Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
alina84
Stefanut e bine,doar ca a avut vreo 3 zile cand a fost f mofturos,nu dormea deloc ziua si atunci de obosit ce era plangea tot timpul,dar acum e mai bine.Am fost plecati la tara cateva zile pt ca acolo e mai bine pe caldurile astea,iar el fiind rau de caldura si stand la etajul 3,iti dai seama ce suferim.De aia cand se iveste ocazia o tulim la tara si stam acolo cateva zile.Plus ca nu prea mai intru pe forum pt ca trebuie sa stau permanent langa el,deoarece a inceput sa faca tumbe si mi-e frica sa-l mai las singur in camera pt ca era sa cada de pe pat de vreo 3 ori pana acum.Citesc tot ce scrieti,dar mai greu cu scrisul.Oricum va pupam pe toti
Rose68
QUOTE(anku @ Jun 23 2009, 11:21 AM) *
vaai rose stai linistita nu e nici o probl....doamne fereste....nu tb sa-ti ceri scuze tb doar sa rez probl...scuza-ma tu ptr ca mi-a sarit tandara...nu ca mi-a sarit neaparat dar am fost parca asa de dezaamagita cand am vazut ne faci in ciuda...ca eu urasc oamenii care fac asa ceva(se dau mari,se dau rotunzi ca ei au ceva mai special sau chestii de astea)si m-am gandit nu se poate ca si eu sa trec prin ochii vostrii drept fiind asa ca nu sunt asa si urasc oamenii care se dau rotunzi...mai ales in contextul asta doamne fereste....e de plans...deci cu gluten si cu sare????? sad.gif gluten am auzit ca de la 6 luni nu ar mai fi asa de pericolos...dar nici indicat nu este nici macar la noi adultiii-oricum pana la 6 luni ar fi catastrofa....dar sarea am auzit ca ae groaznic ptr rinichi....si ca pana la un an cel putin nu sare...
acuma rose....nici eu nu stiu ce baga in pastarnacul ala cu cartof ca darius mananac de sparge....si am gustat si eu si e ingrozitor de buuuuuuun....parca ar fi in el costita afumata dar un miros slab....dar cred ca intaritori de gust cu tona ptr aca astia nu sunt interzisi.lpoate baga si saricica si ...mai stii...nu stiu ce sa zic dar nu arata a mancare fara sare....
oricum ne descurcam noi....carnea mai bine i fieb si i dau amestecat cu legume din borcqan...papa bine...sunt si noi la 3 lg de carne de pui de 2 ori p sapt!eu am inceput cu vitelul si a fost bun in sens ca darius a mancat..dar am renuntat ca am vazut ca mai intai pui....
mno bun...bine ca e biune....si ca nu suntem suparate...
imi pare rau ....e adev ca aici e gama variata...aici se pune mult accentul p raportul dintre calitatate si pret....adica ceva ieftin poate sa fie la fel bun ca ceva scump....imi pare rau....dar poate in farmacii este mai bine...sau in bucuresti...dar dc este nestle tb sa fie aceleasi...pretul se pare ca este cam acelasi....doar dif de TVA poate aici e 7% si in ro 19%...
ok ...nu o mai lungim....imi pare tare bine ca nu suntem suparate...ca ar fi pacat....
poop p tine si p andreiuta tzuc.gif


noi va trebui sa ne ferim de gluten mai mult timp. DR ne-a spus ca se tine cont de alergiile parintilor atunci cand introduci un aliment nou. Asa ca tati are un pic probleme cu glutenul, oua nu a putut papa pana la 3 ani caci se face numai bubite (a si facut hepatita de 2 ori), de asemenea mai are alergie la pastura (provine de la stupi albine) si implicit produse apicole. Iar sarea o datoreaza lui mami care are o malformatie congenitala la un rinichi si infectii urinare recurente............
Iar pastarnac si Andreiuta papa tare bine numai ca acum lipseste cu desarvarsire de pe piata.(la fel si patrunjelul radacina) iat telina mi-a zis Geo ca ar fi alergena.
Si eu am incercat sa gust un borcanel cu mai multe legume si avea gust de gulas.
De aia sunt mai bune decat ce facem noi
occasion.gif pui mic. Sa te faci mare si sa iti bucuri parintii guitar.gif super.gif bere.gif
Rose68
in weekend am fost pe malul Dunarii la o baie de soare
aici sunt dupa ce papasem 2 borcanele unul cu fructe altul cu legumite

si aici la plecare cu obrajorii rosii de soare si cam obosita
anku
mamaaaaaaaaaaa ce bine papa...
2 borcane...!!! ???
darius nu mi se prea omoara decat cu lapticul acum...
si tati nostru a capatat fel si fel de alergii printre care si morcov dar numai crud ...dc e in ciorba este ok...
si am obs ca atunci cand darius bea suc de morcov parca i se inrosea putintel ochisorii....
dra in rest nimic...
speram sa nu fie nimic...
as face si tati...i se inrosesc ochii si pisca...
deci telina iar cu alergii????
acum probez si eu....mai fac inca o data supa si i dau apa cu lapte sa vad....dc nici acum ...ma las pagubasa...voi mai incerca cand va fi mai mare...
stiu ca glutenul poate incetinii cresterea...dar sa speram ca nu e cazul...
oricum...dc l-as pune p darius p langa andreea nu se vede dif....mie mi se pare ca arata tare bine si voinicuta...ori sa fie numai poza???
anku
hi hi...
i-ai pus rosu sa nu o deoche...
e frumoasa si dulcica...
poop tzuc.gif
anku
QUOTE(alina84 @ Jun 23 2009, 03:04 PM) *
Stefanut e bine,doar ca a avut vreo 3 zile cand a fost f mofturos,nu dormea deloc ziua si atunci de obosit ce era plangea tot timpul,dar acum e mai bine.Am fost plecati la tara cateva zile pt ca acolo e mai bine pe caldurile astea,iar el fiind rau de caldura si stand la etajul 3,iti dai seama ce suferim.De aia cand se iveste ocazia o tulim la tara si stam acolo cateva zile.Plus ca nu prea mai intru pe forum pt ca trebuie sa stau permanent langa el,deoarece a inceput sa faca tumbe si mi-e frica sa-l mai las singur in camera pt ca era sa cada de pe pat de vreo 3 ori pana acum.Citesc tot ce scrieti,dar mai greu cu scrisul.Oricum va pupam pe toti

darius mi-a mai luat o tranta azi....
joi o sa-i spun dr...desi nuj cred ca e grav....am atipit in pat si el in 3-4 min s-a tarat iar 2 m...si pleosc....jos...eram amundoi in pat si era lg mine dar a cazut p lateralul celalalt ...si avem pat mare dar...deci clar...absolut interzis in pat...
ooooooooo..
si noi vrem caldura...
aici azi sunt 13 grade la ora 14.00
nu ploaua ...asa e vremea...de 3 sapt si mai bine...f bine ca aveti unde merge la tara....fain...
t cred ca nu ai timp...eu il mai pun p podea...i pun plapuma si il pun si p el....si asa sa fac ace vrea...sa se rostogoleasca sa se traga ...ca nu mai cade.... laugh.gif
poop... tzuc.gif
ati facut toate vaccinelele???
adina_apostu
Nu stim ce sa mai facem, continuam sa facem caca de cate 2 ori pe zi si moale. Maine facem analiza la caca, coproparazitologic si coprocultura.
Anku voua in cat timp va trecut? A-ti primit cumva antibiotic? Eu i-am cerut doctoritei intai sa ii facem analizele ca daca nu face temperatura am zis ca de ce sa ii dau antibiotic.
Oare sa fie de la caldura?
Dar azi a fost chiar bine
Doamne greu mai e cu 2 copii sau sunt eu mai sensibila, nu stiu dar simt ca innebunesc.Ori am uitat eu dar parca cu cea mare a fost mai usor.
adina_apostu
Inca o chestie, ce faceti cu spuma care se face atunci cand dizolvati laptele? Nan nu facea spuma asa mare aproape deloc dar acesty Aptamil face o spuma. Si impresia mea este ca o doare burtica de la ea.
anku
imi aduc aminte ca si mama spunea ca , cu soramea este mai greu...
te cred adina....imi e mie greu...ca sunt singura cu bebe apoi tie...
noua ne-a dat un tratament de 3 zile praf ca sa stranga la burta....deocamdata nu am luat nici un antibiotic niciodata...ai facut bine ca ai zis sa faca analizele prima data...si noi tot asa am facut ...de fapt dtr a zis asa...
noua ne-a trecut in 2 sapt si am mai avut moale inca o sapt...deci 3 in total...
dar dc face de 2 ori nu e grav ....nu are nimic cred,....dc are consistenta...
imi pare rau...dar e bine ca ai fost la dr...asa cum ai spus si tu...nu e de gluma cu diareea....al meu a slabit aproape un kg....nu chiar...750 gr....dar asa in scurt,in doua sapt,dar acum ne revenim,vad ca azi a mancat un borcan de iaurt si 100 gr piuree cu conopida si carne de pui...
acum sa vad dc mananca si supica...dc nu adios...
poate fi si de la caldura...ca noi adultii vb aia ne stricam la burta cand e cald apai ei...sau poate pur si simplu corpul prelucreaza llaptele altfel...si e nevoie de cerealae...oricum...vedeti acum ce iasa la analize...
sa ne ti la curent..sper sa-i fie buine...stai lini ca la voi nu e grav ,nu se deshidrateaza dc face numai de 2 ori....si mai ales ca ai zis ca azi e mai bine....
sanatate si va poopam... tzuc.gif
voi la 1 iulie faceti 4luni sau 5 luni???4 luni cred....
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 23 2009, 07:41 PM) *
Inca o chestie, ce faceti cu spuma care se face atunci cand dizolvati laptele? Nan nu facea spuma asa mare aproape deloc dar acesty Aptamil face o spuma. Si impresia mea este ca o doare burtica de la ea.

si mie imi face spuma...laptele care il bea darius..
eu il pregatesc cu o juma de ora inainte...pun de ex 100 ml apa si 6 lg si amestec...si las...apoi la o jum de ora cand vrea i completez cu apa fierbinte..astfel laptele nu are spuma si este exact cum tb ca si temp si fara spumica...cantitatea de lapte praf l-am pus prima data tot..
am mai auzit p cineva si am si cvazut ca in loc sa agite laptele ptr a se amesteca il amesteca cu lg tocmai pt aceasta spumica...folosea hipp...am facut si eu de cateva ori si face putina putina spuma si se dizolva fff bine...
poop tzuc.gif
oana petrina
La multe lunite Darius. sa cresti mare , sanatos si sa asculti de mami ca tare te mai iubeste
va pupam
adina_apostu
Da Anku draga pe 1 facem 4 luni. Suntem fetita mare. Am sa incerc sa ii amestec laptele cu lingurita, chiar sunt curioasa. Si eu sper sa ne revenim putin si sa trecem si pe cereale,. Chiar asa voi cu ce a-ti inceput cu suculet si fructe pasate la 4 luni sau cu cereale si apoi suculet si fructe. Eu la cea mare am inceput cu suculet pentru ca ea nu vroia cereale ca erau cu lapte formula si ea a mancat doar san.
Voua vau dat doctorii sa le dati fier? Noua ne-a dat cate 2 pic pe zi.
anku
eu i-am dat suculet p la 3 luni incepand...si piuree dar numai din morcov de la 3 luni juma...
era flamand rau de tot...mancam din 40 de min in 40 min cate 150 sau 100 ml...

apoi cu piuree de fructite si legume dar mai intai este indicat cica cu supica...apoi cu legumite ca dc nu nu mai mananca legumitele...eu asa am obs la bebei acum...si darius era sa-mi faca figura ca nu voia legume...
cereale prea putin...
pun in fructe cate 2-3 lg de biscuite atat...si mai avem de la aptamil tot resturi...am mancat gris f bine acum o luna jum dar cu lg...dar gris pt bebe cica de la humana...cu orez nu am mancat nimic..i-am facut eu orez si l-am tocat marunt si am pus si la inghetat vreo 2 borcane dar acum nu stiu ce sa fac cu ele...am zis sa i le dau cu fructite...

daaaaaaa...sunteti fetite mari...cu 4 luni ohoo...ce mari ne simteam si noi la 4 luni.... laugh.gif
anku
dar nu e bine cica sa dai nimic pana la 4 luni chiar dc eu i-am dat suc de la 3 luni ...
nu mult i-am dat...
acum noi nu am avut nimic ...dar poate ca depinde de fiecare bebe
anku
QUOTE(oana petrina @ Jun 23 2009, 09:18 PM) *
La multe lunite Darius. sa cresti mare , sanatos si sa asculti de mami ca tare te mai iubeste
va pupam

multam fain...
va poopam.... tzuc.gif
adina_apostu
Pai de la 4 luni vreau sa ii dau si eu. I-am dat ieri putin suc de morcov, nu stiu daca a inghuitit o lingurita in total, dar a luat cveva pe buzele. Si de la 4 luni am sa incep cu suculet de morcov.
ruby
QUOTE(anku @ Jun 24 2009, 01:58 AM) *
multam fain...
va poopam.... tzuc.gif


LA MULTI ANI DARIUS!

sa cresti mare si voinic ,sa asculti de parinti ,sa papi tot ,sa dormi noptile legat,sa spui mama repede....pupici dulci de la Ruby!
alina84
[quote name='anku' date='Jun 23 2009, 03:55 PM' post='732987']
darius mi-a mai luat o tranta azi....
joi o sa-i spun dr...desi nuj cred ca e grav....am atipit in pat si el in 3-4 min s-a tarat iar 2 m...si pleosc....jos...eram amundoi in pat si era lg mine dar a cazut p lateralul celalalt ...si avem pat mare dar...deci clar...absolut interzis in pat...
ooooooooo..
si noi vrem caldura...
aici azi sunt 13 grade la ora 14.00
nu ploaua ...asa e vremea...de 3 sapt si mai bine...f bine ca aveti unde merge la tara....fain...
t cred ca nu ai timp...eu il mai pun p podea...i pun plapuma si il pun si p el....si asa sa fac ace vrea...sa se rostogoleasca sa se traga ...ca nu mai cade.... laugh.gif
poop... tzuc.gif
ati facut toate vaccinelele???
[/quNu am facut toate vaccinurile,acusi trebuie sa mergem la cel de 6 luni,sa vedem cand ne programeaza doamna doctor.
alina84
[
anku

duminica ne-am plimbat si uite ce am surprins...


na...va scot lb si voua...



eu nu vad pozele...sper sa fie destul de mici sa nu largim pagina...
sa-mi ziceti dc sunt prea mari....
Rose68
QUOTE(anku @ Jun 24 2009, 12:25 PM) *

duminica ne-am plimbat si uite ce am surprins...


na...va scot lb si voua...



eu nu vad pozele...sper sa fie destul de mici sa nu largim pagina...
sa-mi ziceti dc sunt prea mari....

superbe poze, de fapt Darius e u n dragut ca intotdeauna
In poza cu limbuta zici ca are 2-3 anisori, nici nu zici ca are doar 6 lunite
Iar in ultima poza sunteti superbi amandoi si se vede cat de bine seamana cu tine
alina84
Superb Darius,un baietel f frumos,sa va traiasca,seamana cu tine Anku.
Fetelor,copilasii vostri stau singurei in fundulet?Al meu sta doar cateva secunde,apoi se rastoarna,in schimb ii place sa mearga pe jos,a inceput sa paseasca f bine.
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 24 2009, 01:30 PM) *
superbe poze, de fapt Darius e u n dragut ca intotdeauna
In poza cu limbuta zici ca are 2-3 anisori, nici nu zici ca are doar 6 lunite
Iar in ultima poza sunteti superbi amandoi si se vede cat de bine seamana cu tine

multumim rose si andreiuta este o frumoasa si o dulce...
daaaa??????? nanner.gif ce ma bucur ca seamana cu mine...asa tb.... nanner.gif liwlol.gif
mi-au mai spus cateva prietene din ro ca seamana cu mine...dar amm zis sa vad ce spun si fetele de p forum...
va poopam si sa papati bine...
tzuc.gif
anku
QUOTE(alina84 @ Jun 24 2009, 02:22 PM) *
Superb Darius,un baietel f frumos,sa va traiasca,seamana cu tine Anku.
Fetelor,copilasii vostri stau singurei in fundulet?Al meu sta doar cateva secunde,apoi se rastoarna,in schimb ii place sa mearga pe jos,a inceput sa paseasca f bine.

hihihi...
ce ma bucur ca seamana cu mine..... tzuc.gif
al meu sta in fundulet...dar putintel...probl estze ca in vanuta numai asa vrea sa stea...si nu pot sa-l spal...cred ca deja este tarziu pt scaunel din ala de baie de care aveti voi...parca oana si am mai vazut la cineva...
daaaaaaaaaaa??????
paseste???
oauuuu...mie imi e groaza cand o merge...ca tacso nu e de acord cu scoala de mers...da las ca rezolv eu...dc nu sa stea acasa si sa-si rupa spatele stand aplecat cu darius...ca eu mi l-am rupt destul cat l-am tinut in barate..
voi ce parere aveti despre sc de mers???
o sa luati???
poopam un stefanut mic care are o dorinta de miscare extraordinara... tzuc.gif
anku
a mancat supa ieri dar am pus carnea inauntru...
mna...era buna rau....
vad ca acceptat si formula nr 2...
in rest suntem maraiti si razgaiati de numa...atata ne rasfatam....
azi l-am lasat in patut si dupa un min am zis sa vad de ce sta asa de cuminte...el rodea la un ceas cu termometru p care il pun la el in pat ca sa vad exact temp la el in pat...
i-am luat ceasul..plans si urlaturi...apoi dupa ce m-am chiunit 40 min sa-i dau fructe....baga in gura un tifon care ui-l dau sa muste..si isi face greata si varsa tot...schimba tot..p el p pat...
apoi s-a agatat de niste jucarii suspendate si tragea de ele ....pai cum...sa nu mai ramana nimic pt verisori...ca rupe darius tot....acum vad ca a atipit...
mi se trezeste si mie de vreo 3 nopti de cate 3-4 ori p noapte...
si asta cred ca este numai inceputul....pana la un an avem de tras...dar ai nostrii sunt ..ei sa fie sanatosi...
andreiuta cum mai doarme???
se ma i scoala cineva noaptea????
ne ducem si noi la plimbarita ca am stat destul in casa desi sunt numai 13 grade....
va poopam tzuc.gif
anku
siminaaaaaaa????????va distrati????
nu mai intrati???ce face iancu???
[b]danielaaaaaa[/b] nu v-am uitat....poopam p denisuca...
geo de asemenea ne gandim la voi...sa va treaca varicela...si sa o poti suporta usor...
poopam p lucas... tzuc.gif
adina_apostu
Anku ai avut mare dreptate cu amestecatul laptelui cu lingurita. Sa stii ca nu imi mai face spuma aproape deloc.
Au dreptate fetele cu tine seamana. E un scump si un frumos imi vine sa il manac cand il vad.
alina84
Noi mergem luna viitoare sa luam premergator,o sa vad daca il pun sau nu macar cate 10-15 minute pe zi.Adevarul e ca s-a ingreunat si mi-e pe zi ce trece mai greu sa-l tin in brate.
geocoto
QUOTE(anku @ Jun 24 2009, 01:22 PM) *
siminaaaaaaa????????va distrati????
nu mai intrati???ce face iancu???
[b]danielaaaaaa[/b] nu v-am uitat....poopam p denisuca...
geo de asemenea ne gandim la voi...sa va treaca varicela...si sa o poti suporta usor...
poopam p lucas... tzuc.gif


Multumim Anku,
Si noi il pupacim pe Darius si ii uram putin mai tarziu La Multe LUUUUUUUUNITE. occasion.gif

Ne chinuim dar va trece pana la urma.Momentan Lucas sta numai in brate si de aceea nu prea pot intra pe topic.Nici nu am avut timp sa citesc din urma...Cred ca vineri voi reincepe piureuturile desi nu ma simt in stare de nimic.Nu s-a manifestat asa de rau la mine, cred ca am facut-o a doua oara, dar ma oboseste Lucas la cat de marait este.Nu mai am forta deloc.
Colac peste pupaza aseara au zburat lilieci in continuu la geam la noi de ma facusem mica mica, brr mi-e sila de ei...asta asa ca nu-i suficient ca nu dorm destul.

Pupam si noi si in curand vom reveni cu forte mai noi sper eu....,
Geo si Lucas(osanditi la varicela oFloare1.gif )
adina_apostu
Anku ce este aia scoala de mers? La noi aici nu exista asa ceva. Sau e ceva ce eu nu stiu?
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Jun 25 2009, 10:10 AM) *
Anku ce este aia scoala de mers? La noi aici nu exista asa ceva. Sau e ceva ce eu nu stiu?

ori e premergator ori ceva pe aproape. Cel putin asa cred eu. ANKULE lamureste-ne caci suntem in bezna.Adu lumina si pe strada noastra
alina84
Buna dimineata mamicilor,ce faceti?V-ati trezit,sunteti la cafea?
anku
nu nu...ma scuzati...asa zicea mama la premargator...scoala de mers...
deci este premargator...scuzati va rog....
deci voi totate fetele fetele ce parerea aveti despre premargator????o sa luati???
noi ne grabim acum sa ajungem la vacccinel...am facut o cafea si am zis sa o beau...bineinteles in companioa voastra...
va poop si ne auzim mai tarziu... tzuc.gif
alina84
Anku,bafta la vaccin,speram sa nu aveti probleme,rfara temperatura sau altceva.Va pupam
geocoto
Bebici voi cum stati cu dintisorii ca mie mi-a prins Lucas degetul dimineata si cand l-a bagat in gura surpriza, i s-a ascutit capsatorul.Ii apare primul dintisor.
Atata febra si nervi de la varicela ca nici nu m-am mai gandit la dinti.

I-am dat azi un piureut facut in casa cu dovlecel, pastarnac,cartof, rosie, conopida, morcov mai mult ca face moale de la atata laptic si l-a luat.Nu ff bucuros dar cu cantec si descantec a bagat 150gr.

Va pupacim si pe curand,
Geo

Ps Incep la pitic sa se usuce bubitele.La mine inca mai apar...Acum roade cablul de la calculator, asta ca tot este frumos afara su noi nu putem iesi.
alina84
Geo,al meu inca nu are semne ca i-ar da vreun dintisor,dar il asteptam cu mare nerabdare,ca sa intram si noi in randul iepurasilor.
Va pupam si sa va faceti bine cat mai repede.
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jun 25 2009, 04:09 PM) *
Bebici voi cum stati cu dintisorii ca mie mi-a prins Lucas degetul dimineata si cand l-a bagat in gura surpriza, i s-a ascutit capsatorul.Ii apare primul dintisor.
Atata febra si nervi de la varicela ca nici nu m-am mai gandit la dinti.

I-am dat azi un piureut facut in casa cu dovlecel, pastarnac,cartof, rosie, conopida, morcov mai mult ca face moale de la atata laptic si l-a luat.Nu ff bucuros dar cu cantec si descantec a bagat 150gr.

Va pupacim si pe curand,
Geo

Ps Incep la pitic sa se usuce bubitele.La mine inca mai apar...Acum roade cablul de la calculator, asta ca tot este frumos afara su noi nu putem iesi.

Aha, deci primul iepuras e Lucas. Asteptam poze cu èl
anku
buna fetelor..
noi astazi de la vaccin...avand in vedere ca a fost o vreme numai buna 20 grade dar fara soare si vant...am decis sa ne mai plimbam...voiam eu sa merg la un magazin undeva la iesirea orasului si am zis sa merg p jos poate poate mai slabesc...
astazi am parcurs 17 km p jos...darius s-a comportat f buine...nu are febra...sper sa nu avem porobl la noapte...nu a plans...
avem 76 cm si 8700 gr...si 45 cm parca diametrl capului...
pana la un an dc suntem sanatosi sper sa nu ne mai vedem cu nenea dr....nu ca nu ar fi un scump si un deosebit....i-am aratat la mana ce are si a zis ca este muscatura de tantar...dar se retrage intr-adevar deja se mai vede putin....
am fost sa ma uit informativ si la premargatoare...
inca ma m ai interesez...dc e bine sau nu!!!mi-ar parea tare rau sa-i deformez mersul avand in vedere ca el calca asa de bine...cu toata talpa de la 2 luni....doamne fereste sa-i deformez mersul...
anku
QUOTE(alina84 @ Jun 25 2009, 03:09 PM) *
Anku,bafta la vaccin,speram sa nu aveti probleme,rfara temperatura sau altceva.Va pupam

multumim suntem bine...
in curand face stefanut 6 luni....ne petrecem... super.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Jun 25 2009, 05:09 PM) *
Bebici voi cum stati cu dintisorii ca mie mi-a prins Lucas degetul dimineata si cand l-a bagat in gura surpriza, i s-a ascutit capsatorul.Ii apare primul dintisor.
Atata febra si nervi de la varicela ca nici nu m-am mai gandit la dinti.

I-am dat azi un piureut facut in casa cu dovlecel, pastarnac,cartof, rosie, conopida, morcov mai mult ca face moale de la atata laptic si l-a luat.Nu ff bucuros dar cu cantec si descantec a bagat 150gr.

Va pupacim si pe curand,
Geo

Ps Incep la pitic sa se usuce bubitele.La mine inca mai apar...Acum roade cablul de la calculator, asta ca tot este frumos afara su noi nu putem iesi.

hopaaaaaaa
bravo...gata ...va trece...
si veniti si cu un dintisor...
cred ca este tare greu....si darius vad ca a inceput sa se trezeasca noaptea...
va poopam si ne pare bine ca sunteti bine...
geo ...tie nu pot decat sa-ti doresc sa fii tare ca si pana acum... tzuc.gif
Kris&Robert
QUOTE(geocoto @ Jun 25 2009, 04:09 PM) *
Bebici voi cum stati cu dintisorii ca mie mi-a prins Lucas degetul dimineata si cand l-a bagat in gura surpriza, i s-a ascutit capsatorul.Ii apare primul dintisor.
Atata febra si nervi de la varicela ca nici nu m-am mai gandit la dinti.
I-am dat azi un piureut facut in casa cu dovlecel, pastarnac,cartof, rosie, conopida, morcov mai mult ca face moale de la atata laptic si l-a luat.Nu ff bucuros dar cu cantec si descantec a bagat 150gr.
Va pupacim si pe curand,
Geo
Ps Incep la pitic sa se usuce bubitele.La mine inca mai apar...Acum roade cablul de la calculator, asta ca tot este frumos afara su noi nu putem iesi.


bravo, pui mic!
super.gif
la noi se zice ca prima persoana care vede dintisorul trebuie sa ii ia un cadou lui bebe!

anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 25 2009, 11:49 PM) *
bravo, pui mic!
super.gif
la noi se zice ca prima persoana care vede dintisorul trebuie sa ii ia un cadou lui bebe!

deci mami geo.... hi.gif hi.gif hi.gif
anku
mami kris cum a iesit???la voturi.... floare2.gif
ced faceti???
sunteti bine???
alina84
Da Anku,duminica face si Stefanut 6 luni si petrecem.Papam si tortulet bananab.gif
adina_apostu
Anku draga eu la andreea(cea mare) am avut premergator. Dar nu am lasat-o niciodata mai mult de 20-30 min. O puneam in el atunci cand eu nu mai puteam. A si inca ceva de fiecare data ii puneam ghetute care erau mai inalte pe glezna si ii tineau glezna si nu au lasaat-o sa inceapa sa mearga pe varfuri. Dar la 2 ani am descoperit ca avem un mic platfos si am fost la medic ortoped si tot ce ne-a spus a fost ca nu e nici o problema cu premergatorul doar sa nu punem niciodata copilul mai devreme de 8-9 luni. Noi am intrebat cu toate ca trecusem de problema pt ca aveam la vremea respectiva un nepotel si nu stiau ce sa faca daca sa il puna sau nu in premergator. Ideea era in felul urmator. Il lasi pe el singur sa inceapa sa se ridice in picioare la el in patut sau in tarc iar in momentul cand il vezi ca incepe sa puna pasi prin pat atunci poti sa il pui si tu cate putin. O colega de serviciu cu o situatie mai delicata financiar nu ia luat premergator deloc si a fost totul ok, dar sa chinuit ea mai mult.
Ideea e sa nu il uiti pur si simplu acolo sa stea saracutul cu orele. Cat sa te mai odihnesti si tu si el sa oboseasca sa doarma bine
anku
da da...bineinteles...ca numai p la 8 luni vreau si eu dar vreau sa stiu din timp cam ce este de fcaut...
am mai vazut tot p un forum romanesc ceva care nu este premargator dar se agata bebe de ea si merge...asa ca la oamenii in varsta si semiparalizati!!!si ar fi mai ok...
dar nu stiu dc aici este...
oricum ceva tb facut...dc nu sa-l poarte si tacso sa-si mai rupa si el spatele ca eu am puncte efectiv care ma dor vesnic din cauza greutatii lui si ptr ca in maj timpului vrea numnai in brate....sa mai stau si aplecata....si avand in vedere ca am castigata atatea kg si ma trec toate apele numai cand curat o ceapa...
am zis ca i iau tarc si il mai pun si acolo sa stea....sa se joace sau sa stea in picioare...
vremuri grele vin fetelor...de dinti parca nu imi e frica dar ...de faza asta ma ingrozesc...
Rose68
noi avem deja premergator(l-am primit cadou de la colegii de serviciu ai sotului) si intr-o seara am asezat-o pentru cateva clipe si chiar ii placea, desi era nedumerita. Oricum o sa o pun in el pe la 8 luni si ceva.......acum mai mult am fost curiosi de reactia ei.
Sincer ma gandeam sa nu cumpar asa ceva.....sa las copilul sa mearga de la sine.Mai ales ca avem niscaiva problemute......Ni s-a recomandat rabdare pentru ca va fi putin mai lenta..........oricat as vrea inca mai avem stigmatul de prematur. Avem aproape 7 luni iar dezvoltarea motorie e cam ca la un copil de 5 luni.
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jun 25 2009, 10:56 PM) *
mami kris cum a iesit???la voturi.... floare2.gif
ced faceti???
sunteti bine???


buna, ankule!

noi am iesit pe locul III si am fost tare bucurosi!

robert a crescut si se vede! am fost cu el astazi la control si are 7,700 kg si 67 de cm! e ditamai omuletul!
momentan ne confruntam cu bubitele de la caldura si cele provocate de tantari!
e saracul pictat tot!
voi aveti probleme de la caldura!?
eu nici nu mai stiu cum sa il mai tin imbracat! mai ales noaptea!
Rose68
cateva retete noi
Piure verde (6 luni)
•6 frunze de salata verde
•vreo 12 frunze de frunze de stevie
•1 cartof
•5 g de unt
•suc de lamaie
Curatati cartoful. Puneti-l la fiert 10 minute in 0,50 l de apa clocotita si usor. Spalati frunzele de salata si de stevie si adaugati-le in apa cu cartoful, lasati sa fiarba 10 minute. Strecurati cartoful, frunzele de salata si de stevie. Pasati-le cu mixerul. Adaugati untul si cateva picaturi de suc de lamaie.

Piure de dovlecei (dupa 5 luni)

•1 dovlecel
•1 cartof mare
Se curata legumele si se taie in bucati. Se pun toate legumele intr-o farfurie adanca cu putina apa si se acopera cu o foita de plastic (suficient de subtire pentru a lasa legumele sa fiarba), se introduce farfuria in cuptor si se lasa 15 minute. Se scoate farfuria din cuptor, se strivesc legumele si se amesteca, se adauga o picatura de ulei de masline sau de nuci, apoi se serveste.
Reteta este delicioasa si se prepara foarte usor si rapid.

Piure de dovleac si galbenus de ou (dupa 5 luni)
•140 g de dovleac
•1 ou tare (din care pana la varsta de 1 an nu se da bebelusului decat galbenusul)

Se curata dovleacul, se elimina fibrele, samburii si, bineinteles, coaja, apoi se taie in bucati. Se fierb bucatile de dovleac in oala sub presiune. Intre timp se fierbe un ou tare. Dupa ce au fiert legumele, se scurg si se adauga galbenusul, apoi se zdrobesc toate. Se pune o bucatica de unt cat o nuca si se serveste. Reteta se prepara repede si este ideala pentru bebelusi.
Crema de legume (de la 6 luni)
•400 ml apa
•50 g cartofi
•15 g dovlecei
•25 g morcov
•25 g pastarnac
•25 g rosii
•15 g fasole verde
•10 g radacina de patrunjel
•5 g telina
•patrunjel

Morcovul, pastarnacul, radacina de patrunjel si telina puneti-le primele la fiert , lasandu-le sa fiarba pe jumatate, intr-o oala cu capac. Adaugati cartofii dupa ce legumele au fiert pe partial. Dupa ce au fiert cartofii si restul legumelor adaugati si rosiile decojite, taiate cubulete si lasati totul sa mai fiarba inca 10 minute. Cand legumele s-au fiert, scoateti-le, pasati-le si amestecati-le cu apa in care au fiert. adaugati patrunjelul tocat foarte marunt. Daca doriti puteti adauga si smantana cand ii serviti copilului dumnevoastra aceasta crema de legume.

Gustos si sanatos!
Supa de pui cu orez (dupa 6 luni)
•1 pulpa de pui
•2 linguri cu orez
•10 cl (100 ml) de lapte


Se pun la fiert puiul, orezul intr-o cratita. Se lasa pe foc minim 25 de minute (de fapt, cu cat se lasa sa fiarba mai mult cu atat mai buna va fi supa).
Se striveste si se amesteca totul, apoi se serveste.
Piure de dovlecel cu lamaie (dupa 6 luni)

(preparare: 10 min.; fierbere: 15 min.)
•150 g de dovlecei
•20 g de branza dulce (sau 10 g de iaurt 10 g de smantana)
•1 lingura de suc de lamaie


Se taie capetele dovleacului. Se spala bine fara a se indeparta coaja. Se fierbe 15 minute in cuptorul cu microunde. Se pune in mixer, adaugandu-se sucul de lamaie, apoi se adauga si branza, amestecand mereu. Se serveste in farfurioara copilului.
anku

la multe lunite printesuco....ai implinit 6 lunite....iti dorim toate cele bune ,sa cresti mare si sanatoasa si sa ramai cuminte si ne este dor de voi....vacanta placuta in continuare de abia astepatm sa te vedem
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.