Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Apa La Bebelusi
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
mihaela1985
Voi de la cat timp i-ati dat apa bebelusului? Cam cat este normal sa bea pe zi?
liliana2u
daca alaptezi, nu are nevoie de apa pana la 6 luni, laptele matern acopera toate nevoile bebeului.. daca nu, ii poti da ceai, nu stiu sa iti spun cat si de la ce varsta, presupun ca se poate de pe-acum.. spun asta pt ca fetita mea nu a vrut niciun alt lichid, pana sa incepem diversificarea, de pe la 4-5 luni, desi am alaptat-o in continuare pana la 1 an si 4 luni..
liana
si eu iti spun la fel ca si malina. daca bebele tau bea laptic de la tine nu e necesara apa. daca ii dai lapte praf atunci poti sa ii dai ceiut sau apa fiarta si racita sau apa plata. dar la apa plata trebuie sa fi foarte atenta sa nu contina prea multe saruri ca atunci poti sa pui in pericol oarecum sanatatea bebelui. asa mi-a spus medicul cand am intrebat si eu daca e obligatoriu sa le dau apa sau ceai. baietii mei nu au baut apa si nici ceiut pana pe la vreo 5 luni. si atunci am inceput sa le dau ca am inceput diversificarea. le-am data atata apa cat au cerut. niciodata nu am masurat-o.
vanina
bebelusul meu a inceput sa bea apa pe la 6-7 luni, asta dupa ce i s-a facut foarte sete dupa niste cereale de noapte de la humana. Am incercat de multe ori sa ii dau apa dar ii era scarba si facea o fatza!! smile.gif) Si acum bea apa din placere, chiar daca nu ii este sete trage apa din canita si o scapa din gurita. Ceai nu am vrut sa ii dau pt ca mi se pare inutil, ce rost are sa ii dau plante fierte si eventual cu zahar??! parca e o moda ceaiul asta ca altfel nu-mi explic...
daca ii este sete, bebelul meu de aproape 10 luni bea si peste 100 ml de apa, nu prea mult ca inca mai papa san.
Curaj cu apa!!! smile.gif
dyana
Nici fiica-mea nu a baut ceai, niciodata nu i-a placut si nici nu am insistat. Iar apa cam dupa un an a inceput sa bea semnificativ; acum bea zilnic cam 500 ml.
andaro
Pe bbitza mea am alimentat o artificial, inca de la inceput, iar de la 4 luni si jumatate am inceput diversificarea.....suculet, apoi pireuri....apa fiarta si racita am introdus-o odata cu mesele mai consistente ( unde se cere apa si nu ceiuc ) dupa 5 luni...si e totul k.
Sanatate multa... oFloare.gif
ruxy
Eu am dat apa si ceai...de cand s-au nascut....si lor le este sete, asa cum ne este si noua...au practic toate nevoile pe care le avem si noi...daca ati observat de multe ori tusesc ca si oamenii mari, pentru ca li se usuca gatutul...dar fiecare face cum crede si cum simte sa faca...
CristinaS
QUOTE(rux25 @ Nov 20 2008, 12:10 PM) *
Eu am dat apa si ceai...de cand s-au nascut....si lor le este sete, asa cum ne este si noua...au practic toate nevoile pe care le avem si noi...daca ati observat de multe ori tusesc ca si oamenii mari, pentru ca li se usuca gatutul...dar fiecare face cum crede si cum simte sa faca...


Asa este!
Am o prietena care este medic pediatru si m-a invatat sa dau apica/ceiut copilului din prima zi de viata, indiferent de laptele cu care se hraneste. Si ei au nevoie de lichide ca si noi. Ea a lucrat un an de zile pe o salvare speciala pt. bebelusi si a spus ca 50% din cazuri erau copii deshidratati. Copiii se deshidrateaza rau si vara de la caldura, dar si iarna de la caldura artificiala care le usuca gatul si nasul.
M-a invavat ca din prima zi sa-i ud macar buzele Elizei cu apa in cazul in care nu vrea sa bea, dar noi nu am avut probleme.
ruxy
QUOTE(CristinaS @ Nov 20 2008, 10:19 AM) *
Asa este!
Am o prietena care este medic pediatru si m-a invatat sa dau apica/ceiut copilului din prima zi de viata, indiferent de laptele cu care se hraneste. Si ei au nevoie de lichide ca si noi. Ea a lucrat un an de zile pe o salvare speciala pt. bebelusi si a spus ca 50% din cazuri erau copii deshidratati. Copiii se deshidrateaza rau si vara de la caldura, dar si iarna de la caldura artificiala care le usuca gatul si nasul.
M-a invavat ca din prima zi sa-i ud macar buzele Elizei cu apa in cazul in care nu vrea sa bea, dar noi nu am avut probleme.

Asa este Cristina, ei au aceleasi nevoi fiziologice ca si noi....de aceea se spune, daca tie iti este frig ii este si copilului....asta ca sa stii ce si cum sa reglezi temperatura din camera...
cris210580
QUOTE(rux25 @ Nov 20 2008, 08:23 AM) *
Asa este Cristina, ei au aceleasi nevoi fiziologice ca si noi....de aceea se spune, daca tie iti este frig ii este si copilului....asta ca sa stii ce si cum sa reglezi temperatura din camera...


uite eu nu sunt de acord cu faza ca daca mie imi este frig ii este sie bebelului frig.eu spre exemplu sunt o friguroasaaaaaaaa..........dar cand fac cald tare in camera/(23-25gr)bebita mea se nelinisteste tare.nui place caldura.temp ideala pt ea este intre 19gr si max 21.
deunaseara era cald in camera,sotul in tricou iar mie imi era un frig si eram receee......
copii au circulatia sangelui mai rapida ca noi si sunt mai activi de aceea ei nu sunt asa frigurosi ca noi
floare2.gif
ruxy
QUOTE(cris210580 @ Nov 20 2008, 04:16 PM) *
uite eu nu sunt de acord cu faza ca daca mie imi este frig ii este sie bebelului frig.eu spre exemplu sunt o friguroasaaaaaaaa..........dar cand fac cald tare in camera/(23-25gr)bebita mea se nelinisteste tare.nui place caldura.temp ideala pt ea este intre 19gr si max 21.
deunaseara era cald in camera,sotul in tricou iar mie imi era un frig si eram receee......
copii au circulatia sangelui mai rapida ca noi si sunt mai activi de aceea ei nu sunt asa frigurosi ca noi
floare2.gif

Aici depinde foarte tare de fiecare cum suporta caldura...copii mei spre exemplu sunt mai frigurosi daca coboara temperatura sub 24 de grade...eu nu mai simt bine si nici ei...sotul meu simte si el frigul ...insa il suporta mai bine...cred ca depinde de gradul de suportabilitate pana la urma...simtim frigul sau caldura ...dar suportam mai bine sa nu...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.