Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Doarme Oare Suficient Pt Varsta Lui?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
elena24bse
am un bebe de 7 luni si jumatate si doarme ziua intre 3-5 ore iar noaptea intre 10-12 ore. DOARME OARE SUFICIENT PT VARSTA LUI?
jucaus.gif sad.gif MULTUMESC
dana dana
esti o mamica fericita...eu am o fetita de 7 luni,ziua doarme de 4,5 ori in reprize de jumatate de ora,iar noaptea se trezeste de 20 de ori si doarme maxim 10 ore
mariana panca
copilul meu are 7 luni si 3 saptamani se trezeste la 8-9 adoarme la 11 pana la 13 mai adoarme pe la 16-18 si dup-aia la 21.30pana la 7-8.dar se foieste de vreo 2 ori pe noapte ca sa simta prezenta mea(tre sa-i bag tata-n gura ca sa se simta el bine)
sunset
Cam asa dormea si puiul meu pe la 7 luni........se la 10 seara pana la 6-7 dimineata si inca vreo 2-3 ore ziua.
floriana diacencu
fata mea doarme cam 4 ore pe zi, dar nu e regula. Noaptea se trezeste de 2-3 ori sa manance, dar doarme 10 ore in medie
ella14
QUOTE(elena24bse @ Jan 22 2008, 02:05 PM) *
am un bebe de 7 luni si jumatate si doarme ziua intre 3-5 ore iar noaptea intre 10-12 ore. DOARME OARE SUFICIENT PT VARSTA LUI?
jucaus.gif sad.gif MULTUMESC


glumesti,nu?fetita mea se c ulca seara la 22,se trezeste la 2,la 4,la 5.30,la 6.30.ne jucam pana la 8 dupa care ne mai culcam pana la 9-9.30.nu am mai dormit o noapte de 7 luni de zile.
iar ziua imi doarme de 2 ori cate o ora si jumatate.
nu stiu ce sa fac ca sa doarma noaptea.solutii,sugestii?
sunset
Se trezeste sa pape?Poate nu se satura indeajuns cu masa de seara..........incearca sa-i dai seara cereale ca sunt mai satioase.
ella14
QUOTE(sunset @ Jan 24 2008, 12:28 PM) *
Se trezeste sa pape?Poate nu se satura indeajuns cu masa de seara..........incearca sa-i dai seara cereale ca sunt mai satioase.


o data pe noapte ii dau san.in jur de ora 2.crede-ma ca am incercat .chiar aseara dupa ce i-am facut baita i-am dat o farfurie plina cu cereale.la ora 1 era treaza,am leganat-o si iar a adormit.nu stiu ce sa ma mai fac cu ea.
sunset
Sa stii ca sunt copii care si la 2 ani se trezesc de 1-2 ori pe noapte, s-ar putea sa fie si fetita ta la fel.Deci nu prea ai ce sa-i faci sad.gif .Puiul meu pana la 5 luni nu a dormit mai deloc, nici ziua, nici noaptea, se trezea ffff des.Dupa 5 luni a inceput sa doarma de la 10 la 6-7 fara nici o trezire biggrin.gif .
Sunt fericita ca de la 5 luni nu am mai avut nici macar o trezire noaptea, se mai foia in perioada maselutelor dar nu se trezea.
anamariaguta
am o fetita de 5 luni si jumatate si face la fel, doarme pe la 22, pe la 11 se foieste, dar adoarme la loc, uneori mai usor, alteori mai greu, se mai trezeste in jur de 2, in jur de 4, 5 apoi la 6.30, 7....de cele mai multe ori ii dau sa suga, si adoarme repede la loc...cred ca majoritatea copiilor se trezesc noaptea....
mumu74
QUOTE(elena24bse @ Jan 22 2008, 12:05 PM) *
am un bebe de 7 luni si jumatate si doarme ziua intre 3-5 ore iar noaptea intre 10-12 ore. DOARME OARE SUFICIENT PT VARSTA LUI?
jucaus.gif sad.gif MULTUMESC

Asa cum au zis si fetele - esti o mama fericita! smile.gif Doarme suficient si, in principal, tu te odihnesti foarte bine daca nu te trezeste noaptea pentru diverse... biggrin.gif
poliana
Mai fetelor , bb meu are 2 ani si 4 luni...ziua nu doarme deloc , seara se culca pe la 10 - 11 , se trezeste de 2 ori in timpul noptii sa bea ceai (am un copil setos de felul lui) si simt ca turbez. Nu ma mai pot trezi noaptea la el , ca nu mai am putere .Ca atare , isi ia singur beberonul de ceai de la capul patului , insa nu-l mai pune la loc;il lasa prin pat , doarme pe el , curge in pat. I-am luat o saltea noua si n-am scos folia de pe e ain acest scop...vreau si eu un copil care doarme toata noaptea... somn.gif doh.gif

Ca sa nu mai spun ca nu maninca deloc - timpeeeeesc...dar asta se discuta in alt capitol
gugustiuca
eu am un baiat de 2 ani.se trezeste noaptea de la 2 pana la 5 ori pt biberon cu lapte sau ceai(depinde de ce alege el).doarme dupa ce termina de baut.acum de vreo 5 zile incoace il intarcam de biberon ca nu mai tin pasul cu trezitul noaptea si cu serviciul si chiar daca a mai uitat de biberon el se trezeste sa bea ceai cam de 2 ori si se mai si foieste.ziua doarme bine.cam 3 ore uneori si 4 ore intr-o singura repriza.din cate observ la bebelusii din familia mea fetitele au in general probleme cu somnul,baietii is mai lenesi si dorm mai mult wink.gif
pissy18kat
mai nu stiu ce sa ti raspund ca b meu are doar 4 luni dar doarme toata noapte de la 22 00 pana la 7 dimineata sta treza putinn pana la 10 iar adoarme se trezeste la 2 sta treaza pana la 4 dupa care iar doarme pana la 7 si la 22 00 seara doarme iar pana la 7 dim ciudat mie mi se pare4 ca doarme prea mult bb meu!!! ohmy.gif
ruxy
QUOTE(pissy18kat @ Jan 24 2008, 03:33 PM) *
mai nu stiu ce sa ti raspund ca b meu are doar 4 luni dar doarme toata noapte de la 22 00 pana la 7 dimineata sta treza putinn pana la 10 iar adoarme se trezeste la 2 sta treaza pana la 4 dupa care iar doarme pana la 7 si la 22 00 seara doarme iar pana la 7 dim ciudat mie mi se pare4 ca doarme prea mult bb meu!!! ohmy.gif

pissy...bebelutza ta cu ochisorii cerului, stie exact de cat somn are nevoie...nu-ti fa griji wub.gif tzuc.gif
pissy18kat
multzumim ruxy ca sa mai calmez si eu ca saracutza de catew ori am trezit o ca am crezut ca are ceva din cauza ca doarme prea mult bouncy.gif bouncy.gif sunt dusa uffff
ruxy
QUOTE(pissy18kat @ Jan 24 2008, 03:53 PM) *
multzumim ruxy ca sa mai calmez si eu ca saracutza de catew ori am trezit o ca am crezut ca are ceva din cauza ca doarme prea mult bouncy.gif bouncy.gif sunt dusa uffff

rolleyes.gif bine ca te-ai trezit tu la timp...sa nu mai faci asta cu printesa ta....o lasi sa doarma cat are nevoie...nu se trezesc copii din somn...nici macar sa le dai sa manance...e un obicei...care lasa urme smile.gif daca vrei sa o dezobisnuiesti dupa...va fi mai greu... tzuc.gif daca are somn usor..respira bine...totul e ok tzuc.gif
lamy
Buna tuturor,
Am o fetita de 1 an si 4 luni care inca suge si avem mari probleme cu somnul . Ziua doarme o singura data, nu are ora fixa de somn, (intre 1-3 h) iar seara adoarme foarte greu intre orele 22 si chiar 2 noaptea si se trezeste foarte des ca sa suga cred. Din cauza asta am luat-o in pat cu noi. Dimineata se trezeste intre orele 9.30 si 11.30. Asa ca vedeti : se poate si mai rau ! Solutia, banuiesc : program de masa si somn !
miha robi
eu am un baietel are un anisor si eu nu mai stiu ce e sa dorm noaptea se trezeste de foarte multe ori acum doar de vreo cinci ori dar cand era mai micut se trezea de 20 de ori si ziua dormea foarte putin,e foarte energic ,noaptea bea cam 500ml de lapte si seara inainte de culcare papa un vas mare de cereale ,papa bine dar nu e grasut ,ceiutul sa nu lipseasca ca e vai de noi ,cand era micut intelegeam deoarece avea colici acum suntem cu dintisori ne va iesi primul dintisor sper sa trecem cu bine si de perioada asta grea,eu sunt foarte obosita si el nu are un somn linistit
sunset
500 ml noaptea?Cam mult.......de obicei noaptea pediatrul recomanda sa nu le mai dam sa pape ca sa se odihneasca stomacelul.Nu poti sa-l pacalesti cu ceai? wub.gif
pissy18kat
fetelor bbica mea a racit as vrea sa ii dau ceva remedii naturiste iam luat imuno baby pt imunitate si vit c picaturi pt sugar pediatra mia zis sai dau nurofen si humex pt nasuc ca are niste mucisori mama mama ohmy.gif ohmy.gif dar eu nu prea as vrea sa o indop cu pastile stie careva remedii naturiste ceva acel oscilococinum ii poti da lu bb de 4 luni imi poate spune si mie cineva are mucisooori multzi cu tuse fara febra !!! sad.gif sad.gif
pissy18kat
fetelor bbica mea a racit as vrea sa ii dau ceva remedii naturiste iam luat imuno baby pt imunitate si vit c picaturi pt sugar pediatra mia zis sai dau nurofen si humex pt nasuc ca are niste mucisori mama mama ohmy.gif ohmy.gif dar eu nu prea as vrea sa o indop cu pastile stie careva remedii naturiste ceva acel oscilococinum ii poti da lu bb de 4 luni imi poate spune si mie cineva are mucisooori multzi cu tuse fara febra !!! sad.gif sad.gif
pissy18kat
as vrea sa stiu daca e vreun ceai pt raceala oooooffff greu mai e sa fii mamica mai ales cand iti raceste bbica1!!! sad.gif sad.gif
maria-cristina
buna fetelor! eu am o fetita de 1 an si 10 luni, seara se culca la ora 22 si se trezeste dimineata in jur de 9-10,dar peste noapte se trezeste de 2 ori sa bea laptic si sa faca la olita (nu mai folosim pampers), cu toate ca seara mananca.iar ziua doarme cam 3-4 ore.am incercat sa o dezvat sa nu se mai trezeasca noapte, dar nu am reusit.programul asta il are de cand s-a nascut.
miha robi
QUOTE(sunset @ Jan 24 2008, 04:45 AM) *
500 ml noaptea?Cam mult.......de obicei noaptea pediatrul recomanda sa nu le mai dam sa pape ca sa se odihneasca stomacelul.Nu poti sa-l pacalesti cu ceai? wub.gif

atunci ar bea foarte mult ceai si cum ziua nu vrea lapte ce pot face ptr ca inca mai are nevoie de lapte el papa lapte cu cereale dimineata si seara dar putin e laptele
maria-cristina
QUOTE(miha robi @ Jan 24 2008, 08:16 PM) *
atunci ar bea foarte mult ceai si cum ziua nu vrea lapte ce pot face ptr ca inca mai are nevoie de lapte el papa lapte cu cereale dimineata si seara dar putin e laptele

stai linistita,fetita mea are 1 an si 10 luni si se trezeste noaptea de 2 ori sa bea lapte,nu vrea altceva.la sfatul medicului am incercat sa ii dau doar 500 ml delapte pe zi si nu am reusit,nu mai mancat nimic si am ajuns cu ea la doctor, slabise f mult,plangea si cerea lapte(noi vorbim deja).
emma
BUNA!
Sunt Emma si sunt de putin timp pe acest site. Piticul meu are 8 luni si doarme pe timp de zi cam 2-3 ore, cateodata chiar si mai mult , iar noaptea doarme cam 10 ore. D-na doctor spune ca doarme cat are nevoie, "sa nu stresez copilul".
hug.gif tzuc.gif
mmirunaa
QUOTE(elena24bse @ Jan 22 2008, 01:05 PM) *
am un bebe de 7 luni si jumatate si doarme ziua intre 3-5 ore iar noaptea intre 10-12 ore. DOARME OARE SUFICIENT PT VARSTA LUI?
jucaus.gif sad.gif MULTUMESC

Sal... eu am un bebe de 11 luni aproape....cu somnul ...la al meu am aplicat o metoda la varsta de 8 luni, dintr-o carte nemteasca(noi locuim in germania)si a dat roade, luca(asa-l cheama pe bebe) ma trezea din ora in ora noaptea sa ceara bibronul, eram turbata.....si ce am facut?... am luat-o metodic, in carte spun ca poate dura pana la 2 sapt, la mine nu a durat decat 5 zile spre fericirea mea, deci incepi din prima noapte ..in momentul cand se trezeste il lasi din ce in ce mai mult sa planga , adica in prima noapte sa planga 5 minute (nu mergi imediat la el) si asa in fiecare seara marind timpul , eu in prima seara l-am lasat 3 moinute, dupa a doua seara 5 minute si asa am ajuns in acincea zi la 10 minute si dupa a 5 noapte nu sa mai trezit noaptea , trebuie sa ai rabdare si sa fi preten cu vecinii:), dar da roade nu este normal sa se trezeasca noaptea sa ceara de mancare , nu au foame noaptea si este numai obisnuintza de aceea trebuii dezvatzatzi de asta ..mult succes fetelor si garantez ca merge treaba asta smile.gif si inca ceva copii sunt diferitzi nici unul nu doarme la fel cu celalalt, fiecare are stilul lui, unul doarme mai putin iar altul mai mult daca doarme noaptea in jur de 11 ore si ziua in jur de 2 ore este ok si nu d-ati mancare mult inainte de somn cu cel putin o ora juma inainte de somn, inainte de somn numai lapticul, am citit aici multe mamaici dau f multa mancare inainte de somn nu este normal, nu trebuie sa se culce copilasi cu burta plina.....
elena24bse
QUOTE(dana dana @ Jan 22 2008, 12:35 PM) *
esti o mamica fericita...eu am o fetita de 7 luni,ziua doarme de 4,5 ori in reprize de jumatate de ora,iar noaptea se trezeste de 20 de ori si doarme maxim 10 ore

MULTUMESC! M-AM LINISTIT IN PRIVINTA SOMNULUI
piperitza
sunt copii si ...copii...ce sa zic...al meu are 1 an si 2 luni si inca se trezeste noaptea sa manance, indiferent cat de bine mananca seara! Adoarme la 23-24, la 2-4-6-7:30 mananca iar, nu mult ce-i drept, dar nu vrea altceva decat lapte...si am incercat si apa si ceai...mananca si adoarme imediat si se trezeste apoi pe la 9-9:30 si mai doarme apoi un somn de la 14-16......deci doarme maxim 12 ore in total....eu nu am mai dormit 3 ore legate de cand am nascut!.....in schimb nepotica mea de 1 an doarme frate de seara de la 9-10 pana dimineata la 9-10 plus 2-3 reprize de somn de cel putin 2 ore in cursul zilei!....cum spuneam: sunt copii si copii.....
jan200on
Salut, si eu am un bb de 1 anisor si doarme ziua 3 ore iar noaptea 12 ore, se culca pe la ore 9 si se trezeste tot la 9 dimineata, peste noapte are biberonul de ceai langa ea si bea singura de pe la 7luni, nu trezeste pe nimeni din casa, iar cand vad ca ii este somn o culc indiferent ce ora este, copii dorm cat au nevoie daca sunt obositi adorm si singuri biggrin.gif
danna
Noi deja am trecut de perioada asta de nesomn ,dar imi aduc aminte cand fetita mea era micutza cam pana la 9 luni am leganat la ea toti de ne sareau capacele wub.gif ,vreau sa spun ca eu lucrez in cadrul unui spital si toata lumea imi dadea sfaturi ,iar intr-una din zile dr.meu de fam la o discutie mi-a zis sa-i fac program adica dupa ora 5-6 seara sa nu o mai culc,iar eu atunci in gandul meu mi-am zis ,,i-a uite si asta si-a vazut sacii in caruta si acum da sfaturi,,poate cum o sa ziceti si voi cand o sa cititi ohmy.gif ,si mi-am zis in gand ,,cum sa chinui copilul asa,,pt.ca ea plangea de oboseala ,dar disperata fiind a trebuit sa incerc(mentionez ca de la 2 luni fetitza mea sta cu bunica)si metoda asta era numai buna de aplicat pt ca atunci cand ajungeam acasa la ora 16 putam sa ma ocup de ea , daca dormea in jur de ora 17-17.30 o sculam si ma jucam cu ea (avea cam 6-7 luni)iar cand nu mai putea si obosea o tineam in fundulet asa pe picioarele mele si de multe ori imi adormea in brate ,o sculam frumos cu o jucarie ceva,dar nici vorba sa o las sa doarma iar pe la 20.30-21 ii faceam baita ii dadeam putin romergan(asta mergea la varsta ei de atunci)ca asa mi-a zis dr.dar nu mai mult de 10 zile pe luna ca sa-i regleze somnul(sa stie si ea cand e de dormit,dormi,cand e de joaca ne jucam)dupa baita urma biberonul,si apoi..............somnic pana pe la 3 noaptea cand iar atunci bea ceiut sau laptic mai rar ,cum sa-i dai lapte si noaptea ca pe la 7 luni e totusi marisor copilul mie mi-a zis dr.,,tu daca ai manca noaptea cand ti s-ar mai odihni stomacul,cand se pregateste pt. o noua zi?,, si asa era, si iar somn pana pana pe la 9 ,bine nu?dar chestia asta am reusit-o in timp de vreo 2 luni,adica vreau sa va spun ca pe la 9 luni dormea singura in camera ei fara sa se mai trezeasca macar o singura data,sau dormea cu mami depinde,nu stiu ce a functionat chestia asta ca nu am mai lasat-o sa doarma dupa ora 18 sau cum imi zice bunica mea ca atunci cand o merge in picioare o sa-si consume energia altfel si o sa se schimbe,si poate o fi fost si asta ca ea pe la 9 luni nu mai voia in premaergator o loase asa pe mobila si la 10 luni a mers perfect in picioare iar de atunci nu am pierdut macar o noapte cu exceptia alora cand era bolnavioara si poate facea temperatura .Deci la mine a functionat.Eram o mama disperata pt.ca mergeam la dr.ei si-mi zicea ca nu pot sa-i dau nici un siropel desta(ROMERGAN,Peritol)pana la 8 luni pana mi-a zis un dr.de la noi de la spital ca romergan o lingurita seara inainte de culcare timp de 10 zile pe luna nu-i face nici un rau,sa-i dau pe raspunderea lui si i-am dat si bine i-am facut pt.ca usor ,usor am inceput si noi sa dormim,bine,acum daca vreti voi doar cititi, si nu aplicati nimic din ce eu va spun din experienta mea si sa stiti ca nu i-a daunat cu nimic este un copil sanatos si perfect normal si nu ca este a mea dar e si ffff desteapta,mi-au spus-o si doamnele la gradinita(are 5 ani jumatate)iar in toamna mergem la scoala ....cu grupa asta 0 ,cam asta e povestea noastra cu somnicul.ce sa va doresc somn usor dragelor.bineinteles cand puteti.
Vince
fetita mea de 4 luni si jumatate doarme toata noaptea de la 22 la 8, cu pauze de masa, mai multe sau mai putine, dar ii dau san si adoarme la loc instantaneu. Nu se trezeste plangand, se foieste, isi suge pumnii sau cearsaful si o iau langa mine si o alaptez. Obiceiul asta il are de la 6 sapt.
Insa ziua e dezastru, doarme 3 reprize de cate 30-45 minute, maxim 1h. E foarte activa, vioaie, dar nu imi fac griji pt ca papa bine si ia in greutate normal.
Va pup si va doresc copii sanatosi!
andrea 25
eu am o fetita de 6saptamani si 2 zile bb.gif doareme destul de bine zic eu,doarme si se trezeste si la 3 ore sa pape dar se trezeste si la 4-5 ore sa manance.eu una nu o trezesc pt a o alapta eu zic cand ii e foame se trezeste ea
getix_vip
bebele meu a dormit f rau noaptea cand avea un disconfort:colici sau constipatie.in legatura cu mancatul noaptea,am incercat sa-i inlocuiesc laptele cu ceai,dar se trezea de prea multe ori pt ceai.lapte bea o singura data pe noapte,la 3-4 ,apoi,in jur de 10luni,si-a deplasat ora de laptic pe la 6.atunci i-am redus progresiv cantitatea de lapte,adica ii dadeam numai cat sa adoarma la loc.ii luam tetina eu .Apoi a renuntat singur la lapte la 1an si 4luni si de atunci doarme multumim lui dumnezeu.Si alta faza,intr-o perioada daca se trezea peste noapte incepea sa urle.Daca il luam in brate adormea de sforaia si cum simtea patul ,urla.Mi-am spus ca destul l-am tinut in brate cand a avut colici si dinti si alte cele si n-am chef s-o iau de la capat doar pt ca el se plictiseste in patut.Asa ca i-am spus ca mami doarme si l-am ignorat.Asta la 1an si jumatate.In 2nopti s-a lecuit.Este adevarat ca micutii isi incearca parintii sa vada pana unde le merge.Incercati si rezistati-le catva timp si nu cedati in fata capriciilor lor.Pe bune,functioneaza.Copiii sunt asa de modelabili.
getix_vip
QUOTE(pissy18kat @ Jan 24 2008, 06:51 PM) *
fetelor bbica mea a racit as vrea sa ii dau ceva remedii naturiste iam luat imuno baby pt imunitate si vit c picaturi pt sugar pediatra mia zis sai dau nurofen si humex pt nasuc ca are niste mucisori mama mama ohmy.gif ohmy.gif dar eu nu prea as vrea sa o indop cu pastile stie careva remedii naturiste ceva acel oscilococinum ii poti da lu bb de 4 luni imi poate spune si mie cineva are mucisooori multzi cu tuse fara febra !!! sad.gif sad.gif

DRAGA PISSY,bebe meu n-a fost racit,dar de mucusori n-am dus lipsa.Am devenit experta.La noi a functionat ser fiziologic,picaturi vibrocil(ii puneam in cate o nara,alternativ,ca sa-i pot da mai des.Se desfunda suficient cat sa poata manca.).ffbuna e batista bebelusului(e un aspirator nazal) cu care ii desfundam nasul.Primele 2-3 zile era mai rau,apoi din ce in ce mai bine.Trece in 1-2 sapt.Sa tii in camera un vas cu apa pe calorifer,pt ca nasul se infunda si de la caldura de la calorifer. Alta data a avut nas infundat cu febra.I-am dat antitermice timp de 3zile.febra a cedat,iar nasul l-a mai avut infundat cateva zile.l-am dus la medic sa-l asculte la plamani si pt ca era ok,n-am vrut sa-i dau medicamente daca starea lui nu era mai rea,cu haraiala in piept sau tuse.Apropo de tuse,si al meu tuseste de la mucusori,pt ca il ineaca flegma aia.Dar asta e o tuse sporadica,dimineata mai ales sau pt ca sta pe spate.Oricum daca starea se agraveaza se vede clar in cel mult 2zile si ii dai atunci medicamente,ca nu pateste nimic in cateva ore.Atentie mare la febra,ca daca nu scade cu antitermice sau persista mai mult de 3zile e infectie si trebuie antibiotic.Dar febrele de natura virala n-au de-a face cu antibioticele.Rabdare tie si sanatate la micuta,ca e dulcica foc
Simona25
QUOTE(pissy18kat @ Jan 24 2008, 06:51 PM) *
fetelor bbica mea a racit as vrea sa ii dau ceva remedii naturiste iam luat imuno baby pt imunitate si vit c picaturi pt sugar pediatra mia zis sai dau nurofen si humex pt nasuc ca are niste mucisori mama mama ohmy.gif ohmy.gif dar eu nu prea as vrea sa o indop cu pastile stie careva remedii naturiste ceva acel oscilococinum ii poti da lu bb de 4 luni imi poate spune si mie cineva are mucisooori multzi cu tuse fara febra !!! sad.gif sad.gif

eu ii puneam colargol in nasuc. ii mai pun si acum cand avem probleme. se pun 2 picaturi in fiecare nara de 2-3 ori pe zi, dar trebuie sa stai cu batista pe langa ea ca-i curg singuri mucisorii. se prepara in farmacie. multa sanatate bebelushei wub.gif
roxana_hribat
PISSY
oscilococinum eu zic ca e bun, sa-ti zic ce am patit odata; sotul meu se imbolnavise rau de tot, o gripa din aia de nu se ridica din pat, si eu am doi copii MARYAM( female.gif ) de 6 ani si ALI( male.gif) de 9 luni, la amandoi le-am dat cate un tub pe zi timp de 3 zile, si, multumesc lui DUMNEZEU copii nu s-au imbolnavit deloc, nici macar un stranut.
roxibubu
QUOTE(floriana diacencu @ Jan 23 2008, 08:28 PM) *
fata mea doarme cam 4 ore pe zi, dar nu e regula. Noaptea se trezeste de 2-3 ori sa manance, dar doarme 10 ore in medie

Buna la toata lumea.Saraca de tine,cred ca ti-a dat toata viata peste cap trebuie un pic sa fi ma flexibila cu bebeu ca sa mai ai si timp pentru tine .Incearca de cite ori se trezeste sa nu te duci imediat la el stiu ca ti-e greu dar ei sunt foarte destepti si se plictisesc foarte repede si vor sa atraga atentia prin plins .Iti voi da citeva ideei care sper sa iti reuseasca in timp.Obosestel foarte mult fal sa rida joacate cu el dai cit mai mule jucari chiar daca o sa i se para neinteresante dar ideea e sal obosesti.Incearca sai nu-i mai face baie inainte de culcare ci fai dimineata.si incearca sa folosesti levander foarte mult sunt niste pastilute fiole care i le pui in patut.shampon sapunel de levander fac somn.leganatul pe picioare mai ajuta sau cind sta intins batel incet la fundulet ca adoarme dar nul baga foarte mult in seama .cind maninca nu te uita la el...astea sunt citeva sugesti copii sunt simpli noi le facem complicate. smile.gif
pissy18kat
dar oscilococinum se poate da la 4 luni>>?????? ohmy.gif
mariana panca
[quote name='pissy18kat' date='Jan 24 2008, 03:33 PM' post='108249']
mai nu stiu ce sa ti raspund ca b meu are doar 4 luni dar doarme toata noapte de la 22 00 pana la 7 dimineata sta treza putinn pana la 10 iar adoarme se trezeste la 2 sta treaza pana la 4 dupa care iar doarme pana la 7 si la 22 00 seara doarme iar pana la 7 dim ciudat mie mi se pare4 ca doarme prea mult bb meu!!! nu mi se pare ca doarme mult david al meu de cand l-am nascut si pana la 5-6 luni nu se simtea ca am copil in casa!!!!!!!!!!manca ,dormea si se juca nu plangea,nu tipa!era tare cuminte iar pe la 4 luni la felo dormea de la 22-23 pana pe la 8-9 dimineata iar peste zi manca se juca dupa masa vreo ora si imediat adormea!asa ca stai linistita ca si somnul ii face mari! tzuc.gif
mariana panca
QUOTE(Simona25 @ Jan 25 2008, 04:30 PM) *
eu ii puneam colargol in nasuc. ii mai pun si acum cand avem probleme. se pun 2 picaturi in fiecare nara de 2-3 ori pe zi, dar trebuie sa stai cu batista pe langa ea ca-i curg singuri mucisorii. se prepara in farmacie. multa sanatate bebelushei wub.gif

si mie mi-a dat pediatra colargol sa-i pun in nasuc si ii puneam de fiecare data cand avea probleme...pana intr-o seara cand sotul meu avea nasul infundat si i-am pus si lui cateva picaturi ...in secunda 2 s-a dus la toaleta a vomat de ce gust rau avea!si de atunci nu i-am mai pus copilului niciodata colargol in nasuc!!!!!!!!!!!!!!!!
sanatate multa
isabella2007
Oare fata mea doarme cam mult? Se trezeste la 8, papa, ne jucam si la 9-10 adoarme cam 2 ore.Apoi iar papa, joaca si pe la 15 doarme pana la 17.de la 19 la 20-20,30 doarme iar,apoi adoarme pe la 23-23,30 pana la 5-6 dimineata, sta 30 min si adoarme iar.
mariana panca
QUOTE(isabella2007 @ Jan 30 2008, 10:15 AM) *
Oare fata mea doarme cam mult? Se trezeste la 8, papa, ne jucam si la 9-10 adoarme cam 2 ore.Apoi iar papa, joaca si pe la 15 doarme pana la 17.de la 19 la 20-20,30 doarme iar,apoi adoarme pe la 23-23,30 pana la 5-6 dimineata, sta 30 min si adoarme iar.

doarme ok
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.