Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Infectie B.c.g. -ajutor!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
diana26


BUNA, FETELOR

FETITA MEA DE 10 LUNI A SUFERIT DEJA O ASA ZISA INTERVENTIE IN CAZUL VACCINULUI BCG, CARE LA 8 LUNI S-A INFECTAT, TRANSFORMANDU0SE INTR-UN FURUNCUL SUPURAT.
AM MERS CU E ALA MEDIC O LUNA SI JUMA TATE, A CURATAT-O MEREU, PANA CAND RANA S-A INCHIS. ACUM I-A MAI APARUT UNUL, LA ACEEASI MANUTA, DAR LANGA CEL VECHI. NU ARE INCA VARF, DAR ESTE TARE LA ATINGERE.NU MAI STIU CE SA FAC.
EU SUNT DIN FOCSANI. DATI-MI O SOLUTIE. PE DEASUPRA, ACUM FACE SI ALERGIE SI ARE CEARCANE MOV. VA MULTUMESC ANTICIPAT, DIANA
Claudia Elena
QUOTE(diana26 @ Dec 1 2008, 11:31 PM) *
BUNA, FETELOR

FETITA MEA DE 10 LUNI A SUFERIT DEJA O ASA ZISA INTERVENTIE IN CAZUL VACCINULUI BCG, CARE LA 8 LUNI S-A INFECTAT, TRANSFORMANDU0SE INTR-UN FURUNCUL SUPURAT.
AM MERS CU E ALA MEDIC O LUNA SI JUMA TATE, A CURATAT-O MEREU, PANA CAND RANA S-A INCHIS. ACUM I-A MAI APARUT UNUL, LA ACEEASI MANUTA, DAR LANGA CEL VECHI. NU ARE INCA VARF, DAR ESTE TARE LA ATINGERE.NU MAI STIU CE SA FAC.
EU SUNT DIN FOCSANI. DATI-MI O SOLUTIE. PE DEASUPRA, ACUM FACE SI ALERGIE SI ARE CEARCANE MOV. VA MULTUMESC ANTICIPAT, DIANA

Draga mea, cel mai intelept lucru pe care-l poti face este sa mergi la medic...sanatate
ruxy
QUOTE(diana26 @ Dec 1 2008, 11:31 PM) *
BUNA, FETELOR

FETITA MEA DE 10 LUNI A SUFERIT DEJA O ASA ZISA INTERVENTIE IN CAZUL VACCINULUI BCG, CARE LA 8 LUNI S-A INFECTAT, TRANSFORMANDU0SE INTR-UN FURUNCUL SUPURAT.
AM MERS CU E ALA MEDIC O LUNA SI JUMA TATE, A CURATAT-O MEREU, PANA CAND RANA S-A INCHIS. ACUM I-A MAI APARUT UNUL, LA ACEEASI MANUTA, DAR LANGA CEL VECHI. NU ARE INCA VARF, DAR ESTE TARE LA ATINGERE.NU MAI STIU CE SA FAC.
EU SUNT DIN FOCSANI. DATI-MI O SOLUTIE. PE DEASUPRA, ACUM FACE SI ALERGIE SI ARE CEARCANE MOV. VA MULTUMESC ANTICIPAT, DIANA

Fetita mea, cand era cam de aceesi varsta, a facut furuncul de 5 ori...si de fiecare data am ajuns la chirurgie...e cel mai bine si mai sigur...metode sunt mai multe si leacuri babesti...dar e si riscant totodata...iar medicul poate hotari ce fel de antialergic sa ii dai din varietatea existenta in farmacie...multa sanatate iti doresc... trandafir.gif
CristinaS
Si eu cred ca ar fi bine sa mergi de urgenta la un medic bun. O alergie o poate urmari toata viata, asa ca nu e de joaca.
diana26
QUOTE(CristinaS @ Dec 2 2008, 07:23 AM) *
Si eu cred ca ar fi bine sa mergi de urgenta la un medic bun. O alergie o poate urmari toata viata, asa ca nu e de joaca.


AM MERS CU EA LA DOCTOR, DAR NU NE ASTEPTAM SA APARA UN NOU NODUL. PROBLEMA E CA EXTIRPAREA O AFCE PE VIU, FARA NICI O ANESTEZIE, DUPA CARE ALEXIA ESTE SPERIATA TARE SI ARE SPASMUL HOHOTULUI DE PLANS. VOIAM SA STIU DACA ESTE CORECT SA NU0I FACA NICI UN FEL DE ANALGEZIC. DIANA crybaby.gif
ruxy
QUOTE(diana26 @ Dec 2 2008, 12:01 PM) *
AM MERS CU EA LA DOCTOR, DAR NU NE ASTEPTAM SA APARA UN NOU NODUL. PROBLEMA E CA EXTIRPAREA O AFCE PE VIU, FARA NICI O ANESTEZIE, DUPA CARE ALEXIA ESTE SPERIATA TARE SI ARE SPASMUL HOHOTULUI DE PLANS. VOIAM SA STIU DACA ESTE CORECT SA NU0I FACA NICI UN FEL DE ANALGEZIC. DIANA crybaby.gif

Da asa este si fetitei mele ii facea pe viu si trebuiau sa o tina trei persoane, asa o zbatere avea...offf....imi pare rau.... oFloare1.gif
aryana
QUOTE(diana26 @ Dec 2 2008, 02:01 PM) *
AM MERS CU EA LA DOCTOR, DAR NU NE ASTEPTAM SA APARA UN NOU NODUL. PROBLEMA E CA EXTIRPAREA O AFCE PE VIU, FARA NICI O ANESTEZIE, DUPA CARE ALEXIA ESTE SPERIATA TARE SI ARE SPASMUL HOHOTULUI DE PLANS. VOIAM SA STIU DACA ESTE CORECT SA NU0I FACA NICI UN FEL DE ANALGEZIC. DIANA crybaby.gif


Cum sa ii faca pe viu? Mie nu mi se pare deloc normal. Din ce motive se face pe viu? In alte parti se pune la copii crema anestezica si inainte sa li se ia sange ce sa mai zic de asa o situatie.
La spasmul hohotului de plans, cred ca stii deja, trebuie sa ii sufli pe fata si isi revine imediat. Nu trebuie sa te sperii.
Multa sanatate!
ruxy
QUOTE(aryana @ Dec 2 2008, 03:40 PM) *
Cum sa ii faca pe viu? Mie nu mi se pare deloc normal. Din ce motive se face pe viu? In alte parti se pune la copii crema anestezica si inainte sa li se ia sange ce sa mai zic de asa o situatie.
La spasmul hohotului de plans, cred ca stii deja, trebuie sa ii sufli pe fata si isi revine imediat. Nu trebuie sa te sperii.
Multa sanatate!

Da pe viu se face din pacate...si nu inteleg de ce...cand luam fata din mainile lor...o luam terminata...si nu avea mititica un anisor.... oFloare1.gif am vazut o singura data si mi s-a facut rau...cum i-a bagat o foarfeca in rana si a incizat-o...apoi a desfacut-o....si nu am rezistat....
aryana
Eu zic ca nu e normal sa se intample asa ceva. Cred ca ar trebui sa te interesezi de crema anestezica, sa vezi daca gasesti. E prea multa cruzime in spitalele noastre. Eu cred ca din comoditate le fac asa pe viu, ca daca in alte parti s-au gasit metode ar putea sa gaseasca si ei.
ruxy
QUOTE(aryana @ Dec 2 2008, 03:51 PM) *
Eu zic ca nu e normal sa se intample asa ceva. Cred ca ar trebui sa te interesezi de crema anestezica, sa vezi daca gasesti. E prea multa cruzime in spitalele noastre. Eu cred ca din comoditate le fac asa pe viu, ca daca in alte parti s-au gasit metode ar putea sa gaseasca si ei.

E totusi spital de copii...Grigore Alexandrescu...mai mult de atat, ce mai poti spune....
dolly3
QUOTE(aryana @ Dec 2 2008, 03:51 PM) *
Eu zic ca nu e normal sa se intample asa ceva. Cred ca ar trebui sa te interesezi de crema anestezica, sa vezi daca gasesti. E prea multa cruzime in spitalele noastre. Eu cred ca din comoditate le fac asa pe viu, ca daca in alte parti s-au gasit metode ar putea sa gaseasca si ei.


doamne, ce pot sa vad...interventii pe viu ! hai ca general nu-i poate face, dar macar local ceva, imposibil sa nu existe - dar undeva muuult mai spre vest crybaby.gif acolo iti pun si-un plasture cu analgezic dupa injectii...

ruxy
QUOTE(dolly3 @ Dec 2 2008, 03:57 PM) *
doamne, ce pot sa vad...interventii pe viu ! hai ca general nu-i poate face, dar macar local ceva, imposibil sa nu existe - dar undeva muuult mai spre vest crybaby.gif acolo iti pun si-un plasture cu analgezic dupa injectii...

Stiu dolly...eu vorbeam de anii 1993...acum vad ca e tot la fel... oFloare1.gif
oktavia
QUOTE(diana26 @ Dec 1 2008, 11:31 PM) *
BUNA, FETELOR

FETITA MEA DE 10 LUNI A SUFERIT DEJA O ASA ZISA INTERVENTIE IN CAZUL VACCINULUI BCG, CARE LA 8 LUNI S-A INFECTAT, TRANSFORMANDU0SE INTR-UN FURUNCUL SUPURAT.
AM MERS CU E ALA MEDIC O LUNA SI JUMA TATE, A CURATAT-O MEREU, PANA CAND RANA S-A INCHIS. ACUM I-A MAI APARUT UNUL, LA ACEEASI MANUTA, DAR LANGA CEL VECHI. NU ARE INCA VARF, DAR ESTE TARE LA ATINGERE.NU MAI STIU CE SA FAC.
EU SUNT DIN FOCSANI. DATI-MI O SOLUTIE. PE DEASUPRA, ACUM FACE SI ALERGIE SI ARE CEARCANE MOV. VA MULTUMESC ANTICIPAT, DIANA

Draga mea, stiu ca este cumplit sa-ti vezi copilul suferind, sfatul meu este sa-i dai si gama B complex, sau cel mai bine multe alimente bogate in vitamina B.
Probabil ca la puroi anestezia nu prinde, sau daca este alergica este periculos sa-i faca anestezie fara niste teste, dar avand in vedere varsta cred ca nu se risca, este cumplit, cred ca exista un motiv, tie nu ti-au spus nimic ?
giulia_0319
QUOTE(rux25 @ Dec 2 2008, 05:43 PM) *
Da pe viu se face din pacate...si nu inteleg de ce...cand luam fata din mainile lor...o luam terminata...si nu avea mititica un anisor.... oFloare1.gif am vazut o singura data si mi s-a facut rau...cum i-a bagat o foarfeca in rana si a incizat-o...apoi a desfacut-o....si nu am rezistat....

Dumnezeule!!! ohmy.gif nu pot sa cred!!!!pe viu!!!! ohmy.gif dar de ce nu se face o anestezie locala???? mad.gif
ruxy
QUOTE(giulia_0319 @ Dec 2 2008, 04:05 PM) *
Dumnezeule!!! ohmy.gif nu pot sa cred!!!!pe viu!!!! ohmy.gif dar de ce nu se face o anestezie locala???? mad.gif

Fiind asa o infectie urata...asa un furuncul de mare...poate ca asa este cum spune si Oktavia, nu o fac ca nu tine... oFloare1.gif
dolly3
nu m-am exprimat corect, nu general, injectabil am vrut sa spun...probabil nici n-au cu ce face o anestezie locala potrivita virstei si situatiei si uneori nici nu-si bat capul, sa fim realisti...
cind mi-am sterilizat pisica medicul nu i-a dat nici un analgezic dupa operatie, cica n-ar fi rolleyes.gif da, la noi n-ar fi, la animal planet vezi altceva...
vanina
exista unguente cu anestezic in farmacii. Stiu ca imi zicea mie o dr dermatolog la care am fost cu bebele meu( in cazul in care i-as fi facut un tratament cu laser pt hemangiom sa il dau dupa cu unguent ca sa nu il doara). Si la tv am vazut ca le facea baieteilor pt circumcizie anestezie locala. bineinteles ca sunt si anestezii generale pt bebelusi dar e prea mult pt un furuncul.... dar asta nu inseamna ca trebuie sa le faca pe viu.
Is nebuni medicii astia!!!
TESYMO
QUOTE(diana26 @ Dec 2 2008, 12:01 PM) *
AM MERS CU EA LA DOCTOR, DAR NU NE ASTEPTAM SA APARA UN NOU NODUL. PROBLEMA E CA EXTIRPAREA O AFCE PE VIU, FARA NICI O ANESTEZIE, DUPA CARE ALEXIA ESTE SPERIATA TARE SI ARE SPASMUL HOHOTULUI DE PLANS. VOIAM SA STIU DACA ESTE CORECT SA NU0I FACA NICI UN FEL DE ANALGEZIC. DIANA crybaby.gif

Doamne m-am ingrozit crybaby.gif saraca fetita ce durere trebe sa fi indurat. e inacceptabil sa nu ii faca o anestezie locala. Si eu am auzit ca pt circumcisie se face anestezie locala , de ce nu s-ar putea face si p asta?
vanina
QUOTE(terbancea @ Dec 5 2008, 01:34 AM) *
Doamne m-am ingrozit crybaby.gif saraca fetita ce durere trebe sa fi indurat. e inacceptabil sa nu ii faca o anestezie locala. Si eu am auzit ca pt circumcisie se face anestezie locala , de ce nu s-ar putea face si p asta?

si cand ma gandesc ca eu i-am cumparat vaccinurile bebelului meu in special ca sa nu fie intepat de 2 ori si sa nu il doara prea tare.... si uite ce se intampla in alte situatii... ce nebunie de sistem medical !
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.