Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
adina_apostu
Fetelor cum pun si eu poze cu bebe aici ca nu gasesc deloc. Umblu pe aici si degeaba nimic.
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Mar 30 2009, 08:35 PM) *
Fetelor cum pun si eu poze cu bebe aici ca nu gasesc deloc. Umblu pe aici si degeaba nimic.


urmeaza linkul si te vei lamuri
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=3750
anku
nu stie nimeni ce sa fac dc i cade parutul???
eu am avut o zi ingrozitoare...
simina_ana
Mami drag, nu te mai criza....si lui Iancu ii cade parul. Saracul nu a avut el prea mult par la nastere, si era chel la spate.....dara cum a inceput sa se uniformizeze.....a inceput sa cheleasca si e asa de sod smile.gif
E perioada de naparlire liwlol.gif
Serios acum....e ceva normal. Le cade parul cu care s-au nascut pentru a face loc pentru parul , pe care il vor avea de acum incolo.
Iancu Cheliosu' pupa pe Darius, chelios in devenire...smile.gif

SI mami , stai linistita....o sa vezi ce plete or sa aiba in scurt timp trandafir.gif

Uite un articol pe tema asta

Nou-nascutul meu nu are par deloc. E normal?
Caderea parului la nou-nascuti este un lucru normal si nu reprezinta nici un motiv de ingrijorare. Deseori, nou-nascutii isi pierd parul in primele sase luni de viata.

Acest lucru se produce din cauza faptului ca este necesara parcurgerea a doua etape in cresterea parului: o etapa de crestere si una de "odihna", dupa care cade. Perioada de crestere a parului dureaza in jur de 3 ani, iar cea de "odihna" tine circa 3 luni (desi este normal si daca tine intre o luna si 6 luni).

La nou-nascuti, toti foliculii intra in perioada de odihna in acelasi timp si asteapta sa creasca noul par (acelasi proces poate afecta si mama dupa nastere din cauza stresului si a emotiilor). Aceasta cadere a parului se presupune a fi datorata modificarii concentratiei anumitor hormoni.

In perioada intrauterina, copilul are un nivel crescut de hormoni sexuali. Dupa nastere nivelul lor scade drastic si parul copilului cade.

Cateodata, copilul se naste cu un par des, drept, de culoare neagra. La cateva luni dupa nastere, acesta incepe sa cada si un nou par, de alta culoare si chiar textura, apare.

Daca parul continua sa cada si dupa sase luni, acest lucru trebuie adus in atentia medicului, putand fi un semn al unor probleme nutritionale.

Daca se intampla sa observi ca pe alocuri copilul tau are mult mai putin par decat in restul capului, fii atenta la pozitia in care oisnuieste sa doarma.

Daca obisnuieste sa doarma in aceeasi pozitie sau sa stea cu capul sprijinit de spatarul scaunului, este posibil ca in acea zona sa piarda mai mai mult par.

Ce pot face?
Nu este nimic ce ai putea face in legatura cu caderea parului nou-nascutului, atat timp cat este vorba despre cauza hormonala.

Daca bebelusului ii cade parul pe alocuri din cauza pozitiei in care doarme, incearca sa-i schimbi pozitia in somn. O idee ar fi aceea ca in fiecare seara sa-l asezi cu capul la un alt capat al patutului, asa incat el va trebui sa intoarca capul de fiecare data in alta parte pentru a-si indrepta privirea spre tine.

Ce e de facut daca bebelusul este chel in totalitate?
Multi nou-nascuti sunt asa! La o examinare mai atenta a scalpului, vei observa totusi fire subtiri, mici si deschise la culoare de par, ca un puf. Bebelusul poate ramane asa pana la varsta de un an. Pana atunci, bucura-te de stilul usor de aranjat.


si inca unul

Caderea parului la bebelusi este ceva perfect normal si nu prezinta niciun motiv de ingrijorare pentru proaspata mamica. Copiii isi pierd parul de cele mai multe ori in primele sase luni de viata. Acest tip de cadere a parului se numeste telogen effluvium.

Iata ce se intampla: firul de par are o etapa de crestere si una de stagnare. Perioada de crestere dureaza in jur de trei ani, iar cea de stagnare tine cam trei luni (desi se considera in limite normale si intervalul cuprins intre una si sase luni). In timpul etapei de stagnare, firul de par ramane in folicul pana cand noul fir de par isi incepe cresterea.

Intre 5 si 15% din parul de pe scalp se afla, de obicei, in perioada de stagnare in orice moment, insa stresul, febra sau schimbarile hormonale pot face ca o mare parte de firele de par sa-si inceteze cresterea la un moment dat. Caderea parului incepe odata cu debutul unei noi perioade de crestere a parului, adica trei luni mai tarziu.

Nivelul de hormoni al unui bebelus scade imediat dupa nastere, ceea ce poate declansa pierderea parului cu care s-a nascut. De asemenea, proaspetele mamici pierd adeseori cantitati considerabile de fire de par datorita acestui nivel scazut de hormoni ce se inregistreaza imediat dupa nasterea bebelusului.

Parintii sunt surprinsi sa descopere ca noul par ce-i va creste bebelusului poate avea o culoare si o textura cu totul diferite fata de cel cu care s-a nascut. O mamica ne-a marturisit ca bebelusul ei s-a nascut cu un par bogat si negru, avea chiar si perciuni, semana cu Elvis; problema era ca ambii parinti erau blonzi si au fost foarte nedumeriti la vederea podoabei capilare a copilasului lor. Imediat dupa nastere insa, parul cel negru al nou-nascutului a cazut, facand loc firelor de par de culoarea graului.

Daca observati ca bebelusul dvs. are portiuni de scalp fara par, fiti atenti la felul in care doarme. Daca doarme intotdeauna in aceeasi pozitie sau are tendinta de a-si freca in mod regulat capsorul de o suprafata (saltea, scaun de masina, etc), e posbil sa piarda parul din acea zona.

Exista si alte cauze care pot determina caderea parului, insa ele sunt rar intalnite la copii cu o varsta mai mica de 12 luni:

portiuni neregulate de scalp fara par, solzos (uneori cu puncte negre ramase acolo unde firele de par au cazut) pot insemna ca bebelusul tau a contactat o infectie fungica contagioasa numita tinea capitis sau impetigo
probleme fizice - datorate “cozilor de cal”, de exemplu - pot duce la caderea parului numita alopecia de tractiune
petice neregulate de par pot cadea daca copilul tau isi roteste/ rasuceste sau trage de par in mod convulsiv, afectiune denumita trichotillomania
daca bebelusul tau are portiuni netede, rotunde, total lipsite de par, poate avea alopecia aerata, o afectiune in care sistemul imunitar ataca foliculii capilari, reducand drastic cresterea parului. Acest tip de cadere a parului apare pe portiuni izolate, desi poate afecta parul de pe intregul corp.
alte afectiuni medicale - cum ar fi hipotiroidismul (o disfunctie a glandei tiroide) sau hipopituitarism (inactivitatea gladei pituitare - hipofiza) - poate cauza caderea parului pe intreg corpul.
Ce pot face in legatura cu caderea parului bebelusului meu?

Nu puteti interveni asupra caderii parului nou-nascutului datorata nivelurilor de hormoni, decat sa asteptati cresterea noilor fire de par.

Daca portiunea de chelie este rezultatul faptului ca bebelusul dvs. petrece prea mult timp in aceeasi pozitie, incercati sa alternati partea pe care doarme copilul in timpul siestelor zilnice si noaptea. Daca de obicei il puneti la culcare pe spate, cu capsorul la un capat al cosului/ landou-ului/ patutului, incercati ca urmatoarea seara sa-l pozitionati cu capul la celalalt capat al patutului (capatul opus fata de cel folosit cu o seara inainte). Bebelusul dvs. va intoarce instinctiv capul pe una din partile laterale pentru a putea privi in afara patutului, astfel ca se va odihni alternativ pe fiecare parte a capului.

Daca aveti o perna speciala care, asezata in spatele copilului, impiedica intoarcerea acestuia pe burtica, puteti incerca sa-l puneti la culcare pe partea stanga, seara urmatoare pe partea dreapta si apoi alternati partile in fiecare din serile urmatoare.

Marturisiti-i doctorului pediatru caderea parului copilulul dvs., mai ales dupa ce bebelusul face sase luni. Probabil ca este ceva normal, dar medicul bebelusului trebuie sa se asigure ca nu este cazul unei probleme medicale si sa intervina cu tratament in cazul in care considera necesar. In cazul impetigo, medicul va prescrie o medicatie antifungica.

Daca doctorul suspecteaza ca ar fi vorba de alopecia areata, este posibil sa va indrume sa cereti sfatul unui medic dermatolog. Unii copii inving afectiunea fara tratament, in timp ce altii - de regula copiii mai mari - trebuie sa urmeze tratament pentru cresterea parului.

Daca caderea parului in cazul bebelusului dvs. se datoreaza ruperii firelor de par, va trebui sa-i ingrijiti parul si scalpul mult mai atent pana parul va creste la loc. Retineti ca parul unui bebelus este mult mai fragil si delicat decat al unui adult, asadar periati-l usor si optati pentru frizuri naturale.

Nu exista garantii, insa, de obicei, caderea parului la bebelusi este ceva temporar. Probabil ca intr-un an de zile capul bebelusului tau va fi plin de par.

Dar daca bebelusul meu este complet chel?

Multi copii se nasc complet chei, insa, la o examinare mai atenta, este posibil sa observati un puf foarte fin, pal. Acest tip de chelie poate dura pana la prima aniversare a copilului dvs. Pana atunci, bucurati-va de intretinerea usoara a frizurii!

Modalitati de stimulare pentru cresterea parului la bebelusi.







anku
merci! smile.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Mar 31 2009, 01:34 AM) *
nu stie nimeni ce sa fac dc i cade parutul???
eu am avut o zi ingrozitoare...

si eu v-am scris ca am o fetita cheala
acum incepe sa creasca iar
prima data avea parul saten matasos
acum are negru cam sarmos si asteptam sa creasca pentru abia a inceput sa se vada
Pupici si nu ai vazut ca si printisorul lui Geo are frizura ca Andreiuta?
Asa ca rabdare, mamici si nu te speria..........
adina_apostu
Fetelor nu stiu ce sa ii mai fac, e constipata saracuta. Atat se chinuie sa faca caca si tipa si face odata la 2 zile si doar ajutata. Aveti astefel de probleme daca da ce le faceti?
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Mar 31 2009, 10:28 AM) *
Fetelor nu stiu ce sa ii mai fac, e constipata saracuta. Atat se chinuie sa faca caca si tipa si face odata la 2 zile si doar ajutata. Aveti astefel de probleme daca da ce le faceti?



Mamicuto noi am rezolvat problema cu ceiut de musetel. Dar ai grija nu exagera pentru ca se spune ca utilizat in exces distruge flora. Pentru reglarea tranzitului intestinal (fie diaree, fie constipatie) se foloseste DEBRIDAT, totodata elimina gazele si la unii copii reduce si din colici.
Constipatia la bebelusi inseamna cand nu iese vreo 3 zile.
Se mai pot incerca utilizarea termometrului si supozitor cu glicerina. (cu astea cred ca de fapt o, ajuti).
Dar la noi se rezolva usor cu ceiut de musetel neindulcit.( sau granulat care e indulcit cu lactoza- de la Milupa)
Ce papa bebelina ta, laptic de la mami sau lapte formula?
oana petrina
neazta fetele
noi avem o pleata de nu-i adevarat. dar la spate avem o gaurica o mica cheliuta ca doarme pe spate.oricum cu par fara par tot frumosi sunt.





sper sa nu ploua ca sa iesim si noi afara ca ieri ne-am plimbat o gramada si ne-a prins tare bine.
va pupam
adina_apostu
QUOTE(Rose68 @ Mar 31 2009, 11:52 AM) *
Mamicuto noi am rezolvat problema cu ceiut de musetel. Dar ai grija nu exagera pentru ca se spune ca utilizat in exces distruge flora. Pentru reglarea tranzitului intestinal (fie diaree, fie constipatie) se foloseste DEBRIDAT, totodata elimina gazele si la unii copii reduce si din colici.
Constipatia la bebelusi inseamna cand nu iese vreo 3 zile.
Se mai pot incerca utilizarea termometrului si supozitor cu glicerina. (cu astea cred ca de fapt o, ajuti).
Dar la noi se rezolva usor cu ceiut de musetel neindulcit.( sau granulat care e indulcit cu lactoza- de la Milupa)
Ce papa bebelina ta, laptic de la mami sau lapte formula?

BUna Rose, noi mancam doar lapte de la mami, san. Am incercat sa schimb alimentatia mea. Acum avem 2 zile de cand incercam cu Debridat, de fapt e a doua oara azi dimineata cand primeste 2 ml, sa vedem cum va fi. Am sa ii dau si putin ceai de musetel. Ca si cantitate cam cat i-ai dat?
Noi mai bem si ceiut baby calm pt colicei dar putin nu cine stie ce.
Asa constipata a fost si fetita mea cea mare, Andreea dar ea nu plangea. Asta mica, Cristinica plange si se chinuie se screme si degeaba. aseara am ajutat-o cu un sfert de supoziyot cu glicerina si saraca atata a plans pana a iesit si gandeste-te ca iese o pasta dar cand va fi mai gros imi e si groaza sa ma gandesc. Deabia astept sa ne facem mari sa trecem pe papa sa o pot regla din alimentatie.
Mersi mult pt ajutor, mai vorbim, pupici.
anku
QUOTE(adina_apostu @ Mar 31 2009, 02:15 PM) *
BUna Rose, noi mancam doar lapte de la mami, san. Am incercat sa schimb alimentatia mea. Acum avem 2 zile de cand incercam cu Debridat, de fapt e a doua oara azi dimineata cand primeste 2 ml, sa vedem cum va fi. Am sa ii dau si putin ceai de musetel. Ca si cantitate cam cat i-ai dat?
Noi mai bem si ceiut baby calm pt colicei dar putin nu cine stie ce.
Asa constipata a fost si fetita mea cea mare, Andreea dar ea nu plangea. Asta mica, Cristinica plange si se chinuie se screme si degeaba. aseara am ajutat-o cu un sfert de supoziyot cu glicerina si saraca atata a plans pana a iesit si gandeste-te ca iese o pasta dar cand va fi mai gros imi e si groaza sa ma gandesc. Deabia astept sa ne facem mari sa trecem pe papa sa o pot regla din alimentatie.
Mersi mult pt ajutor, mai vorbim, pupici.

saraca Cristinica!
anku
oana frumos mateiut asta al tau!
par frumos ca si mami!
poopa darius si mamica lui p voi! tzuc.gif
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Mar 31 2009, 01:15 PM) *
BUna Rose, noi mancam doar lapte de la mami, san. Am incercat sa schimb alimentatia mea. Acum avem 2 zile de cand incercam cu Debridat, de fapt e a doua oara azi dimineata cand primeste 2 ml, sa vedem cum va fi. Am sa ii dau si putin ceai de musetel. Ca si cantitate cam cat i-ai dat?
Noi mai bem si ceiut baby calm pt colicei dar putin nu cine stie ce.
Asa constipata a fost si fetita mea cea mare, Andreea dar ea nu plangea. Asta mica, Cristinica plange si se chinuie se screme si degeaba. aseara am ajutat-o cu un sfert de supoziyot cu glicerina si saraca atata a plans pana a iesit si gandeste-te ca iese o pasta dar cand va fi mai gros imi e si groaza sa ma gandesc. Deabia astept sa ne facem mari sa trecem pe papa sa o pot regla din alimentatie.
Mersi mult pt ajutor, mai vorbim, pupici.



intre 30-60 ml. Desi prepar 100ml. Baby calm ca si baby drink are menta in compozitie, ....asa ca mai bine lasa-l. S-ar putea sa o fi constipat-o baby calm pentru ca de la laptele de mami nu prea am auzit sa se constipe bebeii
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Mar 31 2009, 12:22 PM) *
neazta fetele
noi avem o pleata de nu-i adevarat. dar la spate avem o gaurica o mica cheliuta ca doarme pe spate.oricum cu par fara par tot frumosi sunt.





sper sa nu ploua ca sa iesim si noi afara ca ieri ne-am plimbat o gramada si ne-a prins tare bine.
va pupam



ne pui poze cu pletosu tau mumos ca sa ne faci in ciuda?
Las' ca ne creste si noua perisoru' chiar daca asa mai incet.............daca nu ii creste Andreiutei paru' pana la vara, voi veni la Galati sa ii fac lui Mateiut codite super.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Mar 31 2009, 05:27 PM) *
ne pui poze cu pletosu tau mumos ca sa ne faci in ciuda?
Las' ca ne creste si noua perisoru' chiar daca asa mai incet.............daca nu ii creste Andreiutei paru' pana la vara, voi veni la Galati sa ii fac lui Mateiut codite super.gif

yes.gif yes.gif
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
oana petrina

ne pui poze cu pletosu tau mumos ca sa ne faci in ciuda?
Las' ca ne creste si noua perisoru' chiar daca asa mai incet.............daca nu ii creste Andreiutei paru' pana la vara, voi veni la Galati sa ii fac lui Mateiut codite super.gif
[/quote]

liwlol.gif hai ca m-am distrat tare. da chiar te rog sa vi sa-i faci codite. si ma duc si la anku ca sa-l impleteasca. voi va imaginati ca eu tre sa-i spal podoaba capilara in fiecare seara si tre sa-l pieptan .avem un intreg ritual. liwlol.gif asa voi nu aveti nici-o treaba....... eu chiar ma gandeam ca dupa botez sa-l mai tund putin
va pupam
alina84
Buna Rose.Adresa mea de e-mail este alina_bc2006@yahoo.com
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Mar 31 2009, 11:22 AM) *
neazta fetele
noi avem o pleata de nu-i adevarat. dar la spate avem o gaurica o mica cheliuta ca doarme pe spate.oricum cu par fara par tot frumosi sunt.



sper sa nu ploua ca sa iesim si noi afara ca ieri ne-am plimbat o gramada si ne-a prins tare bine.
va pupam


Uuuuu ce dulcic e micul mohican.sa nu-l tunzi pana la un an ca asta e datoria nasei.

Am fost azi la vaccinul de 3 luni, stiu ca la voi nu se face, Lucas a fost cuminte foc, dar are o alergie pe manutza si piciorus si trebuie sa aflu de la ce.Dr mi-a zis ca probabil de la proteinele din laptele de vaca pe care il beau eu.Sincer sunt innebunita dupa lactate, acum voi trece pe soia si formula Nan HA.

Pupi si mai vrem poze ca ne plac tare
adina_apostu
QUOTE(anku @ Mar 31 2009, 02:21 PM) *
saraca Cristinica!

Da, sper sa reusim sa rezolvam mai repede ca asa ne chinuim.
Ai un bebe tare frumos, sa iti traiasca si sa te bucuri de el.
adina_apostu
QUOTE(Rose68 @ Mar 31 2009, 04:24 PM) *
intre 30-60 ml. Desi prepar 100ml. Baby calm ca si baby drink are menta in compozitie, ....asa ca mai bine lasa-l. S-ar putea sa o fi constipat-o baby calm pentru ca de la laptele de mami nu prea am auzit sa se constipe bebeii

Am vazut totusiu ca are si ceai de musetel, dar am sa fac cum spui si am sa ii dau doar ceai de musetel. M-am uitat si la cel de la Milupa, dar am sa incerc intai cu ceai simplu de musetel si am sa mai merg cateva zile si cu Debridat. Noi pe 14 aprilie avem programare la bucuresti la o d-na doctor pediatru tare buna de ma Medlife. E doctorita cu care am tratat-o si pe cea mare si deabia astept sa mergem sa vedem ce ne spune si de constipatie si mai avem o problema cu ceva brobonele pe fata. Iii apar intr-o parte apoi ii dispar si ii apar pe cealalta parte, multe si mici si cand se screme ea se invineteste si alea se inrosesc rau de tot. Am tot sters-o pe fata si ziua cu apa simpla, dar tot ii apar.
Sper sa am timp cat de curand sa intru sa pun si ceva poze cu noi, eu stau pe fuga pe aici, cu doi copii cam asa se intampla.
adina_apostu
QUOTE(geocoto @ Mar 31 2009, 06:38 PM) *
Uuuuu ce dulcic e micul mohican.sa nu-l tunzi pana la un an ca asta e datoria nasei.

Am fost azi la vaccinul de 3 luni, stiu ca la voi nu se face, Lucas a fost cuminte foc, dar are o alergie pe manutza si piciorus si trebuie sa aflu de la ce.Dr mi-a zis ca probabil de la proteinele din laptele de vaca pe care il beau eu.Sincer sunt innebunita dupa lactate, acum voi trece pe soia si formula Nan HA.

Pupi si mai vrem poze ca ne plac tare

Ce vaccin se face la voi la 3 luni? adica le faceti si pe cele de 2 luni si aveti unul in plus la trei? Eu la cea mare le-am facut pe cele gratuite de la noi din tara si in plus i le-am mai cumparat pe cele care se pot face contracost gen: pt meningita, pneumococic, varicele si parca atat. aaaaaaaaaaaaa si la intrarea in colectivitate l-am facut pe cel antihepatita A.
anku
NU MAI INTRA NIMENi...
Rose68
QUOTE(alina84 @ Mar 31 2009, 06:22 PM) *
Buna Rose.Adresa mea de e-mail este alina_bc2006@yahoo.com



Neata, ti-am trimis!
Pupicei
oana petrina
neazta fetele
iar e innorat si cred ca o sa plua. cand zic si eu ca a venit vremea frumoasa iar e timp urat. puiul meu s-a trezit la 8. a lasat-o pe mami sa doarma.acum sta in scaunelul lui si se zgaltaie cu totul si vrb in legea lui. e atat de scump ca-mi vine sa-l pap.
Rose cand se face cald venim la braila ca sa va vedem. da ne lasi sa o iubim pe Andreuta te rugam frumos.
Adina cum o cheama pe pediatra ta de la medlife? noi l-am dus pe bebe la medsana dar as vrea sa merg la medlife si daca tu zici ca dr e buna as merge si eu.
Anku ce face bebe Darius? mai pune poze cu el te rugam. simina , adina asteptam pozici. ca tare ne mai place sa ne uitam la bebei si mai ales ca-i stim din burtica wink.gif
va pupam
Rose68
iar nu prea vrea sa mai pape. Am reusit cu greu sa ii dau 80 ml si nici nu puteam sa ma supar pe ea, radea cu biberonul in gura. Eu ma rugam sa pape si ea radea si dadea din picioruse, parca radea de mine cum ma chinui...........
anku
buna dimineata si de la noi...
noi suntem bine...vad ca ne-am cumintit!de mancat mancam bine ca de obicei... laugh.gif
am acum probl cu vaccinul...
tb sa facem unul la o luna, 3,la 4 ,la 5!la o luna nenorocita aia de dr care era zgarcita a sarit...acuma dau tel sa facem vaccinul de 3 luni de difterie parca...raspuns.pai veniti in 24 aprilie ca atunci este cel mai bine si vaccinele sunt un complex care le include si p celelalte...adica unul in 3!
voi ati auzit de asa ceva???eu nu...si nu vreau sa fac a teste p darius! unsure.gif
poopam noi p voi...
cu pozele mai greu...
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 1 2009, 10:55 AM) *
iar nu prea vrea sa mai pape. Am reusit cu greu sa ii dau 80 ml si nici nu puteam sa ma supar pe ea, radea cu biberonul in gura. Eu ma rugam sa pape si ea radea si dadea din picioruse, parca radea de mine cum ma chinui...........

eeeee....e bine cand se bucura!dc nu vrea nu vrea si gata!e politicoasa....dc zambeste!am vazut copii care urlau ca din gura de sarpe dc nu voiau sa manace....
de luat in greutatae cum este? a mai luat?
va poopam.. tzuc.gif
adina_apostu
QUOTE(oana petrina @ Apr 1 2009, 09:12 AM) *
neazta fetele
iar e innorat si cred ca o sa plua. cand zic si eu ca a venit vremea frumoasa iar e timp urat. puiul meu s-a trezit la 8. a lasat-o pe mami sa doarma.acum sta in scaunelul lui si se zgaltaie cu totul si vrb in legea lui. e atat de scump ca-mi vine sa-l pap.
Rose cand se face cald venim la braila ca sa va vedem. da ne lasi sa o iubim pe Andreuta te rugam frumos.
Adina cum o cheama pe pediatra ta de la medlife? noi l-am dus pe bebe la medsana dar as vrea sa merg la medlife si daca tu zici ca dr e buna as merge si eu.
Anku ce face bebe Darius? mai pune poze cu el te rugam. simina , adina asteptam pozici. ca tare ne mai place sa ne uitam la bebei si mai ales ca-i stim din burtica wink.gif
va pupam

Buna fetelor. E super buna tipa, ne ducem cu cea mare de 4 ani la ea. Estre vorba de d-na Dr. Stanescu Denis de la Medlife Favorit, Drumul Taberei nr 34, Telefon: 021/440.27.64; 0746.335.433 si daca ai vreo urgenta si nu ai cum sa faci programare la cabinetul de la medlife o gasesti in Spitalul (Budimex) Marie Curie din Bd Brancoveanu nr. 20. e sefa de la UPU (primiri urgente) uite si un tel ca sa vezi ce fel de ture are 021/460.42.60.
Iar daca vrei si numarul ei de mobil vorbim de pe mess sau pe mail: adina_apostu@yahoo.com
alina84
Buna Rose.Am primit e-mailul ,iti multumesc frumos pt el.
oana petrina
multumesc Adina. eu sunt din GL dar la control merg cu bebe la Bucuresti si chiar vroiam un dr unde sa merg tot timpul. raman datoare
anku
QUOTE(oana petrina @ Apr 1 2009, 05:09 PM) *
multumesc Adina. eu sunt din GL dar la control merg cu bebe la Bucuresti si chiar vroiam un dr unde sa merg tot timpul. raman datoare

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
oh my good....din galati pana in bucuresti???de fiecare data???
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 1 2009, 04:56 PM) *
ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
oh my good....din galati pana in bucuresti???de fiecare data???

de ce te miri ? noi nu facem tot asa? suntem la 20 de km de Galati......mergem la control pentru sold lunar........in timpul sarcinii la fel, de nascut tot acolo a fost........daca in provincie e totul vraiste............o inteleg perfect pe Oana........vrem ce e mai bun pentru puii nostri......bine ca nu locuim in Baia MAre
adina_apostu
Iubita eu sunt din galati, parintii mei acolo stau, poate ne vedem cand o sa ajung pe la galati. Si noi ne ducem de la buzau labucuresti pentru doctori, asta e situatia nu avem ce face. Cu cea mare am avut ceva probleme si de asta si plus ca sa stiti ca problemele grave acolo le-am rezolvat. Daca 0 sa aveti nevoie mai am doctor ORL de copii super bun si medic ortoped de copii. Daca ai sa cauti pe net ai sa vezi ca numai lucruri de bine de doamna doctor.
Oana unde stai in galati? Parintii mei stau in centru in spate la P-uri, aleea care duce spre faleza de la hotel Galati in jos.
Aveti grija de bebei si sa se faca mari. Pupici la toti.
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Apr 1 2009, 07:28 PM) *
Iubita eu sunt din galati, parintii mei acolo stau, poate ne vedem cand o sa ajung pe la galati. Si noi ne ducem de la buzau labucuresti pentru doctori, asta e situatia nu avem ce face. Cu cea mare am avut ceva probleme si de asta si plus ca sa stiti ca problemele grave acolo le-am rezolvat. Daca 0 sa aveti nevoie mai am doctor ORL de copii super bun si medic ortoped de copii. Daca ai sa cauti pe net ai sa vezi ca numai lucruri de bine de doamna doctor.
Oana unde stai in galati? Parintii mei stau in centru in spate la P-uri, aleea care duce spre faleza de la hotel Galati in jos.
Aveti grija de bebei si sa se faca mari. Pupici la toti.



Ce ortoped cunosti? Noi avem probleme cu un soldulet si am fost la dr. Orlando Marinescu de la sp Gr Alexandrescu
Stiu si eu unde sunt P-urile ca aveam o ruda care a locuit acolo
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 1 2009, 07:06 PM) *
de ce te miri ? noi nu facem tot asa? suntem la 20 de km de Galati......mergem la control pentru sold lunar........in timpul sarcinii la fel, de nascut tot acolo a fost........daca in provincie e totul vraiste............o inteleg perfect pe Oana........vrem ce e mai bun pentru puii nostri......bine ca nu locuim in Baia MAre

ptiiiiii ce de bani!numai p drumuri apoi medicamente,lapte,hainute si cate si mai cate...
stiam ca ai nascut in bucuresti dar uite ca nu realizam ca ai nascut acolo dar tu esti din braila... doh.gif
poopam p andreiuta si p tine!!! tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 1 2009, 08:45 PM) *
ptiiiiii ce de bani!numai p drumuri apoi medicamente,lapte,hainute si cate si mai cate...
stiam ca ai nascut in bucuresti dar uite ca nu realizam ca ai nascut acolo dar tu esti din braila... doh.gif
poopam p andreiuta si p tine!!! tzuc.gif

unde mai pui ca o luna si jumatate inainte de nastere am stat in Bucuresti de frica nasterii premature
Rose68
Mamicutelor.....Anku, Oana, Simina...uitati-va pe mail si spuneti daca va place. Ve-ti avea nevoie mai tarziu........
oana petrina
Adina ce mica e lumea. eu stau pe str Dogariei stra care leaga gara de port. mi-ar face placere sa ne intalnim si sa-ti cunosc copiii.
da anku uite asa facem galati bucuresti tot timpul. eu merg la bucuresti la control de cand am pierdut doua sarcini din cauza astora de aici. acolo am fot si toata sarcina dar am nascut in gl dupa ce am aflat ca bebe este bine. altfel si eu eram programata sa nasc in bucuresti. iar la dr de copii stam f prost. asa ca nu ma uit la bani cand vine vorba da Matei. prefer sa nu mananc (nu e cazul din fericire) dar sa stiu ca el are parte de tot cei mai bun. nu regret banii, drumurile si toate cate le-am facut. stii doar ca am avut sarcina destul de greoaie cu multe injectii foarte costisitoare,cu analize cu rh negativ etc.daca nu mergeam la bucuresti nu as fi putut niciodata sa tin sarcina. dar a trecut tot. important este ca am bebele mult dorit si ca este sanatos. restul nu mai conteaza.
i-am luat si eu ceai de musetel de la milupa sper sa fie bun ca face kk la doua zile si se cam chinuie. sper sa reusim sa ne reglem la burtica.
va pupam
geocoto
QUOTE(adina_apostu @ Mar 31 2009, 08:01 PM) *
Ce vaccin se face la voi la 3 luni? adica le faceti si pe cele de 2 luni si aveti unul in plus la trei? Eu la cea mare le-am facut pe cele gratuite de la noi din tara si in plus i le-am mai cumparat pe cele care se pot face contracost gen: pt meningita, pneumococic, varicele si parca atat. aaaaaaaaaaaaa si la intrarea in colectivitate l-am facut pe cel antihepatita A.


Acelasi vaccin ca si la 2 luni mai putin cel pneumococic.De data asta l-a intepat o singura data in pulpa si i-a dat si oral.

Pupici,
Geo
alina blidar
buna mamici am si eu un baietel nascut in 25.12.2008 si sper sa ma ajutati cu ceva sfaturi va pup
Rose68
QUOTE(alina blidar @ Apr 2 2009, 09:17 AM) *
buna mamici am si eu un baietel nascut in 25.12.2008 si sper sa ma ajutati cu ceva sfaturi va pup


Nu esti tu mamica lui Patrick?...........ne-ai mai scris.......te asteptam cu intrebari si cu poze
Rose68
QUOTE(alina blidar @ Apr 2 2009, 09:17 AM) *
buna mamici am si eu un baietel nascut in 25.12.2008 si sper sa ma ajutati cu ceva sfaturi va pup


Nu esti tu mamica lui Patrick?...........ne-ai mai scris.......te asteptam cu intrebari si cu poze
anku
bunha dimineata...
ce fac bebelusii???
noi azi noapte ne-am trezit la 4 dimineata si nu am mai vrut sa dormim ....si asta stiti din cauza cui???a iubitului sot...
stiu ca este bine ca bebelusii sa doarma de la 8 seara dar al meu dc l-am pus la ora 9 in pat nu mai vrea sa doarma la 4 dimineta!el avea chef de gangureli ,de dat din picioare ,de rasete...alaltaieri suna sotul p niste prietene de ale lui ptr ca ale mele nu vor fi niciodata ca sa-i spuna ce lapte este bmai bun pt darius..eu am zis ca beba!una spune ca hipp alta ca laptele matern si ca sa ma dea p mine la tel sa-mi explice cum sa fac sa vina laptele innapoi,ca sa pun pompa p san sa traga chiar dc nu iasa o picatura sa las sas traga si cate o ora...sau sa pun copilul la san!normal ca nu simte ea durerile...bineinteles ca am spus ca eu sunt mama copilului si nu am ce vb ,despre ce tb sa fac cu copilul meu cu ea!si lui i-am interzis sa mai vb cu ele despre copilul meu...bineinteles ca a urmat o criza de nervi din partea lui!
amundoua au facut remarca ca bebe tb pus in pat la 7 seara...si la-m pus la 9 si copilul nu a mai vrut sa doarma l a 4 dim!tb dsa le chem p ele sa stea cu copilul!offfff doamne...sunt satula de tot!!
alina84
Asta e bebelul meu,am reusit si eu sa postez poze
alina84
anku
hopaaaa!!!!ce bebelus!!!!sa-ti traiasca alina!!!frumos bebelus. .. tzuc.gif
anku
stie cineva cum se pot sterge poze p care le postam????please...
simina-ana ce este cu voi???ce face iancu???
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 2 2009, 02:20 PM) *
stie cineva cum se pot sterge poze p care le postam????please...
simina-ana ce este cu voi???ce face iancu???


stim....sigur ca da..........pai e simplu.......sterge acolo unde ai copiat linkul din photobucket
adica in profilul tau la My controls, Edit signature
ai primit vreun email de la mine?
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 1 2009, 10:04 PM) *
Mamicutelor.....Anku, Oana, Simina...uitati-va pe mail si spuneti daca va place. Ve-ti avea nevoie mai tarziu........



am primit..,.multumim frumos!!!
dar ce progr tb sa folosim ca sa dschidem dc esti draguta???cu media player nu merge...
poopam p tine si p andreiuta... tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 2 2009, 03:31 PM) *
stim....sigur ca da..........pai e simplu.......sterge acolo unde ai copiat linkul din photobucket
adica in profilul tau la My controls, Edit signature
ai primit vreun email de la mine?

pai sa-ti spun ...nu am tb cu concursul sau cu photo personal...
vreau sa postez niste poze si sa le sterg dupa o zi...si nu stiu cum sa fac...
motivbul cred ca-l banuiesti deja... sad.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.