Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
Buna seara si de la noi...

noi suntem sanatosi multumim lui Dumnezeu...
eu iar am prins tura de 10 zile fara liber plus suplimentare...nu mai stiu ce sa mia fac...muncim si fara pauza...cand iau ceva in gura sta cu biciul la spate ca mai repede...eu nu vad deloc normal la 10 ore de munca fara pauza[dar muncxa pana nu mai stii de tine,totul facut doar fugind] ,nemancat sa ti se spuna asa ceva ....ma tot gandesc sa-mi dau demisia...ca suntem tratati si muncim ca si animalele...pai in Ro eu am avut nu DUMNIE...ci PARADIS...si totusi am lucrat si in fabrica ,si la magazin,si la casa...nu stiu...ma gandesc serios sa-mi dau demisia!!!

Andreea
...e inalta Selena din cate vad..au un zambet superb !!!Mihai a ras la vaccin...wowwwwww...asta chiar era ceva ....
ai inceput diversificarea la Mihai???
Mult succes la gradi...mai este ff putin...adica ce vb...???MAINE mergeti la gradi....va doresc sa nu planga si sa fie o acomodare lina si rapida...
multumim pt poze...
a plecat fratele tau???

Geo...sper ca nu aveti otita...este totul bine???
la noi inca nu sunt greve...dar consider ca ar tb...dar astia nu sunt oameni probabil de asa ceva!!!
Dari cunoaste stanga de dreapta...la invatat tati..la tot intrebat ,la tot intrebat...pana a stiut...mai mult cu picioarele la incaltat am obs ca au exersat!!!Acum le deosebeste dar a fost un proces lung!!!cam o jumate de an a durat cat au tot exersat!!!
ce mai faceti la gradi???
la noi au zis ca vine gerul...azi dim au fost -6 grade...dar maine -13...musai tb sa iau autobuzul ca cu bicicleta nu mai merge!!!

Adrina...ce mia faceti???ce face tatAl tau???sper ca atai gasit o solutie.... hug.gif


Andymar
QUOTE(anku @ Jan 31 2012, 06:56 PM) *
Buna seara si de la noi...

noi suntem sanatosi multumim lui Dumnezeu...
eu iar am prins tura de 10 zile fara liber plus suplimentare...nu mai stiu ce sa mia fac...muncim si fara pauza...cand iau ceva in gura sta cu biciul la spate ca mai repede...eu nu vad deloc normal la 10 ore de munca fara pauza[dar muncxa pana nu mai stii de tine,totul facut doar fugind] ,nemancat sa ti se spuna asa ceva ....ma tot gandesc sa-mi dau demisia...ca suntem tratati si muncim ca si animalele...pai in Ro eu am avut nu DUMNIE...ci PARADIS...si totusi am lucrat si in fabrica ,si la magazin,si la casa...nu stiu...ma gandesc serios sa-mi dau demisia!!!

Andreea
...e inalta Selena din cate vad..au un zambet superb !!!Mihai a ras la vaccin...wowwwwww...asta chiar era ceva ....
ai inceput diversificarea la Mihai???
Mult succes la gradi...mai este ff putin...adica ce vb...???MAINE mergeti la gradi....va doresc sa nu planga si sa fie o acomodare lina si rapida...
multumim pt poze...
a plecat fratele tau???

Geo...sper ca nu aveti otita...este totul bine???
la noi inca nu sunt greve...dar consider ca ar tb...dar astia nu sunt oameni probabil de asa ceva!!!
Dari cunoaste stanga de dreapta...la invatat tati..la tot intrebat ,la tot intrebat...pana a stiut...mai mult cu picioarele la incaltat am obs ca au exersat!!!Acum le deosebeste dar a fost un proces lung!!!cam o jumate de an a durat cat au tot exersat!!!
ce mai faceti la gradi???
la noi au zis ca vine gerul...azi dim au fost -6 grade...dar maine -13...musai tb sa iau autobuzul ca cu bicicleta nu mai merge!!!

Adrina...ce mia faceti???ce face tatAl tau???sper ca atai gasit o solutie.... hug.gif


Da, e destul de înaltă Selena că are cu cine semăna... ultima dată când am măsurat-o avea 98 cm. Ieri nu a plâns deloc la grădi, era prea încântată dar azi s-a trezit greu și când a intrat în clasa s-a smiorcăit puțin că nu vrea la grădi... Am început diversificarea la Mihai, deja mâncăm legume și ne-a zis dr că putem păpa și puțină cărniță de pui. Fug că s-a trezit și cere papa!
Andymar
A plecat fratele meu dar încă nu lucrează din cauza frigului... Măcar bine că i-a găsit șeful un apart frumos că până acum dădea 600 euro pe luna numai la hotel, plus mâncarea. Acuma poate să își gătească el, nu mai mănâncă prostii cum le zicea el. Exact cum ești tu am pățit și eu în Italia tot la un restaurant. Patronii și personalul erau de treaba, mai puțin bucătăreasa care era o babă a dracului și se credea șefa peste tot. Nu-ți zic ce ne dădea să mâncăm, până să mergem noi toți tăceau de parcă ea era Dumnezeu și făceau cum zice ea. Știi ce făcea cu mine nesimțita? După ce lustruiam bine toate dulapurile alea de inox, se ungea cu unt și punea mâinile apoi urla la mine că nu fac curat. Pur și simplu avea impresia că dacă suntem români și mai săraci, suntem sclavii ei. Asta până am văzut ce face și m-am certat cu ea la cuțite și i-am aruncat șortul în față. Nu ziceam nimic dar într-o zi s-a luat de mine că de ce vb românește cu ceilalți ca să nu înțeleagă ea și m-a făcut în toate felurile: că-s needucată, că am făcut școala sub pământ, că-s murdară, etc. S-apoi i-am dat eu ciuitura, că ea nu știe ce școli am eu și sigur nu are mai multe ca mine, că la noi în țară nici cel mai slab bucătar nu pune mâncarea în farfurie cu mâna. A doua zi m-am prezentat la patroni, după ce a auzit și versiunea ei... și s-au făcut multe schimbări, în bine. Îți dai seama că nici personalul italian nu avea curaj să-i zică ceva și m-au aplaudat când au văzut că i-am zis tot în față. Totuși îmi vine greu să cred că nemții sunt așa, pt mine nu se compară cu italienii. Și ce am văzut acolo nu există nici în cel mai nașpa fast-food la noi...
anku
Nu v-am mai pus de mult timp pozite...iar azi am primit in sf liber...2 zile!!!

masina noastra ...dupa accident!!!



bubitele care i-au aparut lui Darius ...boala aia mana-picior-gura...
dc aveti vreodata asa ceva sa stiti cum arata


pozici din toamna tarzie!!!
doamne ce frumos era toamna!!!



tortuletul de ziua lui ...cu Miky asa cum si l-a dorit!!!


anku

suras de smecher care face fapte bune ...sub brad!!! liwlol.gif
si pozica din ianuarie....




toate caciulitele care le vedeti in poze...toate le-a pierdut!!!cumparam caciuli in sfanta veselie!!! liwlol.gif
ssimmona
QUOTE(anku @ Feb 4 2012, 11:01 AM) *

toate caciulitele care le vedeti in poze...toate le-a pierdut!!!cumparam caciuli in sfanta veselie!!! liwlol.gif

Buna ziua!

Anku, nu m-am putut abtine sa nu comentez! Este extraordinar de frumos Darius, mai ales in poza asta! wub.gif
Si caciulile imi plac foarte mult! Am sa te copiez si-am sa-i cumpar si eu stilul asta, acum la reduceri, pentru iarna urmatoare smile.gif ... Sper sa nu aiba aceeasi soarta ca ale voastre tongue.gif ... Va pup!!! partners.gif
anku
QUOTE(ssimmona @ Feb 4 2012, 01:35 PM) *
Buna ziua!

Anku, nu m-am putut abtine sa nu comentez! Este extraordinar de frumos Darius, mai ales in poza asta! wub.gif
Si caciulile imi plac foarte mult! Am sa te copiez si-am sa-i cumpar si eu stilul asta, acum la reduceri, pentru iarna urmatoare smile.gif ... Sper sa nu aiba aceeasi soarta ca ale voastre tongue.gif ... Va pup!!! partners.gif

f greu gasesc caciuli care sa fie ok si sa-mi placa si sa nu fie exagerate la pret...in general gasesc toate tampeniile stil sepcuta...care nu-mi plac sau culoare care nu-l prinde!!!caciulite la noi stie Dumnezeu dar la reduceri nu am vazut...ca imi faceam si eu un stoc de vreo 6-7 ca sa nu-mi mai fie ciuda!!!astea le-am luat de la Dm...
voi ce mai faceti???
stiu ca a fost ziua lui Carlos....la multi ani cu intarzieri!!!
multumim pt complimente tzuc.gif
geocoto
Buna mamici,

Ma bucur Anku ca ai reusit sa pui poze.Ultima poza cu caciulita albastra se potriveste de minune cu ochisorii lui Darius.Ai un flacau tare simpatic.
Masinuta nu arata bine deloc as putea spune mai ales ca voi nu conduceti zilnic.

Noi suntem cam bolnaviori.
Lucas de marti are temperatura destul de mare 40.4 ajunge seara de imi vine sa plang.Joi am fost la Dr si desi nu vroia sa ne dea antibiotic s a ratoit sotul la ea si pana la urma ne a dat prescriptie subliniind ca sa nu i dam decat de maine incolo.Dar cum a sarit de 40 nu am mai stat pe ganduri si i am dat amoxicilina antibiotic sirop.L am cerut nepreparat la farmacie ca altfel nu este valabil decat o saptamana.
De 2 zile m a luat si pe mine cu tuse si temperatura 40.Tremur ca varga si am o durere de cap parca s au spart toate acolo inauntru.Initial nu vroiam antibiotic dar m a durut urechea mai devreme si am inceput si eu.

Azi am fost la ziua finicilor Emma si Edy ca si au facut o impreuna dar era o hala maaaaare cu jocuri ff frumoase dar friiiig groaznic.Eu si aveam temperatura ridicata si imi clantaneau dintii de abia puteam sa am o conversatie cu prietenii nostri.Din pacate nu am luat aparatul cu noi dar nici nu cred ca as fi avut putere sa fac vreo poza.

Prietenii nostrii cu copii mai mari mi au zis ca abia dupa 5 ani incolo se mai domolesc racelile asa ca ... pray.gif Domnul sa ne ajute si nu cumva sa se termine vreodata stocul de paracetamol si nurofen la care suntem fff abonati.

Va mai scriu cand mai ma intregesc la cap ca tare rau este sa fi bolnav. oFloare1.gif
Andymar
Anku e tare mândru flăcăul tău, îi mănânc ochișorii ăia frumoși!
Geo multă sănătate vă dorim ție și lui Lucas, să vă faceți bine cât mai repede. Și vă așteptăm cu poze noi... De Adriana ce mai știți, cum e? Sper că nu s-a întâmplat ceva de nu a mai postat în ultima vreme... și mă rog să fi găsit o soluție pt tatăl ei.
Noi acum suntem bine... Selena a trecut destul de bine peste primele 2 zile de grădiniță, când mă duceam după ea o găseam veselă și cum zicea Geo, începea să-mi turuie tot ce a făcut acolo. Dar în a treia zi, adică vineri, pe la amiază, m-au sunat să mă duc după ea că are febră. A avut toată ziua 38, nu i-am dat nimic dar nici nu a crescut nici nu a scăzut... De ieri dimineața e ok, nu știu ce poate fi, ea a mai avut un episod din ăsta chiar înainte de ziua ei, să fie oare emoțiile și oboseala? Și toate schimbările prin care a trecut? Că de răceală nu poate fi vorba și mulțumesc lui Dumnezeu că încă n-a răcit iarna asta, sper să o ținem tot așa...
geocoto
Salutare mamici,

Noi in continuare suntem muciuliti..Lucas a facut si azi febra 38.5 adica dupa 3 zile de antibiotic si in total 5 zile.Este o viroza care daca nu si face efectul nu avem ce i face.
Andreea ti se pare absurd cum am gandit, chiar daca nu are efect pe viroza antibioticul totusi i am dat dat pt ca mi a fost frica de complicatii.La el temperatura inseamna mereu peste 40 si tine si 5 zile cateodata.Daca ai idei te rog sa mi le spui ca deja am impresia ca fac gresit tot ce fac.Batista bebelusului habar nu am cat avem voie sa o folosim dar fara ea nu facem fata.Ies niste monstruazitati din nasul lui... wacko.gif
Cat despre Selena asa ne a zis si noua ca mai pot face temperatura din cauza ca se streseaza desi noua nu ne spun saracutii nimic.Ea a visat ceva?Nu de alta dar ar fi prea curand sa fi luat vreun virus ceva.Perioada de incubatie ar trebui sa fie mai mare.
Cu Adriana am vorbit saptamana trecuta la inceput si plecase sotul ei cu parintii ei la Bucuresti.De atunci nu mai stiu prea multe.

Dupa toata perioada asta de boala si nemancat si alint si temperatura Lucas sta numai atarnat dupa mine si imi zice in continuu "mama bii (vii)", de sincer sa va spun dupa atata oboseala si temperatura si raceala si la mine cu greu mai ma abtin.Maine poate se simte mai bine si il duc la gradi desi taticului i s a acrit de ea si ar vrea sa l scoata pe pitic dar eu ma opun momentan ca eu nu sunt in stare sa stau non stop la dispozitia lui si sa fac pe clovnul .Iar de invatat cu siguranta invata mai usor de acolo.

Sper ca nu va deranjeaza ca scriu asa detaliat dar este si ca un jurnal pt mine cand am nevoie sa imi aduc aminte de ceva caut in urma..

Va pupacim si va dorim sa ramaneti sanatosi, oFloare1.gif
Rose68
Salut lume!
Eu de vreo saptamina nu ma mai lasa sa postez….
Dimineata am scris un roman si nu s-a postat….nu am mai avut rabdare sa il rescriu
Andreea, aproape sigur Selena nu are nimic…..asa a fost povestea cu vreo 3-4 colegi de ai Andreei la inceput de gradi….sunt prea multe lucruri noi deodata….si mediul si copii si educatoarele….eu zis sa stai linistita dar sa o urmaresti atent….e la gradi cu program scurt sau prelungit?
Geo tare imi pare rau sa aud ca sunteti bolnaviori……….As innebuni cu Andreea acasa fara sa o duc la gradi….acum s-a schimbat si tot timpul vrea sa faca ceva dar eu sa ii fiu alaturi….deseneaza juma de ora apoi vrea sa asculte cintecele, ba vrea sa ne jucam cu un joc ba cu altul, ba vrea afara sa se joace….si tot asa e tot intr-o forfota toata ziua
Pupa-m si puiul cu ochi albastri…..tare fain ii mai alegi cuciulile….cum zice Andreea

perlutza a la Andreea: ies ieri din baie cu parul ud: tati, tati, mami e futulita........uneori zice fuciulita......adica ciufulita............mai incurca silabe....in loc de camila zice constant calima.....

Va pupam cu drag!!!!
Andymar
QUOTE(geocoto @ Feb 6 2012, 12:22 PM) *
Salutare mamici,

Noi in continuare suntem muciuliti..Lucas a facut si azi febra 38.5 adica dupa 3 zile de antibiotic si in total 5 zile.Este o viroza care daca nu si face efectul nu avem ce i face.
Andreea ti se pare absurd cum am gandit, chiar daca nu are efect pe viroza antibioticul totusi i am dat dat pt ca mi a fost frica de complicatii.La el temperatura inseamna mereu peste 40 si tine si 5 zile cateodata.Daca ai idei te rog sa mi le spui ca deja am impresia ca fac gresit tot ce fac.Batista bebelusului habar nu am cat avem voie sa o folosim dar fara ea nu facem fata.Ies niste monstruazitati din nasul lui... wacko.gif
Cat despre Selena asa ne a zis si noua ca mai pot face temperatura din cauza ca se streseaza desi noua nu ne spun saracutii nimic.Ea a visat ceva?Nu de alta dar ar fi prea curand sa fi luat vreun virus ceva.Perioada de incubatie ar trebui sa fie mai mare.
Cu Adriana am vorbit saptamana trecuta la inceput si plecase sotul ei cu parintii ei la Bucuresti.De atunci nu mai stiu prea multe.

Dupa toata perioada asta de boala si nemancat si alint si temperatura Lucas sta numai atarnat dupa mine si imi zice in continuu "mama bii (vii)", de sincer sa va spun dupa atata oboseala si temperatura si raceala si la mine cu greu mai ma abtin.Maine poate se simte mai bine si il duc la gradi desi taticului i s a acrit de ea si ar vrea sa l scoata pe pitic dar eu ma opun momentan ca eu nu sunt in stare sa stau non stop la dispozitia lui si sa fac pe clovnul .Iar de invatat cu siguranta invata mai usor de acolo.

Sper ca nu va deranjeaza ca scriu asa detaliat dar este si ca un jurnal pt mine cand am nevoie sa imi aduc aminte de ceva caut in urma..

Va pupacim si va dorim sa ramaneti sanatosi, oFloare1.gif


Nu draga Geo, eu zic ca faci destul de bine ceea ce faci pt ca fiecare mamica isi cunoaste copilul... Eu stiu cum am crescut eu si incerc sa-i cresc la fel si pe piticii mei. Desi am absolvit ca asistenta de farmacie eu evit sa dau medicamente oricarui membru al familiei. In prima faza nu fac nimic, astept poate trece de la sine. Apoi incep cu tratamente naturiste, si pt lucrarea de licenta am ales acest subiect pt ca sunt adepta lor. Daca va spun ca eu de cand ma stiu (adica de cand am inceput eu sa pricep cate ceva...) nu am luat antibiotic, o sa ma credeti??? Cu precizarea ca nu stiu daca nu cumva mi-a dat mama cand eram mica mica si nu-si mai aminteste, totusi putin probabil pe vremurile acelea... eu am luat prima data antibiotic in vara lui 2009 cand am facut sinuzita de la aerul conditionat, dupa doua zile de tratament mi-a dat tot organismul peste cap si am renuntat sa-l iau. In primele 5 luni de sarcina cu Mihaita am avut luna si raceala dar inafara de ceai cu lamaie si propolis nu am luat nimic. Si am crezut ca-i dau in cap doctoritei cand mi-a spus in a treia luna sa iau "niste" ampicilina"... nici nu mi-a dat macar reteta, pai asa prescrie ea unei gravide???

Pt Lucas nu pot decat sa iti recomand ce am folosit eu la Selena, poti sa incerci daca vrei. Dar nu garantez ca merge si la voi pt ca Selena e obisnuita cu leacurile astea de mica. Am scapat in max 3 zile de raceala asa: ceai de menta/hibiscus/fructe sau altele combinate, cu zeama de lamaie la greu si indulcite cu miere poliflora cand sunt caldute (nu fierbinti pt ca peste 40 grade mierea pierde din proprietati). Si in fiecare portie de ceai puneam la inceput 10 pic tinctura de propolis, apoi la fiecare portie cate 5 pic in plus, max 30 pic. In caz de febra, o baie calduta o scade destul de bine, ii poti face si de 2-3 ori pe zi ca nu are nimic, si nu face prea cald in camera... apoi ii dai in picioare sosete inmuiate in otet (daca suporta mirosul) si daca doarme in timpul asta i le lasi pana se usuca. Daca dupa 2-3 ore nu scade n-ai ce face, tre sa-i dai un antitermic, eu am folosit in ultima instanta doar Nurofen suspensie.
Daca vrei iti trimit pe mail niste retete naturiste...
Eu stiam ca folositi si tratamente homeopate, nici un rezultat??
Andymar
QUOTE(Rose68 @ Feb 6 2012, 03:38 PM) *
Salut lume!
Eu de vreo saptamina nu ma mai lasa sa postez….
Dimineata am scris un roman si nu s-a postat….nu am mai avut rabdare sa il rescriu
Andreea, aproape sigur Selena nu are nimic…..asa a fost povestea cu vreo 3-4 colegi de ai Andreei la inceput de gradi….sunt prea multe lucruri noi deodata….si mediul si copii si educatoarele….eu zis sa stai linistita dar sa o urmaresti atent….e la gradi cu program scurt sau prelungit?
Geo tare imi pare rau sa aud ca sunteti bolnaviori……….As innebuni cu Andreea acasa fara sa o duc la gradi….acum s-a schimbat si tot timpul vrea sa faca ceva dar eu sa ii fiu alaturi….deseneaza juma de ora apoi vrea sa asculte cintecele, ba vrea sa ne jucam cu un joc ba cu altul, ba vrea afara sa se joace….si tot asa e tot intr-o forfota toata ziua
Pupa-m si puiul cu ochi albastri…..tare fain ii mai alegi cuciulile….cum zice Andreea

perlutza a la Andreea: ies ieri din baie cu parul ud: tati, tati, mami e futulita........uneori zice fuciulita......adica ciufulita............mai incurca silabe....in loc de camila zice constant calima.....

Va pupam cu drag!!!!


Te salutam si noi Rose!

Selena e la program prelungit si cu reactiile astea cred ca ai dreptate. Ea fiind o fire mai emotiva, o afecteaza mult ceea ce se intampla in jurul ei si probabil schimbarile au cam dat-o peste cap. Sper sa se acomodeze cat mai repede, cu toate ca azi am gasit-o cu ochii rosii. Pana acum nu mi-au zis ca a plans in timpul zilei, doar dupa ce plecam eu...

Ce tare e Andreiuta! Si Selena mai face gafe din astea... uneori mai aude pe strada cate o injuratura si dupa cateva zile isi aduce aminte si imi spune... iar daca aude pe careva indata il atentioneaza ca nu-i frumos sa zica asa. Mai zice si ea cate un cuvant invers, cel mai tare ma amuza "potogan" (topogan) si anul trecut zicea "cumpataluli" in loc de cumparaturi.

Si tati a facut o gafa azi dimineata, a dus-o el la gradi si i-a dat sosete albastre. Cand m-am dus dupa ea i le-am gasit in picioare la un baietel, ei si le-au pus impreuna si bonele s-au luat dupa culori...
Rose68
Andreea asta e inceputul...de multe ori am gasit hainutele Andreei pe alti copii....acum o saptamina chiar m-am chinuit sa ii iau pulovarasul de pe prietena ei.....care zicea ca ei ii place si nu il mai da Andreei....ea are prostul obicei sa se dezbrace....cind era mai cald am gasit-o si desculta.....asa face si acasa.....niciodata nu am gasit-o pe ea cu hainele altora:))) dar invers destul de des.....

Selena se duce singura la toaleta? isi ridica singurica tot?...Andreea o lasa doamnele singura pentru ca se descurca cit de cit....desi le trage strimb pe ea....dar nu se sterge bine de pisulici...uneori....si am ajuns sa o verific zilnic:((((((
nici acasa nu mai foloseste colacul reductor....se chinuie un pic caci ajunge mai greu...dar se urca....totusi mie frica sa o las singura in baie caci am multe substante de curatat si sa nu ii vina vreo idee....si trasul apei e periculos caci fiind mica tre sa se urce pe WC:((( iar pentru spalatul pe maine se urca pe un scaunel care tot asa mi se pare nesigur:(((


astazi am dus-o pe vreme de Siberia....initial nu am vrut sa o duc desi locuim aproape....dar m-a sunat o mamica sa imi zica faptul ca fetita ei e la gradi, doar ea, 2 educ si 2 ingrijitoare.....si m-a sunat pe mine si pe mamica unei alte fetite care locuim aproape sa le aducem si pe ele.....cind am ajuns cu tot cu Andreea se facusera 5 copii.....directoarea se gandea ca de maine sa intrerupa pentru 4-5 zile gradi:)))...

e bine cind sunt putini copii, pentru ca se ocupa mai intens de ei.....


offff, acum citesc ce incoerent am scris.............dar mie sila sa mai redactez 1 data:))))

geocoto
QUOTE(Andymar @ Feb 6 2012, 11:53 PM) *
Nu draga Geo, eu zic ca faci destul de bine ceea ce faci pt ca fiecare mamica isi cunoaste copilul... Eu stiu cum am crescut eu si incerc sa-i cresc la fel si pe piticii mei. Desi am absolvit ca asistenta de farmacie eu evit sa dau medicamente oricarui membru al familiei. In prima faza nu fac nimic, astept poate trece de la sine. Apoi incep cu tratamente naturiste, si pt lucrarea de licenta am ales acest subiect pt ca sunt adepta lor. Daca va spun ca eu de cand ma stiu (adica de cand am inceput eu sa pricep cate ceva...) nu am luat antibiotic, o sa ma credeti??? Cu precizarea ca nu stiu daca nu cumva mi-a dat mama cand eram mica mica si nu-si mai aminteste, totusi putin probabil pe vremurile acelea... eu am luat prima data antibiotic in vara lui 2009 cand am facut sinuzita de la aerul conditionat, dupa doua zile de tratament mi-a dat tot organismul peste cap si am renuntat sa-l iau. In primele 5 luni de sarcina cu Mihaita am avut luna si raceala dar inafara de ceai cu lamaie si propolis nu am luat nimic. Si am crezut ca-i dau in cap doctoritei cand mi-a spus in a treia luna sa iau "niste" ampicilina"... nici nu mi-a dat macar reteta, pai asa prescrie ea unei gravide???

Pt Lucas nu pot decat sa iti recomand ce am folosit eu la Selena, poti sa incerci daca vrei. Dar nu garantez ca merge si la voi pt ca Selena e obisnuita cu leacurile astea de mica. Am scapat in max 3 zile de raceala asa: ceai de menta/hibiscus/fructe sau altele combinate, cu zeama de lamaie la greu si indulcite cu miere poliflora cand sunt caldute (nu fierbinti pt ca peste 40 grade mierea pierde din proprietati). Si in fiecare portie de ceai puneam la inceput 10 pic tinctura de propolis, apoi la fiecare portie cate 5 pic in plus, max 30 pic. In caz de febra, o baie calduta o scade destul de bine, ii poti face si de 2-3 ori pe zi ca nu are nimic, si nu face prea cald in camera... apoi ii dai in picioare sosete inmuiate in otet (daca suporta mirosul) si daca doarme in timpul asta i le lasi pana se usuca. Daca dupa 2-3 ore nu scade n-ai ce face, tre sa-i dai un antitermic, eu am folosit in ultima instanta doar Nurofen suspensie.
Daca vrei iti trimit pe mail niste retete naturiste...
Eu stiam ca folositi si tratamente homeopate, nici un rezultat??


Da Lucas este pe schema homeopata din septembrie dar nu l a ajutat prea tare.Nici eu nu sunt pt antibiotic dar crede ma ca de fff mult timp nu m am mai simtit atat de rau si cu temperatura atat de mare.
Iar la Lucas abia merge antitermicul.Am si homeopate pt scaderea febrei care se dau din ora in ora.
Noi nu avem cada ca sa l pot baga in apa calduta ci numai dus.De obicei il iau in prosop de la dus si il duc la etaj dar este destul de frigut din cauza umiditatii ca altfel noi avem 22 grade in casa.
Iar ciorapeii cu otet mi au zis asistentele de aici ca este o metoda destul de de neplacuta pentru ca la temperatura crescuta copilasii au extremitatile reci si din potriva trebuie sa i le incalzesti adica sa i pui ciorapei caldurosi si sa l lasi doar in body.Iar alcoolul ala din otet nu i tocmai ok sa se resoarba in sange.I am pus si eu cand era mai micut dar nu a scazut mare branza.
De data asta a fost imposibil sa l fac sa bea ceai.Am gasit unul cu eucalipt, echinaceea si macese ff bun dar isi facea sila sa l vomite.Am crezut ca se saturase doar de celelalte dar pur si simplu avea reflexul de voma din cauza mucozitatilor.

Da chiar te rog orice este naturist este binevenit.Mi le trimit din tara.
Cred ca anumite persoane care au facut vaccin au facut o forma usoara de raceala dar in schimb ne au dat noua celorlalti virusii care i am luat din plin altfel nu mi explic de unde racelile astea atat de agresive.
Pur si simplu tusesc pana vomit si nu ma pot opri.

geocoto
Cat despre ramasul la programul intreg trebuie sa i fac si eu curaj lui Lucas ca din martie o sa ramana si el.Dar doar pana la 15.30 si nu se va culca la gradi desi au patuturi nu am vazut copii sa doarma.
Amuzant si in acelasi timp nu prea stii cum sa reactionezi cand vezi hainele copilului tau la altul? unsure.gif Ca nici nu te poti apuca sa l dezbraci tu ...
Exista etichete care se aplica pe hainute mai ales cum ai vostri dorm acolo cu numele copilului si numar de telefon sau cusut de mana initialele.

E frumoasa si perioada asta dar nu i usoara... wub.gif

Pupici Selenei si Andreutei fetitele noastre curajoase de decembrie oFloare1.gif oFloare1.gif tzuc.gif hug.gif

Ma duc sa l pun in pat pe Lucas sa mai profite si el cateva zile de somnul de dupa amiaza desi imi zice ca nu are nevoie.
Maine sper deja sa l duc la gradi ca are o saptamana de cand este acasa.

oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
simina_ana
Ciao......cu putin timp liber si m-am gandit sa va salut....

Suntem bine, sa zicem. Mai avem putin mucisori dar pe ansamblu suntem ok.
Joi mi-a cazut din pat. Pe covor, dar s-a speriat ingrozitor. Eu nu va spun. Nu pot sa-mi iert faptul ca s-a lovit din cauza mea. Am fost o idioata sa-l las acolo in loc sa-l pun in patut. Sper ca nu a patit nimic sau sa pateasca ceva ca as innebuni. Nu a fost inconstient, nu a vomitat, dat ochii peste cap sau sa dea semne de ameteala. Dupa 5 minute de plans s-a linistit pt ca i-am atras atentia. Dar e destul de agitat si roade tot....se vede si ceva la dintisor....nu-mi du seama daca e de la dinti sau de la cazatura nervi.gif nervi.gif
Iancu e tot mai neastamparat si deja am inceput sa-l pedepsim: nu-l mai lasam la desene sau nu primeste ceva bun.....se miorlaie intr-un stil de zici ca nu a vazut in viata lui desene sau nu a manact o cioco.....Si el are cuvinte care le spune invers...din repertoriul cuvinte stalcite va prezentam: pacagali= papagali, sunt botosit= sunt obosit, ajma= pijama, pijeajan= paianjen
Cu gradinita s-a obisnuit dar in fiecare dimineata nu uita sa-mi spuna ca nu vrea la gradi ...azi dimineata il imbracam si-i spun....
eu: pot sa-ti spun un secret?
I: da....
Eu: te iubesc mult, mult, mult de tot.....
El se lasa pe mine ma ia in brate ma pupa...si apoi
I: mami, pot sa-ti spun un secret?
Eu:....da...( in speranta ca imi spune si el ca ma iubeste)
I: nu vreau sa merg a gradi
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

E tot mai smecher ......si face niste mutrite de ma lasa pe spate....si cum gesticuleaza e mortal....actor il fac....

De tata ce sa va spun.....acum e la Fundeni, in Bucuresti. I-au facut ieri coronarografie ....azi asteapta rezultatele filmului si concluzia medicului. Adica sa vada daca ii face operatie ( pe cord deschis) sau ii dau doar tratament. Operatie nu cred ca va accepta ca la fel i-au propus medicii de la Brasov , un sistem de resincronizare cu defibrilator ....o data ca ii este frica, o data de pret 10000 euro. Aici la Fundeni nu stiu cat e pretul dar fiind pe cord deschis nu cred ca va accepta.
Analizele i-au iesit foarte proaste. Pe langa toate ce are ieri am aflat de o insuficienta renala severa si tiroida data peste cap ( cica din cauza asta e atat de nervos)
Mi-e mila de mama ca e singura acolo si ca nu o pot ajuta. Daca nu era Serban sa-l alaptez ma duceam cu ea....Pe ea pica tot greul mai ales cand va ajunge acasa si va trebui sa aiba grija de tata. Acum ma chinui sa-i fac dosarul pentru medicamente ca sa i le pot trimite cat mai repede...I-am facut lui tata mutatie pe SIbiu ca sa ma pot ocupa de dosar si sa nu fie nevoie sa-l vad comisia in fiecare luna....
Uneori am impresia ca sunt intr-un cosmar care nu se mai termina....

S-a trezit Serban ...revin...
Andymar
QUOTE(geocoto @ Feb 7 2012, 02:55 PM) *
Da Lucas este pe schema homeopata din septembrie dar nu l a ajutat prea tare.Nici eu nu sunt pt antibiotic dar crede ma ca de fff mult timp nu m am mai simtit atat de rau si cu temperatura atat de mare.
Iar la Lucas abia merge antitermicul.Am si homeopate pt scaderea febrei care se dau din ora in ora.
Noi nu avem cada ca sa l pot baga in apa calduta ci numai dus.De obicei il iau in prosop de la dus si il duc la etaj dar este destul de frigut din cauza umiditatii ca altfel noi avem 22 grade in casa.
Iar ciorapeii cu otet mi au zis asistentele de aici ca este o metoda destul de de neplacuta pentru ca la temperatura crescuta copilasii au extremitatile reci si din potriva trebuie sa i le incalzesti adica sa i pui ciorapei caldurosi si sa l lasi doar in body.Iar alcoolul ala din otet nu i tocmai ok sa se resoarba in sange.I am pus si eu cand era mai micut dar nu a scazut mare branza.
De data asta a fost imposibil sa l fac sa bea ceai.Am gasit unul cu eucalipt, echinaceea si macese ff bun dar isi facea sila sa l vomite.Am crezut ca se saturase doar de celelalte dar pur si simplu avea reflexul de voma din cauza mucozitatilor.

Da chiar te rog orice este naturist este binevenit.Mi le trimit din tara.
Cred ca anumite persoane care au facut vaccin au facut o forma usoara de raceala dar in schimb ne au dat noua celorlalti virusii care i am luat din plin altfel nu mi explic de unde racelile astea atat de agresive.
Pur si simplu tusesc pana vomit si nu ma pot opri.


O să îți trimit pe mail proiectul meu despre propolis, găsești multe informații și câteva rețete de preparat în casă. Pt noi cel mai eficient a fost siropul de propolis dar să fii sigură înainte că nu e alergic cumva Lucas.
Sincer eu nu sunt deloc de acord cu ce zic asistentele de acolo pt că șosetele cu oțet nu țin rece la picioare din contră, circulația este stimulată. Și oțetul nu conține alcool, este doar acid acetic care nu face nimic rău organismului, mă refer la oțetul făcut din vin... acuma cu ce-l mai lungesc unele fabrici asta nu știu... caută unul natural.
Dacă îți vine să vomiti când tușești înseamnă că nu se rup secretiile și de acolo îți vine greața... Pune-ți pe piept un prosop cu sare cât de caldă o poți suporta. Cât despre ceai, nici Selena nu-l bea dacă nu-l vede roșu ca cel de fructe, de asta am zis că merg combinate. De obicei cele cu efect mai bun au gustul mai rău și pun și niște fructe de pădure, lămâie și miere, îi dă și gust și culoare ca să le placă copiiilor. Dacă nu trece tusea cu astea îți recomand acetil-cisteina dacă găsești pe la voi sau ceva cu bromhexina, la noi este Eurespalul și e ff bun.
Andymar
QUOTE(geocoto @ Feb 7 2012, 02:55 PM) *
Da Lucas este pe schema homeopata din septembrie dar nu l a ajutat prea tare.Nici eu nu sunt pt antibiotic dar crede ma ca de fff mult timp nu m am mai simtit atat de rau si cu temperatura atat de mare.
Iar la Lucas abia merge antitermicul.Am si homeopate pt scaderea febrei care se dau din ora in ora.
Noi nu avem cada ca sa l pot baga in apa calduta ci numai dus.De obicei il iau in prosop de la dus si il duc la etaj dar este destul de frigut din cauza umiditatii ca altfel noi avem 22 grade in casa.
Iar ciorapeii cu otet mi au zis asistentele de aici ca este o metoda destul de de neplacuta pentru ca la temperatura crescuta copilasii au extremitatile reci si din potriva trebuie sa i le incalzesti adica sa i pui ciorapei caldurosi si sa l lasi doar in body.Iar alcoolul ala din otet nu i tocmai ok sa se resoarba in sange.I am pus si eu cand era mai micut dar nu a scazut mare branza.
De data asta a fost imposibil sa l fac sa bea ceai.Am gasit unul cu eucalipt, echinaceea si macese ff bun dar isi facea sila sa l vomite.Am crezut ca se saturase doar de celelalte dar pur si simplu avea reflexul de voma din cauza mucozitatilor.

Da chiar te rog orice este naturist este binevenit.Mi le trimit din tara.
Cred ca anumite persoane care au facut vaccin au facut o forma usoara de raceala dar in schimb ne au dat noua celorlalti virusii care i am luat din plin altfel nu mi explic de unde racelile astea atat de agresive.
Pur si simplu tusesc pana vomit si nu ma pot opri.

Andymar
QUOTE(geocoto @ Feb 7 2012, 03:07 PM) *
Cat despre ramasul la programul intreg trebuie sa i fac si eu curaj lui Lucas ca din martie o sa ramana si el.Dar doar pana la 15.30 si nu se va culca la gradi desi au patuturi nu am vazut copii sa doarma.
Amuzant si in acelasi timp nu prea stii cum sa reactionezi cand vezi hainele copilului tau la altul? unsure.gif Ca nici nu te poti apuca sa l dezbraci tu ...
Exista etichete care se aplica pe hainute mai ales cum ai vostri dorm acolo cu numele copilului si numar de telefon sau cusut de mana initialele.

E frumoasa si perioada asta dar nu i usoara... wub.gif

Pupici Selenei si Andreutei fetitele noastre curajoase de decembrie oFloare1.gif oFloare1.gif tzuc.gif hug.gif

Ma duc sa l pun in pat pe Lucas sa mai profite si el cateva zile de somnul de dupa amiaza desi imi zice ca nu are nevoie.
Maine sper deja sa l duc la gradi ca are o saptamana de cand este acasa.

oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif


Și noi le-am scris numele pe pijamale dar șosetele trebuia să i le dea tati jos că erau groase, cele de luat în ghetuțe. Și când s-au schimbat în pijamale au ajuns din greșeală lângă pătuțul vecinului... De obicei Selena își recunoaște hainele dar nici ea nu a observat că altfel făcea scandal, ține mult la lucrurile ei.
Rose, și ea merge singură la baie, de câteva luni nu mai folosim capacul ei. Se urcă pe wc și la tras apa ajunge pe lângă wc, nu trebuie să se urce. De spălat o spăl eu pe mâini acasă că nu ajunge dar la grădi au chiuvete la nivelul lor și se descurca. Cu ștersul stăm mai rău și noi, ea face invers și le-am zis bonelor să o șteargă ele. Totuși o verific și eu în fiecare seara și ne spălăm să nu facem vreo infecție.
Rose68
mi-ar folosi ceva etichete care sa se poate scoate si sa reaplice.....nu de alta dar pitica asta a mea in fiecare dimineata isi alege alte hainute caci altfel avem scandal mare....se trezeste si zice azi vreau rochita mov....mov sa fie altfel e chiraiala si plinsete......la inceput am incercat sa nu fac ca ea dar nu e chip....o duceam plinsa zi de zi:))) si la un moment dat am cedat
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 6 2012, 02:38 PM) *
Salut lume!
Eu de vreo saptamina nu ma mai lasa sa postez….
Dimineata am scris un roman si nu s-a postat….nu am mai avut rabdare sa il rescriu
Andreea, aproape sigur Selena nu are nimic…..asa a fost povestea cu vreo 3-4 colegi de ai Andreei la inceput de gradi….sunt prea multe lucruri noi deodata….si mediul si copii si educatoarele….eu zis sa stai linistita dar sa o urmaresti atent….e la gradi cu program scurt sau prelungit?
Geo tare imi pare rau sa aud ca sunteti bolnaviori……….As innebuni cu Andreea acasa fara sa o duc la gradi….acum s-a schimbat si tot timpul vrea sa faca ceva dar eu sa ii fiu alaturi….deseneaza juma de ora apoi vrea sa asculte cintecele, ba vrea sa ne jucam cu un joc ba cu altul, ba vrea afara sa se joace….si tot asa e tot intr-o forfota toata ziua
Pupa-m si puiul cu ochi albastri…..tare fain ii mai alegi cuciulile….cum zice Andreea

perlutza a la Andreea: ies ieri din baie cu parul ud: [b]tati, tati, mami e futulita........uneori zice fuciulita......adica ciufulita............mai incurca silabe....in loc de camila zice constant calima.....[/b]

Va pupam cu drag!!!!


Fuciulit-o!!!! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
asa a devenit la noi...nu mai vrea sa faca nimic fara unul din noi...nu se joaca singur!!!mai rau este ca pt ca-i este dor de mine ,atunci cand vin acasa vrea sa fac totul numia eu...si eu nu mai stiu p ce sa pun mana cateodata!!!
QUOTE(Rose68 @ Feb 7 2012, 12:58 PM) *
Andreea asta e inceputul...de multe ori am gasit hainutele Andreei pe alti copii....acum o saptamina chiar m-am chinuit sa ii iau pulovarasul de pe prietena ei.....care zicea ca ei ii place si nu il mai da Andreei....ea are prostul obicei sa se dezbrace....cind era mai cald am gasit-o si desculta.....asa face si acasa.....niciodata nu am gasit-o pe ea cu hainele altora:))) dar invers destul de des.....

Selena se duce singura la toaleta? isi ridica singurica tot?...Andreea o lasa doamnele singura pentru ca se descurca cit de cit....desi le trage strimb pe ea....dar nu se sterge bine de pisulici...uneori....si am ajuns sa o verific zilnic:((((((
nici acasa nu mai foloseste colacul reductor....se chinuie un pic caci ajunge mai greu...dar se urca....totusi mie frica sa o las singura in baie caci am multe substante de curatat si sa nu ii vina vreo idee....si trasul apei e periculos caci fiind mica tre sa se urce pe WC:((( iar pentru spalatul pe maine se urca pe un scaunel care tot asa mi se pare nesigur:(((
astazi am dus-o pe vreme de Siberia....initial nu am vrut sa o duc desi locuim aproape....dar m-a sunat o mamica sa imi zica faptul ca fetita ei e la gradi, doar ea, 2 educ si 2 ingrijitoare.....si m-a sunat pe mine si pe mamica unei alte fetite care locuim aproape sa le aducem si pe ele.....cind am ajuns cu tot cu Andreea se facusera 5 copii.....directoarea se gandea ca de maine sa intrerupa pentru 4-5 zile gradi:)))...

e bine cind sunt putini copii, pentru ca se ocupa mai intens de ei.....
offff, acum citesc ce incoerent am scris.............dar mie sila sa mai redactez 1 data:))))

m-am gandit azi dim la 6.27 la voi...in fiecare dim la autobuz vine un copilas de 3 anisori cu mamica...i este asa de frig ca plange saracul!!!
e bine ca o duci ...ca nu refuzi,...ca nu te lasi batuta...asa o calesti!!! tzuc.gif wub.gif

QUOTE(geocoto @ Feb 7 2012, 01:55 PM) *
Da Lucas este pe schema homeopata din septembrie dar nu l a ajutat prea tare.Nici eu nu sunt pt antibiotic dar crede ma ca de fff mult timp nu m am mai simtit atat de rau si cu temperatura atat de mare.
Iar la Lucas abia merge antitermicul.Am si homeopate pt scaderea febrei care se dau din ora in ora.
Noi nu avem cada ca sa l pot baga in apa calduta ci numai dus.De obicei il iau in prosop de la dus si il duc la etaj dar este destul de frigut din cauza umiditatii ca altfel noi avem 22 grade in casa.
Iar ciorapeii cu otet mi au zis asistentele de aici ca este o metoda destul de de neplacuta pentru ca la temperatura crescuta copilasii au extremitatile reci si din potriva trebuie sa i le incalzesti adica sa i pui ciorapei caldurosi si sa l lasi doar in body.Iar alcoolul ala din otet nu i tocmai ok sa se resoarba in sange.I am pus si eu cand era mai micut dar nu a scazut mare branza.
De data asta a fost imposibil sa l fac sa bea ceai.Am gasit unul cu eucalipt, echinaceea si macese ff bun dar isi facea sila sa l vomite.Am crezut ca se saturase doar de celelalte dar pur si simplu avea reflexul de voma din cauza mucozitatilor.


Cred ca anumite persoane care au facut vaccin au facut o forma usoara de raceala dar in schimb ne au dat noua celorlalti virusii care i am luat din plin altfel nu mi explic de unde racelile astea atat de agresive.
Pur si simplu tusesc pana vomit si nu ma pot opri.

bun sfatul cu otetul...asta stiam si eu de öla mama,....nu am avut cum sa probez...dar cand am povestit cu cate cineva...mi-au spus si ei ca otetul chiar si diluat...p piele nu este ok!!!deci au avut dreptate sa inteleg....noi nu am probat !!!
imi pare rau sa aud ca sunteti asa bolnaviori...brrrrrr....cunosc si eu starea de voma continua dar nu din cauza racelii ci din cauza oboselii!!!
ai primit si tu ceva tratament???dc fumai macar mna...era clar cu atata tuseala la raceala!!!
eu pot sa-ti spun ce am facut eu ...am facut cum am crezut ca ar reactiona org meu mai bine...si cred ca a functionat!!!e adev ca impotriva virusilor nu cred ca functioneaza asa bine....adevarul este ca noi si suntem f diferiti....reactionam diferit !!!
eu nu am facut nici un vaccin de gripa...desi voiam initial in noiembrie...dar apoi am zis...hai sa vad ce se intampla!!!desi ma duc in fiecare dim afara la 6 la -16-18 grade...uneori si cu bicicleta...somn nu prea, ca asa este modelul la munca si familie...nici urma de raceala!!!la lucru erau jumate din ei bolnavi la un mom dat de ....diaree liwlol.gif unsure.gif ...dar multumesc lui Dumnezeu....
sincer cred ca stiu ce a ajutat....!!!poate o sa razi...dar eu cred ca sunt iesirile bruste la sub 0 grade din sauna!!!poate sa probezi si tu toamna viitoare...si lui Dari tot asa i-am facut!!!merita incercat....dar toamna intensiv!!!dar sa nu crezi ca dau sfaturi...ma gandesc doar ce cred ca a functionat la noi!!! hug.gif
ceva imi spune ca asta a functionat ....si mi-as dori sa functioneze si la voi!!!bine...febra la voi stiu ca este alta poveste.... crybaby.gif mai este adev ca noi inca nu mergem la gradi...probabil ca atunci cand vom incepe vom avea si noi parte de putina distractie....desi nu l-am ferit de copii bolnavi in parc ,la locuri de joaca sau mia stiu p unde,ma astept si eu la nitica distractie!!! unsure.gif
va imbratisam virtual in speranta ca deja va merge mai bine.... hug.gif
anku
Geo merci de mailul cu Pangasius... si eu sunt innebunita sa nu mananc asa ceva de vreo 5 ani !!!si la lucru cand este Buffet si mancam intreb ce fel de peste este...cand zice Pangasius imi retrag mainile de zici ca frige!!!! liwlol.gif
din pacate...cred ca p viitor tot corcitori de astia de pesti chinuiti in spatii mici impotriva firii si dezv naturale ,indopati cu hormoni si med impotriva fricii ,o sa mancam...ptr ca oceanele nu mai au peste ....aratau la documentar...in 1600 pecuiai pesti cu sulita sau teapa asa mult era...acum????????plase intregi si cateodata fff putin....asa ca se vor gandi ei sa faca cat mai multe corcituri de astea....si nici nu o sa stim...dar mna...mancam sanatos!!!asa mananc eu peste crud afumat,deeeeee...in mintea mea era f sanatos doh.gif ...barbate-meu zice mereu ca-mi iau si doza de med...si nu stiu dc ai obs...dar prod si dependenta...mie 2 kg de peste dc mi-ai pune p masa...as manca pana as plesni!!!
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 8 2012, 08:28 AM) *
mi-ar folosi ceva etichete care sa se poate scoate si sa reaplice.....nu de alta dar pitica asta a mea in fiecare dimineata isi alege alte hainute caci altfel avem scandal mare....se trezeste si zice azi vreau rochita mov....mov sa fie altfel e chiraiala si plinsete......la inceput am incercat sa nu fac ca ea dar nu e chip....o duceam plinsa zi de zi:))) si la un moment dat am cedat

ce vrei draga???este in trend...cocheta de mica!!!! wub.gif wub.gif wub.gif
geocoto
Buna mamici,

In primul rand Andreea vreau sa ti multumesc frumos pentru sfaturi si emailul cu propolis.Ma apuca asa cateodata disperarea si uit din sfaturile babesti pe care le stiu, dar sfaturile tale m au ajutat.Cand esti la inceput de raceala parca ai vrea sa iei de toate sa treaca mai redepe si nu te gandesti ca tot intr o saptamana trece...
Anku si la noi la fel nu ar face nimic fara mine.Daca reusesc sa stau sa ma ocup de el o ora cel putin parca pe urma nu mai este asa de dependent dar...
Ieri a stat Juf (educatoarea) si l a laudat vreo 20 de minute de a venit taticul ff umflat in pene si aseara au dormit impreuna.Prima noapte cand am si eu posibilitatea sa dorm continuu dupa o lunga perioada de timp.Dar cum organismul meu s a obisnuit sa se trezeasca peste noapte de cateva ori asa s a intamplat si azi noapte.O data a visat si m a strigat si eu repede bucuroasa sa ma duc la el ca are nevoie de mine dar de unde pana sa ma dau jos din pat deja adormise la loc..
Daca nu mi gasesc ceva de facut o sa l sufoc cu prezenta mea cred..ca mai mult mie imi este greu sa l las fara mine decat lui....


Rose ai dat o pe Andreuta la cursuri de patinaj?Super simpatice pozele cu ea.

Pup oFloare1.gif

Rose68
QUOTE(geocoto @ Feb 10 2012, 12:31 PM) *
Buna mamici,

In primul rand Andreea vreau sa ti multumesc frumos pentru sfaturi si emailul cu propolis.Ma apuca asa cateodata disperarea si uit din sfaturile babesti pe care le stiu, dar sfaturile tale m au ajutat.Cand esti la inceput de raceala parca ai vrea sa iei de toate sa treaca mai redepe si nu te gandesti ca tot intr o saptamana trece...
Anku si la noi la fel nu ar face nimic fara mine.Daca reusesc sa stau sa ma ocup de el o ora cel putin parca pe urma nu mai este asa de dependent dar...
Ieri a stat Juf (educatoarea) si l a laudat vreo 20 de minute de a venit taticul ff umflat in pene si aseara au dormit impreuna.Prima noapte cand am si eu posibilitatea sa dorm continuu dupa o lunga perioada de timp.Dar cum organismul meu s a obisnuit sa se trezeasca peste noapte de cateva ori asa s a intamplat si azi noapte.O data a visat si m a strigat si eu repede bucuroasa sa ma duc la el ca are nevoie de mine dar de unde pana sa ma dau jos din pat deja adormise la loc..
Daca nu mi gasesc ceva de facut o sa l sufoc cu prezenta mea cred..ca mai mult mie imi este greu sa l las fara mine decat lui....
Rose ai dat o pe Andreuta la cursuri de patinaj?Super simpatice pozele cu ea.

Pup oFloare1.gif



am dat-o dar nu am intrebat ortopedul daca are voie asa ceva. Noua ne recomandase balet si inot.....la balet abia din toamna se face grupa de pitici, varsta minima 4 ani....aranjez eu cumva ca va fi pe aproape.....iar la inot tot asa 4 ani mi-au zis....si tot asa voi incerca la vara..........sa vedem ce ii place....
La patinaj a stat aproape o ora fara probleme, ii turuia gurita intruna....i-a facut capul calendar intructorului.........a fost dragoste la prima vedere intre ei............dar exact cind mai erau 5 minute de oboseala a cazut....nu rau, dar suficient cit sa se sperie si sa spuna: nu mai vleau niciodata...dar nu va fi asa....o sa mergem si eventual o las doar sa se uite la prietenele ei....sigur va vrea si ea...........nu am platit un curs ci doar 1 ora....si o pot aduce de 2 ori pe saptamina...caci doar atunci se ocupa de copii pina in 5 ani..si patinele erau cam mari.....le luase amica ei pe cele cu 2 nr mai mici.....ele fiind egale la piciorus desi a mea e cu 8 cm mai scunda
Andymar
Buna seara mamici!!! Geo sper sa-ti fie de folos retetele alea, eu una atata m-am minunat de ce am invatat la cursurile de apiterapie... cica se poate trata cardiopatia ischemica, ciroza hepatica si multe altele... Cum mai sunteti voi, v-a mai trecut putin raceala? Incearca sa nu-l sufoci prea mult pe Lucas ca o sa fie tare mamos mai incolo si n-o sa se descurce singur. Daca nu ma opresc si eu ajung la fel cu Mihaita, nu stiu de noi mamele ii rasfatam mai mult pe baietei... oare din cauza ca fetitele au instinctul matern si sunt mai descurcarete?

Rose ma bucur pt Andreea ca invata sa patineze. Si noi de cate ori trecem pe langa patinoar imi zice ca vrea si ea, dar eu nu ma stiu da prea bine si instructor nu este... Asa ca noi ne dam mai mult cu saniuta la tara.
Incet incet ne acomodam cu gradinita, nu mai plange asa ca inainte.
anku
Buna seara mamicilor...

ma bucur sa vad ca sunteti asa active....ca mai stie lumea cate ceva!!!
acum ne-am intors si noi de afara...am ajuns acasa abia la 16 deci numai p seara am avut cum sa-l scot...maine am deja program cu el la joaca...

Geo....deci va merge mai bine??? hug.gif
la noi din pacate asa este in fiecare zi...si la un mom obosesti indiferent ca nu vrei....!!!minut de minut cu el,toata curatenia numai in casa cu el ...venita dupa 9-10 ore de munca!!!dar...sa privim partea plina a paharului...bine ac ne tine Dumnezeu in viata si sanatosi!!!

Rose...ma bucur pt activitatile voastree...intr-adevar minunate!!! hug.gif

Andymar felicitari pt acomodarea la gradi!!! hug.gif


ma duc dar vreau sa revin...tocmai trece printr-o criza de plans!!!bineinteles...pt ca nu i-am dat atentie cat am scris!!!
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 4 2012, 11:01 AM) *

suras de smecher care face fapte bune ...sub brad!!! liwlol.gif
si pozica din ianuarie....


toate caciulitele care le vedeti in poze...toate le-a pierdut!!!cumparam caciuli in sfanta veselie!!! liwlol.gif


Ochisorii astia ma fascineaza.....sunt topita dupa ei....
Darius tot mai frumos se face si tot mai neamt liwlol.gif liwlol.gif...o sa dea fetele pe spate cu siguranta....eu una cel putin sunt indragostita partners.gif

Cum ti-ai petrecut zilele libere?
simina_ana
Rose.....o sa avem si noi patinatori in concursuri? Ce frumos....ma bucur ca Andreea incearca acest sport....
Si-mi place cum ii sta cu breton...
Andymar
Bună dimineața mamici, și eu mă bucur că se reia activitatea pe aici... am crezut că o să disparem de pe forum... Eu am avut probleme cu forumul în ultima vreme și mai mult am citit decât scris. Pot spune că măcar o dată pe zi apuc și eu să intru acum că Selena merge la grădiniță. S-a schimbat ff mult în astea 2 săpt, vb altfel și parcă e puțin mai ascultătoare, vedem noi mai încolo. Ce îmi place cel mai mult e că se culcă singură, se pune în pat și pe mine mă trimite la Mihăiță, înainte adormea tot cu masaj și scarpinat pe spate... Dar am avut azi dimineața și o surpriză neplăcută, s-a trezit cu o tuse destul de urâtă și deja i-am pus la fiert sirop de nucă și ceapă. Apropo Geo am uitat să-ți zic și de asta, e ff bun și Selena ar bea toată ziua... I-am dat de dimineața și o cană cu ceai de fructe de pădure în care am pus tinctură de propolis și multă lămâie. Câteodată îi dau și lacrimile când tușește, sper să-i treacă până luni și mai ales să nu facă febră. Până atunci încerc să o țin cât mai departe de Mihăiță dar e greu că numai pe el ar sta. Fug că e gata siropelul, așa frumos miroase în bucătărie... Vă pupăm pe toți!
simina_ana
QUOTE(Andymar @ Feb 11 2012, 09:52 AM) *
Bună dimineața mamici, și eu mă bucur că se reia activitatea pe aici... am crezut că o să disparem de pe forum... Eu am avut probleme cu forumul în ultima vreme și mai mult am citit decât scris. Pot spune că măcar o dată pe zi apuc și eu să intru acum că Selena merge la grădiniță. S-a schimbat ff mult în astea 2 săpt, vb altfel și parcă e puțin mai ascultătoare, vedem noi mai încolo. Ce îmi place cel mai mult e că se culcă singură, se pune în pat și pe mine mă trimite la Mihăiță, înainte adormea tot cu masaj și scarpinat pe spate... Dar am avut azi dimineața și o surpriză neplăcută, s-a trezit cu o tuse destul de urâtă și deja i-am pus la fiert sirop de nucă și ceapă. Apropo Geo am uitat să-ți zic și de asta, e ff bun și Selena ar bea toată ziua... I-am dat de dimineața și o cană cu ceai de fructe de pădure în care am pus tinctură de propolis și multă lămâie. Câteodată îi dau și lacrimile când tușește, sper să-i treacă până luni și mai ales să nu facă febră. Până atunci încerc să o țin cât mai departe de Mihăiță dar e greu că numai pe el ar sta. Fug că e gata siropelul, așa frumos miroase în bucătărie... Vă pupăm pe toți!



Insanatosire grabnica Selena.....te pune mami pe picioare cat ai zice peste....

Si noi suntem cu amigdalele cred...la palpat se simt marite. Aseara mi-a facut febra 39,9...toata noaptea l-am pazit ca mi-a fost frica sa nu urce....abia spre dimineata i-a scazut si acum e la 37,7 ...astept pana la 10,30 sa o sun pe homeopata...
Suntem si singuri weekendul asta ca tati a pecat la Bucuresti sa-i ia pe ai mei si sa-i duca in sfarsit acasa.....dupa o luna ....
Weekend placut va dorim!
Andymar
QUOTE(simina_ana @ Feb 11 2012, 10:08 AM) *
Insanatosire grabnica Selena.....te pune mami pe picioare cat ai zice peste....

Si noi suntem cu amigdalele cred...la palpat se simt marite. Aseara mi-a facut febra 39,9...toata noaptea l-am pazit ca mi-a fost frica sa nu urce....abia spre dimineata i-a scazut si acum e la 37,7 ...astept pana la 10,30 sa o sun pe homeopata...
Suntem si singuri weekendul asta ca tati a pecat la Bucuresti sa-i ia pe ai mei si sa-i duca in sfarsit acasa.....dupa o luna ....
Weekend placut va dorim!


Mulțumim mult, și lui Iancu îi dorim să se facă bine cât mai repede! Șerban ce mai face, încă nu vrea să stea în funduleț? Pe Mihăiță dacă îl pun pe pernă se ridică în fund, stă 1-2 secunde apoi pică în nas sau pe o parte. Încă e prea mic și dacă îl iau în brațe numai în fund vrea și se agață de tot ce prinde. Weekend plăcut vă dorim și noi!
PS: Cu ce vă cadorisiți soții de Valentine's Day? Eu am vrut să închiriez pt mâine o pistă de bowling că ne place mult să dăm cu bila, dar a fost el mai harnic și a luat bilete la un centru spa tot pe mâine și o pizza cu prietenii în seara asta... Așa că eu trebuie să-i cumpăr ceva că de ieșire s-a ocupat el. A fost harnic, a combinat-o până și pe mama să stea cu copiii...
simina_ana
QUOTE(Andymar @ Feb 11 2012, 12:59 PM) *
Mulțumim mult, și lui Iancu îi dorim să se facă bine cât mai repede! Șerban ce mai face, încă nu vrea să stea în funduleț? Pe Mihăiță dacă îl pun pe pernă se ridică în fund, stă 1-2 secunde apoi pică în nas sau pe o parte. Încă e prea mic și dacă îl iau în brațe numai în fund vrea și se agață de tot ce prinde. Weekend plăcut vă dorim și noi!
PS: Cu ce vă cadorisiți soții de Valentine's Day? Eu am vrut să închiriez pt mâine o pistă de bowling că ne place mult să dăm cu bila, dar a fost el mai harnic și a luat bilete la un centru spa tot pe mâine și o pizza cu prietenii în seara asta... Așa că eu trebuie să-i cumpăr ceva că de ieșire s-a ocupat el. A fost harnic, a combinat-o până și pe mama să stea cu copiii...



Am fost la homeopata...am primit tratament si acum ne-am pus pe treaba....daca nu face febra poate mergem si la ziua unui prieten de-al lui ca de dimineata ma tot intreaba daca mergem....saracutul, isi doreste tare mult sa mergem si face eforturi disperate pt asta....a papat tot din farfurie, bea lichide ca stie ca asa trebuie la febra....deocamdata e ok si sper sa ramana asa...

Cu 14 feb inca nu stiu ce sa zic....e posibil sa fiu singura acasa cu piticii biggrin.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 7 2012, 02:44 PM) *
Ciao......cu putin timp liber si m-am gandit sa va salut....

Suntem bine, sa zicem. Mai avem putin mucisori dar pe ansamblu suntem ok.
Joi mi-a cazut din pat. Pe covor, dar s-a speriat ingrozitor. Eu nu va spun. Nu pot sa-mi iert faptul ca s-a lovit din cauza mea. Am fost o idioata sa-l las acolo in loc sa-l pun in patut. Sper ca nu a patit nimic sau sa pateasca ceva ca as innebuni. Nu a fost inconstient, nu a vomitat, dat ochii peste cap sau sa dea semne de ameteala. Dupa 5 minute de plans s-a linistit pt ca i-am atras atentia. Dar e destul de agitat si roade tot....se vede si ceva la dintisor....nu-mi du seama daca e de la dinti sau de la cazatura nervi.gif nervi.gif
Iancu e tot mai neastamparat si deja am inceput sa-l pedepsim: nu-l mai lasam la desene sau nu primeste ceva bun.....se miorlaie intr-un stil de zici ca nu a vazut in viata lui desene sau nu a manact o cioco.....Si el are cuvinte care le spune invers...din repertoriul cuvinte stalcite va prezentam: pacagali= papagali, sunt botosit= sunt obosit, ajma= pijama, pijeajan= paianjen
Cu gradinita s-a obisnuit dar in fiecare dimineata nu uita sa-mi spuna ca nu vrea la gradi ...azi dimineata il imbracam si-i spun....
eu: pot sa-ti spun un secret?
I: da....
Eu: te iubesc mult, mult, mult de tot.....
El se lasa pe mine ma ia in brate ma pupa...si apoi
I: mami, pot sa-ti spun un secret?
Eu:....da...( in speranta ca imi spune si el ca ma iubeste)
I: nu vreau sa merg a gradi
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

E tot mai smecher ......si face niste mutrite de ma lasa pe spate....si cum gesticuleaza e mortal....actor il fac....

De tata ce sa va spun.....acum e la Fundeni, in Bucuresti. I-au facut ieri coronarografie ....azi asteapta rezultatele filmului si concluzia medicului. Adica sa vada daca ii face operatie ( pe cord deschis) sau ii dau doar tratament. Operatie nu cred ca va accepta ca la fel i-au propus medicii de la Brasov , un sistem de resincronizare cu defibrilator ....o data ca ii este frica, o data de pret 10000 euro. Aici la Fundeni nu stiu cat e pretul dar fiind pe cord deschis nu cred ca va accepta.
Analizele i-au iesit foarte proaste. Pe langa toate ce are ieri am aflat de o insuficienta renala severa si tiroida data peste cap ( cica din cauza asta e atat de nervos)
Mi-e mila de mama ca e singura acolo si ca nu o pot ajuta. Daca nu era Serban sa-l alaptez ma duceam cu ea....Pe ea pica tot greul mai ales cand va ajunge acasa si va trebui sa aiba grija de tata. Acum ma chinui sa-i fac dosarul pentru medicamente ca sa i le pot trimite cat mai repede...I-am facut lui tata mutatie pe SIbiu ca sa ma pot ocupa de dosar si sa nu fie nevoie sa-l vad comisia in fiecare luna....
Uneori am impresia ca sunt intr-un cosmar care nu se mai termina....

S-a trezit Serban ...revin...

S-au intors de la Fundeni???cum mai este???
10000 euro???astia is nebuni la cap???de unde cred ei ca se stranf 10000 euro hop si asa!!!nu preia nimic nimic casa de asigurari???
anku
QUOTE(Andymar @ Feb 11 2012, 08:52 AM) *
Bună dimineața mamici, și eu mă bucur că se reia activitatea pe aici... am crezut că o să disparem de pe forum... Eu am avut probleme cu forumul în ultima vreme și mai mult am citit decât scris. Pot spune că măcar o dată pe zi apuc și eu să intru acum că Selena merge la grădiniță. S-a schimbat ff mult în astea 2 săpt, vb altfel și parcă e puțin mai ascultătoare, vedem noi mai încolo. Ce îmi place cel mai mult e că se culcă singură, se pune în pat și pe mine mă trimite la Mihăiță, înainte adormea tot cu masaj și scarpinat pe spate... Dar am avut azi dimineața și o surpriză neplăcută, s-a trezit cu o tuse destul de urâtă și deja i-am pus la fiert sirop de nucă și ceapă. Apropo Geo am uitat să-ți zic și de asta, e ff bun și Selena ar bea toată ziua... I-am dat de dimineața și o cană cu ceai de fructe de pădure în care am pus tinctură de propolis și multă lămâie. Câteodată îi dau și lacrimile când tușește, sper să-i treacă până luni și mai ales să nu facă febră. Până atunci încerc să o țin cât mai departe de Mihăiță dar e greu că numai pe el ar sta. Fug că e gata siropelul, așa frumos miroase în bucătărie... Vă pupăm pe toți!

deci azi obs deja schimbari???bv... love1.gif
du-te si la dr cu ea dc insista tuseala...si eu zic aca tata timp cat nu are febra este ok...dar stii tu mai bine ce se intampla cu racelile netratate corespunzator....
da..intr-adevar mi-a dat si mie ceai de nuca si ceapa mama odata...si imediat mi-a pierit tuseala!!! unsure.gif e f bun....

QUOTE(simina_ana @ Feb 11 2012, 09:08 AM) *
Insanatosire grabnica Selena.....te pune mami pe picioare cat ai zice peste....

Si noi suntem cu amigdalele cred...la palpat se simt marite. Aseara mi-a facut febra 39,9...toata noaptea l-am pazit ca mi-a fost frica sa nu urce....abia spre dimineata i-a scazut si acum e la 37,7 ...astept pana la 10,30 sa o sun pe homeopata...
Suntem si singuri weekendul asta ca tati a pecat la Bucuresti sa-i ia pe ai mei si sa-i duca in sfarsit acasa.....dupa o luna ....
Weekend placut va dorim!

39.9!!!! unsure.gif 37.7 ar fi perfect ...dar noaptea ..a avut febra mare!!!
cea zis dr...ai mai sunat???
aaaaaaaaa....deci se duc ai tai acasa!!!sa inteleg ca s-a mai rezolvat cate ceva???

QUOTE(Andymar @ Feb 11 2012, 11:59 AM) *
Mulțumim mult, și lui Iancu îi dorim să se facă bine cât mai repede! Șerban ce mai face, încă nu vrea să stea în funduleț? Pe Mihăiță dacă îl pun pe pernă se ridică în fund, stă 1-2 secunde apoi pică în nas sau pe o parte. Încă e prea mic și dacă îl iau în brațe numai în fund vrea și se agață de tot ce prinde. Weekend plăcut vă dorim și noi!
PS: Cu ce vă cadorisiți soții de Valentine's Day? Eu am vrut să închiriez pt mâine o pistă de bowling că ne place mult să dăm cu bila, dar a fost el mai harnic și a luat bilete la un centru spa tot pe mâine și o pizza cu prietenii în seara asta... Așa că eu trebuie să-i cumpăr ceva că de ieșire s-a ocupat el. A fost harnic, a combinat-o până și pe mama să stea cu copiii...

cu nimic.... biggrin.gif nici el nu-si da osteneala....deci reciproc!!! liwlol.gif
ooooooooooooo.....centru spa!!!!!multaaaaaaaaaaaaaa relaxare si sa va simtiti bine!!!ff frumos intr-adevar!!!! hug.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 11 2012, 07:21 AM) *
Ochisorii astia ma fascineaza.....sunt topita dupa ei....
Darius tot mai frumos se face si tot mai neamt liwlol.gif liwlol.gif...o sa dea fetele pe spate cu siguranta....eu una cel putin sunt indragostita partners.gif

Cum ti-ai petrecut zilele libere?

multumim multumim....

nu am avut liber...am fost al scoala...plec la 6.20 din casa si ma intorc cam p la 17.30-18 acasa...merg cu trenul 30 km...asa ac distractie...nu vin trenurile la timp...lunea trecuta am asteptat 2 ore dupa tren dim!!!oricum...tot e mai bine decat sa fac la lucru 10-15 km p zi plus stress....si sapt viitoare mai am scoala...si apoi abia in mai mai am scoala!!!
am avut teza....prima mea teza in lb germana ....jaleeeeeeeeeeee.....am invatat 4 zile pt un 7...acum...e binisor avand in vedre ca profa este deosebit de zgarcita la note...a fost matematica multa combinata cu teorie!!!
mi-a sunat telu in pauza mare...si am zis sa nu vb p coridor ca mna...si am fugit in toaleta...si ce crezi draga???a intrat o profa dupa mine in toaleta si mi-a smucit telu din mana...am ramas socata!!!sa intri in toaleta ca sa iei un tel...i-am explicat ca eu chiar nu vb cu nimerni decat cu sotul...ca am un copil mic acasa....degeaba, mi l-a confiscat!!!noroc ca m-am plans p la x si y si l-am primit innapoi la sf orelor...hi hi!!!

in rest ieri l-am dus la un loc de joaca toata ziua...si azi il duc la plimbare cu trenul....!!!sapt trecuta am fost al un catel...dar mai mult de 2 ore afara nu pt ca murim de frig!!! liwlol.gif

nu ne pui si noua o pozica cu Serbanel si Iancu??? love1.gif
Andymar
QUOTE(anku @ Feb 12 2012, 09:22 AM) *
S-au intors de la Fundeni???cum mai este???
10000 euro???astia is nebuni la cap???de unde cred ei ca se stranf 10000 euro hop si asa!!!nu preia nimic nimic casa de asigurari???


Da știi că numai la noi se poate așa ceva, ăștia chiar sunt nebuni... Știi ce am văzut nu demult la știri? Că la unul/una i-a decontat casa de asigurări 50000 euro pt operația de schimbare de sex! Păi la năucii ăia le fac mofturile și la un om ce are nevoie reală de un transplant nimic? Ar trebui mai ales la cardiaci să le plătească măcar jumătate... dacă nu tot!
anku
QUOTE(Andymar @ Feb 12 2012, 08:49 AM) *
Da știi că numai la noi se poate așa ceva, ăștia chiar sunt nebuni... Știi ce am văzut nu demult la știri? Că la unul/una i-a decontat casa de asigurări 50000 euro pt operația de schimbare de sex! Păi la năucii ăia le fac mofturile și la un om ce are nevoie reală de un transplant nimic? Ar trebui mai ales la cardiaci să le plătească măcar jumătate... dacă nu tot!

stiu ca tata a facut o Colonscopie acum 2 sapt...sia a fcaut-o intr-adevar prin casa de asigurari dupa muuuuuuulte umblari...din pacate dr la chemat deja cu o zi inainte maram sa-l preg pt colonscopie...ia scris o reteta intr-un min...si in a l doilea minuta au iesit afara din cabinet... liwlol.gif si tata a mai vb cu colegi si au ajuns la concluzia ca asteapta ceva...ia dat ceva lei... dar oricum...fata de 300 cat era pretul normal ,a scutit ceva!!!

doamneeeeee-...serios...au fost de acord romanii sa plateasca 50000 euro numai ptr o schimbare de sex???doamneeeeee...pai nici aici nu-ti deconteaza asa ceva...nici nu se ppune probl...apoi astia chiar sunt smititi sa dea pt o schimbare de sex 50000 si sa nu ajute oamenii care au muncit si au cotizat zeci de ani la statul roman!!!eu sunt f suparata din cauza pensiei calculate lui tata dupa 41 ani de lucru efectivi...ar fi vrut sa iasa la 62 ani,ca nu ami poate,e bolnav,se plimba cu spreyul de astm dupa el...face cel putin o criza p zi ,plus colonul ...deci peste 2 ani ar fi 43 ani lucrati efectiv...si ce crezi???i da pensie 500 lei....vai si amar!!!nu a castigat el nici f bine...dar nici f rau!!!dar i da penalizare de 45% am inteles la pensie dc iasa la 62!!!
cel mai bine o au astia in pensii de boala...e culmea nu asa!!!MAFIEEEEEEEEEEEEEEEEE ohmy.gif
anku
Cântăreața Whitney Houston a murit sâmbătă, la vârsta de 48 de ani. Cauza morții sale nu este cunoscută, însă în ultimii ani, Whitney a avut mari probleme cu drogurile. Vestea a fost anunțată de către managerul cântăreței, Kristen Foster, care a refuzat să dea mai multe detalii despre cauza morții cântăreței, notează CBSNews.com.

Decesul cântăreței a fost pronunțat la ora 3:55 PM, ora locală, la hotelul Beverly Hilton, din Beverly Hills, după ce eforturile de resuscitare au eșuat, a anunțat un purtător de cuvânt al poliției, citat de CNN. Locotenentul Mark Rosen, de la poliția din Beverly Hills, a declarat că nu există semne "vizibile ale unei intenții criminale", dar că investighează cauza morții.

Artista a decedat în camera sa de la etajul al patrulea al hotelului Beverly Hilton, iar trupul său a rămas deocamdată în acel loc, în timp ce detectivii din Beverly Hills analizează încăperea în căutare de eventuale indicii, scrie și Associated Press




DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA oFloare1.gif
anku
are cineva vreun site cu franceza dar chiar pt incepatori care nu stiu nici un cuvant in franceza???
ar fi bine dc as ramane la franceza...dar....nu am nici un cuvant in franceza invatat...si ar insemna ca joi as ajunge acasa abia la 19.30...nu stiu ce sa fac!!!ca mi-ar fi buna...nu zic nu!!!
anku
duminica trecuta...

...


nu stiu dc observati ceva figuri p peretele de piatra...
mi-a placut...
simina_ana
Initial am zis si eu ca sustine CAS-ul ceva....dar de unde....10000 e pretul cu tot cu coplata, adica operatia ar fi mult mai mult la liber sa zic asa. Dar asta in spital privat....Nebuni....pur si simplu nebuni....nici nu ma mai mira ca au dat 50000 pt 0 operatie de schimbare de sex

AU ajuns ai mei ieri acasa in sfarsit. Din 9 ianuarie plecati. Au gasit 10 grade in casa...daca nu a functionat centrala . ZIceau ca azi noapte au dormit infofoliti pur si simplu.....cu plapuma si cu 2 paturi peste ei.....isi scoateqau nasul de sub plapuma din cand in cand ca sa mai respire.....dar il bagau la loc ca inghetau. De aseara de la 7 merge centrala intr-una si inca nu s-au incalzit peretii cum trebuie....
anku
bine ca au ajuns acasa sanatosi...sau relativ sanatosi...
si ce va face tatal tau acum???

daaaaaa,,....cred...imi aduc si eu aminte ca tare greu se incalzeste dc nu este izolat cum tb si nu este nimeni acasa....la noi se simtea cand nu eram 3-4 zile acasa la Rusciori...apoi o luna...cred ca crapa tot de frig...
la casa lui Mishi, doamna care administreaza a fost operata...si nu a fost acasa de la Craciun...cred ca a crapat si hidroforul,si tevile...caldura??????????????nu vreau sa stiu!!! sad.gif
eu v-am zis ca tot vreau sa plec din apartamentul asta...ca e micut...dar am tin 3 lucruri aici...1)copaciii de langa balcon...o splendoare!!! 2)zona buna in care ai tot ce-ti tb si liniste.... 3)caldura...noi inca nu am pornit niciodata caloriferele desi azi noapte au fost -26 grade la noi...ziua cam -14-15!!!si se mentin in casa cam 21-23 grade p frig la -20!!! sunt in fiecare iarna mirata cum de este asa cald fara incalzire...ac sa nu mai zic ca tin aproape mereu un geam deschis...cand sunt eu acasa!!!! biggrin.gif


oare act mai tine frigul asta??? ohmy.gif cam frige cand suntem afara!!!


noi mancam ...si plecam la o plimbarica cu trenul!!! smile.gif
o duminica cat se poate de frumoasa av dorim...si pofta mare!!!
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 12 2012, 11:01 AM) *
duminica trecuta...

...


nu stiu dc observati ceva figuri p peretele de piatra...
mi-a placut...



Frumoase poze ca intotdeauna.......unde gasesti tu Anku toate locurile astea minunate?
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 12 2012, 12:07 PM) *
bine ca au ajuns acasa sanatosi...sau relativ sanatosi...
si ce va face tatal tau acum???

daaaaaa,,....cred...imi aduc si eu aminte ca tare greu se incalzeste dc nu este izolat cum tb si nu este nimeni acasa....la noi se simtea cand nu eram 3-4 zile acasa la Rusciori...apoi o luna...cred ca crapa tot de frig...
la casa lui Mishi, doamna care administreaza a fost operata...si nu a fost acasa de la Craciun...cred ca a crapat si hidroforul,si tevile...caldura??????????????nu vreau sa stiu!!! sad.gif
eu v-am zis ca tot vreau sa plec din apartamentul asta...ca e micut...dar am tin 3 lucruri aici...1)copaciii de langa balcon...o splendoare!!! 2)zona buna in care ai tot ce-ti tb si liniste.... 3)caldura...noi inca nu am pornit niciodata caloriferele desi azi noapte au fost -26 grade la noi...ziua cam -14-15!!!si se mentin in casa cam 21-23 grade p frig la -20!!! sunt in fiecare iarna mirata cum de este asa cald fara incalzire...ac sa nu mai zic ca tin aproape mereu un geam deschis...cand sunt eu acasa!!!! biggrin.gif
oare act mai tine frigul asta??? ohmy.gif cam frige cand suntem afara!!!
noi mancam ...si plecam la o plimbarica cu trenul!!! smile.gif
o duminica cat se poate de frumoasa av dorim...si pofta mare!!!



Ce sa faca? Va trebui sa tina tratamentul si regim alimentar strict....daca nu....nu stiu de cate ori se va mai putea "repara".....pentru ca treaba e nasoala la el.....mama zice ca vede o degradare imensa si foarte rapida la el....eu sper sa o asculte totusi pe mama , ca mai mult decat s-a facut pentru el , nu stiu ce se mai poate face...

plimbare placuta.....si noi vrem sa-l ducem pe Iancu cu trenul cat de curand....
geocoto
Buna mamici,

Ce mai faceti?Lucas a mers azi la gradi desi tot weekendul s a plans ca l doare o ureche.Am zis sa l mai las si azi sa vedem cum se comporta si maine sun Dr daca tot se plange.Pe partea pe care se plange ca l doare ii scot cate un dop verde de ma intreb de unde vine...
Este vesel cand il luam si Juf pune mereu poze cu ei la panou si era vesel si impreuna cu o fetita pe nume Babette pe care o place mai mult si el ii spune "Babey".
A mai nins si pe la noi dar nu ca sa se puna ci doar sa mentina atmosfera de iarna..

Anku sunt ff frumoase pozele tale iar Darius creste asa frumos.Noroc ca ne mai pui poze cu el sa i vedem si noi ochisorii lui frumosi .
Adriana ma bucur ca au ajuns ai tai acasa desi conditiile din prima noapte nu au fost tocmai umane.Ziceai ca esti singura de V day?Lasa ca sarbatoriti de Dragaica.sau in orice alta zi cand sunteti impreuna.
Noi am fost la un restaurant italienesc ieri cu finii unde ospatarita este romanca si ne rasfata de fiecare data cu ceva extra care nu se gaseste pe meniu.

In rest sper sa se incalzeasca o data ca ne a ajuns frigul asta plus ca am vazut si un film cu 3 studenti care au ramas peste noapte intr un telescaun la ski si au trecut prin niste momente groaznice..http://www.youtube.com/watch?v=23dmrtGiK3A&feature=related si noroc ca nu mergem curand la ski ca m au marcat secventele din film.
Tot timpul am vazut pe unde am trecut picioare de animale dar nu m am gandit o secunda la haitele de lupi.Am ramas de cateva sute de ori in telescaun dar pt cateva minute si mi s au parut o vesnicie dar sa ramai atata timp...hmmm

Sper ca ati inceput saptamana cu bine si in ciuda vremii nu sunt bolnaviori pe aici.. oFloare1.gif
Andymar
QUOTE(anku @ Feb 12 2012, 10:03 AM) *
stiu ca tata a facut o Colonscopie acum 2 sapt...sia a fcaut-o intr-adevar prin casa de asigurari dupa muuuuuuulte umblari...din pacate dr la chemat deja cu o zi inainte maram sa-l preg pt colonscopie...ia scris o reteta intr-un min...si in a l doilea minuta au iesit afara din cabinet... liwlol.gif si tata a mai vb cu colegi si au ajuns la concluzia ca asteapta ceva...ia dat ceva lei... dar oricum...fata de 300 cat era pretul normal ,a scutit ceva!!!

doamneeeeee-...serios...au fost de acord romanii sa plateasca 50000 euro numai ptr o schimbare de sex???doamneeeeee...pai nici aici nu-ti deconteaza asa ceva...nici nu se ppune probl...apoi astia chiar sunt smititi sa dea pt o schimbare de sex 50000 si sa nu ajute oamenii care au muncit si au cotizat zeci de ani la statul roman!!!eu sunt f suparata din cauza pensiei calculate lui tata dupa 41 ani de lucru efectivi...ar fi vrut sa iasa la 62 ani,ca nu ami poate,e bolnav,se plimba cu spreyul de astm dupa el...face cel putin o criza p zi ,plus colonul ...deci peste 2 ani ar fi 43 ani lucrati efectiv...si ce crezi???i da pensie 500 lei....vai si amar!!!nu a castigat el nici f bine...dar nici f rau!!!dar i da penalizare de 45% am inteles la pensie dc iasa la 62!!!
cel mai bine o au astia in pensii de boala...e culmea nu asa!!!MAFIEEEEEEEEEEEEEEEEE ohmy.gif


Din păcate dragă Anku așa e la noi... multă corupție și cei de sus nu știu altceva decât să fure de la oamenii de rând. Și bunicul a ieșit la pensie acum, aproape la 70 ani după vreo 20 ani vechime plus încă 20 de colectiv care cică nu se pun, și are pensie 280 lei! Și a lucrat o viață de om și are de 15 ani un singur rinichi, soacra și-a făcut pensie de boală pt cardiopatie ischemică și are 350 lei. Dar și asta o are pt că dă șpagă în fiecare an la comisie. Uite de ex ce a făcut Becali, a trimis pachete de 500 mii de euro la sinistrați și într-o zi i-a deszăpezit pe când autoritățile de o săpt fac pe ei și țin săracii oameni în frig...
Andymar
Ce simpatică ești Geo, cred că ai vrut să spui Dragobete nu Dragaica, asta e sărbătoarea sânzienelor... Cred că știu eu ce-i baiu' cu tine, oare nu ești cumva prea îndrăgostită?! wink.gif tongue.gif
geocoto
QUOTE(Andymar @ Feb 13 2012, 09:27 PM) *
Ce simpatică ești Geo, cred că ai vrut să spui Dragobete nu Dragaica, asta e sărbătoarea sânzienelor... Cred că știu eu ce-i baiu' cu tine, oare nu ești cumva prea îndrăgostită?! wink.gif tongue.gif


Da ai dreptate eu sunt partners.gif cu capul in alta parte love1.gif .

Dragobetele este o sărbătoare cu radacini slave de rit vechi celebrată în unele locuri si pe teritoriul tarii noastre pe 24 ( Glovo-Obretania) sau pe 28 februarie, l, 3 și 25 martie. Sărbătoarea de Dragobete ( Vobritenia )este considerată echivalentul sărbătorii Valentine's Day, sau ziua Sfântului Valentin, sărbătoare a iubirii. Etimologia cuvântului a fost dezbătută de numeroși etnologi și filologi, propunându-se variate explicații pentru originea sa. Dragobetele este o sarbatoare cu o traditie relativ noua , avand o "vechime" in jurul a 170-180 de ani de la patrunderea ei in teritoriile romanesti si păstrate cu precădere în nord-estul ,sudul-estul și sud-vestul României.

Se spune că Drăgaica face ca fructele să se coacă mai repede, ferindu-le de stricăciuni și putrezire. În alte părți această sărbătoare are denumirea de Sânziene, dar și mai multe semnificații.

De asemenea, drăgaica poate desemna și floarea galbenă denumită științific Galium verum, sau sânziană, care de obicei înflorește în perioada ritualului. Dacă florile nu sunt înflorite, este semn rău, înseamnă că ceva a încurcat desfășurarea anului, sau că oamenii au supărat sânzienele.


Poate si din cauza ca nu am participat efectiv la o astfel de sarbatoare s a creat confuzie in capul meu.As prefera de o mie de ori sa particip la o petrecere de Dragobete decat la una de V Day care este pur comerciala..

Ce faceti cum se mai simte Selena?

Pupam oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.