Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Raceala Si Febra
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
cris210580
fetelor zicetimi si mie va rog cand bebelusul e racit trbuie sa faca neaparat temperatura?eu de vreo sapt sunt racita si mie frica tare cu bianca sa nu ia si ea.de vreo 3 zile am observat ca scoate sunete ciudate cand respira,ca un fel de harcait,dar nu tot timpul.pana azi cand o tineam in brate nu simteam ca harcaie din piept dar azi am simtit.am sunat doctorita si mia zis ca daca nare temp sa stau linistita ca nu are nimic.si cu harcaiala mia zis ca are nasucul plin cu mucozitati.iam pus aziser fiziologic si o sa vad maine cum se prezinta.dar totusi vreau sa stiu bebelusii tre sa faca neaparat temperatura cand sunt raciti sau bolnaviori?
va pup si va multumesc anticipat
ruxy
QUOTE(cris210580 @ Oct 13 2008, 09:35 PM) *
fetelor zicetimi si mie va rog cand bebelusul e racit trbuie sa faca neaparat temperatura?eu de vreo sapt sunt racita si mie frica tare cu bianca sa nu ia si ea.de vreo 3 zile am observat ca scoate sunete ciudate cand respira,ca un fel de harcait,dar nu tot timpul.pana azi cand o tineam in brate nu simteam ca harcaie din piept dar azi am simtit.am sunat doctorita si mia zis ca daca nare temp sa stau linistita ca nu are nimic.si cu harcaiala mia zis ca are nasucul plin cu mucozitati.iam pus aziser fiziologic si o sa vad maine cum se prezinta.dar totusi vreau sa stiu bebelusii tre sa faca neaparat temperatura cand sunt raciti sau bolnaviori?
va pup si va multumesc anticipat

Dupa parerea mea...nu intotdeauna au febra....ar fi indicat sa folosesti batista bebelusului...si totusi sa-l vada medicul...el stie cel mai bine, ascultand copilul...
miron_doina
QUOTE(cris210580 @ Oct 13 2008, 09:35 PM) *
fetelor zicetimi si mie va rog cand bebelusul e racit trbuie sa faca neaparat temperatura?eu de vreo sapt sunt racita si mie frica tare cu bianca sa nu ia si ea.de vreo 3 zile am observat ca scoate sunete ciudate cand respira,ca un fel de harcait,dar nu tot timpul.pana azi cand o tineam in brate nu simteam ca harcaie din piept dar azi am simtit.am sunat doctorita si mia zis ca daca nare temp sa stau linistita ca nu are nimic.si cu harcaiala mia zis ca are nasucul plin cu mucozitati.iam pus aziser fiziologic si o sa vad maine cum se prezinta.dar totusi vreau sa stiu bebelusii tre sa faca neaparat temperatura cand sunt raciti sau bolnaviori?
va pup si va multumesc anticipat

Prin aceeasi situatie am trecut si eu! Si pe bebelusa mea tot Bianca o cheama...nu a facut febra , in schimb avea apetitul scazut si in ultimele 3 zile a vomat de 2 ori in jet tot laptele baut , imediat dupa masa si de dimineata am observat ca mirosea gurita.Toate astea in afara de ceea ce ai descris tu mai sus.Am fost la medic si are amigdalele cu firisoare de puroi...Mergi la medic!Sanatate si sper sa fie pt. Bianca ta doar nasucul cu mucozitati!
mada77
Poti sa ii dai niste osccillococcinum.Este natural si nu are contraindicatii.Ii pui cate un tubulet in ceai.E foarte bun si ii intareste imunitatea.Si daca are muci pune-o pe o parte si pune-i ser fiziologic in nara de sus si apoi pe cealalta parte si ii pui si in nara cealalta,dar ii pui cu presiune,apesi tare pe fiola-sunt fiole din plastic cu ser-asta m-a invatat si pe mine tot o mamica de pe forum si la bebele meu ii ieseau mucisorii pe cealalta nara.Ii mai trageam si cu pompita pe urma.Trebuie sa ii tragi bine mucozitatile ca se pot infecta in gat si face alte complicatii-eu am patit-o cu bebele meu.....poti lua si tu oscillo..sanatate multa!!
laura20
si noi avem aceeasi problema, se poate da de la orice varsta osccillococcinum, dar mai avem o problema, ne curge si un ochisor, ce as putea sai dau.
mihaela1985
QUOTE(laura20 @ Oct 15 2008, 06:05 PM) *
si noi avem aceeasi problema, se poate da de la orice varsta osccillococcinum, dar mai avem o problema, ne curge si un ochisor, ce as putea sai dau.


Pentru ochisori, eu il ungeam pe baietelul meu cu Tobrex sau Tobradex. Este foarte bun.
mihaela1985
Am si eu o problema: baietelul meu are de la un timp o tuse seaca mai ales dimineata, respira greu si ii curge nasul (ca apa). Ce medicamente sa ii dau? Pivalone este bun pt nas?
puka
QUOTE(mihaela1985 @ Oct 20 2008, 10:37 AM) *
Am si eu o problema: baietelul meu are de la un timp o tuse seaca mai ales dimineata, respira greu si ii curge nasul (ca apa). Ce medicamente sa ii dau? Pivalone este bun pt nas?


Buna mihaela, fetita mea, ana, 9,5 luni este racita de pe data de 8 oct si nu i-am dat antibiotic (la recomandarea medicilor... si am vazut vreo 4) parerea mea este ca trebuie vazuta de un medic pt. ca pivalone puf nu prea este recomandat...depinde si cat are bb tau... mie mi-a dat picaturi colargol, este un preparat care are si proprietati antiinflamatorii, dar repet este bine sa-l vada un medic pt. ca orice tuse ascunde ceva... va pupam si sanatate multa. tzuc.gif
mihaela1985
Baietelul meu are 3 luni si jumatate. Am vorbit cu medicul si mi-a spus sa ii dau ambroxol si pivalone. Mersi pt ajutor. tzuc.gif

QUOTE(puka @ Oct 20 2008, 10:07 AM) *
Buna mihaela, fetita mea, ana, 9,5 luni este racita de pe data de 8 oct si nu i-am dat antibiotic (la recomandarea medicilor... si am vazut vreo 4) parerea mea este ca trebuie vazuta de un medic pt. ca pivalone puf nu prea este recomandat...depinde si cat are bb tau... mie mi-a dat picaturi colargol, este un preparat care are si proprietati antiinflamatorii, dar repet este bine sa-l vada un medic pt. ca orice tuse ascunde ceva... va pupam si sanatate multa. tzuc.gif

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.