Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Iaurtul .....taie Pofta De Mancare?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Madalina Jilaveanu
De vreo cateva saptamani eu si cateva prietene dale mele ,ne confruntam cu problema asta si credem ca iaurtul ar fi de vina , si ne gandeam sa nu le mai dam o perioada ,chiar am nevoie de un sfat ce sa fac sa ii dau sau nu ?????
cameliapanci
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Mar 19 2008, 12:10 PM) *
De vreo cateva saptamani eu si cateva prietene dale mele ,ne confruntam cu problema asta si credem ca iaurtul ar fi de vina , si ne gandeam sa nu le mai dam o perioada ,chiar am nevoie de un sfat ce sa fac sa ii dau sau nu ?????

eu ii dau iaurt zilnic dar ori il pun in mancarea de legume ori il dau dupa masa simplu si nu are nici un fel de problema.
lory76cris
De vreo cateva saptamani eu si cateva prietene dale mele ,ne confruntam cu problema asta si credem ca iaurtul ar fi de vina , si ne gandeam sa nu le mai dam o perioada ,chiar am nevoie de un sfat ce sa fac sa ii dau sau nu ?????


Buna. Depinde de ce fel de iaurt e vorba, adica de fructe sau simplu. Eu i-am dat prima data iaurt simplu si apoi de fructe, ca altfel ar fi prins gustul la cel de fructe si fiind dulce nu ar mai fi mancat de celalalt. Eu iaurtul simplu il dau cu biscuiti ca o masa alternativ cand nu ii dau pireu de fructe, iar cel de fructe il dau ca desert dupa masa, cel de fructe nu mi se pare destul de consisten cat sa constituie o masa de aceea il dau asa. Pupici.
Madalina Jilaveanu
QUOTE(lory76cris @ Mar 19 2008, 03:23 PM) *
De vreo cateva saptamani eu si cateva prietene dale mele ,ne confruntam cu problema asta si credem ca iaurtul ar fi de vina , si ne gandeam sa nu le mai dam o perioada ,chiar am nevoie de un sfat ce sa fac sa ii dau sau nu ?????
Buna. Depinde de ce fel de iaurt e vorba, adica de fructe sau simplu. Eu i-am dat prima data iaurt simplu si apoi de fructe, ca altfel ar fi prins gustul la cel de fructe si fiind dulce nu ar mai fi mancat de celalalt. Eu iaurtul simplu il dau cu biscuiti ca o masa alternativ cand nu ii dau pireu de fructe, iar cel de fructe il dau ca desert dupa masa, cel de fructe nu mi se pare destul de consisten cat sa constituie o masa de aceea il dau asa. Pupici.

tocmai aici e problema ca el sa obisnuise sa manance iaurt simplu ca pe o masa normala cu paine sau cu biscuite si cand venea ora de masa nu vroia mancarica tot iaurt .pupici tzuc.gif
lory76cris
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Mar 19 2008, 05:48 PM) *
tocmai aici e problema ca el sa obisnuise sa manance iaurt simplu ca pe o masa normala cu paine sau cu biscuite si cand venea ora de masa nu vroia mancarica tot iaurt .pupici tzuc.gif

Pai nu ii dai iaurt in fiecare zi, sau nu pui iaurt la fiecare masa alternezi. Eu de exemplu intr-o zi ii dau iaurt simplu cu biscuite, intr-o zi mar cu biscuite, alta zi mar cu banana, in alta zi banana cu branza de vaca etc., ideea e ca se pot face foarte multe combinatii ca sa nu se plictiseasca bebelul cu acelas gust zi de zi. Pupici.
flori de camp
nu cred ca iaurtul sa taie pofta de mancare. oricat de gustos ar fi, nu tine prea mult de foame. dar bineinteles ca fiecare bebelus e altfel. fi-mea cel putin mananca orice. cand ii dau iaurt simplu, dupa 2 ore incepe sa se maraie de foame. doh.gif
Lorikay
Eu iaurtul il dau ca desert la masa de pranz. La cat mananca buburuza mea nu prea i-ar ajunge doar un iaurt la o masa.
m.dana43
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Mar 19 2008, 06:48 PM) *
tocmai aici e problema ca el sa obisnuise sa manance iaurt simplu ca pe o masa normala cu paine sau cu biscuite si cand venea ora de masa nu vroia mancarica tot iaurt .pupici tzuc.gif
trandafir.gif TOCMAI ASTA E IDEEA ,IAURTUL SA FIE UNA DIN CELE 5 MESE ALE BEBELUSULU,FETITA MEA MANANCA IN FIECARE SEARA CU CERALE SAU CU BISCUITI PE LA 18-19 SEARA,IAR DUPA 3 ORE MANANCA UN BIBERON CU LAPTE .EU NU SFATUIESC SA-I DAI IURT CU FRUCTE PANA LA CEL PUTIN UN AN .ASTA E SFATUL MEU TU PROCEDEZI CUM CREZI TU,DAR TOTUSI IAURTUL E O SURSA DE CALCIU jucaus.gif eating.gif
adrenaline
Si eu ii dau iaurt dar dupa prima masa (ora 8), pe la ora 10 jumate, si apoi ii dau mancarik pe la ora 13.Ii dau iaurt Danonino, ca e fara conservanti, coloranti etc.Ii place la nebunie, ar manca 1 kg..
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.