Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Vaccinul De 2 Luni
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Danutza_rge
Dragi mamici se pare ca e o mare teapa si cu vaccinul asta.Trebuia sa ma duc cu piticul la vaccin azi si ca sa nu bat drumul degeaba am zis sa sun inainte.
Am sunat si asistenta mi-a spus cu mare nonsalanta ca nu mai au vaccinul sa ma duc sa cumpar formula cu o sg intepatura(270 ron). Ori am auzit ca daca incepi cu aceasta formula pina la 1 an trebuiesc cumparate numai cele din comert. Dupa ce ca pediatrii in ziua de azi sunt varza ( nu toti- am auzit mamici care au noroc) isi mai bat joc de noi si vaccinul asta.
A-ti patit la fel? oFloare1.gif
alexandra81
La noi nu au fost probleme cu vaccinul ...si am facut 4 pana acum...Si daca il iei prima data si il faci pe cel cumparat este obligatoriu acest lucru si cu urmatoarele oFloare1.gif ...
Danutza_rge
QUOTE(alexandra81 @ Jul 4 2008, 01:48 PM) *
La noi nu au fost probleme cu vaccinul ...si am facut 4 pana acum...Si daca il iei prima data si il faci pe cel cumparat este obligatoriu acest lucru si cu urmatoarele oFloare1.gif ...


am auzit si eu asta azi de la o tipa de aceea ma-m mad.gif .
si oricum preturile cresc de la un vaccin la altul crybaby.gif
dyana
nu, mie niciodata nu mi-a spus ca nu l-ar avea, iar eu l-am cumparat mereu. In plus, TU decizi de cate ori vrei sa iti intepe puiul: o data sau de doua ori; deci, poti incepe cu care vrei tu.
Iar legat de pediatri, ceea ce am inteles eu in alegerea unui pediatru este sa nu semearga dupa principiul bun, prost dar APROAPE ci aproape, departe dar BUN. Pentru ca nu ai de ce sa ajungi de urgenta la pediatru, daca se intampla ceva, chemi salvarea in astfel de situatii (doamne fereste!)
spor la ales pediatri! smile.gif
diana1318
QUOTE(Danutza_rge @ Jul 4 2008, 01:46 PM) *
Dragi mamici se pare ca e o mare teapa si cu vaccinul asta.Trebuia sa ma duc cu piticul la vaccin azi si ca sa nu bat drumul degeaba am zis sa sun inainte.
Am sunat si asistenta mi-a spus cu mare nonsalanta ca nu mai au vaccinul sa ma duc sa cumpar formula cu o sg intepatura(270 ron). Ori am auzit ca daca incepi cu aceasta formula pina la 1 an trebuiesc cumparate numai cele din comert. Dupa ce ca pediatrii in ziua de azi sunt varza ( nu toti- am auzit mamici care au noroc) isi mai bat joc de noi si vaccinul asta.
A-ti patit la fel? oFloare1.gif


Da, si noi, acum 2 luni.
Cand am sunat mi-au spus acelasi lucru, dar se refereau la cel cumparat (f multi pediatri il considera mult mai bun -au in plus vaccinarea impotriva faringitei ,laringitei..., nu stiu daca e inclusa si meningita) .Am reactionat la fel ca tine, ba tata a si sunat la asistenta sociala sa vada ce si cum; credeam ca ne pune sa platim vaccinul obligatoriu. Dar nu era asa, pe acela gratuit il aveau,insa il recomandau (cu f putine cuvinte, de intelegeai gresit) pe cel din generatie mai noua, si care se face in UE.
diana1318
QUOTE(Danutza_rge @ Jul 4 2008, 01:50 PM) *
am auzit si eu asta azi de la o tipa de aceea ma-m mad.gif .
si oricum preturile cresc de la un vaccin la altul crybaby.gif

Eu l-am ales pe cel de cumparat (e f bun din mai multe puncte de vedere).
Pe mine m-a costat 160(130 PENTAXIM+ 30 EUVAX: antihepatita cool.gif si 130 acum, la 4 luni candi se face doar Pentaxim. Nu ne dau bnii afara din casa, dar am considerat ca e important. Acum mai avem de facut vaccin la 6 luni, 1 an iar apoi abia la 30-35 luni... Mi-am zis ca ne-am descurca cu banii.
Nu l-am cumparat din farmacie (unde am inteles ca r fi 200 si ceva, a facut med de fam comanda la sanepid - parca, pt cabinet si noi am dat banii cand l-am facut si mi s-a dat chitanta.
Danutza_rge
da sunt de acord cu voi oFloare1.gif . mie mi-a spus dctra la ultima vizita sa-l fac pe cel de la pol in combinatie cu Actib.poate daca imi spunea de la inceput era altceva. asta e romania noastra
Danutza_rge
QUOTE(diana1318 @ Jul 4 2008, 02:15 PM) *
Eu l-am ales pe cel de cumparat (e f bun din mai multe puncte de vedere).
Pe mine m-a costat 160(130 PENTAXIM+ 30 EUVAX: antihepatita cool.gif si 130 acum, la 4 luni candi se face doar Pentaxim. Nu ne dau bnii afara din casa, dar am considerat ca e important. Acum mai avem de facut vaccin la 6 luni, 1 an iar apoi abia la 30-35 luni... Mi-am zis ca ne-am descurca cu banii.
Nu l-am cumparat din farmacie (unde am inteles ca r fi 200 si ceva, a facut med de fam comanda la sanepid - parca, pt cabinet si noi am dat banii cand l-am facut si mi s-a dat chitanta.


mie mi-a spus ca ma costa 270 ron
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.