Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Despre Diversificare Si Altele
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34
liliana2u
QUOTE(Adina13Gabriela @ Sep 11 2007, 01:28 AM) *
fetelor imi spune-ti si mie de la ce varsta esye indicata mamaliga?
voi de care folositi?

de la 9 luni, dar eu i-am dat de pe la 8. malai normal de la Titan folosesc. neaparat fiert in lapte!
daca ai primit cartea de bucate de la mumu, ai acolo niste informatii utile, pe etape de varsta. imi spui daca nu o ai si o trimit pe mail.
Adina13Gabriela
QUOTE(mallina2u @ Sep 11 2007, 07:13 AM) *
de la 9 luni, dar eu i-am dat de pe la 8. malai normal de la Titan folosesc. neaparat fiert in lapte!
daca ai primit cartea de bucate de la mumu, ai acolo niste informatii utile, pe etape de varsta. imi spui daca nu o ai si o trimit pe mail.

Am am carticica
Adina13Gabriela
Am vrut sa-i fac lu gabi spanac si brocoli dar nu am gasit proaspete nici la piata nici la supermarket.
Voi de care a-ti dat?
liliana2u
QUOTE(Adina13Gabriela @ Sep 11 2007, 09:51 AM) *
Am vrut sa-i fac lu gabi spanac si brocoli dar nu am gasit proaspete nici la piata nici la supermarket.
Voi de care a-ti dat?

eu nu i-am dat. dar nu cred ca ar fi probleme cu cele congelate, iar spanac, crec ca poti sa iei conserve romanesti.
danna68
spanac congelat am folosit si eu... conserve nu... iar mamaliga de la 7 luni ca oricum a mancat pufuleti de la 6 luni...
Adina13Gabriela
Eu am spanac de la soacra mae din gradina pe care l-am oparit si apoi l-am impartit pe portii iar mai apoi le-am pus im pungulite. Sunt in congelator de acum aprox. doua luni. Ce zice-ti sa-i dau lu gabi? Cum ma sfatuiti sa-l prepar?
loredanaghera
mamicutelor care aveti copilasi mai maricei, de 11 luni dati-mi si mie idei despre ce papa ei seara....nu mai stiu ce papa sa-i dau la deian seara....cel mai mult papa cereale, gris cu lapte,orez cu fructe....dar nu mai stiu ce sa-i fac seara, sa nu fie greu la burtica, dar sa se si sature.....astept sugesti!!!!!pupici la pitici....si la mamici smile.gif
JulianaP
QUOTE(loredanaghera @ Sep 12 2007, 02:43 AM) *
mamicutelor care aveti copilasi mai maricei, de 11 luni dati-mi si mie idei despre ce papa ei seara....nu mai stiu ce papa sa-i dau la deian seara....cel mai mult papa cereale, gris cu lapte,orez cu fructe....dar nu mai stiu ce sa-i fac seara, sa nu fie greu la burtica, dar sa se si sature.....astept sugesti!!!!!pupici la pitici....si la mamici smile.gif


eu am doua/trei....

-iaurt cu fructe......cumparat asa sau facut in casa
-laptele...ca sa nu-l mai pape la culcare ca nu e sanatos ptr dintisori...iar la culcare poate primii ceiut neindulcit....Arisa mea s-a invatat sa adoarma cu BB=biberonul
-sau ce mancati voi la masa cate putin.....conditia sa nu fie carne porc..sa nu fie sarat/piperat/prea acru/etc

Aris prefera mancarea noastra in locul celei facute ptr ea....iar din toate cele de mai sus cu toate e bucuroasa....repet, doar daca ii fac ei special nu prea vrea...chiar daca sta la masa noastra..si de multe ori imit ca ii iau mancarea ei de la mine din farfurie...tot nu vrea, smart girl...
danna68
QUOTE(JulianaP @ Sep 12 2007, 07:28 PM) *
eu am doua/trei....

-iaurt cu fructe......cumparat asa sau facut in casa
-laptele...ca sa nu-l mai pape la culcare ca nu e sanatos ptr dintisori...iar la culcare poate primii ceiut neindulcit....Arisa mea s-a invatat sa adoarma cu BB=biberonul
-sau ce mancati voi la masa cate putin.....conditia sa nu fie carne porc..sa nu fie sarat/piperat/prea acru/etc

Aris prefera mancarea noastra in locul celei facute ptr ea....iar din toate cele de mai sus cu toate e bucuroasa....repet, doar daca ii fac ei special nu prea vrea...chiar daca sta la masa noastra..si de multe ori imit ca ii iau mancarea ei de la mine din farfurie...tot nu vrea, smart girl...

biggrin.gif nici picea mea nu papa mancare pentru bebe...tot de la noi papa si ea... rolleyes.gif tongue.gif
ioy
Azi vrem sa incercam si pruna la pireul de fructe. Sper ca nu gresim. Ce ziceti?
max
eu zic sa-i dai, nu foarte multa, ca-i laxativa. eu de fructe nu m-am prea ferit, i-am cam dat si n-au fost probleme. capsunele i le-am dat tarziu, ca-s alergene, dar in rest, de toate. tzuc.gif eating.gif mare
CLAU_DITZA23
QUOTE(loredanaghera @ Sep 12 2007, 01:43 PM) *
mamicutelor care aveti copilasi mai maricei, de 11 luni dati-mi si mie idei despre ce papa ei seara....nu mai stiu ce papa sa-i dau la deian seara....cel mai mult papa cereale, gris cu lapte,orez cu fructe....dar nu mai stiu ce sa-i fac seara, sa nu fie greu la burtica, dar sa se si sature.....astept sugesti!!!!!pupici la pitici....si la mamici smile.gif

EU LE DAU PICILOR SEARA CEREALE DE LA NESTLE 8 CEREALE
CLAU_DITZA23
QUOTE(max @ Sep 13 2007, 03:32 PM) *
eu zic sa-i dai, nu foarte multa, ca-i laxativa. eu de fructe nu m-am prea ferit, i-am cam dat si n-au fost probleme. capsunele i le-am dat tarziu, ca-s alergene, dar in rest, de toate. tzuc.gif eating.gif mare

SI EU LE DAU DE TOATE LA PICI,TOT CE LE PLACE LE DAU SA VEZI CE BAGA CARTOFI CU USTUROI
JulianaP
QUOTE(CLAU_DITZA23 @ Sep 13 2007, 05:01 AM) *
SI EU LE DAU DE TOATE LA PICI,TOT CE LE PLACE LE DAU SA VEZI CE BAGA CARTOFI CU USTUROI


Noi am luat pruna de mult..ptr ca aveam probleme cu constipatia...plus Caisa..plus Nectarine....Ananas care e deasemenea diuretic....pepene rosu si galben......Mango..Kiwi....astea ultimele puse in Zuzeta cu plasa...ptr ca au seminte....si cam toate de dupa 7 luni...sincera sa fiu nu am tinut alea 3 zile...dar si Aris a reactionat super...putin la Kiwi a facut mici pete pe fata putin ...au aparut la o jumatate de ora dupa masa si au disparut la doua ore dupa aceea...asa ca acum, primeste foarte putin si amestecat cu mar in general...
ioy
Am papat pruna si a fost o.k
JulianaP
QUOTE(ioy @ Sep 16 2007, 09:11 PM) *
Am papat pruna si a fost o.k


Bravo...ideea e sa nu insisti mai multe zile la rand....in rest spor la mancat....

Aris a primit, ieri, bobite de porumb fiert.....eu le zdrobeam bobitele intre degete..iar ea scotea afara cojita..... eusa_clap.gif
danna68
rolleyes.gif a papat si danonino cu capsuni si a fost ok... maine avem bors de pui de la tara cu multe zarzavaturi rolleyes.gif
cristinabc
QUOTE(mallina2u @ Sep 11 2007, 12:13 PM) *
de la 9 luni, dar eu i-am dat de pe la 8. malai normal de la Titan folosesc. neaparat fiert in lapte!
daca ai primit cartea de bucate de la mumu, ai acolo niste informatii utile, pe etape de varsta. imi spui daca nu o ai si o trimit pe mail.

trimite-mi si mie ,te rog ,cartea de bucate eating.gif pt pici jucaus.gif
iti las adresa de mail : botezatu.benone@yahoo.com
multumesc anticipat tzuc.gif
liliana2u
QUOTE(cristinabc @ Sep 17 2007, 11:41 PM) *
trimite-mi si mie ,te rog ,cartea de bucate eating.gif pt pici jucaus.gif
iti las adresa de mail : botezatu.benone@yahoo.com
multumesc anticipat tzuc.gif

s-a trimis, sper sa iti fie de folos, sa confirmi primirea... pofta buna la pici
cristinabc
da,am primit-o,multumesc
sanatate si voua la puiuti
JulianaP
Aris mananca deja aproape numai cu noi si de la noi....nu ii mai fac decat supica la pranza acum....pentru ea special...ca sa fie proaspata zilnic..in rest rade tot ce avem si noi la masa...e o dulce... wub.gif
mumu74
Fetelor, ce spuneti? Cand ii pot pune carne de vitel in supa? Dupa un an?
danna68
QUOTE(mumu74 @ Sep 20 2007, 12:53 PM) *
Fetelor, ce spuneti? Cand ii pot pune carne de vitel in supa? Dupa un an?

eu cred ca ii poti pune deja, Deny a papat ardei umplut cu carne de vita fara probleme cam pe la 10 luni .. pupic
liliana2u
QUOTE(mumu74 @ Sep 20 2007, 04:53 AM) *
Fetelor, ce spuneti? Cand ii pot pune carne de vitel in supa? Dupa un an?

Iar eu i-am facut ciorbita de vacuta, fasole pastai cu muschi de vita de pe la 7 luni. n-au fost probleme, eu ma consult cu pediatra si nu are obiectii, acum mancam si cremwursti de pui, dac-ar fi dupa ea, numai d-astia ar papa dimineata...
JulianaP
QUOTE(mumu74 @ Sep 20 2007, 01:53 AM) *
Fetelor, ce spuneti? Cand ii pot pune carne de vitel in supa? Dupa un an?



Doctorul nostru ne-a spus:"carnea rosie=vita...e mult mai sanatoasa ptr copii mici de pana in an".....Aris nu e asa innebunita dupa ea..dar a primit carnea de vita de la 7 luni....Aris prefera puiul....
mumu74
Va multumesc fetelor pentru sfaturi! Voi incerca sa-i pun in supa de legume sa vad daca-i place gustul.
Am observat ca a inceput sa faca mofturi... ciudat, mai ales cu iaurtul, care ii placea asa de mult si din care nu i-am mai dat de cateva zile pana sa ne intoarcem acasa...
Anca74
Puteai sa-i dai chiar mai devreme iubita, totul e saa o accepte, evenual ai putea sa o pasezi si sa o pui in pireut...e cam dificil de papat pentru bebei, dar e tare buna. Noua ne-a fost recomandata mai de mititei dar nu prea ne-am omorat cu ea... doar in piureul de cartofiori, dupa ce trecea initial prin Dl. Blender!
liliana2u
QUOTE(mumu74 @ Sep 20 2007, 04:10 PM) *
Va multumesc fetelor pentru sfaturi! Voi incerca sa-i pun in supa de legume sa vad daca-i place gustul.
Am observat ca a inceput sa faca mofturi... ciudat, mai ales cu iaurtul, care ii placea asa de mult si din care nu i-am mai dat de cateva zile pana sa ne intoarcem acasa...

Mumu, sa stii ca si Ilinca a facut nazuri la iaurtul cu cereale de dimineata, am pacalit-o cu sana, dar dupa ce papa galbenusul, branzica si cremwurst/carnita pui... mai nou ii place dimineata si rosie, ii dau doar pulpa..
ciorbita nu-i place? e mai buna la gust cea de vacuta, eventual si cu o lingurita de smantana.
nu am scapat inca de laptic, m-ar suge mereu, ii mai dau apica, ceiut.. dar nu se lasa, cat de bine ar manca, vrea sa stea un pic la piept si mananca zdravan.
Andrei
Un articol nou in site:
Diversificarea alimentatiei bebelusului de la 4 luni
smile.gif
liliana2u
QUOTE(Andrei @ Sep 21 2007, 03:21 AM) *

Un material pe gustul meu, multumim, Andrei. se pare ca instinctul m-a ajutat sa fac ce e bine pt Ilinca...
mumu74
QUOTE(mallina2u @ Sep 21 2007, 11:18 AM) *
Mumu, sa stii ca si Ilinca a facut nazuri la iaurtul cu cereale de dimineata, am pacalit-o cu sana, dar dupa ce papa galbenusul, branzica si cremwurst/carnita pui... mai nou ii place dimineata si rosie, ii dau doar pulpa..
ciorbita nu-i place? e mai buna la gust cea de vacuta, eventual si cu o lingurita de smantana.
nu am scapat inca de laptic, m-ar suge mereu, ii mai dau apica, ceiut.. dar nu se lasa, cat de bine ar manca, vrea sa stea un pic la piept si mananca zdravan.

Of! Daca ar fi vorba numai de iaurt... Azi a fost mai rau - n-a mancat nici jumatate cat manca de obicei! Si i-am dat piersica cu cereale (preferata ei), iaurt nimic, laptele pe jumatate... nu stiu de ce! Febra nu a avut, nu era apatica... sa vedem maine. Incerc vacuta...
Adina13Gabriela
QUOTE(Andrei @ Sep 21 2007, 06:21 AM) *

Multumim ca ne-ai atras atentia asupra acestui articol.
JulianaP
QUOTE(mumu74 @ Sep 21 2007, 12:48 PM) *
Of! Daca ar fi vorba numai de iaurt... Azi a fost mai rau - n-a mancat nici jumatate cat manca de obicei! Si i-am dat piersica cu cereale (preferata ei), iaurt nimic, laptele pe jumatate... nu stiu de ce! Febra nu a avut, nu era apatica... sa vedem maine. Incerc vacuta...



Si noi avem probleme mai nou..ca sa vezi...de samabata Aris isi reduce manacarea.....la inceput a mancat mai putin...ca azi dimineata sa nu vrea nici macara laptele de la biberon.....ce o fii oare?......nu are febra...nu vad probleme......doarme normal....si bea lichide in disperare....daca i-as da bea orice..ceai, sucuri, apa..pune biberonul sau paharutele ei la gura si o uita Dumnezeu pe undeva pe unde le gaseste(obisnuiesc sa las biberoane cu suc, ceai, apa prin casa - Aris stie sa scoata capacul la biberon si sa-l puna iar cand termina....mai nou, caci inainte...dupa ce termina arunca biberonul....dar ce il arunca....nu se juca...)..Aris se perinda peste tot prin casa...asa ca...
danna68
QUOTE(mumu74 @ Sep 21 2007, 11:48 PM) *
Of! Daca ar fi vorba numai de iaurt... Azi a fost mai rau - n-a mancat nici jumatate cat manca de obicei! Si i-am dat piersica cu cereale (preferata ei), iaurt nimic, laptele pe jumatate... nu stiu de ce! Febra nu a avut, nu era apatica... sa vedem maine. Incerc vacuta...

Denissa era innebunita dupa lapte cu cereale...acum bea doar lapte, daca pun cereale nu se atinge de el sad.gif ...pup... tzuc.gif

succes la carnita de vacuta eating.gif
mumu74
QUOTE(JulianaP @ Sep 24 2007, 09:32 PM) *
Si noi avem probleme mai nou..ca sa vezi...de samabata Aris isi reduce manacarea.....la inceput a mancat mai putin...ca azi dimineata sa nu vrea nici macara laptele de la biberon.....ce o fii oare?......nu are febra...nu vad probleme......doarme normal....si bea lichide in disperare...

Nu stiu ce a fost, dar a trecut! Cred ca este doar o faza... Ma gandesc ca poate laptele din care am facut iaurtul sa fi avut gust de ceva... dar eu n-am sesizat! Sau poate a fost ceva trecator.

Vacuta n-am incercat-o! Nu prea mi s-a parut carnea "buna" pentru BB... Incerc cu alta, mai tarziu.
Azi i-am facut o supa de legume si in blender i-am pus mai multa rosie si ardei rosu si a iesit ceva interesant pentru ea - n-a mai avut o mancare asa rosie pana acum! Si cu bucatele de ficat... mmmmmmm! O bunatate! A mancat cu pofta! Azi am facut si alt iaurt, poate ii va place!
liliana2u
QUOTE(mumu74 @ Sep 25 2007, 03:04 PM) *
Vacuta n-am incercat-o! Nu prea mi s-a parut carnea "buna" pentru BB... Incerc cu alta, mai tarziu.
Azi i-am facut o supa de legume si in blender i-am pus mai multa rosie si ardei rosu si a iesit ceva interesant pentru ea - n-a mai avut o mancare asa rosie pana acum! Si cu bucatele de ficat... mmmmmmm! O bunatate! A mancat cu pofta! Azi am facut si alt iaurt, poate ii va place!

nu ti s-a parut o anume carne sau in general? Sa stii ca e mult mai buna decat puiul. Incearca pulpa de manzat, dar fierbe-o cateva clocote inainte sa se duca mirosul si toxinele...apoi fierbe carnita bine, inainte de a o incorpora in restul de supita... eu ii pun si bors... iar in castronel adaug smantana nelipsita din meniul Ilincai. am constatat ca ii place cel mai mult ciorba de vacuta...
mumu74
QUOTE(mallina2u @ Sep 26 2007, 06:23 PM) *
nu ti s-a parut o anume carne sau in general? Sa stii ca e mult mai buna decat puiul. Incearca pulpa de manzat, dar fierbe-o cateva clocote inainte sa se duca mirosul si toxinele...apoi fierbe carnita bine, inainte de a o incorpora in restul de supita... eu ii pun si bors... iar in castronel adaug smantana nelipsita din meniul Ilincai. am constatat ca ii place cel mai mult ciorba de vacuta...

Ma refeream la faptul ca am tinut-o in frigider si, la fiert, avea parca un miros... nu stiu, dar nu am vrut sa risc. Am luat carne de vitel, mai frageda ca sa fiarba usor. Merci de sfat - chiar ma gandeam cum s-o fierb - separat sau odata cu legumele. tzuc.gif
Adina13Gabriela
fetelor gabi are 6 luni si doua saptamani.
voi cand ma statuiti sa ii dau mamaliguta fiarta in lapte ( de care lapte sa folosesc?), cascaval si unt?
danna68
QUOTE(Adina13Gabriela @ Oct 3 2007, 01:40 AM) *
fetelor gabi are 6 luni si doua saptamani.
voi cand ma statuiti sa ii dau mamaliguta fiarta in lapte ( de care lapte sa folosesc?), cascaval si unt?

eu i-am dat cam tot la varsta asta ...lapte folosesc Zuzu...si ii place ...unt pachetele mici ptr o singura masa...dar cascaval inca nu i-am dat unsure.gif nu stiu daca trebuie ...poate de acum incolo ca acum este mai mare ... pofta buna eating.gif eating.gif
mumu74
QUOTE(Adina13Gabriela @ Oct 3 2007, 01:40 AM) *
fetelor gabi are 6 luni si doua saptamani.
voi cand ma statuiti sa ii dau mamaliguta fiarta in lapte ( de care lapte sa folosesc?), cascaval si unt?

Eu nu i-am dat, asa ca nu stiu ce sa-ti zic. Dar am un sfat in legatura cu cascavalul - renunta! Macar pana la un an incearca sa-i dai cat mai natural. Ce-ar fi sa-i pregatesti niste branza topita? Facuta de tine, nu e greu si e mai sanatoasa si foarte gustoasa! Am luat reteta de la AdeDia si a iesit super! Uite aici reteta http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1470
mamazmeilor
bebita mea are 5,5luni.I-am dat suc de morcov de la 3,5 luni,apoi usor,usor am introdus si suc de mar,piersica,portocala si combinatiile lor.Am ajuns la piureuri de fructe,apoi i-am dat si supica de radacinoase.Treptat supica a devenit mai bogata in legume(pe rand:cartof,ardei gras,rosie).Totul mergea ca pe roti cand ,deodata Ilenuca mea nu mai vrea fructe de nici o culoare.Masa de dimineata e compromisa total.Am luat "orez cu roscove" si a mancat ca o zmeoaica.Prima zi,a doua zi..............SI ATAT.Incepand cu cea de-a treia zi,PAUZA.Elena vomita dimineata de dimineata.Fructe nu mai vrea,nici macar in combinatie cu orezul cu roscove,pe care oricum il vomita,chiar daca il mananca cu pofta.Am renuntat la orez(il lasam pt mai tarziu,cand vom fi mai mari)dar nu mai am nici un pic de inspiratie,eu care fara lipsa de modestie va spun ca sunt foarte inventiva.Supa insa o mananca excelent.Deja ieri am introdus si carnita la fiert si a fost un succes total.AJUTATI-MA cu masa de dimineata!!!!!!!!!!!!!Inca ceva:credeti ca ar trebui sa-i dau si la ora 16 o masa?Precizez ca fetita mea mananca f bine san dupa fiecare masa.Laptele de mamica e cel mai bun si mai gustos.Astept cu nerabdare un raspuns de la voi! wub.gif
mumu74
QUOTE(mamazmeilor @ Oct 3 2007, 11:46 AM) *
bebita mea are 5,5luni.I-am dat suc de morcov de la 3,5 luni,apoi usor,usor am introdus si suc de mar,piersica,portocala si combinatiile lor.Am ajuns la piureuri de fructe,apoi i-am dat si supica de radacinoase.Treptat supica a devenit mai bogata in legume(pe rand:cartof,ardei gras,rosie).Totul mergea ca pe roti cand ,deodata Ilenuca mea nu mai vrea fructe de nici o culoare.Masa de dimineata e compromisa total.Am luat "orez cu roscove" si a mancat ca o zmeoaica.Prima zi,a doua zi..............SI ATAT.Incepand cu cea de-a treia zi,PAUZA.Elena vomita dimineata de dimineata.Fructe nu mai vrea,nici macar in combinatie cu orezul cu roscove,pe care oricum il vomita,chiar daca il mananca cu pofta.Am renuntat la orez(il lasam pt mai tarziu,cand vom fi mai mari)dar nu mai am nici un pic de inspiratie,eu care fara lipsa de modestie va spun ca sunt foarte inventiva.Supa insa o mananca excelent.Deja ieri am introdus si carnita la fiert si a fost un succes total.AJUTATI-MA cu masa de dimineata!!!!!!!!!!!!!Inca ceva:credeti ca ar trebui sa-i dau si la ora 16 o masa?Precizez ca fetita mea mananca f bine san dupa fiecare masa.Laptele de mamica e cel mai bun si mai gustos.Astept cu nerabdare un raspuns de la voi! wub.gif

Dimineata poti incerca branzica (calcica, facuta de tine sau alceva) combinata cu un fruct. Poate avea reactia asta de la orez - vezi glutenul, sau pur si simplu de la acest tip de cereale. Si Ioana a patit cu Alex asa de la cereale pentru ca i le-a introdus cam devreme... sau poate alta e cauza. Mai poti incerca compot de fructe si fructele fierte pasate. Eu nu-i dadeam asa multe mese solide, ma bazam cel mai mult pe lapte. Si e bine ca inca mai alaptezi! E cel mai bun lapte!
Sanatate multa la printesa! tzuc.gif
ELISA
Buna fetelor! Am remarcat ca multe retete pentru bebelusi , incepand chiar din luna a 9-a, sunt cu sare. Am citit ca pana la 1 an nu este indicat, risc de hipertensiune. Doresc sa stiu parerea voastra si cum ati procedat cel mai bine. Doresc si eu cartea retete bebe la adresa mbeg02@yahoo.com. Multumesc!
mumu74
QUOTE(ELISA @ Oct 3 2007, 04:51 PM) *
Buna fetelor! Am remarcat ca multe retete pentru bebelusi , incepand chiar din luna a 9-a, sunt cu sare. Am citit ca pana la 1 an nu este indicat, risc de hipertensiune. Doresc sa stiu parerea voastra si cum ati procedat cel mai bine. Doresc si eu cartea retete bebe la adresa mbeg02@yahoo.com. Multumesc!

Elisa, bine ai venit la discutii! Sarea stiu ca nu e indicata copiilor si din cauza ca le solicita rinichii. Iar aportul de sare se regleaza din legume. Cel mai bine, zic eu. Eu nu i-am dat decat o data - daca se poate spune asa - putin unt care era sarat, adaugat la un piure de legume. Mi-am dat seama dupa ce am pus ca am luat din pachetul de President si nu din cel de Milli.
Incerc sa-ti trimit cartea de retete. Sper sa ajunga. smile.gif
ioy
QUOTE(mamazmeilor @ Oct 3 2007, 11:46 AM) *
bebita mea are 5,5luni.I-am dat suc de morcov de la 3,5 luni,apoi usor,usor am introdus si suc de mar,piersica,portocala si combinatiile lor.Am ajuns la piureuri de fructe,apoi i-am dat si supica de radacinoase.Treptat supica a devenit mai bogata in legume(pe rand:cartof,ardei gras,rosie).Totul mergea ca pe roti cand ,deodata Ilenuca mea nu mai vrea fructe de nici o culoare.Masa de dimineata e compromisa total.Am luat "orez cu roscove" si a mancat ca o zmeoaica.Prima zi,a doua zi..............SI ATAT.Incepand cu cea de-a treia zi,PAUZA.Elena vomita dimineata de dimineata.Fructe nu mai vrea,nici macar in combinatie cu orezul cu roscove,pe care oricum il vomita,chiar daca il mananca cu pofta.Am renuntat la orez(il lasam pt mai tarziu,cand vom fi mai mari)dar nu mai am nici un pic de inspiratie,eu care fara lipsa de modestie va spun ca sunt foarte inventiva.Supa insa o mananca excelent.Deja ieri am introdus si carnita la fiert si a fost un succes total.AJUTATI-MA cu masa de dimineata!!!!!!!!!!!!!Inca ceva:credeti ca ar trebui sa-i dau si la ora 16 o masa?Precizez ca fetita mea mananca f bine san dupa fiecare masa.Laptele de mamica e cel mai bun si mai gustos.Astept cu nerabdare un raspuns de la voi! wub.gif

Intr-adevar si noi am patit-o cu cerealele. Dar nu asa. Alex a facut alergie. Nu stim cauza! Pe cutie scria de la 4 luni si eu i-am dat cu cateva zile inainte! sad.gif . Oricum, bine ca papa supica si bine ca mai alaptezi.Combina altfel fructele. Cum spune Mumu. Sau mar+biscuite. Ai incercat?Succes!
Adina13Gabriela
QUOTE(danna68 @ Oct 2 2007, 09:06 PM) *
eu i-am dat cam tot la varsta asta ...lapte folosesc Zuzu...si ii place ...unt pachetele mici ptr o singura masa...dar cascaval inca nu i-am dat unsure.gif nu stiu daca trebuie ...poate de acum incolo ca acum este mai mare ... pofta buna eating.gif eating.gif

Dana de care faina de malai ai folosit?
Adina13Gabriela
QUOTE(mumu74 @ Oct 3 2007, 04:38 AM) *
Eu nu i-am dat, asa ca nu stiu ce sa-ti zic. Dar am un sfat in legatura cu cascavalul - renunta! Macar pana la un an incearca sa-i dai cat mai natural. Ce-ar fi sa-i pregatesti niste branza topita? Facuta de tine, nu e greu si e mai sanatoasa si foarte gustoasa! Am luat reteta de la AdeDia si a iesit super! Uite aici reteta http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1470

Multumesc Mirela pentru idee!!!!
Am sa incerc cat de curand branza topita dar cand raman acasa singura fara soacra cicalitoare. ( scuze am iesit din topic)
Ma gandeam sa-i dau uneori mamaliguta fiarta in lapte decat sa-i fac gris despre care am citit ca nu este bun este daunator la calciu.
mumu74
QUOTE(Adina13Gabriela @ Oct 4 2007, 12:26 AM) *
Multumesc Mirela pentru idee!!!!
Am sa incerc cat de curand branza topita dar cand raman acasa singura fara soacra cicalitoare. ( scuze am iesit din topic)
Ma gandeam sa-i dau uneori mamaliguta fiarta in lapte decat sa-i fac gris despre care am citit ca nu este bun este daunator la calciu.

Da! Si merge si mamaliguta pe care sa pui branza topita - sa se topeasca si mai tare!!! Of! deja salivez eu! biggrin.gif
Adina13Gabriela
QUOTE(mumu74 @ Oct 3 2007, 07:28 PM) *
Da! Si merge si mamaliguta pe care sa pui branza topita - sa se topeasca si mai tare!!! Of! deja salivez eu! biggrin.gif

mie-mi spui eating.gif sunt inebunita dupa mamaliga! Si sper sa-i placa si lu gabi! Ce sortiment crezi ca este mai bun?
danna68
QUOTE(Adina13Gabriela @ Oct 4 2007, 12:23 AM) *
Dana de care faina de malai ai folosit?

nu prea am tinut cont de care dar am vazut ca ii place mai mult cel grisat... cat despre gris,... Deny nu vrea dar este bun ca desert...nu dat in fiecare zi... doar in acest caz copilul poate avea lipsa de fier si se poate ingrasa nepermis de mult ...pupic tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.