Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(sinzigm @ Aug 22 2009, 12:05 PM) *
Anku:multutmim tare mult de urare.Sa dea Domnu sa fie asa cum ai zis,sa creasca mare si sanatos sa ne bucure pe noi.

Geo:Lucas e un scump si arata foarte bine.Sincer daca as fi o necunoscatoare de cauza as spune ca are 1 an.

si al meu spune mama,dar cel mai adesea cand e suparat sau are nevoie de ceva.Dar nici pe taica-su nu il lasa mai moale.

Va pupam dulce,
Sinzi si Matei

oare de ce spun mama numai cand au nevoie de ceva????????

Am facut alaltaieri 50 abdomene...si a inceput sa ma doara si p mine acolo la aoperatie dar in cealalata parte nu in aceea parte unde ma durea prima data...mna...si credeam ca m-au ajutat ex de recuperare...
degeaba unde e taiat o data va ramane intodeauna ceva...
poop si distractie faina frumosilor tzuc.gif
geocoto
QUOTE(sinzigm @ Aug 19 2009, 02:02 PM) *


mami si tati s-au gandit sa ma aduca in parcul cu veverite.Ce m-am mirat cand am vazut-o pe prima,nu stiam ce poate fi bucata aia de par umblatoare


La Muuulte lunite dragul nostru Matei occasion.gif .Te pupam dulce si pe mamica o felicitam ca se numara printre mamicile de decembrie care isi creste puiutul singura. floare2.gif

geocoto
QUOTE(anku @ Aug 22 2009, 05:37 PM) *
oare de ce spun mama numai cand au nevoie de ceva????????

Am facut alaltaieri 50 abdomene...si a inceput sa ma doara si p mine acolo la aoperatie dar in cealalata parte nu in aceea parte unde ma durea prima data...mna...si credeam ca m-au ajutat ex de recuperare...
degeaba unde e taiat o data va ramane intodeauna ceva...
poop si distractie faina frumosilor tzuc.gif


Mi se face pielea de gaina cand aud de operatii.Pe deasupra cum ai mai avut tu Anku 2 nu stiu ce sa zic, cred ca ai ceva de tras. crybaby.gif

Recuperare se face atunci cand vrei sa tonifici musculatura abdominala sau sa-i creezi elasticitate.Daca te doare nu este din cauza recuperarii ci din cauza operatiei.Faptul ca ai luat in greutate pe perioada sarcinii muschiul respectiv s-a intins la maximum.Acum depinde numai de tine sa-l tonifici si sa-i creezi elasticitate ca sa te ajutesi el pe tine.
Incearca abdomenele cu genunchii flectati.Soliciti mai putin operatia.Iar faptul ca te duci la innot este o idee excelenta.


PS Noi am fugit pana la mare(Marea Nordului) ca este la 100km de noi.Batea vantul destul de tare si nu am ramas decat vreo 2 ore.Lucas era atat de entuziasmat bananab.gif ca abea puteam sa-l tin in brate cand a vazut apa si copiii si pescarusii.

Pe masa de infasat am o trusa pt bebelusi si ca sa stea cumintel ii dau din ea ba un pieptene, ba o perie de cap si sta cat sta apoi ii mai dau si altceva si ma lasa sa-l schimb spada.gif .De imbracat il imbrac in fundulet ca altfel chiuie.

Multumim frumos pentru aprecierile voastre pentru gradina blush.gif .Nu trebuie sa ne invidiati ci sa va bucurati pentru noi dar nu foarte mult pentru ca taticul este maniac ca totul sa fie perfect si nu prea ne da voie sa ne facem de cap.Seara cand ajunge acasa strange tot ce am intins noi in timpul zilei.... biberon.gif

Va pupacim am plecat la nani ca suntem obositi tare somn.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 22 2009, 11:50 PM) *
Mi se face pielea de gaina cand aud de operatii.Pe deasupra cum ai mai avut tu Anku 2 nu stiu ce sa zic, cred ca ai ceva de tras. crybaby.gif

Recuperare se face atunci cand vrei sa tonifici musculatura abdominala sau sa-i creezi elasticitate.Daca te doare nu este din cauza recuperarii ci din cauza operatiei.Faptul ca ai luat in greutate pe perioada sarcinii muschiul respectiv s-a intins la maximum.Acum depinde numai de tine sa-l tonifici si sa-i creezi elasticitate ca sa te ajutesi el pe tine.
Incearca abdomenele cu genunchii flectati.Soliciti mai putin operatia.Iar faptul ca te duci la innot este o idee excelenta.


PS Noi am fugit pana la mare(Marea Nordului) ca este la 100km de noi.Batea vantul destul de tare si nu am ramas decat vreo 2 ore.Lucas era atat de entuziasmat bananab.gif ca abea puteam sa-l tin in brate cand a vazut apa si copiii si pescarusii.

Pe masa de infasat am o trusa pt bebelusi si ca sa stea cumintel ii dau din ea ba un pieptene, ba o perie de cap si sta cat sta apoi ii mai dau si altceva si ma lasa sa-l schimb spada.gif .De imbracat il imbrac in fundulet ca altfel chiuie.

Multumim frumos pentru aprecierile voastre pentru gradina blush.gif .Nu trebuie sa ne invidiati ci sa va bucurati pentru noi dar nu foarte mult pentru ca taticul este maniac ca totul sa fie perfect si nu prea ne da voie sa ne facem de cap.Seara cand ajunge acasa strange tot ce am intins noi in timpul zilei.... biberon.gif

Va pupacim am plecat la nani ca suntem obositi tare somn.gif

ma durea si inainte la prima operatie...si nu am avut in greutate...practic sectioneaza si muschii...deci...normal nu au cum sa nu doara...dar mno...omul spera la multe liwlol.gif adica eu...dar realitatea este alta...asta este...o sa fac pachetele de 20 abdomene... liwlol.gif
cat despre job...nu oi ridica eu 50 de saci p ora...
asa doare...dar sunt muschi...nu e nimic grav...trece...dar numai voiam sa zic ca stiu ca a afost vb de dureri la muschi...
doar ca azi m-am lasat de jogging pt 2 zile...am dat 8 kg jos fara diete si medicamente dar m-a omorat cu sportul in 3 luni
mai poate fi o cauza...
cat ma lupt cu darius sa-l tin la imbracat si la schimnbat sau in baie...nu mai pot sa-l spal de fiecare data cand il schimb...
vrea sa plece..pot sa-i dau orice in mana...unde??????habar nu am...
nici nu maai stiu nr la trante...se arunca pur si simplu p jos...asa ar vrea sa se arunce si de p masuta ..crede acdc se arunca gata merge... sad.gif
deci voi va plimbati p la marea n...aha...iti dai seama ce inacantare ptr el...apa muuuuuuuuuuulta...
ne bucuram bineinteles ptr voi....era un fel de a spune ca va invidiem...mai clar...mi-am adus aminte de la romania si imi spuneam eua as in gand...nu puteam si eu sa stau cuminte la curte tb sa ma mut intr-un aapartament cu 47 m patrati???
de aia am spus asa...nu e intentie rea tongue.gif
ok...somnik usor va dorim tzuc.gif
la noi s-a stricat iar vremea...azi au fost 18 grade...
simina_ana
Va salutam cu drag dragi bebici si mamici!

Am reusit sa citesc din urma si am vazut bebeii.....UAAAAUUUUUUU!!!! Ce frumosi sunt toti!...ma uit la poze si nu-mi vine sa cred ce repede au crescut...
Uram cu intarziere si in avans LA MULTE LUNITE bebeilor frumosi!
Noi mai stam o saptamana la bunici. Am facut tot felul de progrese. Nici noi nu mai avem stare, de parca am avea baterii in fund. A "rablagit-o"pe bunica liwlol.gif Eu una ma gandesc cu groaza ce ma asteapta cand ma intorc la Sibiu si raman singura cu piciu. Inca nu merge in 4 labe, dar se deplaseaza extrem de repede pe coate si genunchi. Il las numai pe jos si mor de ras cand il vad ....azi l-am lasat 2 secunde sa-i aduc suzeta si l-am gasit sub patutul lui ...se uita la mine si radea....

Va pupam dulce si sa ne auzim cu bine.


simina_ana
Offf.....va vad ca aveti probleme cu operatia.....eu multumesc lui DD ca nu am avut nici o problema pana acum. Am inceput si eu sa fac sport si din septembrie ma apuc de sala...ca m-am saturat sa ma cracanez de una singura prin casa....asa ca m-am hotarat cu o prietena sa mergem la sala ... si abia astept. De ceva vreme am inceput sa mai dau jos, mai ales ca duminica viitoare am o nunta.
Apropo de al 2 lea bebe si noi ne gandim serios sa-l facem cat mai repede. La anul cu putin noroc vreau sa-l nasc din nou. Dar vreau sa mai vb o data cu dr. Mi-a spus ca 12 luni sa evit o noua sarcina. deci teoretic din decembrie ne putem pune pe treaba. Dar astept totusi sa-mi vina "musafirii" ca inca nu mi-au venit.
Dar noi ne gandim si la bebe cu numarul 3. O sa spuneti ca suntem nebuni...dar noi chiar ne dorim o casa plina de copii.


geocoto


puiut de Anku

La muuuuulte lunite, sa cresti mare si sanatos.Pupici si pentru mami trandafir.gif
Rose68
La multi ani Darius, sa cresti mare, voinic si destept si sa iti bucuri parintii. Pupicei de la Andreuta occasion.gif
Rose68
am pus si noi cateva filmulete pe YOUTUBE
nick-ul mer: superRose68, Rose 68 era deja dat
oana petrina
La multe lunite Darius. sa cresti mare si sa faci multe nazdravanii.
va pupam
simina_ana



LA MULTE LUNITE, DARIUS!!!! PUI MIC SI NAZDRAVAN
anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 23 2009, 02:23 AM) *
Offf.....va vad ca aveti probleme cu operatia.....eu multumesc lui DD ca nu am avut nici o problema pana acum. Am inceput si eu sa fac sport si din septembrie ma apuc de sala...ca m-am saturat sa ma cracanez de una singura prin casa....asa ca m-am hotarat cu o prietena sa mergem la sala ... si abia astept. De ceva vreme am inceput sa mai dau jos, mai ales ca duminica viitoare am o nunta.
Apropo de al 2 lea bebe si noi ne gandim serios sa-l facem cat mai repede. La anul cu putin noroc vreau sa-l nasc din nou. Dar vreau sa mai vb o data cu dr. Mi-a spus ca 12 luni sa evit o noua sarcina. deci teoretic din decembrie ne putem pune pe treaba. Dar astept totusi sa-mi vina "musafirii" ca inca nu mi-au venit.
Dar noi ne gandim si la bebe cu numarul 3. O sa spuneti ca suntem nebuni...dar noi chiar ne dorim o casa plina de copii.

asteptam vestea buna ca faci o fetita acum...
si apoii inca un baiat...
sau cum vreti?????
eu cred ca nu mai vreau.... sad.gif adica eu chiar nu mai vreau dar poate ma razgandesc..poate peste 10 ani ca sa ma mai coc si sa mai pun putintel la pct cu tot ce inseamna tara asta... sad.gif
nu caa vrea sa cobesc...dar e nasol dc nu nasti natural la a doua...
la prima mai e cum mai e...doare atunci dar dupa aceea e ok...dar deja la a doau sau a treia e rau...hai cu 2 cezariene merge dar cu 3....mi groaza...
oare dc ai doua operatii se mai poaate naste normal????
stiu ac astia faceau fite ca maram sa vada dc pot sa nasc natural si dc nu cezariana...dar nu am fost de acord ptr ca nu sunt la macel!!!voiau sa incercam caa sa nu mai taie o data in speranta ca mai fac bebe si atunci cica ar fi a treia taieturaa spun ei....
tu ce zici????
poopam p iancu si p voi...
cum a a fost la nunta????
anku
QUOTE(oana petrina @ Aug 23 2009, 10:30 PM) *
La multe lunite Darius. sa cresti mare si sa faci multe nazdravanii.
va pupam

azi a intrat cu gura in marginea patului...
in rest...inca 2 trante...plange de oboseala sta in 4 labe dar cu fundul in sus si isi pierde echilibru si cade....asa de obosit devine cateodata...
dar porotest absolut in fata somnului...
si dc doarme o face ptr 20 min...
multam de urari... tzuc.gif
ce mai avem ficiori mari...nu mai sunt bebei ,acum sunt bebeloi... tzuc.gif
anku


vaa multumi la toate ptr urari...
azi am fost la padure dar departe vreo 6 km iesire din oras..p jos...asa ca sa se mai dea jos nitel wacko.gif sa cautam loc unde se poate face gratar....nu am gasit....imi vine sa mor...nu am unde sa fac gratar si mor de poftaa...nu am mancat cred ca de un an jumate gratar...
asa ca nu avem decat sa mergem la greci la restaurant...
deci geooooo........fa gratarel si trimite si la noi...
darius f bine s-a comportat in cele 8 ore cat am lipsit..abia la 22 am intrat in casa...si am dardait de frig..azi doar 16 grade si in padure mai frig...cred ca undeva la 12-13 grade...
ok..va poopam ...p maine tzuc.gif
anku



la multe lunite robertel...
iti dorim toate cele bune tie si fam tale..
sa cresti mare,sanatos si frumos
va poopam cu drag si speram ca sunteti bine ca nu ati mai dat p aici....
sa ne puneti si ceva pozite ca ne este dor de voi... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Aug 24 2009, 01:02 AM) *
asteptam vestea buna ca faci o fetita acum...
si apoii inca un baiat...
sau cum vreti?????
eu cred ca nu mai vreau.... sad.gif adica eu chiar nu mai vreau dar poate ma razgandesc..poate peste 10 ani ca sa ma mai coc si sa mai pun putintel la pct cu tot ce inseamna tara asta... sad.gif
nu caa vrea sa cobesc...dar e nasol dc nu nasti natural la a doua...
la prima mai e cum mai e...doare atunci dar dupa aceea e ok...dar deja la a doau sau a treia e rau...hai cu 2 cezariene merge dar cu 3....mi groaza...
oare dc ai doua operatii se mai poaate naste normal????
stiu ac astia faceau fite ca maram sa vada dc pot sa nasc natural si dc nu cezariana...dar nu am fost de acord ptr ca nu sunt la macel!!!voiau sa incercam caa sa nu mai taie o data in speranta ca mai fac bebe si atunci cica ar fi a treia taieturaa spun ei....
tu ce zici????
poopam p iancu si p voi...
cum a a fost la nunta????




Oooo...cum o vrea DD. Noi radem si spunem a va fi un baietel si apoi o fetita....liwlol.gif
Am inceput sa caut info, daca pot naste natural dupa cezariana. Sa vedem daca se poate. Degeaba imi doresc eu daca nu pot....cum am patit si la Iancu.
La nunta inca nu am fost. Vineri ne intoarcem la Sibiu , iar nunta este duminca in Sibiu. Abia astept.....am un chef de distractie....Il luam si pe Iancu si sunt curioasa cum se va comportta....E prima lui nunta "afara"...ca in burtica a fost la vreo 4.

Darius cum mai este?I-a trecut ochisorul? AM vazut ca ai pus poze...dar eu nu am apucat sa le vad....


PS.. Mamici si bebici, va dorim o saptamana minunata
anku
da multumim ptr grija..ia trecut imediat....dar ieri am facut bzzzzzzzzzzzz sia inceput sa planga....
deci stie ca a fost bzzzzzzz si la muscat si l-a durut...
sa vezi ce plange si sta nemiscat ....

deci la sb a veti nunta...aha..am crezut ca la parinti acasa...
dc e nunat de zi o sa fie ok dar dc e nunta de noapte...habar nu am...
mamaaaaaaaaaa ce de nunti...
in toata viata mea dc am fost la 5 nunti...nu imi place...
sapt viitoare se casatoresc si niste prieteni buni tot in sb dar din pacate nu pot ajunge...
dc vreau sa le trimit in plic ceva cu o recomandata 100 euro ajung avand in vedere ca nu cheltuie cu meniul????
nici nu stiu unde fac...


i place lui iancu la bunica!!!!!!
IL RASFATA...........
vreau si eu sa-l las putin undeva p darius.... smile.gif
dar la cineva de incredere...

da asa este..degeaba vrei sa nasti dc nu se poate!!!!
2 merg ma refer la cezariane dar 3 habar nu am dar imi zice dr ca e rau ca te dore in permanenta...
cu 2 ma doare numai cand fortez....
ooooooooooo...la sala...
p mine inca nu m-a primit la sala...m-a intrebat dc pot alerga o jumate de ora si am zis ca numai 20 min...
a zis sa vin peste inca o luna cand voi putea alerga o juimate de ora una intr-una...
dar mi-a promis ca pana la anu o sa arat mai bine decat inainte si sanatos si cu conditie fit dar cu conditia sa merg de cel putin 3 ori p sapt...
la ce sala vei merge????????

OK VA POOPAM...
mai tb sa faceti vaccin pana la un an?????
ZICETI SI MIE.... tzuc.gif
anku
astazi am primit o bomba...
verisoara mea a spus ca darius a fost urat cand s-a nascut....
dar avea pielea intinsa si era roz....am vazut alti bebici negrii si zbarciti si apoi galbeni si murdari in cap de chastia aia alba(CEEA CE ESTE ABSOLUT NORMAL)...
mna...nu ma simt rau ca stiu ca nu e asa si cel mai mult m-a interesat sa fie sanatos....
dar astept sa vad ce bebe face ea si cred ca io platesc cu aceeasi moneda...
sad.gif
sinzigm
geo:merci mult de felicitari!!!ne-am bucurat tare mult!!!

LA MULTE,MULTE LUNITE DARIUS!!!SA CRESTI MARE SA TE FACI BARBAT ADEVARAT SA AI SI TU LA RANDUL TAU GRIJA DE MAMI!

anku:sa creasca mare puiul tau,iar pt tine trandafir.gif si multa sanatate sa poti avea grija de el.

am fost la mare de aceea nu am mai intrat.am incercat sa va pun niste poze,dar habar nu am de ce naiba imi tot da upload failed.a fost foarte fain,vreme buna,soare,apa calda....dar lui Matei i-a fost asa frica de valuri,desi au fost micute.l-am bagat si cu piciorutele in apa,dar s-a lipit de mine ca un scai,nici nu a vrut sa auda....am sa mergem de sambata viitoare pana luni iar,daca e vreme buna si sper sa se obisnuiasca...numai ca vom merge in alt loc si sper sa nu fie valuri daca lui i-i frica.Cand a vazut prima data marea,striga de bucurie,dar cand i-am bagat piciorutele............s-a dus bucuria.I-au placut si pescarusii,tot in tindea mana dupa ei.

si eu am aceleasi probleme cu Matei la schimbat,dar cum a zis geo,ii dau pieptanelul lui,sau camasa de la termometru.mai ales acum ca avem si un dintitsor si cred ca ii mai iese unul ca e tare agitat,ma omoara,dar nu am ce face.


va dorim la toate mamicile si bebicii o dupamasa frumoasa

sinziana si matei XXXXXX
simina_ana
Anku, nu stiu ce sa spun de bani. Eu cred ca ajung. Am prieteni care dau 7 mil la nunta si merg in cuplu....deci la cat e euro, cred ca e ok.

La sala merg la una din cartierul unde stam. Imi convine ca e aproape, ca nu mai trebuie sa-mi car dupa mine prosoape, gel de dus, etc...celel pentru dus dupa efort. Asa de la sala ma duc direct acasa la baia mea...Eu una vreau sa ma duc in fiecare zi...ma mai relaxez si eu ....

Cu cezarienele.... dr cu care am nascut eu mi-a spus ca pot sa fac si mai mult de 3....dar sa las ceva timp intre ele....sa nu-i fac prea repede unul dupa altul casa aiba timp uterul sa se refaca. Oricum ....o sa mai vb cu el...si o sa caut si alte pareri.


Cat despre schimbat pampersi.....de mult nu mai pot face aceasta activitate linistita.....ca si ceilalti bebelusi, Iancu se respecta si se foieste....de ma apuca toate caldurile si curg apele pe mine. Mereu trebuie pacalit cu cate ceva....ca altfel....cred ca va trebui totusi sa invat sa pun pampersul din orice pozitie...liwlol.gif

Pana vineri sau sambata nu o sa mai pot intra pe net cred. Asa ca pana atunci va pupacim cu drag si bebelusilor care urmeaza sa se sarbatoreasca le transmitem numai ganduri bune....la fel si pentru mamici.

anku
darius este ghinionist rau...
sunr de nebunie viespile astea...
ieri ia intrat una in gura...il tineam in brate dar intors si am vrut sa ma uit sa vad dc rade si cand vad ptr o fractiune de secunda viespea in gura...si a inchis gura...nici nu stiu cum am procedat ca de obicei nu deschide gura innapoi dar am deschis gura si am luat viespea din gura...
minune dumnezeiasca ca nu l-a muscat...dc il musca acum eram in spital in perfuzii....si cu tub in gat...
muscaturile de viespi in gura sunt si mai si...am citit p net si m-am ingrozit ce a patit o mamica cu fetita de 1 an jumate ..apoi darius de 8 luni...


geocoto
QUOTE(anku @ Aug 25 2009, 09:14 AM) *
darius este ghinionist rau...
sunr de nebunie viespile astea...
ieri ia intrat una in gura...il tineam in brate dar intors si am vrut sa ma uit sa vad dc rade si cand vad ptr o fractiune de secunda viespea in gura...si a inchis gura...nici nu stiu cum am procedat ca de obicei nu deschide gura innapoi dar am deschis gura si am luat viespea din gura...
minune dumnezeiasca ca nu l-a muscat...dc il musca acum eram in spital in perfuzii....si cu tub in gat...
muscaturile de viespi in gura sunt si mai si...am citit p net si m-am ingrozit ce a patit o mamica cu fetita de 1 an jumate ..apoi darius de 8 luni...


Mai Anku dar unde D-zeu gasiti voi viespile astea ca noi stam la curte avem cuib la streasina si nu ne ataca asa de rau mai ales acum cand s-a mai lasat putin frig.Daca problema este in balcon pune o farfurie adanca cu bere si pe margine unge cu miere.Eu am in permanenta una pe masa de pe terasa si slava Domnului nu ne-a atacat asa pana acum.
Cand au fost socrii la noi si cu bunica de 85 de ani, cea din urma a omorat o viespe cu mana de ne-am speriat toti sa nu fi patit ceva in rest alte incidente nu am avut.
Ii dorim mult noroc lui Darius sa le ocoleasca sau cel putin sa-l ocoleasca ele pe el. yes.gif
oana petrina
vai Anku chiar ca e ghinionist Darius. pe toate le pateste. si eu stau la curte si am si pomi fructiferi in gradina si nu ne-a atacat nici-o viespie. cred ca au plecat toate in germania laugh.gif speram sa nu mai aiba peripetii puiul tau
va pupam
Rose68
Viata asta e de tot rahatul...scuzati expresia. Dimineata am plecat in parc cu Andreuta. Cand sa plecam vecina de alaturi a tinut usa sa iesim cu carutul. VIn acasa dupa 1 ora (Andreuta tipa de foame si nu a vrut laptic, asa ca a trebuit sa ne intoarcem repede) si vad foiala mare in jurul usei mele de la intrare. Vecina cu care tocmai ma intalnisem cu 1 ora inainte a cazut in bucatarie si a murit pe loc ( amanunte nu am), si acum era venita procuratura si politia (probabil o sa vad la stirile de la ora 5)
Rose68
Am fost duminica la iarba verde


sinzigm
Doamne Anku....saracu Darius...cred ca ti-a iesit inima din piept.Dar unde sunt viespi asa multe de Darius are nenorocul sa se intalneasca mereu cu ele?Si noi stam la curte si sunt viespi dar nu au atacat pana acum.Fereasca Dumnezeu sa ii atace pe astia mici,ca si la un om mare e rau de tot,d-apoi la ei.Sa speram ca saracu Darius o sa scape de ele si nu o sa ii mai faca bubu si altundeva.

In rest ce faceti fetelor?Ce va fac bebeii?Matei creste pe zi ce trece si face tot mai multe prostii.Gangureste de numa,numa si e un scump-radem de el mereu.

sa aveti o zi usoara mamici si somnic usor de du-amiaza la bebici.

va pupam dulce,dulce XXXXXXX

SINZIANA SI MATEI
sinzigm
Sa creasca mare fata ta Rose!!!Doamne da scumpica mai e!!!Dar pare durdulie la obrajori,daca nu as sti ca e nascuta prematur,nu as spune asta.Va pupam dulce si cu Andreuta inchinam un biberon.
anku
QUOTE(oana petrina @ Aug 25 2009, 12:40 PM) *
vai Anku chiar ca e ghinionist Darius. pe toate le pateste. si eu stau la curte si am si pomi fructiferi in gradina si nu ne-a atacat nici-o viespie. cred ca au plecat toate in germania laugh.gif speram sa nu mai aiba peripetii puiul tau
va pupam

are el ceva cu viespile...
din fericire nu le pateste chiar p toate tongue.gif ...chiar imi ziceam in gand...ca nimeni nu poate avea clipa de liniste cu bebe...dc mananca si nu e bolnav si nu ne sacaie dintii si nu avem bubite si iritatii la fund...ne musca viespile...culmea dc l-ar musca de corp dar nu de ochi si de gura...va spun ca a fost minune dumnezeiasca caa nu l-a muscat ieri dar am parlizat ,nu am dormit tota nopatea iar el cred ca afacut o trauma...cand aude bzzzzzzzzz plange tare...si ieri statea nemiscat dar cu ea in gura si incepuse sa planga...
cand trec viespile vin dintii si cand trec dintii vine iarna si raacim....si cand trece iarna vine primavara si cadem p jos si ne julim...apoi vine vara si mergem la romania si sigur patim ceva...
sunt optimista nu-i asa????? biggrin.gif glumeam...
mna ...asa este...dc papa si nu e bolnav si nu ne chinuie dintii cu febra si latele ne musca viespile....
ceva tb sa fie mereu... sad.gif
ok...bine ca trecut...poopam p mateiut cel frumos si p tine!!!
cand plecati la mare????
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 25 2009, 12:12 PM) *
Mai Anku dar unde D-zeu gasiti voi viespile astea ca noi stam la curte avem cuib la streasina si nu ne ataca asa de rau mai ales acum cand s-a mai lasat putin frig.Daca problema este in balcon pune o farfurie adanca cu bere si pe margine unge cu miere.Eu am in permanenta una pe masa de pe terasa si slava Domnului nu ne-a atacat asa pana acum.
Cand au fost socrii la noi si cu bunica de 85 de ani, cea din urma a omorat o viespe cu mana de ne-am speriat toti sa nu fi patit ceva in rest alte incidente nu am avut.
Ii dorim mult noroc lui Darius sa le ocoleasca sau cel putin sa-l ocoleasca ele pe el. yes.gif

de ochi la muscat la strand cand bausem bere si cred ca la bere au venit nenorocitele...am plecat la toaleta si in urmatoarea secunda copilul urla in bratele sotului ca din gura de sarpe ca fusese muscat...
iar acum in parc...la groap de nisip unde il pusesem cu talputele sa simta nisipul ...si era f entuziasmat de copii si cand m-am uitat viespea in gura...atata de uimit este ca ramane cu gura deschisa...
am paralizat...de frica...nici mie nu-mi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva tocmai la bebe al meu...
poate caa aici sunt mai multe...nu stiu ce sa zic....dar sunt copii muscati aproape in fiecare zi de viespi...toate mamicile umbla cu fenistilul dupa ele...
in balcon am avut...dar am astupat canalele la jaluzele ...si nu mai e nici una de atunci din aprilie ....
poate e pedeapsa...ca stiu ca in aprilie am inceput sa stau p balcon cu darius(avem balconul ca intr-un fel de parc dar fara leagane ci cu brazi...si e frumos dar nu asa frumos a la voi in curte tongue.gif ]si ma curata tot ca era dezastru si plin de scule si am astupat si canaalele ca am zis dc il musca p darius....si acolo erau si oua de viespi si albinute ...si cum nu scapi de ce iti este frica ...uite....nu mai am nimic p balcon ma refer la viespi dar totusi am fost muscati in alte locuri...de ce ti-e frica nu scapi... sad.gif
in perioada asta a anului sunt si agresive pt ca vor sa-si faca cat mai multe provizii... sad.gif
dar trec ele...
poopam p lucas care sta frumusel la masuta...si papa bine!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 25 2009, 12:56 PM) *
Viata asta e de tot rahatul...scuzati expresia. Dimineata am plecat in parc cu Andreuta. Cand sa plecam vecina de alaturi a tinut usa sa iesim cu carutul. VIn acasa dupa 1 ora (Andreuta tipa de foame si nu a vrut laptic, asa ca a trebuit sa ne intoarcem repede) si vad foiala mare in jurul usei mele de la intrare. Vecina cu care tocmai ma intalnisem cu 1 ora inainte a cazut in bucatarie si a murit pe loc ( amanunte nu am), si acum era venita procuratura si politia (probabil o sa vad la stirile de la ora 5)

dumnezeu sa o odihneasca...
exact asa este cum ai spus...
si din pacate se poate intampla oricui... sad.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 25 2009, 01:04 PM) *
Am fost duminica la iarba verde


ce fericita ee ea cu papi...
asa niste ochi frumosi are...
va poppam cu drag... tzuc.gif
anku
i-am dat acum tocaanita dar nu am prajit ceapa...si a papat tare bine....i-am pus si un praf de sare...de la 8 luni cica nu are nimic putina saricica...
plecam la un strand in orasul vecin unde face valuri...sa vedem dc apa are clor...si dc nu are sa vedem cum se comporta dariusel...sper sa nu mai avem noroc de viespi... mad.gif de aia mergem in orasul vecin... liwlol.gif poate ne pierde urma...

vad ca sa mai potolit din agitatie parca...il las sa cutreiere toata casa mai putin la baie si cred ca isi consuma energia...
fetelor....cu ce splati p jos ca sa nu fie rau pt bebe si sa dezinfecteze oarecum???
toata ziua sunt cu mopul in mana sa spal...merge in patru labe si apoi se pune in fund si baga mana in gura...seara folosesc ajax iar la amiaza numai apa simpla...stiti ceva mai bun????sau cum procedati?????
va popam si ne vedem deseara... tzuc.gif
claudiaena
salut! sunt claudia si sunt mamica de 2 ori: 23.03.2003 =Maria, 29.12.2008 =Mihai. Sunt noua si nu prea stiu multe despre forumuri dar sper sa ma descurc. Cand o sa devin experta o sa postez si poze cu bebele meu de aproape 8 luni si cu fetita de 6 ani.
anku
QUOTE(claudiaena @ Aug 26 2009, 11:26 AM) *
salut! sunt claudia si sunt mamica de 2 ori: 23.03.2003 =Maria, 29.12.2008 =Mihai. Sunt noua si nu prea stiu multe despre forumuri dar sper sa ma descurc. Cand o sa devin experta o sa postez si poze cu bebele meu de aproape 8 luni si cu fetita de 6 ani.

claudiaena
Vad ca nu e nimeni pe aici asa ca o sa mai intru dupa-amiaza. pana atunci, ce sa va spun?
Sunt din Galati si am nascut la maternitatea spit. jud. prin cezariana ambii copii. Acum ma simt mai bine dupa a doua cezar. si nu stiun de ce. Poate ptr ca a ramas sa ma aranjeze asistenta si nu medicul ca prima data. Cert e ca nu mai simt ca la prima nici jene si nici durere sau amorteala. Gata fug la datorie
anku
QUOTE(claudiaena @ Aug 26 2009, 11:26 AM) *
salut! sunt claudia si sunt mamica de 2 ori: 23.03.2003 =Maria, 29.12.2008 =Mihai. Sunt noua si nu prea stiu multe despre forumuri dar sper sa ma descurc. Cand o sa devin experta o sa postez si poze cu bebele meu de aproape 8 luni si cu fetita de 6 ani.

CUM SE PUN POZE PE FORUM?
PASUL 1: Mergeti pe http://www.photobucket.com si va creati un cont accesand prima data butonul “join now”
Dupa inregistrare se foloseste butonul “upload now” la apasarea caruia se deschide o fereastra care va permite sa adaugati poze din calculatorul Dvs.
Se selecteaza una sau mai multe poze si se apasa “upload”. Se asteapta pana se incarca pe site.
Dupa ce se incarca va aparea o fereastra in care veti adauga titlu si comentarii pentru poze. Este optional- daca nu doriti apasati butonul “skip this step” si veti merge direct pe pagina cu pozele incarcate.
PASUL2: Deschideti http://www.utilecopii.ro/forum si cautati topicul cu “poze cu bebeii nostri” la ultima pagina – sau orice alt topic unde vreti sa adaugati poze.
Apasand butonul maro “raspunde” care apare in partea de sus sau de jos a paginii se va deschide o fereastra in care puteti adauga mesajul Dvs.
Pasul3: reveniti la http://www.photobucket.com acolo unde va apare pagina cu poze. Veti observa ca sub fiecare poza apar mai multe coduri. Se da click pe ultimul cod si veti observa ca va apare scris mic cu galben “copied”.
anku
QUOTE(claudiaena @ Aug 26 2009, 11:31 AM) *
Vad ca nu e nimeni pe aici asa ca o sa mai intru dupa-amiaza. pana atunci, ce sa va spun?
Sunt din Galati si am nascut la maternitatea spit. jud. prin cezariana ambii copii. Acum ma simt mai bine dupa a doua cezar. si nu stiun de ce. Poate ptr ca a ramas sa ma aranjeze asistenta si nu medicul ca prima data. Cert e ca nu mai simt ca la prima nici jene si nici durere sau amorteala. Gata fug la datorie

scuze...
nu am scris mai nimic ptr ca aveam copilul in brate si dormea in brate si puteam sa misc numai cu mousul...
mai avem p oana petrina cu frumosul mateiut care sunt tot din galati... super.gif
te asteptam dupa amiaza...am pus un articol cum poti pune pozite...mai intai tb sa faci cont la photobuchet...
la a doua se pare ca intodeauna e mai bine ca la prima...asa si eu ...la prima operatie imi era rau si dupa 3 luni dar la a doua super m-am simtit...numai sa nu fortez cu abdomene ca se intinde muschiul care a fost sectionat si doare...dar asta este normal...
poop tzuc.gif
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Aug 26 2009, 12:31 PM) *
Vad ca nu e nimeni pe aici asa ca o sa mai intru dupa-amiaza. pana atunci, ce sa va spun?
Sunt din Galati si am nascut la maternitatea spit. jud. prin cezariana ambii copii. Acum ma simt mai bine dupa a doua cezar. si nu stiun de ce. Poate ptr ca a ramas sa ma aranjeze asistenta si nu medicul ca prima data. Cert e ca nu mai simt ca la prima nici jene si nici durere sau amorteala. Gata fug la datorie


BIne ati venit printre noi!
Eu sunt Rose si fetita mea e Andreea si suntem vecine, suntem din Braila si asa cum spunea ANKu mai e si OANA cu puiul ei Matei care e tot din Galati ca si voi. Din Galati mai e TINA71 cu puii ei, Duncan si Mihai dar care locuieste in Irlanda.
Asteptam poze si apoi iti inscriem puii in listuta noastra
claudiaena
Voiam sa va intreb ce parere aveti despre vaccinurile suplimentare si daca ati facut ce anume.
Eu i-am facut fetitei doar hiberix si varilix( ptr varicela), iar lui Mihai vreau sa ii fac, la sugestia med de fam. hiberix si prevenar. Numai ca momentan ultimul lipseste si a aparut altul nou siu cica mai bun decat prevenarul si anume synforix. Stiti ceva ca pe google nu e decat ceva in poloneza sau ma rog intr-o limba ciudata.
claudiaena
QUOTE(claudiaena @ Aug 26 2009, 02:58 PM) *
Voiam sa va intreb ce parere aveti despre vaccinurile suplimentare si daca ati facut ce anume.
Eu i-am facut fetitei doar hiberix si varilix( ptr varicela), iar lui Mihai vreau sa ii fac, la sugestia med de fam. hiberix si prevenar. Numai ca momentan ultimul lipseste si a aparut altul nou siu cica mai bun decat prevenarul si anume synforix. Stiti ceva ca pe google nu e decat ceva in poloneza sau ma rog intr-o limba ciudata.

sinzigm
buna fetelor!!!ce faceti?la noi e acum ora de joaca,asa ca mami mai are timp sa intre repede pe forum sa mai posteze cate un mesaj.

anku:sambata vrem sa mergem la mare si sa stam pana luni seara.Sper ca de data asta sa nu ii mai fie asa de frica ca si in weekendul trecut.Ai dreptate,saracu Darius se pare ca are treaba cu viespile...nah asta e,n-ai ce face.

claudiaena:bine ati venit printre noi.Speram sa va simtiti bine la noi in familie,ca e cam numeroasa,avem o gramada de bebici de decembrie cu care sa ne laudam.Al meu copil a facut la 2 luni ,la 4 si la 6 infarix hexa si sunt foarte multumita de el.Nu a facut niciodata otita,bronsita sau alte dracii de boli,doar ca mi-a facut la 5 luni o laringita din cauza climei din masina,iar pe la 7 luni si ceva mi-a facut o mica raceala pe care am tratat-o cu paracetamol si picurei de nasus.Doctorii astia din Londra au zis ca sa ii dau picaturi pt gripa porcina,dar el nu a facut febra,nu a tusit asa ca l-am tratat cu ce ti-am zis.Vaccinul l-am facut de fiecare data in Ro si l-am comandat eu,deci l-am si platit,dar nu regret.Oricum din cate mi-a spus doctorita de familie e mai complex ca si cele care se fac de obicei la 2,4 si 6 luni,adica e protejat contra a mai multi virusi.Pe langa astea a facut heparox cand s-a nascut,dar asta cred ca il fac toti bebeii si a mai facut BCG-ul la 4 zile,care il fac toti bebeii.Acum vreau sa il vaccinez pt meningita,adica trebuie sa il vaccinez.Acasa mi se pare ca acest vaccin se face doar la alegerea parintilor si trebuie s il plateasca in caz ca il vor pt bebei.

Geo:ce mai face Lucas?Cum mai sta cu papita?I-am dat lui Matei ananas si i-a placut la nebunie.Am incercat si reteta lui Rose cu spanac,galbenus si branzica si a fost foarte incantat si de ea.

Va pupam pe toti


sinziana si matei
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Aug 26 2009, 02:58 PM) *
Voiam sa va intreb ce parere aveti despre vaccinurile suplimentare si daca ati facut ce anume.
Eu i-am facut fetitei doar hiberix si varilix( ptr varicela), iar lui Mihai vreau sa ii fac, la sugestia med de fam. hiberix si prevenar. Numai ca momentan ultimul lipseste si a aparut altul nou siu cica mai bun decat prevenarul si anume synforix. Stiti ceva ca pe google nu e decat ceva in poloneza sau ma rog intr-o limba ciudata.


Noua ne-a recomandat pediatra chiar joia trecuta sa facem prevenarul dar nu stiam nici eu nici ea ca lipseste. Iar de hiberix acum aud.
Iar de synforix cica se gaseste foarte greu(exista undeva in Bucuresti in sect 4 un depozit de medicamente). dar este insuficient testat. In Argentina ar fi decedat cativa copii dupa vaccinarea cu synforix......
Rose68
QUOTE(sinzigm @ Aug 26 2009, 03:40 PM) *
buna fetelor!!!ce faceti?la noi e acum ora de joaca,asa ca mami mai are timp sa intre repede pe forum sa mai posteze cate un mesaj.

anku:sambata vrem sa mergem la mare si sa stam pana luni seara.Sper ca de data asta sa nu ii mai fie asa de frica ca si in weekendul trecut.Ai dreptate,saracu Darius se pare ca are treaba cu viespile...nah asta e,n-ai ce face.

claudiaena:bine ati venit printre noi.Speram sa va simtiti bine la noi in familie,ca e cam numeroasa,avem o gramada de bebici de decembrie cu care sa ne laudam.Al meu copil a facut la 2 luni ,la 4 si la 6 infarix hexa si sunt foarte multumita de el.Nu a facut niciodata otita,bronsita sau alte dracii de boli,doar ca mi-a facut la 5 luni o laringita din cauza climei din masina,iar pe la 7 luni si ceva mi-a facut o mica raceala pe care am tratat-o cu paracetamol si picurei de nasus.Doctorii astia din Londra au zis ca sa ii dau picaturi pt gripa porcina,dar el nu a facut febra,nu a tusit asa ca l-am tratat cu ce ti-am zis.Vaccinul l-am facut de fiecare data in Ro si l-am comandat eu,deci l-am si platit,dar nu regret.Oricum din cate mi-a spus doctorita de familie e mai complex ca si cele care se fac de obicei la 2,4 si 6 luni,adica e protejat contra a mai multi virusi.Pe langa astea a facut heparox cand s-a nascut,dar asta cred ca il fac toti bebeii si a mai facut BCG-ul la 4 zile,care il fac toti bebeii.Acum vreau sa il vaccinez pt meningita,adica trebuie sa il vaccinez.Acasa mi se pare ca acest vaccin se face doar la alegerea parintilor si trebuie s il plateasca in caz ca il vor pt bebei.

Geo:ce mai face Lucas?Cum mai sta cu papita?I-am dat lui Matei ananas si i-a placut la nebunie.Am incercat si reteta lui Rose cu spanac,galbenus si branzica si a fost foarte incantat si de ea.

Va pupam pe toti
sinziana si matei



eu v-am scris doar retetele care au avut succes la Andreuta cu spreranta ca si bebeilor vostri le va place. Imi pare bine sa aud ca chiar merge
oana petrina
buna fetele
eu sunt franta copilul meu nu mai sta locului o clipa. a invatat sa se ridice singur in pat si am captusit tot patul cu paturele ca sa nu se loveasca. se ridica si se tine de grilajul de la pat si e asa de fericit....imi vine sa-l pap.
claudiaena bine-ai venit. sa-ti traiasca puisorii. din ce zona a Gl esti?
va pupam
claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Aug 26 2009, 05:09 PM) *
Noua ne-a recomandat pediatra chiar joia trecuta sa facem prevenarul dar nu stiam nici eu nici ea ca lipseste. Iar de hiberix acum aud.
Iar de synforix cica se gaseste foarte greu(exista undeva in Bucuresti in sect 4 un depozit de medicamente). dar este insuficient testat. In Argentina ar fi decedat cativa copii dupa vaccinarea cu synforix......




Hiberix este un vaccin care apara bebeii de virusul Hemofilus inflente. Prevenarul lipseste ca occidentul e in vacanta in august si daca nu au lucrat nici vaccinul nu a mai ajuns. Eu m-am decis dar nu 100% sa ii fac synforixul desi m-ai pus pe ganduri cu ce mi-ai spus.
Un respectat pediatru din Galati a spus ca in ultimul timp prevenarul a fost interzis in vest cauza insa nu o stiu si ca l-au inlocuit de putin timp cu synforixul. pe net insa nimic in romaneste sau macar in engleza.
Anku poate intri si tu pe google si parca e ceva scris in germana si poate imi traduci in mare daca e da sau ba cu synforix
claudiaena
QUOTE(oana petrina @ Aug 26 2009, 05:21 PM) *
buna fetele
eu sunt franta copilul meu nu mai sta locului o clipa. a invatat sa se ridice singur in pat si am captusit tot patul cu paturele ca sa nu se loveasca. se ridica si se tine de grilajul de la pat si e asa de fericit....imi vine sa-l pap.
claudiaena bine-ai venit. sa-ti traiasca puisorii. din ce zona a Gl esti?
va pupam


stau in Doja la mansarda( niste cunoscuti din Canada, cand le-am spus de mansarda si ce inseamna au exclamat: aha, la penthouse=cred ca asa se scrie; asa ca si eu si sotul ne amuzam si le prietenilor de noua denumire ce-i drept mult mai fitoasa
claudiaena
piticul doarme si ma duc si eu langa el ca aseara am stat pana la 2 noaptea ca de cand nu am mai intrat pe net chiar mia fost dor. pupici si promit sa intru deseara. poze am sa pun cand le recuperez pe cele din calc vechi.
sinzigm
Eu nu am auzit de vaccinurile astea de care vb voi,dar in orice caz infarix hexa protejeaza bebelu si de hemofilus influenze.
Oricum cel mai bine e sa asculti sfatul medicului pediatru,care ar trebui sa stie cel mai bine care e cel mai potrivit vaccin si bineinteles sa nu aiba efecte secundare.
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Aug 26 2009, 05:24 PM) *
Hiberix este un vaccin care apara bebeii de virusul Hemofilus inflente. Prevenarul lipseste ca occidentul e in vacanta in august si daca nu au lucrat nici vaccinul nu a mai ajuns. Eu m-am decis dar nu 100% sa ii fac synforixul desi m-ai pus pe ganduri cu ce mi-ai spus.
Un respectat pediatru din Galati a spus ca in ultimul timp prevenarul a fost interzis in vest cauza insa nu o stiu si ca l-au inlocuit de putin timp cu synforixul. pe net insa nimic in romaneste sau macar in engleza.
Anku poate intri si tu pe google si parca e ceva scris in germana si poate imi traduci in mare daca e da sau ba cu synforix



am sunat pediatra si mi-a spus ca e prea tarziu pentru hiberix. Se face la 2-4-6 luni si rapel la 1 an
claudiaena
Help!!! este cineva la ora asta?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.