Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Eurespal Sau Nurofen?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Lara
Ce e recomandat sa-i dam bebelusului? eurespal sau nurofen la rosu in gat?
Anca74
E recomandat sa-i dam ce spune medicul. Din cate stiu eu Eurespal (nu l-am folosit deocamdata) e pt. tuse. Nurofen cred ca se poate da, dar dat fiind ca bebe al tau e mic (ca doar ai postat la bebelusi) mai bine da-i un telefon medicului.
Lara
multumesc frumos Anca.
Anca74
Sper ca nu aveti probleme! Cat are bebele tau?
Lara
Sora mea are un pici superb, Codrin 6 luni si doua saptamani smile.gif. merg la ea zilnic, nu as putea sa stau o zi fara sa-l vad:)
anamik7
QUOTE(Lara @ Jan 26 2007, 11:59 AM) *
Ce e recomandat sa-i dam bebelusului? eurespal sau nurofen la rosu in gat?


Buna

Eurespal e pt tuse productiva,nurofenul pt. febra si dureri.
cerasela72
nurofenul o deranjeaza la burtica pe pitica mea.eu ii dau panadol pentru febra sau rosu in gat
kim
Aris s-a molipsit de la frate-su şi a început să tuşească un pic. Doctoriţa mi-a recomandat RHINATHIOL. Nu face febră, sper să nu facă! sad.gif
VALERIA OANA
Si eu tot panadol folosesam pentru Claudiu
Mary78
Noi folosim mai nou CALPOL.E mai bun decat NUROFEN,mai ales de cand au inceput sa ne sacaie dintisorii,ca ne trece si febra si durerea.
VALERIA OANA
Dar nu este doar pentru durerire dentare?
Anca74
QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 20 2007, 12:15 PM) *
Dar nu este doar pentru durerire dentare?

La Calpol te referi? Nu cred ca e doar pt. durerile dentare. Se da si pentru febra postvaccinare de la vaccinul de 2 luni - din cate stiu eu.
danna68
La rosu in gat ne-a dat antibiotic si Nurofen de la medic...
lizoneta
eurespal si rhinatiol sunt pt. tuse pt.dureri noi folosim nurofen sau panadol doh.gif
kim
De la Rhinatiol Aris a făcut diaree, iar Eurespal n-a vrut să ia sub nici o formă că are gust rău sad.gif
marya28
eurespal ne-a dat doctora si noua pt. bronsiolita adica e bun de tuse smile.gif smile.gif smile.gif
shama
QUOTE(marya28 @ Feb 25 2007, 10:36 AM) *
eurespal ne-a dat doctora si noua pt. bronsiolita adica e bun de tuse smile.gif smile.gif smile.gif

Da, si noua tot eurespal ne-a dat sirop. Mai inti Ambroxol picaturi si pe urma Eurespal.
Mona75
Calpolul este foarte bun pt.febra.Chiar mai bun decat Nurofen.Da rezultate mult mai bune.Calgelul este pt.dinti.
cerasela72
Noi pt.febra am folosit nurofen si am facut diaree.Acum folosim Panadol si Ambroxol pt.tuse.Voi le-ati dat copiilor Peritol ? Ni l-a recomandat dr.s-o mai calmeze ca-i tare nervoasa pt.ca are nasucul infundat si nu se odihneste bine.
lizoneta
si noi am luat Peritol pt. o alergie,da este si pt. calmare dar da o foarte mare somnolenta si pofta de mancare.Oricum nu trebuie dat multe zile.Somnolenta este persistenta vreo 2-3 zile
Mona75
La cel mare,Peritolul n-a avut nici un efect.
AdeDia
De cind au fost copiii bb tot Nurofen(ibuprofen) le dau la raceala chiar si acum.La noi isi face mai bine efect decit Panadol sau Calpol(paracetamol).Si la febra cel mai bine isi facea efect supozitoarele de algocalmin.Totdeauna am avut in casa mai multe feluri in caz de febra mare puteam tot la 3-4 ore sa le dau altceva.Numai sa nu contina aceeasi substanta activa.Panadol Calpol Eferalgan toate sunt pe baza de paracetamol si ibuprofenul are mai multe denumiri-Nurofen Marcofen etc.Si mai sunt supozitoare si Propifenazona, Algocalmin.Oricum nu este la toti copiii la fel.Noi cind mergem la medic totdeauna ne inteaba cu ce le merge mai bine.Si ce spun eu aia ne scrie .Ma refer la Nurofen sau Panadol/Calpol nu la antibiotice.Cu toate ca si acolo stiu deja cu ce le merge mai bine in functie de gravitate. smile.gif SANATATE multa la bb.gif jucaus.gif baby1.gif biberon.gif si tzuc.gif hug.gif
gabygaby
buna,fetelor, sunt de acord cu Anca, Eurespal este pt. tuse, iar Nurofen este antitermic si un bun antiinflamator. E bun cand le dau dintisorii, cand au febra etc. Dar cel mai bine, tot medicul stie. Pupici si sa nu aveti parte de ele.
floare2.gif trandafir.gif
gabygaby
QUOTE(Lara @ Jan 26 2007, 02:59 AM) *
Ce e recomandat sa-i dam bebelusului? eurespal sau nurofen la rosu in gat?

Lara, daca bebe are pana in 3 luni si face febra, ii dai Efferalgan, daca are peste 3 luni, ii dai Nurofen, in alternanta cu supoz. cu Paracetamol, o data sirop, o data supozitor (la 6 ore). Daca febra nu scade sub 38 de grade Celsius, il dezbraci si il impachetezi intr-un scutec ud cu ap la temp. camerei. Eu la baiatul cel mare puneam si putin otet in apa. Asta, ca sa fii tu in tema, dar da un telef medicului totusi.
te pup!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.