Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(claudiaena @ Dec 5 2009, 11:44 AM) *
Doamne ce ametita sunt! Azi e ziua ta, si eu la repezeala, sa scriu repede, ca mihai ma trage si ma musca si ma miroase(numai calare pe mine sta-la propriu), am vazut ca au scris fetele ceva cu lA MULTI ANI si....Gata, nici nu stiu ce sa mai fac... Asta e, de ziua lui Darius iti urez tie tote cele....

asa ca ne cerem scuze si va daruim trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
si te pupam pe obraji si inca o data SCUZE

PUPICEI SI DIN PARTEA NOASTRA SI DIN PARTEA CELOR DRAGI TIE

nu e nici o problema se mai intampla...a fost confuzie ca de ce si bebeii nostrii fac un anisor in aceasta luna a surprizelor ...si a sarbatorii...
deci si de tine trage toata ziua mihai........ doh.gif

QUOTE(simina_ana @ Dec 5 2009, 04:49 PM) *
Draga Anku, iti spun si aici....
LA MULTI ANI!!!!!
...mai tarziu dar sper sa ma ierti!!!

In primul rand iti doresc sanatate.....ca e cea mai buna decat toate.....iti doresc fericire din belsug.....sa fi iubita si tot ce iti propui sa reusesti sa duci pana la capat!!!
Darius sa-ti umple inima de bucurii, iar sotul tau e deja norocos ca te are...I uram si lui LA MULTI ANI cu ocazia aceasta.....sa va iubiti si sa va impliniti toate dorintele!!!



De la mine si de la Iancu multi pupici, imbratisari calde, ganduri bune si

multumim tare de urari...
nu am facut nimic special din pacate...dar am ajuns repederepede sa cumpar sotului un palton si 2 cravate...[i le-am luat si ptr ca nu vrea sa si le schimbe dar nicicum] wacko.gif apoi am luat niste prajituri repede si am sterso repede ca imi e frica de virusi....era plin peste tot abia mai mergeai cu carutul si in centrul market-ului era mos-niculaie care impartea daruri...deci si plin de virusi......doamne da sa nu imi raceasca pana in ianuarie-februarie...de fapt sa nu-mi ia virus ca este calit de frig...
in 18 decembrie am programare pt el...la dr ptr vaccin de un an si controlul general...si i-am zis sa ma programeze prima ca sa nu fie multi copii a luam de la ei...si dc suntem noi primii toate jucariile sunt dezinfectate...
imi e frica...ca asa fac si eu cand este racit el...nu inchid un ochi.... wacko.gif
a venit tati pana la geam...si Iancu plange...dar lasa ca uite este veste buna ca nu aveti semne...ptr el era mai usor dar pt tine era greu...am avut eu varsat de vant la 17 ani...pffffff nic nu am stiut ce am facut si m-am scarpinat p burta,am facut febra si mi-au rama semne p burta...asa ca am o burta bogat inemnata...2 taieturi,2 gauri unde au fost drenaje de sange la operatie si cateva semne de la varsat de vant...si vergeturi...decare nu mai scap neam de ele... wacko.gif
orice ar fi...sa nu va carpinati au sa le rupeti ca ramane semn....
ne bucuram ca ai reusit sa te odihnesti...si ca lui Iancxu incepe sa-i treaca raceala fara antibiotice...inseamna ca e un virus ...in general mucisorii sunt virusi...astia nu sunt periculosi...scuze ca nu am rasp la mail dar nu am avut timp...este totul ok,nici o problema...
poop tzuc.gif
anku
QUOTE(petronici @ Dec 5 2009, 05:26 PM) *
draga Anku iti uram si noi
LA MULTI ANI occasion.gif !!!....multa sanatate,fericire alaturi de familia ta minunata,rabdare cu micul poznas si sa va ajute Bunul Dumnezeu sa realizati tot ce v-ati propus pt viitor...
si daca tot ai amintit ca si maine sarbatoriti pe sotul tau ii uram si lui toate cele bune si multa sanatate occasion.gif ...
multi pupici de la noi tzuc.gif . floare2.gif ..Petronela si Adelin

multumim si voua de urari sunteti niste draguti...
tu mai ai job???
va poopam tzuc.gif
QUOTE(Rose68 @ Dec 6 2009, 07:11 AM) *
Desi cu intarziere, ANkule va doresc va suflet numai bine, sanatate si traditionalul la multi ani!(spuneai sa e si ziua sotului.....ce fain, una dupa alta.............)







pupicei multi de la Rose si Andreea

ce flori viu-colorate si frumoae mi-ati adus si ce felcitare fruuuuuuuuuuuuuuumoasa
va multumesc si bineinteles ne scuzati si voi p noi...stiii...imi place sa-mi iau mult timp cu asezarea in pagina a felicitarilor si de aceea...
va poopam...si multumim inca o data... tzuc.gif
anku

la multi ani Eduard ANDREi!!!

La multi ani, plini de fericire si impliniri! Sa te pupe norocul si sa ai numai zambete si soare in calea ta!
anku
ultima nazdravenie a lui Darius...
cautam sa urez lui A ndrei...acum...si aM VAZUT ca goleste un seratr dar am zis sa-l las in pace si il iau cand gat ca nu e nimic periculos in sertar...
l-a golit si a incercat sa-l scoata ...vazand ca nu poate ce si-a spus???
stai sa ma urc in el.... doh.gif doh.gif doh.gif
l-am vazut cand era cu mainile bagate in seratar si voia sa se urce si cu picioarele ...am sarit repede dar deja dulapul se rasturna...am prins de dulap ca sa nu cada p el...deci totul este ok...dar numai intr-o fractiune de sceunda ohmy.gif
dc nu-l las in seratre se duce si-mi imprastie gunoiul prin bucatarie sau scoate hainele lui din dulap ,sau trage sulul de hartie igienica sau are boala p pungile de gunoi liwlol.gif
o sa incerc sa pun poze cu slabanogul meu de 1340 gr...nu stu ,cred ca e lung ca altfel...
va poop tzuc.gif
anku
nimeni astazi p aici...
dupa cum am zis...cateva pozite...


incep cu o poza de sarbatoare...asa mult mi-a placut...mai sunt multe si scene cu iisus si sfanta fecioara...
o sa le fotografiez si dc vreti pun poze...


am adormit p masuta de schimbat


arata a copil gras???desi are 1340 gr...

mami vine odata troleul ala???
anku
sa ma bag dupa topogan putin...



oare nu ma pot urca p el???



ma scufund in bile


cucu bau...am revenit..


am ajuns acasa si imi pap picioarele putintel...
petronici
Doamne Anku, ce frmusete rara ai in casa....ai un copil superb si mie nu mi se pare deloc gras....va poopacim dulce pe falcute si pe ochisori...
eu la servici ma duc mai mult in week-end...lucrez la un hotel si in week-end mai vine lumea mai mult pt SPA...stiu sigur ca lucrez cam de pe 23 dec pana pe 6-7 ian incontinuu,deci la mine Craciunul si Revelionul sunt la servici...dar nu-i nimic ,macar suntem platiti mai bine...
geocoto
Buna mamici,

am intrat mai mult sa vad ce ati scris....Lucas iar mi-a facut febra.Speram macar sa faca chiar atunci cand mergem la Dr cea noua si sa ne faca analizele chiar in plina febra..

Am fost si noi invitati azi la Mos Nicolae, o vecina a organizat acasa la ea si pot spune ca ne-a placut muuult.

Incerc si o poza desi calitatea este ff slaba fiind facuta cu telefonul.

Si eu sunt destul de stresata cu virusii dar dupa cum bine stim de ce fugi nu scapi asa ca mai bine il las cat de cat sa interactioneze cu copiii.

Pup si multa sanatate va doresc,
Geo
geocoto


anku
QUOTE(geocoto @ Dec 6 2009, 08:47 PM) *
Buna mamici,

am intrat mai mult sa vad ce ati scris....Lucas iar mi-a facut febra.Speram macar sa faca chiar atunci cand mergem la Dr cea noua si sa ne faca analizele chiar in plina febra..

Am fost si noi invitati azi la Mos Nicolae, o vecina a organizat acasa la ea si pot spune ca ne-a placut muuult.

Incerc si o poza desi calitatea este ff slaba fiind facuta cu telefonul.

Si eu sunt destul de stresata cu virusii dar dupa cum bine stim de ce fugi nu scapi asa ca mai bine il las cat de cat sa interactioneze cu copiii.

Pup si multa sanatate va doresc,
Geo

ce curios se uita....
cine o fi si asta cred ca se intreba????? laugh.gif
vad ac ati primit si cadou.... yes.gif
eu nu il las cu bebici acum...si sunt f atenta cu jucariile din centrele de joaca...mai bine spus nu mergem p timp de iarna...sunt unii bebicii care au sist imunitar ff slabit deoarece sunt mici...au de toate ptr toti -nu degeaba papa tot ce intra p mana mamicii inclusiv maioneza doh.gif
si decat cu probleme ...mai bine fara-pana acum am scapat...mai vedem mai incolo...
oricum iarna avem activitate sociala redusa...la primavara cand intelege mai mult recuperam...
deci o noua dr...f bine ai facut...sa speram ac ea gaseste o solutie
poop tzuc.gif
simina_ana



[/quote]

Ce frumos imi inchei eu ziua de astazi.....vazand poze cu 2 bebei dragi noua.....micul Mac-Mac si Darius cu ochii albastri ca cerul senin.....Sunteti 2 frumosi, iubiti mici si scumpi......va pap din priviri.....si va trimit multi pupici!!! tzuc.gif

Anku, Darius nu e deloc gras....nici nu spui ca are 13 kg....l-a luat deja pe Iancu la cantar...EL sa fie sanatos ....a fost o mamica la cel mai bun pediatru din Sibiu, Metes, daca ai auzit de el si a zis ca pentru copii de la 4 ani incolo reprezinta o problema greutatea mai mare....pana atunci nu avem de ce sa ne facem griji ca ar fi prea gras sau slab....Vreun dintisor ceva la orizont la voi?

Geo...ce mirat e Lucas ..... a spus vreo poezie? liwlol.gif.... Foarte frumoasa jucaria....avem si noi una in genul ala si Iancu "munceste" la ea in fiecare zi....Sunt sigura ca o sa-i placa si lui Mac-Mac....

Iancu a fost mai bine azi....S-a trezit acum seara de 2 ori , o data ca nu putea respira si am rezolvat rapid problema si a 2 a oara ca isi cauta suzeta.....Daca l-ati vedea cum imi intinde nasucul sa il aspir....nu-mi vine sa cred....Dar cred ca si-a dat seama ca e spre binele lui, ca nici pas nu spune....
Azi fiind duminca nu am facut nici o treaba si ne-am jucat toata ziua si ne-am iubit, incercad sa "acopar" si partea lui tati de job....Tati a veni iar la geam si da si el semne de vindecare....sa speram ca pana marti sa fie totul ok, ca sa se intoarca si el acasa....Ne-au sunat deja nasii ca vor trece pe aici marti asa ca ar fi penibil ca tati sa lipseasca sau sa-i refuz...dar...asa cum spuneam tot raul spre bine...
...sau cel putin pe jumatate.....ca am luat raceala de la Iancu...daca am crezut ca scap cu cativa muci si eu....ei bine....de aseara ma doare gatul de tampesc....abia am inghitit azi ceva...beau ceai dar parca degeaba. Ma ia uneori si cu tuse ca nu pot dormi ...asa ca o iau de la capat cu oboseala doh.gif Cred ca in curand raman si fara voce ca de obicei asa patesc cand ma doare asa rau gatul....No...ce sa-i faci, vorba aia....un necaz nu vine niciodata singur...inati tati, apoi Iancu acum eu...dar sper ca saptamana asta termminat cu "distractia" asta...ca de nu ma apuc sa saprg farfuriile din casa...cioburile aduc noroc nu? liwlol.gif

Sper ca nu v-am plictisit asa rau cu povestea mea....ma duc si eu acum sa mai calc din hainutele lui Iancu si apoi nani-nani si eu....

Pupicei.....
geocoto

Draga Oana



Iti doresc sa fii o mamica buna(asta nu inseamna ca nu esti deja) o sotie iubitoare si o prietena de incredere.Sper ca bunul Dumnezeu sa aiba grija de voi in calatoriile voastre si sa va ghideze catre multe alte locuri frumoase pe care vi le doriti sa le vedeti.

Revin ca mai am inca muuuuuuulte de urat dar Lucas are iar febra
claudiaena
Buna dimineata!
Noi iar am fost plecati un pic la tara la mamaia(unde era cald inauntru, dar fiind multi, usa se deschidea la fiecare 5-10 min, si camera cealalta era neincalzita si intra frig)... Si aseara, stresata si eu ca si voi de raceli si virusi si gripa, i-am dat preventiv lui Mihai paracetamol... Si a dormit toata noaptea si s-a trezit la 8 ca sa bea lapticul.... Nici nu imi venea sa cred ce bine am dormit asta noapte, ca un bebelus....
Ankule, pupam baietzucul, ca e tare dulce si are niste ochi, superbi....Si Lucas are niste carlionti( ca eu care nu am si nici Maria si se pare ca nici Mihai n-o sa aiba), sunt invidioasa pe voi ca aveti....Ce mai dulcei foc, flacaii nostri....
Simina, iti doresc sa te faci bine cat mai repede si sper sa va reveniti cat mai repede.... Ce bafta si pe voi, pe toti trei v-a busit un pic boala, dar las ca trece si o sa fiti in verva de sarbatori....
Voiam sa va intreb, voi ce faceti de la un an, treceti pe lapte de vaca sau continuati cu formula si daca da , cu ce-nan junior sau ce? Eu nu stui, as trece pe lapte de vaca, ca am o femeie care aduce lapte de mai multe ori pe saptamana si daca ii spun ca vreau ptr baiat imi aduce din ala muls in dimineata aia!!!!
Ma uitam pe la voi, cele plecate prin strainataturi, ce bine ca aveti unde sa va duceti cu copiii... La noi in Galati, cand esti mama cu copil mic parca asti o ciumata... Mu te poti duce nicaieri, Moll nu avem, locuri de joaca, doar cu bani si nici unul nu e langa un supermarket, restaurantele abia au locuri ptr nefumatori dar e ingramadeala si nici un locusor ptr copiii sa se joace.... Nimic....Sunt asa de furioasa, ca la noi nu s-a organizat nimic de Mos Niculae, nimic nu se intampla in uratenia asta de oras... Si un primar tampit, care nu a avut copii deloc si abia avem 2 parcuri ptr copii, pe care nu le-a mai reinnoit sat reparat de ani intrgi.... In schimb, a sapat putinele petice cu iarba in primavara si toamna ca sa puna gard verde...adica boscheti....care o fi logica nu am priceput-o....
anku
calitatea laptelui de vaca nu este indoielnica mai ales dc ai om de incredere...numai ca laptele praf este imbogatit cu multe alte vitamine necesare bebelusului sau micului copil...si este scos nu stiu ce din el care nu ar fi ar bun la copil...albulina oare se traduce???nu stiu sigur...dar cred ca este albulina...in germana este este eiweiß si asa s-ar traduce...
am p cutie de lapte nr 4 [inca nu-i dau lapte nr 4 dar mi-am facut provizii ca am gasit numai la 5 euro cutia in loc de 7-8 euro]o schita exacta cu diferenta dintre laptele praf si laptele de vaca si ce ar tb copilului in fiecare zi...dc pot o scanez...si mazgaesc firma ca sa nu fac reclama...
dar dc papa bine mancare atunci este ok sa-i dai si lapte de vaca...desi erau discutii p forum cum ca nu lapte de vaca pana la cel putin 2 anisori[si eu sustin ideea asta]cica ar putea fi raspunzaor chiar si ptr cancer ...
acum ...nimic nu putem stii...dar eu am zis ca dc se poate evita un risc...deci eu sunt pentru laptele praf in continuare...dc nu as avea alta solutie bineinteles ca i-as da lapte de vaca...si sora-mea a mancat laptic de vaca de la un anisor...si a fost ok...
simina...asa este...un rau niciodata nu vine singur...
fi optimista...ajuta mult in chestii nasoale ca astea...mai este poate sapt asta si gata....ati scapat cu totii...atosugestie...
imi doresc sa nu faceti varsat de vant...
va poopam...si maia steptam vesti de la voi...
peste cat timp ar avea voie tati sa vina acasica???
oana???este ziua ta?????????????
cati trandafiri ai adunat???
mamico...iti doresc toate cele bune,sanatate,suucces orinude si implire p toate planurile...
si un vers
Un cer senin si fara nori
Ca viata ta sa fie
Sa ai in cale numai flori
Succes si bucurie!

oana petrina
multumesc fetele. da azi fac 30 de ani anima1.gif asta e trec anii smile.gif
eu inca nu o sa incep sa-i dau doar lapte de vaca. il folosesc atunci cand ii fac mancarica dar in biberon tot formula ii pun. o sa incep peste doua sapt cu nan junior.
Geo a primit L de la mosu cadou....dragul de el ce mare s-a facut.
Anku e scump tare Darius si are niste ochi..............si nu e gras arata f bine.
Simina mai ai putin si vine tati acasa, nu dispera. si maine puiul tau face un anisor.wow pup
va pup
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Dec 7 2009, 05:17 PM) *
multumesc fetele. da azi fac 30 de ani anima1.gif asta e trec anii smile.gif
eu inca nu o sa incep sa-i dau doar lapte de vaca. il folosesc atunci cand ii fac mancarica dar in biberon tot formula ii pun. o sa incep peste doua sapt cu nan junior.
Geo a primit L de la mosu cadou....dragul de el ce mare s-a facut.
Anku e scump tare Darius si are niste ochi..............si nu e gras arata f bine.
Simina mai ai putin si vine tati acasa, nu dispera. si maine puiul tau face un anisor.wow pup
va pup



Waw......pai asa Oana???Tii numai pentru tine ca azi e ziua ta? Daca nu ne spunea Geo.....treceai neobservata.....se poate? nono.gif
Asa ca vin si eu la petrecere sa-ti urez un sincer LA MULTI ANI!!!...sanatate ca-i mai buna decat toate, fericire, bogatie, impliniri pe toate planurile....si cat mai repede un fratior sau fratioara pentru Matei!!!!!
De la Iancu
simina_ana
Fetelor.....v-am zis eu ca un necaz nu vine niciodata singur......dar uite ca azi s-a mai lipit unul de noi.....de fapt de toti locuitorii Sibiului. Poate ca ati vazut la tv , a fost o explozie la o statie de gaz, 6 raniti, incendiu mare....asa ca tot Sibiul ingheata in noaptea asta. Nu avem gaz de la pranz....Asa ca desi nu-mi place ne-am imbracat mai bine si stam in pat cat de mult ilpot tine pe Iancu....ne uitam la desene, ne jucam, povestim...ce mai ...iubire mare azi pe noi. Nici papica proapata nu am putut sa-i fac azi. Am vociferat eu cand sotul meu a vrut cuptor cu microunde, dar uite ca azi mi-a fost util mai mult ca niciodata.....am incalzit ceaiul pentru noi ( am baut si eu ceai cu apa plata azi liwlol.gif ), lapticul lui Iancu, supa mea....Sper maine dimineata sa dea drumul...cel putin asa au spus....peste noapte se va raci destul de tare.
Tati a fost in seara asta la medicul de familie si i-a spus ca poate veni acasa, dar am hotarat sa vina de maine....asa ca maine il asteptam ca painea calda....Asa ca maine o sa-l serbam pe Iancu cu nasii....Pentru ca nu am putut sa merg sa-i fac un tort, o sa fac repede o placinta cu mere , ca oricum sambata vrem sa il serbam asa cum se cuvine.....
In rest Iancu e mai bine....nu mai tuseste atat de des, febra nu a prea mai facut....si nici nasucul parca nu-i mai curge asa de rau. Azi noapte a avut doar 2 treziri, iar azi la pranz a dormit 2 ore.....deci suntem pe drumul cel bun....
Eu ma feresc totusi sa nu stau prea mult in nasul lui ca sa nu ia iar raceala de la mine....incet incet lucrurile intra in normal....
Azi Iancu a mers singurel de nu stiu cate ori....in conditiile in care de atunci de cand v-am spus ca a mers 2 metri singurel nu prea a mai vrut sa mearga....facea un pas , 2 si apoi se punea jos.....Dar azi ...m-a lasat masca...mai mult a mers singurel....am incercat sa-l filmez...dar nu se vede nimic, ca stau si dupa el sa nu se loveasca si misc camera destul de tare....dar poate maine reusesc fiind mai multi in casa....
Ma duc si eu acum la treaba.....
Noapte buna si linistita va urez!!!
simina_ana
Geo, cum se mai simte Lucas?
geocoto
La muuuuuuuuulti ani Iancu!!!!!!!!!! occasion.gif occasion.gif

Scriu cat pot de repede ca Lucas nu ma lasa o secunda si....complicat orice de facut.Va sun dupa amiaza asa putin cat sa va las si cu invitatii...

Pup dulce de tot,
Geo si Lucas
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Dec 8 2009, 12:21 PM) *
La muuuuuuuuulti ani Iancu!!!!!!!!!! occasion.gif occasion.gif

Scriu cat pot de repede ca Lucas nu ma lasa o secunda si....complicat orice de facut.Va sun dupa amiaza asa putin cat sa va las si cu invitatii...

Pup dulce de tot,
Geo si Lucas



MUUUUUUUULTUMIIIIIIMMMM!!!!...mult de tot...abia astept sa va aud glasciorul....(imi cer scuze daca zilele trecute cand am vorbit am fost mai retinuta...dar aum gata cu starea aia urata....)

I-am spus si lui Rose la telefon......azi parca m-am nascut a doua oara...mi-e inima plina de voiosie.....A venit tati de dimineata cu cadoul frumos ansamblat.....Ne-am pupacit si iubit...ca niciodata.....se citea pe Iancu toata bucuria din lume......e super fericit ca a venit tati....sie ula fel, ca ne-am reunit.....

petronici
LA MULTI ANI,IANCU!!!!

sa cresti mare si sa sanatos,sa aduci numai bucurii parintilor si norocul sa nu te ocoleasca in viata....multi pupicei de la noi iar pt mami
claudiaena
Lui IANCU ii spunem:




iar lui mami ii daruim:

petronici
spunem si noi pt ieri LA MULTI ANI,MAMI OANA!!!!....multi ani sanatosi,plini de fericire si numai bucurii si impliniri sa iti aduca Matei....
claudiaena
Si pentru OANA, mamica de pui de aproape un anisor, ii spunem si noi cu intarziere:

claudiaena
Noi asta noapte am dormit f prost cu totii... Maria s-a culcat in camera ei si s-a trezit urland pe la 1 noapte si apoi a inceput sa planga, asa ca am luat-o sa doarma cu tati....
Pe la 1.30 a inceput mihai sa se foiasca si era asa de treaz, avea niste ochi beliti si imi zambea, asa ca l-am luat pe el langa mine.... Pe la 2 si ceva, dupa ce am epuizat tot arsenalul, nervi.gif cu mangaiat, dat suzeta, leganat si dat apa, si tot nu a putut adormi, a inceput sa urle, si a trezit toata casa. Asa ca m-am ridicat din pat si imi venea sa bat pe toata lumea si m-am dus sa ii fac lapte. A baut vreo 60 ml si apoi a adormit undeva pe la 2.30-3...Acum doarme ca e epuizat si apoi iar sta treaz...o gramada....
azi a mai descoperit ceva: sa coboare treapta care da spre bucatarie si de acolo in 4 labe a ajuns peste tot.... A tras ce a gasit prin dulapuri, sticlele de ulei, s-a jucat cu pliculetele de ceai pe care le-a sumuiogit si le-a rupt.... Ce mai imi venea sa ii fac ceva si nu stiam ce... l-am dus din nou in sufragerie, si el iar a coborat treapta si iar la treaba... Daca tipam la el sa nu mai faca sau ii spuneam nu, imi tregea asa un zambet ca ma bufnea si rasul si imi trecea supararea.... are o fata, ca mie imi vine sa il pap....tot....
De mers, nu VREA.... Se deplaseaza in 4 labe unde vrea se ridica si trage ce poate apuca, si apoi pleaca in alta parte sa faca dezastru....
nici nu stiu cum am sa fac curatenie de sarbatori, ca nu ma lasa deloc... Daca nu face o traznaie, ma fugareste toata ziua prin casa si se agata de picioarele mele.... Parca si acum ii legat cu cordon ombilical...
Gata, s-a trezit....
Rose68
v-am pregatit o surpriza..............nu a iesit asa cum am vrut din cauza timpului....................dar stiti si voi cum e
intrati pentru 5 minutele(aveti 3 linkuri):

si pentru ca azi e ziua lui Iancu:
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/1/_wDPjgjFhmg

iar aici pentru noi mamici
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/2/WNwq3r9GXOg

si pentru voi pitici
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/0/rhLx_ablsUk

anku
QUOTE(claudiaena @ Dec 8 2009, 11:36 AM) *
Noi asta noapte am dormit f prost cu totii... Maria s-a culcat in camera ei si s-a trezit urland pe la 1 noapte si apoi a inceput sa planga, asa ca am luat-o sa doarma cu tati....
Pe la 1.30 a inceput mihai sa se foiasca si era asa de treaz, avea niste ochi beliti si imi zambea, asa ca l-am luat pe el langa mine.... Pe la 2 si ceva, dupa ce am epuizat tot arsenalul, nervi.gif cu mangaiat, dat suzeta, leganat si dat apa, si tot nu a putut adormi, a inceput sa urle, si a trezit toata casa. Asa ca m-am ridicat din pat si imi venea sa bat pe toata lumea si m-am dus sa ii fac lapte. A baut vreo 60 ml si apoi a adormit undeva pe la 2.30-3...Acum doarme ca e epuizat si apoi iar sta treaz...o gramada....
azi a mai descoperit ceva: sa coboare treapta care da spre bucatarie si de acolo in 4 labe a ajuns peste tot.... A tras ce a gasit prin dulapuri, sticlele de ulei, s-a jucat cu pliculetele de ceai pe care le-a sumuiogit si le-a rupt.... Ce mai imi venea sa ii fac ceva si nu stiam ce... l-am dus din nou in sufragerie, si el iar a coborat treapta si iar la treaba... Daca tipam la el sa nu mai faca sau ii spuneam nu, imi tregea asa un zambet ca ma bufnea si rasul si imi trecea supararea.... are o fata, ca mie imi vine sa il pap....tot....
De mers, nu VREA.... Se deplaseaza in 4 labe unde vrea se ridica si trage ce poate apuca, si apoi pleaca in alta parte sa faca dezastru....
nici nu stiu cum am sa fac curatenie de sarbatori, ca nu ma lasa deloc... Daca nu face o traznaie, ma fugareste toata ziua prin casa si se agata de picioarele mele.... Parca si acum ii legat cu cordon ombilical...
Gata, s-a trezit....

idem....
si de sapt viitoare am numai musafiri.... doh.gif

QUOTE(Rose68 @ Dec 8 2009, 04:11 PM) *
v-am pregatit o surpriza..............nu a iesit asa cum am vrut din cauza timpului....................dar stiti si voi cum e
intrati pentru 5 minutele(aveti 3 linkuri):

si pentru ca azi e ziua lui Iancu:
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/1/_wDPjgjFhmg

iar aici pentru noi mamici
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/2/WNwq3r9GXOg

si pentru voi pitici
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/0/rhLx_ablsUk

superb... eusa_clap.gif
anku



la multi ani cu sanatate Iancu...sa fi sanatos,fericit ,norocos si destept si sa iubesti p parinteii tai muuuuuuult....

occasion.gif occasion.gif occasion.gif
petronici
QUOTE(Rose68 @ Dec 8 2009, 06:11 PM) *
v-am pregatit o surpriza..............nu a iesit asa cum am vrut din cauza timpului....................dar stiti si voi cum e
intrati pentru 5 minutele(aveti 3 linkuri):

si pentru ca azi e ziua lui Iancu:
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/1/_wDPjgjFhmg

iar aici pentru noi mamici
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/2/WNwq3r9GXOg

si pentru voi pitici
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/0/rhLx_ablsUk

multumim floare2.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif ...ce frumose sunt toate filmuletele...pupicei Adreutzei tzuc.gif
oana petrina
La multi ani puiule drag! ai un anisor esti baiat mare. te pupam dulce pe nasuc si-ti dorim o copilarie frumoasa alaturi de parintii tai. ma bucur ca a venit tati la voi si e toata familia unita
Rose multumim din suflet ptr filmulete. iar m-ai facut sa plang. luna asta sunt tare sensibila.f frumoase si multumim ca te-ai gandit la noi.
va pupam
simina_ana
Dragii nostri mari si mici......multumim frumos de urari. Sa dea bunul Dumnezeu sa le putem oferi tot ce e mai bun in viata, iar ei la randul lor sa fie oameni buni....
Sanatosi sa fim cu totii....si sa ne serbam multi ani de acum inainte aici pe Utile...

Si uitati ce cadou am primit noi de la Iancu de ziua lui.....

http://www.youtube.com/watch?v=TMYgD-WiW6Y

Si-a facut un obicei ca in data de 8 .....sa ne arate ce a invatat nou sa mai faca....liwlol.gif

petronici
Simina,cum v-ati petrecut ieri?vrem poze cu sarbatoritul... tzuc.gif trandafir.gif
Oana,maine plecati bananab.gif ...va uram un drum bun si cat mai linistit,sa nu va faca deloc probleme Matei si sa stea cat mai cumintel tzuc.gif

vai fetelor,nu se putea ca Adelin sa nu fie in rand cu Lucas,Iancu,Mihaita si alti copilasi bolnaviori daca mai sunt...mi-a facut febra acum la pranz 39.3 si de dimineata diaree...acum am incercat sa-i bag 2 supozitoare si le-a scos pe amandoua cu diaree...i-am dat nurofen si la acceptat binisor...daca pot va mai tin la curent cu starea lui...pupicei la toti copilasi tzuc.gif
petronici
QUOTE(simina_ana @ Dec 9 2009, 02:28 PM) *
Dragii nostri mari si mici......multumim frumos de urari. Sa dea bunul Dumnezeu sa le putem oferi tot ce e mai bun in viata, iar ei la randul lor sa fie oameni buni....
Sanatosi sa fim cu totii....si sa ne serbam multi ani de acum inainte aici pe Utile...

Si uitati ce cadou am primit noi de la Iancu de ziua lui.....

http://www.youtube.com/watch?v=TMYgD-WiW6Y

Si-a facut un obicei ca in data de 8 .....sa ne arate ce a invatat nou sa mai faca....liwlol.gif

super.gif bananab.gif bananab.gif bananab.gif bravooooo Iancu eusa_clap.gif
simina_ana
QUOTE(petronici @ Dec 9 2009, 03:31 PM) *
Simina,cum v-ati petrecut ieri?vrem poze cu sarbatoritul... tzuc.gif trandafir.gif
Oana,maine plecati bananab.gif ...va uram un drum bun si cat mai linistit,sa nu va faca deloc probleme Matei si sa stea cat mai cumintel tzuc.gif

vai fetelor,nu se putea ca Adelin sa nu fie in rand cu Lucas,Iancu,Mihaita si alti copilasi bolnaviori daca mai sunt...mi-a facut febra acum la pranz 39.3 si de dimineata diaree...acum am incercat sa-i bag 2 supozitoare si le-a scos pe amandoua cu diaree...i-am dat nurofen si la acceptat binisor...daca pot va mai tin la curent cu starea lui...pupicei la toti copilasi tzuc.gif



Scumpii nostri.....si voi? crybaby.gif E o moda cu raceala asta printre bebeii nostri....Va dorim sa va faceti bine repede, repede.....

A fost foarte frumos ieri...Iancu a realizat ca e el in centrul atentiei asa ca a profitat din plin....Poze de ieri nu stiu cand pun...ca si-a adus o prietena aparatul si mi-e frica sa descarc al ei card in laptopul meu....e virusat....si nu vreau sa-i distrug cardul...Dar sambata cand ii taiem motul ii fac cu cardul meu si o sa pun poze pe seara sau duminica cu siguranta....Astea de ieri o sa-mi rog prietena sa-mi faca un cd cu ele si o sa le pun mai tarziu....
Dar ii mai fac poze zilele astea si le postez pana sambata ca sa-l vedeti pe "nenea" Iancu in actiune....

Pupicei si insanatosire grabnica!
claudiaena
QUOTE(simina_ana @ Dec 9 2009, 03:28 PM) *
Dragii nostri mari si mici......multumim frumos de urari. Sa dea bunul Dumnezeu sa le putem oferi tot ce e mai bun in viata, iar ei la randul lor sa fie oameni buni....
Sanatosi sa fim cu totii....si sa ne serbam multi ani de acum inainte aici pe Utile...

Si uitati ce cadou am primit noi de la Iancu de ziua lui.....

http://www.youtube.com/watch?v=TMYgD-WiW6Y

Si-a facut un obicei ca in data de 8 .....sa ne arate ce a invatat nou sa mai faca.... liwlol.gif


Pupam baietzelul mare si frumos... Mai, dar inaintati tare sunteti voi....Si mergeti in picioare.... Frumos, asa ca tzuc.... eusa_clap.gif Asteptam detalii si povesti, cum a fost, cum v-ati serbat puiul, cum a fost cu tati acasa, etc...
Rose, nici nu pot exprima in cuvinte, ce am vazut.... Nici nu stiu cum ai facut colajul, dar banuiesc ca ai muncit un pic nu gluma, asa ca tie iti daruim trandafir.gif si iti spunem:MULTUMIM
Petronici, vezi sa nu fi facut enterocolita. Nu e bine, cand face febra mare si diaree, si asa ca duceti-va repejor la medic ca sa va dea antibiotic, ptr ca daca lasi sa treaca timpul e mai rau. Si cat mai multe lichide si chiar saruri de rehidratare, ca daca nu bea el se deshidrateaza rapid si s-ar putea sa te interneze ca sa il hidrateze intravenos. Nu vreau sa te sperii, dar luati masuri, ca asa incepe gastroenterocolita....Si eu am patit-o cu Maria, si stiu... oricum, SANATATE...Eu v-as zice niste denumiri de medicamente, dar nu stiu daca acolo se gasesc, dar f eficiente sunt HYDRASEC(este ptr diaree si nu ptr hidratare, contrar denumirii, si se gasesc pe aici sub forma de pliculete ptr copii, cu gust bunisor....)
Oana, drum bun si sa va intoarceti cu bine....
Ankule, cand iti vin musafirii? E bine cand ai casa plina, dar nu e prea placut sa stai in picioarele lor, toata ziua si sa faci smotru, nu numai dupa ai tai ci si dupa altii... Ei, dar asa-i bine, de sarbatori, sa o petreci, cu mai multi...Oricum, iti dorim nopti dormite, sa fii odihnita si sa te simti bine ca si9 gazda....
petronici
QUOTE(simina_ana @ Dec 9 2009, 02:48 PM) *
Scumpii nostri.....si voi? crybaby.gif E o moda cu raceala asta printre bebeii nostri....Va dorim sa va faceti bine repede, repede.....

A fost foarte frumos ieri...Iancu a realizat ca e el in centrul atentiei asa ca a profitat din plin....Poze de ieri nu stiu cand pun...ca si-a adus o prietena aparatul si mi-e frica sa descarc al ei card in laptopul meu....e virusat....si nu vreau sa-i distrug cardul...Dar sambata cand ii taiem motul ii fac cu cardul meu si o sa pun poze pe seara sau duminica cu siguranta....Astea de ieri o sa-mi rog prietena sa-mi faca un cd cu ele si o sa le pun mai tarziu....
Dar ii mai fac poze zilele astea si le postez pana sambata ca sa-l vedeti pe "nenea" Iancu in actiune....

Pupicei si insanatosire grabnica!

multumim si asteptam cu nerabdare pozici....Adelin mai are ceva pana o sa mearga singurel...abia acum suntem la faza cu deplasatul in picioare pe langa pat,mobila si daca vrea sa ajunga in alta parte nu isi da drumul la manute pana nu atinge macar un pic partea cealalta...am incercat sa-l facem sa faca pasi de la unul la altul ,la o distanta f mica si uneori ii face binisor si alteori se arunca prea deodata in fata si cade....nu-i nimic ,nu vreau sa il fortez prea mult,il las pe cand o sa fie el pregatit pt asta...pupicei celui mai harnicut faclau din bebei din decembrie tzuc.gif

QUOTE(claudiaena @ Dec 9 2009, 02:53 PM) *
Petronici, vezi sa nu fi facut enterocolita. Nu e bine, cand face febra mare si diaree, si asa ca duceti-va repejor la medic ca sa va dea antibiotic, ptr ca daca lasi sa treaca timpul e mai rau. Si cat mai multe lichide si chiar saruri de rehidratare, ca daca nu bea el se deshidrateaza rapid si s-ar putea sa te interneze ca sa il hidrateze intravenos. Nu vreau sa te sperii, dar luati masuri, ca asa incepe gastroenterocolita....Si eu am patit-o cu Maria, si stiu... oricum, SANATATE...Eu v-as zice niste denumiri de medicamente, dar nu stiu daca acolo se gasesc, dar f eficiente sunt HYDRASEC(este ptr diaree si nu ptr hidratare, contrar denumirii, si se gasesc pe aici sub forma de pliculete ptr copii, cu gust bunisor....)

la asta m-am gandit si eu...acum doarme si dupa nurofenul de la pranz i-a scazut imediat febra,l-am controlat daca a mai facut diaree si pana acum a mai facut o singura data....mi-a stranutat f mult astazi si asta e semn de raceala...am sa-i dau diseara un siropel cu paracetamol preventiv si sa vad daca imi mai face febra....are deja cam vreo saptamana decand a inceput sa-mi manance mai putin,dar in schimb lichide imi bea....astept sa-l vad diseara daca mai face febra...pupicei lui Mihai si Mariei tzuc.gif
simina_ana
Oana.....drum bun maine...Sa aveti parte de un concediu cat mai placut si astept sa ne vedem la anu' cand va intoarceti.....sper sa aveti timp de o smotoceala prin Sibiu.....

Ce faceti mamici si bebici? Eu am niste emotii mari....maine seara vine mama si vara-mea ....abia astept....Pana duminca o sa o tin numai in musafiri si povesti de noapte cu ele.....Apoi de duminica ramane doar mama...si sper sa ma mai linistesc si eu ...adica sa dorm...ca sunt raaaauuuu de tot in urma cu somnul.....

Va doresc sa aveti o noapte linistita....
anku
QUOTE(claudiaena @ Dec 9 2009, 12:53 PM) *
Pupam baietzelul mare si frumos... Mai, dar inaintati tare sunteti voi....Si mergeti in picioare.... Frumos, asa ca tzuc.... eusa_clap.gif Asteptam detalii si povesti, cum a fost, cum v-ati serbat puiul, cum a fost cu tati acasa, etc...
Rose, nici nu pot exprima in cuvinte, ce am vazut.... Nici nu stiu cum ai facut colajul, dar banuiesc ca ai muncit un pic nu gluma, asa ca tie iti daruim trandafir.gif si iti spunem:MULTUMIM
Petronici, vezi sa nu fi facut enterocolita. Nu e bine, cand face febra mare si diaree, si asa ca duceti-va repejor la medic ca sa va dea antibiotic, ptr ca daca lasi sa treaca timpul e mai rau. Si cat mai multe lichide si chiar saruri de rehidratare, ca daca nu bea el se deshidrateaza rapid si s-ar putea sa te interneze ca sa il hidrateze intravenos. Nu vreau sa te sperii, dar luati masuri, ca asa incepe gastroenterocolita....Si eu am patit-o cu Maria, si stiu... oricum, SANATATE...Eu v-as zice niste denumiri de medicamente, dar nu stiu daca acolo se gasesc, dar f eficiente sunt HYDRASEC(este ptr diaree si nu ptr hidratare, contrar denumirii, si se gasesc pe aici sub forma de pliculete ptr copii, cu gust bunisor....)
Oana, drum bun si sa va intoarceti cu bine....
Ankule, cand iti vin musafirii? E bine cand ai casa plina, dar nu e prea placut sa stai in picioarele lor, toata ziua si sa faci smotru, nu numai dupa ai tai ci si dupa altii... Ei, dar asa-i bine, de sarbatori, sa o petreci, cu mai multi...Oricum, iti dorim nopti dormite, sa fii odihnita si sa te simti bine ca si9 gazda....

Nu IMEDIAT ANTIOBITIC::::

AM avut si eu cu Darius enetocolita desi dr spunea ca cica ar fi fost gripa sau raceala la intestine...dar enetocolita a fost ca a avut si soramea care fusese in vizita la noi ...mi-a facut-o cadou de abia am reusit sa botez copilul...
3 saptamani...dar doar laptic de la Milupa cu morcov....este super bun...a facut si febra si mi-a zis ca atunci cand are diareee sa nu-i dau supozitor....ci sirop...
fieacre raceala in parte este diferita,fiecare infectie este intr-un anumit stadiu...asa luam si eu medicamente cu auzite ...dar nu e bine deloc...dr tb sa decida medicatia...
mda...m-am invatat singura Claudia....SUNT SATULA DE INTINS MESE...
luni imi vine viitorul cumnat wacko.gif wacko.gif wacko.gif cu un strain in casa,un necunoscut...tb sa cumpere o masina si maram sa conduca amundoi pana in Ro.... sad.gif iti dai seama ce placere sa primesti necunoscuti in casa!!!!!am zis ca tb sa iau cutit langa mine in pat ,sa dorm ca si iepurii si incui usa la dormitor....nu am incredere in nimic...s-au mai vazut cazuri cand a fost atacata gazda...il primesti in casa ,il hranesti si noaptea te omoara... sad.gif
apoi tb sa umble sotul cu ei ...timp pierdut si chair avem treaba...si mai mult decat atat treburile se rezolva de dimineata deci eu tb sa lipsesc de la curs....si nu-mi convine dar absolut deloc.....
deee...am si eu prieteni...mai bine fara decat cu....dar ce sa fac!!!???nu pot spune NU ptr ca se supara sora-mea sad.gif
apoi cand ma gandesc ca ar putea fi raciti...sau ce sti ce obiceiuri proaste au [sa nu se spele p maini].....mi se inalta parul in sus...
de la enterocolita pana acum nu mi-a mai racit si nu am mai avut probl...sunt 7 luni...dar sa vezi in ce stadiu mi se prezinta Darius acum cand imi vin straini in casa... sad.gif
apoi vine mamica...mama e mama... e altceva...cel putin pot dormi linistia in casa mea fara sa-mi fie frica ca ma ataca... tongue.gif
si voi???
p unde de sarbatori??? tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Dec 9 2009, 12:28 PM) *
Dragii nostri mari si mici......multumim frumos de urari. Sa dea bunul Dumnezeu sa le putem oferi tot ce e mai bun in viata, iar ei la randul lor sa fie oameni buni....
Sanatosi sa fim cu totii....si sa ne serbam multi ani de acum inainte aici pe Utile...

Si uitati ce cadou am primit noi de la Iancu de ziua lui.....

http://www.youtube.com/watch?v=TMYgD-WiW6Y

Si-a facut un obicei ca in data de 8 .....sa ne arate ce a invatat nou sa mai faca....liwlol.gif

anku
QUOTE(petronici @ Dec 9 2009, 12:31 PM) *
Simina,cum v-ati petrecut ieri?vrem poze cu sarbatoritul... tzuc.gif trandafir.gif
Oana,maine plecati bananab.gif ...va uram un drum bun si cat mai linistit,sa nu va faca deloc probleme Matei si sa stea cat mai cumintel tzuc.gif

vai fetelor,nu se putea ca Adelin sa nu fie in rand cu Lucas,Iancu,Mihaita si alti copilasi bolnaviori daca mai sunt...mi-a facut febra acum la pranz 39.3 si de dimineata diaree...acum am incercat sa-i bag 2 supozitoare si le-a scos pe amandoua cu diaree...i-am dat nurofen si la acceptat binisor...daca pot va mai tin la curent cu starea lui...pupicei la toti copilasi tzuc.gif

petronici
QUOTE(anku @ Dec 10 2009, 01:21 AM) *
Nu IMEDIAT ANTIOBITIC::::

AM avut si eu cu Darius enetocolita desi dr spunea ca cica ar fi fost gripa sau raceala la intestine...dar enetocolita a fost ca a avut si soramea care fusese in vizita la noi ...mi-a facut-o cadou de abia am reusit sa botez copilul...
3 saptamani...dar doar laptic de la Milupa cu morcov....este super bun...a facut si febra si mi-a zis ca atunci cand are diareee sa nu-i dau supozitor....ci sirop...
fieacre raceala in parte este diferita,fiecare infectie este intr-un anumit stadiu...asa luam si eu medicamente cu auzite ...dar nu e bine deloc...dr tb sa decida medicatia...
si voi???
p unde de sarbatori??? tzuc.gif

mi-a mai facut aseara febra pe la 6 si am facut iarasi greseala de ai pune supozitor si l-am sunat imediat pe dr....mi-a dat tot lapticul ala cu morcovel,enterogermina si mi-a zis sa-i dau nurofen pt febra si nu supozitor.....oricum in timp ce vorbeam cu dr mi-a facut iarasi diaree si a scos supozitorul,asa ca i-am dat siropel...azi-noapte pe la 3 iarasi sad.gif si mi-a zis ca daca vad ca are si alte simptome sa-l duc la el astazi....pana acum nu ii curg mucisorii,nu tuseste si diaree nu a mai facut,deci mai astept sa-l vad astazi cate episoade de febra mai face si poate ii mai dau un telefon diseara....multumim pt urarile de insanatosore.... tzuc.gif
de sarbatori eu sunt la servici,de pe 23-24 dec pana pe 6-7 ianuarie,deci nimic deosebit anul acesta crybaby.gif sad.gif
claudiaena
QUOTE(anku @ Dec 10 2009, 02:21 AM) *
Nu IMEDIAT ANTIOBITIC::::

AM avut si eu cu Darius enetocolita desi dr spunea ca cica ar fi fost gripa sau raceala la intestine...dar enetocolita a fost ca a avut si soramea care fusese in vizita la noi ...mi-a facut-o cadou de abia am reusit sa botez copilul...
3 saptamani...dar doar laptic de la Milupa cu morcov....este super bun...a facut si febra si mi-a zis ca atunci cand are diareee sa nu-i dau supozitor....ci sirop...
fieacre raceala in parte este diferita,fiecare infectie este intr-un anumit stadiu...asa luam si eu medicamente cu auzite ...dar nu e bine deloc...dr tb sa decida medicatia...
mda...m-am invatat singura Claudia....SUNT SATULA DE INTINS MESE...
luni imi vine viitorul cumnat wacko.gif wacko.gif wacko.gif cu un strain in casa,un necunoscut...tb sa cumpere o masina si maram sa conduca amundoi pana in Ro.... sad.gif iti dai seama ce placere sa primesti necunoscuti in casa!!!!!am zis ca tb sa iau cutit langa mine in pat ,sa dorm ca si iepurii si incui usa la dormitor....nu am incredere in nimic...s-au mai vazut cazuri cand a fost atacata gazda...il primesti in casa ,il hranesti si noaptea te omoara... sad.gif
apoi tb sa umble sotul cu ei ...timp pierdut si chair avem treaba...si mai mult decat atat treburile se rezolva de dimineata deci eu tb sa lipsesc de la curs....si nu-mi convine dar absolut deloc.....
deee...am si eu prieteni...mai bine fara decat cu....dar ce sa fac!!!???nu pot spune NU ptr ca se supara sora-mea sad.gif
apoi cand ma gandesc ca ar putea fi raciti...sau ce sti ce obiceiuri proaste au [sa nu se spele p maini].....mi se inalta parul in sus...
de la enterocolita pana acum nu mi-a mai racit si nu am mai avut probl...sunt 7 luni...dar sa vezi in ce stadiu mi se prezinta Darius acum cand imi vin straini in casa... sad.gif
apoi vine mamica...mama e mama... e altceva...cel putin pot dormi linistia in casa mea fara sa-mi fie frica ca ma ataca... tongue.gif
si voi???
p unde de sarbatori??? tzuc.gif

Eu am facut greseala sa o fortez pe Maria cand avea diaree, sa ia smecta, care nici atunci si nici acum nu mi-l poate lua, ptr ca il vomita. Asa ca am ajuns intr-un cerc vicios, febra facea si orice antitermic ii dadeam pe gura sau rectal, il dadea afara in scurt timp... Med de fam mi-a zis de hydrasec, si eu m-am dus la farmacie si nu avea dar o desteapta de farmacista, mi-a zis ca oricum este ptr hidratare... Asa ca nu am mai cautat si am luat tot smecta.... asa ca am ajuns la urgente, si Maria care era o galagioasa, era atunci moale si palida... Si cand mi-a cantarit-o deja avea cu 2 kg mai putin... Asa ca m-a internat si a pus-o pe perfuzii...Acum, daca ziceti ca este laptic special, si da rezultate, va cer sfatul daca, Doamne fereste, o-m pati si noi... Pe atunci (Maria avea vreo 2 anisori), nu prea gaseai, sau poate nu m-am interesat nici eu...
Imi pare rau ca ai musafiri, ma rog, nepoftiti.... Si sa te mai de-a si peste cap cu problemele lor, este intr-adevar ciudat... Si eu urasc, genul de rude, care considera ca daca stai acasa, chiar nu ai ce sa faci cu timpul si te pun pe drumuri...inutil, si considera ca problemele lor sunt mai importante ca ale tale... De parca tu nu le ai pe ale tale.... Ei, dar dupa, o sa vina sa compenseze mama ta... Si mie imi e un dor de mama, dar eu nu mai pot vedea, si nici vorbi... Si eu cu ea vorbeam de toate si de cate ori ma vedea suparata sau daramata, stia sa imi spuna o vorba buna...
Auzi, tu ce ii dai lui Darius la micul dejun ca fii-miu, m-ar manca si pe mine de ar putea. Mentionez ca nu ii place lapte cu orez, gris sau fidea.... sad.gif
Noi de sarbatori plecam la tata la Tecuci, ca sta la casa cu tot confortul... Ca in fiecare an o sa ne ghiftuim...si cam atat... De Revelion stam acasa sau mergem la cumnatul meu ca si el are bebe mic si nu pot pleca....Acum sa vedem unde il facem, ori la ei ori la noi.... Eu as prefera la mine acasa, ca stam la 5 si putem vedea focuri de artificii la 12 noaptea. Nu am stabilit exact, dar sanatosi sa fim....Si apoi pe 2 ian (cand implinesc eu anii) il serbam pe Mihai...ca pe 29 dec, avem botez dupa-amiaza si e obligatie....
Deci nimic deosebit... Astept sa treaca si motzul lui Mihai, ca eu la cate rude si prieteni apropiati, o sa ne strangem breo 20 de persoane, si trebuie sa fac mancare, nu gluma, mai ales ca am si eu rude "binevoitoare" care comenteaza ca fac ziua de nastere a 3 persoane(a mea, a sotului si a lui Mihai), o singura data si ei trebuie sa vina cu cadouri ptr 3 persoane....si macar daca ar da pe cadourile noastre 40 lei, dar mereu vin cu chestii superieftine si total nefolositoare.... mad.gif Una peste alta, m-am autoeducat sa nu ma mai enervez si sa fiu nepesatoare....Si, sper sa ma simt bine ca o sa ne calcam cred in picioare....Si o sa fie si vreo 5 copii, deci tre' sa am nervii tari, ca dupa aia ma asteapta smotruiala.... nervi.gif
Pupiceii, multi...
anku
QUOTE(petronici @ Dec 10 2009, 09:38 AM) *
mi-a mai facut aseara febra pe la 6 si am facut iarasi greseala de ai pune supozitor si l-am sunat imediat pe dr....mi-a dat tot lapticul ala cu morcovel,enterogermina si mi-a zis sa-i dau nurofen pt febra si nu supozitor.....oricum in timp ce vorbeam cu dr mi-a facut iarasi diaree si a scos supozitorul,asa ca i-am dat siropel...azi-noapte pe la 3 iarasi sad.gif si mi-a zis ca daca vad ca are si alte simptome sa-l duc la el astazi....pana acum nu ii curg mucisorii,nu tuseste si diaree nu a mai facut,deci mai astept sa-l vad astazi cate episoade de febra mai face si poate ii mai dau un telefon diseara....multumim pt urarile de insanatosore.... tzuc.gif
de sarbatori eu sunt la servici,de pe 23-24 dec pana pe 6-7 ianuarie,deci nimic deosebit anul acesta crybaby.gif sad.gif

al mwu la inceput facea de 12-14 ori diaree p zi.... doh.gif
exact in ziua cand a plecat sora-mea a inceput....
a doua zi am incercat cu apa de la orez....si chair cu putin orez....mai rau am facut sincer doh.gif doh.gif doh.gif
facea din 20 min in 20 min si febra cam 38.6...nu era periculos dar era un inceput...
am cerut de urgenta o vizita la medic si intr-o ora deja new-a luat...si mi-a dat 2 plicuri de ceva...ptr hidratare intr-adevar...dar nu stiu ce...si laptic de morcovi ori de la milupa ori de la humana[este putin saract si retine apa in corp ca bebelusul sa fie hidratat chiar dc mananca putin]
atunci mi-a zis sa nu-i dau sucuri,compoturi,fructe,legume...nimic in afara de lapticul ala pana cand scaunul revine la normal si mi-a zis ca poate dura si o luna...22 zile a durat...exact in ziua botezului s-a terminat...
acum...ce sa zic ???al meu era mic mic ...avea numai 5 luni si cateva zile si poate de aia nu mi-a dat medicamente...si mi-a zis sa nu-i dau sa pape nimic...cu un bebe de 5 luni e usor sa nu-i dai sa pape dar cu un bebe de un an nu stiu ce sa zic...oricum poate ca sucurile si fructele nu sunt ok acum...
e un virus....asta stiu sigur...si p virus nu merge antibiotic...dar o sa vezi ca acum o sa fie mai rezistent la astfel de virusi dc nu forteaza organismul cu toate prostiile......
nasol....de sarbatori la lucru...dar sa speram ca faci banuti buni si poate asta compenseaza...
totusi e bine cand ai si o alta ocupatie...eu vad la mine...parca imi e mult mai bine cu psihicul...cu timpul...varza doh.gif
aaaaaaaa...vezi ca numai dupa 3-4 zile se reduce nr scaunelor....noi de la 12 scaune a 4 -azi aveam 5 scaune...
va poopam... tzuc.gif
aaaaaaa...si Darius a slabit 1 kg jumate aproape dar a recuperat liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Dec 10 2009, 11:18 AM) *
Eu am facut greseala sa o fortez pe Maria cand avea diaree, sa ia smecta, care nici atunci si nici acum nu mi-l poate lua, ptr ca il vomita. Asa ca am ajuns intr-un cerc vicios, febra facea si orice antitermic ii dadeam pe gura sau rectal, il dadea afara in scurt timp... Med de fam mi-a zis de hydrasec, si eu m-am dus la farmacie si nu avea dar o desteapta de farmacista, mi-a zis ca oricum este ptr hidratare... Asa ca nu am mai cautat si am luat tot smecta.... asa ca am ajuns la urgente, si Maria care era o galagioasa, era atunci moale si palida... Si cand mi-a cantarit-o deja avea cu 2 kg mai putin... Asa ca m-a internat si a pus-o pe perfuzii...Acum, daca ziceti ca este laptic special, si da rezultate, va cer sfatul daca, Doamne fereste, o-m pati si noi... Pe atunci (Maria avea vreo 2 anisori), nu prea gaseai, sau poate nu m-am interesat nici eu...
Imi pare rau ca ai musafiri, ma rog, nepoftiti.... Si sa te mai de-a si peste cap cu problemele lor, este intr-adevar ciudat... Si eu urasc, genul de rude, care considera ca daca stai acasa, chiar nu ai ce sa faci cu timpul si te pun pe drumuri...inutil, si considera ca problemele lor sunt mai importante ca ale tale... De parca tu nu le ai pe ale tale.... Ei, dar dupa, o sa vina sa compenseze mama ta... Si mie imi e un dor de mama, dar eu nu mai pot vedea, si nici vorbi... Si eu cu ea vorbeam de toate si de cate ori ma vedea suparata sau daramata, stia sa imi spuna o vorba buna...
Auzi, tu ce ii dai lui Darius la micul dejun ca fii-miu, m-ar manca si pe mine de ar putea. Mentionez ca nu ii place lapte cu orez, gris sau fidea.... sad.gif
Noi de sarbatori plecam la tata la Tecuci, ca sta la casa cu tot confortul... Ca in fiecare an o sa ne ghiftuim...si cam atat... De Revelion stam acasa sau mergem la cumnatul meu ca si el are bebe mic si nu pot pleca....Acum sa vedem unde il facem, ori la ei ori la noi.... Eu as prefera la mine acasa, ca stam la 5 si putem vedea focuri de artificii la 12 noaptea. Nu am stabilit exact, dar sanatosi sa fim....Si apoi pe 2 ian (cand implinesc eu anii) il serbam pe Mihai...ca pe 29 dec, avem botez dupa-amiaza si e obligatie....
Deci nimic deosebit... Astept sa treaca si motzul lui Mihai, ca eu la cate rude si prieteni apropiati, o sa ne strangem breo 20 de persoane, si trebuie sa fac mancare, nu gluma, mai ales ca am si eu rude "binevoitoare" care comenteaza ca fac ziua de nastere a 3 persoane(a mea, a sotului si a lui Mihai), o singura data si ei trebuie sa vina cu cadouri ptr 3 persoane....si macar daca ar da pe cadourile noastre 40 lei, dar mereu vin cu chestii superieftine si total nefolositoare.... mad.gif Una peste alta, m-am autoeducat sa nu ma mai enervez si sa fiu nepesatoare....Si, sper sa ma simt bine ca o sa ne calcam cred in picioare....Si o sa fie si vreo 5 copii, deci tre' sa am nervii tari, ca dupa aia ma asteapta smotruiala.... nervi.gif
Pupiceii, multi...

auuuuuuuuuuuuu doh.gif doh.gif doh.gif
ce oameni!!! sad.gif
si eu imi tineam ziua si la facultate si la lucru si in sibiu cu prietenii si la tara unde locuiam cu ....prietenii barfitori liwlol.gif
un salariu cheltuiam....nu intodeauna dar imi amintesc ca atunci cand am implinit 21 ani asa am facut liwlol.gif
eram altfel...vesela,de gasca,confidenta,baietii roiau in jurul meu,toate hainele stateau p mine ok...acum???? doh.gif doh.gif doh.gif
o duceam nu de 2 ori mai bine in romania ci de 10 ori...nu aveam bani dar aveam in jurul meu o gramada de oameni!!!
dar p mine ma omoara nedreptatea si nesimtirea...de prostie no comment liwlol.gif
aici nici sa nu zici ca ai ziua de nastere...dc inviti la restaurant de ziua ta este ceva parac deplasat sad.gif asa o mentalitate...
cel mai bine ar fi sa fie intre...nici ca la noi dar nici ca aici...
dar 20 pers???????????
vai de mine...si nu te ajuta nimeni???sa gatesti ptr 20 pers +voi este ceva!!!am avut cel ami mult la masa 8 barbati cand turnam placile la casa...am fcaut o oala de 10 l de ciorba ,am cumparat 5 kg de carnati,6 paini de 1.5 kg si 3 tavi de cartofi la cuptor...2 l rachie si o lada de bere...aaaaaaaaaasi 3 cani filtru cafea liwlol.gif doh.gif +salata din 4 kg rosii si 3 de castraveti...
apoi cu 20 persoane!!!!!!!!!?????????????20 l ciorba liwlol.gif 10 pite,10 kg salam si carnati...oauuuuuuuu
sa zici cum ai facut...si ce meniu faceti...ce sa zic!!!iti doresc multa putere...
sa inteleg ca ai o casa cu un salon imens...si 3 seturi de farfrui tongue.gif
mno...nici nu-mi imaginez cum va fi!! dar va fi bine ca tu esti fata descurcareata... hug.gif

i da dimineata tacso de mancare un biberon de lapte...apoi i dau io ceva de papa...
nu stiu de ce dar al meu nu are pofta de mancare dimineata...manaca biscuiti ptr dinti si poate de aia...
nici Darius nu papa orez cu lapte numai din borcan...facut de mine nu vrea...am vazut ca in borcan pune si putin mar...sa incerc si eu am zis...
dc papa iti zic,,,
poop

geo...speram ca a gasit tanti dr asta noua cauza episoadelor de febra...asteptam detalii tzuc.gif
rose ce face printesuca noastra???
danielaaaaa nu dai p aici deloc???sunteti bine??? tzuc.gif
simina....ce faceti voi azi??? tzuc.gif este acum caldurica???
oanaiti urez si eu calatorie si un concediu de vis... wub.gif tzuc.gif
petronici
QUOTE(anku @ Dec 10 2009, 03:33 PM) *
al mwu la inceput facea de 12-14 ori diaree p zi.... doh.gif
exact in ziua cand a plecat sora-mea a inceput....
a doua zi am incercat cu apa de la orez....si chair cu putin orez....mai rau am facut sincer doh.gif doh.gif doh.gif
facea din 20 min in 20 min si febra cam 38.6...nu era periculos dar era un inceput...
am cerut de urgenta o vizita la medic si intr-o ora deja new-a luat...si mi-a dat 2 plicuri de ceva...ptr hidratare intr-adevar...dar nu stiu ce...si laptic de morcovi ori de la milupa ori de la humana[este putin saract si retine apa in corp ca bebelusul sa fie hidratat chiar dc mananca putin]
atunci mi-a zis sa nu-i dau sucuri,compoturi,fructe,legume...nimic in afara de lapticul ala pana cand scaunul revine la normal si mi-a zis ca poate dura si o luna...22 zile a durat...exact in ziua botezului s-a terminat...
acum...ce sa zic ???al meu era mic mic ...avea numai 5 luni si cateva zile si poate de aia nu mi-a dat medicamente...si mi-a zis sa nu-i dau sa pape nimic...cu un bebe de 5 luni e usor sa nu-i dai sa pape dar cu un bebe de un an nu stiu ce sa zic...oricum poate ca sucurile si fructele nu sunt ok acum...
e un virus....asta stiu sigur...si p virus nu merge antibiotic...dar o sa vezi ca acum o sa fie mai rezistent la astfel de virusi dc nu forteaza organismul cu toate prostiile......
nasol....de sarbatori la lucru...dar sa speram ca faci banuti buni si poate asta compenseaza...
totusi e bine cand ai si o alta ocupatie...eu vad la mine...parca imi e mult mai bine cu psihicul...cu timpul...varza doh.gif
aaaaaaaa...vezi ca numai dupa 3-4 zile se reduce nr scaunelor....noi de la 12 scaune a 4 -azi aveam 5 scaune...
va poopam... tzuc.gif
aaaaaaa...si Darius a slabit 1 kg jumate aproape dar a recuperat liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

ceva de genul asta am patit cu el in Romania,spre norocul meu ne-a tinut doar vreo saptamana....in schimb acum chiar ca sunt preocupata de ce imi face febra,pentru ca astazi nu a facut deloc kaka,deci nu este enterocolita....il sun iarasi pe dr diseara sa vad ce-mi zice,pentru ca nici semne de raceala nu are.... pupicei lui Darius

da,in zilele de sarbatoare suntem platiti mai bine....acum ramane de vazut ...
geocoto
Buna mamici,

Ne-am intors ceva mai devreme si Lucas doarme pe mine de obosit ce este dragul de el somn.gif .Azi noapte s-a miscat intr-una in pat deci nu stiu cat i-a priit somnul cert este ca eu nu am dormit deloc.
Ce pot sa va spun este ca inainte sa-mi faca febra am apucat sa-i dau Septilin(sirop homeopat pt intarirea sist imunitar) cam 10 zile si de data asta maximul a fost 39 in loc de 40.8 ..Chiar i-am luat temperatura cu 2 termometre diferite ca nu-mi venea sa cred.A mancat normal doar ca maraiala cat cuprinde...

Dr cea noua ne-a luat in evidenta, mi-a pus muuuuuulte intrebari si trebuie sa mergem la urmatorul episod de febra sa-i faca si atunci niste analize mai amanuntite.Am ramas putin dezamagita pt ca am asteptat o ora jumatate in rezerva de nu mai stiam ce sa-i dau copilului sa stea potolit si apoi nu i-a facut decat un test de urina (care nu cred ca asistenta l-a prelevat corect unsure.gif ).Am sunat acum 2 zile sa vad daca nu ar fi bine sa ma duc in timp ce are febra copilul dar ce nu e mai bine asa...azi m-am dus degeaba si trebuie sa astept pana in ianuarie sau chiar februarie...Of noroc ca a mai luat si el in greutate ca altfel eram supi rau 9200 gr...
Am ajuns sa-i dau piureuri cu legume de 2 ori pe zi doar,doar revine si el pe linia de normal...Dimineata nici Lucas nu are chef sa pape.Putin lapte, putine cereale de ovaz de la mine din farfurie, putin biscuite...dar macar asa imi papa bine la pranz..

Rooooose m-am bucurat teribil sa vad filmuletele.Woooooow cat te-ai muncit.Puppuppup si abea astept sa ne mai conversam acum ca isi revine si Lucas.

Mamici voi nu aveti scris nicaieri de cate ori s-au imbolnaviy copiii vostri ca parca de cate ori face Lucas febra mai este cate un copil bolnavior...???

Nu vreau sa aud de invitati dar nu am ce face.Corul care m-a colindat la spital vor veni si acasa, dar suntem in post si scap usurel, apoi ziua lui Lucas nu stiu ce sa zic astept sa vina soacra poate organizez cu ea ceva frumusel ca sotul nu are chef(in buzunar daca ma intelegeti ce vreau sa spun...) si pacat ca am descoperit un tort buuuun si sa nu-l impart si cu altcineva.... blush.gif

Adriana sa pui filmuletele cand te eliberezi si sa-mi zici cand te-ai odihnit ca sa imi imaginez si eu ce bine e, dar lasa ca vine mama in ianuarie si atunci sa vezi.A promis ca sta macar 6 luni super.gif sa vedem daca nu o apuca dorul or de pisica or de tata.. anima1.gif

Pup ca scriu aiurea,
Geo oFloare1.gif
geocoto
QUOTE(petronici @ Dec 10 2009, 02:36 PM) *
ceva de genul asta am patit cu el in Romania,spre norocul meu ne-a tinut doar vreo saptamana....in schimb acum chiar ca sunt preocupata de ce imi face febra,pentru ca astazi nu a facut deloc kaka,deci nu este enterocolita....il sun iarasi pe dr diseara sa vad ce-mi zice,pentru ca nici semne de raceala nu are.... pupicei lui Darius

da,in zilele de sarbatoare suntem platiti mai bine....acum ramane de vazut ...


Petronici tu lucrezi cu publicul?Daca da sa-ti cumperi un gel dezinfectant pt maini ca la spital ca poate ii aduci virusi puiului acasa.Eu l-as baga in masina de spalat pe sot ori de cate ori vine acasa dupa ce mi-a adus varicela acasa... wife.gif de-am facut-o toti fara voia noastra.

Pupici,
Geo

PS:Ai inceput sa-i dai Septilin?
Andymar
Buna searaaaaaa!!! Ne-am ratacit si noi in sfarsit pe aici ca nu ne vedem capul de treburi... Ce mai faceti voi mamicile, bebeii si copiii? Adica copii sunt cei care au implinit deja una anisor. Daca nu ma insel, pe aproape sunt Andreiuta si Iancu. La care le dorim (cu intarziere) tot binele din lume, sa creasca mari, frumosi si sanatosi si sa fie fericiti alaturi de parintii lor! occasion.gif Sa stiti ca nu am uitat de voi si ne cerem scuze de urarile intarziate.
Si punem si cateva poze sa va amintiti de noi, sper sa ne recunoasteti ca acuma suntem domnisoare...
Si mai incolo va povestim si cum a fost prima noastra aniversare.







s-a speriat saraca cand a vazut atata lume in jur, si mai si cantau toti...


m-a cam luat foamea, ca toti au mancat si eu am ramas pe dinafara...






love1.gif



PS: Multumim lui Rose pt filmulet, ai fost o draguta ca te-ai gandit la noi. Pupici Andreei! partners.gif
Rose68
frumos a crescut Iasmina.............pupam o fetita frumoasa

va pun un filmuletz cu mindra mea ridicindu-se in patut........sa ne credeti pe cuvint. De ieri a descoperit si mersul in lungul patutului..........recuperam incet dar sigur.............
Rose68
Mindra la oglinda
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.