Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Premergatorul-o Problema?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2
segarceanuadriana
eu am pus fetita mea in premergator de la 6 luni, dar cate putin timp si mai multe reprize. voi de la ce varsta i-ati pus?
limona
da. varsta optima pentru premergator este 6 luni, dar bebe deja trebuie sa stea drept in fundulet.
oricum nu e obligatoriu sa foloseasca premergatorul. dar asa pentru joaca lui e f bine
ai grija insa sa nu se loveasca. trepte etc
lelisor
Cica mai bine fara premergator pt ca "poate impiedica progresul copilului care invata sa mearga de-a busilea sau sa paseasca". In Canada au fost interzise si nu stiu dc nu cumva si in State. In afara de faptul ca nu impiedica rostogolirea copilului pe scari, daca nu are un cadru potrivit, isi poate prinde degetele de la maini sau de la picioare.
cerasela72
eu am folosit premergatorul pentru primul copil de la varsta de 5luni jumatate .Nu i s-a intamplat nimic, din contra are niste picioare drepte baiatul meu! Totul difera in functie de copil. Al doilea copil are aproape sase luni si nu am pus-o in premergator, dar am s-o pun ! Doctorii spun ca pana la 7 luni nu e indicat . Repet:depinde de copil si de parinti !
simina
Eu nu i-am pus in premergator,in primul rand pt ca am praguri la usi si pt ca mi s-a parut mai sanatos sa nu-l folosesc.Daca in Canada sunt interzise,ar trebui sa ne dea de gindit.La noi,oricum nu se va intampla asta pentru ca M.Sanatatii are alte probleme, nu sanatatea copiilor nostri.
Mamicile din Europa ce ne spun?Medicii din alte tari ce conceptie au?Pro sau contra?
daci77
Care sunt totusi dezavantajele de a folosi premergatorul? Care este motivul pentru care a fost interzis in Canada?


Multumesc
simina
Eu cred ca e vorba de aceeasi mult discutata problema a coloanei vertebrale si a articulatiilor bazinului.In general parintii se grabesc cu ajutorul dat copilului pentru a se maturiza inainte de vreme.Am vrea ca puiul nostru sa stea in fundulet,sa mearga,sa vorbeasca , etc,etc inaintea tuturor celorlalti copilasi de varsta lui,uitand ca fiecare are propriul ritm de dezvoltare.
Dupa parerea mea si premergatorul e o metoda fortata de a-l face pe copil sa stea in picioare si nu intins , in patut..Am gasit intr-o revista ca pretul platit de om pentru mersul biped sunt probleme legate de coloana vertebrala,mai ales durerile in zona lombara sau deteriorarea articulatiei cu aceleasi imense dureri.
Eu raman la parerea mea ca nu-l voi pune nici pe George in premergator,cum nu am facut-o nici cu fratii lui.
mirelushi
Eu l-am pus pe bebele meu la 5 luni jumate pt ca statea deja bine in fundulet,pe noi ne-a ajutat mult,acum bebe are 9luni jumate si merge de-a busilea de la 6 luni si merge in picioare tinandu-se de mobila prin casa de la 9 luni,acum de cateva zile a inceput sa faca cate un pas,doi singurel fara sa se tina de nimic asa ca eu una sunt pro premergator
teodora
Buna!Eu am folosit premergatorul la primul copil foarte putin,cred si eu ca problema este coloana vertebrala,si ce este cel mai rau e ca nu putem decat mult mai tarziu afla daca am facut sau nu bine. unsure.gif
simina
La ce dureri de coloana am eu acum,pt ca puii mei sunt grei ca niste ursuleti, gandesc ca la fel pot pati toti cei care nu-si menajeaza spatele.Deci,pe copii trebuie intai sa-i menajam noi...cind vor creste vor avea singuri grija de sanatatea lor.
georgeturculet
QUOTE(segarceanuadriana @ Nov 9 2006, 04:58 PM) *
eu am pus fetita mea in premergator de la 6 luni, dar cate putin timp si mai multe reprize. voi de la ce varsta i-ati pus?



[size=6]buna ziua
sunt mama unui baietel de 8 luni chiar daca va scriu dupa id-ul sotului
eu lam pus pe alex in premergator de la 7.5 luni si merge foarte bine acum
de fapt el de mult nu mai are stare da sa plece singur
ai grija mult succes
damielenusa
si eu sunt de parere ca se poate pune in premergator in momentul in care sta bine in fundulet..cum fetita mea are 6 luni..dar nu sta bine in fundulet..mai amanam momentul..plus ca eu cand am fost micuta...(mama mea spune) ca am intrat cu premergatorul direct in dulap....si mi-am rupt primul dinte aparut..bine ca acum am vazut ca sunt mai diferite..dar totusi trebuie multa atentie din partea noastra in momentul in care punem bebelusii in premergator! parerea mea!
Anca74
Buna! Piticul meu, in varsta acum de 2 ani si 2 luni, a fost pus in premergator de la 7 luni dar pentru perioade mici de timp - 5 minute - in mai multe reprize pe zi, dar in total statea totusi foarte putin in el peste zi. Pe la 11 luni l-am lasat ceva mai mult - cam cat pregateam o mancarica sau mai faceam cate ceva. Si asta pentru ca nu a mers deabusilea! Poate ca daca ar fi mers deabusilea nu l-as fi lasat dar alfel nu reuseam sa fac mai nimic. Cu toate astea a mers in picioare singurel la 1 an si cel putin pana acum nu vad alte probleme.
jaqo tims
desi Mara are doar 5 luni si jumatate are deja cateva zile de cand am pus-o in premergator! E adevarat primele zile 5 min, dupa aceea 10 min iar acum reusim sa stam si chiar sa mergem cam un sfert de ora!
eu cred ca depinde de particularitatile si necesiatatile fiecarui copil in parte nu numai in ceea ce priveste premergatorul, cat si celelalte activtati care duc la dezvoltarea bebelusului. Important este ca orice lucru de inceput sa se faca gradual, trepat dar mai ales sa se tina cont de ceea ce poate bebelusul dvstra si nu ce fac altii. smile.gif
CORALIA
si eu sunt de parere ca premergatorul este bun daca nu se abuzeaza de el.si noi o punem pe fetita noastra cate un pic. trebuie avut insa mare grija sa nu cada pe scari,este un f mare pericol.si la fel rotile din spate ar trebui sa fie doar pe sens de mers in fata si in spate fara ca bebe sa se poate misca cu tot premergatorul lateral.rotile din fata ar fi folosite pe post de volan.
cristinamocica
Nu am citit nicaieri ca premergatorul este contraindicat. Fata mea l-a folosit de la 7 luni si sunt foarte multumita. Acum ca am doi baieti nu pot sa-l mai folosesc pt ca nu o sa aiba loc sa se plimbe cu el. Dar mi se pare mult maui sanatos decat sa tin copilul de sub brat ca sa mearga pt ca oboseste mult mai repede.
simina
QUOTE(cristinamocica @ Dec 20 2006, 12:29 PM) *
Nu am citit nicaieri ca premergatorul este contraindicat. Fata mea l-a folosit de la 7 luni si sunt foarte multumita. Acum ca am doi baieti nu pot sa-l mai folosesc pt ca nu o sa aiba loc sa se plimbe cu el. Dar mi se pare mult maui sanatos decat sa tin copilul de sub brat ca sa mearga pt ca oboseste mult mai repede.


Scuze,dar nu trebuie fortat!
Cand se ridica sa mearga singur,atunci e cu adevarat pregatit pentru asta...In rest e ambitia parintilor...
tio
si eu l-am pus pe matei de la 7 luni, statea in el de dimineata pana seara, numai cand dormea nu. daca il luam din el plangea de ''mama focului''.
baby face
Buna manicilor.Si eu am un baietel de 5 luni jumate si am inceput sa il pun in premergator.Am folosit premergatorul si la fetita,doar ca pe ea am pus-o doar la 7 luni in el deoarece pana atunci nu a stat singurica in fund .ANDREI sta in fundulet fara ajutor de la 4 luni jumate asa ca l-am putut pune in premergator mai repede.Nu il las mult in el deoarece este inca prea mic ,cel mult 10 minute.
CORALIA
QUOTE(daci77 @ Nov 14 2006, 05:59 AM) *
Care sunt totusi dezavantajele de a folosi premergatorul? Care este motivul pentru care a fost interzis in Canada?
Multumesc

Nu stiu sigur daca a fost interzis in canada dar faptul pt care se cam tem unii de el este faptul ca e periculos la accidente. Multi copii in america au suferit leziuni f grave datorita faptului ca au cazut cu el pe scari.Acum l-au facut mai sigur si copilul nu se poate zbengui in toate directiile cu el.Merge inainte si inapoi si poti vira la stanga si la dreapta dar nu se misca brusc lateral.
mayya
buna fetelor ma bucur sa va cunosc. smile.gif sant noua pe forum si sant f incantata de aceste teme care le abordati smile.gif apropo de premergator,mi-sa spus ca nu face bn pt ca bebe va merge pe varfuri,eu avand baietel mi-sa spus ca nu face bn pt testicule sad.gif sincer nu stiu ce sa m-ai cred
Beatrice
QUOTE(mayya @ Jan 4 2007, 08:38 AM) *
buna fetelor ma bucur sa va cunosc. smile.gif sant noua pe forum si sant f incantata de aceste teme care le abordati smile.gif apropo de premergator,mi-sa spus ca nu face bn pt ca bebe va merge pe varfuri,eu avand baietel mi-sa spus ca nu face bn pt testicule sad.gif sincer nu stiu ce sa m-ai cred


De ce? ce treaba are cu testicolele? liwlol.gif ai mai, am auzit de picior, dar de asta nu!... Nu va mai luati dupa chestii din astea ca nici vorba de asa ceva. Alex a stat de la 6 luni in premeragtor si nu are niciun fel de probleme!
rusealexa
QUOTE(segarceanuadriana @ Nov 9 2006, 04:58 PM) *
eu am pus fetita mea in premergator de la 6 luni, dar cate putin timp si mai multe reprize. voi de la ce varsta i-ati pus?



4 luni.. la fel si noi.. prima saptamana.. cate 5 min..sa vedem cu reactioneaza.. daca ii place.. nu am avut probleme..acum dormim in el, cateodata..
Beatrice
Am mai auzit copii care adorm in el.. Cred ca are ceva... ii atrag ca un magnet!
danna68
noi am pus fata la 7 luni in premergator si nu are nici o problema, noi da ,avem una foarte mare ne-a busit toata mobila si deja am lipit sertarele cu scotch... ei chiar i-a prins bine, nici nu se plictiseste si isi i-a tot ce vrea fara sa mai apeleze la ajutorul nostru... smile.gif doh.gif am vrut sa pun o poza cu Denissa dormind in premergator dar nu merge ... asa ca pun link-ul catre poza ...
http://s185.photobucket.com/albums/x102/da...t=Imag021-1.jpg
jan200on
foarte tare... smile.gif , ruxi nu adoarme inca in premergator, este mult prea ocupata cu descoperirile ei prin casa.
Oricum noi folosim premergatorul de la 6 luni si ne place tare in el. Chiar nu stiu ce sa cred, din acest motiv am vrut sa vad si parerile voastre.
mumu74
QUOTE(jan200on @ Aug 9 2007, 01:29 PM) *
foarte tare... smile.gif , ruxi nu adoarme inca in premergator, este mult prea ocupata cu descoperirile ei prin casa.
Oricum noi folosim premergatorul de la 6 luni si ne place tare in el. Chiar nu stiu ce sa cred, din acest motiv am vrut sa vad si parerile voastre.

Mie mi-au recomandat medicii sa nu folosesc premergatorul, dar deoarece era o problema - minora - cu talpita dreapta. Se remediaza cu masaje. Dar eu ma intreb, dat fiind faptul ca am observat cat de mult le place piticilor in premergator, oare imi va permite sa folosesc premergatorul cand nu va mai avea probleme? La sfarsitul lunii mergem iar la un control si vedem ce ne zice...
Adina13Gabriela
QUOTE(mumu74 @ Aug 13 2007, 09:19 AM) *
Mie mi-au recomandat medicii sa nu folosesc premergatorul, dar deoarece era o problema - minora - cu talpita dreapta. Se remediaza cu masaje. Dar eu ma intreb, dat fiind faptul ca am observat cat de mult le place piticilor in premergator, oare imi va permite sa folosesc premergatorul cand nu va mai avea probleme? La sfarsitul lunii mergem iar la un control si vedem ce ne zice...

Asteptam vesti bune! tzuc.gif
danna68
QUOTE(mumu74 @ Aug 13 2007, 02:19 PM) *
Mie mi-au recomandat medicii sa nu folosesc premergatorul, dar deoarece era o problema - minora - cu talpita dreapta. Se remediaza cu masaje. Dar eu ma intreb, dat fiind faptul ca am observat cat de mult le place piticilor in premergator, oare imi va permite sa folosesc premergatorul cand nu va mai avea probleme? La sfarsitul lunii mergem iar la un control si vedem ce ne zice...

smile.gif sper sa va lase asa isi consuma mult mai repede energia...ai vazut si tu cum... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
mumu74
QUOTE(danna68 @ Aug 14 2007, 02:09 AM) *
smile.gif sper sa va lase asa isi consuma mult mai repede energia...ai vazut si tu cum... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

Of! Am incercat s-o pun in premergator... si zbiara ca din gura de sarpe! sad.gif Nu se poate obisnui cu el! Am lasat-o sa se joace pe langa premergator, sa se adapteze treptat... si nimic! Cand simte ca n-o mai sustin sau n-o mai tin de mana - intra in panica. Nu-si da seama ca premergatorul o poate sustine sa nu cada! Poate-i mai bine asa! Oricum, face curand 10 luni si e destul de mare si cu pofta de mers... poate invata sa mearga mai repede decat invata sa se obisnuiasca cu premergatorul! doh.gif
JulianaP
La noi premergatorul zace intr-un colt de camera...il mai mut eu cand aspir prin casa....dar in rest nici pomeneala....urla si se vaita cand o pun in el..de zici ca o pui la munca....Aris isi consuma energia mergand deabusi sau tinandu-se de toate cele:mobila, pat, scaune, etc...

IAR ASTA E DOAR IN PRIMA ZII CAND I L-AM LUAT


mumu74
QUOTE(JulianaP @ Sep 20 2007, 09:08 PM) *
La noi premergatorul zace intr-un colt de camera...il mai mut eu cand aspir prin casa....dar in rest nici pomeneala....urla si se vaita cand o pun in el..de zici ca o pui la munca....Aris isi consuma energia mergand deabusi sau tinandu-se de toate cele:mobila, pat, scaune, etc...

IAR ASTA E DOAR IN PRIMA ZII CAND I L-AM LUAT



biggrin.gif Mersi de incurajari! Deci sa-mi iau gandul ca va folosi premergatorul? laugh.gif Ma gandeam ca in premergator are mai multa libertate de miscare si e mai usor de supravegheat! Dar nu-i nimic! Deja "ocheste" locurile in care vrea sa se catere... cand va invata sa se suie asa sus! biggrin.gif
Anca74
Mai, poate sunt cam grele pentru puterile ei, sau ii merg rotitele mai greu...ca el pare destul de masiv, asa, in poza!
miha robi
QUOTE(simina @ Nov 12 2006, 05:55 AM) *
Eu nu i-am pus in premergator,in primul rand pt ca am praguri la usi si pt ca mi s-a parut mai sanatos sa nu-l folosesc.Daca in Canada sunt interzise,ar trebui sa ne dea de gindit.La noi,oricum nu se va intampla asta pentru ca M.Sanatatii are alte probleme, nu sanatatea copiilor nostri.
Mamicile din Europa ce ne spun?Medicii din alte tari ce conceptie au?Pro sau contra?

in spania nu iti recomanda sa il lasi pe bebe sa foloseasca premergatorul din cauza accidentelor deci contra
JulianaP
In State nu pot spune ca se prea omoara cu ele....nu sunt interzise dar nu prea sunt cerute...astia pe aici isi lasa BB pe jos oriunde..in magazine...la doctor...etc....ptr ca mare parte sunt mochete aici si oarte curat...peste tot....

Iar premergatorul...nu pot spune ca e greoi..dar nici foarte usor ptr a nu cadea usor....dar ptr ca in mare parte avem mocheta in casa nu il folosesc prea mult in casa, mai mult afara.....si afara tipa si urla...vrea jos.....vrea oriunde doar in el nu.....
ioy
Pe Alex l-am pus in premergator la 7 luni jumate. Am reglat astfel incat sa nu stea pe varfuri. La inceput nu a fost prea incantat. Dar acum ii place f tare. Vrea sa il punem in el si patruleaza prin camera si prin hol... laugh.gif Doar ca tb sa fim f atenti!!! Iar cu umblatu...e bine. Umbla foarte fericit, daca il sustinem de subsuori! tongue.gif
max
bouncy.gif bravooooo, aveti baiat mare de-acum. pupici si sa fiti sanatosi si voi si el , sa va tina puterile sa fugiti dupa el wink.gif laugh.gif
andra elena
noi avem deja 6 luni biggrin.gif si nu stiu ce sa fac/sa o pun sau nu in premergator?am vazut bebeluse care se simt foarte bine in el...formula 1 prin casa bouncy.gif totusi sa nu-i fac rau la coloana sau picioruse..am avut niste emotii cand am ridicat-o sa stea in funduletz-din cauza coloanei.theea se tot agata de mine sa se ridice,si eu de frica o lasam doar cateva minute.acum sta destul de bine,deci pasul urmator ar fii premergatorul...sau nu???
danna68
QUOTE(andra elena @ Sep 23 2007, 02:01 PM) *
noi avem deja 6 luni biggrin.gif si nu stiu ce sa fac/sa o pun sau nu in premergator?am vazut bebeluse care se simt foarte bine in el...formula 1 prin casa bouncy.gif totusi sa nu-i fac rau la coloana sau picioruse..am avut niste emotii cand am ridicat-o sa stea in funduletz-din cauza coloanei.theea se tot agata de mine sa se ridice,si eu de frica o lasam doar cateva minute.acum sta destul de bine,deci pasul urmator ar fii premergatorul...sau nu???

bine ai venit si sa-ti traiasca frumoasa, a mea face curse in premergator ...dar eu am pus-o la 7 luni ptr ca a stat in fundulet mai tarziu...oricum daca sta bine e in regula , dar la inceput in prima saptamana de acomodare nu o lasi mai mult de 10 - 15 minute la interval de o ora sau doua... succes...e bine sa nu o fortezi pana se acomodeaza ea si invata sa-l manevreze...pupic hug.gif
andra elena
multumim mn abia astept sper sa-i placa!!!! bouncy.gif
jan200on
Pe mine chiar ma ajuta foarte mul premergatorul, o pun in el si asa mai pot face si eu treaba prin casa si ei ii place foarte mult
mumu74
QUOTE(jan200on @ Sep 24 2007, 01:15 PM) *
Pe mine chiar ma ajuta foarte mul premergatorul, o pun in el si asa mai pot face si eu treaba prin casa si ei ii place foarte mult

Si eu sunt de parere ca ii ofera posibilitatea de a se deplasa fara sa stai cu ochii pe copil fara incetare! Asa mai ai timp sa faci mai multe... dar daca nu se poate, gasim alte solutii! biggrin.gif
Dana81
QUOTE(mumu74 @ Sep 25 2007, 10:59 PM) *
Si eu sunt de parere ca ii ofera posibilitatea de a se deplasa fara sa stai cu ochii pe copil fara incetare! Asa mai ai timp sa faci mai multe... dar daca nu se poate, gasim alte solutii! biggrin.gif

am incercat sa-l pun si eu pe Darius cu gandul k poate reusesc sa-l mai tin si pe al treaz!!! nici o sansa! sta cat sta si apoi iar vrea in patutz la nani! sad.gif cred k l-am nascut obosit! blush.gif
laguna.blue
QUOTE(Dana81 @ Oct 8 2007, 11:25 PM) *
am incercat sa-l pun si eu pe Darius cu gandul k poate reusesc sa-l mai tin si pe al treaz!!! nici o sansa! sta cat sta si apoi iar vrea in patutz la nani! sad.gif cred k l-am nascut obosit! blush.gif


Ai fost cu el la medic sa ii spui ca doarme intr-una? SI piciul meu dormea aproape nonstop si eu m-am bucurat, crezand ca am un copil cuminte, dar s-a dovedit ca somnul nu era de la "cumintenie", din nefericire pt noi. Daca ti se pare ca doarme prea mult, intreaba un medic, fa-i niste analize.....parerea mea de STAN PATITUL sad.gif
danna68
QUOTE(mumu74 @ Sep 25 2007, 10:59 PM) *
Si eu sunt de parere ca ii ofera posibilitatea de a se deplasa fara sa stai cu ochii pe copil fara incetare! Asa mai ai timp sa faci mai multe... dar daca nu se poate, gasim alte solutii! biggrin.gif

rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif la inceput era super...acum daca nu sunt atenta zboara din el...asa ca oricum evitam sa o mai punem in premergator...si nici ea nu prea mai vrea ca nu poate sa deschida chiar peste tot din premergator biggrin.gif
mumu74
QUOTE(danna68 @ Oct 9 2007, 02:29 AM) *
rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif la inceput era super...acum daca nu sunt atenta zboara din el...asa ca oricum evitam sa o mai punem in premergator...si nici ea nu prea mai vrea ca nu poate sa deschida chiar peste tot din premergator biggrin.gif

laugh.gif Gata? Ti-ai pus incuietori la sertare??? biggrin.gif
laguna.blue
smile.gif
danna68
QUOTE(mumu74 @ Oct 9 2007, 10:46 AM) *
laugh.gif Gata? Ti-ai pus incuietori la sertare??? biggrin.gif

rolleyes.gif ieri a facut "curat" in dulapul ei ... am aranjat 2 ore dupa ea a scos tot afara sa impacheteze liwlol.gif liwlol.gif
Dana81
QUOTE(laguna.blue @ Oct 9 2007, 12:07 AM) *
Ai fost cu el la medic sa ii spui ca doarme intr-una? SI piciul meu dormea aproape nonstop si eu m-am bucurat, crezand ca am un copil cuminte, dar s-a dovedit ca somnul nu era de la "cumintenie", din nefericire pt noi. Daca ti se pare ca doarme prea mult, intreaba un medic, fa-i niste analize.....parerea mea de STAN PATITUL sad.gif

ups...sincer am fost cu el la medicul de familie si m-a dat afara razand de mine cu o replica de:" cele mai multe mamici vin la mine sa le dau romergan pt copii si tu vi sa te plangi k doarme prea mult?!"
daca vrei si nu te superi imi potzi spune cam ce ar putea avea???plsss si fara suparare!
Dana81
QUOTE(danna68 @ Oct 9 2007, 11:06 AM) *
rolleyes.gif ieri a facut "curat" in dulapul ei ... am aranjat 2 ore dupa ea a scos tot afara sa impacheteze liwlol.gif liwlol.gif

smile.gif biggrin.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.