-am spus ca il las cu o singura conditie, sa faca cum am facut eu, altfel nu.....

Aseara i-a spart gingia ( cred ca de asta si suspina azi noapte in somn) si cel de-al 2 lea incisiv lateral....asa ca suntem oficial posesorul a 8 "locatari de lapte"...S-a vazut ca i-au trecut si durerile ca azi de dimineata a papat ff bine.....
Voi fetelor ce mai faceti?
Ankule .....pe unde umbli? Vii pana la urma in Ro in februarie?
Geo azi vine mami tau nu? Sa ne spui cum s-a comportat Lucas la marea intalnire
Claudia...cum stati cu raceala? Sunteti spre bine sper....
Petronici....ce faceti? Ati plecat pe partie.....sa-l vizitati pe omul de zapada?
Rose......pupa manechinul nostru drag.....Eu zic sa sunt dintisorii si la voi....stii ca Iancu nu a papat o luna aproape din cauza ultimilor dintisori....
Oana.....pupam manutele lui Matei sa ute repede de vaccin.... Vorbeai de animalutze.....SI mie mi-ar placea un catel pt Iancu, mai ales ca am vazut cat de incantat e de ei, dar nu-l vreau in apartament. Cand o sa ne facem casa da...iau 3, ca si mie imi plac...Poate o broscuta testoasa o sa-i iau, ca nu face prea multa mizerie...Dar cred ca si cu ea o sa mai astept, pt ca daca ii iau lui un animalut, atunci vreau sa aiba Iancu grija de el....sa fie responsabilitatea lui. Asa ca mai astept un an, doi.

De bebe 2...avem si noi in plan...dar am zis sa mai treaca si primavara ca sa vedem exact ce facem...Noi il vrem si pe bebe 3, dar cum am cezariana....sa speram ca va fi si posibil...

Va pupacim dulce de la mic la mare si va dorim sa aveti o zi cat mai placuta....


eusa_clap.gif super.gif eusa_clap.gif super.gif
Bravo mami sa nu te lasi!!!!Eu ma gandeam ca o sa te ocupi numai tu de el pana invata lectia ca fiecare are metoda lui si-l confuzezi pe iubirica...

QUOTE(claudiaena @ Jan 22 2010, 12:36 PM) *
notworthy.gif felicitari ca ati castigat o lupta... Noi suntem spre bine si de azi nu ii mai dau antitermic...Dar, cum in ultimele nopti l-am culcat cu mine si dupa ce l-am mai pierdut de vreo 2 ori din pat, aseara l-am pus in patut si nu va spun ce tanguieli si bocete a tras... Cum aveam si treaba ca am ramas cam in urma, l-am lasat sa boceasca si mai imi faceam treaba si cand nu am mai auzit nimic m-am dus sa verific si bebe dormea iar tati, care nu a putut rezista de mila barbatelului s-a dus si l-a mangaiat pe burtica....
Mihai are obiceiul in ultimele zile, de cand stam numai in casa sa se plictiseasca si sav planga... Si toata ziua vrea sa ma apuce de un deget si ma duce el prin toata casa, de ieri imi amortise nu alta si am zis ca fac si criza de spate ca eu sunt destul de inalta si stau aplecata....Gata, l-am adormit tot in patut si acum la pranz si sper sa intram in normal cu toate....A inceput sa pape mai bine si laptele si ma bucur ca de ceva zile am sesizat ca de cate ori face treaba mare si miroase imi sp[une ca si atat... Asta inseamna ca incepem sa constientizam usor usor treaba cu nevoile... Pricepe destul de multe, adica imi scanceste rugator si atunci stiu ca vrea ceva si de obicei imi si arata ce anume.... ma bucur ca facem progrese, desi cu scapatul de scutece nici nu imi pun problema mai devreme de 1,8-2 ani si adevarul e ca la cata treaba am nici nu imi sta gandul sa il asez pe olita.
Am inceput sa ma satur de stat in casa cu amandoi care sunt extraordinar de obositori uneori, iar in plus ieri Maria s-a trezit cu fata la cearsaf si a inceput de dimineata ca pe ea nu o iubesc, ca numai cu Mihai stau si numai poe el il iubesc si ca numai lui ii acord atentie, asa ca ieri la pranz am facut un puzzle de vreo 300 de piese, ca asa a vrut fii-mea si cand l-am terminat, s-a trezit bebe-terorist...
Sa vedem azi ce o mai fi... Pana acum deja sunt franta ca m-am trezit la 4 de i-am dat antibioticul piticului, si apoi am stat 1 ora la tv ca nu mai aveam somn, si deja ma stresez ce sa ii dau Mariei sa pape ca e f mofturoasa acum si am reusit sa dau cu aspiratorul....
Referitor la animalutze, eu nu le iau nimic... Ma batea gandul sa ii iau Mariei pasarele, dar am vorbit cu 2 familii posesoare de pasarele si una se plangea ca fac mizerie si ca incep sa cante de cand s-a luminat, iar cealalta(ea e bolnava de curatenie) mi-a zis simplu si stiu ca suna horror dar citez: moartea sa ii ia!; si l-a intrebarea mea ca de ce nu ii da, mi-a replicat ca nu o lasa nici sotul si nici copilul....Iar broscuta am avut eu data de o cunostinta si am dat si eu, ca apa se imputea mereu si trebuia sa i-o schimb destul de des si apoi nu ii mai placea in castron si invatase sa iasa si se bege pe sub mobila si nu iesea decat cand ii era foame, de era o data sa fac atac de cord, ca am zis ca e un gandacoi din ala mare....
Daca va ganditi la altceva si va luati sa imi spuneti si mie cum e...
pupiceiiiiii


Eu tot asa cu spatele pana mi-am dat seama ca daca are mainile libere invata reflexul de cadere cand se mai impiedica.Cel mai simplu l-am tinut de o bluza la spate facandu-i pensa intre guler si baza de jos sau de gluga unui hanorac sau de un ilic facand pensa acolo la spate.Asa ii mai dadeam drumul si singurel.El venea sa-mi ia degetul iar eu il apucam din alta parte si asa am reusit sa-l punem sa mearga intre 2 persoane si sa-l incurajam la greu.
Cu olita nici eu nu am mai incercat dar o sa o punem pe buni la treaba..

QUOTE(petronici @ Jan 22 2010, 01:47 PM) *
si noi ieri am fost la vaccin...pana acum vad ca-i destul de bine,nu mi-a facut febra...urmatorul pe 5 februarie...
aseara i-am facut baita si l-am schimbat in pijamale si i-am zis lui tacso sa se uite un pic la el cat ma duc eu sa-i arunc apa din baliuta si sa sterg pe jos(eu ii pun in cada noastra,cadita lui si odata cu el facem toti baie,stopeste de numa)....tasco bineinteles era prea concentrat la calculator si Adelin a venit fuguta in spatele meu in baie...nu l-am vazut doar il aud urland si pe jos la picioarele mele....era descult si pe jos apa si a alunecat....nu stiu cum a cazut ca nu l-am vazut,si nici nu stiu daca a dat cu capul de gresie...a plans destul de tare vreo 10 minute,dupa care sa jucat cu noi,radea....a adormit vreo 45 de minute dupa,oricum era in jur de 22.30,el care de obicei intre 21 si 22 cade la somnic...l-am sunat astazi pe dr si i-am spus,mi-a zis sa-l urmarim in urmatoarele zile ,daca observam ceva schimbat,sa-i spunem ...nu mi-a vomitat deloc de aseara si deocamdata parca e totul normal,sau am impresia ca acus acus cade in fundulet...am sa-l urmaresc mai atent dupa ce se trezeste...
bineinteles ca aseara am inceput sa urlu la tacso,ca nu a avut 2 secunde grija de el,sunt asa de suparata si nervoasa pe el...astazi ma sunat de vreo 5 ori,nu i-am raspuns deloc...
maine tre sa ma duc la lucru,si o sa stea cumnatica cu el,am sa-i zic si ei cele intamplate si sa-l urmareasca mai atenta la cum merge si ce face...
cu mancarea parca a inceput un pic sa pape cate ceva,nu numai laptic...ieri a papat un pic de piure si piept de pui si un pic de pastina de-a lui cu carnita de curcan(borcanel)....
Claudia,ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun si Mihai nu mai are febra,si a inceput si el sa bea laptic...
Adriana,brovooo pt prima lupta castigata si multa rabdare ca sa castigi toata batalia,si Iancu sa doarma singurel in patutul lui....
Rose,asa ii si Adelin,o zi mananca una nu,ma tine numai in lapte....si cred ca-s dintisori de vina....poopici
Oana,nu am sters pozele...m-am uitat in urma si eu le vad....nu stiu de ce nu ai putut sa le vezi....

pupici dulci tuturor bebeilor tzuc.gif si mamicilor cate un trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


Of dragul de Adelin.Nu trebuie sa te superi, barbatii nu au simtul matern ce sa facem.De asta m-am dus si eu si l-am luat pe Lucas de langa tatal sau sa evit vreo suparare.
Te invat o chestie, eu am ceas de bucatarie din ala care se invarte si te anunta cand e papa gata.Eu il pun in spatele calculatorului sa sune la 5, 10 minute ca altfel uita ce l-am rugat... wife.gif si iar iese scandal...

Pupici ca Lucas a dat patul pe umarul meu si deja simt ca pica de amortit ce este...
trandafir.gif trandafir.gif
claudiaena
Geo nu te-am intrebat dar patutul lui e in alta camera fata de patul vostru? Ptr ca daca faci chestia asta nu o sa reusesti.... Eu pe Maria am tinut-o in patut, dar ea a fost mai "rea" ca Mihai si cu ea faceam astfel. Asteptam sa adoarma in pat cu noi si apoi cand era profund adormita o puneam in patut. De obicei se trezea in juma de ora si circul reincepea....Toata nebunia asta dura pana pe la 12-1 noaptea cand daca nu mergea deloc o luam cu mine in pat.... La pranz obligatoriu dormea in patut... In prima saptamana o sa te dea peste cap cu somnul, dar incearca sa recuperezi la pranz.... Si oricum daca nu cedezi, automat dupa 1,6 luni lucririle se vor mai regla si ptr ca pana atunci teoretic ar cam trebui sa ii iasa marea majoritate a dintilor... si programul e mai previzibil. Dar incearca intai progresiv la pranz si apoi treci la atac si noaptea. Iti recomand sa il tii cu voi in camera ca eventual plansul in timpul noptii poate fi linistit sa iti auda glasul care sa ii confere siguranta, atunci cand Lucas va fi mai mare...Oricum, pe masura ce copilul o sa cresca si o sa priceapa, el o sa stie ca acolo ii este locul. La mine tranzitia Mariei in camera ei s-a facut relativ tarziu, mai exact anul trecut cand intial dormea cu tati si mai apoi am "pacalit-o" ca tati a dormit cu ea dar nu a simtit si acum la faza in acre e deja prea mare sa mai doarma cu tati, etc...Dar mai sunt si exceptii, o data la 1-2 saptamani mai doarme cu tati, ptr ca eu dorm cu Mihai in camera....Si sa nu permiti niciodata ca nimeni sa il sperie cand e micut cu chestii invechite si tampite de genul nu pune mana,sau nu te du acolo ca vine lupu' sau balaurul si te papa!Soacra mea mai avea ideii din astea si eu si tati am fost f convingatori si drastici si nu i-am dat voie....Oricum cu tine in pat o sa mai doarma si cand o sa mai fie bolnavior, sau cand o sa ii iasa caninii sau maselutze, care sunt cele mai dureroase, dar dupa ce trec, esential e sa reveniti la normal...
Acum sa nu mi-a iei in nume de rau, dar pana acum cateva saptamani si eu va ceream sfatul ca parea nimic sa functioneze si eram lipsita de idei si obosita, si tu esti acum la fel, un pic speriata, un pic dejamagita un pic descumpanita, dar o sa vezi la puiul tau ce pare sa functioneze...dar sa nu cedezi ca dupa aia ca Simina, o sa dormi cu el si cu noru-ta....
Mai fetelor, unele va plangeti ca nu prea mananca puii vostri, iar eu ma plang ca al meu pe o parte baga si pe cealalta parte scoate si "consum" cate 6-8 scutece pe zi, ca al meu face kk de 3 ori... Asta noapte a facut, si mi se parea mie ca miroase, dar am zis ca sunt eu paranoia, si dimineata cand l-am schimbat avea fesele oparite...De fapt am citi eu ca puiutzii care papa putin retin din putinul ala tot atat ca un pui care papa mult si elimina mult....Acum, cert e ca daca papa, ca mama te intrebi daca nu mananca prea mult si daca nu te intrebi daca e normal si oare nu e bolnav.... Vorba aia: NUMAI MAMA SA NU FII...!
claudiaena
QUOTE(geocoto @ Jan 22 2010, 06:05 PM) *
Of ma sperii..Trebuie sa fac lista cu ce poate face si ce nu pentru mama ca daca stau sa-i zic mereu ajungem sa ne calcam pe bataturi.



eusa_clap.gif super.gif eusa_clap.gif super.gif
Bravo mami sa nu te lasi!!!!Eu ma gandeam ca o sa te ocupi numai tu de el pana invata lectia ca fiecare are metoda lui si-l confuzezi pe iubirica...



Eu tot asa cu spatele pana mi-am dat seama ca daca are mainile libere invata reflexul de cadere cand se mai impiedica.Cel mai simplu l-am tinut de o bluza la spate facandu-i pensa intre guler si baza de jos sau de gluga unui hanorac sau de un ilic facand pensa acolo la spate.Asa ii mai dadeam drumul si singurel.El venea sa-mi ia degetul iar eu il apucam din alta parte si asa am reusit sa-l punem sa mearga intre 2 persoane si sa-l incurajam la greu.
Cu olita nici eu nu am mai incercat dar o sa o punem pe buni la treaba..




Of dragul de Adelin.Nu trebuie sa te superi, barbatii nu au simtul matern ce sa facem.De asta m-am dus si eu si l-am luat pe Lucas de langa tatal sau sa evit vreo suparare.
Te invat o chestie, eu am ceas de bucatarie din ala care se invarte si te anunta cand e papa gata.Eu il pun in spatele calculatorului sa sune la 5, 10 minute ca altfel uita ce l-am rugat... wife.gif si iar iese scandal...

Pupici ca Lucas a dat patul pe umarul meu si deja simt ca pica de amortit ce este...
trandafir.gif trandafir.gif


aM INCERCAT SI EU, DAR NU VREA SI IN PLUS AM de la Maria ham, parca se cheama, care il pui ca un ghiozdan, dar cum ii pun chestia aia cum urla si trage de ea ca tre' sa stea un pic mai stransa pe corp si nu mai vrea nicicum sa mearga...Dar ma consolez cu ideea ca poate o sa inceapa sa mearga in 1-2 saptamani si atunci probabil o sa trebuiasca sa stau si sa-l consolez la fiecare tranta....
looloo
geo, am nascut normal foarte repede (in 2 ore de cand a inceput travaliul) si foarte usor. bebe a iesit dupa ce am impins a doua oara, numai ca a vrut sa aiba si manuta pe langa cap si atunci am facut epiziotomie si el mi-a rupt un vas de sange. mai tare m-a durut cusutul decat nasterea in sine. dar pana la urma a fost totul bine. bebe a avut 3400 gr, 51 de cm si normal, mi s-a parut cel mai frumos bebe pe care il vazusem vreodata laugh.gif . dupa aia n-am mai fost asa incantata de el. ba chiar, doua saptamani dupa ce am nascut am fost destul de rece cu el. acum ne iubim la mare arta.
ne-am obisnuit si bebe cu mine si cu tati, si nou cu el. teo este un cumintel (in afara zilelor mai proaste, dar nici atunci ceva de speriat) care doarme noaptea. se trezeste de 2-3 ori sa manance, asa, cu ochii inchisi si dupa aceea adoarme la loc. si va dau si linkul de pe picassa sa mai vedeti un baietel. ca am inteles ca duceti ceva lipsa de fetite. eu le-am zis fetelor de la noi de pe topic ca facem echipa de fotbal cu baietii nostri, dar macar avem si suita de majorete, toate numai una si una.
si am uitat sa va spunem ca cel mai mult ne place sa facem baie. o sa vedeti voi. scuzati pozele in care nu se vede foarte bine. sunt facut de tati si noi eram in miscare.

http://picasaweb.google.com/looloo1109/Sap...feat=directlink

si asta ca sa ne spuneti noua daca vedeti vreo diferenta intre cum aratam in primele zile si cum aratam acum. asa ne dam si noi seama ca am crescut.

http://picasaweb.google.com/looloo1109/Beb...feat=directlink
Rose68
QUOTE(looloo @ Jan 22 2010, 08:41 PM) *
geo, am nascut normal foarte repede (in 2 ore de cand a inceput travaliul) si foarte usor. bebe a iesit dupa ce am impins a doua oara, numai ca a vrut sa aiba si manuta pe langa cap si atunci am facut epiziotomie si el mi-a rupt un vas de sange. mai tare m-a durut cusutul decat nasterea in sine. dar pana la urma a fost totul bine. bebe a avut 3400 gr, 51 de cm si normal, mi s-a parut cel mai frumos bebe pe care il vazusem vreodata laugh.gif . dupa aia n-am mai fost asa incantata de el. ba chiar, doua saptamani dupa ce am nascut am fost destul de rece cu el. acum ne iubim la mare arta.
ne-am obisnuit si bebe cu mine si cu tati, si nou cu el. teo este un cumintel (in afara zilelor mai proaste, dar nici atunci ceva de speriat) care doarme noaptea. se trezeste de 2-3 ori sa manance, asa, cu ochii inchisi si dupa aceea adoarme la loc. si va dau si linkul de pe picassa sa mai vedeti un baietel. ca am inteles ca duceti ceva lipsa de fetite. eu le-am zis fetelor de la noi de pe topic ca facem echipa de fotbal cu baietii nostri, dar macar avem si suita de majorete, toate numai una si una.
si am uitat sa va spunem ca cel mai mult ne place sa facem baie. o sa vedeti voi. scuzati pozele in care nu se vede foarte bine. sunt facut de tati si noi eram in miscare.

http://picasaweb.google.com/looloo1109/Sap...feat=directlink

si asta ca sa ne spuneti noua daca vedeti vreo diferenta intre cum aratam in primele zile si cum aratam acum. asa ne dam si noi seama ca am crescut.

http://picasaweb.google.com/looloo1109/Beb...feat=directlink

Buna dimineata!
Mi-a facut placere sa vad poze cu un bebe mic. Mai acu anul eram si noi asa........
Normal ca se vede diferenta.........in primele 4 luni e cea mai rapida dezvoltare, apoi ritmul incetineste. E mai greu sa observi tu, deoarece il vezi zi de zi, dar intreba-i ce pe cei ce il vad mai rar.

Ai fost rece .....nu e nici o problema, multe din noi patesc asa.........e depresia postpartum.........e ceve normal.....altele au forma chiar severa....important e ca ti-ai revenit, iar acum bebe e pe primul loc in inimioara ta.
Il pupam pe Teo si ii dorim sa nu aiba parte de colici, sa pape bine si sa creasca mare.
petronici
buna seara fetelor...
Adelin ,pana acum este bine,nimic ciudat in comportamentul lui...doar ca astazi surpriza,am vazut ca are o vanataie pe piciorul drept sub genunchi si cand am venit de la servici imi spunea soacramea ca ii tare rosu si in obraz,dar de fapt la lumina si de la distanta se observa mai bine,ii tot o vanataie(tot pe partea dreapta)....ieri l-am examinat bine si nu avea nimic,oare sa-i fi iesit abia acum de la cazatura de joi seara,sau sunt altele proaspete procurate ieri ziua? of,si cand ma gandesc la vara cum o sa fie cu genunchi toti juliti...
gata ,va las ma pun la nani,maine la servici...o noapte cat mai linistita si pupicei dulci piticilor...
Rose68
Buna dimineata!
Ieri am avut o zi frumoasa. Pitica a mincat mult mai bine. Cite 150 grame la masa nu mai mult dar mie mi se pare enorm fata de cit a papat in ultima saptamina. A papat mereu cu tati. Dimineata lapte cu tartine cu pateu. Mai tarziu le-a facut mami mamaliguta facuta in lapte si servita cu branzica proaspata si un virf de unt. In loc de gustare a papat tot cu tati piure de cartofi cu fisiute de pui facute la cuptor iar seara au papat orez cu lapte cu putina dulceata de visine. Super zi...desi nu a papat ciorbica. Si aproape dupa fiecare masa cite o gurita de fruct.......jumatate de banana ..., 2-3 felii mandarine......seara pulpa de potocala inmuiata in mult suc si tot dupa mese la sfarsit si citiva pufuleti.........ceva de vis..........si asta exact in ziua in care i-am cumparat PIKOVIT sirop pentru ca ma disperase.....papa 200 grame maxim pe zi si putinel laptic...
Va pupam si va dorim o zi frumoasa
simina_ana
QUOTE(petronici @ Jan 24 2010, 02:19 AM) *
buna seara fetelor...
Adelin ,pana acum este bine,nimic ciudat in comportamentul lui...doar ca astazi surpriza,am vazut ca are o vanataie pe piciorul drept sub genunchi si cand am venit de la servici imi spunea soacramea ca ii tare rosu si in obraz,dar de fapt la lumina si de la distanta se observa mai bine,ii tot o vanataie(tot pe partea dreapta)....ieri l-am examinat bine si nu avea nimic,oare sa-i fi iesit abia acum de la cazatura de joi seara,sau sunt altele proaspete procurate ieri ziua? of,si cand ma gandesc la vara cum o sa fie cu genunchi toti juliti...
gata ,va las ma pun la nani,maine la servici...o noapte cat mai linistita si pupicei dulci piticilor...



Parerea mea e ca sunt vanatai de la cazatura de joi....Cand Iancu ia cate o tranta pe jucarii nu ii apar vanataile imediat....de asta ma gandesc ca si la voi e la fel....Poate vanataia de pe obraz, spune ca nu s-a lovit f tare la capusor....Poate e mai bine sa mai suni o data medicul si sa-i spui.....sau eventual sa mergeti si pana la el....Dar daca spui ca Adelin s-a purtat normal....eu zic sa stai linistita....
Pupicei lui Adelin .....si insistam cu pupicii mai ales pe obrajorul si piciorusul drept
Iar tie mami.....spor la treaba maine.... trandafir.gif
anku
nimeni p aici???
noi mancam in ultimul hal...
adica azi am papat cat de cat...dar ieri si alaltaieri mai slabut
in rest dormim si f prost ...
dar suntem sanatosi...macar
poopam tzuc.gif
geocoto
QUOTE(looloo @ Jan 22 2010, 05:41 PM) *
geo, am nascut normal foarte repede (in 2 ore de cand a inceput travaliul) si foarte usor. bebe a iesit dupa ce am impins a doua oara, numai ca a vrut sa aiba si manuta pe langa cap si atunci am facut epiziotomie si el mi-a rupt un vas de sange. mai tare m-a durut cusutul decat nasterea in sine. dar pana la urma a fost totul bine. bebe a avut 3400 gr, 51 de cm si normal, mi s-a parut cel mai frumos bebe pe care il vazusem vreodata laugh.gif . dupa aia n-am mai fost asa incantata de el. ba chiar, doua saptamani dupa ce am nascut am fost destul de rece cu el. acum ne iubim la mare arta.
ne-am obisnuit si bebe cu mine si cu tati, si nou cu el. teo este un cumintel (in afara zilelor mai proaste, dar nici atunci ceva de speriat) care doarme noaptea. se trezeste de 2-3 ori sa manance, asa, cu ochii inchisi si dupa aceea adoarme la loc. si va dau si linkul de pe picassa sa mai vedeti un baietel. ca am inteles ca duceti ceva lipsa de fetite. eu le-am zis fetelor de la noi de pe topic ca facem echipa de fotbal cu baietii nostri, dar macar avem si suita de majorete, toate numai una si una.
si am uitat sa va spunem ca cel mai mult ne place sa facem baie. o sa vedeti voi. scuzati pozele in care nu se vede foarte bine. sunt facut de tati si noi eram in miscare.

http://picasaweb.google.com/looloo1109/Sap...feat=directlink

si asta ca sa ne spuneti noua daca vedeti vreo diferenta intre cum aratam in primele zile si cum aratam acum. asa ne dam si noi seama ca am crescut.

http://picasaweb.google.com/looloo1109/Beb...feat=directlink


Dragii de voi ma bucur totusi ca ati inceput sa va acomodati unul cu celalalt si va iubiriti muuult.Si eu am crezut ca daca imi pune puiul in brate imediat voi avea simtul matern dar acesta a inceput sa se dezvolte atunci cand l-am vazut prima data si inca mai invat... 1_3ani.gif

Sunteti niste scumpicei amandoi iar tu mami o curajoasa.Va doresc sa fiti sanatosi si sa cresteti mari, mari oFloare.gif

Pe curand, sper trandafir.gif
geocoto
QUOTE(claudiaena @ Jan 22 2010, 03:36 PM) *
Geo nu te-am intrebat dar patutul lui e in alta camera fata de patul vostru? Ptr ca daca faci chestia asta nu o sa reusesti.... Eu pe Maria am tinut-o in patut, dar ea a fost mai "rea" ca Mihai si cu ea faceam astfel. Asteptam sa adoarma in pat cu noi si apoi cand era profund adormita o puneam in patut. De obicei se trezea in juma de ora si circul reincepea....Toata nebunia asta dura pana pe la 12-1 noaptea cand daca nu mergea deloc o luam cu mine in pat.... La pranz obligatoriu dormea in patut... In prima saptamana o sa te dea peste cap cu somnul, dar incearca sa recuperezi la pranz.... Si oricum daca nu cedezi, automat dupa 1,6 luni lucririle se vor mai regla si ptr ca pana atunci teoretic ar cam trebui sa ii iasa marea majoritate a dintilor... si programul e mai previzibil. Dar incearca intai progresiv la pranz si apoi treci la atac si noaptea. Iti recomand sa il tii cu voi in camera ca eventual plansul in timpul noptii poate fi linistit sa iti auda glasul care sa ii confere siguranta, atunci cand Lucas va fi mai mare...Oricum, pe masura ce copilul o sa cresca si o sa priceapa, el o sa stie ca acolo ii este locul. La mine tranzitia Mariei in camera ei s-a facut relativ tarziu, mai exact anul trecut cand intial dormea cu tati si mai apoi am "pacalit-o" ca tati a dormit cu ea dar nu a simtit si acum la faza in acre e deja prea mare sa mai doarma cu tati, etc...Dar mai sunt si exceptii, o data la 1-2 saptamani mai doarme cu tati, ptr ca eu dorm cu Mihai in camera....Si sa nu permiti niciodata ca nimeni sa il sperie cand e micut cu chestii invechite si tampite de genul nu pune mana,sau nu te du acolo ca vine lupu' sau balaurul si te papa!Soacra mea mai avea ideii din astea si eu si tati am fost f convingatori si drastici si nu i-am dat voie....Oricum cu tine in pat o sa mai doarma si cand o sa mai fie bolnavior, sau cand o sa ii iasa caninii sau maselutze, care sunt cele mai dureroase, dar dupa ce trec, esential e sa reveniti la normal...
Acum sa nu mi-a iei in nume de rau, dar pana acum cateva saptamani si eu va ceream sfatul ca parea nimic sa functioneze si eram lipsita de idei si obosita, si tu esti acum la fel, un pic speriata, un pic dejamagita un pic descumpanita, dar o sa vezi la puiul tau ce pare sa functioneze...dar sa nu cedezi ca dupa aia ca Simina, o sa dormi cu el si cu noru-ta....
Mai fetelor, unele va plangeti ca nu prea mananca puii vostri, iar eu ma plang ca al meu pe o parte baga si pe cealalta parte scoate si "consum" cate 6-8 scutece pe zi, ca al meu face kk de 3 ori... Asta noapte a facut, si mi se parea mie ca miroase, dar am zis ca sunt eu paranoia, si dimineata cand l-am schimbat avea fesele oparite...De fapt am citi eu ca puiutzii care papa putin retin din putinul ala tot atat ca un pui care papa mult si elimina mult....Acum, cert e ca daca papa, ca mama te intrebi daca nu mananca prea mult si daca nu te intrebi daca e normal si oare nu e bolnav.... Vorba aia: NUMAI MAMA SA NU FII...!


Draga mea sunt putin dezamagita pentru ca dormea asa de bine singurel in camera lui dar de cand l-am tinut langa mine in decembrie cat a fost racit si trebuia sa-l tin cu capul mai sus sa nu se infunde s-a schimbat tot.Sunt ff obosita si chiar nu pot sa dorm mereu atunci cand este el calm, dar totusi as incerca sa-l obisnuiesc sa nu mai ceara cu mine..
In sfarsit am scapat de bibi de noapte pt ca mi-am dat seama ca el avea nevoie de mine si nu de bibi si de 4 zile nu a mai cerut dar la 1 noaptea obligatoriu il mut la mine.E nasol si pt ca nu suport sa-l las sa planga oricat de bine cunosc teoria...Cei bine este ca papa mult mai bine ziua de cand a renuntat la bibi de noapte.
A incercat mama azi dupa biserica sa-l adoarma ea ca sa ma odihnesc si eu dar nu a vrut si nici eu auzindu-l pe el nu am facut mare lucru...
Mama este calma si ii face toate mofturile dar tot la mine vrea cand este obosit.
Nu las pe nimeni sa-l sperie desi l-am cam speriat eu cu televizorul ca se arunca din pat pe televizor si cum se apropia de el dadeam sonorul mai tare iar el venea repede la mine.Dar acum nu mai fac asa ceva si imi pare rau ca nu am insistat altfel sa lase televizorul in pace.

Intr-adevar sunt putin speriata, descumpanita, dezamagita si parca oamenii astia din jurul tau in loc sa te incurajeze ca faci bine ceea ce faci mereu se gaseste cate unul care te intoarce pe dos...Ma refer la episoadele de febra ale lui Lucas care sunt atat de discutate la noi in familie si toata lumea imi trimite medicamente..
Sper sa nu ajung sa dorm cu nora-mea in pat lol-craciun.gif

Pup si sper ca reveniti la o mica discutie,
Geo trandafir.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.