Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebe Are Infectie Acuta A Cailor Respiratorii Superiare
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
bugsy
buna mamici si bebici,nu ma pricep prea tare sunt relativ noua,fetitza mea rianna are 9 luni si e prima data cand avem o problema are gatuletul rosu si faringele inflamat,nu vrea sa ia siropurile prescrise nu stim ce sa ne facem,a mai trecut cineva prin asta?? crybaby.gif :_...avem nevoie de sfaturi....sanatate la bebici.. jucaus.gif
simina_ana
QUOTE(bugsy @ Sep 5 2009, 12:56 AM) *
buna mamici si bebici,nu ma pricep prea tare sunt relativ noua,fetitza mea rianna are 9 luni si e prima data cand avem o problema are gatuletul rosu si faringele inflamat,nu vrea sa ia siropurile prescrise nu stim ce sa ne facem,a mai trecut cineva prin asta?? crybaby.gif :_...avem nevoie de sfaturi....sanatate la bebici.. jucaus.gif



Eu ma confrunt acum cu asa ceva la piticul meu, combinata cu o otita. Ca si simptome tuseste, ii curg mucii si se scarpina la ureche mereu. Febra nu a facut prea mare. Noua ni s-a prescris :
Panadol Baby de 2 ori pe zi cate 3 ml
Ospamox de 2 ori pe zi cate 5 ml
Rinofet picaturi nazale cate 1, 2 picaturi de 2 ori pe zi
Otis, picaturi auriculare cate 1 picatura / zi

Am inceput tratamentul de luni si azi se simtea deja mai bine. Dar in aceasta perioada nu a vrut sa manace decat laptic si asta destul de putin. M-am speriat ca trebuie sa o iau de la inceput cu diversificarea. A avut zile cand a papat 3 mese de lapte , in total 250 ml si l-am fortat eu sa mai bea 100 ml de ceai.

Noi nu am avut probleme cu tratam....il ia f usor...asta si pt ca siropurile prescrise sunt dulci. Dar ne chinuim cu el cand trebuie sa-i punem picaturile in nas.
Incearca sa-i dai in laptic siropurile sau in ceai.

Ii dorim insanatosire grabnica piticei tale.
adrianaO
QUOTE(bugsy @ Sep 5 2009, 12:56 AM) *
buna mamici si bebici,nu ma pricep prea tare sunt relativ noua,fetitza mea rianna are 9 luni si e prima data cand avem o problema are gatuletul rosu si faringele inflamat,nu vrea sa ia siropurile prescrise nu stim ce sa ne facem,a mai trecut cineva prin asta?? crybaby.gif :_...avem nevoie de sfaturi....sanatate la bebici.. jucaus.gif


noi am avut iacrs acum cateva luni. ne-a dat dr pediatru sinupret. colargol picaturi si inca ceva, un antihistaminic....claritine. picaturile de nas au fost un dezastru...abia i le-am dat iar sinupret (sirop pt gautz) ii dadeam in bibele de apa. puneam cate 10-15 ml de apa si 15 picaturi de sirop....sau in ceai....altfel nu ai cum sa-i dai. contine alcool si e foarte rau la gust! mai mult cu forta am reusit sad.gif
bugsy

eu nu vreau sa i dau ospamox,ma feresc ff tare de antibiotice,sa de d zeu sa nu apara complicatii,stiu ca e vb de o infectie virala si antibioticul face mai mult rau decat bn.
ii dau nurofen,eurespal,ketof si ambroxol picaturi,ea nu are decat durere in gat si nu ia siropul pt ca o doare ff tare,i l am dat mai mult cu forta pana aseara,astazi l a luat mai usor a si papat supica calda,ceai si laptic.....a s vrea sa stiu cam cat tine chestia asta ma termina psihic....e asa de rau cand ai piticul bolnav....


va multumesc pt raspuns,sanatate la puiuti...
simina_ana
QUOTE(bugsy @ Sep 5 2009, 05:26 PM) *
eu nu vreau sa i dau ospamox,ma feresc ff tare de antibiotice,sa de d zeu sa nu apara complicatii,stiu ca e vb de o infectie virala si antibioticul face mai mult rau decat bn.
ii dau nurofen,eurespal,ketof si ambroxol picaturi,ea nu are decat durere in gat si nu ia siropul pt ca o doare ff tare,i l am dat mai mult cu forta pana aseara,astazi l a luat mai usor a si papat supica calda,ceai si laptic.....a s vrea sa stiu cam cat tine chestia asta ma termina psihic....e asa de rau cand ai piticul bolnav....
va multumesc pt raspuns,sanatate la puiuti...



La noi a inceput duminica trecuta, luni am fost la medic si a inceput tratamentul, iar azi suntem gata. Se simte foarte bine. Nu a mai tusit, nu a mai stranunat si nici nu i-a mai curs nasucul. A dormit si mancat foarte bine. Ii mai dau doar azi si maine picaturi pentru urechiusa. Nici eu nu as fi vrut sa-i dau antibiotic, dar nu am avut ce face. Facuse otita si daca nu o tratezi bine se poate ajunge la complicatii. Oricum e un antibiotic destul de usor, se da si in sarcina.

Exista o vorba o raceala netratata dureaza o saptamana si una tratata 7 zile. Sa speram ca si in cazul bebeilor e adevarata aceasta zicala. La noi a fost.

Te cred ca esti speriata ca si eu am fost la fel... prima noapte l-am pazit ca mi se parea ca i se opreste respiratia. A doua noapte am facut cu randul cu tati. Dar fii tare si o sa vezi ca o sa treaca. E normal sa fie suparata din cauza durerii. Bine ca azi a acceptat mai usor picaturile. Inseamna ca e aproape vindecat gatutzul.

Insanatosire grabnica , iar tie nervi de otel, mamica draga
tzuc.gif


anku
QUOTE(bugsy @ Sep 5 2009, 04:26 PM) *
eu nu vreau sa i dau ospamox,ma feresc ff tare de antibiotice,sa de d zeu sa nu apara complicatii,stiu ca e vb de o infectie virala si antibioticul face mai mult rau decat bn.
ii dau nurofen,eurespal,ketof si ambroxol picaturi,ea nu are decat durere in gat si nu ia siropul pt ca o doare ff tare,i l am dat mai mult cu forta pana aseara,astazi l a luat mai usor a si papat supica calda,ceai si laptic.....a s vrea sa stiu cam cat tine chestia asta ma termina psihic....e asa de rau cand ai piticul bolnav....
va multumesc pt raspuns,sanatate la puiuti...

f bun pct de vedere...
nici noi nu luam medicamente cand racim...
folosim inhalatii...
se dau cu o masca si sunt fff bune ...si nu sunt antibiotic
intreabaa poate se rezolkva..nu stiu dc merge si ptr gatut...dar noua si cand am avut mucisori simpli tot asa ne-a dat si in 3 zile aa afost perfect totul...fara medicamente si fara sa-i strice pofta de manacre..
dar intreaba...nu garantez ca se poate si ptr gatic desi p prospect scrie de rosu in gat...
insanataosire grabnica va dorim tzuc.gif
bugsy
salutare mamici,trecem cu greu prin acest iacrs ieri m am hotarat sa nu mai fac alt bebe,e asa de rau cand e bolnavior...as da orice sa sufar eu in locul ei,ieri am crezut ca o iau razna,a fost maraita toata ziua,slava domnului azi e mult mai bn,doar tuseste si ii curge nasucul,asta ar fi a 4 zi de tratament,oare sa intre boala in regres ca nu mai rezist.......simina piticul tau cum mai e???...

o saptamana frumoasa tuturor.... trandafir.gif
bugsy
QUOTE(anku @ Sep 5 2009, 07:14 PM) *
f bun pct de vedere...
nici noi nu luam medicamente cand racim...
folosim inhalatii...
se dau cu o masca si sunt fff bune ...si nu sunt antibiotic
intreabaa poate se rezolkva..nu stiu dc merge si ptr gatut...dar noua si cand am avut mucisori simpli tot asa ne-a dat si in 3 zile aa afost perfect totul...fara medicamente si fara sa-i strice pofta de manacre..
dar intreaba...nu garantez ca se poate si ptr gatic desi p prospect scrie de rosu in gat...
insanataosire grabnica va dorim tzuc.gif


multumim de sfat,spune mi te rog de unde cumparam aceste..inhalatii...?? sau tre sa mergem la spital sa le facem
simina_ana
QUOTE(bugsy @ Sep 7 2009, 04:32 PM) *
salutare mamici,trecem cu greu prin acest iacrs ieri m am hotarat sa nu mai fac alt bebe,e asa de rau cand e bolnavior...as da orice sa sufar eu in locul ei,ieri am crezut ca o iau razna,a fost maraita toata ziua,slava domnului azi e mult mai bn,doar tuseste si ii curge nasucul,asta ar fi a 4 zi de tratament,oare sa intre boala in regres ca nu mai rezist.......simina piticul tau cum mai e???...

o saptamana frumoasa tuturor.... trandafir.gif



Iancu e tot mai bine. Sambata i-am terminat tratamentul si de 3 zile nu mai tuseste, nu mai stranuta si nu-i mai curge nasucul. Si nici de urechiuse nu se mai trage asa des....slava Domnului ...cred ca i-a trecut sau e aproape vindecat...miercuri mergem sa vedem cum suntem cu urechiusele.
Stai linistita ca ade acum va fi tot mai bine.....stiu ca esti speriata si e normal...dar fii tare pentru piticot.

O pupam dulce si asteptam sa ne spui ca nu mai este bolnaviaora
bugsy
QUOTE(simina_ana @ Sep 7 2009, 05:45 PM) *
Iancu e tot mai bine. Sambata i-am terminat tratamentul si de 3 zile nu mai tuseste, nu mai stranuta si nu-i mai curge nasucul. Si nici de urechiuse nu se mai trage asa des....slava Domnului ...cred ca i-a trecut sau e aproape vindecat...miercuri mergem sa vedem cum suntem cu urechiusele.
Stai linistita ca ade acum va fi tot mai bine.....stiu ca esti speriata si e normal...dar fii tare pentru piticot.

O pupam dulce si asteptam sa ne spui ca nu mai este bolnaviaora

ma bucur pt iancu,si rianna e ceva mai bine a dormit 12 ore azi noapte fara intreruperi,ieri a fost ff vesela nu a mai fost maraita,,din pacate tuseste,nu foarte des dar o face si nasucul.....rau,dar starea ei generala este ff buna...fata de acum 2 zile cand nu mai stiam ce sa i facem...
va pupam si vadorim o zi frumoasa ca a noastra,la noi e sarbatoare,pe rianna o cheama si maria....
simina_ana
QUOTE(bugsy @ Sep 8 2009, 11:55 AM) *
ma bucur pt iancu,si rianna e ceva mai bine a dormit 12 ore azi noapte fara intreruperi,ieri a fost ff vesela nu a mai fost maraita,,din pacate tuseste,nu foarte des dar o face si nasucul.....rau,dar starea ei generala este ff buna...fata de acum 2 zile cand nu mai stiam ce sa i facem...



Incet , incet isi revine....
O pupam dulce
bugsy
se pare ca ne mai confruntam cu o problema,,inainte sa fie bolnavioara,rianna dormea ziua 3 ore acum daca mai fura 30 min,oare care sa fie problema???voua cum va dorm bebeii,rianna are 9 luni si o saptamana....

pupici. trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(bugsy @ Sep 8 2009, 06:27 PM) *
se pare ca ne mai confruntam cu o problema,,inainte sa fie bolnavioara,rianna dormea ziua 3 ore acum daca mai fura 30 min,oare care sa fie problema???voua cum va dorm bebeii,rianna are 9 luni si o saptamana....

pupici. trandafir.gif



Poate daca are nasucul infundat....de asta nu vrea sa doarma. Nici Iancu nu dormea....si nici nu papa bine daca avea nasucul infundat.
Acum doarme bine.....2 ore dimineata si o ora, ora jumate dupa amiaza....Iancu are 9 luni si 2 zile
bugsy
inainte de asta rianna se culca fff tz seara,nici acum nu stiu cum sa procedez sa o culc mai devreme,e un chin,apoi se trezea dimineata pe la 9,se culca din nou pe la 1 si dormea vreo 2 ore si jumatate,acum se culca la 12 noaptea,se trezeste la 10 dim si de abia daca mai doarme 30 min dupa amiaza........oare cum sa fac sa o culc la 10 seara macar...stiu ca nu i bn pt ea sa adoarma asa de tz....va pupam....
simina_ana
QUOTE(bugsy @ Sep 11 2009, 10:28 PM) *
inainte de asta rianna se culca fff tz seara,nici acum nu stiu cum sa procedez sa o culc mai devreme,e un chin,apoi se trezea dimineata pe la 9,se culca din nou pe la 1 si dormea vreo 2 ore si jumatate,acum se culca la 12 noaptea,se trezeste la 10 dim si de abia daca mai doarme 30 min dupa amiaza........oare cum sa fac sa o culc la 10 seara macar...stiu ca nu i bn pt ea sa adoarma asa de tz....va pupam....



Iti spun cum fac eu.....la 9 ii faceam baita si apoi papa si nani...undeva la 10 dormea.....acum de cateva zile ii fac baita la 8.30....dar e nevoie de timp ca sa-si invete acest program....de timp si rabdare din partea ta.....

Cum se mai simte Rianna? I-a trecut raceala?
tzuc.gif
bugsy
buna,multumesc se simte ff bn,doar ca doar ce a trecut asta ca a muscat o o insecta si a facut alergie in cateva locuri,pe fata,la spate,pe gat si pe manuta,niste bubite ff mari pline cu lichid.....aproape ca i au trecut acum,i am dat niste picaturi si am tamponat o cu o mixtura speciala.....dar am tras din nou o sperietura......cu somnul si mai revenit acum se culca pe la 10 si jumatate,problema e ca a inceput sa se trezeasca noaptea sta vreo 20 min treaza si adoarme la loc,,,lucru pe care nu la facut niciodata,,,cred ca o mananca bubitele ca o vad ca se scarpina in palma,,,sper ca dupa ce dispar definitiv sa revenim la normal....va pupam.....
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.