Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Andymar
QUOTE(geocoto @ Feb 13 2012, 11:46 PM) *
Da ai dreptate eu sunt partners.gif cu capul in alta parte love1.gif .

Dragobetele este o sărbătoare cu radacini slave de rit vechi celebrată în unele locuri si pe teritoriul tarii noastre pe 24 ( Glovo-Obretania) sau pe 28 februarie, l, 3 și 25 martie. Sărbătoarea de Dragobete ( Vobritenia )este considerată echivalentul sărbătorii Valentine's Day, sau ziua Sfântului Valentin, sărbătoare a iubirii. Etimologia cuvântului a fost dezbătută de numeroși etnologi și filologi, propunându-se variate explicații pentru originea sa. Dragobetele este o sarbatoare cu o traditie relativ noua , avand o "vechime" in jurul a 170-180 de ani de la patrunderea ei in teritoriile romanesti si păstrate cu precădere în nord-estul ,sudul-estul și sud-vestul României.

Se spune că Drăgaica face ca fructele să se coacă mai repede, ferindu-le de stricăciuni și putrezire. În alte părți această sărbătoare are denumirea de Sânziene, dar și mai multe semnificații.

De asemenea, drăgaica poate desemna și floarea galbenă denumită științific Galium verum, sau sânziană, care de obicei înflorește în perioada ritualului. Dacă florile nu sunt înflorite, este semn rău, înseamnă că ceva a încurcat desfășurarea anului, sau că oamenii au supărat sânzienele.


Poate si din cauza ca nu am participat efectiv la o astfel de sarbatoare s a creat confuzie in capul meu.As prefera de o mie de ori sa particip la o petrecere de Dragobete decat la una de V Day care este pur comerciala..

Ce faceti cum se mai simte Selena?

Pupam oFloare1.gif


Ce sa facem... starea ei s-a inrautatit si ieri am mers la medic. Trei zile am incercat cu leacurile mele si nici un rezultat, asta pt ca am facut exudatul si a iesit pozitiv... deci a fost harnica si a luat deja ceva de la gradi... Ea imi tot zice ca era o fetita Paula racita care ii tusea in fata... Rusine parintilor ca au dus-o asa la gradinita si rusine directoarei ca a primit-o! Cu dir. o sa ma rafuiesc eu de cum o intalnesc!
De ieri i-am dat 2 siropuri prescrise de dr, tot naturiste dar luate din farmacie, Astha 15 pt tuse si rinita si LIV.52 pt pofta de mancare si protectia ficatului. Ne-a prescris si antibiotic, l-am cumparat dar daca maine nu vad nici o imbunatatire o sa incep sa i-l dau... are o tuse ff urata, mai ales noaptea si se inneaca cu secretiile ca nu stie sa le scuipe. Si mai rau de atat, azi a inceput sa tuseasca si Mihaita, cred ca o sa ajunga si el pe antibiotic cu virusul primit cadou... imi vine sa mor de ciuda, adica eu am atata grija de copilul meu si vin altii si-i provoaca rau! Si nu pot sa cred ca nu sunt obligatorii analizele la inscriere, ma si duc sa o inscriu la alta gradinita! Si spun asta pt ca sunt ferm convinsa ca a luat de la gradinita, eu i-am facut toate analizele (sange, exudat, copro...) si stiu ca fetita mea era sanatoasa!
Offff.... m-am mai descarcat putin... cred ca voi ma intelegeti cel mai bine ca si voi sunteti mame ca si mine... va pupam si noi!
anku
QUOTE(Andymar @ Feb 14 2012, 09:09 PM) *
Ce sa facem... starea ei s-a inrautatit si ieri am mers la medic. Trei zile am incercat cu leacurile mele si nici un rezultat, asta pt ca am facut exudatul si a iesit pozitiv... deci a fost harnica si a luat deja ceva de la gradi... Ea imi tot zice ca era o fetita Paula racita care ii tusea in fata... Rusine parintilor ca au dus-o asa la gradinita si rusine directoarei ca a primit-o! Cu dir. o sa ma rafuiesc eu de cum o intalnesc!
De ieri i-am dat 2 siropuri prescrise de dr, tot naturiste dar luate din farmacie, Astha 15 pt tuse si rinita si LIV.52 pt pofta de mancare si protectia ficatului. Ne-a prescris si antibiotic, l-am cumparat dar daca maine nu vad nici o imbunatatire o sa incep sa i-l dau... are o tuse ff urata, mai ales noaptea si se inneaca cu secretiile ca nu stie sa le scuipe. Si mai rau de atat, azi a inceput sa tuseasca si Mihaita, cred ca o sa ajunga si el pe antibiotic cu virusul primit cadou... imi vine sa mor de ciuda, adica eu am atata grija de copilul meu si vin altii si-i provoaca rau! Si nu pot sa cred ca nu sunt obligatorii analizele la inscriere, ma si duc sa o inscriu la alta gradinita! Si spun asta pt ca sunt ferm convinsa ca a luat de la gradinita, eu i-am facut toate analizele (sange, exudat, copro...) si stiu ca fetita mea era sanatoasa!
Offff.... m-am mai descarcat putin... cred ca voi ma intelegeti cel mai bine ca si voi sunteti mame ca si mine... va pupam si noi!

insanatosire grabnica va dorim...
si sper sa nu ia si Mihaita...pt ca e destul de greu sa-i adm ceva!!!
mna ...cu gradi asa este...si la noi la gradinite este identic asa ...din cate stiu la noi nici macar nu se cer analize!!! anima1.gif sad.gif
nici eu nu promovez antibioticul dar sunt sit in care este nevoie de el...rar,dar se intampla,mai ales acum cand org noastre opun rezistenta chiar si in fata antibioticelor f puternice...aveti grija cu naturistele!!!
cam asa mi-a fost si mie ciuda cand mi-a aparut acum 4 luni cu bube oribile p el si mi-a zis dr ca a luat de la gradi ca asta circula numai in randul copiilor...numai ca Dari a luat de la o fetita unei romance ,care meerge la gradi,p ea nu a erupt asa rau,dar a durat aproape o luna...si al urma sustine tampita de ma-sa ca de la Darius a luat fii-sa!!!Sa-ti pui mana in cap...dar a afirmat chestia asta fara ca eu sa-i zic ceva ca vezi ca fii-meu de la fii-ta a luat...si a inceput ea !!! liwlol.gif
da...e f nasol sa stii ca ia de la altii...si aduce acasa ...mai ales ca aveti un copil mic acum!!! sad.gif sad.gif
va dorim sa va puneti bine p picioare si sa nu ia Mihaita!!!lasa ac acusi este Martie si trece sezonul unsure.gif
poopilici tzuc.gif
anku
QUOTE(Andymar @ Feb 13 2012, 09:07 PM) *
Din păcate dragă Anku așa e la noi... multă corupție și cei de sus nu știu altceva decât să fure de la oamenii de rând. Și bunicul a ieșit la pensie acum, aproape la 70 ani după vreo 20 ani vechime plus încă 20 de colectiv care cică nu se pun, și are pensie 280 lei! Și a lucrat o viață de om și are de 15 ani un singur rinichi, soacra și-a făcut pensie de boală pt cardiopatie ischemică și are 350 lei. Dar și asta o are pt că dă șpagă în fiecare an la comisie. Uite de ex ce a făcut Becali, a trimis pachete de 500 mii de euro la sinistrați și într-o zi i-a deszăpezit pe când autoritățile de o săpt fac pe ei și țin săracii oameni în frig...

500000 euro???poate 50000...nu stiu...mie mi se pare enorm... unsure.gif
stiu ca ainainte nu se lua nimic pt anii de la colectiv...dar stiu p cineva care a lucrat numai 13 ani la colectiv...si primeste de 2 ani cam cum ai spus tu un ajutor social dar special pt anii lucrati la colectiv...nu stiu dc este pensie!!!are si ea peste 65....cu toate ca pt cei 20 ani lucrati si cotizati la stat ,tatal tau ar tb sa mai primeasca ceva...de 5 ani oricum s-au schimbat multe dar intereseaza-te poate asa macar din auzite...mie mi se pare ca se da ceva ,mai nou si pt anii de la colectiv...e adev ac bani de toata jena...dar...se cunoaste chiar si 50 lei!!!

tata iasa prost la pensie desi a castigat decent...mama in schimb a castigat mai slabut...dar avand multi ani de grupa si stagiul de 32 ani efectivi cotizati...are dreptul la 55 ani la pensie sa iasa...pensie de drept fara penalizari...mna.....nici nu mai stii cum sa mai faci!!!....

P.S....eu urmeaza sa ies la pensie in 2052 liwlol.gif ...stai numai sa prindem noi minunata varsta de 67 ani liwlol.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Feb 13 2012, 10:46 PM) *
Dragobetele este o sărbătoare cu radacini slave de rit vechi celebrată în unele locuri si pe teritoriul tarii noastre pe 24 ( Glovo-Obretania) sau pe 28 februarie, l, 3 și 25 martie. Sărbătoarea de Dragobete ( Vobritenia )este considerată echivalentul sărbătorii Valentine's Day, sau ziua Sfântului Valentin, sărbătoare a iubirii. Etimologia cuvântului a fost dezbătută de numeroși etnologi și filologi, propunându-se variate explicații pentru originea sa. Dragobetele este o sarbatoare cu o traditie relativ noua , avand o "vechime" in jurul a 170-180 de ani de la patrunderea ei in teritoriile romanesti si păstrate cu precădere în nord-estul ,sudul-estul și sud-vestul României.

Se spune că Drăgaica face ca fructele să se coacă mai repede, ferindu-le de stricăciuni și putrezire. În alte părți această sărbătoare are denumirea de Sânziene, dar și mai multe semnificații.

De asemenea, drăgaica poate desemna și floarea galbenă denumită științific Galium verum, sau sânziană, care de obicei înflorește în perioada ritualului. Dacă florile nu sunt înflorite, este semn rău, înseamnă că ceva a încurcat desfășurarea anului, sau că oamenii au supărat sânzienele.



Pupam oFloare1.gif

f frumos...

voua cum va mai merge???
hmmmmmm...cu e-mailul...nu stiu ce sa zic...p aici nu am auzit absolut nimic!!!la noi este mai racoare...dar totuisi nu au fost probl cu recoltele...
asa frumos ninge sio la noi de 2 zile...superb..acum sunt -7 grade.....e bine!!! partners.gif
Andymar
QUOTE(anku @ Feb 14 2012, 11:04 PM) *
500000 euro???poate 50000...nu stiu...mie mi se pare enorm... unsure.gif
stiu ca ainainte nu se lua nimic pt anii de la colectiv...dar stiu p cineva care a lucrat numai 13 ani la colectiv...si primeste de 2 ani cam cum ai spus tu un ajutor social dar special pt anii lucrati la colectiv...nu stiu dc este pensie!!!are si ea peste 65....cu toate ca pt cei 20 ani lucrati si cotizati la stat ,tatal tau ar tb sa mai primeasca ceva...de 5 ani oricum s-au schimbat multe dar intereseaza-te poate asa macar din auzite...mie mi se pare ca se da ceva ,mai nou si pt anii de la colectiv...e adev ac bani de toata jena...dar...se cunoaste chiar si 50 lei!!!

tata iasa prost la pensie desi a castigat decent...mama in schimb a castigat mai slabut...dar avand multi ani de grupa si stagiul de 32 ani efectivi cotizati...are dreptul la 55 ani la pensie sa iasa...pensie de drept fara penalizari...mna.....nici nu mai stii cum sa mai faci!!!....

P.S....eu urmeaza sa ies la pensie in 2052 liwlol.gif ...stai numai sa prindem noi minunata varsta de 67 ani liwlol.gif


era vb de bunicul... oricum o sa ne interesam cum e cu pensia asta pana la urma... tata are 53 de ani, deci mult inca pana mai intra la pensie... si in ultimii ani lucreaza pe pfa (pers fizica autorizata) deci nema pensie! am citit pe ziarul local ca la noi in oras cea mai mare pensie o are un fost judecator, era ceva mare pe la curtea constitutionala sau cum i-o zice... 200 milione vechi pensie! eu astia nici la loto nu-i castig... pai intr-un an isi ia un apartament!
anku
gata scoala...am dat teze in lb germana...note??asa si asa...8-9 ca la astia 10 mai rar
m-am rasfatat azi la sauna...
si cand am sunat la servici...inca o sapt de concediu....si cand mi-o tb...bineinteles ca nu primesc nervi.gif nervi.gif nervi.gif

ai mei baieti sunt plecati al plimbare...si inca nu au venit!!! super.gif
geocoto
Salutare mamici,

Noi am intrat o saptamana in vacanta.Acum este perioada cand pleaca tooooooooata lumea la ski dar cum noua nu ne place aglomerarea...profitam inca cat putem sa l mai luam de la gradi pe Lucas.
Tocmai cand nu mai plangea dimineata ca nu vrea la scoala gata, iar pauza...Ieri am fost ff incantata de el ca vorbea mamica prietenilor lui cu el in flamanda si el raspundea.Cine stie poate incepe sa vorbeasca direct in flamanda..
In rest mai nimic, ne gandim la viitoarea vacanta 27 iunie 23 iulie in Ro.Sau poate mai luam ceva last minut ca tare mohorata vreme am mai avut iarna asta..

Anku nu pot sa ti spun decat FELICITARI si sa ti fie cu folos toate rezultatele astea.
Andreea voi cum mai sunteti, v ati revenit ?Pe inca ne mai chinuie ba o tuse ba nasul infundat dar sper sa cred ca suntem pe drumul cel bun.

Cat despre Adriana nu se poate loga dar intra ea curand cu siguranta.

Va dorim un weekend linistit,
oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Feb 18 2012, 12:42 PM) *
Salutare mamici,

Noi am intrat o saptamana in vacanta.Acum este perioada cand pleaca tooooooooata lumea la ski dar cum noua nu ne place aglomerarea...profitam inca cat putem sa l mai luam de la gradi pe Lucas.
Tocmai cand nu mai plangea dimineata ca nu vrea la scoala gata, iar pauza...Ieri am fost ff incantata de el ca vorbea mamica prietenilor lui cu el in flamanda si el raspundea.Cine stie poate incepe sa vorbeasca direct in flamanda..
In rest mai nimic, ne gandim la viitoarea vacanta 27 iunie 23 iulie in Ro.Sau poate mai luam ceva last minut ca tare mohorata vreme am mai avut iarna asta..

Anku nu pot sa ti spun decat FELICITARI si sa ti fie cu folos toate rezultatele astea.
Andreea voi cum mai sunteti, v ati revenit ?Pe inca ne mai chinuie ba o tuse ba nasul infundat dar sper sa cred ca suntem pe drumul cel bun.

Cat despre Adriana nu se poate loga dar intra ea curand cu siguranta.

Va dorim un weekend linistit,
oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif

asta-i adevarata...sa-mi fie cu folos ca pana acum cam tot ce am facut nu mi-a folosit...
eu m-am lins p bot de vacanta in Ro cu atatea concedii total p neanutate...si culmea...nu exista nici o lege care sa reglementeze lucrul asta!!!am rascolit tot internetul....legal seful are voie sa-ti dea concediu cand il taie p el capul
nu este super mega scump la last minut???
eu am vrut sa plec sambata in Ro,tot asa...dar nu m-am dus...imi era prea scump drumul pt 5 zile...ca numai atata aveam concediu!!!
ma bucur ca sunteti p drumul cel bun cu sanatatea...lasa ac vine acusi primavara!!!
si aici este vacanta ...v-ati mascat???
noi am fost ieri in centru...au venit astia mascati in tiruri...si aruncau cu bomboane p jos...hi hi!!p Darius din pacate nu l-am mascat...dar la anul sigur il maschez!!!
anku
tb sa-mi scormonesc mintea saa vad ce facem azi....hm,mmm...trezirea de la 7....asa ca in concediu...hi hi....plictiseala cat casa oricat ai sta cu el...i-am cumparat o bicicleta fara pedale...poate il duc azi in parc sa se plimbe!!!
sambata l-am dus toata ziua al baita!!!
mai vrem sa mergem undeva tot asa la baie sapt asta...la o Terma...avem bilete gratis...dar sa vad ce legaturi avem cu autobuzul avand in vedere ca masina inca nu avem....hi hi!!!
in 3 sapt vine sora-mea la mine...3 zile...deja ma bucur...si nu stiu cum sa ma invart de 3 zile libere!!!am si programat zilele....hi hi...

Darius cum v-am spus...plictiseala cat casa!!!
anku
QUOTE(Andymar @ Feb 14 2012, 09:09 PM) *
Ce sa facem... starea ei s-a inrautatit si ieri am mers la medic. Trei zile am incercat cu leacurile mele si nici un rezultat, asta pt ca am facut exudatul si a iesit pozitiv... deci a fost harnica si a luat deja ceva de la gradi... Ea imi tot zice ca era o fetita Paula racita care ii tusea in fata... Rusine parintilor ca au dus-o asa la gradinita si rusine directoarei ca a primit-o! Cu dir. o sa ma rafuiesc eu de cum o intalnesc!
De ieri i-am dat 2 siropuri prescrise de dr, tot naturiste dar luate din farmacie, Astha 15 pt tuse si rinita si LIV.52 pt pofta de mancare si protectia ficatului. Ne-a prescris si antibiotic, l-am cumparat dar daca maine nu vad nici o imbunatatire o sa incep sa i-l dau... are o tuse ff urata, mai ales noaptea si se inneaca cu secretiile ca nu stie sa le scuipe. Si mai rau de atat, azi a inceput sa tuseasca si Mihaita, cred ca o sa ajunga si el pe antibiotic cu virusul primit cadou... imi vine sa mor de ciuda, adica eu am atata grija de copilul meu si vin altii si-i provoaca rau! Si nu pot sa cred ca nu sunt obligatorii analizele la inscriere, ma si duc sa o inscriu la alta gradinita! Si spun asta pt ca sunt ferm convinsa ca a luat de la gradinita, eu i-am facut toate analizele (sange, exudat, copro...) si stiu ca fetita mea era sanatoasa!
Offff.... m-am mai descarcat putin... cred ca voi ma intelegeti cel mai bine ca si voi sunteti mame ca si mine... va pupam si noi!

voi cum va mai simtiti???
simina_ana
Ciao fetele ....acum am venit de la pediatru, pt ca noi am facut noapte alba. Azi noapte Serban mi-a facut febra 39,5....asa ca a urmat Nurofen, supozitor cu algocalmin , pazit ca haraia ca un tractor, varsaturi la fiecare tuse....
De ieri de la 5 dupa amiaza pana azi dimineata la 4 am plimbat la el intr-una cand eu cand tati ....daca il puneam jos parca il puneam pe ace asa rau urla....Nu intelegeam nimic...febra nu avea. EI bine dupa 1 noaptea a inceput sa arda instantaneu de ziceai ca l-am luat de pe soba....am tinut-o totusi in frau cu ce ne-a spus medicul. Azi l-a vazut iar. ROsu in gat putin si o bronsiolita faina de tot. Asa ca continuam cu pufuri cu Ventolin si Flixotide si un carnat de siropuri.....

Iancu nici el nu e super bine. A vazut niste puncte albe pe amigdalele lui. dar cum mancase paine cu unt inainte a zis ca e posibil sa fie de la unt..maine sa-l mai verific odata si daca sunt tot acolo punctele sa incep sa-i dau antibiotic.

Asa ca faina distractie ma asteapta si saptamana asta. Iar amanam vaccinul....Iar eu fac cu nervii, pt ca nu suport sa-i vad bolnavi. Mi-a stat inima in loc azi cand Serban a tusit si mi-a vomitat in jet de 3 ori consecutiv. Era la mine in brate si nu-mi venea sa cred....cred ca tot ce papase daduse afara....acum doarme linistit pe perna de alaptat de parca nu s-ar fi intamplat nimic. Sper sa doarma macar o ora ca zi doar in reprize de 10 min a dormit ca incepea sa tuseasca si imediat se trezea....nici nu ma mira ca o tine tot intr-o agitatie....

Pe Iancu oricum nu-l duc la gradi ca e epidemie de scarlatina si varsat der vant. Si cum i-a iesit exudatul bine vreau sa-l feresc de gradi o perioada pana trece nebunia, nu de alta dar nu ma risc cu Serban sau cu mine ca nici eu nu am facut bolie copilariei.


Va pupic.....fug sa ciugulesc si eu ceva ca ma injura stomacul ca nu i-am dt azi mancare normala biggrin.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 20 2012, 09:48 AM) *
tb sa-mi scormonesc mintea saa vad ce facem azi....hm,mmm...trezirea de la 7....asa ca in concediu...hi hi....plictiseala cat casa oricat ai sta cu el...i-am cumparat o bicicleta fara pedale...poate il duc azi in parc sa se plimbe!!!
sambata l-am dus toata ziua al baita!!!
mai vrem sa mergem undeva tot asa la baie sapt asta...la o Terma...avem bilete gratis...dar sa vad ce legaturi avem cu autobuzul avand in vedere ca masina inca nu avem....hi hi!!!
in 3 sapt vine sora-mea la mine...3 zile...deja ma bucur...si nu stiu cum sa ma invart de 3 zile libere!!!am si programat zilele....hi hi...

Darius cum v-am spus...plictiseala cat casa!!!



Pana la urma cum v-ati ocupat timpul?
pupici
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Feb 20 2012, 07:42 PM) *
Ciao fetele ....acum am venit de la pediatru, pt ca noi am facut noapte alba. Azi noapte Serban mi-a facut febra 39,5....asa ca a urmat Nurofen, supozitor cu algocalmin , pazit ca haraia ca un tractor, varsaturi la fiecare tuse....
De ieri de la 5 dupa amiaza pana azi dimineata la 4 am plimbat la el intr-una cand eu cand tati ....daca il puneam jos parca il puneam pe ace asa rau urla....Nu intelegeam nimic...febra nu avea. EI bine dupa 1 noaptea a inceput sa arda instantaneu de ziceai ca l-am luat de pe soba....am tinut-o totusi in frau cu ce ne-a spus medicul. Azi l-a vazut iar. ROsu in gat putin si o bronsiolita faina de tot. Asa ca continuam cu pufuri cu Ventolin si Flixotide si un carnat de siropuri.....

Iancu nici el nu e super bine. A vazut niste puncte albe pe amigdalele lui. dar cum mancase paine cu unt inainte a zis ca e posibil sa fie de la unt..maine sa-l mai verific odata si daca sunt tot acolo punctele sa incep sa-i dau antibiotic.

Asa ca faina distractie ma asteapta si saptamana asta. Iar amanam vaccinul....Iar eu fac cu nervii, pt ca nu suport sa-i vad bolnavi. Mi-a stat inima in loc azi cand Serban a tusit si mi-a vomitat in jet de 3 ori consecutiv. Era la mine in brate si nu-mi venea sa cred....cred ca tot ce papase daduse afara....acum doarme linistit pe perna de alaptat de parca nu s-ar fi intamplat nimic. Sper sa doarma macar o ora ca zi doar in reprize de 10 min a dormit ca incepea sa tuseasca si imediat se trezea....nici nu ma mira ca o tine tot intr-o agitatie....

Pe Iancu oricum nu-l duc la gradi ca e epidemie de scarlatina si varsat der vant. Si cum i-a iesit exudatul bine vreau sa-l feresc de gradi o perioada pana trece nebunia, nu de alta dar nu ma risc cu Serban sau cu mine ca nici eu nu am facut bolie copilariei.
Va pupic.....fug sa ciugulesc si eu ceva ca ma injura stomacul ca nu i-am dt azi mancare normala biggrin.gif


O Doamne saracutul copil.Este mai rau decat daca il duceai la cresa asa le a luat pe toate...
Imi pare rau sa aud ca va chinuiti asa.Bine macar ca a fost BB langa tine sa te ajute.

Va pupacim si va dorim insanatosire grabnica oFloare1.gif
geocoto
Nici Lucas nu este ff pe roze...ieri dintr o data a inceput sa se planga de ureche si s a accentuat durerea si i a crescut si temperatura.Noroc ca am fost inspirata sa sun sa i fac programare la Dr desi te duci bou si te intorci vaca ca nu ti da NIMIC nervi.gif Sotul imi si zice sa nu mai exagerez asa sa l ducem la cel mai mic semn de boala dar macar asa mi a zis ca nu are nimic in urechi.Ulterior mi am dat eu seama ca durerea era de la ganglioni auriculari de langa ureche.
Andreea chiar vroiam sa te intreb daca ai idee ce poate fi aceasta durere a ganglionilor auriculari doar cand are febra ?Acum 2 zile se plangea ca l doare si gatul cand inghite dar dupa gargara cu sare nu a mai zis nimic de durere..dar a aparut durerea asta care noi o confundam cu durerea de urechi dupa spusele copilului.
Trebuie sa i fac o programare la un pediatru ca Dr noastra de familie nu ma lamureste...tot ii da cu trompa lui Eustachio dar nu stiu ce sa mai cred...
Adriana ai avut o perioada cu Iancu cand facea otite repetate.Mai tii minte daca erau si ganglionii mariti?Si inca o intrebare ii mai curge cerum la fel ca atunci cand era mic si stii ca discutam ca Dr iti zicea sa lasi in pace dar noua ni se parea prea murdar sa i lasam asa...

Va pup ma duc sa caut un Dr oFloare1.gif
Rose68
Geo, si noua ne-au spus 3 ORL-isti sa lasam cerumenul copilului in urechi, eventual sa curatam cu betisorul doar partea externa fara sa introducem betisorul in conductul auricular..........dar Andreea are atit de mult incit chiar nu pot face asta....da pe dinafara:))))cum s-ar putea duce la gradi asa?????asa ca o curat doar duminica seara....cind ii tai si unghiile de la manute
....daca cerumenul nu ar fi hidrofil nu ar fi problema....dar dupa baie se umfla ...betisorul in afara de curatat are rolul de a absoarbe apa din urechi.....


Incep sa cred in superstitii.....am fost la inmormintare pe data de 1 ianuarie a acestui an....apoi pe 7 ian la varu'.....
......iar astazi am pierdut un prieten drag, inca nu pot crede.....a stat 6 ani de zile cu un diagnostic...tratamente si drumuri la Bucuresti periodic iar acu 2 luni a venit si un al doilea diagnostic necrutator cancer limfatic grad IV, care are leac daca e descoperit in gradul I-II mai rar III


mie sufletul cernit...............nu mai pot scrie....


sanatate multa tuturor
Andymar
QUOTE(geocoto @ Feb 21 2012, 09:41 AM) *
Andreea chiar vroiam sa te intreb daca ai idee ce poate fi aceasta durere a ganglionilor auriculari doar cand are febra ?Acum 2 zile se plangea ca l doare si gatul cand inghite dar dupa gargara cu sare nu a mai zis nimic de durere..dar a aparut durerea asta care noi o confundam cu durerea de urechi dupa spusele copilului.
Trebuie sa i fac o programare la un pediatru ca Dr noastra de familie nu ma lamureste...tot ii da cu trompa lui Eustachio dar nu stiu ce sa mai cred...


Va salut mamici! Noi scapam cu unul si incepem cu altul... a terminat Selena cu raceala, a luat-o ala micu'... cand sa-i treaca si lui, hop otita la urechea dreapta! Si de ieri tot fac programari la dr si in fiecare zi doamna pleaca mai repede... de nu o gasesc nici maine fac scandal, de aia platesc atatea asigurari ca sa aiba ea "sedinte" toata ziua?!

Geo nu sunt nici eu super informata la capitolul asta ca ai mei nu au facut pana acum otita si nici febra... Nu stiu ce vroia dr sa-ti spuna cu trompa lui Eustachio, ideea este ca prin aceasta comunica nasul cu urechea si dintr-o rinita se poate ajunge ff usor la otita. Depinde de persoana... uite cum am patit eu... Selena a avut timp de 1 sapt nasucul plin si non-stop o puneam sa si-l sufle ca ii e frica de aspirator, mama ce iesea... deci ea desi a avut multe secretii le-am scos afara. In schimb Mihaita, pt ca nu sta la verticala sa se poata vedea cand ies secretiile, chiar daca nu a avut muci mai deloc, cum sta el pe spate i s-a tras la ureche... tocmai din cauza trompei lui Eustachio....
Cat despre ganglioni, eu stiu ca acestia se inflameaza de cate ori este o infectie in apropierea lor sau copilul are febra. Daca Lucas s-a plans ca-l doare gatul, se poate sa ii fie inflamate amigdalele si de aici sa treaca si la ganglioni... Stiu ca acestia sunt ff sensibili, de ex tatal meu doarme pe o parte si cu perna ff sus de-i sta gatul indoit si i s-au marit ganglionii si il dor. Degeaba i-am zis eu ca de-aia il dor, el o tine usa si buna ca are ceva la gat... Iar eu am patit cat am alaptat ambii copii, mi s-au umflat ganglionii de la subratul stang de zici ca aveam o nuca. Si sanul stang era cel mai plin intotdeauna, nu-ti zic ce ma durea cand ma lua febra laptelui de nici nu puteam tine copilul in brate.
Mai mult de atat nu stiu, tu iti poti da seama cel mai bine ca il poti examina. Eu as zice ca se confunda cu durerea amigdalelor daca zici ca dupa gargara i-a trecut. Si vezi ca mai sunt o pereche de vegetatii adenoide care nu se vad si pot fi alea de vina...

Multa sanatate va dorim!
geocoto
Buna mamici,

Speram sa citesc ca nu mai aveti probleme macar voi.Andreea sa cred ca si la tine incepe circul ca la Adriana daca este Iancu bolnav Serban nu ramane pe datorie..sper din tot sufletul sa nu ca sunt atat de micuti si Mihaita si Serban. hug.gif jucaus.gif hug.gif
Rose imi pare rau ca ai avut parte de astfel de evenimente.Mi as dori sa cred ca exista ceva bun la sfarsit daca tot sunt atatia oameni tineri care se chinuie si apoi se duc..

Lucas are in continuare dureri ff mari in partea stanga.Am fost ieri la alta doctorita si ne a zis ca este torticolis si angina acuta desi m am uitat si nu are nimic la amigdalite dar tuseste si atunci il doare tare de tot si in gat si urechea zice el.Credeam ca este muschiul SCM dar cand ii fac masaj nu l simt incordat ci mai mult spre coloana..hmmm.Nu mai stiu cum sa fac sa iasa bine.Cand a fost racit l am pus pe 2 perne si cum el este obisnuit sa doarma pe burtica..ma gandesc sa nu fie de acolo.
Il vezi ca vrea sa se joace dar durerea este teribila si desi nu are febra i am dat de luni incoace la 4 ore cand nurofen cand perdolan ca altfel are lacrimi in ochi si zice mereu "tare au" adica il doare tare.
Dr ne a zis ca abia la sfrasitul lui aprilie sa avem sperante ca terminam cu racelile.. ohmy.gif

Anku voi ce faceti cum va mai ocupati timpul?Ai profitat de vacanta?

Va pupacim si va dorim multa sanatate si fara alte raceli. oFloare1.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 21 2012, 01:24 PM) *
Geo, si noua ne-au spus 3 ORL-isti sa lasam cerumenul copilului in urechi, eventual sa curatam cu betisorul doar partea externa fara sa introducem betisorul in conductul auricular..........dar Andreea are atit de mult incit chiar nu pot face asta....da pe dinafara:))))cum s-ar putea duce la gradi asa?????asa ca o curat doar duminica seara....cind ii tai si unghiile de la manute
....daca cerumenul nu ar fi hidrofil nu ar fi problema....dar dupa baie se umfla ...betisorul in afara de curatat are rolul de a absoarbe apa din urechi.....
Incep sa cred in superstitii.....am fost la inmormintare pe data de 1 ianuarie a acestui an....apoi pe 7 ian la varu'.....
......iar astazi am pierdut un prieten drag, inca nu pot crede.....a stat 6 ani de zile cu un diagnostic...tratamente si drumuri la Bucuresti periodic iar acu 2 luni a venit si un al doilea diagnostic necrutator cancer limfatic grad IV, care are leac daca e descoperit in gradul I-II mai rar III
mie sufletul cernit...............nu mai pot scrie....
sanatate multa tuturor

imi pare rau Rose sa aud numai de astfel lucruri....
eu sper sa nu fie nici o superstitie..... hug.gif
cum mai esti???
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 20 2012, 07:42 PM) *
Ciao fetele ....acum am venit de la pediatru, pt ca noi am facut noapte alba. Azi noapte Serban mi-a facut febra 39,5....asa ca a urmat Nurofen, supozitor cu algocalmin , pazit ca haraia ca un tractor, varsaturi la fiecare tuse....
De ieri de la 5 dupa amiaza pana azi dimineata la 4 am plimbat la el intr-una cand eu cand tati ....daca il puneam jos parca il puneam pe ace asa rau urla....Nu intelegeam nimic...febra nu avea. EI bine dupa 1 noaptea a inceput sa arda instantaneu de ziceai ca l-am luat de pe soba....am tinut-o totusi in frau cu ce ne-a spus medicul. Azi l-a vazut iar. ROsu in gat putin si o bronsiolita faina de tot. Asa ca continuam cu pufuri cu Ventolin si Flixotide si un carnat de siropuri.....

Iancu nici el nu e super bine. A vazut niste puncte albe pe amigdalele lui. dar cum mancase paine cu unt inainte a zis ca e posibil sa fie de la unt..maine sa-l mai verific odata si daca sunt tot acolo punctele sa incep sa-i dau antibiotic.

Asa ca faina distractie ma asteapta si saptamana asta. Iar amanam vaccinul....Iar eu fac cu nervii, pt ca nu suport sa-i vad bolnavi. Mi-a stat inima in loc azi cand Serban a tusit si mi-a vomitat in jet de 3 ori consecutiv. Era la mine in brate si nu-mi venea sa cred....cred ca tot ce papase daduse afara....acum doarme linistit pe perna de alaptat de parca nu s-ar fi intamplat nimic. Sper sa doarma macar o ora ca zi doar in reprize de 10 min a dormit ca incepea sa tuseasca si imediat se trezea....nici nu ma mira ca o tine tot intr-o agitatie....

Pe Iancu oricum nu-l duc la gradi ca e epidemie de scarlatina si varsat der vant. Si cum i-a iesit exudatul bine vreau sa-l feresc de gradi o perioada pana trece nebunia, nu de alta dar nu ma risc cu Serban sau cu mine ca nici eu nu am facut bolie copilariei.
Va pupic.....fug sa ciugulesc si eu ceva ca ma injura stomacul ca nu i-am dt azi mancare normala biggrin.gif

cum va mai merge azi???
sper ca mai bine....
iancu este bine cu amigdalitele ...poate a fost alarma falsa!!!
anku
QUOTE(Andymar @ Feb 23 2012, 08:47 PM) *
Va salut mamici! Noi scapam cu unul si incepem cu altul... a terminat Selena cu raceala, a luat-o ala micu'... cand sa-i treaca si lui, hop otita la urechea dreapta! Si de ieri tot fac programari la dr si in fiecare zi doamna pleaca mai repede... de nu o gasesc nici maine fac scandal, de aia platesc atatea asigurari ca sa aiba ea "sedinte" toata ziua?!


Multa sanatate va dorim!

vai de mine....!!!
ai ajuns la dr???
sper ca ati primit tratament....
Selena merge la gradi??? anima1.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Feb 23 2012, 10:47 PM) *
Buna mamici,

Speram sa citesc ca nu mai aveti probleme macar voi.Andreea sa cred ca si la tine incepe circul ca la Adriana daca este Iancu bolnav Serban nu ramane pe datorie..sper din tot sufletul sa nu ca sunt atat de micuti si Mihaita si Serban. hug.gif jucaus.gif hug.gif
Rose imi pare rau ca ai avut parte de astfel de evenimente.Mi as dori sa cred ca exista ceva bun la sfarsit daca tot sunt atatia oameni tineri care se chinuie si apoi se duc..

Lucas are in continuare dureri ff mari in partea stanga.Am fost ieri la alta doctorita si ne a zis ca este torticolis si angina acuta desi m am uitat si nu are nimic la amigdalite dar tuseste si atunci il doare tare de tot si in gat si urechea zice el.Credeam ca este muschiul SCM dar cand ii fac masaj nu l simt incordat ci mai mult spre coloana..hmmm.Nu mai stiu cum sa fac sa iasa bine.Cand a fost racit l am pus pe 2 perne si cum el este obisnuit sa doarma pe burtica..ma gandesc sa nu fie de acolo.
Il vezi ca vrea sa se joace dar durerea este teribila si desi nu are febra i am dat de luni incoace la 4 ore cand nurofen cand perdolan ca altfel are lacrimi in ochi si zice mereu "tare au" adica il doare tare.
Dr ne a zis ca abia la sfrasitul lui aprilie sa avem sperante ca terminam cu racelile.. ohmy.gif

Anku voi ce faceti cum va mai ocupati timpul?Ai profitat de vacanta?

Va pupacim si va dorim multa sanatate si fara alte raceli. oFloare1.gif

ce o fi cu durerile astea???
vai saracu de el...nu ati primit poate ceva tratament special de la dr???
eu nu stiu...nu pot sa-mi dau cu parerea ca habar nu am de la ce ar putea sa-l doara asa rau!!!saracu....
mai bine mai tine-l acasa vreo inca ceav timp...ca saracutul de el a avut de tras !!!
scoate-l nitel si p el p afara...nu cand este vant...cu siguranta se va simti altfel...
am rams paf cand am citit ca spune el ca-l doare....ca ar avea chef de joaca si nu poate....
va doresc sa se refaca cat mai repede si sa nu mai aiba dureri!!! tzuc.gif hug.gif

parca intrebai de ceara si urechi...
lui Dari nu ia curs ...dar stiu ca mie mi-a spus orelistul sa nu ma prinda ca folosesc asa ceva la mine pt ca atunci cand av fi o probl o sa platresc din propiul buzunar...ca ar fi o greseala atat de prosteasca si bla bla!!!mi-a explicat ca de fapt prin betisoare noi nu curatam ci impingem ceara ...in repetate randuri va duce la infectii ,dopuri...si mai stiu eu ce!!!la Dari de cand l-am nascut nu m-a lasat tati sa folosesc asa ceva tot din motivul asta...voiam si eu sa cumpar si sa folosesc ac toata lumea folosea dar nu ma lasat...si cred ca a vut dreptate!!!tati se ocupa de urechiute...la fiecare baita le sterge cu hartie...nu stiu cum face...dar intr-adevar nu au fost probl decat o data!!!iar Dari s-a obisnuit...se duce singur la tacso sa-i zica sa-i stearga urechile...,blege,de elefantel!!! liwlol.gif
oare o sa aiba toata viata as urechi blege???o sa fie urechiat???mi-a zis cineva ca maram cand se intaresc ,cand v fi mare nu vor mai fi asa...o alta mamica ...,mi-a zis sa-l operez de p acum ca maram o sa rada copii de el...eu nu vad chiar asa de ras...are urechile blegi dar vai de mine...nu o catastrofa!!!


haaaaaaaa.....vacanta???asta nu a fost vacanta...a fost frustrare si suparare...am mai facut si criza de fiere de suparare!!!bleahhhhhhhh...mi se face scarba cand ma gandesc ce fac astia aici cu concediile...scarba de ei cand ma gandesc ca p anul asta cred ca m-am lins p bot sa vin acasa....ca ajungi sa te simti prizonier !!!
mna....am mia fost cand la locul de joaca,cand in oras cu bicicleta...ieri am fost la baita ...azi nu stiu...!!!
anku
cateva pozite de ieri...

pregatit de sauna...

haideti la baita...apa este buna...am probat-o!!!

numai afara,noaptea in apa i place baietulului ista!!!nu are gusturi rele...in aburi....

ceva mai clar...




cine mai pune niste pozite??? yes.gif
simina_ana
Seara buna...pe fuga
Noi suntem mai bine. FAcem tratament si e muuult mai bine la amandoi. Iancu nu mai vorbeste cu galusca n gurita, mucii sunt pe duca....numai tuseste decat f rar. Serban la fel si el. Mai e fornait, dar asta parca e fornaiala sanatoasa .....de 3 zile iesim pe-afara, ca nu au mai facut febra.....vedem luni dcaa il duc la gradi....sun intai sa vad daca a trceut nebunia cu scarlatina....

Geo, Iancu are ganglionii inflamati de ceva vreme. In decembrie cand am fost cu el la ORL mi-a dat sa-i fac analize de sarge si PCR-ul. Si pe baza analizelor imi da rimitere pentru o ecografie .Dar nu am mai fost la ORL, avand in vedere ca el tot mi-a fost bolnavior....sa vedem dupa tratamentul asta....
DInn urechiuse nu-i mai curge asa cerum, dar am observat ca urechea stanga e mai plina ca dreapta. Medicul ORL-ist mi-a spus si mie sa nu folosesc betele de ureche, chiar daca au opritori. Mi-a zis ca mai degraba pe o scobitoare sa pun putina vata, sa trag de ureche si sa curat de jur imprejur.....la felmi-a zis sa-i fac si lui Serban.

Cu Lucas.....ma lasi masca....cand vad ca nici voua nu va trece boala....nici nu stiu ce sa-ti mai spun....dar spe sa fie bine totul cat mai repede....

Andreea.....sa se faca Mihaita repede.....e complicat cu unul la gradi si unul mic acasa. Noi din noiembrie nu stiu daca a trceut o saptamana intreaga in care sa fim toti sanatosi.....

Rose, imi pare rau de necazul tau.....

Anku.....ma ispitesti cu locurile astea minunate unde va petreceti voi timpul liber...mai ca-mi vine sa vin la voi....iar Darius....este fenomenal cum sta el la aburit....si iti spun ceva....are niste urechi f faine....mie imi plac....
Rose68
Buna dimineata! Nu am somn, de pe la 5 bantui....m-am apucat sa fac si o supitza....caci am pentru noi o supa de fasole buuuuna.......dar Andreei nu vreau sa ii dau

Mami Adriana
sa stii ca ai dreptate. Si mie imi plac urechiusele lui Darius, pentru ca fac parte din farmecul lui yes.gif
Mami ANku Mi se pare asa de mare in poze parca ar avea deja 4-5 ani si apropo pare si cred ca si este foarte armonios dezvoltat

MUlta sanatate la bebicii bolnaviori.
PUp si mamicile si le doresc putere


Mami Adriana
si Mami Andreea si la voi in gradi au inceput concursurile? Eu am ramas masca ieri cind m-a intrebat educatoarea daca imi permit sa o las la concurs....concurs de fise din acelea cu multimi,culori, numere si fise cu recunosteri de povesti......vin mai multe educatoare din alte gradinite si au luat cite 4 copii din fiecare grupa....sunt curioasa daca va vrea sa faca ceva in prezenta altor educatoare necunoscute.....mai vin concursuri de cintat si poezii....la care Andreea nu cred sa participe caci e timida.......si un concurs care deja m-a dat pe spate....concurs de cunostiinte generale ( la 3 ani!!!!!!!!!!!!, cred ca e mult prea devreme)
Toate aceste concursuri sunt platite de parinti...iar o timpenie....caci pot fi copii foarte buni ai caror parinti abia isi permt sa ii trimita la gradi dar sa mai si plateasca suplimentar.....saptaminal vin chesii de platit....ba fotografii la toate ocaziile (vine 8 MArtie), carti si reviste diverse, spectacole, teatru papusi...si multe altele.....DVD pentru copii.....zilele de nastere ale copiilor pe la locuri de joaca.....bani pentru educ si ingrijitoare la diverse ocazii....


Mami Andreea
printesuca a reinceput gradinita? Andreea pot zice ca deja s-a calit de la inceputul lui decembrie nu a mai lipsit nici o zi.....cred ca abia acum isi fac efectul medicamentele de imunitate.

Apropo mami Geo am respectat schema de la dr Musetescu si pare sa fie OK.In fiecare luna alt medicament naturist sau homeopat....si am reinceput si noi DHA-ul
Andymar
QUOTE(Rose68 @ Feb 25 2012, 07:04 AM) *
Buna dimineata! Nu am somn, de pe la 5 bantui....m-am apucat sa fac si o supitza....caci am pentru noi o supa de fasole buuuuna.......dar Andreei nu vreau sa ii dau

Mami Adriana
sa stii ca ai dreptate. Si mie imi plac urechiusele lui Darius, pentru ca fac parte din farmecul lui yes.gif
Mami ANku Mi se pare asa de mare in poze parca ar avea deja 4-5 ani si apropo pare si cred ca si este foarte armonios dezvoltat

MUlta sanatate la bebicii bolnaviori.
PUp si mamicile si le doresc putere


Mami Adriana
si Mami Andreea si la voi in gradi au inceput concursurile? Eu am ramas masca ieri cind m-a intrebat educatoarea daca imi permit sa o las la concurs....concurs de fise din acelea cu multimi,culori, numere si fise cu recunosteri de povesti......vin mai multe educatoare din alte gradinite si au luat cite 4 copii din fiecare grupa....sunt curioasa daca va vrea sa faca ceva in prezenta altor educatoare necunoscute.....mai vin concursuri de cintat si poezii....la care Andreea nu cred sa participe caci e timida.......si un concurs care deja m-a dat pe spate....concurs de cunostiinte generale ( la 3 ani!!!!!!!!!!!!, cred ca e mult prea devreme)
Toate aceste concursuri sunt platite de parinti...iar o timpenie....caci pot fi copii foarte buni ai caror parinti abia isi permt sa ii trimita la gradi dar sa mai si plateasca suplimentar.....saptaminal vin chesii de platit....ba fotografii la toate ocaziile (vine 8 MArtie), carti si reviste diverse, spectacole, teatru papusi...si multe altele.....DVD pentru copii.....zilele de nastere ale copiilor pe la locuri de joaca.....bani pentru educ si ingrijitoare la diverse ocazii....


Mami Andreea
printesuca a reinceput gradinita? Andreea pot zice ca deja s-a calit de la inceputul lui decembrie nu a mai lipsit nici o zi.....cred ca abia acum isi fac efectul medicamentele de imunitate.

Apropo mami Geo am respectat schema de la dr Musetescu si pare sa fie OK.In fiecare luna alt medicament naturist sau homeopat....si am reinceput si noi DHA-ul


Seara buna de la noi!
La noi la gradi nu stiu nimic de concursuri sau serbare de 8 martie ca Selena abia a mers 2 sapt (din 1 feb) si ultimele 2 a stat acasa. De luni incepem si noi, sper sa nu avem iar treaba cu "mami nu vleau toata ziua la gladinita...", Eu cred ca am slabit saptamanile astea doua cat a fost Selena acasa, o mai am si pe soacra pe cap de marti, cica sa ma ajute dar mai mult ma incurca... mai ales cu educatia lor ca la Selena tot ce cere ea ii da fara sa ma intrebe si pe Mihaita numai in brate il tine. Deja mi l-a invatat sa adoarma leganat, si eu doar il puneam pe o parte cu suzeta si lua somn. De face scandal de acuma la culcare ii dau soacrei cu ceva in cap! Ma iau toti dracii cand vad ce face, intr-un fel mi-e draga si imi pare bine ca imi tine de urat dar cu educarea copiiilor e total opusul meu. Eu de mica am invatat sa fac totul singura si asa imi educ copiii, Selena se imbraca/dezbraca singura, le mai incurca cateodata si de 2 zile nu mai vrea... zice ca vrea s-o imbrace buni... apoi sa vezi balamuc la mine in casa cand pleaca buni... nici nu vreau sa ma gandesc!

As mai povesti cu voi dar imi pica ochii in gura si vreau sa le salut si pe mamicile de sept 2011 ca de 1 sapt nu reusesc sa intru in topic.
Va pupam!
Rose68
din partea Georgianei, care din nefericire este cu Lucas in spital


Dragi mamici va scriem din spital din pacate.Ne am internat ieri pt ca Lucas a facut pneumonie bacteriana la lobul drept.Momentan primeste ampicilina intravenos si este la limita sa i puna si masca cu oxigen pt ca respira superficial si oboseste inima.Abia maine dimineata isi pot da seama Dr i daca are efect antibioticul.
Noi am venit initial pt durerea de ureche pt care pot spune ca nu a primit inca nimic, abia maine dimi o sa l vada un orelist.Nu vad nici o ameliorare si mi e greu sa stau sa explic la fiecare asistenta trecutul lui medical dar tb sa am rabdare ca altceva nu am de facut...

Cred ca pt anul asta e gata cu mersul la gradi.
Va pot citi pe topic sau raspunde pe email.
Va pupam ,
Lucas si Geo
Rose68
ieri am fost la teatru de papusi. Nu e prima oara, dar a fost interactiv, a fost pusa in scena povestea Fata babei si fata mosneagului cu ajutorul copiilor. Au ajutat la scenete au dansat.....a fost super pentru ei.....
Sa va pun pozici dar era cam intuneric in sala

inainte de inceperea spectacolului, Andreea si Teo amica ei au urcat pe scena si au spus poezii:

foarte atente:


ea si Teo, participind la spectacol, prietena lor, Tiana a preferat sa stea cu mamicile




aici se vede cit de mica este la inaltime pe linga fetitele de virsta ei, deja m-am impacat cu asta
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 26 2012, 09:51 PM) *
din partea Georgianei, care din nefericire este cu Lucas in spital
Dragi mamici va scriem din spital din pacate.Ne am internat ieri pt ca Lucas a facut pneumonie bacteriana la lobul drept.Momentan primeste ampicilina intravenos si este la limita sa i puna si masca cu oxigen pt ca respira superficial si oboseste inima.Abia maine dimineata isi pot da seama Dr i daca are efect antibioticul.
Noi am venit initial pt durerea de ureche pt care pot spune ca nu a primit inca nimic, abia maine dimi o sa l vada un orelist.Nu vad nici o ameliorare si mi e greu sa stau sa explic la fiecare asistenta trecutul lui medical dar tb sa am rabdare ca altceva nu am de facut...

Cred ca pt anul asta e gata cu mersul la gradi.
Va pot citi pe topic sau raspunde pe email.
Va pupam ,
Lucas si Geo

vai de mine!!!
Geo imi pare tare rau sa aud asta...grrrrr....perfuzii la copii atat de mici???a avut si Darius la 2 lunite in manuta ca dc nu putea sa bage in manuta tb sa-i puna in cap...dar la 2 zile avea mana dubla!!!! crybaby.gif crybaby.gif
doamne ajuta sa reactioneze la antibiotic...eu am incredere ca da, pt ac voi nu i-ati dat mult antibiotic!!!!doamne ajuta!!!
iti doresc putere ...stiu cat este de greu in spital....si sa-ti vezi copilul asa!!!
tine-ne la curent...sper sa aud vesti ami bune maine-poimaine....ma rog pt voi in seara asta!!! crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 27 2012, 10:52 AM) *
ieri am fost la teatru de papusi. Nu e prima oara, dar a fost interactiv, a fost pusa in scena povestea Fata babei si fata mosneagului cu ajutorul copiilor. Au ajutat la scenete au dansat.....a fost super pentru ei.....
Sa va pun pozici dar era cam intuneric in sala

inainte de inceperea spectacolului, Andreea si Teo amica ei au urcat pe scena si au spus poezii:

foarte atente:


ea si Teo, participind la spectacol, prietena lor, Tiana a preferat sa stea cu mamicile




aici se vede cit de mica este la inaltime pe linga fetitele de virsta ei, deja m-am impacat cu asta

oooooooooo....ne incanta privirea!!!!fff interesant...teatru inter-activ!!!super!!!
din cate vad ati recuperta f mult la sist imunitar....iar printesei i merge bine!!!
al meu nu cred ca ar sta asa cuminte intre copii fara sa se haraie cu vreo unul macar putin!!!!Andreeiuta vad ca este f atenta...se poate concentra!!!
si felicitari pt concursurile p care le aveti la gradi...asat este gardi minune yes.gif ....am vazut ac intrebai dc nu este exagerat de la varsta asta!!!se poate ac da...dar atata timp cat fac fata ...e ok!!!pacat ac totul tb platit la urma tot din buzunarul vostru in loc sa fie premiati!!!
va poopam cu drag cucuietelor!!!
Andymar
[quote name='Rose68' date='Feb 27 2012, 11:52 AM' post='1743563']
ieri am fost la teatru de papusi. Nu e prima oara, dar a fost interactiv, a fost pusa in scena povestea Fata babei si fata mosneagului cu ajutorul copiilor. Au ajutat la scenete au dansat.....a fost super pentru ei.....
Sa va pun pozici dar era cam intuneric in sala

inainte de inceperea spectacolului, Andreea si Teo amica ei au urcat pe scena si au spus poezii:

foarte atente:


Ce frumos... si ce scumpa e Andreea!
Si Selena are bluzita exact la fel cu a ei, le sta ff bine ca sunt putin mai lungi. A primit-o cadou de la nasa.
Andymar
QUOTE(Rose68 @ Feb 26 2012, 10:51 PM) *
din partea Georgianei, care din nefericire este cu Lucas in spital
Dragi mamici va scriem din spital din pacate.Ne am internat ieri pt ca Lucas a facut pneumonie bacteriana la lobul drept.Momentan primeste ampicilina intravenos si este la limita sa i puna si masca cu oxigen pt ca respira superficial si oboseste inima.Abia maine dimineata isi pot da seama Dr i daca are efect antibioticul.
Noi am venit initial pt durerea de ureche pt care pot spune ca nu a primit inca nimic, abia maine dimi o sa l vada un orelist.Nu vad nici o ameliorare si mi e greu sa stau sa explic la fiecare asistenta trecutul lui medical dar tb sa am rabdare ca altceva nu am de facut...

Cred ca pt anul asta e gata cu mersul la gradi.
Va pot citi pe topic sau raspunde pe email.
Va pupam ,
Lucas si Geo


Doamne... saracul Lucas! Nu se mai termina odata cu racelile astea... sa vina primavara sa scapam de virusi.
Geo suntem alaturi de voi, multa putere sa ai grija de Lucas si sa se faca bine cat mai repede. Intr-un fel e rau ca nu se da antibiotic la voi, isi are si el rolul lui si daca il lua Lucas mai devreme poate nu ajungea asa rau... parerea mea. Sanatate multa va dorim! ASteptam cat mai curand vesti bune de la voi si va pupam pe obrajori!
Andymar
Noi am fost in weekend-ul trecut la un spectacol folcloric la tara, la parintii mei. Ia uitati ce jucausa are mama.

Pana sa prinda un pic de curaj...


Acum imi aduc aminte cum facea unchiu', uitati ce memorie am... pacat ca Daria nu vera sa joace cu mine...


Daca baietii nu ma vreau, eu ii vreau... si le arat si cum se face o pirueta



Apropo... ce parere aveti de fustita si vestuta? Sunt prima mea "opera" de crosetat, cred ca mai trebuie sa exersez...

Noapte buna si somnic pufos!
Rose68
cred ca va fi sefa la gradi la serbari:))) e o dulce


zau mami?tu le-ai facut?

ia uita-te pe net sa vezi se scumpe sunt hainutele crosetate....am vrut eu sa ii cumpar cind era cam pe la 1 an.....si mi-am dat seama ca creste prea repede si nu se merita....primesti comenzi?
Rose68
am zis in gluma.....dar Andreea cind a vazut filmele....a zis asa: vreau si eu rochita ca fetita:))))si vreau si codita ca a ei
Rose68
Dragele mele prietene, va doresc un 1 Martie fericit si o primavara minunata!!!

Un ghiocel din inima mea!



un salut si un zambet si de la Andreea




Va pupic!!!
Andymar
QUOTE(Rose68 @ Feb 29 2012, 06:40 AM) *
cred ca va fi sefa la gradi la serbari:))) e o dulce
zau mami?tu le-ai facut?

ia uita-te pe net sa vezi se scumpe sunt hainutele crosetate....am vrut eu sa ii cumpar cind era cam pe la 1 an.....si mi-am dat seama ca creste prea repede si nu se merita....primesti comenzi?


Sigur ca da Rose! O sa-i fac una Andreei, chiar la fel daca mai gasesc material si ti-o trimit prin posta. Ma bucur ca v-a placut, eu sunt incepatoare deocamdata... acum fac un sarafan roz pt mine, am ajuns cam pe la jumatate si o sa vi-l arat cand il termin. Mie imi place ff mult sa tricotez, chiar ma relaxeaza si uneori stau pana noaptea tarziu. Acum daca e Selena la gradi o sa am mai mult timp, pacat ca nu mi-a venit ideea mai repede ca puteam sa le vand pe net cum zici tu, acuma a cam trecut iarna si nu se mai poarta...

Va trimitem si noi un martisor virtual si va dorim o primavara cat mai frumoasa!
Rose68
QUOTE(Andymar @ Mar 2 2012, 01:19 PM) *
Sigur ca da Rose! O sa-i fac una Andreei, chiar la fel daca mai gasesc material si ti-o trimit prin posta. Ma bucur ca v-a placut, eu sunt incepatoare deocamdata... acum fac un sarafan roz pt mine, am ajuns cam pe la jumatate si o sa vi-l arat cand il termin. Mie imi place ff mult sa tricotez, chiar ma relaxeaza si uneori stau pana noaptea tarziu. Acum daca e Selena la gradi o sa am mai mult timp, pacat ca nu mi-a venit ideea mai repede ca puteam sa le vand pe net cum zici tu, acuma a cam trecut iarna si nu se mai poarta...

Va trimitem si noi un martisor virtual si va dorim o primavara cat mai frumoasa!



cum sa nu se poarte? pai ce, nu merg si primavara? cind este anotimp indecis????
anku
QUOTE(Rose68 @ Mar 1 2012, 03:56 PM) *
Dragele mele prietene, va doresc un 1 Martie fericit si o primavara minunata!!!

Un ghiocel din inima mea!



un salut si un zambet si de la Andreea




Va pupic!!!

multumim f frumos de martisorul virtual....si de pozici!!!
e f dulce cu codite si are niste dinti superbi!!!
ce mai faceti la gradi???sunt convinsa ac de 8 martie ti se preg o surpriza la gradi!!! partners.gif
v-ati ales baba???
anku
Geo...cum mai sunteti???sper ac ati venit acasa.... sad.gif hug.gif
Andymar
Va salutam!

Ce mai faceti voi? Geo asteptam vesti de la voi, sunteti bine?! Adriana... absenta nemotivata?!
Doar Rose si Anku la apel...

Asteptam cu nerabdare vesti de la voi, sa va faceti bine cat mai repede!
Pupici...
simina_ana
Seara buna fetele.....am revenit si eu dupa cateva zile de pauza. Am primit ceva vesti mai rele, m-am intristat si drpt urmare nu am am avut chef de nimic. Am stat doar cu piticii si atat...plus ca iesim tot mai des si mai mutl pe-afara, casa de intretinut plus alte treburi asa ca am a trebuit sa dau putin "divort" de forum ca sa mi le pun la punct...
Suntem bine speram maine sa facem vaccinul.
Rose68
de 1 martie, tati ne-a adus cite un trandafir si un martisor la fiecare:)
, e drept are codita cam lunga....
Rose68

Rose68
Cam asa deseneaza Andreea copii, de fapt fetite....

prima se bucura, are gurita cu marginile in sus

cea cu negru are 2 dungi pe fatza....mami de ce ai facut dungutele pe fata: raspuns: plinge mami, e suparata
simina_ana
Dragele mele mamici, va urez o primavara frumoasa si calda, asa ca voi si tot binele din lume!!!!

Va spunem cu drag 2 X LA MULTI ANI!!!


SI va dedic cantecele de mai jos, din toata inima, pentru ca sunteti deosebite!!!

http://www.youtube.com/watch?v=3XkGYsigloY

http://www.youtube.com/watch?v=QJl5hRSc1tw...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=3YqyUDpHcdM...feature=related
Andymar
Sa fii femeie nu-i usor,
Sa fii pe placul tuturor,
Ajungi apoi mama sa fii
Sa cresti, sa plangi dupa copii,
Dar este si adevarat
Ca este cel mai minunat
Sa fii femeie si iubita,
Sa fii sotie si mamica,
Si azi, mai mult decat oricand
Dai vietii sens pe-acest pamant.


LA MULTI ANI de 8 Martie!!!
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 5 2012, 10:55 PM) *
Seara buna fetele.....am revenit si eu dupa cateva zile de pauza. Am primit ceva vesti mai rele, m-am intristat si drpt urmare nu am am avut chef de nimic. Am stat doar cu piticii si atat...plus ca iesim tot mai des si mai mutl pe-afara, casa de intretinut plus alte treburi asa ca am a trebuit sa dau putin "divort" de forum ca sa mi le pun la punct...
Suntem bine speram maine sa facem vaccinul.

ce vesti ai primit draga mea???sper ca nu f grav...
f bine ca iesiti p afara mai multicel...
azi cum va merge???

QUOTE(Rose68 @ Mar 6 2012, 09:51 AM) *
de 1 martie, tati ne-a adus cite un trandafir si un martisor la fiecare:)
, e drept are codita cam lunga....

f frumos Rose din partea lui tati al vostru...superb trandafir!!!

QUOTE(Rose68 @ Mar 8 2012, 08:10 AM) *



multumim!!
QUOTE(simina_ana @ Mar 8 2012, 09:09 AM) *
Dragele mele mamici, va urez o primavara frumoasa si calda, asa ca voi si tot binele din lume!!!!

Va spunem cu drag 2 X LA MULTI ANI!!!


SI va dedic cantecele de mai jos, din toata inima, pentru ca sunteti deosebite!!!

http://www.youtube.com/watch?v=3XkGYsigloY

http://www.youtube.com/watch?v=QJl5hRSc1tw...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=3YqyUDpHcdM...feature=related


multumim!!!
QUOTE(Andymar @ Mar 8 2012, 09:10 PM) *
Sa fii femeie nu-i usor,
Sa fii pe placul tuturor,
Ajungi apoi mama sa fii
Sa cresti, sa plangi dupa copii,
Dar este si adevarat
Ca este cel mai minunat
Sa fii femeie si iubita,
Sa fii sotie si mamica,
Si azi, mai mult decat oricand
Dai vietii sens pe-acest pamant.


LA MULTI ANI de 8 Martie!!!

f frumos!!!
anku


si de la noi un buchetel virtual cu intarziere de 8 martie!!!
eu nu am simtit asa cum ar fi tb sa simt 8 martie....pt tampitii astia de aci nu reprezinta nimic!!!a doua zi vazusem mai multe buchete de flori intr-o galeata...eu in capul meu zic ca ui ma ca tot ne-o adus si noua flori...ca mna erau multe buchete!!!cand colo florile erau de pus p mese!!!hi hi...ca sa vezi cat de naiva pot fi!!! liwlol.gif
dar spre seara mi-a adus sotul florile care vi le trimiteam virtual si voua...pri mul an in care facae asa ceva...cred ca mai mult de gura mea !!!maca ma bucur ca a tinut minte ce-mi place si sa nu-mi aduca lalele si tradafirii aia cu 5 petale care se vand la noi in magazine!!!hi hi....Rose...asa trandafiri grasi cum a primit Andreiuta de la tati mai rar la noi!!!aia sunt superbi!!

si cam asa a fost 8 martie...as fi vrut sa papa carnita la grill...dar nu a avut sotul chef sa urcam pana al un restaurant grecesc!!!poate mergem azi...desi imi este f greu dc nu putem sta afara pt ca Darius se urca p mese!!!va dati sama...bietii oameni au muncit sa aranjeze masa cu deco si tot ce tb...si el!!!si sa nu vedeti fugi si urlete dc ma duc sa-l iau!!!si cel mai bine as sta afara la masa ca acolo sunt mese da nu aranjate!!!hi hi liwlol.gif rad eu rad...dar este de plans...si de rusinica ca nu-l mai pot potoli cateodata!!!
anku
azi mergem la vot....
maine il iau p Darius cu mine in Augsburg la sora-mea...parca mi-i groauza intr-un fel...ca dc se apuca de fugit prin tot trenul !!!ca avem vreo 3 ore de mers...si ca asa face!!!
in rest suntem sanatosi...doar probl cu Darius s-au accentuat parca si mia rau...este de nepotolit!!!numai intr-o provocare continua...ar zice si ar face orice numai sa te provoace!!!din nerabdare mananca si el prost la cel putin o masa din zi....dar vad dezv e ok deci nu ar tb sa ma mai gandesc la asta ca nu papa la amiaza...are 105 cm si 18 kg in ciuda faptului ca va spunam o masa o flustereste!!!dim bea numai lapte cu un crossoint!!!la amiaza se fataie p scaun de nu mananca nimic...si poate cand vin eu p la 17-18 papa si el !!!dar tot asa...numai cu fataiala si cu 100 lucruri intinse p masa!!!nu stiu...vad clar ca el nu pate sta p scaun sau inr-un loc anume...e crima si pedeapsa sa stea p un scaun..nici cand se uita la tv...se catara p mobila,se da jos...trage de fata de masa,mai da o tura cu masina...mai se catara odata,de sus vede vreun aparat de-al lui tati ,se duce il ia,il scapa din maini,il cearta tati...si ui asa!!!
v aamintiti ca atunci cand avea un an jumate nu avea rabdare nici apa sa bea !si ma rugam de el sa bea...seara cand venea bea si 400 ml apa deodata ....ca in timpul zilei nu avea timpul baiatul de baut apa!!!

o duminica frumoasa va doresc...mai haideti la o poveste...eu am primit acum 3 zile dintr-o bucata!!!libere!!!! notworthy.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Mar 8 2012, 08:15 AM) *
Cam asa deseneaza Andreea copii, de fapt fetite....

prima se bucura, are gurita cu marginile in sus

cea cu negru are 2 dungi pe fatza....mami de ce ai facut dungutele pe fata: raspuns: plinge mami, e suparata

super....a ales ea culorile???
pt ca vad ca fetita vesela este cu rosu...plina de viata
ia cea trista este conturata cu negru....
multi poopici printesei si bv!!! tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.