Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Oare Sosesc Dintisorii?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Alynna
Fetita e tot maraita de cateva zile dar mai ales seara(8 luni).Azinoapte sa trezit de vreo 20 de ori si tot dadea sa planga iar cand ii baga tzitzi in gura mai adormea un pic.Oare or fi dintisorii? Nu prea vrea nici sa manance mancarica numai tzitzi.Iam dat un pic de nurofen si am dato pe gingie cu calmgel.are jos parca umflat in forma unui dintisor dar il are de vreo luna.Ce sa fie si ce sa fac sa nu se mai chinuie ca mi se rupe sufletul de ea?
aureliab
QUOTE(Alynna @ Mar 26 2008, 09:01 AM) *
Fetita e tot maraita de cateva zile dar mai ales seara(8 luni).Azinoapte sa trezit de vreo 20 de ori si tot dadea sa planga iar cand ii baga tzitzi in gura mai adormea un pic.Oare or fi dintisorii? Nu prea vrea nici sa manance mancarica numai tzitzi.Iam dat un pic de nurofen si am dato pe gingie cu calmgel.are jos parca umflat in forma unui dintisor dar il are de vreo luna.Ce sa fie si ce sa fac sa nu se mai chinuie ca mi se rupe sufletul de ea?




buna alynna, nu stiu ce sa-ti zic eu inca nu am trecut prin asta deocamdata bebelusul meu are 4 luni dar am si eu o rugaminte la tine. as dori sa-mi dai si mie o adresa de email pentru a-mi da si mie cantecele pentru copii. ma poti ajuta
Alynna
QUOTE(aureliab @ Mar 26 2008, 11:35 AM) *
buna alynna, nu stiu ce sa-ti zic eu inca nu am trecut prin asta deocamdata bebelusul meu are 4 luni dar am si eu o rugaminte la tine. as dori sa-mi dai si mie o adresa de email pentru a-mi da si mie cantecele pentru copii. ma poti ajuta

adresa mea de mes e alyna_ma
aureliab
QUOTE(Alynna @ Mar 26 2008, 11:55 AM) *
adresa mea de mes e alyna_ma



poti intra acum pe mess eu ti-am trimis sa-mi spui daca ai primit
aureliab
QUOTE(Alynna @ Mar 26 2008, 11:55 AM) *
adresa mea de mes e alyna_ma



nu stiu ce se intampla nu pot sa vad ce scri
ma poti ajuta tu
Alynna
eu vad ce scri tu tu nu vezi de la mine incearca sa reinstalezi mesul
aureliab
QUOTE(Alynna @ Mar 26 2008, 12:10 PM) *
eu vad ce scri tu tu nu vezi de la mine incearca sa reinstalezi mesul


poti sa-mi dai o adresa de email sa vb acolo, nu stiu ce are mess
cristina67
QUOTE(Alynna @ Mar 26 2008, 11:01 AM) *
Fetita e tot maraita de cateva zile dar mai ales seara(8 luni).Azinoapte sa trezit de vreo 20 de ori si tot dadea sa planga iar cand ii baga tzitzi in gura mai adormea un pic.Oare or fi dintisorii? Nu prea vrea nici sa manance mancarica numai tzitzi.Iam dat un pic de nurofen si am dato pe gingie cu calmgel.are jos parca umflat in forma unui dintisor dar il are de vreo luna.Ce sa fie si ce sa fac sa nu se mai chinuie ca mi se rupe sufletul de ea?


Mai mult ca sigur ca e vorba de dintisori. Baietelul meu la 8 luni are deja doi dintisori jos. Stiu ca nu e regula valabila pentru toti, dar daca spui ca e mai nelinistita si alte probleme de sanatate nu are, cred ca numai dintisorii pot fi. Sanatate multa!!
Alynna
[quote name='Alynna' date='Mar 26 2008, 11:55 AM' post=
[/quote]
lorena1
normal dintii apar la 6 luni incisivii inferiori apoi superiori centrali ,la 12luni incisivii laterali,la 18 luni molarii,la24luni caninii iar la 30 luni ceilalti molari
(masele) dar nu e regula pentru ca pot aparea mai repede sau mai tarziu chiar si dupa un an nu e chiar o problema.La mine nu prea au avut efect medicamentele il linistea suptul iar cand eram in pauza ii dadeam jucarii din silicon iar cand aveam timp ii masam gingia cu degetul
bianca2007
EU NU STIU CE SE INTAMPLA CU FETITA MEA DE CATEVA ZILE NU VREA SA MAI MANANCE ESTE MARAITA ARE DIAREE IMI FACE TEMPERATURA NOAPTEA NU STIU CE SA FAC ARE 11 LUNI SI DOAR 8 KG VA ROG AJUTATIMA CU UN SFAT NU VREA SA MANANCE ABSOLUT NIMIC DECAT TZITZI DACA VETI VREUN SFAT MA GASITI laura_nicu@yahoo.com
Simona25
QUOTE(bianca2007 @ Mar 29 2008, 04:41 PM) *
EU NU STIU CE SE INTAMPLA CU FETITA MEA DE CATEVA ZILE NU VREA SA MAI MANANCE ESTE MARAITA ARE DIAREE IMI FACE TEMPERATURA NOAPTEA NU STIU CE SA FAC ARE 11 LUNI SI DOAR 8 KG VA ROG AJUTATIMA CU UN SFAT NU VREA SA MANANCE ABSOLUT NIMIC DECAT TZITZI DACA VETI VREUN SFAT MA GASITI laura_nicu@yahoo.com

buna bianca...posibil sa ii dea dintisorii...verifica-i gingiutele...sanatate multa floare2.gif
oktavia
QUOTE(bianca2007 @ Mar 29 2008, 04:41 PM) *
EU NU STIU CE SE INTAMPLA CU FETITA MEA DE CATEVA ZILE NU VREA SA MAI MANANCE ESTE MARAITA ARE DIAREE IMI FACE TEMPERATURA NOAPTEA NU STIU CE SA FAC ARE 11 LUNI SI DOAR 8 KG VA ROG AJUTATIMA CU UN SFAT NU VREA SA MANANCE ABSOLUT NIMIC DECAT TZITZI DACA VETI VREUN SFAT MA GASITI laura_nicu@yahoo.com



Draga mea, iti recomand cu caldura sa-i faci un examen coproparazitologic(COPROCULTURA) timp de 3 zile.Ii recoltezi in decursul unei zile din scaune diferite si trebuie tinut la rece, iar dimineata il duci la analize.Asta timp de trei zile.Daca nu are nimic iti recomand sa-i faci o cura cu vitamine ptr.vitaminizare(Multi Sanastol este foarte bun) si deasemeni si Peritol este bun pentru pofta de mancare.
Deasemenea poate fi si de la eruptia dentara.Cumpara-i de la farmacie niste jucarele umplute cu lichid pe care sa le rontaie intre gingii(se tin la rece) si da-i pe gingii cu un gel calmant.Ii doresc sanatate multa! biggrin.gif
adelastefaroi
bebele meu de la 3 luni jumatate iau dat dintzisorii.Despre jucariile din silicon nici pomeneala sa le ia asa ca in timpul zilei ai dadeam un morcovel crud sa il molfaie el in legea lui iar seara inainte de nani ai frecam putzin gingiutza cu o foitza de ceapa uscata este un bun analgezic si antiseptic.
maria82
INCEArca calgelul pentru giingii si uneori merge bine si nurofenul deoarece reduce durerea si scade febra .dar daca febra persista mai mult de 2-3 zine e necesar un contol la medicul de familie.noi avem 6 dintii si mai asteptam 2 bananab.gif bananab.gif banuesc ca acu e totul ok oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.