Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cum Spalati Hainutele Bebelusilor?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2
myshelle_f
Buna mamicilor!! Eu am intrat intr-un impas. Pana mai acum 2 zile am spalat hainutele fetei cu detergent Teo BEBE. Acum mi s-a terminat si ieri cand am fost la cumparaturi nu am gasit. Am in casa Ariel cu Lenor si nu stiu daca sa-l folosesc sau sa ma duc sa mai caut prin magazine det pentru bebici. Vreau sa spun ca TEO BEBE spala hainutele foarte bine si nici nu facea prea multa spuma ca sa necsite nu stiu cate clatiri.

Astept si sugestiile voastre.
chiriloiu
buna
eu de la inceput am spalat rufele lui Theo cu Persil;stiam ca e recomandat sa nu schimbi detergentul sau samponul pe care le folosesti pana la un an;eu nu sunt f multumita de persil ptr ca nu scoate petele de fructe de pe bluzite sau babetici dar nu l-am schimbat din acest motiv
Lorikay
Si eu am spalat rufele Ericai cu detergentul pe care il foloseam si pentru noi (tide sau Persil). Am folosit la inceput un balsam pentru bebei sar apoi am trecut la Cocolino.
anku
pana acum am cautat si eu in stg si in dreapta ca eram disperata ca hainele bebelusului nu erau destul de moi.....din contra erau tari,aspre!desi foloseam balsaM!acum am luat dash lichid!nu-mi vine sa cred ca persil nu scoate pete ca aici tocmai ptr asta este indicat dar poate ca este contra facut numai asa se explica!persil este unul din cele mai scumpe...dash este mai acceptabil la pret si spunea mama ca spala extraordinar!
ca balsam acum folosesc vernel acre este si testat impotriva alergiilor dar numai cel alb restul sunt obisnuite!lenor si cocolino mi se par scumpe ,am folosit si am fost multumita dar nu pot spune vai doamne si nu sunt testate pt alergii....
nu cred ca folosirea produseloor de spalat exact create maram pt copii este o solutie buna....probabil este o solutie buna pt producatori ca sa scoata o caruta de bani din buzunarul mamicilor!
aici am mai intrebat mamici de la care am primit haine pt darius ce folosesc ca hainele sa fi e asa pufoase?stiti ce mi-au raspuns?persil si otetsi nu una mi-a spus... unsure.gif
ramoandy
eu spal rufele printesei mele separat de ale noastre in masina automata dar cu aceelasi detergent ca al nostru (persilul mi se pare bun) si balsam cocolino.
roxanafabyo
eu spal hainutele bebelusului singure fara alte haine in masina de spalat si folosesc ariel si cocolino,dar am inteles ca nu e bine sa le bagi balsam la bebelusii asa mici,bebele meu are 4 luni
anku
aaaaaa....si temp apei 60 dar cum masina mea face 70 cand i dau 60 ....ptr dezinfectare! unsure.gif
steliana22
eu spal hainutele fetitei mele cu acelasi detergent pe care il folosesc si eu ariel pt hainute albe si dero cu levantica pt hainute colorate si nu am avut probleme si balsam folosesc lenor sau cocolino ce imi vine mai repede la mana
ioana simona
Salut,
vreo 4 luni am spalat separat hainutzele lui Andi, cu Dermalin. Dar nu -mi placea ca nu erau moi si nu miroseau frumos. Asa ca am inceput sa spal hainele la comun, cu detergentul folosit pentru noi(Ariel) si cu balsam. Si nu am avut probleme.
danieelaa
mie mi sa spus de catre pediatra sa nu le spal cu ariel si mi-a recomandat Perwoll pentru lana si tesaturi delicate sunt multumita dar eu sincer as trece pe persil detergenul nostru pentru ca pana acum le spalam la mana dar vreau sa le bag la masina....citisem ca o mamica scria ca nu e bine sa schimbi det pana la un an,oare chiar are ceva daca il schimb?
alexandra-ioana
buna ziua.eu spal cu bonux anticalcar,spal separat hainele feti de ale noastre si folosec balsan antibacterian se la sano(alb) pt bebelusii.am program la masina babycare(60 grade)dar cele colorate le spal la 40 grade cu caltire suplimentara.pupicii.
dariamidan
mie mi-au tot spus persoanele din jurul meu ca nu cumva hainutele lui bbe sa i le spal la comun cu ale noastre, sa nu pun balsam sub nicio forma( ptr.noi folosesc Lenor sau Silan ) si pana la un an sa folosesc detergent special ptr.bebei.Si cum am de spalat o groaza de chestii pana il nasc am cumparat si eu un kg de detergent de bebe de la Sano.L-ati incercat?Stiti cum spala?Voi spala initial de mana... rolleyes.gif
dariamidan
QUOTE(alexandra-ioana @ Mar 11 2009, 08:11 PM) *
buna ziua.eu spal cu bonux anticalcar,spal separat hainele feti de ale noastre si folosec balsan antibacterian se la sano(alb) pt bebelusii.am program la masina babycare(60 grade)dar cele colorate le spal la 40 grade cu caltire suplimentara.pupicii.


Am vazut si eu, esti multumita de el?Miroase frumoas, inmoaie tesatura hainelor?L-ai folosit de cand era bebe foarte mic?
babonea_daniela
eu spal imbracamintea copiilor cu Ariel
anku
QUOTE(danieelaa @ Mar 11 2009, 08:11 PM) *
mie mi sa spus de catre pediatra sa nu le spal cu ariel si mi-a recomandat Perwoll pentru lana si tesaturi delicate sunt multumita dar eu sincer as trece pe persil detergenul nostru pentru ca pana acum le spalam la mana dar vreau sa le bag la masina....citisem ca o mamica scria ca nu e bine sa schimbi det pana la un an,oare chiar are ceva daca il schimb?

eu l-am schimbat deja de 3 ori si nu are nimic...sincera sa fiu e prima data cand aud de asa ceva!toata lumea aici spala la comun...
mai intai un detergent ieftin special unul pt rufe albe si altul pt colorate din care inca mai am....apoi am luat persil dar s-a terminat si acum dash lichid ca e ffff bun si pretul e ok!deci nu are niumic.... tzuc.gif
babonea_daniela
eu spal imbracamintea copiilor cu Ariel
babonea_daniela
si sa stiti ca sunt f.multumita jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif
babonea_daniela
:sin schimb sticlutele imi fac p robleme
palvase: spalvase.gif
babonea_daniela
pt cA ATUNCI CIND LE SPAL VREA SI EA SA SPELE
josephine
Buna fetelor! Eu spal hainutele Ruxandrei separat la masina de spalat. Asa am facut de cand era mica (am facut cezariana si nu avea cine sa ma ajute). Eu spal cu DASH (imi aduce cineva din Germania) si sunt foarte multumita. Nu a facut niciodata iritatie pe piele sau ceva. O fi bine... o fi rau...
P.S: Nu pun balsam pt ca detergentul e foarte parfumat!
dyanp
Ha, sa vedeti obsedata: spal rufele copiilor separat, adica pentur fiecare copil separat, iar noi, binenteles separat de ei. Le spal cu detergent simplu, fara miros sau balsam, la temperatura maxima a masinii, programul cel mai lung, iar la uscator nu le pun servetele parfumate. iecare are cosul lui de rufe si dulapul lui. anima1.gif
ana80
noemi are cosul ei de rufe separat de al nostru,hainele i le spal cu dash+napisan+cocolino sau lenor,temp apei este de 40-60 grade
i-am spalat inca e la nastere toate hainele primite sau cumparate si folosim doar haine din bumbac,nimic sintetic
dyanp
QUOTE(ana80 @ Mar 11 2009, 02:55 PM) *
noemi are cosul ei de rufe separat de al nostru,hainele i le spal cu dash+napisan+cocolino sau lenor,temp apei este de 40-60 grade
i-am spalat inca e la nastere toate hainele primite sau cumparate si folosim doar haine din bumbac,nimic sintetic



Da, numai bumbac, si nu dau o haina cumparata la purtat fara sa o spal inainte.
Mikadaria
Si eu spalam inainte cu Teo dar si eu am obs ca a disparut si acum folosesc Sano maxima sensitive(cred ca asa se numeste) si ii dau de 2 ori clatire fara balsam si sunt multumita de el.Cred ca nu conteaza detergentul , important e sa le clatesti de 2 ori ca sa nu ramana urme de detergent sau balsam.

Daca va place pozica noastra puteti sa ne votati la :http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/participant-editia2.asp?id=1152

myshelle_f
QUOTE(Mikadaria @ Mar 12 2009, 09:32 AM) *
Si eu spalam inainte cu Teo dar si eu am obs ca a disparut si acum folosesc Sano maxima sensitive(cred ca asa se numeste) si ii dau de 2 ori clatire fara balsam si sunt multumita de el.Cred ca nu conteaza detergentul , important e sa le clatesti de 2 ori ca sa nu ramana urme de detergent sau balsam.


Pana la urma am gasit ieri TEO BEBE in Kauffland si asta e combinat cu aloe vera si sapun soft - e pt bebe si persoane sensibile. bananab.gif Deci acum spalam cu TEO. Si o punga de 2 kg ma tine vreo 4 luni ca pt noi avem alt detergent. Nici eu nu pun balsam. Avem numai hainute de bumbac ce pot fi spalate si la 60grade fara sa se sifoneze. Temperatura asta o folosesc rar - 1 data pe luna ca sa nu nenorocesc totusi hainutele - temp recomandata pe eticheta e de 40grade:D. Nu pun balsam - nu suport sa pun parfum pe hainele copilului, mai ales ca nici in maternitate nu ne-a recomandat asa ceva.
andaro
Noi de la inceput am folosit Persil senzitive lichid, un bidonas ne tine 2 luni iar balsam folosim Cocolino albastru. Probleme am avut cu petele de suc de morcovi si citrice... nervi.gif
poe_cristi2006
QUOTE(myshelle_f @ Mar 11 2009, 12:57 PM) *
Buna mamicilor!! Eu am intrat intr-un impas. Pana mai acum 2 zile am spalat hainutele fetei cu detergent Teo BEBE. Acum mi s-a terminat si ieri cand am fost la cumparaturi nu am gasit. Am in casa Ariel cu Lenor si nu stiu daca sa-l folosesc sau sa ma duc sa mai caut prin magazine det pentru bebici. Vreau sa spun ca TEO BEBE spala hainutele foarte bine si nici nu facea prea multa spuma ca sa necsite nu stiu cate clatiri.

Astept si sugestiile voastre.

eu cu ariel si balsam de rufe...dupa aia calcate obligatoriu!!!
simonaradulescu
maria are pielea sensibila asa ca am folosit un detergent ptr bebelusi si un program cu clatire suplimentara
brunetica
si eu folosesc de acum incolo numai teo bebe,pt ca la inceput am incercat sa schimb detergentul cu al nostru obisnuit,bonux de lamaie ca si miroase bine,dar am observat ca s-o cam iritat la piele,i-o aparut niste bubite mici.prima data m-am gandit ca poate o facut ceva alergie desi nu introdusesem nimic nou in alimentatie,si mi s-a spus ca poate daca i schimbat detergentul,si atunci mi-am amintit ca asta facusem.aveti grija totusi cu ce detergent le spalati,si e indicat sa le spalati separat pt ca hainele noastre sunt mai murdare ca ale bebeilor si cu mai multi microbi din mediul exterior
andral
QUOTE(steliana22 @ Mar 11 2009, 06:50 PM) *
eu spal hainutele fetitei mele cu acelasi detergent pe care il folosesc si eu ariel pt hainute albe si dero cu levantica pt hainute colorate si nu am avut probleme si balsam folosesc lenor sau cocolino ce imi vine mai repede la mana

idem si eu...ariel pt masina dero la mana
andral
QUOTE(dyanp @ Mar 12 2009, 01:48 AM) *
Ha, sa vedeti obsedata: spal rufele copiilor separat, adica pentur fiecare copil separat, iar noi, binenteles separat de ei. Le spal cu detergent simplu, fara miros sau balsam, la temperatura maxima a masinii, programul cel mai lung, iar la uscator nu le pun servetele parfumate. iecare are cosul lui de rufe si dulapul lui. anima1.gif

eu as zice ordonata..nu.i rau
mihalusa
Eu folosesc Ariel si balsam ....le spal separat de hainele noastre.....nu am avut nicodata probleme cu pielea copilului.....si nici nu vreau sa folosesc ceva special atat timp cat nu avem nici o problema.
Eu la masina folosesc 40- 60 grade.....pentru ca hainutele se spala foarte bine la acesta temperatura. In afara de asta eu vreau ca, copilul meu sa se adapteze mediului incojurator....stiu un caz in care mamica spala hainutzele, le fierbea, le calca......la o anumita varsta copilul a inceput sa se imbolnaveasca foarte des....alergii de piele, raceli mai tot timpul, probleme digestive......s-a descoperit ca bietul copilas fusese crescut ca intr-un bol de sticla si in momantul contactului cu factori externi (germeni, virusi...) corpul lui nu putea reactiona, nu reusea sa-si formeze imunitate.
dyanp
QUOTE(andral @ Mar 13 2009, 07:19 AM) *
eu as zice ordonata..nu.i rau

Multumesc, esti draguta. Cat priveste Mihalusa, da, ai dreptate, si eu stiu pe cineva care si jucariile la fel ca si hainele, fierte, spalate,. sterse cu spirt, iar fetitacu probleme si sensibila rau. Chiar asa nu sunt, dar la spalatul hainelor am un maaaare pitic. De calcat sincer, nu le-am calcat niciodata, nu mi s-a parut necesar.
brunetik
QUOTE(dyanp @ Mar 14 2009, 04:22 AM) *
Multumesc, esti draguta. Cat priveste Mihalusa, da, ai dreptate, si eu stiu pe cineva care si jucariile la fel ca si hainele, fierte, spalate,. sterse cu spirt, iar fetitacu probleme si sensibila rau. Chiar asa nu sunt, dar la spalatul hainelor am un maaaare pitic. De calcat sincer, nu le-am calcat niciodata, nu mi s-a parut necesar.

buna fetelor.....si eu la pitik mea i-am spalat rufele cu mai multe feluri de detergent si nu am avut nici o problema.......
andrea.hevesi
folosesc acelas detergent dar spal hainutele lui separat
Rose68
Noi folosim Sano maxima sensitive si hainutele le spalam separat. Nu folosim balsam


oltea
servus. eu am spalat mereu hainutele la masina, separat de ale noastre. am folosit detergenti diferiti: dermalin, teo, persavon ... acum spal cu persil sensitive. nu am avut nici o problema. balsam am folosit rareori pentru ca detergentul este destul de parfumat. cand am folosit balsam, am folosit de la chicco, dar miroase prea tare si pentru mine, asa ca am renuntat. nu cred ca are importanta daca schimbi detergentul atata timp cat bebelusul nu are vreo reactie - dermatita. si nici nu spal la 60 grade pentru ca sunt rufite de toate culorile si uneori si cu fibre in amestec. banuiesc ca folositi costumase din acelea dragute si catifelate si nu va faceti iluzii ca sunt 100% bumbac, ca doar au si indicatii pe eticheta.
robi_mama
eu ii spal hainutele baietelului meu cu ariel sau cu persil, separat fata de hainele noastre si cu program dublu de clatire, nu am folosit balsam decat odata si am observat ca i-au iesit niste bubite pe piele, asa ca nu mai folosesc.pana la 5 luni i-am calcat si eu toate hainutele dar de atunci nu am mai reusit... nu stiu daca e bine sau nu... dar cum spuneau si alte mamici nu trebuie sa ii crestem intr-un bol de sticla.
anamariadimulescu
Buna ! Eu spal hainutele Amaliei cu persil , iar la inceput le spalam cu ariel iar ca balsam folosesc lenor verde ,si pot sa spun ca nu am avut deloc probleme cu pielea ei . Iar in masina de spalat am bagat hainutele numai impreuna cu ale mele , cu ale lui tati niciodata pt ca el lucreaza in santier si au mult praf . Temperatura apei pt cele colorate este de 40 grade iar pt cele albe la 60 grade dar pot sa spun ca nu imi ies petele de portocale sau de spanac decat daca activez o functie a masinii de spalat "bio" .
Lili_Amalia
QUOTE(anku @ Mar 11 2009, 05:13 PM) *
pana acum am cautat si eu in stg si in dreapta ca eram disperata ca hainele bebelusului nu erau destul de moi.....din contra erau tari,aspre!desi foloseam balsaM!acum am luat dash lichid!nu-mi vine sa cred ca persil nu scoate pete ca aici tocmai ptr asta este indicat dar poate ca este contra facut numai asa se explica!persil este unul din cele mai scumpe...dash este mai acceptabil la pret si spunea mama ca spala extraordinar!
ca balsam acum folosesc vernel acre este si testat impotriva alergiilor dar numai cel alb restul sunt obisnuite!lenor si cocolino mi se par scumpe ,am folosit si am fost multumita dar nu pot spune vai doamne si nu sunt testate pt alergii....
nu cred ca folosirea produseloor de spalat exact create maram pt copii este o solutie buna....probabil este o solutie buna pt producatori ca sa scoata o caruta de bani din buzunarul mamicilor!
aici am mai intrebat mamici de la care am primit haine pt darius ce folosesc ca hainele sa fi e asa pufoase?stiti ce mi-au raspuns?persil si otetsi nu una mi-a spus... unsure.gif

Ai dreptate, in ceea ce priveste calitatea si destinatia detergentilor pt bebei.Nu putem fi siguri ca in punga este exact continutul despre care se vorbeste pe ambalaj.Otetul e folosit pt ce? Pt scos petele? Ce fel de pete?Eu spal rufele la 60 de grade cu Ariel, dar petele de fructe sau si alte pete, nu ies la spalare. Detergentul pe care il folosesti acum, se gaseste si in Romania?Cam multe intrebari, nu?Dar te rog sa ma lamuresti.
otelita2002
fetelor matei are o piele foarte sensibila si dupa ce am incercat mai multi detergenti am damas la Dalin lichid. spalam si noi hainutzele separat de ale noastre
oltea
petele de pe hainute ies cu vanish si multa rabdare. pui vanish pe pata proaspata, lasi o jumatate de ora, clatesti bine-bine, apoi speli impreuna cu celelalte rufite. la noi a functionat cu cele mai multe pete. unele nu au iesit de tot la prima spalare, dar la a doua a fost rezultatul mai bun.
laura
QUOTE(otelita2002 @ Mar 16 2009, 03:34 PM) *
fetelor matei are o piele foarte sensibila si dupa ce am incercat mai multi detergenti am damas la Dalin lichid. spalam si noi hainutzele separat de ale noastre

Dalin lichid folofim si noi si imi place la nebunie cum miroase Bibi al meu. Intr-adevar petele de fructe nu ies de pe bluzite, am zis ca o sa incerc sa le pun la inmuiat cu vanish, poi sa le spal cu Dalin. Eu le spal la 60 de grade.
angelykaa
eu spal hainutele laviniei cu tide si ariel si sunt foarte multumita
cristina_sarov
Eu am folosit in prima luna detergent special pt copii se gaseste numai la farmaciile Sensi Blue si i se spune baby Dermalin dupa care am spalat cu acelasi care il foloseam si eu dar mi- facut enterocolitala la o luna jumate (nu se stie din ce cauza a facut nu neaparat de la dero)dar am revenit la dero special pt copii i-au o cutie si are 2,5kg imi ajunge 2luni numai ca nu scoate petele eu bag babeticele si lucrusoarele care se pateaza prea rau cu clor dupa care le clatesc cu balsam care am inceput sa il folosesc de cand are ea 6luni si jumate si clorul la fel .
simina_ana
eu ii spal hainutele separat de ale noastre...folosesc detergent Ariel si nu pun balsam. le calc de fiecare data.
Oanaaa
Hainutele Arianei le spalam cu BabyDermalin, iar balsam e ceva special pt bebici din Israel nush cum se numeste blush.gif
alinutza1224
fata mea are 1 an si ap 3 luni. eu ii spal hainutzele cu teo bebe si sunt f multumita de el. nu le pun balsam si le spal la 50 grade, separat de hainele noastra si le calc mereu. soacra-mea ma tot bate la cap sa incep sa i le spal cu detergentul nostru (ariel) dar park mi se pare prea tare pt bebei... voi le-ati skimbat detergentul? cum au reactionat? au avut probleme? multumesc
AncaR
Noi spalam cu Persil toate hainele. Arielul miroase prea tare si mi se pare ca inaspreste si afecteaza culorile. Balsamul l-am mai schimbat si nu am avut probleme.
natsandrea
Eu spal hainutele fetitei mele cu dero lichid, asa mi-a indicat dr.
Sau mi-a spus sa folosesc sapun de casa, ca sa nu provoace alergii -dar miroase ciudat. Balsam eu nu folosesc, contine detergentul lichid si balsam, si apoi nici nu e bine sa limpezim in balsam hainutele.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.