Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: La Ce Varsta Apar Dintisorii
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
ralukamihai
bebelusa mea implineste 9 luni pe 12 aprilie si parca i s-a albit un pic gingiuta jos.
de abia astept.PUPICI
roxana_hribat
baietelului meu i-au aparut primii dinti la 10 luni, acum la 11 are 4, 2 jos, 2 sus, fetei mele la 9 luni i-au dat dintii, deci putin mai repede decat la baiat asa se zice ca la fete apar mai devreme....
mariana panca
QUOTE(roxana_hribat @ Apr 3 2008, 08:54 PM) *
baietelului meu i-au aparut primii dinti la 10 luni, acum la 11 are 4, 2 jos, 2 sus, fetei mele la 9 luni i-au dat dintii, deci putin mai repede decat la baiat asa se zice ca la fete apar mai devreme....

nu prea cred eu cunosc cazuri de fete carora le-au aparut dintii mai tarziu si au mers tarziu!nepotul meu la 4 luni jumate avea ambii dinti de jos si la 8 luni mergea singur singurel
asa ca....depinde de copil!
dany


Va multumesc pt. raspunsuri , m-am mai linistit , si stiti ce ???? Lui Sebi i-au aparut 2 dintisori jos (dar cresc asa de greu .......) bananab.gif si are si sus gingia putin umflata , cred ca in curand o sa avem 4 dintisori bananab.gif
mamaruta01
Noua la 8 luni ne-a iesit primul dintisor.Acum avem 2,si urmeaza ceilalti ca ne chinuim putin,ne doare gingiuta putin,si nu vrea sa pape.Ufffff! sad.gif crybaby.gif
mariana panca
in sfarsit ii iese lui david, la 10 lunite si al 4 lea dintisor...numai ca m-a disperat de creier! crybaby.gif bouncy.gif e ffffffff agitat si-mi arata cu degetul ca-l doare !
friend
noi la 7 luni+ nu avem nici un dinte,deocamdata smile.gif
adrenaline
Ma scoate din sarite zicala din batrani "nu e bine sa ii iasa dintii asa repede", pt ca lui Teo - bebe meu iubit, iau iesit 2 dinti exact cand a implinit 5 luni, acum avem 8 luni si 6 dintisori, mergem de-a busilea..numai in spate, folosim premergatorul cu mare succes, stam in picioare singurei cateva secunde, folosim olita, mancam mult bine si sanatos, nu am racit niciodata si nu am avut nici un fel de dureri nici de dinti nici colici..asa ca de ce nu a fost bine sa ii iasa dintii asa repede??? Si daca doar din cauza spalatului pe dinti.....e o mare prostie...nu e greu deloc pt o mamica, dupa fiecare masa sa spele un pic dintisorii puiului ei..decat daca e prea ocupata cu alte minuni...
meaw_ela
Maja a avut primii dintzishori la 11 luni.... credeam ca nu o sa-i mai iasa deloc... dar a mers la opt luni.. mie mi-a parut bine ptr ca a papat san aproape doi ani... opt luni fara sa ma rontzaie.LOL
mariana panca
QUOTE(meaw_ela @ Apr 6 2008, 07:20 PM) *
Maja a avut primii dintzishori la 11 luni.... credeam ca nu o sa-i mai iasa deloc... dar a mers la opt luni.. mie mi-a parut bine ptr ca a papat san aproape doi ani... opt luni fara sa ma rontzaie.LOL

ce fericita esti david al meu are aproape 11 luni si are 4 dintisori si crede-ma ca nu stiu cum sa-l intarc mai repede m-a nenorocit de sani!si mi-e mila de el ca cere titi!
mihaela_sterre
Salutare fetele! Dintisorii apar de regula in jurul varstei de 5-6 luni(asta stiu sigur pt ca sunt asistenta)!problema e ca la bebita mea de 5 luni si jumatate ii da dureri mari aparitia asta a dintilor si nu prea se calmeaza cu nimic,decat cand roade ceva sad.gif;iar problema mare e ca,inca nu i-a spart gingia(se vede undeva in gingie un ditisor).Am incercat tot ce se poate si nu merge.voi cum ati rezolvat problema?asteptam vesti! jucaus.gif
danna68
QUOTE(mihaela_sterre @ Apr 15 2008, 11:57 PM) *
Salutare fetele! Dintisorii apar de regula in jurul varstei de 5-6 luni(asta stiu sigur pt ca sunt asistenta)!problema e ca la bebita mea de 5 luni si jumatate ii da dureri mari aparitia asta a dintilor si nu prea se calmeaza cu nimic,decat cand roade ceva sad.gif;iar problema mare e ca,inca nu i-a spart gingia(se vede undeva in gingie un ditisor).Am incercat tot ce se poate si nu merge.voi cum ati rezolvat problema?asteptam vesti! jucaus.gif

notworthy.gif bine ai venit... sa iti traiasca fetita, de regula dintisorii apar cand vor , la noi a durat muuuult mai mult... au aparut la 1 an si 2 luni ... am folosit acele jucarii pentru dentitie dar nimic nu a ajutat, gingiuta era destul de tare si a spart foarte greu... acum la 1 an si 6 luni are abea 7 dinti si 4 masele... inca nu avem canini ... difera de la copil la copil... sper sa nu va chinuiti si voi prea tare ... pup floare2.gif
danna68
QUOTE(mariana panca @ Apr 15 2008, 02:55 PM) *
ce fericita esti david al meu are aproape 11 luni si are 4 dintisori si crede-ma ca nu stiu cum sa-l intarc mai repede m-a nenorocit de sani!si mi-e mila de el ca cere titi!

ce ghinion ca nu am avut lapte, ca puteam lejer sa-i dau pana acum... asa de greu au iesit dintii ca nu erau probleme...
cameliapanci
QUOTE(danna68 @ Apr 16 2008, 02:25 AM) *
ce ghinion ca nu am avut lapte, ca puteam lejer sa-i dau pana acum... asa de greu au iesit dintii ca nu erau probleme...

rares al meu are 7 luni jumate si imca nici un semn ca ar vrea sa iasa dintisorii. Roade tot ce prinde dar de durut nu mi se pare ca-l doare, nici macar nu ii sunt imflamate gingiile. Asa ca mai asteptam unsure.gif
alexxalili
nasoala problema. din punctul acesta de vedere am fost norocoasa. fetitzei mele i-au ieshit primi dintzishori la mai putzin de 5 luni. acum are 9 luni shi 6 dintzi ( dar de aproape 2 luni nu a mai iesit nik). poate fiindca era inca micutza nu a avut gingiile tari astfel incat dintii au ieshit ushor. singura problema a fost faptul k saliva abundent shi rodea tot ce apuca. incearca cu inel gingival mai ingust (pe care poate sa il bage bine in gura shi sa mushte bine din el) tzinut in frigider.
mihaela_sterre
Multumim de incurajari!Ser sa nu ne chinuim prea mult cu dintisorii,dar....Alexia are 5 luni si jumatate si o salivatie abundenta de la 3 luni!roade toate jucariile(inelele gingivale),dar tot nu se calmeaza.Oare cand o sa-i sparga gingia,ca poate se mai linisteste.......sper!La voi cat a durat?(adica cat,din momentul cand au aparut balutele si pana a iesit ditisorul) vreauBB.gif sad.gif
mihaela_sterre
SCUZE fetele pt vreauBB.gif ,cred ca am apasat gresit,eu am deja doua fetite si-mi ajung........cel putin deocamdata,si oricum acum vorbeam despre dintisori. jucaus.gif
cameliapanci
QUOTE(mihaela_sterre @ Apr 16 2008, 10:29 PM) *
Multumim de incurajari!Ser sa nu ne chinuim prea mult cu dintisorii,dar....Alexia are 5 luni si jumatate si o salivatie abundenta de la 3 luni!roade toate jucariile(inelele gingivale),dar tot nu se calmeaza.Oare cand o sa-i sparga gingia,ca poate se mai linisteste.......sper!La voi cat a durat?(adica cat,din momentul cand au aparut balutele si pana a iesit ditisorul) vreauBB.gif sad.gif

Sa sti ca si la al meu au aparut balutele de pe la 3 luni, roade tot asa tot ce prinde, saliveaza abundent si uite ca acum are aproape opt luni si inca nimic. nici macar un colt.
mihaela_sterre
aoleu,abia la 8 luni............asta da incurajare crybaby.gif sper sa nu dureze asa mult,pt ca are momente(foarte scurte)cand plange foarte tare si isi baga toata manuta in gura;nu de alta dar,surioara ei de 5 ani si 10 luni tot intreaba "cand ii ies dintii alexiei,ca-mi strica somnul.........eu o iubesc,dar ea ma trezeste cam des.."sper sa gasesc o solutie sa-i calmez durerile si poate,cine stie iese si dintisorul smile.gif
flori de camp
QUOTE(dany @ Apr 4 2008, 08:52 AM) *
Va multumesc pt. raspunsuri , m-am mai linistit , si stiti ce ???? Lui Sebi i-au aparut 2 dintisori jos (dar cresc asa de greu .......) bananab.gif si are si sus gingia putin umflata , cred ca in curand o sa avem 4 dintisori bananab.gif

si eu am zis la fel. primul dinte i-a dat la 9 luni si o saptamana, al doilea imediat in ziua urmatoare si primul dinte de sus i-a dat dupa ce a implinit 11 luni, zilele trecute abia. ea era destul de agitata, doar vreo 3 nopti s-a trezit din cauza durerilor.
trebuie sa avem rabdare multa. rolleyes.gif
crisstina_radu
Buna mamicilor,
Am si eu un baietel de 5 luni si jumatate si a inceput sa saliveze abundent de la 2 luni si jumatate. Inca nu i-a iesit nici un dintisor, dar se vad pe la jumatatea gingiei inca de acum o luna. Oare cat o sa mai dureze pana ies in aceasta situatie? Medicul pediatru mi-a spus ca in cateva saptamani ies, dar s-a cam scurs perioada sugerata de el.
Somnicul lui e mai agitat noaptea de cateva saptamani. Se tot trezeste si il calmez dandu-i suzeta. Adoarme de obicei repede la loc, dar nu e usor sa te trezesti de multe ori pe noapte.
friend
ura
a aparut primul dintisor la 7 luni si 2 sapt. smile.gif
mika83
QUOTE(crisstina_radu @ Apr 18 2008, 06:23 AM) *
Buna mamicilor,
Am si eu un baietel de 5 luni si jumatate si a inceput sa saliveze abundent de la 2 luni si jumatate. Inca nu i-a iesit nici un dintisor, dar se vad pe la jumatatea gingiei inca de acum o luna. Oare cat o sa mai dureze pana ies in aceasta situatie? Medicul pediatru mi-a spus ca in cateva saptamani ies, dar s-a cam scurs perioada sugerata de el.
Somnicul lui e mai agitat noaptea de cateva saptamani. Se tot trezeste si il calmez dandu-i suzeta. Adoarme de obicei repede la loc, dar nu e usor sa te trezesti de multe ori pe noapte.


in aceeasi situatie am fost si eu cu Irina;cand e prea agitata ii dau panadol (pt ca e si pt durerile de dintisori) si se linistete.acum sta numai cu degetelele in gurita si se freaca singurica pe la gingii sau isi baga in gurita tot ce prinde smile.gif
alexandra81
QUOTE(friend @ Apr 17 2008, 11:08 PM) *
ura
a aparut primul dintisor la 7 luni si 2 sapt. smile.gif



Bravo...si la cat mai multi dintisori..
alina.hepcal
baietelu meu are 6 luni jumate si luni noaptea a facut temperatura....marti dimineata avea gingia imflamata....iar astazi bn mersi zambeste cu un dintisor,abia rasarit!iar nepotelu meu face 9 luni si are 8 dinti...si inca mai saliveaza semn ca mai sparge ceva...nui de mirare fratele lui la un anisor avea aproape toata dantura si acum la 12 anisori sunt inca in regula.....va pupam ....si fiti fara griji fiacare copil are ritmul lui de crestere! tzuc.gif

alina.hepcal
baietelu meu are 6 luni jumate si luni noaptea a facut temperatura....marti dimineata avea gingia imflamata....iar astazi bn mersi zambeste cu un dintisor,abia rasarit!iar nepotelu meu face 9 luni si are 8 dinti...si inca mai saliveaza semn ca mai sparge ceva...nui de mirare fratele lui la un anisor avea aproape toata dantura si acum la 12 anisori sunt inca in regula.....va pupam ....si fiti fara griji fiacare copil are ritmul lui de crestere! tzuc.gif

alina.hepcal
baietelu meu are 6 luni jumate si luni noaptea a facut temperatura....marti dimineata avea gingia imflamata....iar astazi bn mersi zambeste cu un dintisor,abia rasarit!iar nepotelu meu face 9 luni si are 8 dinti...si inca mai saliveaza semn ca mai sparge ceva...nui de mirare fratele lui la un anisor avea aproape toata dantura si acum la 12 anisori sunt inca in regula.....va pupam ....si fiti fara griji fiacare copil are ritmul lui de crestere! tzuc.gif

alina.hepcal
baietelu meu are 6 luni jumate si luni noaptea a facut temperatura....marti dimineata avea gingia imflamata....iar astazi bn mersi zambeste cu un dintisor,abia rasarit!iar nepotelu meu face 9 luni si are 8 dinti...si inca mai saliveaza semn ca mai sparge ceva...nui de mirare fratele lui la un anisor avea aproape toata dantura si acum la 12 anisori sunt inca in regula.....va pupam ....si fiti fara griji fiacare copil are ritmul lui de crestere! tzuc.gif

mioarabraila
si puiul meu are 6 luni jumate si de o sapt are si el 2 dinti,pe cei de jos,i au iesit aman2 odata,sunt maricei l i se vad varfurile si cand dau cu lingura in ei se aude tac tac tac bananab.gif
ruxy
QUOTE(mioarabraila @ Apr 22 2008, 10:32 PM) *
si puiul meu are 6 luni jumate si de o sapt are si el 2 dinti,pe cei de jos,i au iesit aman2 odata,sunt maricei l i se vad varfurile si cand dau cu lingura in ei se aude tac tac tac bananab.gif

mami dar...nu mai da cu lingura in ei crybaby.gif nu e o senzatie placuta oFloare.gif
mariana panca
david are 11 luni si 4 dinti si cam de 2 -3 sap[tamani nu i-a mai dat nici un alt dinte de ce oare?nu trebuiau sa-i mai iasa si altii?
ruxy
QUOTE(mariana panca @ Apr 30 2008, 02:08 PM) *
david are 11 luni si 4 dinti si cam de 2 -3 sap[tamani nu i-a mai dat nici un alt dinte de ce oare?nu trebuiau sa-i mai iasa si altii?

partners.gif pay nu se grabesc smile.gif ...hai nu-ti mai fa probleme... rolleyes.gif ca organismul are ritmul lui...ca doar nu ies la comanda nu???
eu nu mi-am facut nici un fel de probleme din punctul asta de vedere...cu nici unul din copii...si totul a fost ok...fata mea la doua luni avea primul dintisor...apoi la patru avea doi....si tot asa...in ritmul ei....la baiat au iesit dupa sase luni, insa nu m-am ingrijorat nici o clipa rolleyes.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
m.dana43
trandafir.gif ASA ESTWE NU TREBUIE SA NE FACEM GRIJI IN ACEASTA PRIVINTA,FETITA MEA ARE 9 LUNI SI 3 SAPT SI ABIA ACUM 2 ZILE NE-AU IESIT 2 DINTISORI JOS,A FOST TARE AGITATA SI NU PRE A VRUT NICI PAPICA. crybaby.gif
mariana panca
asa este fetelor va multumesc ptr sfaturi nu va mai spun ca de 2 zile nu ma mai inteleg cu el mititelul acum ii dau inca 2x dinti (incisivii laterali de sus) si e disperat saracul!!!!!!!!!pupici la toata lumea si dinti fara dureri!
simona-ariana
QUOTE(Liza24 @ Jul 26 2006, 12:10 PM) *
Buna fetelor. Spuneti-mi cam care sun perioadele sau de la ce varsta trebuie sa apara dintisorii la bebelusi?
Fetita mea are 8 luni

buna
eu am fetita de 9 luni si 10 zile si are doi dintisori los din luna a 6
acum ies doi sus
nu cred ca e un moment anume la care apar dintisorii
fiecare copil are ritmul lui si cred ca depinde si de cantitatea de calciu din organism ( asta am mai auzit )
stai linistita vor veni ei
sanatate
jucaus.gif trandafir.gif
adriana76
buna,BB-le meu are acum o zi 4 luni,si i-a erupt gingia cu doi dintisori.ma ingrijorasem ca-i devreme,dar medicul m-a linistit spunandu-mi ca fiecare copil are ritmul lui propriu,asa ca nu cred ca ai motive de teama jucaus.gif
ioy
Noi avem doar 7 dintisori...Cine ne stie de mai mult timp de pe forum, stie cum ne-am chinuit...
Acum, desi jos avem doar 3 dintisori, vrea sa iasa un canin !!! Si groaznic ne chinuim...Am fost la medic...Temperatura 38,3-38,7, necaz, lipsa poftei de mancare. Acum 2 zile lui Alex i-a mers burtica si a varsat. Azi, am fost din nou la medic si ne-a spus ca este o combinatie de ,,dinti-burtica,,. Indigestie si dintisori.
????????????????????????????????????????? Nu mai stim ce sa credem. Dar Alex e f necajit, are dureri si noaptea se trezeste f des. crybaby.gif
oana_raducu
Lui Radu i-a iesit primul dintisor la 8 luni si 3 saptamani, dar durerile de gingii l-au chinuit de pe la 3-4 luni. Acum are 1 an si 2 luni, are 6 dintisori si nici un semn ca ar mai aparea vreo unul curand. Ultimul a aparut imediat dupa ce a implinit 1 an. Or sa vina ei si restul si o sa se umple gurita de perlute! floare2.gif
ilenuta
Buna dimineata,toate fetele au dreptate, dintisorii ies in ritmul propriu al fiecarui copil. La ai mei le-au iesit foarte devreme,lui Vladut la 3 luni jumatate si Giuliei la 3 luni. Acum are 7 luni si 4 dintisori.Dupa ce i-a fost foarte umflata gingia jos vreo luna i-au iesit dintii sus.Baietelul prietenei mele avea un an si o saptamana cand i-a iesit primul dinte.Asa ca nu cred ca e vreo problema cu varsta.
ilenuta
Buna dimineata,toate fetele au dreptate, dintisorii ies in ritmul propriu al fiecarui copil. La ai mei le-au iesit foarte devreme,lui Vladut la 3 luni jumatate si Giuliei la 3 luni. Acum are 7 luni si 4 dintisori.Dupa ce i-a fost foarte umflata gingia jos vreo luna i-au iesit dintii sus.Baietelul prietenei mele avea un an si o saptamana cand i-a iesit primul dinte.Asa ca nu cred ca e vreo problema cu varsta.
ilenuta
Acestia sunt puiutii mei
alexandra81
Gata! Am gasit topicul! Azi am observat ca lui Stefi ii ies maselutele. Are 4 dinti sus si 2 jos si deja a trecut la masele. Partea buna este ca nu a avut febra si ca nu a fost suparacios...Si am vazut ca sunt 3 din prima, insa numai una a strapuns bine gingia...
clau24
buna,fetelor si dragi bebei,eu sunt i si am 2 dintisori jos si acum la 8 luno mi-au iesit toti cei 4 de sus:)
andaro
Buna seara, mamici si ...tatici....
Of...dintzishorii ashtia....si noua ne cam dau batai de cap....Avem aproape 7 luni si inca nici un dinte...asteptam cu nerabdare cand va iesi primul cuscurel. biberon.gif
Pupici la cei mici...
alexandra81
QUOTE(aandaaro @ Nov 15 2008, 05:08 PM) *
Buna seara, mamici si ...tatici....
Of...dintzishorii ashtia....si noua ne cam dau batai de cap....Avem aproape 7 luni si inca nici un dinte...asteptam cu nerabdare cand va iesi primul cuscurel. biberon.gif
Pupici la cei mici...


Buna seara mamica,

Lui Stefi i-a iesit primul dintisor la 7 luni si i-au trebuit 2 luni ca sa-i iasa complet...Sunt insa copii carora le ies dintii mai repede ...si la 7 luni au deja 4 dintisori sau poate mai multi...Asa ca fii linisitita si anunta-ne cand iese primul... jucaus.gif bananab.gif
andaro
Ooo dragutzul de el...dar si 2 luni pana ies....La Sara se observa ca se formeaza ceva dintishorii, dar gingia nu este crapata inca....si am auzit ca bb-lor carora le ies dintii mai tarziu o sa aiba dintzi sanatosi....
Cred ca asta ramane de vazut.....
simira
Fetelor, am o finuta are aproape un anisor - luna viitoare si n-are nici un dintisor!Credeti ca e problema? unsure.gif Ati mai auzit asa o situatie? oFloare1.gif
TESYMO
QUOTE(simira @ Nov 25 2008, 01:31 PM) *
Fetelor, am o finuta are aproape un anisor - luna viitoare si n-are nici un dintisor!Credeti ca e problema? unsure.gif Ati mai auzit asa o situatie? oFloare1.gif

Simira eu am citit in carticele pe care le-am primit din maternitate ca trebuie sa ne ingrijoram daca la 14 luni nu ii iese nici un dinte, pana atunci mai are 2 luni..poate, poate ii iese notworthy.gif
puka
Buna fetelor oFloare1.gif
lui anamaria mea i-a iesit primul dintisor, jos, la 6 luni ... si asa mai departe... incet
acum are 1 an si 1 luna aproape... (2 dec) si are doar cei 4 incisivi (doi jos si 2 sus) si nu se vad altii, dar toata ziua roade si este cu manuta in gurita
simira
QUOTE(terbancea @ Nov 25 2008, 10:00 PM) *
Simira eu am citit in carticele pe care le-am primit din maternitate ca trebuie sa ne ingrijoram daca la 14 luni nu ii iese nici un dinte, pana atunci mai are 2 luni..poate, poate ii iese notworthy.gif

Merci Simona de informatii...mai asteptam! tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.