Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Diversificarea La Bebelusi...de 4 Luni
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
simina_ana
Salutare mamici,
Am si eu o intrebare. De la ce varsta incepi diversificarea?
Am un baietel de 3 luni jumate. E alaptat exclusiv la san. Nu stie decat gustul laptelui si al lamaii ( ii mai dau uneori cand sughite). Are 7,8 kg....e mai vanjos el ...s-a nascut cu 3,870 kg. Pediatra la care am fost mi-a spus sa incep sa-i dau suc de portocale pana ajung sa-i inlocuiesc o masa. Dar nu stiu ce sa fac....eu nu as prea vrea sa-i dau nimic pana la 6 luni, daca il pot alapta exclusiv. Voi cum ati fost sfatuite?
_raayan_
QUOTE(simina_ana @ Mar 23 2009, 01:12 AM) *
Salutare mamici,
Am si eu o intrebare. De la ce varsta incepi diversificarea?
Am un baietel de 3 luni jumate. E alaptat exclusiv la san. Nu stie decat gustul laptelui si al lamaii ( ii mai dau uneori cand sughite). Are 7,8 kg....e mai vanjos el ...s-a nascut cu 3,870 kg. Pediatra la care am fost mi-a spus sa incep sa-i dau suc de portocale pana ajung sa-i inlocuiesc o masa. Dar nu stiu ce sa fac....eu nu as prea vrea sa-i dau nimic pana la 6 luni, daca il pot alapta exclusiv. Voi cum ati fost sfatuite?

Buna Simina! Eu pe bebe l-am nascut cu 3.100 kg iar la patru luni avea 8.100 kg si l-am alaptat pana la 2 luni jum...apoi nu a mai vrut el. Si eu tot cu suc am inceput, dar de mar...avea aproape 4 lunite, apoi la cateva zile i-am dat si suc de portocala ...iar pe la 4 luni si 3 saptamani pediatra mi-a spus sa incep sa-i dau piure de fructe (1 mar, jum de para si sucul de la o jum de portocala)in jur de 11 dimineata... si sa-i dau sa pape cat vrea el.Asa a renuntat bebe la o masa de lapte dar sa-i dai suc pana ajungi sa inlocuiesti o masa...parerea mea e ca sucul nu ii tine de foame unsure.gif pupam pe iancu tzuc.gif tzuc.gif hug.gif
_raayan_
QUOTE(_raayan_ @ Mar 26 2009, 02:28 AM) *
Buna Simina! Eu pe bebe l-am nascut cu 3.100 kg iar la patru luni avea 8.100 kg si l-am alaptat pana la 2 luni jum...apoi nu a mai vrut el. Si eu tot cu suc am inceput, dar de mar...avea aproape 4 lunite, apoi la cateva zile i-am dat si suc de portocala ...iar pe la 4 luni si 3 saptamani pediatra mi-a spus sa incep sa-i dau piure de fructe (1 mar, jum de para si sucul de la o jum de portocala)in jur de 11 dimineata... si sa-i dau sa pape cat vrea el.Asa a renuntat bebe la o masa de lapte dar sa-i dai suc pana ajungi sa inlocuiesti o masa...parerea mea e ca sucul nu ii tine de foame unsure.gif pupam pe iancu tzuc.gif tzuc.gif hug.gif


Am uitat sa specific...suculet i-am dat ca asa am vrut eu...si apoi cand a auzit pediatra ca am inceput diversificarea...mi-a spus sa incep sa-i dau piureul de fructe... dar parerea ei a fost ca trebuia sa astept sa faca bebe 6 lunite...
coralia2008
Buna ziua baietelul meu are 6 luni 2 saptamani si 4 zile am inceput si noi diversificarea la 4 luni.
Acum mananca in felul urmator: dimineata la 7 bea un biberon de lapte de 120 ml, la 8 mananaca un mar cu biscuite apoi mai bea un biberon de lapte de 150 ml.
la 11 mananca o banana cu o portocala si cu orez fiert toate pasate.
Apoi bea din nou lapte .
La 12 mananca banana cu branza de vaci.
La 15 mananca legume fierte si pasate (piure de legume) (cartof, dovlecel, sfecla rosie, radacina de patrunjel, ardei gras rosu).
Apoi bea lapte.
la 19 bea lapte iar la 22 ananca 60 ml de cereale cu lapte .
Este suficient ceea ce ii dau?
Nu ii place supa de zarzavat , nu accepta suzeta mi-o da afara.
Va rog daca se poate sa imi raspunde-ti si mie daca este suficient cat mananca puiul meu.
mariana76
Am inceput diversificarea la 3luni si jumatate cu suc de morcovi.
simina_ana
Si pe mine m-a mirat cand mi-a spus sa incep cu suc de portocale...eu stiam ca se incepe cu mar mai intai si piure de fructe.....sunt extrem de confuza. Pediatra imi spune sa incep deja diversificarea , iar la iesirea din maternitate pe bilet au scris "alaptare exclusiva la san pana la 6 luni" .
Pe cuvantul meu de stiu ce sa fac....I-am mai ascultat eu pe cei din materniate sa-i fac baie la pitic, chiar daca nu ii cazuse buricul si i-am facut ...si s-a infectat putin....de asta m-am dus la pediatra. Dar si cu asta am patit-o . Ea mi-a spus sa nu-i fac nimic la pitic la putzica, atunci cand ii fac baita si ultima oara cand am fost la ea la control mi-a spus ca a facut fimoza....dar sa nu-mi fac griji ca la un an rezolva doctorul ...Asa ca acum sunt complet dezorientata.....Pe cine sa mai cred?
Deocamdata nu am inceput diversificarea. Are 8,5 kg deja, papa numai tzitzi in continuare.
Mai exista mamici pe aici care au bebei asa babani la 3 luni si 3 saptamani, alaptati exclusiv la san si care ati inceput diversificarea?
Ma gandesc.... l-a vazut atat de maricel , are si 70 cm lungime, a spus ca e cazul sa incep sa-i dau si altceva...ca poate nu se satura cu laptele meu....dar cred ca nu lua in greutate nu?

Offfff....o sa schimb si pediatrul....dar pana gasesc unul bun poate ma mai ajutati cu sfaturi
tzuc.gif bebeii si mamicile
Sara1
QUOTE(simina_ana @ Mar 22 2009, 02:12 PM) *
Salutare mamici,
Am si eu o intrebare. De la ce varsta incepi diversificarea?
Am un baietel de 3 luni jumate. E alaptat exclusiv la san. Nu stie decat gustul laptelui si al lamaii ( ii mai dau uneori cand sughite). Are 7,8 kg....e mai vanjos el ...s-a nascut cu 3,870 kg. Pediatra la care am fost mi-a spus sa incep sa-i dau suc de portocale pana ajung sa-i inlocuiesc o masa. Dar nu stiu ce sa fac....eu nu as prea vrea sa-i dau nimic pana la 6 luni, daca il pot alapta exclusiv. Voi cum ati fost sfatuite?

Parerea mea este sa-l alaptezi linistita pina la 6 luni. Iar sucul de portocale se spune ca este alergenic-aici cel putin nu te lasa sa il dai pina la 1 an. EU am inceput al amindoi baietii, dupa 6 luni, cu fainute de orez dizolvate in lapte.
alina blidar
buna mamicilor am si eu un baietel de 3 luni si o sapt. si ma tot gandesc la diversificare , il alaptez doar la san si nici eu nu prea stiu cu ce sa incep , poate imi dati un sfat.
alina blidar
pt simina ana si eu am avut probleme cu putica si mie mi s-a spus ca numai la baita sa i-o belesc si mi-a rezolvat-o medicul de fam la doua luni ca zicea ca mai incolo ii mai greu pt ei
simina_ana
QUOTE(alina blidar @ Apr 1 2009, 10:07 PM) *
pt simina ana si eu am avut probleme cu putica si mie mi s-a spus ca numai la baita sa i-o belesc si mi-a rezolvat-o medicul de fam la doua luni ca zicea ca mai incolo ii mai greu pt ei



S-a apucat tati de operatiunea asta. In ficare seara inainte de baita ii dam cu o picatura de vitamina A uleioasa, apoi la baie spalam bine. Mai trebuie cateva zile sa fortam usor si gata. Aseara a curs putin sange si s-a inrosit putin ( nu a plans si nici nu a dat semne de durere) , dar zicea tati ca e un vas si azi dimi nu a mai avut nimic.

Cat despre diversificare eu m-am hotarat ....astept pana la 6 luni, daca tot il alaptez exclusiv la san.
ramo82na
parerea mea este ca dupa 6 luni o sa accepte mai greu altceva in afara de lapte!!dar tu sti mai bine ce este bine pt puiul tau.noi dupa 3 luni o sa incepem cu suculete de morcovei,marut; deja se uita la noi cand mancam si i se lasa apa in gura si se agita tot parca ar sti ca papam. rolleyes.gif
adela23
am o intrebare si nu vreu sa jignesc pe nici o mamica"nu credeti ca va cam grabiti sa le dati mancare si suc la bebelusii care au in jur de3 luni?"nu stiu prea multe de astea intreb doar...eu am un baietel de 3 luni si 4 saptamani iar doctorul mi-a spus ca e devreme sa ii dau scuc sau mancare de acum la copil pt ca poate face blocaj renal sau piatra la rinichi.e adevarat eu nu sunt in tara eu traiesc cu sotul in USA.iar doctorii de aici sunt pe dos cu toate.nu prea coincide ce stiu eu de la bunica sau de alte pers cu ce zic ei tocmai de aia ma intrebam"nu e cam devreme?"va rog daca poate sa imi raspunda si mie cineva la intrebarea asta.va multumesc
adela23
QUOTE(ramo82na @ Apr 4 2009, 11:36 AM) *
parerea mea este ca dupa 6 luni o sa accepte mai greu altceva in afara de lapte!!dar tu sti mai bine ce este bine pt puiul tau.noi dupa 3 luni o sa incepem cu suculete de morcovei,marut; deja se uita la noi cand mancam si i se lasa apa in gura si se agita tot parca ar sti ca papam. rolleyes.gif

dar bebelusul tau isi tine bine gatutul acum cand sta in fundulet?
ca ma gandesc ca daca se incepe cu toate astea ar trebuii sa isi tine bine gatutul cand sta in scaunel nu?
adrianaO
QUOTE(ramo82na @ Apr 4 2009, 10:36 AM) *
parerea mea este ca dupa 6 luni o sa accepte mai greu altceva in afara de lapte!!dar tu sti mai bine ce este bine pt puiul tau.noi dupa 3 luni o sa incepem cu suculete de morcovei,marut; deja se uita la noi cand mancam si i se lasa apa in gura si se agita tot parca ar sti ca papam. rolleyes.gif


e doar un reflex. nu are de unde sa stie ce-a aia "a pofti", nu exista pt bb notiunea asta....
valentina_dragu
Buna mamici. Sunt si eu noua pe aici. Am o fetita de6 luni care se plicitseste repede de aceeasi papica. am vazut ca vorbeati pe aici de o carticica cu retete. va rog din suflet sa mi-o trimiteti si mie la adresa mea de mail valicu16@yahoo.com.
multumrsc mult, mult.
diana1318
QUOTE(valentina_dragu @ Apr 8 2009, 06:15 PM) *
Buna mamici. Sunt si eu noua pe aici. Am o fetita de6 luni care se plicitseste repede de aceeasi papica. am vazut ca vorbeati pe aici de o carticica cu retete. va rog din suflet sa mi-o trimiteti si mie la adresa mea de mail valicu16@yahoo.com.
multumrsc mult, mult.


am trimis carticica ... sper sa-ti fie de ajutor
ramo82na
QUOTE(adela23 @ Apr 6 2009, 09:07 PM) *
dar bebelusul tau isi tine bine gatutul acum cand sta in fundulet?
ca ma gandesc ca daca se incepe cu toate astea ar trebuii sa isi tine bine gatutul cand sta in scaunel nu?

gatutul si-l tine foarte bine dar de pus in scaunel nu l-am pus ca este totusi prea devreme dar pt suculet cu biberonul nu trebuie sa stea in scaun ,el ar vrea sa stea in fund ca se prinde de mainile mele si se ridica sus si nici in patut pe spate nu mai vrea sa stea dar il mai temperez eu .....in legatura cu suculetul de la 3 luni ,pediatra mea m-a sfatuit ca din momentul in care bebelu isi dubleaza greutatea este pregatit pt suculet de morcov si mar, pt inceput.
ramo82na
QUOTE(adela23 @ Apr 6 2009, 09:01 PM) *
am o intrebare si nu vreu sa jignesc pe nici o mamica"nu credeti ca va cam grabiti sa le dati mancare si suc la bebelusii care au in jur de3 luni?"nu stiu prea multe de astea intreb doar...eu am un baietel de 3 luni si 4 saptamani iar doctorul mi-a spus ca e devreme sa ii dau scuc sau mancare de acum la copil pt ca poate face blocaj renal sau piatra la rinichi.e adevarat eu nu sunt in tara eu traiesc cu sotul in USA.iar doctorii de aici sunt pe dos cu toate.nu prea coincide ce stiu eu de la bunica sau de alte pers cu ce zic ei tocmai de aia ma intrebam"nu e cam devreme?"va rog daca poate sa imi raspunda si mie cineva la intrebarea asta.va multumesc

depinde de ritmul de dezvoltare al fiecarui copil ;daca te iei dupa doctori ajungi la balamuc ca daca te duci la 3 dr nu bat parerile lor una cu alta poate ca americanii au dreptate !!!(de asta au numai copii obezii)!!!si de la ceea ce stia bunica lucrurile au mai evoluat totusi ca de nu si acum spalam la scutece .....oricum cei mai bine este sa culegi pareri de la mamici care au mai crescut pici
Andrea Dobocan
Buna fetelor,
Numele meu e Andreea si am o fetita de 4 luni si jumatate,Diana.Am inceput diversificarea in jur de trei luni jumate cu sucurile de mar, morcov, portocala.Acum mancam la masa de la ora 10 piure de fructe (mar, piersica, banana) cu un piscot, sau supa de legume sau pire din morcov cartof si spanac, toate pasate prin blender. In afara de aceasta la ultima masa inainte de culcare ii dam cereale prin biberon, cereale cu mar si morcov, orez si porumb, sau banane.De fiecare data incerc sa alternez aceste "meniuri " , adica daca dimineata papa mar cu piscot, seara bea cereale cu porumb si orez de exemplu. In rest numai lapte , un pic de ceiut si apa plata, cand nu accepta ceaiul.
Sper ca ma veti primi si pe mine in grupul vostru, multa sanatate tuturor mamicilor si bebelusilor.
DoktorMom
QUOTE(adela23 @ Apr 6 2009, 09:01 PM) *
am o intrebare si nu vreu sa jignesc pe nici o mamica"nu credeti ca va cam grabiti sa le dati mancare si suc la bebelusii care au in jur de3 luni?"nu stiu prea multe de astea intreb doar...eu am un baietel de 3 luni si 4 saptamani iar doctorul mi-a spus ca e devreme sa ii dau scuc sau mancare de acum la copil pt ca poate face blocaj renal sau piatra la rinichi.e adevarat eu nu sunt in tara eu traiesc cu sotul in USA.iar doctorii de aici sunt pe dos cu toate.nu prea coincide ce stiu eu de la bunica sau de alte pers cu ce zic ei tocmai de aia ma intrebam"nu e cam devreme?"va rog daca poate sa imi raspunda si mie cineva la intrebarea asta.va multumesc



Buna, ai dreptate , diversificarea precoce atrage o multime de riscuri, si ma gandesc in special la celiakie- boala intestinala cronica declansata prin sensibilizarea la glutenul din fainoasele administrate prea precoce bebelusilor.Apoi mai este suprasolicitarea rinichilor , care la varsta de 3 luni sunt imaturi din punct de vedere functional, riscul de obezitate pe termen lung ( se spune ca obezitatea la adult isi are radacinile in copilarie, pentru ca acum se formeaza numarul de adipocite, adica de celule adipoase ).Nu mai vorbesc de riscul de alergie pe care o puteti declansa la copil.

Diversificarea la copilul alimentat natural incepe la 6 LUNI, iar la cel alimentat cu formula de lapte praf , de la 5 LUNI.Asta scrie in toate cartile de pediatrie, asta am facut si eu la copilul meu, asta va spun si voua.

Nu va grabiti sa dati multiple sucuri de fruct, mai mult sau mai putin dulci, eventual asociate cu fainos, si sa va bucurati ca bebelusul e gras si pufos, poate fi vorba de asa-zisa DISTROFIE DE FAINOS asociata cu RAHITISM.

Sunt medic pediatru din Bucuresti, si daca mai vreti alte raspunsuri la problemele voastre, imi puteti scrie pe forum
danieelaa
QUOTE(DoktorMom @ Apr 13 2009, 06:15 PM) *
Buna, ai dreptate , diversificarea precoce atrage o multime de riscuri, si ma gandesc in special la celiakie- boala intestinala cronica declansata prin sensibilizarea la glutenul din fainoasele administrate prea precoce bebelusilor.Apoi mai este suprasolicitarea rinichilor , care la varsta de 3 luni sunt imaturi din punct de vedere functional, riscul de obezitate pe termen lung ( se spune ca obezitatea la adult isi are radacinile in copilarie, pentru ca acum se formeaza numarul de adipocite, adica de celule adipoase ).Nu mai vorbesc de riscul de alergie pe care o puteti declansa la copil.

Diversificarea la copilul alimentat natural incepe la 6 LUNI, iar la cel alimentat cu formula de lapte praf , de la 5 LUNI.Asta scrie in toate cartile de pediatrie, asta am facut si eu la copilul meu, asta va spun si voua.

Nu va grabiti sa dati multiple sucuri de fruct, mai mult sau mai putin dulci, eventual asociate cu fainos, si sa va bucurati ca bebelusul e gras si pufos, poate fi vorba de asa-zisa DISTROFIE DE FAINOS asociata cu RAHITISM.

Sunt medic pediatru din Bucuresti, si daca mai vreti alte raspunsuri la problemele voastre, imi puteti scrie pe forum

buna fetelor eu sincer nu ma grabesc pediatra mai zis ca ii dau supa de zarzavaturi am ramas muta nu tu ceai de morcov sau mere direct supa ,o intreb dar suc de morcovi sau mar nu ii dau imi spune ba da si poti sa ii mai dai cereale de orez seara si supa la pranz..........am ramas masca,adik cu ce sa incep si cum sa i le dau intr-un cuvant te descurci...........dar eu am decis sa ii dau mai incolo suc de morcovel si restul abia dupa 4 luni pentru ca are timp de diversificare........diversificarea asa timpurie se face numai la noi la romani in alte tari chiar daca e pe lapte praf incep la 5-6 luni............eu pana la sf luni cand merg cu ea la vaccin si sa vad cate kg are nu stiu,si nu voi incepe diversificarea ne stiind kg bubulinei,deocamdata laptele e suficient si se satura,adevaru e ca nici nu stiu cum sa le incep biggrin.gif mai las sa treaca timpul si pe urma am sa vad
natsandrea
QUOTE(danieelaa @ Apr 14 2009, 01:59 PM) *
buna fetelor eu sincer nu ma grabesc pediatra mai zis ca ii dau supa de zarzavaturi am ramas muta nu tu ceai de morcov sau mere direct supa ,o intreb dar suc de morcovi sau mar nu ii dau imi spune ba da si poti sa ii mai dai cereale de orez seara si supa la pranz..........am ramas masca,adik cu ce sa incep si cum sa i le dau intr-un cuvant te descurci...........dar eu am decis sa ii dau mai incolo suc de morcovel si restul abia dupa 4 luni pentru ca are timp de diversificare........diversificarea asa timpurie se face numai la noi la romani in alte tari chiar daca e pe lapte praf incep la 5-6 luni............eu pana la sf luni cand merg cu ea la vaccin si sa vad cate kg are nu stiu,si nu voi incepe diversificarea ne stiind kg bubulinei,deocamdata laptele e suficient si se satura,adevaru e ca nici nu stiu cum sa le incep biggrin.gif mai las sa treaca timpul si pe urma am sa vad

eu am inceput diversificarea la 4 luni, cu suculet de morcovi si citrice, apoi supa de zarzavat,iar acum papam mar ras cu branzica sau cu biscuiti.
asa sunt medicii, si mie mi-a spus sa incep sa-i dau carnita de cum implineste 5 luni, dar am dubii...
aliascrista
Buna. Ma numesc Cristina.Sunt foarte noua pe forum.Am o buburuza de 4 luni si jumatate.Am inceput diversificarea aproape de 4 luni.Initial i-am dat suc facut de mine (mar+morcov+portocala).Apoi am incercat cu borcanase de la Nestle.Mananca dar foarte putin.Cat despre supa nu vrea si pace.Piure-ul de legume nu-i place.Am zis ca o sa incerc cu borcanase. crybaby.gif Incerc sa gasesc un meniu complet ptr diversificare dar pana acum nu m-am lamurit.Poate cineva sa ma ajute in acest sens??Adresa este aliascrista@yahoo.com
aliascrista
Buna. Ma numesc Cristina.Sunt foarte noua pe forum.Am o buburuza de 4 luni si jumatate.Am inceput diversificarea aproape de 4 luni.Initial i-am dat suc facut de mine (mar+morcov+portocala).Apoi am incercat cu borcanase de la Nestle.Mananca dar foarte putin.Cat despre supa nu vrea si pace.Piure-ul de legume nu-i place.Am zis ca o sa incerc cu borcanase. crybaby.gif Incerc sa gasesc un meniu complet ptr diversificare dar pana acum nu m-am lamurit.Poate cineva sa ma ajute in acest sens??Adresa este aliascrista@yahoo.com

diana1318
QUOTE(aliascrista @ Apr 25 2009, 12:14 AM) *
Buna. Ma numesc Cristina.Sunt foarte noua pe forum.Am o buburuza de 4 luni si jumatate.Am inceput diversificarea aproape de 4 luni.Initial i-am dat suc facut de mine (mar+morcov+portocala).Apoi am incercat cu borcanase de la Nestle.Mananca dar foarte putin.Cat despre supa nu vrea si pace.Piure-ul de legume nu-i place.Am zis ca o sa incerc cu borcanase. crybaby.gif Incerc sa gasesc un meniu complet ptr diversificare dar pana acum nu m-am lamurit.Poate cineva sa ma ajute in acest sens??Adresa este aliascrista@yahoo.com


Buna .

Sunt mai multe carti aici : http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...mp;#entry624873

sper sa te ajute
natsandrea
QUOTE(aliascrista @ Apr 25 2009, 12:14 AM) *
Buna. Ma numesc Cristina.Sunt foarte noua pe forum.Am o buburuza de 4 luni si jumatate.Am inceput diversificarea aproape de 4 luni.Initial i-am dat suc facut de mine (mar+morcov+portocala).Apoi am incercat cu borcanase de la Nestle.Mananca dar foarte putin.Cat despre supa nu vrea si pace.Piure-ul de legume nu-i place.Am zis ca o sa incerc cu borcanase. crybaby.gif Incerc sa gasesc un meniu complet ptr diversificare dar pana acum nu m-am lamurit.Poate cineva sa ma ajute in acest sens??Adresa este aliascrista@yahoo.com

bine ai venit pe forum!
nu treb sa renunti daca bb refuza un tip de mancare, nu insista, incearca altceva si revino peste un timp la acel fel de papa...
incearca mar ras cu branzica, imposibil sa nu-i placa, dar fa-i tu, nu din borcanase
mult succes
mirela1974
buna,
noi am inceput diversificarea dupa 5 luni si atunci doar suc de mar sau morcov . pireut am introdus dupa sase luni , dar si acum alaptez , nu a baut formula deloc. stiu ca se introduc treptat cate un aliment odata la 3-4 zile ca sa urmarim cum este tolerat. sanatate bebeilor.
anku
QUOTE(natsandrea @ Apr 27 2009, 01:32 PM) *
bine ai venit pe forum!
nu treb sa renunti daca bb refuza un tip de mancare, nu insista, incearca altceva si revino peste un timp la acel fel de papa...
incearca mar ras cu branzica, imposibil sa nu-i placa, dar fa-i tu, nu din borcanase
mult succes

parerea mea este ca la 4 luni cand suntem in stadiul abea sa ne invatam sa mancam cu lg facem mai multa risipa ca sa pregatim noi...
acum depinde si ce alegi sa-i dai...
piureul de morcovi este acelasi si dc il cumperi si dc il faci...fructele(desi mai intai sa mancam legumite)la fel...poti sa pui in blendre o jumate de banana???sau o jumayte de morcov???
cand manaca mult facem noi...dar pana ne invatam cu lg ...cumpar...mai ales ca nu e vara si nu gasim proaspat totul...
cat despre sanatos sau nesanatos....nu cred ca la pretul p carte il au borcanase le si-ar permite sa-si bata joc de noi...
parerea mea...pana la 5-6 luni cu borcanele ma duc....apoi meniul este variat si altfel i facem de papita...
inca ceva ce nu pot sa inteleg si nu o sa dau copilului este ficatul...indiferent de ce ar fi el,de porc ,de viat ,de pui sau de gasca!!!ficatul ca si la om este un filtru al toxinelor...cum sa cumperi din comert ficat si sa dau unui bebe de 6 luni ????dc ar fi gainuta crescuta la mine in curte si nu i-as da concentrate mai zic...dar repet fara concentrate...
am vazut ca este o d-na dr aici p forum ff draguta...va rog spuneti-mi ce parere aveti despre ficatelul la bebei???la cel din comert scos din animale hraniite superficial sau indopate ca si gastele alea din ungaria aiurea...(ca mi s-a facut rau cand am vazut cum pune o palnie si i da sa manance cu palnia pana la refuz) crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif sunt hranite pana la refuz..efectiv nu mai pot manaca dar contiuna sa li se toarne cu palnia concentrate ca sa creasca repede ca sa fie taiate si exportate ele si ramasitele lor...clar...vb de ficat marit,de un ficat bolnav p care noi il dam bebelusilor nostrii...
omul este cel mai scarbos si parsiv criminal... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
DoktorMom
QUOTE(anku @ May 1 2009, 10:46 PM) *
parerea mea este ca la 4 luni cand suntem in stadiul abea sa ne invatam sa mancam cu lg facem mai multa risipa ca sa pregatim noi...
acum depinde si ce alegi sa-i dai...
piureul de morcovi este acelasi si dc il cumperi si dc il faci...fructele(desi mai intai sa mancam legumite)la fel...poti sa pui in blendre o jumate de banana???sau o jumayte de morcov???
cand manaca mult facem noi...dar pana ne invatam cu lg ...cumpar...mai ales ca nu e vara si nu gasim proaspat totul...
cat despre sanatos sau nesanatos....nu cred ca la pretul p carte il au borcanase le si-ar permite sa-si bata joc de noi...
parerea mea...pana la 5-6 luni cu borcanele ma duc....apoi meniul este variat si altfel i facem de papita...
inca ceva ce nu pot sa inteleg si nu o sa dau copilului este ficatul...indiferent de ce ar fi el,de porc ,de viat ,de pui sau de gasca!!!ficatul ca si la om este un filtru al toxinelor...cum sa cumperi din comert ficat si sa dau unui bebe de 6 luni ????dc ar fi gainuta crescuta la mine in curte si nu i-as da concentrate mai zic...dar repet fara concentrate...
am vazut ca este o d-na dr aici p forum ff draguta...va rog spuneti-mi ce parere aveti despre ficatelul la bebei???la cel din comert scos din animale hraniite superficial sau indopate ca si gastele alea din ungaria aiurea...(ca mi s-a facut rau cand am vazut cum pune o palnie si i da sa manance cu palnia pana la refuz) crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif sunt hranite pana la refuz..efectiv nu mai pot manaca dar contiuna sa li se toarne cu palnia concentrate ca sa creasca repede ca sa fie taiate si exportate ele si ramasitele lor...clar...vb de ficat marit,de un ficat bolnav p care noi il dam bebelusilor nostrii...
omul este cel mai scarbos si parsiv criminal... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif


DRAGELOR,
va sfatuiesc in primul rand sa nu dati la bebelusi borcanele cu piureuri, de legume, de carne, sau de ce-or fi ele, cumparate din comert, si va sfatuiesc sa gatiti voi, cu manuta voastra, un pireut de cartofi, o supa de legume cu carnita pasata, etc.Si nu va intreb decat un lucru, daca un aliment preparat in casa nu e recomandat sa fie dat la bebelusi, si chiar si la adulti decat maxim in primele 24 de ore dupa preparare, cati conservanti credeti ca au borcanelele cu legume din farmacii, pentru ca sa reziste atata timp pana ajung de la producator pana la voi?

Apoi, ficatul de pasare, contine cantitati mari de fier, de aceea poate fi dat la bebelusi peste 5-6 luni, in zile alternative cu galbenusul de ou, si pasat si amestecat in supa sau in piureul de legume.Ideal ar fi sa aveti o sursa sigura de carne de pasare, de la bunici de la tara, unde sa stiti ca li se da o hrana relativ mai buna, mai ales ca trebuie sa dati si carne de pasare la bebelusi.
maria79ene
Buna!

Am inceput diversificarea in alimentatia bebelusului si avem ceva probleme (alergii si intoleranta). Medicul mi-a recomandat sa ii caut mancarica fara aditivi, cat mai naturala. Imi poate recomanda cineva vreun produs din aria naturale sau organice??
Multumesc anticipat!
anima1.gif
bryama
Fetita mea are doar 2 luni.Insa o hranesc cu lapte praf pt ca eu din pacate nu am avut lapte.Pediatra mi-a zis ca la bebeii hraniti cu supliment alimentar se incepe diversificarea de la 4 luni- 4 luni jumatate, iar la cei hraniti doar cu lapte de mama de la 5-6 luni. Apoi mi-a explicat cum tb sa incep diversificarea la bebe. In prima zi se da doar o lingurita de suc de fructe
si doar un singur fruct: de exemplu, mar. A doua zi se da 2 lingurite de suc de mar. A treia zi 3 lingurite din acelasi fruct si asa mai departe pana se fac 7 lingurite. Daca vedem ca bebe nu are reactii alergice si tolereaza fructul, a 8-a zi ii dam suc de mere, dar mai adaugam un fruct sau o leguma, de ex mai adaugam portocala sau morcov, dar doar o lingurita , apoi doua, si iarasi asa mai departe...
didy
QUOTE(aliascrista @ Apr 24 2009, 05:00 PM) *
Buna. Ma numesc Cristina.Sunt foarte noua pe forum.Am o buburuza de 4 luni si jumatate.Am inceput diversificarea aproape de 4 luni.Initial i-am dat suc facut de mine (mar+morcov+portocala).Apoi am incercat cu borcanase de la Nestle.Mananca dar foarte putin.Cat despre supa nu vrea si pace.Piure-ul de legume nu-i place.Am zis ca o sa incerc cu borcanase. :crybaby: Incerc sa gasesc un meniu complet ptr diversificare dar pana acum nu m-am lamurit.Poate cineva sa ma ajute in acest sens??Adresa este aliascrista@yahoo.com

didy
Buna.Am si eu o printesa de 4 luni si pe mine dr m-a sfatuit sa ohranesc exclusiv la san pana la 6 luni.
natsandrea
QUOTE(didy @ May 25 2009, 10:58 AM) *
Buna.Am si eu o printesa de 4 luni si pe mine dr m-a sfatuit sa ohranesc exclusiv la san pana la 6 luni.

buna
sa iti traiasca fetita
adina_apostu
QUOTE(DoktorMom @ May 2 2009, 12:23 AM) *
DRAGELOR,
va sfatuiesc in primul rand sa nu dati la bebelusi borcanele cu piureuri, de legume, de carne, sau de ce-or fi ele, cumparate din comert, si va sfatuiesc sa gatiti voi, cu manuta voastra, un pireut de cartofi, o supa de legume cu carnita pasata, etc.Si nu va intreb decat un lucru, daca un aliment preparat in casa nu e recomandat sa fie dat la bebelusi, si chiar si la adulti decat maxim in primele 24 de ore dupa preparare, cati conservanti credeti ca au borcanelele cu legume din farmacii, pentru ca sa reziste atata timp pana ajung de la producator pana la voi?

Apoi, ficatul de pasare, contine cantitati mari de fier, de aceea poate fi dat la bebelusi peste 5-6 luni, in zile alternative cu galbenusul de ou, si pasat si amestecat in supa sau in piureul de legume.Ideal ar fi sa aveti o sursa sigura de carne de pasare, de la bunici de la tara, unde sa stiti ca li se da o hrana relativ mai buna, mai ales ca trebuie sa dati si carne de pasare la bebelusi.


Buna seara, am indraznit sa va abordez pe dumneavoastra pentru ca am inteles ca sunteti medic. Am o fetita de 3 luni care, din pacate, manaca lapte praf nan 1. Problema noastra este ca nu luam foarte bine in greutate, avem 5,670 kg la 3 luni in conditiile in care ne-am nascut de 3,730 kg. Medicul de familie ne-a sfatuit sa incepem diversificarea doar ca sunt putin indoita pentru ca la fetita cea mare, care din fericire a fost alaptata, am inceput diversificarea la 5 luni jumatate. Sa inteleg ca daca suntem pe lapte praf incepem diversificarea mai devreme? Si ne spunea ca ii putem pune in biberonul cu lapte si una doua masuri de cereale. Sa inteleg ca pregatesc biberonul normal cu masurile normale si apoi adauc o masura de cereale fara a mai adauga nimic, gen apa? Si cred ca ar trebui luate cereale fara lapte, nu?
Mai am o rugaminte, ce marca de cereale imi recomandati?
Va multumesc mult de tot.
Innuta_85
Buna mamici!
Am si eu o fetita de 4 luni jumate,o alaptez doctorita mia spus sa incepem diversificarea la 5 luni cu suc de morcov apoi mar,piersica...dar nu stiu ce sa fac eu as dori sa incep cu legumele,ca ma gindesc daca incep cu sucuri va accepta mai greu legumele,voi ce spuneti cum ati inceput?multumesc
natsandrea
QUOTE(Innuta_85 @ Jul 3 2009, 01:49 PM) *
Buna mamici!
Am si eu o fetita de 4 luni jumate,o alaptez doctorita mia spus sa incepem diversificarea la 5 luni cu suc de morcov apoi mar,piersica...dar nu stiu ce sa fac eu as dori sa incep cu legumele,ca ma gindesc daca incep cu sucuri va accepta mai greu legumele,voi ce spuneti cum ati inceput?multumesc

buna
sa iti traiasca fetita
dupa ce ii dai suculet de morcovi si de diverse fructe poti sa ii dai supa de zarzavat, legume pasate si fructe pasate...morcov, mar cu branzica, caise, piersici, nectarine...cam asta e ordinea
eu asa i-am dat la Andra
bafta si multa rabdare
adrianaO
QUOTE(DoktorMom @ May 2 2009, 12:23 AM) *
DRAGELOR,
va sfatuiesc in primul rand sa nu dati la bebelusi borcanele cu piureuri, de legume, de carne, sau de ce-or fi ele, cumparate din comert, si va sfatuiesc sa gatiti voi, cu manuta voastra, un pireut de cartofi, o supa de legume cu carnita pasata, etc.Si nu va intreb decat un lucru, daca un aliment preparat in casa nu e recomandat sa fie dat la bebelusi, si chiar si la adulti decat maxim in primele 24 de ore dupa preparare, cati conservanti credeti ca au borcanelele cu legume din farmacii, pentru ca sa reziste atata timp pana ajung de la producator pana la voi?

buna ziua!

uite, ei ii fac TOTUL numai in casa (nu-ti spun ce de probleme avem liwlol.gif ) dar problema mea e alta: vreau sa plec la mare o saptamana la hotel. deci nu voi avea unde sa gatesc. am cumparat borcanele cu piure de fructe de la nestle. mincarea de pranz va fi de la cantina (un piure, o supitza etc). cum altfel as putea rezolva problema asta a mea ca sa nu apelez la borcanele? plus ca, m-am gandit un pic la ce ai spus legat de conservanti: dulceata facuta in casa are conservanti? zacusca? sucul de rosii? cum rezista peste iarna de exemplu?
Innuta_85
QUOTE(natsandrea @ Jul 3 2009, 04:56 PM) *
buna
sa iti traiasca fetita
dupa ce ii dai suculet de morcovi si de diverse fructe poti sa ii dai supa de zarzavat, legume pasate si fructe pasate...morcov, mar cu branzica, caise, piersici, nectarine...cam asta e ordinea
eu asa i-am dat la Andra
bafta si multa rabdare

multumesc
si tu ai dulcica de fetita.
iam dat o lingurita de suc de morcovior si a 2 zi ea aparut niste bubite pe burtica,asa ca mam oprit astept sai treca si ma gindeam sai intruduc suc de mar pote va fi mai bine,nu stiu ce sa zic...
daca incep cu suculete cit timp trebuie sai dau ca apoi sai introduc supa de zarzavat?
mersi de raspuns
tzuc.gif
anku
QUOTE(DoktorMom @ May 2 2009, 01:23 AM) *
DRAGELOR,
va sfatuiesc in primul rand sa nu dati la bebelusi borcanele cu piureuri, de legume, de carne, sau de ce-or fi ele, cumparate din comert, si va sfatuiesc sa gatiti voi, cu manuta voastra, un pireut de cartofi, o supa de legume cu carnita pasata, etc.Si nu va intreb decat un lucru, daca un aliment preparat in casa nu e recomandat sa fie dat la bebelusi, si chiar si la adulti decat maxim in primele 24 de ore dupa preparare, cati conservanti credeti ca au borcanelele cu legume din farmacii, pentru ca sa reziste atata timp pana ajung de la producator pana la voi?

Apoi, ficatul de pasare, contine cantitati mari de fier, de aceea poate fi dat la bebelusi peste 5-6 luni, in zile alternative cu galbenusul de ou, si pasat si amestecat in supa sau in piureul de legume.Ideal ar fi sa aveti o sursa sigura de carne de pasare, de la bunici de la tara, unde sa stiti ca li se da o hrana relativ mai buna, mai ales ca trebuie sa dati si carne de pasare la bebelusi.

raman la ideea ca ficatul este un organ plin de toxine mai ales atunci cand se gandeste badea cartan sa-i dea ingrasaminte...dar imi vinde mie oua si imi zice ca e bio,eco,de casa sau ce naiba vrea el sa zica...si nu are ce cauta in alimentatia unui bebe ...
cat despre borcanase....no comment...am aflat de curand ca borcanasele din ro au o calitate indoielnica deci...
nu stiu absolut nimic de conservanti....aici sunt controlati de-i ia circul..sa nu cumva sa ciupeasca 5 grame ca i gata...deci conservant nu ar avea voie sa aiba...nici unele...
bag mana in foc pt ele...probl mea sunt intaritorii de gust... doh.gif
natsandrea
QUOTE(Innuta_85 @ Jul 4 2009, 06:11 PM) *
multumesc
si tu ai dulcica de fetita.
iam dat o lingurita de suc de morcovior si a 2 zi ea aparut niste bubite pe burtica,asa ca mam oprit astept sai treca si ma gindeam sai intruduc suc de mar pote va fi mai bine,nu stiu ce sa zic...
daca incep cu suculete cit timp trebuie sai dau ca apoi sai introduc supa de zarzavat?
mersi de raspuns
tzuc.gif

daca face alergie la ceva treb sa te opresti, sa incerci alte legume sau fructe...apoi dupa un timp revii asupra alimentului respectiv...eu i-am dat aproximativ 2 sapt suculete si apoi i-am dat supa de zarzavat si i-am dat mar ras cu branzica...
ar treb sa incerci suculetul de mere, sa vezi cum tolereaza, ca mai tarziu sa il poti combina cu branzica...
geo09
Buna tuturor mamicilor!Am si eu o fetita care are aproape 8 luni si vreau sa va spun k ne'am confruntat si noi cu problema de a refuza portocala,dar am inceput sa'i storc portocala in piureul de fructe p kre il dau p l ora 10 dimineata,acesta cuprinzand o jumatate de banana,para sau mar,1 nectarina,zeama de la o jumatate de portocala si cativa biscuitzi.In varianta asta o vrea dar altfel nu,de obicei ii dau mai mult piure de fructe dekt suc,dar eu sunt multumita,dar sa aveti grija in cazul in kre bebeii vor face diaree sa nu le mai dati fructe doar de morcov,va pooop si multa sanatate bebeilor dar si mamicilor sitaticilor. jucaus.gif
myha_ela1983
Buna
Am un baietel de 4luni si 2 sapt.As vrea sa stiu daca e bine sa inlocuiesc o masa de lapte praf cu lapte din comert. Mai vreau sa adaug ca manaca deja supica, legumele pasate din supa, azi am incercat prima data biscuiti cu mere rase, bineinteles suntem in perioada de incerare.Intreb de laptele din comert pentru ca e mai slab.
Asa era sa uit are 7, 300 kg.E grasut? Doctorul zice ca nu dar cine il vede zice ca e grasut.Noua(mie si lui tati )nu ni se pare.Ce credeti?
Spiri
QUOTE(myha_ela1983 @ Oct 10 2009, 12:13 AM) *
Buna
Am un baietel de 4luni si 2 sapt.As vrea sa stiu daca e bine sa inlocuiesc o masa de lapte praf cu lapte din comert. Mai vreau sa adaug ca manaca deja supica, legumele pasate din supa, azi am incercat prima data biscuiti cu mere rase, bineinteles suntem in perioada de incerare.Intreb de laptele din comert pentru ca e mai slab.
Asa era sa uit are 7, 300 kg.E grasut? Doctorul zice ca nu dar cine il vede zice ca e grasut.Noua(mie si lui tati )nu ni se pare.Ce credeti?


Buna Miha. O sa iti citez cateva franturi esentiale dintr-un articol de o pagina dintr-o revista pentru bebei.

"Laptele de vaca contine de 2 ori mai multe proteine si aproape de 3 ori mai multe grasimi saturate decat are nevoie un copil cu varsta intre 1-3ani, nemaivorbind de nivelul colesterolului. Un aport prea mare de proteine ii va suprasolicita rinichii iar grasimile duc la obezitate.
Este sarac in vit C si nu asigura nici macar jum din necesarul zilnic de fier. Are un continut mult prea ridicat de sodiu. Nu contine fibre alimentare ingreunand astfel tranzitul intestinal."
In concluzie ei nu recomanda laptele de vaca nici macar dupa un an, cel mai devreme dupa varsta de 3 ani.

Eu nu sunt o parere avizata si nici n-as putea sa spun daca aceste randuri sunt adevarate insa asta am citit. Eu una sunt un copil crescut cu lapte de vaca de la 3 luni si nu am problemele descrise mai sus, insa studiile din zilele noastre si conditiile actuale de trai sunt diferite fata de acum 30 de ani.

Iar referitor la greutate nu cred ca se poate pune problema de obezitate la varsta lui, o sa vezi cand o sa inceapa sa creasca, sa se lungeasca si sa se deplaseze singurel ca o sa alergi cu mancarea dupa el sperand sa il pacalesti macar cu cateva lingurite.



olive20
specialistii nu recomanda introducerea in alimentatia bebelusului sub un an a laptelui de vaca deoarece are un continut insufiecient de vitamine,fier si acizi grasi esentiali.De asemenea, laptele de vaca are un continut excesiv de ridicat in sodiu si potasiu si contine de 3 ori mai multe proteine decat laptele uman, ceea ce presupune o suprasolicitare a activitatii hepatice.
Eu nu sunt specialista in gastro dar iti recomand sa ii dai bebelusului formula cel putin un an!sanatate la bebe!
scrisimo
QUOTE(ADAnaomi @ Sep 15 2006, 09:13 PM) *
Poate te ajuta acest pasaj dintr-o carte pentru diversificarea alimentelor la bebelusi.
SCHEMA DIVERSIFICARII ALIMENTATIEI BEBELUSILOR


URDA DIN LAPTE PRAF
BRANZA DE VACI DULCE
IAURTUL DE CASA
BRANZA TOPITA FACUTA IN CASA
ALIMENTAREA CU LINGURITA
PIUREUL DE LEGUME
SUPA DE ZARZAVAT
MASA DE FRUCTE
CARNEA
DE LA 3 LUNI
Supa de morcovi; Suc de mere

DE LA 4 LUNI

Banana cu branza de vaci ; Orez cu mere coapte; Pireu cucurigu Compot de mere si pere cu scortisoara (dupa 4 luni)
Compot de mere cu scortisoara
Compot de caise (dupa 4 luni)

DE LA 5 LUNI
Suc de lamaie, portocale, mandarine si grapefruit; Mere rase su biscuiti sau pesmet de paine alba; BANANE CU LAMIIE; Branza de vaci cu biscuite si iaurt; Calciul de toate zilele (de la 4,5 luni); Pireu de dovleac si galbenus de ou
Veloute" de primavara; Piept de pui cu legume; Deserturi; CIORBA DE CARNE DE VACA CU PERISOARE; SUPE SI CIORBITE; DE LA 4 - 5 LUNI; Ciorba de mazare verde ( 4 luni) ; Supa de pasare cu galuste de gris; Supa-crema de andive (dupa 4 luni); SUPA DE VITA CU OREZ (de la 5 luni); Supa de mere cu smantana SUPA CREMA CU DE TOATE
Piure de sfecla; Piure simplu si gustos; SUPA DE VITA CU OREZ ; Brandada de peste
Compot de cirese cu iaurt gras (dupa 5 luni)
Compot de gutui
Piure de brocoli
DE LA 5 LUNI DESERT Iaurtel cu fructe proaspete (dupa 5 luni)
Fructe cu biscuiti (dupa 6 luni)
DE LA 6 LUNI
PAPANASI FIERTI; GALUSTI DE GRIS CU LAPTE; Pateu; Orez chinezesc; Escalop din padure; Gris verde ; Pireu de dovlecel cu lamaie; File de calcan cu lapte; Mancare de peste cu fasole verde si frunze de hasmatuchi ; Peste de aprilie; Vanata mpluta in stil vegetarian Suc de visine; Suc de rosii; Piure din zarzavatul de la supa; Piure de cartofi; Sos Bechamel; Supa crema de legume cu lapte; Supa din verdeturi de primavara; Ciorba de rosii cu orez; Piure de spanac; BUDINCA DE MERE;
Bibilica cu spuma de mere ; PASTA DE CARNE CU CARTOFI; Pui cu piersici; Variatie cu cartofi; Vinete umplute
Jambon cu legume (dupa 6 luni); Musaca de cartofi (dupa 6 luni) ; Pireu de dovlecel cu lamaie (dupa 6 luni) ; Pui cu piersici (dupa 6 luni)
CIULAMA PENTRU BEBE 6 luni; Piure "cucurigu";
Gris cu rosii (dupa 6 luni)
Chiftelute de pasare
Piure de cartofi cu sfecla
Supa-creama de conopida
Supa-crema de dovlecei (dupa 6 luni)
Supa de cartofi (dupa 6 luni)
DE LA 6 LUNI
GALUSTI DE GRIS CU LAPTE (de la 6 luni)
Piure de gutui cu biscuiti; Piure de fructe cu branza de vaci
Budinca de mere cu gris (orez); Gris cu lapte �
Biscuiti cu lapte � ; Budinca I - ; Budinca II - ; OREZ CU LAPTE
Renumit orezul cu lapte turcesc: sutlach; Iaurtel cu fructe proaspete (dupa 5 luni) ; Spuma de pere si ananas (dupa 6 luni) ; Compot de prune (dupa 6 luni)
DUPA 7 LUNI
PATEU DELICIOS; BUDINCA DE OREZ PASAT CU BRANZA DE VACI; Curcan cu orez si legume ; Cuscus cu pui (sau miel)

DUPA 8 LUNI
Pireu Mimosa ; Pui cu orez si morcovi ; Gris cu lapte caramel; Budinca de orez pasat cu branza de vaci; Supa crema de cartofi; Gogosi de cartofi ; Piure de conopida cu cartofi ; Branza de vaci cu galbenus de ou ; Sos de vanilie ; Ficat la cuptor in plic ;Rosie umpluta;Mancarica de legume cu mamaliguta ; Mancarica de legume ;Ostropel din pui cu piureu de cartofi; Colcannon - mancare irlandeza; "Petite Ratatouille" (mancare de legume) si mamaliga ; Crochete de merlan; Morun cu gris ; Crochete de peste cu conopida; File de batog cu sos verde;
Salata de fructe;Salata de fructe cu avocado; Piure de gutui cu biscuiti; Mere umplute ;
Pilaf de orez cu carne de pui

DE LA 9 LUNI
mamaliguta fiarta in lapte; Ciorba chinezeasca (dupa 9 luni) ; Supa alfabet (dupa 9 luni) ; Bors de perisoar; Pireu alb ( dupa 9 luni) ; Pireu de «pois cassés » (mazare uscata)

DE LA 10 LUNI
Budinca de gris; Coronita de orez cu sunca ; Salata de morcovi" cu mere ; Sos olandez ; Galusti de gris cu lapte
Budinca de lamaie; Spanac florentin ; Budinca de dovlecei; Piure de cartofi copti, cu ou, rosii si parmezan ras; Spanac cu orez ; Piure de urzici, loboda, stevie ; Perisoare; Sos olandez ; Mancarica de cod cu porumb;
Omleta cu branza (bebelusi peste 10 luni.);Sos olandez (bebelusi de peste 10 luni);Piure de cartofi copti cu ou, rosii si parmezan ras (bebelusi de peste 10 luni);CHIFTELUTE DIN PIEPT PUI
GHIVECI DE LEGUME - de la 10 luni;GHIVECI DE LEGUME CU OREZ;Fasole verde cu carne de vita. -dupa 2 ani;Peste cu orez.;
Rulada de praz cu sunca (peste 10 luni);; Placinta cu carne (brinza, mere); Tarta cu dovlecel (dupa 10 luni); PASTA DE BRANZA CU FICATEI -dupa 10 luni; Budinca de dovlecei ; Salata de fructe cu avocado;
DE LA 1 AN
Zdrente de oua cu ciuperci (de la 12 luni) ; CONOPIDA CU CARNE - dupa 12 luni; Omleta spaniola (dupa 12 luni); Tian de legume (dupa 12 luni); Piure de spanac; FICAT DE PUI CU LEGUME; "Gratin miracle" (de la 12 luni, pentru o masa in familie de 4-6 persoane);Frigarui de peste (dupa 12 luni); Sandwich cald cu branza si sunca (dupa 12 luni); MANCARE DE MORCOVI
Budinca din branza de vaci; Gogosele cu mere; �Fondue� de legume (dupa 12 luni) ; Sufle de legume (dupa 12 luni) ; Mancare gratinata cu ton (dupa 12 luni); Oua cocotte cu smantana (dupa 12 luni); (Vanata cu branza Roquefort (dupa 12 luni)
Gogosele din iaurt peste 1 an; MAMALIGUTA CU UNT PENTRU ORICINE(BEBEI PESTE 1 AN); Cosulete cu mandarine si cu crema de ciocolata alba (dupa 1 an); (Desert (foarte simplu); Fondant de ardei (dupa 12 luni) ; Sufleu de dovleac (dupa 12 luni) ; Piuree de spanac cu smantana (pentru copii mai mari de 1 an) ; Turta de cartofi (dupa 12 luni) ; Prajitura cu masline (de la 12 luni); Frigarui de peste (dupa 12 luni); Merlan cu branza gen svaiter (dupa 18 luni) ; Placinta cu carne (brinza, mere); Prajitura cu crema si biscuiti; Budinca din branza de vaci; Desert (foarte simplu); hamburgeri; Mazare cu cartofi si ou; Peste delicios; pilaf cu legume; Prajitura Alaska
TORT PENTRU 1 AN; DESERT PT.BEBEI DE 1 AN; Taietei fierti, scursi si trecuti prin apa rece,; Sodou; Prajitura cu iaurt (dupa 12 luni) ; Crema de ciocolata (dupa 1 an)(Pentru 4 portii); Orez OLE! (dupa 12 luni); Pasta de brinza (dupa 1 an); Mere cu miere; Baby Crumble (dupa 12 luni) Pentru 4 portii; Orez cu lapte si fructe din dulceata; Budinca de orez cu stafide; -"Pancake faces"; -TORT CU BRANZA SI MURE; TORT CURCUBEU; TORT CU FRUCTE SI CREMA; SARLOTA DE MANDARINE CU KIWI; Tort de zahar ars; PRAJITURA MAULWURF (musuroi

buna am si eu un bebe de aproape 4 luni si nu se mai satura cu laptic, ii dau milumil....
am vazut ca ii pot baga supa de morcov si suc de mere... am insa o intrebare : supa de morcov ii dau in sticla sau cum?
stiu ca pare ciudat sa intreb avand in vedere ca mai am unul, dar parca ar fi primul plus ca cel mare se satura doar din laptic..
va multumesc pt ajutor si astept un raspuns trandafir.gif
monicahs2000
Orice aliment nou introdus se da cu lingurita. Eu am inceput cu supa de legume (morcov, telina, pastarnac, patrunjel, cartof, sfecla rosie, ardei, dovlecel, etc), initial numai zeama (cu biberonul), apoi si legumele pasate (cu lingurita). Dupa ce s-a obisnuit (2-3 saptamani) am adaugat carnita (piept de pui dezosat fara piele - 10-15 gr), apoi orez, apoi putin ulei de masline si am tot imbogatit. Apoi i-am dat fructe (mar, piersica, caisa, para, banana) pasate cu branza calcica si cereale, introduse de asemenea treptat.

Pediatra mi-a recomandat intai supa de legume, pentru ca risti ca incepand cu fructe, bb sa refuze legumele care nu sunt atat de gustoase. Drept dovada, pitica mea mananca fructe cu o pofta incredibila, iar piureul de legume mai mult de nevoie, ca insist....de altfel, pentru ea n-ar fi nici o pierdere biggrin.gif
myha_ela1983
mersi pt sfaturi nu vroiam sa inlocuiesc tot laptele ci doar o masa, dar oricum intre timp am mai citit si eu si nu o sa-i dau lapte de vaca prea curand.Eram putin ingrijorata de greutatea lui dar aveti dreptate cand o sa inceapa sa mearge.....
Mersi inca o data
Apropo la Cluj ninge
myha_ela1983
QUOTE(scrisimo @ Oct 13 2009, 09:52 PM) *
buna am si eu un bebe de aproape 4 luni si nu se mai satura cu laptic, ii dau milumil....
am vazut ca ii pot baga supa de morcov si suc de mere... am insa o intrebare : supa de morcov ii dau in sticla sau cum?
stiu ca pare ciudat sa intreb avand in vedere ca mai am unul, dar parca ar fi primul plus ca cel mare se satura doar din laptic..
va multumesc pt ajutor si astept un raspuns trandafir.gif


Eu sucul si supica i-am dat cu biberonul. Mancarea pasata cu ligurita
monicahs2000
QUOTE(myha_ela1983 @ Oct 14 2009, 01:02 AM) *
mersi pt sfaturi nu vroiam sa inlocuiesc tot laptele ci doar o masa, dar oricum intre timp am mai citit si eu si nu o sa-i dau lapte de vaca prea curand.Eram putin ingrijorata de greutatea lui dar aveti dreptate cand o sa inceapa sa mearge.....
Mersi inca o data
Apropo la Cluj ninge


Cu supica am inceput la 4 luni, iar fructele cu branza de la 5 luni, nu i-am inlocuit la inceput decat o masa. Fetita mea la 6 luni avea 9 kg si nu-mi fac griji, ma bucur ca e mancacioasa si am grija sa respect indicatiile pediatrei ca sa nu scapam greutatea de sub control. Ca ex., fainoasele nu le-am introdus inca, desi se incepe la 6 luni si ea are saptamana viitoare 7 luni, tocmai ca sa nu ia excesiv in greutate. Iar bebeii cand isi dau seama ca se pot invarti, ridica, etc. fac multa miscare...nu mai iau asa de mult.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.