Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Caderea Parului La Bebelusi
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
emm
carut.gif sunt mamica unei fetite de doua luni si jumatate .s-a nascut sanatoasa doar ca acum am inceput sa observ ca perisorul ii tot cade si m-am alarmat putin, s-a nascut cu destul de mult perisor pe cap. este normal sau ....are capul tot mai lipsit de par si ma intreb ..oare isi schimba perisorul de bebe si-i creste altul de bebeu mai mare...???? rolleyes.gif
dyana
da emm, dupa cum ai banuit si tu, isi schimba parul de 'bebeu mic' si ii va creste unul de 'bebeu mare' oFloare.gif . O sa vezi cat de haioasa este, asa chelioasa wink.gif . Eu mor de ras cand ma uit la pozele vechi ale fetitei mele de cand era si ea chelioasa laugh.gif Sa iti traiasca si sa se faca mare mare smile.gif .
A, si ca bonus, e posibil sa i se schimbe si culoarea!
diana1318
da, asa e.
iar in ceea ce priveste bonusul : ambele mele fetite aveau par negru ca pana corbului la nastere (de altfel, cred ca toti bb-eii il au asa cand se nasc , daca au ...) iar acum cea mare il are de culoarea cogniacului (o culoare f interesanta, prima oara credeam ca va fi blonda, dar s-a inchis un pic in timp) iar cea mica e saten deschis si tinde spre o culoare pe care nu stiu acum cum sa o definesc.
Mih@ela
QUOTE(dyana @ Sep 3 2008, 05:10 PM) *
da emm, dupa cum ai banuit si tu, isi schimba parul de 'bebeu mic' si ii va creste unul de 'bebeu mare' oFloare.gif . O sa vezi cat de haioasa este, asa chelioasa wink.gif . Eu mor de ras cand ma uit la pozele vechi ale fetitei mele de cand era si ea chelioasa laugh.gif Sa iti traiasca si sa se faca mare mare smile.gif .
A, si ca bonus, e posibil sa i se schimbe si culoarea!

Subscriu... oFloare1.gif
dyana
QUOTE(diana1318 @ Sep 3 2008, 09:30 PM) *
da, asa e.
iar in ceea ce priveste bonusul : ambele mele fetite aveau par negru ca pana corbului la nastere (de altfel, cred ca toti bb-eii il au asa cand se nasc , daca au ...) iar acum cea mare il are de culoarea cogniacului (o culoare f interesanta, prima oara credeam ca va fi blonda, dar s-a inchis un pic in timp) iar cea mica e saten deschis si tinde spre o culoare pe care nu stiu acum cum sa o definesc.

si Lara s-a nascut cu parul negru si (ochii albastri) dar cred ca va fi...roscata cu ochii verzi biggrin.gif
Mih@ela
QUOTE(dyana @ Sep 3 2008, 10:10 PM) *
si Lara s-a nascut cu parul negru si (ochii albastri) dar cred ca va fi...roscata cu ochii verzi biggrin.gif

Tu vorbesti serios?Cu cine seamana roscata? rolleyes.gif
diana1318
QUOTE(dyana @ Sep 3 2008, 11:10 PM) *
si Lara s-a nascut cu parul negru si (ochii albastri) dar cred ca va fi...roscata cu ochii verzi biggrin.gif

Chiar, referitor la ochi : stiu ca in primele luni bbeii au culoarea aceea gri la ochi , dar cand apare culoarea definitiva ? Aida acum are o nuanta ciudata de albastru in jur si un fel de gri verde inauntrul irisului ... unsure.gif
Mih@ela
QUOTE(diana1318 @ Sep 3 2008, 10:40 PM) *
Chiar, referitor la ochi : stiu ca in primele luni bbeii au culoarea aceea gri la ochi , dar cand apare culoarea definitiva ? Aida acum are o nuanta ciudata de albastru in jur si un fel de gri verde inauntrul irisului ... unsure.gif

O sa aiba ochi verzi -albastri wink.gif sau,depinde verzi sau albatri.Mamaa,mama ce fetita!!! rolleyes.gif Eu stiu de la socra mea(adica unul din copiii ei a avut ochi albastri cateva luni,si apoi...caprui biggrin.gif ) ,ca ,culoarea ochilor se poate definitiva si pe la 5-6 luni...
diana1318
QUOTE(Mih@ela @ Sep 3 2008, 11:48 PM) *
O sa aiba ochi verzi -albastri wink.gif sau,depinde verzi sau albatri.Mamaa,mama ce fetita!!! rolleyes.gif Eu stiu de la socra mea(adica unul din copiii ei a avut ochi albastri cateva luni,si apoi...caprui biggrin.gif ) ,ca ,culoarea ochilor se poate definitiva si pe la 5-6 luni...



Asa ... pai are 6 luni jumate smile.gif
Ai avut 'ochi' bun cand ai ales-o pt Sebi sa inteleg ? biggrin.gif
dyana
QUOTE(Mih@ela @ Sep 3 2008, 11:33 PM) *
Tu vorbesti serios?Cu cine seamana roscata? rolleyes.gif

cu bunica ei! Acum parul are o nuanta de aramiu, iar in lumina pare roscat. Dar sigur se va mai deschide.

QUOTE(diana1318 @ Sep 3 2008, 11:40 PM) *
Chiar, referitor la ochi : stiu ca in primele luni bbeii au culoarea aceea gri la ochi , dar cand apare culoarea definitiva ? Aida acum are o nuanta ciudata de albastru in jur si un fel de gri verde inauntrul irisului ... unsure.gif

pai cam inspre 7-8 luni ochii Larei au inceput sa fie mai mult verzi decat albastri. Acum i se vad albastri cand e lumina f puternica sau cand e ea f suparata; e un albastru metalic, cum spui tu. Dar la inceput erau un albastru destul de puternic; o perioada chiar am crezut ca asa vor ramane. Insa cand a inceput sa ii cada parul au inceput si ochii sa se schimbe.
emm
[multumesc mult ,m-am mai linistit, ii asa bine sa ti se ofere cate o incurajare..va multumesc trandafir.gif oFloare.gif floare2.gif
anca M
si fetitei mele ii cade parul....da mi s-a spus ca asa e normal!!!are astazi 3 luni!!!!!!!
si e blondutz..asa s-a nascut cu el..deci nu toti copii se nasc bruneti....de fapt e satenul ala deschis...
chiar si eu sunt curioasa ce culoare va avea Carinutza mea....maj celor din fam noastre au ochi caprui..inafara de mine care ii am verzi si tata verzi abastri...iar acum Carinutza mea..are ochii albastri...asa mai inchis..si nu par cetosi..ca stiu de la nepoata mea caa erau asa neclari si se vedea ca o sa se schimebs si intr-adevar i s-au facut negri negri!!!!!!
bika82
Si lui bebe al meu ii cade parul, el s-a nascut cu multisor par in cap si acum ii cade se reinoieste si e saten inchis la par, si ochisorii ii are un gri-maroniu inchis nu stiu ce ochi va avea sunt ff curioasa ca eu am ochii verzi si sotul caprui dar lui Denis mi-ar placea sa ii aiba albastri.
ruxy
Cand s-a nascut fetita mea...am crezut ca nu va avea niciodata par... rolleyes.gif ...acum are un par superb smile.gif
cris210580
salutare la bebici si la mamici

bianca avea parul negru si ochii negri cand sa nascut si asa se mai bucura tati ca o sa semene cu el dar surpriza rolleyes.gif acum la 4 luni are parul saten deschis si ochii verde inchis in mijloc si cu albasru pe margini;acum ma bucur eu ca o sa semene cu mine la par si cu unchiuletzu la ochi,ca noi(eu si sotu) avem ochii negri
floare2.gif pupici la pitici
simira
Fetele mele s-au nascut cu parul saten inchis, si amandorura le-a cazut parul de bb...Cel mai distractiv e ca amandoua aveau la un moment dat in spate o dunga de cheliuta ca si cum s-ar fi ros parul de la caliulita....f haioase.Mira a vut ochi albastrii pana la 1 an si 2 luni.Speram sa ramana asa, dar nu prea avea de la cine... eu si sotul ii avem caprui verzui (cacanii ne place sa zicem biggrin.gif ) singura cumnata-mea are albastrii.Sonia ii are la fel acum, albastii albastrii f frumosi dar nu prea cred ca-i raman asa...As vrea eu.. biggrin.gif
ochi albastrii de Mira
ochi albastrii de Sonia

smile.gif
dyana
wow ce ochi frumosi albasti au fetele tale, Simira! wub.gif

da, da imi amintesc si eu despre dunga aia de la spate de chelie! Ziceai ca e cardinal laugh.gif
emanuela(emm)
rolleyes.gif buna fetelor ,eu sunt emm am scimbat ID-ul pentru ca am avut probleme in accesarea ID-ului vechi (emm).pentru o perioada nu puteam intra deloc pe forum si atunci a trebuit sa scimb adresa si tot..... Va multumesc ca existati si mai ales ca sunteti asa de ajutor oFloare.gif ...pe curand cafea.gif
emanuela(emm)
QUOTE(cris210580 @ Oct 10 2008, 07:09 PM) *
salutare la bebici si la mamici

bianca avea parul negru si ochii negri cand sa nascut si asa se mai bucura tati ca o sa semene cu el dar surpriza rolleyes.gif acum la 4 luni are parul saten deschis si ochii verde inchis in mijloc si cu albasru pe margini;acum ma bucur eu ca o sa semene cu mine la par si cu unchiuletzu la ochi,ca noi(eu si sotu) avem ochii negri
floare2.gif pupici la pitici

Sunt superbe fetele tale sa fie sanatoase si cresca mari sa bucure pe mami.... hug.gif
jus_ro
QUOTE(simira @ Oct 14 2008, 01:29 AM) *
Fetele mele s-au nascut cu parul saten inchis, si amandorura le-a cazut parul de bb...Cel mai distractiv e ca amandoua aveau la un moment dat in spate o dunga de cheliuta ca si cum s-ar fi ros parul de la caliulita....f haioase.Mira a vut ochi albastrii pana la 1 an si 2 luni.Speram sa ramana asa, dar nu prea avea de la cine... eu si sotul ii avem caprui verzui (cacanii ne place sa zicem biggrin.gif ) singura cumnata-mea are albastrii.Sonia ii are la fel acum, albastii albastrii f frumosi dar nu prea cred ca-i raman asa...As vrea eu.. biggrin.gif
ochi albastrii de Mira
ochi albastrii de Sonia

smile.gif

Ce ochii albastrii are Sonia!! frumoase amandoua fetele...sa-ti traiasca!!!!!!!!! oFloare1.gif
anca M
QUOTE(rux25 @ Sep 13 2008, 12:20 PM) *
Cand s-a nascut fetita mea...am crezut ca nu va avea niciodata par... rolleyes.gif ...acum are un par superb smile.gif


liwlol.gif liwlol.gif

QUOTE(simira @ Oct 14 2008, 01:29 AM) *
Fetele mele s-au nascut cu parul saten inchis, si amandorura le-a cazut parul de bb...Cel mai distractiv e ca amandoua aveau la un moment dat in spate o dunga de cheliuta ca si cum s-ar fi ros parul de la caliulita....f haioase.Mira a vut ochi albastrii pana la 1 an si 2 luni.Speram sa ramana asa, dar nu prea avea de la cine... eu si sotul ii avem caprui verzui (cacanii ne place sa zicem biggrin.gif ) singura cumnata-mea are albastrii.Sonia ii are la fel acum, albastii albastrii f frumosi dar nu prea cred ca-i raman asa...As vrea eu.. biggrin.gif
ochi albastrii de Mira
ochi albastrii de Sonia

smile.gif

adica pana la un an si doua luni i-a avut albastri albastri....si apoi???nu credeamn ca la varsta asta si-i mai schimba....a mea are ochii verzi gri....dar cine stie cum vor ramane!!!
nu mi-am dat seama ca in pozele puse sunt amundoua fetele...am crezut ca e una si aceiasi!!!seamana f bine!!!!!!!!!!!!sunt drgalase foc!!!sa-ti traiasca
daria4ana
QUOTE(cris210580 @ Oct 10 2008, 06:09 PM) *
salutare la bebici si la mamici

bianca avea parul negru si ochii negri cand sa nascut si asa se mai bucura tati ca o sa semene cu el dar surpriza rolleyes.gif acum la 4 luni are parul saten deschis si ochii verde inchis in mijloc si cu albasru pe margini;acum ma bucur eu ca o sa semene cu mine la par si cu unchiuletzu la ochi,ca noi(eu si sotu) avem ochii negri
floare2.gif pupici la pitici

buna,ai o feetita super super frumoasa, sa-ti traiasca! scuza-ma ca te intreb, dar sunt noua si nu prea ma pricep....as vrea si eu sa pun asa cum ai tu, o poza a fetitei mele , ca tare este frumusica a ta! am tot incercat dar fara nici un rezultat! multumesc mult oFloare.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.