Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi De Februarie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
carmen29
Hallo!Ma numesc ELIDA-AMELIA si sint nascuta in 22 februarie 2008....si mi-ar place sa cunosc si alti biberon.gif nascuti in acceasi luna cu mine....
ionela25ela
buna sunt bianca si m-am nascut pe 5 februarie 2008
EMY2000
Buna, ma numesc Alexandra Gabriela si sunt nascuta pe data de 4 februarie 2008.
renate
bonjour sunt selenia si m-am nascut in data de 21-02-2008
kitialex
sunt alexandru si m-am nascut pe 6.02 .......offffff ca tare mici mai suntem! biberon.gif
tyty
CODE
[/code][code]
sal.....eu sunt Delia-Nicoleta si am iesit din burtica mamicii mele scumpe pe 21 feb......sunt energica,cuminte...si pap mult.....ma cam supara colicile...dar sunt un pestisor optimist...trec eu si peste astea....ca o am pe mami langa mine...si cum plang ...ea ma linisteste ......... bananab.gif
carmen29
1_3ani.gif buna!!!va salut din nou si sper ca va merge bine tuturor!!!!!va floare2.gif si aveti grija de voi
carmen29
1_3ani.gif buna!!!va salut din nou si sper ca va merge bine tuturor!!!!!va floare2.gif si aveti grija de voi
EMY2000
QUOTE(carmen29 @ Apr 16 2008, 12:05 AM) *
1_3ani.gif buna!!!va salut din nou si sper ca va merge bine tuturor!!!!!va floare2.gif si aveti grija de voi

multumim la fel.bebita ta cf?
ionela25ela
noi suntem binisor[mananca putinel si are doar4.300kg]dar radem tot timpul .voi?
cate kg au bebei vostri acum?
angy79
buna eu sunt un bebelus din 14 februarie tongue.gif
anca64
Salut !
Eu sunt Codrin si m-am nascut pe 15 februarie.
La ultima cantarire (la 2 luni) aveam 6 kg si 60 cm. Tati rade si spune ca sunt grasunel, mami spune ca sunt frumusel asa, ca nu i-ar fi placut sa am picioruse slabanoage. Voi, pitici, cate kg si cm aveti ? jucaus.gif
anca64
Aaa, m-am luat cu papatul manutei mele si am uitat sa ma plang ca inca ma mai doare burtelul !!! Cat o sa mai dureze, voi stiti ? crybaby.gif
carmen29
biberon.gif buna...Elida-Amelia va hug.gif pe toti!!!!
carmen29
biberon.gif buna...Elida-Amelia va hug.gif pe toti!!!!
carmen29
biberon.gif buna...Elida-Amelia va hug.gif pe toti!!!!
carmen29
carmen29
...eu sint Elida-Amelia
carmen29
[color="#FF8C00"][/color][size="6"][/size][font="Comic Sans MS"][/font]
QUOTE(carmen29 @ May 16 2008, 01:02 PM) *

...eu sint ELIDA-AMELIA
carmen29
....tot eu
mamilorena
buna ! va saluta o fetita nascuta pe 29 Februarie 2008!!!
Bia II
ciao. floare2.gif pupici pentru toti varsatorii si pestisorii
deea3184
Buna fetelor!Eu m-am nascut pe 9 februarie si ma numesc ARIANA-IOANA!Acum la trei luni si trei saptamani cantaresc 6,5 kg! Pupici!
mamilorena
buna tuturor mamicilor si varsatorilor vs pestisorilor! eu am trei luni (7kg si 68cm ) si sunt forte cumintica !
diana1318
Buna. M-am nascut pe 18 februarie. Acum am 3 luni si jumatate, sunt cuminte, un singur lucru ma cam deranjeaza: burtica. Va pup si sa cresteti mari si sanatosi. tzuc.gif
deea3184
Pupici multi si dulci si de la noi!
lorytza03
buna! eu sunt LUCA si "m-a adus barza" pe 18 februarie!
Acum sunt cam suparat ca a venit caldura si nu-mi mai gasesc locul. Voi ce folositi pentru iritatiile din cauza caldurii? :_jucaus:
EMY2000
QUOTE(mamilorena @ May 29 2008, 03:24 PM) *
buna ! va saluta o fetita nascuta pe 29 Februarie 2008!!!

SCUZA-MI CURIOZITATEA, DAR IN CERTIFICAT CHIAR TI-A TRECUT-O PE DATA DE 29 FEBRUARIE?
petra76
Buna eu sunt DARIA IOANA si m-am nascut pe 08-02-08, cea mai apropiata de varsa mea am vazut ca e Ariana si pe langa asta avem al doilea nume la fel, ma bucur ca suntem cu totii sanatosi. Am citit pe site si am observat ca majoritatea aveti kg mai multe decat mine, dar eu ma simt bine si asta e important. Eu cum mama va pupam dulce pe toti.
diana1318
QUOTE(lorytza03 @ Jun 26 2008, 02:58 PM) *
buna! eu sunt LUCA si "m-a adus barza" pe 18 februarie!
Acum sunt cam suparat ca a venit caldura si nu-mi mai gasesc locul. Voi ce folositi pentru iritatiile din cauza caldurii? jucaus.gif


Buna Luca, esti nascut in aceeazi zi cu Aida mea. Si pe noi ne deranjeaza caldura si abia mai reusim sa dormim. jucaus.gif
Iritatii de la caldura avem, dar nu f mult. Fetita mare era f sensibila la caldura si imediat ii apareau punctuletele rosii pe gat, piept, partea de sus a spatelui si sus pe manute.

Noi scapam de ele, sau cel putin se mai atenuau putin (in cazul in care canicula tine multe zile la rand, nu prea ai cum sa scapi de tot de iritatiile astea) asa: baita de 2 ori pe zi (fara sapun sau sampon, doar o data si nu f mult) iar cand bubitele deveneau f rosii , foloseam crema pe baza de oxid de zinc , cea pt fundulet , in strat f subtie.

Am cautat si pe internet si am gasit si alte creme pe care le poti folosi, depinde acum ce i se potriveste bb-elui tau : - triderm
- mixtura mentolata pt bubitele de la caldura
- crema galbenele
- bephanten sau creme pe baza de oxid de zinc
lorytza03
ce interesant ca mai e cineva pe forum nascut in aceeasi zi ca mine, pe 18! Esti fetita sau baietel?
poate vorbim pe mess! ????!!!???!!
lorytza03
multumesc mult Aida!Asa imi apar si mie bubite, cateva,dar totusi apar si mami e stresata cand ma vede dalmatian!
diana1318
QUOTE(lorytza03 @ Jul 1 2008, 02:32 PM) *
ce interesant ca mai e cineva pe forum nascut in aceeasi zi ca mine, pe 18! Esti fetita sau baietel?
poate vorbim pe mess! ????!!!???!!

Fetita, Aida.
Pe mess nu prea am intrat, dar , de ce nu? Cu placere. smile.gif
diana1318
QUOTE(lorytza03 @ Jul 1 2008, 02:37 PM) *
multumesc mult Aida!Asa imi apar si mie bubite, cateva,dar totusi apar si mami e stresata cand ma vede dalmatian!

Sa stea mami linistita, cum se mai potoleste caldura, dispar si buibtele. Singure. smile.gif
norelass
buna tuturor bebelusilor de februarie!
Mara e nascuta pe 21 februarie 2008. Acum are 4 luni si 5,5 kg! S-a nascut cu 2,7 Kg asa ca e destul de binisor!
Mai e cineva din Constanta nascut in aceeasi perioada?
norelass
QUOTE(renate @ Mar 27 2008, 10:18 PM) *
bonjour sunt selenia si m-am nascut in data de 21-02-2008


Buna,

Pe mine ma cheama Mara si suntem nascute in aceeasi zi!
de fapt in aceeasi zi au fost nascuti la Constanta 11 bebelusi...asa ca a fost o zi productiva!
voi cum stati cu dintisorii? ca noi ne frecam de mama focului gingiile si roadem tot ce prindem!

pupici
http://www.flickr.com/photos/24241162@N06/2629069380
petra76
Si noi avem probleme si cu bubitele de la caldura dar si cu gingiile, ne mananca intr/o veselie tot cu decetelele in gura stam, se enerveaza daca i le scot din gura si salivam intr/una, acum parca mai mult, ca de salivat o facem de la bun inceput, nu am putut sta fara barbita nicodata. Mai nou dimineata pe la 8 stam in curte la soare c/am 15 min, am citit ca razele ultraviolete sunt bune (vitamina D). Vroiam sa va intreb daca medicul vostru de familie v/a trimis sa faceti radiografie la bazin (cica la fetite se face asta), o alta dr. prietena de familie a zis ca ea recomanda astfel de ecografie la varsta de 6 luni nu la 5, ca nu se observa nimic, am facut programare marti, nu stiu ce sa gred, o sa vad si va spun. Pupici
diana1318
QUOTE(petra76 @ Jul 3 2008, 03:34 PM) *
Si noi avem probleme si cu bubitele de la caldura dar si cu gingiile, ne mananca intr/o veselie tot cu decetelele in gura stam, se enerveaza daca i le scot din gura si salivam intr/una, acum parca mai mult, ca de salivat o facem de la bun inceput, nu am putut sta fara barbita nicodata. Mai nou dimineata pe la 8 stam in curte la soare c/am 15 min, am citit ca razele ultraviolete sunt bune (vitamina D). Vroiam sa va intreb daca medicul vostru de familie v/a trimis sa faceti radiografie la bazin (cica la fetite se face asta), o alta dr. prietena de familie a zis ca ea recomanda astfel de ecografie la varsta de 6 luni nu la 5, ca nu se observa nimic, am facut programare marti, nu stiu ce sa gred, o sa vad si va spun. Pupici


Nu stiu de radiografia la bazin, sa ne spui si noua ce afli despre ea jucaus.gif .
EMY2000
QUOTE(petra76 @ Jul 3 2008, 03:34 PM) *
Si noi avem probleme si cu bubitele de la caldura dar si cu gingiile, ne mananca intr/o veselie tot cu decetelele in gura stam, se enerveaza daca i le scot din gura si salivam intr/una, acum parca mai mult, ca de salivat o facem de la bun inceput, nu am putut sta fara barbita nicodata. Mai nou dimineata pe la 8 stam in curte la soare c/am 15 min, am citit ca razele ultraviolete sunt bune (vitamina D). Vroiam sa va intreb daca medicul vostru de familie v/a trimis sa faceti radiografie la bazin (cica la fetite se face asta), o alta dr. prietena de familie a zis ca ea recomanda astfel de ecografie la varsta de 6 luni nu la 5, ca nu se observa nimic, am facut programare marti, nu stiu ce sa gred, o sa vad si va spun. Pupici

CHIAR DE ASA CEVA NU AM AUZIT PANA ACUM. CUM AFLI CEVA TE ROG SA NE SPUI SI NOUA.MIE DOCTORA NU MI-A ZIS NIMIC PANA ACUM SI UITA CA AM FACUT 5 LUNI DAR NU A POMENIT NICIODATA DE ASA CEVA.
carmen29
jucaus.gif buna!!!!ce mai fac jucausii de februarie???eu nu prea bine vin dintisorii si sint c-am suparata..nu prea am pofta de mincare dar cu toate astea am 68 cm...si 7kg si 480grame bananab.gif in rest e o.k!am invatat sa ma intorc de pe spate pe burtika si inapoi...as vrea sa stau tot timpul sus sa vad pe toata lumea dar mami nu ma lasa.... crybaby.gif ca zice ca e prea repede!!va floare2.gif pe toti ELIDA-AMELIA..
diana1318
QUOTE(carmen29 @ Jul 7 2008, 07:16 PM) *
jucaus.gif buna!!!!ce mai fac jucausii de februarie???eu nu prea bine vin dintisorii si sint c-am suparata..nu prea am pofta de mincare dar cu toate astea am 68 cm...si 7kg si 480grame bananab.gif in rest e o.k!am invatat sa ma intorc de pe spate pe burtika si inapoi...as vrea sa stau tot timpul sus sa vad pe toata lumea dar mami nu ma lasa.... crybaby.gif ca zice ca e prea repede!!va floare2.gif pe toti ELIDA-AMELIA..


Tot cam asa facem si noi. Dormim pe burtica si vrem sa stam mai mult pe burta, si o exaspereaza pe mami ca dau laptic afara in pozitia asta.... Cred ca ditisorii ne sacaie si pe noi, tin manuta in gurita de cate ori pot, ca suzeta nu vreau. tzuc.gif pt toti bbelusii
petra76
QUOTE(diana1318 @ Jul 7 2008, 09:04 PM) *
Tot cam asa facem si noi. Dormim pe burtica si vrem sa stam mai mult pe burta, si o exaspereaza pe mami ca dau laptic afara in pozitia asta.... Cred ca ditisorii ne sacaie si pe noi, tin manuta in gurita de cate ori pot, ca suzeta nu vreau. tzuc.gif pt toti bbelusii

Cred ca asta e noua lor descoperire sa stea pe burtica, si eu ma chinui cu ea mai ales dupa ce a mancat ca vomita, dar nu am cap cu ea, are personalitate si daca nu o las tipa, prefer sa o tin in brate, ca daca o pun in pat nici nu am apucat sa ma intorc sa iau ceva ca ea e imediat pe burtica, are o viteza la intoarcere la fractiune de secunda, numai ca nu a invatat sa se si intoarca la loc, noaptea mai nou doarme asa si ma trezesc de o intorc pe spate cand o aud ca se agita, iar cu dintisorii, cred ca o mananca gingiile, ca e cu degetul tot in gura si mai nou isi freaca gingia singura, si suzeta cum ai zis, nu i/o place, ca degetul nu e nimic mai bun. partners.gif
petra76
AM VRUT SA VA INTREB SI BEBEII VOSTRI DORM JUMATE DE ORA SI PE URMA SUNT CU BATERIA INCARCATA bananab.gif , CA DARIA ASA FACE, DUPA ORA 12 DUPAMIAZA, DOARME FOARTE PUTIN SI SEARA SE CULCA DUPA ORA 12 jucaus.gif
ady68
Buna! Ma numesc Octavian-Mihail si m-am nascut pe 2.02.2008 si am avut 4.500 gr si 54 cm. Acum am doar 7.250 gr si 71 cm jucaus.gif . O supar pe mami a mea in sensul ca nu imi place supa de legume. Puteti sa ii dati cateva retete de supe mamicii mele ca sa mananc si eu sa ma fac mai mare?. Azi nu am vrut nici cerealele si mamii s-a suparat pe mine( mi-a dat cereale de la Humana cu banane). Sa-mi cumpere altele? Voua ce cereale va plac? Eu am reflux si beau laptic Humana AR. Va multumesc si va pup pe toti bebeii de februarie. oFloare1.gif
ady68
QUOTE(petra76 @ Jul 8 2008, 04:14 PM) *
AM VRUT SA VA INTREB SI BEBEII VOSTRI DORM JUMATE DE ORA SI PE URMA SUNT CU BATERIA INCARCATA bananab.gif , CA DARIA ASA FACE, DUPA ORA 12 DUPAMIAZA, DOARME FOARTE PUTIN SI SEARA SE CULCA DUPA ORA 12 jucaus.gif


Bebelul meu e nascut pe 2.02.2008. El doarme de la 9.30 la 10.00 cand il trezesc sa manance, apoi pe la ora 14.00-14.30 adoarme iar pana la 16.00, iar seara pana in 21.30 adoarme. Noaptea il trezesc din 3 in 3 ore, adica la 22.00 la 1.00, la 4.00 si apoi la 7.30 sau 8.00. De trezit se trezeste in jur de 5.30-6.00, dar il iau la mine in pat si mai doarme pana la 7.00-7.30. Inca ceva! Noaptea ii dau sa manance si se culca la loc.Pupici la toti bebeii de februarie!
deea3184
QUOTE(ady68 @ Jul 8 2008, 07:44 PM) *
Bebelul meu e nascut pe 2.02.2008. El doarme de la 9.30 la 10.00 cand il trezesc sa manance, apoi pe la ora 14.00-14.30 adoarme iar pana la 16.00, iar seara pana in 21.30 adoarme. Noaptea il trezesc din 3 in 3 ore, adica la 22.00 la 1.00, la 4.00 si apoi la 7.30 sau 8.00. De trezit se trezeste in jur de 5.30-6.00, dar il iau la mine in pat si mai doarme pana la 7.00-7.30. Inca ceva! Noaptea ii dau sa manance si se culca la loc.Pupici la toti bebeii de februarie!
[/left]Fetita mea s-a nascut pe 09.02.2008 cu greutatea de 3.450 gr(avea 51 cm),iar acum la 5 luni avem 7.550 gr!
Am si eu o intrebare:de ce il trezesti noptea din trei in trei ore sa-i dai sa manance?,de ce nu-l lasi pe el sa se trezeasca ?
Eu imi alaptez fetita la 21.30-22,atunci imi adoarme la san,si se trezeste intre4.30-5.30 si mananca,apoi adoarme si se trezeste pe la 8-8.30!Ziua nu-mi doarme decat in reprize a cate 30 de min! [left]
Pupici dulci de la noi!
ady68
QUOTE(deea3184 @ Jul 8 2008, 08:44 PM) *
[/left]Fetita mea s-a nascut pe 09.02.2008 cu greutatea de 3.450 gr(avea 51 cm),iar acum la 5 luni avem 7.550 gr!
Am si eu o intrebare:de ce il trezesti noptea din trei in trei ore sa-i dai sa manance?,de ce nu-l lasi pe el sa se trezeasca ? <div align="left">
Eu imi alaptez fetita la 21.30-22,atunci imi adoarme la san,si se trezeste intre4.30-5.30 si mananca,apoi adoarme si se trezeste pe la 8-8.30!Ziua nu-mi doarme decat in reprize a cate 30 de min! [left]</div>Pupici dulci de la noi!


Il trezesc noaptea pt. ca nu a luat in greutate cum trebuia, iar in somn mananca cel mai bine! Are reflux si faptul ca mananca noaptea e tipic bolii. Din cauza refluxului nu am putut nici sa il alaptez mai mult de trei saptamani. La o masa nu mananca mai mult de 100 ml lapte.Cateodata(destul de des) se trezeste si el si plange de foame. Daca nu i-as fi dat sa manance noaptea nu ajungea la 7.200 gr. Nu stiu daca ai vazut dar el s-a nascut cu 4.500, iar la 2 luni avea numai 4.900.
carmen29
..ady68 nici pitica mea nu vrea sa manince cerealele cu banane...si am renuntat la ele si am incercat cu cereale cu mere de la HIPP si astea le maninca ca nici nu o mai pot oprii!!! jucaus.gif
petra76
QUOTE(ady68 @ Jul 8 2008, 10:23 PM) *
Il trezesc noaptea pt. ca nu a luat in greutate cum trebuia, iar in somn mananca cel mai bine! Are reflux si faptul ca mananca noaptea e tipic bolii. Din cauza refluxului nu am putut nici sa il alaptez mai mult de trei saptamani. La o masa nu mananca mai mult de 100 ml lapte.Cateodata(destul de des) se trezeste si el si plange de foame. Daca nu i-as fi dat sa manance noaptea nu ajungea la 7.200 gr. Nu stiu daca ai vazut dar el s-a nascut cu 4.500, iar la 2 luni avea numai 4.900.

Fetita mea e nascuta pe 8 febr. si la nastere am nascut/o cu 3700gr, si acasa am adus/o cu 3440gr, iar la ultima cantarire, adica acum 2 sapt avea 6100gr, acum nu stiu cat are ca nu am mai cantarit/o, dar chiar dupa cantarire in sapt urmatore am avut probleme cu burtica(am avut diaree si varsatori si am slabit), acum am recuperat ca se vede ca am pus ceva gr dar nu stiu exact, si nu ne facem probleme ca suntem prea slabute, chiar si pediatra a zis ca e bine, si mananca 6 mese pe zi din care 2 sunt solide (fruct cu biscuite, ca nu/i place cu branza si supa de legume cu carne de pui si legume zdrobite cu furculita ca nu/i place cu mixerul). Am vazut ca majoritatea bebelusilor de februarie sunt mai grasuti decat noi, dar asta e, mancam doar cand ne e foame. partners.gif
petra76
QUOTE(deea3184 @ Jul 8 2008, 08:44 PM) *
[/left]Fetita mea s-a nascut pe 09.02.2008 cu greutatea de 3.450 gr(avea 51 cm),iar acum la 5 luni avem 7.550 gr!
Am si eu o intrebare:de ce il trezesti noptea din trei in trei ore sa-i dai sa manance?,de ce nu-l lasi pe el sa se trezeasca ? <div align="left">
Eu imi alaptez fetita la 21.30-22,atunci imi adoarme la san,si se trezeste intre4.30-5.30 si mananca,apoi adoarme si se trezeste pe la 8-8.30!Ziua nu-mi doarme decat in reprize a cate 30 de min! [left]</div>Pupici dulci de la noi!

Am crezut ca numai Daria doarme cate 30 de min pe zi c/am la 3 ore, dar vad ca nu e singura, noi ne culcam pe la 12 noaptea, chiar si dupa 12, ne trezim nu tot timpul la aceleasi ore (adica pe la 5, 6 sau 7), depinde la ce ora mancam seara, si apoi daca mancam pe la 5 ne mai trezim odata pe la 8 sau 9 si dormim in continuare pana la 11 jumate 12, iar de atunci pana la 12 seara dormim cate jumate de ora. Ne incarcam bateria si o luam cu descarcatul ei, ca avem o energie in noi bananab.gif , nu mai stam o clipa locului jucaus.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.