Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Meniul Bebelusului Vostru?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4
mary83
Buna fetelor,cum arata un meniu al unui bebe de 7-8 luni?
Bebele meu(la 7 luni si 2 sapt.) papa cam la 3 ore..intre mese ii dau apa suc de fructe sau ceai.Acum ii dau asa:
la 7 cereale cu lapte - 180ml
la 10:30-11 piure de fructe
la 13-13:30cereale cu lapte -150 ml
16:30-17 piure de legume(patrunjel,telina pastarnac,dovlecel,cartof,un pic de ceapa,morcov,conopida,arde gras,cu piept de pui iar alternatv galbenus de ou):200 ml
masa de seara cereale cu lapte -180 ml
MENTINEZ CA LAPTE SIMPLU NU MAI PAPA ohmy.gif
Deci,cum arata un meniu al bebelusilor vostri de 7-8 luni? tzuc.gif
mary83
Am vrea sa stim ce papa alti bebei de varsta noastra, ce combinatii mai fac mamicile ca sa nu se sature de acelasi gust.si Si daca bebele meu papa bine pt. ca eu una sunt opsedata de chestia asta.PUPICI
ella14
bebelina mea are 7 luni si o saptamana
sa cresteti mari si frumosi

astazi a mancat asa:

7-lapte(tzitzi)
11-cereale Milubrei de la Milupa cu 4 fructe
15-piure de cartof+piept pui
18-iaurt+branza calcica+1biscuite
21-lapte

o sa-i mai dau si la noapte tzitzi smile.gif
cristina67
QUOTE(mary83 @ Jan 14 2008, 01:32 PM) *
Am vrea sa stim ce papa alti bebei de varsta noastra, ce combinatii mai fac mamicile ca sa nu se sature de acelasi gust.si Si daca bebele meu papa bine pt. ca eu una sunt opsedata de chestia asta.PUPICI


Bebe al meu are aproape 6 luni si eu i-am dat supica de peste (pastrav) ! Am fiert un pastrav mic cu legume: morcov, patrunjel, telina, cartof, un pic de sare si cateva picaturi de ulei de masline. A iesit o supica excelenta! Am pasat inclusiv carnita de peste! Aceeasi supa am facut-o si cu ficatel de pasare in loc de peste! Asta ca idei de papa pt bb.
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
dany



Dar un bebelus de 1 an ce mai mananca in afara de piure ,supica ,iaurt ,cereale , fructe ?
Dati-mi si mie niste idei de mancaruri , ca de astea s-a plictisit .Noi am facut si enterocolita acum o luna din cauza ca i-am dat niste tocanita de-a noastra si mie frica sa-i mai dau d-astea d'ale noastre ..........si n-avem nici dintisori...
danna68
QUOTE(dany @ Jan 15 2008, 10:58 AM) *
Dar un bebelus de 1 an ce mai mananca in afara de piure ,supica ,iaurt ,cereale , fructe ?
Dati-mi si mie niste idei de mancaruri , ca de astea s-a plictisit .Noi am facut si enterocolita acum o luna din cauza ca i-am dat niste tocanita de-a noastra si mie frica sa-i mai dau d-astea d'ale noastre ..........si n-avem nici dintisori...

brocoli, conopida, spanac, piept de pui la gratar sau fiert ou, smantana, mamaliga cu branza , ou , paste cu lapte (orez, merci, fidea) , piure de fructe etc... eu ii dau din ce mancam noi daca nu este cu carne tocata sau de porc, de la un an copilul trebuie invatat sa pape cam de toate ... si poate sa pape si biscuite chiar daca nu are dintisori doar ca trebuie sa fi atenta
ella14
4-lapte
8-mar+biscuite+iaurt+branza calcica
12-100 ml supa+piure cartof+morcov+galbenus de ou
16-lapte
20-cereale
22-lapte
Mirela87
Dar la un bebe de 4 luni ce meniu ai dati.Al meu nu prea papa parca are mai mult chef prin somn adica e semi_treaz.ce sa fac
ella14
noi am inceput diversificarea la 5luni si jumatate.papa la tzitzi smile.gif
teodora_is
buna
bb meu are 9 luni si mesele ei se desfasoara astfel
7-8 un biberon de lapte cu cereale( 180-200 ml)
10-11 braza calcica+banane+morcovel
13-14 supica cu carnita de pui sau ficatel de pasare
16 - danonino
18- ou sau supica
20- mar cu cereale
ininte de culcare ( aproximativ 22-23 ) 150 ml late cu cereale (fulgi de orez , 7 cereale )

si avem aproape 12 kg.
dana nu papam facem un scandal
si bieniteles intre mese dormim si ne jucam
mariana panca
bb meu nu mai bea decat apa din biberon atat!
la 9-9.30 cereale cu sau fara lapte de la milupa sau nestle
la 13 vreo 300g-350g pireu de legume cu carne(vita sau pui sau iepure) sau galbenus de ou
la 17.30 gigantino+o banana+un mar+2 capacele biscuite(sau branzica de vaca)
la 20-20.30 cereale cu lapte nestle("somn usor" cu flori de tei si nu mai stiu ce)
baita la 21.30 dupa care tatica si nanita la 22.00!
ioy
QUOTE(dany @ Jan 15 2008, 10:58 AM) *
Dar un bebelus de 1 an ce mai mananca in afara de piure ,supica ,iaurt ,cereale , fructe ?
Dati-mi si mie niste idei de mancaruri , ca de astea s-a plictisit .Noi am facut si enterocolita acum o luna din cauza ca i-am dat niste tocanita de-a noastra si mie frica sa-i mai dau d-astea d'ale noastre ..........si n-avem nici dintisori...

Eu ii mai fac lui Alex cartofi copti+branzica vaci+lapte(un fel de pireut)
miha robi
QUOTE(ioy @ Jan 22 2008, 02:52 AM) *
Eu ii mai fac lui Alex cartofi copti+branzica vaci+lapte(un fel de pireut)

AL MEU COPILAS VA IMPLINI UN ANISOR IN 29IANUARIE SI EL VREA CAM DE O LUNA DOAR PAPA CE AVEM NOI IN FARFURIE PUR SI SIPLU A REFUZAT SA MAI PAPE PIREUTURILE LUI EU II DAU CAM ASA PAPA :
06-LAPTE 250ML
10-CEREALE DE FRUCTE CU LINGURITA
14-SUPICA SI FELUL DOI CE GATESC PTR NOI SI UN DANONE
18-FRUCTE :JUMATATE DE MAR,JUMATATE DE PARA ,UMPIC KIWI SI DOI BISCUITI
21-CEREALE CU LAPTE
02-LAPTE IN STICLUTA LUI 250ML
ella14
QUOTE(mariana panca @ Jan 22 2008, 02:57 PM) *
bb meu nu mai bea decat apa din biberon atat!
la 9-9.30 cereale cu sau fara lapte de la milupa sau nestle
la 13 vreo 300g-350g pireu de legume cu carne(vita sau pui sau iepure) sau galbenus de ou
la 17.30 gigantino+o banana+un mar+2 capacele biscuite(sau branzica de vaca)
la 20-20.30 cereale cu lapte nestle("somn usor" cu flori de tei si nu mai stiu ce)
baita la 21.30 dupa care tatica si nanita la 22.00!


cat timp are bebele tau?
ella14
QUOTE(miha robi @ Jan 22 2008, 06:36 PM) *
AL MEU COPILAS VA IMPLINI UN ANISOR IN 29IANUARIE SI EL VREA CAM DE O LUNA DOAR PAPA CE AVEM NOI IN FARFURIE PUR SI SIPLU A REFUZAT SA MAI PAPE PIREUTURILE LUI EU II DAU CAM ASA PAPA :
06-LAPTE 250ML
10-CEREALE DE FRUCTE CU LINGURITA
14-SUPICA SI FELUL DOI CE GATESC PTR NOI SI UN DANONE
18-FRUCTE :JUMATATE DE MAR,JUMATATE DE PARA ,UMPIC KIWI SI DOI BISCUITI
21-CEREALE CU LAPTE
02-LAPTE IN STICLUTA LUI 250ML

este voie sa se dea de doua ori in aceeasi zi cereale?
mary83
eu stiu ca da,dar bineinteles daca bebe nu este grasut.
ella14
QUOTE(mary83 @ Jan 22 2008, 10:35 PM) *
eu stiu ca da,dar bineinteles daca bebe nu este grasut.


mary nu mai postezi si tu meniul bebelusului tau?
am ramas in pana de idei si bebelusii nostri sunt apropiati de varsta

merci
ella14
QUOTE(mary83 @ Jan 22 2008, 10:35 PM) *
eu stiu ca da,dar bineinteles daca bebe nu este grasut.


mary nu mai postezi si tu meniul bebelusului tau?
am ramas in pana de idei si bebelusii nostri sunt apropiati de varsta

merci
mary83
la 7 cereale cu lapte - 180ml
la 10:30-11 piure de fructe,iaurt cu fructe sau branzica cu fructe
la 13-13:30cereale cu lapte -180 ml
16:30-17 piure de legume(patrunjel,telina pastarnac,dovlecel,cartof,un pic de ceapa,morcov,conopida,ardei gras,cu piept de pui iar alternatv galbenus de ou):200 ml
masa de seara cereale cu lapte -180 ml
MENTINEZ CA LAPTE SIMPLU NU MAI PAPA(fiind slabuta ii pun cereale)
ruxy
QUOTE(mary83 @ Jan 22 2008, 10:12 PM) *
la 7 cereale cu lapte - 180ml
la 10:30-11 piure de fructe,iaurt cu fructe sau branzica cu fructe
la 13-13:30cereale cu lapte -180 ml
16:30-17 piure de legume(patrunjel,telina pastarnac,dovlecel,cartof,un pic de ceapa,morcov,conopida,ardei gras,cu piept de pui iar alternatv galbenus de ou):200 ml
masa de seara cereale cu lapte -180 ml
MENTINEZ CA LAPTE SIMPLU NU MAI PAPA(fiind slabuta ii pun cereale)

Mary, eu stiu ca mai mult de un galbenus de ou, maxim 2 pe saptamana bebeii nu au voie....vezi cum alternezi wub.gif tzuc.gif
mary83
da stiu dar multumesc oricum tzuc.gif
ella14
astazi a mea a papat asa:

7-tzitzi
11-banana+biscuite+iaurt+branza calcica
14-tzitzi
16-ficat+cartof+morcov
19-supica+cereale
22.30-tzitzi

postezi si maine meniul bebelusului tau?
mariana panca
QUOTE(ella14 @ Jan 22 2008, 07:55 PM) *
cat timp are bebele tau?

cat timp are de cand nu mai bea lapte?vreo 2 saptamani-sau 3 in schimb ii fac cerealele cu lapte care i le dau la lingura ca din biberon nu le vrea!
mariana panca
QUOTE(ella14 @ Jan 22 2008, 07:55 PM) *
cat timp are bebele tau?

sau poate te-ai referit la varsta?
are 8 luni(27.01.2008)
dana dana
nu mai bea lapte din biberon?din cate am inteles inca mai papa titi.fetita mea nu mai papa titi de vreo luna dar vrea sa stea cu titi in gura pe post de suzeta cred in special noaptea.dar eu imi faceam griji ca nu mai bea lapte,ca asa papa si ea cereale cu lapte si altele
mary83
QUOTE(dana dana @ Jan 28 2008, 12:14 PM) *
nu mai bea lapte din biberon?din cate am inteles inca mai papa titi.fetita mea nu mai papa titi de vreo luna dar vrea sa stea cu titi in gura pe post de suzeta cred in special noaptea.dar eu imi faceam griji ca nu mai bea lapte,ca asa papa si ea cereale cu lapte si altele

fetita mea nici nu mai vrea sa vada biberonul crybaby.gif tot cu lingurita.
mary83
QUOTE(mariana panca @ Jan 28 2008, 10:15 AM) *
sau poate te-ai referit la varsta?
are 8 luni(27.01.2008)

sa-ti traiasa sa e bucuri de ea tzuc.gif (bebele tau e cu o zi mai mic ca al meu)miiii de tzuc.gif
ella14
azi a mancat asa:
6-lapte
11.30-mar rasc cu biscuite si branza calcica
15.30-70ml supica+piure cartof+1galbenus
19-cereale
22-lapte
mariana panca
QUOTE(mary83 @ Jan 28 2008, 12:27 PM) *
sa-ti traiasa sa e bucuri de ea tzuc.gif (bebele tau e cu o zi mai mic ca al meu)miiii de tzuc.gif

e baietel si-l chiama david angelo!!!!!!!!ma gandeam ca poate facem vreo combinatie dar e mai mic decat bijuteria ta !dar oricum va tzuc.gif si noi o gramada!!!!!!!!!!!
mary83
QUOTE(mariana panca @ Jan 29 2008, 11:19 AM) *
e baietel si-l chiama david angelo!!!!!!!!ma gandeam ca poate facem vreo combinatie dar e mai mic decat bijuteria ta !dar oricum va tzuc.gif si noi o gramada!!!!!!!!!!!

scuze doh.gif !!!sunt de acord cu combinatia hug.gif .miiiiiiiiiiiii de tzuc.gif
roxana_hribat
buna fetelor
bebe ALI al meu are 9 luni si azi a papam cam asa:
ora 7: tzatzica
ora 9: outz cu branza feta si panica f f putina, un danonino
ora 11. 30: tzatzica siiiii somnic
ora 3: supica de linte cu cereale(grau)
iar pana seara ii mai dau
ora 4.30: cca 200ml suc mere+morcovi
0ra 19: cereale cu fructe de padure, nu la biberon ci cu lingurita
ora 21: tzatzica si somn

eu cam acest program il am cu mancarea, normal, alt meniu in fiecare zi, bebe meu are 10 kg
ella14
6.30-tzitzi
10.30-cereale
15-supica+piure cartof+ficat+1biscuite inmuiat in lapte
20-iaurt+mar ras
22-tzitzi
Vince
QUOTE(ella14 @ Jan 17 2008, 11:03 PM) *
noi am inceput diversificarea la 5luni si jumatate.papa la tzitzi smile.gif

si Iris are 5 luni. Nu stiu cu ce sa incep, pediatra mea zicea sa incep cu mar copt, progresiv, pana inlocuiesc o masa de lapte. Apoi supa de radacinoase albe , morcov+pastarnac+telina. Si sa nu introduc altceva pana la 6 luni.Voi ce ziceti? Mentionez ca o alaptez exclusiv la san. E mare bataie de cap cu diversificarea asta doh.gif
ella14
QUOTE(Vince @ Feb 1 2008, 06:20 PM) *
si Iris are 5 luni. Nu stiu cu ce sa incep, pediatra mea zicea sa incep cu mar copt, progresiv, pana inlocuiesc o masa de lapte. Apoi supa de radacinoase albe , morcov+pastarnac+telina. Si sa nu introduc altceva pana la 6 luni.Voi ce ziceti? Mentionez ca o alaptez exclusiv la san. E mare bataie de cap cu diversificarea asta doh.gif


e ok cum a zis pediatra ta
pupici
ella14
7-tzitzi
10.30-cereale
15-piure legume+ficat
20-mar+1/2banana+1lingura iaurt+branza calcica
mary83
la 7 cereale cu lapte - 180ml
la 10:30-11 piure de fructe simplu sau cu branzica calcica
la 14 cereale cu lapte -180 ml sau iaurt de casa cu cereale
18 piure de legume(patrunjel,telina pastarnac,dovlecel,cartof,un pic de ceapa,morcov,conopida,arde gras,cu piept de pui 5 zile iar 2 galbenus de ou
masa de seara cereale cu lapte -180 ml
MENTINEZ CA LAPTE SIMPLU NU MAI PAPA ohmy.gif
tzuc.gif
mary83
QUOTE(Vince @ Feb 1 2008, 04:20 PM) *
si Iris are 5 luni. Nu stiu cu ce sa incep, pediatra mea zicea sa incep cu mar copt, progresiv, pana inlocuiesc o masa de lapte. Apoi supa de radacinoase albe , morcov+pastarnac+telina. Si sa nu introduc altceva pana la 6 luni.Voi ce ziceti? Mentionez ca o alaptez exclusiv la san. E mare bataie de cap cu diversificarea asta doh.gif



e bine
ella14
QUOTE(mary83 @ Feb 19 2008, 10:27 PM) *
la 7 cereale cu lapte - 180ml
la 10:30-11 piure de fructe simplu sau cu branzica calcica
la 14 cereale cu lapte -180 ml sau iaurt de casa cu cereale
18 piure de legume(patrunjel,telina pastarnac,dovlecel,cartof,un pic de ceapa,morcov,conopida,arde gras,cu piept de pui 5 zile iar 2 galbenus de ou
masa de seara cereale cu lapte -180 ml
MENTINEZ CA LAPTE SIMPLU NU MAI PAPA ohmy.gif
tzuc.gif

dar ficatel nu-i dai?
mary83
QUOTE(ella14 @ Feb 19 2008, 08:41 PM) *
dar ficatel nu-i dai?


nu,din cate stiu eu sunt toxici (am auzit de la mai multe pers. si de la un dr. la tv)
ella14
QUOTE(mary83 @ Feb 19 2008, 10:51 PM) *
nu,din cate stiu eu sunt toxici (am auzit de la mai multe pers. si de la un dr. la tv)


serios???mie dr pediatru mi-a zis sa-i dau de 2 ori pe saptamana
bubu 97
QUOTE(Vince @ Feb 1 2008, 04:20 PM) *
si Iris are 5 luni. Nu stiu cu ce sa incep, pediatra mea zicea sa incep cu mar copt, progresiv, pana inlocuiesc o masa de lapte. Apoi supa de radacinoase albe , morcov+pastarnac+telina. Si sa nu introduc altceva pana la 6 luni.Voi ce ziceti? Mentionez ca o alaptez exclusiv la san. E mare bataie de cap cu diversificarea asta doh.gif



si noi avem 5 luni si mi-a zis sa incep cu mar ras .
cum e mai bine ras crud sau copt pentru bebe ?
ca nici eu nu mai stiu ce sa cred si mie imi da batai de cap diversificarea asta doh.gif doh.gif
ela_mami
Nu mai bine incepi cu suc de mar?cate o lingurita,apoi doua...PAREREA MEA.
bubu 97
QUOTE(ela_mami @ Feb 20 2008, 06:28 PM) *
Nu mai bine incepi cu suc de mar?cate o lingurita,apoi doua...PAREREA MEA.

asa am inceput la 4 luni cu suc de mar si morcov, dar acuma de la 5 luni am introdus si marul ras si vroiam sa stiu cum e mai indicat crud sau copt.
ella14
6-tzitzi
10-mar din compot+branza calcica+biscuite
14.30-supica+piure cartof+carnita
19..30-cereale
23-tzitzi
ela_mami
QUOTE(bubu 97 @ Feb 20 2008, 08:33 PM) *
asa am inceput la 4 luni cu suc de mar si morcov, dar acuma de la 5 luni am introdus si marul ras si vroiam sa stiu cum e mai indicat crud sau copt.



Eu am inceput cu mar crud.
july nicol
QUOTE(teodora_is @ Jan 18 2008, 10:39 PM) *
buna
bb meu are 9 luni si mesele ei se desfasoara astfel
7-8 un biberon de lapte cu cereale( 180-200 ml)
10-11 braza calcica+banane+morcovel
13-14 supica cu carnita de pui sau ficatel de pasare
16 - danonino
18- ou sau supica
20- mar cu cereale
ininte de culcare ( aproximativ 22-23 ) 150 ml late cu cereale (fulgi de orez , 7 cereale )

si avem aproape 12 kg.
dana nu papam facem un scandal
si bieniteles intre mese dormim si ne jucam

mi se pare ca mananca tare mult ptr noua luni....adica nu stiu cantitatea...dar ca timp...din doua in doua ore!! Felicitari ptr kilograme,si fetita mea la 9 luni avea 73 cm si 11 kg, dar medicii de aici imi ziceau ca este peste greutate....eu o alaptam si la san....si manca la modul asta:
cd se trezea san,pe la 11.00 fructe sau iaurt,la pranz ,adica pe la 13.00 supica cu carnita,sau pasta doar cu ulei de masline si putin parmigiano sau o crema de morcov,sau de dovlecel, sau de spanac pure etc.La 17.00 fructa sau iaurt sau un biscuit,iar la cina un pic de branzica cu ceva legume...etc.si inainte de culcare san!
eu stiam ca pauza intre mese tre sa fie de cel putin 3 ore ,in asa fel incat organismul sa aiba timp sa "lucreze!"pupici!
mary83
QUOTE(july nicol @ Feb 21 2008, 12:43 PM) *
mi se pare ca mananca tare mult ptr noua luni....adica nu stiu cantitatea...dar ca timp...din doua in doua ore!! Felicitari ptr kilograme,si fetita mea la 9 luni avea 73 cm si 11 kg, dar medicii de aici imi ziceau ca este peste greutate....eu o alaptam si la san....si manca la modul asta:
cd se trezea san,pe la 11.00 fructe sau iaurt,la pranz ,adica pe la 13.00 supica cu carnita,sau pasta doar cu ulei de masline si putin parmigiano sau o crema de morcov,sau de dovlecel, sau de spanac pure etc.La 17.00 fructa sau iaurt sau un biscuit,iar la cina un pic de branzica cu ceva legume...etc.si inainte de culcare san!
eu stiam ca pauza intre mese tre sa fie de cel putin 3 ore ,in asa fel incat organismul sa aiba timp sa "lucreze!"pupici!


SI FETITA MEA ARE APROAPE 9 LUNI,ABIA PAPA 5 MESE
la 7 cereale cu lapte - 180ml
la 10:30- 11 piure de fructe simplu sau cu branzica calcica
la 14- iaurt cu cereale-180 ml
18 - piure de legume(patrunjel,telina pastarnac,dovlecel,cartof,un pic de ceapa,morcov,conopida,arde gras,cu piept de pui 5 zile iar 2 galbenus de ou)
masa de seara cereale cu lapte -180 ml


VOI CE ZICETI PAPA BINE PT. VARSTA EI??? tzuc.gif
ella14
QUOTE(mary83 @ Feb 21 2008, 03:09 PM) *
SI FETITA MEA ARE APROAPE 9 LUNI,ABIA PAPA 5 MESE
la 7 cereale cu lapte - 180ml
la 10:30- 11 piure de fructe simplu sau cu branzica calcica
la 14- iaurt cu cereale-180 ml
18 - piure de legume(patrunjel,telina pastarnac,dovlecel,cartof,un pic de ceapa,morcov,conopida,arde gras,cu piept de pui 5 zile iar 2 galbenus de ou)
masa de seara cereale cu lapte -180 ml
VOI CE ZICETI PAPA BINE PT. VARSTA EI??? tzuc.gif


ce fel de iaurt ii dai?
july nicol
QUOTE(mary83 @ Feb 21 2008, 02:09 PM) *
SI FETITA MEA ARE APROAPE 9 LUNI,ABIA PAPA 5 MESE
la 7 cereale cu lapte - 180ml
la 10:30- 11 piure de fructe simplu sau cu branzica calcica
la 14- iaurt cu cereale-180 ml
18 - piure de legume(patrunjel,telina pastarnac,dovlecel,cartof,un pic de ceapa,morcov,conopida,arde gras,cu piept de pui 5 zile iar 2 galbenus de ou)
masa de seara cereale cu lapte -180 ml
VOI CE ZICETI PAPA BINE PT. VARSTA EI??? tzuc.gif

Eu spun ca papa sanatos...dar de ce nu incerci sa ii stabilesti usor-usor orele de masa efectiv..si la 9 luni poate f. bine sa manance pranz si cina mai consistente si mai variate.....De ce nu -i dai pireul de legume cu carnita sau ou(mi se pare excesiv de 2 ori pe saptamana ou) la cina?Pare o masa in toate sensurile...
Ca fapt divers....eu la noua luni ii dadeam sa "rontaie " singurica din mar sau din clementina...sau daca nu vroia sa manance,ca sa o incant ii dadeam bucatele de morcov,cartof sau dovlecel (fierte) ca sa pape singura...dar depinde si daca a ta are dintisori! Apropos...fetita ta seamana f. bine cu o alta fetita care e nascuta la 3 saptamani diferenta de a mea...pupiic!
mary83
QUOTE(ella14 @ Feb 21 2008, 01:14 PM) *
ce fel de iaurt ii dai?



IAURT FACUT DE MINE.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.