Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Laptic Natural La Ce Varsta?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
mnl_mari
sal!stie cineva cand pot sa-i dau copilului lapte de la vaca(natural),la ce varsta?poate asa scapam de constipatie.....
pavoneitza
QUOTE(mnl_mari @ Jan 19 2009, 04:47 PM) *
sal!stie cineva cand pot sa-i dau copilului lapte de la vaca(natural),la ce varsta?poate asa scapam de constipatie.....

se spune ca nu e indicat pana la 1 an...dar cateodata ma gandesc...copii de la tara cu ce sunt crescuti?cu lapte praf?si tot sunt mai sanatosi ca noi cei de la oras....
mnl_mari
QUOTE(pavoneitza @ Jan 19 2009, 05:07 PM) *
se spune ca nu e indicat pana la 1 an...dar cateodata ma gandesc...copii de la tara cu ce sunt crescuti?cu lapte praf?si tot sunt mai sanatosi ca noi cei de la oras....

si eu ma gandesc la acelasi lucru...
Oanaaa
mie mama de la 3 luni de cand nu a mai avut piept mi-a dat lapte de vaca shi nu am avut treaba... unsure.gif
USA
Teoretic de dupa anisor....fiecare e liber sa faca/decida cum vrea.....cum crede ca-i mai bine...dar, pe vremea noastra sau a mamelor...erau alte vremuri..si microbi nedescoperit...asta e...acum se da dupa anisor lapte de vaca si numai fiert...dupa ce se fac vaccinurile....
eu nu am dat......si nici nu-i dau lapte de vaca....dupa anisor am bagat laptele din comert pasteurizat....si am mai mers pe lapte praf pana la doi anisor ca surplus de vitamine!...
partners.gif

aaa...am uitat sa specific...din urma faptului ca pruncul a primti lapte de vaca prea devreme sau ne fiert cum trebuie...pot aparea diferite alergii mai tarziu in varsta...sau reactii la lactoza...ex si eu si fratele meu..avem o problema cu incarcarea limbii dupa consum de lapte.....fratele meu e mai rau...dupa ce a baut lapte intr-o seara ...peste noapte aproape ca a lesinat de sufocare....limba se incarcase asa de tare pana pe gat....ne-am speriat..eu vorbesc de noi fiind marii.....deja...mici nu am avut nimic nici unul....so...acum dupa orice consum de lactate(nu numai lapte) amandoi trebuie sa ne curatam limba si spalat pe dinti....la sf mesei...
mnl_mari
QUOTE(USA @ Jan 19 2009, 09:57 PM) *
Teoretic de dupa anisor....fiecare e liber sa faca/decida cum vrea.....cum crede ca-i mai bine...dar, pe vremea noastra sau a mamelor...erau alte vremuri..si microbi nedescoperit...asta e...acum se da dupa anisor lapte de vaca si numai fiert...dupa ce se fac vaccinurile....
eu nu am dat......si nici nu-i dau lapte de vaca....dupa anisor am bagat laptele din comert pasteurizat....si am mai mers pe lapte praf pana la doi anisor ca surplus de vitamine!...
partners.gif

aaa...am uitat sa specific...din urma faptului ca pruncul a primti lapte de vaca prea devreme sau ne fiert cum trebuie...pot aparea diferite alergii mai tarziu in varsta...sau reactii la lactoza...ex si eu si fratele meu..avem o problema cu incarcarea limbii dupa consum de lapte.....fratele meu e mai rau...dupa ce a baut lapte intr-o seara ...peste noapte aproape ca a lesinat de sufocare....limba se incarcase asa de tare pana pe gat....ne-am speriat..eu vorbesc de noi fiind marii.....deja...mici nu am avut nimic nici unul....so...acum dupa orice consum de lactate(nu numai lapte) amandoi trebuie sa ne curatam limba si spalat pe dinti....la sf mesei...

multumesc mult,asta chiar nu am stiut! floare2.gif
adrianaO
QUOTE(USA @ Jan 19 2009, 07:57 PM) *
Teoretic de dupa anisor....fiecare e liber sa faca/decida cum vrea.....cum crede ca-i mai bine...dar, pe vremea noastra sau a mamelor...erau alte vremuri..si microbi nedescoperit...asta e...acum se da dupa anisor lapte de vaca si numai fiert...dupa ce se fac vaccinurile....
eu nu am dat......si nici nu-i dau lapte de vaca....dupa anisor am bagat laptele din comert pasteurizat....si am mai mers pe lapte praf pana la doi anisor ca surplus de vitamine!...
partners.gif

aaa...am uitat sa specific...din urma faptului ca pruncul a primti lapte de vaca prea devreme sau ne fiert cum trebuie...pot aparea diferite alergii mai tarziu in varsta...sau reactii la lactoza...ex si eu si fratele meu..avem o problema cu incarcarea limbii dupa consum de lapte.....fratele meu e mai rau...dupa ce a baut lapte intr-o seara ...peste noapte aproape ca a lesinat de sufocare....limba se incarcase asa de tare pana pe gat....ne-am speriat..eu vorbesc de noi fiind marii.....deja...mici nu am avut nimic nici unul....so...acum dupa orice consum de lactate(nu numai lapte) amandoi trebuie sa ne curatam limba si spalat pe dinti....la sf mesei...

doamne! asta chiar ma sperie sad.gif sper sa fiti sanatosi in continuare tu si fratele tau si imi parerau ca aveti acum probleme...eu ma gandesc ca cei de la tzara au altfel de probleme ca beau lapte de vaca...se vede mai apoi dar numai ca unii se afunda in tzuica, vin etc...si cred ca efectul negativ nu mai este vizibil. plus ca munca se incepe de timpuriu....poate ca au si ei simptome si dau vina pe altceva decat pe lapte...si sunt nedescoperiti pentru ca nu trec pe la doctor....
mihaela1985
Laptele de vaca este indicat dupa varsta de 1 an pentru ca este prae gras. Iar de la laptele gras, se constipa bebe.

QUOTE(mnl_mari @ Jan 19 2009, 04:47 PM) *
sal!stie cineva cand pot sa-i dau copilului lapte de la vaca(natural),la ce varsta?poate asa scapam de constipatie.....

ollyy
buna sunt de la tara saa ca daca te ajuta pacientele mele(as.med.) le dau la copii de la 6 lunii lapte de vaca dar trebuie fert foarte bine si imultit cu ceai de musetel sau zeama de orez pentru a nu face diaree 2parti lapte si o parte ceai sau zeama,poti incerca daca in primele zile nu ai probleme nu o sa ai nici in continuare dar sa ai cumparata smecta pentru diaree in caz de ceva ii dai si nu mai ai problemee,smecta daca nu ai folosit pana acum se ia din farmacie si e ok
o zi buna tuturor
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.