Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cum Sa-l Fac Sa Ia Suzeta?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Danutza_rge
mamicilor ma-m gandit ca BB cand are crizele de colici cred ca suzete l-ar mai calma, pe langa toate siropurile pe care i le dau oFloare1.gif
Danutza_rge
am incercat sa i-o dau dar nu o vrea deloc, am bagat-o si in glicerina si degeaba doh.gif
diana1318
QUOTE(Danutza_rge @ Jul 6 2008, 11:29 PM) *
am incercat sa i-o dau dar nu o vrea deloc, am bagat-o si in glicerina si degeaba doh.gif


Nici Aida nu a vrut suzeta, prefera degetelele ei... I-am cumparat toate formele si marcile posibile, dar niciuna nu-i e pe plac. Am renuntat de curand.
Reversul medaliei : fetita mare a stat cu suzeta in gura pana la aproape 4 ani, nu stiam cum sa mai scap de ea.
Parerea mea : daca nu vrea, lasa-l, perioada colicilor e pe sfarsite. floare2.gif
Danutza_rge
sper , dar la unii copii tin pana pe la 3 luni jumate, sper sa nu ne incadram si noi aici

floare2.gif
Danutza_rge
de ex in seara asta am stat ce feonul 40 min deasupra lui doh.gif
diana1318
QUOTE(Danutza_rge @ Jul 6 2008, 11:47 PM) *
sper , dar la unii copii tin pana pe la 3 luni jumate, sper sa nu ne incadram si noi aici

floare2.gif


Tu ce ii dai pt colici ?
Danutza_rge
espumisan ziua si noaptea bonisan
diana1318
QUOTE(Danutza_rge @ Jul 6 2008, 11:52 PM) *
espumisan ziua si noaptea bonisan



Si eu i-am dat Bonisan si Debridat. Dar nu te astepta sa nu mai planga din cauza colicilor, pana nu-si fac ei (colicii) damblaua poti sa-i dai orice. Ai putina rabdare. Si Aida a plans de ziceai ca o taie cineva, dar dureaza pana cand organismul bbeilor (sistemul digestiv in special) se acomodeaza cu viata in afara uterului. hug.gif
Danutza_rge
QUOTE(diana1318 @ Jul 6 2008, 11:59 PM) *
Si eu i-am dat Bonisan si Debridat. Dar nu te astepta sa nu mai planga din cauza colicilor, pana nu-si fac ei (colicii) damblaua poti sa-i dai orice. Ai putina rabdare. Si Aida a plans de ziceai ca o taie cineva, dar dureaza pana cand organismul bbeilor (sistemul digestiv in special) se acomodeaza cu viata in afara uterului. hug.gif



Da sunt constienta ca asa e cum spui tu dar pe mine ma dispera ca dupa aia are o stare de nervi de nedescris si nu mai vrea nimic, nici titzi nici ceai si nici sa doarma
diana1318
QUOTE(Danutza_rge @ Jul 7 2008, 12:01 AM) *
Da sunt constienta ca asa e cum spui tu dar pe mine ma dispera ca dupa aia are o stare de nervi de nedescris si nu mai vrea nimic, nici titzi nici ceai si nici sa doarma


Ai rabdare, nici nu mai stiu de cate ori nu a facut si a mea asa. Si mai e ceva, lasa-l sa-si descarce nervii. Are si el nemultumirile lui. Citisem undeva ca bbele in primele luni are dupa amiaza programul lui de plans, pt a elimina tensiunea acumulata in timpul zilei. floare2.gif
Danutza_rge
am rabdare ce sa fac? pe el in apuca in fiecare seara pe la 21.00
diana1318
QUOTE(Danutza_rge @ Jul 7 2008, 12:07 AM) *
am rabdare ce sa fac? pe el in apuca in fiecare seara pe la 21.00



Stiu, si Aida plangea seara, o sa treaca.
Danutza_rge
QUOTE(diana1318 @ Jul 7 2008, 12:09 AM) *
Stiu, si Aida plangea seara, o sa treaca.


floare2.gif tzuc.gif
alexandra81
De ce vrei sa ia neaparat suzeta? Eu am incercat o singura data la Stefi si daca nu a vrut am renuntat...Colicii sunt ceva normal asa ca iti trebuie rabdare muuulta ca sa treceti peste...Crezi ca mie imi placea cand plangea de la ei?...Ca si mie imi venea sa ma urc pe pereti, dar a trebuit sa rezist pt. ca este ceva normal...
delina_ale7
Iubita mea, suzeta nu are cum sa calmeze vreo durere ......... ia tu guma aia in gura cand te doare ceva si vezi daca+ti trece.... plus ca daca copilul are o problema e mai bine sa i-o rezolvi nu sa+i astupi gura. Eu nu am folosi niciodata suzeta pt ca nu i+am inteles rostul .... vad mamici pe strada, copilul plange si gata suzeta .......... eu am reusit fara foarte bine si am invatat sa comunic cu copilul ... poate ii e sete, foame, sau il doare ceva ......... si suzeta nu poate tine loc. Plus de asta fi foarte atenta la alimentatia ta. Eu cu baietelul meu 6 luni cat am alaptat nu am putut papa dacat fierturi si ciorbe simple, sucuri naturale........... nimic prajit sau stiu eu. Eu pt o portie mica de cartofi prajiti sau un snitel leganam toata noaptea si nu 4 luni ci toata perioada cat am alaptat .......... depinde si de copil. Punei sticluta calda cu apa pe burtica, fa+i masaj, da+i debridate inainte de masa sau sabsimplex ..... ceaiul Laricol si atentie la ce papi. MULTA RABDARE
ruxy
QUOTE(delina_ale7 @ Jul 11 2008, 12:12 AM) *
Iubita mea, suzeta nu are cum sa calmeze vreo durere ......... ia tu guma aia in gura cand te doare ceva si vezi daca+ti trece.... plus ca daca copilul are o problema e mai bine sa i-o rezolvi nu sa+i astupi gura. Eu nu am folosi niciodata suzeta pt ca nu i+am inteles rostul .... vad mamici pe strada, copilul plange si gata suzeta .......... eu am reusit fara foarte bine si am invatat sa comunic cu copilul ... poate ii e sete, foame, sau il doare ceva ......... si suzeta nu poate tine loc. Plus de asta fi foarte atenta la alimentatia ta. Eu cu baietelul meu 6 luni cat am alaptat nu am putut papa dacat fierturi si ciorbe simple, sucuri naturale........... nimic prajit sau stiu eu. Eu pt o portie mica de cartofi prajiti sau un snitel leganam toata noaptea si nu 4 luni ci toata perioada cat am alaptat .......... depinde si de copil. Punei sticluta calda cu apa pe burtica, fa+i masaj, da+i debridate inainte de masa sau sabsimplex ..... ceaiul Laricol si atentie la ce papi. MULTA RABDARE

Foarte corect rolleyes.gif smile.gif o mamica model smile.gif
Danutza_rge
QUOTE(delina_ale7 @ Jul 11 2008, 12:12 AM) *
Iubita mea, suzeta nu are cum sa calmeze vreo durere ......... ia tu guma aia in gura cand te doare ceva si vezi daca+ti trece.... plus ca daca copilul are o problema e mai bine sa i-o rezolvi nu sa+i astupi gura. Eu nu am folosi niciodata suzeta pt ca nu i+am inteles rostul .... vad mamici pe strada, copilul plange si gata suzeta .......... eu am reusit fara foarte bine si am invatat sa comunic cu copilul ... poate ii e sete, foame, sau il doare ceva ......... si suzeta nu poate tine loc. Plus de asta fi foarte atenta la alimentatia ta. Eu cu baietelul meu 6 luni cat am alaptat nu am putut papa dacat fierturi si ciorbe simple, sucuri naturale........... nimic prajit sau stiu eu. Eu pt o portie mica de cartofi prajiti sau un snitel leganam toata noaptea si nu 4 luni ci toata perioada cat am alaptat .......... depinde si de copil. Punei sticluta calda cu apa pe burtica, fa+i masaj, da+i debridate inainte de masa sau sabsimplex ..... ceaiul Laricol si atentie la ce papi. MULTA RABDARE


DA ai dreptate, facusem si eu ce zici tu .......cred ca pur si simplu nu isi mai facea efectul Espumisanul doh.gif . Am fost la farmacie si am luat un sirop f bun pt colici si BB nu mai face crize. jucaus.gif bananab.gif bananab.gif bananab.gif
Mersi pt sfaturi tzuc.gif
alexandra81
Eu ii dau inca sa suga lui Stefi si nu are nimic de la mancarea pe care o mananc eu...Intr-un an si aproape 2 luni cat are acum o singura data am patit sa faca diaree pt ca eu am mancat porumb fiert seara si abia spre dimineata i-am dat sa suga si...asta a fost...Si nici nu-mi dadeam seama de la ce pt ca nu am avut astfel de probleme... rolleyes.gif Si mananc de toate, dar nu in exces...Si cartofi prajiti si snitel si salata de vinete....Dar din fiecare foarte rar...poate nici macar o data pe saptamana...Un medic de familie mi-a zis ca pot manca orice chiar si atunci cat alaptez, numai sa nu ma ghiftuiesc cu ceea ce mananc...Sa fie asa mai moderat si atunci nici copilasul nu va avea probleme....Insa sunt copii si copii...Ceea ce merge la al meu nu merge la altul.... partners.gif
sunset
Si noi am avut probleme cu colicii desi cat l-am alaptat am avut grija la alimentatie.Al meu facea colici fiindca era lacom si papa repede, lapticul facea spuma in stomacelul lui si de acolo se formau gazele, adica colicii.Ne-a mers bine cu sab simplex si neaparat dupa fiecare alaptat il tineam pana scotea tot aerul, cateodata dura si o jumatate de ora rolleyes.gif .Pana pe la 3,5 luni am tinut-o asa, ne-am chinuit rau de tot, era agitat, plangea, nu dormea mai deloc ziua, noaptea dormea pe reprize, dar a trecut si am uitat.
Cat despre suzeta nu stiu daca il linisteste poate sa-l enerveze si mai rau smile.gif sa molfaie la cauciucul ala, asa aiurea......
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.