Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Despre Diversificare Si Altele
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34
diana1318
QUOTE(sofica @ Aug 27 2008, 11:38 PM) *
Buna fetlor!Baietelul meu are 5 luni jum, a fost dismatursi dr mi-a zis sa incep diversificarea de la 6 luni. Totusi i-am dat sapt asta cateva lingurite de zeama de mar dat pe razatoare de sticla. S-a strambat asa e frumos. dar l-a mancat vreo 3 zile. Nu stiu apoi ce urmeaza ce nu am voie sa-i dau. Ziua trecuta i-am dat o bucatica de lubenita in gurita si tare mai sugea din ea fara sa se strambe.Il hransc cu lapte praf, mai bea f bine ceaiul de musetel meindulcit si apa fiarta si racita.Tinand cont ca e cam mic are 5 kg si l-am nascut cu 3 saptamani mai devreme eu cred ca trebuie sa-l iau mai incetisor cu diversificarea. La nastere a avut 1700g. Voi ce ma sfatuiti?


As incepe prin a te intreba daca ai carticica de retete pentru bebelusi . Fiindca nu contine doar retete ci si cateva scheme de diversificare, precum si alimentele interzise copiilor pana la anumite varste.

Sunt mai multe pareri privitoare la diversificare, incepand cu cele mai vechi (de la 6 sapt cu suc de fructe) si pana la pareri mai noi : de la 4 luni pt copii ce mananca lapte praf si 6 luni pt cei alaptati la san.

Fetita mea a mancat lapte praf de la 3 saptamani. Eu am ales o cale de mijloc : am inceput pe la 5 luni sa-i dau supa de legume in biberon (initial facut dintr-o leguma sau 2 , morcov si ceva albitura : pastarnac, telina ; eu i-am pus si dovlecel) . I-am dat cam 20-30 ml in prima zi , sa vad cum reactioneaza. Suc de fructe - eu nu am avut cu ce sa-l fac, asa ca i-am dat fructe pasate cu blenderul. Acesti pasi sunt f bine expusi in acea carticica ...
Ca idee, nu ma grabesc sa-i introduc f multe alimente, o iau f usor. Acum, la aproape 7 luni, sa-ti spun cam ce mananca : piure de fructe (mar, banana, piersica ) , de 2 sapt i-am dat 1/2 galbenus de ou de 3 ori /sapt, cam de 3 sapt - carnita de pui cam 2 lingurite , branzica dulce facuta de mine din lapte praf si mai ii dau cereale de la nestle in lapte (cateva massuri in biberon) . Oul ,carnita si branzica i le amestec in piureul de fructe fiindca ii place gustul piersicii (nectarinei ) si mananca tot; nu-i place piureul de legume ... manaca doar jumate din cat ar trebui ...
Daca nu ai carticica, lasa aici o adresa de mail si vei primi carticica.
diana1318
QUOTE(adinamarya @ Sep 16 2008, 02:00 PM) *
Buna, eu sunt noua pe aici. As dori si eu cartea cu retete. Multumesc!adinamarya@yahoo.com



trimis . pofta buna !
carmensibiu
Buna, fetelor!
Ce parere aveti despre sucul de nectarina la 4 luni jumatate? Nectarina nu am gasit-o nicaieri, in nici o carte ca si recomandare pt varsta asta.
diana1318
QUOTE(carmensibiu @ Sep 16 2008, 03:14 PM) *
Buna, fetelor!
Ce parere aveti despre sucul de nectarina la 4 luni jumatate? Nectarina nu am gasit-o nicaieri, in nici o carte ca si recomandare pt varsta asta.


Eu i-am dat de la 6 luni nectarina. Am vrut sa iau piersica dar nu mi-au placut cum aratau, asa ca am luat nectarina. . I-am pasat-o impreuna cu alte fructe.
Nu scrie de nectarina, insa de piersica da ... iar mie mi se par cam acelasi lucru .
Ca idee, i-am luat pe la aproape 6 luni un borcanel de piure de fructe (de la hipp parca era) recomandat bebelusilor peste 4 luni . La ingrediente erau o gramada de fructe : mar, banana, para, portocala, piersica. Parerea mea : eu zic ca e ok cu nectarina. Sincer, eu cu portocala am dubii, am citit despre ea ca ar fi alergenica , desi in vechile scheme de alimentatie era recomandata de la 6 saptamani; cateva picaturi de suc de portocala.
raluk81
QUOTE(alice76 @ Nov 26 2006, 11:36 PM) *
Buna fetelor! Ma numesc Alice si am si eu un bebeu de 5luni. Vroiam sa va intreb pt. ca am auzit diverse pareri. E bine sa-i dau banana? Si inca ceva... medicul meu de familie imi spune sa-i dau fier din luna a 2-a, eu insa am evitat! Voi ce ziceti? Va multumesc.

smile.gif
eli82
Buna, dragi mamici!
As dori si eu carticica de retete pentru bebelusi!Adresa mea de email este elenacontras@yahoo.com.Multumesc anticipat! floare2.gif
anamarianegrii
QUOTE(eli82 @ Oct 2 2008, 11:48 AM) *
Buna, dragi mamici!
As dori si eu carticica de retete pentru bebelusi!Adresa mea de email este elenacontras@yahoo.com.Multumesc anticipat! floare2.gif



Ti-am trimis!
eli82
MULTUMESC MULT! oFloare.gif
alinagr
Buna
Razvan al meu, la aproape 5 luni,mananca de acum 1 luna, mar copt(pasat in blender)si de ceva timp(de 2 sapt)l-am incercat cu 2cm. de banana.Azi am combinat fructele(piure,normal)si le-a mancat fara strambaturi rolleyes.gif .
De supica nu se atinge....probabil nu i-a placut facuta de mine crybaby.gif .In rest,ceiosor,formula si la cateva zile dam mar copt.Pupici tzuc.gif
anamarianegrii
QUOTE(alinagr @ Oct 2 2008, 06:18 PM) *
Buna
Razvan al meu, la aproape 5 luni,mananca de acum 1 luna, mar copt(pasat in blender)si de ceva timp(de 2 sapt)l-am incercat cu 2cm. de banana.Azi am combinat fructele(piure,normal)si le-a mancat fara strambaturi rolleyes.gif .
De supica nu se atinge....probabil nu i-a placut facuta de mine crybaby.gif .In rest,ceiosor,formula si la cateva zile dam mar copt.Pupici tzuc.gif



Incearca sa pui o lingurita de bors in supica. Uneori prefera gustul acrisor si papa mai usor! Mie asa mi-a spus doctora si a functionat.
mamicutza2008
Buna mamici,ce cantitate de branzica(calcica) trebuie sa pape un bb de 6,5 luni pe zi?Eu am inceput cu 2 lingurite ,dar nu stiu cat e voie maxim pe zi. jucaus.gif
miron_doina
QUOTE(mamicutza2008 @ Oct 6 2008, 01:12 PM) *
Buna mamici,ce cantitate de branzica(calcica) trebuie sa pape un bb de 6,5 luni pe zi?Eu am inceput cu 2 lingurite ,dar nu stiu cat e voie maxim pe zi. jucaus.gif

Intre 30-50 gr.branza.Eu ii dau bebelusei mele in special cu banana cate 50 gr. pentru ca nu bea laptic suficient (din ce in ce mai rar 400 ml. pe zi ).Acum are 7 luni si 3 saptamani si la 6,5 luni manca cate 2 linguri mari incarcate branzica cu banana pe care pe atunci o opaream...Sanatate la bb!
mamicutza2008
QUOTE(miron_doina @ Oct 6 2008, 01:36 PM) *
Intre 30-50 gr.branza.Eu ii dau bebelusei mele in special cu banana cate 50 gr. pentru ca nu bea laptic suficient (din ce in ce mai rar 400 ml. pe zi ).Acum are 7 luni si 3 saptamani si la 6,5 luni manca cate 2 linguri mari incarcate branzica cu banana pe care pe atunci o opaream...Sanatate la bb!

Multumesc Doina pentru raspuns,sa inteleg ca 30-50 gr branzica oFloare1.gif =2 linguri mari.Iar 50 gr carnita=?linguri?ii dau cam 4-5 lingurite de carnita fiarta.Tot timpul am o mare dilema cand e vb de cantitatea mancaricii lui,nu stiu cat inseamna asta in linguri sau lingurite. oFloare1.gif
ruxy
QUOTE(mamicutza2008 @ Oct 6 2008, 01:51 PM) *
Multumesc Doina pentru raspuns,sa inteleg ca 30-50 gr branzica oFloare1.gif =2 linguri mari.Iar 50 gr carnita=?linguri?ii dau cam 4-5 lingurite de carnita fiarta.Tot timpul am o mare dilema cand e vb de cantitatea mancaricii lui,nu stiu cat inseamna asta in linguri sau lingurite. oFloare1.gif

De ce nu iei un cantar de bebei?...si rezolvi nelinsitea... rolleyes.gif smile.gif
mamicutza2008
QUOTE(rux25 @ Oct 6 2008, 02:21 PM) *
De ce nu iei un cantar de bebei?...si rezolvi nelinsitea... rolleyes.gif smile.gif

cantar de bucatarie vrei sa spui?cred ca asta voi face.
ruxy
QUOTE(mamicutza2008 @ Oct 6 2008, 04:25 PM) *
cantar de bucatarie vrei sa spui?cred ca asta voi face.

Da rolleyes.gif
katy85
:
QUOTE(alice76 @ Nov 26 2006, 11:36 PM) *
Buna fetelor! Ma numesc Alice si am si eu un bebeu de 5luni. Vroiam sa va intreb pt. ca am auzit diverse pareri. E bine sa-i dau banana? Si inca ceva... medicul meu de familie imi spune sa-i dau fier din luna a 2-a, eu insa am evitat! Voi ce ziceti? Va multumesc.





Am auzit ca nu e buna banana, mai bine mar sau caise ,portocale cat despre fier eu nu am dat fetei mele de loc.
katy85
QUOTE(mamicutza2008 @ Oct 6 2008, 01:51 PM) *
Multumesc Doina pentru raspuns,sa inteleg ca 30-50 gr branzica oFloare1.gif =2 linguri mari.Iar 50 gr carnita=?linguri?ii dau cam 4-5 lingurite de carnita fiarta.Tot timpul am o mare dilema cand e vb de cantitatea mancaricii lui,nu stiu cat inseamna asta in linguri sau lingurite. oFloare1.gif




Am citit intr-o revista ca un jucaus.gif ar trebui sa manance o cantitate cam cat pumnul lui pentru ca cam atat e stomacelul lui! Multa sanatate barza.gif floare2.gif
miron_doina
QUOTE(mamicutza2008 @ Oct 6 2008, 01:51 PM) *
Multumesc Doina pentru raspuns,sa inteleg ca 30-50 gr branzica oFloare1.gif =2 linguri mari.Iar 50 gr carnita=?linguri?ii dau cam 4-5 lingurite de carnita fiarta.Tot timpul am o mare dilema cand e vb de cantitatea mancaricii lui,nu stiu cat inseamna asta in linguri sau lingurite. oFloare1.gif

Asa cum a zis si Rux25 , cantarul de bucatarie e salvarea! wink.gif Am cantarit la inceput sa vad cam cat ar fi 50 gr. carne si de atunci, fac portiile la ochi...Nu stiu sa spun cam cate lingurite ar fi... smile.gif
mamicutza2008
QUOTE(miron_doina @ Oct 7 2008, 03:27 PM) *
Asa cum a zis si Rux25 , cantarul de bucatarie e salvarea! wink.gif Am cantarit la inceput sa vad cam cat ar fi 50 gr. carne si de atunci, fac portiile la ochi...Nu stiu sa spun cam cate lingurite ar fi... smile.gif

ok,merci
katy85
QUOTE(Anca74 @ Nov 29 2006, 10:09 AM) *
Mai mamicilor, nu va repeziti cu mancaricile in bietii puiuti. Sunt inca mititei. Si eu, cand Radu era asa micut, deabia asteptam sa incep diversificarea dar am luat-o mult mai usor. Si alaptatii in continuare, ca tot laptele e baza.





Salut! Asa este daca sunt alimentati la san e bine ca pana la 6 luni sa nu incepeti cu diversificarea!
katy85
QUOTE(alice76 @ Nov 26 2006, 11:36 PM) *
Buna fetelor! Ma numesc Alice si am si eu un bebeu de 5luni. Vroiam sa va intreb pt. ca am auzit diverse pareri. E bine sa-i dau banana? Si inca ceva... medicul meu de familie imi spune sa-i dau fier din luna a 2-a, eu insa am evitat! Voi ce ziceti? Va multumesc.


Salut, eu nu ii dau banana chiar daca are 6 luni am auzit ca nu e asa buna, in plus constipa si nu vreau ca fata mea sa se constipe din nou de abia am scapat de constipatie care ne-a chinuit pana la 4 luni, iar de la 4 luni i-am dat cereale milupa cu mar si morcov. pa pa
mamicutza2008
QUOTE(katy85 @ Oct 10 2008, 11:10 PM) *
Salut, eu nu ii dau banana chiar daca are 6 luni am auzit ca nu e asa buna, in plus constipa si nu vreau ca fata mea sa se constipe din nou de abia am scapat de constipatie care ne-a chinuit pana la 4 luni, iar de la 4 luni i-am dat cereale milupa cu mar si morcov. pa pa

subscriu,intr-adevar banana are potential alergen si bineinteles constipa iar puiutilor nostri care fac kk greu asta le-ar mai trebui. sad.gif
Ati dat bbeilor cereale de la humana?
MERY
eu i-am dat banana dupa ce a facut LUCA 5 LUNI, dar cate putin si nu in fiecare zi, nici pana acum, la aproape 7 luni nu i-am pus o banana intreaga, cel mult jumatate....chiar mai putin de atat.Cu toate ca nu a avut probleme cu constipatia....prefer sa mai astept putin. jucaus.gif
MERY
QUOTE(katy85 @ Oct 7 2008, 02:15 PM) *
:
Am auzit ca nu e buna banana, mai bine mar sau caise ,portocale cat despre fier eu nu am dat fetei mele de loc.

si eu i-am dat fier la bebe,inc a de la 3 luni,si chiar i-am crescut doza de picaturi acum, la indicatia medicului, normal.Mi-a spus ca i se pare putin cam palid dar se da si in functie de greutate, asa zicea, ca l-am intrebat.E adevarat si ca bebe Luca a crescut mai maricel decat altii de varsta lui, dar din doi oameni sportivi, nu are cum sa fie prea mititel.... jucaus.gif
mamicutza2008
QUOTE(MERY @ Oct 11 2008, 12:32 PM) *
si eu i-am dat fier la bebe,inc a de la 3 luni,si chiar i-am crescut doza de picaturi acum, la indicatia medicului, normal.Mi-a spus ca i se pare putin cam palid dar se da si in functie de greutate, asa zicea, ca l-am intrebat.E adevarat si ca bebe Luca a crescut mai maricel decat altii de varsta lui, dar din doi oameni sportivi, nu are cum sa fie prea mititel.... jucaus.gif

ce lungime si ce greutate are Luca? jucaus.gif
diana1318
QUOTE(mamicutza2008 @ Oct 11 2008, 11:28 AM) *
subscriu,intr-adevar banana are potential alergen si bineinteles constipa iar puiutilor nostri care fac kk greu asta le-ar mai trebui. sad.gif
Ati dat bbeilor cereale de la humana?

Eu nu stiu ca banana sa aiba potential alergen ... eu stiu de portocala - asta referitor la primele fructe pe care obisnuim sa le dam bebelusilor ...(fiindca mai sunt si alte fructe care se dau , din aceasta cauza, abia dupa 1 an ...).
De banana stiu ca , pe langa vitamine are si proteine ... si reprezinta baza alimentatiei in tarile unde ea creste ... Singura conditie : sa fie f coapte (sa aiba petele acelea brune, rotunde, pe coaja); daca este cruda , contine mult amidon, ceea ce o face indigesta pentru bb. Amidonul se transforma in fructoza , pe masura ce banana se coace , de aceea se dau cele f coapte.

Eu ii dau cereale, de la 5 luni jumate ... dar de la Nestle.
De la Humana i-am dat doar laptele acela pt diaree, cateva zile cand am avut unele problemute de acest gen .
QUOTE(MERY @ Oct 11 2008, 12:32 PM) *
si eu i-am dat fier la bebe,inc a de la 3 luni,

Eu nu am dat fier , nu a zis nimic medicul in acest sens . Pe de alta parte, eu mai stiu si ca se recomanda in urma unor analize ... ; la noi se mai da si doar sub privirea 'ochiului format ' al medicilor ...
mihaela1985
De la cat timp ati inceput sa ii dati mar cu biscuiti? Eu i-am dat de la 2 luni suc de mar si morcov, dar de la 4 luni ma gandeam sa incep si cu piureul de fructe si cereale cu lapte. Ce parere aveti?
mada77
QUOTE(mihaela1985 @ Oct 20 2008, 02:42 PM) *
De la cat timp ati inceput sa ii dati mar cu biscuiti? Eu i-am dat de la 2 luni suc de mar si morcov, dar de la 4 luni ma gandeam sa incep si cu piureul de fructe si cereale cu lapte. Ce parere aveti?

eu i-am dat mar cu biscuiti de la 4 luni si cereale de la 5 luni.ii puneam cereale in laptele din biberon sa fie ca un terci subtire si ii placea f. mult.
mamicutza2008
din ce legume mai faceti supica si piureul?noi facem din:morcov,telina,pastarnac,patrunjel,ceapa,.cartof,dovleac,ardei,rosii,mai nou conopida.Ce mai putem papa?
spanac congelat ati dat bblusilor?o fi bun sau prin congelare isi pierde din proprietati? trandafir.gif
mada77
e bun spanacul congelat si nu isi pierde din proprietati,poti sa ii dai.
mamicutza2008
QUOTE(mada77 @ Oct 21 2008, 10:04 PM) *
e bun spanacul congelat si nu isi pierde din proprietati,poti sa ii dai.

ok,merci trandafir.gif
andaro
Buna, fetelor....Sara mea nu accepta morcovul in papica, il respinge cu limba, cum as putea s-o pacalesc sa manance? Sucul in amestec cu alt fruct il bea.
mitiliti
baiatului meu nu-i plac deloc legumele piure, deci nici morcovul. nu reusesc nici eu sa il pacalesc. nu stiu ce sa pun in piure sa fie mai gustos. implicit nu imi mananca nici carnea sau oul pe care le pun in piureul de legume.
am pus putin unt pt ca asa am mai citit prin reviste sau chiar pe internet.
de sare ce parere aveti?
diana1318
Nici fetita mea nu vrea piureurile de legume ... Asa ca , i-am pus galbenusul si carnea in piureul de fructe ( altfel ar fi mancat numai lapte, cereale si fructe).

In legatura cu sarea , eu nu am pus deloc . De altfel, eu nu o folosesc prea mult nici in mancarea noastra, a celor mari .
manu77
Salut! nici eu nu i-am pus sare in mancare ,Bogdan are 8 luni jumate si nu stiu cand ar trebui introdusa sarea ,cred ca are si sarea rolul ei in alimentatie ,(am citit pe undeva )
mamicutza2008
QUOTE(manu77 @ Dec 4 2008, 05:59 PM) *
Salut! nici eu nu i-am pus sare in mancare ,Bogdan are 8 luni jumate si nu stiu cand ar trebui introdusa sarea ,cred ca are si sarea rolul ei in alimentatie ,(am citit pe undeva )

Asa este, are rolul ei, sarea este de fapt NaCl,noi avem nevoie de Na(sodiu) pe care il luam din diverse alimente,dar mai ales din apa minerala(fie ea plata sau cu CO2).Prin introducerea sarii in alim. se aduce un aport mai mare de sodiu si e prea mult ptr. bb.Eu zic ca trebuie sa mai asteptam cu sarea trandafir.gif
miniraton
salutare mamici.
Bebelusul meu are 4 luni jumate si papa lapte. Pediatra mi-a zis sa incep diversificarea prin a-i pune in lapte jumatate de masura de cereale cu mar la fiecare masa. Sa fie ok ? M-am tot uitat la ce ati mai scris voi si am vazut ca unele mamici la 4 luni deja dadeau fructe, supa, pireuri la bb.
aaa, si apropo, care este masura pt cereale ca in cutia de cereale nu am gasit nici o masura ?

Sanatate bb-ilor vostri tzuc.gif
Claudia Elena
QUOTE(miniraton @ Dec 18 2008, 11:51 AM) *
salutare mamici.
Bebelusul meu are 4 luni jumate si papa lapte. Pediatra mi-a zis sa incep diversificarea prin a-i pune in lapte jumatate de masura de cereale cu mar la fiecare masa. Sa fie ok ? M-am tot uitat la ce ati mai scris voi si am vazut ca unele mamici la 4 luni deja dadeau fructe, supa, pireuri la bb.
aaa, si apropo, care este masura pt cereale ca in cutia de cereale nu am gasit nici o masura ?

Sanatate bb-ilor vostri tzuc.gif

Draga Irina...si noi tot cereale papam, insa nu i le-am pus in lapte deoarece noi mancam cereale de la Milupa care deja sunt cu lapte...si intr-adevar nu au masura, insa ii pun dupa ochi incat sa nu fie prea groase, nici prea subtiri si i le dau cu lingurita...i-am dat la inceput cateva lingurite iar in timp am inlocuit o masa de lapte...acum la amiaza papam o masa de cereale si cateodata si lapte dupa....noi nu ne-am inteles cu sucul de ar si morcov...i-a provocat mare aciditate si nu-i mai dau...pupy tzuc.gif
miniraton
QUOTE(Claudia Elena @ Dec 18 2008, 10:44 PM) *
Draga Irina...si noi tot cereale papam, insa nu i le-am pus in lapte deoarece noi mancam cereale de la Milupa care deja sunt cu lapte...si intr-adevar nu au masura, insa ii pun dupa ochi incat sa nu fie prea groase, nici prea subtiri si i le dau cu lingurita...i-am dat la inceput cateva lingurite iar in timp am inlocuit o masa de lapte...acum la amiaza papam o masa de cereale si cateodata si lapte dupa....noi nu ne-am inteles cu sucul de ar si morcov...i-a provocat mare aciditate si nu-i mai dau...pupy tzuc.gif

tzuc.gif ms mult claudia. Inafara de cereale ce mai papati ? fructe ceva ?
Claudia Elena
QUOTE(miniraton @ Dec 18 2008, 12:07 PM) *
tzuc.gif ms mult claudia. Inafara de cereale ce mai papati ? fructe ceva ?

nimic altceva ca am tras o sperietura mare de cand cu sucul de mere. Ti-am spus ca i-a provocat crampe si colici si nu mai manca nimic si numai plangea...am umblat de nebuna pe la doctori...asa ca am decis ca atat vreme cat se satura cu laptele si cerealele nu-i mai dau nimic nou pana la 5 luni...
Irina, ce ti-a spus medicul in legatura cu dermatita atopica??? Si noi o avem si mi-a dat Elocom crema, insa eu nu-mi dau seama daca o are, ca are fata curata...doctorita a spus ca e putin uscata, insa eu nu vad nimic. Si am mai citit pe net ca cei care fac dermatita atopica si rinita alergica sunt predispusi genetic si la astm bronsic... tzuc.gif
anamarianegrii
QUOTE(miniraton @ Dec 18 2008, 12:07 PM) *
tzuc.gif ms mult claudia. Inafara de cereale ce mai papati ? fructe ceva ?



Daca vrei poti sa incepi sa-i dai si suc de morcov la masa de 10:00. Eu tot pe la aceeasi varsta i-am dat la bebe suc de morcov. Si de mar mai tarziu - dupa 2-3 saptamani.

miniraton
ms de sfat ana maria. Cum procedez cu morcovul ? Il dau pe razatoare de sticla ?


claudia, o dr. dermatoloaga mi-a zis ca ...ei cand vad la bebelusi niste bubite pe fata care nu stiu ce sunt...diagnosticul este dermatita atopica, pt ca dermatita asta se manifesta in multe feluri. Si, da, mi-a mai zis ca alergia asta, in timp, poate declansa astm bronsic dar nu neaparat. Chiar rux zicea ca fata ei a avut dermatita atopica pana la pubertate dar nicio alta alergie, pe cand baiatul ei , care nu a avut dermatita a avut o complicatie d-sta...stiu ca zicea ca a ajuns de vre-o 11 ori cu el la urgenta din cauza unei bronsite... parca.
Dupa 3 tratamente am obs ca asta de la Avene cu apa termala este cel mai ok. Dupa ce trec bubitele mai apar peste 1 luna dar nu asa urate. Si ii dau cu Trixera de la Avene. Dar cand am inceput tratamentul asta i-am dat cu vre-o 3 creme dintre care una cu cortizon si aici mi-a confirmat dermatoloaga ca , cortizonul este periculos pt ca in timp ii poate dezvolta tumore.
Claudia Elena
QUOTE(miniraton @ Dec 18 2008, 01:02 PM) *
ms de sfat ana maria. Cum procedez cu morcovul ? Il dau pe razatoare de sticla ?
claudia, o dr. dermatoloaga mi-a zis ca ...ei cand vad la bebelusi niste bubite pe fata care nu stiu ce sunt...diagnosticul este dermatita atopica, pt ca dermatita asta se manifesta in multe feluri. Si, da, mi-a mai zis ca alergia asta, in timp, poate declansa astm bronsic dar nu neaparat. Chiar rux zicea ca fata ei a avut dermatita atopica pana la pubertate dar nicio alta alergie, pe cand baiatul ei , care nu a avut dermatita a avut o complicatie d-sta...stiu ca zicea ca a ajuns de vre-o 11 ori cu el la urgenta din cauza unei bronsite... parca.
Dupa 3 tratamente am obs ca asta de la Avene cu apa termala este cel mai ok. Dupa ce trec bubitele mai apar peste 1 luna dar nu asa urate. Si ii dau cu Trixera de la Avene. Dar cand am inceput tratamentul asta i-am dat cu vre-o 3 creme dintre care una cu cortizon si aici mi-a confirmat dermatoloaga ca , cortizonul este periculos pt ca in timp ii poate dezvolta tumore.

La noi problema este ca nu a avut niciodata nici un fel de bubite...nu stiu cum a vazut ca are dermatita atopica...ca ea a avut tot timpul fata curata...
anamarianegrii
QUOTE(miniraton @ Dec 18 2008, 01:02 PM) *
ms de sfat ana maria. Cum procedez cu morcovul ? Il dau pe razatoare de sticla ?
claudia, o dr. dermatoloaga mi-a zis ca ...ei cand vad la bebelusi niste bubite pe fata care nu stiu ce sunt...diagnosticul este dermatita atopica, pt ca dermatita asta se manifesta in multe feluri. Si, da, mi-a mai zis ca alergia asta, in timp, poate declansa astm bronsic dar nu neaparat. Chiar rux zicea ca fata ei a avut dermatita atopica pana la pubertate dar nicio alta alergie, pe cand baiatul ei , care nu a avut dermatita a avut o complicatie d-sta...stiu ca zicea ca a ajuns de vre-o 11 ori cu el la urgenta din cauza unei bronsite... parca.
Dupa 3 tratamente am obs ca asta de la Avene cu apa termala este cel mai ok. Dupa ce trec bubitele mai apar peste 1 luna dar nu asa urate. Si ii dau cu Trixera de la Avene. Dar cand am inceput tratamentul asta i-am dat cu vre-o 3 creme dintre care una cu cortizon si aici mi-a confirmat dermatoloaga ca , cortizonul este periculos pt ca in timp ii poate dezvolta tumore.



E greu pe razatoare. Cu storcatorul daca ai. Eu am unul vechi dar rezistent pe care mi l-a dat soacra mea si care este foarte bun. Si-i dai la inceput doar o lingurita, sau chiar jumatate, cresti treptat si observi reactii timp de 5 zile - scaun schimbat, varsaturi. Daca apar schimbari ingrijoratoare, opresti si mai incerci iar dupa o saptamana. Daca nu apar schimbari cresti treptat cu cate o lingurita pana ajungi la 10-15 ml si poti sa-i pui in biberon. Apoi cresti in continuare pana ajungi la 50 ml. Cand ajungi la 50 ml poti sa-si scoti lapticul de la ora 10:00 si-i lasi doar masa de suc de morcov la care o sa adaugi apoi si mar. Noi asa am procedat, nu am avut reactii adverse si a fost ok.

Cu dermatita subscriu, nu este obligatoriu sa faca astm in viitor dar trebuie avut grija sa aiba camera aerisita tot timpul si cu umiditate ok. Pentru bubitele de pe fata poti sa dai si cu bepanthen - eu asa l-am dat pe Stefan si i-au disparut intr-un final.

Sanatate multa!
anamarianegrii
QUOTE(Claudia Elena @ Dec 18 2008, 01:10 PM) *
La noi problema este ca nu a avut niciodata nici un fel de bubite...nu stiu cum a vazut ca are dermatita atopica...ca ea a avut tot timpul fata curata...


Eu cred ca e bine sa mai ceri o parere. Ca la dermatita se vad foarte bine bubitele. Sunt ca niste pete rozalii cu pielea uscata care uneori face basici care se usuca si apar iar. Stiu pentru ca bebe meu a avut.
Sanatate!
miniraton
nici eu nu cred ca este dermatita daca zici ca fata a fost mereu curata.
miniraton
apropo...mie mi-a zis pediatra ca daca la 180 ml de apa ii pun 6 masuri de lapte, acum sa-i pun 170 ml apa+5 masuri lapte+jumatate samura cereale. Oare de ce sa nu pun tot 180 apa ?
Claudia Elena
da' dar si fetita cumnatei mele a facut si a spus ca n-a avut bube ci doar pielea uscata...noua doctorita a spus ca e putin palida si pielea uscata...desi mie nu mi se pare ca ar fi mai diferita ca la alti copii, insa doctorita aia e foarte buna...va pup tzuc.gif
mitiliti
salutare mamici

bebe al meu are 8 luni si ceva si eu ii dau doar 2 biberoane de lapte dimineata si seara, cam 210 ml. in timpul zilei ii dau branza de vaci sau iaurt in diferite combinatii cu fructe si legume, ceai si apa plata si putin san, cand il adorm sau cand se mai alinta si noaptea se trezeste de 2-3 ori si ii dau san.
credeti ca ii dau prea putin lapte, ar trebui mai multe biberoane cu lapte pe zi la varsta lui?

sanatate bebicilor bananab.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.