Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Andymar
Bună mamici, văd că de vineri e pustiu prin zonă... Ce faceți, pe unde sunteți? Cred că ați intrat în febra sărbătorilor, curățenie, cumpărături, prăjituri... de copii nu mai zic. Noi ne-am chefuit ieri iar Mihăiță a dormit azi noapte 11 ore!!
anku
QUOTE(Andymar @ Dec 12 2011, 12:58 PM) *
Bună mamici, văd că de vineri e pustiu prin zonă... Ce faceți, pe unde sunteți? Cred că ați intrat în febra sărbătorilor, curățenie, cumpărături, prăjituri... de copii nu mai zic. Noi ne-am chefuit ieri iar Mihăiță a dormit azi noapte 11 ore!!

Buna si de la noi....
eu o iau razna ca am prins 10 zile dintr-o bucata fara liber....pffffffffffiiiiiii...pai simt oboseala in oase practic...sunt beata de oboseala si-mi pierd echilibrul...sunt curioasa ce or avea de gand p sapt viitoare adr eu mor dc mai prind inca 10 zile asa fara nici unb liber!!!vii de la lucru...da-i bice in casa...sotul mai are ceva proobl cu masina...asa ac raman si cu Darius...tai-o apoi repede al curs...jar!!!
ar tb sa ma duc sa ma culc...dar colac peste pupaza tb sa-mi fac si un rezumat in fiecare luna la ce fac!!!asa ca pune-te si compune!!!ehhhhhhh....
cel putin sa multumim lui Dumnezeu....suntem sanatosi!!!
brad inca nu am cumparat...imi propusesem iar sa schimb covorul ca ma calca p nervi...iar nu am reusit!!!asa ceva nu ai vazut...nu mai ajung!!!si sa zugravim ar tb...dar cred ca mai degeaba carpeli ca in ritmul asta clar ca nu se poate!!!

Andymar...f bine ac v-ati distrat!!!
Simina...m-am gandit azi al voi!!!cum a fost la serbare???
Geo ...cum va mai simtiti???

va poopici...si ne auzim!!!
anku
unde sunteti mai mamicutelor???

cu pregatiri???
Andymar
QUOTE(anku @ Dec 13 2011, 05:22 PM) *
unde sunteti mai mamicutelor???

cu pregatiri???


Bună, noi abia ne-am trezit din somnul de după amiază, am făcut azi o plimbare luuungă de tot. Nu e mare Bistrița dar e frumos și jumate oraș am vizitat azi. Selena a vrut să vadă iar patinoarul și orășelul copiiilor, am dus-o pe acolo și ne-am oprit și prin câteva magazine cu hainute. A fost o figura, se tot învârtea printre umerașe și zicea "uite mami, asta oale îi bună la Mihăiță?" sau "uite ce am găsit eu pentu fățiolul meu!" și multe altele de toate vânzătoarele râdeau de noi. S-apoi la cât de sociabilă de fiică-mea nu a ieșit de nicăieri fără o bombonică, ceva... Face ce face și zilnic primește, câteodată și oamenii pe stradă se opresc la ea sau îi dau câte o bomboană de nu știu cum să reacționez, mi-e și frică să iau de la străini. Și în piață ce credeți că mi-a făcut, a vrut struguri și până m-am învârtit eu să caut o ciorchină, ea deja "gustase" 2 boabe de la altă tarabă. Când a văzut nenea că o cert i-a mai dat și o ciorchină întreagă cadou, așa că am ajuns cu două acasă. S-apoi nu vă zic că la tot ce vede în vitrină trebuie să comenteze ceva, nu-i tace gurița deloc, noroc că nu-mi și cere tot ce vede. Anku în loc să te odihnești puțin, prăjituri, cumpărături, săraca de tine ești tot o treabă... Lasă mami că trece și o să te bucuri din plin de sărbători. Știu că la voi se lucrează la greu, pe fratele meu încă nu îl lasă acasă că lucrează în construcții și trag de ei că încă e vreme bună. Zice că dacă și între sărbători il cheamă la lucru nu mai are rost să vină pt 3 zile că cheltuie mult. Măcar bine că plătesc mai mult în perioada asta... Adriana pe unde ești, cum a fost la serbare? Geo voi ce mai faceți, mai are Lucas febră? Să vă faceți bine cât de repede, vă pupăm!
anku
QUOTE(Andymar @ Dec 13 2011, 04:54 PM) *
Bună, noi abia ne-am trezit din somnul de după amiază, am făcut azi o plimbare luuungă de tot. Nu e mare Bistrița dar e frumos și jumate oraș am vizitat azi. Selena a vrut să vadă iar patinoarul și orășelul copiiilor, am dus-o pe acolo și ne-am oprit și prin câteva magazine cu hainute. A fost o figura, se tot învârtea printre umerașe și zicea "uite mami, asta oale îi bună la Mihăiță?" sau "uite ce am găsit eu pentu fățiolul meu!" și multe altele de toate vânzătoarele râdeau de noi. S-apoi la cât de sociabilă de fiică-mea nu a ieșit de nicăieri fără o bombonică, ceva... Face ce face și zilnic primește, câteodată și oamenii pe stradă se opresc la ea sau îi dau câte o bomboană de nu știu cum să reacționez, mi-e și frică să iau de la străini. Și în piață ce credeți că mi-a făcut, a vrut struguri și până m-am învârtit eu să caut o ciorchină, ea deja "gustase" 2 boabe de la altă tarabă. Când a văzut nenea că o cert i-a mai dat și o ciorchină întreagă cadou, așa că am ajuns cu două acasă. S-apoi nu vă zic că la tot ce vede în vitrină trebuie să comenteze ceva, nu-i tace gurița deloc, noroc că nu-mi și cere tot ce vede. Anku în loc să te odihnești puțin, prăjituri, cumpărături, săraca de tine ești tot o treabă... Lasă mami că trece și o să te bucuri din plin de sărbători. Știu că la voi se lucrează la greu, pe fratele meu încă nu îl lasă acasă că lucrează în construcții și trag de ei că încă e vreme bună. Zice că dacă și între sărbători il cheamă la lucru nu mai are rost să vină pt 3 zile că cheltuie mult. Măcar bine că plătesc mai mult în perioada asta... Adriana pe unde ești, cum a fost la serbare? Geo voi ce mai faceți, mai are Lucas febră? Să vă faceți bine cât de repede, vă pupăm!

pai cum sa nu primeasca cand este o scumpica??deci ati fost toti 3 la plimvbarica!!!f bine...am auzit ca si in Ro sunt temp ca si cum ar fi primavara....sau cel putin asa temp vin!!!lasa ca asa e bine...sa nu-i taca gurita chiar dc ne nenoroceste de cap....hi hi...asa ma intreaba si Darius tot!!!
tu mami cand ne pui si noua niste pozite cu Selena si Mihaita???
da ....asa face si al meu...desi nu e bine...se serveste singur...merele de ex...numai alea mai mari si ami scumpe...o musca si apoi la altul....iti dai seama ca tb sa cumpar tot...dar nu mi-i de cumparat dar stii ac sunt date cu ceara sau mai stiu eu ce....si sa nu mai muste!!!daaaaaaa...pot spune ac desi9 nemtii sunt mai reci...Darius a primit de la necunoscuti mai mult decat a primit de la rude!!!! liwlol.gif liwlol.gif toti paputoii ce-i are, sunt primiti efectiv asa p strada ca a intrata in vb cu cineva....pai asa a facut si cu o sefa a mea dar d p tura cealalta...ne-am intalnit asa intamplator in parc....si Darius atata a vrajit-o atata a intrebat-o...ca aia acum nu mai stie cum sa-mi faca csa ma invete si sa faca totul sa fie bine desi o stie lumea de om al naibii!!!dar asa a vrajit-o fii-meu ca are complet un alt comp cu mine...pot spune ca este o dulce...a indulcit-o fii-meu!!! liwlol.gif
pai tocmai de aia spuneam ca nu ma apuc de gateli vai nu stiu cum...de sarbatori!!!pai inca nu stiu dc am liber 100% ...de Craciun tot...ca vad ca parca tot mai multi vin...asa ceva nu ai vazut...la preturile care le practica astia ca sunt piperati ...si sunt mii de clienti p zi...astazi a spus directoarea...da ce?? am facut contract cu Medi sa vina aici in fiecare an???m-a bufnit rasul...ea care nu pierde nici o ocazie, a pucat-o azi disperarea ac nu ami stia cum sa mai programeze salile...pt ac sunt 600 persoane...cu kongress si toate mesele!!!
da...acum se lucra din plin...cred ca si in constructii pt ca vremea este f buna....stiu ca dc se lucra duminica primesti 50% mai multi bani...si sambata dupa 14...numai ca eu nu intru in categoria asta...deocamdata sunt Azubi...ma calific...dar las ac-mi vine si mie randul!!!fiindca acum ma calific eu lucru duminica si sarbatorile p acelasi fix!!!si am rams tablu cand am vazut cat mi-a mai ramas dupa ce au tras impozit si asigurari...nici nu zic ca va vine sa radeti!!!macar pot spune ac ador ce fac acolo !!!macar nu simt timpul...9 ore trec ca si cum ar fi numai 4!!!asa mult imi place...eu nu am mai facut din astea...dar este superb sa lucrezi intr-un bussiness-hotel-restaurant si sa inveti sa faci totul exact perfect ca la carte!!!!nici nu m-am gandit vreodat ca s-ar putea sa-mi placa asa ceva...dar uite cum se descopera omul!!

ati luat bradut...gata impodobit???
parca eu nu mai rabdare ...mai astept asa pana in 17-18...ca de abia astept sa ma bradut in casa!!!!

cumparaturi???pai mai mult covorul sa mi-l cumpar...ac celalte!!!praf de ele...mintenas am dat o tura cu caruciporul si cu Darius la magazin...maine sa-mi pun niste pachete...de fapt sa mi le duca Mishi...

noi tot fara masina...dc vad eu masina pana in mai 2012 sa zic merci...desi banii sunt!!!asa greu se decide...ca e decizia lui ac eu nu conduc!!!am tot gasit...dar una parac are prea multe...alta e diesel...alta e departe...si ui asa!!!!si ce-as fi dat in zilele urmatoare numai ture la sauna!!!!de dimineata pana seara...desfat total...nu dau nici un concediu in insule p ce am acolo!!!

daaaaaa...pai pt 3 zile nu se merita sa bati atata drum din Köln....hai ac Germania o trece bine....dar mie Ungaria mi se pare o eternitate...nici nu pricep ce zic aia p schilduri!!!! liwlol.gifm1...m0!!!! si au si construit mult si construiesc in continuare....ma rrefer la autostrazi ca dc nu ai gps cu material actualizat din 2011 s-ar putea sa mai iei si teapa!!!ca sa nu zic ca am ramas fara benzina...si stiti cat ne-au luat in vara p litru???1.78 euro p litru....hi hi...si era in Germania atunci 1.51!!!aiiiiiiii...smecheri is astia!!!
poate primeste mai liber...ca totusi peste o sapt au zis ac vine zapada....hi hi...mna...dar este nasol pt maina si condus...brrrrrr...face cam 2 zile sau???
anku
p repeat.....


mai ales inceputul imi place....

anku
Darius este cu tati al un loc de joaca...vin cam peste o ora...a zis tati sa ma relaxez nitel....ca-s rupta!!! liwlol.gif
beau un pahar de sect...si fac pachetele...aaaaaaahhhhhhh...si tb sa mananc o lista de coduri....ca de 2 sapt spun ca invat!!!si nu mai invat!!! unsure.gif


Siminaaaaaaaaa...vino cu berichtul!!!!cum a fost la serbare si cum v-ati petrecut sambata???ti-a adus cumva mosul ami devreme un tel??? hi.gif

Geo...dragilor...cum va mai simtiti???
geocoto
Buna mamici,

Lucas isi revine incetisor.Inca tuseste si are secretii dar ii fac in continuare aerosoli.Virusul care l a avut este RSV si este destul de agresiv mai ales la varsta lor.L am luat si eu si sotul dar la noi este mai bland pt ca avem ceva anticorpi .
Se manifesta cu durere de gat si sinusuri, curge nasul, si tuse.Iar la copii cu temperatura ridicata.Ideal este sa se spele mainile de multe ori atunci cand sunt intr o colectivitate desi la cum isi tusesc piticii unul in nasul celuilalt... si isi sterg nasucul pe maneca..nu mai zic wife.gif .
Anku parca mi ar place sa am si eu activitate asa noua si placuta dar la cat zici ca te muncesc astia..aiaiai wacko.gif .
Andreea este bine sa fie asa sociabila Selena.O sa se integreze cu usurinta in viata asa.Si Lucas este destul de sociabil dar mai ales cu adultii desi in primele 5 minute se ascunde.Si pe el l am invatat sa nu ceara in magazine dar tot il mai apuca cate o criza cand i se pune pata pe ceva.Ce grijulie este ea cu fratiorul ei. eusa_clap.gif
Adriana pe unde sunteti?Cum a fost la serbare?
De ziua lui i am rezervat la o sala de jocuri si vor veni 4 copilasi pe 23 dar cred ca am mai scris.V am trimis si voua un site si cred ca de acolo voi comanda ceva cadouase pt fini si prietenii lui Lucas de Craciun ca nu ajung sa fac mare lucru altfel.
Nici bradul nu la m cumparat inca desi am vorbit azi cu sora mea si parca suna ciudat cand ii spuneam de artificial cand noi am avut toata copilaria natural de Craciun.
Spor la treaba si la cumparaturi.
Pup oFloare1.gif
geocoto
Infectii cu virusul sincitial respirator

AGENT ETIOLOGIC
Virusul sincitial respirator (RSV) este un membru al familiei Paramixoridae si cuprinde genul Pneumorus. RSV este un rus cu anvelopa, are diametrul de 150 pana la 300 nm si este denumit astfel deoarece prin replicare rala se produce fuzionarea celulelor invecinate intr-un larg sincitiu multinuclear. Genomul de ARN monocatenar contine codul a 10 proteine rale specifice. ARN-ui ral este inglobat intr-o nucleocapsida elicoidala inconjurata de o anvelopa lipidica ce contine doua glicoproteine, dintre care una este proteina G, cu care rusul se ataseaza de celule, iar cealalta este proteina F (sau de fuziune), proteina ce favorizeaza intrarea rusului in celula prin fuzionarea membranelor celulei gazda si a rusului. Pana nu demult se considera ca rusul sincitial respirator constituie un singur tip antigenic, dar descoperiri recente au dus la concluzia ca exista doua grupuri distincte (A si cool.gif si multe subtipuri ale fiecarui grup. Semnificatia epidemiologica si clinica este in curs de cercetare.

EPIDEMIOLOGIE
RSV este principalul agent patogen al cailor respiratorii la sugari si reprezinta cauza majora a afectiunilor cailor respiratorii inferioare la copii mici. Infectia cu RSV este raspandita in intreaga lume si se manifesta adesea in epidemii anuale, ce apar mai ales la sfarsitul toamnei, iarna si primavara si pot dura pana la cinci luni. Virusul este rar intalnit in timpul verii. Cea mai inalta rata a imbolnarilor se inregistreaza la copin de 1-6 luni, in special la cei in varsta de 2-3 luni. Numarul de imbolnari in timpul epidemiilor este extrem de mare, ajungand pana la 100% in crese, unde multi copii sunt predispusi datorita varstei. Infectia cu RSV este cauza a 20-25% din cazurile internate de pneumonie la sugari si copii mici si a 75% din cazurile de bronsiolita la aceste grupe de varsta. S-a estimat ca mai mult de jumatate din sugarii supusi riscului de imbolnare se vor infecta in cursul unei epidemii cu RSV.
La copin mai mari si la adulti, reinfectarea cu RSV este frecventa, dar boala este mai usoara decat la sugari. Un sindrom similar racelii comune este reprezentativ pentru infectia cu RSV la adulti. Afectiuni severe ale cailor respiratorii inferioare insotite de pneumonie pot aparea la adultii varstnici, frecvent spitalizati, sau la cei ce urmeaza tratamente sau sufera de maladii ce duc la scaderea imunitatii, inclusiv primitorii de transte de maduva osoasa sau organe solide. RSV este, de asemenea, un important agent patogen nosocomial si poate infecta pacientii internati in sectiile de pediatrie, precum si personalul medical pediatric, intr-un procent de 25-50% in cursul unei epidemii. Si infectarea celorlalti membri la aparitia unui caz intr-o familie este frecventa, imbolnarea unei persoane ducand in 40% din cazuri la imbolnarea altor membri ai familiei.
RSV se transmite prin contact direct cu mana sau obiectele unei persoane contaminate, sau prin autoinoculare la nivelul conjunctivelor sau al mucoasei nazale. Raspandirea rusului se face si pe cale aeriana, prin stranut si tuse, dar este ineficient raspandit prin particule aeriene fine. Perioada de incubatie a bolii este de aproximativ 4-6 zile; perioada de stare dureaza mai mult de doua saptamani la copil, la adult fiind mai scurta.

PATOGENEZ
Se cunoaste putin despre histopatologia infectiilor minore cu RSV. In pneumonii si bronsiolite severe se poate identifica necroza epiteliului bronsiolar, precum si un infiltrat peribronsiolar cu limfocite si celule mononucleare. De asemenea, se mai poate constata o ingrosare a tesutului interalveolar, precum si umplerea cu lichid a spatiului alveolar. Caracteristicile raspunsului imun la RSV nu sunt inca bine precizate. Deoarece reinfectiile apar des si sunt asociate si cu reaparitia simptomatologiei, se pare ca imunitatea dobandita dupa o prima infectie este incompleta si de scurta durata.
Efectul cumulativ al multiplelor infectii duce insa la aparitia unor forme mai usoare de boala si induce o protectie temporara. Studii pe voluntari sanatosi, la care s-a produs o infectare experimentala, au aratat ca prezenta la nivel nazal a anticorpilor neutralizanti IgA confera o protectie mai buna decat existenta anticorpilor serici. Studii efectuate la sugari au aratat ca anticorpii de origine materna determina o oarecare protectie fata de infectarea cailor aeriene inferioare, forme severe de boala manifestandu-se la sugari cu nivel scazut de anticorpi serici de origine materna. Boala relativ severa observata la pacientii imunodeprimati si la modelele animale experimentale indica faptul ca imunitatea mediata celular este un important mecanism al apararii gazdei fata de RSV.

MANIFESTARI CLINICE

Infectia cu RSV se manifesta printr-un larg spectru de afectiuni respiratorii. La sugari, in 25% pana la 40% din cazuri exista o afectiune a cailor respiratorii inferioare, incluzand pneumonia, bronsiolita si traheobronsita. La acest grup de varsta, boala debuteaza frecvent cu rinoree, febra cu grad scazut si o usoara simptomatologie sistemica, frecvent insotite de tuse si stranut. Majoritatea pacientilor isi ren treptat dupa una-doua saptamani. In cazuri mai severe pot aparea tahipnee si dispnee, iar uneori se poate instala chiar hipoxie, cianoza si apnee. Examenul fizic constata existenta unui wheezing difuz si a ralurilor. Examenul radiologie edentiaza un proces de hiperexpansiune si ingrosare peribron-sica, precum si existenta unui infiltrat ce poate varia de la un infiltrat interstitial difuz pana la o afectare segmentara sau lobara. Boala poate imbraca forme severe la copin prematuri si la cei cu maladii congenitale cardiace, displazie bronho-pulmonara, sindrom nefrotic sau imunosupresie. Un studiu a edentiat o mortalitate de 37% la sugarii ce prezentau pneumonie cu RSV asociata cu o maladie congenitala cardiaca.
La adult, simptomele frecvente ale infectiei cu RSV sunt acelea ale unei raceli banale, cu rinoree, tuse si durere in gat. Ocazional, boala poate fi asociata cu o usoara simptomatologie sistemica, cum ar fi cefalee, febra si indispozitie. RSV poate determina afectiuni febrile ale cailor respiratorii inferioare, inclusiv pneumonii severe la batrani. Pneumonia cu RSV poate reprezenta o cauza importanta de morbiditate si mortalitate la pacientii (in special copii) care au suportat un transt de maduva osoasa sau a unui organ solid.

DIAGNOSTIC SI EXAMENE DE LABORATOR
Diagnosticul infectiilor cu RSV poate fi pus pe baza datelor epidemiologice (boala severa la copil mic in timpul unei epidemii cu RSV in comunitatea respectiva). Infectiile la copii mai mari si adulti se pot cu greu diferentia de cele cauzate de alte rusuri respiratorii. Diagnosticul de certitudine se pune prin izolarea RSV din secretii respiratorii, inclusiv sputa si exsudat faringian sau secretii nazofaringiene. Virusul este edentiat in culturi de celule si identificat prin reactii imuno-logice specifice utilizand imunofluorescenta, testul ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) si alte metode. Examenul microscopic cu imunofluorescenta a secretiilor sau eroziunilor nazale se dovedeste a fi o metoda rapida de diagnostic. Testele serologice ce se bazeaza pe cresterea de patru ori sau mai mult a nivelului de fixare a complementului, sau a titrului de anticorpi neutralizanti sunt utile pentru diagnostic la copin mari sau adulti, dar au o eficacitate scazuta la copin sub patru luni. In atie cu testele de fixare a complementului sau de neutralizare, ELISA este mult mai sensibila in identificarea anticorpilor serici. Ca si in cazul altor teste serologice, diagnosticul necesita area unor probe de ser din faza de stare cu cele din perioada de convalescenta, de aceea, testele nu sunt utile in timpul fazei acute de boala.

In cazul infectiilor cailor respiratorii inferioare este necesara o terapie respiratorie, incluzand hidratare, aspirarea secretiilor si administrare de oxigen umidificat, precum si de agenti bronhospastici, la nevoie. Atunci cand este prezenta hipoxia severa, intubatia si ventilatia asistata den necesare. Studii pe sugari cu infectii cu RSV care au urmat tratament cu aerosoli de ribarin, un analog nucleozidic activ in tro impotriva RSV, au demonstrat efectul benefic al acestui tratament in ndecarea afectiunilor cailor respiratorii inferioare, inclusiv in normalizarea nivelului gazelor sanguine. Asemenea studii nu au fost insa efectuate si la adultii infectati cu pneumonie cu RSV, eficacitatea tratamentului cu ribarin la acest grup de pacienti fiind astfel necunoscuta. Imuno-globulinele cu titruri inalte de anticorpi anti-RSV au conferit protectie impotriva bolii severe a tractului respirator inferior cand au fost administrate la copin cu risc inalt pentru complicatiile infectiei cu RSV, intr-un studiu multicentric. Aceasta alternativa este in curs de evaluare.
Exista un interes crescut in realizarea unui vaccin impotriva RSV. Vaccinurile cu rus intreg inactivat au fost ineficiente si, potrit unui studiu, chiar au agravat boala la sugari. Alte incercari au zat imunizarea cu glicoproteine de suprafata F si G din RSV purificate sau producerea de vaccinuri cu rusi i atenuati. In amplasamentele in care exista o rata crescuta a infectiilor, cum ar fi saloanele de pediatrie, utilizarea unor metode de protejare a mainilor si tesuturilor conjunctive poate fi de folos in limitarea raspandirii rusului.
geocoto
Cateva idei cum sa i bucurati pe bunici

Aki este bunica paterna




Ama este bunica materna(mama mea)




Scrieti cuvinte pe care le pronunta copiii vostri si bunicii le cunosc, apoi ii puneti sa le coloreze, puneti poze cu copiii vostri si in jurul pozei ii puneti ce va trece prin cap si aveti in casa dar neaparat copiii sa participe ca sa inteleaga bucuria bunicilor atunci cand il vor da cadou.Eu vrea sa le si laminez ca sa fiu sigura ca dureaza peste ani.
geocoto
Si aici aveti cadoul lui Lucas de la bunici













Pup oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Dec 13 2011, 10:57 PM) *
Si aici aveti cadoul lui Lucas de la bunici













Pup oFloare1.gif




Asta cu Mozart i vazuem si eu...dar era 45 de ron un cd....de pe ce site a facut comanda>
simina_ana
Am revenit si noi ca nu m-am putut loga pana azi.....
SUntem raciti toti....lui Serban i-am amanat vaccnul pt luni ca e racit si el...suntem pe tratamant. EU vineri mergla ORL sa-mi fac audiograma ca sunt intr-o ureche liwlol.gif ....pana atunci ne tratam cu homopate biggrin.gif
ssimmona
Wow, Geo, ce frumos!!! O multime de povesti si toate in romana, o nebunie! super.gif Vrem si noi! Spune repede site-ul, pls! biggrin.gif .... Cd-uri cu Mozart noi avem, cateva colectii bune, tati e un fan inrait al lui ... smile.gif ...

Simina, de cand te asteptam sa apari, stii tu de ce! tongue.gif ... Sanatate tuturor! Of, sper sa va caliti acum, ca mai tarziu sa va puteti bucura de zapada fara probleme biggrin.gif ...

Pupici tuturor! oFloare.gif
geocoto
Dragelor nu as putea sa stiu de pe ce site sau de la ce librarie pt ca le a adunat socrul meu in timp si ni le a trimis de curand.
Imi pare rau sa va dezamagesc dar daca ajungeti la o librarie intrebati de ele.

Ssimona tu in ce limba ii citesti lui Carlos?Ca eu cand ma aud in flamanda ma sperii si trec repede pe romana.Prefer sa invete de la gradi cuvintele corecte decat sa le auda stalcite de la mine.

Va pup ca am un bazaila de la gradi.Este obosit si ii este fomica.
simina_ana
QUOTE(ssimmona @ Dec 14 2011, 03:03 PM) *
Wow, Geo, ce frumos!!! O multime de povesti si toate in romana, o nebunie! super.gif Vrem si noi! Spune repede site-ul, pls! biggrin.gif .... Cd-uri cu Mozart noi avem, cateva colectii bune, tati e un fan inrait al lui ... smile.gif ...

Simina, de cand te asteptam sa apari, stii tu de ce! tongue.gif ... Sanatate tuturor! Of, sper sa va caliti acum, ca mai tarziu sa va puteti bucura de zapada fara probleme biggrin.gif ...

Pupici tuturor! oFloare.gif



Ciau "darlingele " mele....in sfarsit si eu cu putin timp mai liber...piticii imi dorm de la 9, am terminat cu curatenie si ordine...acum imi trag si eu sufletul ....mai intai sa0mi pun un castron cu supa la incalzit....

Bunnnnn....daca ieri a plangeam ca sunt racita azi ma plang ca sunt gripata ca a simt ca si cum m-ar fi calcat trenul.....Bine mcar ca piticii sunt mai bine...eu iau paracetamol in continuare si pana vineri cand ma duc la ORL spre sa-mi mai revin....

Pana se incarca pozele pe Photobucket sa va povestesc ce si cum.....

SImo...eu am renuntat la ideea cu cadou zilnic. L-am vazut ca era foarte derutat ...adica am tinut pana duminica...dar deja era prea mult pt Iancu, tinand cont ca e si ziua lui in perioada asta....deja ma intreba dimineata unde-i cadoul lui ca e ziua lui....asa ca nu am vrut sa devina confuz. Ce am mai pregatit pt el pana pe 24 o sa le primeasca o parte de Craciun in AJun, unele in dimineata de Craciun si o parte de Sf STefan, el fiind si Stefan....cred ca e mai bine asa sa nu-l zapacesc de tot.....ideea o voi aplica poate peste 2- 3 ani cand va fi mai marisor si Seran ca sa priceapa fiecare in felul lui.....

Acum.....de ziua lui l-am serbat la gradi, seara csa au venit doi copilasi la noi si s-au jucat, dar fara fst si alte pregatiri. Sambata am fost la sptiul de joaca.

La gradi am vrut initial sa-i duc tort...trebuia sa am doar un certificat de conformitate...dar pana la urma am primit telefon sdi mi-a zius ca totul trebuie sa fie ambalat, asa ca nu am putut sa duc decat niste croissante si ciupa-ciups....bucuria lot oricum....OL-au urcat pe Iancu pe un scaun si copii i-au antat la multi ani, apoi el le-a imaprtit "tortul" si apoi s-a iscat isteria cu baloane......toti au primit cate un balon si erau tare incantati tipau si se alergau care mai de care....





Cu o seara inainte a primit de la noi cadoul...un fulcer imens.....i l-am dat seara ca stiam ca daca il primea dimineata nu mai vroia sa plece la gradi ...sau nu mai vroia sa plece fara el.....



seara cand a venit de la gradi a mai primit cadouri si s-a jucat cu fulger. pasionat a fost de robotel din ce a mai primit....





Sambata ne-am petrecut la un spatiu de joaca. Nu e clasicul spatiu cu topogane gonflabile, bile sfori sau alte minuni. Acesta e intr-o casa mai maricica.....aveau camera baetilor cu desene cu pirati , camera fetelor cu printese...evident....si un spatiu pt parinti....Totul era plin de jucarii si jocuri. A fost o fata care i-a animat...a stat 3 ore cu ei si s0a jucat, au facut tot felul de jocuri, au colorat, pictat, desenat, dansat, alergat...etc...pe scurt noi parintii am avut liniste totala.....dar totala....tipa chiar s-a descurcat de minune cu ei...11 la numar....

Camer baietilor....




caera fetelor


o sala separata unde au mancat


simina_ana
tortul.....spider man a fost decapitat in cateva secunde.....




Iancu foarte incantat de suflatorile alea...de fapt toti....ziceai ca suntem de revelion biggrin.gif



Va mai pun unele pentru deliciu....














simina_ana



Unde il prinde, Iancu il inghesuieste pe Serban ca sa-l iubeasca liwlol.gif














SI la final bradutul nostru.....mai am ceva de lucru la el....azi vroiam sa merg sa cumpar inca ceva dar u am maiiesit avand in vedere ca ma simt ca naiba....dar sper maine si pe weekend sa va arat produsul finit....
simina_ana
QUOTE(simina_ana @ Dec 15 2011, 02:32 AM) *

Unde il prinde, Iancu il inghesuieste pe Serban ca sa-l iubeasca liwlol.gif












SI la final bradutul nostru.....mai am ceva de lucru la el....azi vroiam sa merg sa cumpar inca ceva dar u am maiiesit avand in vedere ca ma simt ca naiba....dar sper maine si pe weekend sa va arat produsul finit....


simina_ana
astept sa se incarce si serbarea...dar vad ca merge greu .... wacko.gif
simina_ana
La serbare ..Iancu si-a spus poezia si atat.... nu a trebuit sa-i sufle educatoarea....oricum doar el a auzit ce a spus ........e clar e putin timid ca mami....La cantecele nu a vrut sa cante mereu....cand ceilalti erau in picioare el se aseza...si invers.....Bine macar nu a plans....doar la un cantecel le-a luat-o inainte cu un "cucuriguuuuu" liwlol.gif liwlol.gif

Va las cu poze....






a fost si fra'su sa-l sustina.....


ieri le-a venit teatrul de papusi....a pus si el in scena seara acasa o piesa biggrin.gif


Gat ca v-am plictisit cu atatea poze....
Maine incerc sa pun si filmuletze pe you tube.....

Nopate buna!!!
Andymar
QUOTE(simina_ana @ Dec 15 2011, 01:14 AM) *
La serbare ..Iancu si-a spus poezia si atat.... nu a trebuit sa-i sufle educatoarea....oricum doar el a auzit ce a spus ........e clar e putin timid ca mami....La cantecele nu a vrut sa cante mereu....cand ceilalti erau in picioare el se aseza...si invers.....Bine macar nu a plans....doar la un cantecel le-a luat-o inainte cu un "cucuriguuuuu" liwlol.gif liwlol.gif

Va las cu poze....


Gat ca v-am plictisit cu atatea poze....
Maine incerc sa pun si filmuletze pe you tube.....

Nopate buna!!!


Doamne Adriana, am crezut ca numai eu nu am somn! Minunati baietii tai, nu mai am cuvinte! Si ce mare a crescut Serban!
Hai ca ma chinui si eu sa pun niste poze doar ca ale mele sunt facute ba cu telefonul, ba cu un aparat mai vechi... asa ca lasa de dorit calitatea lor... macar sa ne vedeti...

Incepem cu Mihaita:

la botez



cu mami


cu tortul


doi somnorosi


2 ingerasi


dupa baita



niste zambete dulci



mai serios

Andymar
A venit si randul lui Selena:

de la ziua ei






Andymar
Cateva poze de la tara, cu "Miss fata de la tara"!







Andymar
Si cateva de pe facebook, unele probabil le-ati vazut deja...











Cam atat ca v-am bombardat si noi cu atatea poze... asteptam si cu ceilalti pitici, daca tot a spart Simina gheata!
Va pupam.
simina_ana
QUOTE(Andymar @ Dec 15 2011, 03:54 AM) *
Doamne Adriana, am crezut ca numai eu nu am somn! Minunati baietii tai, nu mai am cuvinte! Si ce mare a crescut Serban!
Hai ca ma chinui si eu sa pun niste poze doar ca ale mele sunt facute ba cu telefonul, ba cu un aparat mai vechi... asa ca lasa de dorit calitatea lor... macar sa ne vedeti...


Pai tu draga....numai la ore dn astea a linistesc si eu putin.....am mai spus eu ...la mine in casa e liniste si ordine numai noaptea....ca in rest toata ziua robotesc dar nu se vede nimic.....

Frumoasa pereche ai Andreea.....Selena seamana tot mai bine cu tine....Mihaita mis e pare ca e si al lui tati nu doar al tau...dar e inca devreme sa ma pronunt.....
SI din cate vad te-ai tuns?

Sa pupi puii de la noi.....
simina_ana
Vroiam sa plec ....dar piticul mi-a adormit la loc pe masa de infasat....am pus o paturica pe el si acum astept sa-si faca somnul de frumusete....
Andymar
QUOTE(simina_ana @ Dec 15 2011, 11:28 AM) *
Pai tu draga....numai la ore dn astea a linistesc si eu putin.....am mai spus eu ...la mine in casa e liniste si ordine numai noaptea....ca in rest toata ziua robotesc dar nu se vede nimic.....

Frumoasa pereche ai Andreea.....Selena seamana tot mai bine cu tine....Mihaita mis e pare ca e si al lui tati nu doar al tau...dar e inca devreme sa ma pronunt.....
SI din cate vad te-ai tuns?

Sa pupi puii de la noi.....


Cam asa e si la mine, noaptea liniste si pace iar ziua balamuc. Macar Iancu merge la gradi, sa speram ca o sa prindem si noi loc pt Selena din ianuarie.

Toata lumea zice ca Selena seamana mai mult cu mine si Mihaita cu amandoi... cum zici si tu e devreme... pana acuma era tot numai Marius, acum parca are zambetul meu... cum o fi, noi tot suntem mandri de ei si ii iubim la fel.
Pupam si noi flacaii tai!

De tuns... sigur ca m-am tuns! inainte de botez am zis sa fac si eu o schimbare "radicala" ca eu ma plictisesc repede. Cu toate ca eu mereu fac schimbari de "look" pana acum am mers doar pe culoare... eu niciodata nu am avut parul scurt, tot timpul aveam coada si am zis GATA, jos cu el! sa vad si eu cum e... Normal ca in primele zile mi-a parut rau si din instinct imi tot cautam coada dar m-am obisnuit dup-aia. Mi-e mai comod si mult mai usor de aranjat. Plus ca fac o maaaaare economie, la parul care-l aveam lung si extreem de des imi trebuiau 3 tuburi de vopsea de par, acum... imi ajunge unul!

Lumea zice ca ma schimba freza asta, ca par mai rotunda la fata. Aaaa, si am uitat sa va zic... de luni am inceput sa ma duc la fitness, sa dau jos burta ca pe restu am mai pus ceva si vreau sa ramana ca eram prea slaba.

simina_ana
QUOTE(Andymar @ Dec 15 2011, 03:37 PM) *
Cam asa e si la mine, noaptea liniste si pace iar ziua balamuc. Macar Iancu merge la gradi, sa speram ca o sa prindem si noi loc pt Selena din ianuarie.

Toata lumea zice ca Selena seamana mai mult cu mine si Mihaita cu amandoi... cum zici si tu e devreme... pana acuma era tot numai Marius, acum parca are zambetul meu... cum o fi, noi tot suntem mandri de ei si ii iubim la fel.
Pupam si noi flacaii tai!

De tuns... sigur ca m-am tuns! inainte de botez am zis sa fac si eu o schimbare "radicala" ca eu ma plictisesc repede. Cu toate ca eu mereu fac schimbari de "look" pana acum am mers doar pe culoare... eu niciodata nu am avut parul scurt, tot timpul aveam coada si am zis GATA, jos cu el! sa vad si eu cum e... Normal ca in primele zile mi-a parut rau si din instinct imi tot cautam coada dar m-am obisnuit dup-aia. Mi-e mai comod si mult mai usor de aranjat. Plus ca fac o maaaaare economie, la parul care-l aveam lung si extreem de des imi trebuiau 3 tuburi de vopsea de par, acum... imi ajunge unul!

Lumea zice ca ma schimba freza asta, ca par mai rotunda la fata. Aaaa, si am uitat sa va zic... de luni am inceput sa ma duc la fitness, sa dau jos burta ca pe restu am mai pus ceva si vreau sa ramana ca eram prea slaba.



Te prinde bine si parul scurt...si eu m-as tunde dar nu am tupeu....si nici nu cred ca o sa am vreodata in privinta asta ...liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
M-am tuns o data periuta si am plans 3 zile liwlol.gif liwlol.gif

E bine ca poti sa mergi la sala.....mie mi-a interzis medicul sa calc pe acolo cel putin un an crybaby.gif ...asa ca va trebui sa ma bazez pe diete si masaj cat de mult pot....dupa alaptat


tina71
QUOTE(simina_ana @ Dec 15 2011, 08:59 PM) *
Te prinde bine si parul scurt...si eu m-as tunde dar nu am tupeu....si nici nu cred ca o sa am vreodata in privinta asta ...liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
M-am tuns o data periuta si am plans 3 zile liwlol.gif liwlol.gif

E bine ca poti sa mergi la sala.....mie mi-a interzis medicul sa calc pe acolo cel putin un an crybaby.gif ...asa ca va trebui sa ma bazez pe diete si masaj cat de mult pot....dupa alaptat



Simina ce fel de masaj te-ai gandit sa faci?Si eu ma mai lupt cu inca 5kg pe care vreau sa le dau jos si o celulita destul de urata.La sala nici eu nu pot sa ma mai duc, am incercat acum 2 ani, dupa ce am nascut, si am avut probleme mari cu un picior, nici nu puteam sa mai merg, am facut tratament, nici acum nu e chiar ok, asa ca nu ma mai incumet sa ma duc iar.De facut masaj nu gasesc pe nimeni aici, nu prea s-au preocupat femeile sa slabeasca in partea asta de lume, iar acum cand au inceput o fac cu fel de fel de pastile si diete.Am cunostinte care au slabit asa de drastic incat nici nu le mai recunosti.Eu la pastile nu vreau sa apelez.
Am citit pe internet ceva despre un aparat micut, cellu500, sau cam asa ceva, actioneaza pe principiul unei ventuze, voi ati auzit ceva de el.Mai sunt si o multime de aparate mai scumpe, dar daca nu stii sa le folosesti cum trebuie, tot degeaba le cumperi.Oricum din ianuarie vin acasa si sper sa gasesc pe cineva profesionist care face masaj, in Galati.
Andymar
Geo pe unde ești că vreau să te întreb ceva... Știu că tu congelai laptele de sân, am pus și eu vreo 2 litri de pe vremea când aveam prea mult, cam de 2 luni. Știu că se păstrează până la 3 luni dar eu am vrut să îi dau ieri și nu îți zic ce gust rău avea, nu era stricat dar era amarui... Și l-am pus proaspăt muls în borcanele de sticlă și de plastic. Cel de ieri era de sticlă, să fie de vină ambalajul? Tu cum il decongelai? Eu l-am lăsat în bucătărie la temp camerei până s-a dezghețat...
geocoto
QUOTE(Andymar @ Dec 16 2011, 12:59 PM) *
Geo pe unde ești că vreau să te întreb ceva... Știu că tu congelai laptele de sân, am pus și eu vreo 2 litri de pe vremea când aveam prea mult, cam de 2 luni. Știu că se păstrează până la 3 luni dar eu am vrut să îi dau ieri și nu îți zic ce gust rău avea, nu era stricat dar era amarui... Și l-am pus proaspăt muls în borcanele de sticlă și de plastic. Cel de ieri era de sticlă, să fie de vină ambalajul? Tu cum il decongelai? Eu l-am lăsat în bucătărie la temp camerei până s-a dezghețat...


Eu l am pus in pungute de plastic si il decongelam la bain marie ca se intampla sa fie urgenta si sa nu am timp sa astept sa se decongeleze singur.Dar am avut si cateva recipiente de plastic de la spital si pe acelea i le am dat.
L ai colectat in timpul colostrului?
Chiar nu am idee ce sa zic.Am mai vorbit cu o mamica atunci si ea la fel l a congelat.Eu cred ca am folosit o data sau de 2 ori dupa care l am aruncat ca parca nu aveam eu siguranta sa i l dau.Acum i l as da fara probleme ca mi au mai trecut "panicile".
Dar daca zici ca are gust rau mai bine nu te risti.

Pup oFloare1.gif
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Dec 14 2011, 11:18 PM) *
Ciau "darlingele " mele....in sfarsit si eu cu putin timp mai liber...piticii imi dorm de la 9, am terminat cu curatenie si ordine...acum imi trag si eu sufletul ....mai intai sa0mi pun un castron cu supa la incalzit....

Bunnnnn....daca ieri a plangeam ca sunt racita azi ma plang ca sunt gripata ca a simt ca si cum m-ar fi calcat trenul.....Bine mcar ca piticii sunt mai bine...eu iau paracetamol in continuare si pana vineri cand ma duc la ORL spre sa-mi mai revin....


Acum.....de ziua lui l-am serbat la gradi, seara csa au venit doi copilasi la noi si s-au jucat, dar fara fst si alte pregatiri. Sambata am fost la sptiul de joaca.

La gradi am vrut initial sa-i duc tort...trebuia sa am doar un certificat de conformitate...dar pana la urma am primit telefon sdi mi-a zius ca totul trebuie sa fie ambalat, asa ca nu am putut sa duc decat niste croissante si ciupa-ciups....bucuria lot oricum....OL-au urcat pe Iancu pe un scaun si copii i-au antat la multi ani, apoi el le-a imaprtit "tortul" si apoi s-a iscat isteria cu baloane......toti au primit cate un balon si erau tare incantati tipau si se alergau care mai de care....





Cu o seara inainte a primit de la noi cadoul...un fulcer imens.....i l-am dat seara ca stiam ca daca il primea dimineata nu mai vroia sa plece la gradi ...sau nu mai vroia sa plece fara el.....



Ptiu,ptiu mami sa nu ti deochi baiatul ca tare dulcic mai este.Mai uitat la poze si iar m am uitat si apoi le a luat Lucas la puricat si a inceput cu intrebarile si a trebuit sa denumim toti copiii de la gradi de la "'aincu" si pe urma am salivat la tort si vrem si noi suflatori..Ce sa mai v ati distrat super si lasa ca ai timp sa i faci cadouri de acum incolo muuuulti ani si multe sarbatori si zile de nastere.
Mi a placut mult cum isi alinta el fratiorul si sper ca si Serban sa fie la fel de iubaret ca Iancu cu mami lui drag care face destule sacrificii sa fie totul bine.

Am bagat acum o oala de supa a la simina sa se faca, a doua pe saptamana asta, dar maine avem invitati de 2 ori, la 12 si la 18 asa ca ai n ai chef ia lele si danseaza... bananab.gif

Pupi
geocoto
QUOTE(Andymar @ Dec 15 2011, 12:54 AM) *
Doamne Adriana, am crezut ca numai eu nu am somn! Minunati baietii tai, nu mai am cuvinte! Si ce mare a crescut Serban!
Hai ca ma chinui si eu sa pun niste poze doar ca ale mele sunt facute ba cu telefonul, ba cu un aparat mai vechi... asa ca lasa de dorit calitatea lor... macar sa ne vedeti...

Incepem cu Mihaita:

la botez



cu mami



QUOTE(Andymar @ Dec 15 2011, 12:59 AM) *
A venit si randul lui Selena:

de la ziua ei




QUOTE(Andymar @ Dec 15 2011, 01:03 AM) *
Cateva poze de la tara, cu "Miss fata de la tara"!




Foarte frumos costumasul lui Mihaita iar cel ce il poarta arata ca un mic ingeras.
Tie iti vine ff bine tunsoarea si Selena iti seamana din cate am vazut in poze o avantajeaza si parul lung si scurt si motata.Iar unghiile facute cred ca este ff mandra sa le poarte asa...?. tongue.gif
Este nemaipomenit ca aveti posibilitatea sa mergeti la tara.Eu stramb din nas acum ca m am dezobisnuit dar cand eram copii nu asteptam nimic cu mai multa placere decat sa vina o data vacanta si sa mergem la tara.
Lucas are si el un fel de tara aici ca avem ferma langa noi, stam la curte si ne plimbam km intregi pe jos in mijlocul naturii dar tot nu i la fel.Bunicii de la tara au farmecul lor..

oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
geocoto
Cat despre noi ce sa va zic..raciti dar sper ca pe calea cea buna mai ales ca mai avem doar o saptamana de gradi si pe urma vacaaaaaaanta.
Eu am fost toata ziua cu capsa pusa ca aseara am inceput sa ma vopsesc la 11 noaptea dar am uitat ca centrala noastra someaza dupa 12.Si abia am reusit sa dau putin vopseaua jos si mad.gif nervi.gif wacko.gif apa reeeeeeece.Pana mi am incalzit apa pana m am clatit tremuram de nu stiam ce sa mai fac sa ma incalzesc.Am dormit prost si azi orice mi s a pus pe invers mai ales Lucas care nu mananca nimic si vrea ciocolata in continuuuu wife.gif

Lucas inca mai tuseste dar ii mai fac aerosoli inca doua zile si sa vedem pe urma.

La noi ninge ca in poveste si daca nu as fi asa racita as fi iesit in curte sa ating prima zapada pe anul acesta.Noroc ca am facut bradul.Apropo Adriana mi a placut ff mult ce a iesit din mainile tale dupa ce ai terminat cu bradul vostru. eusa_clap.gif eusa_clap.gif
Gata va las ca maine iar am zi plina si sunt in urma cu somnul.. oFloare1.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Dec 13 2011, 07:57 PM) *
Si aici aveti cadoul lui Lucas de la bunici













Pup oFloare1.gif

f frumoase cadouri a primit Lucas...
sa le ascultati si cititi sanatosi
si ma bucur sa vad ca aveti asa bunici atenti hug.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Dec 17 2011, 02:11 AM) *
Cat despre noi ce sa va zic..raciti dar sper ca pe calea cea buna mai ales ca mai avem doar o saptamana de gradi si pe urma vacaaaaaaanta.
Eu am fost toata ziua cu capsa pusa ca aseara am inceput sa ma vopsesc la 11 noaptea dar am uitat ca centrala noastra someaza dupa 12.Si abia am reusit sa dau putin vopseaua jos si mad.gif nervi.gif wacko.gif apa reeeeeeece.Pana mi am incalzit apa pana m am clatit tremuram de nu stiam ce sa mai fac sa ma incalzesc.Am dormit prost si azi orice mi s a pus pe invers mai ales Lucas care nu mananca nimic si vrea ciocolata in continuuuu wife.gif

Lucas inca mai tuseste dar ii mai fac aerosoli inca doua zile si sa vedem pe urma.

La noi ninge ca in poveste si daca nu as fi asa racita as fi iesit in curte sa ating prima zapada pe anul acesta.Noroc ca am facut bradul.Apropo Adriana mi a placut ff mult ce a iesit din mainile tale dupa ce ai terminat cu bradul vostru. eusa_clap.gif eusa_clap.gif
Gata va las ca maine iar am zi plina si sunt in urma cu somnul.. oFloare1.gif



Eu incep sa cred ca iarna asta ( doar cu numele ca zapda aici ioc) vom intalni multi mucosi....nu cred ca exista vreun prieten de-al nostru care sa nu fie racit/gripat/infundat la nas...etc.....zici ca parca pluteste raceala in aer si ne invaluie......
Ieri am fst iar cu Serban la medic si i-a schimbat tratamentul iar.....pur si simplu o luam razna in felul asta. Saracul e atat de fornait , are secretii in gat cu cae se ineaca si voimita apoi si nu va spun ce agitat e din cauza asta , iar de la gitate nema somn.....Iancu e cel mai bine ca sa zic asa....mai tuseste putin si atat...eu si Bebe zici ca ne-a calcat trenul. Miercuri ma duc cu piticii la ORL. AM fost eu ieri pt audiograma si nu mi-a putut-o face fiind infundata. Cand a auzit ca si piticii sunt in ioneze a cerut sa-i vada si pe ei....iar de Bebe a zis sa fac acelasi trataent cu mine....
Chiar nu mai stiu ce naiba sa mai cred. Centrala am dat-o pe 20 de grade deja....mi se pare frig de la 21,5 dar am zis sa fie mai racoare ca poate se schimba ceva.....o pun pe 24 doar seara la baita. Dupa ce i-a imbrqcat si bagat in pat am pus inapoi la 20....

De voi ce sa mai zic....raciti si voi...si e aiurea, cand ii vezi cum se chinuie...ca vrem sa le luam boala...dar si cand o avem nu-i bine ca nu dam randament maxim....

Ma faci sa rad cu povestea ta ....mi te si imaginez cu vopseaua in cap....plina de nervi....Dar nu puteai a pornesti centrala?
SI baga o poza sa te vedem frumoasa....si cu carliontii mici....ca ne e dor de el...
simina_ana
Neata....ca sunt matinala rau azi....

ANku...ce faci? lucrezi la foc continuu?

Restul fetelor...nu mai spuneti nimic? Incet incet o sa moara topicul nostru sad.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Dec 14 2011, 11:18 PM) *
L-am vazut ca era foarte derutat ...adica am tinut pana duminica...dar deja era prea mult pt Iancu, tinand cont ca e si ziua lui in perioada asta....deja ma intreba dimineata unde-i cadoul lui ca e ziua lui....asa ca nu am vrut sa devina confuz. Ce am mai pregatit pt el pana pe 24 o sa le primeasca o parte de Craciun in AJun, unele in dimineata de Craciun si o parte de Sf STefan, el fiind si Stefan....cred ca e mai bine asa sa nu-l zapacesc de tot.....ideea o voi aplica poate peste 2- 3 ani cand va fi mai marisor si Seran ca sa priceapa fiecare in felul lui.....

Acum.....de ziua lui l-am serbat la gradi, seara csa au venit doi copilasi la noi si s-au jucat, dar fara fst si alte pregatiri. Sambata am fost la sptiul de joaca.

La gradi am vrut initial sa-i duc tort...trebuia sa am doar un certificat de conformitate...dar pana la urma am primit telefon sdi mi-a zius ca totul trebuie sa fie ambalat, asa ca nu am putut sa duc decat niste croissante si ciupa-ciups....bucuria lot oricum....OL-au urcat pe Iancu pe un scaun si copii i-au antat la multi ani, apoi el le-a imaprtit "tortul" si apoi s-a iscat isteria cu baloane......toti au primit cate un balon si erau tare incantati tipau si se alergau care mai de care....





Cu o seara inainte a primit de la noi cadoul...un fulcer imens.....i l-am dat seara ca stiam ca daca il primea dimineata nu mai vroia sa plece la gradi ...sau nu mai vroia sa plece fara el.....



seara cand a venit de la gradi a mai primit cadouri si s-a jucat cu fulger. pasionat a fost de robotel din ce a mai primit....



Sambata ne-am petrecut la un spatiu de joaca. Nu e clasicul spatiu cu topogane gonflabile, bile sfori sau alte minuni. Acesta e intr-o casa mai maricica.....aveau camera baetilor cu desene cu pirati , camera fetelor cu printese...evident....si un spatiu pt parinti....Totul era plin de jucarii si jocuri. A fost o fata care i-a animat...a stat 3 ore cu ei si s0a jucat, au facut tot felul de jocuri, au colorat, pictat, desenat, dansat, alergat...etc...pe scurt noi parintii am avut liniste totala.....dar totala....tipa chiar s-a descurcat de minune cu ei...11 la numar....

Camer baietilor....




caera fetelor


o sala separata unde au mancat

foarte faina ideea cu baloane la gradi...uite ce s-au distrat!!!
si ce de invitati ati avut ...si ce cadou a primit!!!
cat costa o masina de asta in Ro???
locul unde v-ati petrecut aproape ca esre mai fain decat un loc de joaca tipic...ca ati avut liniste...ca poate dc mergeati la loc de joaca unul tipa ca vrea aia aialalta plangea ca nu se mai poate da jos....hi hi...
anku
QUOTE(simina_ana @ Dec 17 2011, 07:59 AM) *
Neata....ca sunt matinala rau azi....

ANku...ce faci? lucrezi la foc continuu?

Restul fetelor...nu mai spuneti nimic? Incet incet o sa moara topicul nostru sad.gif

am terminat maratonul de 10 zile fara liber ieri...dar mult nici nu mai rezistam...a inceput sa ma deranjeze lumina...iti dai seama!!!nici echilibru nu mi-l mai tineam bine..nu l-am mai dus eu afara p Darius...de miercuri...ca nu mai puteam nici sa merg...ca in rest de fiecare dat a cand am venit de la lucru am luat copilul afara ...dar macra bine ca la dus tati...de marti am facut si ore suplimentare...tot cate 11 ore p zi...ca la nebuni...asa ceva nu ai vazut...p un schimb o nebunie ,p un schimb alta nebunie...tot cate 400-500 persoane la masa de amiaza si sarbataorea de Craciun+cate 300 la micul dejun...ca tot vin firme concerne de astea mari si fac congresse si apoi mananca si apoi petrecere...pai dc ei fac la masa de amiaza 12000 euro dintr-un foc iti dai seama ce-i acolo...
dar ma rog...bine ca s-a terminat...e nasol ca este putin personal...intr-o singura luna au dat afara 3 insi...pt intarzieri sau pt ca si-a bagat scutire medicala...
eram si eu sigura ca sapt viitoare este mai usoara...si cand colo ieri ma aflat ca tb sa ma duc la scoala de luni anima1.gif in Pegnitz,acolo unde mergem la sauna....hi hi...mna...nasol este ca tb in fiecrea zi inclusiv in 23 de ziua lui Darius...si eram sigura ca am libera in 23 ca vazusem in hotel numai 60 oaspeti...
asa ca chiar nu stiu cum facem cu ziua lui Darius ...ca nasului lui Darius nu-i place sa vina de sarbatori incoace...pffffff...ma gandeam sa ma duc sa-i comand un tort...nici nu stiu ce motiv i-ar placve mai mult...si sa fac asa farfruie rece seara in 23...ca de altceva nu am timp...noi prieteni copii inca nu avem asa multi ca sa zic ca facem ceva cu copii...ca dc ar avea...am face cu mare placre la un loc de joaca...costa 5 euro de copil intrarea plus consumatia...dar macra nu ai deranj in casa...hi hi!!!

pai io sper ca nu va muri topicul nostru....asa repede....eu este drept ca nu am postat de marti...dar eram rupta...nu-mi mai puteam tiner ochii in monitor ca-mi lacrimau prea tare...de aia am si intrat sa vad ce ati mai scris...si iaca ca am gsit 3 pagini aproape anima1.gif

eu aseara m-am culcat la 20...si Darius s-a trezit cu mkine la 6.30...hi hi..parca zici ca stie cand sunt acasa ca se scoala f de dimineata....dar numai cand sunt eu acasa anima1.gif
azi am o gramada si eu de rezolvat...
aaaaaaaaaaaa...intre timp iar a stricat Mishu pc-ul si acum intru de p jaful de lap-top...ma si mir ca merge repede wacko.gif

ce faceti in vacanta...de cand se ia vacanta???
anku
QUOTE(simina_ana @ Dec 14 2011, 11:23 PM) *
tortul.....spider man a fost decapitat in cateva secunde.....



Iancu foarte incantat de suflatorile alea...de fapt toti....ziceai ca suntem de revelion biggrin.gif




uuuuuuuuu...ce tort frumos si ce distractie p ei cu suflatorile alea
pozelers i copii sunt mortali...aveti amintiri frumoase... rolleyes.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Dec 15 2011, 12:14 AM) *
La serbare ..Iancu si-a spus poezia si atat.... nu a trebuit sa-i sufle educatoarea....oricum doar el a auzit ce a spus ........e clar e putin timid ca mami....La cantecele nu a vrut sa cante mereu....cand ceilalti erau in picioare el se aseza...si invers.....Bine macar nu a plans....doar la un cantecel le-a luat-o inainte cu un "cucuriguuuuu" liwlol.gif liwlol.gif

Va las cu poze....




a fost si fra'su sa-l sustina.....


ieri le-a venit teatrul de papusi....a pus si el in scena seara acasa o piesa biggrin.gif


Gat ca v-am plictisit cu atatea poze....
Maine incerc sa pun si filmuletze pe you tube.....

Nopate buna!!!

nu ne plictisesti draga niciodata cu pozele...
ai pus filmulete p youtube???
doamne tu Adriana ce creste flacaul asat mic al tau...pai parca numnai acum o luna l-am vazut...si uite ce s-a schimbat deja...era in bratele bunicului???pai poti saatii ca venise sa-lk incurajeze p Iancu...ca asa privire are...hi hi
ce frumos este la gradinita...ce atmosfera frumoasa...si cum isi asteapta fiecare randul la poezie...!!!educatoarea cea tanara imi vine taaaaaaaare cunoscuta dar nu stiu de unde sa o iau....
wowwwww...deci si-a spus poezia singur...bv !!! rolleyes.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Dec 17 2011, 07:57 AM) *
Eu incep sa cred ca iarna asta ( doar cu numele ca zapda aici ioc) vom intalni multi mucosi....nu cred ca exista vreun prieten de-al nostru care sa nu fie racit/gripat/infundat la nas...etc.....zici ca parca pluteste raceala in aer si ne invaluie......
Ieri am fst iar cu Serban la medic si i-a schimbat tratamentul iar.....pur si simplu o luam razna in felul asta. Saracul e atat de fornait , are secretii in gat cu cae se ineaca si voimita apoi si nu va spun ce agitat e din cauza asta , iar de la gitate nema somn.....Iancu e cel mai bine ca sa zic asa....mai tuseste putin si atat...eu si Bebe zici ca ne-a calcat trenul. Miercuri ma duc cu piticii la ORL. AM fost eu ieri pt audiograma si nu mi-a putut-o face fiind infundata. Cand a auzit ca si piticii sunt in ioneze a cerut sa-i vada si pe ei....iar de Bebe a zis sa fac acelasi trataent cu mine....
Chiar nu mai stiu ce naiba sa mai cred. Centrala am dat-o pe 20 de grade deja....mi se pare frig de la 21,5 dar am zis sa fie mai racoare ca poate se schimba ceva.....o pun pe 24 doar seara la baita. Dupa ce i-a imbrqcat si bagat in pat am pus inapoi la 20....

nu ia trecut inca lui Serban???
ce o fi si asta??ßsi toti sunteti bolnaviori???
temp in casa este super ok...la dormit asa cam 19-20...perfect...si in rest maxim 21...deci nu ar tb sa fie probl...poate este si din cauza vremii...ca nu a dat inghetul k-lumea...stiu ca iarna care nu este iarna aduce mai multi bolnavi decat o iarna zdravana...
m-am trezit si eu infundata nitel...dar am adormit cu geamul deschis...ieri a fost furtuna la noi...ador sunetul ...24 grade in casa si e prea mult asa ca stau mereu cu un geam deschis...asa cald se face la noi fara incalzire ...in rest Darius si tati nu au nimic...deocamdata

va dorim sa va pun a un diagnostic corect si sa fiti cu totii sanatosi pana de Craciun... rolleyes.gif tzuc.gif
asemenea si pt voi Geo!!! tzuc.gif
anku
noi nu suntem bolnavi...dar cum stiti...la noi tot felul accidente...dar noi avem o lata probl...am obs ca unghiutele sunt deformate...adica...mi se pare ca-i creste unghie peste unghie...nici nu stiu cum dsa spun ca nici nu vrea sa-mi arate...de durut inca nu-l doare...unghiile sunt taiate mici...dar nu sunt ca inainte...aceeasi culoare...dar asa imi da impresia ca de al jumatea unghii iasa alta unghie...una dintre unghii este asa de subtire ac zici ca este numai o pielita...ca la noi nascuti fetelor...el imi zice ca maram este de atunci de la accident...ca maram el s-a tinut bine de tot de scAun p laturi...si ca ia prins mana...dar nu cred....este exact o luna de la accident...
eu ma gandidsem ca o fi prea mult Calciu...urmeaza sa mergem la dr...luni...ac in wekend tb sa ma duc la pediatru de serviciu cum ar veni si vreau sa-i faca analize sa vada ce este...ca asta cu calciu este banuiala mea...acum, sa ajute Dumnezeu sa nu fie adevarat ac am auzit ca Calciu se si cristalizeaza in diferite organe...mna...ramane sa vedem...urat nu este...dar apare ac si cum ar fi 2 unghii suprapuse de la juamte iar partea de jos este subtire...sunt curioasa sa vad ce spune dr...nici nu am avut timp sa caut in net sa vedem ce spune

luni are termin la dentist...inca nu are carii dar sa vedem dc dentitia este ok dezvoltata ....speram sa ma pot duce si eu...dar nu ma pot duce....

ieri a venit mami in Ro...asa ca azi trimit niste pachetele...mai tb sa scriu adresele...si sa-mi cumpar abonament ....si sa ma duc sa vad de un covor...ca inca nu am ajuns la covor liwlol.gif rest...ne-am scapat de pampers si noaptea fetelor...nici nu-mi vine sa cred ce usor a mers asa dintr-o data...intr-o luna numai...nu mai face dar deloc ...a fost tare ca ma urla odata in magazin...mama tu nu intelegi ca tb sa mergem acasa ca mie imi vine sa ma partanescradeau ceilalti oameni p infundate...

am chef sa ma plimb...odihnita sunt...ce sa mai!!!

la noi ieri a nins...dar nu s-a asezat ineinteles pt ca a nins si in acelasi timp a plouat...ieri tuna si fulgera...ac ziceai ca vine sf lumii in loc sa ninga linistit...barbate-meu zicea ac dc o sa fie asa peste un an cu siguranta oamenii vor primii panica ca vor spune ca este 2012 se apropie 21 dec...deci chiar ca vine dsf lumii liwlol.gif
anku
QUOTE(Andymar @ Dec 15 2011, 12:59 AM) *
A venit si randul lui Selena:

de la ziua ei

uuuuuuuuuuuu...ce scumpica...este constienta draga ca este o scumpa....
sa inteleg ca-i place f mult tom si jerry??? tzuc.gif
anku
QUOTE(Andymar @ Dec 15 2011, 12:54 AM) *
Doamne Adriana, am crezut ca numai eu nu am somn! Minunati baietii tai, nu mai am cuvinte! Si ce mare a crescut Serban!
Hai ca ma chinui si eu sa pun niste poze doar ca ale mele sunt facute ba cu telefonul, ba cu un aparat mai vechi... asa ca lasa de dorit calitatea lor... macar sa ne vedeti...

Incepem cu Mihaita:

la botez




doi somnorosi

ce costumas frumos a avut la botez ...f frumosi....sunteti marei si voi...si dolofani...mai ai laptic???
cu laptele ...nu stiu ce sa-ti spun...am congelat nitel si eu...dar chiar f putin...si am pus in platic de ala Advent...ca zice ca este ok...dar eu prea putin am congelat ca sa-mi pot face vreo idee...
draga nici nu am stiut ca te-ai tuns....dar da-mi voie sa-ti spun ca te schimba total...sa nu intelegi doamne fereste ac inainte nu erai o frumoasa...dar acum iti sta absolut perfect....f frumosa tundsoare...stil...ce sa mai!!!
se püotriveste perfect...sincerea sa fiu cred ca numai in Ro sunt asa frizerite pricepute!!!
bvv tie pt decizia luata si felicitari frizeritei pt pricepere!!!
poopam cele 2 scumpeti ale tale!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Dec 16 2011, 11:11 PM) *
Cat despre noi ce sa va zic..raciti dar sper ca pe calea cea buna mai ales ca mai avem doar o saptamana de gradi si pe urma vacaaaaaaanta.
Eu am fost toata ziua cu capsa pusa ca aseara am inceput sa ma vopsesc la 11 noaptea dar am uitat ca centrala noastra someaza dupa 12.Si abia am reusit sa dau putin vopseaua jos si mad.gif nervi.gif wacko.gif apa reeeeeeece.Pana mi am incalzit apa pana m am clatit tremuram de nu stiam ce sa mai fac sa ma incalzesc.Am dormit prost si azi orice mi s a pus pe invers mai ales Lucas care nu mananca nimic si vrea ciocolata in continuuuu wife.gif

Lucas inca mai tuseste dar ii mai fac aerosoli inca doua zile si sa vedem pe urma.

La noi ninge ca in poveste si daca nu as fi asa racita as fi iesit in curte sa ating prima zapada pe anul acesta.Noroc ca am facut bradul.Apropo Adriana mi a placut ff mult ce a iesit din mainile tale dupa ce ai terminat cu bradul vostru. eusa_clap.gif eusa_clap.gif
Gata va las ca maine iar am zi plina si sunt in urma cu somnul.. oFloare1.gif

ningeeeeeeeee...ca in poveste????si la noi vreau sa ninga!!!!
vai saracuta de tine...ce ghinion ai avut!!!ce culoare ai facut ???ceva nou???
sa fiti p calea cea buna cu sanatatea...sa fiti sanatosi pana de Craciun....deci voi mai aveti inca o sapt de gradi...


hi hi...estzi ca mine...mai reticenta cu tara...hio hi...eu am crescut la oras pana la 18 ani si apoii plosc la tara...iti dai seama...dar pana la urma noi am gasit calea de mijloc...la tara sa stai dar numai asa 5 km de Sibiu ,dar cu conditii ca la oras,casa noua....e adevarat ca intra o caruta de bani si munca ...dar se merita!!!!macar pt Darius...ca atunci cand mergem acasa ...nu exista loc unde sa simta mai bine ca in Ro...de aia ...

cum v-ati hotarat pana la urma...brad natural sau artificial??? tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Dec 17 2011, 01:51 AM) *
Ptiu,ptiu mami sa nu ti deochi baiatul ca tare dulcic mai este.Mai uitat la poze si iar m am uitat si apoi le a luat Lucas la puricat si a inceput cu intrebarile si a trebuit sa denumim toti copiii de la gradi de la "'aincu" si pe urma am salivat la tort si vrem si noi suflatori..Ce sa mai v ati distrat super si lasa ca ai timp sa i faci cadouri de acum incolo muuuulti ani si multe sarbatori si zile de nastere.
Mi a placut mult cum isi alinta el fratiorul si sper ca si Serban sa fie la fel de iubaret ca Iancu cu mami lui drag care face destule sacrificii sa fie totul bine.

Am bagat acum o oala de supa a la simina sa se faca, a doua pe saptamana asta, dar maine avem invitati de 2 ori, la 12 si la 18 asa ca ai n ai chef ia lele si danseaza... bananab.gif

Pupi



distractie placuta.....si spor la treburi....ZI-i lui Kuka ca "aincu" il pupa...asa mi-a zis sa-ti spun liwlol.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Dec 17 2011, 11:03 AM) *
foarte faina ideea cu baloane la gradi...uite ce s-au distrat!!!
si ce de invitati ati avut ...si ce cadou a primit!!!
cat costa o masina de asta in Ro???
locul unde v-ati petrecut aproape ca esre mai fain decat un loc de joaca tipic...ca ati avut liniste...ca poate dc mergeati la loc de joaca unul tipa ca vrea aia aialalta plangea ca nu se mai poate da jos....hi hi...



Da...sa stii ca a fost foarte frumos....AM vorbit cu patroana de acolo si zicea ca are planui ari pt vara...Vrea sa transforme garajul intr-un spatiu cu masinarii mecanice, sa amenajeze in curte tot elul d nebunii, spatiu pt barbeque....daca aface toate astea ii tinem ziua lui Serban acolo....taierea de mot...
Fulgerul ala....a fost 200 de ron...redus de la 350, doar in ziua aia....mai fac astia de la Carrefouerreduceri pe zile......in orice caz a fost mai ult cadou pt tati biggrin.gif....dar si Iancu se joaca cu ea....doar ca e cam nebuna si ii trebuie spatiu mare sa se poata desfasura in voie....i-o dam doar sub supravegherea noastra ca atfel da cu ea doar in pereti si mobila cu ea....e nebuna rau....

Sunt curioasa cu spatiul de joaca tipic...in 12 ianuarie merge la unul la ziua unui baietel din bloc. Acolo am vrut si noi initial sa mergem dar nu am gasit loc....de Pitici e vorba....Sunt curioasa cum va fi , pt ca Mihnea ( sarbatoritul) face 5 ani si vor fi copilasi mai maricei....sa vad cum isi va gasi Iancu loc printre ei....
simina_ana
QUOTE(anku @ Dec 17 2011, 11:27 AM) *
am terminat maratonul de 10 zile fara liber ieri...dar mult nici nu mai rezistam...a inceput sa ma deranjeze lumina...iti dai seama!!!nici echilibru nu mi-l mai tineam bine..

ce faceti in vacanta...de cand se ia vacanta???


La gradi mai merge pana in 23 inclusiv, dar daca Bebe intra si el in vacanta mai repede nu-l mai duc pana in ultima zi totusi. DIn 27 dec pana in 3 ian gradi e inchisa, iar apoi din 3 pana in 16 se mixeaza grupele. Dar vine mama la noi si daca e ea aici nu-l duc la gradiu pe Iancu. Va sta cu noi acasa si o sa-l ducem dn 16. Probabi ca atunci ii va fi f greu si abia ce se obisnuise ( de o saptamana nu mai plange deloc si se duce singur in clasa si nu mai are nici o problema cu faptul ca ma vede plecand).
SChimbarea de care vorbea Rose la ANdreea a inceput la noi timid, dar acum a inceut sa fie si la noi muuuult mai vizibila....acum parac vine de la el foarte multa intelegere ca sa zic asa....s-a mai cumintit si nu mai face atata taraboi daca nu primeste 2 ciocolati de ex....si nu mai trebuie sa repet de o mie de ori ca sa faca ceva...asa ca nu ma mai enervez cu el deloc....nu-mi vin sa cred cata liniste e la noi in casa de o saptmana - doua....

Saraca de tine.....te cred ca esti tare obosita....de abia te mai tii pe picoare.....sper totusi ca Mosu sa-ti aduca o libera de ziua ui Darius.....ca sa va puteti bucuura asa cum trebuie de acea zi minunata....Eu de ziua lui Iancu am retrait fiecare clipa de acum 3 ani....inceand din 7 dec chiar...si ma pufnea plansul mereu...nu-ti zic azi ca Serban a facut 4 luni si am plans ca mi-am adus aminte de momntele alea.....si spuneam...acum era la terapie...acum ma ridicam dn pat creand ca ma vor lasa sa ma duc la el la terapie....Oricum eu sunt o sensibiloasa de felul meu...

EU pt tine iti dorescacum in preajma sarbatorilor, ca aici unde lucrezi acum sa fie rampa de lansare....sa-ti poti gasi apoi un job mai putin solicntant astfel incat sa poti avea un program bun ca sa te poti ocupa si de serviciu si de Darius la fel de bine....sunt convinsa ca lui Darius iilipsesti si cred ca se descurca de minune....si e un baiait extrem de cuminte...mai ales ca a acapst si el de pampers...ii place cu chilotei? E mandru? Ca Iancu era asa de mandru...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.