Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Vigantol-problema Confuza
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
cerasela72
Dragele mele voi cat timp utilizati sticluta de vigantol? La inceput doctora mi-a spus ca pana se termina sticluta, in ianuarie cand am fost in spital o alta doctora mi-a spus ca 1 luna iar acum (02.02.2007) cand am fost la Gr.Alexandrescu o alta doctora mi-a spus ca pot folosi o sticluta maxim 3 saptamani de la data deschiderii flaconului.Zau daca mai inteleg ceva................
dana82
Nu stiu ce sa zic, eu cand am iesit din spital mi s-a dat o sticluta de vigantol si mi-a spus sa-i dau o picatura dimineata si cand mi se termina sa ma duc la medicul de fam. sa-mi scrie reteta pentru alta sticluta. Am discutat si cu un pediatru despre vigantol, dar nu mi-a spus ca l-as putea folosi doar cateva saptamani. Am citit si prospectul si nici unde nu scrie asa ceva.
simina
Eu le-am dat la toti bebeii vigantol pana la terminarea sticlutei...Eu am citit prospectul si nu scria de o perioada maxima de folosire,mai ales ca mai si pierdeam din picaturi si imi ajungea tot cam 1 luna.
Eu am cumparat intotdeauna vigantolul,nu mi-a dat medicul nici o reteta,doar o singura data,am primit de la cabinet.
Lara
tot despre vigantol si perioada de administrare
micasera
DAR VIGANTOLETTEN NU FOLOSESTE NIMENI?CATE LUNI SE ADMINISTREAZA?CA AM PRIMIT MAI MULTE PARERI DE LA DOCTORI DIFERITI.
simina
QUOTE(micasera @ Feb 4 2007, 02:04 PM) *
DAR VIGANTOLETTEN NU FOLOSESTE NIMENI?CATE LUNI SE ADMINISTREAZA?CA AM PRIMIT MAI MULTE PARERI DE LA DOCTORI DIFERITI.

Vigantoletten e pentru copii mai mari,fiind sub forma de tablete.

Din cate stiu,vigantolul se administreaza pana 7 ani,obligatoriu fiind tratamentul pana la 1 an si jumatate.Dar nu cred ca are efecte adverse daca se foloseste si mai mult,mai ales pentru copii din zonele poluate,oricum se elimina ce este in plus.
cristinamocica
QUOTE(cerasela72 @ Feb 3 2007, 08:10 PM) *
Dragele mele voi cat timp utilizati sticluta de vigantol? La inceput doctora mi-a spus ca pana se termina sticluta, in ianuarie cand am fost in spital o alta doctora mi-a spus ca 1 luna iar acum (02.02.2007) cand am fost la Gr.Alexandrescu o alta doctora mi-a spus ca pot folosi o sticluta maxim 3 saptamani de la data deschiderii flaconului.Zau daca mai inteleg ceva................

Eu stiu ca se foloseste 3 saptamani dupa ce ai deschis flaconul. Tratamentul este obligatoriu pana sa inchide fontanela(12-18luni) si se prelungeste pentru copiii cu probleme la sfatul medicului pediatru
kim
Eu ştiu că se dă pīnă la 2 ani, aşa mi-au zis de la spital după ce am născut. Īi dau 2 picături pe zi.
danna68
QUOTE(simina @ Feb 3 2007, 11:22 PM) *
Eu le-am dat la toti bebeii vigantol pana la terminarea sticlutei...Eu am citit prospectul si nu scria de o perioada maxima de folosire,mai ales ca mai si pierdeam din picaturi si imi ajungea tot cam 1 luna.
Eu am cumparat intotdeauna vigantolul,nu mi-a dat medicul nici o reteta,doar o singura data,am primit de la cabinet.

mie mi-a ajuns o sticluta 2.5 luni pun 2 picaturi, oare e corect? Multumesc anticipat ptr. raspuns. Danna
dana82
Voi cum administrati vigantolul: in lapte sau ceai, sau direct in gurita?
alissa
s i eu tot la fel stiu 2pic/zi pana la varsta de 2ani.ii dau din fiecare sticluta pana se termina.asa mi sa spus si la spital cand am nascut si la medicul de familie.
hug.gif alissa
adriana26
QUOTE(dana82 @ Feb 5 2007, 04:47 PM) *
Voi cum administrati vigantolul: in lapte sau ceai, sau direct in gurita?

Buna mamicilor.Mie mie mi s-a spus din materna sa-i dau VIGANTOL direct in gurita timp de un an si 8 luni
adriana26
QUOTE(adriana26 @ Feb 5 2007, 05:26 PM) *
Buna mamicilor.Mie mie mi s-a spus din materna sa-i dau VIGANTOL direct in gurita timp de un an si 8 luni

Am uitat sa va spun cat ii dau: 2 picaturi pe zi. Sanatate la toti copiii
Mona75
Eu le dau bebeilor mei cate 5 picaturi dimineata.Am inceput progresiv,de la 2 pic.Medicul de familie ne-a recomandat marirea dozei zilnice pt.ca aveam probleme cu fontanela.Acum la 9luni jumate'aproape li s-a inchis dar vigantol le dau la fel.Rau nu ne face.Folosesc sticluta pana la terminare.
danna68
QUOTE(dana82 @ Feb 5 2007, 04:47 PM) *
Voi cum administrati vigantolul: in lapte sau ceai, sau direct in gurita?

direct in gurita , cu lingurita si merge
simina
Pentru efect sigur se da direct in gura.Eu le pun si pe mancare,ca sa fiu sigura ca inghite tot.
Nu e bine sa-l punem in ceai,pentru ca fiind uleioasa,se lipeste de biberon si practic nu ia toata doza.
La fel scrie si in prospect.De asemenea,scrie ca substanta e activa minim 6 luni de la deschiderea flaconului.
Beatrice
Eu ii puneam vit. D in lapte... Nu mi se parea deloc ca ar fi uleioasa ci normala... Si o bea toata....
simina
QUOTE(Beatrice @ Feb 5 2007, 09:56 PM) *
Eu ii puneam vit. D in lapte... Nu mi se parea deloc ca ar fi uleioasa ci normala... Si o bea toata....


Ba da,Beatrice,este solutie uleioasa.De baut bea,numai ca e posibil sa nu ia copilul toata substanta.Cel putin asa scrie in prospect...chiar l-am recitit acum de curiozitate.
cristina32
Si eu am inceput sa-i dau vigantolleten
Am fost diagnosticati pe la 6 luni cu o forma usoara de rahitism. Am urmat scheme cu vigantol ( am inceput cu 10 pic si am scazut treptat doza pana la 2 pic) la indicatia medicului de familie. Mare progres nu s-a vazut.....La 8 luni am fost la un pediatru f. bun in care am mare incredere si mi-a spus ca trebuia sa-i schimb sticluta lunar ( vigantolul se inactiveaza la 3-4 saptamani) si ca cel mai bine se administreaza vigantolleten dizolvat in putin ceai ( nu se inactiveaza, este usor de administrat). De mai bine de o luna luam vigantolleten si se vad rezultatele. Fontanela s-a inchis binisor, picioarele s-au mai indreptat, coastele nu mai sunt evazate, in schimb inca mai asteptam dintisorii.
mielusica
Prima data, de la spital si medicul de familie mi-au recomandat 2 pic. pe zi. Apoi pe la 4 luni medicul de familie mi-a zis sa-i dau 4 picaturi pe zi pana la 1 an si jumatate. La fel ii dau si acum la 6 luni, 4 pic. pe zi. Si pediatrul la fel mi-a zis. Dar am avut o perioada de 10 zile cand pediatrul mi-a recomandat sa-i dau niste homeopatice si in perioada aceea sa-i dau 6 pic. pe zi. Pe urma am revenit la 4 pic. Ii dau numai din lingurita cu putin lapte de la san si il ia asa fara probleme. Nu mi-a zis nimeni de valabilitatea flaconului dupa deschidere si il folosesc pana se termina. L-am luat totdeauna cu reteta gratuita de la medicul de familie. Dar nici nu este scump, costa vreo 5 lei si ceva, daca imi aduc bine aminte.
simina
QUOTE(cerasela72 @ Feb 3 2007, 08:10 PM) *
... cand am fost in spital o alta doctora mi-a spus ca 1 luna iar acum (02.02.2007) cand am fost la Gr.Alexandrescu o alta doctora mi-a spus ca pot folosi o sticluta maxim 3 saptamani de la data deschiderii flaconului.Zau daca mai inteleg ceva................


Pai,nu inteleg de ce spune doctorul una si producatorul de medicamente alta.Pe prospect scrie clar ca se foloseste maxim 6 luni de la deschidere,in conditiile in care e pastrat asa cum se cere acolo,adica ferit de lumina.
Eu cred ca stie mai multa chimie un producator de medicamente,decat un medic.Daca s-ar fi constatat ca apar tot felul de anomalii la consumarea medicamentului,s-ar fi spus asa ceva,nu?
geta70
Luana are 10 luni si-i dau vigantolul direct in gurita.mai ales ca ea s-a obisnuit si deschide gurita singura. hug.gif
geta70
pediatra mi-a recomandat sa-i dau 2 picaturi pana la un an apoi marim doza de 5 picaturi pana la 2 ani. jucaus.gif . iar Luana a inceput deja sa mearga pe langa pat. jucaus.gif
kim
QUOTE(simina @ Feb 6 2007, 12:49 PM) *
Pai,nu inteleg de ce spune doctorul una si producatorul de medicamente alta.Pe prospect scrie clar ca se foloseste maxim 6 luni de la deschidere,in conditiile in care e pastrat asa cum se cere acolo,adica ferit de lumina.
Eu cred ca stie mai multa chimie un producator de medicamente,decat un medic.Daca s-ar fi constatat ca apar tot felul de anomalii la consumarea medicamentului,s-ar fi spus asa ceva,nu?


Pentru că multe din prospecte nu sīnt reactualizate. Aşa am păţit cu doctoriţa mea, ea-mi dădea tratament cu unele medicamente contraindicate īn sarcină, eu o īntrebam din nou dacă e bine, ea zicea că da, pentru că prospectele nu sīnt la zi. Şi, mulţumesc lui Dumnezeu, n-am păţit nimc.
mirela
QUOTE(cerasela72 @ Feb 3 2007, 06:10 AM) *
Dragele mele voi cat timp utilizati sticluta de vigantol? La inceput doctora mi-a spus ca pana se termina sticluta, in ianuarie cand am fost in spital o alta doctora mi-a spus ca 1 luna iar acum (02.02.2007) cand am fost la Gr.Alexandrescu o alta doctora mi-a spus ca pot folosi o sticluta maxim 3 saptamani de la data deschiderii flaconului.Zau daca mai inteleg ceva................

si mie mi s-a spus ca tot max.1 luna o pot folosi
lara2006
Si mie de la spital mi-au recomandat 2 picaturi pe zi direct in gurita. de la 3 luni medicul de familie mi-a recomandat 3 sau 4 picaturi.si eu am citit intr-o revista pentru bebe ca se foloseste sticluta doar o luna de la deschidere dar intrebind pedriatul mi-a spus ca nu este adevarat si sa o folosesc pina se termina
Alexandrina
QUOTE(cerasela72 @ Feb 3 2007, 08:10 PM) *
Dragele mele voi cat timp utilizati sticluta de vigantol? La inceput doctora mi-a spus ca pana se termina sticluta, in ianuarie cand am fost in spital o alta doctora mi-a spus ca 1 luna iar acum (02.02.2007) cand am fost la Gr.Alexandrescu o alta doctora mi-a spus ca pot folosi o sticluta maxim 3 saptamani de la data deschiderii flaconului.Zau daca mai inteleg ceva................



Mie mi s-a spus ca Vigantolul se foloseste pana la 2 ani. Fetita mea are acum 10 luni. Primeste 2 picaturi pe zi. Am terminat intotdeauna sticlutele. Nu am avut niciodata probleme.
Alexandrina
QUOTE(adriana26 @ Feb 5 2007, 05:28 PM) *
Am uitat sa va spun cat ii dau: 2 picaturi pe zi. Sanatate la toti copiii


Eu ii dau fetitei mele seara, inainte de culcare, dupa baita 2 picaturi. Ii pun intr-o lingurita 2, 3 picaturi de lapte de la san si apoi cele 2 picaturi de vigantol.
carmen79
buna mamici, si eu ii dau lui Andrei vigantol din prima luna, 2 picaturi pe timp de vara si 3 picaturi in anotimpurile mai reci. I le dau seara inainte de culcare cu lingurita.
mayya
fetelor eu stiu si de la pediatra si de la spital ca vigantol se da pana la 2 ani,eu asa o sa fac dar stiti cum e sant enspe mii de pareri hug.gif smile.gif
ancadarius30
:carut: baietelul meu are 2ani si 8 luni si ia vigantol 2 pic pe zi pina in mai dupa care fac pauza in linile cu R ,toti medici mi-au spus asa,iar de la 4 ani pina la 7 se da zimaflor tablete.MULTA SANATATE
cristina32
QUOTE(ancadarius30 @ Feb 6 2007, 10:52 PM) *
carut.gif iar de la 4 ani pina la 7 se da zimaflor tablete.MULTA SANATATE

eu am cerut sfatul stomatologului pentru administrarea de fluor si nu a fost de acord. Mi-a mai spus ca o mare parte din colegii lui nu recomanda acest lucru. Inainte sa-i dai cere neaparat si alte sfaturi . Se pare ca la oprirea tratamentului ar putea avea loc o explozie de carii. In afara de faptul ca tabletuta trebuie administrata zilnic fara sa uiti nici o pastiluta, dupa ce eventual s-a analizat cantitatea de fluor in apa......pasta de dinti...........dar cred ca suntem off topic nu?
Anca74
QUOTE(ancadarius30 @ Feb 6 2007, 10:52 PM) *
carut.gif baietelul meu are 2ani si 8 luni si ia vigantol 2 pic pe zi pina in mai dupa care fac pauza in linile cu R ,toti medici mi-au spus asa,iar de la 4 ani pina la 7 se da zimaflor tablete.MULTA SANATATE

Problema zimaflorulu e complicata si putini medici il mai recomanda. Nepotelului meu i s-a dat, la sfatul medicului, inca de mititel, probabil la aparitia primilor dintisori. Pe la 1 an a avut o criza alergica foarte puternica si au trebuit intrerupte toate tratamentele pe care le facea la momemntul respectiv, inclusiv cel cu zimaflor, pentru ca nu se cunostea exact cauza alergiei ( nu se cunoaste nici macar acum, desi au trecut 5 ani de atunci). La cateva luni au aparut consecintele - incisivii centrali si laterali de sus si de jos - s-au cariat, s-au rupt, s-au tocit. Acum are 6 anisori si asteptam sa vedem cum ii vor da dintii definitivi. Asa ca, mamicilor, cereti sfatul mai multor medici, si in nici un caz nu intrerupeti administrarea lui.
cristina32
Eu am o colega care i-a dat fluor la copil 3 ani si probabil ca doza era prea mare ca i-a aparut niste pete fluorescente pe dinti.
tio
nici noua nu ne-a recomandat medicul sa folosim zimaflor, mai sunt tablete flourvigantoletten,nu sunt recomandate, noi folosim vigantol simplu.
kim
Trebuie să vă spun că m-a plictisit subiectul. sad.gif
cristina32
Dar cine te obliga mama sa intri aici si sa citesti? Ce primitoare sunteti cu noii veniti............
kim
Eram 99% sigură că se va găsi cineva să mă invite..."afară". Ca atunci cīnd faci comentarii despre o emisiune tv şi ăia-ţi spun "de ce nu schimbi postul?", pentru că alte argumente n-au...
Şi cine "sunteţi primitoare"? Eu, sau şi restul?
Anca74
QUOTE(kim @ Feb 7 2007, 01:59 PM) *
Trebuie să vă spun că m-a plictisit subiectul. sad.gif

Asta e! Ghinionul tau! Mie mi s-a parut chiar un subiect intereant dat fiind faptul ca parerile sunt impartite in ceea ce priveste vigantolul. Iar in ceea ce priveste Zimaflorul chiar mai e de discutat.
UtileCopii
Vrem sa credem ca la UtileCopii nu se cearta nimeni.

Va multumim smile.gif
kim
Noi am crescut fără Vigantol şi Zimafluor şi n-am avut nici pe dracu. Nici acum 10 ani cīnd l-am născut pe Andy nu erau de-astea, şi nu s-a mai īntīmplat nimic.
Asta aşa, ca fapt divers.
cristina32
Doar o mama neinstruita poate sa faca astfel de afirmatii. Daca este instruita atunci e iresponsabila. smile.gif
kim
Mersi pentru complimente, dacă vrei să faci sugestii şi reclamaţii deschide tu un topic nou.
Roxanici
Cine vrea foloseste vigantol, cine nu nu si gata smile.gif

kim, pe vremea bunicilor nu existau calculatoare si nu a murit nimeni, dar parca e mai bine acum cu ele, nu?

Acum eu chiar nu inteleg de ce trebuie sa ajungeti sa va certati si sa va vorbiti urat.
simina
Fetele nu va mai certati...si pe vremea noastra se lua vitamina D,numai ca era un vaccin injectabil.Din cauza ca vitamina D,era introdusa in organism odata toata si se facea apoi o pauza de 3 luni,pana la urmatorul tratament,se pare ca nu toti evoluau bine.De asta s-a ajuns la varianta unei doze zilnice.
Altfel,organismul copilului,nefiint tinut la soare,mai ales in sezonul rece,nu poate produce vitamina D,iar in stare alimente nu prea se regaseste.Se stie ca populatia care locuieste in zonele calde,e mai putin predispusa la rahitism ,fata de cea care lucuieste in zonele reci.

Cat despre fluor, s-a descoperit ca face bine dintilor,numai ca face intr-o mare masura rau, intregului organism.Deci,depinde de fiecare , cum vrea sa-si asume riscurile consumarii lui.Eu nu le-am dat la copii tablete...cred ca pasta de dinticu fluor e suficienta.
cerasela72
Eu cred ca Kim nu a vrut sa fie nici rea nici iresponsabila.Asa e , acum 10 ani nu era vigantol.Eu iam dat baiatului meu cel mare in varsta de 10 ani Ca +Vit D la trei luni.Eu cred ca la asta s-a referit si ea cand a facut acea afirmatie. Va sarut pe toate
Aiswa
QUOTE(cerasela72 @ Feb 3 2007, 08:10 PM) *
Dragele mele voi cat timp utilizati sticluta de vigantol? La inceput doctora mi-a spus ca pana se termina sticluta, in ianuarie cand am fost in spital o alta doctora mi-a spus ca 1 luna iar acum (02.02.2007) cand am fost la Gr.Alexandrescu o alta doctora mi-a spus ca pot folosi o sticluta maxim 3 saptamani de la data deschiderii flaconului.Zau daca mai inteleg ceva................

eu ii administrez fiului meu 2-3 pic pe zi,neavand importanta cand se termina,clar fiind ca nu ma tine 2 luni.si,asistenta mea vizitandu-ne lunar(de la nastere si pana la 1 an)cam de fiecare data mi-a amintit cat si cum e cu vigantolul..deci pana la 18 luni.bafta
RALUCA-NICOLETA
VIGANTOLUL SE ADMINISTREAZA IN GURITA DACA II DAI 2 PICATURI DACA II DAI MAI MULT,POTI SAI PUI IN LINGURITA
Georgi
Noi folosim Vigantolu,2 picaturi pe zi ni sa prescris..si mi-a zis ca pana la 1 an sa-l folosim.
Kim nu suntem noi doctori dar nu cred ca ni se prescriu aiurea ! Acum fiecare cu conceptia lui.
kim
Ştiu, Georgi, şi eu īi dau tot atīt, 2 picături īn guriţă. Oare e posibil să se mărească doza īn funcţie de vīrsta copilului sau īi dăm aşa pīnă la 1 an-doi?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.