Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
bai numai neamuri sa n-ai in lumea asta!!!!
ca-mi vine sa le crap capul!!!
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 15 2011, 03:44 PM) *
bai numai neamuri sa n-ai in lumea asta!!!!
ca-mi vine sa le crap capul!!!



Iar cumnatul?
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 15 2011, 12:46 PM) *
Iar cumnatul?

nu intelege ca Dari mai plange cateodata...si eu nu sunt acasa...
si ti-am povestit ca a dat bani la o ruda de-a sotiei lui ca sa mai rezolve cate ceva cu acte...ala a baut banii...si acum se infoaie in pene ca el dc mai aude copilul e gata ca inchide telu si lasa asa totul...
auzi tu betivul!!!!are mintile ametite de atata bautura si da vina p copil...
si cumnatul ca maram tb sa batem copilul...mno auzi tu!!!
ca-i crap capul...de lucruri slabe ce is!!!
tu ai mai auzit sa platesti un avocat 2800 euro si cand intrebi exact ce si cum sa se supere ac de ce intrebi???
eu cred ac la banii astia ar tb sa rapunda la tot ....sa-mi zica si horoscopul....
Ca ma crizez de nervi--...atatia amar de bani imprastiati si la topometrsti,notari,avocati...ptr ce????
si nevasta-sa se duce sa faca voluntariat prin azile.....adica eu.....ptr a obtine un amarat de loc de calificare...

ufffffffffffffffffffff...ca nu mai pot...
ma scuzati ca ma exprim aici...dar nu mai pot de nervi nervi.gif
simina_ana

Am pus acum painea mediteraneana in cuptor....dar ma uit in cuptor si e mai mult lata decat inalta liwlol.gif liwlol.gif ...mor de ras.....cred ca mie o sa-mi iasa o lipie liwlol.gif liwlol.gif doh.gif ...dar mai astept....sper sa si cresca nu doar sa se extinda in tava liwlol.gif ..Painea caracatita liwlol.gif liwlol.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 15 2011, 03:57 PM) *
nu intelege ca Dari mai plange cateodata...si eu nu sunt acasa...
si ti-am povestit ca a dat bani la o ruda de-a sotiei lui ca sa mai rezolve cate ceva cu acte...ala a baut banii...si acum se infoaie in pene ca el dc mai aude copilul e gata ca inchide telu si lasa asa totul...
auzi tu betivul!!!!are mintile ametite de atata bautura si da vina p copil...
si cumnatul ca maram tb sa batem copilul...mno auzi tu!!!
ca-i crap capul...de lucruri slabe ce is!!!
tu ai mai auzit sa platesti un avocat 2800 euro si cand intrebi exact ce si cum sa se supere ac de ce intrebi???
eu cred ac la banii astia ar tb sa rapunda la tot ....sa-mi zica si horoscopul....
Ca ma crizez de nervi--...atatia amar de bani imprastiati si la topometrsti,notari,avocati...ptr ce????
si nevasta-sa se duce sa faca voluntariat prin azile.....adica eu.....ptr a obtine un amarat de loc de calificare...

ufffffffffffffffffffff...ca nu mai pot...
ma scuzati ca ma exprim aici...dar nu mai pot de nervi nervi.gif



Te cred...si nu e nici o suparare ca te exprimi aici....macar de te-am putea ajuta....macar cu un umar pe care sa-ti versi oful...Te referi la oamenii aia din vara pe care i-am vazut si eu?
Off tu Anku....nu te mai supara....ca stii ca agitatia ta se duce si la Darius...si o sa ai iar de furca cu el diseara....mai bine iesiti la o plimbare si uita de situatia asta ....stiu ca e greu....dar gandeste-te in primul rand la tine si Darius...
anku
da...aia sunt.....
cand ia dus sotul acasa a scos berea in masina si a inceput sa bea...numai atunci si-a dat si sotul seama ce fel de oameni sunt....
pai tb sa stau acasa ...ca dc nu, mishu da banii...fara sa se informze...si eu cu putinile cunostinte ce le mai am vis-a vis de dreptul de propietate...tb sa vad exact care sunt reguliule...si riscuri...si altele!!!ca de nu...te trage toata lumea in piept...nu-ti zice nimeni nimic ca toata lumea vrea sa faca bani...dau banuii...dar sa vad care sunt riscurile...ca sunt legi cat se poate de clare
si mai rau este ca eu tb sa-i scriu tot p foaie ce sa zica....
acum am nevoie de o data exacta in care a murit cineva ptr uzupcaciune extratabulara...actele nu sunt la noi...si betivanul nu raspunde ca este ofensat draga ca tipat copilul la tel....
deci iti dai seama...
dar ca s-a luat de copil nu mai pot de nervi!!!!
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 15 2011, 12:27 PM) *
Am terminat de framantat....astept sa treaca o ora ca sa o dau la cuptor.....deja vad ca creste....
Sa stii ca nici eu nu sunt cu framantatul...dar asta e chiar rapida....In maxim 20 de minute ai terminat cu pregatitul ingredientelor, cu framantat, cu acoperit cu folie ligheanul, cu spalat pe maini si facut curatenie si spalat dupa tine....vorbesc serios.....E chiar rapida de facut si nu ai nevoie de masina de facut paine....cred ca mai mult timp tias lua pana folosi-o.Acum sa vedem cum o creste si mai ales cum se coace...daca mi-a iesi....Mi-ar placea sa iasa si daca mai e si buna asa cum zic fetele atunci nu mai cumpar paine veci....
Am chef sa fac si o budinca azi...mai am 2 plicuri din cele de la tine si cred ca bag pentru Iancu cand se trezeste un desert minor...Asta dupa ce papa cartofii facuti in unt biggrin.gif....am luat o natie de cartofi ...care sper sa iasa buni liwlol.gif liwlol.gif ....
Fiu-miu vad ca e inca pe-afara....desi zicea socru ca il tine doar o ora ....ca are ceva treaba apoi. Dar crep ca au iesit toti copilasii si sunt acolo la joaca...vad ca s-a incalzit si vremea putin de la -2 grade la -1 grad acum:)) liwlol.gif Numai bine ca am reusit sa mai strang si eu in casa putin, sa sterg praful, sa aerisesc, sa curat baia, sa strang rufele de la uscat..intre timp Maritza spala de zor liwlol.gif ....mai am cateva hainute de ale lui Iancu de calcat si gata apoi ma apuc de camasi, asternuturi,etc....Ca sa-mi termin si muntii de haine restanti....Si diseara cand vine tati da el cu aspiratiorul ...
Ma duc sa curat si cartofii pana vine piciul....

Hai fa si tu painea.....

s creasca pita frumos...ca o sa fac si eu cat de curand....
pai pofta buna la budinca....
acum i dau si eu de papa lui dari....si sa il pun la culcare ca nu mai veau circ si in noaptea asta!!! liwlol.gif
si dupa aceea oi vedea dc ies putin.... doh.gif
deci s-a prelungit plimbarica soi la voi plimbarica de la o ora la 2...fain...
Dari vad ca se chinuie acum de mama focului sa rupa perdeaua.... ohmy.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 15 2011, 04:24 PM) *
s creasca pita frumos...ca o sa fac si eu cat de curand....
pai pofta buna la budinca....
acum i dau si eu de papa lui dari....si sa il pun la culcare ca nu mai veau circ si in noaptea asta!!! liwlol.gif
si dupa aceea oi vedea dc ies putin.... doh.gif
deci s-a prelungit plimbarica soi la voi plimbarica de la o ora la 2...fain...
Dari vad ca se chinuie acum de mama focului sa rupa perdeaua.... ohmy.gif



AM incercat sa dorm si eu cu Iancu...si bineinteles ca iar m-a luat tusea...asa ca m-am ridicat din pat si iata-ma.....macar el sa doarma....Mi-e ciuda de mor...dar gata...am inceput sa iau si eu din Stodalul lui Iancu....el dupa o zi e mai binisor....astept sa vad daca ii trece sau se rupe....si apoi vedem ce facem...

Tu te-ai mai linistit?
Hai sa te inveselesc cu o felie de paine....a crescut saraca de ea....dar tot lata e....dar e buuuunaaa rau, ingrozitor de buna biggrin.gif....nu-ti pun poza cat a mai ramas din ea dupa ce am papat biggrin.gif....E cam sarata, data viitoare o sa pun mai putina sare totusi, dar sigur va fi pe placul lui Bebe asa....
Deci ....voila...

Rose68
Mami Adriana, imi ploua in gura.....bine arata painica ta.....chiar daca e cum zici tu mai mult lata....pare totusi pufoasa....ia sa vad si eu....
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 15 2011, 02:49 PM) *
AM incercat sa dorm si eu cu Iancu...si bineinteles ca iar m-a luat tusea...asa ca m-am ridicat din pat si iata-ma.....macar el sa doarma....Mi-e ciuda de mor...dar gata...am inceput sa iau si eu din Stodalul lui Iancu....el dupa o zi e mai binisor....astept sa vad daca ii trece sau se rupe....si apoi vedem ce facem...

Tu te-ai mai linistit?
Hai sa te inveselesc cu o felie de paine....a crescut saraca de ea....dar tot lata e....dar e buuuunaaa rau, ingrozitor de buna biggrin.gif....nu-ti pun poza cat a mai ramas din ea dupa ce am papat biggrin.gif....E cam sarata, data viitoare o sa pun mai putina sare totusi, dar sigur va fi pe placul lui Bebe asa....
Deci ....voila...


wowwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww.....mamica draga....tu esti op gospodina desavarsita!!!
mai ce beton arata...
o sa ma apuc si eu sa fac...in curand adr nu azi!!!
te cred ac e buna rau!!!! oFloare1.gif
da multumescx de grija...m-am mai linistit...ca asa este cand vb cu cineva...te linistesti....tb sa dai afara...am vb si cu mamica...si m-a pus p picioare bine de tot!!!
si m-a lasat si azi masca Darius cu noile lui cuvinte ...de am zis ca nimic nu este mai imp decat FAMILIA
si o sa renuntam la tot doar ca sa avem liniste si sa ne putem bucura de tot ce este in jurul nostru....
m-a zgariat azi...si apoi mi-a is...nu avea nici o frica ...asta pleaca repede de p fata!!! liwlol.gif
dc un copil este atat de optimist..... biggrin.gif
oricum...acum sunt happy....vad clar lucrurile si stiu ce am de facut....
ohhhhhh....ma bucur ca am mai ramas cateva p aici!!! biggrin.gif
ahhhhhhhh...20 min ceas a dormit iarasi...dar ptr el se pare ca este de ajuns
Iancu ce face???
cum iti mai merge???

2 fete cucuiete ce fac azi???
poopam inca o data p andreeiuta transprata ca e dulce tare!!!
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 15 2011, 03:31 PM) *
Mami Adriana, imi ploua in gura.....bine arata painica ta.....chiar daca e cum zici tu mai mult lata....pare totusi pufoasa....ia sa vad si eu....

si tu faci??? yami.gif
anku
doamne...deci se vede ca este o zi a actiunii...
de dim aveam 16 mailuri...
acum mai inca 32 noi..... liwlol.gif

intre timp sunt asaa happy ca i-am gasit lui so de lucru....adica sora-mea biggrin.gif
si in curand va fi langa mine ...nu ptr mult timp...dar 2 sap este mai mult decat nimic super.gif
anku
nimeni pa ici???
toata lumea la facut paine???? liwlol.gif

am fost si afara putin...de p la 17.30 pana la 19.30
o seara placuta va dorim...si sper sa avem o noapte mai buna !!! liwlol.gif

Noapte buna!!!


simina_ana
Neata gagici.....

Ce faceti? Cum va este ?
Eu dupa 2 nopti dormite in fund ca sa nu tusesc ....acum am febra musculara peste tot....la burta, spate, gat liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif....Ce probleme existentiale am ....liwlol.gif liwlol.gif

Iancu s-a trezit de dimineta si face deaba....nu stiu ce mestereste pe acolo....ca e in camera lui si tot il aud deaba...deaba
Acusica il sun pe bubu sa vedem daca vine sa-l scoata...eu vreu sa fac ceva de papa....si sa spal....

Aaa....zici ca e un facut ...anul asta a inceput f prost pt noi. Prima data mi s-a stricat burlanul de la vasul de wc si curgea apa...a reparat socrul. Acum o saptamana mi s-a rupt furtunul de evacuare de la chiuveta din bucatarie....a reparat Bebe....Ieri mi s-a rupt robinetul de la apa calda , cel din perete , de la chiuveta din baie....azi trebuie sa chem instalatorul....ca si centrala imi curge....fain nu? Plus sertarele stricate de anul trecut, plus masina de vase neinstalata...ma intreb oare ce o sa se mai strice... doh.gif ...Vad ca e o chestie la noi....o data la cativa ani se strica toate pe rand, una dupa alta liwlol.gif liwlol.gif

Va pupic si va doresc o zi placuta ..ne auzim mai tarziu...
Anku....ai inceput practica?
anku
Buna fetelor....
ce faceti??
p unde sunteti???

Simna...merci de intrebare....acum am fost cu actele....mi-au spus sa incep numai de la 1 martie...ahhhhh...ce bine-mi pare...mai ma relaxez si eu!!!mai stau cu copilul...mai dorm si eu pana la 8-9 dimineata ca dupa aceea scularea la 5 parca vad!!! liwlol.gif
mai Iancu o semana cu bunicu gospodar de vrea el sa faca atata deaba...si cu mamica care ar tb sa mai stea locului cu tb... hug.gif
de cand ai ramas gravida tot la voi in fiecare zi am gandesc...nu stiu de ce!!!

iubitul meu doarme...este soare afara...il astept sa se trezeasca si sa-l duc putin in parc...poate or fi si copii afara!!!


Andymar
Se pare ca eu numai dupa 12 reusesc sa intru pe aici... Ori nu am somn, ori imi gasesc ceva de lucru pana ma apuca miezul noptii. Si noaptea asta iar nu pot dormi de grija. Selena a facut ce-a facut si si-a spart capul azi, s-a bagat sub masa de mai multe ori si sarea. Am tot scos-o afara si am certat-o dar parca tot acolo era mai frumos. Si uite asa a uitat ca e sub masa si a facut un salt de s-a scuturat masa cu tot ce era pe ea. In primele secunde nu a zis nimic, si-a pus mana la cap si a zis "au mami". Apoi si-a dat seama ca s-a lovit si a inceput sa urle asa de tare ca a si facut pipi pe ea. Scumpa de ea, desi o durea si era speriata a mai avut putere sa-mi zica "fac piciu" numai ca n-am mai apucat sa-i dau jos pantalonii ca a scapat. Dup-aia a uitat de durere si a inceput sa planga ca e uda. N-a mai plans mult dar se vede ca s-a speriat, dupa 5 min a inceput sa rada si sa cante. Si la toata lumea zice ca si-a spart capul, sa pupe sa-i treaca.

Acuma doarme dar i-am pus mana pe cap si are un cucui de toata frumusetea, nici nu m-a lasat sa-i pun nimic. Sper doar sa fie doar un cucui si nimic mai grav ca e destul de mica si a luat lovitura fix in crestetul capului.

Somnic usor!
simina_ana
QUOTE(Andymar @ Feb 17 2011, 02:11 AM) *
Se pare ca eu numai dupa 12 reusesc sa intru pe aici... Ori nu am somn, ori imi gasesc ceva de lucru pana ma apuca miezul noptii. Si noaptea asta iar nu pot dormi de grija. Selena a facut ce-a facut si si-a spart capul azi, s-a bagat sub masa de mai multe ori si sarea. Am tot scos-o afara si am certat-o dar parca tot acolo era mai frumos. Si uite asa a uitat ca e sub masa si a facut un salt de s-a scuturat masa cu tot ce era pe ea. In primele secunde nu a zis nimic, si-a pus mana la cap si a zis "au mami". Apoi si-a dat seama ca s-a lovit si a inceput sa urle asa de tare ca a si facut pipi pe ea. Scumpa de ea, desi o durea si era speriata a mai avut putere sa-mi zica "fac piciu" numai ca n-am mai apucat sa-i dau jos pantalonii ca a scapat. Dup-aia a uitat de durere si a inceput sa planga ca e uda. N-a mai plans mult dar se vede ca s-a speriat, dupa 5 min a inceput sa rada si sa cante. Si la toata lumea zice ca si-a spart capul, sa pupe sa-i treaca.

Acuma doarme dar i-am pus mana pe cap si are un cucui de toata frumusetea, nici nu m-a lasat sa-i pun nimic. Sper doar sa fie doar un cucui si nimic mai grav ca e destul de mica si a luat lovitura fix in crestetul capului.

Somnic usor!



No...si eu tot dupa 12....chiar 2 as putea spune....

Dupa cum bag de seama piticii nostri de decembrie au inceput sa fie mai mutl decat nazdravani.....Sper sa-i treca pana maine cucuiul...e bine ca e vesela....si.... de la Geo stiu ...daca se mai loveste vreodata , da mai intai cu putin unt ca sa nu se umfle si sa se invineteasca. La noi functioneaza mereu....

SI Iancu de 2 zile zici ca bea RedBbull ...e atat de agitat si nu mai asculta deloc....doar ce vrea el face ....aproape ca nu ne mai intelegem cu el....Azi ne-a scos din pepeni si pe mine si pe taica-su....Tati chiar a tipat la el la un moment dat ca a sarit direct pe mine....si desi ma feresc tot m-a lovit putin....AM zis ca de maine impunem reguli mult mai stricte in tot ce-l priveste ....cu masa, cu somn, cu jucarii....ca deja e suparat rau....

Gata cu vorba ma duc si eu la nani, ca altfel adorm cu capul pe tastatura.....

Fetle pe unde umblati? Ce mai spuneti?
Rose68
Buna dimineata!
Maine plecam spre Bucuresti pentru investigatii complete. Suntem programate la un eco la Medlife Grivita, apoi la un medic pediatru de la Gr Alexandrescu
Rose68
Buna dimineata!
Maine plecam spre Bucuresti pentru investigatii complete. Suntem programate la un eco la Medlife Grivita, apoi la un medic pediatru de la Gr Alexandrescu
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 17 2011, 07:09 AM) *
Buna dimineata!
Maine plecam spre Bucuresti pentru investigatii complete. Suntem programate la un eco la Medlife Grivita, apoi la un medic pediatru de la Gr Alexandrescu

drum bun va dorim dragelor...
sa aflati cat mai multe...si sa gasiti un tratament!!!
anku
QUOTE(Andymar @ Feb 16 2011, 11:11 PM) *
Se pare ca eu numai dupa 12 reusesc sa intru pe aici... Ori nu am somn, ori imi gasesc ceva de lucru pana ma apuca miezul noptii. Si noaptea asta iar nu pot dormi de grija. Selena a facut ce-a facut si si-a spart capul azi, s-a bagat sub masa de mai multe ori si sarea. Am tot scos-o afara si am certat-o dar parca tot acolo era mai frumos. Si uite asa a uitat ca e sub masa si a facut un salt de s-a scuturat masa cu tot ce era pe ea. In primele secunde nu a zis nimic, si-a pus mana la cap si a zis "au mami". Apoi si-a dat seama ca s-a lovit si a inceput sa urle asa de tare ca a si facut pipi pe ea. Scumpa de ea, desi o durea si era speriata a mai avut putere sa-mi zica "fac piciu" numai ca n-am mai apucat sa-i dau jos pantalonii ca a scapat. Dup-aia a uitat de durere si a inceput sa planga ca e uda. N-a mai plans mult dar se vede ca s-a speriat, dupa 5 min a inceput sa rada si sa cante. Si la toata lumea zice ca si-a spart capul, sa pupe sa-i treaca.

Acuma doarme dar i-am pus mana pe cap si are un cucui de toata frumusetea, nici nu m-a lasat sa-i pun nimic. Sper doar sa fie doar un cucui si nimic mai grav ca e destul de mica si a luat lovitura fix in crestetul capului.

Somnic usor!

asa imi ia si mie masa in cap Darius...dar asa face ca asa vrea el...
deocamdata nu avem nici un cucui....
asa cum ai spus...nu vrea sa plece nicicum de acolo...
pai...sper sa nu fie nimic grav....
si sa treac cucuiul...auzeam leacuri babestoi ca tb sa pui o lg p cucui nu stiu cum.... yes.gif
va poopam tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 17 2011, 01:40 AM) *
No...si eu tot dupa 12....chiar 2 as putea spune....

Dupa cum bag de seama piticii nostri de decembrie au inceput sa fie mai mutl decat nazdravani.....Sper sa-i treca pana maine cucuiul...e bine ca e vesela....si.... de la Geo stiu ...daca se mai loveste vreodata , da mai intai cu putin unt ca sa nu se umfle si sa se invineteasca. La noi functioneaza mereu....

SI Iancu de 2 zile zici ca bea RedBbull ...e atat de agitat si nu mai asculta deloc....doar ce vrea el face ....aproape ca nu ne mai intelegem cu el....Azi ne-a scos din pepeni si pe mine si pe taica-su....Tati chiar a tipat la el la un moment dat ca a sarit direct pe mine....si desi ma feresc tot m-a lovit putin....AM zis ca de maine impunem reguli mult mai stricte in tot ce-l priveste ....cu masa, cu somn, cu jucarii....ca deja e suparat rau....

Gata cu vorba ma duc si eu la nani, ca altfel adorm cu capul pe tastatura.....

Fetle pe unde umblati? Ce mai spuneti?

bea redbulll si face treaba!!! liwlol.gif
gata...a venit instalatorul??? ohmy.gif
geocoto
Buna mamici de decembrie 2008, ce repede a trecut timpul...
Parca ne cunoastem de mult mai mult timp.
Noi am fost 2 zile la Paris cu "deaba" si am profitat putin ca era si ziua lui Valentin cel iubaret... partners.gif .Kuka, Kuka a ramas cu mama si deja cand ne aude la telefon i se face un dor fantastic, asa ca nu=l voi cere la tel cand vom fi in Ro.
Si Lucas ar papa 30 de oua pe saptamana daca te pui la mintea lui.Il intrebi daca e foame si=ti spune sa=i dai oua.Noi luam din acelea de prepelita pt el ca sigur sunt mai bio.Stiu de la bunici ca prepelita moare daca nu are mediu curat.Iar in baie ii dau de acelea de gaina cate 2 sa se joace cu ele.Le spargen isi pune in cap, le cara cu tractorul .. eusa_clap.gif numai in casa pe parchet sa nu le vad ca fac infarct.
Vai saracuta Selena.Am oroare cand il vad ca se loveste la cap.Noi pe langa unt mai folosim si Beliflor, o crema homeopata.Mi=am dat si eu pe picioare ca aveam 10 vanatai de la ski si a functionat ff bine.
Iancu ai grija de "surioara" ta, n=o necaji.Mai bine ii spui povesti ca sa te recunoasca cand iese de la caldurica.Vai Adriana ce imi faci cu retetele tale.Saptamana trecuta am facut neaparat cartofi noi ca inghiteam in sec cand am citit.Acum poza cu painea, care arata asa cum o scotea bunica de pe vatra eating.gif as manca cu unt si castraveti pana plesnesc.Poate cand mergem in tara fac la bunica niste paine pe vatra.
Anku in orice familie exista si neghina.Sper sa reusesti sa treci peste prostia altora si sa fi tu cea inteleapta si sa cedezi.La ce etapa a dintilor sunteti poate de asta se trezeste mititelu' asa plans?Ati trecut de canini ca noua acolo ne=a fost greu?
Rose ce v=a zis doctorul?Apropo de inaltime cred ca a masurat D=na asistenta aiurea ca eu cand il masor pe pitic nu are decat 92 cm.De unde o mai fi scos inca 4 cm doh.gif ?Am uitat caietul la dispensar asa cand ma intorc din tara ma duc sa=l masoare din nou.Il vad si eu ca a crescut dar nici sa=l umflu nu=mi place.Mai bine mai adauga la kg ca acolo sta cam prost 12kg.
Oana s=a angajat si Matei sta momentan cu bunicul patern.
Claudia voi ce faceti?
Petronici cum se mai simte Adelin?

Pup profit si eu de somnul de 3 ore la amiaza a piticului oFloare1.gif
simina_ana
No....am aflat cauza agitatiei lui Iancu din ultima vreme....cica exploziile solare liwlol.gif liwlol.gif....cica marti a fost o explozie solara f puternica si asta ar fi cauza agitatiei, durerilor de cap, nervi, etc, etc, etc liwlol.gif liwlol.gif .....Dar Iancu zici ca a luat-o razna de tot....Dar zici ca a aflat di el de exploziile astea ca azi nu vroia chip sa iasa afara....cu chiu si vai l-am dat afara pe usa si dupa juma de ora mi l-a adus bunica-su ca vroia acasa....Dar cred ca mai ies eu cu el putin dupa ce se trezrste ca tot am cate ceva de luat de la magazin si mergem asa intr-o plimbarica...

In sfarsit mi-a venit instalatorul....mi-a schimbat cateva garnituri la centrala ca pierdea apa si a inlocuit la baie robinetii de pornit/oprit apa calda....inclusiv o bucata de teava din perete ca s-a crapat cand a scos robinetul rupt....deci inca o dovada in plus ca s-a facut treaba de mantuiala la contructia blocului cu lucruri super ieftine si de proasta calitate...sper doar sa nu cobesc acum si sa se mai sparga/rupa ceva ca ma iau cu mainile de cap...Dar atunci sper sa avem casuta noastra pe care cu siguranta o sa o construim cum trebuie...
Diseara vine si cineva pentru mobila sa vorbim ce are defacut si ce trebuie sa facem noi....si probabil ca maine seara o sa am santier in casa si sambata imi instaleaza masina de spalat vase.....deci sambata voi fi ocupata cu testarea ei smile.gif....

Geo.....zici tu ca e surioara? liwlol.gif Oricum Iancu nu tine cont...ma calareste si ma bate....Are momente cand vine si iubeste burtica, si-i da pupic si-i arata cartile....dar are momente cand vine la mine cu mana ridicata si zice"bat" liwlol.gif liwlol.gif . ...Deci asa....lui Luca ii este dor de voi cand sunteti plecati....pai ce se face el o saptamana fara voi? Sper ca ati petrecut frumos la Paris....doamne ce dor mi s-a facut si mie de el....poate la anul reusesc sa ajung din nou acolo ca anul asta nu cred sa am vreo sansa de a ma mai deplasa pe undeva cu problemele mele..

Anku....sper ca te-ai mai linistit cu oamenii aia si ai rezolvat cate ceva...

Rose.....ma gandesc la voi, ma rog pentru voi sa veniti cu vesti bune inapoi.....Sa dea DD sa fi fost o alarma falsa diagnosticul pus...Va pup dulce si suntem alaturi cu gandul de voi. Drum bun maine!

Oana.....felicitari pentru job....si sper ca bunicu se descurca cu Matei....sau sa spun Matei se descurca cu bunicul ?biggrin.gif

Petro....chiar asa....cum mai sunteti? Ti-am lasat pe mess datele doctoritei, te rog sa-mi confirmi daca le-ai primit, daca nu sa le mai trimit o data....Ca adresa de mail mi-a dat failure....banuiesc ca in coada ai yahoo.it...si nu yahoo.com biggrin.gif

Andymar....i-a trecut cucuiul Selenei?

Claudia....ai zis ca in uiched ne spui de voi....si nu ai dat icna nici un semn de viata....sper ca sunteti bine...

Multi pupici fetelor....ma bag si eu la un nani nani langa Iancu....

anku
QUOTE(geocoto @ Feb 17 2011, 02:27 PM) *
Buna mamici de decembrie 2008, ce repede a trecut timpul...
Parca ne cunoastem de mult mai mult timp.
Noi am fost 2 zile la Paris cu "deaba" si am profitat putin ca era si ziua lui Valentin cel iubaret... partners.gif .Kuka, Kuka a ramas cu mama si deja cand ne aude la telefon i se face un dor fantastic, asa ca nu=l voi cere la tel cand vom fi in Ro.
Si Lucas ar papa 30 de oua pe saptamana daca te pui la mintea lui.Il intrebi daca e foame si=ti spune sa=i dai oua.Noi luam din acelea de prepelita pt el ca sigur sunt mai bio.Stiu de la bunici ca prepelita moare daca nu are mediu curat.Iar in baie ii dau de acelea de gaina cate 2 sa se joace cu ele.Le spargen isi pune in cap, le cara cu tractorul .. eusa_clap.gif numai in casa pe parchet sa nu le vad ca fac infarct.

Anku in orice familie exista si neghina.Sper sa reusesti sa treci peste prostia altora si sa fi tu cea inteleapta si sa cedezi.La ce etapa a dintilor sunteti poate de asta se trezeste mititelu' asa plans?Ati trecut de canini ca noua acolo ne=a fost greu?


Pup profit si eu de somnul de 3 ore la amiaza a piticului oFloare1.gif


Bine v-ati reintors de la Paris...cred ca nu exista locatie mai potrivita de Ziua Indragostitilor...minunat...
nu...nu am trecut inca de canini....
si nici nu ma prea lasa sa ma uit in gurita decat cel mai spala tacso p dinti mai putem vedea cate ceva....
azi noapte a avut numai 2 treziri in urlete...asa mai merge...oricum...este marait aproape toata ziua...si de o sapt a lasat-o moale cu mancarea...diaree si febra nu avem inca....
intersanta observatie cu ouale de prepelita anima1.gif
QUOTE(simina_ana @ Feb 17 2011, 02:52 PM) *
No....am aflat cauza agitatiei lui Iancu din ultima vreme....cica exploziile solare liwlol.gif liwlol.gif....cica marti a fost o explozie solara f puternica si asta ar fi cauza agitatiei, durerilor de cap, nervi, etc, etc, etc liwlol.gif liwlol.gif .....Dar Iancu zici ca a luat-o razna de tot....Dar zici ca a aflat di el de exploziile astea ca azi nu vroia chip sa iasa afara....cu chiu si vai l-am dat afara pe usa si dupa juma de ora mi l-a adus bunica-su ca vroia acasa....Dar cred ca mai ies eu cu el putin dupa ce se trezrste ca tot am cate ceva de luat de la magazin si mergem asa intr-o plimbarica...

In sfarsit mi-a venit instalatorul....mi-a schimbat cateva garnituri la centrala ca pierdea apa si a inlocuit la baie robinetii de pornit/oprit apa calda....inclusiv o bucata de teava din perete ca s-a crapat cand a scos robinetul rupt....deci inca o dovada in plus ca s-a facut treaba de mantuiala la contructia blocului cu lucruri super ieftine si de proasta calitate...sper doar sa nu cobesc acum si sa se mai sparga/rupa ceva ca ma iau cu mainile de cap...Dar atunci sper sa avem casuta noastra pe care cu siguranta o sa o construim cum trebuie...
Diseara vine si cineva pentru mobila sa vorbim ce are defacut si ce trebuie sa facem noi....si probabil ca maine seara o sa am santier in casa si sambata imi instaleaza masina de spalat vase.....deci sambata voi fi ocupata cu testarea ei smile.gif....



Anku....sper ca te-ai mai linistit cu oamenii aia si ai rezolvat cate ceva...


Andymar....i-a trecut cucuiul Selenei?

Claudia....ai zis ca in uiched ne spui de voi....si nu ai dat icna nici un semn de viata....sper ca sunteti bine...

Multi pupici fetelor....ma bag si eu la un nani nani langa Iancu....

mna Adriana ca se rezolva toate de -odata...
se strica p rand si se rezolva de-odata liwlol.gif
imi dau seama ce ocupata vei fi maine cu testarea masinii de spalat vase biggrin.gif si eu as fi..... super.gif
Andymar
Inca nu ne-a trecut cucuiul de tot dar nici nu e vanat. Oricum Selena nu-l mai baga in seama, mai zice cateodata sa pup "cuiu" si ma lasa sa pun mana. In seara asta a ramas la matusa mea sa doarma ca maine dimineata merg la practica la spital si sotul la serviciu. A simtit scumpa ca plecam si a zis ca vrea la mami in brate. Apoi a zis sa-i pun kaka maka pe telefon (melodia ei preferata, daca o vedeti cum da din fund muriti de ras). Si tot asa dansand la mine in brate s-a inmuiat incet ca aproape a adormit.
Eu sunt moarta de oboseala, si azi am fost 4 ore la practiica unde am frecat la unguente de m-au luat transpiratiile. Cand am iesit eram rupta si de oboseala si de foame. Apoi am lucrat 2 ore la un referat si tzusti la scoala la examen. Abia astept sa termin, in iulie examenele apoi licenta si sa ma vad cu diploma in mana.
Ma duc sa fac o baie calduta cu muulta spuma, tocmai am oprit apa. Nu stiu, cred ca am imbatranit, cand eram gravida cu Selena eram atata de energica... acuma-s mai obosita dimineata decat seara si numai buna de nimic.

Somn usor va doresc.
anku
QUOTE(Andymar @ Feb 17 2011, 10:01 PM) *
Inca nu ne-a trecut cucuiul de tot dar nici nu e vanat. Oricum Selena nu-l mai baga in seama, mai zice cateodata sa pup "cuiu" si ma lasa sa pun mana. In seara asta a ramas la matusa mea sa doarma ca maine dimineata merg la practica la spital si sotul la serviciu. A simtit scumpa ca plecam si a zis ca vrea la mami in brate. Apoi a zis sa-i pun kaka maka pe telefon (melodia ei preferata, daca o vedeti cum da din fund muriti de ras). Si tot asa dansand la mine in brate s-a inmuiat incet ca aproape a adormit.
Eu sunt moarta de oboseala, si azi am fost 4 ore la practiica unde am frecat la unguente de m-au luat transpiratiile. Cand am iesit eram rupta si de oboseala si de foame. Apoi am lucrat 2 ore la un referat si tzusti la scoala la examen. Abia astept sa termin, in iulie examenele apoi licenta si sa ma vad cu diploma in mana.
Ma duc sa fac o baie calduta cu muulta spuma, tocmai am oprit apa. Nu stiu, cred ca am imbatranit, cand eram gravida cu Selena eram atata de energica... acuma-s mai obosita dimineata decat seara si numai buna de nimic.

Somn usor va doresc.

termini tu...incep eu....
macar e bine ac se fac numai 4 ore...aici astia mi-au pus in vedere 9 ore program...in functie de ture posibil sa fac si duminica practica ...si m-au si intrebat dc tura de noapte ar fi o probl!!!! wife.gif
bine ac sta si cu matusa .... biggrin.gif si bine ca nu e vanat locul...bine"ca si vanataia ar fi trecut...acum poate nu o sa se mai bage sub masa sa dea cu capul...desi lui Darius niciodata nu-i este invatura de minte liwlol.gif
ahhhh...cu oboseala...se acumuleaza tu mami...mai ales la tine ac acum tu esti gravida... smile.gif
altfel cu sarcina cum te simti???
anku
de la 00.00 forumul nu va functiona...se lucreaza p server
azi am facut p putin 20 km cu bicicleta in fuga dupa haine albe ptr practica...iar m-am scuturat de bani sad.gif
abia am reusit sa le probez sa vad dc imi sunt bune atat a plans si azi Darius.... doh.gif
in rest...azi nu am avut o stare prea prea...mi-a venit perioada dupa aproape 3 luni de intarziere...va dati seama

noapte buna..
.

va poopacim si poate ne auzim maine tzuc.gif
Rose68
Buna dimineata!
Cucuietele se pregatesc de drum.Va pupam cu drag
MIOSA
am intrat doar sa va salut!!

simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Feb 18 2011, 08:56 AM) *
Buna dimineata!
Cucuietele se pregatesc de drum.Va pupam cu drag

pray.gif sa fie bine.....drum bun!
simina_ana
QUOTE(MIOSA @ Feb 18 2011, 09:38 AM) *
am intrat doar sa va salut!!



Atunci....neata si de la noi!!!! SI pupici la pitici!
simina_ana
Eu am o stare de cacao.....nu prea imi place de mine azi....Sper sa se rezolve azi toate prin casa ca altfel cred ca fac o criza... ca asa m-am saturat doh.gif
As manca ceva si nu stiu ce....as vrea sa fac multe dar nu am chef...

Iancu e vioi....dar se mai supara pe mine pt ca nu-i mai dau nici o prostie sa pape.Asa ca mai avem putin si terminam toate rezervele si nu mai iau...chiar daca o sa vreau eu sau tati sa papam de alea. Dar na....cand il vad ca vrea numai cereale toata ziua imi vine sa-mi smulg parul din cap....M-am enervat o data si l-am lasat sa manance toata ziua numai cereale....si el tot nu era satul doh.gif
Si de ceva vreme daca nu manaca atunci cand ii dau, 3 ore nu mai primeste nimic....Ieri de exemplu a baut la 2 lapticul....a dormit de la 3 la 5.....si abia seara la 7 a mai vrut sa pape....dar si atunci a bagat 3 felii de paine cu ALmette, si cand l-a vazut pe tati ca isi ia smantana a mancat si 2 lingurite de smantana cu inca o felie de paine....Singura concluzie ce o pot trage e ca nu are nevoie de 5 mese pe zi...adica 3 mese principale si 2 gustari. asa ca gustarile o sa i le fac doar din fructe ...Apropos de fructe....abia astept sa vina vara ca sa pot sa-i dau mai multe variatii....ca banuiesc ca e satul de portocale, banane , mere, avocado si mango...a si pere...pe cele din compot nu le pun la socoteala ca nu sunt la fel ca cele proaspete....

Fug sa-i fac micul dejun ca in curand trece cele 30 de minute dupa siropel si sa nu tipe ca vrea papa

O zi buna va doresc!
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 18 2011, 05:56 AM) *
Buna dimineata!
Cucuietele se pregatesc de drum.Va pupam cu drag

si noi va poopam...drum bun!!!

QUOTE(MIOSA @ Feb 18 2011, 06:38 AM) *
am intrat doar sa va salut!!



si noi va poopam ...ce faceti???
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 18 2011, 08:45 AM) *
Eu am o stare de cacao.....nu prea imi place de mine azi....Sper sa se rezolve azi toate prin casa ca altfel cred ca fac o criza... ca asa m-am saturat doh.gif
As manca ceva si nu stiu ce....as vrea sa fac multe dar nu am chef...

Iancu e vioi....dar se mai supara pe mine pt ca nu-i mai dau nici o prostie sa pape.Asa ca mai avem putin si terminam toate rezervele si nu mai iau...chiar daca o sa vreau eu sau tati sa papam de alea. Dar na....cand il vad ca vrea numai cereale toata ziua imi vine sa-mi smulg parul din cap....M-am enervat o data si l-am lasat sa manance toata ziua numai cereale....si el tot nu era satul doh.gif
Si de ceva vreme daca nu manaca atunci cand ii dau, 3 ore nu mai primeste nimic....Ieri de exemplu a baut la 2 lapticul....a dormit de la 3 la 5.....si abia seara la 7 a mai vrut sa pape....dar si atunci a bagat 3 felii de paine cu ALmette, si cand l-a vazut pe tati ca isi ia smantana a mancat si 2 lingurite de smantana cu inca o felie de paine....Singura concluzie ce o pot trage e ca nu are nevoie de 5 mese pe zi...adica 3 mese principale si 2 gustari. asa ca gustarile o sa i le fac doar din fructe ...Apropos de fructe....abia astept sa vina vara ca sa pot sa-i dau mai multe variatii....ca banuiesc ca e satul de portocale, banane , mere, avocado si mango...a si pere...pe cele din compot nu le pun la socoteala ca nu sunt la fel ca cele proaspete....

Fug sa-i fac micul dejun ca in curand trece cele 30 de minute dupa siropel si sa nu tipe ca vrea papa

O zi buna va doresc!

Simina...pffff...sa iasa cum iti doresti sa nu te infurii...
ce sa fac si el...i plac cerealele!!! tzuc.gif
anku
azi noapte au fost mai mult de 10 treziri in urlete... doh.gif
voia sa se dea jos din pat...ca sa plece la 5.30 dim...tot zice ca sa deschid ...dar nu spunea si ce... sad.gif
claudiaena
Salutare fetele!

Nu stiu cum fac, ca leptopul ramane un obiect pe care il sterg de praf si doar atat... Dimineata fac treaba printre picaturi, si vreo 2-3 puzle, ca asta-i cea mai noua pasiune a piticului... O fugareala prin casa, mai o masina de rufe, mai ceva de papa, mai un aspirator si apoi vine Maria de la scoala si repede ma uit sa vad temele, ca sa ii dau indicatii, ma imbrac si fuga la scoala, apoi vin, lectii cu Maria, unde nu s-a descurcat, cina si apoi un pahar de vorba seara, dus la copii, pregatit pachet ptr Maria si tati, si nani... Si uite asa ma "trezesc" ca acu-i luni si acu-i uichend....

Ma lupt cu piticul care pe zi ce trece isi arata personalitatea in formare si ma dispera... Are momente cand o ia pe Maria de mana si vrea sa se joace cu ea , dar pe orice jucariae ar atinge-o ea, incepe sa o revendice si sa o ceara; sora-sa cedeaza de cateva ori apoi nu ii mai da jucaria si incep tipetele. Asa ca acum, cum vin satula de tipete si poluare fonica de la scoala nu i le mai tolerez si lui, si deseori il pun la colt-adica in alta camera izolat vreo 1-2 min si apoi se calmeaza si se joaca singurel frumos....Avem o mare problema cu mancarea. Seara este un alt motiv de nervi si stres, ptr ca nu papa mai nimic gatit. Doar cartofi copti cu sare, porumb fiert si uneori branza cu mamaliga. In rest refuza sa guste orice alt fel de mancare gatita. La pranz papa doar ciorba, orice altceva refuza. Refuza fetelor si banalul piure cu carnita la cuptor, mazarea, pastaile, pilaful, varza calita, fasole, musaca etc....Nu mai stiu ce sa fac sa pape. Nu vrea nici lapte cu orez, nici cu paste, refuza si ce mai fac dulce de casa. Am facut briose, chec, placinta cu iaurt, etc. Nu vrea nici sa guste... nervi.gif Si totusi are vreo 14 kg, si vreo 85 cm... Si-a dat drumul la vorbit si are momente cand e un copil dulce si dragut, dar are si momente cand ma aduce la disperare.

Eu is obosita... In curand incep cursurile la facultate si acum ma duc la scoala si sambata si duminica(ptr fara frecventa) asa ca nu mai stiu cand e uichend sau nu... Pic rupta de oboseala pe la 10 30-11 noaptea si azi dimineata am dormit pana la 8 30(nici nu stiu cand a plecat tati cu fetita de acasa si a pieptanat-o el singurel). Asa-s de obosita... As vrea asa macar o zi fara lectii la Maria, fara pitic acasa, doar eu cu mine... Dar slabe sanse... Deci eu is cam deprimata si ma opresc aici sa nu va deprim si pe voi... Pupici la mamici curajoase cu burtica, la mamici harnice si la bebeii lor....Oricum mai intru cand imi ttrece starea de blegeala, poate o fi de la exploziile solare..... doh.gif oFloare1.gif
claudiaena
A si piticului i-a iesit un prim -ultim molar... poate de aici atatea nervi la el, si sigur la mine vine perioada aia a lunii si cu explozii solare (si Maria azi a venit si mi-a spus ca a aflat la scoala ca a explodat soarele liwlol.gif ) ca imi vine sa plec asa intr-un concediu dar singura, sau macar l-as lua pe tati, ca numai el a fost cuminte.... liwlol.gif

pupici inca o data.....mai avem 3 molari, deci alte zile cu nervi multi ce plutesc in aer si inca vreo cateva nopti prost dormite, adica se trezeste se ridica in picioare ma striga pe mine si pe tati, ii dam apa si apoi ii spunem asa incet nani, si cere in patul nostru si refuzam, da un scurt concert de urlete si apoi cand vede ca nu are spectatori se potoleste singur si adoiarme, pana la urmatoarea trezire.Si face noaptea asa de vreo 2-4 ori, suficient cat sa te trezeasca bine.... trandafir.gif
geocoto

HOMEOPATIA ASTROLOGICA
"Dumnezeu a facut sa creasca o planta pentru fiecare boala - cu exceptia
prostiei"

BERBEC

Marcati de influenta planetei Marte, Berbecii sunt firile cele mai dinamice ale
cercului zodiacal. Marte guverneaza capul si fata (cu exceptia nasului), precum
si cele doua emisfere cerebrale. Planeta este asociata cu fierul, asa incat
guvernarea sa se extinde si asupra sangelui (in compozitia caruia fierul joaca,
dupa cum bine stim, un rol esential).
Mai intotdeauna, "martienii" au o cicatrice in zona capului, semn al firii lor
aventuroase si a placerii de-a sfida pericolele de orice fel, care ii face sa se
leaga in copilarie cu semne de buna purtare - bineinteles in zona corpului
guvernata de planeta lor, capul. Berbecii au nevoie de mult exercitiu fizic
pentru a se mentine in forma, dar si pentru a preveni prefacerea energiei lor
fizice debordante in energie nervoasa. De aceea sunt atat de buni sportivi,
exceland in sporturile care necesita un mare consum fizic si curaj.
egimul alimentar al Berbecilor trebuie sa cuprinda ceapa si praz, care au un
dublu efect benefic: contribuie la fluidizarea sangelui si au un efect usor
sedativ. Le place la nebunie mancarea condimentata, care ingerata in cantitati
rezonabile le face bine, dar, din pacate, nativii acestei zodii au tendinta de-a
face exces de ardei iute, boia si mustar, care in cantitati modice au chiar un
fect curativ.
Cand se imbolnavesc, Berbecii o fac lata - mai intotdeauna bolile apar sub forma
acuta, dar nu dureaza mult timp deoarece vitalitatea martiana le permite o
recuperare la fel de rapida, pe cat de brusca este imbolnavirea. In aceste
azuri, ceaiul sau siropul de paducel vor face minuni pentru restabilirea cat
mai rapida si mai completa a starii de sanatate. Berea este pentru Berbeci mai
mult un aliment decat o bautura, deoarece hameiul pe care-l contine ii
fortifica.
itaminele care ii ajuta pe Berbeci sa-si mentina forma maxima sunt Pp si B12,
iar remediile homeopatice adesea prescrise pentru aceasta zodie sunt Arnica,
Blonoidum si Nux vomica.

TAUR

Calmi, robusti, maestri ai savurarii placerilor vietii, Taurii stau sub semnul
planetei Venus, intruchipand fertilitatea. Venus confera un temperament sangvin,
dar acesta este intrucatva ingreunat de elementul pamant de care apartine zodia,
asa incat rezulta un temperament aproape placid, marcat de izbucniri colerice.
In corpul uman, zodia Taurului guverneaza gatul, amigdalele, laringele si
faringele, gura, limba, maxilarul inferior, glanda tiroida, vertebrele
cervicale, o parte a nervului optic si, impreuna cu Pluto, organele genitale
interne la femei, jugulara si carotida.
Gustand peste masura din placerile vietii, Taurii se imbolnavesc cel mai adesea
de stomac (efectele supraalimentatiei), amigdalita pultacee, laringita,
difterie, dar si boli genitale. Femeile sunt deosebit de fecunde. Alimentele
care sunt in rezonanta cu organismul Taurilor sunt sparanghelul, anghinarea,
cerealele si fasolea de orice fel. Fructele cele mai recomandabile sunt toate
sortimentele de struguri, merele, perele si fructele de padure. Majoritatea
condimentelor Taurilor le fac bine (sac!). Plantele cu efect terapeutic pentru
Tauri sunt menta, izma creata, cuisoarele (cativa stropi de ulei de cuisoare
adaugati apei de baie ii remonteaza numaidecat) si macrisul.
Ca orice semn de pamant, Taurul se reface in contact nemijlocit cu natura, si
mersul cu picioarele goale il ajuta sa-si echilibreze energia, la fel
gradinaritul si robotitul prin casa. Tendinta de ingrasare trebuie tinuta in
frau inca din copilarie, pentru ca nativii din Taur sunt adevarati gurmanzi,
inzestrati cu un apetit rabelaisian.
Remediile homeopatice cele mai eficiente sunt cele corespunzatoare vibratiilor
planetei Venus: Cuprum, Thuya Apis si Pulsatilla, dar si Antimonium crudum care
se afla in rezonanta cu vibratiile lunare. Vitamina recomandata acestor
venusieni este vitamina F.

GEMENI

Agili, rapizi si indemanatici, cu reflexe deosebit de bune - in mod special cele
ce presupun finete in executie -, Gemenii nu sunt insa caracterizati indeobste
de forta fizica. Musculatura este longilina si are tonus. Planeta guvernatoare,
Mercur, le confera un temperament nervos, dinamic si o mare disponibilitate in
comunicare. In plus, mobilii mercurieni pastreaza cel mai adesea un aer
tineresc pana la o varsta inaintata. In corpul uman, Gemenii sunt considerati
guvernatorii cailor respiratorii superioare (traheea si bronhiile), ai
plamanilor, ai umerilor, sternului, mainilor (de unde si o mare dexteritate
manuala). Dintre glande, timusul cade sub incidenta Gemenilor, iar in cadrul
sistemului circulator Gemenilor le revin circulatia vaselor capilare si artera
pulmonara. O parte a nervilor optici este, de asemenea, asociata cu aceasta
zodie.
Bolile cel mai frecvent intalnite la Gemeni sunt starile de anxietate,
tendintele de surmenaj, frecventele raniri ale umerilor si mainilor, nevralgiile
intercostale, afectiunile acute sau cronice ale plamanilor sau bronhiilor (ca
astma si pleurezia) si afectiunile sistemului nervos periferic. Uneori,
afectiunile nervoase pot genera disfunctii sexuale. Mancarurile care le priesc
Gemenilor sunt cele care contin mazare, fasole cu bobul lat, morcovi, nuci, dar
mai ales migdale nepreparate - care joaca un rol important in combaterea
starilor de anxietate -, alune si arahide. Plantele care au un efect benefic
asupra acestui semn mutabil de aer sunt lavanda si lacramioarele (in
aromoterapie), feriga, origanul (popular: sovarv), semintele de anason si cele
de chimen (sub forma de ceaiuri, uleiuri sau tincturi).
Remediile homeopatice in consonanta cu specificul zodiei sunt Mercurius,
Argentum nitric, iar sarea biochimica este Kali muriatric, folosita mult in
homeopatie. Dupa unii autori acestora li s-ar adauga Arsenicum si Kali
phosphoricum. Vitaminele indicate Gemenilor sunt vitamina B1 si vitamina F.

RAC

Pentru a-si mentine in forma sensibilul sistem organic de lunarieni, Racii au
nevoie sa fie dusi la inot inca de mici, ceea ce le fortifica nu doar corpul, ci
ii echilibreaza si emotional, si ar trebui sa-si petreaca mult timp pe... ringul
de dans. Asta pentru ca miscarile ritmice sustinute au un efect fortifiant
deosebit asupra structurii corpului lor, unde trebuie avuta o deosebita grija de
sistemul circulator si cel limfatic. Temperamentul racului este limfo-sangvinic.
Racului ii corespund in corpul uman stomacul, duodenul si partea inferioara a
esofagului, sanii, ochiul stang precum si varful plamanilor. Multe dintre
problemele de sanatate ale Racilor sunt in legatura cu retentia de lichide in
organism, care poate duce la intoxicatii si afectiuni misterioase, de natura
psihosomatica si nu functionala. Disfunctiile digestive se fac simtite periodic,
sub forma dispepsiilor organice sau functionale, care apar inca din copilarie
si duc adesea la anemie. Aceleasi probleme digestive duc la pierderi de saruri
minerale si vitamine din corp, la batranete apare frecvent incontinenta urinara.
Alimentele cu un efect tonifiant si regenerator asupra organismului Racilor sunt
varza alba si rosie, napii, pestele, lactatele (dar nu cele prea bogate in
colesterol). Un aport suficient din alimentele mentionate reuseste sa mentina,
in general, in echilibru acest organism delicat. Plantele cu un efect bun in
aromoterapie sunt trandafirii albi, nuferii si crinii. Tarhonul ajuta la
refacerea stocului de saruri minerale, la fel Verbina, iarba-surzilor si
ochii-soarecelui sunt recomandate mai ales sub forma de tincturi. Remediile
homeopatice cuprind Selenium, Argentum, Silicea, Antimonium crudum si Kali
carbonicum. Periodic, Racii au nevoie de un aport de vitamina B2.

LEU

Puternica vitalitate pe care le-o confera Leilor astrul zilei se manifesta in
lume sub forma unui temperament bilios si nervos. Leii nu sunt insa foarte
priceputi in a-si doza efortul si acest lucru se razbuna, mai curand sau mai
tarziu, asupra sanatatii lor. De multe ori, orgoliul ii impiedica pe Lei sa-si
marturiseasca suferintele fizice. Pe de alta parte, le cam sta in fire sa se
neglijeze.
Primul lucru de care trebuie sa se ocupe un Leu care doreste sa-si mentina
sanatatea este dozarea efortului, altfel vitalitatea sa se va risipi curand si
bolile de inima nu vor intarzia sa apara. Leii care-si asuma prea multe
responsabilitati vor avea de suferit cu coloana vertebrala (in mod special
vertebrele dorsale). Ochiul drept este, de asemenea, un punct slab pe harta
sanatatii Leilor, iar cei care se consuma prea mult nervos si nu-si gasesc o
forma de expresie creativa pot avea de suferit ingrozitoarele dureri ale
nevralgiei de trigemen. Circulatia arteriala poate claca la nivelul cordului
sau/si al ochilor. Seara, vitalitatea si rezistenta nervoasa a Leilor scade
brusc. Leilor li se recomanda sa faca dus, si nu baie, pentru ca baia le scade
nivelul energetic.
Leilor nu le sta bine sa fie vegetarieni, carnea le fortifica organismul, la fel
ca mierea si orezul, care trebuie sa faca parte constant din alimentatia lor, la
fel ca spanacul, urzicile si lintea, care contin mult fier.
Plantele in afinitate cu vibratiile solare sunt: floarea-soa relu i (evident),
galbenelele si rostopasca - unul dintre remediile-minune pentru afectiuni
specifice zodiei. Ierburile aromatice precum sofranul, rozmarinul, menta,
dafinul si RUTA- http://fr.wikipedia.org/wiki/Rue_officinale
http://en.wikipedia.org/wiki/Ruta_graveolens(cunoscutasi sub numele de varnant),
adaugate in mancaruri, au, de asemenea, un efect terapeutic asupra organismului
leonin. Remediile homeopatice de baza sunt Aurum, Natrium muriarticum,
Phosphorus si Ignatia. Leii nu trebuie sa uite sa-si refaca energia luand
vitaminele A, D si H2.

FECIOARA

Cea de-a doua zodie guvernata de Mercur are o preocupare innascuta pentru
sanatate, apreciind mult remediile naturiste si regimul vegetarian. Pentru
aceasta zodie de pamant, remediul natural cel mai eficient este... aerul, de
aceea plimbarile lungi in aer liber (si pe cat posibil nepoluat) au un efect
imediat de calmare asupra temperamentului nervos al Fecioarelor, si asta ajuta
la mentinerea sanatatii intr-o masura mult mai mare decat si-ar putea imagina.
Mersul cu bicicleta (dar nu pe strazile unui oras aglomerat), de preferinta in
mijlocul naturii, este, de asemenea, recomandat.
Fecioarele guverneaza circulatia sangvina si limfatica a abdomenului,
intestinele, pancreasul (partial) si nervul motor ocular extern. Temperamentul
nervos al acestor mercurieni ii predispune la stari de ingrijorare nevrotice,
care pot genera dureri surde, dar persistente de cap, ce pot fi inlaturate,
insa, neasteptat de usor printr-o alimentatie adecvata si prin plimbarile mai
sus mentionate sau prin exercitii de yoga (in special exercitiile de relaxare).
Problemele lor serioase de sanatate sunt insa legate de tractul digestiv:
probleme de asimilare intestinala, dureri abdominale (provocate de "nervi" care
se duc direct la stomac), perturbari ale tranzitului intestinal (sunt adesea
constipati), exces de fermentare. Alte pericole care pandesc Fecioarele sunt
diabetul insipid, apendicita, pancreatita si peritonita. Femeile sunt destul de
des sterile. Sistemul nervos al Fecioarelor este sensibil la stres si la starile
p relu ngite de ingrijorare care
contribuie la subminarea sanatatii lor.
Fecioarelor le face foarte bine sa consume cartofi, gulii, telina si alimentele
mentionate la zodia Gemenilor (pentru ca au acelasi guvernator - planeta
Mercur). Plantele aromatice si medicinale sunt, de asemenea, identice, la fel
remediile homeopatice, comune celor doua zodii mercuriene.

BALANTA

Inzestrate cu acelasi temperament sangvin placut si gentil ca Taurii, Balantele
sunt insa departe de robustetea si vigoarea specifice zodiei fixe de pamant.
Vitalitatea lor este cu mult mai scazuta, in schimb sunt firi mai rafinate, de
multe ori artistice, efect al planetei Venus intr-un semn de aer. Tendinta catre
leneveala (caracteristica ambelor zodii venusiene) le face sa evite exercitiul
fizic, de care au, de fapt, nevoie in mai mare masura decat multe alte zodii.
Lipsa de miscare fizica, pe care ar trebui s-o practice cu regularitate, le
pricopseste rapid cu cearcane si migrene sacaitoare persistente.
Balanta guverneaza rinichii si vezica urinara, in corpul barbatesc - prostata,
partea lombara a coloanei vertebrale (impreuna cu Sagetatorul), precum si nervul
facial.
In general, tendinta organismului de-a retine toxinele este cea care duce la
afectiunile renale, cum ar fi insuficienta renala acuta sau cronica.
Disfunctiile renale pot duce si la edeme ale membrelor inferioare (picioare
umflate). Colibaciloza este, de asemenea, o boala des intalnita in randul
Balantelor, la fel ca insuficienta circulatorie venoasa si limfatica, mai ales
la nivelul bazinului, si afectiunile genito-urinare, ca cistita si anexita.
Igiena intima trebuie respectata cu cea mai mare strictete.
Regimul alimentar al Balantelor, carora le cam plac mancarurile grele, trebuie
sa contina multe cereale, fructe de padure, sparanghel, fasole si, surprinzator,
mai toate condimentele, in mod special ardeiul iute. Menta, sub orice forma,
ajuta la claritatea proceselor mentale. Uleiul sau parfumul de trandafiri
imperiali, de zambile si de toporasi, folosit in aromoterapie, produce calmarea
nervoasa. Principalele remedii homeopatice sunt Cuprum, Pulsatilla, Anacardium,
Thuya si Apis. Organismul Balantelor cere un aport sporit de vitamina F.

SCORPION

Acesti nativi, marcati de doua energii extrem de puternice - cea a temerarului
Marte si cea a necrutatorului Pluto - au un temperament paradoxal. In aparenta
sunt calmul personificat (in astrologie se vorbeste despre "masca scorpionica"),
datorat autocontrolului plutonian, dar de sub aceasta suprafata apar izbucnirile
martiene, capabile sa reduca la tacere pana si pe cel mai vajnic dintre Berbeci.
Avem deci o structura temperamentala limfatico-bilioasa. In reprezentarea
astrologica a corpului uman, Pluto guverneaza organele genitale externe si
interne, colonul, partial prostata, rectul si anusul. El este, de asemenea, pus
in legatura cu nasul si nervii auditivi.
La fel ca rudele lor martiene, Berbecii, Scorpionilor le fac bine mancarurile
condimentate (dar nu in exces), ceapa, datorita efectului ei benefic asupra
fluiditatii sangelui, urzica, prazul si ardeii capia. Un puternic efect
linistitor si, in acelasi timp, afrodiziac il au asupra lor esenta de glicina,
uleiul de rododendron si cel de aloe.
Plantele medicinale in afinitate cu semnul Scorpionului sunt: mintea matei
(catusnica)
[,,Catusnica - Nepeta cataria
Denumire stiintifica: Nepeta cataria
Denumire populara: catusnica; iarba matei, menta pisicii
Habitat: Planta originara din Europa, cultivata in Marea Britanie si SUA.
Recoltare: Frunzele si varfurile inflorite se culeg intre iunie si septembrie.
Partile utilizate: Frunzele si varfurile inflorite.
Actiune: Carminativ (care favorizeaza expulzarea gazelor intestinale),
antispastic, nervin (actioneaza sedativ asupra sistemului nervos), astringent.

Indicatii terapeutice: Catusnica este un remediu traditional pentru raceala si
gripa. Este un diaforetic (provoaca transpiratia) ce ajuta in stari febrile, in
special in bronsita acuta. Datorita actiunilor carminative si antispastice,
planta amelioreaza deranjamentele la stomac, constipatia, flatulenta si
colicile. Este un remediu perfect pentru tratarea diareei la copii.

Combinatii: In raceli se combina cu salvie indiana, soc, coada soricelului sau
ardei iute.
Preparare si administrare: Infuzie - se toarna o cana de apa fierbinte peste 2
lingurite de planta uscata si se lasa la infuzat 10-15 min. Se bea de trei ori
pe zi. Tinctura - 2-4 ml de tinctura de trei ori pe zi."], alunul de munte si
porumbarul. Siropul sau decoctul de porumbele are un efect deosebit de puternic
asupra reducerii febrei mari pe care o fac Scorpionii si ajuta la regenerarea
rapida dupa forme acute de boala - deoarece Scorpionii sufera doar rareori de
afectiuni cronice.
Scorpionii trebuie sa se fereasca de hemoroizi, deci constipatiile p relu ngite nu
trebuie trecute cu vederea. Sunt, de asemenea, predispusi la contractarea
maladiilor venerice. Barbatii fac adesea prostatita, pe cand femeile au, de
multe ori, probleme cu ovarele si uterul, cum ar fi leucoreea (sangerari
intermitente intre menstre), dismenoree (ciclu neregulat), chist sau fibrom si
ulceratii.
Remediile homeopatice de baza sunt Lochesis, Thuya si Platina. Pentru a intari
rezistenta organismului, Scorpionii au nevoie de vitaminele P si B12.

SAGETATOR

Sagetatorii sunt binecuvantati de marele benefic Jupiter cu un temperament
sangvin, care are insa si o componenta bilioasa. Adica, sunt vioi si au un bun
echilibru intre stimuli si reactie, dar din cand in cand pot avea iesiri de
manie care ne aduc aminte de Jupiter - Zeus, tatal zeilor. Le place sa se
impartaseasca din placerile vietii si nu prea tin justa masura nici la mancare,
nici la bautura. Placerea de miscare este mare si le face foarte bine, insa
arareori exista disciplina. Desi sportul ii atrage, ei exerseaza fie prea mult,
fie prea putin. Partile corpului ce corespund zodiei Sagetatorului sunt:
ficatul, vezica biliara, in parte, pancreasul, coapsele si partea sacrala si
coxigeala a coloanei vertebrale, nervul sciatic, circulatia arteriala in
ansamblul ei. Mancarea foarte consistenta si bautura afecteaza invariabil
ficatul si pancreasul, a caror leneveala produce in timp obezitate, cu tot
cortegiul ei de afectiuni digestive. Grasimile si
zaharurile se p relu creaza foarte greu, ceea ce poate duce la pancreatita si
diabet. Coxartroza si artroza lombara si alte afectiuni sau traumatisme pot
afecta femurul si nervul sciatic. Citricele, mai ales grapefruitul si coacazele
rosii sau negre pot face minuni pentru un ficat obosit si pot mentine
elasticitatea vaselor sangvine, prevenind, de asemenea, hipertensiunea. Ceapa si
usturoiul, in cantitati cat mai mari, fortifica organismul de tip jupiterian,
iar telina si dafinul adaugate in mancare le fac, de asemenea, foarte bine.
Plantele medicinale in afinitate cu Sagetatorul sunt: anasonul, scortisoara,
melisa si rasinile aromatice. Remediile homeopatice corespunzatoare planetei
Jupiter sunt Sulfur, Colchicum si Nux vomica. Vitaminele de care are nevoie un
jupiterian sunt multe la numar: F, K, B6, H, I si J.

CAPRICORN

Saturnienii sunt potcoviti de marele malefic cu un temperament limfatico nervos,
adica inchis, tensionat, adesea inclinat catre depresii. Ii salveaza umorul sec,
care trebuie cultivat pentru ca este un remediu excelent impotriva incarcarii
nervoase la care semnul este predispus. Sedentarismul de care sufera multi
capricorni le poate accentua starile negative. Moderati din fire, capricornii
sunt mai degraba anorexici, decat rubiconzi si pot pierde usor cateva kilograme
in conditii de stres.
In corpul omenesc, Capricornilor le corespunde scheletul osos in general, cu
accent asupra genunchilor, care se intepenesc cu mare usurinta. Pielea este
guvernata tot de Saturn, iar dintii si maselele cad tot in curtea lor, deoarece
semnul pierde mult calciu din organism.
Lipsa de exercitiu duce la atrofierea incheieturilor, ceea ce poate duce in timp
la diverse tipuri de scleroza. Tot din sedentarism decurg si atrofia musculara
si reumatismul articular. In cazuri extreme se poate instaura paralizia.
Scleroza atinge adesea nervul auditiv, ceea ce poate duce la surzenie, iar
pielea este de cele mai multe ori uscata, cu tendinte de descuamare. Eczeme de
multe tipuri pot sa apara pe un fond de stres p relu ngit, iar in cazuri mai rare
psoriazisul. Ceea ce este remarcabil este cat de rezistenti sunt Capricornii la
boli, mai ales la cele cronice. Paradoxul acestui semn este ca tinde sa fie
extrem de bolnavicios in copilarie, iar sanatatea se fortifica pe masura ce
inainteaza in varsta.
Alimentele cu un efect imediat reconfortant asupra Capricornilor sunt cele care
contin amidon: cartofi (ca si alt semn de pamant, cel al Fecioarei), pastele,
maltul, ovazul, cele care contin fier - ca sfecla rosie si spanacul - si
ciupercile de padure, in mod special hribii si manatarcile. Fructul ideal pentru
Capricorn este gutuia.
Plantele aromatice si medicinale in afinitate cu Saturn sunt: canepa, tataneasa,
matraguna (daca Socrate era Capricorn, cupa de matraguna i-ar fi facut bine) si
vinetelele (sau floarea-graului). Mirosul discret de panselute, de vita
cataratoare si amaranthus are un efect deosebit in aromoterapie. Remediile
homeopatice de baza sunt: Plumbum, Iris vesicolor, Silicea. Saturnienii se refac
cu ajutorul vitaminei C si L1.

VARSATOR

Excentricii copii ai lui Uranus au un temperament nervos cu coloratura bilioasa.
Asta inseamna ca acumuleaza cu usurinta stresul, mai ales stresul mental, si au
probleme in exteriorizarea starilor de nervi si se inchid in ei, devenind
ursuzi. Acest semn fix de aer are o adevarata predilectie pentru racoare si
tinde sa se imbrace prea usor cand afara este frig, iar de-aici i se trag multe
belele. Pentru a se motiva sa faca exercitii fizice, Varsatorii trebuie sa
urmeze un program creativ, nu repetitiv sau bazat pe rutina.
Varsatorul guverneaza circulatia periferica la nivelul gambelor, incheietura
gleznei, sistemul nervos simpatic, cortexul cerebral si nervul spinal.
Problemele de sanatate la care se pot astepta uranienii sunt, in primul rand, de
ordin nervos. Glumind, Linda Goodman scria: "Varsatorii furnizeaza 70% dintre
nebuni si 70% dintre genii" (care nici ei nu sunt prea normali - n.r.).
Oboseala nervoasa, starile de depresie si angoasa pot duce la spasmofilie. Toate
afectiunile sistemului nervos central cad, de asemenea, in ograda uranienilor
(encefalita, tumori, Parkinson si nevroze obsesive). Varicele si arteritele sunt
rezultatele proastei circulatii periferice. Varsatorii sunt predispusi la
accidente violente. Cel mai indicat aliment pentru Varsatori il constituie
fructele de toate felurile: fructele exotice - precum kiwi, mango - si fructul
pasiunii, iar fructele uscate - caise, curmale, prune sau mere - ii ajuta foarte
eficient sa-si recupereze energia nervoasa.
In aromoterapie, esentele florilor de pomi fructiferi si discretul parfum al
orhideelor au efecte remarcabile. Plantele aromatice si condimentele benefice
pentru uranieni sunt cele cu gust si miros foarte pregnant, cum ar fi ardeiul
iute, piperul alb sau negru sau curry. Remediile homeopatice sunt Uranium si
Phosphorus. Toate vitaminele din complexul B au un efect tonic si binevenit
asupra sistemului nervos al Varsatorilor.

PESTII

Razele lui Neptun ii inzestreaza pe nativii din Pesti cu un temperament
limfatic, care poate imbraca orice alta coloratura temperamentala, semnul fiind
eminamente adaptabil, reusind sa se integreze in orice mediu social.
Hipersensibilitatea neptuniana este difuza, ei intrand in rezonanta pana si cu
cele mai nesemnificative detalii din mediul inconjurator, cum ar fi temperatura,
zgomotul de fond etc. Orice disonanta a mediului le poate provoca simptome
fizice, dar acestea nu sunt rezultate ale ipohondriei, ci simptome
psihosomatice, cat se poate de reale. Se poate ajunge la situatii cu adevarat
grave, pentru ca Pestii sunt rareori activi, deci sunt receptori empatici ai
lumii inconjuratoare si le lipseste agresivitatea naturala. Nevoia de-a se
izola de stimuli neplacuti ii face pe multi dintre ei sa se refugieze in alcool
sau droguri si devin foarte repede dependenti. Neptun stapaneste labele
picioarelor, intregul sistem limfatico-ganglionar si tesutul
reticulo-endotelial.
Vitalitatea Pestilor este indeobste scazuta, ceea ce de multe ori se datoreaza
abuzului de alcool, tigari, sedative, tranchilizante sau droguri. Faptul ca
organismul lor are tendinta de-a retine toxinele inrautateste situatia, ceea ce
impune necesitatea de-a avea un regim alimentar foarte echilibrat si de-a
consuma suficiente lichide pentru a-si mentine organismul detoxifiat. Pana si la
medicamentele prescrise de medici, Pestii pot avea reactii inexplicabile, de
aceea se recomanda evitarea, pe cat posibil, a medicamentelor produse pe cale
chimica. Pestii ar trebui sa manance alimente cu un inalt continut de lichide,
cum ar fi pepenii, dovleceii, castravetii si salata verde.
Plantele medicinale si aromatice corespunzatoare neptunienilor sunt florile de
tei, cicoarea si muschiul de copac. Principalele remedii homeopatice recomandate
Pestilor sunt: Tabaccum, Coffea si Petroleu.
simina_ana
CUmpar pistol orice calibru si un glonte....promit sa rezolv din prima.... doh.gif

Deci asa gandesc in acest moment.....sunt un car de nervi pt ca al meu sot nu stie sa vorbeasca...adica nu stie sa dea toate detaliile ca sa rezolve problemele cat mai repede si mai usor....asa ca nici azi nu-mi vine omul sa se apuce de treaba la mobila....vine maine....dupa ce eu am scos azi toate cele din dulapuri si acum pazesc teroristul ca sa nu dea iama in ele nervi.gif si trebuie sa fac una alta si nu le mai gasesc....

Iancu contribuie si el din plin la acumularea nervilor mei..... nu mi-a macat azi nimic....si nu pentru ca nu ar fi vrut ci pentru ca m-a enervat atat de tare cu stilul lui ca nu vrea sa manance....incat am refuzat sa-i dau eu de mancare....adica i-am pus masa....dar nu a vrut sa manance la ora respectiva sau vroia cereale...asa ca am strans masa si s-a pupat pe bot cu mine azi.....asa ca acum ii suport maraiala...dar nici eu nu mai cedez....in ritmul asta o sa ajung sa cumpar tone de cereale....Cand te aud Claudia cum vorbesti de "banalul piure cu carnita la cuptor, mazarea, pastaile, pilaful, varza calita, fasole, musaca etc....Nu mai stiu ce sa fac sa pape. Nu vrea nici lapte cu orez, nici cu paste, refuza si ce mai fac dulce de casa. Am facut briose, chec, placinta cu iaurt, etc.".....ma gandesc din ce lume vin aceste mancaruri....multe din ee cred ca nici nu a mancat veodata....assa de mofturos e....Si la mine tot ciorba....adica supele....si baga in el supa cu galuste de zici ca-i insarcinat cot la cot cu mine.....daca schimb meniul s-a ternimat cu urechile mele....Credet-ma i-am dat o data o saptamana intreaga doar cereale....si tot ar mai fi mancat....pai asa nu se poate....o sa ajung la nebuni....Daca si al doilea o fi la fel de fitozs eu imi dau demisia si fug in lume....

Deci cum am spus si dimineata azi am avut o zi de caca(o)....si inca nu s-a terminat ziua....
simina_ana
Rose.....v-ati intors? Ce v-au spus medicii?

Geo...fain articolul....ce pacat ca nu pot sa ma dau nici la alcool nici la droguri in perioada asta....venea tati acasa si ma gasea "hai" liwlol.gif liwlol.gif ....si uitam de ale mele liwlol.gif liwlol.gif

Anku....cred ca tu dormi acum....dupa ce te-ai trezit de atatea ori azi noapte....eu din contra le dorm de le rup acuma liwlol.gif liwlol.gif...as dormi nonstop daca as putea
simina_ana
Saluti.....
Am revenit si noi de pe coclauri.....eu una mi-am revenit...am decis sa-l lasam pe Iancu la bunicu si am plecat singurei. Am intrat si prin magazine sa ne luam ceva de imbracat....dar eu am venit cum am plecat. Am vrut sa-mi iau niste pantaloni de gravida dar nu mi-a placut nici un model. I-am lasat nr de telefon la doamna de la magazin si ma suna cand primeste marfa. E aiurea acuma ca sarcina asta ma prinde invers cum a fost la Iancu si nu am nimic de imbracat. ....adica pantaloni ca acolo-i buba. Ca asa bluze, camasi, pulovere de astea am....dar la pantaloni e jale mare ca ma strang si daca stau asa mult timp ma balonez si-mi fac rau singura. Ce purtam iarna la Iancu acum imi sunt prea mari si ce-am purtat vara o sa-mi fie prea mici doh.gif

In rest cumparaturile saptamanale de rigoare, papa, fructe, etc. Si apoi cum ne era foame rau si nu mai aveam chef de facut am zis sa ne destrabalam si am fost la KFC....
AM recuperat apoi copilu'...care nu mai vroia sa vina acasa....si acum hranesc bebelu' din burtica cu niste kiwi acre de tot yami.gif ...si cum am terminat de papat fug in pat la nani...c.a maine dimineata incepe nebuneala ....sper....

Noapte buna va doresc....
tina71










am reusit si eu sa pun niste poze la care ma chinui de ceva timp pt ca nu imi mai aminteam cum.
multi floare2.gif la toata lumea si scuze ca iar nu reusesc sa scriu mai mult, dar am reusit sa citesc tot
Rose68
QUOTE(tina71 @ Feb 20 2011, 12:52 AM) *






am reusit si eu sa pun niste poze la care ma chinui de ceva timp pt ca nu imi mai aminteam cum.
multi floare2.gif la toata lumea si scuze ca iar nu reusesc sa scriu mai mult, dar am reusit sa citesc tot

asta da surpriza....printul tau cel mare stiam ca e un blondut frumusel dar nu ma asteptam ca si Duncan sa fie tot blondut.
Au crescut tare frumos, ai cu ce sa te mandresti...imi vine sa ii pup pe amandoi...caci tare mai sunt frumosi
Noi ne-am intors cu vesti bune in sensul ca nu are nici o malformatie congenitala la vreun rinichi dar si putin suparati caci momentan are o infectie de tract urinar destul de urata.........au vrut sa ne interneze, am plecat pe propria raspundere.....acum suntem pe antibiotice si dupa 2 saptamani ne intoarcem la ei si ne internam 2-3 zile pentru investigatii suplimentare, caci totusi e banuita de reflux urinar....
Desi face de 5-6 ori pe zi pipi la olita pampersul e mereu ud....iar cand se aseaza pe olita ....plange si zice mami au buta iar noaptea de vineri spre sambata a avut temp 39.O sa trecem si peste asta
anku
ce surpriza Tina...ai niste copii frumosi tare!!!chiar...nici eu nu ma asteptam ca si Duncan sa fie asa blond...multi popici la 2 baieti blonduti.... tzuc.gif
Rose...asta da veste buna!!!nici o malformatie congenitala!!!
sunt uimita sa vad ca cei de la Braila au spus cu totul altceva...si ca nu au descoperit infectia de tract urinar
sa va interneze???pfffffff...dc ati primit tratamént acasa mai bine ca nu ati ramas internate!!!
poopam p Andreeiuta ...dam un poopic dulce...saracuta de ea!!! tzuc.gif
Simina...ati reusit cu tb...gata...e instalata masina de spalat vase??? super.gif
ce face Iancu...tot cereale vrea????
bebe mic ce face??? floare2.gif
Oana nu stiu dc te-am felicitat ptr job-ul tau!!! partners.gif
Geo...ati plecat la Bucuresti??
parca in 21 spuneati...la tot cazul va dorim distractie placuta si sa stea Lucas cuminte cu bunica!!! floare2.gif
Claudia...bine-ai venit in trupa!!!dinti,molari ,personalitate puternica sau nu sau ce or fi...dar tare ne dau si noua de furca!!!la fel...imi vine cateodata sa urlu de oboseala...si parca ma incearca asa un sentiment de saturatie...ca parca nu mai pot si tot inainze tb sa-i dau.... nervi.gif
va poopam cu drag..... tzuc.gif
Andymar ce mai spuneti???


eu ...sunt desrul de obosita...de vreo sapt in fiecare noapte ne face cel putin de 3-4 conmcerte de urlete...dc mai continua situatia asat mult ...dau tel la dr ...ptr ac si vb in timp ce urla...ca sa nu-i dau pampers,ca sa nu-l acopar,ca sa nu-l imbrac,ca nu vrea cu paine ca sa ne sculam si a incveput sa se dea si jos din pat!!!
si ziua o cam ia de la capat si cu plansete si cu pretentii ....si cum spuneam...a ajuns de nu se mai joaca nici macar 10 sec singur!!!
asta este...doamne de o trece odata!!! wacko.gif
am mai facut vineri si sambata niste inventare la kaufland...m-am intors complet ametita de am visat noaptea ca numaram si preturi!!!nu ama vut cum renunta ca ma anuntasem de o luna jumate acolo!!!ca altfel nu ma duceam!!! sad.gif asa ca azi la 8 Darius se catarase cu fundul p capul meu si sarea de mama focului de imi turtea si nasul si eu tot dormeam!!! liwlol.gif

ne auzim mai tarziu...azi nu am chef de nimic.,cu atat mai putin saa iesim undeva ....asa o vreme de urata..
vreau aprilie!!! wub.gif
tina71
QUOTE(Rose68 @ Feb 20 2011, 11:33 AM) *
asta da surpriza....printul tau cel mare stiam ca e un blondut frumusel dar nu ma asteptam ca si Duncan sa fie tot blondut.
Au crescut tare frumos, ai cu ce sa te mandresti...imi vine sa ii pup pe amandoi...caci tare mai sunt frumosi
Noi ne-am intors cu vesti bune in sensul ca nu are nici o malformatie congenitala la vreun rinichi dar si putin suparati caci momentan are o infectie de tract urinar destul de urata.........au vrut sa ne interneze, am plecat pe propria raspundere.....acum suntem pe antibiotice si dupa 2 saptamani ne intoarcem la ei si ne internam 2-3 zile pentru investigatii suplimentare, caci totusi e banuita de reflux urinar....
Desi face de 5-6 ori pe zi pipi la olita pampersul e mereu ud....iar cand se aseaza pe olita ....plange si zice mami au buta iar noaptea de vineri spre sambata a avut temp 39.O sa trecem si peste asta



Multumesc Rose68, amandoi seamana cu sotul la par, dar Duncan are ochii mei caprui.
Imi pare rau sa citesc ca nu sunteti chiar bine , ii doresc domnisoarei tale frumoase sa isi revina cat mai repede si sa va bucurati de primavara care vine( desi mama mi-a spus ca la Galati era zapada acum cateva zile).Aici e o vreme insorita si ieri a fost asa cald ca baiatul meu a iesit in tricou la sport.
geocoto
QUOTE(tina71 @ Feb 19 2011, 09:52 PM) *


am reusit si eu sa pun niste poze la care ma chinui de ceva timp pt ca nu imi mai aminteam cum.
multi floare2.gif la toata lumea si scuze ca iar nu reusesc sa scriu mai mult, dar am reusit sa citesc tot


Bunaaaa mamica Tina, mai da ce mandreti de baieti ai.Super.Si sotul tau seamana cu un actor din filmul Grey's anatomy?
La voi cand incepe Duncan scoala?Parca il invidiez pe baiatul cel mare ca a iesit asa golas afara.M=am saturat de frig desi in tara asta nu vine caldura cu una cu doua.
Duncan cum mai sta cu cuvintele?Lucas intr=o luna a invatat doar unul caun=scaun blush.gif ca se enerva ca nu=l lasam sa se urce la dulapul cu medicamente pe scaun sau sa ia vioara de pe dulap.
Pup oFloare1.gif
geocoto
Mami Rose ma bucur de partea buna a rezultatelor iar cat despre infectie Domnul sper sa va ajute sa treceti usor peste faza asta.
Noi plecam miercuri pe 23 in tara, pe 21 vine tata la noi(pentru prima data).
Azi am fost la un seminar de sunete muzicale si Lucas din nou ca si duminica trecuta nu vroia sa se dezlipeasca de mine.Atat doar ca avea "juf"(profesoara) un porcusor din acela pe mana si se ducea pe la fiecare copil si ii gadila iar cand a ajuns la Lucas i=a pus fularul meu pe fatzata.Ne=am amuzat copios.Azi au avut voie sa se joace si la pian si la sfarsit Lucas a mai cerut voie o data si bineinteles toti copiii au venit sa mai atinga o data clapele ca tare mult le mai placeau sunetele.
Anku ieri ti=am inteles frustrarea cu aruncatul mancarii.I=am dat trei oaua de prepelita curatate si eu m=am intors cu spatele la el sa pregatesc micul dejun.Le=a faramitat si le=a aruncat de pe farfurie in toata bucataria. nervi.gif

Pup oFloare1.gif
claudiaena
Buna fetele!

Va pun si eu pozele mult promise si va doresc un uichend reusit in continuare....
la munte la Busteni

vedere de pe veranda casei unde mergem cu placere de cativa ani incoace




Sambata am fost la un mot, la o prietena. Mihai a stat jumatate din timp la mine in brate si apoi, in sfarsit a inceput sa topaie si sa sara si el pe acolo, si am respirat si eu usurata....
matura imi facea cu ochiul....


pupici si numai bine....
anku
QUOTE(geocoto @ Feb 20 2011, 04:46 PM) *
Mami Rose ma bucur de partea buna a rezultatelor iar cat despre infectie Domnul sper sa va ajute sa treceti usor peste faza asta.
Noi plecam miercuri pe 23 in tara, pe 21 vine tata la noi(pentru prima data).
Azi am fost la un seminar de sunete muzicale si Lucas din nou ca si duminica trecuta nu vroia sa se dezlipeasca de mine.Atat doar ca avea "juf"(profesoara) un porcusor din acela pe mana si se ducea pe la fiecare copil si ii gadila iar cand a ajuns la Lucas i=a pus fularul meu pe fatzata.Ne=am amuzat copios.Azi au avut voie sa se joace si la pian si la sfarsit Lucas a mai cerut voie o data si bineinteles toti copiii au venit sa mai atinga o data clapele ca tare mult le mai placeau sunetele.
Anku ieri ti=am inteles frustrarea cu aruncatul mancarii.I=am dat trei oaua de prepelita curatate si eu m=am intors cu spatele la el sa pregatesc micul dejun.Le=a faramitat si le=a aruncat de pe farfurie in toata bucataria. nervi.gif

Pup oFloare1.gif

deci a avut rabdare sa stea cuminte sa asculte si sa vada cam care ar fi tb cu muzica si cu pianul liwlol.gif
chiar interesant programul vostru...uite la noi nu ia lasat sa vada actiunea clapa-sunet liwlol.gif
ahhhhhh...nu am vrut sa mai povestesc azi...ca am zis ca va zapacesc cu astea...TOT scuipa ,nu asa....de am ajuns cateodata sa stau in spatele cu carpa ,matura...azi scuipase p parchet si ou,si portocala si peste ,lapte si omogeniza de mama focului cu telecomanda nervi.gif
bine ca nu l-a vazut tacso ca nu stiu cum se face ca desi el a ramas cu cresterea copilului de la 8 lunite, tot eu sunt mereu de vina ptr tot... nervi.gif
dc ma crezi nu am incercat niciodata oua de prepelita...dar tb sa ma interesez...
dc nu mai intri...va dorim drum bun si distractie faina...si aveti grija de voi tzuc.gif
multi poopici lui lucas!! tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.