Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Imunitatea Si Viroze
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
pissy18kat
fetelor iar mia racit fetita desi are doar 4 luni a fost destul de racita pana acum de data asta sa lasat cu mucisorii muuuuuuuuuuuuuuuuuultzi si tuse fara febra dar totusi as vrea sa stiu si eu remedii naturiste sau imuno stimulatoare sau pt gripa ceaiuri orice va rog dati mi si mie un sfat ca mam saturat sa dau bbicului atatea pastile as vrea sa trec pe remedii naturale chiar remedii bbasti orice pt raceala gripa tuse etc ati patit asa ceva raceala la bb 4 luni tuse etc astept sfaturile voastre va multumesc1!! sad.gif sad.gif
pissy18kat
sa mentionez ca am inceput sa ii dau imuno baby nurofen dar pt tuse pt mucisorii ii dau humex apa de mare cateva pufuri pe zi dupa care ii scot cu pompitza iam luat si vit c picaturi cat de bune sunt toate aceste pastile siropuri care le am mentionat!!???
max
de imuno baby vroiam sa-ti spun. cu Patrick suntem in a 3 a luna de cura si din noiembrie nu am acvut nicio problema. sunt extrem de multumita de el.
e singurul care se poate da si copiiilor mai mici de 1 an. dr. noastra ne-a spus ca se poate da 3 luni neintrerupt, poi o pauza si iar o cura de 3 luni. imediat avem vaccinul de 2 ani jum. si o voi intreba cat trebuie facut pauza, ca asta nu stiu.
pana atunci, dam inainte cu imuno baby, de 2 ori pe zi, cate 3 ml.
sanatate muuulta multa tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
adelastefaroi
buna si bebe meu este racit si pe langa tratamentul prescris de doctora am luat o ridiche rosie si am scobito si am pus zhar acolo in ea (am inteles ca e buna si mierea)si va lasa un sirop din care ai dau cate doua lingurite pe zi pt tuse.tot pt tuse ceai din coji de ceapa cu nuca si mar fierbi un litru de apa si lasi sa scada pana ajungew cam o cana.tarate calduta pe piept pt harcaiala din piept.pupici tzuc.gif tzuc.gif
ana_86
si fetita mea a fost racita si i-am dat timp de aproape o luna de zile ampicilina injectii,zinat suspensie,fromilid si unasyn suspensii si apoi 5 zile injectii cu cefatoxim si vreau sa va spun ca nu are decat 18 luni.va rog daca stiti ceva pt imunitate spuneti-mi si mie ca nu mai vreau sa trec prin ce am trecut,astept sa-mi spuneti si va multumesc mult.
ruxy
QUOTE(ana_86 @ Jan 25 2008, 12:07 AM) *
si fetita mea a fost racita si i-am dat timp de aproape o luna de zile ampicilina injectii,zinat suspensie,fromilid si unasyn suspensii si apoi 5 zile injectii cu cefatoxim si vreau sa va spun ca nu are decat 18 luni.va rog daca stiti ceva pt imunitate spuneti-mi si mie ca nu mai vreau sa trec prin ce am trecut,astept sa-mi spuneti si va multumesc mult.

patru antibiotice intr-o luna??????? Cum se poate asa ceva...doar daca a avut ceva grav ar fi de inteles...si atat de mica??? ohmy.gif unsure.gif sad.gif
CLAU_DITZA23
QUOTE(max @ Jan 24 2008, 07:17 PM) *
de imuno baby vroiam sa-ti spun. cu Patrick suntem in a 3 a luna de cura si din noiembrie nu am acvut nicio problema. sunt extrem de multumita de el.
e singurul care se poate da si copiiilor mai mici de 1 an. dr. noastra ne-a spus ca se poate da 3 luni neintrerupt, poi o pauza si iar o cura de 3 luni. imediat avem vaccinul de 2 ani jum. si o voi intreba cat trebuie facut pauza, ca asta nu stiu.
pana atunci, dam inainte cu imuno baby, de 2 ori pe zi, cate 3 ml.
sanatate muuulta multa tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

RECOMAND DIN SUFLET IMUNO BABY TOT ASA CUM MI LA RECOMANDAT MIE MAX SI LA FEL DIN SEPTEMBRIE NU MAI AVEM PROBLEME SI PANA A LE DA ACEST SIROP ERAM NUMAI RACITI SI VARA SI DE MUCISORI NU MAI SPUN AI TINEA SI CATE O LUNA,SI EU CHIAR AZI AM MAI LUAT UN SIROP smile.gif
adelastefaroi
eu i-am luat la bebe pikovit adica astea ni le-a dat de la farmacie dar daca credeti ca sunt mai bune imuno baby ma duc chiar astazi sa ai iau.Ce parere aveti max,clau si toate mamicile care dati la bebe imuno.astept parerea voastra.
ruxy
QUOTE(adelastefaroi @ Jan 25 2008, 09:52 AM) *
eu i-am luat la bebe pikovit adica astea ni le-a dat de la farmacie dar daca credeti ca sunt mai bune imuno baby ma duc chiar astazi sa ai iau.Ce parere aveti max,clau si toate mamicile care dati la bebe imuno.astept parerea voastra.

pikovitul se poate da in continuare...e un siropel complex de vitamine...imunobaby, este un produs din mai multe substante imunostimulatoare tzuc.gif se poate da fara probleme si impreuna tzuc.gif
pissy18kat
cat timp poti sa dai vit la bb mie mia dat sai dau polivytal pt pofta de mancare dar scrie pe prospect ca este si pt infectii !!!!
este adevarat ca se ungrasa bb de la vitamine ca poate chiar sa ajunga obez????
adelastefaroi
QUOTE(rux25 @ Jan 25 2008, 12:05 PM) *
pikovitul se poate da in continuare...e un siropel complex de vitamine...imunobaby, este un produs din mai multe substante imunostimulatoare tzuc.gif se poate da fara probleme si impreuna tzuc.gif



multumesc din tot sufletul rux pt sfat tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
Ancussa
Oscillococcinum mi-a recomandat doctorita mea. Sa ii topesc cateva bilute in laptele pe care i-l dau.
CLAU_DITZA23
QUOTE(adelastefaroi @ Jan 25 2008, 09:52 AM) *
eu i-am luat la bebe pikovit adica astea ni le-a dat de la farmacie dar daca credeti ca sunt mai bune imuno baby ma duc chiar astazi sa ai iau.Ce parere aveti max,clau si toate mamicile care dati la bebe imuno.astept parerea voastra.

Imuno baby e de nota 20 til recomand cu mare placere e super bun ai mei pici din august nu au mai racit si ai indopam cu antibiotice
danna68
QUOTE(Ancussa @ Feb 1 2008, 10:27 PM) *
Oscillococcinum mi-a recomandat doctorita mea. Sa ii topesc cateva bilute in laptele pe care i-l dau.

si noi l-am folosit cu succes la ultima raceala, in loc sa mergem la doctor ca ne dadea antibiotic ca de obicei, am cumparat oscillococcinum si am tratat fata in 6 zile...mentionez ca in ziua in care l-am cumparat incepuse abea sa stranute, nu era agravata raceala, dar fiind tati racit tare ne asteptam la surprize unsure.gif a fost ok smile.gif
pissy18kat
dar pot sa i dau oscilococcinum la un b de 4 luni ??? de la ce varsta se prescrie ???
adelastefaroi
noi am fost la doctorita pt controlul dupa raceala pe care a avut-o si i-am spus si de imuno baby a zis ca este extraordinar dar ne-a recomandat lantigen b.a zis ca este bun pt virozele pe care le face bebita meu.A si pt harcaiala din piept care ia ramas si acum ne-a dat ketotifen cate o jumatate de pastiluta de doua ori pe zi.
pissy18kat
ce e acest lantigen???
Ancussa
BBle meu are 3 luni si ia osccillo.
Doc mi-a spus ca este indicat.
adelastefaroi
QUOTE(adelastefaroi @ Feb 2 2008, 11:47 PM) *
noi am fost la doctorita pt controlul dupa raceala pe care a avut-o si i-am spus si de imuno baby a zis ca este extraordinar dar ne-a recomandat lantigen b.a zis ca este bun pt virozele pe care le face bebita meu.A si pt harcaiala din piept care ia ramas si acum ne-a dat ketotifen cate o jumatate de pastiluta de doua ori pe zi.



scuze lantingen b este pt.imunizarea organismului la bb.
pissy18kat
QUOTE(Ancussa @ Feb 6 2008, 06:31 AM) *
<br />BBle meu are 3 luni si ia osccillo.<br />Doc mi-a spus ca este indicat.<br />
<br /><br /><br />
ce doza ii dai cat imi explici si mie te roooog!!!
ella14
Miruna este racita si o tratez cu Ambroxol 7picaturi+Sumetrolim
pissy18kat
da dar sumetrolinul e antibiotic si ambroxol e pt tuse si mucolitic!!a racit rau saracutzzaaa pup dulcik sa i treaca mai repede iai dat ceva vit c oscilo ??
gordunel
QUOTE(ella14 @ Feb 6 2008, 09:51 PM) *
Miruna este racita si o tratez cu Ambroxol 7picaturi+Sumetrolim

SANATATE MULTA LA PITICUTA TA CEA DULCE SI SA VA FACETI BINE CAT MAI REPEDE
ella14
QUOTE(pissy18kat @ Feb 7 2008, 12:38 AM) *
da dar sumetrolinul e antibiotic si ambroxol e pt tuse si mucolitic!!a racit rau saracutzzaaa pup dulcik sa i treaca mai repede iai dat ceva vit c oscilo ??


sumetrolinul e antibiotic???nu am stiut ,ca de stiam nu-i dadeam.si nu e grav bolnavioara si totusi de ce mi-a dat antibiotic??????
pissy18kat
mai sunt confuza eu stiam ca e antibiotic tia dat cumva capsule care se divid in 4 ca a luat si a mea ??
danna68
QUOTE(ella14 @ Feb 6 2008, 11:10 PM) *
sumetrolinul e antibiotic???nu am stiut ,ca de stiam nu-i dadeam.si nu e grav bolnavioara si totusi de ce mi-a dat antibiotic??????

este biseptol ... smile.gif sanatate multa Mirunei si pup sa treaca repede tzuc.gif
pissy18kat
poate nu e antibiotic uite am citit un articol si zice sumetrolin este sulfuramida antibacteriana ???si nu antibiotic pe prospect ce scrie???
ruxy
QUOTE(ella14 @ Feb 6 2008, 11:10 PM) *
sumetrolinul e antibiotic???nu am stiut ,ca de stiam nu-i dadeam.si nu e grav bolnavioara si totusi de ce mi-a dat antibiotic??????

nu-ti fa griji , e biseptol ,adevarat, e usor fata de altele...se dadea inainte destul de des...vad ca mai sunt medici care-l prescriu...se pare ca inca e eficient rolleyes.gif sanatate multa...
pissy18kat
multzumesc rux 25 mam mai linistit!!
pissy18kat
sa ma scuzati eu am crezut ca e antibiotic !!!
ella14
QUOTE(pissy18kat @ Feb 7 2008, 02:46 AM) *
mai sunt confuza eu stiam ca e antibiotic tia dat cumva capsule care se divid in 4 ca a luat si a mea ??


e sirop
ella14
QUOTE(rux25 @ Feb 7 2008, 02:57 AM) *
nu-ti fa griji , e biseptol ,adevarat, e usor fata de altele...se dadea inainte destul de des...vad ca mai sunt medici care-l prescriu...se pare ca inca e eficient rolleyes.gif sanatate multa...


ma gandeam eu ca e mai usor decat altele la fel ca si raceala Mirunei care e mai usoara
Ancussa
1. Eu ii topesc la cele 3 luni pe care le are, 5 bilute de osccillo.

2. Sunt curioasa de ce fac medicii diferenta intre antibiotic si sulfamida? Au acelasi scop: ucid corpii straini. Si noua ne-a dat Sumetrolim pentru un deranjament la stomacel.

3. Ieri am fost la doamna doctor Gina Palicari, nutritionista. Si mi-a spus ca pana la 2 ani, BB nu au sistem imunitar: au numai ce primesc din laptele mamei. Mi-a spus ca orice imunostimulator alopat sau homeopat este complet inutil. unsure.gif

Totusi, eu am sa ii mai dau cele 5 bilute saptamanale jucaus.gif .
Saptamana trecuta am fost bolnava. Ce e drept, am purtat masca ca sa nu il infestez si pe el. Dar nu pot sa nu ma gandesc ca a scapat sanatos si pentru ca i-am dat oscillo.

Multa sanatate la BBi!
pissy18kat
pot sai dau oscilo si imuno baby in paralel???
doctorC
Majoritatea vitaminelor sunt hidrosolubile, ceea ce inseamna ca se elimina prin urina si nu dai "intoxicatii" prin exces. Mare grija trebuie avut in cazul vitaminelor A, D, K si E care sunt liposolubile si se pot acumula in organism si sa dea intoxicatie. Vitaminele in sine nu dau obezitate si in general dau pofta de mancare atunci cand aceasta este scazuta, dar nu dau pofta de mancare "in exces" (nu crasc pofta de mancare normala, nu face copilul mai flamand). Obezitatea depinde mai mult de CE ALIMENTE mananca...
pissy18kat
QUOTE(doctorC @ Feb 16 2008, 06:30 AM) *
Majoritatea vitaminelor sunt hidrosolubile, ceea ce inseamna ca se elimina prin urina si nu dai "intoxicatii" prin exces. Mare grija trebuie avut in cazul vitaminelor A, D, K si E care sunt liposolubile si se pot acumula in organism si sa dea intoxicatie. Vitaminele in sine nu dau obezitate si in general dau pofta de mancare atunci cand aceasta este scazuta, dar nu dau pofta de mancare "in exces" (nu crasc pofta de mancare normala, nu face copilul mai flamand). Obezitatea depinde mai mult de CE ALIMENTE mananca...



eu am vrut sai dau vit c picaturi lui bibi dar dr a zis sa nui dau ca se ingrasa
Ancussa
Am intrebat si eu de vit C, si doc a zis ca e perfecta pt racelile usoare.
De altfel si eu iau.
danna68
QUOTE(pissy18kat @ Feb 15 2008, 09:46 PM) *
eu am vrut sai dau vit c picaturi lui bibi dar dr a zis sa nui dau ca se ingrasa

hai mai ca nu se ingrasa de la vit c... eu am luat picaturi ptr bebei de la farmacie este foarte buna pentru copii mai ales in perioada racelilor
pavoneitza
fetelor....cat timp se administeaza imuno baby?...ca incepem si noi sa lum si am uitat sa intreb pediatra!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.