Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
geocoto
Simina la morcovel pui 1litru de apa ca stii bine procedeul apa prin fierbere se evapora si pana fierbe morcovelul bine nu-ti mai ramane apa sa diluezi pireutul.Apa in care fierb legumele sa nu o arunci sa faci lapticul formula cu el daca ii mai dai.Vroiam sa-ti zic de mult timp ca nu-i prea bine sa te joci cu lapticul asa ba ii dai combinat san cu formula ba nu-i dai.Pentru stomacelul lui nu-i chiar usor de acceptat.Stabileste-i o masa de formula pe zi si chiar daca ai lapte la san ii dai un bibi de formula.Asta e parerea mea, mai intreaba si tu dar mie asa mi-au zis aici cand combinam alaptatul cu formula.

Eu tot ce-i dau copilului sa bea fierb si racesc.Cumpar bidoane de 5L si le folosesc pentru orice, supica inclusiv.Ramane un fel de calcar dupa fierbere pe oala dar am fiert si Evian si la fel a ramas asa ca...

Nu stiu de ce dar lui Lucas i-au iesit niste bubite in jurul guritei si putin sub gatic.Sper sa fie de la caldura si nu alergie la laptele pe care i-l dam acum.M-as intrista sa trebuiasca sa-i schimb iar laptele.Taticul ne incurajeaza ca nu-i nimic dar...nu suport sa vad ceva in neregula cu puiutul meu mai ales ca are o pielicica asa fina...Of si nici nu mai pot da vina pe hormoni.
Dr asa ne-a zis ca poate face niste bubite avand in vedere ca a avut febra dar daca ii apar in jurul gurii inseamna ca-i alergic si trebuie sa trecem pe HA.

Pupici si noapte buna,
Geo trandafir.gif
oana petrina
buna dimineata fetele
Rose ce scumpete de fata ai... iti vine sa o papi.
of Simina si pe mine cu diversificarea asta ma apuca durerile de cap. fructele le papa bine tare cu branzica cu biscuiti. nu avem probleme. dar cand vine masa cu legume e dezstru. isi face scarba si da afara. am incercat toate variantele si o groaza de retete. nimik. si ca sa fiu sincera am gustat si eu si e groazica la gust. am inceput sa-i dau macar zeama in combinatie cu laptic si aia o bea dar nu cu pofta. macar isi ia din vitamine de la legume. azi mai incerc iar cu legumel pasate sa vedem. oricum i-am luat si la borcanel dar scrie de la 6 luni pe ele asa ca mai astept vre-o sapt. sa-l vedeti la fructe ca practic isi infinge gurita in lingurita iar la legume o tine inchisa si daca reusesc totusi sa-i bag putina mancare o scuipa afara. asa ca nici eu nu mai vreau sa-l fortez .
Anku ai gija de puiut ca sa poti sa-l botezi. si sa-i faci multe multe poze la botez ca sa-l vedem si noi.
pupam toti bebeii
adina_apostu
de ce nu incercati sa u le mai dati doar piru de legume dati-le supa pur si simplu mai groasa putin, si mai jonglati cu legumele sa vedeti de la care nu le place gustul. Zic si eu paote reusiti sa ii pacaliti dar cine stie ce ma asteapta si pe mine. lasa mami ca ne faem noi mari si cand o sa te gandesti la toate astea ai sa zici ce usor era atunci si ce repede a trecut.
adina_apostu
QUOTE(geocoto @ Jun 3 2009, 12:58 AM) *
Simina la morcovel pui 1litru de apa ca stii bine procedeul apa prin fierbere se evapora si pana fierbe morcovelul bine nu-ti mai ramane apa sa diluezi pireutul.Apa in care fierb legumele sa nu o arunci sa faci lapticul formula cu el daca ii mai dai.Vroiam sa-ti zic de mult timp ca nu-i prea bine sa te joci cu lapticul asa ba ii dai combinat san cu formula ba nu-i dai.Pentru stomacelul lui nu-i chiar usor de acceptat.Stabileste-i o masa de formula pe zi si chiar daca ai lapte la san ii dai un bibi de formula.Asta e parerea mea, mai intreaba si tu dar mie asa mi-au zis aici cand combinam alaptatul cu formula.

Eu tot ce-i dau copilului sa bea fierb si racesc.Cumpar bidoane de 5L si le folosesc pentru orice, supica inclusiv.Ramane un fel de calcar dupa fierbere pe oala dar am fiert si Evian si la fel a ramas asa ca...

Nu stiu de ce dar lui Lucas i-au iesit niste bubite in jurul guritei si putin sub gatic.Sper sa fie de la caldura si nu alergie la laptele pe care i-l dam acum.M-as intrista sa trebuiasca sa-i schimb iar laptele.Taticul ne incurajeaza ca nu-i nimic dar...nu suport sa vad ceva in neregula cu puiutul meu mai ales ca are o pielicica asa fina...Of si nici nu mai pot da vina pe hormoni.
Dr asa ne-a zis ca poate face niste bubite avand in vedere ca a avut febra dar daca ii apar in jurul gurii inseamna ca-i alergic si trebuie sa trecem pe HA.

Pupici si noapte buna,
Geo trandafir.gif

Ce lapte ii dai? Pe mine ma sperie tot ce aud ca daca ne rpegatim de alt lapte si ma ingozesc. Deabia astept sa vad cum o sa reactioneze.
danieelaa
neatza fetelor
noi maine dimineata plecam si ne vom intoarce in septembrie cand o sa revenim toti ingerasii vor fi mari
vacanta placuta va doresc si bb cat mai cuminti si aveti grija de voi si de ei
daca vom mai avea ocazia vom mai intra si din alba sa vedem ce faceti voi si ingerasii
va pupacim tale tale tale si en va fi foarte dor de voi
mii de pupici de la noi si o floare pt fiecare

si de la noi pt robert si cuscra
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Jun 3 2009, 11:59 AM) *
neatza fetelor
noi maine dimineata plecam si ne vom intoarce in septembrie cand o sa revenim toti ingerasii vor fi mari
vacanta placuta va doresc si bb cat mai cuminti si aveti grija de voi si de ei
daca vom mai avea ocazia vom mai intra si din alba sa vedem ce faceti voi si ingerasii
va pupacim tale tale tale si en va fi foarte dor de voi
mii de pupici de la noi si o floare pt fiecare

si de la noi pt robert si cuscra


va dorim distractie placuta in vacanta.....si noi plecam sapt viitoare la bunici pt vreo 2 saptamani....abia asteptam...
Va pupam dulce...si sa faceti multe poze ca sa vedem cum creste Denisa....
anku
am venit si noi de la medic...
bine am facut ca ne-am dus...
ca are cica...nu stiu cum se traduce dar ceva de genul gripa la stomac si intestine!!!
am luat de p scutec si proba de scaun ...am facut si anlizele...de data aceasta fara chin...putin in deget si tup cu vatuta intr-un aparat care a scos in 3 min analizele...nu ca dr de dinainte care mi l-a chinuit ca p iisus hristos ca nu avea nici aparate!!! sad.gif
a zis ca este un virus transmisibil si ca deci vom lua se pare si noi...
i-am spus ca a avut sora si a zis ca este tot posibilul sa fie de la ea...
cauza???igiena p primul loc...de la mine nu are cum sa fie ca eu sunt obsedata de dezinfectie...zici ca vad microbii...am cumparta niste sprayuri cu care dau peste tot...sagrotan ...si sunt f bune...
acum luam tratament...avem lapte special care este portocaliu si parca sarat...acolo pun si prafuri...credeam ca nu va bea dar surpriza...a mancat 220 ml si el nu mai avea pofta...se pare ca deja da roade ca nu a mai facut acum...la fiecare masa facea...am incercat mucigai de orez de la rose...s-a potolit ieri de la 5 dar azi dim si-a luat revansa...asa de tare a facut ca prin pampers a sarit si p mine...
ptr febra nu am voie sa-i pun supozitor ca cica face si mai si...doar siropel...
stiam dar am uitat... sad.gif
oricum ma bucur tare muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult ca nu suntem bolnavi decat putin si a zis nenea dr ca in 2 zile suntem ca si noi... bananab.gif
asa ca fetele...sa nu va intre cineva in casa care zice ca are diaree ca e de rau...eu nu m-am gandit ca se va imbolnavi darius de la so ptr ca are diareee!!!
anku
QUOTE(simina_ana @ Jun 3 2009, 01:07 PM) *
va dorim distractie placuta in vacanta.....si noi plecam sapt viitoare la bunici pt vreo 2 saptamani....abia asteptam...
Va pupam dulce...si sa faceti multe poze ca sa vedem cum creste Denisa....

simina ai reusit cu supica???
papa???
iti trimit eu...ca caum tb sa arunc tot...si supica si pireu...si suc si tot ...deci ieri am muncit degeaba... anima1.gif
ca nu avem voie sa mancam nimic pana nu ne trece... rolleyes.gif
poopam p iancu si ne este tare dor de el...
pune-ne si noua o pozita... tzuc.gif
anku

danielaaa va dorim si noi vacanta placuta si sa faceti sa mai intrati pls...
o sa ne fie tare dor de voi.... tzuc.gif
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 3 2009, 11:28 AM) *
de ce nu incercati sa u le mai dati doar piru de legume dati-le supa pur si simplu mai groasa putin, si mai jonglati cu legumele sa vedeti de la care nu le place gustul. Zic si eu paote reusiti sa ii pacaliti dar cine stie ce ma asteapta si pe mine. lasa mami ca ne faem noi mari si cand o sa te gandesti la toate astea ai sa zici ce usor era atunci si ce repede a trecut.

mno ca bine zici...
oricum eu cred ca fff mult deranjeaza mirosul de ceapa...
si poate la unii bebe nu le place morcoviorul de fel...
uite ...eu recunosc....nu mananc morcov nicicum..in ciorbita i-l dau sotului... blush.gif liwlol.gif wacko.gif wacko.gif blush.gif p cand sotul e mort dupa legume...si darius se pare ca-i seamana ca papa orice... smile.gif
deci nu tb sa manance tot...
eu nu pot sa papa morcov si gata ...nu pap...si nu am mancat niciodata...in rest pap tot... smile.gif
si cand ne pui pozite adina???
unde nu-ti iese???
poop... tzuc.gif
Rose68
Astazi am implinit venerabila varsta de juma de anisor. Mami m-a dus in parc, pentru ca a vazut ce mult imi placeau copii care se dadeau in leganute. Asa ca pentru prima oara m-am dat si eu in leganut si tare mai chiraiam si imi parea bine
Va pupacesc cu drag, Andreea









Daniela si Denisuca va uram o vacanta frumoasa si sa faceti cat mai multe poze.........

Anku pupici lui Darius si sa se faca repejor bine
anku

asaaaaaaaaaa...
si avem o sarbatorita...dar suntem aiuriti raaaaaaaaaaaaaaaau de tot cu diareeea noastra....
ne iertati frumoasa domnisoara....si frumoasa doamna...!!!!
la multe lunite....cu toate cele bune...sa luati in greutate ca de papat papati tare bine ca se straduieste mami cum poate ea mai bine...
oricum vazuram ca aratati tare bine...noua ni se pare ca sunteTI MARE.....
uite niste flori pt tine domnisorica andreiuta si ptr mami rose...
Rose68
si un zambet pentru voi
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 3 2009, 02:47 PM) *
Astazi am implinit venerabila varsta de juma de anisor. Mami m-a dus in parc, pentru ca a vazut ce mult imi placeau copii care se dadeau in leganute. Asa ca pentru prima oara m-am dat si eu in leganut si tare mai chiraiam si imi parea bine
Va pupacesc cu drag, Andreea

Daniela si Denisuca va uram o vacanta frumoasa si sa faceti cat mai multe poze.........

Anku pupici lui Darius si sa se faca repejor bine

deci am avut mesaj ptr andreeiuta dar la noi mai greu merge cu un bebe in brate...
si cu cautatukl de flori mai speciale ptr o doamna si domnisoara...
ne bucuram ca va distrati... :occasion occasion.gif occasion.gif:
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 3 2009, 02:51 PM) *
si un zambet pentru voi

poopam 2 ochi negrii...
doamne ce puri si curati sunt...
si asa de fericiti... tzuc.gif
multumim tare pt zambet...
http://www.youtube.com/watch?v=cwHcw7QeuiI
si o dedicatie ptr 2 ochisori caprui... occasion.gif occasion.gif
anku
geutica ce mai faceti???
e bine cu putulica acum???
alinele voi si bebicii vostrii sunteti bine???
Rose68
Victorie!
Nu mai stiam cum sa fac supica sa o pape si astazi din disperare i-am pus putina carnita de pui iar legumele au fost telina, patrunjel si morcov(la fiert a fost si cartof).
A papat binisor. Mami a facut putin pentru ca stie ce mofturoasa are la usa si au mai ramas doar 2 lingurite. Zic eu ca e binisor. Poate p mai pacalesc sa ii fac urmatorul laptic cu zeama de legume.
geocoto
La Multeeee Lunite iubita noastra sarbatorita si inchinam un bibi in cinstea ta.
Pupam dulce si pe mamica Rose si succes la inventarea retei perfecte.(sa ne-o comunici si noua)

Pupici de la Geo si de la Lucas love1.gif trandafir.gif pentru Andreea
adina_apostu
Of doamne anku tare greu e cu bebelusi astia. Saracutu cred ca o sa se sperie de atatea doctori. Va urez numai bine si sanatate multa si sa va faceti repede bine. Chiar asa ce fel de lapte spui ca ia dat? Sa referit cumva la enterocolita asta stiu ca provoaca diare si mai e aia rotavirus. Si asta tot boala diareica este. Noi pentru asta din urma urmeaza sa facem vaccin. Il cumparam noi e scump dar mai bine decat sa avem vreo surpriza.
Sa stiiti cu supica ca din cate stiu eu cel mai mult cartofiorul o sa le placa si am inteles ca e si destul de bunicel pentru amidonul care il are. Asa ca pasati si putin cartofior.
Aveti grija de voi si sa va faceti mari.
LA MULTI ANI ANDREUTA , sa te faci mare ca frumoasa esti. Sa iti traiasca bebelusa si sa te bucuri de ea sunteti extraordinar de frumoase.
Pupici multi.
simina_ana



LA MULTE LUNITE ANDREEA!!!
CELE MAI CALDE URARI PENTRU O PRINTESA MICA SI FRUMOASA
.



ROSE...SA-TI TRAIASCA FETITA SI SA FIE SANATOASA SI MEREU PUSA PE SOTII
Rose68
Fetelor sunt fericita! Azi Andreiuta e plina de surprize. La 2 ore dupa ce papat supica cu carne a inceput sa planga. I-am facut un biberon cu 130 ml de lapte cu zeama de supa si a papat 125 ml. Azi e intr-adevar o minune. Parca stie ca e ziua ei. M-a facut fericita
Va pupacesc si ma duc sa o pup si pe ea pentru ca e toata numai zambet, parca a facut vreo ghidusie si vrea sa o iert. Ma duc sa pup 2 ochi negri. super.gif super.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Jun 3 2009, 01:34 PM) *
simina ai reusit cu supica???
papa???
iti trimit eu...ca caum tb sa arunc tot...si supica si pireu...si suc si tot ...deci ieri am muncit degeaba... anima1.gif
ca nu avem voie sa mancam nimic pana nu ne trece... rolleyes.gif
poopam p iancu si ne este tare dor de el...
pune-ne si noua o pozita... tzuc.gif



Victorie si la noi!!! bananab.gif
A papat supica de morcov. Vreo 60 ml....dar cu intreruperi si cu jucat la biberon....s-au scurs si pe el cativa ml. Maine o sa-i fac jumatate de cantitate doar supa chioara liwlol.gif si jumate i-o fac cu morcov pasat. Ca pana acum morcovul l-a tolerat f bine. Il tin asa 3 zile si apoi introduc si alte leguminoase. Vazand ca azi papa supica...am devenit mai optimista....
Deci se poate...desi dupa supica nu m-a lasat pana nu a papat si putin la tzitzi. Ma gandesc ca atunci cand va fi mai consistenta supa nu va mai vrea sa pape si tzitzi.

Ma bucur ca ai fost cu Darius la medic...si ma bucur ca nu e ceva grav....nu e de gluma cu diareea la bebelusi. Il pupacim pe Darius si ii dorim sa se faca repede bine...

Poze o sa punem si noi in curand....promitem....cel mai probabil cand facem 6 lunite si noi....
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Jun 3 2009, 04:51 PM) *
Victorie si la noi!!! bananab.gif
A papat supica de morcov. Vreo 60 ml....dar cu intreruperi si cu jucat la biberon....s-au scurs si pe el cativa ml. Maine o sa-i fac jumatate de cantitate doar supa chioara liwlol.gif si jumate i-o fac cu morcov pasat. Ca pana acum morcovul l-a tolerat f bine. Il tin asa 3 zile si apoi introduc si alte leguminoase. Vazand ca azi papa supica...am devenit mai optimista....
Deci se poate...desi dupa supica nu m-a lasat pana nu a papat si putin la tzitzi. Ma gandesc ca atunci cand va fi mai consistenta supa nu va mai vrea sa pape si tzitzi.

Ma bucur ca ai fost cu Darius la medic...si ma bucur ca nu e ceva grav....nu e de gluma cu diareea la bebelusi. Il pupacim pe Darius si ii dorim sa se faca repede bine...

Poze o sa punem si noi in curand....promitem....cel mai probabil cand facem 6 lunite si noi....


ce ma bucura ca a mers si la voi. Sa speram ca se vor invata cu supica asta chioara. Cred ca nu as putea sa pap nici o lingura asa de fada este. Si daca a papat si tzitzi foarte bine, inseamna ca supica nu a fost suficienta.
Eu eram fericita pentru ca azi si fructele le-a papat bine. I-am facut 200 gr mar, 200 de grame para si 200 gr caise sa aiba de unde alege. Si a papat aproape jumatate din cantitate. Ceea ce inseamna cam 270 gr. M-am speriat. M-am oprit eu caci ea canta si tot mai papa. Zic sa nu dea si ea in diaree de atatea fructe. Asa ca nu i-am mai dat suc. Gata, v-am facut capul tandari cu Andreuita mea. Dar pana vine sotul la cine sa ma laud si eu?

Sa ne tineti pumnii maine caci ne-a chemat la vaccinul de 6 luni. Imi cam tztatzie curul de frica.
Va pupacesc
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jun 3 2009, 05:23 PM) *
ce ma bucura ca a mers si la voi. Sa speram ca se vor invata cu supica asta chioara. Cred ca nu as putea sa pap nici o lingura asa de fada este. Si daca a papat si tzitzi foarte bine, inseamna ca supica nu a fost suficienta.
Eu eram fericita pentru ca azi si fructele le-a papat bine. I-am facut 200 gr mar, 200 de grame para si 200 gr caise sa aiba de unde alege. Si a papat aproape jumatate din cantitate. Ceea ce inseamna cam 270 gr. M-am speriat. M-am oprit eu caci ea canta si tot mai papa. Zic sa nu dea si ea in diaree de atatea fructe. Asa ca nu i-am mai dat suc. Gata, v-am facut capul tandari cu Andreuita mea. Dar pana vine sotul la cine sa ma laud si eu?

Sa ne tineti pumnii maine caci ne-a chemat la vaccinul de 6 luni. Imi cam tztatzie curul de frica.
Va pupacesc



Pupam doua bulanase de Andreea mica si ne rugam sa nu mai faca febra ca data trecuta. O sustinem si pe mami ca sa nu se mai sperie....Va pupam....
Ca sa-ti "fur" vorba si mie imi tzatzaie ceva....pentru supa de maine. Dar m-am hotarat sa fac 3 variante de supa. Una de apa chioara, si 2 variante cu morcov pasat in concentratii diferite, ca sa vedem cum se comporta. Sunt morcovi de la tarani si cred ca o sa le simta gustul .
Sper sa ajungem si noi la performanta Andreiutzei pana la sarsitul verii.

Cat despre tzitzi azi dupa supa...a papat asa...putin....mai mult de control cred...ca sa fie sigur ca e acolo in caz de urgenta. Oricum se alinta rau de tot acum la tzitzi. Azi m-a si muscat chiar...semn ca incepe cu dintii serios..Cand m-a muscat i-am zis ca il "pedepsesc si il bat" cu 5 pupici pe fiecare bucuta daca ma mai musca si a inceput sa rada....ca-mi vena sa-l pap tot.
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 3 2009, 04:52 PM) *
Of doamne anku tare greu e cu bebelusi astia. Saracutu cred ca o sa se sperie de atatea doctori. Va urez numai bine si sanatate multa si sa va faceti repede bine. Chiar asa ce fel de lapte spui ca ia dat? Sa referit cumva la enterocolita asta stiu ca provoaca diare si mai e aia rotavirus. Si asta tot boala diareica este. Noi pentru asta din urma urmeaza sa facem vaccin. Il cumparam noi e scump dar mai bine decat sa avem vreo surpriza.
Sa stiiti cu supica ca din cate stiu eu cel mai mult cartofiorul o sa le placa si am inteles ca e si destul de bunicel pentru amidonul care il are. Asa ca pasati si putin cartofior.
Aveti grija de voi si sa va faceti mari.
LA MULTI ANI ANDREUTA , sa te faci mare ca frumoasa esti. Sa iti traiasca bebelusa si sa te bucuri de ea sunteti extraordinar de frumoase.
Pupici multi.

nu nu...nu e rotavirus...si nici enterocolita...a zis ca este gripa la stomac si intestine...ne-a dat ceva cu stop diaree praf si in caz ca face febra ...siropel ..ptr care ma bucur tare mult ca astia pana acum nu voiau sa-mi dea...si fara reteta nu-mi da decat supozitor!!!
mancarea aici se numeste heilnahrungi scrie diaree p cutii...dar nu stiu cum sa traduc ...sa zicem manacre care te face bine...oricum cred ca este si in ro...produce milupa si humana!are culoare portocalie...si e sarat ca sa tina apa imn corp!!am crezut ca nu il mananca dar il mananca desi este oribil... wacko.gif wacko.gif wacko.gif
ca vaccin noi rotavirus nu facem ...e alt vaccin care cuprinde mai multe...si copii in general se simt bine...
vaccinuri sunt si la noi cu tona...obligatorii gratuite,optionale gratuite si optionale care sunt decontate partial de casa de asigurari!!!am ales sa fac numai ce este obligatoriu...industria farmaceutica este unha corupata peste tot in lume!!!
dar am primt o gramada...si pneuconic si hepatita ...vreo 9!!!
deja ne merge fff bine...vad ca nu a mai facut deja sdcaun...si are pofta buna de mancare acum...e flamand si slabit sarcacul...a papat 400ml!!!
azi l-am dus intr-un parc de distractii...asa in contul la 1 iunie... laugh.gif adica de fapt mai mult m-am dus p mine... hi.gif
si l-am urcat si p el p o roata imensa...laugh.gif laugh.gif i-a placut tare...zici ca nu era bolnav...ochii erau veseli...!!!
si eu am pus cartof in supa...si apoi tocat...si bagat putintel in zeama ..restul piuree...
mai greu cu carnea va fi...va tb sa congelez portii mici...dar sa fie gata preparate sau pot congela crud si feierb atunci???
poop.. tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 3 2009, 06:23 PM) *
ce ma bucura ca a mers si la voi. Sa speram ca se vor invata cu supica asta chioara. Cred ca nu as putea sa pap nici o lingura asa de fada este. Si daca a papat si tzitzi foarte bine, inseamna ca supica nu a fost suficienta.
Eu eram fericita pentru ca azi si fructele le-a papat bine. I-am facut 200 gr mar, 200 de grame para si 200 gr caise sa aiba de unde alege. Si a papat aproape jumatate din cantitate. Ceea ce inseamna cam 270 gr. M-am speriat. M-am oprit eu caci ea canta si tot mai papa. Zic sa nu dea si ea in diaree de atatea fructe. Asa ca nu i-am mai dat suc. Gata, v-am facut capul tandari cu Andreuita mea. Dar pana vine sotul la cine sa ma laud si eu?

Sa ne tineti pumnii maine caci ne-a chemat la vaccinul de 6 luni. Imi cam tztatzie curul de frica.
Va pupacesc

asa ca de ziua ei... laugh.gif bananab.gif bananab.gif nanner.gif
adina_apostu
QUOTE(anku @ Jun 3 2009, 10:59 PM) *
nu nu...nu e rotavirus...si nici enterocolita...a zis ca este gripa la stomac si intestine...ne-a dat ceva cu stop diaree praf si in caz ca face febra ...siropel ..ptr care ma bucur tare mult ca astia pana acum nu voiau sa-mi dea...si fara reteta nu-mi da decat supozitor!!!
mancarea aici se numeste heilnahrungi scrie diaree p cutii...dar nu stiu cum sa traduc ...sa zicem manacre care te face bine...oricum cred ca este si in ro...produce milupa si humana!are culoare portocalie...si e sarat ca sa tina apa imn corp!!am crezut ca nu il mananca dar il mananca desi este oribil... wacko.gif wacko.gif wacko.gif
ca vaccin noi rotavirus nu facem ...e alt vaccin care cuprinde mai multe...si copii in general se simt bine...
vaccinuri sunt si la noi cu tona...obligatorii gratuite,optionale gratuite si optionale care sunt decontate partial de casa de asigurari!!!am ales sa fac numai ce este obligatoriu...industria farmaceutica este unha corupata peste tot in lume!!!
dar am primt o gramada...si pneuconic si hepatita ...vreo 9!!!
deja ne merge fff bine...vad ca nu a mai facut deja sdcaun...si are pofta buna de mancare acum...e flamand si slabit sarcacul...a papat 400ml!!!
azi l-am dus intr-un parc de distractii...asa in contul la 1 iunie... laugh.gif adica de fapt mai mult m-am dus p mine... hi.gif
si l-am urcat si p el p o roata imensa...laugh.gif laugh.gif i-a placut tare...zici ca nu era bolnav...ochii erau veseli...!!!
si eu am pus cartof in supa...si apoi tocat...si bagat putintel in zeama ..restul piuree...
mai greu cu carnea va fi...va tb sa congelez portii mici...dar sa fie gata preparate sau pot congela crud si feierb atunci???
poop.. tzuc.gif

Ma bucur tare mult ca sunteti din ce in ce mai bine. Noi am ales sa facem si rotarix-ul pentru rativirus. La cea mare am facut pe cele din schema gratuita iar acum am ales schema contracost, sa vedem e intradevar mai buna? Cea mare a avut probleme multe cu partea orl in rest am fost ok. Unul din acestea care le facem la cea mica zice ca are si ceva pentru partea asta nas si gat sa vedem ce-o sa iasa. Stii cum e incerci sa faci ce e mai bine pentru ei. Celei mari i-am facut si pentru hepatita A si antimeningita astea le-am cumparat eu.
Sa va faceti reoede bine. Aveti grija de voi, pupici.
adina_apostu
Multa bafta la vaccin Rose. Trece repede si fuguta in parc acolo unde ii place lui Andreuta. Asta de 6 luni ori se face 2 intepaturi?
anku
buna dimineata fetelor...
in dimineata asta darius a mai facut o data...la fel de urat...astept pana maine...dc nu se face nici o schimbare fug iar la dr...azi e rosu in obraji si nu stiu de ce ca febra nu are..are 37 rectal...
azi dim l-am luat cu mine in pat ca nu mai voia sa doarma la 5 dim...nu voia nici sa manance ca voia sticluta cu lapte...il iau in brate si el se smuceste si se intoarce cu spatele si se culca!!!gata...e baietel mare...nu mai sta cu mami sa doarma!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
a slabit 400 gr... sad.gif acum avem 8800 gr!!!noroc ca avem de unde... sad.gif
rose bafta la vaccin...dc o inteapa in ambele bucute nu e mai rau(p noi tot timpul asa ne inteapa)..ba din contra scapa mai repede...speram s fie bine...asteptam vesti.. tzuc.gif
oana petrina
La multe lunite pui de Rose. sa cresti mare si sanatoasa. sa fi fericita si norocoasa. te pupa Matei dulce dulce.
anku

acum o sapt cand era caldura mare ...si eu eranm disperata ca nu bea nimic...

mama,soramea si eu...p roata aceea l-am urcat soi p dariuzs ieri dar p zi...ca p intuneric simt ca mi se face rau...

darius si soramea...2 ingerei... partners.gif speram...
alina84
Buna ziua mamicilor,in sfarsit am revenit acasa de la tara de la bunici si am si intrat pe forum.Rose,cu intarziere uram si noi Andreiutei occasion.gif ,sa creasca mare si sanatoasa,ca frumoasa e si bafta la vaccin.Anku,noi suntem bine,Stefanut e un pic cam mofturos si il mananca gingiile f tare,nu stiu daca ii ies dintisorii sau nu.Insanatosire grabnica lui Darius,stiu cum e sa aiba diaree puiutul,si al meu a avut la 2 luni si am stat internata cu el in spital cateva zile,dar a trecut si acum suntem bine.Dar stiu ca e f rau pt ei.Dar speram sa isi revina repede Darius si tu sa ne dai vesti bune. Va pupam si sa aveti o zi buna
alina84
Rose,tu cum ii dai carnita Andreiutei,cum i-o pasezi,cu blenderul sau cu furculita?
Rose68
QUOTE(alina84 @ Jun 4 2009, 02:13 PM) *
Rose,tu cum ii dai carnita Andreiutei,cum i-o pasezi,cu blenderul sau cu furculita?



carnita deocamdata de pui mai precis piept sau copanel si fiarta separat de carnita apoi tocata cu cutitul cat de marunt pot. Nu ii dau decat 2-3 lingurite de 2-3 ori pe saptamana si amestecata cu legumele pasate.
iullyy
La multi ani Andreiuta ! trandafir.gif oFloare1.gif occasion.gif oFloare.gif tzuc.gif - O floare si un pupic de la Bogdan Ionut (Nasa ii spune Ionut)
Ne scuzi ca iti uram cu intarziere dar ieri n-am intrat. Ati facut vaccinul de 6 luni ?
iullyy
QUOTE(anku @ Jun 4 2009, 11:28 AM) *

acum o sapt cand era caldura mare ...si eu eranm disperata ca nu bea nimic...

mama,soramea si eu...p roata aceea l-am urcat soi p dariuzs ieri dar p zi...ca p intuneric simt ca mi se face rau...

darius si soramea...2 ingerei... partners.gif speram...

Ce scump este ,imi vine sa-l mananc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anku
adina lapte cu morcov milupa NH 25 ..
asta este corespondentul in romania ptr mancarica atunci cand ai diaree ...si nu trece cu apita de la orez!!!noi am gatat o punga ..ma mai duc sa iau o punga...
vad ca nu a mai facut de azi dim...poate trece... bananab.gif
poop tzuc.gif
Rose68
Neatza! A trecut cu bine noaptea. Andreiuta nu a mai facut temperatura doar ca a papat foarte putin. Dar las' ca recuperam noi
Ce bine. Gata cu emotia de vaccin.
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jun 5 2009, 07:54 AM) *
Neatza! A trecut cu bine noaptea. Andreiuta nu a mai facut temperatura doar ca a papat foarte putin. Dar las' ca recuperam noi
Ce bine. Gata cu emotia de vaccin.



eusa_clap.gif tzuc.gif Ce ne bucuram......draga de ea...a fost supaata de a papat asa putin....dar bine ca nu a mai avut reactii asa urate.
Asa cum am spus ieri, pupam doua bulanase dragalase, care nu au speriat pe mami....

simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jun 5 2009, 07:54 AM) *
Neatza! A trecut cu bine noaptea. Andreiuta nu a mai facut temperatura doar ca a papat foarte putin. Dar las' ca recuperam noi
Ce bine. Gata cu emotia de vaccin.



eusa_clap.gif tzuc.gif Ce ne bucuram......draga de ea...a fost supaata de a papat asa putin....dar bine ca nu a mai avut reactii asa urate.
Asa cum am spus ieri, pupam doua bulanase dragalase, care nu au speriat pe mami....

Rose68
QUOTE(simina_ana @ Jun 5 2009, 09:10 AM) *
eusa_clap.gif tzuc.gif Ce ne bucuram......draga de ea...a fost supaata de a papat asa putin....dar bine ca nu a mai avut reactii asa urate.
Asa cum am spus ieri, pupam doua bulanase dragalase, care nu au speriat pe mami....

Mami oricum era speriata de bombe
Acum iesim sa ne plimbam, pardon sa facem cumparaturi dar pentru ea e plimbare. In parc mergem maine sau poate dupa amiaza.
anku
rose ne bucuram ca ati sfarsit bine cu vaccinul....andreiuta sa papi ca sa cresti mare mare...

noi tot nu ne inchegam la burta... unsure.gif am fost azi iar cu el ladr ca in loc sa m ergem spre bine noi mergem spre rau...
a zis nenea dr ca nu are ce sa ne faca decat sa mancam lapte de morcov c prafuri am avut si ca nu ne mai da... unsure.gif
Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ Jun 3 2009, 04:42 PM) *
Fetelor sunt fericita! Azi Andreiuta e plina de surprize. La 2 ore dupa ce papat supica cu carne a inceput sa planga. I-am facut un biberon cu 130 ml de lapte cu zeama de supa si a papat 125 ml. Azi e intr-adevar o minune. Parca stie ca e ziua ei. M-a facut fericita
Va pupacesc si ma duc sa o pup si pe ea pentru ca e toata numai zambet, parca a facut vreo ghidusie si vrea sa o iert. Ma duc sa pup 2 ochi negri. super.gif super.gif


cu intarziere, dar totusi:

adina_apostu
QUOTE(anku @ Jun 5 2009, 12:45 PM) *
rose ne bucuram ca ati sfarsit bine cu vaccinul....andreiuta sa papi ca sa cresti mare mare...

noi tot nu ne inchegam la burta... unsure.gif am fost azi iar cu el ladr ca in loc sa m ergem spre bine noi mergem spre rau...
a zis nenea dr ca nu are ce sa ne faca decat sa mancam lapte de morcov c prafuri am avut si ca nu ne mai da... unsure.gif

Of doamne dar va chinuiti nu gluma. Ia incearca si fai prafurile alea in mucilagiu, nu are ce sa strice. Sau in ceai de menta ca si menta incheaga la stomacel.
Imi e asa de mila de el. Aveti grija de voi si sa va faceti bine mai repede. Va pupacim mult.
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 5 2009, 05:35 PM) *
Of doamne dar va chinuiti nu gluma. Ia incearca si fai prafurile alea in mucilagiu, nu are ce sa strice. Sau in ceai de menta ca si menta incheaga la stomacel.
Imi e asa de mila de el. Aveti grija de voi si sa va faceti bine mai repede. Va pupacim mult.

nu mai avem prafuri....au fost ptr 3 zile si gata...
a zis dr ca nu ne mai da ca nu e bine prea multe si ca sa mancam lapte cu morcov pana ne facem bine...
azi i-a facutz anlizele din nou...si erau o gramada de chestii scazute...
acum avem 8600 gr...deci inca 200 gr scazute si l-am cantarit la o jum de ora dupa ce a mancat...
o sa-i dau si putin ceai de menta...desi cred ca il refuza...dar il oblig sa bea cateva inghitituri...
cu apa de orez sik orez tocat am incercat 2 zile si nimic...ba chiar mai rau...ca tb sa ma duc de cand am vazut dar am crezut ca-i trece cu muciligiu...dar uite ca nu a fost o diaree simpla...
ma miram eu sa faca diaree ...ca el nu a facut niciodata ...si i-am dat sa papae si mar si para si carnita si biscuite si supica...dar am zis ca poate e de la dinti...desi am banuit ca nu cumva sa fie ceva mai grav stiind ca si soramea la fel s-a chinuit...
a facut o iritatie la fundulet...gaura e rosie rosie...dau cu crema panaten si il las in funduletul gol...dar el niciodata dar niciopdata nu a fost iritat nici macar putin...nici in maternitate ...dar acum cred ca ne-am iritat ptr 5 luni in care funduletul a fost ca fata... sad.gif
dar cel putin el saracu este vesel...nu arata a om bolnav...are chef de joaca... tongue.gif
va poopam si noi p voi...vom incerca cu ceai...multumim... tzuc.gif
geocoto
Ce bine ca ati scapat si voi de vaccin cu bine.Noi pana la 1 an suntem gata cu vaccinurile.
Am sunat-o azi pe Dr s-o intreb de bubitele care i-au aparut in jurul la gurita si mi-a zis sa-i schimb lapticul ca este alergic si la asta.Asta de bine ce i-am zis ca este alergic si totusi mi-a dat tipul asta de lapte Nutrillon care contine proteine de vaca.Ne-a zis sa trecem din nou pe Nutramigen sau sa-i dau Nutrillon Soja 2.Cred ca nici una nici alta am sa-i dau Nan Ha cu care a mers bine doar ca regurgita cam multicel....Pana luni sper sa ma decid.Si eu care credeam ca-i mult mai simplu cu formula decat cu tzitzi...
Oana cand mai esti pe acasa sa te mai intreb ceva pe mess?

La pranz Lucas a papat cam 150ml piureut din morcovel, conopida si pastarnac si o rosie mica data prin sita ca sa-i scot semintele.Si am dat o fuga pana in Brux sa o las pe matusa la plimbare timp in care Lucas a dormit neintors.La intoarcere a papat 200ml lapte facut cu zeama de la legume.Acum face nani in gradina dupa ce a facut cunostinta cu o fetita dulcica, Lucia, de la noi de pe strada.poate le fac o poza impreuna.Parintii ei sunt portughezi.

Pupacim mamicile si vorba Siminei smotocim bebeii trandafir.gif trandafir.gif
adina_apostu
QUOTE(anku @ Jun 5 2009, 06:03 PM) *
nu mai avem prafuri....au fost ptr 3 zile si gata...
a zis dr ca nu ne mai da ca nu e bine prea multe si ca sa mancam lapte cu morcov pana ne facem bine...
azi i-a facutz anlizele din nou...si erau o gramada de chestii scazute...
acum avem 8600 gr...deci inca 200 gr scazute si l-am cantarit la o jum de ora dupa ce a mancat...
o sa-i dau si putin ceai de menta...desi cred ca il refuza...dar il oblig sa bea cateva inghitituri...
cu apa de orez sik orez tocat am incercat 2 zile si nimic...ba chiar mai rau...ca tb sa ma duc de cand am vazut dar am crezut ca-i trece cu muciligiu...dar uite ca nu a fost o diaree simpla...
ma miram eu sa faca diaree ...ca el nu a facut niciodata ...si i-am dat sa papae si mar si para si carnita si biscuite si supica...dar am zis ca poate e de la dinti...desi am banuit ca nu cumva sa fie ceva mai grav stiind ca si soramea la fel s-a chinuit...
a facut o iritatie la fundulet...gaura e rosie rosie...dau cu crema panaten si il las in funduletul gol...dar el niciodata dar niciopdata nu a fost iritat nici macar putin...nici in maternitate ...dar acum cred ca ne-am iritat ptr 5 luni in care funduletul a fost ca fata... sad.gif
dar cel putin el saracu este vesel...nu arata a om bolnav...are chef de joaca... tongue.gif
va poopam si noi p voi...vom incerca cu ceai...multumim... tzuc.gif

Iubita de hidratare ti-a dat ceva ca stiu ca trebuie sa il hidratezi bine. Nu stiu acolo la voi ce se gaseste dar aici la noi sunt HIDRASEC, BIOTICS iar mie in ceiutul de menta ma punea sa ii pun SMECTA sunt tot sub forma de prafuri si ii puneam jumatate de pliculet la 100 ml dar avea 2 luni la tine cred ca ii poti pune mai mult.
Sanatate multa.
adina_apostu
Aaaaaaaa si mi-am adus aminte Anku i-am facut si supa de morcov daca vrei iti dau reteta, asta daca stii ca ii plac morcovii.
O caut si ti-o scriu imediat.
adina_apostu
1 l apa
500 grame morcovi
Se aleg morcovi tineri, se curata, se spala, se taie in rondele subtiri;

Se pun la fiert intr-un litru de apa rece, se fierb 2 ore la foc moale, pana cand morcovii se sfarama cu usurinta;

In timpul fierberii se adauga din cand in cand apa pana la litru;

Dupa fierbere morcovii se paseaza de doua ori printr-o sita deasa se copleteaza cu apa pana la litru si se pune din nou pe foc, pana dau 2-3 clocote;

Se raceste, punandu-se vasul cu supa de morcovi intr-un vas mai mare cu apa rece.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.