Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(Rose68 @ Jan 28 2009, 07:18 PM) *

Ankule
Gand la gand cu bucurie. Am scris simultan. Va pup.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
ce iti face bubulina?
sunteti bine ,sanatoase? tzuc.gif
anku
QUOTE(Mihalela @ Jan 28 2009, 07:08 PM) *
Cosurile trec de la sine draga anku.

ASA MA GANDEAM SI EU..... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jan 28 2009, 07:08 PM) *
am o intrebare mai cudata!
Voi ati primit ceva,un cadou de la sotii vostrii cand ati nascut?
O sa va spun si de ce intreb....ptr ca eu nu am primit nimic,flori a tb eu sa-i spun sa imi aduca la spital crybaby.gif
mama e de parere ca nu asa se comporta un barbat care iubeste o femeie ,mai ales in cazul nostru...spune ca un altul se imprumuta dc era nevoie dar cumpara mamei copilului lui o bijuterie...la el nu e cazul!
sotii va ajuta in gospodarie?Al meu barbat nu isi ia nici farfruia de p masa...
nu e barfa dar vreau sa vad dc eu gandesc aiurea sau am pretentii prea mari de la el desi cred ca sunt modesta din moment ce nici la cununie,nici de ziua mea nu am primit o floare de la el.
am eu pretentii mari?Ma simt aiurea...pacat de tineretiile mele pierdute prin germania. floare2.gif


Cred ca aproape toate am primit macar flori.
Iar de ajutor? Noi nu avem alt ajutor si daca nici el nu m-ar ajuta sincer nu stiu ce as face.Cand aveam copilul in spital cred ca au fost zile cand facea si 3 drumuri la noi. Singurul lucru pe care nu il face este pregatirea hranei..... decat laptele bebelinei.Sau daca vreau sa imi aduca uscaturi de prin frigider. Pana sa raman insarcinata nici cumparaturi nu prea facea, dar acum nu mai e o problema.
oana petrina
buna mamicilor
Anku chiar nu ceri multe de la sotul tau. mi se pare normal ca macar niste flori sa-ti aduca dupa ce ai nascut. nu vreau sa ma laud cu sotul meu dar ma ajuta la toate.sta si cu bebele, il schimba, il hraneste. toata ziua il trimit in toate directiile.asa mi se pare normal sa faca o familie.iar cadourile nu trebuie sa fie costisitoare ,pot fi simbolice dar nu tre sa lipseasca in astfel de momente. cred ca trebuie sa porti o discutie cu sotul tau si sa-i explici de ce anume ai nevoie si cum ti-ai dori sa se poarte.
bine ai venit Mihaela sa-ti traiasca puisorul.
Rose ce mai faci? cum se mai simte Andreea?
va pupam
simina_ana
Nici eu nu am primit cadou de la sotul meu cand am nascut. Noi l-am considerat pe bebe cel mai frumos cadou pentru amandoi.
Nu pot sa spun de sotul meu ca sta la cheremul meu, dar de ajutat ma ajuta destul de mult. Si cel mai mare ajutor il primesc in weekend, cand sta foarte mult cu Iancu, cand il schimba el, etc. Inainte cand ii dadeam si lapte praf il hranea el si ma lasa pe mine sa mai dorm. In timpul saptamanii primesc mai putin ajutor pentru ca lucreaza. Noaptea sunt eu de "serviciu" ca sa-l lasam pe tati sa se odihneasca. De cumparaturi se ocupa tati. Si ce-i mai important el face de mancare. A inteles ca daca nu ma menajeaza catusi de putin nu voi fi in stare sa am grija de un bebe mic, de el si de casa. Eu am ramas cu activitatile de inainte de a naste: curatenie, spalat, calcat.

Acum nu stiu ce sa spun... eu primesc ajutor, dar uneori imi doresc sa am si mai mult ajutor smile.gif
Mi-e dor sa dorm macar 6 ore neintrerupte...dar asta nu cred ca se va intampla prea curand. Oricum m-am obisnuit cu "noul job"... si imi face placere. Deja ne gandim la al doilea bebelus smile.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Jan 28 2009, 05:08 PM) *
am o intrebare mai cudata!
Voi ati primit ceva,un cadou de la sotii vostrii cand ati nascut?
O sa va spun si de ce intreb....ptr ca eu nu am primit nimic,flori a tb eu sa-i spun sa imi aduca la spital crybaby.gif
mama e de parere ca nu asa se comporta un barbat care iubeste o femeie ,mai ales in cazul nostru...spune ca un altul se imprumuta dc era nevoie dar cumpara mamei copilului lui o bijuterie...la el nu e cazul!
sotii va ajuta in gospodarie?Al meu barbat nu isi ia nici farfruia de p masa...
nu e barfa dar vreau sa vad dc eu gandesc aiurea sau am pretentii prea mari de la el desi cred ca sunt modesta din moment ce nici la cununie,nici de ziua mea nu am primit o floare de la el.
am eu pretentii mari?Ma simt aiurea...pacat de tineretiile mele pierdute prin germania. floare2.gif


Draga Anku,

mai sunt si astfel de barbati nu trebuie sa te gandesti ca nu te iubeste, ci pur si simplu trebuie sa-l inveti care sunt nevoile, dorintele, placerile tale.Nici al meu sot nu mi-a adus flori la spital dar sincer faptul ca mi-a luat camera singura la spital, totalul fiind de 3.000 euro partea noastra si 1.500euro platesc asigurarile, e felul lui de a-mi spune ca ma iubeste si ca este alaturi de mine.V-am zis de bani ca sa va faceti o idee de preturile de aici intr-un spital privat.
Noi suntem cam la pamant cu finantele dupa ce am cumparat casa si afacerea noastra este amenintata de o lege noua tampita aparuta in Ro.
De ziua mea i-am zis ca imi doresc tare mult inelul cu diamant care nu a avut bani sa mi-l cumpere la nunta si dupa ce m-a facut sa cred ca nici nu are de gand sa-l cumpere, a aparut cu el.Crede-ma ca a fost o surpriza mai mare decat ma asteptam.
Intr-o relatie daca vrei sa primesti trebuie intai sa oferi tu prima.Si daca nu primesti nimic dupa o perioada destul de mare vezi unde este problema.Neaparat inainte de toate trebuie sa existe respect, ca iubirea se mai duce cu trecerea anilor dar respectul ramane.
Pana sa vina mama m-a ajutat cu tot, cumparaturi, spalat biberoane, ridicat moralul.Acum cat a fost mama la noi ne-am cam relaxat amandoi, am lasa-o pe dansa sa doarma cu piticul sa pot sa-mi revin si eu si sa capat forte noi pentru dupa aceea.Vlad se ocupa de renovarea casei sa ne putem muta la sfarsitul lui februarie.

E posibil sa te impinga si hormonii tai la si mai multe intrebari decat normal.Gandeste-te intai ce face sotul bun pentru familie, ce faci tu pentru el, in afara de mancare, spalat, si apoi vezi care ii sunt lipsurile, injumatateste-le si discuta cu el despre prima parte acum si restul mai tarziu.

Pup,
Geo

PS De sambata raman singura deci voi intra poate numai sa va citesc la o cafea si cate un raspuns scurt.
PS2 Ce metoda de a va proteja pentru o noua sarcina ati ales?Eu ma gandeam la sterilet caci anticonceptionalele nu le suport nici in ruptul capului.Mai aman putin ca nu am chef sa o vad pe nebuna mea de Dr-ita asa curand sau poate gasesc alt Dr...
Mihalela
bere.gif
Va multumesc
Mihalela
EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.....am reusit.....va poooop.
Mihalela
Mihalela
tina71
mamicilor ajutati-ma cu niste sfaturi. bebele meu are mucusori uscati(nu ii curge nasul, doar mucusori uscati) si nu stiu cum sa-i scot. am intrebat dr si asistenta aici dar sfaturile lor nu m-au ajutat deloc. voi cum procedati, cum le curatati nasucul? am citit ceva de o batistuta nu mai stiu cum, ce este si la ce foloseste? voi ce metoda folositi pt a nu mai fi aerul asa uscat in camera bebelui, pt ca apa pe calorifer nu mi se pare cine stie ce eficienta?
Oanaaa
QUOTE(tina71 @ Jan 30 2009, 02:03 AM) *
mamicilor ajutati-ma cu niste sfaturi. bebele meu are mucusori uscati(nu ii curge nasul, doar mucusori uscati) si nu stiu cum sa-i scot. am intrebat dr si asistenta aici dar sfaturile lor nu m-au ajutat deloc. voi cum procedati, cum le curatati nasucul? am citit ceva de o batistuta nu mai stiu cum, ce este si la ce foloseste? voi ce metoda folositi pt a nu mai fi aerul asa uscat in camera bebelui, pt ca apa pe calorifer nu mi se pare cine stie ce eficienta?


cumperi de la farmacie apa de mare(la recomandarea pediatrului folosesc apa de mare de la humex) shi batista bebelusului(este un dispozitiv de plastic care se momteaza la aspiratorul de praf)
ii dai cate un puf in fiecare nara , shi mucisorii aceia uscati se vor muis, dupa 5 min ii aspiri cu acel dispozitiv.... sper ca am reusit sa te lamuresc... oFloare1.gif
apropo nu e prea uscat aerul in camera, shi acesta poate fi un motiv sa aibe mucisori uscati
roxana83
buna dimineta!
eu ii pun ser fiziologic in nasuc sa se inmoaie si apoi ii trag cu pompita.
bubulina mea a facut niste bubite in barbita si nu mai stiu su ce sa-i dau pentru ca cu ceai de musetel nu-i trec,daca voi folositi alceva spuneti-mi si mie va rog



tina71
multumesc, am sa fac asa. s-ar putea sa fie si chestia cu aerul, am sa cumpar un umidificator de camera.voi folositi asa ceva? ce parere aveti de ele?
oana petrina
eu folosesc umidificator si sunt multumita ca nu mai e aerul uscat in camera. bebe nu prea face mucusori dar cand are ii pun ser fiziologic. el stranuta si de multe ori ies singuri. sa ai grija ca temperatura din camera sa nu depaseasca 23 de grade .respira mai bine puii. eu am o temp constanta de 22 de grade si la baita fac 24-25. referitor la bubite eu il sterg pe fata cu apa termala. vad ca au disparut borbonelele.
va pup
anku
QUOTE(roxana83 @ Jan 30 2009, 11:50 AM) *
buna dimineta!
eu ii pun ser fiziologic in nasuc sa se inmoaie si apoi ii trag cu pompita.
bubulina mea a facut niste bubite in barbita si nu mai stiu su ce sa-i dau pentru ca cu ceai de musetel nu-i trec,daca voi folositi alceva spuneti-mi si mie va rog

ceva galben si tare?si al meu are asa si am fost ieri la dr si i-am aratat si a zis ca e o eczema care o fac bebelusii si sa dau cu ulei de masline p ele dar fara sa frec si ca orice crema as pune va face zona mai scortoasa!a sppus ca dispare pur si simplu ca si cosuletele....
la mai multe lunite ptr erika tzuc.gif
anku
QUOTE(tina71 @ Jan 30 2009, 03:03 AM) *
mamicilor ajutati-ma cu niste sfaturi. bebele meu are mucusori uscati(nu ii curge nasul, doar mucusori uscati) si nu stiu cum sa-i scot. am intrebat dr si asistenta aici dar sfaturile lor nu m-au ajutat deloc. voi cum procedati, cum le curatati nasucul? am citit ceva de o batistuta nu mai stiu cum, ce este si la ce foloseste? voi ce metoda folositi pt a nu mai fi aerul asa uscat in camera bebelui, pt ca apa pe calorifer nu mi se pare cine stie ce eficienta?

multumesc la dumnezeu ca noi nu avem mucisori...ca nu stiam sa ma descurc! bananab.gif
ingerasu
QUOTE(tina71 @ Jan 30 2009, 03:03 AM) *
mamicilor ajutati-ma cu niste sfaturi. bebele meu are mucusori uscati(nu ii curge nasul, doar mucusori uscati) si nu stiu cum sa-i scot. am intrebat dr si asistenta aici dar sfaturile lor nu m-au ajutat deloc. voi cum procedati, cum le curatati nasucul? am citit ceva de o batistuta nu mai stiu cum, ce este si la ce foloseste? voi ce metoda folositi pt a nu mai fi aerul asa uscat in camera bebelui, pt ca apa pe calorifer nu mi se pare cine stie ce eficienta?

Incearca cu sef fiziologic,cate 2 pic in fiecare nara de 3 ori pe zi,si daca ai dupa 1-2 min aspira-i cu pompita
geocoto
QUOTE(tina71 @ Jan 30 2009, 11:38 AM) *
multumesc, am sa fac asa. s-ar putea sa fie si chestia cu aerul, am sa cumpar un umidificator de camera.voi folositi asa ceva? ce parere aveti de ele?


Tina la tine cum este clima?La noi este umezeala multa si nu este cazul de umidificator desi am cumparat unul si dupa ce am vazut ce umezeala este la noi l-am dus inpoi.Cel mai bine cumperi un higrometru si vezi exact cum stati cu umezeala in casa.Umidificatorul trebuie avuta mare grija ca daca nu este bine intretinut poate produce infectii respiratorii.
Eu am cumparat un aparat de muculeti cu baterii 60 euro si face ff bine fata.Chiar m-am speriat ce am scos in primele zile de la BB.
http://www.pixmania.be/be/fr/558766/art/be...electrique.html asta e unul din modele.

http://cgi.ebay.fr/MOUCHE-BEBE-ELECTRIQUE-...119127001r17334 sau cauti pe e-bay mouche bebe electrique beaba tomydoo asata am luat eu si sunt multumita

Pup Geo
lauraura
QUOTE(tina71 @ Jan 29 2009, 11:03 PM) *
mamicilor ajutati-ma cu niste sfaturi. bebele meu are mucusori uscati(nu ii curge nasul, doar mucusori uscati) si nu stiu cum sa-i scot. am intrebat dr si asistenta aici dar sfaturile lor nu m-au ajutat deloc. voi cum procedati, cum le curatati nasucul? am citit ceva de o batistuta nu mai stiu cum, ce este si la ce foloseste? voi ce metoda folositi pt a nu mai fi aerul asa uscat in camera bebelui, pt ca apa pe calorifer nu mi se pare cine stie ce eficienta?


pentru aerul uscat din camere exista umidificator, battista bebelusului este pentru mucisori dar at cad este nasucul plin de mucozitate deci cand curge.In rest poti folosi spray poe baxza de sare de mare sau ser fiziologic
anku
am uitat sa multumesc celor care mi-au raspuns la intrebarea aceea legata de pretentiile asupra sotului meu! trandafir.gif
pai m-am mai lamurit...tb sa-l pun la munca!s-a invatat singur ...mai rau e ca imi sta la tv pana la 5 dim si apoi imi doarme pana la 16.00! doh.gif
am fost la medic si ia luat sange pt analize dar nu din cap ci din manuta...mi-a fost asa de mila de el sad.gif ia ifipt un ac intr-o vanuta de la mana si astepta sa curga cate o picatura de sange crybaby.gif cred ca a durat 10 min pana a luat cat tb!tati il tinea de picioare,asistenta de manuta cu pricina si eu de cealalta manuta mangaindu-l p cap!a plans cu lacrimi..doamne ce mila imi era de el...si apoi s-a invinetit mana si m-am intors inapoi cu el la dr!dar si-a revenit!naiba s-o ia de toxoplosmoza ca dc nu aveam eu nu mai chinuiam si copilul asa!
TINA eu cum stiu clima de la tine nu cred ca iti tb umidificator!mai bine fa cum a spus geo! tzuc.gif
roxana83
buna seara mamici
anku sunt ca niste cosulete de fapt bubitele alea o sa incerc sa-i dau cu ulei sau cum a spus oana cu apa termala pana luni cand o sa mergem la dr sa vedem ce zice si ea

a mai facut si la inceput dar atunci ii dadeam san si mi-a spus dr ca de la san este dar acum nu-i mai dau san pentru ca am pierdut lapticul crybaby.gif si papa numai lapte praf si cate un pic de ceiut.

la mai multe lunite si la bebeii vostrii si multi pupici.

noapte buna.





lllyane
QUOTE(anku @ Jan 28 2009, 06:54 PM) *
simina ana da eu i dau si lapte praf si lapte de la mine.peste o sapt vom renunta la pre si vom incepe cu nr 1.
al meu a facut cojite in cap dar nu se vad inca tare!il speli cu apa de la tarate ptr cosuri?Sau ptr catifelare?Dc ptr cosuri eu nu cred ca isi face efectul... smile.gif m-am spalat eu cu asa ceva 3 ani si nimic....eu cred ca atunci cand se mai linistesc hormonii nostrii va fi ok si cu cosurile...imi amintesc ca soramea avea si ea astfel de cosulete cand era bebe si mama nu a alaptat-o deci inca nu sunt sigura de motiv indiferent ce ar spune medicii....
noi astazi am luat prima tranta....din scaunelul de masina care se afla la randul lui p un scaun.asa de rau m-am speriat ca am tremurat o ora...
de danielaaa nu mai stie nimeni nimic? tzuc.gif

buna fetelor sunt nasa danielei vreau sa va spun ca sunt bine !sunt in alba iulia au venit la bunica si ne pregatim de botez si nunta .nu are internet aicea dar va promit ca o sa va tin euu la curent cu tot.sunt bine amandoua denisa sa facut f cuminte si mancacioasa.pew duminica promit ca o sa vin cu poze de la ele .multa sanatate la mamici si la bebici
anku
Multumim pt informatii...salutari din partea noastra si distractie placuta duminica la botez!
pupam p dulcica de denisa si asteptam pozite de la botez! tzuc.gif
anku
[quote name='roxana83' date='Jan 31 2009, 12:39 AM' post='457613']
buna seara mamici
anku sunt ca niste cosulete de fapt bubitele alea o sa incerc sa-i dau cu ulei sau cum a spus oana cu apa termala pana luni cand o sa mergem la dr sa vedem ce zice si ea

a mai facut si la inceput dar atunci ii dadeam san si mi-a spus dr ca de la san este dar acum nu-i mai dau san pentru ca am pierdut lapticul crybaby.gif si papa numai lapte praf si cate un pic de ceiut.

la mai multe lunite si la bebeii vostrii si multi pupici.

noapte buna.

[/quote
dc sunt ca si cosuletele poate nu e bine sa-i dai cu ulei de masline...al meu are ceva uscat si galben... tzuc.gif
lllyane
QUOTE(anku @ Jan 31 2009, 01:08 AM) *
Multumim pt informatii...salutari din partea noastra si distractie placuta duminica la botez!
pupam p dulcica de denisa si asteptam pozite de la botez! tzuc.gif

botezul nu este dumina aceasta doh.gif scz ca nu am specificat ci in 22 feb cand cei doi parinti se vor uni si in fata lui DUMNEZEU . hug.gif tzuc.gif notworthy.gif
tina71
multumsc mamicilor pentru raspunsuri.inca o intrebare.cand le puneti la bebei in nas ser cum treb sa stea bebele?pe spate sau pe o parte?si capusorul ridicat pe ceva sau la nivelul corpului?
Mihalela
Dragele mele, nu stiu ce sa ma fac ca fica-mea nu mai doarme decat cu muzica si in brate dansand de vreo 2 saptamani...nu stiu cum sa o dezvat ca daca o pun pe pat sau in patut plange de se innegreste. jucaus.gif
anku
QUOTE(Mihalela @ Jan 31 2009, 04:50 AM) *
Dragele mele, nu stiu ce sa ma fac ca fica-mea nu mai doarme decat cu muzica si in brate dansand de vreo 2 saptamani...nu stiu cum sa o dezvat ca daca o pun pe pat sau in patut plange de se innegreste. jucaus.gif

doh.gif consulta un medic sau p cineva...doamne!
geocoto
Nu pot scrie prea mult ca am ramas din nou singura cu BB si nu prea imi da voie.
Am fost dimineata la pediatru si ne-a zis ca avem un BB XL adica greutate 5.250, inaltime 57,3, si perimetru cranian 39,2.Mi-a facut observatie ca ii dau sa pape prea mult, adica 7 mese in 24 de ore in jur de 100-125 ml la o masa.Asa ca vreau nu vrea trebuie sa-i dau san si sa renunt la scos cu pompa.Acum intrebarea mea este pentru voi cum il fac sa pape mai mult la o masa.Papa 20 minute doarme 20 de minute si iar o luam de la capat 20 minute papa si adoarme in post.
Nici nu stiu cat sa consider ca a fost o masa ca sa vad daca mai este laptic sa-l scot.Il gadil ii cant , nimic adoarme si gata in brate la mine, in patut alta poveste, nu ne place si ne trezim repede...
Pu^p ca s-a trezit
anku
QUOTE(geocoto @ Jan 31 2009, 06:57 PM) *
Nu pot scrie prea mult ca am ramas din nou singura cu BB si nu prea imi da voie.
Am fost dimineata la pediatru si ne-a zis ca avem un BB XL adica greutate 5.250, inaltime 57,3, si perimetru cranian 39,2.Mi-a facut observatie ca ii dau sa pape prea mult, adica 7 mese in 24 de ore in jur de 100-125 ml la o masa.Asa ca vreau nu vrea trebuie sa-i dau san si sa renunt la scos cu pompa.Acum intrebarea mea este pentru voi cum il fac sa pape mai mult la o masa.Papa 20 minute doarme 20 de minute si iar o luam de la capat 20 minute papa si adoarme in post.
Nici nu stiu cat sa consider ca a fost o masa ca sa vad daca mai este laptic sa-l scot.Il gadil ii cant , nimic adoarme si gata in brate la mine, in patut alta poveste, nu ne place si ne trezim repede...
Pu^p ca s-a trezit

eeeeee....intreaba si p nasii tai sau p cine ai dr!7 mese la 24 ore e normal mai ales ca papa lapte de mama care la al meu baiat nu-i tine de foame!al meu papa de 12 ori p zi!dc papa numai de 12 ori sunt fericita uneori mananca de 15-16 ori p zi mai ales ca al meu nu doarme neam ziua de cateva zile!si eu am intrebat ce e cu atata pofta si mi s-a spus sa-i dau cat cere ptr ca are nevoie ptr dezv creierului si nu numai!deci mie mi yse pare o prostie ce a spus dr tau!dc mananca din 20 de min in 2o min e clar ca se oboseste si el niciodata nu e satul!si al meu are 5670 grsi 58 cm inaltime(atata avea joi)dar e bine,ia vitamina d si med ptr dinti si e ok,bine ca mananca...
geocoto
QUOTE(anku @ Feb 1 2009, 12:09 AM) *
eeeeee....intreaba si p nasii tai sau p cine ai dr!7 mese la 24 ore e normal mai ales ca papa lapte de mama care la al meu baiat nu-i tine de foame!al meu papa de 12 ori p zi!dc papa numai de 12 ori sunt fericita uneori mananca de 15-16 ori p zi mai ales ca al meu nu doarme neam ziua de cateva zile!si eu am intrebat ce e cu atata pofta si mi s-a spus sa-i dau cat cere ptr ca are nevoie ptr dezv creierului si nu numai!deci mie mi yse pare o prostie ce a spus dr tau!dc mananca din 20 de min in 2o min e clar ca se oboseste si el niciodata nu e satul!si al meu are 5670 grsi 58 cm inaltime(atata avea joi)dar e bine,ia vitamina d si med ptr dinti si e ok,bine ca mananca...


I-am intrebat si mi-au zis ca e sanatos din cauza asta s-a dezvoltat asa.Dar vroiam sa vad voua ce va zic dr-ii.Pediatru mi-a bagat o scala de masurare si m-a facut sa cred ca este chiar mare si faptul ca aluat 1.500 intr-o luna si 10 zile este mult.
Oricum nu mai mergem la nenea pediatru , vom cauta altul.A raspuns la 5 telefoane unul dupa altul in timp ce copilul urla crybaby.gif dezbracat pe masa.Am reusit sa-l temperez pe taticul lui Lucas care scotea fum pe nari spada.gif .Adica platesti 50 de euro ca sa-si bata joc de tine, si mai au si pretentii ca sunt mai nu stiu cum decat Dr romani.Si-a dat seama ca nu vom mai merge la el.
Acum alta problema, nu stiu din ce cauza dar este ragusit.Eu am avut laringita dar am stat cu masca tot timpul si am luat amoxiciclina.Nu a facut febra deci nu stiu ce sa cred, sa fi ragusit de la plans, ma indoiesc dar ce as putea sa-i dau in situatia asta.V-ati confruntat vreuna cu asa ceva?Nu de alta dar este agitat la alaptat, si dupa ce ca nu papa suficient mai face si risipa din ceea ce a apuca cand plange in timpul suptului.Nu-i mai dau surplus, ce nu trage il bag in congelator.

Pup si jucaus.gif sanatosi sa aveti,
Geo
lllyane
QUOTE(geocoto @ Feb 1 2009, 01:52 PM) *
I-am intrebat si mi-au zis ca e sanatos din cauza asta s-a dezvoltat asa.Dar vroiam sa vad voua ce va zic dr-ii.Pediatru mi-a bagat o scala de masurare si m-a facut sa cred ca este chiar mare si faptul ca aluat 1.500 intr-o luna si 10 zile este mult.
Oricum nu mai mergem la nenea pediatru , vom cauta altul.A raspuns la 5 telefoane unul dupa altul in timp ce copilul urla crybaby.gif dezbracat pe masa.Am reusit sa-l temperez pe taticul lui Lucas care scotea fum pe nari spada.gif .Adica platesti 50 de euro ca sa-si bata joc de tine, si mai au si pretentii ca sunt mai nu stiu cum decat Dr romani.Si-a dat seama ca nu vom mai merge la el.
Acum alta problema, nu stiu din ce cauza dar este ragusit.Eu am avut laringita dar am stat cu masca tot timpul si am luat amoxiciclina.Nu a facut febra deci nu stiu ce sa cred, sa fi ragusit de la plans, ma indoiesc dar ce as putea sa-i dau in situatia asta.V-ati confruntat vreuna cu asa ceva?Nu de alta dar este agitat la alaptat, si dupa ce ca nu papa suficient mai face si risipa din ceea ce a apuca cand plange in timpul suptului.Nu-i mai dau surplus, ce nu trage il bag in congelator.

Pup si jucaus.gif sanatosi sa aveti,
Geo

geo draga nu ai de ce sa iti faci griji in privinta greutati fiica mea a luat in prima luna la fel 1.500 dar a si crescut cu ap 10 cm ,din cate am vazut si bebelul tau a crescut cu 7 cm .daca raportezi cat a luat in greutate cu cat a crescut in lungime este f bine.pt faptul ca este rausit ar trebuii sa intrebi un medic .nu cred ca a luat virusul de la tine ,dar pt linistea ta consulta medicul.ar mai fi si varianta ca sa fi ragusit de la plans ceea ce este destul de fregvent la bebei.pupici pt toti bb.gif jucaus.gif si sa fie sanatosi si cumintei oFloare1.gif
byby2
QUOTE(roxana83 @ Jan 30 2009, 11:50 AM) *
buna dimineta!
eu ii pun ser fiziologic in nasuc sa se inmoaie si apoi ii trag cu pompita.
bubulina mea a facut niste bubite in barbita si nu mai stiu su ce sa-i dau pentru ca cu ceai de musetel nu-i trec,daca voi folositi alceva spuneti-mi si mie va rog

lasa-le ca trec de la sine.si fetita mea a avut si mi-a ziz dermatoloaga ca e ceva fiziologic.
fetita mea are 6 sapt si i-a aparut din maternitate,intai pe barbita apoi pe cap, si pe fata. civa sunt de la hormonii de sarcina. pediatrul ei mi-a recomandat antibiotic, o alta dermatoloaga mi-a recomandat crema cu antibiotic, iar dermatoloaga de copii mi-a spus sa le las in pace pt ca trec singure. tb doar sa o stergi dupa fiecare masa cu apa
succes
byby2
bebeii vostri dorm noaptea? pt ca a mea nu doarme deloc. in schimb doarme toata ziua, azi-noapte de ex s-a culcat la 6 dim, cateodata se culca la 3, 4, 5 dim.
sunt disperata. nu stiu ce sa mai fac. am luat-o razna!!
Rose68
QUOTE(byby2 @ Feb 1 2009, 02:49 PM) *
bebeii vostri dorm noaptea? pt ca a mea nu doarme deloc. in schimb doarme toata ziua, azi-noapte de ex s-a culcat la 6 dim, cateodata se culca la 3, 4, 5 dim.
sunt disperata. nu stiu ce sa mai fac. am luat-o razna!!



cam asa pateam si noi. Am cumparat un ceai din Carrefour de la Humana se numeste Schlummer-Tee (ceai de noapte) si este pentru copii mai mari de o saptamana. De cand ii dam acest ceiut seara, doarme de la 12 la 4-5 dimineata fara sa mai ceara nici laptic. Se gaseste si in unele farmacii.
Sper sa va ajute si pe voi.
anku
QUOTE(geocoto @ Feb 1 2009, 01:52 PM) *
I-am intrebat si mi-au zis ca e sanatos din cauza asta s-a dezvoltat asa.Dar vroiam sa vad voua ce va zic dr-ii.Pediatru mi-a bagat o scala de masurare si m-a facut sa cred ca este chiar mare si faptul ca aluat 1.500 intr-o luna si 10 zile este mult.
Oricum nu mai mergem la nenea pediatru , vom cauta altul.A raspuns la 5 telefoane unul dupa altul in timp ce copilul urla crybaby.gif dezbracat pe masa.Am reusit sa-l temperez pe taticul lui Lucas care scotea fum pe nari spada.gif .Adica platesti 50 de euro ca sa-si bata joc de tine, si mai au si pretentii ca sunt mai nu stiu cum decat Dr romani.Si-a dat seama ca nu vom mai merge la el.
Acum alta problema, nu stiu din ce cauza dar este ragusit.Eu am avut laringita dar am stat cu masca tot timpul si am luat amoxiciclina.Nu a facut febra deci nu stiu ce sa cred, sa fi ragusit de la plans, ma indoiesc dar ce as putea sa-i dau in situatia asta.V-ati confruntat vreuna cu asa ceva?Nu de alta dar este agitat la alaptat, si dupa ce ca nu papa suficient mai face si risipa din ceea ce a apuca cand plange in timpul suptului.Nu-i mai dau surplus, ce nu trage il bag in congelator.

Pup si jucaus.gif sanatosi sa aveti,
Geo

eu zic ca te poti chiar bucura ca ai un baiat care mananca si asimileaza tot ca sa poata creste mkare dezvoltandu-se corect!al meu intr-o luna si o sapt a luat 2 kg si a crescut 8 cm (atat avea joi)si ptr asta dr era chiar entuziasmata ca are forta si ca a crescut asa de bine!au perioadele lor de dezv,intr-o luna poate creste mai mult iar in alta mai putin!cartile spun ca un copil ia 250 gr p sapt dar fiecare copil se dezv independent si diferit de altii!deci geo nu-ti fa griji,lasa-l in pace cu scala lui de prost si incompetent!dc cere bebe da-i sa pape!cat despre alaptat gandeste-te ca in ritmul asta ce nu pot eu face nimic apai tu...i mai dau si eu san cateodata numai ca el nu mai stie sau nu a stiut niciodata sa traga din tata doh.gif
ce pompa de san ai?ca eu am una inchiriata de la farmacie cu reteta de la medic si cica dc nu mai ai rani p sfarc nu ti-o mai da!asa ca tb sa ma preg sa o duc inapoi si sa cumpar o pompa DAR BUNA vreau!ai avut idee buna cu laptele la congelator...mie nu imi ajunge nici sa-i asigur lui meele ce sa mai bag la congelator?
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 1 2009, 04:16 PM) *
cam asa pateam si noi. Am cumparat un ceai din Carrefour de la Humana se numeste Schlummer-Tee (ceai de noapte) si este pentru copii mai mari de o saptamana. De cand ii dam acest ceiut seara, doarme de la 12 la 4-5 dimineata fara sa mai ceara nici laptic. Se gaseste si in unele farmacii.
Sper sa va ajute si pe voi.

schlummer tee?mama ce le gasesti tu p toate!cukm reusesti?cum te informezi?o sa ma duc sa caut si eu ceai ...
de la 12 la 4-5 dim doarme?oauuu!al meu cateodata noaptea doarme numai o ora jumate si vrea de papa!
al tau ingerel bea ceiut ?al meu numai dc este infometat... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Feb 1 2009, 07:21 PM) *
schlummer tee?mama ce le gasesti tu p toate!cukm reusesti?cum te informezi?o sa ma duc sa caut si eu ceai ...
de la 12 la 4-5 dim doarme?oauuu!al meu cateodata noaptea doarme numai o ora jumate si vrea de papa!
al tau ingerel bea ceiut ?al meu numai dc este infometat... tzuc.gif



bebelina mea inainte de fiecare masa cu laptic bea cate 15-30 ml de ceiut si abia apoi lapticul, deci tot cand e infometata. Ziua bea ceiut de fenicul cu chimen Fenchel Tee mit kummel tot de la Humana iar seara si noaptea Schlummer tee.
oana petrina
buna fetelor
Geo dr tau numai prostii spune. bebele meu a luat intr-o luna 1.600 si dr a fost f multumita . mi-a spus sa-i dau sa manance de cate ori imi cere. si vad ca ii merge f bine. ii dau si ceiut ptr ca ii place si i se face sete. din fericire Matei doarme noaptea de la 11-11.30 pana pe la 3-4. il schimb ii dau laptic se culca iar si se trezeste pe la 7-8. noapte nu am probleme cu el. in schimb ziua sta mai mult treaz. dar nu plange f mult. se gandaceste , vrb cu el, dansam. daca atunci cand e ora mesei nu e gata lapticul am un mare scandal. il scot afara in fiecare zi si doarme dus. vad ca-i place afara. dar pana il imbrac ma trec toate apele. urla de zici ca-l tai.
Anku eu am inteles ca pompa manuala de la AVENT e buna.
byby2
fetita mea nu doarme deloc.
de la ora 19 pana la 3,4,5,6 dim sta treaza. nu suntem in cazul in care doarme si se trezeste de foame.
sta ca popandaul si se uita pe pereti- nu plange, nu se chirceste.
are chiar chef de joaca si de gangurit. dar eu nu vb cu ea deloc noapte si tin lumina inchisa, doar televizorul e deschis si fara sonor
am cumparat si noi ceaiul ala si nu mi s-a parut ca are efect.
voi il beti in loc de lapte-seara sau intre mese?
eu l-am dat sa il bea intre mese-100 ml si tot nu a luat-o somnul.
acum suntem in tratam cu debridat pt colici si nici asa nu imi doarme noaptea crybaby.gif
byby2
QUOTE(byby2 @ Feb 1 2009, 02:46 PM) *
lasa-le ca trec de la sine.si fetita mea a avut si mi-a ziz dermatoloaga ca e ceva fiziologic.
fetita mea are 6 sapt si i-a aparut din maternitate,intai pe barbita apoi pe cap, si pe fata. civa sunt de la hormonii de sarcina. pediatrul ei mi-a recomandat antibiotic, o alta dermatoloaga mi-a recomandat crema cu antibiotic, iar dermatoloaga de copii mi-a spus sa le las in pace pt ca trec singure. tb doar sa o stergi dupa fiecare masa cu apa
succes

si mi-a recomandat gama mustela pt ingrijire-pt spalat, pt uns pe corp si fata, iar pe bubite o ung cu mustela stelatria crema reparatoare. e f buna.in cateva zile i-au trecut. si baie mi-a recomandat sa ii fac la 2 zile.
geocoto
QUOTE(anku @ Feb 1 2009, 05:10 PM) *
eu zic ca te poti chiar bucura ca ai un baiat care mananca si asimileaza tot ca sa poata creste mkare dezvoltandu-se corect!al meu intr-o luna si o sapt a luat 2 kg si a crescut 8 cm (atat avea joi)si ptr asta dr era chiar entuziasmata ca are forta si ca a crescut asa de bine!au perioadele lor de dezv,intr-o luna poate creste mai mult iar in alta mai putin!cartile spun ca un copil ia 250 gr p sapt dar fiecare copil se dezv independent si diferit de altii!deci geo nu-ti fa griji,lasa-l in pace cu scala lui de prost si incompetent!dc cere bebe da-i sa pape!cat despre alaptat gandeste-te ca in ritmul asta ce nu pot eu face nimic apai tu...i mai dau si eu san cateodata numai ca el nu mai stie sau nu a stiut niciodata sa traga din tata doh.gif
ce pompa de san ai?ca eu am una inchiriata de la farmacie cu reteta de la medic si cica dc nu mai ai rani p sfarc nu ti-o mai da!asa ca tb sa ma preg sa o duc inapoi si sa cumpar o pompa DAR BUNA vreau!ai avut idee buna cu laptele la congelator...mie nu imi ajunge nici sa-i asigur lui meele ce sa mai bag la congelator?


Vezi am avut dreptate sa va intreb si pe voi.Cand auzi ca mai multi BB-lusi sunt dezvoltati ca al meu il lasi in pace pe nenea Dr.
Pompa pe care o folosesc eu este de la AVENT cea manuala si ma descurc de minune cu ea.Singura chestie ca eu am sanii mici, am prietene care abea de trag intr-o ora 80ml iar eu in 10 minute 125ml cu aceasta pompa.Daca ai incredere poti cauta si pe e-bay.Noi mai cumparam de acolo.
Din pacate BB se enerveaza tare cand il pun la tzitzi stang.Trage putin apoi se ineaca.De cand s-a nascut avem problema asta.Cel putin in spital nici nu deschidea gura cand il punea in stanga si atunci trebuie sa scot cu pompa si mai pun si in congelator in pungute(m-a invatat o asistenta sa nu ocupe mult spatiu).Azi nu i-am dat decat 40ml la biberon scos cu pompa restul l-am lasat la san.Cam ma doare, dar sper ca Garmastan-ul sa-si faca efectul.

QUOTE(oana petrina @ Feb 1 2009, 07:33 PM) *
buna fetelor
Geo dr tau numai prostii spune. bebele meu a luat intr-o luna 1.600 si dr a fost f multumita . mi-a spus sa-i dau sa manance de cate ori imi cere. si vad ca ii merge f bine. ii dau si ceiut ptr ca ii place si i se face sete. din fericire Matei doarme noaptea de la 11-11.30 pana pe la 3-4. il schimb ii dau laptic se culca iar si se trezeste pe la 7-8. noapte nu am probleme cu el. in schimb ziua sta mai mult treaz. dar nu plange f mult. se gandaceste , vrb cu el, dansam. daca atunci cand e ora mesei nu e gata lapticul am un mare scandal. il scot afara in fiecare zi si doarme dus. vad ca-i place afara. dar pana il imbrac ma trec toate apele. urla de zici ca-l tai.
Anku eu am inteles ca pompa manuala de la AVENT e buna.


M-ai facut sa rad.Si al meu urla la imbracat si dezbracat.Cateodata ii mai tremura buzita de jos de atata suparare si imi vine sa-l pap.
Am folosit crema de care ti-am zis deja de 2 saptamani la putzica si avem progrese vizibile.Prietena care mi-a recomandata m-a rugat sa-i cumpar si ei 4 tuburi, deci cred ca are mare incredere si BB-lusul ei are 3 luni si a reusit sa o decaloteze de tot putzica.

QUOTE(byby2 @ Feb 1 2009, 07:59 PM) *
si mi-a recomandat gama mustela pt ingrijire-pt spalat, pt uns pe corp si fata, iar pe bubite o ung cu mustela stelatria crema reparatoare. e f buna.in cateva zile i-au trecut. si baie mi-a recomandat sa ii fac la 2 zile.


Eu ii fac baitza in fiecare zi ca doarme dus dupa, dar nu il spal la cap zilnic.
Ma supara faptul ca cel mai bine doarme pe burtica si nu am cum sa-l las singur in camera desi isi ridica capul destul de bine cateodata.

Pt colici am inventat un nou sistem.Am cumparat tampoane din acelea cele mai ieftine, groase fara aripioare si le atasez pampersului pe interior in dreptul buricutului.Ii mai picur si alcool pe ele si se incalzeste bine de la ele si vad ca se zgarmoceste mai putin sau cateodata chiar deloc.Folosesc de asemenea o crema homeopata care se da la exterior in jurul buricului Cuprum metalicum.

Pupica, tocmai ce am bagat flacaul la culcare si mai am si eu putin timp sa mai aranjez prin casa.
lumona
geocoto si noi avem probleme cu raguseala de la plans, la prima vedere pediatrul a crezut ca avem rosu in gat dar nu aveam nici un simptom de boala doar o raguseala care trecea in zilele in care nu plangeam si aparea in zilele in care plangeam ( nu plangem exagerat dar avem gatul sensibil)
Poti sa-mi spui despre ce crema este vorba pentru putica ca si noi avem problema asta si ne este c-am teama ca nu o sa o a putem rezolva.
anku
dar care e treaba cu putica ca eu nu stiu? unsure.gif
simina_ana
Chiar...care-i treaba cu putzica? Am auzit ca ar trebui facut ceva dar mi-e teama sa fac ceva fara sa cer sfatul medicului. In cartile pe care le-am citit cica sa nu tragi de putzica..... sau chestia asta se face de la o anumita varsta?

Si inca o chestie....cum puneti voi laptele pe care il mulgeti in congelator? Aveti pungi speciale? SI cum procedati apoi? Il incalziti sau il lasati la temperatura camerei?

Sanatate la jucaus.gif

PS. Sambata l-am botezat pe Iancu Stefan. A fost foarte cuminte. A plans putin numai la imbracat.
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 2 2009, 09:17 PM) *
Chiar...care-i treaba cu putzica? Am auzit ca ar trebui facut ceva dar mi-e teama sa fac ceva fara sa cer sfatul medicului. In cartile pe care le-am citit cica sa nu tragi de putzica..... sau chestia asta se face de la o anumita varsta?

Si inca o chestie....cum puneti voi laptele pe care il mulgeti in congelator? Aveti pungi speciale? SI cum procedati apoi? Il incalziti sau il lasati la temperatura camerei?

Sanatate la jucaus.gif

PS. Sambata l-am botezat pe Iancu Stefan. A fost foarte cuminte. A plans putin numai la imbracat.

simina ana felicitari!la ce biserica l-ati botezat?
pupam p iancu stefan! tzuc.gif
oana petrina
felicitari simina ana. sa va traiasca
si eu am aceasta dilema cu putica. dr spune sa incerc putin cate putin sa o decalotez.dar eu nu pot . imi este frica sa nu fac vre-o traznaie cu putica copilului. multe mamici spun ca nu au facut nimic si totul e ok. altele ca au facut si asa trebuie . nici nu mai stiu ce sa cred.
aseara m-am simtit rau si eram epuizata asa ca m-am culcat in alta camera singura si l-am lasat pe mandrul tata cu puiul. simteam ca daca nu dorm mai mult de o ora doua o sa cad jos din picioare. s-a descurcat f bine cu bebele in schimb el nu a dormit deloc de frica ca nu se trezeste daca plange bebele.si a stat si l-a pazit toata noaptea. eu am reusit sa ma odihnesc putin dar mai am de recuperat. dar cand il vad pe Matei cum zambeste imi trece toata oboseala.
Geo s-a mai schimbat culoarea ochilor la pui? la Matei inca nu.
va pupam
geocoto

Am gasit anuntul asta trimis de o cunostinta primit la randul ei de la cineva in cazul in care intereseaza pe cineva.


Ofer GRATIS ptr.copil cu probleme 2 ani PROTEZE si GHETUTE ORTOPEDICE tel. 0766396764 sau 0314221410, poate cuiva ii va prinde bine informatia
geocoto
QUOTE(lumona @ Feb 2 2009, 06:53 PM) *
geocoto si noi avem probleme cu raguseala de la plans, la prima vedere pediatrul a crezut ca avem rosu in gat dar nu aveam nici un simptom de boala doar o raguseala care trecea in zilele in care nu plangeam si aparea in zilele in care plangeam ( nu plangem exagerat dar avem gatul sensibil)
Poti sa-mi spui despre ce crema este vorba pentru putica ca si noi avem problema asta si ne este c-am teama ca nu o sa o a putem rezolva.


eu am o fosta colega de facultate care este mai documentata putin si mi-a recomandat pt cuculet la baita sa decalotezi usor ca se strange mizerie acolo si trebuie spalat si sa cumperi o crema homeopata care se numeste Graphites Salbe producator Velleda, Wella special pentru fimoza.Nu cred ca se gaseste in tara dar puteti incerca sa comandati la farmacie, se fabrica in Olanda.
Ce am mai citit si eu pe la alte mamici ce au scris ca daca nu decalotezi cate putin o face Dr dintr-o data si apar probleme.Eu l-am intrebat pe Dr nostru si mi-a zis ca daca nu se decaloteaza spontan , complet pana la 3 ani se opereaza si ca sa nu ajungem la asta in fiecare seara la baita desfacem cate putin in cadita si dupa baie ii dau cu crema respectiva inauntru si mai deschid putin.

QUOTE(anku @ Feb 2 2009, 06:56 PM) *
dar care e treaba cu putica ca eu nu stiu? unsure.gif



QUOTE(simina_ana @ Feb 2 2009, 07:17 PM) *
Chiar...care-i treaba cu putzica? Am auzit ca ar trebui facut ceva dar mi-e teama sa fac ceva fara sa cer sfatul medicului. In cartile pe care le-am citit cica sa nu tragi de putzica..... sau chestia asta se face de la o anumita varsta?

Si inca o chestie....cum puneti voi laptele pe care il mulgeti in congelator? Aveti pungi speciale? SI cum procedati apoi? Il incalziti sau il lasati la temperatura camerei?

Sanatate la jucaus.gif

PS. Sambata l-am botezat pe Iancu Stefan. A fost foarte cuminte. A plans putin numai la imbracat.


Eu am cumparat niste pungute mici obisnuite, scriu pe ele cu markerul ziua ca sunt valabile 6 luni si numele copilului sa nu-i vina cuiva idei sa vada ce este acolo...
Felicitari pt botez.Eu si Oana ramanem ultimele.

QUOTE(oana petrina @ Feb 3 2009, 10:01 AM) *
felicitari simina ana. sa va traiasca
si eu am aceasta dilema cu putica. dr spune sa incerc putin cate putin sa o decalotez.dar eu nu pot . imi este frica sa nu fac vre-o traznaie cu putica copilului. multe mamici spun ca nu au facut nimic si totul e ok. altele ca au facut si asa trebuie . nici nu mai stiu ce sa cred.
aseara m-am simtit rau si eram epuizata asa ca m-am culcat in alta camera singura si l-am lasat pe mandrul tata cu puiul. simteam ca daca nu dorm mai mult de o ora doua o sa cad jos din picioare. s-a descurcat f bine cu bebele in schimb el nu a dormit deloc de frica ca nu se trezeste daca plange bebele.si a stat si l-a pazit toata noaptea. eu am reusit sa ma odihnesc putin dar mai am de recuperat. dar cand il vad pe Matei cum zambeste imi trece toata oboseala.
Geo s-a mai schimbat culoarea ochilor la pui? la Matei inca nu.
va pupam


Nici la noi.Inca mai ma amagesc ca vor ramane asa. unsure.gif
Ce dragut din partea taticului, la noi doarme separat si este mult prea preaocupat cu casa sa-l mai pun la treaba.Ne face ceai, ne aduce apa pt baita dar cam atat.Peste 2 saptamani cred ca ne mutam si pana ne vom pune internet va mai dura...

Pupici ca am un zgarmoci in brate si vrea sa stam de vorba... bananab.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.