Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Dezvoltarea Psihomotorie La Prematuri
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2
Rose68
Buna fetelor
Sunt o mamica de Decembrie 2008
Andreea fetita mea s-a nascut la 36 de saptamani o bebica de 2860 grame si 47 cm
Pe site am cautat un topic asemanator si nu am gasit.

Am deschis acest topic pentru a vorbi si cu alte mamici de prematuri.
Daca cumva exista spuneti.

Motivele ar fi cam astea:
1. Sper ca mamicile de prematuri cu bebeii mai mari sa ne impartaseasca din experienta lor ( sa ne spuna despe dezvoltarea motrica a bebelusilor lor- la cat au tinut capul, la cat au stat in fundulet, etc.....)
2. Majoritatea mamicilor de prematuri suntem speriate. Vedem dezvoltarea copiilor la termen si cred ca discutand cu mamici cu aceleasi probleme lucrurile vor sta un pic mai altfel.
Stim de asemeni ca prematurii sunt majoritatea foarte curiosi si hiperactivi

Daca voi vedea ca acest subiect intereseaza, peste putin timp voi incepe sa povestesc eu despre dezvoltarea fizica si psihomotorie a Andreei (fetita mea de 10 luni).
Va pup si va invit aici, mamicutelor de prematuri si nu numai.
Rose68
Din punct de vedere fizic, stam cam asa
s-a nascut la 36 de saptamani si 2 zile cu 2860 grame si 47 cm( ma repet, dar asa se vad diferentele), la iesirea din spital avea 2680
la 3 saptamani avea 550 de grame in plus, urmatoarea saptamana a intrat in spital asa ca:
la 1 luna avea 3360 grame, 680 de grame toata luna.
la 2 luni avea 4000 grame si 52 cm
la 3 luni 4800 grame
la 4 luni 5500 grame si 60 cm
la 5 luni 6150 grame
la 6 luni 6500 grame si 62,5 grame
la 7 luni, 6950 grame si 67,5 cm
la 7 luni si 2 saptamani 7150 grame
la 8 luni 7100 grame
la 8 luni si 2 saptamani 7650 grame
la 9 luni 7750 grame si 70 cm
la 9 luni si 3 saptamani 8000 grame

Rose68
dpdv psihomotor:
la 3 luni tinea capusorul bine
exact in ziua cand a implinit 3 luni a tinut pentru prima data in manuta jucaria pusa de mami (vreun sfert de ora)
la 4 luni si 2 zile s-a intors singura de pe burtica pe spate (cred ca de disperare, ura sa o asez pe burtica)
la 6 luni am inceput sa o pun rezemata pe pernute la 45 de grade
la 7 luni am asezat-o in premergator si ii placea desi nu prea facea mare lucru cu el
la 8 luni si o zi a stat jumatate de ora singura in fundulet si de atunci chiar ii place
la 8 luni si jumatate pe 17 august , a stat prima data in picioruse ( de cate ori incercam sa o asez pe picioruse , tragea genunchii la gurita)
la 8 luni si 3 saptamani ne-au dat primii 2 dintisori (simultan)
la 9 luni si jumatate a inceput sa se ridice singura in fundulet daca e asezata pe o pernuta (nu prea inalta)
la 10 luni fix a facut sustinuta de subrat primii 3 pasi ( a vazut o pisica si vroia sa o smotoceasca)
acum avem 10 luni si 4 zile si asteptam si alte progrese
cine are prematur, stie cat efort depune mama pentru aceste progrese.
Stiu ca sunt si prematuri la care nici nu se mai observa diferenta
Pitica noastra e inconjurata de multa dragoste si speram sa progresam in continuare
Rose68
Chiar nu ma asteptam sa nu intereseze pe nimeni acest topic.
Vazusem pe alt site ceva asemanator dar se discuta foarte mult pe aceasta tema
Ce sa inteleg? Chiar ignorati ca aveti bebeii prematuri? Sau doar sperati ca e totul OK?


Sau poate nu a vazut observat topicul nici o mamica de prematur? Desi am observat 44 de vizite............chiar toate au nascut la termen?

Inca va mai astept la discutii
dancaioana
QUOTE(Rose68 @ Oct 8 2009, 11:06 PM) *
Chiar nu ma asteptam sa nu intereseze pe nimeni acest topic.
Vazusem pe alt site ceva asemanator dar se discuta foarte mult pe aceasta tema
Ce sa inteleg? Chiar ignorati ca aveti bebeii prematuri? Sau doar sperati ca e totul OK?
Sau poate nu a vazut observat topicul nici o mamica de prematur? Desi am observat 44 de vizite............chiar toate au nascut la termen?

Inca va mai astept la discutii


si bebita mea s-a nascut prematur aproximativ..la 37 de sapt, dar a avut o greutate mica 2.250 si 48 cm...
acum are 8 luni si are 6.650 si 63 de cm...
trebuie sa recunosc ca nu am notat atat de amanuntit toata evolutia ei..doar am fost atenta la achizitiile ei la in fiecare luna...pot sa spun asa:
- cam la 2 sapt voia sa ridice capul singura de pe umarul meu
- la o luna isi tinea singura capul cateva minute cand o puneam pe burtica
- cam pe la 3 luni isi tinea singura capul, desi il mai clatina cate un pic...
-jucariile a inceput sa le tina in mana intre 3 si 4 luni, din pacate nu mai stiu exact cand...
- am pus-o in picioare pe la 7 luni si statea dreapta, dar nu tinea talpa dreapta, acum o tine perfect lipita de podea, dar nu vrea sa faca pasi, in premergator nu am pus-o, a zis pediatrul ca e prea mica
- la 6 luni statea in fundulet destul de bine cam 5-10 minute dupa care cadea...la 7 luni statea bine in fund cam 15-20 de min. acum sta si o ora se joaca singura cu jucariile de pe langa ea...
- de pe spate pe burtica a inceput sa se roteasca de pe la 7 luni jumate, a fost cam lenesa
- nu are inca niciun dintisor
La kilograme stam cam asa: la nastere 2250, cand am iesit sin maternitate 2130... a tinut-o in incubator 2 zile, adica perioada de spitalizare, dupa aceste 2 zile, am plecat amandoua acasa.
- in primele 2 luni a luat in total 2300 de g
- dupa care a luat mai putin, culminand cu perioada dintre a 4-a luna si a 7 luna unde a luat cam 1 kg toata perioada...mentionez ca i-am dat doar san pana la 6 luni, dupa care am inceput diversificarea.desi au fost zile cand nu-i ajungea lapticul, refuza supliment si biberonul.
- a inceput abia pe la 7 luni jumate sa accepte biberonul si laptele formula
- diversificarea a inceput greu...mai ales ca nu-i place carnita (acum o accepta mai bine) si nici oul. in rest mananca fructe, legume, branzica, cereale cu lapte, iaurt destul de bine, dar in cantitati mici, cam 100 g la o masa.
Rose68
QUOTE(dancaioana @ Oct 9 2009, 02:07 PM) *
si bebita mea s-a nascut prematur aproximativ..la 37 de sapt, dar a avut o greutate mica 2.250 si 48 cm...
acum are 8 luni si are 6.650 si 63 de cm...
trebuie sa recunosc ca nu am notat atat de amanuntit toata evolutia ei..doar am fost atenta la achizitiile ei la in fiecare luna...pot sa spun asa:
- cam la 2 sapt voia sa ridice capul singura de pe umarul meu
- la o luna isi tinea singura capul cateva minute cand o puneam pe burtica
- cam pe la 3 luni isi tinea singura capul, desi il mai clatina cate un pic...
-jucariile a inceput sa le tina in mana intre 3 si 4 luni, din pacate nu mai stiu exact cand...
- am pus-o in picioare pe la 7 luni si statea dreapta, dar nu tinea talpa dreapta, acum o tine perfect lipita de podea, dar nu vrea sa faca pasi, in premergator nu am pus-o, a zis pediatrul ca e prea mica
- la 6 luni statea in fundulet destul de bine cam 5-10 minute dupa care cadea...la 7 luni statea bine in fund cam 15-20 de min. acum sta si o ora se joaca singura cu jucariile de pe langa ea...
- de pe spate pe burtica a inceput sa se roteasca de pe la 7 luni jumate, a fost cam lenesa
- nu are inca niciun dintisor
La kilograme stam cam asa: la nastere 2250, cand am iesit sin maternitate 2130... a tinut-o in incubator 2 zile, adica perioada de spitalizare, dupa aceste 2 zile, am plecat amandoua acasa.
- in primele 2 luni a luat in total 2300 de g
- dupa care a luat mai putin, culminand cu perioada dintre a 4-a luna si a 7 luna unde a luat cam 1 kg toata perioada...mentionez ca i-am dat doar san pana la 6 luni, dupa care am inceput diversificarea.desi au fost zile cand nu-i ajungea lapticul, refuza supliment si biberonul.
- a inceput abia pe la 7 luni jumate sa accepte biberonul si laptele formula
- diversificarea a inceput greu...mai ales ca nu-i place carnita (acum o accepta mai bine) si nici oul. in rest mananca fructe, legume, branzica, cereale cu lapte, iaurt destul de bine, dar in cantitati mici, cam 100 g la o masa.

bine ati venit pe acest topic
sper sa mai treceti pe aici
arata tare bine in poze..........noi avem probleme ca nu mai vrea lapte deloc
in somn noaptea ii mi bag eu un biberon cu lapte si papa cam 100-150 ml in 24 de ore, in rest branzica si iaurt ca sa suplinesc lapticul
SI la noi primul dintisor a venit la 8 luni si 3 saptamani
In premergator am pus-o de la 7 luni dar cate putin
De la 9 luni si jumatate sta seara uneori si o ora
sunt multe lucruri asemanatoare, asta e motivul pentru care am vrut sa mai vorbesc cu mamici in aceeasi situatie
Pupam bebica ta si mai vorbim
olive20
buna mamici si eu am nascut o fetita prematura cu o malformatie grava numita omfalocel,inca nu a fost operata dar fetita a evoluat minunat este perfecta din toate pdv.fetita mea la trei luni si ceva tinea capsorul bine pe, la 5 luni se rostogolea,pe la 7 luni am puso in premergator insa nu facea pasi ci pur si simplu statea si se juca,tin sa precizez ca se tinea foarte bine pe picioruse,pe la 8 luni facea pasi sustinuta si statea binisor in fundulet,acum are 9 luni si da semne clare ca vrea sa mearga singurica si este foarte vioaie.pe tot parcursul dezvoltarii ei am avut o singura problema:greutatea,prima luna din viata a stat in spital nu prea a luat in greutate,manca doar 40 gr de lapte (formula) nu am putut sa o alaptez deloc fiindca a stat numai in incubator,am nascuto cu 2600 gr. la 2 luni avea 3500,la 4 luni 4300,pe la 5 luni avea 5200 gr. la 6 luni avea 6000,la 7 luni cam 7200,iar acum la 9 luni are 8500 gr.a luat in greutate dupa ce a inceput diversificarea,eram disperata cand vedeam alti copii de aceeasi varsta mult mai grasuti,dar am ajuns la concluzia ca acest lucru nu are f mare importanta,ci sa fie copilul sanatos!! multa sanatate mamicilor si comorilor !!
dyanp
QUOTE(olive20 @ Oct 9 2009, 10:39 AM) *
buna mamici si eu am nascut o fetita prematura cu o malformatie grava numita omfalocel,inca nu a fost operata dar fetita a evoluat minunat este perfecta din toate pdv.fetita mea la trei luni si ceva tinea capsorul bine pe, la 5 luni se rostogolea,pe la 7 luni am puso in premergator insa nu facea pasi ci pur si simplu statea si se juca,tin sa precizez ca se tinea foarte bine pe picioruse,pe la 8 luni facea pasi sustinuta si statea binisor in fundulet,acum are 9 luni si da semne clare ca vrea sa mearga singurica si este foarte vioaie.pe tot parcursul dezvoltarii ei am avut o singura problema:greutatea,prima luna din viata a stat in spital nu prea a luat in greutate,manca doar 40 gr de lapte (formula) nu am putut sa o alaptez deloc fiindca a stat numai in incubator,am nascuto cu 2600 gr. la 2 luni avea 3500,la 4 luni 4300,pe la 5 luni avea 5200 gr. la 6 luni avea 6000,la 7 luni cam 7200,iar acum la 9 luni are 8500 gr.a luat in greutate dupa ce a inceput diversificarea,eram disperata cand vedeam alti copii de aceeasi varsta mult mai grasuti,dar am ajuns la concluzia ca acest lucru nu are f mare importanta,ci sa fie copilul sanatos!! multa sanatate mamicilor si comorilor !!


sa va traiasca, mie pediatra mi-a zis ca prematurii ajung din urma bbei nascuti la termen cam in jurul varstei de 1 an. Am si eu o intrebare, de ce nu au facut operatia? Omfalocelul se opereaza in primele zile dupa nastere, ti=au dat vreun motiv?
Rose68
QUOTE(olive20 @ Oct 9 2009, 08:39 PM) *
buna mamici si eu am nascut o fetita prematura cu o malformatie grava numita omfalocel,inca nu a fost operata dar fetita a evoluat minunat este perfecta din toate pdv.fetita mea la trei luni si ceva tinea capsorul bine pe, la 5 luni se rostogolea,pe la 7 luni am puso in premergator insa nu facea pasi ci pur si simplu statea si se juca,tin sa precizez ca se tinea foarte bine pe picioruse,pe la 8 luni facea pasi sustinuta si statea binisor in fundulet,acum are 9 luni si da semne clare ca vrea sa mearga singurica si este foarte vioaie.pe tot parcursul dezvoltarii ei am avut o singura problema:greutatea,prima luna din viata a stat in spital nu prea a luat in greutate,manca doar 40 gr de lapte (formula) nu am putut sa o alaptez deloc fiindca a stat numai in incubator,am nascuto cu 2600 gr. la 2 luni avea 3500,la 4 luni 4300,pe la 5 luni avea 5200 gr. la 6 luni avea 6000,la 7 luni cam 7200,iar acum la 9 luni are 8500 gr.a luat in greutate dupa ce a inceput diversificarea,eram disperata cand vedeam alti copii de aceeasi varsta mult mai grasuti,dar am ajuns la concluzia ca acest lucru nu are f mare importanta,ci sa fie copilul sanatos!! multa sanatate mamicilor si comorilor !!


Intai bine ati venit pe UTILE
si eu stiam ca se opereaza la o varsta fff mica............eventual prin 2 operatii, a doua mai mult de rezolvare a herniei........
chiar daca a avut startul mai greoi, situatia s-a schimbat. Peste 1000 grame sa ia pe luna, la aceasta varsta, e mai mult decat satisfacator si psihomotor sta destul de bine
La cate saptamani s-a nascut? Cand trebuie sa faceti operatia? Va tinem pumnii
dancaioana
QUOTE(olive20 @ Oct 9 2009, 08:39 PM) *
buna mamici si eu am nascut o fetita prematura cu o malformatie grava numita omfalocel,inca nu a fost operata dar fetita a evoluat minunat este perfecta din toate pdv.fetita mea la trei luni si ceva tinea capsorul bine pe, la 5 luni se rostogolea,pe la 7 luni am puso in premergator insa nu facea pasi ci pur si simplu statea si se juca,tin sa precizez ca se tinea foarte bine pe picioruse,pe la 8 luni facea pasi sustinuta si statea binisor in fundulet,acum are 9 luni si da semne clare ca vrea sa mearga singurica si este foarte vioaie.pe tot parcursul dezvoltarii ei am avut o singura problema:greutatea,prima luna din viata a stat in spital nu prea a luat in greutate,manca doar 40 gr de lapte (formula) nu am putut sa o alaptez deloc fiindca a stat numai in incubator,am nascuto cu 2600 gr. la 2 luni avea 3500,la 4 luni 4300,pe la 5 luni avea 5200 gr. la 6 luni avea 6000,la 7 luni cam 7200,iar acum la 9 luni are 8500 gr.a luat in greutate dupa ce a inceput diversificarea,eram disperata cand vedeam alti copii de aceeasi varsta mult mai grasuti,dar am ajuns la concluzia ca acest lucru nu are f mare importanta,ci sa fie copilul sanatos!! multa sanatate mamicilor si comorilor !!


pai de ce au tinut-o in incubator si nu ti-au dat la san? Eva era mai mica avea 2250 si i-am dat san la 4 ore dupa ce am nascut-o...si acum inca ii mai dau desi de o luna jumate i-am bagat si supliment...nu mai spun ca am plecat acasa dupa 2 zile...era intr-o stare perfecta, decat ca era o mana de om
olive20
QUOTE(dancaioana @ Oct 11 2009, 08:22 PM) *
pai de ce au tinut-o in incubator si nu ti-au dat la san? Eva era mai mica avea 2250 si i-am dat san la 4 ore dupa ce am nascut-o...si acum inca ii mai dau desi de o luna jumate i-am bagat si supliment...nu mai spun ca am plecat acasa dupa 2 zile...era intr-o stare perfecta, decat ca era o mana de om

buna din nou mamici!fetita mea nu a fost operata deoarece daca o operau atunci exista riscul de sufocare,aceasta neavand cavitatea abdominala dezvoltata suficient pt a i se introduce ansele intestinale,astfel acestea apasau pe diafram,plamani si exercitau o presiune ce ducea la insuficienta respiratorie,si de ce nu mi-au scoso din incubator?copii cu omfalocel sunt prinsi de cordonul ombilical de partea superioara a incubatorului,bineinteles a fost pansata si prinsa cu o ata chirugicala .ca sa nu faca prea mare presiunea acel saculet,era mult pansament pt a i se proteja membrana in care se aflau ansele(vedeti omphalocele)si trebuia intr-un fel sustinut,ea fiind micuta ,avea o minge uriasa din tifon pe abdomen
olive20
QUOTE(dancaioana @ Oct 11 2009, 08:22 PM) *
pai de ce au tinut-o in incubator si nu ti-au dat la san? Eva era mai mica avea 2250 si i-am dat san la 4 ore dupa ce am nascut-o...si acum inca ii mai dau desi de o luna jumate i-am bagat si supliment...nu mai spun ca am plecat acasa dupa 2 zile...era intr-o stare perfecta, decat ca era o mana de om

poimaine spre exemplu ma duc la control pt a o programa la operatie,deci :omfalocelul la nastere este o membrana gelatinoasa care are in interiorul sau diferite anse,de obicei se opereaza in primele zile ,eu inca am convingerea ca fetita mea a fost mai mult decat norocoasa a fost pur si simplu o minune,nu a suferit operatia din primele zile decat ca a fost pansata regulat la 2 zile si data cu o solutie pt a i se intari membrana(mercurocrom)la 2 luni a avut omfalocelul acoperit cu pilea de pe abdomen compet(si asta este un lucru mare) iar acum la 9 luni are o hernie(omfalocelul daca sta linistita pe spate si nu plange este intrat complet in abdomen,cand plange sau sta in fundulet iese un pic afara,operatia va consta in asezarea anselor la locul lor si refacerea perettelui abdominal(sa vedem ce comfort va avea dupa peratie,sper sa fie bine)si va multumesc ca imi tineti pumnii pray.gif
Miha_Beatrice
Buna ziua mamici! Si eu am nascut prematur la 32 de saptamani o mandrete de baiat cu 1900 g si 43 cm, am stat 2 sapt in spital dintre care una a stat la incubator ii dadeam sa pape cu seringa si acum e un mancacios de mama mama.. acum la 3 are 5290 g si la ultimul control la doctor avea 53 de cm.. doctorii mi-au spus ca a recuperat f bine, inca ii mai dau san.. isi tine capul bine,rade cu mine.vb in limba lui, ma urmareste cu privirea inca nu tine jucariile in mana doar la degetul lui mami nu i-ar da drumul tongue.gif s-a intors intr-o zi de pe burta pe spate dar vb unei mamici de aici cred ca de disperare ca nu suporta deloc deloc sa il pun asa dar mi-a recomandat si doctorul pozitia asta si il pun macar putin in fiecare zi chiar daca se lasa cu urlete biggrin.gif voi ati facut cumva masaje la kinetoterapeut ? eu am auzit ca pot incepe de la 3 luni si ma batea gandul sa incerc si eu. Mi s-a trezit comoara si isi cere portia de atentie tongue.gif va pupam floare2.gif
Rose68
QUOTE(Miha_Beatrice @ Oct 12 2009, 12:39 PM) *
Buna ziua mamici! Si eu am nascut prematur la 32 de saptamani o mandrete de baiat cu 1900 g si 43 cm, am stat 2 sapt in spital dintre care una a stat la incubator ii dadeam sa pape cu seringa si acum e un mancacios de mama mama.. acum la 3 are 5290 g si la ultimul control la doctor avea 53 de cm.. doctorii mi-au spus ca a recuperat f bine, inca ii mai dau san.. isi tine capul bine,rade cu mine.vb in limba lui, ma urmareste cu privirea inca nu tine jucariile in mana doar la degetul lui mami nu i-ar da drumul tongue.gif s-a intors intr-o zi de pe burta pe spate dar vb unei mamici de aici cred ca de disperare ca nu suporta deloc deloc sa il pun asa dar mi-a recomandat si doctorul pozitia asta si il pun macar putin in fiecare zi chiar daca se lasa cu urlete biggrin.gif voi ati facut cumva masaje la kinetoterapeut ? eu am auzit ca pot incepe de la 3 luni si ma batea gandul sa incerc si eu. Mi s-a trezit comoara si isi cere portia de atentie tongue.gif va pupam floare2.gif

bine ai venit si tu si puiutul tau
imi pare bine sa aud ca recupereaza repede, la 3 luni 5290 este bine, numai spun la lungime .....10 cm iarasi e bine. A mea avea 4800 la 3 luni si se nascuse cu 2860.
Sa stii ca si noi am fi vrut kinetoterapie dar la mine in oras nu exista pentru bebelusi, ar trebui sa vin la Bucuresti pentru asta
Aproape toti prematurii ar avea nevoie de macar 4-5 sedinte. Cel putin asa ne-a spus medicul pediatru la nastere.
Daca ai posibilitatea ar fi pacat sa nu faci. Si la bebeii nascuti la termen ar fi recomandat, pentru ca fiecare face masaj asa cum crede, altceva este ajutor specializat.
Te pupam pe tine si flacaul tau si te mai asteptam pe aici
Rose68
am facut si noi azi un control de verificare, primul dupa rinofaringita si dam ca racul inapoi in ultimile 3 saptamani am luat -100gr, nu a luat in greutate ci a mai si pierdut din ce avea, asa ca avem 7900 iarasi.
olive20
QUOTE(Rose68 @ Oct 12 2009, 11:33 PM) *
am facut si noi azi un control de verificare, primul dupa rinofaringita si dam ca racul inapoi in ultimile 3 saptamani am luat -100gr, nu a luat in greutate ci a mai si pierdut din ce avea, asa ca avem 7900 iarasi.

stai linistita rose,e si normal dupa rinofaringita sa nu ia in greutate,atunci scade rapid pofta de mancare,dar important este ca a-ti trecut cu bine si nu a avut complicatii.O sa recupereze micuta smile.gif ,nu dispera cu greutatea sta destul de bine mai ales ca a fost prematura,am vazut copil de 1 an si jumatate care avea greutatea fetitei tale(este un caz nefericit de parapareza spastica)aici este intradevar o disperare acuta a parintilor!
Am fost astazi cu fetita la control si au spus ca este foarte bine super.gif au amanat operatia pana in aprilie,cand va fi mai mare si mai rezistenta!!!va doresc bebei frumosi si mai ales sanatosi tzuc.gif
mayumi
QUOTE(olive20 @ Oct 13 2009, 07:00 PM) *
stai linistita rose,e si normal dupa rinofaringita sa nu ia in greutate,atunci scade rapid pofta de mancare,dar important este ca a-ti trecut cu bine si nu a avut complicatii.O sa recupereze micuta smile.gif ,nu dispera cu greutatea sta destul de bine mai ales ca a fost prematura,am vazut copil de 1 an si jumatate care avea greutatea fetitei tale(este un caz nefericit de parapareza spastica)aici este intradevar o disperare acuta a parintilor!
Am fost astazi cu fetita la control si au spus ca este foarte bine super.gif au amanat operatia pana in aprilie,cand va fi mai mare si mai rezistenta!!!va doresc bebei frumosi si mai ales sanatosi tzuc.gif


buna,ma numesc ana iar pe micutza mea o cheama paula-mayumi
am descoperit topicul asta prin intermediul unei bune prietene (sinzi) de la mamici de iunie 2009
eu am nascut la 34 sapt si 5 zile ,o fetitza de 2200 g si 46 cm
acum avem 5 luni si 2 sapt,7500 g si 65 cm
am recuperat f bine,am inceput si diversificarea papam orice,este foarte pofticioasa
sta deja in funduletz sprijinita de perne dar nu o las prea mult
ma bucur ca v-am descoperit
Rose68
QUOTE(mayumi @ Oct 13 2009, 11:00 PM) *
buna,ma numesc ana iar pe micutza mea o cheama paula-mayumi
am descoperit topicul asta prin intermediul unei bune prietene (sinzi) de la mamici de iunie 2009
eu am nascut la 34 sapt si 5 zile ,o fetitza de 2200 g si 46 cm
acum avem 5 luni si 2 sapt,7500 g si 65 cm
am recuperat f bine,am inceput si diversificarea papam orice,este foarte pofticioasa
sta deja in funduletz sprijinita de perne dar nu o las prea mult
ma bucur ca v-am descoperit

Va urez bun venit
ne pare sa auzim ca recuperati bine
Eu desi am nascut la 36 de saptamani recuperarea e mai greoaie........caci papa foarte greu...............dar nu disper caci m-am obisnuit
stati foarte bine si cu greutatea si cu inaltimea
va mai asteptam sa ne spuneti cum evolueaza micuta Mayumi
in poze arata foarte bine, un pitic voinic...........
Rose68
QUOTE(olive20 @ Oct 13 2009, 09:00 PM) *
stai linistita rose,e si normal dupa rinofaringita sa nu ia in greutate,atunci scade rapid pofta de mancare,dar important este ca a-ti trecut cu bine si nu a avut complicatii.O sa recupereze micuta smile.gif ,nu dispera cu greutatea sta destul de bine mai ales ca a fost prematura,am vazut copil de 1 an si jumatate care avea greutatea fetitei tale(este un caz nefericit de parapareza spastica)aici este intradevar o disperare acuta a parintilor!
Am fost astazi cu fetita la control si au spus ca este foarte bine super.gif au amanat operatia pana in aprilie,cand va fi mai mare si mai rezistenta!!!va doresc bebei frumosi si mai ales sanatosi tzuc.gif


ne pare bine sa auzim ca sunteti bine,
sa stii ca sunteti primul caz care aud ca se opereaza asa tarziu...........dar acum depinde......stiu ei medicii mai bine
spun asta pentru ca atunci cand am nascut eu se nascuse tot o fetita cu aceeasi problema si au operat-o atunci in maternitate, urmand sa mai vine pentru o operatie de hernie peste 2 luni.

cat ma bucur cand mai micuta mea mai ia cate in putin in greutate.........imi vine sa urlu cand da inapoi...am mai patit-o pe la 6-7 luni cand nu scapa de afte, ne-am chinuit vreo luna....a pierdut si atunci 600 grame
Rinofaringita a fost o forma destul de usoara , 1 noapte si o zi temperatura..........apoi inca o saptamana nasucul cam infundat si tuse destul de rara
cu greutatea cam seamana cu mine : cum racesc sau ma deranjez la burtica....gata pierd 2-3 kg.
mayumi
QUOTE(Rose68 @ Oct 14 2009, 07:34 AM) *
Va urez bun venit
ne pare sa auzim ca recuperati bine
Eu desi am nascut la 36 de saptamani recuperarea e mai greoaie........caci papa foarte greu...............dar nu disper caci m-am obisnuit
stati foarte bine si cu greutatea si cu inaltimea
va mai asteptam sa ne spuneti cum evolueaza micuta Mayumi
in poze arata foarte bine, un pitic voinic...........


niciodata nu am trtat-o ca pe un copil prematur,ii multumesc lui dumnezeu ca nu este bolnavicioasa
la vaccinuri mi-a reactionat f bine,nu a facut febre,nu sa inrosit
o singura data a fost putin racita acum 3 sapt dar din vina noastra(am tinut-o la terasa de la 9 seara pana la 12)
dar in 5 zile si-a revenit avea mucisori la greu si putin rosu in gat dar fara febra
mie inca din spital i-au facut analize si i-au bagat fier acum am ajuns la 18 pic/zi
vitamina C /2pic /zi doar 2 sapt si i-a scos-o,acid folic/1 pastila/sapt, la fel doar 2 sapt
trebuie sa mergem din nou la analiza luna asta sa vedem daca ii mai dam fier asa mult
in rest este foarte agitata nu are stare
Rose68
QUOTE(mayumi @ Oct 14 2009, 01:45 PM) *
niciodata nu am trtat-o ca pe un copil prematur,ii multumesc lui dumnezeu ca nu este bolnavicioasa
la vaccinuri mi-a reactionat f bine,nu a facut febre,nu sa inrosit
o singura data a fost putin racita acum 3 sapt dar din vina noastra(am tinut-o la terasa de la 9 seara pana la 12)
dar in 5 zile si-a revenit avea mucisori la greu si putin rosu in gat dar fara febra
mie inca din spital i-au facut analize si i-au bagat fier acum am ajuns la 18 pic/zi
vitamina C /2pic /zi doar 2 sapt si i-a scos-o,acid folic/1 pastila/sapt, la fel doar 2 sapt
trebuie sa mergem din nou la analiza luna asta sa vedem daca ii mai dam fier asa mult
in rest este foarte agitata nu are stare


nu stiu daca e adevarat, dar dr pediatru de la maternitate mi-a spus ca in general prematurii sunt foarte agitati si curiosi..........cel putin asta cu curiozitatea .......e valabila la noi...........cand intram undeva trebuie sa vada tot..........si e asa de pe la 4 luni.......
noua nu ne-a dat fier.....si acum la 8 luni i-am descoperit anemie...........asa ca acum luam dar doar 10 picaturi de fier Haussman

azi am fost la biserica si a stat cuminte pentru ca a trecut in revista tot si era fascinata si de cantecele bisericesti
aseara am fost la un restaurant si a facut un scandal........mama, mama, imi era si rusine.....nu plangea dar nu avea stare, tipa se zvarcolea sa vada tot
dancaioana
QUOTE(Rose68 @ Oct 14 2009, 09:40 AM) *
cat ma bucur cand mai micuta mea mai ia cate in putin in greutate.........imi vine sa urlu cand da inapoi...am mai patit-o pe la 6-7 luni cand nu scapa de afte, ne-am chinuit vreo luna....a pierdut si atunci 600 grame
Rinofaringita a fost o forma destul de usoara , 1 noapte si o zi temperatura..........apoi inca o saptamana nasucul cam infundat si tuse destul de rara
cu greutatea cam seamana cu mine : cum racesc sau ma deranjez la burtica....gata pierd 2-3 kg.


ai mandruta mea e racita..acum e pe trecute, dar pe noi ne salveaza de fiecare data aparatul cu aerosoli...l-am luat cand avea eva 3-4 luni, ca nu mai scapam de nasucul infundat si o minune la casa omului...desi a fost destul de racita, am scapat cu niste panadol, aerosoli cu flixotide si ser fiziologic...si curatat nasul cu apa de mare...a mancat foarte bine desi avea laringita si vorbea de parca a vazut ursu'....cu aerosoli i-a trecut in 2 zile...
dancaioana
QUOTE(mayumi @ Oct 13 2009, 11:00 PM) *
buna,ma numesc ana iar pe micutza mea o cheama paula-mayumi
am descoperit topicul asta prin intermediul unei bune prietene (sinzi) de la mamici de iunie 2009
eu am nascut la 34 sapt si 5 zile ,o fetitza de 2200 g si 46 cm
acum avem 5 luni si 2 sapt,7500 g si 65 cm
am recuperat f bine,am inceput si diversificarea papam orice,este foarte pofticioasa
sta deja in funduletz sprijinita de perne dar nu o las prea mult
ma bucur ca v-am descoperit


felicitari pentru micuta paula-mayumi...a recuperat foarte bine, eva acum papa mai bine, dar a inceput greu divesificarea, mai ales la capitolul carnita...
daca nu ma insel cred ca avem o prietena comuna...Dana-Andreea cu bebe Andrei care e tot o mamica de iunie...
dancaioana
QUOTE(mayumi @ Oct 14 2009, 01:45 PM) *
niciodata nu am trtat-o ca pe un copil prematur,ii multumesc lui dumnezeu ca nu este bolnavicioasa
la vaccinuri mi-a reactionat f bine,nu a facut febre,nu sa inrosit
o singura data a fost putin racita acum 3 sapt dar din vina noastra(am tinut-o la terasa de la 9 seara pana la 12)
dar in 5 zile si-a revenit avea mucisori la greu si putin rosu in gat dar fara febra
mie inca din spital i-au facut analize si i-au bagat fier acum am ajuns la 18 pic/zi
vitamina C /2pic /zi doar 2 sapt si i-a scos-o,acid folic/1 pastila/sapt, la fel doar 2 sapt
trebuie sa mergem din nou la analiza luna asta sa vedem daca ii mai dam fier asa mult
in rest este foarte agitata nu are stare


si Evei ii dau fier, dar doar 5 pic preventiv, si vit c 5 pic 10 zile pe luna...nici noi n-am considerat-o copil prematur, nu am vrut sa-i punem o eticheta, si drept urmare chiar se dezvolta bine...e foarte rezistenta, incercam sa n-o infofolim si sa o crestem intr-un glob de sticla...ca n-o ajuta cu nimic...
olive20
QUOTE(mayumi @ Oct 14 2009, 01:45 PM) *
niciodata nu am trtat-o ca pe un copil prematur,ii multumesc lui dumnezeu ca nu este bolnavicioasa
la vaccinuri mi-a reactionat f bine,nu a facut febre,nu sa inrosit
o singura data a fost putin racita acum 3 sapt dar din vina noastra(am tinut-o la terasa de la 9 seara pana la 12)
dar in 5 zile si-a revenit avea mucisori la greu si putin rosu in gat dar fara febra
mie inca din spital i-au facut analize si i-au bagat fier acum am ajuns la 18 pic/zi
vitamina C /2pic /zi doar 2 sapt si i-a scos-o,acid folic/1 pastila/sapt, la fel doar 2 sapt
trebuie sa mergem din nou la analiza luna asta sa vedem daca ii mai dam fier asa mult
in rest este foarte agitata nu are stare

mayumi ai o fetita superba !sa iti traiasca si sa fie sanatoasa!nici nu zici ca a fost asa micuta.
rose,crede-ma am citit si am cautat astfel de cazuri ca pot sa dau doctoratul "la omfalocel ,gastroschizis si laparoschizis"si crede-ma nu am descoperit nici un caz care sa nu fi fost operat in primele zile si pt mine este o enigma,o enigma care pana la urma cred ca este o minune,dar cum ai spus si tu doctorii stiu mai bine ,ei explicandu-mi clar ca daca efectuau atunci operatia nu ar fi avut sanse de supravietuire rezultand o insuficienta respiratorie .
olive20
QUOTE(olive20 @ Oct 14 2009, 08:22 PM) *
mayumi ai o fetita superba !sa iti traiasca si sa fie sanatoasa!nici nu zici ca a fost asa micuta.
rose,crede-ma am citit si am cautat astfel de cazuri ca pot sa dau doctoratul "la omfalocel ,gastroschizis si laparoschizis"si crede-ma nu am descoperit nici un caz care sa nu fi fost operat in primele zile si pt mine este o enigma,o enigma care pana la urma cred ca este o minune,dar cum ai spus si tu doctorii stiu mai bine ,ei explicandu-mi clar ca daca efectuau atunci operatia nu ar fi avut sanse de supravietuire rezultand o insuficienta respiratorie .

intradevar prematurii sunt mai agitati si mai curiosi,cel putin in cazul fetitei mele care rade tot timpul si e foarte jucausa,iar pe mine acest lucru ma bucura enorm
iar cu protejatul excesiv a unui copil prematur cred ca este daunator si pt copil,cu prematurii trebuie sa te comporti ca si cu bebeii normali,pt ca de fapt ei sunt niste copii cat se poate de normali,iar fiecare copil in parte isi are stadiul sau de evolutie mai precoce sau mai tardiv
mayumi
QUOTE(dancaioana @ Oct 14 2009, 05:15 PM) *
felicitari pentru micuta paula-mayumi...a recuperat foarte bine, eva acum papa mai bine, dar a inceput greu divesificarea, mai ales la capitolul carnita...
daca nu ma insel cred ca avem o prietena comuna...Dana-Andreea cu bebe Andrei care e tot o mamica de iunie...

dana-andreea intradevar este prietena noastra,o scoate andreiutzu mereu in parc la un bibe cu laptic pe mayumi ,chiar si azi ne-am intalnit
incet incet o sa papam orice ,sper sa nu se schimbe pe parcurs
abia astept sa mergem la control sa vedem daca mai luam asa mult fier
ea este cam anemica,seamana cu mine nu am ce-i face
bine ca am luat-o din timp sa o tratam,neonatologul din spitalul unde am nascut(giulesti) este super de treaba si mergem mereu sa o vada cum evolueaza
dancaioana
QUOTE(olive20 @ Oct 14 2009, 08:36 PM) *
intradevar prematurii sunt mai agitati si mai curiosi,cel putin in cazul fetitei mele care rade tot timpul si e foarte jucausa,iar pe mine acest lucru ma bucura enorm
iar cu protejatul excesiv a unui copil prematur cred ca este daunator si pt copil,cu prematurii trebuie sa te comporti ca si cu bebeii normali,pt ca de fapt ei sunt niste copii cat se poate de normali,iar fiecare copil in parte isi are stadiul sau de evolutie mai precoce sau mai tardiv


si Eva e un copil tare curios...si foarte sociabila, nu stiu daca se datoreaza nasterii premature, dar am senzatia ca are un instinct de supravietuire si de adaptare iesit din comun...oriunde am merge cu ea se adapteaza fantastic de repede...am mers si la mare cu ea la inceputul lui sept, 3 zile...si a fost superb, in ciuda ingrijorarii noastre. Ii plac oamenii foarte mult si e un copil destul de independent pentru varsta ei, in sensul ca: se poate juca singura chiar si o ora, daca eu am treaba, adoarme singura...Nu plange, in general, dupa noi daca o tine o persoana straina in brate si analizeaza bine o persoana inainte de a se imprietenii cu ea. cam asa as descri-o pe eva in cateva cuvinte in raport cu oamenii.
hellena09
QUOTE(mayumi @ Oct 14 2009, 10:32 PM) *
dana-andreea intradevar este prietena noastra,o scoate andreiutzu mereu in parc la un bibe cu laptic pe mayumi ,chiar si azi ne-am intalnit
incet incet o sa papam orice ,sper sa nu se schimbe pe parcurs
abia astept sa mergem la control sa vedem daca mai luam asa mult fier
ea este cam anemica,seamana cu mine nu am ce-i face
bine ca am luat-o din timp sa o tratam,neonatologul din spitalul unde am nascut(giulesti) este super de treaba si mergem mereu sa o vada cum evolueaza

imi spui si mie te rog ce neonatolog aveti? notworthy.gif
mayumi
QUOTE(hellena09 @ Oct 15 2009, 09:02 AM) *
imi spui si mie te rog ce neonatolog aveti? notworthy.gif

doamna Nane ,dar si doamna Rosca este super de treaba
hellena09
QUOTE(mayumi @ Oct 15 2009, 12:12 PM) *
doamna Nane ,dar si doamna Rosca este super de treaba

te intrebam pt ca Ioana Rosca e pediatra noastra!
si e o fata de milioane! noi suntem cunostinte mai vechi... si am ales-o ca pediatra pt ca intr-adevar e foarte buna smile.gif
Rose68
luni facem o internare de zi pentru analize mai multe:hemograma, calcemie, sideremie, vsh, transaminaze, proteinemie
am fost la pediatru ieri si ne tot bate la cam ca Andreea e cam galbena.............si se gandeste la anemie
intr-adevar pe la 7 luni i-am facut hemograma si avea un pic de anemie: dar ne-am tratat cu fier si am inceput si sa mancam spanac, ou si ficat mai mult
si am dus dimineata si putin kaki pentru coprocultura, asta pentru ca in ultima luna nu a luat nimic in greutate
mayumi
QUOTE(hellena09 @ Oct 15 2009, 10:44 AM) *
te intrebam pt ca Ioana Rosca e pediatra noastra!
si e o fata de milioane! noi suntem cunostinte mai vechi... si am ales-o ca pediatra pt ca intr-adevar e foarte buna smile.gif

si noi cand am iesit din spital ea ne-a facut externarea
mi sa parut super de treaba dar niciodata cand am fost la analiza si control nu am nimerit-o
mi-ar fi placut ca ea sa fie pediatra noastra dar mi-e rusine pt ca am fost mereu la nane
si nu o pot schimba
o sa ne mai ducem sapt viitoare la analiza
mayumi
QUOTE(Rose68 @ Oct 16 2009, 12:56 PM) *
luni facem o internare de zi pentru analize mai multe:hemograma, calcemie, sideremie, vsh, transaminaze, proteinemie
am fost la pediatru ieri si ne tot bate la cam ca Andreea e cam galbena.............si se gandeste la anemie
intr-adevar pe la 7 luni i-am facut hemograma si avea un pic de anemie: dar ne-am tratat cu fier si am inceput si sa mancam spanac, ou si ficat mai mult
si am dus dimineata si putin kaki pentru coprocultura, asta pentru ca in ultima luna nu a luat nimic in greutate


am si eu o prietena a care fetitza este galbena rau(eu nu o mai vazusem de 2 luni si m-am speriat)
o sa mearga si ea cu noi sa ii faca o hemograma sa vedem ce are

ne dati si noua un votic??????????? multzumim
Rose68
QUOTE(mayumi @ Oct 16 2009, 03:06 PM) *
am si eu o prietena a care fetitza este galbena rau(eu nu o mai vazusem de 2 luni si m-am speriat)
o sa mearga si ea cu noi sa ii faca o hemograma sa vedem ce are

ne dati si noua un votic??????????? multzumim

ti-am dat un votic, momentan sunteti pe locul 3
Rose68
QUOTE(mayumi @ Oct 16 2009, 03:06 PM) *
am si eu o prietena a care fetitza este galbena rau(eu nu o mai vazusem de 2 luni si m-am speriat)
o sa mearga si ea cu noi sa ii faca o hemograma sa vedem ce are

ne dati si noua un votic??????????? multzumim

am vazut la tine pe blog ca faceai referire la produsele Dr Brown
Noua ni s-a parut tare bune. Mai ales in perioada de colici. Si acum folosim biberoanele de la ei.
mayumi
QUOTE(Rose68 @ Oct 16 2009, 04:30 PM) *
am vazut la tine pe blog ca faceai referire la produsele Dr Brown
Noua ni s-a parut tare bune. Mai ales in perioada de colici. Si acum folosim biberoanele de la ei.

multumim pt vot
tati administreaza blogul fetei.face tot felul de cercetari
sunt bune nu am ce zice,noi acum folosim de la nuby si suntem tare incantate
in rest biberoane normale si ieftine
hellena09
eu chiar aseara am fost la dr. Rosca la vaccin...
a fost super ok...am stat cam o ora de vorba, desi era in garda... rolleyes.gif

v-am votat! hug.gif
mayumi
QUOTE(hellena09 @ Oct 16 2009, 07:31 PM) *
eu chiar aseara am fost la dr. Rosca la vaccin...
a fost super ok...am stat cam o ora de vorba, desi era in garda... rolleyes.gif

v-am votat! hug.gif

super,am zis ca data viitoare cand ma duc la analiza poate o nimeresc in spital
nu o mai sun pe nane si ma duc sa vad pe cine gasesc
sunt curioasa daca ea dupa ce fac analiza imi mai recomanda asa mult fier
noi am ajuns la 18 pic/zi
olive20
buna mamici,spuneti-mi va rog a inceput votul pt copilul anului?????
MihaelaCrisan
Buna mamici de pitici!

Noi batem recordul de pe forum...
am nascut si eu o miniatura de bebitza, Monica Ioana, care s-a grabit sa vina pe lume la 24 de saptamani si o greutate de 650 gr. Am stat in spital 99 de zile si la 1.860 gr. am fugit acasa, ca sa nu ne prinda 100 de zile in spital.
Pe 22 oct. implinim 5 luni, de fapt acum avem doar 5 saptamani - varsta corectata si suntem ok, am ajuns la 3,5 kg. super.gif Am fost la N medici, ORL, Kinetoterapie, Neurologie, Oftalmologie si se parte ca avem parte de un MIRACOL. Monicutza e ok din toate punctele de vedere.

Salutam toti bebicii prematuri - cei mai fortzosi pitici notworthy.gif si eroinele lor de mamici!
dancaioana
QUOTE(olive20 @ Oct 18 2009, 02:34 PM) *
buna mamici,spuneti-mi va rog a inceput votul pt copilul anului?????


nu a inceput...
dancaioana
QUOTE(hellena09 @ Oct 15 2009, 12:44 PM) *
te intrebam pt ca Ioana Rosca e pediatra noastra!
si e o fata de milioane! noi suntem cunostinte mai vechi... si am ales-o ca pediatra pt ca intr-adevar e foarte buna smile.gif


putem sa mergem la aceasta dr, daca nu e pediatra noastra? sau e obligatoriu sa o ducem pe bebe, sa o inscriem la ea?
as vrea sa o duc pe eva, sa o vada si alt dr...desi pediatra noastra e destul de buna, parca uneori e foarte aglomerata si simt ca nu are suficient timp sa o vada in detaliu....
Rose68
QUOTE(olive20 @ Oct 18 2009, 02:34 PM) *
buna mamici,spuneti-mi va rog a inceput votul pt copilul anului?????

nu , pe 21 daca nu ma insel.
dancaioana
QUOTE(MihaelaCrisan @ Oct 18 2009, 04:10 PM) *
Buna mamici de pitici!

Noi batem recordul de pe forum...
am nascut si eu o miniatura de bebitza, Monica Ioana, care s-a grabit sa vina pe lume la 24 de saptamani si o greutate de 650 gr. Am stat in spital 99 de zile si la 1.860 gr. am fugit acasa, ca sa nu ne prinda 100 de zile in spital.
Pe 22 oct. implinim 5 luni, de fapt acum avem doar 5 saptamani - varsta corectata si suntem ok, am ajuns la 3,5 kg. super.gif Am fost la N medici, ORL, Kinetoterapie, Neurologie, Oftalmologie si se parte ca avem parte de un MIRACOL. Monicutza e ok din toate punctele de vedere.

Salutam toti bebicii prematuri - cei mai fortzosi pitici notworthy.gif si eroinele lor de mamici!


mult inainte, sa cresteti mari si sanatosi... floare2.gif jucaus.gif
Rose68
QUOTE(MihaelaCrisan @ Oct 18 2009, 04:10 PM) *
Buna mamici de pitici!

Noi batem recordul de pe forum...
am nascut si eu o miniatura de bebitza, Monica Ioana, care s-a grabit sa vina pe lume la 24 de saptamani si o greutate de 650 gr. Am stat in spital 99 de zile si la 1.860 gr. am fugit acasa, ca sa nu ne prinda 100 de zile in spital.
Pe 22 oct. implinim 5 luni, de fapt acum avem doar 5 saptamani - varsta corectata si suntem ok, am ajuns la 3,5 kg. super.gif Am fost la N medici, ORL, Kinetoterapie, Neurologie, Oftalmologie si se parte ca avem parte de un MIRACOL. Monicutza e ok din toate punctele de vedere.

Salutam toti bebicii prematuri - cei mai fortzosi pitici notworthy.gif si eroinele lor de mamici!

Bravo, Monicuta, esti o adevarata supravietuitoare, un adevarat micracol. Tu mamico esti adevarata eroina........Monica,
te pupam cu drag si te asteptam pe tine si pe mami sa mai veniti pe acest topic
mayumi
QUOTE(MihaelaCrisan @ Oct 18 2009, 02:10 PM) *
Buna mamici de pitici!

Noi batem recordul de pe forum...
am nascut si eu o miniatura de bebitza, Monica Ioana, care s-a grabit sa vina pe lume la 24 de saptamani si o greutate de 650 gr. Am stat in spital 99 de zile si la 1.860 gr. am fugit acasa, ca sa nu ne prinda 100 de zile in spital.
Pe 22 oct. implinim 5 luni, de fapt acum avem doar 5 saptamani - varsta corectata si suntem ok, am ajuns la 3,5 kg. super.gif Am fost la N medici, ORL, Kinetoterapie, Neurologie, Oftalmologie si se parte ca avem parte de un MIRACOL. Monicutza e ok din toate punctele de vedere.

Salutam toti bebicii prematuri - cei mai fortzosi pitici notworthy.gif si eroinele lor de mamici!

multa sanatate micutzei monica ioana o sa vezi ca in timp o sa recupereze foarte bine
copii prematuri au o putere si o vointza cum rar intalnim
pupacim dulce pe cea mai micutza fetitz de pe acest topic
si fetitza mea este nascuta pe 22 dar aprilie
maine implinim 6 luni si voi 5 luni
la multe multe lunitze si anisori iti uram de pe acum
mayumi
QUOTE(hellena09 @ Oct 15 2009, 10:44 AM) *
te intrebam pt ca Ioana Rosca e pediatra noastra!
si e o fata de milioane! noi suntem cunostinte mai vechi... si am ales-o ca pediatra pt ca intr-adevar e foarte buna smile.gif

astazi am fost la control si am nimerit-o pe doamna Rosca
super de treaba,ma intrebat de ce am venit la ea si de ce veau sa schimb pediatrul
i-am spus ca am vb cu tine si ca esti f multzumita de ea (normal ca nu stia despre cine vb)
i-am zis ca esti o prietena de pe forum wink.gif
mi-a placut controlul,a luat-o pe toate partile si este super ok doar ca va trebui sa continuam cu fierul pana la un an
pupam
Rose68
astazi am fost la control:avem 71 cm si 8350 grame la 10 luni si 26 de zile, aproape 11 luni
olive20
QUOTE(Rose68 @ Oct 29 2009, 05:36 PM) *
astazi am fost la control:avem 71 cm si 8350 grame la 10 luni si 26 de zile, aproape 11 luni

bv rose,andreea merge foarte bine!!sa-i dea Dumnezeu sanatate si tie ca sa ai grija de ea!! partners.gif oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.