Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
danieelaa
buna dimineata .....votat ingerasi de decembrie....
simina vreau sa te rog si eu ceva PUNE MAI DES POZEEEEEEEEE sunt superbe iar Iancu e fermecator......
....azi noapte am avut si noi o repriza de tipete la ora 1 cred ca de la dintisori,la 13 eu merg la munca de aceea vreau sa va urez un wekeend superb si plin de clipe minunate trandafir.gif
oana petrina
Simina m-ai convins sa fac o fetita. frumos baiat ai. sa-l pastrezi ptr noi ca la anu ma apuc de treaba. e un pufos numai bun de papat. si ce tare seamana cu tine.... te-a iubit tare tati smile.gif si ma bucur ca e harnicut asa fata mea o sa aiba ajutor laugh.gif
indiferent de rezultatul concursului aici pe topicul nostru avem bebei superbi. si chiar daca par lipsita de modestie va spun sa va uitati la poze si sa vedeti cat de frumosi sunt toti. a adus mosul cei mai dulci pui. oricum eu vreau sa mi-l dea Geo pe Lucas cu tot cu acea cutie de pampers.
ieri am avut o zi oribila. l-am pus pe Matei in patut si desi este bandajat tot patul ca sa nu se poata lovi,uite ca a reusit .l-am lasat 10 min ca sa intind rufe si cand m-am intors urla si avea gurita plina de sange. l-am luat repede si l-am spalat in gurita cu o seringa cu apa ca sa vad de unde curge. se lovise putin la gingie .am crezut ca mor. ne-am dus la o prietena care este stomatolog si s-a uitat si a zis ca nu are nimik copilul. mi-a explicat ca atunci cand lovesti gingia sangerezi destul de mult fara a fi ceva grav. asta stiam si eu dar nu suport sa vad ca se loveste. oricum nu apucasem sa schimb lenjeria si cand a venit tati si a vazut sange in pat a inlemnit. of. si e si f nervos si roade tot. se trezeste noaptea plangand si apoi adoarme.si iar se foieste si tot asa. cred ca o sa apara dintisori ca altfel nu-mi explic de ce este asa nervos. papa mancare f bine dar lapte nu prea mai vrea. abea bea 300ml. asta e.
va pupam
petronici
QUOTE(simina_ana @ Oct 24 2009, 12:52 AM) *
Sa speram ca doar o pasa trecatoare....sau or fi dintisorii?
Va pupam
si va spun si eu Noapte Buna

nu stiu daca intra si dintisori in discurs dar sigur e racit...ii curg mucisorii ca apa la robinet...toata noaptea sa foit si a fost marait si cateodata cate o repriza de pans....sa trezit pe la 8.30 si deja nu mai poate de somn(il cred saracutul, nu a dormit mai deloc)...
si pe langa el nici noi nu am dormit bine si acusica ma duc la servici(nu mai pot de somn...)
speram sa fie o simpla raceala si sa treaca repede....
anku
buna mamaicute si bebeci...

multumim ptr urari...si va daruiesc si eu cate o floare dragutelor
noi ieri am plecat ca am avut treaba...darius a primit un ursulet mare mare,norocos ficiorul asta al meu...si tot ieri ca zici ca s-au inteles a venit si un cec destul de mare p numele tatalui dar ptr darius ptr a returna bani ptr ca sotul a cumparat apartamentul fara imprumuturi...si ptr o sapt de viata,adica ptr faptul ca s-a nascut in 23 decembrie si mai prins din 2008 o sapt a primit 1100 euro liwlol.gif ptr o sapt de viata liwlol.gif
ei acum ca tot a primt banii astia si p 2008 si p 2009 in total 2200 e ne ducem sa cumparam troscoleta de aia care se pune dupa bicicleta liwlol.gif nou-nouta ca sa fie sigura tongue.gif si p biciclete si la plimbarita smile.gif
si tot ieri am avut surpriza sa vad ca sta singur in picioare,isi tine echilibrul dar nu vrea sa paseasca decat p langa pat mad.gif

am descarcat si noi cate ceva

ia sa imi bag mana in el sa gust nite

e moale si ma murdaresc....

am gasit o frunza
petronici
QUOTE(geocoto @ Oct 24 2009, 05:44 AM) *
Draga mea Rose eu cate voturi i-am dat lui Lucas exact atatea i-am dat si Denisei si Andreei.Nu o fac pentru castig ci mai mult pentru ca imi sunt ffff dragi si mai este putin si fac un anisor, deci deja din punctul asta de vedere sunt campioni pentru mine.
Nu stiu sincer cum au strans alte mamici atatea voturi dar desi cunosc si alte mamici dupa alte topicuri cu care vorbesc zilnic pe mess, eu nu am indraznit sa le cer un vot.Ti-am zis de la inceput ca imi cam dau seama cum sta concursul asta si o fac mai mult de distractie si nu de altceva.

Pupici, Geo

PS Oricum le multumesc mult mamicilor care ne-au votat, pentru ca ne cunosc si ne plac asa cum suntem floare2.gif floare2.gif

da,cred ca toate am facut la fel in privinta bebicilor nostri...si cum spuneam am luat pe sarite cei care imi erau dragi(si asa trebuia sa astept o ora ca sa mai pot vota...si pe aici nu era nimeni) si erau unii saracutii fara nici un vot....si altii aproape 400...nu mai zic nimic de concurs ca sa nu fiu offtopic.gif si de ce nu si offsite....
anku
QUOTE(oana petrina @ Oct 24 2009, 09:58 AM) *
Simina m-ai convins sa fac o fetita. frumos baiat ai. sa-l pastrezi ptr noi ca la anu ma apuc de treaba. e un pufos numai bun de papat. si ce tare seamana cu tine.... te-a iubit tare tati smile.gif si ma bucur ca e harnicut asa fata mea o sa aiba ajutor laugh.gif
indiferent de rezultatul concursului aici pe topicul nostru avem bebei superbi. si chiar daca par lipsita de modestie va spun sa va uitati la poze si sa vedeti cat de frumosi sunt toti. a adus mosul cei mai dulci pui. oricum eu vreau sa mi-l dea Geo pe Lucas cu tot cu acea cutie de pampers.
ieri am avut o zi oribila. l-am pus pe Matei in patut si desi este bandajat tot patul ca sa nu se poata lovi,uite ca a reusit .l-am lasat 10 min ca sa intind rufe si cand m-am intors urla si avea gurita plina de sange. l-am luat repede si l-am spalat in gurita cu o seringa cu apa ca sa vad de unde curge. se lovise putin la gingie .am crezut ca mor. ne-am dus la o prietena care este stomatolog si s-a uitat si a zis ca nu are nimik copilul. mi-a explicat ca atunci cand lovesti gingia sangerezi destul de mult fara a fi ceva grav. asta stiam si eu dar nu suport sa vad ca se loveste. oricum nu apucasem sa schimb lenjeria si cand a venit tati si a vazut sange in pat a inlemnit. of. si e si f nervos si roade tot. se trezeste noaptea plangand si apoi adoarme.si iar se foieste si tot asa. cred ca o sa apara dintisori ca altfel nu-mi explic de ce este asa nervos. papa mancare f bine dar lapte nu prea mai vrea. abea bea 300ml. asta e.
va pupam

ne bucuram sa auzim ca nu are nimic la gingie....
pfffffffff as aface si darius ..nu ma pot intoarce o sec ca-i gata...
da asa este...a adus mosul cei mai dulci pui.... yes.gif
va dorim sa iasa dintisorul cat mai repede sa nu-l mai chinuie... tzuc.gif
anku
QUOTE(petronici @ Oct 24 2009, 11:09 AM) *
da,cred ca toate am facut la fel in privinta bebicilor nostri...si cum spuneam am luat pe sarite cei care imi erau dragi(si asa trebuia sa astept o ora ca sa mai pot vota...si pe aici nu era nimeni) si erau unii saracutii fara nici un vot....si altii aproape 400...nu mai zic nimic de concurs ca sa nu fiu offtopic.gif si de ce nu si offsite....

asa este...
eu data trecuta am avut ceva neinordine si nu mai puteam deschide paginile deci nu mai puteam nici vota...
efectiv dc nu am avotat eu nu a mai votat nimeni...am vazut copii cu scoruri de-a drreptul uriase dar mamaicile toata ziua erau p forum p un topic anume.... smile.gif
ma rog....faptul ca nu am putut sa votez si am vazut apropae aceleasi voturi la darius doar ce se mnai dadusera 3-4 voturi ...m-au suparat si p buna dreptate nu??
acum speram sa reusim sa convingem p Papa sa ne lase sa mergem la un casting aici in oras...sunt aproape sigura ca va castiga...mor sa-l vad si p el p coperta unei reviste liwlol.gif
si ce faceti voi???
adelin??
esti la lucru??? tzuc.gif
petronici
QUOTE(anku @ Oct 24 2009, 11:05 AM) *
buna mamaicute si bebeci...

multumim ptr urari...si va daruiesc si eu cate o floare dragutelor
noi ieri am plecat ca am avut treaba...darius a primit un ursulet mare mare,norocos ficiorul asta al meu...si tot ieri ca zici ca s-au inteles a venit si un cec destul de mare p numele tatalui dar ptr darius ptr a returna bani ptr ca sotul a cumparat apartamentul fara imprumuturi...si ptr o sapt de viata,adica ptr faptul ca s-a nascut in 23 decembrie si mai prins din 2008 o sapt a primit 1100 euro liwlol.gif ptr o sapt de viata liwlol.gif
ei acum ca tot a primt banii astia si p 2008 si p 2009 in total 2200 e ne ducem sa cumparam troscoleta de aia care se pune dupa bicicleta liwlol.gif nou-nouta ca sa fie sigura tongue.gif si p biciclete si la plimbarita smile.gif
si tot ieri am avut surpriza sa vad ca sta singur in picioare,isi tine echilibrul dar nu vrea sa paseasca decat p langa pat mad.gif

am descarcat si noi cate ceva

ia sa imi bag mana in el sa gust nite

e moale si ma murdaresc....

am gasit o frunza

doamne da de unde a luat ochisorii astia minunati? ii pupacim falcutele si ochisorii albastri...
si bravo voua pt banuti si facetii baiatului toate mofturile...
poop dulcel tzuc.gif
petronici
QUOTE(oana petrina @ Oct 24 2009, 09:58 AM) *
Simina m-ai convins sa fac o fetita. frumos baiat ai. sa-l pastrezi ptr noi ca la anu ma apuc de treaba. e un pufos numai bun de papat. si ce tare seamana cu tine.... te-a iubit tare tati smile.gif si ma bucur ca e harnicut asa fata mea o sa aiba ajutor laugh.gif
indiferent de rezultatul concursului aici pe topicul nostru avem bebei superbi. si chiar daca par lipsita de modestie va spun sa va uitati la poze si sa vedeti cat de frumosi sunt toti. a adus mosul cei mai dulci pui. oricum eu vreau sa mi-l dea Geo pe Lucas cu tot cu acea cutie de pampers.
ieri am avut o zi oribila. l-am pus pe Matei in patut si desi este bandajat tot patul ca sa nu se poata lovi,uite ca a reusit .l-am lasat 10 min ca sa intind rufe si cand m-am intors urla si avea gurita plina de sange. l-am luat repede si l-am spalat in gurita cu o seringa cu apa ca sa vad de unde curge. se lovise putin la gingie .am crezut ca mor. ne-am dus la o prietena care este stomatolog si s-a uitat si a zis ca nu are nimik copilul. mi-a explicat ca atunci cand lovesti gingia sangerezi destul de mult fara a fi ceva grav. asta stiam si eu dar nu suport sa vad ca se loveste. oricum nu apucasem sa schimb lenjeria si cand a venit tati si a vazut sange in pat a inlemnit. of. si e si f nervos si roade tot. se trezeste noaptea plangand si apoi adoarme.si iar se foieste si tot asa. cred ca o sa apara dintisori ca altfel nu-mi explic de ce este asa nervos. papa mancare f bine dar lapte nu prea mai vrea. abea bea 300ml. asta e.
va pupam

bine ca nu afecteaza dintisorii pe mai tarziu...Adelin face turul in patut si cand se enerveaza incepe a musca de margine ... pana acum nu am patit accidente de astea,dar nu se stie niciodata....
petronici
QUOTE(anku @ Oct 24 2009, 11:15 AM) *
asa este...
eu data trecuta am avut ceva neinordine si nu mai puteam deschide paginile deci nu mai puteam nici vota...
efectiv dc nu am avotat eu nu a mai votat nimeni...am vazut copii cu scoruri de-a drreptul uriase dar mamaicile toata ziua erau p forum p un topic anume.... smile.gif
ma rog....faptul ca nu am putut sa votez si am vazut apropae aceleasi voturi la darius doar ce se mnai dadusera 3-4 voturi ...m-au suparat si p buna dreptate nu??
acum speram sa reusim sa convingem p Papa sa ne lase sa mergem la un casting aici in oras...sunt aproape sigura ca va castiga...mor sa-l vad si p el p coperta unei reviste liwlol.gif
si ce faceti voi???
adelin??
esti la lucru??? tzuc.gif

Adelin a racit si e foarte mofturos,nu vrea nici sa manance si nu vrea sa stea nicaieri....ii curge nasucul incontinuu si el ii trage inapoi si ii vine sa tuseasca din gat si sa vomite...
la 12 ma duc la servici...pe la 11.30 vine "schimbul"...tacsu sa dus la pescuit dimineata si tre sa vina sa stea cu Adelin...
eu nu mai pot de somn...
poop
simina_ana
Uuuuuuuuu....ce zarva mare aici.....si eu puturoasa......numai eu lipsesc de la apel....
Dar abia acuma m-am trezit....si as mai fi dormit biggrin.gif daca nu trebuia sa plece tati de-acasa ...

Si noi votam bebeii ori de cate ori suntem la calculator. SI cum stam mai mult in casa de cand cu vremea rece....votam din ora in ora aproape....exceptie face somnicul alaturi de Iancu wub.gif la care mami nu poate renunta.....
Dar toti bebeii sunt castigatori....Oricum vorba lui Geo, e mai mult for fun.

simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 24 2009, 12:05 PM) *
buna mamaicute si bebeci...

multumim ptr urari...si va daruiesc si eu cate o floare dragutelor
noi ieri am plecat ca am avut treaba...darius a primit un ursulet mare mare,norocos ficiorul asta al meu...si tot ieri ca zici ca s-au inteles a venit si un cec destul de mare p numele tatalui dar ptr darius ptr a returna bani ptr ca sotul a cumparat apartamentul fara imprumuturi...si ptr o sapt de viata,adica ptr faptul ca s-a nascut in 23 decembrie si mai prins din 2008 o sapt a primit 1100 euro liwlol.gif ptr o sapt de viata liwlol.gif
ei acum ca tot a primt banii astia si p 2008 si p 2009 in total 2200 e ne ducem sa cumparam troscoleta de aia care se pune dupa bicicleta liwlol.gif nou-nouta ca sa fie sigura tongue.gif si p biciclete si la plimbarita smile.gif
si tot ieri am avut surpriza sa vad ca sta singur in picioare,isi tine echilibrul dar nu vrea sa paseasca decat p langa pat mad.gif

am descarcat si noi cate ceva

ia sa imi bag mana in el sa gust nite

e moale si ma murdaresc....

am gasit o frunza



He he he....ce ne bucuram pentru Darius.....Desi cu ochisorii astia albastri ai lui care te baga in boala, si la cat e de mumos si nazdravan....merita pe putin jumatate din PIB-ul Germaniei.....oricum sper ca v-ati plimbat cu folos si ati gasit tot ce v-ati propus pentru Darius...
Va pupam dulce...si Iancu ii felicita pe "norocel"
simina_ana
QUOTE(petronici @ Oct 24 2009, 12:04 PM) *
nu stiu daca intra si dintisori in discurs dar sigur e racit...ii curg mucisorii ca apa la robinet...toata noaptea sa foit si a fost marait si cateodata cate o repriza de pans....sa trezit pe la 8.30 si deja nu mai poate de somn(il cred saracutul, nu a dormit mai deloc)...
si pe langa el nici noi nu am dormit bine si acusica ma duc la servici(nu mai pot de somn...)
speram sa fie o simpla raceala si sa treaca repede....



Off.....speram sa se faca repede bine, ca stim cum e sa nu doarma noaptea piticu din cauza nasucului si nici mami care e ingrijorata pt puiut. Va dorim insanatosire grabnica....
EU cand a fost Iancu racit il puneam cu capusorul mai sus pe niste perne....ca sa nu i se infunde nasucul...incearca si tu...
Il pupam pe Adelin pe nasuc....
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Oct 24 2009, 09:53 AM) *
buna dimineata .....votat ingerasi de decembrie....
simina vreau sa te rog si eu ceva PUNE MAI DES POZEEEEEEEEE sunt superbe iar Iancu e fermecator......
....azi noapte am avut si noi o repriza de tipete la ora 1 cred ca de la dintisori,la 13 eu merg la munca de aceea vreau sa va urez un wekeend superb si plin de clipe minunate trandafir.gif



Multumim de urari...o sa incerc sa pun mai des poze , draga mea....
Dar si noi vrem poze de la voi cu o Denisuca frumoasa si vesela tare....
O pupam si asteptam dintisorii
trandafir.gif
petronici
QUOTE(simina_ana @ Oct 24 2009, 11:53 AM) *
Off.....speram sa se faca repede bine, ca stim cum e sa nu doarma noaptea piticu din cauza nasucului si nici mami care e ingrijorata pt puiut. Va dorim insanatosire grabnica....
EU cand a fost Iancu racit il puneam cu capusorul mai sus pe niste perne....ca sa nu i se infunde nasucul...incearca si tu...
Il pupam pe Adelin pe nasuc....

el are obiceiul sa doarma fara perna deoarece se tot invarte ,se intoarce pe travers in patut...daca adoarme normal se poate sa-l gasesc cu capul la picioare in noapte, cand ma mai trezesc sa-l invelesc...am sa incerc dar cred ca ar trebui sa-l culc intre noi
isi trage mucusorii inapoi si ii are in gat si mai inainte a tusit pana ia vomitat...acum a adormit
eu ma duc sa ma schimb pt lucru...dar nu inainte de a mai da un votic...
va poop si poate ne mai auzim mai pe seara(nu stiu daca trebuie sa ma duc si diseara,maine dimineata sigur ma duc)
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Oct 24 2009, 10:58 AM) *
Simina m-ai convins sa fac o fetita. frumos baiat ai. sa-l pastrezi ptr noi ca la anu ma apuc de treaba. e un pufos numai bun de papat. si ce tare seamana cu tine.... te-a iubit tare tati smile.gif si ma bucur ca e harnicut asa fata mea o sa aiba ajutor laugh.gif
indiferent de rezultatul concursului aici pe topicul nostru avem bebei superbi. si chiar daca par lipsita de modestie va spun sa va uitati la poze si sa vedeti cat de frumosi sunt toti. a adus mosul cei mai dulci pui. oricum eu vreau sa mi-l dea Geo pe Lucas cu tot cu acea cutie de pampers.
ieri am avut o zi oribila. l-am pus pe Matei in patut si desi este bandajat tot patul ca sa nu se poata lovi,uite ca a reusit .l-am lasat 10 min ca sa intind rufe si cand m-am intors urla si avea gurita plina de sange. l-am luat repede si l-am spalat in gurita cu o seringa cu apa ca sa vad de unde curge. se lovise putin la gingie .am crezut ca mor. ne-am dus la o prietena care este stomatolog si s-a uitat si a zis ca nu are nimik copilul. mi-a explicat ca atunci cand lovesti gingia sangerezi destul de mult fara a fi ceva grav. asta stiam si eu dar nu suport sa vad ca se loveste. oricum nu apucasem sa schimb lenjeria si cand a venit tati si a vazut sange in pat a inlemnit. of. si e si f nervos si roade tot. se trezeste noaptea plangand si apoi adoarme.si iar se foieste si tot asa. cred ca o sa apara dintisori ca altfel nu-mi explic de ce este asa nervos. papa mancare f bine dar lapte nu prea mai vrea. abea bea 300ml. asta e.
va pupam



Eeeeee Oana.....ne incuscrim? Asteptam...cum sa nu...ca sunt convinsa ca faci o fetita frumoasa ca si Mateiut...
Ieri l-amprins pe Iancu "analizand" si fierul de calcal...asa ca pana faci tu fetita...va stii sa-l manuiasca si pe asta...liwlol.gif

Te cred cu ziua oribila de ieri....stiu ca nu ti-a fost greu..eu numai cand imi aduc aminte de ziua cand a cazut Iancu ...mis e zbarleste parul pe mine....dar ce sa-i faci? AVem niste baietei nazdravani...si sanatosi asta e cel mai important...
Il pupacim dulce pe Mateiut si asteptam si la voi sa mai aisa un dintisor.... trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(petronici @ Oct 24 2009, 01:12 PM) *
el are obiceiul sa doarma fara perna deoarece se tot invarte ,se intoarce pe travers in patut...daca adoarme normal se poate sa-l gasesc cu capul la picioare in noapte, cand ma mai trezesc sa-l invelesc...am sa incerc dar cred ca ar trebui sa-l culc intre noi
isi trage mucusorii inapoi si ii are in gat si mai inainte a tusit pana ia vomitat...acum a adormit
eu ma duc sa ma schimb pt lucru...dar nu inainte de a mai da un votic...
va poop si poate ne mai auzim mai pe seara(nu stiu daca trebuie sa ma duc si diseara,maine dimineata sigur ma duc)



Atunci incearca sa-i ridici putin salteaua unde doarme cu capusorul....pui niste carti sub ea...sau un porosop/paturica rulat/a.....astfel incat capul si pieptul sa fie usor mai ridicate
simina_ana
Na ca mi-am luat revansa ca azi am fost mai puturoasa....liwlol.gif Am umplut aproape o pagina liwlol.gif
Weekend placut va doresc!!!
simina_ana
M-am pus si eu pe votat si alti bebei.....si cand colo....pe pagina 2 ce vad? Un bebe cu 3 poze diferite....putine voturi la fiecare poza....dar...???

anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 24 2009, 01:25 PM) *
M-am pus si eu pe votat si alti bebei.....si cand colo....pe pagina 2 ce vad? Un bebe cu 3 poze diferite....putine voturi la fiecare poza....dar...???

serios??
suntem ca babele care comentam p margine liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
glumeam... biggrin.gif
anku
si s-au incarcat si videou-rile....

de azi de dim incarc la ele... liwlol.gif
prin frunze



seara inainte sa pleacam
nu se mai vede mai nimic...
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 24 2009, 02:35 PM) *
serios??
suntem ca babele care comentam p margine liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
glumeam... biggrin.gif



Da...si m-am bagat si eu in seama la aria tehnica....desi o mamica raportase deja problema....dar m-am simtit datoare sa precizez ca sunt 3 poze pe acceasi pagina... biggrin.gif
Orium mai sunt copii cu cate 2 ....
Am zis doar asa...ca pierd voturile....
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 24 2009, 02:16 PM) *
Da...si m-am bagat si eu in seama la aria tehnica....desi o mamica raportase deja problema....dar m-am simtit datoare sa precizez ca sunt 3 poze pe acceasi pagina... biggrin.gif
Orium mai sunt copii cu cate 2 ....
Am zis doar asa...ca pierd voturile....

eeeeeeeeeee...
sper ca nu te-ai supi....
asa...mi-am adus eu aminte de babele de la noi din sat....si am pus de un zambet liwlol.gif
anku
QUOTE(petronici @ Oct 24 2009, 11:31 AM) *
Adelin a racit si e foarte mofturos,nu vrea nici sa manance si nu vrea sa stea nicaieri....ii curge nasucul incontinuu si el ii trage inapoi si ii vine sa tuseasca din gat si sa vomite...
la 12 ma duc la servici...pe la 11.30 vine "schimbul"...tacsu sa dus la pescuit dimineata si tre sa vina sa stea cu Adelin...
eu nu mai pot de somn...
poop

ooooooooooo
ne pare rau...
mamica harnica cu servici.... tzuc.gif
anku
draguta toamna la locul nostru de joaca



simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 24 2009, 03:27 PM) *
eeeeeeeeeee...
sper ca nu te-ai supi....
asa...mi-am adus eu aminte de babele de la noi din sat....si am pus de un zambet liwlol.gif



Cum sa ma supar Ankule????
Ma stii tu pe mine asa?????
hug.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 24 2009, 03:36 PM) *
draguta toamna la locul nostru de joaca






Frumos....
si mie imi place toamna f mult....dar numai intr-un anumit moment...sa nu ploua si cand au cazut frunzele, dar nu toate.....pe jos covor de frunze uscate...in copaci multime de culori....imi da asa un sentiment nostalgic....
Mi-ai facut pofta de parc......sun sa vad cand vine tati....si mergem in parc...la o sedinta foto biggrin.gif

Imi place tare spatiul vostru de joaca...aici e cam pustiu in materie de asa ceva....adica e ok...dar ar fi putut sa le faca si pt copilasii mai mici....eu pe Iancu nu-l pot pune in leagan...nu are nici un fel de sustinere si protectie....
Rose68
QUOTE(geocoto @ Oct 24 2009, 06:44 AM) *
Draga mea Rose eu cate voturi i-am dat lui Lucas exact atatea i-am dat si Denisei si Andreei.Nu o fac pentru castig ci mai mult pentru ca imi sunt ffff dragi si mai este putin si fac un anisor, deci deja din punctul asta de vedere sunt campioni pentru mine.
Nu stiu sincer cum au strans alte mamici atatea voturi dar desi cunosc si alte mamici dupa alte topicuri cu care vorbesc zilnic pe mess, eu nu am indraznit sa le cer un vot.Ti-am zis de la inceput ca imi cam dau seama cum sta concursul asta si o fac mai mult de distractie si nu de altceva.

Pupici, Geo

PS Oricum le multumesc mult mamicilor care ne-au votat, pentru ca ne cunosc si ne plac asa cum suntem floare2.gif floare2.gif

Geo si eu fac identic, votez de fiecare data pentru fiecare, caci asa e corect............si o faceam pentru toti bebeii de decembrie daca ar fi avut poza trimisa
pupicei
Rose68
QUOTE(anku @ Oct 24 2009, 03:15 PM) *
si s-au incarcat si videou-rile....

de azi de dim incarc la ele... liwlol.gif
prin frunze

seara inainte sa pleacam
nu se mai vede mai nimic...



pupam exloratoru'' !
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 24 2009, 03:15 PM) *
si s-au incarcat si videou-rile....

de azi de dim incarc la ele... liwlol.gif
prin frunze

seara inainte sa pleacam
nu se mai vede mai nimic...



M-am chinuit ceva pana sa vad filmuletele....ma tot deconecta....dar pana la urma am vazut un Darius tare curios si dornic de a cunoaste cat mai multe....ce-mi place cum ii vorbesti in germana.....
Va poopam dulce partners.gif trandafir.gif
sinzigm
Buna seara mamici si pitici!!!Ce repede a mai trecut si ziua de astazi....

simina:m-am topit dupa puiutul tau!!!e un dulce si mi-e asa drag de el cand ma gandesc cat era el de harnicut si ce mana de ajutor ii dadea mamicii lui!!!dar e foarte zdravan,arata ca un copil de un an jumate!!!ce papa Iancu mai Simina?A-pro-pos de faza cu servetelele:si mie mi-au dat lacrimile ieri.Cand a venit sotul meu acasa a batut in geam si Matei a stiut ca e tati,ca asa face in fiecare zi cand vine de la servici.S-a oprit din joaca ca a auzit bataia in geam si s-a uitat la el,a stat cateva secunde si a exclamat:TATA!Cand l-am auzit am crezut ca il mananc.Il iubeste foarte mult pe tac-su,ca stie ca se joaca cu el cand vine de la munca si ii face pe plac.Se iubesc ei doi foarte tare si ma bucur cand ii vad.

Geo:si noi le dam voturile celor 3 puisori de fiecare data cand deschidem calculatorul si pe urma de fiecare data cand apuc intr-o zi.Merita puiutii de decembrie aceste voturi,pt ca sunt niste scumpici asa ca hai sa facem tot ce ne sta in puteri si sa le-o luam inainte celorlalti!!!

oana:saracul Matei...prin ce ai trecut stiu foarte bine,Oana,ca am patit si noi exact acelasi lucru.Cand l-am vazut ca ii curge sange din gurita am crezut ca mor.Parca a rupt cineva o bucatica din mine.Ieri de exemplu a stat mai mult cu tati si nu stiu cum se jucau ei,ca Matei al meu a dat cu capul si mi-a venit pur si simplu sa plang.Speram ca i-a trecut lui Matei.Pupam sa nu mai doara asa tare! tzuc.gif

anku:Darius e tare energic...si Matei are obiceiul sa scormoneasca prin nisip,pamant orice o fi,dar mie mi-e frica sa nu bage in gurita sa pateasca ceva.Si are niste ochi albastri!!!Ehe ce o sa mai faca fetele dupa el!!!Tu Anku,dar prajiturile pe care le-am tot vazut la tine in poze te fac sa salivezi!!!Tu le faci?Vrem si noi!!!!!!!!!!!!!!!

fetelor va dorim o duminica frumoasa alaturi de puiuti si soti
v-am pupacit
simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Oct 24 2009, 10:57 PM) *
Buna seara mamici si pitici!!!Ce repede a mai trecut si ziua de astazi....

simina:m-am topit dupa puiutul tau!!!e un dulce si mi-e asa drag de el cand ma gandesc cat era el de harnicut si ce mana de ajutor ii dadea mamicii lui!!!dar e foarte zdravan,arata ca un copil de un an jumate!!![b]ce papa Iancu mai Simina?[/b]A-pro-pos de faza cu servetelele:si mie mi-au dat lacrimile ieri.Cand a venit sotul meu acasa a batut in geam si Matei a stiut ca e tati,ca asa face in fiecare zi cand vine de la servici.S-a oprit din joaca ca a auzit bataia in geam si s-a uitat la el,a stat cateva secunde si a exclamat:TATA!Cand l-am auzit am crezut ca il mananc.Il iubeste foarte mult pe tac-su,ca stie ca se joaca cu el cand vine de la munca si ii face pe plac.Se iubesc ei doi foarte tare si ma bucur cand ii vad.



fetelor va dorim o duminica frumoasa alaturi de puiuti si soti
v-am pupacit



Asa e Sanzi...arata ca un copil de 1 an jumate....multa lume imi spune acest lucru. Cu siguranta seamana cu tati, din punctul asta de vedere. Iancu are deja 90 cm si 12,2 kg...in ultimele 2 luni nu a pus decat 200 g. A fost oricum lung si mare de la nastere: 3,870 kg si 57 cm. Iar de papat sa stii ca nu papa cine stie ce...sa nu te gandesti ca-l indop...din contra....
La fel ca si Matei si Iancu face la fel cand vine tati. Scoate niste chiote de bucurie ....si incepe sa alerge in 4 labe prin casa. Intr-o zi am vb cu sotul meu la telefon si dupa ce am inchis ii spun lui Iancu..."E tati...vine acasa"....s-a uitat la mine si a inceput sa faca ture prin camera si canta ta-ta ta-ta ta-ta....am murit de ras cand l-am vazut liwlol.gif isi exprima uneori bucuria intr-un asemenea mod ca ma lasa masca....ca de altfel tot de face si spune....
Si noi va uram un weekend placut in familie si......poate mai pui si tu niste poze
trandafir.gif partners.gif
simina_ana
Am gasit un articold care zic eu e interesant....

Spre sfarsitul primului an de viata, multor sugari nu le mai place laptele. Nu se va insista si mai ales nu va fi fortat sa-l bea. Se va incerca, daca prefera, laptele cu cereale (faina, fulgi), cacao (dimineata) sau sub forma de budinci, branza sau lapte acidifiat cu suc de lamaie, iaurt. S-ar putea sa fie numai o repulsie trecatoare, care dispare de la sine dupa catva timp.

De asemenea, exista copii care refuza sa primeasca si in aceasta luna, alimentatia din ceasca sau pahar. Dupa cateva incercari nereusite se renunta si se reia tentativa dupa 1-2 saptamani. In prima perioada, copilul va "pierde pe drum", varsand o mare parte din alimentul pus in pahar. Este o parte din procesul de invatare. Se poate evita varsarea unei cantitati prea mari de lapte, turnand in pahar o cantitate mica. Cei mai multi primesc laptele numai din biberon.

Supraveghere si ingrijiri

• Picioarele in "O". Majoritatea sugarilor au la aceasta varsta o astfel de deformare a membrelor inferioare, pana cand musculatura se dezvolta mai bine. Daca aceasta curbura este mai accentuata, se va aviza medicul, care stabileste daca nu este vorba de o manifestare de rahitism.

• Somnul. Incepand cu aceasta varsta, cei mai multi sugari incep sa indrageasca, mai devreme sau mai tarziu, o anumita jucarie sau o bucata de tesatura colorata, pe care tin s-o ia cu ei in pat si sa adoarma cu ea. Carpa sau/si jucaria par sa reprezinte o deosebita sursa de satisfactie, de calm si de securitate, judecand dupa reactia nefericita a copiilor cand li se ia obiectul adorat.

Unele mame sunt nelinistite cand copilul lor acorda atata importanta unui obiect neinsemnat. Obiceiul se intalneste atat de des la copiii sanatosi, echilibrati, calmi, incat poate fi apreciat ca ceva perfect normal.

• "Jocul" cu organele genitale. Copilul atinge organele genitale si se joaca uneori cu ele asa cum isi pipaie, de exemplu, degetele si urechile. Sunt parti ale corpului si vrea sa le cunoasca. Copilul are fata de corpul sau aceeasi curiozitate pe care o manifesta fata de jucarii si de intregul mediu inconjurator.

Baietii, in special, au o preferinta deosebita pentru organele genitale. Acest joc nu are nici o importanta si nu duce in nici un caz la masturbare. Cu cat parintii ii acorda importanta mai mica, cu atat va fi mai bine.

Copilul nu trebuie certat, caci i s-ar stimula si mai mult interesul pentru aceste manevre. Dificultatile apar numai atunci cand, prin comportamentul parintilor, copilul capata impresia ca face un lucru interzis.

Formarea deprinderii de a fi curat. Olita

Momentul potrivit pentru obisnuirea copilului la olita este foarte controversat. Mamele incearca foarte devreme sa-l deprinda pe sugar sa-si faca nevoile la olita (de foarte multe ori din luna a 8-a). Este necesar sa fie cunoscute functiile copilului. Ori, controlul sfincterului anal se instaleaza dupa 1 an, iar cel al vezicii urinare si mai tarziu (vezi capitolul urmator).

Pe de alta parte este greu pentru mame si chiar pentru pediatrii, sa nu incerce sa-l obisnuiasca pe copil sa-si stapaneasca muschii ce intervin in acest act fiziologic.

• La 10 luni se poate incepe deprinderea sugarului de a face la olita. Asa cum s-a amintit mai sus, sugarul are scaunele la aproximativ aceleasi ore. Dupa ce mama sesizeaza care sunt aceste ore, va pune sugarul pe olita si va pronunta in acelasi timp cateva sunete, mereu aceleasi. Concomitent, va deschide un robinet de apa. Senzatia de rece si de apasare a marginii olitei, pozitia de stat pe vine, sunetele din jurul lui contribuie adesea sa-l obisnuiasca pe copil sa faca la olita.

• Se va procura o olita din material plastic si un dispozitiv suplimentar (scaunel) cu ajutorul caruia se fixeaza olita. Nu este bine ca sugarul sa fie lasat mult timp (peste 10 minute) pe olita, deoarece se poate ajunge la prolaps rectal (iesirea in afara a mucoasei din portiunea terminala a intestinului gros), mai ales la copiii cu diaree repetate si/sau prelungite.

• Este important ca sugarul sa nu fie certat daca stradaniile mamei sunt fara rezultat, deoarece el nu este inca responsabil de actele sale. In schimb, nu se va pierde prilejul de a-l lauda atunci cand are succes. Se va repeta incercarea in fiecare zi la aceeasi ora, mama dand dovada de rabdare si calm.

• In caz de insucces timp de 2-3 saptamani se intrerup aceste stradanii si se reiau dupa varsta de 18-24 luni. Insistenta incapatanata si certarea copilului pot duce la reactii de negativism si tulburari de comportament mai grave. Normal, copilul devine curat abia in al 3-lea an de viata.

Motricitatea generala

• Culcat pe spate sau pe burta, sugarul se intoarce pe o parte sau pe alta, se rostogoleste, se poate ridica in sezut si uneori porneste in patru labe.

• Statul in sezut. Cu timpul a ajuns ca in aceasta pozitie sa stea liber, cu echilibru bun; se sprijina in fata, lateral si in spate cu usurinta. Se deplaseaza sezand inainte si in jurul axului corpului.

• Ridicarea in picioare. Cei mai multi se ridica tinandu-se de obiecte; putini reusesc sa se ridice si singuri (uneori). Dupa ce sugarul s-a ridicat si se sprijina, sta destul de stabil si se deplaseaza lateral de-a lungul unor mobile sau tinandu-se de marginea patului.

Motricitatea fina

Capacitatea de a opune degetul mare degetului aratator este una dintre marile cuceriri ale omului care permite folosirea mainilor la operatiuni fine (scris, mestesuguri etc).

Dobandirea acestei capacitati are loc intre a 9-a si a 11-a luna. De la 6 luni (cand miscarile manutelor erau atat de neajutorate atunci cand vroia sa apuce un obiect mic) pana la 10 luni (cand, cu o miscare gratioasa, reuseste sa ridice intre degetul mare si aratator o firimitura de paine) a intervenit un progres urias in coordonarea nervoasa .

Alte progrese ale dezvoltarii motorii

In general, copilul va practica si isi va desavarsi achizitiile din luna precedenta. Nu se inregistreaza progrese remarcabile. In ceea ce priveste mersul sprijinit, nu exista o regula generala: unii reusesc destul de bine, in timp ce altii (mai putini, este adevarat) nici nu incearca!

Limbajul
Unii copii continua sa-si imbogateasca vocabularul cu alte cuvinte bisilabice, altii nu se grabesc deloc sa vorbeasca. Cuvintele sunt fara adresa.

Luna 10

Pregateste-ti pantofii sport! In jurul acestei varste, copiii sunt de obicei extrem de mobili. Asa esti si tu - urmarindu-ti continuu copilul. Abilitatile sale in a se misca include: se tarasc repejor, merg repede in patru labe, din sezut se ridica imediat si invers, si eventual merg. Nu te baza pe faptul ca ai asigurat unele zone ale casi si ca nu mai este in pericol. Treaba lui acum este sa se miste, sa cerceteze si sa invete. Treaba ta este sa fii permanent cu un pas in urma lui.
"Zburatorul"

O masuta de cafea este tocmai potrivita pentru ca bebelusul tau sa se catere pe ea, sa incerce sa zboare sau sa faca cativa pasi incercand sa-si mentina echilibrul. Poate sa se intinda dintr-o parte a mobilierului din sufragerie catre alta. Este foarte satisfacator deoarece bebelusul tau poate acum sa vada un obiect si sa se deplaseze catre el pentru a-l ajunge. Eventual, poate sa-l tina intr-o manuta si aplecandu-se, sa apuce cu cealalta o jucarie interesanta aflata pe jos. Priveste-I fata atunci cand merge sau sta nesustinut. Este un triumf...chiar daca a facut doar cativa pasi.

Cezar Florentin Bogdan
Targoviste, RO
- 10 luni -





Despre premergatoare (rotomobil)
I-ai cumparat probabil copilului tau un premergator. Parerile in legatura cu folosirea premergatoarelor sunt impartite. Unii parinti le blesteama. Din punct de vedere al dezvoltarii , expertii sustin ca premergartoarele nu-i ajuta pe copii sa-si insuseasca cunostintele necesare pentru invatarea mersului; folosindu-le, copilul isi foloseste muschii intr-un mod diferit. De fapt, premergatorul ii permite copilului sa face unele lucruri inainte de a fi suficient de dezvoltat pentru a face lucrul respectiv cu forte proprii. De asemenea, numarul accidentelor cauzate de folositea lui este mult mai mare comparativ cu cel provocat de oricare alta jucarie, in mod special daca este utilizat in apropierea scarilor sau in bucatarie in apropierea aragazului.

Aceste exemple par sa demonstreze ca premergatorul este nesigur, dar ideea este ca el permite copilului sa se deplaseze rapid oriunde doreste. Odata ce copilul este capabil sa stea in poponet, premergatorul ofera avantajul atingerii diferitelor obiecte fara ajutor. Combinat cu o curiozitate excesiva, premergatorul il poate pune pe copil in situatii de nesiguranta.

Acestea fiind zise, poti decide daca sa-I cumperi sau nu copilului tau un premergator, dar ai putea apoi sa-l gasesti impingand un scaun sau alt obiect mare, cu ajutorul caruia se va si deplasa. Este o mica diferenta deoarece aceste obiecte sunt grele si nu au roti, astfel ca viteza de deplasare cu ajutorul lor este mult mai mica comparativ cu premergatorul.

Nu merge de-a busilea?

Daca bebelusul tau nu se taraste sau nu incearca sa se agate de ceva pentru a se ridica in picioare, incepi sa-ti faci griji in legatura cu dezvoltarea sa. Este un lucru normal pentru unii bebelusi care nu sunt interesati de unele activitati care implica miscarea, fiind multumiti sa se joace linistiti, in tacere. Acesti bebelusi pot fi buni observatori ai altor copii mult mai activi - privesc permanent si culeg informatii.

Exista sanse ca bebelusul tau sa inceapa sa mearga de-a busilea curand. Aminteste-ti - unii bebelusi nu merg de-a busilea - multi se tarasc pe fundulet sau pe genunchi, sau inventeaza un alt mod de a ajunge din punctul A in punctul B. Altii se agata direct de cate un obiect, se ridica in picioruse si merg tinandu-se de mobila. Odata ce acesti copii incep sa se deplaseze, incearca sa invete cum sa se miste mai repede (si se misca cu o viteze mai mare decat alti copii care au inceput sa se deplaseze mai devreme).

Este de departe mai important sa-ti sustii bebelusul in interesele sale particulare decat sa-l fortezi sa faca ceva inainte ca el sa fie gata pentru acea actiune. Daca inca esti ingrijorata de lipsa de interes a bebelusului tau in a se deplasa, vorbeste cu medicul pediatru care iti poate face o evaluare ⬠ care probabil te va face sa-ti gasesti linistea. Sfatul nostru: bucura-te cat mai poti de liniste si de faptul ca nu trebuie inca sa fugi dupa el in permanenta.

Jocul de-a "Cucu-Bau"

In aceasta luna memoria bebelusului tau are de facut un pas important. Atunci cand nu te vede, isi dezvolta capacitatea innascuta de a-si aminti ca existi. Exista cateva jocuri pe care copilul tau le joaca cu placere si care il vor ajuta sa inteleaga notiunea de permanenta a obiectelor.

Daca inca nu ai inceput sa te joci de-a "cucu-bau" cu copilul tau, fa-o! Multi bebelusi adora sa-si ia paturica preferata, sa-si acopere capul cu ea si apoi sa o dea la o parte, pentru asi vedea parintii zambind. Le place mult ca atunci cand au capul acoperit sa spui ceva de genul "Unde o fi plecat .....?" daca nu incepe el jocul cu o paturica, incearca sa-ti acoperi tu ochii cu mainile. Te va imita cu siguranta, va veti distra copios, si in acelasi timp el va invata ceva.

Un alt joc interesant pentru bebelus este sa-i ascunzi un obiect pe care-l indrageste sub o patura. Va invata ca trebuie sa ridice patura pentru a obtine obiectul.

Acum ca a invatat cate ceva in legatura cu permanenta obiectelor, va reactiona in alt mod atunci cand ii spui "la revedere". Cand se desparte de parinti, el stie ca existi si esti undeva fara el. Este foarte important ca tu si persoana care-l ingrijeste sa-I explicati ca te vei intoarce intotdeauna la el. Va trece de aceasta faza cu ajutorul si dragostea ta.

Semnalizarea

Probabil ca va mai trece o luna sau doua pana cand bebelusul tau va rosti primul sau cuvant, dar el comunica si acum cu tine in felul sau. Puteti invata fiecare semnal transmis de bebelusul vostru pentru a intelege ceea ce doreste el. Il puteti invata si voi cum sa semnalizeze.

Daca se afla intr-un scaun inalt si vrea sa fie luat de acolo, poti de exemplu sa-l inveti sa-si ridice bratele, acesta fiind un semnal al dorintei sale. Desigur, in acelasi timp explica-i si prin cuvinte ceea ce incearca sa-ti spuna "Ce incerci sa-mi spui? Vrei sa te iau din scaun? Vrei sa cobori?"

Un alt mesaj foarte obisniut este "pa" facut cu manuta. Atunci cand te desparti de bebelus, adresat-i un salut cu mana si spune-I ca pleci dar va veti revedea mai tarziu. La inceput, bebelusul va face si el cu manuta dupa deva timp de la despartire, deoarece el este preocupat in a asimila informatia si apoi o va pune in practica. Mai tarziu, iti va face si el cu manuta de "pa,pa".

anku
super articol...si super adev...bravo simina
fetelor...al meu numai TATA si PAPA zice...mama zice clar dar numai cand are o durere sau vrea ceva...
si zicea la un moment dat ca premergatorul combinat cu o curiozitate excesiva reprezinta nesiguranta-bine am facut ca nu i-am luat... biggrin.gif


fetelor multumim ptr aprecieri...
dulciurile sunt nuami cateva facute de mine...mai am pana ajung la asemenea standarde... liwlol.gif dar cred ca vreau a ma indrept de data asta spre o meserie nu mai vreau facultati si bla bla bla... si anume bucatar,conditor...p aici... smile.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 24 2009, 02:46 PM) *
Frumos....
si mie imi place toamna f mult....dar numai intr-un anumit moment...sa nu ploua si cand au cazut frunzele, dar nu toate.....pe jos covor de frunze uscate...in copaci multime de culori....imi da asa un sentiment nostalgic....
Mi-ai facut pofta de parc......sun sa vad cand vine tati....si mergem in parc...la o sedinta foto biggrin.gif

Imi place tare spatiul vostru de joaca...aici e cam pustiu in materie de asa ceva....adica e ok...dar ar fi putut sa le faca si pt copilasii mai mici....eu pe Iancu nu-l pot pune in leagan...nu are nici un fel de sustinere si protectie....

si mie imi place toamna dar tarzie...acum la inceput parca ma deprima putin...
nu vreau sa vb prostii dar p Milea langa benzinarie este un parc cu tot felul de leagane...poate este si din ala...doamneeeeeee...dar SUB ARINI este un parc superb si plin de copii...oare nu io fi dat prin minte lui JOHANNIS sa faca leagane si ptr bebe???
las" ca-i scriu eu la Tribuna liwlol.gif Pai nu???
sau scriei tu... wink.gif
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 24 2009, 11:57 PM) *
si mie imi place toamna dar tarzie...acum la inceput parca ma deprima putin...
nu vreau sa vb prostii dar p Milea langa benzinarie este un parc cu tot felul de leagane...poate este si din ala...doamneeeeeee...dar SUB ARINI este un parc superb si plin de copii...oare nu io fi dat prin minte lui JOHANNIS sa faca leagane si ptr bebe???
las" ca-i scriu eu la Tribuna liwlol.gif Pai nu???sau scriei tu... wink.gif
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif




Nu stiu cum sa fac asta...dar imi spui tu, nu-i asa? pray.gif Chiar ar trebui sa faca asa ceva si pt pitici....ca e pacat....practic eu nu ma pot duce cu Iancu la locul de joaca decat ca sa se uite la ceilalti copii...si asa nu interactioneaza cu ei....pt ca ei sunt preocupati sa se joace ....
Ca tot veni vorba de parcul Sub Arini....am fost azi iar in parc...superb....atat de colorat si viu .....am facut si cateva poze....o sa le descarc maine daca nu uit.......

simina_ana
Mamici...am si eu o nelamurire ca am fost bagata in ceatza....stiu ca in noaptea asta se schimba ora....dar nu stiu cum....
ora 3 devine ora 2 sau ora 3 devine ora 4?
Doua persoane mi-au spus 2 lucruri diferite .....si sunt nedumerita

Poate e vreo mamica ce nu doarme ....si ma poate lamuri
simina_ana
QUOTE(simina_ana @ Oct 25 2009, 02:00 AM) *
Mamici...am si eu o nelamurire ca am fost bagata in ceatza....stiu ca in noaptea asta se schimba ora....dar nu stiu cum....
ora 3 devine ora 2 sau ora 3 devine ora 4?
Doua persoane mi-au spus 2 lucruri diferite .....si sunt nedumerita

Poate e vreo mamica ce nu doarme ....si ma poate lamuri



Noo...imi raspund singura...liwlol.gif liwlol.gif de fapt mi-a raspuns laptopul meu....liwlol.gif si-a setat singur ora....liwlol.gif Vedeti de asta il iubesc eu asa de mult.....ca e tare destept....liwlol.gif si ca ma tine aproape de voi...liwlol.gif
Acuma ca m-am linistit va spun si eu NB!!!!
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Oct 23 2009, 01:12 AM) *
Pun eu poze mai rar....dar si cand pun.....va bombardez...



Iar in incheiere....poze proaspete de astazi....Ne-am plimbat prin parc intr-o frumoasa zi de toamna




Va poooop
partners.gif partners.gif partners.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


Ma bucur totusi ca te-am induplecat sa pui poze.E dulcic tare Iancu al nostru.Si Lucas are exact la fel perisorul la spate...si taticul imi zice tot timpul "l-ai facut cretz" desi amandoi avem parul ondulat iar el mai bine ca mine... anima1.gif

Iubitor
Alintat
Neastamparat
Cuminte
Unic


Pupici,
Geo
geocoto
QUOTE(sinzigm @ Oct 24 2009, 09:57 PM) *
Buna seara mamici si pitici!!!Ce repede a mai trecut si ziua de astazi....

simina:m-am topit dupa puiutul tau!!!e un dulce si mi-e asa drag de el cand ma gandesc cat era el de harnicut si ce mana de ajutor ii dadea mamicii lui!!!dar e foarte zdravan,arata ca un copil de un an jumate!!!ce papa Iancu mai Simina?A-pro-pos de faza cu servetelele:si mie mi-au dat lacrimile ieri.Cand a venit sotul meu acasa a batut in geam si Matei a stiut ca e tati,ca asa face in fiecare zi cand vine de la servici.S-a oprit din joaca ca a auzit bataia in geam si s-a uitat la el,a stat cateva secunde si a exclamat:TATA!Cand l-am auzit am crezut ca il mananc.Il iubeste foarte mult pe tac-su,ca stie ca se joaca cu el cand vine de la munca si ii face pe plac.Se iubesc ei doi foarte tare si ma bucur cand ii vad.

Geo:si noi le dam voturile celor 3 puisori de fiecare data cand deschidem calculatorul si pe urma de fiecare data cand apuc intr-o zi.Merita puiutii de decembrie aceste voturi,pt ca sunt niste scumpici asa ca hai sa facem tot ce ne sta in puteri si sa le-o luam inainte celorlalti!!!

oana:saracul Matei...prin ce ai trecut stiu foarte bine,Oana,ca am patit si noi exact acelasi lucru.Cand l-am vazut ca ii curge sange din gurita am crezut ca mor.Parca a rupt cineva o bucatica din mine.Ieri de exemplu a stat mai mult cu tati si nu stiu cum se jucau ei,ca Matei al meu a dat cu capul si mi-a venit pur si simplu sa plang.Speram ca i-a trecut lui Matei.Pupam sa nu mai doara asa tare! tzuc.gif

anku:Darius e tare energic...si Matei are obiceiul sa scormoneasca prin nisip,pamant orice o fi,dar mie mi-e frica sa nu bage in gurita sa pateasca ceva.Si are niste ochi albastri!!!Ehe ce o sa mai faca fetele dupa el!!!Tu Anku,dar prajiturile pe care le-am tot vazut la tine in poze te fac sa salivezi!!!Tu le faci?Vrem si noi!!!!!!!!!!!!!!!

fetelor va dorim o duminica frumoasa alaturi de puiuti si soti
v-am pupacit


Nu stiu mai Sanzi ce sa-ti zic...De exemplu Andreea este pe prima pagina, are o poza tare frumusica (m-a lasat Rose sa o aleg eu notworthy.gif ) votam toate de mama focului si tot nu putem ajunge din urma anume mamici.Eu zic ca cineva este mai vrednic decat noi sau stie anumite tertipuri... unsure.gif
C'est la vie...

Pupica si asteptam poze cu Mateut ca am vazut ca te-ai prins cum sta treaba cu glitterurile... anima1.gif

Manierat
Armonios
Tandru
Elegant
Inteligent
Sensibil
geocoto
QUOTE(anku @ Oct 24 2009, 11:05 AM) *
buna mamaicute si bebeci...

multumim ptr urarisi va daruiesc si eu cate o floare dragutelor
noi ieri am plecat ca am avut treaba...darius a primit un ursulet mare mare,norocos ficiorul asta al meu...si tot ieri ca zici ca s-au inteles a venit si un cec destul de mare p numele tatalui dar ptr darius ptr a returna bani ptr ca sotul a cumparat apartamentul fara imprumuturi...si ptr o sapt de viata,adica ptr faptul ca s-a nascut in 23 decembrie si mai prins din 2008 o sapt a primit 1100 euro liwlol.gif ptr o sapt de viata liwlol.gif
ei acum ca tot a primt banii astia si p 2008 si p 2009 in total 2200 e ne ducem sa cumparam troscoleta de aia care se pune dupa bicicleta liwlol.gif nou-nouta ca sa fie sigura tongue.gif si p biciclete si la plimbarita smile.gif
si tot ieri am avut surpriza sa vad ca sta singur in picioare,isi tine echilibrul dar nu vrea sa paseasca decat p langa pat mad.gif

ia sa imi bag mana in el sa gust nite


M-as murdari si eu putintel alaturi de Darius in tortul acela eating.gif .Ochisorii lui au o culoare parca pictata, asa de frumosi sunt.E simpatic tare si fara primii lui dintisori.

Pupici si asteptam o completare si pt Darius ca este 2 dimi si maine avem invitati...

D
A
R
I
U
S
serios
oana petrina
neazta fetele.
Anku e tare frumusel Darius si are niste ochi ..........sa ai grija cand creste ca o sa fie asaltat de fete. iar tu o sa ai multe nurori pe la usa laugh.gif
Simina mi-a placut articolul si multe din lucrurile descrise acolo ni se intampla. spe exemplu nu prea mai ne place laptele. ne jucam cucu bau tot timplu si ii place tare.si singurel isi pune in cap tot ce gaseste ca sa se ascunda. si multe ..........ca de toate face toata ziua.......mai putin curat asa ca tre sa-l invat si eu pe Matei sa faca ca sa nu ma injure nora-mea.bine ca invata si sa calce. e ginerele ideal.
da s-a schimbat si ora. of iar ii da programul peste cap. va dati seama cand am vazut ca-i 4 dim si el s-a trezit.....dar se daduse ceasul cu o ora inapoi ca altfel ar fi fost 5. si nu stiu cum are asa multa energie cu noaptea-n cap ca eu sunt lesinata. acum se joaca cu ta-su si fac o galagieeeeeeeeeee
va pup
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Oct 24 2009, 02:25 PM) *
M-am pus si eu pe votat si alti bebei.....si cand colo....pe pagina 2 ce vad? Un bebe cu 3 poze diferite....putine voturi la fiecare poza....dar...???

buna dimineata ....votat ingerasi de decembrie..............simina cum ai spus si tu e just for fan...
anku sa iti traiasca darius ca e tare frumusel....
simina super articol.....
geo vorba lu simina deja s-au raportat probleme si asa a foat mereu la copilul anului dar nu conteaza eu imi votez ingerasii,pacat ca la munca nu pot dar recuperez cand sunt acasa trandafir.gif
o zi minunata sa aveti....pupici
Rose68
buna dimineata!
am reusit si noi ieri in sfarsit sa ajungem la gradina zoologica vazand ce zi frumoasa este
si sunt foarte multumita ca am facut acest lucru
Andreea a fost incantata de animale....de fapt ma aspteptam..cand e in carut si vede o pisica sau catel.........o tine tot intr-o chiraiala...........
Din pacate nu am facut poze pentru ca eram in oras cu alte scopuri..........
Va pupam si va uram pimbarica placuta caci si azi e foarte frumos afara
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Oct 25 2009, 04:07 AM) *
Noo...imi raspund singura...liwlol.gif liwlol.gif de fapt mi-a raspuns laptopul meu....liwlol.gif si-a setat singur ora....liwlol.gif Vedeti de asta il iubesc eu asa de mult.....ca e tare destept....liwlol.gif si ca ma tine aproape de voi...liwlol.gif
Acuma ca m-am linistit va spun si eu NB!!!!

mai mamico, gandeste asa: cand s-a facut acest lucru s-a urmarit sa se mareasca ziua.....deci..........au dat ora cu o ora inainte ca sa vina noaptea mai tarziu..........iar toamna s-a revenit deci au dat ora inapoi.

daca gandesti asa vei sti mereu ce se face.............aceasta explicatie am primit-o cu ani in urma cand tot asa nu le nimeream deloc si de atunci stiu...........sper sa iti fie de ajutor......pupicei
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Oct 25 2009, 11:17 AM) *
buna dimineata ....votat ingerasi de decembrie..............simina cum ai spus si tu e just for fan...
anku sa iti traiasca darius ca e tare frumusel....
simina super articol.....
geo vorba lu simina deja s-au raportat probleme si asa a foat mereu la copilul anului dar nu conteaza eu imi votez ingerasii,pacat ca la munca nu pot dar recuperez cand sunt acasa trandafir.gif
o zi minunata sa aveti....pupici



Or inceput deja sa se certe ....care cum voteaza si cum isi returneaza voturile.... liwlol.gif biggrin.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Oct 25 2009, 06:07 AM) *
Manierat
Armonios
Tandru
Elegant
Inteligent
Sensibil



M-ai dat pe spate cu asta..... partners.gif trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Oct 25 2009, 05:49 AM) *
Ma bucur totusi ca te-am induplecat sa pui poze.E dulcic tare Iancu al nostru.Si Lucas are exact la fel perisorul la spate...si taticul imi zice tot timpul "l-ai facut cretz" desi amandoi avem parul ondulat iar el mai bine ca mine... anima1.gif

Iubitor
Alintat
Neastamparat
Cuminte
Unic


Pupici,
Geo



doh.gif doh.gif doh.gif
Geo, vroiam sa spun ca m-ai dat pe spate cu asta....
Acum am vazut ca am dat replay la MATEI...liwlol.gif Eram obosita rau cand am vazut mesajele....nu am dormit deloc azi noapte...
Oricum....super idee... eusa_clap.gif
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif trandafir.gif

EU sunt bucuroasa ca azi am reusit sa mergem la sfintirea bisericii......am trecut prin altar, singura data cand au voie si femeile ....Iancu a fost cam marait in a doua jumate a zilei, dar la biserica s-a potolit....erau f multi copii si era tot cu ochii dupa ei si a uitat sa se mai planga smile.gif

Acum am o durere de cap , cum de f multa vreme nu am mai avut...asa ca va spun NB.
Sa aveti un somn linistit, fara treziri prea dese!
trandafir.gif
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Oct 25 2009, 11:03 PM) *
doh.gif doh.gif doh.gif
Geo, vroiam sa spun ca m-ai dat pe spate cu asta....
Acum am vazut ca am dat replay la MATEI...liwlol.gif Eram obosita rau cand am vazut mesajele....nu am dormit deloc azi noapte...
Oricum....super idee... eusa_clap.gif
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif trandafir.gif

EU sunt bucuroasa ca azi am reusit sa mergem la sfintirea bisericii......am trecut prin altar, singura data cand au voie si femeile ....Iancu a fost cam marait in a doua jumate a zilei, dar la biserica s-a potolit....erau f multi copii si era tot cu ochii dupa ei si a uitat sa se mai planga smile.gif

Acum am o durere de cap , cum de f multa vreme nu am mai avut...asa ca va spun NB.
Sa aveti un somn linistit, fara treziri prea dese!
trandafir.gif


laugh.gif Mi-am dat seama si speramm cand iti revii din oboseala sa ma ajuti sa continui...

Dragut
Atent
Respectat
Inteligent
Unic
Serios


Si eu sunt obosita si i-am dat bibi lui Lucas si am fugit la nani.Pup si multumim mult de voturi la toate mamicile ca s-au cam strans ceva. trandafir.gif trandafir.gif
sinzigm
Fetele,am citit si eu ce ati mai postat.Acum am reusit sa termin cu toate pe ziua de astazi,dar mi-era prea dor de voi,asa ca am intrat sa va urez noapte buna si o saptamana usoara!!! floare2.gif

va pup pe toti
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.