Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Pestele La Bebelusi
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
andaro
Mamici, de la ce varsta ati introdus pestele in alimentatia bb-ului jucaus.gif ? Am inteles ca se incepe cu pestele mai putin gras, de ex. pastravul...cum l ati preparat? eating.gif
miron_doina
Eu am introdus pestele de la 7 luni. Pana acum doar Pangasius fiert cu piure de legume.
daria4ana
buna fetelor, bebita mea are 7 luni jum si as vrea sa-i dau si eu peste, dar nu prea stiu cum sa=l prepar! va rog, care mai stiti sa mai puneti ceva retete pe baza de peste! multumim si sanatate la puiuti! oFloare.gif
dyana
pai cam in acelasi mod in care prepari si restul mancarii unui bebelus: fript sau fiert...cat mai 'usor' pentru el; retetele clasice din carticelele de bucate. smile.gif
daria4ana
QUOTE(dyana @ Dec 4 2008, 12:19 AM) *
pai cam in acelasi mod in care prepari si restul mancarii unui bebelus: fript sau fiert...cat mai 'usor' pentru el; retetele clasice din carticelele de bucate. smile.gif

Fetelor cata incredere aveti in borcanelele din peste? as vrea sa-i dau prima data la borcanel sa se obisnuiasca cu gustul si dupa sa-i prepar eu, ce ziceti? am o retinere in ce priveste borcanelele din carne de orice fel, ca au un termen f mare de valabilitate in conditiiile in care cica nu au deloc conservanti! va pup si poate ma ajutati cu cateva sugestii
USA
QUOTE(daria4ana @ Dec 11 2008, 09:30 PM) *
Fetelor cata incredere aveti in borcanelele din peste? as vrea sa-i dau prima data la borcanel sa se obisnuiasca cu gustul si dupa sa-i prepar eu, ce ziceti? am o retinere in ce priveste borcanelele din carne de orice fel, ca au un termen f mare de valabilitate in conditiiile in care cica nu au deloc conservanti! va pup si poate ma ajutati cu cateva sugestii

nu am incredere..peste l-am dat numai facut de mine......
maria2008
QUOTE(daria4ana @ Dec 11 2008, 10:30 PM) *
Fetelor cata incredere aveti in borcanelele din peste? as vrea sa-i dau prima data la borcanel sa se obisnuiasca cu gustul si dupa sa-i prepar eu, ce ziceti? am o retinere in ce priveste borcanelele din carne de orice fel, ca au un termen f mare de valabilitate in conditiiile in care cica nu au deloc conservanti! va pup si poate ma ajutati cu cateva sugestii



Dar de ce nu ii dai direct facut de tine?Eu nu am incredere in mancarea la borcanele pentru ca este imposibil sa nu contina conservanti altfel cum ar rezista atat timp?Cred ca cel mai bine il prepari tu pentru ca asa esti sigura pe ce papa bb. trandafir.gif
mihalusa
QUOTE(daria4ana @ Dec 11 2008, 09:30 PM) *
Fetelor cata incredere aveti in borcanelele din peste? as vrea sa-i dau prima data la borcanel sa se obisnuiasca cu gustul si dupa sa-i prepar eu, ce ziceti? am o retinere in ce priveste borcanelele din carne de orice fel, ca au un termen f mare de valabilitate in conditiiile in care cica nu au deloc conservanti! va pup si poate ma ajutati cu cateva sugestii


Daca au termen de valabilitate mare categoric au conservanti, diferenta este ca aditivii folositi sunt naturali nu artificiali....oricum ar fi nici mie nu imi suna prea bine si prefer mancarea preparata de mine. Eu i-am dat baietzelului vre-o cateva zile borcanele (l-am pacalit pentru ca nu mai vroia sa manance mancarica deloc) si am incredere in ele.....dar nu pe termen lung, din cauza conservantzilor. Cred ca ocazional nu e nici o problema, dar nu sa devina o obisnuinta
USA
Noi am dat borcanele doar cand am avut iesiri...de ceva zile.....doar.....si nu le primea prea bine oricum....
Orice mancare preparata in comert are conservanti......clar....
daria4ana
QUOTE(USA @ Dec 11 2008, 10:03 PM) *
Noi am dat borcanele doar cand am avut iesiri...de ceva zile.....doar.....si nu le primea prea bine oricum....
Orice mancare preparata in comert are conservanti......clar....

Multumesc frumos pentru sfaturi! v-am zis ca nici eu nu prea am incredere dar am vrut sa aud mai multe pareri ca sa ma pot decide. este clar....ii voi da pregatit de mine! Iar acum vine alta intrebare: care peste credeti ca este cel mai bun pt bb-ei? va pup
USA
QUOTE(daria4ana @ Dec 11 2008, 10:10 PM) *
Multumesc frumos pentru sfaturi! v-am zis ca nici eu nu prea am incredere dar am vrut sa aud mai multe pareri ca sa ma pot decide. este clar....ii voi da pregatit de mine! Iar acum vine alta intrebare: care peste credeti ca este cel mai bun pt bb-ei? va pup

aici, te pot ajuta fetele, mai mult..eu am dat somon la fata..nu are oase multe......carnea e usora....atat iti pot spune ....evita carnea grea=grasa......iar la preparat, fierbe bine...sa nu ramana oscior intreg..prin fierbere oasele se inmoaie si se toaca la blender...
andaro
Peste alb rasol - pt bb mai mare de 7 luni

Pentru 3-4 portii: 300 g de peste alb (salau, cod, merluciu, pastrav), 700 ml supa clara (lichidul obtinut prin fierberea legumelor, in special morcov, telina, pastarnac, radacina de patrunjel), 10 g (2 lingurite unt), 1 ceapa intreaga, 1/2 cescuta de zeama lamaie, 2-3 fire de patrunjel, marar, rozmarin.
Cum se procedeaza:
Se curata pestele si se spala in mai multe ape (daca are solzi, dupa spalare, se trece prin jet de apa fierbinte). Se pune la fiert timp de 15 minute, la foc potrivit, in apa sau in 500 ml de lapte.
Se scoate de pe foc si, cu multa atentie, se curata de pielite si oase ( daca este cazul ). Pe cand este cald inca, se pune untul si zeama de lamaie. Verdeata, tocata foarte marunt, se presara pe deasupra.
Ca si garnitura puteti folosi orezul fiert, cartofii natur sau legumele ramase dupa folosirea supei clare, cu unt si, la cei mai mari de 1 an, cu un strop de sare.
daria4ana
QUOTE(aandaaro @ Dec 12 2008, 02:40 PM) *
Peste alb rasol - pt bb mai mare de 7 luni

Pentru 3-4 portii: 300 g de peste alb (salau, cod, merluciu, pastrav), 700 ml supa clara (lichidul obtinut prin fierberea legumelor, in special morcov, telina, pastarnac, radacina de patrunjel), 10 g (2 lingurite unt), 1 ceapa intreaga, 1/2 cescuta de zeama lamaie, 2-3 fire de patrunjel, marar, rozmarin.
Cum se procedeaza:
Se curata pestele si se spala in mai multe ape (daca are solzi, dupa spalare, se trece prin jet de apa fierbinte). Se pune la fiert timp de 15 minute, la foc potrivit, in apa sau in 500 ml de lapte.
Se scoate de pe foc si, cu multa atentie, se curata de pielite si oase ( daca este cazul ). Pe cand este cald inca, se pune untul si zeama de lamaie. Verdeata, tocata foarte marunt, se presara pe deasupra.
Ca si garnitura puteti folosi orezul fiert, cartofii natur sau legumele ramase dupa folosirea supei clare, cu unt si, la cei mai mari de 1 an, cu un strop de sare.


ultumim pentru reteta aandaaro, trebuie sa fie tare bun, o sa incerc sigur!!! floare2.gif te pup si o sa-ti zic cum i-a placut fetitei mele! jucaus.gif
cgaby
eu am folosit salau si pangasius.mai mult le-a placut pangasius.
elizei ii fac fiert si cu piure, sau la cuptor cu legume(rosii,ardei,ceapa,foi de dafin, boabe de piper - pe care apoi le scot!).asa ii place cel mai mult.
pupici si...pofta buna!:)
luky
Eu ii fierb o bucatica de file (pangasius sau peste alb) cu un cartof, o rosie sau ardei rosu, o lingura de ulei si putina sare. La final cand pasez toate ii pun si putin patrunjel si lapte sau zeama in care au fiert.
maryhynt
fetele eu chiar astazi iam facut lui cris peste salau la cuptor cu lamaie si legume !a iesit super bun si ia placut tare mult! noi pestele l-am introdus dupa 8 luni!
mitiliti
QUOTE(daria4ana @ Dec 11 2008, 11:10 PM) *
Multumesc frumos pentru sfaturi! v-am zis ca nici eu nu prea am incredere dar am vrut sa aud mai multe pareri ca sa ma pot decide. este clar....ii voi da pregatit de mine! Iar acum vine alta intrebare: care peste credeti ca este cel mai bun pt bb-ei? va pup



eu ii dau salau fiert cu legume de la 8 luni. nu prea are oase si l+a tolerat bine. doar fiert
c
mitiliti
QUOTE(daria4ana @ Dec 11 2008, 11:10 PM) *
Multumesc frumos pentru sfaturi! v-am zis ca nici eu nu prea am incredere dar am vrut sa aud mai multe pareri ca sa ma pot decide. este clar....ii voi da pregatit de mine! Iar acum vine alta intrebare: care peste credeti ca este cel mai bun pt bb-ei? va pup



eu ii dau salau fiert cu legume de la 8 luni. nu prea are oase si l-a tolerat bine. doar fiert
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.