Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebe Are Febra 39 Cu 6. Ajutor
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
pissy18kat
la urgente iar ii da o mie de antibiotice care o distrug si nici nu am cu cine sa ma duc mai e si epidemie de gripa pe deasupra nu mai rezist simt ca mor plange saraca incontinuuu crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
ruxy
pissy, deocamdata nu-i poti face decat sa ii scazi febra, cu sosetute cu otet, si otet pe compresuta indoi cu apa, pus dupa ceafa, pune-i mai tarziu un supozitor cu algocalmin pentru bebei, si las-o cu debridatul pana scade febra...il reiei cand se se calmeaza...
da-i ceiut cu lingurita de menta, asa o lingurita la 5 minute...
ruxy
tine-o in brate, sau pe picioare si nu o lasa sa planga...calmeaz-o cumva...si daca face asa febra sa stii ca are nevoie de antibiotic, dar numai daca e racita....cheama un medic sa o vada....sa nu fie viroza , cu debut cu varsaturi, asta daca esti sigura de ce a mancat
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:07 AM) *
pissy, deocamdata nu-i poti face decat sa ii scazi febra, cu sosetute cu otet, si otet pe compresuta indoi cu apa, pus dupa ceafa, pune-i mai tarziu un supozitor cu algocalmin pentru bebei, si las-o cu debridatul pana scade febra...il reiei cand se se calmeaza...
da-i ceiut cu lingurita de menta, asa o lingurita la 5 minute...


iam pus cu paracetamol un supozitor iam bagat sosetutele in putin otet cu apa si iam pus o compresa si pe burtica crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
ruxy
si sa mai stii un lucru, antibioticele nu o distrug cum crezi...doza care se da e mica si nu fac atat de rau...eu le-am dat la ai mei cat pentru zece copii la un loc,ca nu am avut incotro...si am inceput-o de la sase luni unsure.gif ...si uite ca sunt mari si sanatosi...
ruxy
QUOTE(pissy18kat @ Mar 7 2008, 11:10 PM) *
iam pus cu paracetamol un supozitor iam bagat sosetutele in putin otet cu apa si iam pus o compresa si pe burtica crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

ai efferalgan de copii?supozitor?
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:09 AM) *
tine-o in brate, sau pe picioare si nu o lasa sa planga...calmeaz-o cumva...si daca face asa febra sa stii ca are nevoie de antibiotic, dar numai daca e racita....cheama un medic sa o vada....sa nu fie viroza , cu debut cu varsaturi, asta daca esti sigura de ce a mancat


a mancat lapte ca de obicei si un marut nimic altceva dar nu gasesc doctor la ora asta crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
ruxy
Pissy...stai linistita...daca i-ai pus sosetute scade repede...la noapte ar fi bine sa-i mai pui pe la 3 un supozitor cu algocalmin, de bebei daca ai....si fa-i masaj pe burtica asa de 36 de ori in sensul acelor de ceasornic
ruxy
da nu e de la mancare desi te sfatuiesc sa nu mai amesteci in burtica ei marul cu laptele...fructele se dau la distanta de 2-3 ore...
ruxy
iar doctor ar trebui sa gasesti pe salvare...
ruxy
eu zic sa te calmezi tu in primul rand....apoi sa te ocupi de bebita...daca ai pus sosetute va scadea febra...si voma desigur...ai sa ii dai debridat, dar peste o ora...acum treci la ceiut cum ti-am zis...cate o lingurita la 5 min...si ai sa vezi ca va fi bine Bibi....si roaga-te pentru ea...ca trece mai repede
ruxy
daca si maine are febra plus simptome de raceala...urgent la medic...sa-i dea tratament....ai grija de tine si de ea...si ai grija sa ii scazi febra cu otet si supozitoaare iar dupa ce nu mai varsa cu nurofen siropel de trei ori pe zi...va tin pumnii...si strans in brate in gandurile mele...sa va treaca repede tzuc.gif
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:11 AM) *
ai efferalgan de copii?supozitor?

nu am decat paracetamol crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:14 AM) *
da nu e de la mancare desi te sfatuiesc sa nu mai amesteci in burtica ei marul cu laptele...fructele se dau la distanta de 2-3 ore...


a papat laptic dimineatza marul i lam dat la 11 e diferenta de 4 ore nu am amestecat iar altceva nu a mancat
ruxy
QUOTE(pissy18kat @ Mar 7 2008, 11:34 PM) *
nu am decat paracetamol crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

de copii pissy?
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:13 AM) *
Pissy...stai linistita...daca i-ai pus sosetute scade repede...la noapte ar fi bine sa-i mai pui pe la 3 un supozitor cu algocalmin, de bebei daca ai....si fa-i masaj pe burtica asa de 36 de ori in sensul acelor de ceasornic



QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:36 AM) *
de copii pissy?


da supozitoare de sugar
ruxy
atunci...e raceala... unsure.gif ...cu manifestari digestive...si vei avea nevoie de antibiotic sa stii, asa ca maine chemi doctorul....de familie de copii, exista asa ceva sper unsure.gif
pissy18kat
si la cate ore dif se da aceste supozitoare ca iam dat decat jumatate acum la 11 fix cand pot sa i mai dau
ruxy
e ok, daca e de sugari...nurofen ai? cand se linisteste cu voma.ii dai cat scrie acolo pe cutie pentru varsta ei....
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:38 AM) *
atunci...e raceala... unsure.gif ...cu manifestari digestive...si vei avea nevoie de antibiotic sa stii, asa ca maine chemi doctorul....de familie de copii, exista asa ceva sper unsure.gif

am vb azi cu pediatra si din pacate nu e in oras pana luni crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif o sunasem pt ca avuse un scaun cu mucus
ruxy
pe la 4 zic ca ii poti da , altul...pana atunci...otet, care sa stii ca da rezultate foarte bune
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:39 AM) *
e ok, daca e de sugari...nurofen ai? cand se linisteste cu voma.ii dai cat scrie acolo pe cutie pentru varsta ei....


am nurofen din cate imi amintesc parca erau 2 ,5 ml de 3 ori pe zi
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:40 AM) *
pe la 4 zic ca ii poti da , altul...pana atunci...otet, care sa stii ca da rezultate foarte bune

otet am decat de mere sper sa fie bun
ruxy
daca e plecata va trebui sa mergi la spital la pediatru....nu sa te internezi ci pentru consult...
ruxy
da e ok....si cu nurofenul si cu otetul
ruxy
deci daca nu mai varsa, pana te culci dar dupa ce ii dai debridatul, la 20- 30 de min ii dai si nurofen...si dupa te culci....insa cu mana pe ea, iar daca mai face febra, repeti, cu supozitorul si nurofenul dimineata, le alternezi....
ruxy
laptele sa i-l dai dupa ce ii dai debridatul....la o jumatate de ora, asta ca sa nu mai verse....si mergi acum pe ceiut cu lingurita
pissy18kat
mie frica sa ii mai dau ceva a vomitat tot si ceai si lapte si debridat tot bine ca nu a scos supozitorul si nu sa mai stricat la burtica crybaby.gif dar tare mie frica de vreo enterocolita data trecuta tot asa sa manifestat la o luna a avut atunci a luat si pneumonie din spital iam dat 6pic de vit c acum sa o ajute pt febra si in caz de raceala vad ca nu lea vomitat inca
ruxy
QUOTE(pissy18kat @ Mar 7 2008, 11:53 PM) *
mie frica sa ii mai dau ceva a vomitat tot si ceai si lapte si debridat tot bine ca nu a scos supozitorul si nu sa mai stricat la burtica crybaby.gif dar tare mie frica de vreo enterocolita data trecuta tot asa sa manifestat la o luna a avut atunci a luat si pneumonie din spital iam dat 6pic de vit c acum sa o ajute pt febra si in caz de raceala vad ca nu lea vomitat inca

da...atunci las-o o ora si nu ii mai da nimic...si mai incearca doar cu ceiut...si vezi pana maine
Miha79
Offfff pissy imi pare tare rau de aia mica sper sa-i scada febra cat mai repede si sa nu mai vomite.....saracuta de ea....doamne ajuata sa se faca bine si nu mai plange ca o sa fie bine o sa vezi o sa ma rog pentru voi sa sa va fie bine hug.gif
ruxy
mai are febra tot asa? sau a scazut?
pissy18kat
e tare greu crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif imi dai multa putere sa nu ma mai panichez muuultumesc rux daca ai sti cat de mult ma ajuta sfaturile tale floare2.gif data trecuta cand a racit mam panicat rau eram singura fara sotul si nu stiam ce sai fac asa ca am dat fuga la spital plangeam incontinuu daca era cineva langa mine ca acum nu cred ca o luam asa razna
iti multumesc mult !!mai calmat si mi ai dat sfaturi foarte utile
noaptea asta nu cred ca mai dorm a vomitat in somn si daca nu eram treaza se sufoca deabia mai respira cand am luat o in brate acum doarme iam pus si niste cartofiori pe burtica si a venit mama sa o deoache
ruxy
QUOTE(rux25 @ Mar 7 2008, 11:45 PM) *
laptele sa i-l dai dupa ce ii dai debridatul....la o jumatate de ora, asta ca sa nu mai verse....si mergi acum pe ceiut cu lingurita

aici ma refeream la maine...caci in seara asta nu e bine sa ii mai dai lapte
pissy18kat
QUOTE(Miha79 @ Mar 8 2008, 08:56 AM) *
Offfff pissy imi pare tare rau de aia mica sper sa-i scada febra cat mai repede si sa nu mai vomite.....saracuta de ea....doamne ajuata sa se faca bine si nu mai plange ca o sa fie bine o sa vezi o sa ma rog pentru voi sa sa va fie bine hug.gif


multumesc miha e ciudat ca nu este racita sau cel putin asa mi se pare mie nu ii curg muci nu tuseste nu inteleg ce are eu cred ca e de la stomac crybaby.gif crybaby.gif
ruxy
QUOTE(pissy18kat @ Mar 7 2008, 11:57 PM) *
e tare greu crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif imi dai multa putere sa nu ma mai panichez muuultumesc rux daca ai sti cat de mult ma ajuta sfaturile tale floare2.gif data trecuta cand a racit mam panicat rau eram singura fara sotul si nu stiam ce sai fac asa ca am dat fuga la spital plangeam incontinuu daca era cineva langa mine ca acum nu cred ca o luam asa razna
iti multumesc mult !!mai calmat si mi ai dat sfaturi foarte utile
noaptea asta nu cred ca mai dorm a vomitat in somn si daca nu eram treaza se sufoca deabia mai respira cand am luat o in brate acum doarme iam pus si niste cartofiori pe burtica si a venit mama sa o deoache

da, vezi tocmai de asta nu se pun copii mici pe spate, ca se ineaca in somn
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:58 AM) *
aici ma refeream la maine...caci in seara asta nu e bine sa ii mai dai lapte

maine ii dau ca acum deabia bea o pic de ceai
ruxy
daca e de la stomac, ma intreb de ce? si de la ce?
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:59 AM) *
da, vezi tocmai de asta nu se pun copii mici pe spate, ca se ineaca in somn


era intr o parte asa o pun de cand sa nascut ii pun o pernuta la spate si tot sa inecat ii tot venea sa vomite si nu mai avea ce
ruxy
din senin nu prea se intampla, iar febra are legatura cu o mica infectie, ma gandesc dar de ce? ca tu zici ca nu a papat nimic rau
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 08:59 AM) *
daca e de la stomac, ma intreb de ce? si de la ce?


pai ieri a venit o fata la mine cu un bebe ca aveam sai dau niste bani ea imi spusese acum o saptamana ca a avut diaree cel mic al ei dar am crezut ca ia trecut si nu a atins o pe bibi doar a stat in aceeasi camera cat iam dat banii vreo 5 min cred ca de la ei crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
ruxy
QUOTE(pissy18kat @ Mar 8 2008, 12:00 AM) *
era intr o parte asa o pun de cand sa nascut ii pun o pernuta la spate si tot sa inecat ii tot venea sa vomite si nu mai avea ce

corect si bine faci, eu am invatat ca atunci cand au asa febra si varsa...sa ii pun pe perne foarte inalte astfel incat aproape sa stea vertical, iar cand erau in patut, le puneam carti sub picioarele patului si ridicam patul
pissy18kat
de fapt sunt sigura ca de la ei ca ea papa aceeasi chestie in fiecare zi nimeni nu e racit in familie cu igiena nu suntem certati ii sterilizez bibe de 2 ori pe zi iar biobe il spal bine cu detergent si apa fierbinte dupa fiecvare folosire asa ca decat de la ei
ruxy
vezi cum e pana maine, si vei decide cu doctora pediatra telefonic ce sa faci...dar daca e cazul de spital, nu ezita, eu cand nu puteam rezolva acasa si era cu varsaturi, mergeam la spital, le puneau branula pe vena, si veneam acasa, dar mergeam pentru tratamentul cu antibiotic la spital, de doua ori pe zi
ruxy
QUOTE(pissy18kat @ Mar 8 2008, 12:04 AM) *
de fapt sunt sigura ca de la ei ca ea papa aceeasi chestie in fiecare zi nimeni nu e racit in familie cu igiena nu suntem certati ii sterilizez bibe de 2 ori pe zi iar biobe il spal bine cu detergent si apa fierbinte dupa fiecvare folosire asa ca decat de la ei

de la ei? la ce te referi?
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 09:05 AM) *
vezi cum e pana maine, si vei decide cu doctora pediatra telefonic ce sa faci...dar daca e cazul de spital, nu ezita, eu cand nu puteam rezolva acasa si era cu varsaturi, mergeam la spital, le puneau branula pe vena, si veneam acasa, dar mergeam pentru tratamentul cu antibiotic la spital, de doua ori pe zi

la noi e o doctora la urgente care e rea ultima oara cand am fost internate saraca ia facut gauri si in picioare si in maini ca sa ii bage branula am stat o sapt dar nu io mai gasea ca i mai grasuna imi venea sa o omor o zi si o noapte a tinut o in perfuzie ca avut diaree varsaturi tot asa febra mare ne am internat pt ca zicea ca nu ne da nici un tratament si zicea ca daca pateste ceva copilul noi suntem de vina si atunci a facut si pneumonia a luato de la un bebe din salon
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 09:06 AM) *
de la ei? la ce te referi?


pai cand am fost internata in spital prima oara cand avea bibi o luna ca racise era o fata insalon cu mine care bbele ei a avut diaree de fapt enterocolita a duso la constanta pana la urma ca asa fac ei tine pacientii pana la coma dupa care ii trimite la constanta deasta mie frica de spital a luat si bibi a mea cu toate ca nu mam atins de fata aceea sau bibi ei ma spalam cum puneam mana pe clanta sau pe orice altceva atunci am facut o rana la maini de toata frumusetea si pana la urma sa aflu ca era un virus care se ia prin aer crybaby.gif crybaby.gif
ruxy
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 12:06 AM) *
de la ei? la ce te referi?

pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 8 2008, 09:11 AM) *


ma refer ca se ia imediat prin aer
ruxy
da e greu cu spitalul sti pissy, eu am tras ani cu cel mic prin spital, in doi ani am fost internata de 11 ori cu el in stare grava, asa ca te inteleg, patuturile nu aveau gratii si trebuia sa am mare grija sa nu cada, nici la toaleta nu ma puteam duce sa stii, ca imi era teama sa nu cada
pissy18kat
si cred ca ea cand a venit ieri la mine tot avea diaree ca plangea si se lovea cu mana in burta dar ea a zis ca ia trecut dar dumnezeu stie
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.