Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
Calde salutari si de la noi.....Vad ca scrieti din nou aici......e oare oo iluzie sau reinventam topicul????....mie una mi-ar placea.....mi-e dor de zilele alea cand vorbeam si scriam mult......Acum mai greu cu timpul.....dar macar un post pe zi si tot am mai sti una de alta si de puii nostri....

Am inceput si noi gradinita.....si spre surpinderea mea nu a plans deloc nici ieri, nici azi.....din contra vine si spune ca imi da 2 pupici si 2 te iubesc si apoi pleaca in clasa fara botic pus, fara plansete sau figuri.....chiar vorbeam cu mama...ca anul trecut cand plecam mi se rupea sufletul ca il lasam plangand, azi mi s-a rupt sufletul ca nu m-a bagat in seama.....nicicum nu-mi convine nu? biggrin.gif....

Eu pot spune ca de ieri am intrat in concediu.....e parfum cu unul....dupa o vara in care am stat cu amandoi si pot spune ca am avut 2 bebelusi ca Iancu a avut perioade cand s-a prostit la maxim, de mi-a facut nervii varza ......

Va punem si noi cateva poze ca sa ne vedeti ce mari ne-am facut smile.gif

Cu colegii si parintii la ceremonia de deschidere


Mi-a fost dor de colegi....am plecat direct la joaca


Asa vin eu in fiecare dimineata la gradi....smile.gif


Serban care mai nou adoarme pe unde-apuca liwlol.gif







Rose68
QUOTE(simina_ana @ Sep 18 2012, 05:00 PM) *
Calde salutari si de la noi.....Vad ca scrieti din nou aici......e oare oo iluzie sau reinventam topicul????....mie una mi-ar placea.....mi-e dor de zilele alea cand vorbeam si scriam mult......Acum mai greu cu timpul.....dar macar un post pe zi si tot am mai sti una de alta si de puii nostri....

Am inceput si noi gradinita.....si spre surpinderea mea nu a plans deloc nici ieri, nici azi.....din contra vine si spune ca imi da 2 pupici si 2 te iubesc si apoi pleaca in clasa fara botic pus, fara plansete sau figuri.....chiar vorbeam cu mama...ca anul trecut cand plecam mi se rupea sufletul ca il lasam plangand, azi mi s-a rupt sufletul ca nu m-a bagat in seama.....nicicum nu-mi convine nu? biggrin.gif....

Eu pot spune ca de ieri am intrat in concediu.....e parfum cu unul....dupa o vara in care am stat cu amandoi si pot spune ca am avut 2 bebelusi ca Iancu a avut perioade cand s-a prostit la maxim, de mi-a facut nervii varza ......

Va punem si noi cateva poze ca sa ne vedeti ce mari ne-am facut smile.gif

Cu colegii si parintii la ceremonia de deschidere


Mi-a fost dor de colegi....am plecat direct la joaca


Asa vin eu in fiecare dimineata la gradi....smile.gif


Serban care mai nou adoarme pe unde-apuca liwlol.gif






wow , cam putine fetite la Iancu in grupa
Iar Serbanel care ziceam ca iti seamana cind il vad in poza cu tati parca ma face sa ma razgindesc...e un Iancu mic fara zulufei:))) iar gind ma uit la genele lui Serban nu se poate sa nu te intreb, cind vine si fetita dar neaparat cu aceleasi gene???liwlol.gif)))
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 18 2012, 04:00 PM) *
Calde salutari si de la noi.....Vad ca scrieti din nou aici......e oare oo iluzie sau reinventam topicul????....mie una mi-ar placea.....mi-e dor de zilele alea cand vorbeam si scriam mult......Acum mai greu cu timpul.....dar macar un post pe zi si tot am mai sti una de alta si de puii nostri....

Am inceput si noi gradinita.....si spre surpinderea mea nu a plans deloc nici ieri, nici azi.....din contra vine si spune ca imi da 2 pupici si 2 te iubesc si apoi pleaca in clasa fara botic pus, fara plansete sau figuri.....chiar vorbeam cu mama...ca anul trecut cand plecam mi se rupea sufletul ca il lasam plangand, azi mi s-a rupt sufletul ca nu m-a bagat in seama.....nicicum nu-mi convine nu? biggrin.gif....

Eu pot spune ca de ieri am intrat in concediu.....e parfum cu unul....dupa o vara in care am stat cu amandoi si pot spune ca am avut 2 bebelusi ca Iancu a avut perioade cand s-a prostit la maxim, de mi-a facut nervii varza ......

Va punem si noi cateva poze ca sa ne vedeti ce mari ne-am facut smile.gif


Asa vin eu in fiecare dimineata la gradi....smile.gif


Serban care mai nou adoarme pe unde-apuca liwlol.gif


dragilor ma bucur sa mai aud cum o mai duceti...
ma bucur ca anul acesta prinde mai bine faza cu gradi...hi hi...cred ca si pt ac sunt mai mari pur si simplu,pt ca nici Darius nu a varsat o lacrima sau sa zica ceva nici macar in prima zi...cred ca la aproape 4 ani nu se mai simt parasiti!!!
ma bucur pt tine ac ai gasit cat de cat putina liniste..
de abia astept sa vina martie sa-i vad p flacai... wub.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Sep 20 2012, 08:59 AM) *
wow , cam putine fetite la Iancu in grupa
Iar Serbanel care ziceam ca iti seamana cind il vad in poza cu tati parca ma face sa ma razgindesc...e un Iancu mic fara zulufei:))) iar gind ma uit la genele lui Serban nu se poate sa nu te intreb, cind vine si fetita dar neaparat cu aceleasi gene???liwlol.gif)))

asa ma gandeam si eu...si cand colo cred ca Serban seamana cu tati...nu-i bai,tot un scump!°!! wub.gif
anku
acum am vazut ca a aparut si pozica..cu o scumpica f zambareata...ce dintisori frumosi are!!!
bv mami Rose ...pt initaitiva cu innotul..Andreea va ajunge o innotatoare profesionista!!!cel mai mult i place sa sara nu???hi hi..
poop 2 fete cucuiete floare2.gif
anku
buna seara..


azi dim ....-1 grad!!!hmmm...am scos geaca de iarna pt Darius la gradi....
as scie mai des ...numai ca plec de 6 din si ma intorc la 17...
Darius vad ca inca se duce cu placere la gradi...pare sa fie ok si comp lui la gradi...imi place sa vad ac nu m-am inselat!!!
eu vreau acasaaaaaaaaaaaa..... rolleyes.gif

preferata lui Darius momentan...tot sange latin!!! liwlol.gif cred ca-i place refrenul...
tina71
somnic dulce si de la noi
anku
QUOTE(tina71 @ Sep 20 2012, 09:38 PM) *
somnic dulce si de la noi

voi cum o mai duceti???
a trecut mica raceala???
yes.gif
anku
anku
ce mai faceti draga???
neata buna...
mai am si eu azi la lucru ...si maine liber...azi duce barbate-meu p Darius la nasi de la 9 pana cand ies eu ca are intalnire cu sasii...ce nu-mi place!!!e prima data cand il las cu straini...in afara de gradi nu l-am lasat niciodata la nimeni niciodata
Darius mi-a facut febra azi noapte!!! sad.gif dar scrie la gradi ca sunt toti raciti...nasuc,tuse inca nu...dar Darius asa face...cand intra in contact cu ceva fae odata febra zdravan(azi noapte 41)...si a doua zi nici urma de ceva! deci probabil nu va raci...sa vedem!!!
in rest...cum mai e vremea acasa ac p aii e fffff fresh!!! unsure.gif
simina_ana
Un weekend minunat va dorim....la noi este....din mai multe motive chiar. Azi aniversam 6 ani de casnicie si suntem acasica, pt ca am stat in spital cu Serban 2 zile.
Va spun .....am cel mai nazdravan copil din lume biggrin.gif.....numai prostioare face si ultima le-a intrecut pe toate. S-a gandit el mai bine sa pape din gelul pe care il pun pt igienizarea vasului de toaleta. Adica nu suntem siguri ca a mancat din ala ..... mai mult cred ca si l-a intins pe la guritza cand l-am luat de acolo si i-am stricat distractia ca l-am spalat, dar am fugit rapid cu el la urgente unde i-au facut niste perfuzii si injectii si ne--au trimis la pediatrie unde am stat internati la terapie intensiva pt supraveghere, asa cum cere protocolul....i-au facut analize care au iesit ok asa ca l-au transferat pe salon dupa 12 ore si am mai stat o zi....l-am luat ieri pe semnatura acasa ca a facut o laringita urata de la cat s-a zbatut si tipat acolo ( la terapie intensiva pe mine nu m-au lasat....am plecat rupta in doua cand mi l-au luat si ne-au interzis sa mai ramanem in spital ....pana la urma ne-am rugat de medic si ne-au lasat sa-l vedem 2 minute, apoi seara am mai fost o data sa-l vedem dar mi-au spus ca pot ramane ca ma interneaza ca s-a eliberat o rezerva...si asa m-am linistit si eu ca nu-l lasam acolo singur peste noapte....
Am dormit amandoi dela 5.30 ieri pana azi dimineata la 7.....in spital nu am avut nici o sansa....ca sa doarma el l-am tinut in brate mereu si ii tineam mana pe urechiuse ca s anu ii auda pe ceilalti copilasi cum plang....Groaznic....groaznic la noi la pediatrie....in primul rand ca mamale nu sunt primite in spital cu copii.....decat in anumite conditii si pe bani....e inuman....in fine nu mai vreqau sa ma enervez pe tema asta....important e ca suntem acasa....ca Serban e ok...facem doar tratament pt laringita si luni mergem din nou la control..

Rose am vrut si eu sa spun de sapt trecuta dar nu am mai apucat ca s-a blocat netul dupa ce-am pus pozele si api a fost nebunia cu Serban.....Ai o printesa tare frumoasa......se vede pe ea ca e tot mai sigura pe ce face si sunt sigura ca va reusi mereu in viata.....e atat de faina....ma uitam la poze si mi-am adus aminte de problemele prin care ati trecut si sincer va admir.....iar pt Andreea nu am decat cuvint de lauda.....e o adevarat domnisoara....

Fetele....in curand fac piticii nostri 4 anisori.....c3e-a mai trecut timpul.....ma uit la Iancu si din bebelus a devenit baietel....si am momente cand imi doresc sa opresc timpul.....uneori ma uit la el si cand scoate vreo perlutza....sau e serios din cale-afara ma pufneste rasul sau imi dau lacrimile....imi vine sa-l mananc efectiv.....uneori il musc i joaca mai tare ca sa se miorlaie si sa aiba motiv sa vina in brate la mine....ca tare pu tine mai sunt momentele cand sta la smotocit
biggrin.gif.......
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 20 2012, 09:59 AM) *
wow , cam putine fetite la Iancu in grupa
Iar Serbanel care ziceam ca iti seamana cind il vad in poza cu tati parca ma face sa ma razgindesc...e un Iancu mic fara zulufei:))) iar gind ma uit la genele lui Serban nu se poate sa nu te intreb, cind vine si fetita dar neaparat cu aceleasi gene???liwlol.gif)))



Ufff....nu stiu de fetita ce sa spun.....imi doresc enorm si o fetita....dar sa fie money pt a putea creste/educa/ asigura un viitor pt 3 copii....Am hotarat ca se va intampla asta doar daca vom avea bani suficienti si pana sa impinesc 35 de ani....dupa 35 nu mai fac .....Iar banii sunt f importanti la vremurile de azi....anul acesta am trecut printr-un colaps financiar major si sincer eu nu mai vreau sa trec prin asa ceva inca data....cu atat mai putin copii mei...
Deocamdata nu e foarte greu cu doi....Serban inca nu comenteaza ca poarta hainute de la Iancu sau ca se joaca cu jucariile de la Iancu.....sinici nu cere ca Iancu tot felul de jucarii sau hainute, etc.....Desi haine a trebuit sa iau destule si pt Serban ca el e mai mare ca Iancu si nu sunt nici pe sezon.....in fine....vor aparea cheltuieli mai mari cu o fetita ca o iau de la zero....
dar cine stie.....poate va veni si ea....ca sa am un ajutor....ca nu-i usor cu 3 baieti in casa.....sa mai echilibram balanta, nu? biggrin.gif
anku
hmmmmm noi inca ne zbatem in febra...nu tu muci,nu tu tuse,nimic,nu tu dureri!!!e buna febra ...dar parca e insistenta ,dc ar fi fost un amarat de virusel era gata ...dar asa vad ca febra persista tot peste 40!!!
cred ca-l voi duce azi al medic!!!ca sunt aproape 3 zile de cand cu febra peste 40
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 22 2012, 03:34 PM) *
Un weekend minunat va dorim....la noi este....din mai multe motive chiar. Azi aniversam 6 ani de casnicie si suntem acasica, pt ca am stat in spital cu Serban 2 zile.
Va spun .....am cel mai nazdravan copil din lume biggrin.gif.....numai prostioare face si ultima le-a intrecut pe toate. S-a gandit el mai bine sa pape din gelul pe care il pun pt igienizarea vasului de toaleta. Adica nu suntem siguri ca a mancat din ala ..... mai mult cred ca si l-a intins pe la guritza cand l-am luat de acolo si i-am stricat distractia ca l-am spalat, dar am fugit rapid cu el la urgente unde i-au facut niste perfuzii si injectii si ne--au trimis la pediatrie unde am stat internati la terapie intensiva pt supraveghere, asa cum cere protocolul....i-au facut analize care au iesit ok asa ca l-au transferat pe salon dupa 12 ore si am mai stat o zi....l-am luat ieri pe semnatura acasa ca a facut o laringita urata de la cat s-a zbatut si tipat acolo ( la terapie intensiva pe mine nu m-au lasat....am plecat rupta in doua cand mi l-au luat si ne-au interzis sa mai ramanem in spital ....pana la urma ne-am rugat de medic si ne-au lasat sa-l vedem 2 minute, apoi seara am mai fost o data sa-l vedem dar mi-au spus ca pot ramane ca ma interneaza ca s-a eliberat o rezerva...si asa m-am linistit si eu ca nu-l lasam acolo singur peste noapte....
Am dormit amandoi dela 5.30 ieri pana azi dimineata la 7.....in spital nu am avut nici o sansa....ca sa doarma el l-am tinut in brate mereu si ii tineam mana pe urechiuse ca s anu ii auda pe ceilalti copilasi cum plang....Groaznic....groaznic la noi la pediatrie....in primul rand ca mamale nu sunt primite in spital cu copii.....decat in anumite conditii si pe bani....e inuman....in fine nu mai vreqau sa ma enervez pe tema asta....important e ca suntem acasa....ca Serban e ok...facem doar tratament pt laringita si luni mergem din nou la control..

Rose am vrut si eu sa spun de sapt trecuta dar nu am mai apucat ca s-a blocat netul dupa ce-am pus pozele si api a fost nebunia cu Serban.....Ai o printesa tare frumoasa......se vede pe ea ca e tot mai sigura pe ce face si sunt sigura ca va reusi mereu in viata.....e atat de faina....ma uitam la poze si mi-am adus aminte de problemele prin care ati trecut si sincer va admir.....iar pt Andreea nu am decat cuvint de lauda.....e o adevarat domnisoara....

Fetele....in curand fac piticii nostri 4 anisori.....c3e-a mai trecut timpul.....ma uit la Iancu si din bebelus a devenit baietel....si am momente cand imi doresc sa opresc timpul.....uneori ma uit la el si cand scoate vreo perlutza....sau e serios din cale-afara ma pufneste rasul sau imi dau lacrimile....imi vine sa-l mananc efectiv.....uneori il musc i joaca mai tare ca sa se miorlaie si sa aiba motiv sa vina in brate la mine....ca tare pu tine mai sunt momentele cand sta la smotocit
biggrin.gif.......

nazdravan ,nazdravan...pfffffffff cred ca nu ai mai vazt in fata aochilor de soc !!!nu stiu cum se fac analizele la astfel de subst dar cred ca a fst gropaznic!!!imi aduc si eu aminte cand am fiost cu el la 2 lunite in spital ca desi erau conditii in limita normalului, imi venea sa o rup la fuga de ce vedeam p acolo!!!pana la 3 anisori te lasa sa stai nopatea cu ei >(iti aduce un pat ,nu e el f confortabil dar se poate dormi de bine rau-oricum nu poti dormi de ganduri)!!!de la 3 ani tb sa ramana singuri!!!al meu si acum ar scoate porcaria de la wc s se uite sau imi trage apa de 10 ori pana iasa odata de la wc ca sa vada...asa ac ma lipsesc total de asa ceva!!!curat seara sau dim Wc-ul si gata!!!
ma bucur iubita ac a fost alarma falsa wub.gif si bine ca ai trecut si peste asta...uffff...
da iubita ai dreptate...imediat 4 anisori....trece timpul ca nebunul!!! wub.gif
sinzigm
Buna fetelor!!!Ma bucur sa vad ca e din nou activitate pe forum!!! Adriana:In primul rand,vreau sa va spun La Multi Ani si sa dea Dumnezeu sa petreceti 100 de ani frumosi si plini de dragoste impreuna!!!In ceea ce-l priveste pe Serbanel...vai Doamne!!!Bine ca e bine si nu s-a intamplat nimic grav.Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce ai trecut!!!Cateodata stau si ma gandesc de unde aveti atata putere mai fetelor,ca eu in ultimul timp imi pare ca fac tot mai greu fata stresului...Oricum va imbratisam cu drag si va dorim multa sanatate si tot binele din lume si de ce nu,o fetita peste vreo 2 ani:)) Anku:va dorim multa sanatate,sa va treaca raceala si febra cat de repede!!!Si noi suntem raciti de 2 zile,nu facem febra,dar are nasucul f infundat de la polipi si chestia nasoala e ca ii merg direct in gat,nu ii curge nasul sa ii putem sufla "raufacatorii"...si bineinteles ca de-aici o gramada de probleme,se ineaca in secretii,azi-noapte n-am inchis un ochi,a trebuit sa-i fac si un puf de ventolin,dupa care s-a mai calmat!Ce sa facem,e f greu sa fii mama,dar dupa mine e "functia" pt care ma bucur cel mai tare ca am obtinut-o.E o minune si ceea ce se intampla in sufletul meu e senzational!!!E lumina ochilor mei si vreau sa va spun va iubesc si va apreciez mamicilor de decembrie 2008,pt ca sunteti niste mamici deosebite!Dupa ce am devenit mama,am inceput sa inteleg mai bine unele lucruri,sa fiu mai buna,sa fac unele lucruri pe care altadata nu credeam ca as putea sa le fac.Bineinteles ca mi-as dori enorm un fratior,sau o surioara pt Matei,dar am invatat un lucru f important si anume,ca nu pot controla eu acest lucru si daca DD va considera ca mai meritam sa trimita o minune in familia noastra,o va trimite cu siguranta,la momentul cel mai potrivit.Adriana,m-am emotionat cand am citit prin ce ai trecut cu S si uite ca am devenit melancolica:)) Rose,Geo:va pupam si pe voi si va transmitem toate cele bune din Maramures:))
anku
QUOTE(anku @ Sep 23 2012, 08:11 AM) *
hmmmmm noi inca ne zbatem in febra...nu tu muci,nu tu tuse,nimic,nu tu dureri!!!e buna febra ...dar parca e insistenta ,dc ar fi fost un amarat de virusel era gata ...dar asa vad ca febra persista tot peste 40!!!
cred ca-l voi duce azi al medic!!!ca sunt aproape 3 zile de cand cu febra peste 40

am fost ieri la dr...ia luat sange...a vazut ceva in gatut desi Darius nu spusese nimic de gat
Cum va spusesem nu tu muci,nu tu tuse ,nu tu dureri...ci numai febra care urca f repede!!!
ia luat sange si are scarlatina...stiti de unde nu???ata ete...2 sapt nu are voie la gradi...
ma bucur f mult ca nu are dureri...azi noapte deja nu a mai facut febra...dar i dam penicilina deja!!!fara antibiotic nu se poate la scarlatina ca ajunge la complicatii!!!
anku
Scarlatina este o boala frecventa, mai ales la copiii scolari si de gradinita.
Modul de transmitere

Este produsa de streptococul hemolitic. Microbul se gaseste in nasul si in gatul bolnavilor de scarlatina, convalescentilor netratati cu penicilina, bolnavilor cu angine streptococice si purtatorilor sanatosi. Boala se transmite de obicei prin contactul dintre bolnav sau purtator si individul receptiv. In timpul vorbirii, rasului, stranutului sau tusei, picaturile de secretii din nas sau gat si saliva infecteaza aerul din jurul bolnavului, dar si obiectele, alimentele, lenjeria. De cele mai multe ori, insa, boala se ia direct; un copil bolnav sau un purtator sanatos poate declansa o epidemie ce poate cuprinde o mare parte din elevii unei clase.
De aceea, orice bolnav de scarlatina se izoleaza la domiciliu (daca sunt conditii corespunzatoare) sau se interneaza intr-un spital de boli contagioase.
Incubatia

Dureaza 2-7 zile si este fara simptome.
Invazia

Este scurta, durand 12-36 de ore. Boala incepe brusc, de obicei cu temperatura mare (38-4O°C). Debutul febrei se insoteste de varsaturi la copiii mici si de frison la scolarii mari. Copiii mai mari se plang de dureri vii in gat, inghit greu, se simt rau, au dureri de cap si de burta, sunt agitati, cateodata delireaza.
Enantemul sau angina scarlatinoasa se caracterizeaza prin: fundul gatului este rosu "ca focul", amigdalele se maresc, se rosesc si uneori se acopera de depozite alburii de puroi, ca niste puncte albe; valul moale si omusorul sunt rosii, tumefiate. Limba este incarcata, cu marginile si varful rosu. Ganglionii din regiunea gatului sunt mariti si durerosi la pipait.
Perioada de stare (eruptiva) incepe cu eruptia sau exantemul scarlatinos care apare in mod obisnuit la 24-36 de ore de la inceputul bolii, mai intai in zonele cu piele mai subtire (plicile cotului, regiunea inghinala, partile laterale ale gatului si trunchiului, axile). Ea ramane mai accentuata in zonele unde a aparut mai intai.
Febra oscileaza intre 39°C si 41°C in tot timpul perioadei eruptive si incepe sa scada spre a 5-a zi; mai rar ramane putin ridicata pana spre a 10-a zi. De obicei revine la normal in a 7-a zi.
Complicatiile se mai observa in scarlatinele nediagnosticate la timp. Survin fie la inceputul bolii, fie in cursul celei de a 3-a saptamani de boala. Otita are de obicei o evolutie spre supuratie. Complicatiile renale au devenit rare; nu toti streptococii A beta-hemolitici ce pot produce scarlatina sunt susceptibili de a determina o nefrita. Reumatismul scarlatinos poate fi precoce (apare in timpul eruptiei) si tardiv (survine din a 14-a - a 25-a zi de la debut), imbracand forma de reumatism articular acut. Se poate insoti de atingerea inimii si trebuie tratat corect (in spital).

Recaderea in scarlatina se produce in perioada de convalescenta a bolii. Este indicat ca la toti membrii familiei unui copil cu scarlatina sa se faca examenul de laborator pentru depistarea streptococului si sa se dea Penicilina V in scop preventiv.
anku

sapt asta ma duc la scoala...din fericire!!!
nu stiu sa-l sun p dr de fam sa-l intreb dc sa iau si eu penicilna preventiv ca dc lipsesc sapt viitoare de la lucru am pus-o...
va poop fetelor...

sanzi insantosire grabnica si voua!!! tzuc.gif
sinzigm
Buna dimineata!!!am mai scris un mesaj dar nu stiu unde a postat:))Suntem pe fuga,dar vreau neaparat sa-i doresc unsanatosire grabnica lui Darius!!!Ii dam si noi pupici multi,sa treaca mai repede:))Nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi in toamna si in iarna asta in colectivitate fiind:((Oricum,va doresc un inceput de saptama fain si usor si va imbratisez pe toti!!! S, X
anku
QUOTE(sinzigm @ Sep 24 2012, 08:32 AM) *
Buna dimineata!!!am mai scris un mesaj dar nu stiu unde a postat:))Suntem pe fuga,dar vreau neaparat sa-i doresc unsanatosire grabnica lui Darius!!!Ii dam si noi pupici multi,sa treaca mai repede:))Nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi in toamna si in iarna asta in colectivitate fiind:((Oricum,va doresc un inceput de saptama fain si usor si va imbratisez pe toti!!! S, X

multumim draga mea...esti o draguta!!! tzuc.gif
da...tb sa ne pregatim de toate!!!
sper sa se semnalizeze si alti parinti pt ca imi amintesc ca era scris si febra mare printre altele p usa ...e clar ca nu s-au dus la dr cu copii ,copii neavnd nici un alt simptom decat febra ,cum a fost Darius...numai ca dupa 3 sapt apar complicatiile dc nu li se adm antibiotic
Matei ce face???
anku
hi hi...nu m-am intors de la Rostock bine [ 650 km la N ]ca mergem miercuri la Munchen[ 350 km la S] la Oktoberfest...
mi-as cumpara un costum traditional sa fiu si eu in ton...dar ma mai gandesc ca nici 150 euro nu-s de lapadat!!!oricum am bucur ff mult ...mai laes ca totul este platit de hotel!!!hi hi...

ma innebuneste mel asta...probabil asta este starea mea de spirit de ceva timp...

geocoto
Salutare mamici,

mi am facut putin timp sa va scriu si eu cateva randuri ca de citit citesc pe telefon.
Imi pare rau sa aud de puiuti bolnavi dar sper sa si revina repede si Matei si Darius care sunt la inceput de "imunizare " la gradi.Important este ca le place.
A existat si la Lucas un caz de scarlatina in clasa si chiar atunci a facut si el febra dar nu a fost asta.
Momentan ii dau Bronchovaxon, deja a 2a luna si vad ca ii merge mai bine.Din pacate nu avanseaza ff bine la vorbit si desi incerc sa nu ma ingrijorez nu reusesc sa nu mi pun semne de intrebare daca nu ar trebui sa fac ceva mai mult acum si nu peste varsta de 4 ani cum m a sfatuit Dr.
In rest nu stiu cand a trecut o luna de zile.Am fost putin stresata la inceput ca nu o sa reusesc sa le fac pe toate dar...pana la urma ne am creat un ritual zilnic.
Seara neaparat dam stingerea la 8 si dimi trezirea la 7.Este bucuros cand ajunge la gradi si isi revede colegii.Mananca acolo o supa pe care am platit o noi si 2 sandwichiuri de acasa.Nu i am luat meniu complet ca nu sunt inca convinsa ca ar reusi sa manance tot in juma de ora cat au la dispozitie.
Termina gradi la 15.30 cand mergem sa l luam si uneori este frant de oboseala, uneori are chef si ne spune ce a facut la gradi.
Saptamana asta a fost saptamana culorilor si in fiecare zi l am imbracat cu alta culoare iar azi au avut petrecere pe tema asta.
Va pupam,
Geo si Lucas
anku

Geo ma bucur ca ai gasit planul perfect dintre scoala lui Lucas si job-ul tau...asta este f imp !!!Darius se culca la 19.30 dar eu cam p la 22 ca sa am si eu putina liniste ca altfel o iau razna!!!
cumva cred ca fiecare avem plususri si minusuri in anumite directii!!!al meu vb de nu-i mai tace gura in germana[culmea mai corect k mine],romaneste ibntelege dar rasp este tot in germana[bine macar ca intelege] dar noi nu ne incaltam singuri!!!e si chestie de rabdare la el..am obs ac este f nerabdator!!!geaca ,bluzita jos,pantalnoii ,sosete se imbraca singur ,mai greu dar reuseste...dar de ex cu o helanca p gat nu o poate imbraca!!!asa ac suntem inca in exercitii...
poate Lucas nu este prea vorbaret!!! biggrin.gif
f bine ac nu i-ati luat meniu complet ca si eu am impresia ca nu mananca mai nimic acolo si platim degeaba...


Noi am fost vineri la control...ia luat iar sange[doamne multam ca sta f linistit p scaun ]...si a zis ca sa nu-i am dam antibiotic ca e gata cu streptococii si de luni la gradi dc vrem!!!hmmmmmmm
intr-adevar de marti nu mai face febra smile.gif

Restul fetelor ce mai faceti???bine ,sanatosi,voiosi??? biggrin.gif
simina_ana
Salutare si de la noi.....in sfarsit ca saptaman trecuta abia am reusit sa respir.....suntem bolnavi in lant.....A inceput Iancu cu o tuse, dar cu aerosoli si Ambroxol i-a trecut, joi mi s-a pornit mie sinuzita si de acolo otita si laringo faringita...am luat antibiotic pana azi .....de sambata e Serban cu muci la greu....lumanarele verzi avem la nasuc...mergem la medic azi si cu el...de fapt cu amandoi ca trebuie neaparat sa-i las sanatsi cat suntem noi plecati.....nu de alta dar mama se panicheaza una doua.....

In rest....Iancu e super incantat de gradi.....abia asteapta sa mearga in fiecare zi....ma uimeste de nu va pot spune....vorbeste de gradi ...imi spune ce face....o schimbare la 180 de grade fata de anul trecut.....In curand va incepe si cursurile de karate....si sa vedem daca il mai inscriu la ceva....sa vedem ce optiuni avem.....mai ales ca toate acestea se fac in timpul cat e la gradi.....pt mine e ff convenabil asa, ca nu mai trebuie sa merg cu el pe undeva la sala si sa stau acolo .....desi ma recream, dar mai am o "racheta" acasa liwlol.gif))

Geo...si la noi la gradi a fost un dr logoped care le-a facut evaluare si a spus ca 90 % dintre copii au probleme.....in special ca inverseaza silabele sau nu-l pronunta pe r, c sau s...in semestrul 2 va veni din nou si le va face inca o evaluare si apoi ne va spune ce si cum....Una din educatoarele lui Iancu a terminat logopedia si a spus ca intre 4- 5 ani trebuie sa se intervina....inainte sunt prea mici...apoi sa nu fie prea tarziu....

Anku....mor de ras.....te-a intrecut Darius....Ma bucur pt el ca e asa descurcaret....nici nu ma asteptam altfel....Abia astept sa il vad in martie....cred ca va trebui sa-mi dai lectii de germana ca sa ma inteleg cu el....adica eu sa-l inteleg.....sunt curiaosa cum se vor descurca el si Iancu cand se or vedea....dar sunt sigura ca vor fi la fel de buni prieteni....Mult succes la gradi....si o sa vezi ca va deprinde repede treaba cu incaltatul.....Iancu a icneput sa faca multe chestii la gradi cand i-a vazut pe ceilalti facand....si cum vrea sa fie mereu primul ...a inceput si acasa sa "exerseze"...din weekend am incept sa ne facem singurel patul biggrin.gif

Matei, Darius sper ca v-ati revenit si va simtit mai bine acum....

Va pupam....fug repede sa iau niste legume sa fac o supica pt pitici...
O zi frumoasa va dorim!!!
Rose68
Vai fetelor ca ma bucur ca ati inceput sa mai treceti pe aici!!!


wow! Iancu va face karate, suuper...si eu as fi vrut, dar d-na directoare a zis ca la karate merg doar grupele mari....caci copii trebuie sa coboare singuri pina la sala de sport iar ei inca nu sunt in stare. In schimb va face dans...........si d-na a zis ca dupa 3 saptamini va opri 3-4 dintre ei pentru a intra in echipa gradinitei:)
Mai este optional de pictura, Andreei ii place dar tot asa d-na profesort a zis ca nu vrea sa lucreze cu copii asa mici:) Vrem sa incercam mai multe si ne oprim unde ii va place.
Deocamdata avem inotul la care are pauza 3 saptamini si dansul. La inot deja a facut progrese, inoata doar cu pluta.....a incercat d-nul profesor sa ii ia si pluta si a inceput sa urle...a vazut ca e pe aproape:))))oricum mai nou inoata cu colacul flescait. Scopul meu nu e inotul de performanta. De cind cu inotul am auzit si eu la al meu copil propozitia: MAMA, IMI ESTE FOAME!!!!! asta inainte sa pun prosopul pe ea....asa ca pot zice ca mi-am atins scopul:))))

Daca anul trecut Andreea a fost la un pas de a lua diploma de : cel mai cuminte copil dar de mincat era mare problema iata ca acum lucrurile s-au schimbat
Andreea maninca mult mai bine, cel putin felul I si desertul fara discutie....in schimb e mai obraznicuta....la somn chiar ii incurca si pe copii, caci domnisoara se ridica in pat in picioare si incepe sa danseze si sa cinte ...aproape zilnic.....mai nou isi incepe ora de somn pusa la colt:(...d-na imi spune ca vina e a mea -sigur in vacanta nu a dormit. Dar se inseala deoarece dormea zilnic cam 4 ore caci altfel nu vedea la bazin:)
Scuzati incoerenta pe alocuri dar chiar vroiam sa "vorbesc mult" cu voi
De cind oara nu am mai scris asa de mult?????
Pupicei
Rose68
Noi avem schema de anul trecut de la homeopat Musetescu, pentru imunizare, daca pot zice asa, desi e impropriu, cu naturiste si homeopate: (Geo, stie!!!)

Luna 1
Baraka 3 capsule pe zi inainte de mese
Luna 2
Extract de muguri de brad 2 ml /2 zi
Luna 3
Ferrum fosforicum 15 Ch 3 drag/2 zi marti si joi
Luna 4
Extract de coacaze negre 2 ml/2 zi
ulei de catina 2 picaturi zi
Luna 5
First defence 5 ml/2 zi
Luna 6
Imunostim sirop 30 zile , 5 mil de 2 ori pe zi
Anul trecut am mers dupa schema aceasta si a racit doar de 3 ori si doar 1 data am tratat cu antibiotic datorita polipilor
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 1 2012, 10:45 AM) *
Salutare si de la noi.....in sfarsit ca saptaman trecuta abia am reusit sa respir.....suntem bolnavi in lant.....A inceput Iancu cu o tuse, dar cu aerosoli si Ambroxol i-a trecut, joi mi s-a pornit mie sinuzita si de acolo otita si laringo faringita...am luat antibiotic pana azi .....de sambata e Serban cu muci la greu....lumanarele verzi avem la nasuc...mergem la medic azi si cu el...de fapt cu amandoi ca trebuie neaparat sa-i las sanatsi cat suntem noi plecati.....nu de alta dar mama se panicheaza una doua.....

In rest....Iancu e super incantat de gradi.....abia asteapta sa mearga in fiecare zi....ma uimeste de nu va pot spune....vorbeste de gradi ...imi spune ce face....o schimbare la 180 de grade fata de anul trecut.....In curand va incepe si cursurile de karate....si sa vedem daca il mai inscriu la ceva....sa vedem ce optiuni avem.....mai ales ca toate acestea se fac in timpul cat e la gradi.....pt mine e ff convenabil asa, ca nu mai trebuie sa merg cu el pe undeva la sala si sa stau acolo .....desi ma recream, dar mai am o "racheta" acasa liwlol.gif))

Geo...si la noi la gradi a fost un dr logoped care le-a facut evaluare si a spus ca 90 % dintre copii au probleme.....in special ca inverseaza silabele sau nu-l pronunta pe r, c sau s...in semestrul 2 va veni din nou si le va face inca o evaluare si apoi ne va spune ce si cum....Una din educatoarele lui Iancu a terminat logopedia si a spus ca intre 4- 5 ani trebuie sa se intervina....inainte sunt prea mici...apoi sa nu fie prea tarziu....

Anku....mor de ras.....te-a intrecut Darius....Ma bucur pt el ca e asa descurcaret....nici nu ma asteptam altfel....Abia astept sa il vad in martie....cred ca va trebui sa-mi dai lectii de germana ca sa ma inteleg cu el....adica eu sa-l inteleg.....sunt curiaosa cum se vor descurca el si Iancu cand se or vedea....dar sunt sigura ca vor fi la fel de buni prieteni....Mult succes la gradi....si o sa vezi ca va deprinde repede treaba cu incaltatul.....Iancu a icneput sa faca multe chestii la gradi cand i-a vazut pe ceilalti facand....si cum vrea sa fie mereu primul ...a inceput si acasa sa "exerseze"...din weekend am incept sa ne facem singurel patul biggrin.gif

Matei, Darius sper ca v-ati revenit si va simtit mai bine acum....

Va pupam....fug repede sa iau niste legume sa fac o supica pt pitici...
O zi frumoasa va dorim!!!



QUOTE(Rose68 @ Oct 1 2012, 11:39 AM) *
Vai fetelor ca ma bucur ca ati inceput sa mai treceti pe aici!!!
wow! Iancu va face karate, suuper...si eu as fi vrut, dar d-na directoare a zis ca la karate merg doar grupele mari....caci copii trebuie sa coboare singuri pina la sala de sport iar ei inca nu sunt in stare. In schimb va face dans...........si d-na a zis ca dupa 3 saptamini va opri 3-4 dintre ei pentru a intra in echipa gradinitei:)
Mai este optional de pictura, Andreei ii place dar tot asa d-na profesort a zis ca nu vrea sa lucreze cu copii asa mici:) Vrem sa incercam mai multe si ne oprim unde ii va place.
Deocamdata avem inotul la care are pauza 3 saptamini si dansul. La inot deja a facut progrese, inoata doar cu pluta.....a incercat d-nul profesor sa ii ia si pluta si a inceput sa urle...a vazut ca e pe aproape:))))oricum mai nou inoata cu colacul flescait. Scopul meu nu e inotul de performanta. De cind cu inotul am auzit si eu la al meu copil propozitia: MAMA, IMI ESTE FOAME!!!!! asta inainte sa pun prosopul pe ea....asa ca pot zice ca mi-am atins scopul:))))

Daca anul trecut Andreea a fost la un pas de a lua diploma de : cel mai cuminte copil dar de mincat era mare problema iata ca acum lucrurile s-au schimbat
Andreea maninca mult mai bine, cel putin felul I si desertul fara discutie....in schimb e mai obraznicuta....la somn chiar ii incurca si pe copii, caci domnisoara se ridica in pat in picioare si incepe sa danseze si sa cinte ...aproape zilnic.....mai nou isi incepe ora de somn pusa la colt:(...d-na imi spune ca vina e a mea -sigur in vacanta nu a dormit. Dar se inseala deoarece dormea zilnic cam 4 ore caci altfel nu vedea la bazin:)
Scuzati incoerenta pe alocuri dar chiar vroiam sa "vorbesc mult" cu voi
De cind oara nu am mai scris asa de mult?????
Pupicei

wowwwwww fetelor!!!ce de activitati...
am fi vrut si noi al innot dar nu-l mi-l primeste ...cica e prea mic...abia de la 5 ani!!!ma rog...nu e asta o probl...
ma bucur sa citesc ca la voi au evoluat lucrurile asa bine si fain...
Rose m-ai afcut sa rad!!!vezi de schimbare???180 grade...si am bucur tare mult pt voi....
eu zic sa-i luati colacul sau pluta numai atunci cand se va simti ea pregatita...oricum...bv voua,o modalitate super de ai afce apetit!!! hug.gif
Adriana voua va doresc insanotosire grabnica,bafta la noile activitati!!!serios???Iancu vrea sa fie mereu primul???hi hi-...
daaaaa...nici nu am ingrijorez vai de mine ca nu se incalta singur-sa puna mana si educatoarele sa-i invete ,ca nu merge numai cu curu p scaun la ce salarii au!!!facem ex acasa dar nu afcem o tragedie din asa ceva...maxim 15 min p zi ex la incaltat!!!

la dus sotul azi la gradi,acum vad ac sunt afara...f bine ca si asa am avut o zi de Kaka la lucru ;...
va poopam dragilor tzuc.gif
anku
Buna fetelor...

ce mai faceti,ce mai spuneti??
a venit frigul si acasa in Ro de ieri am auzit...
noi suntem bine...acum ma duc sa-l iau p Darius de la gradi si apioi la cumpraturi
p vineri vine sora-mea la mine.l..asa am bucur...din pacate numai 2 zile!!!
la voi totul ok???
anku
deci....iar incep cu nunta mea....adica cu nunta sorei mele...
am auzit ca se face si un cadou...ce se da cadou???in afar de cesti de cafea???hi hi...aveti idei...???sa incep sa caut...ma gandisem la un set de 68 piese de tacamuri...ceva deosebit ,nu orice tacam!!!
va rog dati-mi idei...
floare2.gif
anku
Buna fetelor!!!!tocmai am venit din spital....cred ca nu a fost particica din corp sa nu doara in ultimele 6 zile!!!luni cand m-am trezit ,aveam liber,l-am dus p Darius la gradi ...am simtit usoare dureri in maini ...am zis ca joaca feste pulsul ca ploua dar va trece cu 2 cafele!!!eiiiiiiiiiiii...cand m-am intors acasa ma tinea in piept...dar ziceai ca ai aezat 50 kg p piept!!!nu mai purteam respira..am dat tel la dr...ca el nu ma poate vedea decat seara!!!m-a luat frigurile si febra..eu eram sigura ca era inima!!!am zis ca ignor durerile si m-am pus p calcat ...pai nu dadeam de 3 ori cu fierul ca a chirceam de durere!!m-am dus la dr ,nu puteam sa mananc si sa beau nimic ...ala imi face EKG...nu e inima!!!imi zice ca din cauza serviciului meu ma doare coloana ca mi se scurteaza muschii din cauza a car tablete numai p dreapta!!!urlam de durere!!!mi-a zis totusi dc imi este si mai rau noaptea sa ma duc la urgente si mi-a dat hartii si transportwagen!!!m-am dus la urgente si m-au luat in primire...si-au dat imediat seama ca nu e coloana ...mi-au facut eco ,radiografii,analize vreo 4 ore!!!mi-au plecat la plimbare pietrele de la fiere si s-a facutinfectie la fiere!!!am avut noroc ca nu erau leucocitele marite si m-au putut imediat opera!!!dar cand am iesit din operatie ziceai ca am fost la masina de stantat!!!5 gauri cu 5 frtunuri inauntru!!!si stitri cum e aici...te ridica la 3 ore dupa ce ai iesit din operatie sa faci pipi!!!imi revin f repede dat mdicilor buni dar a fost groaznic!!!a fost de multe ori mai dureros decat cezariana...in 7 ani am avut noroc de 3 operatii!!!

imi cam fac griji din cauza serviciului...sper sa nu apara probl...chiar inainte cu 4 zile fusesem propusa ptr o promovare...probabil ca acum estwe gata,nu mai e valabila!!ma rog la Dumnezeu sa ma fac bine cat ami repede si sa ma pot duce la lucru...poate sapt viitoare dupa ce imi scot atele...

in rest Darius este ok...sanatos!!!nu l-am lasat sa ma vada in starea deplorabila in care eram...pt ac a fost odata la mine la spital si a doua zi s-a pisat p el la gradi!!!in rest avem ceva probl cu lectile de comando...p care le executa si al gradi u oricine...are un ton de zici ca e sef la armata si asta nu este deloc de apreciat!!!dar ...o sa se modifice...
el este cel care spune tuturor ce este voie si ce nu este voie...si bineinteles ca si-o mai si ia...din fericire vad ac nu da innapoi!!!cand era mic lo9vea...iti amintesti Adriana???

voi ce mai faceti???ce mai fac puiutii???

va poop cu drag...
ssimmona

Salutare, fetelor!
Sanatate multa, Anku! Bine c-a trecut cu bine totul! hug.gif tzuc.gif
Rose68
off, mai mami Ankule m-am ingrozit ce am citit, recuperare usoara iti doresc!

Noi suntem cu casa ca pe santier. Refacem dormitorul....parchet, tapet, instalatie termica......asa ca ne chinuim toti intr-o camera....si e tare aiurea. cu toate acestea eu si Andreea sambata ne-am facut de cap. Tati a muncit cot la cot cu muncitorii
Am avut intalnirea de 25 de ani de la terminarea liceului. Poze cu mine nu am caci am fost pozar. Astept poze si de la colegi si atunci voi pune. pina atunci sa vedeti piticoata de decembrie


Pe linga inot adora si bicicleta. Nu are inca dar imprumutam, inchiriem, ne descurcam. Prefer sa ii cumpar deja cu roti de 16 la primavara. Merge mai greu pe 16 caci e recomandata de la 5-6 ani, dar merge





de la petrecere


printre invitati a fost si o profesoara de balet care mi-a recomandat sa o aduc la ea.
Deja noi am inceput la gradi optional dans dar daca ii va palcea baletul am sa o duc si acolo, timp sa am.
Doamna a luat-o un pic la dans si a pus-o sa repete dupa ea citiva pasi si a iesit superr...caci ii place dansul....
Rose68
Rose68
anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 22 2012, 10:38 AM) *
de la petrecere


printre invitati a fost si o profesoara de balet care mi-a recomandat sa o aduc la ea.
Deja noi am inceput la gradi optional dans dar daca ii va palcea baletul am sa o duc si acolo, timp sa am.
Doamna a luat-o un pic la dans si a pus-o sa repete dupa ea citiva pasi si a iesit superr...caci ii place dansul....

vai ce scumpa este...
super petrecere dn cate vad...
iti faci mami timp sa duci fata unde vrea... love1.gif
la dans e super ...cand te duci undeva sa stii sa dansezi orice e super!!!dansurile populare sunt ff frumoase...jiana,preferata mea!!!!
bafta la modernizari...bine ca faceti ceva,noi am tot zis ca mai reparam ,ca mai vopsim,la baie tb sa schimbam siliconul de la vana...dar cine sa faca??Bau-bau!!!
anku
QUOTE(ssimmona @ Oct 21 2012, 11:08 PM) *
Salutare, fetelor!
Sanatate multa, Anku! Bine c-a trecut cu bine totul! hug.gif tzuc.gif

multumesc tu iubita...o draguta!!! love1.gif
imi pare rau pt amenda ta de azi!!!
anku


ne bate iarna la usa...de vineri vine gerul sub - grade!!! rolleyes.gif
vineri avem sarbatoare la gradi....azi am reusit sa duc eu p Darius la gradi,a cam durat ca nu pot sa merg repede din cauza durerilor...dar mna...e placrea mea sa-l duc la gradi!!!
simina_ana
Waw Anku.....peripetii la tine nu alta.....Dar bune ca ai trecut cu bine peste toate.....si o sa te refaci si va fi si mai bine.....macar ai scapat de problema.....recuperre grabnica....Cat cu servicul, eu cred ca te vor intelege.....ar fi absurzi daca nu ar face-o....Iti doresc sa fii promovata ....ca toata nebunia asta sa se termine sanatos si frumos floare2.gif

Peripetii si la noi in ultima saptamana. Am fost plecati intr-un mici concediu , doar eu si tati si duminica trecuta cand ne-am intors l-am gasit pe Serban cu febra 39,6. AM fost la medic .....o viroza urata, am primit antibiotic. Dupa 2 zile i-au iesit bube pe frunte, spate si in spatele urechilor....fugi iar la medic ca nu-i scadea nici febra sub 39, acolo verdict: rubeola. Nooo...distractie faina .....Serban marait cat incape, nu vroia decat la mine in brate si numai cu mine...plangea nonstop....nu manca, nu dormea....varza totul in casa.....Iancu si el ..daca l-a vazut pe Serban asa a inceput cu talentele si tot asa numai la mine vroia , se miorlaia si el intr-una...Ca la balamuc biggrin.gif....De duminica ne-am revenit si noi...adica incep lucrurile sa intre pe normal cat de cat...cu nopti dormite mai bine si mancat ceva mai multe decat lapte....
Iancu slava Domnului pana acum nu mi- racit deloc....si nu a lipsit decat o singura zi de la gradi , cand am fost noi plecati, ca varsase joi si mamei i-a fost friica sa-l mai trimita vineri....in rest....comparativ cu anul trecut e fff bine totul...merge cu placere, mananca mai binisor, e f ascultator, daca vrea ceva cere voie inainte, nu mai vrea ciocolata ( asta de cand a varsat cand am fost pe Transalpina in august o refuza categoric), e tot mai atent cu noi si cu Serban, mai afectuos si dragastos...
Si el face la gradi tai cuando ( nu stiu daca am scris corect biggrin.gif) si dansuri. Si ii place la nebunie ...vine acasa si ne arata tot felul de miscari si tipete liwlol.gif)...si ne pune si pe noi sa le repetam biggrin.gif

Serban e tot mai smecher ...si face niste mutre ....actor il fac....nu stiu de unde le scoate dar e tot mai haios...si v0orbaret pe limba lui.....intelege tot ce-i spui si te testeaza apoi liwlol.gif)...
O sa pun si poze zilele astea....sper sa merga...ca vad ca se intampla ceva....ieri am intrat pe forum si nu am vazut posturile voastre si azi mi-au aparut asa ca din senin....voi ati patit asta?

Anku....normal ca imi amintesc de ce spui tu cu Darius.....doar stii ce distractie era pe ei cand se impingeau.....degeaba le spuneam noi ca nu e voie....liwlol.gif)))
In legatura cu cado0ul pt sora ta , ANku.....vezi ce le trebuie pri8n casa si le poti lua aparatura necesara....gen cuptor cu microunde, aparat pt cafea, robot de bucatarie, prajitor....din astea mai micute....iar seturi de pahare merg....ceva pentru o ocazie deosebita.....

Rose.....printesa ta tot mai frumoasa se face....iar pozele exprima asa...un fel de liniste totala....si-mi place.....Ti-l trimit pe Iancu partenerd e dans ? biggrin.gif

Geo.....m-ai sunat azi....am vazut apelul cand m-am intors ca am fost sa-mi fac analizele de tiorida. Maine le iau si sunt tare curioasa cum ies dupa o luna de tratament schimbat....vad niste imbunatatiri, dar simt ca mai e loc....miercurea viitoare am programare si la medic si abia astept....Ti-am urmat sfatul si am fost la pedi medicala ....cam dureros. dar final frumos....mi-a dat si niste creme tratament si acum asteptam sa vedem rezultate.....sper sa si apara....Ce face Lucas?


Fug ca maimutelul si-a bagat mainele in dulapurile din bucatarie cat am scris si mi le-a reorganizat biggrin.gif...macar am reusit sa scriu cateva randuri....
Va pupi!
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 23 2012, 10:30 AM) *
Waw Anku.....peripetii la tine nu alta.....Dar bune ca ai trecut cu bine peste toate.....si o sa te refaci si va fi si mai bine.....macar ai scapat de problema.....recuperre grabnica....Cat cu servicul, eu cred ca te vor intelege.....ar fi absurzi daca nu ar face-o....Iti doresc sa fii promovata ....ca toata nebunia asta sa se termine sanatos si frumos floare2.gif

Peripetii si la noi in ultima saptamana. Am fost plecati intr-un mici concediu , doar eu si tati si duminica trecuta cand ne-am intors l-am gasit pe Serban cu febra 39,6. AM fost la medic .....o viroza urata, am primit antibiotic. Dupa 2 zile i-au iesit bube pe frunte, spate si in spatele urechilor....fugi iar la medic ca nu-i scadea nici febra sub 39, acolo verdict: rubeola. Nooo...distractie faina .....Serban marait cat incape, nu vroia decat la mine in brate si numai cu mine...plangea nonstop....nu manca, nu dormea....varza totul in casa.....Iancu si el ..daca l-a vazut pe Serban asa a inceput cu talentele si tot asa numai la mine vroia , se miorlaia si el intr-una...Ca la balamuc biggrin.gif....De duminica ne-am revenit si noi...adica incep lucrurile sa intre pe normal cat de cat...cu nopti dormite mai bine si mancat ceva mai multe decat lapte....
Iancu slava Domnului pana acum nu mi- racit deloc....si nu a lipsit decat o singura zi de la gradi , cand am fost noi plecati, ca varsase joi si mamei i-a fost friica sa-l mai trimita vineri....in rest....comparativ cu anul trecut e fff bine totul...merge cu placere, mananca mai binisor, e f ascultator, daca vrea ceva cere voie inainte, nu mai vrea ciocolata ( asta de cand a varsat cand am fost pe Transalpina in august o refuza categoric), e tot mai atent cu noi si cu Serban, mai afectuos si dragastos...
Si el face la gradi tai cuando ( nu stiu daca am scris corect biggrin.gif) si dansuri. Si ii place la nebunie ...vine acasa si ne arata tot felul de miscari si tipete liwlol.gif)...si ne pune si pe noi sa le repetam biggrin.gif

Serban e tot mai smecher ...si face niste mutre ....actor il fac....nu stiu de unde le scoate dar e tot mai haios...si v0orbaret pe limba lui.....intelege tot ce-i spui si te testeaza apoi liwlol.gif)...
O sa pun si poze zilele astea....sper sa merga...ca vad ca se intampla ceva....ieri am intrat pe forum si nu am vazut posturile voastre si azi mi-au aparut asa ca din senin....voi ati patit asta?

Anku....normal ca imi amintesc de ce spui tu cu Darius.....doar stii ce distractie era pe ei cand se impingeau.....degeaba le spuneam noi ca nu e voie....liwlol.gif)))
In legatura cu cado0ul pt sora ta , ANku.....vezi ce le trebuie pri8n casa si le poti lua aparatura necesara....gen cuptor cu microunde, aparat pt cafea, robot de bucatarie, prajitor....din astea mai micute....iar seturi de pahare merg....ceva pentru o ocazie deosebita.....

Rose.....printesa ta tot mai frumoasa se face....iar pozele exprima asa...un fel de liniste totala....si-mi place.....Ti-l trimit pe Iancu partenerd e dans ? biggrin.gif

Geo.....m-ai sunat azi....am vazut apelul cand m-am intors ca am fost sa-mi fac analizele de tiorida. Maine le iau si sunt tare curioasa cum ies dupa o luna de tratament schimbat....vad niste imbunatatiri, dar simt ca mai e loc....miercurea viitoare am programare si la medic si abia astept....Ti-am urmat sfatul si am fost la pedi medicala ....cam dureros. dar final frumos....mi-a dat si niste creme tratament si acum asteptam sa vedem rezultate.....sper sa si apara....Ce face Lucas?
Fug ca maimutelul si-a bagat mainele in dulapurile din bucatarie cat am scris si mi le-a reorganizat biggrin.gif...macar am reusit sa scriu cateva randuri....
Va pupi!

woww...nota 10 ca ati putut sa va ocupati si de voi ,in doi ma refer...pacat de surpriza ce te astepta acasa...
imi dau seama cat de dulce tb sa fie Serban,am vazut cateva poze p Fb cu el cand dormea p jos...Iancu e ficior mare deja!!hi hi...
merci pt idei...ma zapaceste si mama cateodata cu cadourile pt ca italienii sunt nebuni cand vine vb de cadouri...si eram dezorientata
a fost rubeola la Serban atunci???
iute rau Serbanel al tau...pus p treaba draga!!!reorganizeaza dupa bunul lui gust...hi hi rolleyes.gif
m-am gandit intensiv la tine ieri...chiar am vrut sa te sun...si azi surpriza!!! biggrin.gif
p Serban cand il duci la gradi???
ce a trecut timpul...are Serban aproape un an jumate,azi -maine!!! ohmy.gif
anku
Geo iubita ce pregatiti frumos de Haloween??
poop hug.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 24 2012, 10:12 AM) *
woww...nota 10 ca ati putut sa va ocupati si de voi ,in doi ma refer...pacat de surpriza ce te astepta acasa...
imi dau seama cat de dulce tb sa fie Serban,am vazut cateva poze p Fb cu el cand dormea p jos...Iancu e ficior mare deja!!hi hi...
merci pt idei...ma zapaceste si mama cateodata cu cadourile pt ca italienii sunt nebuni cand vine vb de cadouri...si eram dezorientata
a fost rubeola la Serban atunci???
iute rau Serbanel al tau...pus p treaba draga!!!reorganizeaza dupa bunul lui gust...hi hi rolleyes.gif
m-am gandit intensiv la tine ieri...chiar am vrut sa te sun...si azi surpriza!!! biggrin.gif
p Serban cand il duci la gradi???
ce a trecut timpul...are Serban aproape un an jumate,azi -maine!!! ohmy.gif



Gand la gand cu bucurie....si eu m-am gandit la voi ieri....mai ales ca am vazut pe FB poza cu voi....in plus.....sunteti prezenti inc asa noastra mereu prin atatea lucruri care ne aduc aminte de voi....

Nu stim sigur 100% daca a fost rubeola, asta doar din analize la sange s-ar vedea....dar pediatrul asa a spus.....totusi e coincidenta ca a venit exact dupa perioada de incubatie ..la 3 saptamani dupa ce am intrat in contact cu un baietel vcare si el ar fi avut rubeola....chiar nu stiu.....o sa incerc sa vad daca putem face vreo analiza sa aflam.
Serban o sa mearga la gradi de la 3 ani eventual ....sau de la 2 ani la o gradi particulara sau cresa...daca imi gasesc ceva de lucru eu.....inca nu sunt hotarata in rpivinta a ce voi face eu .....vreu sa iau decizia buna....deocamdata tatonez terenul....
fug ca s-a trezit.....revin pe seara...poate si cu niste poze proaspete....

anku


ma duc sa-mi scoata atele...de sambata ninge la noi oFloare1.gif
la 14 avem sedinta la gradi sa vedem ce si cum...
anku


ningeeeeeeee....
tina71
QUOTE(anku @ Oct 27 2012, 12:36 PM) *


ningeeeeeeee....



ce fericiti sunteti, la noi ploaua de rupe si cu gheata.

simina_ana
In sfarsit dupa nu stiu cata vreme pot intra pe forum....poate si dincauza ca mi s-a virusat laptpul ca in weekend mi-a murit de tot....

Azi m-am gandit intens la voi ca am facut ciorba radauteana....sau cum ii spuneti voi a la Simina biggrin.gif
AM zis sa vad ce mai spuneti.....dar vad ca iar bate vantul pe aici....

Noi suntem in continuare bolnaviori...adica i-a trecut lui Serban rubeola, l-a luat pe Iancu bonsita si acum iar e Serban bolnavior ...cum bate putin de vant cum ii apuca boala.....macar Iancu a mers 6 saptamani consecutiv la gradi fara sa se imbolnaveasca...deci se pare ca ne-am imunizat putin....de luni incepem iar in forta....

In rest nimic nou pe frontul de est biggrin.gif....pe-afara tot mai putin, incercam sa facem tot felul de nebunii prin casa.....am sarbatorit "Haloin"-ul.....o saptamana ....si inca il mai sarbatorim...Iancu nu vrea sa se desparta de dovleceii sculptati.....azi mai facem o tura de bezele fantoma ca tot mi-a ramas albus de la ciorba liwlol.gif....si mai vrea si biscuti dar azi am eu treaba vreo 4 ore asa ca sarim...
Am chef sa le fac pana plec si o paine mediteraneana si ma chinui sa gasesc reteta pe forum....

Voi ce mais puneti? Chiar nu mai da nimeni pe aici? Mai aveti zapada Anku?
Rose68
He, he hei mereu dau pe aici sa vad daca s-a mai scris. Insa sa stii ca forumul a fost blocat vreo saptamina parca....Noi inca suntem in curatenie caci vrioam initial sa schimbam parchetul si acum ne-am extins....am dat si tapetul lavabil joc(pus cind eram insarcinata) iar instalatia termica refacuta dintr-un calorifer mare am facut 2 mici plus tevi in pereti la 10 cm de sol....si uite asa....cred ca ne apuca ziua Andreei ...oricum o facem la un loc de joaca
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Nov 6 2012, 05:17 PM) *
He, he hei mereu dau pe aici sa vad daca s-a mai scris. Insa sa stii ca forumul a fost blocat vreo saptamina parca....Noi inca suntem in curatenie caci vrioam initial sa schimbam parchetul si acum ne-am extins....am dat si tapetul lavabil joc(pus cind eram insarcinata) iar instalatia termica refacuta dintr-un calorifer mare am facut 2 mici plus tevi in pereti la 10 cm de sol....si uite asa....cred ca ne apuca ziua Andreei ...oricum o facem la un loc de joaca




Pai spor la treba sa aveti dragilor.....deci a fost si blocat....o perioada nu am putut intra,,,,apoi m-am virusat....

Eu azi am facut o schimbare radicala de look....iar ...liwlol.gif) M-am deschis la par. mi-am facut breton, m-am tuns un bob muuult mai scurt....mi s-a pus pata liwlol.gif))
Am venit apoi dupa ora de aerobic cu un chef de viata de numa....am facut de toate....iar acum caut niste retete noi.....ca ciorba a avut mare succes si a mai ramas putin pe maine. liwlol.gif))

hei gagici.....haideti la apel.....
Ankuuuuuu.....pe unde umbli? Geo????Oana....Tina....Sanziiii.....Petro.....Petro si Claudia nu au mai intrat de f f f multa vreme.....

anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 6 2012, 11:10 PM) *
Pai spor la treba sa aveti dragilor.....deci a fost si blocat....o perioada nu am putut intra,,,,apoi m-am virusat....

Eu azi am facut o schimbare radicala de look....iar ...liwlol.gif) M-am deschis la par. mi-am facut breton, m-am tuns un bob muuult mai scurt....mi s-a pus pata liwlol.gif))
Am venit apoi dupa ora de aerobic cu un chef de viata de numa....am facut de toate....iar acum caut niste retete noi.....ca ciorba a avut mare succes si a mai ramas putin pe maine. liwlol.gif))

hei gagici.....haideti la apel.....
Ankuuuuuu.....pe unde umbli? Geo????Oana....Tina....Sanziiii.....Petro.....Petro si Claudia nu au mai intrat de f f f multa vreme.....

Buna dimineata!!!
va scriu p fuga...si am bucur ca ati putut intra...super!!!
pai io am incerput lucrul de o sapt ....acum bine ac sunt la scoala ca sa nu ma fortez pt operatie!!
in rest inca suntem sanatosi...doamne multam ca am avut intuitie sa aleg gradinita care tb ,am eu impresia poate dar parca nu sunt asa multe boli...si curatenia e curatenie!!!e f bine...in afara de scarlatina nu a luat nimic ...
eu umblu dupa dr de familie sa-mi faca un vaccin antigripal...pana acum nu a avut...acum nu mai pot eu sa merg!!!asa ac p sapt viitoare...
zapada nu mai avem...dar avem ploaie!!!asa ac ma bucur de ploaie ...
la Darius a tb sa-i marim programul acum o luna ca nu se dadea plecat nicicum de la gradi nicicum...asa ac
de o luna sta pana al 16...si are activitate...la 19 il culcam....deci pot spune ac nu mai am stresul cu iesitul afara,doamne multam!!!
in rest...sunt mai relax ca niciodata...!!!
numai anstezia ...care a tb sa fie totala...mi-a facut din cate bag eu de seama niste goluri in memorie!!!
bai...ma duc sa fac ceva de ex la lucru...merg sigura,si cand sa fac...aaaaaaaaaa????unde e???a disparut codul din cap...sunt lucruri p care acum 3 sapt le stiam dumnezeieste si caum au disparut...ce parere aveti??nu-i asa ca nu e buba???
va mai scriu ami p seara ca acum fug sa prind trenul...

o zi faina va doresc!!!
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 7 2012, 07:34 AM) *
Buna dimineata!!!
va scriu p fuga...si am bucur ca ati putut intra...super!!!
pai io am incerput lucrul de o sapt ....acum bine ac sunt la scoala ca sa nu ma fortez pt operatie!!
in rest inca suntem sanatosi...doamne multam ca am avut intuitie sa aleg gradinita care tb ,am eu impresia poate dar parca nu sunt asa multe boli...si curatenia e curatenie!!!e f bine...in afara de scarlatina nu a luat nimic ...
eu umblu dupa dr de familie sa-mi faca un vaccin antigripal...pana acum nu a avut...acum nu mai pot eu sa merg!!!asa ac p sapt viitoare...
zapada nu mai avem...dar avem ploaie!!!asa ac ma bucur de ploaie ...
la Darius a tb sa-i marim programul acum o luna ca nu se dadea plecat nicicum de la gradi nicicum...asa ac
de o luna sta pana al 16...si are activitate...la 19 il culcam....deci pot spune ac nu mai am stresul cu iesitul afara,doamne multam!!!
in rest...sunt mai relax ca niciodata...!!!
numai anstezia ...care a tb sa fie totala...mi-a facut din cate bag eu de seama niste goluri in memorie!!!
bai...ma duc sa fac ceva de ex la lucru...merg sigura,si cand sa fac...aaaaaaaaaa????unde e???a disparut codul din cap...sunt lucruri p care acum 3 sapt le stiam dumnezeieste si caum au disparut...ce parere aveti??nu-i asa ca nu e buba???
va mai scriu ami p seara ca acum fug sa prind trenul...

o zi faina va doresc!!!



Neata ....si o zi minunata va dorim....
Ma faci sa rad cu "buba" ta...liwlol.gif)....esti soada rau.....si eu patesc la fel...chiar mai rau uneori...dar eu zic ca mie mi-a mai ramas un singur neuron si ca se plictiseste si de asta imi face "farse" liwlol.gif)).....
Deci la voi ploua.....si la noi e vreme aiurea.....dimineata e frig de nu poti iesi pe-afara...iar la amiza cand se mai incalzeste si poti iesi cu piticii....nu ai cum ca se porneste vantul....in ultimele 2 saptamani cred ca am iesit de 3 ori pe-afara.....ca ori a fost vreme rea ori unul din pitici a avut febra.....eu macar ies in fiecare zi ca ma duc ba la masaj, ba la aerobic.....dar ei saracii......Serban lange la geam cand il conducem pe tati....dar ce sa fac?....

Ieri am gasit o reteta faina de musaca cu cartofi asa ca acum ma pun pe gateala....asta daca reusesc sa-l adorm pe Serban....a mai nu de cateva zilenu mai vrea sa adoarma singurel decat tinut in brate sau sa stau eu langa el....
anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 7 2012, 10:58 AM) *
Neata ....si o zi minunata va dorim....
Ma faci sa rad cu "buba" ta...liwlol.gif)....esti soada rau.....si eu patesc la fel...chiar mai rau uneori...dar eu zic ca mie mi-a mai ramas un singur neuron si ca se plictiseste si de asta imi face "farse" liwlol.gif)).....

Deci la voi ploua.....si la noi e vreme aiurea.....dimineata e frig de nu poti iesi pe-afara...iar la amiza cand se mai incalzeste si poti iesi cu piticii....nu ai cum ca se porneste vantul....in ultimele 2 saptamani cred ca am iesit de 3 ori pe-afara.....ca ori a fost vreme rea ori unul din pitici a avut febra.....eu macar ies in fiecare zi ca ma duc ba la masaj, ba la aerobic.....dar ei saracii......Serban lange la geam cand il conducem pe tati....dar ce sa fac?....

Ieri am gasit o reteta faina de musaca cu cartofi asa ca acum ma pun pe gateala....asta daca reusesc sa-l adorm pe Serban....a mai nu de cateva zilenu mai vrea sa adoarma singurel decat tinut in brate sau sa stau eu langa el....

deci mie nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva..sa am impresia ac stiu ceva si cand sa fac sa-mi dau seama ca" s-a sters tabla"...Never:::ciudat este ac stiam ca nu este un numar ci o cifra ...a fost ca un lapsus!!!
nici eu nu-l mai prea duc p afara ca ploua si vin f tarziu ...dar am bucur din tot sufletul ca la gradi i scoate afara si p ger si p ploaie pt 10-15 min !!!si are activitate...acum in weekend sa vad ce facem...am multe planuri!!!bineinteles ,numai eu si Darius, pt ca tati nu prea are chef!!!
eu am sters din greseala mesajul tau de p Facebook ...si acum nu stiu dc s-au insanatosit piticii tai!!!ca l-am sters inainte sa-l citesc!!!
mno draga...sunt curioasa cum iti sta tunsa Bob!!!
eu m-am tuns acum vreo sapt la o turcoaica asa nitel...zici ac taie de nu taie!!!si mi-am facut reinoit suvitele...pana vin in Ro nici nu le mai reinoiesc!!!
tu unde te duci la coafor??imi spusesi odata de un tip ...dar nu mai stiu...
eu in rest ma duceam in Strand ,laga tine acolo unde era Alcomsib ,la Dana...

si...cum ti-a iesit musacaua cu cartofi??
acum vineri vreau sa fac si eu supa crema de cartofi...dc vrei reteta sa zici!!!

uuuuuuu...ce mai vb asta ...nici nu am pot concentra ce scriu aici!!! rolleyes.gif
Noapte buna si somn usor va doresc!!!



Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.