Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 4 2010, 11:52 AM) *
buna dimineata fetelor.....

Adelin...tu tot asa bolnavior esti si azi???
cum ati dormit in noapte asta???
simna...Darius sta cu tacso....se inteleg f bine....
deci copilul nu sufera in lipsa mea....
sanzi ce mai zici????
claudia bafta la scoala!!!

Darius a dormit f bine....vad ca de o sapt fara nici o urlatura in noapte... liwlol.gif
semne de dureri de dinti nu avem....
eu numai de luni pana joi lucru de dim....
deci nu ma obosesc..
plus ca est3e ceva temporar...banuiesc ca in ianuarie sau de sarbatori nu o mai fi....
mna...eu ma bucur ca am sansa sa vad si ce se ascunde in spatele lumii Kauflandului....
si mai stiu sigur ac nu imi voi dori sa lucru vreodata p acolo.... hi.gif
in rest...ce mai ziceti???
cine mai pleaca acasa in afara de Geo???
sanzi banuiesc...



Eu iti doresc sa rezisti .....ca nu cred ca ti-e tocmai usor....Bine macar ca ai liniste cu Darius si ca sta cu mis si e ingrijit bine.....Ce ma bucur ca doarme toata noaptea acum.....sa ramana la rogramul asta ca sa nu va mai treziti de n ori pe noapte....
Ii pupam dulce ochisorii de peruzea....
petronici
QUOTE(simina_ana @ Nov 4 2010, 02:05 PM) *
Petro....noi cand am avut enterocolita am stat pe regim special. Lapte fara lactoza facut cu apa in care am fiert orez ( la 1 litru de apa 2 lingurite de orez si putina sare cat sa cuprinzi intre 2 degete. Lasi sa fiarba pana se sparge bobul). In plus daca papa paine prajita cu margarina,branza calcica ( la 1 litru de lapte 8 tablete de calciu lactic sfaramate), mar copt, banana, supa de morcovi fierti cu orez si piept de pui, supa de morcovi fierti strecurata,mar copt, ceai de menta indulcit (dar zaharul se pune la fiert o data cu apa).....si combinatii din cele enumerate. Altceva nu se da.....am vazut ca i-ai dat spanac ...dar spanacul provoaca tranzit....cartoful la fel....da-i ce ti-am spus eu si o sa vezi ca va trece repede....e greu dar se pune repede pe picioare....cel putin la noi asa a fost. Am reusit sa nu ajungem in perfuzie desi nu mi-a mincat 4 zile nimic. Si bineinteles trebuie hidratat cat mai bine. EU ii dadeam cu seringa din 15 in 15 minute cate 10- 20 ml de apa....Am avut si saruri de hidratare , un plic dizolvam la o cana de apa si ii dadeam e parcursul unei zile....
Sanatate multa va doresc si ma gandesc la voi.....si Mami......putere iti doresc si rabdare....
Va pup


multumes mult pt sfaturi....pe lapte fara lactoza am trecut deja de ieri dupa-masa i-am cumparat si vad ca-i place ,dar ca sa-si faca treaba si mai bine il prepar cu apa fiarta de la orez cum mi-ati zis....si aerosolul vad ca-si face efectul,deja nu mai este asa plin de secretii si cand il apuca tusea dupa ce-a baut sau mancat nu mai vomita....pana astazi la pranz nu a bagat nimic in gurita mancare,astazi l-am pacalit cu putina supica....ii dau pliculete cu saruri de hidratare si restul de medicamente pt diaree tot cu seringa ca altfel nu vrea nimic....deja cand ma vede cu ea in mana se pune cu capul in piept si isi acopera fata cu mainile si se apuca de plans,sa saturat saracul de toate astea dar n-am cei face....
mar copt nu a mai mancat de multisor si ii fac diseara poate o sa-i placa,banana ieri a ciugulit vreun sfert,ceai de menta la fel de sambata ii tot dau si vad ca-l bea,dar si aici faceam o greseala ii puneam zaharul cand era gata,deacum il pun la fiert....
pana acum ne-a ferit de enterocolita asa de avansata,si daca nu sunteti voi care sa-mi dati sfaturi si sa ma luminati cum sa trecem peste asta cine stie ce prostii mai combin....multumesc din suflet fetelor ca existati si ca ma ajutati sa devin si eu o mamica mai responsabila cand e vorba de o boala mai delicata,ca degeaba ii bag pliculete si picaturi pt refacerea florei interstinale daca nu tine si regimul adecvat....incetul cu incetul o sa ne facem si noi bine,deja e mult ca nu-mi mai vomita....
QUOTE(simina_ana @ Nov 4 2010, 02:11 PM) *
Numi vine sa cred cat de frumos e afara...azi l-am scos pe Iancu doar in pulovaras cu o bluzita subtire si body.....I-am dat jos vestuta cand am ajuns in parc ca la soare innebuneai de cald si cum el alerga....acum face nani de la atata joaca...iesim dupa ce de trezeste iar ....

Eu nu stiu ce naiba am patit dar m-am trezit umflata toata la maini.....asa eram in sarcina in ultimele luni. Mam dus la farmacie si mi-am luat un ceau diuretic ca deja ma ingrozesc. Luni ma cantarisem si arata 60 de kg cantarul si azi 65....mi-e greu sa cred ca mam ingrasat 5 kg in 4 zile, mai ales ca nici nu prea am mancat zilele astea fiindu-mi rau. Cred ca mis e trage de sambata de la cabana ...ca toti fumau si se deschidea usa mereu....Am zis ca ieri eram unflata ca mancasem un castravete murat....dar nu mi-a trecut nici azi....asa ca am luat ceaiul ala sa vedem ce efect are....altfel luni la duc la medic a nu fie ceva cu rinichii....

Revin pe seara.....ca am 5 munti de rufe de calcat....
Pupici

cine stie poate sunt cu totul alte semne barza2.gif
simina_ana
QUOTE(petronici @ Nov 4 2010, 06:42 PM) *
multumes mult pt sfaturi....pe lapte fara lactoza am trecut deja de ieri dupa-masa i-am cumparat si vad ca-i place ,dar ca sa-si faca treaba si mai bine il prepar cu apa fiarta de la orez cum mi-ati zis....si aerosolul vad ca-si face efectul,deja nu mai este asa plin de secretii si cand il apuca tusea dupa ce-a baut sau mancat nu mai vomita....pana astazi la pranz nu a bagat nimic in gurita mancare,astazi l-am pacalit cu putina supica....ii dau pliculete cu saruri de hidratare si restul de medicamente pt diaree tot cu seringa ca altfel nu vrea nimic....deja cand ma vede cu ea in mana se pune cu capul in piept si isi acopera fata cu mainile si se apuca de plans,sa saturat saracul de toate astea dar n-am cei face....
mar copt nu a mai mancat de multisor si ii fac diseara poate o sa-i placa,banana ieri a ciugulit vreun sfert,ceai de menta la fel de sambata ii tot dau si vad ca-l bea,dar si aici faceam o greseala ii puneam zaharul cand era gata,deacum il pun la fiert....
pana acum ne-a ferit de enterocolita asa de avansata,si daca nu sunteti voi care sa-mi dati sfaturi si sa ma luminati cum sa trecem peste asta cine stie ce prostii mai combin....multumesc din suflet fetelor ca existati si ca ma ajutati sa devin si eu o mamica mai responsabila cand e vorba de o boala mai delicata,ca degeaba ii bag pliculete si picaturi pt refacerea florei interstinale daca nu tine si regimul adecvat....incetul cu incetul o sa ne facem si noi bine,deja e mult ca nu-mi mai vomita....

cine stie poate sunt cu totul alte semne barza2.gif


Tu iubita.....de asta suntem aici....ca sa ne ajutam cu un sfat, cu o vorba buna sau cu un umar pe care sa ne plangem ofurile......Pe mine una m-ati ajutat cu toatele cand Iancu era bolnavior. Pe langa tratamentul adecvat vorbele voastre bune si incurajarile m-au ajutat enorm sa depasesc disperarea care pusese stapanire pe mine cand imi era puiul bolnav iar eu simteam ca o iau razna.....
Asa oricand cu mare placere .....mai ales daca am trecut si noi prin asa ceva.....uite ca sa vezi exact ce ti-am scris eu ca ii poti da vezi linkul asta : www. pediatrusibiu. ro ....da in josul paginii la stiri si acolo gasesti despre regimul in enterocolita.....Am scris cu pauza ca sa nu fie considerat reclama....
Va trimitem pupici multi plini de incurajari si optimism...

Cat priveste bebe 2 nu cred ca e......desi era la limita perioada fertila.....Mai degraba mi se trage cred de la petrecerea de sambata de la cabana cand am camstat in curent...Incep din seara asta sa beau ceai ce miam luat si sper sa fie ok...daca nu luni la medic merg.....

fug sa fac baita la piticot
anku
a auzit cineva de intoleranta la histamina???




doamne ce de ciudatenii exista in lumea asta.... doh.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 4 2010, 11:35 PM) *
a auzit cineva de intoleranta la histamina???
doamne ce de ciudatenii exista in lumea asta.... doh.gif


Nu e chiar ciudat.....ai fost tu diagnosticata cu asa ceva?


geocoto
Buna mamici,

Asa tare ma moleseste vremea asta ca..., bine macar de Lucas ca iese cu mama chiar daca nu am mai vazut soarele de cateva zile bune.
L-am convins sa se spele pe dinti, de fapt sa ma lase sa-l spal cu periuta cu baterii umplandu-i chiuveta cu apa.Ii pun si putin sapun in ea si cat face el "bule-bule" eu il spal pe dintisori.Se urca pe un scaunel mic sa ajunga la chiuveta si este tare bucuros.
In rest parca doarme mai bine in ultimele 2 nopti, s-a trezit de 2 maxim 3 ori si parca functionez si eu mai bine ziua.Poate mai mergem dupa amiaza la locul de joaca sa ne mai pierdem timpul cu ceva..

Voi pe unde umblati? oFloare1.gif
petronici
QUOTE(simina_ana @ Nov 4 2010, 08:54 PM) *
Tu iubita.....de asta suntem aici....ca sa ne ajutam cu un sfat, cu o vorba buna sau cu un umar pe care sa ne plangem ofurile......Pe mine una m-ati ajutat cu toatele cand Iancu era bolnavior. Pe langa tratamentul adecvat vorbele voastre bune si incurajarile m-au ajutat enorm sa depasesc disperarea care pusese stapanire pe mine cand imi era puiul bolnav iar eu simteam ca o iau razna.....
Asa oricand cu mare placere .....mai ales daca am trecut si noi prin asa ceva.....uite ca sa vezi exact ce ti-am scris eu ca ii poti da vezi linkul asta : www. pediatrusibiu. ro ....da in josul paginii la stiri si acolo gasesti despre regimul in enterocolita.....Am scris cu pauza ca sa nu fie considerat reclama....
Va trimitem pupici multi plini de incurajari si optimism...

Cat priveste bebe 2 nu cred ca e......desi era la limita perioada fertila.....Mai degraba mi se trage cred de la petrecerea de sambata de la cabana cand am camstat in curent...Incep din seara asta sa beau ceai ce miam luat si sper sa fie ok...daca nu luni la medic merg.....

fug sa fac baita la piticot


i-am facut laptele cu apa de la orez fier si vad ca-i place si asa....
aseara i-am dat doar orez fiert cu putin parmezan si o picatura de ulei de masline si sper surprinderea mea l-a papat dar n-a durat prea mult fericirea ca i-am dat cu seringa sarurile si si-a facut greata si a vomat tot,chit ca papase doar 2 linguri de orez....mar copt dupa aia nici nu a vrut sa guste....
astazi la pranz doar supa cu pui,orez si morcov si un varf de lingurita de secretul gustului ca sa-i dea ceva gust,si a papat,a baut un bibe de ceai de menta si inca unul de lapte fara lactoza la nani de la pranz si nu l-am mai fortat cu siringa cu sarurile ca mi-era frica sa nu patesc ca aseara....deacum vedem ce-o papa diseara,ca eu nu-s,tre sa plec la munca ,oricum mai are mere de aseara coapte si supica de la pranz,si acu intru sa vad si alte "retete speciale" pe situl dat de tine ca sa-i mai schimb altfel nu mai papa....

eee,acu vezi ce si cum e,poate luni ne dai cu totul alte vesti...
chiar astazi m-am intalnit la un magazin romanesc de aici cu 2 tipe cunoscute,una care este insarcinata abia in 2 luni,toata alba la fata si nu mai putea de rau si cealalta cu o fetita mai mare decat ai nostri cu 4-5 luni si ea insarcinata in 7 luni....parca ,parca mi-au facut pofta de burtica si de bebe mic....
QUOTE(geocoto @ Nov 5 2010, 03:53 PM) *
Buna mamici,

Asa tare ma moleseste vremea asta ca..., bine macar de Lucas ca iese cu mama chiar daca nu am mai vazut soarele de cateva zile bune.
L-am convins sa se spele pe dinti, de fapt sa ma lase sa-l spal cu periuta cu baterii umplandu-i chiuveta cu apa.Ii pun si putin sapun in ea si cat face el "bule-bule" eu il spal pe dintisori.Se urca pe un scaunel mic sa ajunga la chiuveta si este tare bucuros.
In rest parca doarme mai bine in ultimele 2 nopti, s-a trezit de 2 maxim 3 ori si parca functionez si eu mai bine ziua.Poate mai mergem dupa amiaza la locul de joaca sa ne mai pierdem timpul cu ceva..

Voi pe unde umblati? oFloare1.gif

eu,pe aici,acusica plec la munca si am avut noroc zilele astea de soare ce l-am mai scos pe asta mic din casa,dar de luni cica se strica de tot vremea si aici...pana acum boiereste am dus-o si cu 23-24 grade la pranz....
al meu ma vede pe mine cum fac si incerca sa ma imite,bineinteles ca nu-i iese prea bine dar ma lasa sa-l spal,numai ca inca nu a invatat cum sa se clatesca....noroc ca-i pasta speciala pt ei si ii pun si f putin pe periuta lui,numai cat un bob marunt....
ai vostri stiu sa se clatesca,sau cum procedati?
geocoto
Un filmulet

simina_ana
QUOTE(petronici @ Nov 5 2010, 08:24 PM) *
i-am facut laptele cu apa de la orez fier si vad ca-i place si asa....
aseara i-am dat doar orez fiert cu putin parmezan si o picatura de ulei de masline si sper surprinderea mea l-a papat dar n-a durat prea mult fericirea ca i-am dat cu seringa sarurile si si-a facut greata si a vomat tot,chit ca papase doar 2 linguri de orez....mar copt dupa aia nici nu a vrut sa guste....
astazi la pranz doar supa cu pui,orez si morcov si un varf de lingurita de secretul gustului ca sa-i dea ceva gust,si a papat,a baut un bibe de ceai de menta si inca unul de lapte fara lactoza la nani de la pranz si nu l-am mai fortat cu siringa cu sarurile ca mi-era frica sa nu patesc ca aseara....deacum vedem ce-o papa diseara,ca eu nu-s,tre sa plec la munca ,oricum mai are mere de aseara coapte si supica de la pranz,si acu intru sa vad si alte "retete speciale" pe situl dat de tine ca sa-i mai schimb altfel nu mai papa....

eee,acu vezi ce si cum e,poate luni ne dai cu totul alte vesti...
chiar astazi m-am intalnit la un magazin romanesc de aici cu 2 tipe cunoscute,una care este insarcinata abia in 2 luni,toata alba la fata si nu mai putea de rau si cealalta cu o fetita mai mare decat ai nostri cu 4-5 luni si ea insarcinata in 7 luni....parca ,parca mi-au facut pofta de burtica si de bebe mic....

eu,pe aici,acusica plec la munca si am avut noroc zilele astea de soare ce l-am mai scos pe asta mic din casa,dar de luni cica se strica de tot vremea si aici...pana acum boiereste am dus-o si cu 23-24 grade la pranz....
al meu ma vede pe mine cum fac si incerca sa ma imite,bineinteles ca nu-i iese prea bine dar ma lasa sa-l spal,numai ca inca nu a invatat cum sa se clatesca....noroc ca-i pasta speciala pt ei si ii pun si f putin pe periuta lui,numai cat un bob marunt....
ai vostri stiu sa se clatesca,sau cum procedati?


Nici Iancu nu stie sa se clateasca.....mai mult inghite pasta de dinti......si ii place f mult.....uneori chiar ma ispera ca cere sa se spele si de 10 oripe zi.....sa se spele....vorba vine ....De obicei il spal eu dimineata si seara si cand imi mai aduc aminte si la pranz.....il mai las si pe el....dar se mozoleste si apoi incepe sa-mi spele mobila, sa spele jucariile....mai ales un soricel pentru care a facut o pasiune deosebita.....ce face el face si chit-chit.....
De 3 zile nu-l mai spal nici pe dintisori prea des...decat seara....are la gurita ceva ca o arsura .....si nu-mi dau seama de la ce e...ori de o fi scapat suzeta pe jos si nu am fost atenta sa o spal si a luat vreun microb, ori de la pasta de dinti cu care a exagerat,....cert e ca cu crema de galbenele nu-i trece. Maine sun la pediatru si daca are timp mergem la el sa vedem ce-i cu nebunia asta.....ca totusi o are de ceva veme si mie se pare ca s-a extins.....dar azi arata extrem de urat...cred ca il si deranjeaza.....ca de 2 zile da cu limbuta pe ea...
Abia ne-au trecut bubitele la fundulet ca acum avem la gurita....intind sa cred ca e tot de la antibioticul de luna trecuta.....
Am crezut ca o sa cada piticul azi rupt, dar ca de obicei cand e tati plecat adoarme foarte tarziu....sper sa nu-si fi dat programul prea tare peste cap....maine mergem la ziua socrului si as vrea sa nu fie marait.....

Sper ca sunteti mai bine....


PS> mie, pediatrul, mi-a spus ca sarurile sa i le dau dupa masa dar la jumate de ora cel putin....ca altfel poate vomita.....poate asa a fost si la voi....marul copt il poti combina cu orezul....sau orezul cu banana....dar nu-i mai pune ulei de masline ( si asta provoaca tranzit) si nu-i mai da parmezan....incearca sa tii regimul ala ca sa ii treaca repede.....si chiar daca se amelioreaza si nu mai face diaree.....2 zile e indicat sa-l mai tii pe regim....nici eu nu am stiut si cand am vazut ca a facut kaki normal, i-am dat ceva in plus si am mai tras cateva zile cu el ......ca l-a intors.....mai ales ca ne schimbase si antibioticul si asta l-a dat iar peste cap.....
pupici
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Nov 5 2010, 04:53 PM) *
Buna mamici,

Asa tare ma moleseste vremea asta ca..., bine macar de Lucas ca iese cu mama chiar daca nu am mai vazut soarele de cateva zile bune.
L-am convins sa se spele pe dinti, de fapt sa ma lase sa-l spal cu periuta cu baterii umplandu-i chiuveta cu apa.Ii pun si putin sapun in ea si cat face el "bule-bule" eu il spal pe dintisori.Se urca pe un scaunel mic sa ajunga la chiuveta si este tare bucuros.
In rest parca doarme mai bine in ultimele 2 nopti, s-a trezit de 2 maxim 3 ori si parca functionez si eu mai bine ziua.Poate mai mergem dupa amiaza la locul de joaca sa ne mai pierdem timpul cu ceva..

Voi pe unde umblati? oFloare1.gif



Tu pe noi ne intrebi pe unde umblam???dar tu care nu scrii uneori cu zilele????? Sau ne lasi sa ni se faca dor mai tare de voi ??? wink.gif
Ma bucur sa aud ca intrati si voi pe un program mai convenabil .....si ma bucur mult ca l-am vazut pe Mac- mac..imi era dor de carliontii lui .....Sunt convinsa ca maine cand o sa-i arat si lui Iancu filmuletzul o sa ma puna sa-i dau toti magnetii de pe frigider liwlol.gif....
pupici
simina_ana
Rose....te-am sunat azi....sa vad ce "face fetele".....dar se pare ca nu prea tii telefonul pe aproape....
Sper ca suteti bine....muti pupici

Ankule......mami ce faci de nu mai spui nimic????/

Oana....tu ????? Iar ai fugit?????

Clau....tu esti in vacanta....petrecere frumoasa prin drumetiile voastre....

Sanzi......Matei ce mai face???


Va salut pe toate si pe toti.....si va urez un weekend cat mai placut si plin de soare si plimbare.....si....si gata ca v-am innebunit biggrin.gif
geocoto
Pai nu prea sunt eu obisnuita sa intru sa spun buna si sa ies...si cum Lucas nu ma lasa sa scriu mai mult, doar citesc ce postati voi.
Petronici eu am urmat sfaturile lui Sanzi si l-am pus bine pe picioare pe Lucas dupa cele 3 saptamani de enterocolita.Este ff bine ce-ti scrie Adriana de regim, este ff important.Parmezanul nu este indicat intr-adevar desi tu te bucuri ca papa si el putin.La inceput nu era mare lucru decat putina diaree dar dupa ce i-a dat soacra 2 iaurturi l-a dat peste cap complet. nervi.gif Cat despre seringa ii dadeam sarurile cu o seringa de 5ml si ii dadeam cate putin de totin coltul gurii , nu direct in gat cu suzi in gura.A mers ff bine metoda asta desi spre sfarsit urla cand vedea seringa.De buna voie nu cred ca vrea nici unul sa ia.Multa sanatate si vezi ca vreun membru al familiei iti care virusii la Adelin.Fi ma aspre in ce priveste spalatul pe maini cand vin de la munca.

Dumnezeu sa ne ajute cand mergem acum in tara.Vacanta iarna este de evitat.Nu ma deranjeaza la munte la ski ca acolo nu vom avea rubedenii de vazut dar in Ro parca si vad ca ne plimbam de colo- colo ca tziganu' cu traista.Incerc sa vad partea optimista... unsure.gif

Un "uikend" placut va doresc,
oFloare1.gif
simina_ana
Am fost la medic ...avem un fel de herpes la gurita de la ceva ce-o fi papat......ii dau cu Fucidin si Aciclovir....sa speram ca ne va trcee in cateva zile.....

Fug ca trage d emine......trebuie sa-l pun la nani daca diseara la petrceere nu vreau sa fie maraiat.....desi nu cred ca scapam....
pupi
anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 6 2010, 12:20 PM) *
Am fost la medic ...avem un fel de herpes la gurita de la ceva ce-o fi papat......ii dau cu Fucidin si Aciclovir....sa speram ca ne va trcee in cateva zile.....

Fug ca trage d emine......trebuie sa-l pun la nani daca diseara la petrceere nu vreau sa fie maraiat.....desi nu cred ca scapam....
pupi

ce petrecere mami???
bv voua...
faceti bebe 2 cu distractie.... love1.gif

insanatosire grabnica va dorim....
tu???
ti-ai revenit ???
s-a rezolvat cu ceaiul ala???


noi suntem ok...
doar ca ....am ajuns concluzia ca nu mai strang....
lasa sa faca dezordine in rand cu tacso....
acum fac in coltul ala...peste 10 min i gata la fel....
si...continuam de zor cu unsul mancariii peste tot...usa,scaun,masa,podea,fridgider wacko.gif
mai nou ia in gura si vine si scuipa p covor....
si apoi calca cu piciorul ca sa intinda bine....
si e covor negru...va dati seama.... wacko.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 6 2010, 05:27 PM) *
ce petrecere mami???
bv voua...
faceti bebe 2 cu distractie.... love1.gif

insanatosire grabnica va dorim....
tu???
ti-ai revenit ???
s-a rezolvat cu ceaiul ala???
noi suntem ok...
doar ca ....am ajuns concluzia ca nu mai strang....
lasa sa faca dezordine in rand cu tacso....
acum fac in coltul ala...peste 10 min i gata la fel....
si...continuam de zor cu unsul mancariii peste tot...usa,scaun,masa,podea,fridgider wacko.gif
mai nou ia in gura si vine si scuipa p covor....
si apoi calca cu piciorul ca sa intinda bine....
si e covor negru...va dati seama.... wacko.gif



A fost ziua socrului in 2 nov si azi da o masa la restaunrant.....petrecere...vorba vine....
EU beau ceai diuretic....mi s-au mai dezumflat putin mainile....dar tot ma dor.....dar vad ca e spre bine....
Acum sa- l facem bine pe pitic....numi dau seama ce-o fi mancat de i-a iesit prostia asta la gurita...dar ce sa-i fac....
Stiu cum ee curatenia.....am mai spus eu demult....la mine in casa e ordine numai noaptea cand doarme Iancu....ca in rest doh.gif ...dar ce sa-i faci sunt inca mici....Iancu ma ajuta la strans....dar se plictiseste repede si ma lasa balta....sau le rastoarna iar......Dar totusi cu mancarea nu mi-a facut ce spui tu .....procim el papa numai in bucatarie si am parghet si stran g usor....

Fug sa ma usuc la par si apoi sa plecam
Pupici
simina_ana
Salutare dragele mele.......

Hmm....cred ca o sa depun o petitie ca sa se declare si zilele de sambata si duminica zile de lucru si nu de weekend.....ca vad ca nimeni nu da pe-aici in aceste zile.....liwlol.gif

In primul rand LA MULTI ANI MIHAITA!!!!!!...Sa fii sanatos si norocos!!!!!

Eu am uitat ca azi e sarbatoare si am pus o masina la spalat si am facut ordine.....Abia cand am intrat pe forum am realizat....dar cum eram treaza dela 7.....multe erau deja facute......

Weekendul asta iar am fost ocupati....sambata la ziua socrului, ieri am fost la Amnas la un gratar, poate ultimul pe anul asta.....dar a fost prea frumos afara ca sa stam in oras....Asa ca am avut parte de mult soare, aer curat si plimbare.....

Azi m-a lasat si pe mine Iancu sa ma uit in gurita lui.....I-au iesit colturile la toate maselutele......jos sunt iesite pe jumatate chiar....Mai avem putin si scapam....
Inca stam prost cu mancatul....dar il las deocamdata in pace....

E un soare afara....ca vara.....dar bate vantul sad.gif destul de rau....asa ca nu stiu daca apucam sa iesim azi din casa.....

Gata am semnat condica.....ma duc la joaca cu piticul...
Pupici si o saptamana frumoasa va doresc!!!!
oana petrina
buna dragelor
umblam si noi ca nebunii si abea mai deschid calculatorul. noi nu suntem raciti momentan dar...cum la gradi mai toti sunt cu tuse... tusim si noi evident. in rest toate bune astept sa se faca ora 16 sa ma duc sa-l iau de la gradi.
LA MULTI ANI MIHAITA! sa cresti mare si sanatos , sa-ti bucuri parintii si surioara. te pupam
of fac si eu ca barbata-miu , nu mai suport sa aud de copilasi bolnaviori. de cand e Matei in viata noastra am devenit tare sensibili la acest capitol. a fost asa de frumos afara zilele astea si ne-am plimbat o gramada. am fost si la o petrecere de copilasi. ne-am distrat super la locul acela de joaca asa ca l-am rezervat si ptr bubu de ziua lui. numai gandul ca sa fac iar acasa ,ca la mot....ma ia groaza.... mi-a fost devastata casa rolleyes.gif ...aveam mutrite desenate pe tot covorul si mancare si toata casa cu fundul in sus...asa ca mai bine acolo ,ma duc cu mainile pe langa buzunar si plec cu ele in buzunar ,ca vor fi goale liwlol.gif
va pupam
sinzigm
Buna fete cochete!!!

In primul rand LA MULTI ANI MIHAI!!!

Adriana:tu la ce te referi cand zici ca-i vezi colturile maselutelor?Matei are incisivii,cei 4 de sus si 4 de jos,apoi caninii si mai are 4 premolari-cate 1 de fiecare parte jos si cate unul de fiecare parte sus.Lui Iancu ii dau si ceilalti deja?Ca in total sunt 8 premolari.Lamuriti-ma si pe mine,ca eu stiam ca ceilalti trebuie sa iasa mai tarziu.

Geo:ne-am uitat ieri la filmuletul cu Lucas,defapt ne-am uitat la mai multe filmulete cu Lucas-si la mare si la voi acasa cu vioara.Matei se distreaza de minune cand il vede si il tot striga prin casa.Nu mi-a venit sa cred ce cuminte a fost in apa la mare,nu i-a fost frica deloc.La al meu i-a fost frica la mare de apa ca de foc...Da ce bine areti mai Geo in costum!!!Nu se vede deloc burtica.Ce inaltime ai?Ca de kg parca ziceai ca ai 63.

ADELIN,ne bucuram ca esti mai bine,puiule.Fa-te bine repede,ca te asteptam pe forum cu filmulete.

Am sa va pun si eu ceva poze,ca in weekend a fost ziua fetitei celei mari a prietenilor nostri,cu care stam si au fost o gramada de copii,de toate varstele-doamne ce a fost in casa!!!Trebuie doar sa imi fac timp si chef sa le descarc ca aici e o ploaie si un frig care te tinteste in casa,sub patura si cu ceaiu caldut in mana.S-a facut asa de frig de vineri de nu-ti vine sa te uiti nici pe geam,d-apoi sa mai iesi afara.

Va sarut si va dorim o zi buna
Rose68
LA MULTI ANI, MIHAITA!
SA AI O VIATA FRUMOASA
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Nov 8 2010, 04:47 PM) *
buna dragelor
umblam si noi ca nebunii si abea mai deschid calculatorul. noi nu suntem raciti momentan dar...cum la gradi mai toti sunt cu tuse... tusim si noi evident. in rest toate bune astept sa se faca ora 16 sa ma duc sa-l iau de la gradi.
LA MULTI ANI MIHAITA! sa cresti mare si sanatos , sa-ti bucuri parintii si surioara. te pupam
of fac si eu ca barbata-miu , nu mai suport sa aud de copilasi bolnaviori. de cand e Matei in viata noastra am devenit tare sensibili la acest capitol. a fost asa de frumos afara zilele astea si ne-am plimbat o gramada. am fost si la o petrecere de copilasi. ne-am distrat super la locul acela de joaca asa ca l-am rezervat si ptr bubu de ziua lui. numai gandul ca sa fac iar acasa ,ca la mot....ma ia groaza.... mi-a fost devastata casa rolleyes.gif ...aveam mutrite desenate pe tot covorul si mancare si toata casa cu fundul in sus...asa ca mai bine acolo ,ma duc cu mainile pe langa buzunar si plec cu ele in buzunar ,ca vor fi goale liwlol.gif
va pupam



Insanatosire grabnica la puiut....dragul de el......
Foarte bine faci ca vrei sa un spatiu de joaca sa-i tii ziua.....si noi vrem la fel sa facem...e prea mare taraboiul acasa....
Ufff.....ce putin mai e si incepem sa-i sarbatorim pentru 2 anisori......cum a trceut vremea.....

simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Nov 8 2010, 05:39 PM) *
Buna fete cochete!!!

In primul rand LA MULTI ANI MIHAI!!!

Adriana:tu la ce te referi cand zici ca-i vezi colturile maselutelor?Matei are incisivii,cei 4 de sus si 4 de jos,apoi caninii si mai are 4 premolari-cate 1 de fiecare parte jos si cate unul de fiecare parte sus.Lui Iancu ii dau si ceilalti deja?Ca in total sunt 8 premolari.Lamuriti-ma si pe mine,ca eu stiam ca ceilalti trebuie sa iasa mai tarziu.


Eu stiu ca la dentitia de lapte au 8 maselute....premolarii sunt la cea definitiva....dar in fine.....asa cum spui tu da....ma refer la ultimii premolari....Deja lui Iancu i-au aparut.....Doar ca la astia am vazut la premolarul din stanga jos 3 colturi pe jumatatea care i-a aparut.....Adica mi se par mai maricei ca prima tura de premolari.....
Pana acum are jumatate in stanga jos, 2 colturi pe fiecare parte in dreapta jos si cate un colt iesit la cei de sus din ambele parti si gingia destul de umflata.....cred ca saptamana asta ii mai iese cate un coltisor ceva.....
Cica pana la 2 ani jumate trebuie sa-i iasa toti.....Deocamdata noi de incadram ca la carte.....

Ma duc sa fac baita la pitic si apoi sa ma chinui sa-l adorm, ca iar suntem singurei acasa...

Pupici

restul fetelor ce faceti? ce fac puii?








geocoto


MIHAI

Sa ne traiesti cu numele si mami sa se bucure de cele 2 minuni din viata ei cum stie ea mai bine alaturi de tati.
geocoto
Buna mamici,

Azi am fost pe la magazine sa-i cumpar de incaltat piticului si....crize pe capul lui cand a venit d-na respectiva sa-l masoare de nu-mi venea sa cred.Tipa respectiva nu a scos nici un cuvant pur si simplu i-a luat piciorul si el care nu este tocmai sociabil in primele minute....Of, of.I-am luat masura 23 desi poarta 22.5.Din vara nu i-a mai crescut piciorul si nici in inaltime, tot la 86 a ramas.
In rest si noi in casa ca la Londra si la Bruxel tot vant si ploaie..
Sanzi ma bucur ca ti-au placut filmuletele.Eu am 1.75 inaltime si o nesimtire de cativa centimetri buni.A facut mama tort in casa si... eating.gif nu trebuie sa-ti spun.Nu fac nimic si bag in continuu..Noroc ca nu asimilez chiar tooot.
Astept idei cum sa facem sa iasa mai bine ziua de nastere la cost limitat.I-am luat de aici cateva baloane dar fara heliu...nu stiu ce sa zic.Fara coifuri , ca am vazut la ziua unui baietel cum i-a sarit un elastec din ala in ochi si mititelu a facut pe el de durere..Locurile de joaca in Buc sunt ff scumpe si am ales sa aducem niste animatori sau un clovn ca tot ii place lui Lucas si sa vad ce jocuri mai improvizez intr-o sala de festivitati..O saltea ca a lui Matei era buna dar si alea sa le inchiriezi costa vreo 80 de euro plus clovn 100 euro plus bufet.Va jur preturile in tara au luat-o razna rau de tot.Cu 170 euro faci o zi onomastica aici de nu o uiti un an intreg.
Va las si va doresc o noapte pufoasa si linistita,
oFloare1.gif
sinzigm
buna fetelor,se pare ca si azi e o zi urata la noi si trebuie sa ramanem in casa,ca nu am putea ajunge prea departe la cum ploua.

Adriana:sper ca nu ai inteles gresit intrebarea mea!Nu vreau sa te contrazic,doamne fereste,numai ca eu asa stiu ca se numesc doar ca sunt dinti temporari,pana ii schimba.Marog,eu oricum nu asta vroiam sa scot in evidenta ci faptul ca nu stiam exact cand trebuie sa apara cea de-a doua pereche de premolari si va tot auzeam pe voi ca vedeti in guritele puilor colturi de la maselute.Ma gandeam ca pt primii premolari ar fi cam tarziu,iar pt a doua pereche stiam ca apar dupa 2 ani,dar citind ce scrieti voi,incepusem sa imi fac griji de ce nu ii apar si lui Matei.Atata tot.

Ei Geo,la 1,75 ai tai!!!Eu am 1,63 si am 67 acum,ca m-am ingrasat iar decand ne-am intors in Anglia.Iti dai seama cum arat!!!Eu am sa-i tin ziua acasa lui Matei,pt ca inca nu prea avem copii pe care sa-i invitam undeva unde s-ar putea simti ei intr-adevar bine.Prietenii nostrii din Romania abea acum au inceput sa faca copii si avem cativa bebelusi nou-nascuti-deci va dati seama!!!Vor fi verisorii lui acolo si fetita unor prieteni care e de-odata cu Matei si mai vedem noi,insa sigur in anii urmatori asa mi-ar placea sa ii sarbatoresc ziua,intr-un loc unde sa se simta bine invitatii lui,adica copiii si nu adultii ca acum deocamdata o sa aiba mai multi invitati adulti.Eu vreau coifuri,sper sa nu am surprize neplacute,si anul trecut am avut si a fost o.k.,farfurioare de unica folosinta pt el si copii cu Thomas the train ca il adora si paharele la fel,plus paie,multe baloane,am sa pun si benere(sau cum se numesc ca nu stiu) cu happy birthday si o sa mai fie ceva chestii(iar nu stiu cum se numesc)in care o sa sufle puii si se intind si scot un sunet dar nu foarte strident.Trebuie insa sa ma mai gandesc,dar vreau ceva colorat si am sa incerc sa fac mancare cat mai haioasa,adica rosii umplute sub forma de buburuze,ma mai gandesc pana atunci.

Va sarut pe toate
Rose68
aseara am fost la bunici. A fost ziua lui tataia patern.



geocoto
[quote name='Rose68' date='Nov 10 2010, 08:53 AM' post='1522648']
aseara am fost la bunici. A fost ziua lui tataia patern.


Mai, mai ce domnisorica ai mami Rose.Nici nu este alintata de toata lumea asa-i..?
Sa va traiasca bunicul si sa aiba forte sa o dragalaseasca cat mai mult pe nepotica.
Un pup de la noi, tzuc.gif
sinzigm
Buna dragele mele fete,se pare ca azi a tinut vremea cu noi si abea pe la 14:45 am ajuns si noi acasa.Am incalcat putin programul lui Matei,insa m-am bucurat ca e soare si am profitat de asta,asa ca l-am dus prin parc,apoi am fost la cumparaturi apoi am mers sa se dea pe un trenulet dupa care e el disperat(bagi banutu si trenutu se misca si canta,iar Matei invarte de volan si e foarte incantat).A fost intr-adevar cam frig,dar i-am pus fularel si manusele si ne-am descurcat noi.
Cand am ajuns in fata casei,a tras plasa cu cumparaturi de pe manerul caruciorului si mi-a spart borcanul cu muraturi,iar in urma noastra a ramas o balta de la care venea un miros tentant de castraveti,varza si gogosari,asa ca cui o sa i se faca pofta...Va dati seama ca nervii mi-au fost intinsi la maxim,mai ales ca si de la trenut nu a vrut sa mai vina,chiar daca l-am dat de trei ori si s-a aruncat acolo pe jos.Pur si simplu nu mai stiam ce sa fac sa ma calmez,ca am crezut ca-l mananc.Sa nu va mai spun ca stie sa curete mandarine si baga cojile in calorifer si cate si mai cate face intr-o zi,cat ii ea de lunga.

Andreuta,scumpico esti madarita familiei din cate se vede!Sa-i dea Dumnezeu sanatate la bunicu',sa se poata juca cu tine,mai bine zis sa poata tine pasul cu tine!Te sarutam dulcic,dulcic pe obrajori.

V-am pupat,ma duc sa-l culc pe nazdravan
petronici
buna fetele....
spunem si noi cu mare intarziere LA MULTI ANI,NIHAITA!!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif sa fii ascultator si sa le aduci numai bucurii parintilor....
noi suntem mult mai bine si asta numai datorita voua ,ati avut rabdare sa ma sfatutiti ce sa fac ca de nu cine stie,mai ajungeam prin spital cu perfuzii.....de cand cu regimul asta,ii place atat de mult painea prajita cu margarina incat o cere in fiecare seara sa i-o fac,dar in schim orezul nu cred ca vrea sa-l guste prea curand....am terminat si cu aerosolul,i-a trecut tusea de tot ,am ramas doar cu niste mucisori asa raruti cand il scot pe afara....
in sfarsit a iesit si pe la noi soarele cateva ore astazi,si am aprofitat,nu va spun ca in numai 10 minute era tot murdar si ud,in fiecare balticica de prin curte se baga...l-am schimbat numai astazi cat pt o saptamana,o masina intreaga am facut numai de astazi cu hainute deale lui....
vad ca vorbeati de pregatirile pt ziua mandretilor nostre,noi cred ca tot acasa facem,la fel ca Sanzi nu am atat de multi copilasi de companie incat sa-l duc la vreun loc special amenajat pt joaca lor si cel mai sigur in ziua de Craciun cred ca organizam ceva,atunci suntem cei mai multi liberi si ar sa vina cam toti invitatii si chiar ei mi-au propus asa....oricum mai este pana atunci si mai vedem ce si cum facem....
Rose,tare mandra si cocheta este printesa ta,iar bunicului ii uram si noi multa sanatate sa se poata tine dupa Andreuza....
sambata seara iesim la restaurant,este ziua nanului si ne-a invitat,sunt tare curioasa cat timp o sa stea linistit la masa,ca de nu il tin vreun pic si-l aduc imediat acasa si-l las cu socrela iar noi ne mai pierdem vremea in compania prietenilor,ca e mult de cand nu am mai iesit numai noi singurei....
va las ca da semne sa se trezeasca si nu ma mai lasa la pc....
va imbratisez cu drag si multi pupicei copilasilor
Rose68
QUOTE(sinzigm @ Nov 10 2010, 07:29 PM) *
Buna dragele mele fete,se pare ca azi a tinut vremea cu noi si abea pe la 14:45 am ajuns si noi acasa.Am incalcat putin programul lui Matei,insa m-am bucurat ca e soare si am profitat de asta,asa ca l-am dus prin parc,apoi am fost la cumparaturi apoi am mers sa se dea pe un trenulet dupa care e el disperat(bagi banutu si trenutu se misca si canta,iar Matei invarte de volan si e foarte incantat).A fost intr-adevar cam frig,dar i-am pus fularel si manusele si ne-am descurcat noi.
Cand am ajuns in fata casei,a tras plasa cu cumparaturi de pe manerul caruciorului si mi-a spart borcanul cu muraturi,iar in urma noastra a ramas o balta de la care venea un miros tentant de castraveti,varza si gogosari,asa ca cui o sa i se faca pofta...Va dati seama ca nervii mi-au fost intinsi la maxim,mai ales ca si de la trenut nu a vrut sa mai vina,chiar daca l-am dat de trei ori si s-a aruncat acolo pe jos.Pur si simplu nu mai stiam ce sa fac sa ma calmez,ca am crezut ca-l mananc.Sa nu va mai spun ca stie sa curete mandarine si baga cojile in calorifer si cate si mai cate face intr-o zi,cat ii ea de lunga.

Andreuta,scumpico esti madarita familiei din cate se vede!Sa-i dea Dumnezeu sanatate la bunicu',sa se poata juca cu tine,mai bine zis sa poata tine pasul cu tine!Te sarutam dulcic,dulcic pe obrajori.

V-am pupat,ma duc sa-l culc pe nazdravan


gand la gand cu bucurie
Si noi am fost la plimbare si datorita timpului nespus de frumos , am incalcat programul si nu mi-a parut rau.
De obicei pe la ora 14 maxim suntem acasa , papa si apoi la nani.
Dar ieri am fost la cumparaturi mici in piata apoi ne-am oprit in parculetul plin de copii unde am stat mai mult de 3 ore. A fost superb. Cumparasem 2 kg de mandarine si le-am dat aproape pe toate copiilor din parc. Am mai avut si 2 surprize:
1. cele 2 bunici s-au intalnit si au venit amandoua dupa noi.
2. am intalnit acolo pe cineva din copilarie mea. Nu ne mai vazusem de peste 20 de ani.
ANdreea s-a simtit bine desi a devenit un pic retrasa, isi cauta un coltulet si se joaca mai mult singurica. Acum 1 saptamana un baietel mai mare decat ea a imbrancit-o pe topogan si de atunci se cam fereste de copii. Dar sper sa fie trecator si sa uite.
Va pupam si ne pregatim sa hoinarim iar daca vremea e la fel de frumoasa.
Maine fetele cochetele tre sa mai stea si pe acasa caci sambata plecam la o nunta.
sinzigm
Salutam bebicii de decembrie 2008.
Se pare ca bine am facut ca am incalcat ieri programul,ca azi a dat-o iar pe ploaie care nu se mai opreste din cate se pare.
Oricum eu m-am racit foarte tare,se trage de ieri ca nu mi-am pus fular la gat in graba mare si uite ca sunt "gata".Era si cazul sa racesc si eu la cati prieteni raciti au fost pe la noi,plus ca toata casa a fost racita saptamanile trecute.Daca am scapat atunci uite ca am facut-o lata acum si ma simt asa de rau..ma dor toate osutele,pana si pielea ma doare.Am facut gargara cu apa cu sare,iau paracetamol si strepsils si sper sa ma simt mai bine pana maine.Bag multe mandarine si gref si sper sa treaca incet,ce ma ingrijoreaza mai tare e ca si Matei a inceput sa stranute si sa tuseasca,dar foarte rar si nu tare.Ii pun si lui picaturi in nasuc cu apa de mare si il fac in gat cu tantum verde,Doamne sper sa scape de data asta,sa nu ia de la mine ca apoi o iau razna rau de tot.Incerc sa ma feresc sa nu il pup,nu il las sa ma pupe pe gura cum are el obiceiul...mai mult de atat nu prea am ce face.

Rose:asa a patit si tipa asta cu care stam noi in casa cu fetita.Tot la topogan a imbrancit-o un baietel si stiu ca o perioada ii era frica cand mergea in parc,prefera sa stea singurica,dar maica-sa i-a tot explicat ca nu pateste nimic daca se joaca cu ceilalti copii si ca baietelul a impins-o fara sa vrea si incet si-a revenit(bine ea era putin mai mare,avea 2 ani jumate).Cred ca si Andreia o sa-si revina dar cred ca ar fi bine sa gasesti o metoda prin care sa incerci sa o faci sa nu se duca singurica sa se joace,sa-i areti ce frumos se joaca ceilalti copii impreuna-stii tu,sunt sigura ca o sa gasesti o metoda potrivita prin care sa o incurajezi,sa stai langa ea mereu cand se joaca cu copii ca sa simta ca e protejata,desi sunt sigura ca asta faceai si pana acum.

Pupam restul mamicilor si piticilor si va dorim o zi buna
geocoto
Buna mamici,
Este atat de frig ca parca imi ingheata degetele pe tastatura.Bate vantul fff tare si picura incet, o ploaie mocaneasca.
Vai cand va aud ca vorbiti de raceala....nu mai stiu ce sa zic.Noi nu prea iesim asa in aglomeratie si vad ca prietenii cu care ne-am vazut, desi bolnavi ne-au ferit virusii pana acum dar in Ro la cata lume vrea sa ne vada iar si sa ne pupe..
Imi place ca aici te pupi doar pe un obraz si gata sau de 3 ori daca este vreo ocazie speciala dar in Ro nu, daca te duci la petrecere cu 100 de persoane si te cunosc toti..nu scapi asa usor... wacko.gif
Lucas trece printr-o noua etapa, se plange ca un catelus mic care plange dupa mama.De vreo 2 zile este asa, mananca relativ bine dar....greu ii intri in voie.
Azi noi am papat naut facut cu ceapa usturoi si bacon afumat, cu varza acra si mititei, si Lucas ficacior de pui cu piure.Noroc cu mama ca eu nu i-as da nicicum ficat la cum nu ma omor eu.Si ce mai papa ff bine sunt creveti facuti cu putin usturoi in tigaie si cu unt.
V-am zis ca si eu mai ma inspir din ce faceti voi bun.

Altceva mai nimic nou.Poate mergem pe la piscina zilele astea..

O seara buna va dorim, oFloare1.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Nov 11 2010, 10:29 PM) *
Buna mamici,
Este atat de frig ca parca imi ingheata degetele pe tastatura.Bate vantul fff tare si picura incet, o ploaie mocaneasca.
Vai cand va aud ca vorbiti de raceala....nu mai stiu ce sa zic.Noi nu prea iesim asa in aglomeratie si vad ca prietenii cu care ne-am vazut, desi bolnavi ne-au ferit virusii pana acum dar in Ro la cata lume vrea sa ne vada iar si sa ne pupe..
Imi place ca aici te pupi doar pe un obraz si gata sau de 3 ori daca este vreo ocazie speciala dar in Ro nu, daca te duci la petrecere cu 100 de persoane si te cunosc toti..nu scapi asa usor... wacko.gif
Lucas trece printr-o noua etapa, se plange ca un catelus mic care plange dupa mama.De vreo 2 zile este asa, mananca relativ bine dar....greu ii intri in voie.
Azi noi am papat naut facut cu ceapa usturoi si bacon afumat, cu varza acra si mititei, si Lucas ficacior de pui cu piure.Noroc cu mama ca eu nu i-as da nicicum ficat la cum nu ma omor eu.Si ce mai papa ff bine sunt creveti facuti cu putin usturoi in tigaie si cu unt.
V-am zis ca si eu mai ma inspir din ce faceti voi bun.

Altceva mai nimic nou.Poate mergem pe la piscina zilele astea..

O seara buna va dorim, oFloare1.gif



si Andreei ii plac in mod normal crevetii dar pane si cu putina lamaie.(si ma cam feresc s aii dau prajeala)
Acum de 3 zile bea doar lapte(si ala cam 600 ml in 24 de ore), cred ca vine vreo maseluta. In rest nu are nimic.... e vioaie, nu are diaree sau temp
sinzigm
Buna fetele,am reusit si eu sa intru astazi cu chiu cu vai,ca ieri si alaltaieri am fost varza.M-am racit atat de tare ca ma durea si carnea de pe mine si de cap nici nu va mai spun,cred ca am facut si sinuzita ca nici nu vreau sa va povestesc ce am inceput sa elimin din sinusuri,cu tot tacamul-febra,frisoane si ce e mai rau e ca s-a racit si Matei si va dati seama ca eu nu ma puteam ridica nici din pat dar a trebuit sa ma ridic si sa-i inteleg crizele.Niciodata nu l-am mai vazut facand asa crize..Pe langa faptul ca e racit ii ies a doua tura de premolari.Si ii ies doi odata si se para ca astia il dor cel mai rau,deci nu vreau sa va spun prin ce am trecut,am plans o zi intreaga ca pur si simplu nu mai faceam fata cu el la cat de rau imi era si mie.Iar sotul cand a venit de la munca a fost rupt,nu s-a ocupat de nimic,eu a trebuit sa-i fac lui Matei si mancare,pe el l-am lasat sa se descurce singur,eu am mancat o mandarina si atat,ca oricum abea puteam sa inghit.De ieri a inceput sa faca subfebrilitati si caca mai moale,dar l-am bagat la regim si i-am scos laptele si vad ca deocamdata e ok,nu a mai facut kaki.Azi l-am auzit tusind de cateva ori,ii dau stodal si nurofen,picaturele in nasuc si aerosoli pe langa regim,Doamne sper sa scap sa nu trebuiasca sa-i dau iar antibiotic ca ma iau de cap si nu stiu ce fac.Eu insa am inceput de ieri antibioticul ca nu se mai putea,desi nu stiu daca am mai luat odata anul acesta,mie imi trece de obicei cu leacuri babesti,insa acum cred ca din cauza puroiului care s-a format in sinusuri nu si-au mai facut efectul si de aia nu imi mai trecea si asa ca am fost nevoita sa iau antibioticul mult urat.Ce sa fac?A trebuit sa fac ceva ca daca nu pun mana sa trebaluiesc eu prin casa nimeni nu face nimic,apoi de mancare nici nu va mai povestesc..am ghinionul sa am un barbat gurmand cu foarte multe pretentii si se pare ca nu isi da seama cat sunt de bolnava,trebuie sa ma sco, si sa fac,ca altfel mor de foame amandoi baietii mei.Doamne,sa scape macar puiutul meu drag de antibiotic,ca le trag eu pe toate,numai el sa fie bine.Sunt atat de trista,ca toamna asta a fost pt mine groaznica,Matei s-a racit atat de des si numai eu stiu cum imi face inima de fiecare data,mai ales ca sunt aici si abea te baga cineva in seama daca nu ai bani sa mergi la privat.Am noroc ca vb cu mama la telefon,ca altfel as innebuni.

Va sarut pe toate si va dorec multa sanatate si un weekend frumos
anku
buna fetelor.....

sanzi...insanatosire grabnica iti doresc....
chiar atata de prost este sist medical acolo???
capul sus mami....
hai ca mai cunosc unul caruia nu-i pasa cand sunt bolnava
nici macar un cuvant sau o vb buna....
in tot cazul...iti mananca viata.....
pai cred ca eswte gripa...exact asa am avut si eu....
fara antibiotic nu merge ca am incercat eu...este ceva mai puternic....
geo...bv voua...sunteti in pregatiri....
nu stiu dc iti mai este de folos...dar cand am developat niste poze la Dm...am vazut ca au program si de invitatii felicitari...dar nu cu personaje animate....
mie mi se pare exagerat pretul avand in vedere ce se castiga in Ro...sau mai bine zis ce as fi castigat eu in Ro...ptr ac sunt ffffff multe persoane ptr care asa ceva nu reprezinta nici o probl....
din pacate aici un clovn auzisem ca costa 60 euro p ora....iar ptr o sala de inchiriat ptr copii cam 150 euro p ora fara consumatie....vb mamicile care au copii la gradi....
mna...dar...aici hai ca mai merge....dar in Ro...este exagerat....
dc iei si animatori....nu tb sa te mai gandesti tu la nimic...ei sunt datori ca sa intretina atmosfera...orice ar insemna asta...cantece,jocuri,karaoke,pictat p fata...se pot chiar si masca...
am invatat ptr asa ceva....am vrut sa ma angajez in Ro la un astfel de centru ptr copii...si de aceea stiu cam cum merge tb....din pacate nu m-au acceptat ptr ca am lipsit la orele de machiaj teatral....respectiv picatul copiilor p fata...care este f imp in meseria asta...
seanunta totusi caldut....de sarbatori in Ro...
lasa poate aveti noroc sa nu se intample nimic....pupatul ca pupatul...dar dc este ceva ...tot asa se transmite prin aer ...dar...este normal pana la urma....
pai va dorim sa aveti cat mai multi invitati...si sa vina cat mai multe mamici de dec 2008 la bucuresti de ziua lui Lucas...si sa faceti pozite... wub.gif
petronici vesti bune de la voi....bv tzuc.gif
simina....e mai spuneti voi???nimic???
rose...sa-ti traiasca printesa....si la multi ani bunicului....
mna...ce minunat...cu adev o zi frumoasa nu???
au venit si bunicile dupa voi...andreeiuta s-a jucat frumos...ai intalnit si p cineva p care nu-l mai vazusesi de 20 ani....
cum a fost ieri la nunta???? love1.gif
oana...ne-ati parasit??? crybaby.gif
ce mai faceti??? floare2.gif
claudia poopici voua...si bafta la cursuri!!!
anku
fetelor la noi e jale
nu ma ami inteleg neam cu Darius....
nici la toaleta sau sa ma spal nu pot....
mie frica si usa sa o deschid ca o taie p scari...
ce calc ia si le joaca in picioare....ca sa-si bata joc de mine
desi i-am explicat de n ori ca nu pot mereu numai curatenie ac nu pot si nu am timp
urlete si urlete....
sta vesnic cu laveta in spatele lui ptr ca scuipa absolut tot....absolt tot...
mananca dar dupa aceea scuipa....
mar morcov...orice....
nu am voe sa stau jos p scaun ca imediat imi spune ca sa ma ridic....
ma dor picioarele...ce dzumnezeu...ca sunt ca la armata!!!
am facut si noi cunostinta cu acuarelele...e jale....sa nu incercati...a pucat si el ceva....
am facut si noi o lapmpa din hartie ptr Sf Martin..
am fost ssa o aprindem in parc cu gradinita
jale...ei cantau...al meu zbiera...numai de ranza ce are in el ca nu lo-am lasat sa alerge...
ce pun p uscator trage el innapoi...
ori am ajuns eu la captul abdarii ori e culmea Darius....
cel mai rau ma deranjeaza faza asta cu scuipatul.....
ba mai vine si tacso si-mi spune ca sa nu-i mai spun ...NU....
dc nu auziom de sute de ori acel nenorocit de nein....nu a fost o zi normala
si crize de plans de nervi....
am primit un copil cat 3.....
altul nici nu-mi mai tb.....
va dati seama ca de invatat nu se pune probl
asa ca nu am mai avansat deloc...si pana la urma o tb sa ma duc sa fac calificare la azil....

luni am musafiri...un prieten de-al sotului....
de vineri ma chinui sa fac curatenie...nu am spor pur si simplu
fac p o parte...face el p alta
inclusiv geamuri...acum le cutrat...
peste o ora e plin de manute....
imi vine sa urlu....
cu sanatatea multumi nu ne face probl....
sper sa nu ia o boala de piele...ieri am fost la urgente ptr mine...
si era un copil acolo....
aiu am intrebat ce are copilul...
aparenzt nu avea bube
si-mi spune mamica ca are nu stiu ce boala de piele.....care stiu de la gradi ca se imediat
in 2-3 zile ar tb sa-i apara
dar nu avea greturi mamica sa-mi spuna si mie ce are copilul ea de la sine
ba chiar il mai trimitea p al ei sa se mai joace si cu al meu...
cand am aflat l-am scos p Draius afara in fata cladiriii...sper sa nu fi fost prea tarziu..in mod normal se ia imediat....
obligatoriu il duc si eu din sept la grdi...ca simt ca nu mai pot
aedica cel putin sper....
desi tb sa platesc dublu la gradi...si ajung la o suma de 200-250 euro p luna....fata de 100-130 euro....
primesc si la noi copii sub 3 ani...dar contra-cost
iar conditiile nu pot spune ca sunt vai de mine.....

hai ca va las...mai vb....
pana am scris mesajul asta...
a rupt perdeaua si ma trage de par de-mi vine sa ma catar p pereti...motivul??
ca nu vreau sa ma scol.....
sa vad cum o scot la capt cu perdeaua...
face p tarzan...dar cu perdeaua.... wife.gif
simina_ana
Salutare fete frumoase.....ce faceti voi?

Anku ma bucur sa vad ca ai dat un semnd e viata in sfarsit ca mai aveam putin si intram la idei ca esti prin spital sau ceva de genul.....Sper sa nu se lipeasca nimci de Darius daca spui ca ieri a intrat in contact cu un copilas bolnavior.....si sper ca esti si tu bine......Ti-a trecut raceala?? Esti bine???
Cu Darius......imi permit sa te intreb ....in afara de faptul ca ii spuneti NU .....ce alte metode folosesti ca sa -i arati ca greseste???

Sanzi.....insanatosire grabnica......se pare ca toata familia ta e dependenta de tine.....Matei inteleg....dar sotul tau.....ar trebui sa te ajute....si sper ca o face deja , mai ales ca esti atat de bolnavioara....si mai ales sa aiba grija de Matei ca sa nu ii dai si lui gripa....sper ca data viitoare cand intri si ne mai scrii sa ne spui ca sunteti bine cu totii....
Deci si lui Matei ii ies ultimele maselute/premolari biggrin.gif....sa dea DD sa nu aiba prea multe dureri si sa scape repede....SI noi ne chinuim......adica nu prea papa ca asa marait nu prea este....


Geo.....s-a imbunat vremea la voi ca sa puteti iesi afara????? Ieri am fost la cumparaturi si am gasit castane si mi-am luat si m-am gandit la tine......Si sa stii ca ma ganesc serios cum sa facem sa ne vedem in decembrie pe la Brasov. Doar sa-mi spui exact daca esti pe acolo ca sa vad cum fac .....eu deja incep sa-i bat apropouri lui tati ca vreau la Brasov dupa Craciun....Macar cad plecam de la Botosani sa mergem pe Brasov si sa ne vedem vreo 2 ore.....pupici lui Macmac

Claudia.....ce faci?????Tot cu temele???? Sau prin drumetii asa cum ne-ai obisnuit???

Rose......si la voi apar maselute noi???? Sper ca fara dureri prea mari si maraiala prea multa....Pupam 2 fete cochete....La multi ani cu intarziere pentru bunicul Andreeei.....sa fie sanatos si in putere cat mai multa vreme....

Petro.....ma bucur sa aud ca Adelin merge spre bine. Ne-ai dat o veste buna.....inseamna ca acum e gata de joca si de facut noi prostioare....liwlol.gif

Oana.....voi???? Nu mai spui nimic???

Noi ieri am fost la zoo si Iacu a fost extrem de incantat de leu si maimute....mai ales ca stie cum fac ele. La celelalte se uita mirats i foarte curios.....ramanea la propriu cu gura cascata. Am vazut si cel mai nou membru al gradinii zoologice....o zebra. Cica ar fi 3, dar am vazut doar una...restul probabil erau in casuta lor ca era destul de tarziu afara. Azi am fost la biserica, l-am impartasit pe pitic....apoi am iesit putin pe centru ca era prea frumos afara.....zici ca vine ostul Pastelui dupa vreme nu cel al Craciunului. DUpa amiaza mergem la nasi ca cica asa se face de lasatul secului....cel putin Iancu va fi mai mult decat incantat ca se va juca cu fetele......Pe zi ce trece ii place tot mai mult complania copilasilor si o sa fac tot posibilul ca iarna sa treaca usor pt el din pct asta de vedere....adica o sa-i chem copilasi acasa...ai vecinilor, cunoscutilor....
Acum eu vrea sa pregatesc niste peste pentru baieti cand se trezesc....si sa mai strang prin bucatarie....
Va pupic pe toti si va doresc un rest de weekend minunat....
anku
ahhhhhhhhhh...Liniste...
l-a luat tati si l-a dus la un loc de joaca....isi va face somnul in carucior 40 min cat are tata de mers pana acolo
sunt exceptii in care doarme.... oFloare1.gif

este cald si la noi...dupa 2 zile de furtuna....
19 grade....de maine se impute iar tb....

Nu-ul asta al noi a inceput acum vreo 4 luni....dar parca nu ne-a deranjat asa rau...
am vb si la gradi cu educatoarele...
spre ciuda mea mi s-a spus ca este o stare absolut normala si necesara....
dar ca pot sa-i dau mereu de ales dc tot este genul de copil independent...
adica...atunci cand fuge prin casa ca sa nu-l imbrac ca sa iesim afara
fugim si cate o jumate de ora pana il imbrac....
sa-i zic..stai la imbracat si mergem afara sau ramai in casa si nu mai iesim afara???
raspunsul?`???Nein Nein....
bag de seama ca nu vrea sa iasa in fiecare zi afara...dar este absolut esential ptr el....
am citit in dupa amiaza asta inca o carte de la teora....mi-o luasem in vara....
si aia zic ca este ok....
cu i9ncapatanarea avem probl de ha ha ha...cred ac de la 4 lunite de cand a ainceput sa refuze sa mai stea la schimbat....
si nu voia absolut nimic in manuta ca sa se preocupe.....
ci era nervos ca de ce tb sa faca cum vreau eu???!!!
si uite...ca devine tot mai greu cu incapatanarea....
plus ca a fost invatat cu prea prea multa atentie...
astfel ar face orice in momentul in care te intorci,telefonezi sau faci ceva
ca sa vi innapoi la el.....
a devenit mult mai afectiv...construieste prop in 2 cuvinte...
adica nu mai zice spre ex....apa...zice apa sa beau....
ahhhhhhhh...cel putin nu mai suntem ca p vara cand nu avea rabdare sa bea apa si i era sete.... liwlol.gif
acum isi acorda timp mult liwlol.gif
in rest...vede mar p masa...zice ca vrea...i dau...musca de 3-4ori...si apoi scuipa p covor....
i-am aratat ca tb sa fac curat si nu merge si se supara tata
s-a uitat la mine.....asta a fost ieri...si s-a dus si a adus matura si mi-a zis ac el curata....
iti dai seama ce curatenie.... biggrin.gif
rufele mi le ia de p uscator ca sa mi le bage ude in dulapuri.... sad.gif
se usuca nu e bai...dar nu miroase bine..... ohmy.gif

am intrebat si eu ce sa ma mai fac...ori e f greu de crescut el...ori sunt eu sfarsita
mi s-a spus de la gradi ca nu este greseala de modelare...ci pur si simplu personalitate....
si ca odata cu varsta....va fi mai bine....
nu stiu ce sa zic cu atata incapatanare
asta este o trece...................dar cred ac incaruntesc..... liwlol.gif
m-am gandit sa-mi iau o vacanta....
sa vin acasa de sarbatori....sau cateva zile....
singura ca nu-mi da tacso procura ptr Darius....
dar parca nu ma las inima sa plec de langa Darius.... doh.gif
anku
mna...ma rog...va spuneam care e baiul al noi de nu prea mai intram.....
ca sa nu va faceti griji...
o trece cumva...
sanatos sa fie...
noapte avd ca doarme bine....
bineinteles cu noi in pat..... oFloare1.gif
am scos patutul afara...

simina....si eu vreau peste mi-a lasat apa in gura....
nu am voie nici un peste din cauza histaminei....
ahhhhhhhhhhhhhhh...sunt la un regim de zile mari....
numai lactate... si salata din salata....
far aceapa si rosii...deci inclusiv fara mancare gatita-.... oFloare1.gif
pofta buna va doresc.....
si sa va simtiti bine la nasi!!!!
anku
ahhhhhh...am uitat sa va spun ca acum se ocupa linistit de cuburi in sfarsit
ptr ca inainte nu avea rabdare....
acum vad ac a inceput sa construiasca frumos....
poate vine spre bine....
paam singuri...dar cand nu ne mai este asa foame trecem la uns... doh.gif
o sa am ce-i povesti cand va fi mare????



iaca ce am gasit.....

Copilul se impune opunand-se....ptr ca nimeni sa nu ignore ca are dorinte propii
aceste nu-uri nu au intodeauna valoare de refuz dar intodeauna sunt afirmate cu multa convingere....
afirmarea personalitatii sale este respectabila chiar dc va pune la incercare....
viitoarele raporturi parinti -copil se decid acum....ori va invata progresiv sa se controleze,ori va deveni un mic terorist ohmy.gif
este inutil sa tipati la el....
pedeapsa este o solutie cu dublu tais...pedeapsa poate ajuta parintii sa-si restabileasca autoritatea dar poate fi resimtita ptr copil ca o umilinta



sunt singura cu Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu?????? liwlol.gif
vreau sa va intreb...ce fel de pedepse atin aplicat voi si au functionat???
e drept ca ce functioneaza la altii nu tb sa functioneze si la noi...ca asa se cam intampla...dar....sa incerc.....
in 7 dec...avem control de 2 ani...
Rose68
Buna , fetelor
Noi ne-am petrecut asa cum spuneam la o nunta. Bineinteles ca am fost cu printesa.
La Casa Casatoriilor si la biserica a fost in general cumintica dar la restaurant.............a trebuit sa stau non stop pe ringul de dans. A stat 5 minute la masa de a papat o bucatica de cascaval, 3 masline si un coltuc de paine .........
A topait singura sau cu invitatii....mai ales la hore.....nu a lipsit din nici una....a fost super incantata..............si pentru prima data in viata a dormit fara nici o trezire............nici cea de la orele 5-6 pentru laptic nu a mai fost
simina_ana
Anku....la noi merge metoda asta.....intotdeauna....dar intotdeauna il anunt ce o sa-i fac.....adica daca e sa mergem in casa atunci cand suntem afara si el se joaca cu copilasii....ii spun ca in 5 minute plecam acasa.....sau daca e seara ii spun ca in 10 minute mergem sa ne pregatim de nani.....nu are el notiunea timpului, dar ii las timp sa inteleaga ca in scurt timp joaca se va termina.....
Daca opune rezistenta....nu tip la el si nici nu ma agit....mereu ii spun "hai sa vedem pisica".....sau "hai sa facem aia"...sau "hai sa..."""...Am citit chestia asta intr-o carte si de cand am pus in aplicare tacticile astea vreau sa-ti spun ca ma inteleg mult mai usor cu el....chiar o sa caut in carte si o sa scriu aici.....
In plus...ce am observat....de cand i-am facut un program bine stabilit in ceea ce priveste orele de somn si masa....si le respectam.....e mult mai intelegator....pentru ca se joaca atat cat ii trebuie si doarme ca sa-si incarce bateriile pt o noua tura de joaca...La inceput nu am crezut ca un program stabilit ( dar nici chiar la secunda ca as innebuni) ar putea da roade atat de bune ....d.ar uite ca se pare ca functioneaza....cel putin la noi.....

De pedepsit il pedepsesc doar cand face ceva grav.....cum a fost ieri cand mi-a dat in cap cu o bucata de lemn de la o jucarie, de-am vazut stele verzi la propriu....il trimit in camera lui si sta acolo 2 minute ( atatea minute cati ani are)....in rest ii explic de nshpe mii de ori ca nu e bine ce face .....si ncerc sa-i dau mereu si explicatia de ce nu e bine ceea ce face.....Avea o boala cu cartile....mi le dadea jos din raft si se suia pe ele.....I-am spus de mii de ori ca nu e bine sa se urce cu picioarele pe ele ca le strica.....cartile trebuie iubite....etc....si pana la urma a inteleles si nu mai face asta....

Faze cu cere ceva de mancare si ia 2, 3 guri si apoi scuipa sau nu mai papa avem si noi....dar cand vad ca nu mai vrea i le iau din fata....sau, cel mai bine....ii dau doar putin....adica i pun o lingurita, 2 de iaurt.....o bucatica de mar.....si asa ma asigur ca nu face nebunii....

Chiar o sa caut in carte paginile alea si o sa scriu aici ce-i mai interesant....

Am stat pana aproape de 10 la nasi ....asa bine ne-am simtit....de copii nici nu mai spun.....le-a pupat Iancu pe fete de le-a zapacit....dar si ele l-au smotocit bine de tot....A adormit imediat cum si-a baut lapticul.....fug si eu langa el ca de maine intru in focuri ca vom fi singurei cateva zile.....

NB
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Nov 14 2010, 07:14 PM) *
Buna , fetelor
Noi ne-am petrecut asa cum spuneam la o nunta. Bineinteles ca am fost cu printesa.
La Casa Casatoriilor si la biserica a fost in general cumintica dar la restaurant.............a trebuit sa stau non stop pe ringul de dans. A stat 5 minute la masa de a papat o bucatica de cascaval, 3 masline si un coltuc de paine .........
A topait singura sau cu invitatii....mai ales la hore.....nu a lipsit din nici una....a fost super incantata..............si pentru prima data in viata a dormit fara nici o trezire............nici cea de la orele 5-6 pentru laptic nu a mai fost



Acelasi meniu l-a avut si Iancu la botezul la care am fost acum cateva saptamani liwlol.gif....picii astia 2 ai nostrii zici ca-s frati liwlol.gif.....Dansatori mari dar cu burtile goale liwlol.gif liwlol.gif
Mai ROse....eu cred ca trebuie sa trimiti fata la chef in fiecare zi....de zici ca doarme asa bine apoi liwlol.gif draga de ea.....o pupam cu drag.....
claudiaena
Buna fetelor!
nu mai stiu de cand nu am intrat, cert e ca nu am mai avut timp.... Vremea asta frumoasa ne-a "scos" afara, ca vara si in rest treburi casnice si lectii...
Si Mihai pe zi ce trece i se contureaza personalitatea si vad cat de diferit e fata de Maria. A inceput sa isi mai dea drumul lqa vorbit... Tre sa il filmez ca sa il vedeti pe puiutz cum stalceste....A inceput sa isi mai revina cu mancatul, dar in general ciorba acrita musai cu bors de casa e preferata lui si apoi peste cu lamaie(somon sau pastrav), mai gusta si piure, dar la alte legume =spunem pas... I-am scos bibele cu lapte si i l-am inlocuit cu canita cu ciup sau cana de ceai si la care ii pun pai sa bea fara sa verse pe el; si ieri mi-a facut-o lata-a baut cam jumate de cana de lapte si restul a luat-o si a varsat-o la o floare....Si Mihai scuipa si are prostul obicei sa muste dintr-un fruct de de cateva ori si apoi il abandoneaza pe unde apuca si ia altul si face la fel... Asa ca permanent dau cu matura de cateva ori pe zi si aspir la cel mult 2 zile si atunci arata dezastruos... Dar asta e, plus ca stau mult cu ei afara(iesim o tura dimneata cand o luam pe Maria de la scoala adica intre 11 si 13 si inca o data seara dupa ce se trezeste si iar mai stam cel putin o ora) si apoi cand nu e Maria ma ia de mana si ma trage si "vorbim" ce vedem pe carte(e innebunit dupa animale)....A inceput pe afara sa se mai burzuluiasca la alti copii si chiar se infinge si el la bataie, ca sambata dimineata in parc un baietel s-a dat la el si i-a dat o palma si a inceput sa tip[e si i-a dat si el una....bine, pana sa ajungem si eu si mama pustiului la ei....

Nu am inceput cursurile inca ca nu sunt prea multi doritori si cred si eu sa nu fie la cat tre' sa dai, adica aproape 30 mil lei vechi, pe un an jumate cu sesiune cica in toata regula si vor si prezenta la cursuri....Dar vad eu cand o sa incep...

Sunt stresata cand o sa incep serviciul tare rau... Am inceput sa am cosmaruri ca fac ilegalitati la serviciu si ma prinde directorul, numai prostii visez... Oricum vad ca timpul trece extrem de repede....

Am fost iarasi plecati.... Weekendul trecut la tata, iar asta acum a fost ziua nepoatei mele si am fost la un loc de joaca, iar azi am fost la sora mea care a imlinit o varsta -multiplu de 3 si e si insarcinata in luna a saptea si a fost frumos....Ma uitam ca la ea totul e imaculat si ai mei au facut dezordine in 2 timpi si 3 miscari.... Si imi spune ca e tare multa galagie cu noi, ca la ea e mai mereu linioste..., dar una peste alta imi spune ca abia asteapta sa le umple si lor casa un bebe....

Gata ma duc la nani ca aseara am stat sa vad si eu Codul lui Da Vinci si m-am culcat tarziu si iar am avut un cosmar legat de serviciu si Mihai s-a trezit de cateva ori ca nu isi gasea suzi, si oricum nici nu stiu cat de coerenta am fost... Asa ca ma duc si eu langa tati care azi s-a culcat"cu gainile".... notworthy.gif
va pupic pe toate si vorbim cand o sa fiu mai odihnita..... trandafir.gif
sinzigm
Buna-seara fetelor.Intru pe fuga ca nu tare am timp.Eu sunt mai bine,dar asa cum zicea Anku,numai datorita antibioticelor.Nu am fost racita asa rau de foarte,foarte mult timp,am avut niste dureri de cap de imi venea sa mi-l smulg de la loc.Cu sotul e cam greu sa ma inteleg,pt ca se apropie perioada cand trebuie sa mergem acasa si e foarte stresat pentru ca trebuie sa lipseasca mult de la munca si acasa trebuie sa stea mai mult nu doar la sesiunea din iarna,pt ca e in anul 4 si trebuie sa dea inca vreo 5 examene care i-au ramas restante din anii anteriori,cand el nu a putut sa ramana la ele.Toata chestia asta ne costa o gramada de bani,pt ca bani de trait ne trebuie si acasa si va dati seama ca fara sa muncesti in acest timp e mai greu.De pus deoparte nu am mai prea putut cu drumurile astea acasa si dintr-un singur salar,asa ca chiar nu mai am pe cine ma baza si cu cine vb acum,ca el are alte ganduri.Dar problema cea mai mare e Matei.El s-a racit tare iar.In casa sunt aproape toti raciti,asa ca el biete trage ponoase.Dar cel mai tare ma streseaza faptul ca acum 3 saptamani a facut bronsiolita si mi-e frica sa nu fi facut acum iar,pt ca are cam aceleasi simtome,doar ca nu i s-a auzit acel wheez,dar i-am dat mucosolvan pt tuse si bineinteles i-am facut cate 2 pufuri de doua ori pe zi din salbutamol(asta ne-a dat de la spital acum 3 sapt).Maine ma duc la med de fam si parca-l vad ca zambeste si imi spune bronsiolita,cauzata de un virus si ca pana la 5 ani nu o sa mai faca.Dar nimeni nu se gandeste ca aceste episoade repetate de bronsiolita pot duce la astm bronsic si ca eu stau cu inima cat un purice.Sunt atat de stresata mai fetelor ca nu mai rezist si mi-e atat de mila de bietul copil...el de 3 luni e racit lunar,nu a mai luat nimic in greutate,ba imi pare ca a mai slabit putin,desi papa bine cand e ok.Plus de asta ma dispera ca trebuie sa fie mereu purtat ba 3 luni in Romania,ba 6 in Londra.Am un barbat bun,dar cateodata nu ai cu cine sa te intelegi.Tocmai astazi-seara m-am certat cu el pe tema asta,dar sincer il vad ca el nu vrea sa mai vina in Romania,si ma disper ca nu vrea sa recunoasca si cand ii spun ca eu nu mai rezist in asa,imi spune:nu-i nimic,lasa ca nu mai vi inapoi,ramai in Romania si o sa vad cum o sa te descurci.El mi-o spune ca pe o amenintare,insa sunt constienta si eu ca la momentul de fata acasa e foarte greu,dar daca eu nu pot sa ma integrez ce sa fac.Si va mai intreb ceva,ce rost are sa stam aici unde nu avem pe nimeni care sa ne ajute,eu stau acasa cu Matei nu pot munci,munceste numai el,vine acasa rupt,viata sociala abea daca avem,timp de noi doi nici atat.Mereu aud ca nu avem bani,ca eu nu incerc sa fac nimic sa-l ajut si cand intreb cu cine sa-l las pe Matei lasa capul in jos.Gradinita m-ar costa o gramada si nu s-ar merita sa il duc asa de mic,daca tot nu as ramane cu ceva.Tipa asta din casa face voluntariat la gradinita si mi-a zis ca ii lasa sa faca ce vor,ii lasa sa iasa dezbracati afara,si-apoi sa nu vina raciti acasa...Atunci prefer sa am eu grija de el in acest caz,desi se pare ca nici mie nu imi iese tare bine.Sunt atat de suparata ca nici nu va puteti imagina si sunt intr-un mare impas si nu stiu ce sa fac.M-as duce acasa,l-as lasa pe pui cu mama si mi-as cauta servici,in caz ca as avea noroc,iar Mircea sa ramane inca ceva timp aici si sa incerce sa mai stranga ceva bani si sa se intoarca acasa la noi daca tine la familie,iar daca crede ca nu se mai poate adapta din cauza salariilor acasa,atunci fiecare pe drumul sau.Chestia e ca el nu e multumit niciodata,mereu ar vrea sa faca mai mult si mi-a spus din start ca el nu merge acasa si sa fie orice,el vrea sa faca ceva in domeniul lui(dreptul).
Duminica viitoare trebuie sa plec in Franta la profesorul ala,dar va dati seama ca daca Matei e tot asa nu o sa mai ajung nicaieri si eu tot nu o sa descopar de unde vin durerile mele...asa am eu norocul mereu...

Geo draga,am reusit sa citesc ieri mesajele din mail..te rog sa ma ierti,sa nu crezi cumva ca am vrut sa ocolesc subiectul.Mai mult o sa vb noi alta data,ca nu vreau sa ma intind pe forum.

Rose ma bucur tare mult ca mai reusiti si voi sa va distrati si mai ales ca si puiuta s-a simtit atat de bine.

va doresc din suflet multa sanatate la toti si va sarut pe toate
geocoto
Buna mamici,
Sanzi ma bucur ca mi-ai raspuns, credeam ca nu ai tocmai cheful necesar de o intalnire.Pana la urma ne-a tinut ploaia acasa, ca nu avea rost sa venim sa ne ploua desi preturile erau tentante.Cu alta ocazie.
Anku si noi mai avem probleme cu scuipatul dar atunci cand isi baga prea multe in gura sau da de ceva in mancare care nu-i place.Nu stie sa zica nu, da doar din cap dar banuiesc ca daca iti zice nein la orice te apuca "bucuria".Si eu am probleme cu sotul ca are impresia ca-i vreau raul cateodata dar pana la urma imi da dreptate.De exemplu aseara l-am tuns mai scurt desi imi zisese sa-i las cretulinii in pace.Eu stiam ca sta ud la spate de cate ori transpira si am bagat foarfeca.Desi l-am ciuntit putin la inceput mi-a facut scandal si azi a zis ca nu-i sta asa de rau.O sa-l indrept in tara la coafor pt copii.
Sambata am implinit 6 ani de casatorie si 11 de cand suntem impreuna si am sarbatorit in oras noi 2 si apoi am continuat acasa partners.gif Am primit cadou hainuta de pe Lucas care tocmai o luase la proba si sters marmura cu ea.. bananab.gif





Maine este Sf Matei avem ce sarbatori. occasion.gif
Cat despre raceli i-am zis si Adrianei, la mine nu lipseste bitterul suedez.La tuse se pune pe pieptut, iar la sinusuri este miracol.Eu mi-am bagat in urechi asta vara ca de la scufundari imi bubuiau de durere.

Pup oFloare1.gif
Rose68
AStazi mi-am facut cererea de reincadrare. Pe 6 dec (siiiic, de sf Nicolae ) incep servicul. Deocamdata mandrulita va sta cu bunicii.Sa vedem daca merge treaba. Daca nu cautam loc la cresa. As prefera sa stea cu ei pana in septembrie si din septembrie la camin de zi la grupa mica.......Poate am noroc si ocolim cresa....
A facut si ea progrese in ultima luna.
1.Face kk la olita si pipi de 5-6 ori la olita si inca 3-4 pe ea. (cand e preocupata cu ceva sau suntem afara)
2. De suzeta cred ca am scapat definitiv (avem deja 1 luna)
3. De biberon nu am scapat si nici nu ma grabesc (multe mamici mi-au spus ca 1 data cu abandonarea biberonului se reduce cant de lapte baut......). Nu vreau asta caci de la maselute nu papa decat mai mult lapte. Asa cum spuneam bea doar laptele cu el si orice alt lichid bea ori cu cana dar mai varsa fie cu sticluta de suc gen Teddy....
4. A inceput si ea sa vorbeasca chiar daca multe sunt chinezarii si deocamdata le inteleg doar eu. Leaga deja cate 2 cuvintele uneori chiar 3.
Ute mami bebe nani......cea mai lunga propozitie....sau poua baba oua.....ploua babele se oua.
Dr mi-a spus ca normal ar trebui sa stie cam in jur de 50 de cuvinte.......chiar daca nu sunt spuse clar.......si numarasem vreo 70 si mai erau inca......deci suntem in normalitate
5. Noaptea am mai scapat de adormitul pe picioare............din 7 nopti 1 maxim 2 mai face asta, cand e prea obosita si se chinuie.
Iar ziua se zbenguie in patut dar nu reuseste sa adoarma singura.Dupa ce oboseste bine o iau pe picioare si in 5 minute adoarme. Inainte statea uneori si 2-4 ore pe picioare.
Mai avem de lucru dar s-au indeptat multe chestii
Vroiam sa o las bunicilor cu toate bune.......fara adormit pe picioare, fara suzi, fara pampers....am reusit cate ceva dar nu chiar tot....mai dam bataie astea 2 saptamani care ne-au mai ramas.
In mai va intra la gradi particulara.....speram sa scapam de pampers si din toamna la camin de stat
Va pupam cu drag pe toti....mamici cu tot cu pitici
petronici
buna dragelor mele....
Geo,la cati mai multi feciti de casnicie,sa va iubiti toata viata si sa respectati....ii sta bine lui Lucas cu haina ta dar cred ca pe mami sta bestial,la cat de frumoasa este....
Rose,deci mai ai putin si intri in "paine"....lasa ca o sa vezi ca o sa fie totul bine si cu Andreea....ceva poze de la nunta sa o vedem pe pitica cum sa distrat nu ne pui....
Claudia,voi va gasiti activitate pt fiecare week-end....bravoo voua ca va plimbati....
Anku,cam la fel procedez si eu ca si Adriana,cand vad ca s-ar impotrivi incerc sa-i atrag atentia cu altceva,si de cele mai multe ori merge....acum cum spuneai si tu,fiecare copil are personalitatea lui si felul lui de a interpreta noile provocari...oricum,capul sus si multa rabdare ca poate o sa se schimbe curand....
Sanzi,parerea mea,fa cum fa si dute la dr in Franta....poate totusi nu este prea tarziu si se mai poate face ceva ca tu sa mai poti face copilasi....daca amani ,nu as vrea ca sa regreti mult mai tarziu....acum vezi,cum faci si nu-ti neglija sanatatea....iar lui Matei,ii doresc insanatosire grabnica si tie la fel multa putere si forta...
Adriana,ma bucur ca si voi v-ati simtit bine in week-endul asta si ca lui Incu ii place mult sa se pupacesca cu fetitele nasilor....
si noi am fost la o petrecere sambata seara,ne-am distrat de minune,chiar sa meritat ca de multisor nu ma mai zbantuisem asa....Adelin a fost vreo 2 ore la inceput,ca era ziua lui nanusu,si pe urma l-am dus acasa l-am lasat cu socrela si noi ne-am dansat si distrat pana pe la 3 ....
acusica ma duc la munca,si asa n-am nici un chef ca iar sa stricat vremea pe aici si nu-ti vine sa iesi din casa deloc....
va imbratisez cu drag si multi pupicei copilasilor
claudiaena
QUOTE(geocoto @ Nov 15 2010, 05:01 PM) *
Buna mamici,
Sanzi ma bucur ca mi-ai raspuns, credeam ca nu ai tocmai cheful necesar de o intalnire.Pana la urma ne-a tinut ploaia acasa, ca nu avea rost sa venim sa ne ploua desi preturile erau tentante.Cu alta ocazie.
Anku si noi mai avem probleme cu scuipatul dar atunci cand isi baga prea multe in gura sau da de ceva in mancare care nu-i place.Nu stie sa zica nu, da doar din cap dar banuiesc ca daca iti zice nein la orice te apuca "bucuria".Si eu am probleme cu sotul ca are impresia ca-i vreau raul cateodata dar pana la urma imi da dreptate.De exemplu aseara l-am tuns mai scurt desi imi zisese sa-i las cretulinii in pace.Eu stiam ca sta ud la spate de cate ori transpira si am bagat foarfeca.Desi l-am ciuntit putin la inceput mi-a facut scandal si azi a zis ca nu-i sta asa de rau.O sa-l indrept in tara la coafor pt copii.
Sambata am implinit 6 ani de casatorie si 11 de cand suntem impreuna si am sarbatorit in oras noi 2 si apoi am continuat acasa partners.gif Am primit cadou hainuta de pe Lucas care tocmai o luase la proba si sters marmura cu ea.. bananab.gif





Maine este Sf Matei avem ce sarbatori. occasion.gif
Cat despre raceli i-am zis si Adrianei, la mine nu lipseste bitterul suedez.La tuse se pune pe pieptut, iar la sinusuri este miracol.Eu mi-am bagat in urechi asta vara ca de la scufundari imi bubuiau de durere.

Pup oFloare1.gif


elegant taaare ginerica asta al meu, si in poza a doua cu cizme si cu umbrele e chipes tare....pupam o super mamica si un baietel grozav, si ii dorim lui tati voua sa fie sanatos si sa te iubeasca mult si la anu' si anu' alalalt si sa te surprinda placut si la nunta de aur.... Multi pupici din Galati.....
claudiaena
Buna seara!

Azi sunt tot cam obosita, ca am stat afara cam vreo 6 ore cumulat.... Un vecin s-a apucat sa amenajeze gradina din fata blocului si a sapat sa faca gard, asa ca azi copiii mei si toti din bloc au scormonit cu jucariile de nisip in pamant....Si fii-miu a avut grija sa le puna tarana in cap la cativa... liwlol.gif ,la ceilalti pe care i-a ratat poate maine.... liwlol.gif

Rose, aoleu, deci gata la munca... Sa ne spui cum a fost I zi.... Eu cred ca o sa savurez o cafea grozava, dar va trebui sa ma pun cu burta pe carte ca ma simt depasita tare de situatie... Sunt experta in schimbat scutece, facut muschi si dat copilul in balansoar, leagan, etc, tipat dupa copii, cand au depasit nivelul maxim admis de decibeli, cand tipa unul la altul sau cand fac vreo traznaie, etc....Dar am uitat mult din ceea ce faceam inainte... macar bine ca, cumatra mea e cu mine si a spus ca o sa fie suport moral si al carierei ptr mine....O sa ma indrume si o sa imi dea mura in gura pana o sa incep sa ma dezmeticesc si eu au adevarat.... notworthy.gif

Maine mi-am dat intalnire cu bona si sa vad cum i se par teroristii mei... biggrin.gif Maine fac instructajul cu ei si tre' sa ii pun sa imi promita ca fac impresie buna, ca altfel ii infund hornul lui Mos Craciun ca sa nu mai vina la copii obraznici.... tongue.gif va povestesc eu cand o sa mai intru, ce si cum....

Anku, las ca trece faza asta naspa cu Darius si o sa vina alta si mai naspa...-glumesc... azi am chef de glume... Si al meu scuipa, asa cum am scris aseara, si tipa si imprastie o gramada de jucarii, adica dupa ce le-a imprastiat in living, se muta in dormitorul nostru si ia vreo 2-3 cutii cu jocuri de genul "150 de jocuri intr-unul" si imprastie pioni, zaruri, puzzle, carti de joc, table sah, etc....Si apoi se muta in camera Mariei si face palanghina si acolo...Si apoi mai face si altele:mai rupe carti, reviste, scrie pe foi si uneori pe masa, pereti, etc...Incerc sa am nervii tari... dar tot ma enervez, apoi singura ma calmez sau il mai sun pe tati si cand imi zice ce zi de rahat are, ma calmez prin minune si imi zic ca a mea nu e chiar asa de rea....

Sanzi, unii regreta ca n-au avut curajul sa plece in "tinerete" sa ofere alta sansa copiilor lor, altii regreta ca sunt singuri acolo peste hotare... O sa treaca momentele astea, o sa vina poate altele, sau poate nu... Totul sta in puterea voastra de a vedea partea plina a paharului, ca va aveti unul pe altul, ca ati facut un copil reusit si ca bine ca tati are un serviciu.... E greu, dar e greu peste tot.... Si in tara si peste hotare... Ai o perioada mai rea si din cauza ca ti-a fost rau si ai vazut totul in negru... Cu Matei, trebuie sa fii mai tare... Toti copiii racesc, unii mai mult altii mai putin, dar ideea e ca e doar o raceala. Asa cred ca e la primul copil, ca dupa aia esti mai relaxat...Si eu eram asa cand era Maria mica, dar apoi m-am dus la o prietena care avea al doilea copil de 6 luni si i-a facut varsat de vant si a tinut-o vreo 3-4 luni numai in antibiotic, dar am ramas surprinsa cand mi-a spus ca bine ca e doar raceala/infectie in gat, la rinichi si nu mai stiu cate n-a avut. Si am ramas socata,si normal am intrebat cum poate fi asa de linistita si tot ea mi-a zis, ca daca se streseaza, ce ii trece si apoi fereasca DD de vreio boala incurabila...Asa ca si eu cand are Maria vreo tuse sau muci sau Mihai la fel, imi spun ca e doar o boala care se poate trata....Si incerc si cu leacuri babesti si cu tratament medicamentos si trebuie satreaca...A si am uitat de tratament homeopat...Deci, sanatate si putere ca sa treci cu bine peste toate greutatile....

Pupici la restul fetelor si poate imi mai incantati privirea cu poze si filmulete cu puii vostri.... trandafir.gif
claudiaena
Si un banc pe care l-am gasit dar nu mai stiu pe care topic... il stiam, dar dupa ce l-am recitit m-a apucat rasul-plansul....Of, si amuzant si adevarat....


  • Regina Elisabeta a II-a, George W. Bush si Traian Basescu mor si ajung in iad.
    Dupa un timp, Elisabeta:
    - Mi-e dor de Anglia ! Vreau sa sun in Anglia sa vad ce face lumea acolo.
    Suna regina , vorbeste cam 5 minute si apoi il intreaba pe Diavol:
    - Cat iti datorez pentru convorbirea asta?
    - 5 milioane $.
    Semneaza regina cecul de 5 milioane $ si se duce la cazanul ei...
    Dupa cateva momente, Bush, tipa:
    E randul meu! Vreau sa sun si eu sa vad ce se intampla in Statele Unite, ce fac americanii!
    Suna Bush, vorbeste cam 10 minute, dupa care il intreaba Diavol:
    - Cat iti datorez pentru convorbirea asta?
    - 10 milioane $.
    Bush, cu o privire taioasa, semneaza un cec de 10 milioane de $ si se duce la locul lui...
    Vazand acestea, Basescu solicita si el, pe un ton vehement:
    - Vreau sa sun in Romania , sa vad ce fac romanii, daca au scapat de coruptie? Vreau sa vorbesc cu ministrii, cu deputatii, vreau sa vorbesc cu toti!
    Suna Basescu in Romania , sta la telefon vreo 2 ore, vorbeste cu toate neamurile, cu toti prietenii, cu toti deputatii si ministrii... Dupa ce termina de vorbit, se pregateste sa-i plateasca Diavolului:
    - Scuze, am stat cam mult... Cat iti datorez?
    - Un dolar...
    - Poftim?!?!? Doar un amarat de dolar??
    -Pai, da... Ca daca suni dintr-un iad in alt iad, e convorbire in retea ...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.