Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Stomatita La Bebelusi?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
dekko_flori
fetita mea are limbuta tare incarcata ii dau cu glicerina boraxata si tot nu ii trece ce sa fac sa scapam odata ca nu mai prea maninca cu pofta?
maria2008
QUOTE(dekko_flori @ Oct 20 2008, 03:48 PM) *
fetita mea are limbuta tare incarcata ii dau cu glicerina boraxata si tot nu ii trece ce sa fac sa scapam odata ca nu mai prea maninca cu pofta?

Incearca glicerina cu stamicin sau nistatin pentru ca este mult mai buna decat glicerina boraxata sau solutie cu bicarbonat de sodiu(la o cescuta de apa o ligurita de bicarbonat) trandafir.gif
dekko_flori
QUOTE(maria2008 @ Oct 20 2008, 03:27 PM) *
Incearca glicerina cu stamicin sau nistatin pentru ca este mult mai buna decat glicerina boraxata sau solutie cu bicarbonat de sodiu(la o cescuta de apa o ligurita de bicarbonat) trandafir.gif

dar are numai 5 saptamini nu e prea mica ptr astfel de tratamente?
diana1318
QUOTE(dekko_flori @ Oct 20 2008, 03:52 PM) *
dar are numai 5 saptamini nu e prea mica ptr astfel de tratamente?


nu; bebelusa mea a avut la fel , limba alba, incarcata; mi-a recomandat medicul aceasta solutie cand avea tot cam 5 saptamani... e vb de glicerina boraxata cu stamicina ; mi-a spus sa infasor degetul in compresa sterila , sa il umezesc cu acea glicerina si sa sterg limbuta ; nu prea mi-a reusit faza, degetul meu mi s-a parut cam mare, asa ca infasuram betisoare de urechi cu tifon steril si asa o stergeam; mie mi-a spus sa apas, ca sa curat albeata aia ... nu prea am apasat ... ; o stergeam asa dupa masa , cam de 4 ori pe zi ; trece destul de geu , la un moment dat m-am plictisit eu si nu am mai sters-o, sa vad ce se intampla; i-a trecut in final ...
dekko_flori
QUOTE(diana1318 @ Oct 20 2008, 04:11 PM) *
nu; bebelusa mea a avut la fel , limba alba, incarcata; mi-a recomandat medicul aceasta solutie cand avea tot cam 5 saptamani... e vb de glicerina boraxata cu stamicina ; mi-a spus sa infasor degetul in compresa sterila , sa il umezesc cu acea glicerina si sa sterg limbuta ; nu prea mi-a reusit faza, degetul meu mi s-a parut cam mare, asa ca infasuram betisoare de urechi cu tifon steril si asa o stergeam; mie mi-a spus sa apas, ca sa curat albeata aia ... nu prea am apasat ... ; o stergeam asa dupa masa , cam de 4 ori pe zi ; trece destul de geu , la un moment dat m-am plictisit eu si nu am mai sters-o, sa vad ce se intampla; i-a trecut in final ...

ms frumos de raspuns oFloare1.gif
maria2008
QUOTE(dekko_flori @ Oct 20 2008, 04:52 PM) *
dar are numai 5 saptamini nu e prea mica ptr astfel de tratamente?

Nu este micuta incearca sa procedezi cum a zis diana infasoara degetul intr-o compresa sterila si sa o stergi in gurita dupa masa. oFloare.gif
katy85
QUOTE(maria2008 @ Oct 20 2008, 07:55 PM) *
Nu este micuta incearca sa procedezi cum a zis diana infasoara degetul intr-o compresa sterila si sa o stergi in gurita dupa masa. oFloare.gif




si fetita mea a avut aceeasi problema si tot cu glicerina cu stamicina am dat-o este o substanta care are culoarea maro, ori poti lua deja preparata la farmacie ori poti s-o prepari tu( pisezi o pastiluta de stamicina si o pui in sticluta cu o jumatae din cantitatea de glicerina care este in sticluta cand o cumperi. Sanatate multa!
iany
si noi avem stomatita si pediatra ne-a recomandat sa folosim tantum verde spray pt ca e mai bun decat glicerina de orice fel. sper ca va ajuta cu ceva sfatul meu
CristinaS
QUOTE(maria2008 @ Oct 20 2008, 04:27 PM) *
Incearca glicerina cu stamicin sau nistatin pentru ca este mult mai buna decat glicerina boraxata sau solutie cu bicarbonat de sodiu(la o cescuta de apa o ligurita de bicarbonat) trandafir.gif



Si noi tot tratamentul asta l-am facut. A doua zi nu mai avea nimic!
alexandra81
QUOTE(dekko_flori @ Oct 20 2008, 09:48 AM) *
fetita mea are limbuta tare incarcata ii dau cu glicerina boraxata si tot nu ii trece ce sa fac sa scapam odata ca nu mai prea maninca cu pofta?

Si Stefi a avut afte in gurita si i-am dat cu solutie preparata in farmacie cu nistatin si i-a trecut...sanatate multa si sa ne tii la curent floare2.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.