Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
geocoto
ne pregateam sa plecam la nenea Dr

ne-am trezit cu voie buna





Asta ca sa nu ne uitati ca ne schimbam de la o zi la alta.

Pupici Geo si Lucas floare2.gif

Asteptam poze de la botez.
Rose68
Astazi implinim 2 lunite.Mami mi-a facut de ieri o sedinta foto

Inca mai dormeam

dar ne pregateam de baita.


aici cascam, imi era deja somnic

aici sunt suparata


pot fi si cumintica

aici eram tare atenta la mami


Va pupam, Rose si Andreea
simina_ana
Mutumim pentru urarile cu botezul. In curand o sa venim si cu poze.

Geo, multumesc de informatiile privind pastrarea laptelui. O sa procedez si eu asa ca nu se mai poate. Am foarte mult laptic si folosesc tampoane pentru san care se umplu foarte repede si foarte mult. . Pana acum ce mulgeam lasam in frigider, dar daca dupa 24 de ore nu-l papa Iancu, il aruncam. Si e pacat sa arunc si sa pierd atata lapte. Am mai vazut ieri in farmacie niste scoici pentru san, care colecteaza laptele care se scurge. Si cred ca imi voi lua si asa ceva.

Cu putzica inca nu m-am lamurit. Si eu sunt inconjurata de pareri diferite. Ba ca se decaloteaza, ba ca nu e bine de facut asta. Mergem saptamana viitoare la pediatru , la controlul de 2 luni si vom discuta si despre asta.

simina_ana
Ai o frumusete de fetita Rose! Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!
E o dulceata!!!
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Feb 3 2009, 02:09 PM) *
Astazi implinim 2 lunite.Mami mi-a facut de ieri o sedinta foto


pot fi si cumintica



Va pupam, Rose si Andreea


Scumpica tare Andreuta.Va fi o domnisorica tare frumusica si ascultatoare sper.
trandafir.gif trandafir.gif La multi ani!!!! trandafir.gif trandafir.gif

Pupam bebelina dulce si pe mamica ei.
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Feb 3 2009, 02:21 PM) *
Mutumim pentru urarile cu botezul. In curand o sa venim si cu poze.

Geo, multumesc de informatiile privind pastrarea laptelui. O sa procedez si eu asa ca nu se mai poate. Am foarte mult laptic si folosesc tampoane pentru san care se umplu foarte repede si foarte mult. . Pana acum ce mulgeam lasam in frigider, dar daca dupa 24 de ore nu-l papa Iancu, il aruncam. Si e pacat sa arunc si sa pierd atata lapte. Am mai vazut ieri in farmacie niste scoici pentru san, care colecteaza laptele care se scurge. Si cred ca imi voi lua si asa ceva.

Cu putzica inca nu m-am lamurit. Si eu sunt inconjurata de pareri diferite. Ba ca se decaloteaza, ba ca nu e bine de facut asta. Mergem saptamana viitoare la pediatru , la controlul de 2 luni si vom discuta si despre asta.


Sa-mi zici si mie cum este cu scoicile ca parca ma bate un gand.Avem laptic care mai se si risipeste pe tampoanele de san dar parca nu as renunta la ceaiul cu anason si chimen sa nu se opreasca dupa aceea ca de la atata stres si mese lipsa cine stie...Mi-a lasat mama frigiderul plin cu mancarica gatita saptamana aceasta dar dupa aceea ce credeti ca ma lasa Lucas sa fac ceva...?Azi nici sa ma spal pe dinti nu m-a lasat.Dupa ce il luam de la san adormit il puneam in patut cateva secunde si gata il apuca urlatul.Inca mai este ragusit si imi este asa mila de el cand plange..
Ai grija ca totusi trebuie sa fie steril recipientul in care scoti lapticul si scoicile astea nu stiu ce sa zic.

Pupam jucaus.gif si mamicile
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 3 2009, 04:09 PM) *
Astazi implinim 2 lunite.Mami mi-a facut de ieri o sedinta foto


la mai multe lunite andreiuta tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Feb 3 2009, 09:29 PM) *
Sa-mi zici si mie cum este cu scoicile ca parca ma bate un gand.Avem laptic care mai se si risipeste pe tampoanele de san dar parca nu as renunta la ceaiul cu anason si chimen sa nu se opreasca dupa aceea ca de la atata stres si mese lipsa cine stie...Mi-a lasat mama frigiderul plin cu mancarica gatita saptamana aceasta dar dupa aceea ce credeti ca ma lasa Lucas sa fac ceva...?Azi nici sa ma spal pe dinti nu m-a lasat.Dupa ce il luam de la san adormit il puneam in patut cateva secunde si gata il apuca urlatul.Inca mai este ragusit si imi este asa mila de el cand plange..
Ai grija ca totusi trebuie sa fie steril recipientul in care scoti lapticul si scoicile astea nu stiu ce sa zic.

Pupam jucaus.gif si mamicile

ma bag si eu in discutie ca de da inteligenta p afara.... liwlol.gif
dar ma gandeam in leg cu scoicile alea ....laptele se pastreaza la frigider dc sta in scoici nu se strica? laugh.gif
anku
oana felicitari de un asa sot floare2.gif
fetele care dau de papica la bebe si lapte praf:am luat din nou humana nr 1 nu mai vreau sa-i dau pre si oricat as agita nu se dizolva punctele alea...ce sa fac?
e ultima dat cand folosesc humana ,acum chiar m-am convins...am fost la librarie si am luat o carte cu produse testate de oko test ptr bebici toate produsele si ce credeti ca am gasit?firme mai ieftine au calificativ mai bun decat humana... sad.gif
ca scutece pampers la calitate si confortabilitate este lider dar la pret... sad.gif sunt altele la juma de pret care se apropie f mult de calitatea pampers
am mai citit ca miere este absolut interzis sa dai copilului pana la un an si la baita este de preferat sa nu se foloseasca sapun deact ptr cap,cat despre ulei aceeasi poveste ca si la lapte:ce este scump nu este neaparat sa fie si bun!
geo sa-ti traiasca flacaul ca el creste p zi ce trece ... tzuc.gif
Oanaaa
Geo ai o superbitate de baietel... pupici de la noi tzuc.gif

Rose la multe lunitze pt Anreeiutza shi multa multa sanatate hug.gif floare2.gif
oana petrina
Geo ce a crescut bebe Lucas. e un voinic. imi place cum l-ai imbracat e tare chipes. si eu ma amagesc ca-i raman ochii asa dar slabe sanse. chiar ultimele ramanem cu botezul si cred ca facem in aceasi zi pe 25 apr. o sa le rupa mainile nasilor.
Rose sa-ti traiasca dulceata mica.
Anku eu ii dau lapte Nan 1 si ii merge f bine cu el. o sa incerc si eu cu putica spr sa ma descurc.
si bebe Matei plange daca il las singurel. si e disperat sa stea cat mai mult in brate.e un mic alintat.
va pupam
anku
deci eu raman ultima cu botezul...ma gandesc sa il fac in mai!
la mine nu se gaseste nan....cat mai costa numai din curiozitate nan?SI PAMPERS? floare2.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Feb 3 2009, 09:29 PM) *
Sa-mi zici si mie cum este cu scoicile ca parca ma bate un gand.Avem laptic care mai se si risipeste pe tampoanele de san dar parca nu as renunta la ceaiul cu anason si chimen sa nu se opreasca dupa aceea ca de la atata stres si mese lipsa cine stie...Mi-a lasat mama frigiderul plin cu mancarica gatita saptamana aceasta dar dupa aceea ce credeti ca ma lasa Lucas sa fac ceva...?Azi nici sa ma spal pe dinti nu m-a lasat.Dupa ce il luam de la san adormit il puneam in patut cateva secunde si gata il apuca urlatul.Inca mai este ragusit si imi este asa mila de el cand plange..
Ai grija ca totusi trebuie sa fie steril recipientul in care scoti lapticul si scoicile astea nu stiu ce sa zic.

Pupam jucaus.gif si mamicile



Mi-am luat scoicile pentru protectie de la Avent. Le-am "probat" si sunt foarte incantata. Inainte de folosire le-am fiert 5 min si le-am "montat". Au o diafragma din silicon ( fierte si ele ) care se ataseaza la scoici si se pun in sutien. Asteptam sa vad ce se intampla. A inceput Iancu sa planga si am simtit ca imi curg sanii. M-am uitat de curiozitate. Si intr-adevar isi merita banii. Tot lapticul care curgea din sani se strangea in scoici si nu in tampoane. Apoi am scos scoica si am turnat lapticul in sticluta (sterilizata). Pe cutie scrie ca scoicile nu trebuie purtate mai mult de 40 de minute ca sa nu faca presiune pe canalele galactofore. Ma gandeam sa le port si noaptea , chiar daca depasesc cele 40 de minute, dar cred ca imi trebuie un sutien care sa faca presiune foarte bine si sa nu "pierd" scoicile prin pat. Dar ar fi inconveniente si la dormit cred. Dar tot voi incerca asta intr-o noapte , dar cand voi fi mai odihnita.
Maine voi cauta pungute cat mai mici ca sa colectez lapticul in ele si sa pun la congelator.

Eu pentru lapte iau Nutrinatal si beau doar ceai de stimulare a lactatiei. Dar nu-i mai suport gustul si cred ca voi schimba si eu ceaiul acesta pe ceai de anasaon si chimen...macar pentru o vreme. Sper sa aiba acelasi efect.

Si la mine e mama saptamana aceasta ca e in vacanta. Si ma gandesc cu groaza ca sambata pleaca si iar raman singura si ca abia ma voi descurca. Asa ca profit la greu de ea si o exploatez. Mai e si o verisoara la mine si o exploatez si pe ea. Mama gateste si imi face curat, mai sta cu Iancu si ii vorbeste, iar vara-mea imi face masaj in fiecare zi de 2 ori. Dar de sambata se termina cu "luxul".... si ne dedicam iar 100% jobului de mamica. Bine macar ca am reusit saptamana aceasta sa ma odihnesc si eu mai bine....





anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 4 2009, 02:31 AM) *
Mi-am luat scoicile pentru protectie de la Avent. Le-am "probat" si sunt foarte incantata. Inainte de folosire le-am fiert 5 min si le-am "montat". Au o diafragma din silicon ( fierte si ele ) care se ataseaza la scoici si se pun in sutien. Asteptam sa vad ce se intampla. A inceput Iancu sa planga si am simtit ca imi curg sanii. M-am uitat de curiozitate. Si intr-adevar isi merita banii. Tot lapticul care curgea din sani se strangea in scoici si nu in tampoane. Apoi am scos scoica si am turnat lapticul in sticluta (sterilizata). Pe cutie scrie ca scoicile nu trebuie purtate mai mult de 40 de minute ca sa nu faca presiune pe canalele galactofore. Ma gandeam sa le port si noaptea , chiar daca depasesc cele 40 de minute, dar cred ca imi trebuie un sutien care sa faca presiune foarte bine si sa nu "pierd" scoicile prin pat. Dar ar fi inconveniente si la dormit cred. Dar tot voi incerca asta intr-o noapte , dar cand voi fi mai odihnita.
Maine voi cauta pungute cat mai mici ca sa colectez lapticul in ele si sa pun la congelator.

Eu pentru lapte iau Nutrinatal si beau doar ceai de stimulare a lactatiei. Dar nu-i mai suport gustul si cred ca voi schimba si eu ceaiul acesta pe ceai de anasaon si chimen...macar pentru o vreme. Sper sa aiba acelasi efect.

Si la mine e mama saptamana aceasta ca e in vacanta. Si ma gandesc cu groaza ca sambata pleaca si iar raman singura si ca abia ma voi descurca. Asa ca profit la greu de ea si o exploatez. Mai e si o verisoara la mine si o exploatez si pe ea. Mama gateste si imi face curat, mai sta cu Iancu si ii vorbeste, iar vara-mea imi face masaj in fiecare zi de 2 ori. Dar de sambata se termina cu "luxul".... si ne dedicam iar 100% jobului de mamica. Bine macar ca am reusit saptamana aceasta sa ma odihnesc si eu mai bine....

oooooooooo...ce viata duci sapt asta! tzuc.gif
chiar vdc pleaca sambata iti face bine la psihic sa te vezi cu rudele ca eu simt ca tampesc... doh.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 4 2009, 02:39 AM) *
oooooooooo...ce viata duci sapt asta! tzuc.gif
chiar vdc pleaca sambata iti face bine la psihic sa te vezi cu rudele ca eu simt ca tampesc... doh.gif



Pai stii cum e ....mama tot mama e.....chiar daca putin peste o luna fac 29 de ani si eu la randul meu sunt mamica. Si chiar ma bucur ca mama e profesoara si ca are atatea vacante incat poate veni la noi mai des. iar cand e mama la noi ...nici nu stiu cand trece timpul . Nu-mi vine sa o las sa plece inapoi acasa.

Ma duc si eu la nani langa bebe Iancu.
Noapte buna mamici si jucaus.gif
Rose68
o bebelusha haioasa
http://www.youtube.com/watch?v=d2AIkm5iIq0
roxana83
buna dimineata mamici!
rose la mai multe lunite,parca au trecut numai decat doua luni.
geo se schimba repede bebe Lucas e tare frumusel cu hainutele alea.

anku si eu ii dau tot humana 1 de cand am venit din spital si ii merge bine cu el eu pun masura de laptic praf si pe urma doar jumatate din cantitatea de apa il agit bine si pe urma completez cu restul de apa si se dizolva punctele acelea.

ieri am fost la dr si era mare petrcere ca era ziua doctoritei si numai chef de pacienti nu aveau a cantarit-o pe o rabla de cantar pentru ca cel bun era inchis in alt cabinet si a zis ca are 4850g si in lungime nu a luat decat un cm dar eu am cantarit-o acasa si avea 5200 aproape si 58 cm si cand i-am zis a zis ca e diferenta de cantar(dar dacanu-i spuneam sa o masoare nici nu o masura ) m-a mai tinut si o jumatate de ora sa-mi dea postnatalul si o reteta ca intre timp mai vorbea si cu asistenta ,era sa le stranga sotul de gat pe amandoua.

iar pentru bubitela de pe fata mi-a spus sa-i dau doar cu musetel si cand i-am spus ca nu-i trec a zis sa o las asa ca o sa-i treaca ca asa fac copii.
vreau sa-mi caut alt doctor ca asta ma enerveaza rau .

o sa incersa mai punniste pozeca am mai crescut si noi.

nu mai pot sa pun tickerul oare de ce?

va pup
roxana83
nu merge nici poze nu stiu de ce a formatat sotul calculatorul ca luasem un mare virus si poate de aia o sa ii spun lui dupa-amiaza sa vada ce are.
acum ma duc ca doarme si sa apc sa fac si eu un pic de ordine.
anku
astazi am fost din nou la dr....de 2 sapt are cojite p fruntia si sprancene!mai intai am crezut ca sunt de la cosulete...si dr mi-a spus sa fiu multunita ca nu a aparut si p cap si ca nu exista crema cA oricum dc dispar vor reaparea!am ami citit p alte forumuri si termenul stiintific este dermatita seboreica si se datoreaza incompatibilitatii hormoniilor mamei cu cei ai copilului sau inhcompatibilitatea la proteinele laptelui!ce este mai grav este ca dr spune ca o sa-i treaca p la 6-8 luni!si p alte forumuri tot asa scrie numai ca mamicile s-au confruntat cu cojite in cap nu p fata!
aveti idee ce pot face ptr ca uleiul de masline nu da nici un rezultat ba chiar se extinde! crybaby.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Feb 3 2009, 10:55 PM) *
oana felicitari de un asa sot floare2.gif
fetele care dau de papica la bebe si lapte praf:am luat din nou humana nr 1 nu mai vreau sa-i dau pre si oricat as agita nu se dizolva punctele alea...ce sa fac?
e ultima dat cand folosesc humana ,acum chiar m-am convins...am fost la librarie si am luat o carte cu produse testate de oko test ptr bebici toate produsele si ce credeti ca am gasit?firme mai ieftine au calificativ mai bun decat humana... sad.gif
ca scutece pampers la calitate si confortabilitate este lider dar la pret... sad.gif sunt altele la juma de pret care se apropie f mult de calitatea pampers
am mai citit ca miere este absolut interzis sa dai copilului pana la un an si la baita este de preferat sa nu se foloseasca sapun deact ptr cap,cat despre ulei aceeasi poveste ca si la lapte:ce este scump nu este neaparat sa fie si bun!
[b]geo sa-ti traiasca flacaul ca el creste p zi ce trece ... tzuc.gif[/b]



QUOTE(Oanaaa @ Feb 3 2009, 10:59 PM) *
Geo ai o superbitate de baietel... pupici de la noi tzuc.gif
Rose la multe lunitze pt Anreeiutza shi multa multa sanatate hug.gif floare2.gif



QUOTE(oana petrina @ Feb 3 2009, 11:20 PM) *
Geo ce a crescut bebe Lucas. e un voinic. imi place cum l-ai imbracat e tare chipes. si eu ma amagesc ca-i raman ochii asa dar slabe sanse. chiar ultimele ramanem cu botezul si cred ca facem in aceasi zi pe 25 apr. o sa le rupa mainile nasilor.
Rose sa-ti traiasca dulceata mica.
Anku eu ii dau lapte Nan 1 si ii merge f bine cu el. o sa incerc si eu cu putica spr sa ma descurc.
si bebe Matei plange daca il las singurel. si e disperat sa stea cat mai mult in brate.e un mic alintat.
va pupam


Ai dreptate cu mainile nasilor.Mi le rupe mie de acum dar in cateva saptamani..

QUOTE(roxana83 @ Feb 4 2009, 11:33 AM) *
buna dimineata mamici!
rose la mai multe lunite,parca au trecut numai decat doua luni.
geo se schimba repede bebe Lucas e tare frumusel cu hainutele alea.

anku si eu ii dau tot humana 1 de cand am venit din spital si ii merge bine cu el eu pun masura de laptic praf si pe urma doar jumatate din cantitatea de apa il agit bine si pe urma completez cu restul de apa si se dizolva punctele acelea.

ieri am fost la dr si era mare petrcere ca era ziua doctoritei si numai chef de pacienti nu aveau a cantarit-o pe o rabla de cantar pentru ca cel bun era inchis in alt cabinet si a zis ca are 4850g si in lungime nu a luat decat un cm dar eu am cantarit-o acasa si avea 5200 aproape si 58 cm si cand i-am zis a zis ca e diferenta de cantar(dar dacanu-i spuneam sa o masoare nici nu o masura ) m-a mai tinut si o jumatate de ora sa-mi dea postnatalul si o reteta ca intre timp mai vorbea si cu asistenta ,era sa le stranga sotul de gat pe amandoua.

iar pentru bubitela de pe fata mi-a spus sa-i dau doar cu musetel si cand i-am spus ca nu-i trec a zis sa o las asa ca o sa-i treaca ca asa fac copii.
vreau sa-mi caut alt doctor ca asta ma enerveaza rau .

o sa incersa mai punniste pozeca am mai crescut si noi.

nu mai pot sa pun tickerul oare de ce?

va pup


Hainutele sunt lucrate de vecina mea belgianca de care va povesteam.Am sovait eu putin cand mi le-a adus ca aveam par de pisica pe ele, dar le-am curatat si sunt ok..

Multumim dragele mele prietene.Stiam ca vom fi fericite sa ne tinem jucaus.gif in brate dar pe zi ce trece parca BB Lucas si cu mine suntem impreuna dintotdeauna.Invat care ii sunt nevoile si el imi zambeste si vorbeste de fiecare data cand este multumit.
Am emotii pentru ca cel mai bine doarme pe burtica si chiar daca isi muta bine capul stanga dreapta si il tine ridicat nu stii niciodata.Si mai nou nu are rabdare la papica.Este agitat ca totul si pe urma da tot afara.Sper ca nu este din cauza amoxicilinei pe care o iau pentru infectie in gat.

Pe Lilly o cunoasteti?



Voi cum stati cu hormonii?Eu am vazut un film romantic in timp ce manca Lucas si am plans cu lacrimi de crocodil.Filmul Valul pictat.Super.



Restul filmului il gasiti pe youtube.

Fug sa profit ca doarme Lucas.
Rose68
Buna seara mamici si bebici
Spuneti-ne si noua daca bebeii vostri iau vitamine. Daca raspunsul este unul afirmativ puteti sa ne spuneti si ce anume v-a fost recomandat?
Pupam toti bebeii frumosi de decembrie.
byby2
QUOTE(anku @ Feb 4 2009, 09:25 PM) *
astazi am fost din nou la dr....de 2 sapt are cojite p fruntia si sprancene!mai intai am crezut ca sunt de la cosulete...si dr mi-a spus sa fiu multunita ca nu a aparut si p cap si ca nu exista crema cA oricum dc dispar vor reaparea!am ami citit p alte forumuri si termenul stiintific este dermatita seboreica si se datoreaza incompatibilitatii hormoniilor mamei cu cei ai copilului sau inhcompatibilitatea la proteinele laptelui!ce este mai grav este ca dr spune ca o sa-i treaca p la 6-8 luni!si p alte forumuri tot asa scrie numai ca mamicile s-au confruntat cu cojite in cap nu p fata!
aveti idee ce pot face ptr ca uleiul de masline nu da nici un rezultat ba chiar se extinde! crybaby.gif

asa am patit si noi.
avea niste cojite pe sprancene si in jurul nasucului. dermatoloaga mi-a recomandat gama mustela. in 5 zile i-au trecut. cojite in cap avem si noi si nu stim cu ce se rezolva.
am fost la 4 dr cu ea.
tina71
nu Rose, noua nu ne-a recomandat nimic . ne-a zis ca suntem baiat bine-dezvoltat si nu e nevoie.



byby2
QUOTE(anku @ Feb 4 2009, 09:25 PM) *
astazi am fost din nou la dr....de 2 sapt are cojite p fruntia si sprancene!mai intai am crezut ca sunt de la cosulete...si dr mi-a spus sa fiu multunita ca nu a aparut si p cap si ca nu exista crema cA oricum dc dispar vor reaparea!am ami citit p alte forumuri si termenul stiintific este dermatita seboreica si se datoreaza incompatibilitatii hormoniilor mamei cu cei ai copilului sau inhcompatibilitatea la proteinele laptelui!ce este mai grav este ca dr spune ca o sa-i treaca p la 6-8 luni!si p alte forumuri tot asa scrie numai ca mamicile s-au confruntat cu cojite in cap nu p fata!
aveti idee ce pot face ptr ca uleiul de masline nu da nici un rezultat ba chiar se extinde! crybaby.gif

renunta la ulei oricare ar fi el. asa mi-a spus dr si s-a vindecat complet.
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Feb 5 2009, 10:30 PM) *
Buna seara mamici si bebici
Spuneti-ne si noua daca bebeii vostri iau vitamine. Daca raspunsul este unul afirmativ puteti sa ne spuneti si ce anume v-a fost recomandat?
Pupam toti bebeii frumosi de decembrie.


vit K si inca un complex de vitamine A,B1,B2,B3,B5,B6,B8,C,D2,E care se numeste PROTOVIT
Vitaminele nu ti le recomanda neaparat daca nu este bine dezvoltat.

oana petrina
buna mami
noua nu ne-a recomandat nici-o vitamina. o sa intreb la 2 luni cxand mergem sa facem vaccinul.
am vazut filmul Geo cand nu eram insarcinata si am bocit o gramada.daca mai vrei sa plangi imi spui si-ti recomand si alte filme.smile.gif

Rose68
QUOTE(geocoto @ Feb 6 2009, 01:11 AM) *
vit K si inca un complex de vitamine A,B1,B2,B3,B5,B6,B8,C,D2,E care se numeste PROTOVIT
Vitaminele nu ti le recomanda neaparat daca nu este bine dezvoltat.




Buna dimineata
Bebelina mea are ritm inegal de dezvoltare. Saptamanile 6-7 a luat 550 gr, ceea ce pentru un prematur e bine. Saptamana 8 in schimb abia 100 de gr. Se vede si in alimentatia ei. Uneori papa 20ml ceai si 100 ml lapte, alteori cu chiu cu vai 50-60 ml lapte. Are la 2 luni 4100 gr. Medicul ei pediatru ne-a spus ca la varsta ei trebuia sa fie intre 4400-5400 gr.(2 luni-pentru fetite). Ne-a dus ca e totusi binisor avand in vedere ca: 1. ca e totusi prematur 2. ca a fost bolnavioara.
Nu uitati ca atunci cand am avut-o in spital (vreo 3 saptamani) a luat 200 de grame.
Vroiam sa intreb pediatru ce parere are de vitamine de aceea vroiam sa stiu cam ce anume se da la bebei.
Noua ne-a recomandat calciu dar e riscant datorita fontanelelor.
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Feb 6 2009, 09:58 AM) *
buna mami
noua nu ne-a recomandat nici-o vitamina. o sa intreb la 2 luni cxand mergem sa facem vaccinul.
am vazut filmul Geo cand nu eram insarcinata si am bocit o gramada.daca mai vrei sa plangi imi spui si-ti recomand si alte filme.smile.gif


Daaaa.Pe acesta l-am primit intamplator.

Pup,
Geo

PS BB Matei se agita la masa sau sta cumintel?Lucas parca pirde trenul asa de repede inghite la san, la biberon parca este mai calm.Cum stati cu colicile?
anku
QUOTE(byby2 @ Feb 6 2009, 01:01 AM) *
asa am patit si noi.
avea niste cojite pe sprancene si in jurul nasucului. dermatoloaga mi-a recomandat gama mustela. in 5 zile i-au trecut. cojite in cap avem si noi si nu stim cu ce se rezolva.
am fost la 4 dr cu ea.

ptr cap se prepara in farmciile cu laborator o vaselina silicilica(vaselina neutra cu aspirinha cica pisata)dar mai bine du-te la farmacie si prepara alea cica are pretul de numai 3 lei si are efecte super(il dai de 2 ori freci si gata).am mai citit p alte forumuri de inca o crema cu a (dc mai gasesc pagina iti scriu denumirea)dar cica e scumpa rau!din pacate eu nu pot fasce rost de nici un medicament din cele doua...am gasit ceva si aici dar sunt scumpe rau,nu sunt decontate de casa si atat farmacista cat si dr mi-a spus ca dispar si reapar cu sau fara crema aia!dar ma duc si o cumpar ...fara stirea sotului! tongue.gif poate ,poate...
eu aseara am dat cu ulei de bebe si p sprancene,in urechi,si p fontanela ca acolo ne-a aparut ,l-am bagat la baie,am sapunit de 2 ori si frecam tare si apoi am frecat cu prosopul si p sprancene si ce era uscat s-a dus!a ramas acum in anumite locuri de p sprancene coji si in alte piele frumoasa!sper sa nu mai apara si sa ne curatam...incearca cu vaselina salicilica ptr cap!
t poop si sa scapam de cojite...sa imi spui te rog in cat timp s-au dus cojile de p fata la voi si ce ai facut cu caputul!
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 6 2009, 12:30 AM) *
Buna seara mamici si bebici
Spuneti-ne si noua daca bebeii vostri iau vitamine. Daca raspunsul este unul afirmativ puteti sa ne spuneti si ce anume v-a fost recomandat?
Pupam toti bebeii frumosi de decembrie.

vit d ca cica din cauza ca ei cresc repede avcum este nevoie de vit d care este singura vit care nu se gaseste in lapte...calciu se fixeaza bine dc este si vit d!
vit k ne-a dat cand am fost la dr asistenta cu o siringa in gura si gata!aaaa.si mai luam ceva cu flour ptr dinti care mie mi se pare o tampenie.... tzuc.gif p andreiuta
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 6 2009, 12:25 PM) *
Buna dimineata
Bebelina mea are ritm inegal de dezvoltare. Saptamanile 6-7 a luat 550 gr, ceea ce pentru un prematur e bine. Saptamana 8 in schimb abia 100 de gr. Se vede si in alimentatia ei. Uneori papa 20ml ceai si 100 ml lapte, alteori cu chiu cu vai 50-60 ml lapte. Are la 2 luni 4100 gr. Medicul ei pediatru ne-a spus ca la varsta ei trebuia sa fie intre 4400-5400 gr.(2 luni-pentru fetite). Ne-a dus ca e totusi binisor avand in vedere ca: 1. ca e totusi prematur 2. ca a fost bolnavioara.
Nu uitati ca atunci cand am avut-o in spital (vreo 3 saptamani) a luat 200 de grame.
Vroiam sa intreb pediatru ce parere are de vitamine de aceea vroiam sa stiu cam ce anume se da la bebei.
Noua ne-a recomandat calciu dar e riscant datorita fontanelelor.

eu zic ca a luat bine 2 kg in in 6 sapt practic ca in primele 3 sapt a luat 200 gr deci raman 6 sapt ptr 2 kg!si mie mi se pare ca ok ca si al meu acum are 6 kg si are 6 sapt acum merge p 7!unde mai pui ca a fost prematura si bolnavioara...deci eu zic ca e bine...nu mai fi supi tzuc.gif
byby2
QUOTE(anku @ Feb 6 2009, 02:29 PM) *
ptr cap se prepara in farmciile cu laborator o vaselina silicilica(vaselina neutra cu aspirinha cica pisata)dar mai bine du-te la farmacie si prepara alea cica are pretul de numai 3 lei si are efecte super(il dai de 2 ori freci si gata).am mai citit p alte forumuri de inca o crema cu a (dc mai gasesc pagina iti scriu denumirea)dar cica e scumpa rau!din pacate eu nu pot fasce rost de nici un medicament din cele doua...am gasit ceva si aici dar sunt scumpe rau,nu sunt decontate de casa si atat farmacista cat si dr mi-a spus ca dispar si reapar cu sau fara crema aia!dar ma duc si o cumpar ...fara stirea sotului! tongue.gif poate ,poate...
eu aseara am dat cu ulei de bebe si p sprancene,in urechi,si p fontanela ca acolo ne-a aparut ,l-am bagat la baie,am sapunit de 2 ori si frecam tare si apoi am frecat cu prosopul si p sprancene si ce era uscat s-a dus!a ramas acum in anumite locuri de p sprancene coji si in alte piele frumoasa!sper sa nu mai apara si sa ne curatam...incearca cu vaselina salicilica ptr cap!
t poop si sa scapam de cojite...sa imi spui te rog in cat timp s-au dus cojile de p fata la voi si ce ai facut cu caputul!

in 5 zile. i-am dat de 3 ori pe zi si spalata cu apa plata cu compresa sterila inainte de ungere.
fetitei mele i-au aparut la 3 sapt. acum avem 7 sapt si nu avem decat cojite in cap.
cand i-au aparut avea cosulete in cap, piept, fata, apoi s-au uscat si parca s-au inmultit,
dr ei mi-a spus sa ii dau antibiotic, alta dr de la gomoiu sa o spal cu hipermanganat, o dermatoloaga mi-a spus sa o sau cu o crema cu antibiotic. chiar am dat-o si i-am facut mai mult rau.
asa am ajuns la dermatoloaga care mi-a recomandat gama mustela-stelatopia pt spalat si crema stelatria pt uns pe bubite si la cojite pe corp si fata

pt ingrijire zilnica- hidra bebe-tot mustela
pt cojitele din cap mi-a spus sa ii i-au tot mustela doar dc se inmultesc, nu s-au inmultit, din contra, dar parca nu mai trec, le avem de 2 sapt
o sa caut o farmacie cu lab sa ce crema pe care mi-ai recomandat-o.
notworthy.gif
byby2
QUOTE(Rose68 @ Feb 6 2009, 12:25 PM) *
Buna dimineata
Bebelina mea are ritm inegal de dezvoltare. Saptamanile 6-7 a luat 550 gr, ceea ce pentru un prematur e bine. Saptamana 8 in schimb abia 100 de gr. Se vede si in alimentatia ei. Uneori papa 20ml ceai si 100 ml lapte, alteori cu chiu cu vai 50-60 ml lapte. Are la 2 luni 4100 gr. Medicul ei pediatru ne-a spus ca la varsta ei trebuia sa fie intre 4400-5400 gr.(2 luni-pentru fetite). Ne-a dus ca e totusi binisor avand in vedere ca: 1. ca e totusi prematur 2. ca a fost bolnavioara.
Nu uitati ca atunci cand am avut-o in spital (vreo 3 saptamani) a luat 200 de grame.
Vroiam sa intreb pediatru ce parere are de vitamine de aceea vroiam sa stiu cam ce anume se da la bebei.
Noua ne-a recomandat calciu dar e riscant datorita fontanelelor.

inceraca sa nu ii mai dai ceai inainte de masa ci intre mese ca sa iti bea mai mult lapte. si incearca bonisanul- cica stimuleaza apetitul. eu ii dau ceiutul cu 10 pic de bonisan intre mese ca sa imi bea mai mult la masa.
voi cate mese aveti pe zi?
moi avem cam 7: 5 de san mai dese si 2 cu biberon, dar mai mult de 120 ml nu bea nici ea
geocoto
QUOTE(byby2 @ Feb 6 2009, 05:26 PM) *
inceraca sa nu ii mai dai ceai inainte de masa ci intre mese ca sa iti bea mai mult lapte. si incearca bonisanul- cica stimuleaza apetitul. eu ii dau ceiutul cu 10 pic de bonisan intre mese ca sa imi bea mai mult la masa.
voi cate mese aveti pe zi?
moi avem cam 7: 5 de san mai dese si 2 cu biberon, dar mai mult de 120 ml nu bea nici ea


este enorm 20ml ceiut inainte de masa.eu ii dau 2-3 gurite de sete sau cand nu este lapticul gata sa-l mai amagesc putin.El saracutul bea orice ii pui la gurita de asta nu-l las nici la laptic sa nu-l dolofanim prea tare.
Si noi tot 7 mese aveam dar incerc sa-l obisnuiesc sa pape la 3-4 ore diferenta intre mese desi imi curg sanii tare daca nu-i golesc.Aici Dr mi-a zis daca ii dau 120 ml sa las 4 ore diferenta intre mese.Acum merg pe 100ml la 3 ore sau san cand nu este ff agitat de am impresia ca o sa-i rupa.

Pupam Geo si Lucas
oana petrina
bebe Matei are 7mese pe zi si uneori papa si 140ml. are zile in care mananca frumos si zile in care mai mult da laptele pe langa biberon decat sa inghita. dar face mare scandal cand ii este foame. ceai ii fac cam 60ml pe zi si ii dau cate o gurita cand mi se pare ca-i este sete.
Geo iti recomand filmele IF ONLY , P.S. I LOVE YOU, CHANGELING, ME AND MARLEY, si o sa-mi mai amintesc sa-ti spun si altele.
va pupam
anku
bebe al meu mananca din ora in ora dc sta treaz si altfel la 2 ore jumatate....voi cum i-ati inv sa manance la 3-4 ore!?
anku
QUOTE(byby2 @ Feb 6 2009, 07:19 PM) *
in 5 zile. i-am dat de 3 ori pe zi si spalata cu apa plata cu compresa sterila inainte de ungere.
fetitei mele i-au aparut la 3 sapt. acum avem 7 sapt si nu avem decat cojite in cap.
cand i-au aparut avea cosulete in cap, piept, fata, apoi s-au uscat si parca s-au inmultit,
dr ei mi-a spus sa ii dau antibiotic, alta dr de la gomoiu sa o spal cu hipermanganat, o dermatoloaga mi-a spus sa o sau cu o crema cu antibiotic. chiar am dat-o si i-am facut mai mult rau.
asa am ajuns la dermatoloaga care mi-a recomandat gama mustela-stelatopia pt spalat si crema stelatria pt uns pe bubite si la cojite pe corp si fata

pt ingrijire zilnica- hidra bebe-tot mustela
pt cojitele din cap mi-a spus sa ii i-au tot mustela doar dc se inmultesc, nu s-au inmultit, din contra, dar parca nu mai trec, le avem de 2 sapt
o sa caut o farmacie cu lab sa ce crema pe care mi-ai recomandat-o.
notworthy.gif

noi avem deja de 2 sapt cojite p sprancene...dar acum parca se mai duc...sper sa nu reaapara floare2.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Feb 6 2009, 10:04 PM) *
bebe al meu mananca din ora in ora dc sta treaz si altfel la 2 ore jumatate....voi cum i-ati inv sa manance la 3-4 ore!?


Pai depinde cum ii dai mai exact sa pape...Ca daca papa cate 20ml e normal sa pape din ora in ora.Trebuie sa contezi minimum 90ml la o masa si pe urma incearca sa-i maresti intervalul intre mese chiar daca mai si plange.Joaca-te cu el, oboseste-l bine si poate si adoarme.
Multumim Oana pt filme, duminica viitoare sper sa terminam cu mutatul si apoi sa avem timp de filme.

Pupam BB-lusii mancaciosi.
anku
doh.gif poate nu ma credeti dar mananca cate 60-90 ml p ora noaptea 140 ml la 2 ore jumate...o sa incrc si eu sa-i fac ordine in mese...inainte manca din juma in juma de ora dar mi-a spus simina ana ca sa nu-i mai dau asa ca d aia are colici si il doare burtica!
merci!
geocoto
QUOTE(anku @ Feb 7 2009, 02:25 PM) *
doh.gif poate nu ma credeti dar mananca cate 60-90 ml p ora noaptea 140 ml la 2 ore jumate...o sa incrc si eu sa-i fac ordine in mese...inainte manca din juma in juma de ora dar mi-a spus simina ana ca sa nu-i mai dau asa ca d aia are colici si il doare burtica!
merci!


Este putin cam multicel.Are dreptate simina fa-i ordine la mese.Eu i-am redus la 100ml la 3 ore si vad ca nu-l mai doare burtica.Tot nervos este dar macar doarme bine noaptea.Cand n-are rabdare sa treaca 3 ore il mai pacalesc cu ceiut de chimen si anason.
anku
astazi am ras la bebe si a ras si el la mine!ca un ingeras....sa ma topesc si mai multe nu! partners.gif
mama spunea sa-i bag un pic de gris ca cica si eu eram mai mancacioasa....ce parere aveti?Stiu ca dc introduc ceva in mesele bebelusului in afara d lapte ar putea avea dureri...mama spune ca mi-a dat gris de la o luna sisupa de legume de la 2 luni si nu am avut nimic! oFloare.gif
dc i dau ceai fara sa-i dau si lapte urla de ne aude tot blocul.... laugh.gif
geo desi simt sanii plini nu scot mai mult de 90 ml la 5 ore si ceaiuri ptr alaptare am baut de imi iasa p urechi laugh.gif crezi ca urmeaza sa il pierd?ce bine ca ai destul laptic ptr bebe.... tzuc.gif
pupam toti bebeii si mamicile.... tzuc.gif

de 5 nopti doarme fiecare in patul lui si am reusit deocamdata sa scapam si de cojite bananab.gif ...sper sa nu apara si in cap desi deocamdata e curat....
floricel
Ce norocoasa esti ca doarme la el in patut al meu nu vrea deloc simte imediat cum il pun la el in patut,si imi este asa de drag patutul ca imi pare rau ca nu il foloseste.

Si noi am fost la pediatru la control de o luna si ne-a iesit hemoglobina cam micuta si ne-a dat sa luam fier hasmann si vitamina c.
De mancat de unde stiti cat mananca la o masa? Eu il alaptez pana goleste sanii si daca incepe sa planga ca mai vrea ii dau si supliment lapte praf cam inca 45ml desi pediatra ne-a spus numai san.Dar ce sa ii fac daca plange cu sanul in gura ....

Voi ce lapte dati la bebelusi ca sa nu ii doara burticuta?
Al meu urla inainte sa iasa afara de imi vine sa plang de mila,iese normal nu tare dar il doare burtica si plange pana se face rosu rosu si da din picioruse sad.gif

Rose68
QUOTE(floricel @ Feb 9 2009, 06:40 PM) *
Ce norocoasa esti ca doarme la el in patut al meu nu vrea deloc simte imediat cum il pun la el in patut,si imi este asa de drag patutul ca imi pare rau ca nu il foloseste.

Si noi am fost la pediatru la control de o luna si ne-a iesit hemoglobina cam micuta si ne-a dat sa luam fier hasmann si vitamina c.
De mancat de unde stiti cat mananca la o masa? Eu il alaptez pana goleste sanii si daca incepe sa planga ca mai vrea ii dau si supliment lapte praf cam inca 45ml desi pediatra ne-a spus numai san.Dar ce sa ii fac daca plange cu sanul in gura ....

Voi ce lapte dati la bebelusi ca sa nu ii doara burticuta?
Al meu urla inainte sa iasa afara de imi vine sa plang de mila,iese normal nu tare dar il doare burtica si plange pana se face rosu rosu si da din picioruse sad.gif



Buna seara!
Eu ii dau lapte TOPFER, are formula PRE care este recomandata bebelusilor care se hranesc si cu san. In primul rand nu constipa cum fac altele tipuri de lapte.
Dar laptele nu prea ai voie sa il schimbi decat in cazuri deosebite. Sfatuieste-te mai intai cu pediatrul. El iti poate da ce e mai bun pentru puiutul tau.
A mea bebelina sta si doarme ziua in patut, dar cand vine taticul de la serviciu gata s-a terminat..........Andreiuta sta pana dimineata cu noi.
Pup mamicile si bebeii
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 10 2009, 10:57 AM) *
Buna seara!
Eu ii dau lapte TOPFER, are formula PRE care este recomandata bebelusilor care se hranesc si cu san. In primul rand nu constipa cum fac altele tipuri de lapte.
Dar laptele nu prea ai voie sa il schimbi decat in cazuri deosebite. Sfatuieste-te mai intai cu pediatrul. El iti poate da ce e mai bun pentru puiutul tau.
A mea bebelina sta si doarme ziua in patut, dar cand vine taticul de la serviciu gata s-a terminat..........Andreiuta sta pana dimineata cu noi.
Pup mamicile si bebeii

rose dc i dau si lapte de mama tb lapte pre?ca eu i dau si lapte de la mine vreo 4 mese dar am luat acum laptic nr 1...culmea am obs ca de cand i dau nr 1 nu mai are colici unsure.gif dar oare pre satura la fel de bine ca si nr 1? tzuc.gif
floricel si eu am schimbat lapticul de vreo 3 ori...ce te pot sfatui este ca nu neaparat ce este scump este bun!eu una asa am patit.... tzuc.gif
oana petrina
buna mamici
noi suntem bine am inceput sa zambim f des sa fim atenti la anumite lucruri. dormim noaptea f bine. acum ma gandesc la vaccinul care se apropie. ma gandesc sa-i fac INFARIX HEXA am inteles ca e cel mai bun. voi ce parere aveti?
va pupam
EMY2000
QUOTE(andra20 @ Nov 27 2008, 04:37 AM) *

ea este eli-marie



QUOTE(andra20 @ Nov 27 2008, 04:38 AM) *

ea este claudia


ce printese frumoase ai tu.sa iti traiasca.
EMY2000
ne primiti si pe noi chiar daca suntem ceva mai mari??????
mihai-antonie....9 decembrie 2000, iar pe mami o cheama emy. rolleyes.gif

pupici la toti bebei dulci si frumosi.
maryhynt
QUOTE(EMY2000 @ Feb 11 2009, 10:19 AM) *
ne primiti si pe noi chiar daca suntem ceva mai mari??????
mihai-antonie....9 decembrie 2000, iar pe mami o cheama emy. rolleyes.gif

pupici la toti bebei dulci si frumosi.


da cum sa nu ! bine ati venit!
anku
QUOTE(EMY2000 @ Feb 11 2009, 12:19 PM) *
ne primiti si pe noi chiar daca suntem ceva mai mari??????
mihai-antonie....9 decembrie 2000, iar pe mami o cheama emy. rolleyes.gif

pupici la toti bebei dulci si frumosi.

bine ati venit!!!![/
EMY2000
QUOTE(maryhynt @ Feb 11 2009, 03:31 PM) *
da cum sa nu ! bine ati venit!



QUOTE(anku @ Feb 11 2009, 03:34 PM) *
bine ati venit!!!![/



tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.