Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Despre Vaccinare. Reactii Locale La Vreun Vaccin?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
gabygaby
Buna, am un bebe de 6luni , acum 2 zile ne-am vaccinat si ieri ne-a aparut roseata la locul vaccinarii de vreo 2 cm in diametru si induratie, ii dau Nurofen in alternanta cu supoz cu paracetamol, nu a facut delc febra dar vreau sa fie protejat si bineinteles comprese reci. Copilul nu da semne ca l-ar durea, este vioi, stare gnerala este normala.Am sunat medicul si mi-a spus si el sa fac tot ce am scris mai sus. Mi-e teama sa nu faca flegmon...Vi s-a intamplat?
Spuneti-mi parerea voastra. pupici! oFloare1.gif crybaby.gif
andral
s.a intamplat baietelului meu la avccinul de 2 luni si i.am pus o felie de cartof si a fost bine,chiar asistenta mi.a spus sa.i pun daca cumva se intareste,doar ca iam pus a doua zi,i.am dat si eu nurofen chiar daca nu a facut temperatura
johnnymada
daca face cumva flegmon sau alte cmplicatii SA NU CUMVA SA INCIZEZI COPILUL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
andral
pentru cine stie mai bine...daca bebe n.a fost vaccinat la timp de ex a facut vaccinul de 4 luni la 6 luni,poate sa fie vaccinat dupa o luna?sau ar trebui respectat intervalul de 2 luni?
ollyy
daca nu ii sa facut vaccinu din cauza ca a ramas restant,a fost bolnav de ex sau din alte motive se poate face cand copilul e ok dar atentie sa nu suprapuneti niciodata 2 vaccinurii in afara celor care se fac combinat
pentru cei la care copii fac noduli sau roseata la locul vaccinului se poate pune compresa cu apa,felie de cartof sau felie de lamaie dar nu direct pe piele ,o invelitii in pansament sau in ceva pentru ca direct pe piele produce arsura
si inainte de oricare vaccin preventiv supozitor pentru febra
o zi minunata va doresc
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.