Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Vigantol-problema Confuza
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
cristinats
QUOTE(adrianaO @ Mar 20 2009, 11:43 AM) *
buna fetelor! mult asteptatul raspuns de la producator NU a venit inca sad.gif mai asteptam!


buna tuturor
pediatra mea mi-a spus sa folosesc vigantolul timp de o luna apoi sa schimb sticluta.Intradevar in prospect nu scrie nimic in legatura cu termenul de valabilitate dupa data deschiderii sticlutei. In ceea ce priveste durata administrarii lui bebe , eu stiam ca pana la 3 ani apoi i se da altceva..vigantolit...ceva de genul acesta
vasi
PE STICLUTA NOASTRA SCRIE VALABIL PINA IN 2011 SI O SA-I DAU PINA O TERMIN.EU STIU CA SE FOLOSESTE PANA LA 1 AN,DAR AM O PRIETENA CAREIA DR. IA ZIS SA NU-I MAI DEA LA A MICA CAND AVEA 6 LUNI PT. CA FONTANELA ERA DEJA INCHISA.PROBABIL DEPINDE DE COPIL SI DR.
natsandrea
Si eu ii dau direct in gurita 4 picaturi, fara sa il dizolv.
anku

pana acum am primit zimaflour d.....am schimbat medicul si m-am pomenit cu o alta reteta ptr vigantoletten!!!
ce sa aleg???? rolleyes.gif
natsandrea
QUOTE(anku @ Apr 26 2009, 12:47 AM) *
pana acum am primit zimaflour d.....am schimbat medicul si m-am pomenit cu o alta reteta ptr vigantoletten!!!
ce sa aleg???? rolleyes.gif

Parerea mea este ca ar treb sa continui cu ce ai inceput...dar treb luate in vedere si proprietatile lor.
mirela1974
am dat pana la terminarea sticlutei. nu am vazut niciunde sa scrie ca nu ar fi bun dupa trei saptamani. sper ca am facut bine. pe urmatoarea ma voi uita mai bine sa fiu sigura.
josephine
Eu i-am dat o luna apoi schimbam sticluta .... pana ieri cand, am cautat in farmacii si nu am gasit (cica nu se gaseste in depozite). Maine merg la dr. sa vad ce-i de facut.
adrianaO
QUOTE(josephine @ May 5 2009, 10:52 PM) *
Eu i-am dat o luna apoi schimbam sticluta .... pana ieri cand, am cautat in farmacii si nu am gasit (cica nu se gaseste in depozite). Maine merg la dr. sa vad ce-i de facut.


stiu povestea,sunt patzita dar vezi ca s-a repus in vanzare, au schimbat etichetele! mergi la farmaciile de cartier! eu mi-am luat mai multe sticle sa fiu sigura liwlol.gif
deni28
Eu ii dau lui Ralu Vitamina d3 nu Vigantol (cu toate ca este acelasi lucru). Am fost internata cu ea in spital si medicul pediatru nea recomandat V D3 in loc de vigantol cica e mai bun, nu stiu de ce pt ca contin aceleasi substante.
natsandrea
Da, intr-adevar, e o problema Vigantolul asta.
Azi am fost la control si mi-a spus dr sa nu ii mai dau Vigantol picaturi, ci sa ii dau vigantoletten pastile
cica s-a retras de pe piata o anumita serie de vig picaturi si pana nu iese alta serie nu se va mai gasi in farmacii
oare care o fi motivul???
bryama
Buna! Eu am o fetita de 8 saptamani si pediatra mi-a zis sa-i dau vigantol zilnic cate 2 picaturi chiar daca vomita , chiar daca are temperatura,chiar daca ii facem vaccin si direct in gurita ca sa nu se piarda picaturile smile.gif Insa cateodata ii cad repede in gurita 3 picaturi in loc de 2. Este vreo problema???
In legatura cu utilizarea sticlutei, nu mi s-a zis nimic, iar pe prospect nu scrie ca tb folosita doar o anumita perioada de timp. Are doar termen de valabilitate. Eu ii voi da pana se termina sticluta daca se afla in termen de valabilitate.
natsandrea
QUOTE(bryama @ May 22 2009, 01:10 PM) *
Buna! Eu am o fetita de 8 saptamani si pediatra mi-a zis sa-i dau vigantol zilnic cate 2 picaturi chiar daca vomita , chiar daca are temperatura,chiar daca ii facem vaccin si direct in gurita ca sa nu se piarda picaturile smile.gif Insa cateodata ii cad repede in gurita 3 picaturi in loc de 2. Este vreo problema???
In legatura cu utilizarea sticlutei, nu mi s-a zis nimic, iar pe prospect nu scrie ca tb folosita doar o anumita perioada de timp. Are doar termen de valabilitate. Eu ii voi da pana se termina sticluta daca se afla in termen de valabilitate.

buna
sa iti traiasca fetita
nu are nimic daca cateodata ii cad 3 pic in loc de 2
pe prospect chiar nu scrie ca se utilizeaza 1 luna, mie dr mi-a zis ca dupa 1 luna sa schimb sticluta ca isi pierde proprietatile
deni28
QUOTE(bryama @ May 22 2009, 01:10 PM) *
Buna! Eu am o fetita de 8 saptamani si pediatra mi-a zis sa-i dau vigantol zilnic cate 2 picaturi chiar daca vomita , chiar daca are temperatura,chiar daca ii facem vaccin si direct in gurita ca sa nu se piarda picaturile smile.gif Insa cateodata ii cad repede in gurita 3 picaturi in loc de 2. Este vreo problema???
In legatura cu utilizarea sticlutei, nu mi s-a zis nimic, iar pe prospect nu scrie ca tb folosita doar o anumita perioada de timp. Are doar termen de valabilitate. Eu ii voi da pana se termina sticluta daca se afla in termen de valabilitate.



aSA ESTE NU SCRIE PE STICLUTA, EU NU FOLOSESC VIGANTOL SI VITAMINA D3 CARE ESTE DE FAPT ACELASI LUCRU SI LA FEL SCHIMB STICLUTA LA 1 LUNA. SI EU MAI SCAP CARE 3-4 PICATURI, DE ASTA ESTE DACA NU STAU CUMNITI BEBELUSI smile.gif
ramo82na
pe prospect la vit d3 scrie :a nu se folosi mai mult de 20 de zile ..iar la vigantol nu scrie in concluzie se fol pana se termina flaconul in conditii de pastrare la intuneric si mai rece.
anku
QUOTE(natsandrea @ May 21 2009, 12:07 AM) *
Da, intr-adevar, e o problema Vigantolul asta.
Azi am fost la control si mi-a spus dr sa nu ii mai dau Vigantol picaturi, ci sa ii dau vigantoletten pastile
cica s-a retras de pe piata o anumita serie de vig picaturi si pana nu iese alta serie nu se va mai gasi in farmacii
oare care o fi motivul???

or avea ceva inb compozitie gresit...
si noi tot tablete luam...
a zis dr ca atunci cand mergem p afara si este sore sa nu-i dau vigantolleten...
dar cand nu este sa-i dau...
zimaflour am intrebat dentistul meu si azis ca sa nu-i dau ...ptr ca inca nu are nevoie de flour ...ca sa nu se afle ceva in plus iin corp fata de cat are nevoie...
maria_corina29
QUOTE(ramo82na @ Jun 9 2009, 02:50 PM) *
pe prospect la vit d3 scrie :a nu se folosi mai mult de 20 de zile ..iar la vigantol nu scrie in concluzie se fol pana se termina flaconul in conditii de pastrare la intuneric si mai rece.

MIE MI-A ZIS DR DE FAMILIE CA 6 LUNI DUPA DESCHIDERE DAR NU TINEM 6 LUNI DIN EA ASA CA PANA SE TERMINA.SIGUR-SIGUR
dancaioana
si noua ne-a spus pediatru ca ar fi bine sa-i dam cam 45 de zile din sticluta de vigantol, desi ea a spus ca nu e nimic dovedit faza asta cu pierderea proprietatilor, dar de orice eventualitate sa-i dam doar 45 de zile...
fiecare medic zice dupa capul lui, dupa cum vad...cine mai stie care e adevarul...
mir0108
am o prietena farmacista!!ea spune ca nu este chiar nici o problema ,ca nu isi pierde proprietatile(asa cum se vehiculeaza!)si ea tot vigantol a dat copiilor ei.....si fiindca ieri am mers la pediatru ,a recomandat sa administrez copilului vigantol si pe perioada verii ,pana la 2 ani ,2 picaturi zilnic.... rolleyes.gif si zilnic soare si balaceala intre 9 si 10(noi stam la curte ,stia lucrul asta si a spus sa profitam...se poate si pe terasa ,balcon...nu?)...

sweet_yonutza
daca nu am reusit sa ii dau vigantolul vreo cateva zile este vreo problema?ma poate lamuri cin eva??pls floare2.gif
diana1318
QUOTE(sweet_yonutza @ Jul 1 2009, 02:44 PM) *
daca nu am reusit sa ii dau vigantolul vreo cateva zile este vreo problema?ma poate lamuri cin eva??pls floare2.gif


din cate stiu eu nu e nici o problema ... mai ales acum vara cand soarele compenseaza cu succes picaturile de vit D3 ... si eu am mai uitat cateodata de vigantol
natsandrea
QUOTE(sweet_yonutza @ Jul 1 2009, 03:44 PM) *
daca nu am reusit sa ii dau vigantolul vreo cateva zile este vreo problema?ma poate lamuri cin eva??pls floare2.gif

nu este nici o problema, stai linistita...
anaflorentina
QUOTE(natsandrea @ Jul 3 2009, 02:22 PM) *
nu este nici o problema, stai linistita...

cand este foarte cald poti sa nici nu ii dai Vigantol.Mie asa mi-a spus medicul.In general se da o picatura cand e cald si 2 cand e mai rece afara
mihalus
QUOTE(anaflorentina @ Jul 3 2009, 03:43 PM) *
cand este foarte cald poti sa nici nu ii dai Vigantol.Mie asa mi-a spus medicul.In general se da o picatura cand e cald si 2 cand e mai rece afara

deci eu stiu ca nu cand e cald nu se da vigantol ci cand sta bebe la soare ,la 15 minute expunere solara ia vitamina d3 necesara
Nyuu
QUOTE(mihalus @ Jul 7 2009, 02:21 PM) *
deci eu stiu ca nu cand e cald nu se da vigantol ci cand sta bebe la soare ,la 15 minute expunere solara ia vitamina d3 necesara

Uhm... Mie nu mi-a spus nimeni ca nu se da Vigantol cand e cald afara si chiar i-am dat in fiecare zi, inclusiv zilele trecute cand a fost canicula. Are ceva daca in primele zile i-am dat si 3 picaturi? (nu m-am gandit sa le pun in lingurita si a curs mai mult decat trebuia) crybaby.gif
natsandrea
QUOTE(Nyuu @ Jul 8 2009, 02:23 AM) *
Uhm... Mie nu mi-a spus nimeni ca nu se da Vigantol cand e cald afara si chiar i-am dat in fiecare zi, inclusiv zilele trecute cand a fost canicula. Are ceva daca in primele zile i-am dat si 3 picaturi? (nu m-am gandit sa le pun in lingurita si a curs mai mult decat trebuia) crybaby.gif

nu are nimic daca merg mai multe picatele...iar in lingurita pui 2 pic si la bb ajunge poate jumate, e uleios si ramane pe ling...eu il dau direct in gurita
mia22_ro
[quote name = 'mihalus' post ='758618' date = '7 iulie 2009, 02:21'] deci eu stiu ca nu e Cald cand nu se da vigantol IÎ Bebe cand sta la soare, la 15 minute expunere Solara IA Vitamina D3 necesara [/ quote]
ASA STIAM SI EU.
dani80
Mie dr mi-a zis sa-i dau cate 4 picaturi vigantol zilnic,iar sticluta sa o schimb la 30 zile... parerile sunt impartite...
natsandrea
QUOTE(dani80 @ Aug 20 2009, 05:05 PM) *
Mie dr mi-a zis sa-i dau cate 4 picaturi vigantol zilnic,iar sticluta sa o schimb la 30 zile... parerile sunt impartite...

asa e...fiecare dr are metodele si principiile lui
bebitz
mie nu mi s-a spus de vigantol de la inceput si i-am dat doar incepand cu 1 luna... de scos il scot afara de la 10 zile pe bebe, dar la soare direct am evitat sa il expun...credeti ca e o problema ca nu i-am dat in prima luna vigantol?
caly_flory
vigantolul se foloseste 20 de zile de la deschiderea sticlutei,noua medicul ne-a recomandat sa luam vitamina d3, deoarece pe prospect este specificat cat timp este valabil.
sanatate multa.
nico2sweety
Noua dmn doctor ne-a dat vigantol cate 3 picaturi/zi de la nastere pana la 2 ani,mi-a zis ca e f important si sa nu uit sa il dau. Va pupam. tzuc.gif
nicoleta.bebu
QUOTE(dana82 @ Feb 5 2007, 05:47 PM) *
Voi cum administrati vigantolul: in lapte sau ceai, sau direct in gurita?

buna, eu il pun in lapte .
olive20
QUOTE(nicoleta.bebu @ Sep 20 2009, 08:45 PM) *
buna, eu il pun in lapte .

pediatra mi-a recomandat sa ii dau vigantol pana la 1 an si jumatate cate 2,3 picaturi pe zi,si cate 10 zile de calciu toamna si primavara sau la interval de 4 luni(fetita mea are fontanela cam marisoara),a mai spus sa incerc sa il dau cu lingurita pentru ca pus in lapte,ceai se risipeste si isi pierde din efect(copilul poate nu papa tot la o masa sau ramane pe sticluta)
Si cat este soare sa fie tinut copilul pentru a i se fixa calciul in organism
ireena
QUOTE(olive20 @ Oct 13 2009, 10:07 PM) *
pediatra mi-a recomandat sa ii dau vigantol pana la 1 an si jumatate cate 2,3 picaturi pe zi,si cate 10 zile de calciu toamna si primavara sau la interval de 4 luni(fetita mea are fontanela cam marisoara),a mai spus sa incerc sa il dau cu lingurita pentru ca pus in lapte,ceai se risipeste si isi pierde din efect(copilul poate nu papa tot la o masa sau ramane pe sticluta)
Si cat este soare sa fie tinut copilul pentru a i se fixa calciul in organism



Salutari la toata lumea si sa va traiasca bebelusii!
Eu am nascut pe 15 iulie, un baietel sanatos de 3,5kg. Si mie mi-a zis doctorita sa-i dau Vigantol, dar problema e ca eu cam uit sa i-l dau in fiecare zi la aceeasi ora (mi-am propus sa i-l dau seara, dupa baita), dar i-l mai dau si a doua zi, daca uit; ma gandesc ca mai bine mai tarziu decat deloc...
Oare o fi bine daca-i dau dimineata cele 2 picaturi din ziua trecuta si seara doza normala de 2 picaturi?
Mie nu mi s-a terminat sticluta, de cand o am... ii dau de la 3 saptamani, bebe are 3 luni si in sticluta mai e. Pe ea scrie sa nu o folosesc dupa data de expirare, si aia e in 2013.
I-am dat si calciu o perioada, insa la controlul de la 2 luni doctorita mi-a zis ca nu mai e nevoie, sa nu se inchida fontanela prea devreme.
Deci ce se intampla daca ii sar o doza de vigantol? Voi cum faceti?
Eu i-l dau cu lingurita, in putin ceai, apa sau laptic, depinde ce am la indemana.


Si daca tot m-am hotarat sa intru si eu sa vorbesc cu alte mamici, voiam sa va arat si poze cu bebele meu, care se cheama Matei-Calin, dar nu stiu cum sa le pun aici. Nu pot sa le atasez direct de la mine din calculator?

Dana72
QUOTE(ireena @ Oct 17 2009, 05:19 PM) *
Salutari la toata lumea si sa va traiasca bebelusii!
Eu am nascut pe 15 iulie, un baietel sanatos de 3,5kg. Si mie mi-a zis doctorita sa-i dau Vigantol, dar problema e ca eu cam uit sa i-l dau in fiecare zi la aceeasi ora (mi-am propus sa i-l dau seara, dupa baita), dar i-l mai dau si a doua zi, daca uit; ma gandesc ca mai bine mai tarziu decat deloc...
Oare o fi bine daca-i dau dimineata cele 2 picaturi din ziua trecuta si seara doza normala de 2 picaturi?
Mie nu mi s-a terminat sticluta, de cand o am... ii dau de la 3 saptamani, bebe are 3 luni si in sticluta mai e. Pe ea scrie sa nu o folosesc dupa data de expirare, si aia e in 2013.
I-am dat si calciu o perioada, insa la controlul de la 2 luni doctorita mi-a zis ca nu mai e nevoie, sa nu se inchida fontanela prea devreme.
Deci ce se intampla daca ii sar o doza de vigantol? Voi cum faceti?
Eu i-l dau cu lingurita, in putin ceai, apa sau laptic, depinde ce am la indemana.
Si daca tot m-am hotarat sa intru si eu sa vorbesc cu alte mamici, voiam sa va arat si poze cu bebele meu, care se cheama Matei-Calin, dar nu stiu cum sa le pun aici. Nu pot sa le atasez direct de la mine din calculator?


Buna , Trebuie sa te obisnuiesti cumva sa-ti aduci aminte dimineata sa-i dai , e f important , ai grija ca in doze mari este nociv , face mult rau daca uiti sa-i dai dimineata ii dai mai tarziu iar urmat doza numai a doua zi , asta e parerea mea , cred ca e bine sa vorbesti cu Dr sa vezi ce spune . sa citesti prospectul , acolo scrie ceva de genul ,, nu se va administra dupa mai mult de 20 sau 21 zile ( nu mai stiu sigur dar eu in a 20a zi il arunc ) . Eu am fost acum la medic , fetita mea are fontanela f mare inca si prima intrebare a Dr a fost : cate zile i-am dat dintr-o sticluta . Te pup , sa creasca mare si sanatos baietelul tau , fetita mea e nascuta pe 14 iulie 2008
danastancu
am doi copii si la amandoi am dat vigantolul pana la 2 ani si mie mi sa spus de catre medicul pediatru sa nu folosesc sticluta de vigantol decat 3 saptamanii
adrian_b_2007
vingatol sau vitamina D se gasesc separat in farmacii vingatolul este ma scmp cealalta mai ieftina oricum amandoua contin acelasi lucru
georgianadana
Buna mamici!Bebe al meu are un an si doua luni,ii dau vigantoil de la 14 zile de viata,am folosit sticluta pana mi s-a terminat si fontanela e aproape inchisa.Cred ca in cateva zile se inchide de tot.Pediatra nu mi-a spus cat sa utilizez sticluta insa auzisem si eu de trei saptamani,eu insa am folosito pe toata.Eu cred ca depinde foarte mult si de cum il asimileaza copilul.Am o prietena care ii da trei sapt din sticluta,4 picaturi pe zi si calciu in fiecare luna si tot are fontanela mare copilul.Asa ca tot de organismul fiecaruia zic eu conteaza.Va pupam si multa sanatate.
Lusha&Zbenguica
BUNA DIMINEATA
REVIN CU VESTI PROASPETE


PESTE 8 ZILE ESTE ZIUA LUI ANDU

HAIDETI SA II FACEM VIATA MAI USOARA
HAIDETI SA MARIM LANTUL UMAN

AJUTORUL E IN MAINILE NOASTRE
SA NU RAMANEM INDIFERENTI


mia22_ro
AM SI EU O INTREBARE....
MAMICI CU COPILASI PESTE 1 ANISOR CATE PICATURI DE VIGANTOL UTILIZATI PENTRU MICUTI
NATI ARE APROAPE 1 ANISOR SI 4 LUNI SI PE VARA AM INTRERUPT VIGANTOLUL SI ACU, I ADMINISTREZ CATE 4 PICATURI CA ASA MI S-A SPUS...
OARE E CORECT...E MULT E PUTIN...
iulia_marina
QUOTE(mia22_ro @ Dec 10 2009, 08:16 AM) *
AM SI EU O INTREBARE....
MAMICI CU COPILASI PESTE 1 ANISOR CATE PICATURI DE VIGANTOL UTILIZATI PENTRU MICUTI
NATI ARE APROAPE 1 ANISOR SI 4 LUNI SI PE VARA AM INTRERUPT VIGANTOLUL SI ACU, I ADMINISTREZ CATE 4 PICATURI CA ASA MI S-A SPUS...
OARE E CORECT...E MULT E PUTIN...


Mia, eu de la 1 an si cca 8 luni am inceput sa ii dau Vigantoleten 1000, care este sub forma de pastilute, in variantA Aimbunatatita cu fluor impotriva cariilor dentare. Si apoi depinde de la copil la copil.... Cred ca cel mai indicat este sa intrebi medicul pediatru. Sunt copii cu si fara carente.......
mia22_ro
QUOTE(iulia_marina @ Dec 10 2009, 10:23 AM) *
Mia, eu de la 1 an si cca 8 luni am inceput sa ii dau Vigantoleten 1000, care este sub forma de pastilute, in variantA Aimbunatatita cu fluor impotriva cariilor dentare. Si apoi depinde de la copil la copil.... Cred ca cel mai indicat este sa intrebi medicul pediatru. Sunt copii cu si fara carente.......

MULTUMESC PENTRU RASPUNS oFloare1.gif
LA NOI DINTISORII ABIA AU APARUT 2 rolleyes.gif
iubita_tiana
tiana s-a nascut micutza, la 2850grame si capusorul mic...avea 42 cm acum putin timp, pe la 5 luni...fontanela e aproape inchisa, nu a avut-o niciodata mai mare de 2x2...eu nu i-am dat vigantol decat putin? e necesar totusi sa i dau, chiar daca fontanela pare sa se inchida prea repede? e cazul sa merg cu ea le medic?e ceva in neregula ca se inchide asa repede? are 6 luni...de pe la 3 luni s-a tot inchis, tot mai mult, acuma abia o simt..
dyanp
QUOTE(iubita_tiana @ Dec 12 2009, 04:37 PM) *
tiana s-a nascut micutza, la 2850grame si capusorul mic...avea 42 cm acum putin timp, pe la 5 luni...fontanela e aproape inchisa, nu a avut-o niciodata mai mare de 2x2...eu nu i-am dat vigantol decat putin? e necesar totusi sa i dau, chiar daca fontanela pare sa se inchida prea repede? e cazul sa merg cu ea le medic?e ceva in neregula ca se inchide asa repede? are 6 luni...de pe la 3 luni s-a tot inchis, tot mai mult, acuma abia o simt..



Daca fontanela a fost mica, e si normal sa se inchida repede. Nu trebuie sa te sperii, dar vigantolul se da, preventiv, antirahitism. Unii recomanda pana la 2 ani, altii pana la 18 luni, cand in mod normal se inchide fontanela la copii. La unii se inchide mai devreme, la altii mai tarziu. Vigantolul se da 2 picaturi pe zi, eu am dat pana la 18 luni la primul baiat si acum dau la fel la al doilea, si dupa se dau tot 2 picaturi, 10 zile pe luna, in lunile cu r(din septembrie pana in aprilie). Sfatul meu e sa-i dau, pentru ca rahitismul odata instalat....nu e prea vesel. Te pup si daca mai ai intrebari, le poti lasa la profil, nu se vor vedea, dar vor fi acolo. floare2.gif (Nepotica mea a fost mai mica ca Tiana si a luat vigantol normal)
fadyana
Buna

Pai bebe meu peste3 zile va avea 6 luni.Din spital mi-a dat naneotoloaga reteta de vigantol si a spus 2 picaturi zilnic pana la 1 an.La 4 luni jumatate,cand a primit vaccinul, a spus dr. de familie sa ii dau cate trei picaturi in continuare, si sa nu mai cumpar ca imi dau ei de la cabinet gratuit.Din cate am vazut eu vigantolul se administreaza individual la recomandarea medicului, in functie de evolutia fiecarui bebe. Si a spus ca se da pana se termina sticluta.Cred ca e normal ca doar nu o tne nimeni in cuptor. laugh.gif
dyanp
QUOTE(fadyana @ Dec 12 2009, 05:42 PM) *
Buna

Pai bebe meu peste3 zile va avea 6 luni.Din spital mi-a dat naneotoloaga reteta de vigantol si a spus 2 picaturi zilnic pana la 1 an.La 4 luni jumatate,cand a primit vaccinul, a spus dr. de familie sa ii dau cate trei picaturi in continuare, si sa nu mai cumpar ca imi dau ei de la cabinet gratuit.Din cate am vazut eu vigantolul se administreaza individual la recomandarea medicului, in functie de evolutia fiecarui bebe. Si a spus ca se da pana se termina sticluta.Cred ca e normal ca doar nu o tne nimeni in cuptor. laugh.gif



Din pacate nu se da pana se termina sticluta, pentru ca intre timp isi pierde din valente. Si eu una nu am incredere in medicul de familie la administrare(depinde si de medic), dar pediatrul recomanda, si daca nu are o lipsa de calciu, 3 picaturi inseamna cu 400 de unitati mai mult decat doza recomandata. DAca citesti prospectul vei vedea ca vigantolul este destul de periculos cand nu este administrat in doza corespunzatoare. E adevarat depinde de la copil la copil, dar trebuie avut grija.
iubita_tiana
QUOTE(dyanp @ Dec 13 2009, 02:13 AM) *
Daca fontanela a fost mica, e si normal sa se inchida repede. Nu trebuie sa te sperii, dar vigantolul se da, preventiv, antirahitism. Unii recomanda pana la 2 ani, altii pana la 18 luni, cand in mod normal se inchide fontanela la copii. La unii se inchide mai devreme, la altii mai tarziu. Vigantolul se da 2 picaturi pe zi, eu am dat pana la 18 luni la primul baiat si acum dau la fel la al doilea, si dupa se dau tot 2 picaturi, 10 zile pe luna, in lunile cu r(din septembrie pana in aprilie). Sfatul meu e sa-i dau, pentru ca rahitismul odata instalat....nu e prea vesel. Te pup si daca mai ai intrebari, le poti lasa la profil, nu se vor vedea, dar vor fi acolo. floare2.gif (Nepotica mea a fost mai mica ca Tiana si a luat vigantol normal)

ma soerii cu rahitismul asta.am o cunosctiinta care a avut baietelul ei...offf.....o sa i dau de acuma....multumesc...

ceva semne pt rahitism ?pot sa il vad si eu?
iubita_tiana
QUOTE(dyanp @ Dec 13 2009, 03:37 AM) *
Din pacate nu se da pana se termina sticluta, pentru ca intre timp isi pierde din valente. Si eu una nu am incredere in medicul de familie la administrare(depinde si de medic), dar pediatrul recomanda, si daca nu are o lipsa de calciu, 3 picaturi inseamna cu 400 de unitati mai mult decat doza recomandata. DAca citesti prospectul vei vedea ca vigantolul este destul de periculos cand nu este administrat in doza corespunzatoare. E adevarat depinde de la copil la copil, dar trebuie avut grija.

cum ma asigur ca primeste doar 2 picaturi? dar ca ajung cele 2 in gurita ei?chiar si cu lingurita poate sa nu ajunga cele 2 picaturi de tot....in plus, dacaii dau din stuiclutza...sigur ajung mai multe la ea pe buze...nicidecum in gura...off, deci care e metoda cea mai buna de administrat?>in lapte am inteles ca se pierde..
ireena
QUOTE(iubita_tiana @ Dec 13 2009, 03:49 PM) *
cum ma asigur ca primeste doar 2 picaturi? dar ca ajung cele 2 in gurita ei?chiar si cu lingurita poate sa nu ajunga cele 2 picaturi de tot....in plus, dacaii dau din stuiclutza...sigur ajung mai multe la ea pe buze...nicidecum in gura...off, deci care e metoda cea mai buna de administrat?>in lapte am inteles ca se pierde..


eu am intrebat-o pe doctorita de familie daca e adevarat ca vigantolul isi pierde proprietatile dupa 20 d zile d la deschiderea sticlutei, si mi-a spus ca e doar un zvon, firma producatoare n-a confirmat niciodata treaba asta.
atata timp kt solutia sta in sticluta ei si in cutie, ferita de lumina, ar trebui sa fie ok, dar preventiv daca eu asa consider, pot sa skimb sticluta dupa 20 d zile.
oricum, mi-a zis k din toti copiii care i-au trecut pragul, ai caror parinti au foloosit vigantolul pana la terminarea sticlutei, ea n-a vazut nici unnul sa aiba semne de rahitism.
bebe al meu face maine 5 luni, e bine-sanatos, si ultima stikluta am folosit-o pana s-a terminat, dupa aia am citit aici k n-ar mai fi bun dupa 20 d zile. si nici n-m tinut sticluta in cutie, habar n-am avut.
vigantolul asta e doar vitamina D, nu e nimic mai complicat, n-are cum sa faca rau dupa 20 d zile, doar se anuleaza efectul daca sta la lumina (oricum in stikla e ok, din mom ce e inkisa la culoare).
in legatura cu administrarea lui la bebe, eu i-am dat d la 3 saptamani, in putin ceiut, apa sau laptic.
uneori au cazut 3 picaturi, desi trebuiau doar 2... alteori a mai ramas pe lingurita... sau am uitat sa i-l dau si i-am dat a 2-a zi dimineata, si seara doza normala (dr mea a zis k e ok, e mai rau daca nu i-l dai deloc, si oricum nu e vreunn medicament care trebuie dat la o anumita ora).
dyanp
QUOTE(iubita_tiana @ Dec 13 2009, 05:49 AM) *
cum ma asigur ca primeste doar 2 picaturi? dar ca ajung cele 2 in gurita ei?chiar si cu lingurita poate sa nu ajunga cele 2 picaturi de tot....in plus, dacaii dau din stuiclutza...sigur ajung mai multe la ea pe buze...nicidecum in gura...off, deci care e metoda cea mai buna de administrat?>in lapte am inteles ca se pierde..



Draga mea eu i-am invatat pe ai mei sa caste gura si le picur in gura. Cristian cand vede sticluta da capul pe spate si face aaaaaa. La inceput statea culcat pe spate si ii deschideam usor gura tinandu-l de obraji. Poti sa intorci sticluta cu capul in jos inainte sa-i deschizi gura, ca dureaza un pic pana vine picatura. Se invata in timp, nu de la o zi la alta. Succes.

QUOTE(ireena @ Dec 14 2009, 06:53 AM) *
eu am intrebat-o pe doctorita de familie daca e adevarat ca vigantolul isi pierde proprietatile dupa 20 d zile d la deschiderea sticlutei, si mi-a spus ca e doar un zvon, firma producatoare n-a confirmat niciodata treaba asta.
atata timp kt solutia sta in sticluta ei si in cutie, ferita de lumina, ar trebui sa fie ok, dar preventiv daca eu asa consider, pot sa skimb sticluta dupa 20 d zile.
oricum, mi-a zis k din toti copiii care i-au trecut pragul, ai caror parinti au foloosit vigantolul pana la terminarea sticlutei, ea n-a vazut nici unnul sa aiba semne de rahitism.
bebe al meu face maine 5 luni, e bine-sanatos, si ultima stikluta am folosit-o pana s-a terminat, dupa aia am citit aici k n-ar mai fi bun dupa 20 d zile. si nici n-m tinut sticluta in cutie, habar n-am avut.
vigantolul asta e doar vitamina D, nu e nimic mai complicat, n-are cum sa faca rau dupa 20 d zile, doar se anuleaza efectul daca sta la lumina (oricum in stikla e ok, din mom ce e inkisa la culoare).
in legatura cu administrarea lui la bebe, eu i-am dat d la 3 saptamani, in putin ceiut, apa sau laptic.
uneori au cazut 3 picaturi, desi trebuiau doar 2... alteori a mai ramas pe lingurita... sau am uitat sa i-l dau si i-am dat a 2-a zi dimineata, si seara doza normala (dr mea a zis k e ok, e mai rau daca nu i-l dai deloc, si oricum nu e vreunn medicament care trebuie dat la o anumita ora).



Eu am intrebat pediatra cand am avut primul baiat, si se pare ca picturile de vigantol isi pierd calitatile in timp. Ele sunt sub forma de ulei, deci nu pastile, atunci da, nu ar mai fi asa o problema. Se gasesc si pastile se numeste Vigantoletten, sper ca am scris ok, dar alea au 500 unitati. |Daca ai uitat sa-i dai doza intr-o zi, ii dai a doua zi, nu e o mare problema, dar in timp daca nu pastrezi dozele, in functie de organism si de alimentatie pot aparea sau nu probleme. Sa stii ca nici un producator nu va recunoaste ca are o hiba la unul din produse, iti dai seama ca pentru el ar insemna probleme.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.